Cold Response 2014

Foto: Norský tank Leopard 2 na cvičení Cold Response 2014. / Forsvarets mediearkiv
Foto: Norský tank Leopard 2 na cvičení Cold Response 2014. / Forsvarets mediearkiv

Již několik let je patrný značný nárůst zájmu o bojové operace v oblastech ledu a sněhu. Je pochopitelné, že se tomuto typu bojových operací věnují severské státy. Stále více však tento typ operací zajímá i jižněji umístěné země.

Oteplování za polárním kruhem vyvolává značné turbulence v mezinárodních vztazích. Zatím spíše verbálně se vyjasňují pozice, ale je možné, že bude nutno někdy v budoucnu sáhnout k vojenským operacím a je lepší být připraven. Rusko nedávno provedlo seskok speciálně vycvičené jednotky do polární oblasti a je vidět, že také nenechává nic náhodě.

Norské cvičení pro zvané

Od roku 2006 pořádá Norsko cvičení za zimních podmínek pro země NATO. Rok od roku stoupá zájem o toto cvičení. Pro mnoho zemí je zajímavé vyzkoušet schopnosti svých vojsk a techniky pro vedení boje v minusových teplotách v množství sněhu, které je pro jižněji položené země nepředstavitelnou kalamitou a pro seveřana běžnou zimní idylou.

Toto cvičení se jmenuje Cold Response – v překladu Studená odpověď. V letošním roce se cvičení konalo ve dnech 7. až 22. března. Březen je volen záměrně, protože se jedná o období, kdy je počasí nejdrsnější.

Vojáci i technika jsou tak zkoušeni za opravdu nepříznivých podmínek. Letošního cvičení se pak účastnilo 16 zemí s celkovým počtem 16 000 vojáků. Cvičení má vševojskový charakter a účastní se jej pozemní síly, letectvo i námořnictvo.

Svou činnost zde procvičují jako bojové jednotky, tak také jednotky zabezpečení a velení. Svou část zde mají i jednotky hloubkového průzkumu a speciálních operací.

Video: Cold Response 2014 / YouTube

Norská specialita

Norská armáda se na boj v zimním prostředí dlouhodobě orientuje a proto jej má také jako svou specializaci. Norská armáda má výcvikové středisko Centre of Excellence – Cold Weather Operations.

V tomto středisku probíhají různé výcvikové kurzy pro vojáky ze zemí NATO a středisko je také hlavním organizátorem celého cvičení. Při cvičení dochází k zapojení různých složek, a to jak vojenských, ale také třeba policie, červeného kříže, figurantů atd.

Norové velice dbají na to, aby cvičení na jedné straně bylo náročné až do extrému, ale na druhé straně, aby bylo bezpečné. Každý voják je tak před cvičením seznámen s riziky pobytu v takto náročných podmínkách, dbá se na jeho pitný režim i příjem stravy.

Každý je poučen, jak si má chránit obličej, ale také jak má pečovat o zbraň atd. Cvičení probíhá jak ve vybraných vojenských prostorech, tak také v běžné krajině. Vojáci se tudíž setkávají s místními obyvateli. Není neobvyklé, když cvičící vojáky místní pozvou na kávu a na sendviče.

Video: Cold Response 2014 / YouTube

Zkušení účastníci

Zatímco za norskou stranu se účastní cvičení běžné jednotky, tak ze zahraničí přijíždějí obvykle již jednotky, které mají zimní operace ve své náplni. Často se jedná o čistě horské jednotky, nebo jednotky s výcvikem pro působení v polárních oblastech.

Provádí se nácvik všech možných činností za zimních podmínek. Nejde jen o pouhé přesuny nebo hlídkovou činnost. Svou činnost zde nacvičují obrněné jednotky, dělostřelci, chemici, logistické a opravárenské jednotky. V letošním roce se kladl zvláštní důraz na práci vojenské policie a také na součinnost s civilními záchranáři.

Svá specifika má pak provádění vojenských operací na moři a námořní výsadky v tomto prostředí. Také těmto operací byla věnována náležitá pozornost. V zimním prostředí je možno vykonávat také vzdušně-výsadkové operace a také tomu tak je při cvičení.

Vojáci jsou tak nejen přepravováni vrtulníky, které vždy zvíří množství sněhu, ale také transportními letadly, ze kterých provádějí seskoky na padáku, včetně seskoků HAHO/HALO.

Každé cvičení je náročné, ale to zimní je specifické. Letošní rok proběhl bez vážných incidentů, ale vzpomínalo se na rok 2012, kdy došlo k havárii norského transportního letadla C-130 Hercules a celá posádka zahynula.

Fotogalerie: Cold Response 2014

Nahlásit chybu v článku


Související články

Estonsko nakoupí obrněnou techniku z Nizozemska

Estonské obranné sily (Maavägi) projevily zájem o použitá bojová vozidla pěchoty CV90 z přebytků ...

Činnost v palebném postavení i přesuny konvojů cvičili strakoničtí vojáci na Boleticích

Příslušníci 2. baterie 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic absolvovali tento týden ...

Američtí výsadkáři dostanou do letadel internet

Na palubě letadel dopravující americké výsadkáře na území protivníka bude již brzy dostupný internet ...

Cvičení speciálních sil Emerald Warrior 2014

Již několik let se pravidelně koná v USA pod vedením velení speciálních sil USSOCOM (United States ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...