Člověk je nejslabší zbraňový systém. Ne však nadlouho

MQ-9 Reaper
Operátoři bezpilotního letadla MQ-9 Reaper; ilustrační foto / Public Domain

Současné zbraňové systémy dokáží reagovat ve zlomku sekundy a ničit cíle na mnoho stovek kilometrů. Ale i ten nejmodernější zbraňový systém je tak schopný, jak schopný je člověk “za monitorem”.

Zbořit hranice mezi člověkem a strojem

Pentagon v tváři tvář ztrácejícímu vojenskému náskoku vůči Rusku a Číně se plánuje zaměřit na zbourání hranice mezi člověkem a strojem. Cílem je opět získat výraznou vojenskou výhodu nad možnými protivníky.

Dnes ani v budoucnu se zbraňové systémy nebudou schopny sami (autonomně) rozhodovat, kdy použít smrtící sílu. Proti takové budoucnosti není jen široká veřejnost, ale i samotné armády. Ty se bojí ztráty kontroly nad vojenskou technikou.

Současné senzory mají dosah stovky kilometrů a dokáží v okamžiku odhalit podezřelý cíl. Stejně tak i zbraně, jako jsou řízené střely, mají dosah desítky nebo stovky kilometrů. Pokud rozhodování necháme na počítači, doba mezi zjištěním a rozhodnutím k zničení cíle by se mohla počítat na sekundy, či dokonce zlomky sekundy.

Avšak dnes i v budoucnu musí vždy člověk vyhodnotit hrozbu a provést rozhodnutí k eliminaci hrozby.

Dnešní operátoři bojových letadel, systémů protivzdušné obrany, prostředků elektronického boje nebo nejmodernějších tanků zpracovávají obrovské množství informací, vyhodnocují situaci, mají na paměti taktiku a často pod silným bojovým stresem přijímají rozhodnutí.

Klasickým příkladem je například teoretický útok ruské protilodní střely P-800 Oniks. Střela k cíli letí pouze 10 m nad hladinou rychlostí 3000 km/h. Loď dokáže střelu odhalit (při použití pouze lodních radarů) na vzdálenost maximálně 20 km (tedy k horizontu) - tuto vzdálenost střela urazí za 25 sekund. Během teto doby musí posádka vyhodnotit hrozbu a zahájit protiopatření.

Nejschopnější lidé s dlouholetým náročným tréninkem dokáží v podobných situacích pracovat poměrně efektivně. Vycvičit člověka však stojí miliony nebo desítky milionů dolarů a trvá mnoho let. Například u nejnáročnějších prostředků elektronického boje se člověk bez nadsázky učí celý život. 

Samozřejmě ne každý člověk může být špičkovým odborníkem, a ne každému je umožněn mnohaletý náročný výcvik.

Ve Spojených státech se nyní rozbíhá program s cílem zbořit hranice mezi člověkem a strojem. V podstatě jde o to vyvinout takové rozhraní člověk-stroj (zobrazovací technologie, ovládací prvky, vizualizace informací) a taktiky, které umožní maximálně zkrátit dobu mezi zachycením cíle a jeho zničením.

V Pentagonu je úsilí nazýváno jako “spolupráce člověk a stroje a týmový boj” (human-machine collaboration and combat teaming). V čele stojí náměstek ministra obrany Robert Work, který na každoroční konferenci Reagan National Defense Forum přednesl bližší informace o iniciativě. 

“Způsob, jakým chceme docílit spolupráce člověka a stroje je dovolit strojům pomoc lidem činit lepší rozhodnutí mnohem rychleji,” řekl na konferenci Work.

Cílem iniciativy je kompenzovat nebo neutralizovat technologický pokrok, který dosáhli potenciální protivníci v minulých letech. “Smyslem je přesvědčit je, aby s námi nikdy nekřížili meče konvenčním způsobem,” uvedl Work.

F-35 ukazuje cestu

Nová generace učící se techniky umožní obsluze zbraňového systému - pilotům, námořníkům, velitelům pozemní techniky - reagovat mnohem rychleji na jakékoliv hrozby. Podle Worka je stíhačka F-35 Lightning II jednou z první generace podobných strojů.

“F-35 není stíhačka,” uvedl doslova Work. “Je to létající počítač se senzory, který nasává ohromné množství informací, dává jím význam, analyzuje je a zobrazí pilotovi na přilbě.”

Právě senzory a vysoce výkonné počítače, jak na konferenci uvedl Work, mají F-35 umožnit výrazně překonat své předchůdce. A to i přesto, že F-35 není tak obratný jako starší stíhačky a vývoj stíhají značné problémy (technické, časové, finanční).

“Jsme si naprosto jisti, že F-35 se ve válce stane vítězem,” uvedl Work. “Je to proto, že necháváme stroj pomoci člověku dělat lepší rozhodnutí.”

Podobně se uvažuje o větším propojení mezi člověkem a strojem na úrovni jednotlivých vojáků. Počítače a senzory vojákům poskytnou novou úroveň situačního povědomí a zefektivní jejich rozhodování.

Zdroj: Defense One

Nahlásit chybu v článku


Související články

Future Soldier Vision: Britský voják roku 2025

Ministerstvo obrany Spojeného království zveřejnilo vizi vojáka budoucnosti FSV (Future Soldier ...

Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta

Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského ...

Joint STARS: Americké oči na obloze

Radarový letoun Northrop Grumman E-8 Joint STARS je létající základna vybavená systémem průzkumu ...

Jak budou vypadat vrtulníky poloviny 21. století?

Pentagon pokračuje v programu vývoje nové generace strojů s kolmým startem a přistáním VTOL ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • maria
  04:14 07.04.2016

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other ...Zobrazit celý příspěvek

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other documents.
  Contact us:………… www.documentslink.com...
  Apply for real register Passport, Visa, Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc. for sell. Passport,citizenship,ID cards,driver license,diplomas,degrees,certificates service available. Tourist and business visa services available to residents of all 50 states and all nationalities Worldwide. We are unique producers of Authentic High Quality passports, Real Genuine Data Base Registered and unregistered Passports and other Citizenship documents.We can guarantee you a new Identity starting from a clean new genuine Birth Certificate, ID card, Driver’s License,Passports, Social security card with SSN, credit files, and credit cards, school diplomas, school degrees all in an entirely new name issued and registered in the government database system. We use high quality equipment and materials to produce authentic and counterfeit documents.All secret features of real passports are carefully duplicated for our Registered and unregistered documents. We are unique producer of quality false and Real documents.We offer only original high-quality Registered and unregistered passports,driver´s licenses,ID cards,stamps,Visa, School Diplomas and other products for a number of countries like:USA,Australia, Belgium,Brazil,Canada,Italian,Finland,France,Germany,Israel,Mexico, Netherlands,South Africa,Spain,United Kingdom, etc.

  CONTACT OUR SUPPORTERS
  Website>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Contact us on>>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support>>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Call us on>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  whatsapp number>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  SKYPE:……………… linkupdocuments

  ORDER ANY UNIVERSAL DOCUMENTS YOUR OF NEED
  PASSPORTS
  ID card
  Social security card
  Drivers Licenses
  Canada Cards
  United States Cards
  Student Cards
  International Cards
  Private Cards
  Adoption Certificates
  Baptism Certificates
  Birth Certificates
  Death Certificates
  Divorce Certificates
  Marriage Certificates
  Custom Certificates
  High School Diplomas
  G.E.D. Diplomas
  Home School Diplomas
  College Degrees
  University Degrees
  Trade Skill Certificates
  Validate SSN Number
  US green cards
  Counterfeit dollars/euro
  Spy Products
  Voice Changers
  Listening Devices
  Invisible Ink
  DMV Record Inquiry
  Background Check
  Investigate Anyone
  Registered and unregistered passport of all countries. Visas, biometric passport, degrees, drivers license,I.D cards.Training certificates M GCSE, A-levels,High School Diploma Certificates,GMAT,MCAT,and LSAT Examination Certificates,Novelty Birth, Marriage and Death Certificates Novelty Passports and New Identity Packages,Replicated,Real Degrees/Diplomas from most post-secondary institutions from around the world (we have over 3000 templates on file) all designed to look 100% identical to the original.Custom Printing (if we do not already have the template on file – simply email us a copy and we can make any alterations/modifications as per your directions).second, citizenship, identity, identification, documents, diplomatic,nationality, how to, where to, get, obtain, buy, purchase, make,build a passport, id British, Honduras, UK, USA, us Canada, Canadian, foreign, visa, Swiss, card, ids, document

  BUY REAL DOCUMENTS
  our contacts include ex private investigators, consulates, high ranking government personnel's and experienced seasoned experts, we have solid connections with higher personnel's on all areas of real register documents and passport change in these Countries who are linked to the passport agency in each of these countries and with the help of their connections, all our clients demanding any citizenship document or passport from any countries are 100% assured as well as guaranteed of receiving very high quality real genuine registered documents that can never be identified as fake!! Not even an expertise custom official or machine can ever dictate the document as fake since the document is no different from Real government issued! All our real genuine data base Registered citizenship documents have your personal data registered in the data base system and 100% machine readable. Feel free to get the additional detailed information about our services. Sincerely hope to find a way to cooperate with you. If any of these products interest you, please feel free to contact us. We will give you our best price upon receival of your detailed inquiry.
  SKYPE:…………………. linkupdocumentsSkrýt celý příspěvek

 • maria
  04:13 07.04.2016

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other ...Zobrazit celý příspěvek

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other documents.
  Contact us:………… www.documentslink.com...
  Apply for real register Passport, Visa, Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc. for sell. Passport,citizenship,ID cards,driver license,diplomas,degrees,certificates service available. Tourist and business visa services available to residents of all 50 states and all nationalities Worldwide. We are unique producers of Authentic High Quality passports, Real Genuine Data Base Registered and unregistered Passports and other Citizenship documents.We can guarantee you a new Identity starting from a clean new genuine Birth Certificate, ID card, Driver’s License,Passports, Social security card with SSN, credit files, and credit cards, school diplomas, school degrees all in an entirely new name issued and registered in the government database system. We use high quality equipment and materials to produce authentic and counterfeit documents.All secret features of real passports are carefully duplicated for our Registered and unregistered documents. We are unique producer of quality false and Real documents.We offer only original high-quality Registered and unregistered passports,driver´s licenses,ID cards,stamps,Visa, School Diplomas and other products for a number of countries like:USA,Australia, Belgium,Brazil,Canada,Italian,Finland,France,Germany,Israel,Mexico, Netherlands,South Africa,Spain,United Kingdom, etc.

  CONTACT OUR SUPPORTERS
  Website>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Contact us on>>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support>>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Call us on>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  whatsapp number>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  SKYPE:……………… linkupdocuments

  ORDER ANY UNIVERSAL DOCUMENTS YOUR OF NEED
  PASSPORTS
  ID card
  Social security card
  Drivers Licenses
  Canada Cards
  United States Cards
  Student Cards
  International Cards
  Private Cards
  Adoption Certificates
  Baptism Certificates
  Birth Certificates
  Death Certificates
  Divorce Certificates
  Marriage Certificates
  Custom Certificates
  High School Diplomas
  G.E.D. Diplomas
  Home School Diplomas
  College Degrees
  University Degrees
  Trade Skill Certificates
  Validate SSN Number
  US green cards
  Counterfeit dollars/euro
  Spy Products
  Voice Changers
  Listening Devices
  Invisible Ink
  DMV Record Inquiry
  Background Check
  Investigate Anyone
  Registered and unregistered passport of all countries. Visas, biometric passport, degrees, drivers license,I.D cards.Training certificates M GCSE, A-levels,High School Diploma Certificates,GMAT,MCAT,and LSAT Examination Certificates,Novelty Birth, Marriage and Death Certificates Novelty Passports and New Identity Packages,Replicated,Real Degrees/Diplomas from most post-secondary institutions from around the world (we have over 3000 templates on file) all designed to look 100% identical to the original.Custom Printing (if we do not already have the template on file – simply email us a copy and we can make any alterations/modifications as per your directions).second, citizenship, identity, identification, documents, diplomatic,nationality, how to, where to, get, obtain, buy, purchase, make,build a passport, id British, Honduras, UK, USA, us Canada, Canadian, foreign, visa, Swiss, card, ids, document

  BUY REAL DOCUMENTS
  our contacts include ex private investigators, consulates, high ranking government personnel's and experienced seasoned experts, we have solid connections with higher personnel's on all areas of real register documents and passport change in these Countries who are linked to the passport agency in each of these countries and with the help of their connections, all our clients demanding any citizenship document or passport from any countries are 100% assured as well as guaranteed of receiving very high quality real genuine registered documents that can never be identified as fake!! Not even an expertise custom official or machine can ever dictate the document as fake since the document is no different from Real government issued! All our real genuine data base Registered citizenship documents have your personal data registered in the data base system and 100% machine readable. Feel free to get the additional detailed information about our services. Sincerely hope to find a way to cooperate with you. If any of these products interest you, please feel free to contact us. We will give you our best price upon receival of your detailed inquiry.
  SKYPE:…………………. linkupdocumentsSkrýt celý příspěvek

 • maria
  04:06 07.04.2016

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ďalších dokumentov.
  Kontaktujte nás: ............ www.documentslink.com...
  Žiadať o skutočnej registrov cestovných dokladov, víz, vodičský preukaz, preukazy totožnosti, sobášne listy, diplomy atď na predaj. Pas, občianstvo, preukazy totožnosti, vodičský preukaz, diplomy, tituly, certifikáty služba. Turistické a obchodné vízovej služby sú k dispozícii pre obyvateľov zo všetkých 50 štátov a všetkých národností po celom svete. Sme jedinečné výrobcovia notárskych pasov vysoko kvalitné, ozajstné nefalšované dátová základňa registrovaných aj neregistrovaných cestovné pasy a iné občianstvo documents.We vám zaručí novej identity počnúc čisté nové originálne rodný list, občiansky preukaz, vodičský preukaz, pasy, sociálne zabezpečenie kariet s SSN, úverové súbory a kreditných kariet, školských diplomov, školských stupňov všetko v úplne novým názvom vydané a evidované v databázovom systéme vlády. Používame kvalitné vybavenie a materiály na výrobu autentickej a falšovaných documents.All tajné znaky reálnych pasov sú starostlivo duplicitné pre našich registrovaných a neregistrovaných dokumentov. Sme jedinečná výrobca kvalitných falošné a nehnuteľný documents.We ponúkajú iba originálne kvalitné registrovaných a neregistrovaných pasy, vodiča, preukazy, preukazy, pečiatky, Visa, Školské Diplomy a ďalšie produkty pre rad krajín, ako je: USA, Austrálii , Belgicko, Brazília, Kanada, talianska, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Izrael, Mexiko, Holandsko, Južná Afrika, Španielsko, Veľká Británia, atď.

  Kontaktujte našu podporovatelia
  Webové stránky >>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Kontaktujte nás na >>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support >>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Zavolajte nám na >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  WhatsApp číslo >>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  Skype: .................. linkupdocuments

  Objednať nejaké UNIVERSAL dokumentáciu, vaše potreby
  PASY
  občiansky preukaz
  Sociálne zabezpečenie karty
  vodičské preukazy
  Kanada karty
  Spojené štáty karty
  študent Cards
  medzinárodná karty
  súkromné karty
  prijatie Certifikáty
  krst Certifikáty
  rodné listy
  úmrtné listy
  rozvod Certifikáty
  sobášne listy
  vlastné certifikáty
  High School Diplomy
  G.E.D. diplomy
  Home Školské Diplomy
  college Stupne
  vysokoškolským vzdelaním
  Obchod Zručnosť Certifikáty
  Overenie SSN číslo
  USA zelenej karty
  Falšované dolárov / euro
  špionážne produkty
  hlasové meniče
  odpočúvacie zariadenie
  Invisible Ink
  DMV Record Dopyt
  kontrola pozadia
  vyšetrovať Ktokoľvek
  Registrované a neregistrované pas zo všetkých krajín. Víza, biometrický pas, stupňa, vodičský preukaz, číslo cards.Training certifikáty M GCSE, A-levels, maturitu certifikáty, GMAT, MCAT, a LSAT skúšobné certifikáty, novosť narodenia, sobášnych a úmrtných listov Novinka pasy a nová identita Balíky, replikované, Real ° / Diplomy z väčšiny post-druhotné inštitúcie z celého sveta (máme viac ako 3000 šablón v súbore) navrhnuté tak, aby vyzerať 100% identická s original.Custom tlač (ak už nemáte šablónu na súboru - jednoducho napíšte nám kópiu a môžeme vykonávať žiadne zmeny / úpravy podľa vašich smeroch) .second, občianstvo, identita, identifikácia, dokumenty, diplomatických, národnosť, ako, kde, dostanete získať, nakupujú, nákupu, vyrobiť, vybudovať cestovný pas, id britský, Honduras, Veľká Británia, USA, us Canada, Canadian, zahraničné, víza, švajčiarsky, karty, id, dokument

  Predaj pravých DOKUMENTY
  naše kontakty zahŕňajú ex súkromných detektívov, konzuláty, vysoko postavený vládny personálne a skúsenému skúsených odborníkov, máme pevné spojenie s vyššími personálnymi o všetkých oblastiach real evidenčných dokladov a zmeny pasovej v týchto krajinách, ktoré sú spojené s pasovou agentúry v každej z týchto krajín a pomocou ich spojenie, všetci naši klienti náročné akékoľvek občianstvo preukazu alebo pasu zo všetkých krajín so 100% istotu, rovnako ako zaručená prijímanie veľmi vysokej kvality v reálnom skutočné registrovaných dokumentov, ktoré nemôžu byť nikdy identifikované ako falošný !! Ani odbornosť zvyk úradníka alebo stroj môže niekedy diktovať dokument ako falošný, pretože dokument sa nijako nelíši od skutočných vláda vydala! Všetky naše skutočná originálne Databáza Registrovaní občianstvo dokumenty majú svoje osobné údaje uložené v databáze systému a 100% strojovo čitateľné. Neváhajte a získať ďalšie podrobné informácie o našich službách. Úprimne dúfam, že nájsť spôsob, ako spolupracovať s vami. Ak sa niektorý z týchto produktov vás zaujímajú, neváhajte nás kontaktovať. Dáme vám naše najlepšiu cenu na receival svojho podrobného skúmania.
  SKYPE: ...................... linkupdocumentsSkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:23 16.11.2015

  ATMka z 80rokov maju nulovu vypovedaujcu hodnotu... Mna technologie bavia, zaujimaju ma. Realne vidim co z technologii sa realne dostane medzi ludi.. Velka cast vyskumu sukromneho ...Zobrazit celý příspěvek

  ATMka z 80rokov maju nulovu vypovedaujcu hodnotu... Mna technologie bavia, zaujimaju ma. Realne vidim co z technologii sa realne dostane medzi ludi.. Velka cast vyskumu sukromneho sektora je napr dotovanych na zlacnenie technologii pre armadu. Multispektralne senzory tu uz su, pouzivaju sa na dronoch uz niekolko rokov. Rovnako software ktory dokaze spracovavat vystupy tu uz je.. jediny problem je zvacsa vo vypoctovom vykone potrebnom na to aby to bezalo vsetko svizne, no na tomto poli sa napreduje nepretrzite.. "to co sa nedalo vcera na superpocitacoch, zajtra pobezi v mobiloch"Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  21:16 16.11.2015

  jj284b: semtam ani já ani další, kteří ti třeba trochu oponují, nežijeme v 50.letech, ale ty jsi novou technikou/technologiemi snad až "oslepen" a nejsi ani trochu zdravě ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: semtam ani já ani další, kteří ti třeba trochu oponují, nežijeme v 50.letech, ale ty jsi novou technikou/technologiemi snad až "oslepen" a nejsi ani trochu zdravě skeptický.
  Naopak, ještě si představuješ věci, které dnes, ani v blízké budoucnosti, nejsou/nebudou reálně použitelné.
  Já se snad schválně pohrabu na půdě ve starejch ATMkách z 80.let......kde bychom dnes už byli, kdyby všechny technologie, co tam jsou popisované jako "již brzy".... :))
  Také mám rád nové technologie a zajímají mne, ale chce to trochu reálný přístup, co se týká odhadu jejich možného využití v praxi.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:13 16.11.2015

  semtam: dnes mas senzory ktore vedia snimat ludsku tvar, v realnom case prehladavat databazu podozrivych a v pripade detekovania podozrivej osoby z zoznamu automaticky upozornit ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: dnes mas senzory ktore vedia snimat ludsku tvar, v realnom case prehladavat databazu podozrivych a v pripade detekovania podozrivej osoby z zoznamu automaticky upozornit ostrahu na nebezpecenstvo... fakt si myslis ze je taky problem navrhnut logiku pre palubny pocitac ktory bude brat vystupy z multispektralneho senzora a porovnavat ich s databazou znamych cielov podla rozlicnych znakov (IR stopa, tvar rozmer atd...) a vyhodnocovat to v realnom case??? taketo systemy uz dnes existuju, a ludska osadka sa im v identifikacii objektov nema sancu vyrovnat a ani priblizit.. reakcie takychto systemov su v ramci milisekud, kym rozlisovacia kapacita ludskeho oka sledujuceho kameru je neporovnatelne mensia...

  netvarte sa ako keby sme zili v 50tych rokoch a neexistuju ziadne pocitace...Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:09 16.11.2015

  semtam: neviem odkial si nabral to ze to ma byt silne ozbrojene BVP.. Izraelci zadali poziadavky jasne - 2 osadkovy tank s hmotnostou 32ton... ziadne nesenie vysadku tam nie je..

  semtam: neviem odkial si nabral to ze to ma byt silne ozbrojene BVP.. Izraelci zadali poziadavky jasne - 2 osadkovy tank s hmotnostou 32ton... ziadne nesenie vysadku tam nie je..

 • semtam
  12:00 16.11.2015

  jj284b Carmel není přímo MBT. Ale silně ozbrojené BVP. Tudíž nebude mít takové požadavky jako MBT. Senzor i když dokáže rozlišovat objekty, nebude mít zase inteligenci. ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b

  Carmel není přímo MBT. Ale silně ozbrojené BVP. Tudíž nebude mít takové požadavky jako MBT.

  Senzor i když dokáže rozlišovat objekty, nebude mít zase inteligenci. Nedokáže třeba rozeznat strašáka v poli, běžící děcko a neumí se zamyslet vyhledat potencionální úkryt či palebnou pozici. Ale jako pomůcka je dobrá, pokud nebude posádku zbytečně zahlcovat informacema.
  Jinak už v dnešní době lze i profil lidské postavu jednoduše rozbít a moderní materiály potlačí i tepelnou stopu. Tudíž přenechat tuto funkci senzoru je stále neefektivní.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  23:13 15.11.2015

  Gloton: pouzil som 2 clenov, lebo presne to chce Izrael mat v tanku Carmel... semtam: naco operatora senzora??? senzory dnes dokazu automaticky rozlisovat objekty aj same a ...Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: pouzil som 2 clenov, lebo presne to chce Izrael mat v tanku Carmel...

  semtam: naco operatora senzora??? senzory dnes dokazu automaticky rozlisovat objekty aj same a ovela rychlejsie ako clovek...Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  22:27 15.11.2015

  jj284b: tak jak to teda bude? U starších článků jsi psal a hájil bezosádkový, tady na začátku s jedním členem osádky a teď už s dvoučlennou osádkou. Ještě jedem dva články a ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: tak jak to teda bude? U starších článků jsi psal a hájil bezosádkový, tady na začátku s jedním členem osádky a teď už s dvoučlennou osádkou.
  Ještě jedem dva články a hodneme se na tříčlenné osádce :))Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:00 15.11.2015

  Tak ono se nemusí jednat hned o dron. Bohatě by postačila kamera na výsuvném stožáru. Pokud by byl operator této kamery mimo tank. Tak spojení operátora s tankem by se mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono se nemusí jednat hned o dron. Bohatě by postačila kamera na výsuvném stožáru. Pokud by byl operator této kamery mimo tank. Tak spojení operátora s tankem by se mohlo zarušit.
  V budoucnosti je možná reálné snížit posádku na dva členy. A to už bude i tak oříšek. Pro jednoho spíše velmi daleká budoucnost.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:32 15.11.2015

  Charlie: nemyslim si ze operator dronov musi nevyhnutne sediet v tanku... moze kludne sediet vo velitelskom centre niekolko desiatok kilometrov od fronty... znizenie poctu osadky ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: nemyslim si ze operator dronov musi nevyhnutne sediet v tanku... moze kludne sediet vo velitelskom centre niekolko desiatok kilometrov od fronty... znizenie poctu osadky na dvoch je realne... velitel moze vykonavat funkciu strelca ak mu automatizovane senzory zabezpecuju vyhladavanie a identifikaciu cielov... cela tato cinnost sa v podstate bude vykonavat v ramci bojovej siete - stroj bude dostavat info od ostatnych prostriedkov v realnom case, takze bude vediet viest palbu aj nepriamo za pouzitia navadzanej municie...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:29 15.11.2015

  Charlie jako obvykle věcně a se zajímavými myšlenkami. S operátorem dronů/spojařem/elektronickým poddůstojníkem souhlas. Pokud se skutečně rozšíří podobné systémy, nebude od věci ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie jako obvykle věcně a se zajímavými myšlenkami. S operátorem dronů/spojařem/elektronickým poddůstojníkem souhlas. Pokud se skutečně rozšíří podobné systémy, nebude od věci na to jednoho člověka mít. Případně to můžeme rozdělit mezi střelce a velitele. K tomu řidič. Čili pod tři to nemá v blízké budoucnosti smysl. Samozřejmě ve chvíli, kdy budou skutečně kvalitní autonomní systémy, které zvládnou řídit tank v terénu a bojových podmínkách, dostáváme se na dva členy. Pokud bychom to chtěli zredukovat na jednoho, už by to asi chtělo dráty do hlavy :-)Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  18:13 15.11.2015

  Snížení posádky na dva členy je dle mého nesmysl, kter ýse v dohledné budoucnosti nerealizuje. Tři členové jsou minimální množství z ohledu bojové efektivity, zastupitelnosti i ...Zobrazit celý příspěvek

  Snížení posádky na dva členy je dle mého nesmysl, kter ýse v dohledné budoucnosti nerealizuje. Tři členové jsou minimální množství z ohledu bojové efektivity, zastupitelnosti i údržby (a na údržbu už mnohdy ani ti tři nestačí).

  Jde o to, že i když odstraníme střelce (protože jeho funkci zastane automat, což se ovšem dle mého nedá reálně v nejbližších dekádách realizovat), vyvstane tu nutnost operátora bezpilotních dronů nebo nějaké podobné funkce, protože tanky se začnou zesíťovávat a velitel tanku by byl přetížen.

  Navíc, co mi chybí na Armatě, je právě malý dron (velikosti quagkoptéry nebo něco podobného, který by umožňoval autonomní provoz i "visení" na kabelu nad tankem, dky by si bral energii z jeho rozvodů a poskytoval lepší přehled o bezprostředním okolí vozidla (známý pohled z WoT), nebo my mohzl propátrávat trasu přesunu, hledat léčky atp.

  Další pokrok by mohly přinést brýle virtuální reality nebo alespoň nějaké velkoplošné displeje, protože dnes jsou data z kamer zobrazována na trapně malé obrazovky, přičemž ale není problém vybavit tank dostatkem kamer na trvalé pokrytí 360°.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  01:49 15.11.2015

  jj284b: no a já zase říkám, že jeden je málo a bude přetíženej. U nových systémů půjde hodně o to, optimalizovat rozhraní člověk/stroj tak, aby ovládání systémů bylo co ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: no a já zase říkám, že jeden je málo a bude přetíženej. U nových systémů půjde hodně o to, optimalizovat rozhraní člověk/stroj tak, aby ovládání systémů bylo co nejrychlejší a nejefektivnější.
  Pohyb MBT po bojišti je a bude stále velice obtížný na to, aby to zvládl "automat" se současnými shopnostmi i nově vyvinutý v horizontu nedaleké budoucnosti. A jeden člověk nebude efektivně a rychle stíhat obě tyto činnosti naráz.
  V situaci intenzivní bojové situace, se bude operátor zbraňových systémů naopak muset 100% věnovat boji.
  Máme prostě odlišný názor a až budoucnost ukáže, kdo měl pravdu.
  A pro alespoň dvoučlennou osádku budou hovořit i další ohledy, třeba zastupitelnost při zranění. Navíc rozdíl v konstrukci pro zajištění životního prostoru pro jednoho či dva lidi už nebude nijak markantní.
  Srovnání s bojovými letadly tady není tak úplně na místě, protože bojové prostředí ve vzduchu je nesrovnatelné s pozemním bojištěm.
  No nechám se překvapit jak se to bude vyvíjet......ale mám reálnou obavu, že ve svých 45 letech se rozřešení tohoto problému už ani nedočkám.....tak rychle asi zase ten vývoj nepůjde.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:54 14.11.2015

  Gloton: tak si to precitaj este raz.. ja som vravel ze raz bude mozne tank ovladat jednym clovekom... palubny system bude vyhladavat ciele, urcovat municiu ci riadit tank, clovek ...Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: tak si to precitaj este raz.. ja som vravel ze raz bude mozne tank ovladat jednym clovekom... palubny system bude vyhladavat ciele, urcovat municiu ci riadit tank, clovek bude len schvalovat akcie systemu a urcovat plan pohybu po bojisku.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  12:36 14.11.2015

  jj284b: co já si pamatuju, ty jsi pořád psal o plně autonomním tanku, který se bude rozhodovat a ničit cíle sám, bez zásahu člověka. A jak je psáno i tady, to je prostě ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: co já si pamatuju, ty jsi pořád psal o plně autonomním tanku, který se bude rozhodovat a ničit cíle sám, bez zásahu člověka.
  A jak je psáno i tady, to je prostě nesmysl.
  A směju se ti pořád.....protože pořád mi to vychází na nejméně dvoučlennou osádku, řidiče a operátora zbraňových systémů :))Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:09 14.11.2015

  tak znova - nova generacia tankov a ostatnych bojovych prostriedkov, dostane autonomne systemy pre vyhladavanie a identifikaciu ciela, pricom clovek bude uz len schvalovat utok na ...Zobrazit celý příspěvek

  tak znova - nova generacia tankov a ostatnych bojovych prostriedkov, dostane autonomne systemy pre vyhladavanie a identifikaciu ciela, pricom clovek bude uz len schvalovat utok na takyto ciel. informacie o cieli ale nebudu prichadzat len zo senzorov konkretneho vozidla, ale zo senzorov vsetkych strojov (pozemnych ci vzdusnych) v oblasti, co umozni prioritizaciu cielov, a pouzitie optimalnych zbrani na ich znicenie..Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:05 14.11.2015

  presne co som pisal o tanku buducnosti minule, a par jedincov sa mi posmievalo...

  presne co som pisal o tanku buducnosti minule, a par jedincov sa mi posmievalo...

Načítám diskuzi...