Co čeká rezort obrany v příštích čtyřech letech?

Foto: Armáda České republiky. / Michal Marek
Armáda České republiky. / Michal Marek 

Ministerstvo obrany povede v příštích letech někdo jiný než Martin Stropnický. A to i přes to, že se jeho hnutí ANO stalo vítězem voleb. Budoucí český premiér Andrej Babiš totiž prohlásil, že se současným vedoucím rezortu počítá na jiný post. Stropnického místo tak podle vlastních slov zaujme Karla Šlechtová, současná ministryně pro místní rozvoj. Jaké hlavní vyzbrojovací problémy bude ve vedení ministerstva obrany řešit?

Martin Stropnický za sebou nechává spoustu rozdělaná práce. Ačkoliv ve své funkci vydržel nejdéle ze všech polistopadových ministrů obrany, kromě očekávaného prodloužení smlouvy o pronájmu nadzvukových stíhacích letadel Gripen se mu nepodařilo dokončit žádný plánovaný strategický vyzbrojovací projekt. Na jeho obhajobu je ovšem nutné zmínit, že po předchozích finančně chudých letech, musel ve většině případů začínat prakticky od začátku.

Nové vedení rezortu tedy dostane do rukou množství rozběhlých projektů, které je třeba dokončit. Podle zpráv z médií je v současnosti těsně před podpisem pořízení osmi mobilních 3D radiolokátorů MADR ELM 2084 MMR od izraelské firmy IAI. Jejich nákup byl přitom vládou schválen už v prosinci 2016.

Důležitá a médii často zmiňovaná je také modernizace vrtulníkového letectva spočívající v pořízení dvanácti víceúčelových strojů, které by podle Koncepce dopravního a vrtulníkového letectva z roku 2013 měly postupně "nahradit" provozované Mi-24/35. Snaha o jejich nákup je ovšem provázena množstvím problémů, kterým jsme se na stránkách Armádních novin v minulosti několikrát věnovali.

Na konci letošního října nakonec ministerstvo obrany obdrželo dvě nabídky – společnost Leonardo nabízí vojenskou verzi svého stroje AW139M, americký Bell pak UH-1Y – které v současnosti vyhodnocuje.

Zatím nedořešená je také modernizace dělostřelectva. Ačkoliv je podle schválené Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 (KVAČR) v plánu do roku 2020 pořízení děl kompatibilních se standardy Severoatlantické aliance, vedení rezortu se z finančních důvodů prozatím rozhodlo pro kompromis.

Vláda v červenci tohoto roku schválila modernizaci 33 kusů stávajících houfnic ShKH vz.77 DANA s předpokládanou cenou 1,3 miliardy korun s tím, že se za zhruba 2,5 miliardy korun nakoupí v blízké budoucnosti také 17 houfnic kompatibilních s ráží NATO (155 mm). Ani jeden z projektů ale zatím nebyl oficiálně stvrzen podpisem.

V podobném stadiu je pak také plánované pořízení 62 vozidel TITUS na podvozku Tatra (ve verzích velitelsko-štábní, spojovací a pro místa koordinace palebné podpory) a 80 IVECO LMV určených pro 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany a družstva radiačního a chemického průzkumu u jednotek AČR. Nákup byl vládou schválen v červenci 2017, k finálnímu podpisu smlouvy s dodavateli by podle slov Martina Stropnického mělo dojít v první čtvrtině roku 2018.

Vzhledem k finanční náročnosti bude ale zřejmě nejsledovanějším vyzbrojovacím projektem pod křídly nového ministra obrany pořízení nového pásového bojového vozidla pěchoty. Cena kontraktu má být včetně vybudování provozního zázemí až 50 miliard korun.

Podle posledních zpráv prošlo letním testováním ve VVP Libavá úspěšně všech pět zkoušených typů obrněnců – CV90 od firmy Bae Systems s osádkovou a bezosádkovou věží, ASCOD od General Dynamics and Land Systems, Puma od konsorcia PSM a Lynx od společnosti Rheinmetall.

V současnosti se čeká na vyhlášení zakázky, přičemž následovat bude vyhodnocování nabídek. Podpis smlouvy proběhne ve druhé polovině roku 2018, přičemž dodávky jsou naplánováne na roky 2020 až 2024.

Z dalších projektů, které už jsou v určité fázi v řešení, je pak třeba zmínit ještě pořízení nových lehkých terénních vozidel v hmotnostní kategorii 2-4 tuny. Jedná se o náhradu neperspektivních a často velmi opotřebovaných Land Roverů používaných od roku 1995 a také zastaralých UAZ.

AČR provozuje více než 1200 vozidel obou typů, přičemž jejich obměna by měla začít v roce 2020. Souběžně je pak uvažováno i o pořízení lehkých obrněných vozidel v hmotnostní kategorii 7-9 tun, jenž by mělo nahradit nebo doplnit používané vozy IVECO LMV.

Vyzbrojovací projekty uváděné v KVAČR jsou rozděleny dle možnosti jejich plněné na dvě části – milník 2020 a milník 2025. Protože mandát v nedávné době zvolené poslanecké sněmovny končí v řádném termínu až na podzim roku 2021, měl by nový ministr ve svém funkčním období zahájit i projekty zmiňované právě ve druhé části KVAČRu.

V rámci Pozemních sil se jedná například o pořízení moderních samohybných minometů nebo doprovodných mostů, v rámci Vzdušných sil pak o akvizici 4 kusů transportních vrtulníků jako náhrady Mi-17 nebo 2 kusů středního transportního letadla. V plánu je v tomto období také pořízení nových protiletadlových raketových prostředků středního dosahu a vybudování schopnosti působení proti raketové, dělostřelecké a minometné palbě (tzv. C-RAM).

KVAČR pro toto období zmiňuje také nutnost řešit další budoucnost nadzvukového letectva. Pronájem strojů JAS-39 Gripen totiž vyprší v roce 2027, přičemž smlouva zahrnuje opci na dvouleté prodloužení. Řešit bude potřeba také budoucnost strojů L-159, jež už za sebou v tomto období budou mít 20 let služby.

Na vyjmenované akvizice je výhledově připraveno dostatek finančních prostředků. Podle proklamací politiků by totiž obranné výdaje měly v roce 2020 dosáhnout 1,4 % HDP. Otázkou tak zůstávají spíše personální/organizační kapacity ministerstva, které jsou nutné pro zvládnutí tak významných zakázek.

Zdroj: KVAČR, iDnes, iDnes, Army.cz, iDnes

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozy Tatra a Armáda České republiky patří neodmyslitelně k sobě

Už několik desítek let tvořily a tvoří nákladní automobily Tatra pomyslnou páteř československé ...

Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.

Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem ...

Táborským připravujícím se do mise poskytují leteckou podporu letouny L-159 ALCA

Listopadové vyvedení do vojenského újezdu Boletice zahájila 10. strážní rota BAF (Bagram Airfield) ...

Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných sil se objevila jedna zásadní otázka. Pořídit si ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  10:58 10.12.2017

  Irák – jsme tam na pozvání vlády, která byla relativně demokraticky zvolená, v mezinárodním společenství je uznávaná a rozhodně není zrovna pro-americká.

  Afghánistán – jsme tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Irák – jsme tam na pozvání vlády, která byla relativně demokraticky zvolená, v mezinárodním společenství je uznávaná a rozhodně není zrovna pro-americká.

  Afghánistán – jsme tam se souhlasem vlády, která byla relativně demokraticky zvolená, v mezinárodním společenství je uznávaná a není zdaleka tak pro-americká, jak si mnozí myslí.

  Mali – jsme tam na pozvání vlády (o demokratičnosti jejího zvolení vím prd, přiznávám), v mezinárodním společenství je uznávaná a rozhodně není zrovna pro-americká. Navíc s tím nemají USA nic společného, je to akce především Francie. A ano, tamní vláda je pro-fransouzská.


  Oproti tomu třeba Rusko je v Sýrii na pozvání vlády, kde zcela spolehlivě víme, že nebyla zvolena demokraticky ;-) Přesto ji mezinárodní společenství do značné míry uznává. Nicméně tato vláda není schopná zajistit, aby z jejího území nepodnikaly početné ozbrojené skupiny nájezdy do sousedních zemí (Irák, Izrael), čili tyto země mají právo (skutečně podpořené mezinárodními dohodami!) vojensky zasáhnout na jejím území. Irák tak činí prostřednictvím Koalice, kterou vedou USA. Z mezinárodně-právního hlediska je tedy účast Koalice na bojích v Sýrii do značné míry v pořádku. Problémem samozřejmě je, že někteří členové Koalice se aktivně či pasivně zapojili do boje proti vládě v Sýrii, což činí jejich účast dosti problematickou. Ale nejsem právník, takže víc se do toho pouštět nehodlám.
  Kdybych ale měl použít přirovnání – v období husitských válek podnikaly hordy kališníků nájezdy na okolní státy, přičemž vláda Českého království tomu nebyla schopná zabránit (nepřekvapivě :-) ). Není se tedy čemu divit, že se okolní státy bránili, včetně vysílání trestných výprav do ČK. Že jsme se to v dějepise učili jinak, je už záležitost výkladu historie. A samozřejmě v tom hrálo roli spoustu jiných okolností. Nicméně divit se těm okolním státům skutečně nemůžeme.

  K OSN – bavíme se o té samé organizaci? O té, kde má stejné hlasovací právo jakákoliv země, nehledě na to, jestli v ní vládne demokraticky zvolená a demokracii ctící vláda nebo diktatura rasistická (Zimbabwe...), teokratická (SA...), komunistická (Čína (jakkoliv tam je komunismus jen podle názvu), Kuba...) či bez přívlastků (Bělorusko...). Organizaci, co pos*ala téměř vše, na co sahla? Tak fajn, vaše věc, ale té já nevěřím ani nos mezi očima. A svěřit jí do ruky osud Země by mě ani ve snu nenapadlo, spíš mi to připomíná noční můru...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:15 10.12.2017

  Argel: Až na to, že naše armáda v Iráku a Afghánistánu působí už pěknou řadu let a podílí se na výcviku armády a policie, transport spojeneckých sil, logistiku, rekonstrukci země ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argel: Až na to, že naše armáda v Iráku a Afghánistánu působí už pěknou řadu let a podílí se na výcviku armády a policie, transport spojeneckých sil, logistiku, rekonstrukci země nebo se přímo zapojila do bojových operací, v ČR navíc probíhá výcvik pilotů. To samé bylo v podstatě i nasazení na Balkáně. Bordel v Afghánistánu udělali v prvé řadě Britové, poté Rusové s Američany a až potom, když byla země rozložena tam přišlo NATO.
  Váš pohled na naše nasazení je naivní. Jednoduše plníme své závazky vyplývající z našeho členství v NATO, jelikož to je v reálu jediná instituce, která dokáže nastolit pořádek.
  OSN je bezzubá organizace, která není schopna prosadit cokoli významného pokud proti tomu bude nějaká země s právem veta nebo pokud za rozhodnutím nebude stát nějaký stát s opravdovým vlivem a zájmy v dané zemi. Navíc jednotky pod jejím mandátem jsou v drtivé většině špatně vybavené a mají malé možnosti v prosazení pořádku už jen z principu nasazení mírových sil OSN. Posílají vyspělé země pod mandátem OSN své vojáky do zemí, kde probíhá genocida? Ne. Pokud tam někdo jde, tak to jsou špatně vycvičené a vybavené armády třetího světa. Kolikrát v historii se stalo, že města či oblasti pod ochranou OSN ve skutečnosti ochranu pro lidi, kteří se tam skrývali nepředstavovala?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:07 09.12.2017

  Argel:
  A koho iného by po niekoľkých voľbách mal ktokoľvek považovať za legitímnu vládu? Taliban alebo ISIS? Viac mimo ani nemôžete byť, než ste.
  Tie vaše "loutky" si nemajú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argel:
  A koho iného by po niekoľkých voľbách mal ktokoľvek považovať za legitímnu vládu? Taliban alebo ISIS? Viac mimo ani nemôžete byť, než ste.
  Tie vaše "loutky" si nemajú napr. problém kľudne uznať krymské referendum, alebo sa zdržať hlasovania na podporu územnej integrity Ukrajiny. No teraz buďte múdry! :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:37 09.12.2017

  CerVus
  S Mali nemám problém, protože to je pod záštitou OSN.
  V Iráku nebojují čeští vojáci, tam jsou pouze jako poradci kvůli Alcám, které si Irák koupil. A taky jsme jim dali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus
  S Mali nemám problém, protože to je pod záštitou OSN.
  V Iráku nebojují čeští vojáci, tam jsou pouze jako poradci kvůli Alcám, které si Irák koupil. A taky jsme jim dali hromadu munice. (Na pozvání vlády.) Tady to bylo na pozvání vlády. Jinak tam nebojujeme,
  Afganistán - Tam jde o to, jakou vládu tam považujete za rpavou vládu afganistánu, protože jestli vy uznávate tu vládu, kterou tam dosadili ty Americké loutky, tak potom jsme tam byli pozvaní.
  Ony ty státy na středním a blízkém východě je docela těžké se v nich vyznat, protože po tom, co tam Amíci z toho udělali divoký západ, tak člověk ztratí přehled. A nesouhlas se vstupem vojsk USA do tvé země, když máš po celém hlavním městě americké vojáky.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  14:08 09.12.2017

  Argel: Vlády v Afghanistánu, Mali nebo Iráku jsou proti tomu aby na jejich území byli nasazeni naši vojáci? Kdepak se o tom píše? Vidím to na Sputnik.

  Argel: Vlády v Afghanistánu, Mali nebo Iráku jsou proti tomu aby na jejich území byli nasazeni naši vojáci? Kdepak se o tom píše? Vidím to na Sputnik.

 • Argel
  18:38 07.12.2017

  Takeda
  Mohu s Vámi souhlasit pouze v případě, když k tomu naše armáda má mandát OSN nebo souhlas tamní vlády. V afganistánu a tamtom okolí nemáme ani jedno, takže s tím jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda
  Mohu s Vámi souhlasit pouze v případě, když k tomu naše armáda má mandát OSN nebo souhlas tamní vlády. V afganistánu a tamtom okolí nemáme ani jedno, takže s tím jako daňový poplatník s tím nesouhlasím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  18:34 07.12.2017

  plejk: Tak neúčast na zahraničních misích bychom si tedy rozhodně nepřáli všichni.

  V momentě kdy se budeme bránit tady, už bude válka prohraná. Navíc v misích získávají vojáci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  plejk: Tak neúčast na zahraničních misích bychom si tedy rozhodně nepřáli všichni.

  V momentě kdy se budeme bránit tady, už bude válka prohraná. Navíc v misích získávají vojáci zkušenosti, sebevědomí a vazby na spojence.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  17:57 07.12.2017

  Maxime, prosím, nepleť si fanklub s věci znalými lidmi. Slepá víra v jakoukoli fangli, což je podstata fanklubu, je začátkem konce objektu fandění, o takových fandech nemluvě.

  Maxime, prosím, nepleť si fanklub s věci znalými lidmi. Slepá víra v jakoukoli fangli, což je podstata fanklubu, je začátkem konce objektu fandění, o takových fandech nemluvě.

 • pjek
  17:54 07.12.2017

  Obávám se, že zpohodlněný voják se těžko ubrání, o útočení raději ani nemluvě. Celkově nejde ani tak o komfort v kasárnách, ale o vhodný relax, kdy se zapojí kromě těla i mozek, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že zpohodlněný voják se těžko ubrání, o útočení raději ani nemluvě. Celkově nejde ani tak o komfort v kasárnách, ale o vhodný relax, kdy se zapojí kromě těla i mozek, aby byl použitelný i na případném bojišti.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  17:51 07.12.2017

  Myslím, že bychom byli všichni rádi, kdyby resort obrany v ČR čekala obrana, nikoli účast na vojenských misích ve vzdáleném zahraničí.

  Myslím, že bychom byli všichni rádi, kdyby resort obrany v ČR čekala obrana, nikoli účast na vojenských misích ve vzdáleném zahraničí.

 • juhelak
  22:11 04.12.2017

  jete dodatek..takové programy typu zelená úsporám běží už několik let, většina panelových domu v ČR už je renovovana..a v armádních budovách abys plastové okna nebo zatepleni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jete dodatek..takové programy typu zelená úsporám běží už několik let, většina panelových domu v ČR už je renovovana..a v armádních budovách abys plastové okna nebo zatepleni pohledal.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  22:08 04.12.2017

  Rase: me stacil ten seriál z Vyskova..ty ucebny a "koleje" to bylo spis jak ze seriálu vyprávej..veřím že ty palandy a skříňky pamatovali ještě Žižku s oběma očima. Pritom renovace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: me stacil ten seriál z Vyskova..ty ucebny a "koleje" to bylo spis jak ze seriálu vyprávej..veřím že ty palandy a skříňky pamatovali ještě Žižku s oběma očima. Pritom renovace pokojů by nebyla tak časove nárocna..staci si nechat zpracovat od nejakého studie vzhled pokoje a udelat zakazku. Pamatuju si modernizaci kolejí v Liberci před mistrovstvím světa v lyžování..tam se to zvládlo za pár měsícú. V době kdy se vždy pár miliard vracelo na MF je to k nepochopení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:50 04.12.2017

  Nemáte někdo aktuality k novému polnímu stejnokroji, případně novému maskovacímu designu ? Přeci jen dlouho nevyplavaly novinky. Pokud jde o služební, vycházkové a večerní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemáte někdo aktuality k novému polnímu stejnokroji, případně novému maskovacímu designu ? Přeci jen dlouho nevyplavaly novinky. Pokud jde o služební, vycházkové a večerní stejnokroje, tak podle mluvčího generálního štábu Jindřicha Pleschera, se připravuje vyhlášení veřejné zakázky na pořízení stejnokrojů vzor 97 (na roky 2018 až 2021) v objemu 100 mil korun. Je sice pěkné, že chtějí doplnit chybějící výstroj, ale myslím, že by to už opravdu chtělo něco novějšího v této kategorii.

  Pokud jde o onu opravu budov, tak mi přijde, že už ani internáty na tom nejsou tak špatně jako budovy pro vojáky... opravdu dost trapas. Doufám že to nedopadne tak, že ony budovy jen oplácají polystyrenem s nějakou levnou barvou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:48 04.12.2017

  Copak dělala zmíněná agentura v posledních 25 letech?

  Copak dělala zmíněná agentura v posledních 25 letech?

 • tomas.kotnour
  18:07 04.12.2017

  Projekt revitalizace nemovité infrastruktury ve vybraných areálech či chcete-li „základny 21. století“ je zpracováván na základě memoranda ředitele Agentury hospodaření s nemovitým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Projekt revitalizace nemovité infrastruktury ve vybraných areálech či chcete-li „základny 21. století“ je zpracováván na základě memoranda ředitele Agentury hospodaření s nemovitým majetkem s veliteli pozemních a vzdušných sil. Projekt zohledňuje potřebu obnovy a rozvoje nemovité infrastruktury vzhledem k jejímu stávajícímu stavu a potřebám Armády České republiky při zohlednění návazné investice do nemovité infrastruktury v souvislosti s pořizováním nové techniky a výzbroje. Výběr posádek byl proto proveden i s ohledem na kapacitní možnosti všech zúčastněných složek. Konkrétně se jedná o posádky: Přáslavice, Hranice, Lipník nad Bečvou, Žatec, Jince, Opava, Bechyně, Praha – Kbely, Pardubice, Bučovice a Štěpánov. To však neznamená, že bychom rezignovali na aktivity ke zlepšení stavu a rozvoji nemovité infrastruktury v ostatních posádkách. Rád bych konstatoval, že naší prioritou je nyní celkové zlepšení stavu, ne vytržení jen několika posádek na úkor ostatních. Uvedené posádky tak pro nás budou představovat především etalon k dalšímu postupu.
  Projekt samotný je rozdělen na dvě fáze - etapy. Výstupem prvním budou studie, které posoudí území areálů a jejich blízkého okolí v souvislosti s limitujícími faktory, jako jsou například územní plány a oprávněné zájmy obcí, stav a kapacity přípojných bodů inženýrských sítí a dopravní napojení. Zváženy budou kapacitní možnosti pro další rozvoj, výstavbu a rekonstrukce objektů a odhadované finanční objemy prací a harmonogram rozvoje na období dalších deseti let.
  Druhou fází bude využití studií pro další plánování obnovy a rozvoje nemovité infrastruktury ve vybraných areálech. Studie tedy poskytnou vodítko při rozhodování, které objekty dále využívat a případně opravovat či rekonstruovat, které demolovat a které vybudovat jako nové. V zásadě se tedy jedná o vytvoření určitého obecně pojatého standardu, který budeme moci dále použít jako model.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:10 04.12.2017

  tak ono dobrý střih uniformy dělá divy. Na vojáky se díváš jinak, když jsou v khaki pytli (což jsou i vycházkové uniformy) a jinak, když jsou prostě dobře ušité.
  To ostatně platí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak ono dobrý střih uniformy dělá divy. Na vojáky se díváš jinak, když jsou v khaki pytli (což jsou i vycházkové uniformy) a jinak, když jsou prostě dobře ušité.
  To ostatně platí i pro policajty, kteří vypadají jak hastroši. Jak k nim máš potom mít nějakou úctu, když vypadají hůř jak pomocný dělník na stavbě.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:05 04.12.2017

  juhelák: No nevím. Vycházkovou uniformu většina vojáků vytáhne na pár hodin jednou za ...dva , tři roky. A i tak k nim ve výstrojních skladech nejsou takové základní věci jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelák: No nevím. Vycházkovou uniformu většina vojáků vytáhne na pár hodin jednou za ...dva , tři roky. A i tak k nim ve výstrojních skladech nejsou takové základní věci jako kalhoty. Občané ČR nejsou zrovna k armádě vstřícní, takže v tom nikdo chodit nebude když nemusí. A nějaký nový model tomu opravdu nepomůže. Hlavně by to bylo jako vysypat ty peníze na ně do popelnice.
  Když už, tak by se to chtělo posunout z roku 93 a zavést konečně moderní uniformy. Jak střihově tak maskovacím provedením. A ty bych řekl by tu armádu i lépe prodávaly na veřejnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  15:49 04.12.2017

  Zas Karlu hned neodepisujte. Podle všeho na obranu přímo chtěla, tak se na to asi cítí. Co se týče zakázek tak je zběhla a udelala dost práce na rozvoji. Kdo ví třeba nás prekvapi. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zas Karlu hned neodepisujte. Podle všeho na obranu přímo chtěla, tak se na to asi cítí. Co se týče zakázek tak je zběhla a udelala dost práce na rozvoji. Kdo ví třeba nás prekvapi. i kdyby se ji povedlo jen dotáhnout rozpracované plus mákla na civilních vecech typu stavebni renovace útvarů a modernizace Vyškovské školy, tak udela víc nez par ministrú před ní.
  Btw ten názor ze by měli zapracovat na prestiži armády se mi libi..vycházkove uniformy atd.. Když dokážou firmy něco vymyslet pro olympijské týmy, duklu atd, tak proč ne třeba modní stejnokroj pro armádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  11:29 04.12.2017

  Jednou z cest, jak vyřešit personální problémy profesionální armády je doplnit ji vhodně o rezervní systém, který bude vhodněji koncipovaný než současné AZ.

  Pokud to někoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednou z cest, jak vyřešit personální problémy profesionální armády je doplnit ji vhodně o rezervní systém, který bude vhodněji koncipovaný než současné AZ.

  Pokud to někoho zajímá hlouběji, tak doporučuji přečíst i přílohy :-)
  https://apps.odok.cz/veklep-de...

  Jak budu mít o Vánocích více času, tak upravím můj materiál i pro AN.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:53 04.12.2017

  Nehodlám se zapojovat do politických nesmyslů typu "pozdní restituce" prokremelského "fan klubu".

  AČR má v současnosti obrovský problém získat kvalitní zájemce o službu jak u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nehodlám se zapojovat do politických nesmyslů typu "pozdní restituce" prokremelského "fan klubu".

  AČR má v současnosti obrovský problém získat kvalitní zájemce o službu jak u profesionální části armády, tak i u AZ.

  Současná snaha armády ušetřit tak, že neprodlouží závazky zkušeným a ověřeným vojákům a místo nich nabere "materiál" ze zdravotní kvalifikací B a C, kteří mají problém přespat v září v lese ve spacáku je cesta do pekla.

  Civilní pracovní trh trpí nedostatkem vhodných zaměstnanců a firmy už v současnosti si přeplácí navzájem zaměstnance. Stejně tak civilní trh přeplácí armádní odborníky a ti pochopitelně chybí a budou chybět ještě více, pokud se personální politika AČR nezmění.

  Rušení výsluh mělo smysl v situaci, kdy se armáda ořezávala na kost a vojáci spíše propouštěli. V současnosti se naopak musí hledat benefity a další cesty, jak zatraktivnit práci profesionálního vojáka pro ty nejlepší, nebo alespoň pro ty průměrné. Současný stav, kdy je armáda jako smrt a bere všechny není kompatibilní s ideou malé profesionální armády, která kvantitu branecké armády nahrazuje kvalitou.

  Takto budeme mít brzo malou armádu branecké kvality za cenu profesionálního vojska.

  Alternativou k doživotním výsluhám je výrazné navýšení platu a ponechání výsluhy po dobu třeba 5 let po odchodu z armády. Nutno ale stávajícím vojákům dát možnost výběru, jakou cestu si při prodlužování závazku zvolit. Otázkou je, jestli by se z levé kapsy neplatilo nakonec to samé jako nyní z té pravé.

  Rovněž adekvátní podpora vhodných studentů SŠ a VŠ, kterým by armáda zaplatila studium za určitý počet let závazku služby je cesta jak přivést kvalifikované odborníky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:43 04.12.2017

  Larry: kdyby si kazdy vzal co mu udajne patri, vznikla by slusna rvacka. Ja bych hlasoval pro pristup k Jadranu a Baltu z dob Premysla Otakara. Oni i ten Krym meli Rusove pouhych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry: kdyby si kazdy vzal co mu udajne patri, vznikla by slusna rvacka. Ja bych hlasoval pro pristup k Jadranu a Baltu z dob Premysla Otakara. Oni i ten Krym meli Rusove pouhych 150let, Ukrajinci 60let. S tim "narokem" nebo pravem na sebeurceni to neni tak jednoznacne jak vidime v Katalansku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  10:26 04.12.2017

  Když jste u toho Kalingradu. Podívejte se do mapy. Aby se tam Rusové dostali vzduchem nebo po vodě nepotřebují nikoho souhlas.
  Když se budeme bavit o Krymu, v Čechách se tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když jste u toho Kalingradu. Podívejte se do mapy. Aby se tam Rusové dostali vzduchem nebo po vodě nepotřebují nikoho souhlas.
  Když se budeme bavit o Krymu, v Čechách se tomu říká "pozdní restituce"
  Rusové si sami vzali, co bylo historicky jejich. To, že se na tom podepsal opilec a bolševik Chruščov, Ukrajinec, který v sobě nezvládl nacionalismus a "přihrál" Krym pod "křídla vlasti" Ukrajiny je skutečnost. Krym byl takový relikt ukrajinského bolševismu, ale Kyjevu to vyhovovalo. Přitom z druhé strany bourali každý pomník, který měl co společného se SSSR.
  Vypořádání s minulostí je nejen "spálení mostů" likvidace všeho co by minulost mohlo připomenout, ale vrátím co mne nepatří.

  S narušováním vzdušného prostoru pobaltských zemí a Polska bylo dost problémů, když se počátkem 90tých let po rozpadu SSSR, Ruská vojska stahovala z Východoního Německa a Polska.

  Stačí se podívat do jakýchkoliv zpráv. vždy letadla protistrany "eskortují" ruská či NATO letadla. Což znamená "doprovodí" obě strany dobře znají své geografické souřadnice a hlídají si je. Narušení by znamenalo velký politický humbuk a diplomatické nóty. A to se neděje.
  To co se děje, jsou lety těsně podle hranic, vypnuté odpovídače. Kdo "si začal"
  nemá smysl rozebírat.
  Co víme jistě, že AČR bude mít personální problém. Změnu zákona zvládnou ve zrychleném řízení. ovšem nejdříve prodlouží závazky a nikomu neschválí žádost o zkrácení sl. poměru. Až po změně zákona kdy bude výsl. příspěvek dejme tomu 5 let. Potom zkrátí v podstatě jakýkoliv závazek.
  Tenhle institut AČR zná z 90tých let. Kdo měl odslouženo mezi 10-20lety, měl nárok na výsluhu tuším 3 roky po skončení sl. poměru
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:52 04.12.2017

  Udržet to na úrovni Stropnického nedá moc práce. Ono vlastně stačí nedělat vůbec nic. Horší to bude pro Šlechtovou jen v tom, že to co se za něho zvládlo udělat připravil jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Udržet to na úrovni Stropnického nedá moc práce. Ono vlastně stačí nedělat vůbec nic. Horší to bude pro Šlechtovou jen v tom, že to co se za něho zvládlo udělat připravil jeho předchůdce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  20:11 03.12.2017

  Pigtail, tak s těmi právníky z EU, co tvrdili, že je to legální... Prohlásil to Filip v parlamentu ČR, ale když to teď dohledávám na netu, tak prý to byl hoax. Nevím, co je na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail, tak s těmi právníky z EU, co tvrdili, že je to legální... Prohlásil to Filip v parlamentu ČR, ale když to teď dohledávám na netu, tak prý to byl hoax. Nevím, co je na tom pravdy, tak to odvolávám.

  K tématu. Doufám, že Šlechtová to aspoň udrží na úrovní stropnického, protože pochybuji, že by to vedla lépe než on. A to je co říci. No, ve skutečnosti to dle mne je z bláta do louže. Jestli je šlechtová taková loutka jako stropnický, tak hodnota AČR bude stále klesat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  20:05 03.12.2017

  Argel to se nediví že ti to admin maže, tady jsi na serveru zabývajícím se vojenskou technikou ... nenajdeš tu moc lidí kteří věří té maskirovce, fakta jsou jasná, na Krymu se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argel to se nediví že ti to admin maže, tady jsi na serveru zabývajícím se vojenskou technikou ... nenajdeš tu moc lidí kteří věří té maskirovce, fakta jsou jasná, na Krymu se odehrála invaze RF (maskovaná za cvičení) a tudiž veškeré následující akce včetně referenda nemají žádnou vypovídající hodnotu ... je to stejné jako kdyby Hitler obsadil Sudety a pak vyhlásil referendum, taky by skončilo 99% souhlasem ... reakce NATO směřuje přesně k této události, invazi na Krym, opět jsme u toho Newtona
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:59 03.12.2017

  Pigtail
  Už mě tu nebaví okolo psát o Krymu, protože admin mi to stále maže, i když to je pravda, co jsem napsal, že referendum o osamostatnění bylo legální dle ukrajinské ústavy a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail
  Už mě tu nebaví okolo psát o Krymu, protože admin mi to stále maže, i když to je pravda, co jsem napsal, že referendum o osamostatnění bylo legální dle ukrajinské ústavy a ústavy autonomní republiky krym. To, že jak byli samostatní požádali o připojení k Ruské Federaci už je jejich věc. I samotný svaz právníků EU to potvrdil, to že západní tisk jede svojí, stejně jako tisk všude je věc druhá. ICBM je stejně jako tanky část armády a tak se s tím také musí cvičit. Nevidím s tím problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  19:51 03.12.2017

  Argel: o tom že je Lukašenko pozval nevím ... ale ono je to v celku jedno, jde o to že NATO takové cvičení nepořádá pár kilometrů od ruských hranic, a už vůbec při tom nepoužívá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argel: o tom že je Lukašenko pozval nevím ... ale ono je to v celku jedno, jde o to že NATO takové cvičení nepořádá pár kilometrů od ruských hranic, a už vůbec při tom nepoužívá ICBM, a jelikož je tu ta situace s Krymem tak se nesmíš divit že NATO reaguje, od toho tu je. Saber Guardian se neodehrával 100km od hranic Ruska ale v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku a ty pokud mě pamět neklame od hranic s RF dělí Ukrajina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:41 03.12.2017

  Pigtail
  Běloruský prezident Lukašenko je na to cvičení pozval, ty pozorovatele, i když nemusel(díky té úmluvy, kterou jste zmínil), tak proč tedy nedorazily? To je holý fakt, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail
  Běloruský prezident Lukašenko je na to cvičení pozval, ty pozorovatele, i když nemusel(díky té úmluvy, kterou jste zmínil), tak proč tedy nedorazily? To je holý fakt, že byli pozvaní, ale nedorazily. Byli na cvičení Saber Guardian(zda mě paměť neklame to byl název posledního cvičení) pozvaní pozorovatelé Ruska, i když je nemuseli zvát?
  Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  19:35 03.12.2017

  Argel ... a ještě na doplnění komplexního obrázku o situaci, NATO má v pobaltí 4000 mužů + 600 paratušutistů z USA což není pro RF žádná hrozba, stejně jako to není žádná obrana :D ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argel ... a ještě na doplnění komplexního obrázku o situaci, NATO má v pobaltí 4000 mužů + 600 paratušutistů z USA což není pro RF žádná hrozba, stejně jako to není žádná obrana :D Poslední cvičení RF Západ se odehrálo cca 110km při nasazení 12700 mužů ... a než začneš jásat nad tím jak rusové zmenšují počet personálu při cvičeních tak dovol abych ti to vysvětlit ... podle Vídeňských protokolů musí u každého cvičení nad 13000 být pozorovatelé z druhé strany, u posledního cvičení západ tomu tak nebylo a NATO tam nemělo pozorovatele ... to že při cvičení dvakrát odpálili RS-24 je jen trešnička na dortu .... a teď si polož otázku, chová se stejně NATO ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  19:20 03.12.2017

  Argel ... pokud by NATO udělalo cvičení v pobaltí se stotisíci muži a všemi složkami byla by reakce RF stejná ... a reakci NATO se nejde divit když uvážíme jakým stylem proběhlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argel ... pokud by NATO udělalo cvičení v pobaltí se stotisíci muži a všemi složkami byla by reakce RF stejná ... a reakci NATO se nejde divit když uvážíme jakým stylem proběhlo obsazení Krymu (maskovalo se za cvičení) ... narušování aliančního vzdušného prostoru snad nepopřeš
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:19 03.12.2017

  Přeci jen dnes si může člověk koupit lepší vybavení v kdejakém outdoorshopu. Armáda by zkrátka měla mít něco lepšího, nebo alespoň na podobné úrovni. Na současnou výstroj nikoho do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přeci jen dnes si může člověk koupit lepší vybavení v kdejakém outdoorshopu. Armáda by zkrátka měla mít něco lepšího, nebo alespoň na podobné úrovni. Na současnou výstroj nikoho do armády nenalákají a to samé vojenská technika. Přeci jen na provozovanou vojenskou techniku nejde nalákat technicky založené lidi, když je starší než jejich otcové. Možná tak fanoušky veteránů...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:17 03.12.2017

  Pigtail
  Aha, takže cvičení na vlastním území(což je věc, která dělá každá armáda na světě) vyvolá reakci, kdy musí se vzít celá aliance a jít na hranice hlídat. A komentáře, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail
  Aha, takže cvičení na vlastním území(což je věc, která dělá každá armáda na světě) vyvolá reakci, kdy musí se vzít celá aliance a jít na hranice hlídat. A komentáře, že může jít o invazi si prosím Vás běžte někam. Na každé větší cvičení jsou pozorovatelé ze státu NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  19:00 03.12.2017

  Larry: on by se ten Newton dal vysvětlit i tak že to byli první rusové kteří narušili alianční vzdušný prostor (což P8 nedělají) svými lety do Kalinigradu, bez letových řádů a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry: on by se ten Newton dal vysvětlit i tak že to byli první rusové kteří narušili alianční vzdušný prostor (což P8 nedělají) svými lety do Kalinigradu, bez letových řádů a transpodérů ... což byl ostatně důvod zavedení air policy nad pobaltím ... stejně tak jako jednotky NATO jsou jen reakcí na statisícová cvičení armády RF ... takže souhlas je to Newton jen ta akce byla první z východu a to co se děje dnes je reakce
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  18:50 03.12.2017

  To psovod:
  lidi okolo 40ti bych vyhodil a ještě by mě poděkovali. Vůbec bych s tím nedělal problém. Pokud umí víc než zakopávat se v poli nebo velet, mají ještě jakousi šanci si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To psovod:
  lidi okolo 40ti bych vyhodil a ještě by mě poděkovali. Vůbec bych s tím nedělal problém. Pokud umí víc než zakopávat se v poli nebo velet, mají ještě jakousi šanci si najít existenci v civilní sféře. (Sám jsem ukončil kariéru ve 40ti, ačkoliv jsem měl nabídku kontraktu na další 4 roky)
  Středoškoláci jsou v armádě ve 40ti pomalu za zenitem. To je přirozená obměna.
  Že není čím nahradit je další věc.....

  Dnes lidi nejsou nikde. Přesněji lidi, kteří něco umějí a dokážou. Vidím u nás ve firmě, když se vypíše výběrové řízení. To je chyba školství za posledních 25 let úroveň neskutečně klesla. Můžu porovnávat, maturoval jsem v r.89. A bude hůř - viz inkluze (Valachová ČSSD)
  Armádu bych vinil z jiné věci. A to likvidace středního vojenského školství, kde si mohla vychovávat své odborníky. (viz likvidace VSOŠ Vyškov a Brno) Dnes ti samí chodí a vypráví úvahy o zřízení druhé vojenské střední školy. (briefing z návštěvy v Karlových Varech)
  Za tohle skutečně nemůže ANO, Babiš nebo Putin.

  To PavolR: šaty nedělají člověka, natož vojáka. Vojákům by stačilo kdyby dostali pro výcvik výstroj a v prvotřídní kvalitě, množství a velikostech to co potřebují při jedné návštěvě výstrojního skladu.
  A plat?? 90% vojáků by svůj plat nedokázalo v civilním sektoru vydělat.
  To je dle mého skromného úsudku faktor, který dělá z armády "klub důchodců"

  Není nechuť k službě. Jenom ti co by chtěli "sloužit" na to nemají předpoklady.
  Ale motivace je dostatečná. (viz plat, možnost dostát výsluze....)
  Ale přesně vědí co armáda potřebuje a musí jim stát zakoupit. Tady je takových "virtuálních vojáků" docela slušná sešlost. Jenom jaxi zapomněli, že se musí zaplatit, nic není zadarmo.

  A Rusko?? Když v Pobaltí pochodují jednotky zemí NATO na dohled od hranic, P8 operují na hranicích vzdušného prostoru s RF a s vypnutými transpondéry jak by jste si to vyhodnotil??
  Vzpomeňte si právě na Isaaca Newtona a jeho zákon akce a reakce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:44 03.12.2017

  PavolR

  Niet čo dodať. Svätá pravda!!!

  PavolR

  Niet čo dodať. Svätá pravda!!!

 • PavolR
  16:05 03.12.2017

  psovod:
  Zvýšiť spoločenskú prestíž vojakov. Rôznymi spôsobmi, hoci aj takou prkotinou, že sa navrhnú skutočne elegantné spoločenské uniformy (smrť viazankám) - veď vieme, že šaty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  psovod:
  Zvýšiť spoločenskú prestíž vojakov. Rôznymi spôsobmi, hoci aj takou prkotinou, že sa navrhnú skutočne elegantné spoločenské uniformy (smrť viazankám) - veď vieme, že šaty robia človeka a mladý ľudia sa radi obliekajú štýlovo a cool. Dať im do rúk modernú a atraktívnu techniku, lepšiu víziu kariérneho postupu.

  No a v neposlednom rade prekričať vlastizradnú zberbu, čo nevynechá žiadne fórum, na osočenie armády pre povedzme účasť v misiách a straší mýtami o "ťažení na Moskvu" a podobnými sprostosťami, s jasným zámerom vyvolať pochybnosti a nechuť k službe v ozbrojených silách. Vlastnú armádu neraz neváhajú vykresliť ako dobre, že nie hrozbu pre spoločnosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  15:24 03.12.2017

  vyhodit lidi kolem 40 let? dobrý nápad,jenom třeba náš prapor v tom okamžiku přestává existovat ,jenom z čety,na kterou po novém roce jdu odchází na konci roku 18 dost lidí a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vyhodit lidi kolem 40 let? dobrý nápad,jenom třeba náš prapor v tom okamžiku přestává existovat ,jenom z čety,na kterou po novém roce jdu odchází na konci roku 18 dost lidí a samozřejmě to jsou ti nejzkušenější řidiči,plus třeba končí náš vedoucí praporčík roty atd,samozřejmě jsou všichni na výsluze,kdo je nahradí,když už ted je problém s náborem? nebo ještě snížíme požadavky na zdravotní,nebo psycho? nebo budeme nabírat cizince?
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:17 03.12.2017
 • Starlight
  01:25 03.12.2017

  @PavolR

  Dohoda o zákazu kontejnerové munice z Oslo zakazuje jen některé druhy (=hloupé) kontejnerové munice. Ale Polákům to může být jedno. Stejně jako jejich východní sousedi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @PavolR

  Dohoda o zákazu kontejnerové munice z Oslo zakazuje jen některé druhy (=hloupé) kontejnerové munice. Ale Polákům to může být jedno. Stejně jako jejich východní sousedi tuto smlouvu nikdy nepodepsali. Musejí si to ale vyrobit sami (pravděpodobně jen raketometů ráže 122 mm) nebo spolupracovat s někým, kdo také nepodepsal. USA už tuto zakázanou munici také vyřazují a nikomu ji neodprodají.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:55 02.12.2017

  Lukas:
  Iba technická poznámka - u nás je kazetová munícia zakázaná (SR i ČR).

  Lukas:
  Iba technická poznámka - u nás je kazetová munícia zakázaná (SR i ČR).

 • Lukas
  22:34 02.12.2017

  Przypominam
  130mm armata istnieje - i nawet strzela (to jest temat 2-3 lat a nie dekady)

  Na wroga nie oddziałuje pancerz tylko armata...

  ACR musi myśleć kompleksowo - na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Przypominam
  130mm armata istnieje - i nawet strzela (to jest temat 2-3 lat a nie dekady)

  Na wroga nie oddziałuje pancerz tylko armata...

  ACR musi myśleć kompleksowo - na dziś potrzebuje przede wszystkim
  Systemów przeciwlotniczych SHORAD
  artylerii rakietowej
  12 M270 / M142 z nowoczesna amunicją i systemem rozpoznania da lepszy potencjał niż 60 leopardów 2A7V

  Pomyślcie
  artyleria rakietowa 227mm - zasięg do 84 km (specjalne inteligentne pociski przeciwpancerne)
  artyleria rakietowa 122 - do 40 km (kasetowa amunicja do 30 km)
  haubice 155mm do 40km (Vulcano do 70 km - ale to amunicja "anty-artyleryjska")
  inteligentna amunicja 155mm - 30 km
  moździerze 120mm - ok. 10 km - amunicja przeciwpancerna Stryx - 8 km
  nowoczesne ATGM - 4 km (Spike LR)

  Armata czołgu - ok./ 1500m (zasięg praktyczny - Czechu to nie płaska pustynia - na 2 km strzelać trudno)

  To jest system - jak widać jeśli ma się inne elementy to nim dojdzie do pojedynku czołg vs czołg przeciwnik musi pokonać 3-4 warstwy obrony
  Jeśli te warstw są skutnczne i kompleksowe to żaden wrogi czołg nie dożyje "walki z waszym czołgiem (mówimy o obronie - w ataku jest trochę inaczej)
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  19:58 02.12.2017

  To psovod a CerVus.
  Pánové, že dojde ke změně je téměř jisté a jak píšete níže, Babiš na to má potřebné páky, najde i politickou podporu. Samozřejmě bude muset dojít k novelizaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To psovod a CerVus.
  Pánové, že dojde ke změně je téměř jisté a jak píšete níže, Babiš na to má potřebné páky, najde i politickou podporu. Samozřejmě bude muset dojít k novelizaci zákona. Takže ten, kdo včas uteče vyhraje.
  Tedy Ti co mají nárok na výsluhu.
  Už posledních pár let, co státní tajemník dělá, je jen hlídání a neprodlužování závazku vojákům, kteří se odlouženou dobou blíží k nároku na výsluhu.
  Bez ohledu na kvality a možnosti uplatnění nebo potřeby takových lidí v resortu.
  Jsem názoru, že okolo čtyřiceti let věku by měli být postupně odcházeni všichni poddůstojníci, rotmistři a praporčíci, případně nižší důstojníci.
  Stále ještě je v armádě dost lidí, kteří čekají "co to půjde" protože nejsou schopni pracovat v civilní sféře.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  13:51 02.12.2017

  výsluhy-já osobně se na to těším,odejdou ti,kterým už jde pouze o ty výsluhy,já budu v té době mít 14,5 roku,takže se nebudu muset bát toho,že mě vyhodí jenom proto,abych na tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  výsluhy-já osobně se na to těším,odejdou ti,kterým už jde pouze o ty výsluhy,já budu v té době mít 14,5 roku,takže se nebudu muset bát toho,že mě vyhodí jenom proto,abych na tu rentu nedostal,at si ji nechají a mě at nechají dál chodit do práce a až skončím at dají odbytné,případně třeba tu rentu jenom na 5 let
  Skrýt celý příspěvek

 • AltUl
  16:33 01.12.2017

  1. 10. 1950

  Technokratický omyl v uvažování o „válečném potenciálu“ primárně v souvislosti se zbraněmi, výstrojí a moderním technickým vybavením na straně jedné a redukování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. 10. 1950

  Technokratický omyl v uvažování o „válečném potenciálu“ primárně v souvislosti se zbraněmi, výstrojí a moderním technickým vybavením na straně jedné a redukování válčícího člověka jen na „lidský zdroj“ na straně druhé byl již vystaven četné kritice. Klíčový element „válečného potenciálu“ vždy představuje kvalita a duch mužů, kteří zbraně coby nástroje útoku a destrukce dostávají do rukou – to platí pro minulost, současnost i budoucnost. Žádná mobilizace nebude nikdy „totální“, jestliže se nenajdou muži, kteří by mohli svým duchem a nadáním čelit nevyhnutelným zkouškám.

  Jak se to má v tomto ohledu ve světě „demokracií“? Chystají se už potřetí ve 20. století k zavlečení lidstva do války, do „války proti válce“. Muži jdou do války, zatímco je válka kritizována. Jsou potřeba hrdinové – ačkoliv je pacifismus proklamován jako nejvyšší ideál. Jsou potřeba válečníci, ačkoliv se slovo „válečník“ používá jako synonymum k útočníkovi a kriminálníkovi. Morální princip „oprávněné války“ se omezil na policejní operace ve velkém rozsahu a došlo k okleštění významu bojovnosti na poslední prostředek sebeobrany.

  pokračování https://hrdost.net/2017/07/22/...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:02 01.12.2017

  psovod: Protože Babiš bude mít konečně sílu na to, aby prosadil změnu výsluh což oznamoval už před minulým obdobím. Nemusí to být ve 2019, ale do konce volebního období to přijde. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  psovod: Protože Babiš bude mít konečně sílu na to, aby prosadil změnu výsluh což oznamoval už před minulým obdobím. Nemusí to být ve 2019, ale do konce volebního období to přijde. V souvislosti s tím, že většina lidí má dobu rozhodnou teď právě do roku 2019, tak ti kteří by dalším podpisem závazku riskovali, že o výsluhy přijdou, tak raději odejdou o pár let dříve než plánovali. Samo sebou tohle trápí lidi, kteří mají odslouženo 20+ jenže s ohledem na věkový průměr AČR je to přinejmenším třetina.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  15:29 01.12.2017

  proč myslíš,že nebudou lidi? čekáš nějaký velký odchod v roce 2019 ?

  proč myslíš,že nebudou lidi? čekáš nějaký velký odchod v roce 2019 ?

 • kazd
  13:32 01.12.2017

  Tak já samozřejmě nevím co tím Andrej sleduje, ale Šlechtová je býv. min. MMR.
  MMR má v gesci zákon o zadávání veřejných zakázek.
  Takže teoreticky by mohla dosáhnout toho aby
  a) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak já samozřejmě nevím co tím Andrej sleduje, ale Šlechtová je býv. min. MMR.
  MMR má v gesci zákon o zadávání veřejných zakázek.
  Takže teoreticky by mohla dosáhnout toho aby
  a) se ten zákon zaměstnanci MO naučili
  b) odargumentovat si vyjímky, ty zanést na vládu a část techniky nakoupit napřímo

  Pokud by se tohle povedlo, tak se stane to nejdůležitejší - hodí se míč na stranu armády a bude to čistě na ní a zřetelně.
  Já nevěřím ani milimetr tomu, že někdo z MO může GŠ nakázat, že se mají modernizovat DANY pokud bude Kaleta striktně proti, stejně tak nemůže nakázat milenka premiera něco voj. zpravodajství a stejně tak nemohla Parkanová nakázat Pickovi, že má změnit podporu ve prospěch CASA. Vše byly selhání generálů, kteří se chtějí udržet u koryt.
  Pokud se podíváte na šibeniční termíny posouzení BVP co psal tuším RASE (pro mě jsou nepochopitelně krátké), tak výsledek co se chce, může AČR říct poměrně rychle.
  VŘ pak jde uskutečnit také rychle, několik (mimo MO) znám do detailu včetně odvolávání na dumpingovou cenu atd. a pokud to člověk umí, dá se to rychle zprocesovat.
  Koneckonců podívejte se jak vypadaly VŘ na stavbu dálnic před třemi roky a jak teď - vítězí firma z itálie, Turecka, málokdo z firem se odvolává (pouze ekologové) (jestli jsou z hledika státu správně podmínky VŘ jako cena, kvalifikace, záruka atd..nehodnotím) - srovnejte s odvoláváním před dvěmi roky. Udělal se v tom aspoň trochu pořádek A přiom Skanska propouští lidi, protože pro ně nemá práci, takže to není o tom, že je tolik práce, že se odvolávat nevyplatí.
  Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  13:01 01.12.2017

  Není tady někdo z MO ? Někdo, kdo by se pokusil nezaujatě popsat, co vše vyzbrojovací projekty obnáší, co je třeba vyřídit, kolik je na to lidí, proč a kde se to zadrhává, atd. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není tady někdo z MO ? Někdo, kdo by se pokusil nezaujatě popsat, co vše vyzbrojovací projekty obnáší, co je třeba vyřídit, kolik je na to lidí, proč a kde se to zadrhává, atd. Nenadávat, neobhajovat, prostě to jen popsat...nebo by to věděl někdo jiný ? Díky
  Skrýt celý příspěvek

 • Ales_CZ
  12:52 01.12.2017

  Ministra by měl dělat člověk z oboru, ne někdo, kdo si myslí, že tomu rozumí. Vyměnit herce za ekonomku, to bude zajímavé, doufám, že nebude vybírat techniku, která bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ministra by měl dělat člověk z oboru, ne někdo, kdo si myslí, že tomu rozumí. Vyměnit herce za ekonomku, to bude zajímavé, doufám, že nebude vybírat techniku, která bude nejlevnější, ale cena bude až na dalších místech.

  Když má armáda s Ivecama špatné zkušenosti, tak proč je budou přikupovat? To jako tam nepoužívají to, co mají v hlavě?

  Chtějí nové samohybné dělostřelectvo, ale herec to vyřešil tak napůl a ještě složitě. Jestli to není ještě podepsané, tak by to mohli změnit, ale na to by tam musel být někdo, kdo je z oboru a ví, co přesně armáda potřebuje.

  Stejně asi nejsměšnější hercovo řešení je výměna Sokolů a Mi-24 tím, že v podstatě nic nevymění, ale přikoupí další vrtulníky :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  12:46 01.12.2017

  V plánu je Mi-24 vyřadit,ale kdy to bude nikdo neví,takže i nadále probíhají generální opravy a s vrtulníky se stále počítá.
  Šlechtová na MO je hrozná noční můra,jako by jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V plánu je Mi-24 vyřadit,ale kdy to bude nikdo neví,takže i nadále probíhají generální opravy a s vrtulníky se stále počítá.
  Šlechtová na MO je hrozná noční můra,jako by jim nestačila Parkanová a Peake..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:52 01.12.2017

  Ona je Karla Šlechtová "shemale" nebo se jedná o autoopravu "chytrého" telefonu?

  Mě by docela zajímalo, jak je to s těmi Mi-24 - budou do nich investovat nebo se vrátí k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ona je Karla Šlechtová "shemale" nebo se jedná o autoopravu "chytrého" telefonu?

  Mě by docela zajímalo, jak je to s těmi Mi-24 - budou do nich investovat nebo se vrátí k původnímu plánu vyřazení?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:46 01.12.2017

  Spíš jsem zvědavý co všechno se podaří nekoupit během příštích čtyř let. Předchůdce jistě nebude lehké trumfnout, ale myslím že to Karel dokáže

  Spíš jsem zvědavý co všechno se podaří nekoupit během příštích čtyř let. Předchůdce jistě nebude lehké trumfnout, ale myslím že to Karel dokáže

 • CerVus
  10:22 01.12.2017

  No ve 2019/20 se bude rezort hlavně potýkat s extrémním nedostatkem lidí.

  No ve 2019/20 se bude rezort hlavně potýkat s extrémním nedostatkem lidí.