Cizí ponorky dráždí Japonsko

Japonské loďstvo
Foto: Japonská vrtulníková loď JDS Hyuga / Wikipedia

Stránky novin poslední dobou plní zprávy ze Sýrie nebo ze Severní Koreje. Vážnou krizí však prochází také japonsko-čínské vztahy. Před pár dny dokonce japonský premiér Šinzó Abe varoval, že Japonsko může podniknout vojenskou akci proti čínským ponorkám proniknuvší do jeho teritoriálních vod.Abe sice konkrétně nejmenoval žádnou zemi, ale je jasné, že varování směřovalo k Číně. Zda za „nedotknutelné“ teritoriální vody (pobřežní moře) pokládá i území kolem sporného souostroví Senakaku (v Číně nazývané Tiao-jü), japonský premiér nesdělil.

Japonci přišli se silným varováním poté, co byla u ostrova Okinawa spatřena cizí ponorka. Podle japonského ministerstva obrany se plavidlo dostalo až na vzdálenost 12 námořních mil od hranice japonských teritoriálních vod. Jedná se již o tzv. přilehlou zónu státu, ležící mezi pobřežním mořem a výlučnou ekonomickou zónou.

Přilehlá zóna (contiguous zone) v mořském právu označuje přímořským státem zpravidla jednostranně vyhlášené pásmo mořských vod, které přiléhá k teritoriálním vodám. Přilehlá zóna je považována za volné moře a na rozdíl od pobřežního moře se na ni nevztahuje svrchovanost pobřežního státu; přísluší mu však právo vykonávat kontrolu cizích lodí směřující k zabránění porušování právních předpisů platných na jeho území a v pobřežním moři (například celních, přistěhovaleckých a podobně). Wikipedia

Japonská vláda však nesdělila, zda cizím plavidlem byla čínská ponorka. „Jde o závažný čin. Pokud (ponorky) se dostanou do našich teritoriálních vod, budeme muset zavést námořní bezpečnostní opatření,“  řekl pouze Abe v úterý v parlamentu. Premiér sice nekonkretizoval rozsah bezpečnostních opatření, ale podle magazínu Channel NewAsia mohl již zaúkolovat ozbrojené síly k příslušné akci.

Mapa: Ostrovy Okinawa leží 410 kilometrů východně od souostroví Senakaku / maps.google

Podle mezinárodního práva sice ponorka plující v přilehlé zóně neporušuje námořní právo… pokud jsou její cíle mírumilovné. Pokud ponorka naviguje do pobřežního moře, musí se vynořit a ukázat svou vlajku.

Incident přišel poté, co tři čínské lodě strávily půl dne v teritoriálních vodách kolem ostrovů Senakaku/Tiao-jü. Podle Číny k žádnému narušení svrchovanosti cizího státu ale nedošlo, protože souostroví Senakaku/Tiao-jü je součástí čínského území.

Zdroj: Channel NewAsia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Číňané si přejí válku s Japonskem kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále ...

Čína dál vyhrocuje vztahy s Japonskem a demonstruje vojenskou sílu

Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou kvůli sporu o ostrůvky Senosku (v Číně nazývané Tiao-jü) nadále ...

Mitsubishi F-3 - Japonsko urychluje vývoj vlastní stíhačky 5. generace

Japonsko se tváři v tvář posilování vojenské síly Činy rozhodlo urychlit program vývoje vlastní ...

Bývalý guvernér Tokia - Japonsko musí získat jaderné zbraně

Před několika dny vyvolal poprask bývalý guvernér Tokia, známý buřič a možný budoucí nastolitel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • liberal shark
  14:50 16.05.2013

  Něco mi říká, že brzy dojde k nějaké ošklivé, naprosto, ale naprosto neúmyslné a nanejvýš politováníhodné námořní nehodě.

  Něco mi říká, že brzy dojde k nějaké ošklivé, naprosto, ale naprosto neúmyslné a nanejvýš politováníhodné námořní nehodě.

 • David Khol
  14:06 16.05.2013

  Stále se hovoří jen o Severní Koreji, ale těch různých střetů v téhle oblasti je mnoho. Čína je opravdu hodně ambiciózní, dnes má i dostatečný bojový potenciál, ne jen nespočetnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Stále se hovoří jen o Severní Koreji, ale těch různých střetů v téhle oblasti je mnoho. Čína je opravdu hodně ambiciózní, dnes má i dostatečný bojový potenciál, ne jen nespočetnou armádu pěšáků a zastaralých kopií ruských tanků, i těch ponorek má dnes spoustu včetně těch moderních (877/636 Kilo, vlastní 0 39) - že by tady vypukla nějaká pěkná námořní válka?Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  16:27 15.05.2013

  Číňani zkoušej co jim projde - jako každý rozpínající se stát.

  Číňani zkoušej co jim projde - jako každý rozpínající se stát.

Načítám diskuzi...