CT2WS - hranice mezi strojem a člověkem se bortí

CT2WS
Foto: Tak bude vypadat kontrolní stanoviště budoucnosti. Voják s elektrodami na hlavě pozoruje informace z bezpečnostních kamer. / DARPA

Zdá se, že současný pokrok ve vědě nám přináší neuvěřitelné možnosti, jejichž výsledek, důsledek nebo konec si nedokážeme představit. Příklad? Lídr ve vývoji špičkových vojenských technologií, americká agentura DARPA, pracuje na zařízení, jenž dokáže pomocí mozkových vln snímat to, co člověk (voják) vidí. Vtip je v tom, že zařízení označované jako CT2WS (Cognitive Technology Threat Warning System), dokáže zaznamenat nezvyklé události, jenž si člověk sám ani nestačí uvědomit.

Za vším hledej člověka

V současné době mají vojáci k dispozici, aspoň v nejvyspělejších armádách světa, celou řadu průzkumných prostředků. Od bezpilotních letadel, pozemních radarů až přes nejrůznější přenosné pozorovací elektro-optické přístroje. Stálé však platí, že za monitorem nebo okulárem přístroje se nachází člověk, jenž pozoruje, vyhodnocuje a reaguje na hrozby.

Fyzické limity lidského těla však představují problém. I nejlepší pozorovatel s nejlepším a nejostřejším zrakem začne po čase chybovat. Stane se jednoduše příliš unaveným, málo koncentrovaným, aby mohl postřehnout a zachytit všechny hrozby. Podle statistik agentury DARPA, člověk při dlouhodobém pozorování přehlédne až 50 % klíčových událostí.

Co si představíme pod "klíčovou události"? Může to být člověk vymykající se svým vzezřením a chováním ostatním lidem (sebevražedný útočník), hledaný člověk v davu, v dáli mihnoucí se postava, nezvyklé pohyby, změny a předměty v krajině. Věci, které sami o sobě nemusejí nic znamenat, ale také mohou představovat smrtelné nebezpečí.

Afghánistán   Foto: Afghánistán. Voják musí být v akci nejen 100% soustředěný, ale musí si všímat všech detailů, změn nebo pohybů v krajině. V opačném případě snadno dojde ke katastrofě. / DARPA

K vyhodnocování všech těchto událostí musí být člověk maximálně koncentrovaný, což není z dlouhodobého hlediska možné. Použijme zde slova generála Páleníka, bývalého velitele 601. skss :"Stačí chvilka nepozornosti, sladkého zaklimbání a může dojít ke katastrofě".

Nejdokonalejší počítač ve vesmíru – lidský mozek

Namítnete, proč už tuto kontrolní činnost nevykonává počítač. Bohužel ani s rozvojem techniky, nejsou současné počítače schopné rozpoznat neobvyklé a normálu se vymykající událostí. Oproti sebelepším programům má člověk jednu nepřekonatelnou vlastnost - asociativní paměť. Ta mu umožňuje okamžitě všimnout si zajímavých a důležitých věcí.

Zjistilo se například, že v lidském mozku jsou speciální neurony, které jsou aktivizovány jen v okamžiku, když lidské oko zachytí rychle se pohybující předmět směrem k nám. Tyto neurony se evolučně vyvinuly z toho důvodu, aby byl člověk schopen čelit útokům predátorů.

Veškeré signály přicházející ze zrakové kůry jsou okamžitě vyhodnoceny v oblasti mozku, zvaný thalamus. Ten filtruje veškeré informace, které porovnává nejen s našimi vlastními životními zkušenostmi, ale také zkušenostmi, které si člověk, jako druh předává geneticky. A když zaregistruje něco, co je hluboko v nás zakódováno jako nebezpečí, okamžitě aktivizuje obranné reakce a zaměření pozornosti. To platí i v případech, všimneme-li si něčeho nového, neznámého. Tohle všechno probíhá ve zlomcích sekundy a ani si to neuvědomujeme.

EEG

Foto: Záznam mozkových vln člověka. Každý zlomek sekundy mozek vysílá slabé elektrické signály, které lze zachytit a vyhodnotit. / Wikipedia

Jak tohle vše dává výhodu před počítačem? Představte si dav, ve kterém stoji hledaná osoba. I když bude mít počítač na svém pevném disku uloženou fotku tváře hledané osoby, bude trvat dlouhou dobu, než ji v davu najde. Musí totiž porovnat každou tvář v davu s uloženou fotkou. Naproti tomu člověku stačí nepatrný okamžik, aby očima přeletěl všechny tváře a okamžitě poznal hledanou osobu.

Dokážeme se také soustředit na řeč konkrétního člověka v místnosti plné hlasitě hovořících lidí, nebo najít zajímavý předmět v krabici plné harampádí. Prostě okamžitě se soustředit na zajímavé a normálu se vymykajícím věcem. Pro nás přirozená vlastnost, pro počítače nepřekonatelný problém.

CT2WS – hranice mezi člověkem a strojem se boří

Řešení podle agentury DARPA, tak jak bylo řečeno v úvodu, je snímat mozkové vlny člověka. Vědcům je známo, že v mozku existuje tzv. P-300 signál, jenž se automatický spustí vždy, když člověk uvidí pohybující se objekt, nebo něco "nezvyklého". P-300 slouží k vyhodnocení a kategorizaci pohybu nebo zajímavé události.

Právě toho využívá systém CT2WS, jenž kromě snímání mozkových vln obsahuje i speciální algoritmus a přehledovou kameru s velkou rozlišovací schopností.

CT2WS snímá mozkové vlny pomocí speciálně upraveného elektroencefalogramu (EEG). Připomeňme, že EEG pomocí elektrod na hlavě snímá elektrickou aktivitu mozku. Každá akce v mozku totiž vytváří slabý elektrický proud, jenž lze právě pomoci sond (elektrod) umístěných na hlavě zachytit a vyhodnotit.

Pokud oči vojáka uvidí pohyb nebo nezvyklou událost, mozek automaticky pošle P-300 signál - nezávisle na tom, zda voják si událost zpětně uvědomí. Právě elektrody P-300 signál zachytí a pošlou do počítače.

CT2WS Foto: Součásti systému CT2WS je i 120Mpx přehledová kamera postavená na tripodu / DARPA

Součásti systému CT2WS je i přenositelná 120 Mpx kamera (se zorným polem 120°) umístěná na tripodu (stativ s třemi nohami).  Informace z kamery jsou pak přenášený na monitor, za kterým sedí voják, jehož mozková aktivita se snímá.

Pokud se aktivuje P-300 signál v mozku vojáka, počítač může okamžitě porovnat informace z kamery a graficky označit podezřelá místa. Využit lze i snímání zorniček vojáka pomocí kamery, pro upřesnění místa na monitoru, které vojáka zaujalo. Tak se dále zpřesní účinek celého systému.

CT2WS není uvězněn jen v hlavách vědců nebo v laboratořích, ale byl už ostře testován na americké vojenské základně Yuma Proving Ground v Arizoně a na základně Camp Roberts v Kalifornii.

Zkoušky prokázaly, že voják dokázal zachytit až 91 % důležitých události s malým počtem falešných poplachů.  Pokud se do soustavy ještě přidal přehledový pozemní radar Cerberus Scout, úspěšnost dosáhla 100 %.

Důsledky celé technologie si ještě nedokážeme představit. CT2WS najde své místo určitě i na palubách lodí, kde očí hlídek jsou stále jedním nejdůležitějších pozorovacích prostředků. Kdo ví, možná s postupnou miniaturizací elektroniky se jednou celý systém CT2WS vejde do přilby vojáka…

 

Odborný poradce: Pavel Boháček

Zdroj: DARPA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka v Iráku způsobila revoluci ve válečné medicíně

Jako každý válečný konflikt i ten v Iráku přinesl velký pokrok ve válečné medicíně. Irácká válka ...

Letecká medicína pomáhá zachraňovat životy nejen na bojišti

Byla to běžná patrola. Čtveřice Humvee nedaleko afghánského města Lógar přibrzdila, aby se vyhnula ...

LETECKÁ MEDICÍNA - Smrtící přetížení

Jedním z klíčových problémů, kterými se zabývá obor, zvaný letecká medicína, je vliv gravitačního ...

Válečný stres způsobuje předčasné stárnutí vojáků

Stres ve svém životě poznal každý. Zažíváme ho při obavě z pozdního příchodu do práce, při dopravní ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Márty
    23:10 29.09.2012

    Dobrá práce, ale co když dojdou baterky :) člověk je člověk

    Dobrá práce, ale co když dojdou baterky :) člověk je člověk

  • Deadog
    09:52 29.09.2012

    naslapane, informace sou klicem k uspechu jakekoli akce

    naslapane, informace sou klicem k uspechu jakekoli akce

Načítám diskuzi...