Podpoří Čína a Evropa ekonomicky Írán proti USA?

Čínský prezident Xi Jinping a íránský prezident Hasan Rúhání. / archiv autora

Washington se pokouší Teherán přinutit k dalším ústupkům v oblasti vývoje jaderných zbraní a balistických raket. Írán se má podle představ Bílého domu navíc vzdát role regionální velmoci, kterou hraje v mezinárodních vztazích na Blízkém východě. Otázkou však je, zda americké sankce bude ctít Evropa nebo Čína, která v minulosti sankce obcházela.

„Čínský podnikatel Shen Guan Li v roce 2010, kdy se rozhodl investovat 200 milionů amerických dolarů do ocelárny v Íránu, nevěnoval sankcím žádnou pozornost. Jeho továrna začala vyrábět kovové slitky a polotovary nedlouho po zrušení sankcí proti Teheránu v rámci mezinárodní jaderné dohody v roce 2015,“ uvedl James Dorsey ve svém příspěvku pro ruské internetové stránky Rossija v globalnoj politike.

 

 

„Vzhledem k tomu, že Shen Guan Li nevlastní žádné podniky na americkém území, neobával se žádných omezení ze strany státních institucí USA. Jeho společnost navíc obešla finanční omezení pro obchodování s Íránem a své investice uskutečnila prostřednictvím soukromého převodu, jenž se vyhýbá standardním bankovním kanálům a je založen na důvěře zúčastněných stran,“ napsal Dorsey.
 

Zvolením této taktiky Guan Li následoval rozšířenou čínskou praxi obcházení sankcí za využití alternativních transakčních postupů a vytváření nových institucí, které režimu sankcí nepodléhají. Příkladem je zřízení Bank of Kunlun, již Peking využívá k uskutečňování plateb za íránskou ropu.
 

Čínské zkušenosti mohou Pekingu pomoci prolomit sankce uvalené Donaldem Trumpem, jejichž cílem je izolace Íránu. Bílý dům před týdnem odstoupil od dohody uzavřené v roce 2015 a opětovně uložil represivní hospodářské sankce proti Teheránu. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová ale uvedla, že EU plánuje dohodu s Íránem dále dodržovat.

 

„V nadcházejících hodinách a dnech budeme konzultovat s našimi partnery, abychom zhodnotili důsledky (těchto amerických kroků), uvedla Mogheriniová. EU je podle ní odhodlána jednat v souladu s vlastními bezpečnostními zájmy a chránit své hospodářské investice.
 

Zkušenosti Pekingu se tak mohou hodit i evropským státům, které podobně jako Čína s americkým rozhodnutím nesouhlasí. Sankce se rozhodly evropské země ignorovat, avšak otázkou zůstává, jakým způsobem Evropa ochrání své společnosti před potenciálními odvetnými opatřeními ze strany Washingtonu. Jednu z možností představují alternativní čínské finanční sítě.
 

Tentokrát ovšem může být odmítnutí amerických sankcí pro některé signatáře dohody (Francie, Německo, Rusko, Spojené království, Čína a EU) obtížnější. V minulosti jednali všichni účastníci jednání ve shodě a, přestože se někteří z nich občas dodržování sankcí vyhýbali, jejich cílem bylo donutit Írán k omezení jaderného programu.

 

V současné době však signatáři jednotní nejsou a potýkají se se znovunastolením sankcí vůči Teheránu ze strany USA. Podtext americké zahraniční politiky vůči Íránu, stejně jako izraelské a saúdskoarabské, představuje snaha dosáhnout změny režimu v Íránu a jeho celkové oslabení.

 

Čína dnes čelí dilematu, zda má prohlubovat vzájemné vztahy s Rijádem či s Teheránem. V extrémním případě Peking nepodpoří nikoho, což se mu na Blízkém východě může vymstít. Dvojnásob to platí pro Írán, se kterým má Peking mnoho společného a komu pomáhal s rozvojem raketového a jaderného programu, a pro Saúdskou Arábii, nově získaným spojencem, jenž je pro Čínu důležitým dodavatelem ropy.

 

Testování čínského dronu Caihong 4 (CH-4).

 

Pozice Rijádu není tak pevná, aby si mohl dovolit trestat Peking a další státy za odmítnutí podpořit Trumpa v jeho konfrontaci s Íránem. Saúdská Arábie zoufale potřebuje investice k realizaci rozvojového programu Vision 2030, jenž patří k prioritám korunního prince Mohameda bin Salmána. Dalekosáhlý plán společensko-hospodářských reforem má za úkol diverzifikovat ekonomiku království, snížit jeho závislost na prodeji ropy a přizpůsobit ekonomiku potřebám 21. století prostřednictvím přesměrování na znalostní a informační průmyslová odvětví.

 

Navíc přestože Rijád stále nakupuje zbraně především v USA a v Evropě, zakoupení moderní čínské techniky v době hrozícího konfliktu s Teheránem není vyloučené. Zejména kvůli neochotě Washingtonu prodat Saúdské Arábii nejpokročilejší bezpilotní systémy.

 

Peking například v minulém roce souhlasil s otevřením své první zahraniční zbrojovky na saúdskoarabském území – společnost China Aerospace Science and Technology Corporation zde vyrábí své drony Cai Hong 4 (CH-4) včetně příslušenství. CH-4 svými výkony a schopnostmi konkuruje americkému dronu MQ-9 Reaper.

 

V každém případě americké sankce mohou jen stěží splnit své poslání a přesvědčit Teherán, aby omezil své nukleární ambice. Čína by mohla využít nabytých zkušeností s obcházením sankcí a společně s Evropou a Ruskem udržet jadernou dohodu a uštědřit tak Spojeným státům ránu, která podkope jejich důvěryhodnost a změní vnímání americké moci. S takovou akcí může souhlasit i vedení EU, které se netají svými protiizraelskými postoji a averzi k Donaldu Trumpovi.

 

Úspěšná opozice vůči americkým sankcím možná prokáže slábnoucí schopnost USA prosadit svou vůli. To bude mít dalekosáhlé důsledky pro Izrael a Saúdskou Arábii. Třeba si obě země uvědomí, do jaké míry je rozumné spoléhat se pouze na podporu Washingtonu.
 

Zdroje: Global Affairs

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Albánie chce Kosovo a americkou základnu

V únoru letošního roku uplynulo deset let od jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova. Albánský ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Bitva o Mosul: Taktické poučení z dobývání bašty Islámského státu

16. října 2016 začalo po více než dvouleté nadvládě Islámského státu (IS) dobývání severoiráckého ...

Izraelský dron zničil systém protivzdušné obrany Pancir-S1

Izrael ve čtvrtek provedl odvetný letecký úder na íránské cíle v Sýrii a podle tiskové zprávy ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • danny
  11:59 17.05.2018

  KOLT: začínám být alergický na záměrné posunování významu, kdy se Smlouva o neútočení zaměňuje za Smlouvu spojeneckou. Sorry, ale to je trochu pod úroveň tohoto webu. Jinak je ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: začínám být alergický na záměrné posunování významu, kdy se Smlouva o neútočení zaměňuje za Smlouvu spojeneckou. Sorry, ale to je trochu pod úroveň tohoto webu.

  Jinak je zajímavé, že přes údajnou oficiální politiku smetení Izraele do moře (byť jsem pro ni zatím jiné důkazy, než pár z kontextu výkřiků iránských politiků neviděl), řada izraelských společností v Iránu vesele investuje.
  Ostatně zatímco existujjí důkazy, že se Irán prováděl výzkum a sháněl informace, které řešili vývoj jaderné zbraně po teoretické stránce, nikoho celkem nevzrušuje, že Saudi vyvíjeli (a pravděpodobně úspěšně) značné úsilí, aby si již hotový produkt koupili. Otázka zní spíš kolik toho mají a na jaké nosiče to mohou umístit. A o tom je opět ticho.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:08 17.05.2018

  otecko: Severokórejci nie sú blbí, presne vedeli, že Trump zmluvu s Iránom vypovie a tým sa im naskytne dobrá príležitosť vylepšiť si vyjednávacie pozície. Lebo tá mierová zmluva ...Zobrazit celý příspěvek

  otecko:
  Severokórejci nie sú blbí, presne vedeli, že Trump zmluvu s Iránom vypovie a tým sa im naskytne dobrá príležitosť vylepšiť si vyjednávacie pozície. Lebo tá mierová zmluva je prinajmenšom zo symbolických dôvodov dôležitá pre obe strany (terajší božský Kim dosiahne ničo, čo predošlí božskí Kimovia nedosiahli), len nie je celkom jedno, čo bude obsahovať. Rovnako tak vedia, že bez ohľadu na mierovú zmluvu by ich bolo možné kedykoľvek znova sankcionovať, iba to chcú pre budúcnosť čo najviac skomplikovať.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  08:18 17.05.2018

  KOLT. také si myslím, že to s tím Benešem je zjednodušené. On totiž Stalinovi šel na ruku- Košicky vládní program a podobně až poté, co ho v Mnichově 1938 podrazili spojenci, na ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT. také si myslím, že to s tím Benešem je zjednodušené. On totiž Stalinovi šel na ruku- Košicky vládní program a podobně až poté, co ho v Mnichově 1938 podrazili spojenci, na kterých základech stavěl bezpečnost a existenci ČSR. Těch 6 let, které od toho uplynuly byly dost málo zapomenout....Navíc se zapomíná, že strach měl i z Polska, které se netajilo tím, znovu anekovat Těšínsko. Jako potomek vyhnaců Poláky z těšínska vím, že byli stejně svině jako Němci! Prarodiče měli na vystěhování 48 hodin, s sebou nestili vzít skoro nic. Vybavení domu museli nechat polákům
  K Iránu jen tolik- mezinárodní dohoda, singována a garantována 5 státy a vyjednávaná x let by se měla dodržovat oběmi stranami. To není cár papíru. Pokud nebude platit že smlouvy se dodržují světový pořádek půjde do pekel, už nyní to vypadá, že se Kimovi do ničeho nechce, když vidí, jak dopadl Irán a američané pro KLDR veřejně hovoří, že nejlepší bude "lybiiský model"... Trump a USA šíří nestabilitu.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  01:12 17.05.2018

  KOLT: myslim ze s Benesom to dramaticky zjednodusujes, nic take ako sucast stare EU po rozdeleni sfer vplyvu nehrozilo, nanajvys sa dal pri vhodnej konstelacii dosiahnut model ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: myslim ze s Benesom to dramaticky zjednodusujes, nic take ako sucast stare EU po rozdeleni sfer vplyvu nehrozilo, nanajvys sa dal pri vhodnej konstelacii dosiahnut model "Juhoslavia". treba si uvedomit ze az do jari 1946 tu boli oslobodenecke vojska a primäť ich k odchodu nebolo uplne jednoduche, pradepodobne prave tu boli nutne nejake politicke ustupky.
  navyse cela politicka scena mala za chrbtom NKVD, ktora s nou uspesne manipulovala "spravnym" smerom, takze o nejakej slobodnej volbe nebolo ani zdania.

  Jedinym slabsim okamzikom vhodnym na prehodenie vyhybky bolo snad obdobie po smrti Stalina v rokoch 53-55 (ktore vyuzili napr. rakusania) ale to uz bola situacia v CSR "konsolidovana", vnutorni "nepriatelia" 3x zlikvidovani a lud si "prial" byt v socializme na veky vekov :(

  Co sa tyka ucasti US vo svetovych vojnach: tu rozhodne neslo o altruizmus ale o biznis a pragmatizmus tykajuci sa vyhliadok na povojnove usporiadanie, pricom ale nemozem nespomenut ze som nesmierne rad ze sa zapojili.

  Co sa tyka "stavu v 4. svetovej" nevidel by som to tak tragicky: stale sa v Europe zije velmi dobre a kym to tak je neprehravame. az sa bude chciet viac ludi z Europy odstahovat ako sa tam pristahovat tak to bude porazka. :)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:58 16.05.2018

  BarryGold, pravda. Takže podle hesla třikrát a dost se na nás můžou vykašlat rovnou. Koneckonců, 4. světovou už Evropa stejnak prohrává :-/

  BarryGold, pravda. Takže podle hesla třikrát a dost se na nás můžou vykašlat rovnou. Koneckonců, 4. světovou už Evropa stejnak prohrává :-/

 • KOLT
  21:57 16.05.2018

  "Klasik totiz povedal i to ze si po vojnovych hruzach vo vychodnej europe nikto ani nedokazal predstavit ine zriadenie ako socialismus." Je nesmysl. Ve východní Evropě měla tou ...Zobrazit celý příspěvek

  "Klasik totiz povedal i to ze si po vojnovych hruzach vo vychodnej europe nikto ani nedokazal predstavit ine zriadenie ako socialismus."
  Je nesmysl. Ve východní Evropě měla tou dobou už většina států se socialismem přímou zkušenost, neb je SSSR obsadil ještě v době, kdy byl spojenec nacistického Německa... Pokud se budeme bavit o střední Evropě (tam minimálně ČR patří), tak Polsko nic takového nechtělo, Maďarsko nic takového nechtělo, Slovensko si také nezvolilo KSČ (ač byl výběr mizerný), Rakousko nic, Německo nic, Švýcary neřeším, ti neválčili. Češi jsou jediní, kdo si dobrovolně zvolil většinově komunisty (protože o socialismus prosazovaný "po komunisticku" ze strany SSSR tu jde, kdyby byl podle Československé strany sociálně demokratické, neděje se nic hrozného). Nicméně ani my ani Slováci jsme neměli zas tak moc na výběr, protože socialista Beneš se spřáhl se SSSR a nelevicové strany zakázal. V kombinaci s propagandou, kterou dělal on (a jemu lidé kdovíproč fakt věřili) i jeho spojenci ze SSSR, to holt udělalo své. Samozřejmě že "Mnichovská zrada" na tom měla lví podíl. Nicméně garantuju vám, že tady na jihu a západě ČR měli lidi přímou zkušenost s Brity a Amíky a byli jim vděční úplně stejně jako na východě Sovětům, nějaká nenávist a naštvanost se nekonala.
  A to nemluvím o tom, že na západě, jihu a severu Evropy se také válčilo a bez socialismu se v klidu obešli. Zvítězil prostě a jednoduše jen tam, kde to měli pod palcem Sověti. Kdyby někdo odstřelil Beneše za zradu ještě na počátku války, jsme dnes součástí "Staré EU" (se všemi negativy a pozitivy, která by to nesla).Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:35 16.05.2018

  Pokud Írán i přes sankce dokáže dosáhnout jaderného zbrojního programu zvýší svou prestiž. Samozřejmě se tím vystaví případným preventivním útokům ze strany Izraele.Tím může ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud Írán i přes sankce dokáže dosáhnout jaderného zbrojního programu zvýší svou prestiž.
  Samozřejmě se tím vystaví případným preventivním útokům ze strany Izraele.Tím může vzniknout další konflikt po částečném uklidnění v Sýrii.Je tedy legitimní otázka komu zhoršená situace spojená s událostmi ohledně přesunu ambasády USA přinese nějaký prospěch.
  Íránci mají špatné zkušenosti s USA,ty se angažovaly v odstranění Mossadeka.Který měl v úmyslu znárodnit ropné společnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Host
  21:19 16.05.2018

  Problem je ze prizmatom ceskych narodnych zaujmov hodnotis historiu bez kontextu. Klasik totiz povedal i to ze si po vojnovych hruzach vo vychodnej europe nikto ani nedokazal ...Zobrazit celý příspěvek

  Problem je ze prizmatom ceskych narodnych zaujmov hodnotis historiu bez kontextu. Klasik totiz povedal i to ze si po vojnovych hruzach vo vychodnej europe nikto ani nedokazal predstavit ine zriadenie ako socialismus. Ostatne ludove milicia komunisti ozaj nevyzbrojovali pod natlakom.. ale ako som uz pisal je to len flame war. Vas nazor respektujem, ale mam inySkrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:13 16.05.2018

  Host To také nikdo netvrdí, ale v konečném důsledku na tom vydělaly obě strany, to se například o "osvobození" Střední Evropy Severní Asií v letech 44-45 rozhodně říci nedá. Aneb ...Zobrazit celý příspěvek

  Host
  To také nikdo netvrdí, ale v konečném důsledku na tom vydělaly obě strany, to se například o "osvobození" Střední Evropy Severní Asií v letech 44-45 rozhodně říci nedá. Aneb jak řekl velký český básník, "raději budu zvracet s Francouzem (klidně lze nahradit Američanem) než se objímat s Rusem (opět lze dle potřeby nahradit třeba Číňanem)." Prostě vše bychom měli posuzovat prizmatem českých národních zájmů.Skrýt celý příspěvek

 • Host
  20:59 16.05.2018

  Chalani aniznevím by som chcel zacinat nejaku flamewar ohladom "zachrany"... altruismus so strany USA v tom rozhodne nebol ani v jednom z pripadov

  Chalani aniznevím by som chcel zacinat nejaku flamewar ohladom "zachrany"... altruismus so strany USA v tom rozhodne nebol ani v jednom z pripadov

 • BarryGold
  20:46 16.05.2018

  KOLT: Bylo by to do čtveřice, do třetice byla ta studená, tu nám také vyhráli amíci.

  KOLT: Bylo by to do čtveřice, do třetice byla ta studená, tu nám také vyhráli amíci.

 • KOLT
  19:39 16.05.2018

  Host, čili úplně normální zahraniční politika, jakou velmoci dělají :-) USA s Republikány v čele prostě hraje do karet Izraeli. Když si při tom udělají očko u Saudů, vadit jim to ...Zobrazit celý příspěvek

  Host, čili úplně normální zahraniční politika, jakou velmoci dělají :-) USA s Republikány v čele prostě hraje do karet Izraeli. Když si při tom udělají očko u Saudů, vadit jim to nebude. Kdyby Ukrajina oficiálně hovořila o tom, že zničí Česko a Čechy nažene do Lipna, taky bych byl rád, kdyby se za nás USA (nebo klidně Rusko) postavily...

  Stran zmařených investic evropských a především amerických společností – ale ony moc dobře věděly, že pokud v USA vyhrají Republikáni a jejich prezident, je šance na zrušení těch dohod velmi vysoká. Ještě za dob Obamova působení je na to upozornili ve veřejném dopise republikánští senátoři. Čili v Íránu investující společnosti šly vědomě do vysokého rizika. Evropské společnosti samozřejmě mohou kafrat, že jsou evropské a ne americké, nicméně tak, jak ta smlouva byla napsána, stačilo její vypovězení jednou stranou, aby tato mohla uplatňovat sankce na každého, kdo podniká na jejím území. Takže opět, riziko znaly. Pokud nepodnikají v USA, může jim to být putna. Můžu s Trumpovým rozhodnutím nesouhlasit, můžu ho považovat za blba, neřízenou střelu, misogyna nebo klidně Mickey Mouse. Ale svým odporem k dohodě se netajil, čili jeho politika je v tomto zcela konzistentní. To jen nikdo v Evropě nevěřil, že může takové pako zvítězit. Ale to není jeho problém.

  Jinak musím přiznat, že mám docela osypky z představy, že se Evropa bude spolčovat s Čínou proti USA. Jako i kdybych s politikou USA nesouhlasil, tak tímhle si řežeme pod sebou větev. A nechci vidět, kdo za nás zase bude tahat kaštany z ohně, až Amíci řeknou, že do třetice na nás se*ou...Skrýt celý příspěvek

 • Host
  18:55 16.05.2018

  Sorry jako ale ktora krajina by suhlasila s defacto trvalim vojenskym dohladom inej mocnosti na.svojom uzemi a zakazu vybyjat vlastne nejaderne zbrane?.. V iranskom pripade nejde ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorry jako ale ktora krajina by suhlasila s defacto trvalim vojenskym dohladom inej mocnosti na.svojom uzemi a zakazu vybyjat vlastne nejaderne zbrane?..
  V iranskom pripade nejde o nic ine ako snahu USA zmenit jej nepohodlny rezim, a to klidne i vojenskou akciou. Toto nieje nic ine.nez priprava pôdy na takuto akciu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2