Co čeká rezort obrany v příštích čtyřech letech?
- 1. 12. 2017
- 53 komentářů
- Pavel Vinkler
Ministerstvo obrany povede v příštích letech někdo jiný než Martin Stropnický. A to i přes to, že se jeho hnutí ANO stalo vítězem voleb. Budoucí český premiér Andrej Babiš totiž prohlásil, že se současným vedoucím rezortu počítá na jiný post. Stropnického místo tak podle vlastních slov zaujme Karla Šlechtová, současná ministryně pro místní rozvoj. Jaké hlavní vyzbrojovací problémy bude ve vedení ministerstva obrany řešit?
Martin Stropnický za sebou nechává spoustu rozdělaná práce. Ačkoliv ve své funkci vydržel nejdéle ze všech polistopadových ministrů obrany, kromě očekávaného prodloužení smlouvy o pronájmu nadzvukových stíhacích letadel Gripen se mu nepodařilo dokončit žádný plánovaný strategický vyzbrojovací projekt. Na jeho obhajobu je ovšem nutné zmínit, že po předchozích finančně chudých letech, musel ve většině případů začínat prakticky od začátku.
Nové vedení rezortu tedy dostane do rukou množství rozběhlých projektů, které je třeba dokončit. Podle zpráv z médií je v současnosti těsně před podpisem pořízení osmi mobilních 3D radiolokátorů MADR ELM 2084 MMR od izraelské firmy IAI. Jejich nákup byl přitom vládou schválen už v prosinci 2016.
Důležitá a médii často zmiňovaná je také modernizace vrtulníkového letectva spočívající v pořízení dvanácti víceúčelových strojů, které by podle Koncepce dopravního a vrtulníkového letectva z roku 2013 měly postupně "nahradit" provozované Mi-24/35. Snaha o jejich nákup je ovšem provázena množstvím problémů, kterým jsme se na stránkách Armádních novin v minulosti několikrát věnovali.
Na konci letošního října nakonec ministerstvo obrany obdrželo dvě nabídky – společnost Leonardo nabízí vojenskou verzi svého stroje AW139M, americký Bell pak UH-1Y – které v současnosti vyhodnocuje.
Zatím nedořešená je také modernizace dělostřelectva. Ačkoliv je podle schválené Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 (KVAČR) v plánu do roku 2020 pořízení děl kompatibilních se standardy Severoatlantické aliance, vedení rezortu se z finančních důvodů prozatím rozhodlo pro kompromis.
Vláda v červenci tohoto roku schválila modernizaci 33 kusů stávajících houfnic ShKH vz.77 DANA s předpokládanou cenou 1,3 miliardy korun s tím, že se za zhruba 2,5 miliardy korun nakoupí v blízké budoucnosti také 17 houfnic kompatibilních s ráží NATO (155 mm). Ani jeden z projektů ale zatím nebyl oficiálně stvrzen podpisem.
V podobném stadiu je pak také plánované pořízení 62 vozidel TITUS na podvozku Tatra (ve verzích velitelsko-štábní, spojovací a pro místa koordinace palebné podpory) a 80 IVECO LMV určených pro 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany a družstva radiačního a chemického průzkumu u jednotek AČR. Nákup byl vládou schválen v červenci 2017, k finálnímu podpisu smlouvy s dodavateli by podle slov Martina Stropnického mělo dojít v první čtvrtině roku 2018.
Vzhledem k finanční náročnosti bude ale zřejmě nejsledovanějším vyzbrojovacím projektem pod křídly nového ministra obrany pořízení nového pásového bojového vozidla pěchoty. Cena kontraktu má být včetně vybudování provozního zázemí až 50 miliard korun.
Podle posledních zpráv prošlo letním testováním ve VVP Libavá úspěšně všech pět zkoušených typů obrněnců – CV90 od firmy Bae Systems s osádkovou a bezosádkovou věží, ASCOD od General Dynamics and Land Systems, Puma od konsorcia PSM a Lynx od společnosti Rheinmetall.
V současnosti se čeká na vyhlášení zakázky, přičemž následovat bude vyhodnocování nabídek. Podpis smlouvy proběhne ve druhé polovině roku 2018, přičemž dodávky jsou naplánováne na roky 2020 až 2024.
Z dalších projektů, které už jsou v určité fázi v řešení, je pak třeba zmínit ještě pořízení nových lehkých terénních vozidel v hmotnostní kategorii 2-4 tuny. Jedná se o náhradu neperspektivních a často velmi opotřebovaných Land Roverů používaných od roku 1995 a také zastaralých UAZ.
AČR provozuje více než 1200 vozidel obou typů, přičemž jejich obměna by měla začít v roce 2020. Souběžně je pak uvažováno i o pořízení lehkých obrněných vozidel v hmotnostní kategorii 7-9 tun, jenž by mělo nahradit nebo doplnit používané vozy IVECO LMV.
Vyzbrojovací projekty uváděné v KVAČR jsou rozděleny dle možnosti jejich plněné na dvě části – milník 2020 a milník 2025. Protože mandát v nedávné době zvolené poslanecké sněmovny končí v řádném termínu až na podzim roku 2021, měl by nový ministr ve svém funkčním období zahájit i projekty zmiňované právě ve druhé části KVAČRu.
V rámci Pozemních sil se jedná například o pořízení moderních samohybných minometů nebo doprovodných mostů, v rámci Vzdušných sil pak o akvizici 4 kusů transportních vrtulníků jako náhrady Mi-17 nebo 2 kusů středního transportního letadla. V plánu je v tomto období také pořízení nových protiletadlových raketových prostředků středního dosahu a vybudování schopnosti působení proti raketové, dělostřelecké a minometné palbě (tzv. C-RAM).
KVAČR pro toto období zmiňuje také nutnost řešit další budoucnost nadzvukového letectva. Pronájem strojů JAS-39 Gripen totiž vyprší v roce 2027, přičemž smlouva zahrnuje opci na dvouleté prodloužení. Řešit bude potřeba také budoucnost strojů L-159, jež už za sebou v tomto období budou mít 20 let služby.
Na vyjmenované akvizice je výhledově připraveno dostatek finančních prostředků. Podle proklamací politiků by totiž obranné výdaje měly v roce 2020 dosáhnout 1,4 % HDP. Otázkou tak zůstávají spíše personální/organizační kapacity ministerstva, které jsou nutné pro zvládnutí tak významných zakázek.
Zdroj: KVAČR, iDnes, iDnes, Army.cz, iDnes
Související články
Vozy Tatra a Armáda České republiky patří neodmyslitelně k sobě
Už několik desítek let tvořily a tvoří nákladní automobily Tatra pomyslnou páteř československé ...
- 10.11.2017
- 26 komentářů
- Redakce AN
Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.
Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem ...
- 14.11.2017
- 346 komentářů
- Tisková zpráva
Táborským připravujícím se do mise poskytují leteckou podporu letouny L-159 ALCA
Listopadové vyvedení do vojenského újezdu Boletice zahájila 10. strážní rota BAF (Bagram Airfield) ...
- 24.11.2017
- 12 komentářů
- nadporučík Daniel PÍŠA
Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu
Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných sil se objevila jedna zásadní otázka. Pořídit si ...
- 29.11.2017
- 321 komentářů
- Tomáš Foldyna
Przypominam 130mm armata istnieje - i nawet strzela (to jest temat 2-3 lat a nie dekady) Na wroga nie oddziałuje pancerz tylko armata... ACR musi myśleć kompleksowo - na ...Zobrazit celý příspěvek
Przypominam
130mm armata istnieje - i nawet strzela (to jest temat 2-3 lat a nie dekady)
Na wroga nie oddziałuje pancerz tylko armata...
ACR musi myśleć kompleksowo - na dziś potrzebuje przede wszystkim
Systemów przeciwlotniczych SHORAD
artylerii rakietowej
12 M270 / M142 z nowoczesna amunicją i systemem rozpoznania da lepszy potencjał niż 60 leopardów 2A7V
Pomyślcie
artyleria rakietowa 227mm - zasięg do 84 km (specjalne inteligentne pociski przeciwpancerne)
artyleria rakietowa 122 - do 40 km (kasetowa amunicja do 30 km)
haubice 155mm do 40km (Vulcano do 70 km - ale to amunicja "anty-artyleryjska")
inteligentna amunicja 155mm - 30 km
moździerze 120mm - ok. 10 km - amunicja przeciwpancerna Stryx - 8 km
nowoczesne ATGM - 4 km (Spike LR)
Armata czołgu - ok./ 1500m (zasięg praktyczny - Czechu to nie płaska pustynia - na 2 km strzelać trudno)
To jest system - jak widać jeśli ma się inne elementy to nim dojdzie do pojedynku czołg vs czołg przeciwnik musi pokonać 3-4 warstwy obrony
Jeśli te warstw są skutnczne i kompleksowe to żaden wrogi czołg nie dożyje "walki z waszym czołgiem (mówimy o obronie - w ataku jest trochę inaczej)Skrýt celý příspěvekTo psovod a CerVus. Pánové, že dojde ke změně je téměř jisté a jak píšete níže, Babiš na to má potřebné páky, najde i politickou podporu. Samozřejmě bude muset dojít k novelizaci ...Zobrazit celý příspěvek
To psovod a CerVus.
Pánové, že dojde ke změně je téměř jisté a jak píšete níže, Babiš na to má potřebné páky, najde i politickou podporu. Samozřejmě bude muset dojít k novelizaci zákona. Takže ten, kdo včas uteče vyhraje.
Tedy Ti co mají nárok na výsluhu.
Už posledních pár let, co státní tajemník dělá, je jen hlídání a neprodlužování závazku vojákům, kteří se odlouženou dobou blíží k nároku na výsluhu.
Bez ohledu na kvality a možnosti uplatnění nebo potřeby takových lidí v resortu.
Jsem názoru, že okolo čtyřiceti let věku by měli být postupně odcházeni všichni poddůstojníci, rotmistři a praporčíci, případně nižší důstojníci.
Stále ještě je v armádě dost lidí, kteří čekají "co to půjde" protože nejsou schopni pracovat v civilní sféře.Skrýt celý příspěvekvýsluhy-já osobně se na to těším,odejdou ti,kterým už jde pouze o ty výsluhy,já budu v té době mít 14,5 roku,takže se nebudu muset bát toho,že mě vyhodí jenom proto,abych na tu ...Zobrazit celý příspěvek
výsluhy-já osobně se na to těším,odejdou ti,kterým už jde pouze o ty výsluhy,já budu v té době mít 14,5 roku,takže se nebudu muset bát toho,že mě vyhodí jenom proto,abych na tu rentu nedostal,at si ji nechají a mě at nechají dál chodit do práce a až skončím at dají odbytné,případně třeba tu rentu jenom na 5 letSkrýt celý příspěvek
1. 10. 1950 Technokratický omyl v uvažování o „válečném potenciálu“ primárně v souvislosti se zbraněmi, výstrojí a moderním technickým vybavením na straně jedné a redukování ...Zobrazit celý příspěvek
1. 10. 1950
Technokratický omyl v uvažování o „válečném potenciálu“ primárně v souvislosti se zbraněmi, výstrojí a moderním technickým vybavením na straně jedné a redukování válčícího člověka jen na „lidský zdroj“ na straně druhé byl již vystaven četné kritice. Klíčový element „válečného potenciálu“ vždy představuje kvalita a duch mužů, kteří zbraně coby nástroje útoku a destrukce dostávají do rukou – to platí pro minulost, současnost i budoucnost. Žádná mobilizace nebude nikdy „totální“, jestliže se nenajdou muži, kteří by mohli svým duchem a nadáním čelit nevyhnutelným zkouškám.
Jak se to má v tomto ohledu ve světě „demokracií“? Chystají se už potřetí ve 20. století k zavlečení lidstva do války, do „války proti válce“. Muži jdou do války, zatímco je válka kritizována. Jsou potřeba hrdinové – ačkoliv je pacifismus proklamován jako nejvyšší ideál. Jsou potřeba válečníci, ačkoliv se slovo „válečník“ používá jako synonymum k útočníkovi a kriminálníkovi. Morální princip „oprávněné války“ se omezil na policejní operace ve velkém rozsahu a došlo k okleštění významu bojovnosti na poslední prostředek sebeobrany.
pokračování https://hrdost.net/2017/07/22/... Skrýt celý příspěvekpsovod: Protože Babiš bude mít konečně sílu na to, aby prosadil změnu výsluh což oznamoval už před minulým obdobím. Nemusí to být ve 2019, ale do konce volebního období to přijde. ...Zobrazit celý příspěvek
psovod: Protože Babiš bude mít konečně sílu na to, aby prosadil změnu výsluh což oznamoval už před minulým obdobím. Nemusí to být ve 2019, ale do konce volebního období to přijde. V souvislosti s tím, že většina lidí má dobu rozhodnou teď právě do roku 2019, tak ti kteří by dalším podpisem závazku riskovali, že o výsluhy přijdou, tak raději odejdou o pár let dříve než plánovali. Samo sebou tohle trápí lidi, kteří mají odslouženo 20+ jenže s ohledem na věkový průměr AČR je to přinejmenším třetina.Skrýt celý příspěvek
Tak já samozřejmě nevím co tím Andrej sleduje, ale Šlechtová je býv. min. MMR. MMR má v gesci zákon o zadávání veřejných zakázek. Takže teoreticky by mohla dosáhnout toho aby a) ...Zobrazit celý příspěvek
Tak já samozřejmě nevím co tím Andrej sleduje, ale Šlechtová je býv. min. MMR.
MMR má v gesci zákon o zadávání veřejných zakázek.
Takže teoreticky by mohla dosáhnout toho aby
a) se ten zákon zaměstnanci MO naučili
b) odargumentovat si vyjímky, ty zanést na vládu a část techniky nakoupit napřímo
Pokud by se tohle povedlo, tak se stane to nejdůležitejší - hodí se míč na stranu armády a bude to čistě na ní a zřetelně.
Já nevěřím ani milimetr tomu, že někdo z MO může GŠ nakázat, že se mají modernizovat DANY pokud bude Kaleta striktně proti, stejně tak nemůže nakázat milenka premiera něco voj. zpravodajství a stejně tak nemohla Parkanová nakázat Pickovi, že má změnit podporu ve prospěch CASA. Vše byly selhání generálů, kteří se chtějí udržet u koryt.
Pokud se podíváte na šibeniční termíny posouzení BVP co psal tuším RASE (pro mě jsou nepochopitelně krátké), tak výsledek co se chce, může AČR říct poměrně rychle.
VŘ pak jde uskutečnit také rychle, několik (mimo MO) znám do detailu včetně odvolávání na dumpingovou cenu atd. a pokud to člověk umí, dá se to rychle zprocesovat.
Koneckonců podívejte se jak vypadaly VŘ na stavbu dálnic před třemi roky a jak teď - vítězí firma z itálie, Turecka, málokdo z firem se odvolává (pouze ekologové) (jestli jsou z hledika státu správně podmínky VŘ jako cena, kvalifikace, záruka atd..nehodnotím) - srovnejte s odvoláváním před dvěmi roky. Udělal se v tom aspoň trochu pořádek A přiom Skanska propouští lidi, protože pro ně nemá práci, takže to není o tom, že je tolik práce, že se odvolávat nevyplatí.Skrýt celý příspěvekNení tady někdo z MO ? Někdo, kdo by se pokusil nezaujatě popsat, co vše vyzbrojovací projekty obnáší, co je třeba vyřídit, kolik je na to lidí, proč a kde se to zadrhává, atd. ...Zobrazit celý příspěvek
Není tady někdo z MO ? Někdo, kdo by se pokusil nezaujatě popsat, co vše vyzbrojovací projekty obnáší, co je třeba vyřídit, kolik je na to lidí, proč a kde se to zadrhává, atd. Nenadávat, neobhajovat, prostě to jen popsat...nebo by to věděl někdo jiný ? DíkySkrýt celý příspěvek
Ministra by měl dělat člověk z oboru, ne někdo, kdo si myslí, že tomu rozumí. Vyměnit herce za ekonomku, to bude zajímavé, doufám, že nebude vybírat techniku, která bude ...Zobrazit celý příspěvek
Ministra by měl dělat člověk z oboru, ne někdo, kdo si myslí, že tomu rozumí. Vyměnit herce za ekonomku, to bude zajímavé, doufám, že nebude vybírat techniku, která bude nejlevnější, ale cena bude až na dalších místech.
Když má armáda s Ivecama špatné zkušenosti, tak proč je budou přikupovat? To jako tam nepoužívají to, co mají v hlavě?
Chtějí nové samohybné dělostřelectvo, ale herec to vyřešil tak napůl a ještě složitě. Jestli to není ještě podepsané, tak by to mohli změnit, ale na to by tam musel být někdo, kdo je z oboru a ví, co přesně armáda potřebuje.
Stejně asi nejsměšnější hercovo řešení je výměna Sokolů a Mi-24 tím, že v podstatě nic nevymění, ale přikoupí další vrtulníky :)Skrýt celý příspěvekV plánu je Mi-24 vyřadit,ale kdy to bude nikdo neví,takže i nadále probíhají generální opravy a s vrtulníky se stále počítá. Šlechtová na MO je hrozná noční můra,jako by jim ...Zobrazit celý příspěvek
V plánu je Mi-24 vyřadit,ale kdy to bude nikdo neví,takže i nadále probíhají generální opravy a s vrtulníky se stále počítá.
Šlechtová na MO je hrozná noční můra,jako by jim nestačila Parkanová a Peake..Skrýt celý příspěvekOna je Karla Šlechtová "shemale" nebo se jedná o autoopravu "chytrého" telefonu? Mě by docela zajímalo, jak je to s těmi Mi-24 - budou do nich investovat nebo se vrátí k ...Zobrazit celý příspěvek
Ona je Karla Šlechtová "shemale" nebo se jedná o autoopravu "chytrého" telefonu?
Mě by docela zajímalo, jak je to s těmi Mi-24 - budou do nich investovat nebo se vrátí k původnímu plánu vyřazení?Skrýt celý příspěvekSpíš jsem zvědavý co všechno se podaří nekoupit během příštích čtyř let. Předchůdce jistě nebude lehké trumfnout, ale myslím že to Karel dokáže
Spíš jsem zvědavý co všechno se podaří nekoupit během příštích čtyř let. Předchůdce jistě nebude lehké trumfnout, ale myslím že to Karel dokáže
Načítám diskuzi...