Crowdfunding a kryptoměny financují ukrajinskou armádu

Crowdfunding a kryptoměny financují ukrajinskou armádu
Zahraniční bojovníci Dirty Dozen s útočnými puškami CZ BREN 2 / @DirtydozenEira (Zvětšit)

Státní úřady, skupiny i jednotlivci žádají o finanční příspěvky na podporu ukrajinských ozbrojených sil. Stále propojenější svět nabízí dárcům více možností, které se oproti minulosti neomezují na velké charitativní organizace typu Červeného kříže. Crowdfunding se ukázal být úspěšným způsobem, jak získat peníze na vedení války. K 22. březnu Národní banka Ukrajiny vybrala 12 miliard hřiven (376 milionů eur), které dorazily v dolarech, eurech, librách a dalších měnách.

Některé podoby crowdfundingu jsou staré jako válka sama. Polští přistěhovalci ve Spojeném království věnovali peníze polským jednotkám během polsko-sovětské války v letech 1918-1921. Za druhé světové války se v Británii a v zemích Commonwealthu konaly veřejné sbírky na financování výroby letounů Spitfire. Jamajka britskému letectvu například dodala 12 letounů zakoupených prostřednictvím iniciativy Bombers for Britain, zahájenou novinami Daily Gleaner. Díky rozmachu digitálních technologií probíhá dnes skupinové financování ale mnohem rychleji. Řada lidí z technologického průmyslu má navíc úzké vazby na Ukrajinu.

Je to rozhodně nejrozsáhlejší crowdfundingové úsilí, které jsem kdy viděl,“ řekl Ed Arnold, bývalý důstojník britské armády, nyní obranný analytik v Royal United Services Institute. „Je to téměř bezprecedentní.“ Podle jeho odhadů v ukrajinských ozbrojených silách působí asi 900 000 odvedenců, jež doplňuje 25 000 zahraničních vojáků a stovky tisíc civilistů vyzbrojených vládou. Udržet je všechny v teple a nakrmené stojí hodně peněz. Ukrajinská vláda si tuto situaci uvědomuje a prozíravě rozšířila své zdroje příjmů i o crowdfunding.

Skupinové financování velmi aktivně podporuje ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov a Národní banka Ukrajiny. Fedorov na začátku března oznámil, že Ukrajina bude vydávat vlastní NFT (z anglického Non-Fungible Token, tj. krátké kódy v blockchainu reprezentující vlastnictví určitého souboru dat). Tato data, např. ve formě fotografie, tweetu, či aplikace, vzdáleně připomínají zápis do katastru nemovitostí a výtěžek z jejich prodeje bude určen k podpoře armády. Národní banka Ukrajiny k tomu vytvořila speciální crowdfundingový účet, na který mohou lidé z celého světa posílat peníze přímo ukrajinským vojákům.


Pomocí crowdfundingu chtějí ukrajinští piloti získat nová bojová letadla.

Kromě ukrajinských státních institucí aktivně shánějí finance i charitativní organizace prostřednictvím tradičních fundraisingových kampaní. Americká organizace Revived Soldiers Ukraine poskytla v březnu Kyjevu pomoc v hodnotě 2,76 milionů dolarů. Ta zahrnovala 1050 neprůstřelných vest a 650 přileb pro zdravotnický personál a civilní osoby za 852 000 dolarů, 21 přenosných ultrazvukových přístrojů Sonoscanner a 4 přenosné rentgeny Micro-X v ceně 650 000 dolarů a čtyři pickupy, čtyři obrněné autobusy, devět automobilů pro evakuaci zraněných vojáků a civilistů z bojišť a jeden chladírenský vůz pro převoz padlých vojáků domů v hodnotě 335 000 dolarů.

Malou kontroverzi v mediálním prostoru způsobila ukrajinská nadace Come Back Alive. Podle svých internetových stránek v minulosti úspěšně podpořila pořízení vojenských vozidel, sledovacích systémů a dalších prostředků pro ukrajinskou armádu. Od roku 2019 vynaložila na vybavení pro ozbrojené síly asi pět milionů dolarů. Nadace k získávání darů využívala americkou crowdfundigovou platformu Patreon. Ta na konci března stáhla ze svých stránek výzvu na podporu ukrajinských vojenských sil vloženou Come back Alive kvůli porušování pravidel. Patreon neumožňuje žádné kampaně spojené s násilím nebo s nákupem vojenského vybavení, bez ohledu na jejich účel.

Dnes ráno Patreon stáhl obsah organizace ‚Come Back Alive‘ ze svého webu, protože porušovala naše zásady. Na stránkách organizace se uvádí, že příspěvky používají na financování a výcvik vojenského personálu,“ uvedl koncem března Patreon ve svém prohlášení. Crowdfundingová stránka poukázala na plány organizace Come Back Alive utratit vybrané peníze za „1500 tabletů se softwarem pro dělostřelce Gunnya-Armour, 230 kvadrokoptér, 45 mobilních sledovacích systémů“ a také za výcvik „350 odstřelovačů, více než 2000 ženistů a více než 3000 dělostřelců“, což porušuje podmínky užívání platformy.

Češi poslali na nákup vojenského vybavení, včetně zbraní, již 50 milionů dolarů.

Nadace Come Back Alive nyní zdůrazňuje, že peníze nepoužívá na nákup zbraňových systémů, nýbrž na pořízení výstroje, techniky a zásob. Veškeré vybavení je rozepsáno v dokumentu s otevřeným zdrojovým kódem. Ten obsahuje nákupní seznam s padesáti termovizními nočními zaměřovači (v hodnotě 13 milionů hřiven), dvěma tisíci neprůstřelnými vestami a dalšími položkami.

K získávání finančních prostředků pro Kyjev se připojila také protiputinovská protestní skupina Pussy Riot, která crowdfunding úspěšně spojuje se světem kryptoměn. Prodejem NFT v podobě ukrajinské vlajky získala pro ukrajinské ozbrojené síly 7,1 milionu dolarů. „Plusem kryptoměn je, že jsou bez hranic a že nepotřebují žádné povolení,“ uvedla jedna ze zakladatelek skupiny Naďa Tolokonnikovová. „Nikdo je nemůže zastavit, ani když jste ve válečné zóně. Pokud máte přístup k internetu, máte přístup k finančním prostředkům.

Nakonec uveďme pokusy jednotlivců využít skupinové financování. K nejznámějším z nich patří James Vasquez, celebrita sociálních sítí, s twitterovým účtem @jmvasquez1974 a s bezmála 300 000 následovníky. Jeho účet oplývá bohatým obsahem, jenž dokumentuje jeho zkušenosti s rusko-ukrajinskou válkou. Ke crowdfundingu využívá účet u společnosti PayPal a k převedení peněz vyzývá prostřednictvím tweetů.

„Válečný influencer“ James Vasquez má mnoho fanoušků, kteří mu pomáhají vystrojovat a vyzbrojovat jeho jednotku.

Nutně potřebujeme vozidla 4x4 a pořádnou bojovou výstroj,“ zveřejnil na konci března. „Spousta chlapů nemá ani kevlarové helmy. Potřebujeme zaměřovače na zbraně. V 95 % používáme železná mířidla namísto kvalitních dalekohledů. Můžu vybavit celou brigádu, kdyby každý přispěl byť jen jeden dolar.“ Uvedený příspěvek se dočkal více než 3500 přeposlání a přes 18 000 liků.

James Vasquez podpořil i další domnělé spolubojovníky. Začátkem dubna nahrál následující tweet: „Pomozte jim, prosím. Jsou to skuteční lidé.“ Tento příspěvek odkazoval na tweet účtu LtCol Rip Rawlings: „Wow, děkuji vám všem, tady je náš PayPal. 100 % výtěžku půjde na vybavení pro ‚Dirty Dozen‘. http://paypal.me/RipleysHeroes.“ O něco později stejný účet zveřejnil poděkování: „Jste úžasní! Blížíme se k cíli financování přístrojů nočního vidění a 2X noční optiky pro odstřelovače. Jakmile se tam dostaneme, vypnu PayPal. Možná se později podíváme na nákup 2X dronů.

Skupinové financování pomáhá zaplňovat mezery ve financování ukrajinských ozbrojených sil. Tyto iniciativy ovšem nelze přeceňovat. Ukrajina podle posledních údajů institutu SIPRI vydala předloni na obranu téměř šest miliard dolarů. Crowdfundigové aktivity v řádu desítek milionů dolarů proto ukrajinský obranný rozpočet podpoří maximálně o jednotky procent.

Zdroje: NDTV, euronews, EveningStandard, Twitter, Help2Ukraine, Revived Soldiers

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Krym jako snesitelná cena za konec války

Prezident Vladimir Putin podmiňuje urovnání situace na Ukrajině bezpodmínečným zohledněním ...

PREMIUM Revoluce v OSINT a IMINT – vojenské přesuny již nelze utajit

V posledních osmi letech došlo ve světě OSINT, tedy informací shromážděných z veřejně přístupných ...

PREMIUM Proč vypukla rusko-ukrajinská válka?

Odpověď na tuto otázku hledá celý svět. Jeden názorový proud z rozpoutání konfliktu viní ...

Arabské jaro 2.0 jako důsledek rusko-ukrajinské války

346 milionů Afričanů, více než čtvrtina obyvatel kontinentu, čelí potravinové krizi. Přes polovinu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  20:57 09.05.2022

  Tak se zdá že je těch Brenů na Ukrajině pravdu velká spousta. CZUB a AČR toho poslali asi vážně hodně (tisíce?). Horší to asi bude s těmi zásobníky a osazení optikou, ale i tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak se zdá že je těch Brenů na Ukrajině pravdu velká spousta. CZUB a AČR toho poslali asi vážně hodně (tisíce?). Horší to asi bude s těmi zásobníky a osazení optikou, ale i tak klobouk dolů. Moc se těším na nějaké upřesňující počty co vyplavou až po válce.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:23 19.04.2022

  když koukám na ty Breny, tak si říkám, zda jsou vůbec na Ukrajině nějaké jiné obdobné moderní pušky. Dost se posílaly různé verze AR + místní produkce. Zkrátka ty AR se mi moc ...Zobrazit celý příspěvek

  když koukám na ty Breny, tak si říkám, zda jsou vůbec na Ukrajině nějaké jiné obdobné moderní pušky. Dost se posílaly různé verze AR + místní produkce. Zkrátka ty AR se mi moc nelíbí a tak rád vidím něco jinačího :-DSkrýt celý příspěvek

  • Danik
   00:37 20.04.2022

   Ono se traduje, že by tam měly být nějaké německé zbraně, ale zatím ani vidu ani slechu a to samé Francie. Belgičani teda řekli, že tam pošlou Scary-16 a UA už si jich pár ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono se traduje, že by tam měly být nějaké německé zbraně, ale zatím ani vidu ani slechu a to samé Francie. Belgičani teda řekli, že tam pošlou Scary-16 a UA už si jich pár vybalovali někde ve skladu. Dále dnes přišli Italové, že něco pošlou, asi ARX-160, ale uvidíme jestli z toho taky třeba nesejde.

   Přímo na UA ve službách obránců jsou teď tedy kromě domácích AK-47/74 a Maljuků, Vz.58, Ar-15 (všechny možné varianty), Scar a podle toho co vidíme tak hromada Brenů 2.Skrýt celý příspěvek

   • The Pale Emperor
    06:50 20.04.2022

    Breny jsou super, problém jsou zásobníky do nich.

    Breny jsou super, problém jsou zásobníky do nich.

    • Danik
     11:00 20.04.2022

     Nerozumím, co je se zásobníky?

     Nerozumím, co je se zásobníky?

     • Jura99
      15:51 20.04.2022

      ze nejsou

      ze nejsou

     • The Pale Emperor
      16:11 20.04.2022

      Chybí. Jsou cca 2 zásobníky na zbraň, to je žalostně málo.

      Chybí. Jsou cca 2 zásobníky na zbraň, to je žalostně málo.

     • Danik
      17:59 20.04.2022

      Jo taak, to je jediné čeho jsem se bál, ale tak snad se to časem zlepší i díky používání AR zásobníků do Sig MCX a AR15. Já už dostal strach, že jsou nějaké problémy s origo CZ ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo taak, to je jediné čeho jsem se bál, ale tak snad se to časem zlepší i díky používání AR zásobníků do Sig MCX a AR15.

      Já už dostal strach, že jsou nějaké problémy s origo CZ zásobníky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...