Cobra-13: Na cestě k finále

Cobra-13
Foto: Útok na loď ORP Zbysko pomocí rychlých člunů. / polsofcom.pl

20. listopadu vstoupilo cvičení Cobra-13 do své nejaktivnější fáze. V této fázi se účastnící jednotky intenzivně připravují v rámci svých úkolových jednotek a skupin pro plnění úkolů závěrečné fáze. Na následujících řádcích vám přinášíme popis z přípravy a operací, které probíhají nebo již byly provedeny.

 

Námořní speciální jednotky v akci 

Jak bylo v předchozích článcích zmíněno, cvičení Cobra-13 se účastní jednotky 13 států NATO a EU. Jednotky jsou seskupeny v pěti pozemních úkolových skupinách pro speciální operace (SOTG), jedné letecké a jedné námořní SOTG. Z těchto uskupení mnohonárodní námořní SOTG už některé své úkoly splnilo.

 

Přímému plnění těchto úkolů předcházel společný koordinační výcvik mezi norskou jednotkou Marine Jaegerkommandoen, finskou Námořní jednotkou pro speciální operace a domácí jednotkou Formoza. V rámci koordinačního výcviku tyto tři jednotky provedly společný střelecký výcvik, sjednocovací výcvik v taktice, nacvičovaly spolupráci při operaci s využitím rychlých člunů.

 

Mnohonárodní námořní SOTG podobné dovednosti využije při společném nasazení. Například v případě nasazení do proti-pirátské operace podobné té, která v současnosti probíhá ve vodách u Afrického rohu.

 

Po ukončení nácviku součinnosti provedly jednotlivé úkolové jednotky dvě operace zaměřené na útok na loď nacházející se v moci protivníka. Jeden útok byl proveden s pomocí rychlých člunů označovaných zkratkou RHIB a odehrával se na „širém moři“. Druhá operace se zaměřila na obsazení lodě v přístavu. V tomto případě útočnou jednotku vysadily na cíl norské vrtulníky Bell 412.

 

Operace 1: Obsazení lodě pomocí rychlých člunů

První operace, jak je uvedeno výše, se zaměřila na obsazení lodi plující na moři. Cílové plavidlo představovala záchranná loď ORP Zbyszko. Na její palubě se nacházely terče, které měli vysazení operátoři zneškodnit palbou s použitím munice cvičné munice FX. Samotné vysazení operátorů všech tří národních kontingentů proběhlo na hladině vojenské oblasti Gdyňského zálivu za „ideálního“ počasí.

 

Foto: Útok na loď ORP Zbysko pomocí rychlých člunů. / polsofcom.pl Foto: Útočící člun. / polsofcom.pl

 

Slabý vánek a slunečné počasí bylo nahrazeno deštěm, silnějším větrem a zimou. Většina příznivců military aktivit nebo turistiky takové počasí jen stěží označí za ideální. Pohled operátorů speciálních jednotek je ale v tomto ohledu adekvátní. „Mizerné“ počasí, kterému je obránce cíle vystaven po delší dobu, nahlodává morálku obránce a oslabuje jeho schopnost plně se soustředit.

 

Při takovém psychickém stavu je na neklidném moři velmi obtížné včas odhalit rychle se blížící člun s útočícími operátory na palubě. Všechny výhody ovšem nejsou jen na straně obránců.

 

Jeden z operátorů SOF, kteří se účastnili této operace, uvedl pro tiskovou zprávu polského DWS: “Moment, kdy jednotka vstupuje na loď, je při takových akcích velmi důležitý. Operátoři nevědí, co mohou očekávat. To je dáno zejména tím, že ani v případě dlouhodobého pozorování cíle není možno vyloučit žádná překvapení.“

 

Foto: Útok na loď ORP Zbysko pomocí rychlých člunů. / polsofcom.pl

Foto: Operátoři polských speciálních sil Formoza na moři. / polsofcom.pl

 

Operace 2: Útok pomocí vrtulníků

Druhou operace provedli operátoři norského MJK a polské Formozy. Terč tvořilo původně hydrografické plavidlo ORP Kopernik (od roku 2006 vyřazeno ze služby). Záměrem pro tento typ scénáře je procvičení další techniky vynuceného vstupu na cílové plavidlo – pomocí vrtulníků. Dopravu operátorům zajišťovaly norské vrtulníky Bell 412SP ze stavu 720. eskadry Norských královských vzdušných sil.

 

Pro příslušníky vysazovaného útočného týmu se jedná o možnost procvičit si další způsob zasazení na cíl, zatím co pro piloty vrtulníků se jedná o nácvik náročného manévru. Při něm musí vrtulník rychle zaujmout stabilní polohu přímo nad místem výsadku a umožnit tak přepravovaným operátorům udržení momentu překvapení.

 

Zároveň rychlé vysazení je i určitým obranným prvkem pro samotný vrtulník a jeho posádku, kdy rychlý výsadek a následné opuštění oblasti snižuje pravděpodobnost zásahu palbou protivníka.

 

Foto: Vysázení operátorů speciálních sil na loď ORP Kopernik

Foto: Vysázení operátorů speciálních sil na loď ORP Kopernik. / polsofcom.pl

 

Jak v případě výsadku z mořské hladiny, tak i v případě výsadku z vrtulníku se jedná o náročný postup, kdy velkou roli sehrávají schopnosti jejich posádek. Spolupráce dopravovaného – a vysazovaného – útočného týmu s posádkou rychlého člunu nebo vrtulníku musí být tedy bezchybná. Pokud tomu tak není, vytváří se tak riziko, že útočný tým bude vysazen na nesprávném místě a nebo v nesprávném čase. Obě tyto situace mohou způsobit, že jednotka nesplní

svůj úkol.

 

Úkolové uskupení 10

Další z velkých událostí v dosavadním vývoji cvičení Cobra-13 je příprava úkolové skupiny označované jako Úkolové uskupení 10 (TF 10) . Toto uskupení je tvořeno příslušníky polské jednotky Komandos, chorvatského Praporu speciálních sil a maďarského 34. praporu speciálních sil. Podporu TF 10 poskytují příslušníci polských jednotek AGAT a NIL spolu s 7. eskadrou speciálních operací.

 

Úkolové uskupení 10 Foto: Úkolové uskupení 10. / polsofcom.pl

 

Posledních několik dní bylo možno pozorovat intenzivní aktivitu jednotek tvořících TF 10 při jejich společném výcviku ve vojenské výcvikové oblasti Żagań . Výcvik zahrnoval nácvik výsadků technikou „fast rope“ z vrtulníků Mi-17, intenzivní patrolování i operace zacílené na zadržení osoby vysoké důležitosti. Je tedy možné s jistou mírou přesnosti odhadovat, že ve finální fáze to bude p r ávě TF 10, který povede koaliční operace proti nepříteli ve Freedonii.

 

Zdroj: www.polsofcom.pl , Facebook stránka Wojska Specjalne , Polska Zbrojna

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Generálmajor Blaško o armádě

Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně ...

Cobra-13: Trable ve Freedonii

Ve východoevropské Freedonii vypukl etnický konflikt, který hrozí, že přeroste hranice tohoto státu. ...

Cobra-13 – Rozhovor s brig. gen. Piotrem Patalongem

Brigádní generál Piotr Patalong je v současnosti velitelem polského Velitelství speciálních sil a ...

TALOS: Iron Man se stane skutečností

Americká armáda plánuje v rámci programu TALOS vyvinout neprůstřelný a posilující oblek inspirovaný ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ondrej Rajkovic
  16:26 26.11.2013

  V prubehu tohoto tydne se muzete tesit i na clanek popisujici ukoly 601. skupiny specialnich sil a 5. pluku specialneho urcenia v ramci Cobra 13

  V prubehu tohoto tydne se muzete tesit i na clanek popisujici ukoly 601. skupiny specialnich sil a 5. pluku specialneho urcenia v ramci Cobra 13

 • BoudiSVK
  15:53 26.11.2013

  Laci : presne opisane ulohy
  http://www.601skss.cz/udalosti...

  Laci : presne opisane ulohy
  http://www.601skss.cz/udalosti...

 • Laci
  15:11 26.11.2013

  Jakou měrou se vůbec tohoto cvičení účastní 601. SKSS?

  Jakou měrou se vůbec tohoto cvičení účastní 601. SKSS?

Načítám diskuzi...