Co čeká rezort obrany v příštích čtyřech letech?

Foto: Armáda České republiky. / Michal Marek
Armáda České republiky. / Michal Marek 

Ministerstvo obrany povede v příštích letech někdo jiný než Martin Stropnický. A to i přes to, že se jeho hnutí ANO stalo vítězem voleb. Budoucí český premiér Andrej Babiš totiž prohlásil, že se současným vedoucím rezortu počítá na jiný post. Stropnického místo tak podle vlastních slov zaujme Karla Šlechtová, současná ministryně pro místní rozvoj. Jaké hlavní vyzbrojovací problémy bude ve vedení ministerstva obrany řešit?

Martin Stropnický za sebou nechává spoustu rozdělaná práce. Ačkoliv ve své funkci vydržel nejdéle ze všech polistopadových ministrů obrany, kromě očekávaného prodloužení smlouvy o pronájmu nadzvukových stíhacích letadel Gripen se mu nepodařilo dokončit žádný plánovaný strategický vyzbrojovací projekt. Na jeho obhajobu je ovšem nutné zmínit, že po předchozích finančně chudých letech, musel ve většině případů začínat prakticky od začátku.

Nové vedení rezortu tedy dostane do rukou množství rozběhlých projektů, které je třeba dokončit. Podle zpráv z médií je v současnosti těsně před podpisem pořízení osmi mobilních 3D radiolokátorů MADR ELM 2084 MMR od izraelské firmy IAI. Jejich nákup byl přitom vládou schválen už v prosinci 2016.

Důležitá a médii často zmiňovaná je také modernizace vrtulníkového letectva spočívající v pořízení dvanácti víceúčelových strojů, které by podle Koncepce dopravního a vrtulníkového letectva z roku 2013 měly postupně "nahradit" provozované Mi-24/35. Snaha o jejich nákup je ovšem provázena množstvím problémů, kterým jsme se na stránkách Armádních novin v minulosti několikrát věnovali.

Na konci letošního října nakonec ministerstvo obrany obdrželo dvě nabídky – společnost Leonardo nabízí vojenskou verzi svého stroje AW139M, americký Bell pak UH-1Y – které v současnosti vyhodnocuje.

Zatím nedořešená je také modernizace dělostřelectva. Ačkoliv je podle schválené Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 (KVAČR) v plánu do roku 2020 pořízení děl kompatibilních se standardy Severoatlantické aliance, vedení rezortu se z finančních důvodů prozatím rozhodlo pro kompromis.

Vláda v červenci tohoto roku schválila modernizaci 33 kusů stávajících houfnic ShKH vz.77 DANA s předpokládanou cenou 1,3 miliardy korun s tím, že se za zhruba 2,5 miliardy korun nakoupí v blízké budoucnosti také 17 houfnic kompatibilních s ráží NATO (155 mm). Ani jeden z projektů ale zatím nebyl oficiálně stvrzen podpisem.

V podobném stadiu je pak také plánované pořízení 62 vozidel TITUS na podvozku Tatra (ve verzích velitelsko-štábní, spojovací a pro místa koordinace palebné podpory) a 80 IVECO LMV určených pro 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany a družstva radiačního a chemického průzkumu u jednotek AČR. Nákup byl vládou schválen v červenci 2017, k finálnímu podpisu smlouvy s dodavateli by podle slov Martina Stropnického mělo dojít v první čtvrtině roku 2018.

Vzhledem k finanční náročnosti bude ale zřejmě nejsledovanějším vyzbrojovacím projektem pod křídly nového ministra obrany pořízení nového pásového bojového vozidla pěchoty. Cena kontraktu má být včetně vybudování provozního zázemí až 50 miliard korun.

Podle posledních zpráv prošlo letním testováním ve VVP Libavá úspěšně všech pět zkoušených typů obrněnců – CV90 od firmy Bae Systems s osádkovou a bezosádkovou věží, ASCOD od General Dynamics and Land Systems, Puma od konsorcia PSM a Lynx od společnosti Rheinmetall.

V současnosti se čeká na vyhlášení zakázky, přičemž následovat bude vyhodnocování nabídek. Podpis smlouvy proběhne ve druhé polovině roku 2018, přičemž dodávky jsou naplánováne na roky 2020 až 2024.

Z dalších projektů, které už jsou v určité fázi v řešení, je pak třeba zmínit ještě pořízení nových lehkých terénních vozidel v hmotnostní kategorii 2-4 tuny. Jedná se o náhradu neperspektivních a často velmi opotřebovaných Land Roverů používaných od roku 1995 a také zastaralých UAZ.

AČR provozuje více než 1200 vozidel obou typů, přičemž jejich obměna by měla začít v roce 2020. Souběžně je pak uvažováno i o pořízení lehkých obrněných vozidel v hmotnostní kategorii 7-9 tun, jenž by mělo nahradit nebo doplnit používané vozy IVECO LMV.

Vyzbrojovací projekty uváděné v KVAČR jsou rozděleny dle možnosti jejich plněné na dvě části – milník 2020 a milník 2025. Protože mandát v nedávné době zvolené poslanecké sněmovny končí v řádném termínu až na podzim roku 2021, měl by nový ministr ve svém funkčním období zahájit i projekty zmiňované právě ve druhé části KVAČRu.

V rámci Pozemních sil se jedná například o pořízení moderních samohybných minometů nebo doprovodných mostů, v rámci Vzdušných sil pak o akvizici 4 kusů transportních vrtulníků jako náhrady Mi-17 nebo 2 kusů středního transportního letadla. V plánu je v tomto období také pořízení nových protiletadlových raketových prostředků středního dosahu a vybudování schopnosti působení proti raketové, dělostřelecké a minometné palbě (tzv. C-RAM).

KVAČR pro toto období zmiňuje také nutnost řešit další budoucnost nadzvukového letectva. Pronájem strojů JAS-39 Gripen totiž vyprší v roce 2027, přičemž smlouva zahrnuje opci na dvouleté prodloužení. Řešit bude potřeba také budoucnost strojů L-159, jež už za sebou v tomto období budou mít 20 let služby.

Na vyjmenované akvizice je výhledově připraveno dostatek finančních prostředků. Podle proklamací politiků by totiž obranné výdaje měly v roce 2020 dosáhnout 1,4 % HDP. Otázkou tak zůstávají spíše personální/organizační kapacity ministerstva, které jsou nutné pro zvládnutí tak významných zakázek.

Zdroj: KVAČR, iDnes, iDnes, Army.cz, iDnes

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozy Tatra a Armáda České republiky patří neodmyslitelně k sobě

Už několik desítek let tvořily a tvoří nákladní automobily Tatra pomyslnou páteř československé ...

Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.

Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem ...

Táborským připravujícím se do mise poskytují leteckou podporu letouny L-159 ALCA

Listopadové vyvedení do vojenského újezdu Boletice zahájila 10. strážní rota BAF (Bagram Airfield) ...

Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných sil se objevila jedna zásadní otázka. Pořídit si ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  10:43 04.12.2017

  Larry: kdyby si kazdy vzal co mu udajne patri, vznikla by slusna rvacka. Ja bych hlasoval pro pristup k Jadranu a Baltu z dob Premysla Otakara. Oni i ten Krym meli Rusove pouhych ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry: kdyby si kazdy vzal co mu udajne patri, vznikla by slusna rvacka. Ja bych hlasoval pro pristup k Jadranu a Baltu z dob Premysla Otakara. Oni i ten Krym meli Rusove pouhych 150let, Ukrajinci 60let. S tim "narokem" nebo pravem na sebeurceni to neni tak jednoznacne jak vidime v Katalansku.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  10:26 04.12.2017

  Když jste u toho Kalingradu. Podívejte se do mapy. Aby se tam Rusové dostali vzduchem nebo po vodě nepotřebují nikoho souhlas. Když se budeme bavit o Krymu, v Čechách se tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Když jste u toho Kalingradu. Podívejte se do mapy. Aby se tam Rusové dostali vzduchem nebo po vodě nepotřebují nikoho souhlas.
  Když se budeme bavit o Krymu, v Čechách se tomu říká "pozdní restituce"
  Rusové si sami vzali, co bylo historicky jejich. To, že se na tom podepsal opilec a bolševik Chruščov, Ukrajinec, který v sobě nezvládl nacionalismus a "přihrál" Krym pod "křídla vlasti" Ukrajiny je skutečnost. Krym byl takový relikt ukrajinského bolševismu, ale Kyjevu to vyhovovalo. Přitom z druhé strany bourali každý pomník, který měl co společného se SSSR.
  Vypořádání s minulostí je nejen "spálení mostů" likvidace všeho co by minulost mohlo připomenout, ale vrátím co mne nepatří.

  S narušováním vzdušného prostoru pobaltských zemí a Polska bylo dost problémů, když se počátkem 90tých let po rozpadu SSSR, Ruská vojska stahovala z Východoního Německa a Polska.

  Stačí se podívat do jakýchkoliv zpráv. vždy letadla protistrany "eskortují" ruská či NATO letadla. Což znamená "doprovodí" obě strany dobře znají své geografické souřadnice a hlídají si je. Narušení by znamenalo velký politický humbuk a diplomatické nóty. A to se neděje.
  To co se děje, jsou lety těsně podle hranic, vypnuté odpovídače. Kdo "si začal"
  nemá smysl rozebírat.
  Co víme jistě, že AČR bude mít personální problém. Změnu zákona zvládnou ve zrychleném řízení. ovšem nejdříve prodlouží závazky a nikomu neschválí žádost o zkrácení sl. poměru. Až po změně zákona kdy bude výsl. příspěvek dejme tomu 5 let. Potom zkrátí v podstatě jakýkoliv závazek.
  Tenhle institut AČR zná z 90tých let. Kdo měl odslouženo mezi 10-20lety, měl nárok na výsluhu tuším 3 roky po skončení sl. poměruSkrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:52 04.12.2017

  Udržet to na úrovni Stropnického nedá moc práce. Ono vlastně stačí nedělat vůbec nic. Horší to bude pro Šlechtovou jen v tom, že to co se za něho zvládlo udělat připravil jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Udržet to na úrovni Stropnického nedá moc práce. Ono vlastně stačí nedělat vůbec nic. Horší to bude pro Šlechtovou jen v tom, že to co se za něho zvládlo udělat připravil jeho předchůdce.Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  20:11 03.12.2017

  Pigtail, tak s těmi právníky z EU, co tvrdili, že je to legální... Prohlásil to Filip v parlamentu ČR, ale když to teď dohledávám na netu, tak prý to byl hoax. Nevím, co je na tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail, tak s těmi právníky z EU, co tvrdili, že je to legální... Prohlásil to Filip v parlamentu ČR, ale když to teď dohledávám na netu, tak prý to byl hoax. Nevím, co je na tom pravdy, tak to odvolávám.

  K tématu. Doufám, že Šlechtová to aspoň udrží na úrovní stropnického, protože pochybuji, že by to vedla lépe než on. A to je co říci. No, ve skutečnosti to dle mne je z bláta do louže. Jestli je šlechtová taková loutka jako stropnický, tak hodnota AČR bude stále klesat.Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  20:05 03.12.2017

  Argel to se nediví že ti to admin maže, tady jsi na serveru zabývajícím se vojenskou technikou ... nenajdeš tu moc lidí kteří věří té maskirovce, fakta jsou jasná, na Krymu se ...Zobrazit celý příspěvek

  Argel to se nediví že ti to admin maže, tady jsi na serveru zabývajícím se vojenskou technikou ... nenajdeš tu moc lidí kteří věří té maskirovce, fakta jsou jasná, na Krymu se odehrála invaze RF (maskovaná za cvičení) a tudiž veškeré následující akce včetně referenda nemají žádnou vypovídající hodnotu ... je to stejné jako kdyby Hitler obsadil Sudety a pak vyhlásil referendum, taky by skončilo 99% souhlasem ... reakce NATO směřuje přesně k této události, invazi na Krym, opět jsme u toho NewtonaSkrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:59 03.12.2017

  Pigtail Už mě tu nebaví okolo psát o Krymu, protože admin mi to stále maže, i když to je pravda, co jsem napsal, že referendum o osamostatnění bylo legální dle ukrajinské ústavy a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail
  Už mě tu nebaví okolo psát o Krymu, protože admin mi to stále maže, i když to je pravda, co jsem napsal, že referendum o osamostatnění bylo legální dle ukrajinské ústavy a ústavy autonomní republiky krym. To, že jak byli samostatní požádali o připojení k Ruské Federaci už je jejich věc. I samotný svaz právníků EU to potvrdil, to že západní tisk jede svojí, stejně jako tisk všude je věc druhá. ICBM je stejně jako tanky část armády a tak se s tím také musí cvičit. Nevidím s tím problém.Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  19:51 03.12.2017

  Argel: o tom že je Lukašenko pozval nevím ... ale ono je to v celku jedno, jde o to že NATO takové cvičení nepořádá pár kilometrů od ruských hranic, a už vůbec při tom nepoužívá ...Zobrazit celý příspěvek

  Argel: o tom že je Lukašenko pozval nevím ... ale ono je to v celku jedno, jde o to že NATO takové cvičení nepořádá pár kilometrů od ruských hranic, a už vůbec při tom nepoužívá ICBM, a jelikož je tu ta situace s Krymem tak se nesmíš divit že NATO reaguje, od toho tu je. Saber Guardian se neodehrával 100km od hranic Ruska ale v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku a ty pokud mě pamět neklame od hranic s RF dělí Ukrajina.Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:41 03.12.2017

  Pigtail Běloruský prezident Lukašenko je na to cvičení pozval, ty pozorovatele, i když nemusel(díky té úmluvy, kterou jste zmínil), tak proč tedy nedorazily? To je holý fakt, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail
  Běloruský prezident Lukašenko je na to cvičení pozval, ty pozorovatele, i když nemusel(díky té úmluvy, kterou jste zmínil), tak proč tedy nedorazily? To je holý fakt, že byli pozvaní, ale nedorazily. Byli na cvičení Saber Guardian(zda mě paměť neklame to byl název posledního cvičení) pozvaní pozorovatelé Ruska, i když je nemuseli zvát?Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  19:35 03.12.2017

  Argel ... a ještě na doplnění komplexního obrázku o situaci, NATO má v pobaltí 4000 mužů + 600 paratušutistů z USA což není pro RF žádná hrozba, stejně jako to není žádná obrana :D ...Zobrazit celý příspěvek

  Argel ... a ještě na doplnění komplexního obrázku o situaci, NATO má v pobaltí 4000 mužů + 600 paratušutistů z USA což není pro RF žádná hrozba, stejně jako to není žádná obrana :D Poslední cvičení RF Západ se odehrálo cca 110km při nasazení 12700 mužů ... a než začneš jásat nad tím jak rusové zmenšují počet personálu při cvičeních tak dovol abych ti to vysvětlit ... podle Vídeňských protokolů musí u každého cvičení nad 13000 být pozorovatelé z druhé strany, u posledního cvičení západ tomu tak nebylo a NATO tam nemělo pozorovatele ... to že při cvičení dvakrát odpálili RS-24 je jen trešnička na dortu .... a teď si polož otázku, chová se stejně NATO ?Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  19:20 03.12.2017

  Argel ... pokud by NATO udělalo cvičení v pobaltí se stotisíci muži a všemi složkami byla by reakce RF stejná ... a reakci NATO se nejde divit když uvážíme jakým stylem proběhlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Argel ... pokud by NATO udělalo cvičení v pobaltí se stotisíci muži a všemi složkami byla by reakce RF stejná ... a reakci NATO se nejde divit když uvážíme jakým stylem proběhlo obsazení Krymu (maskovalo se za cvičení) ... narušování aliančního vzdušného prostoru snad nepopřešSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:19 03.12.2017

  Přeci jen dnes si může člověk koupit lepší vybavení v kdejakém outdoorshopu. Armáda by zkrátka měla mít něco lepšího, nebo alespoň na podobné úrovni. Na současnou výstroj nikoho do ...Zobrazit celý příspěvek

  Přeci jen dnes si může člověk koupit lepší vybavení v kdejakém outdoorshopu. Armáda by zkrátka měla mít něco lepšího, nebo alespoň na podobné úrovni. Na současnou výstroj nikoho do armády nenalákají a to samé vojenská technika. Přeci jen na provozovanou vojenskou techniku nejde nalákat technicky založené lidi, když je starší než jejich otcové. Možná tak fanoušky veteránů...Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:17 03.12.2017

  Pigtail Aha, takže cvičení na vlastním území(což je věc, která dělá každá armáda na světě) vyvolá reakci, kdy musí se vzít celá aliance a jít na hranice hlídat. A komentáře, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail
  Aha, takže cvičení na vlastním území(což je věc, která dělá každá armáda na světě) vyvolá reakci, kdy musí se vzít celá aliance a jít na hranice hlídat. A komentáře, že může jít o invazi si prosím Vás běžte někam. Na každé větší cvičení jsou pozorovatelé ze státu NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  19:00 03.12.2017

  Larry: on by se ten Newton dal vysvětlit i tak že to byli první rusové kteří narušili alianční vzdušný prostor (což P8 nedělají) svými lety do Kalinigradu, bez letových řádů a ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry: on by se ten Newton dal vysvětlit i tak že to byli první rusové kteří narušili alianční vzdušný prostor (což P8 nedělají) svými lety do Kalinigradu, bez letových řádů a transpodérů ... což byl ostatně důvod zavedení air policy nad pobaltím ... stejně tak jako jednotky NATO jsou jen reakcí na statisícová cvičení armády RF ... takže souhlas je to Newton jen ta akce byla první z východu a to co se děje dnes je reakceSkrýt celý příspěvek

 • Larry
  18:50 03.12.2017

  To psovod: lidi okolo 40ti bych vyhodil a ještě by mě poděkovali. Vůbec bych s tím nedělal problém. Pokud umí víc než zakopávat se v poli nebo velet, mají ještě jakousi šanci si ...Zobrazit celý příspěvek

  To psovod:
  lidi okolo 40ti bych vyhodil a ještě by mě poděkovali. Vůbec bych s tím nedělal problém. Pokud umí víc než zakopávat se v poli nebo velet, mají ještě jakousi šanci si najít existenci v civilní sféře. (Sám jsem ukončil kariéru ve 40ti, ačkoliv jsem měl nabídku kontraktu na další 4 roky)
  Středoškoláci jsou v armádě ve 40ti pomalu za zenitem. To je přirozená obměna.
  Že není čím nahradit je další věc.....

  Dnes lidi nejsou nikde. Přesněji lidi, kteří něco umějí a dokážou. Vidím u nás ve firmě, když se vypíše výběrové řízení. To je chyba školství za posledních 25 let úroveň neskutečně klesla. Můžu porovnávat, maturoval jsem v r.89. A bude hůř - viz inkluze (Valachová ČSSD)
  Armádu bych vinil z jiné věci. A to likvidace středního vojenského školství, kde si mohla vychovávat své odborníky. (viz likvidace VSOŠ Vyškov a Brno) Dnes ti samí chodí a vypráví úvahy o zřízení druhé vojenské střední školy. (briefing z návštěvy v Karlových Varech)
  Za tohle skutečně nemůže ANO, Babiš nebo Putin.

  To PavolR: šaty nedělají člověka, natož vojáka. Vojákům by stačilo kdyby dostali pro výcvik výstroj a v prvotřídní kvalitě, množství a velikostech to co potřebují při jedné návštěvě výstrojního skladu.
  A plat?? 90% vojáků by svůj plat nedokázalo v civilním sektoru vydělat.
  To je dle mého skromného úsudku faktor, který dělá z armády "klub důchodců"

  Není nechuť k službě. Jenom ti co by chtěli "sloužit" na to nemají předpoklady.
  Ale motivace je dostatečná. (viz plat, možnost dostát výsluze....)
  Ale přesně vědí co armáda potřebuje a musí jim stát zakoupit. Tady je takových "virtuálních vojáků" docela slušná sešlost. Jenom jaxi zapomněli, že se musí zaplatit, nic není zadarmo.

  A Rusko?? Když v Pobaltí pochodují jednotky zemí NATO na dohled od hranic, P8 operují na hranicích vzdušného prostoru s RF a s vypnutými transpondéry jak by jste si to vyhodnotil??
  Vzpomeňte si právě na Isaaca Newtona a jeho zákon akce a reakce.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:44 03.12.2017

  PavolR

  Niet čo dodať. Svätá pravda!!!

  PavolR

  Niet čo dodať. Svätá pravda!!!

 • PavolR
  16:05 03.12.2017

  psovod: Zvýšiť spoločenskú prestíž vojakov. Rôznymi spôsobmi, hoci aj takou prkotinou, že sa navrhnú skutočne elegantné spoločenské uniformy (smrť viazankám) - veď vieme, že šaty ...Zobrazit celý příspěvek

  psovod:
  Zvýšiť spoločenskú prestíž vojakov. Rôznymi spôsobmi, hoci aj takou prkotinou, že sa navrhnú skutočne elegantné spoločenské uniformy (smrť viazankám) - veď vieme, že šaty robia človeka a mladý ľudia sa radi obliekajú štýlovo a cool. Dať im do rúk modernú a atraktívnu techniku, lepšiu víziu kariérneho postupu.

  No a v neposlednom rade prekričať vlastizradnú zberbu, čo nevynechá žiadne fórum, na osočenie armády pre povedzme účasť v misiách a straší mýtami o "ťažení na Moskvu" a podobnými sprostosťami, s jasným zámerom vyvolať pochybnosti a nechuť k službe v ozbrojených silách. Vlastnú armádu neraz neváhajú vykresliť ako dobre, že nie hrozbu pre spoločnosť.Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  15:24 03.12.2017

  vyhodit lidi kolem 40 let? dobrý nápad,jenom třeba náš prapor v tom okamžiku přestává existovat ,jenom z čety,na kterou po novém roce jdu odchází na konci roku 18 dost lidí a ...Zobrazit celý příspěvek

  vyhodit lidi kolem 40 let? dobrý nápad,jenom třeba náš prapor v tom okamžiku přestává existovat ,jenom z čety,na kterou po novém roce jdu odchází na konci roku 18 dost lidí a samozřejmě to jsou ti nejzkušenější řidiči,plus třeba končí náš vedoucí praporčík roty atd,samozřejmě jsou všichni na výsluze,kdo je nahradí,když už ted je problém s náborem? nebo ještě snížíme požadavky na zdravotní,nebo psycho? nebo budeme nabírat cizince?Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:17 03.12.2017
 • Starlight
  01:25 03.12.2017

  @PavolR Dohoda o zákazu kontejnerové munice z Oslo zakazuje jen některé druhy (=hloupé) kontejnerové munice. Ale Polákům to může být jedno. Stejně jako jejich východní sousedi ...Zobrazit celý příspěvek

  @PavolR

  Dohoda o zákazu kontejnerové munice z Oslo zakazuje jen některé druhy (=hloupé) kontejnerové munice. Ale Polákům to může být jedno. Stejně jako jejich východní sousedi tuto smlouvu nikdy nepodepsali. Musejí si to ale vyrobit sami (pravděpodobně jen raketometů ráže 122 mm) nebo spolupracovat s někým, kdo také nepodepsal. USA už tuto zakázanou munici také vyřazují a nikomu ji neodprodají.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:55 02.12.2017

  Lukas:
  Iba technická poznámka - u nás je kazetová munícia zakázaná (SR i ČR).

  Lukas:
  Iba technická poznámka - u nás je kazetová munícia zakázaná (SR i ČR).

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3