Ctirad a Josef Mašínovi odešli, aby dále bojovali za svobodu

Ctirad a Josef Mašínovi odešli, aby dále bojovali za svobodu
Ctirad a Josef Mašín / archiv Josefa Mašína (Zvětšit)

Odpůrci bratří Mašínů často zdůrazňují z jejich aktivit zejména použití zbraní proti ozbrojeným příslušníkům československého Sboru národní bezpečnosti či východoněmecké Volkspolizei. Nikdy jsem ale nezaznamenal u těchto komunistických pohrobků ani zmínku o statečném činu bratrů Ctirada a Josefa, kteří koncem války pomohli k útěku sovětskému válečnému zajatci, kterého pak ukrývali v Poděbradech. Byl to poručík Rudé armády Stěpan Sannikov. Za tento statečný čin obdrželi v roce 1945 přímo z rukou prezidenta Edvarda Beneše bratři Ctirad a Josef Medaili za chrabrost.

V červnu 1953 došlo ve východním Berlíně, ale i v některých dalších městech NDR k protikomunistickému povstání, které musela nakonec rozdrtit Sovětská armáda. V březnu téhož roku zemřel diktátor Josif Stalin a několik dnů po něm i jeho tuzemský žák Klement Gottwald. U nás již sice bylo po vykonstruovaných monstrprocesech, ale ve věznicích a táborech nucených prací stále živořily desetitisíce politických vězňů. V této atmosféře teroru se bratři Mašínové společně s Milanem Paumerem, Václavem Švédou a Zbyňkem Janatou rozhodli pro odchod na Západ. Zde hodlali vstoupit do americké armády. Domnívali se totiž, že válka mezi svobodným světem a Sovětským svazem je doslova na spadnutí. Generálka na tento konflikt – korejská válka – skončila v červnu 1953 jen vratkým příměřím. „Přípravy netrvaly dlouho. Poměry na hranici jsme si prozkoumali již dříve. Po zvážení všech možností bylo rozhodnuto zvolit delší, ale bezpečnější cestu přes východní Německo do Západního Berlína,“ uvádí Ctirad Mašín v knize Jenom ne strach od Oty Rambouska.

Dále autor popisuje výzbroj členů skupiny. Tu tvořily čtyři pistole. Ctirad měl německou P-38 se dvěma zásobníky, Josef byl ozbrojen pistolí Walther o ráži 7,65 mm, Milan Paumer měl španělskou pistoli STAR ráže 9 mm a Václav Švéda novou pistoli ČZ, která pocházela z jedné z akcí skupiny, jejichž cílem bylo vyzbrojit se. Zbyněk Janata neměl žádnou zbraň. Skupina byla dále vybavena dvěma kompasy a nedokonalou mapou území NDR, která byla vytržena z nějakého časopisu. Dále měli odbojáři k dispozici speciální československou mapu a také jídlo, které si nesli v aktovkách. Potraviny, které se skládaly z chleba, salámu a kondenzovaného mléka, měly vystačit na čtyři až pět dnů. Za tuto dobu, jak se domnívali členové skupiny, měli projít nepřátelským územím do západního Berlína. Přesun spojený s přestřelkami na nádraží obce Uckro, pak u Waldowa, který nesl všechny známky partyzánského boje s obrovskou přesilou, se pak protáhl na téměř celý měsíc. Během této doby, kdy čeští odbojáři pronásledovaní tisícovkami dobře vyzbrojených a živených policistů a vojáků, se museli například živit syrovými bramborami, které našli na poli, či shnilými jablky. 

Partyzánský boj jako za války                               

Po úniku ve stanici v Uckru musela skupina ujít ještě dlouhou část cesty a dalším místem, kde bojovali o svůj život se zbraní v ruce, bylo u městečka Waldow. Východoněmecká policie nasazovala stále více příslušníků a u zmíněného Waldowa dosahovala akce proti odbojové skupině charakteru války. Čtveřice se skrývala v malém lese a policie je obklíčila. „Utíkali jsme z vesnice a policie nás pronásledovala, pak jsme se dostali do malého lesíka u vesnice Waldow, kde nás obklíčili. Při této akci bylo nasazeno asi 1200 policistů. Lesík byl malý, asi dva hektary. Na místo začaly přijíždět autobusy s policisty, věděli jsme, že po nás jdou. Při obklíčení byl zasažen a těžce zraněn Václav Švéda,“ vzpomíná Josef Mašín, kterého cituje ve své diplomové práci s názvem Politický terorismus a guerilla z roku 2012 František Kuna z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. 

Policie přitom nevěděla, kde se přesně čtveřice Čechů nachází, ale i tak spustila namátkovou střelbu. Nasazeni byli i psi, ani ti však členy skupiny neodhalili. „Můj bratr měl štěstí, že trefil a zastřelil dva policisty. Ti přitom vůbec nevěděli, odkud střelba jde. Mysleli si, že jsme vyzbrojení těžšími zbraněmi, než pistolemi, protože nepředpokládali, že by někdo mohl někoho zasáhnout přesně na tak velkou vzdálenost jednou ranou. Příslušníci VoPo odmítli poslušnost a navzdory rozkazům nechtěli jít prohledávat les, kde jsme byli, když viděli, jak dopadli dva jejich kolegové. Když se začalo stmívat, dorazily na místo vozy, které se postavily kolem celého lesa. Na místa, kudy by mohli Češi uniknout, mířily světelné reflektory. Světlomety namátkou pročesávaly okraje lesa, kde byli obklíčeni. V tu dobu už Švéda bojoval o život, po zásahu kulkou ztratil hodně krve a byl zesláblý. Tlampače nás lámanou češtinou vyzývaly, ať se vzdáme, že se nám nic nestane. Bylo nám jasné, že se nevzdáme. Domluvili jsme se, že se pokusíme proniknout mezi auty, bylo to nějakých sto metrů. Rozloučili jsme se s Václavem, protože už dál nemohl. Dohodli jsme se také, kam budeme střílet při našem plánovaném útěku. Nakonec jsme se my tři dostali za policejní vozy a podařilo se nám uniknout,“ uvádí Josef Mašín v diplomové práci Františka Kuny.

Josef Mašín pro Armádní noviny pak upřesnil, že Vašek Švéda i přes velkou ztrátu krve v té chvíli rovněž proběhl, ale dále již nemohl. Těžce zraněn, po ztrátě vědomí, zůstal mezi skupinou stromů, kde byl druhý den příslušníky Volkspolizei nalezen.

Represe byly mimořádně kruté

Sestra Ctirada a Josefa Zdena Mašínová žije v Olomouci. S bratrem Josefem se poprvé od jeho odchodu do svobodného světa v roce 1953 potkala na pár hodin v Dánsku v roce 1969, když jí komunistické úřady povolily vycestovat s cestovní kanceláří na Západ. Se Ctiradem pak až v roce 1992, kdy poprvé navštívila USA. S touto statečnou ženou jsem v osobním a hlavně telefonickém kontaktu více než deset let. 

Pomsta komunistů na lidech, kteří se na akcích Josefa a Ctirada bezprostředně nepodíleli či dokonce ani o nich nebyli informováni, byla strašná. Stačil pouze příbuzenský vztah nebo to, že se znali z dřívějška. Když si odmyslíme odsouzení k smrti a popravu protinacistického odbojáře strýce Ctibora Nováka a dvou spolubojovníků Zbyňka Janaty a Václava Švédy, nejhorší osud potkal matku Zdenu Mašínovou starší. Tuto kultivovanou dámu, která jako první žena u nás vystudovala na ČVUT v Praze geometrii, nechali věznitelé trpět na betonové podlaze v cele. V té době již měla těžké nádorové onemocnění. 

S krutým osudem matky, která zemřela v pankrácké věznici v roce 1956, se její dcera Zdena podle vlastních slov nedokázala nikdy vyrovnat. Perzekuce této kultivované a vzdělané ženy za nacistů a pak dokonce ještě více za komunistů, kteří ji jako těžce nemocnou nechali umírat na podlaze z betonu ve věznici na Pankráci, jasně svědčí o krutosti dvou totalitních režimů, nacismu a komunismu. Zdena Mašínová mladší vzpomíná, jak žádali o milost pro vážně nemocnou maminku kancelář prezidenta Antonína Zápotockého, s  jehož manželkou byla Zdena Mašínova starší za války nějakou dobu nacisty vězněna. Zamítavá odpověď přišla se stručným vysvětlením, že inženýrka Mašínová nemůže být omilostněna, protože je nepřevychovatelná.

Jak se pak ukázalo, rovněž Zdena Mašínová mladší byla z pohledu vládnoucích komunistů nepřevychovatelná, protože ji ustavičně tvrdě perzekvovali. Byla vězněna, po propuštění ji permanentně sledovala StB. Nikdy nesměla vystudovat vysokou školu a mohla vykonávat pouze špatně placená zaměstnání. Pracovala například jako myčka laboratorního skla. Všechna příkoří, která se jí stala, vnímá jako pomstu totalitního režimu. „Byla to msta, i ten konec naší maminky. Jenom proto, že byla matkou mých bratrů, ji nechali dvanáct měsíců v kobce na betonové podlaze v Ruzyni. Nechali ji zemřít bez pomoci a ona přitom měla těžké nádorové onemocnění. Jenom kvůli tomu jsem byla perzekvována. Ze msty. Tyto režimy neumí nic jiného, než se mstít. A mě drželi doslova jako rukojmí,“ řekla mi při jednom setkání sestra Ctirada a Josefa paní Zdena.

Manželku hrdiny protinacistického odporu soudruzi „pohřbili“ do hromadného hrobu v Ďáblicích. Její tělesné ostatky rodině nevydali a ani nedovolili dceři, aby její matka mohla být pochována důstojně tak, jak je obvyklé v civilizovaných zemích. Byla to doslova pomsta až za hrob. 

Českoslovenští komunisté se rovněž pokoušeli dostat bratry Mašíny do Československa. Nejdříve oficiálně žádali o jejich vydání úřady Spojených států, nebyli však americkými úřady vyslyšeni. Později byly připraveny čtyři pokusy o únos Josefa Mašína z Německa. Komunisté tak chtěli alespoň částečně napravit blamáž, při které se ani více než dvaceti tisícům policistů a vojáků nepodařilo zabránit třem z pěti odhodlaných mužů v cestě za svobodou. Josef Mašín mi potvrdil, že při výsleších se od amerických zpravodajců dozvěděl, že kvůli nezvykle velkým přesunům bezpečnostních složek na území NDR se domnívali, že dochází k útěku většího počtu osob či dokonce k lokálnímu povstání. V tomto duchu podle Josefa Mašína o tom informoval i veškerý západní tisk a rozhlas.

„V Erlangenu americká CIC chtěla vědět vše o ruských vojenských instalacích a jednotkách ve Východním Německu, zrovna tak, jako všechny detaily naší cesty. Byli jsme na to připraveni. Cestou jsme se navzájem zkoušeli, zda si různé věci pamatujeme. Dále měli zájem o naše spojení a styky v Československu. Viděli jsme, že mají docela dobré znalosti. Po našem odhalení spojení s generálem Vaňkem a možným spojením přes něho na československé vojenské složky přišli Američané s nápadem, abychom se vrátili, což byl náš původní úmysl,“ uvedl pro Armádní noviny Josef Mašín. Dodal, že se ale nakonec nedohodli na podmínkách a dali přednost vstupu do Special Forces. Za čtyři dny po tomto rozhodnutí pak bratři Mašínové a Milan Paumer narukovali. Vánoce již trávili jako vojáci v amerických kasárnách v západoněmeckém městě Mannheim-Seckenheim.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tuleni v Zálivu

Příslušníky amerických námořních speciálních sil SEALs známe dnes především díky jejich nasazení ...

Česká republika na globální šachovnici

V České republice se neumíme dívat na svět z větší perspektivy a neumíme si spojovat důležité ...

Korejská válka a její stále přítomné stopy

Nemine snad ani jeden den, aby se světová veřejnost nedozvěděla o nějakém novém excentrickém kousku ...

Cesta skupiny Mašínů za svobodou byla hodně drsná

Ozbrojené akce protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů z počátku 50. let, během nichž ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • SofF
  03:21 04.05.2020

  někdy mi přijde že určité články jsou hlavně kvůli čtenosti aby vyvolali vášně, tohle je opravdu extra náplň. Těžko soudit proč někomu kdo je jeden rok hrdina za pár dalších začne ...Zobrazit celý příspěvek

  někdy mi přijde že určité články jsou hlavně kvůli čtenosti aby vyvolali vášně, tohle je opravdu extra náplň. Těžko soudit proč někomu kdo je jeden rok hrdina za pár dalších začne dělat lotroviny. Šlo to určitě udělat i jinak s minimem krve na rukách. Je těžké soudit, nikdo neví co se těm lidem honilo hlavou nebo kdo je navštívil a k čemu přesvědčil. Nicméně některé akce mají až příliš společného s loupežnou vraždou.Skrýt celý příspěvek

  • Pepe81
   23:53 06.05.2020

   Souhlasim s Vama. Nechat se komunistama okrast o statek, bojovat, nebo utect na zapad? Nechat se oloupit a drzet hubu nebo utect pryc je jednoduchsi. Nebo tady zustat a za odmenu ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasim s Vama. Nechat se komunistama okrast o statek, bojovat, nebo utect na zapad? Nechat se oloupit a drzet hubu nebo utect pryc je jednoduchsi. Nebo tady zustat a za odmenu bonzovat "kamarady" za socaku. Mate pravdu, ze to s dnesnim Ruskem jde i jinak nez rozepri. I kdyz vetsina v dnesnem SSSR vzpomina na stare casy, mava cervenou vlajkou a veri, ze je ten kgb-ak Putin dostane na uroven NASA v rozkradenem, mafianskem statu. Doufam, ze kdyz jednou ta situace nastane (treba nas rusko bude chtit zase zachranit), nebudou mit nasi tendenci se nechat vyhazovat z oken, zastrelit, otravit, zavrit do vezeni, gulagu a, sestrelit v letadle pod. Nebo muzeme premyslet, cist mezi radky ty blbosti na sputniku, atd.Skrýt celý příspěvek

 • Pepe81
  22:47 03.05.2020

  Kez by tech Masinu bylo tolik, aby jsme nemuseli ve lzi zit 50 let.

  Kez by tech Masinu bylo tolik, aby jsme nemuseli ve lzi zit 50 let.

 • krllo
  11:06 02.05.2020

  V roce 1951 přepadli služebnu SNB v Chlumci nad Cidlinou a policistu Kašíka zastřelili. Později v Čelákovicích vylákali pod záminkou nehody ze služebny příslušníka SNB Honzátka, ...Zobrazit celý příspěvek

  V roce 1951 přepadli služebnu SNB v Chlumci nad Cidlinou a policistu Kašíka zastřelili.
  Později v Čelákovicích vylákali pod záminkou nehody ze služebny příslušníka SNB Honzátka, omámili ho a podřezali dýkou.
  Josef Mašín se Švédou také na Chrudimsku přepadli osobní auto společnosti Kovolis, které vezlo 900 000,- Kčs na výplaty. Při tom zastřelil účetního Rosickeho.
  Na protest proti kolektivizaci zemědělství zapalovali stohy a při jedné akci vážně postřelili velitele hasičů
  Leciána.
  Matka Mašínů byla v letech 1948-1949 clenkou KSČ.
  Tak tolik k vašemu článkuSkrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:40 01.05.2020

  Kauza Mašínů je podle mého názoru uměle vyvolávána a nejde zde o připomenutí komunistického odboje, ale o rozdělování společnosti. Málokdo slyšel o odbojové skupině Černý lev ...Zobrazit celý příspěvek

  Kauza Mašínů je podle mého názoru uměle vyvolávána a nejde zde o připomenutí komunistického odboje, ale o rozdělování společnosti.

  Málokdo slyšel o odbojové skupině Černý lev 777, která svými činy byla typická odbojová skupina. Pár příkladů:
  -přerušení elektrického vedení ve chvíli, kdy v obci zasedala ustavující schůze JZD.
  - střelba nad hlavu komunistického funkcionáře, chtěli ho zasrašit.
  - bombový útok na sekretariát KSČ v Sedlčanech
  - bombový útok na sekretariát KSČ v Milevsku, zabit příslušník SNB, který budovu hlídal.

  Hlavní představitelé skupiny Černý lev 777 byli dopadeni a popraveni, jednalo se zejména o Jiřího Řezáče a Jaroslava Sirotka.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Tuto odbojovou skupinu si nikde nepřipomínáme, nikdo o ní již skoro neví a nemají ani památník či pitomou ceduli (nic jsem nenašel). Nevím, že by na rozdíl od Mašínů dostali nějaké vyznamenání.

  Proti této odbojové skupině nikdo nemůže říct ani popel.

  Za to Mašíni se pořád společnosti předhazují, lidi to rozděluje, protože jejich činy jsou kriminální, než odbojové, vymýšlej se blboviny, že se jim postaví památník, apod.

  Zde nejde o uctění třetího odboje, ale rozdělování společnosti. to je celé.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:20 01.05.2020

   Možná nechtíc jste nakousnul problém, že 3. odboj, pokud měl násilnou formu, je v naší společnosti považovaný za kriminalitu. Ti hoši z Černého lva 777 dopadli špatně, hlavní ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná nechtíc jste nakousnul problém, že 3. odboj, pokud měl násilnou formu, je v naší společnosti považovaný za kriminalitu. Ti hoši z Černého lva 777 dopadli špatně, hlavní aktéry režim popravil.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    11:23 01.05.2020

    Jura99 Nemůžete tvrdit, že v naší společnosti je odboj (třetí) pokud je násilný považovaný za kriminalitu, když naše společnost se s 3. odbojem pořádně nikdy neseznámila. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99

    Nemůžete tvrdit, že v naší společnosti je odboj (třetí) pokud je násilný považovaný za kriminalitu, když naše společnost se s 3. odbojem pořádně nikdy neseznámila. A zainteresované osoby, které jsou slyšet plus někteří politici, kteří spíš pracují pro někoho jiného, než pro ČR vzývají a oceňují čas od času silně kontroverzní Mašíny. Ale ti, kteří nemohou vzbuzovat kontroverze na ně sere pes.

    Kauza Mašínů je jasným příkladem, jak se uměle rozděluje společnost.
    Podívejte se do diskuze, jak jsme to sežrali i s navijákem a hádáme se kvůli naprosto již bezvýznamnému případu. Navíc "má strana" vidí tu vaší "stranu" jako neadrtálce, kteří mají snad asociální myšlení a ta vaše "strana" zase vidí nás jak jste již napsali jako pohrobky komunistů, apod.

    I když jsem vám dokázal, že se o nějaký zájem o ocenění odboje nejedná, protože ti, co by si ho opravdu zasloužili, tak pro ně se nehne prstem, ale ti co jsou kontroverzní tak se pravidelně vytahují, tak stejně tento fakt špatně přijmete, protože jste si již za tu dobu vytvořil k Mašínům asociaci, tak jako každý z nás.

    Tohle je hodně vymakanej tah na rozdělování společnosti, nikdo si toho ani nevšimne a kdybych nenarazil na odbojovou skupinu Černý lev 777, tak bych si toho nevšimnul, jak je to levý.

    Tak co, podáme si ruku :) Nebo budem ze sebe dělat šašky co se hádaj o blbostech.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     11:24 01.05.2020

     # Černý lev 777

     # Černý lev 777

    • Jura99
     14:32 01.05.2020

     Kauza br. Mašínů nemůže rozdělovat společnost uměle, protože není umělá, je reálná, události se opravdu staly a velmi pozoruhodně neexistuje spor, pokud vím, že by jedna strana ...Zobrazit celý příspěvek

     Kauza br. Mašínů nemůže rozdělovat společnost uměle, protože není umělá, je reálná, události se opravdu staly a velmi pozoruhodně neexistuje spor, pokud vím, že by jedna strana popisovala fakta jinak, než druhá. Mašínové se k činům hlásí a otevřeně je popisují.
     Se 3. odbojem se naše společnost nesmířila z důvodů, o kterých jsem psal níže. Viníky jsme totiž my všichni a neumíme si to přiznat. Každý dělal nějaké to ozubené kolečko v totalitním režimu, až na čestné výjimky. Přiznat vinu chce odvahu. Nikdo nelituje německých civilistů vybombardovaných v posledních dnech války v Drážďanech, protože viníci byli přece všichni Němci, bez ohledu na to, jestli byli zaměstnáni jako účetní nebo řidič sanitky. Ale ozbrojený účetní komunistického podniku je kupodivu považován za oběť vraždy.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      16:10 01.05.2020

      Jura99 Chápu, že je to velké sousto, ale znovu, kdyby kdokoliv chtěl uctít 3. odboj (ozbrojený), tak to může udělat úplně krásně a v rukavičkách, když dá na světlo světa Černýho ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Chápu, že je to velké sousto, ale znovu, kdyby kdokoliv chtěl uctít 3. odboj (ozbrojený), tak to může udělat úplně krásně a v rukavičkách, když dá na světlo světa Černýho lva.
      Nikoho nemučili, ozbrojený odpor to byl, a zahynul jen jeden člověk a to spíš náhodou při bombovém útoku na sekretariát KSČ.

      Mašíni kontroverzní jsou z toho důvodu, že jedni jejich činy nepovažují za odbojové, ale za kriminální a druzí si myslí že jsou odbojáři, jen proto, že řekli, že dělali odboj.
      Místo toho, aby se to nechalo u ledu, nebo jejich činy zhodnotil soud, když je kvůli tomu takový věčný spor, se vždy jejich kauza průběžně vytáhne jen aby rozdělovala společnost.

      A česká společnost nemá s odbojem proti komunismu žádný problém viz. Charta 77 a slovo komunista je u nás vnímáno již jako nadávka a když někdo byl ve straně, tak se to hned bere jako přitěžující okolnost. Řada parlamentních stran se před volbama dušuje, že nebude nikdy s komunisty do vlády a když není zbytí, tak radši postaví vládu menšinovou.

      Víte proč skupina Černý lev není nikomu známá? Protože při srovnání s Mašíny je to nebe a dudy. A Mašíni by nemohli již rozdělovat společnost, protože již "třetí" odbojáře by jsme měli a hlavně jejich činy při srovnání s Černým lvem by vypadali jako pouhé vraždy a obohacení, bez odbojového potenciálu.

      Vím, že pro vás je to těžké, když jste si jejich obhajobou vytvořil k nim pouto, ale zkuste se na to podívat nestraně a uvidíte, že se jedná jen o rozdělování společnosti.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:22 01.05.2020

      semtam: nerozumite pojmum, patrne proto nemuzete vyhodnotit odbojove ciny. Charta 77 nebyl odboj, ale disent. StB vedela o kazdem clenovi, ale trest smrti nehrozil. Ano, spolecnost ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: nerozumite pojmum, patrne proto nemuzete vyhodnotit odbojove ciny. Charta 77 nebyl odboj, ale disent. StB vedela o kazdem clenovi, ale trest smrti nehrozil. Ano, spolecnost prijala disent a mucednictvi (J. Palach) jako tu spravnou formu nesouhlasu s rezimem. Ale vubec neprijala odboj, tedy silovy odpor, at uz Masiny a dalsi nebo z doby normalizace Hucina.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      18:38 01.05.2020

      Jura99 Nene, nepletu proto také rozlišujeme obboj ozbrojený a neozbrojený. A Charta 77 se také někdy označuje jako protikomunistický odboj. Technicky je to proto správně. My se ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Nene, nepletu proto také rozlišujeme obboj ozbrojený a neozbrojený. A Charta 77 se také někdy označuje jako protikomunistický odboj. Technicky je to proto správně.
      My se tu ale bavíme úplně o něčem jiném.

      Já po vás nechci, aby jste je odmítl jako odbojáře, já vám jen říkám, že Mašíni rozdělují společnost a kdyby někdo opravdu chtěl uctít památku odboje, tak 100% kanidátem je Černý lev, ale to nikdo nedělá.

      A kdyby opravdu společnost se bála ozbrojeného třetího odboje (což není pravda, protože i druhý odboj měl na svědomí smrt českých kolaborantů), tak by Mašíny nechal u ledu a nikdo by je nevytahoval (s železnou pravidelností) a opět tu máme Černého lva, který přímo nikoho nezabil a svými ozbrojenými útoky strašil komunistické funkcionáře. Ten ale nikoho nezajímá...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:21 30.04.2020

  Nechci už dál míchat bramboračku, ani házet hrách na zeď, starého bolševika stejně nepřesvědčím a mladé, kteří Mašíny považují za vrahy a zloděje, ale paradoxně občas mudrují, jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci už dál míchat bramboračku, ani házet hrách na zeď, starého bolševika stejně nepřesvědčím a mladé, kteří Mašíny považují za vrahy a zloděje, ale paradoxně občas mudrují, jak jsme se měli v 38 bránit, jak jsme zbabělí a jak třeba Afghánci zatočí s každým nepřítelem atp., nepřesvědčí také nic. Mašínové samozřejmě odbojáři byli, o tom jak úspěšní či neúspěšní, není nutné diskutovat. Odbojář není klasifikován podle zásluh, ačkoliv odbojová činnost Mašínů hmatatelná byla. Představa, že odboj je pouze zabití nějakého funkcionáře je směšná. Vrazi ani zloději nebyli, pokud by ano, asi by vstupem do západního Berlína museli prodělat nějakou zázračnou nápravu, protože mi není známo, že by ve svobodném světě někoho jen tak usmrtili nebo jen tak přepadli dalšího pokladníka pro peníze, ačkoliv to nepochybně uměli. Místo toho šli do armády a doufali ve válku s komunisty. Když se nekonala, živili se podnikáním, nikoliv vraždami a krádežemi, jak by mnozí zde očekávali. Zlodějem i vrahem byl naopak tehdejší ČS režim, ukradl jim rodný statek a zavraždil strýce, matku a dva kamarády, mnohé zcela nevinné příbuzné a známé poslal na mnoho let do kriminálu.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   17:27 30.04.2020

   Jura99 Znovu, přestaň ostatní hanlivě nálepkovat a podsouvat jim kraviny. Chápu, že nemáš argumenty, ale tímto si nepomůžeš. Jasně, odbojář se nesoudí podle zásluh, ale podle ...Zobrazit celý příspěvek

   Jura99

   Znovu, přestaň ostatní hanlivě nálepkovat a podsouvat jim kraviny. Chápu, že nemáš argumenty, ale tímto si nepomůžeš.
   Jasně, odbojář se nesoudí podle zásluh, ale podle toho, jestli se odbojářem cítí. A proto všichni po revoluci byli odbojáři. A teď vyčůrat pomodlit a spát ju.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:55 30.04.2020

    Až budeš mít načteno příběhů o odbojářích, kteří svůj odboj prakticky ani nestihli začít, nebo spočíval v nějaké banalitě docela k pousmání, tak na to téma diskutuj. Do té doby si ...Zobrazit celý příspěvek

    Až budeš mít načteno příběhů o odbojářích, kteří svůj odboj prakticky ani nestihli začít, nebo spočíval v nějaké banalitě docela k pousmání, tak na to téma diskutuj. Do té doby si sni o tom, že odboj je pouze usmrcení nepřátelského funkcionáře.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     18:09 30.04.2020

     Spíš se seznam se skutečnými odbojáři jako byla skupina Černý lev 777, to byli skuteční odbojáři.
     Ne zlodějíčkové a násilníci Mašíni.

     Spíš se seznam se skutečnými odbojáři jako byla skupina Černý lev 777, to byli skuteční odbojáři.
     Ne zlodějíčkové a násilníci Mašíni.

  • misanex
   18:03 30.04.2020

   Plně souhlasím.
   Ale tady je prostě neuvěřitelně silná pro ruská a pro komunistická úderka, z jejich příspěvků 30 let po konci toho hnusu je mi fyzicky špatně...

   Plně souhlasím.
   Ale tady je prostě neuvěřitelně silná pro ruská a pro komunistická úderka, z jejich příspěvků 30 let po konci toho hnusu je mi fyzicky špatně...

   • Pepe81
    21:39 30.04.2020

    Pisu prvne. Neboj. Ty kremelske prispevky vnimam a i tvuj prispevek a myslim, jak ja, tak si hodne lidi udela svuj nazor. Dulezite je psat. Muj deda se vracel z koncentraku se 45kg ...Zobrazit celý příspěvek

    Pisu prvne. Neboj. Ty kremelske prispevky vnimam a i tvuj prispevek a myslim, jak ja, tak si hodne lidi udela svuj nazor. Dulezite je psat. Muj deda se vracel z koncentraku se 45kg protoze byl v SK odboji. zenil se az to prezil. Druhy deda a babka rikala, ze rusi byli horsi, nez nacisti. ... To, ze tady pisou Putinofili neznamena, ze narod nepremysli....No a muj stryc mi o nich dokreslil obraz, kdyz pracoval 2 roky v OMSKU... Proste piste pravdu.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  12:03 30.04.2020

  To vojáček v záloze:
  A to co jsem napsal, není demokratický ojeb?? Nevidím rozdíl mezi demokraty a komunisty jak se chovají dnes k lidem.

  To vojáček v záloze:
  A to co jsem napsal, není demokratický ojeb?? Nevidím rozdíl mezi demokraty a komunisty jak se chovají dnes k lidem.

 • Larry
  12:00 30.04.2020

  Když jsme u toho odboje, Mašínové jsou historie. problém je ...Zobrazit celý příspěvek

  Když jsme u toho odboje, Mašínové jsou historie.
  problém je tohle
  https://zpravy.aktualne.cz/dom...

  Po 30ti letech rodina vysoudila odškodné ve výši 2500,- Kč. Tak to je terno. Nezbyde jim nic jiného než se obrátit na ESLP Strasbourg.Skrýt celý příspěvek

 • vojáček v záloze
  11:07 30.04.2020

  Nic než křivá propaganda Zavřít nebo popravit hrdinu protifašistického odboje je hřích? Když použiju logiku antikomunistů 30 let po převratu, v časech hrdiného boje s pomníky ...Zobrazit celý příspěvek

  Nic než křivá propaganda

  Zavřít nebo popravit hrdinu protifašistického odboje je hřích? Když použiju logiku antikomunistů 30 let po převratu, v časech hrdiného boje s pomníky rudých, jejich zásluhy z II. světové náhle neznamenají vůbec nic, pak zásluhy Mašínů z války taktéž neznamenají nic. Ale to je jen logické cvičení, Mašíni nebyli naháněni přes pole a lesy kvůli otmu co dělali za váky, že...

  Krom toho, když jsme u režimů, "které nic jiného neumí", Klement Gottwald ve svém parlamentním projevu bezprostředně po masakru u Duchcova jasně řekl, co představitele burožazního státu čeká, až přestane být buržoazním státem. Mimochodem, své hrozby neslpnil, protože kdyby je měl splnit, muselo by těch popravených být v Československu mnohonásobněš více, než těch zhruba tři sta. Tři stovky popravených, z kterých většina byla popravena za standartní kriminální činnost. každopádně, antikomunisté lžou, klamou lidi když počátek třídního boje a třídního teroru v Československu kladou do roku 1945. ("Zničehož nic...") Opakovaná střelba do davu dělníků v dobách 1. republiky, i před tím, dobách Rakouska- Uherska, toť klasický příklad státního teroru.

  S pány antikomunisty je ovšem zbytečné o těchto věcech diskutovat, neboť jejich myšlení je "na tvrdo" třídně zafixované - hlupáky a prosťáčky včil nepočítám. A tak zbývá říci už jen jedno:
  páni antikomunisti, jděte se bodnout!Skrýt celý příspěvek

  • misanex
   12:08 30.04.2020

   Člověk pořád naivně doufá, že bytosti jako vy (člověk psát nebudu) nějak už vymřou. Ake bohužel ne, dokonce i nová generace marxistů a podobných vzniká na základech blahobytu ...Zobrazit celý příspěvek

   Člověk pořád naivně doufá, že bytosti jako vy (člověk psát nebudu) nějak už vymřou. Ake bohužel ne, dokonce i nová generace marxistů a podobných vzniká na základech blahobytu kapitalismu.
   Tolik špíny a hnusu nabliteho do pár vět, to je prostě odporné...Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   12:46 30.04.2020

   Ako napísal klasik. Horší ako komunisti sú už len antikomunisti... :-D

   Ako napísal klasik. Horší ako komunisti sú už len antikomunisti... :-D

 • Echo
  22:10 29.04.2020

  Drviva vacsina normalnych ludi je proti adoracii tychto panov z takzvaneho ceskoslovenskeho odboja. Kopec ludi absolutne nesuhlasi s ich skutkami, ale su radsej ticho. ...Zobrazit celý příspěvek

  Drviva vacsina normalnych ludi je proti adoracii tychto panov z takzvaneho ceskoslovenskeho odboja. Kopec ludi absolutne nesuhlasi s ich skutkami, ale su radsej ticho. Nalepkovanie, kadrove posudky, udavacstvo za nazor a dalsie vymozenosti su totiz spat. Ja osobne svoj nazor na niektore veci poviem uz maximalne len pri pive s kamaratmi alebo doma. Zavesit nieco na Facebook, pripadne povedat nahlas v praci? Nestojim o problemy. .... perlicka na zaver, ked sme mali na navsteve firmy nasho pana exprezidenta ked bol este v urade. Kontrola priestorov a kancelarii na politicky nekorektne veci? A par kolegov pre istotu dostalo nariadenu dovolenku, len aby nebol nejaky pruser. Sloboda slova a nazoru v praxi.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:29 30.04.2020

   Tak prozatím si riziko ze sdělení názoru nesou pánové Hřib, Novotný a Kolář. Kupodivu jim opět vyhrožuje ta strana někdejšího konfliktu, kterou obhajujete. Už jsem to psal níže, ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak prozatím si riziko ze sdělení názoru nesou pánové Hřib, Novotný a Kolář. Kupodivu jim opět vyhrožuje ta strana někdejšího konfliktu, kterou obhajujete. Už jsem to psal níže, nemůžeme se nikam v hodnocení činů Mašínů posunout, dokud se bude období 1948-89 považovat za standardní, v podstatě mírové poměry, které mohl každý "přežít", pokud dělal to, co strana a vláda očekávala. Podle mě standard není, když je lidem ukraden majetek, když jsou tisíce nahnány do lágrů na uran, když jsou zdrátovány hranice, když chybí svoboda projevu, když jsou lidé popravováni za názor nebo úplně bez důvodu, když se chystá válečná agrese. Každý, kdo je netečným ozubeným kolečkem v takovém režimu, je jedno jestli nacistickém nebo komunistickém nebo jiném, musí počítat s tím, že ho nikdo nepolituje, když mu na hlavu spadne letecká puma, nebo když zahyne během bojové či diverzní akce jen proto, že je ve špatný čas na špatném místě. Sami sebe těžko označíme za ta ozubená kolečka a malé spoluviníky na fungování totalitního státu. I v poválečném Německu byly protinacistické skupiny, jako "Bílá růže" nebo lidé kolem hrabě Stauffenberga, povážováni těmi "ozubenými kolečky" se špatným svědomím v podstatě za zrádce a trvalo desetiletí, než se jim dostalo uznání od nové generace, nezatížené minulostí.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    10:01 30.04.2020

    Jura99 Nezdá se vám, že už to přeháníte? Tady proboha nikdo komunistický režim neobhajuje. Tak buďte od té slušnosti a nikomu to nepodsouvejte. Děkuji. Tohle totalitářské chování ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99

    Nezdá se vám, že už to přeháníte? Tady proboha nikdo komunistický režim neobhajuje. Tak buďte od té slušnosti a nikomu to nepodsouvejte. Děkuji. Tohle totalitářské chování je tak odporné.
    To, že mnoho lidí má ještě rozlišovací schopnosti a dokáže rozpoznat vraždu a obohacení od odboje je jedině plus.
    Pány Koláře, Hřiba a Novotného jakožto postavičky co se více než o své město zajímají o to, jak co nejvíc urazit a nasrat Rusko asi nemá cenu moc co komentovat. Samozřejmě, že nějakou protestní reakci z Ruska dostali. A komedie s jejich ohrožením a policejní ochranou je jen trapná hra a upozornění na sebe, protože jejich činům se nedostalo i díky nouzovému stavu moc velké publicity zde a ani reakce z Ruska. I když chápu, že podle vás bych měl držet hubu a krok, protože jinak budu hanlivě onálepkovanej, minimálně...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:24 30.04.2020

     Zapomněl jste na to, že Rusko si pospíšilo přijmout retroaktivní zákon na ochranu památníků doma i v zahraničí (!), takže těm zmíněným hrozí ozdravný pobyt v ruském lágru, což má ...Zobrazit celý příspěvek

     Zapomněl jste na to, že Rusko si pospíšilo přijmout retroaktivní zákon na ochranu památníků doma i v zahraničí (!), takže těm zmíněným hrozí ozdravný pobyt v ruském lágru, což má ke komedii daleko. Také zapomínáte, že o odstranění sochy Koněva rozhodlo zvolené zastupitelstvo obce a ty "postavičky", jsou zvolení zástupci občanů. Urazit Rusko demokratickým procesem, to je mi velice líto, že demokracii v Rusku berou za urážku.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      10:44 30.04.2020

      Jura99 Jen v krátkosti, protože téma jsou Mašíni. Celá taškařice kolem sochy byla skutečně trapná (plachta, apod), výroky typu, že neměl roušku (Kolář) či že byl zrůda a vrah ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Jen v krátkosti, protože téma jsou Mašíni. Celá taškařice kolem sochy byla skutečně trapná (plachta, apod), výroky typu, že neměl roušku (Kolář) či že byl zrůda a vrah (Novotný) je demokracie ukázková.Skrýt celý příspěvek

     • vojáček v záloze
      11:16 30.04.2020

      Zvolené zastupitelstvo obce nemá právo ničit památník. Obci se ze zákona dostalo cti se o památník start. Nic víc, nic méně. Podle ústavy je mezinárodní smlouva nadřazena zákonu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Zvolené zastupitelstvo obce nemá právo ničit památník. Obci se ze zákona dostalo cti se o památník start. Nic víc, nic méně. Podle ústavy je mezinárodní smlouva nadřazena zákonu. Mezinárodní smlouva mezi ČR a Ruskem jasně stanoví povinosti českého státu. A´t už jde o ochranu památníků, nebo o právo dělat zahraniční politiku.

      Nebudu komentovat vaše názory všechny. Bylo by to nadlouho a úplně zbytečné. Kdo má vlastní hlavu, názor na vás si už udělal. Stačí, když napíšu, že jsem u vás nenašel vůbec nic, s čím bych mohl souhlasit.Skrýt celý příspěvek

     • major
      12:41 30.04.2020

      semtam: Súhlasím - toho panáka mali odstrániť dávno a bez humbuku. vojáček v záloze: Akú zmluvu máš na mysli? Konev na Prahe 6 hrob nemá, takže Rusmi vytiahnutá zmluva (ktorú ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: Súhlasím - toho panáka mali odstrániť dávno a bez humbuku.

      vojáček v záloze: Akú zmluvu máš na mysli? Konev na Prahe 6 hrob nemá, takže Rusmi vytiahnutá zmluva (ktorú mimochodom sami roky bezostyšne porušujú likvidáciou legionárskych hrobov!) je irelevantná.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:07 30.04.2020

      major Asi to, že ona smlouva se nevztahuje pouze hroby, ale i památníky. Jediná výjimka byla ta, že pokud by se podílel na 68 tak by tato smlouva neplatila. Proto také mu ...Zobrazit celý příspěvek

      major

      Asi to, že ona smlouva se nevztahuje pouze hroby, ale i památníky. Jediná výjimka byla ta, že pokud by se podílel na 68 tak by tato smlouva neplatila. Proto také mu politruci chtějí rok 1968 přišít i když proto nemají jediný historický zdroj a navíc byl Koněv již v penzi. Proto se také u jeho sochy se objevila "vysvětlující" tabule, že se podílel na invazi v roce 1968.
      Přepisování dějin je doménou hlavně totalitních režimů, nikoliv demokratických v pravém slova smyslu.Skrýt celý příspěvek

     • major
      13:53 30.04.2020

      semtam: Ak aj pripustíme, že Konev je "vojenský pomník druhé Smluvní strany", tak zmluva nič nehovorí o tom, že sochy majú zostať na mieste. Konev je zatiaľ v celku - v depozite ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: Ak aj pripustíme, že Konev je "vojenský pomník druhé Smluvní strany", tak zmluva nič nehovorí o tom, že sochy majú zostať na mieste. Konev je zatiaľ v celku - v depozite vedľa Slovanskej epopeje.

      A zopakujem: Rusi opakovane zmluvu porušujú deštrukciou česko-slovenských hrobov a pomníkov. Robili sme preto nejaký humbuk? Až dajú legionárske cintoríny doporiadku, tak by som im tam Koneva vrátil.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:06 30.04.2020

      semtam: chce to tu smlouvu číst s porozuměním. Je tam napsáno, že "Každá Smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: chce to tu smlouvu číst s porozuměním. Je tam napsáno, že "Každá Smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim." Bohužel (tedy spíš bohudík) Koněv není narozdíl od hrobů v majetku protistrany (Ruska) a smlouva se na něj nevztahuje. Rovněž je otázkou, do jaké míry je figurální socha vojenským pomníkem, to by mohla být vojenským pomníkem socha každého chlapa, pokud neměl modrou knížku. Vzhledem k době vzniku díla (za normalizace 1980) by to také mohl být pomník díků za bratrské osvobození v 1968. Takže ne, neskákejte na špek tvrzení, že na Koněva mají Rusové smlouvu, socha patří obci, do obecního majetku nemá stát co zasahovat, ani mezinárodní smlouvou.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:20 30.04.2020

      major Socha má být věřejnosti přípustná, existují jen zkazky, že prý má sochu nyní ve vlastnictví Muzeum 20. století (které má ještě nyní problémy s existencí). Plus dávno již ...Zobrazit celý příspěvek

      major

      Socha má být věřejnosti přípustná, existují jen zkazky, že prý má sochu nyní ve vlastnictví Muzeum 20. století (které má ještě nyní problémy s existencí). Plus dávno již zmizela bývalá cedule u sochy, prý šla na renovaci...

      Nemusíme si hrát na hlupáky. Každý kdo má všech pět pohromadě, ví, že nejde o sochu Koněva, ale o pouhou provokaci Rusku. Nemůžou to dělat na vládní úrovni, tak si kompenzují na úrovni obecní. Vyvolávaj jenom nepřátelství a rozdělují společnost a svými hulvátskými projevy se snaží přepisovat historii.

      Pokud je vede k tomu jenom to, že nemaj rádi současné Rusko, tak až tam bude ten, koho budou uznávat, tak stále to bude problém. Protože historie je jenom jedna. Zde nejde o přemístění sochy, ale o to chování zainteresovaných strarostů.

      P.S: Poškozování hrobů se děje i na hrobech sovětských vojáků mimo Rusko, jenže jak v Rusku, tak mimo něj to dělají vandalové. To je myslím, úplně jiný příběh.
      Končim, téma jsou Mašíni.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:24 30.04.2020

      semtam: co si představujete pod pojmem pomník druhé strany ? Jelikož je stranou Ruská federace, tak jednoznačně pomník Ruské federace, tedy pomník ve vlastnictví Ruské federace. To ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: co si představujete pod pojmem pomník druhé strany ? Jelikož je stranou Ruská federace, tak jednoznačně pomník Ruské federace, tedy pomník ve vlastnictví Ruské federace. To Koněv není. Podle vás má ochranu podle smlouvy každý pomník, kde je třeba jen náznak nějakého sovětčíka ?Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:38 30.04.2020

      Jura99 https://www.dauc.cz/dokument/?... Nemá čas vám vysvětlovat zákony, můžete sám nastudovat. Jen aby jste byl v obraze, ČR se stará o 4224 pomníků a hrobů ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      https://www.dauc.cz/dokument/?...

      Nemá čas vám vysvětlovat zákony, můžete sám nastudovat.
      Jen aby jste byl v obraze, ČR se stará o 4224 pomníků a hrobů sovětských vojáků.
      Bohužel, my jsme si tu svobodu a ještě lépe řečeno místu na slunci nevybojovali.Skrýt celý příspěvek

     • major
      15:14 30.04.2020

      semtam: Ruská strana sa má starať o naše pomníky, Preukázateľne sa nestará. "Drtivá většina válečných hrobů československých legionářů, kteří padli v Rusku v letech 1918–1920, byla ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: Ruská strana sa má starať o naše pomníky, Preukázateľne sa nestará. "Drtivá většina válečných hrobů československých legionářů, kteří padli v Rusku v letech 1918–1920, byla zničena." (materiál MO) Peniaze posielané na opravy záhadne miznú. Asi vandali.

      V Samare je miesto cintorína obchoďák - kosti skončili na skládke. Asi opäť tí tvoji vandali...

      O pripomínanie obetí druhej svetovej vojny nejde - Rusom už vôbec nie. To by nemali problém nahradiť Koneva (ktorý prišiel s krížkom po funuse a Prahu rozhodne neoslobodil) pomníkom, ktorý by nebol takto kontroverzný.

      Nevidí to len slepý.Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    10:43 30.04.2020

    Vaše přirovnání k Německu je přesné. Stačí se podívat na tv dokumenty a reakce lidí po x letech. To vlastní obhajování, že taková byla doba atd. Nakonec je to vidět i na jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Vaše přirovnání k Německu je přesné. Stačí se podívat na tv dokumenty a reakce lidí po x letech. To vlastní obhajování, že taková byla doba atd. Nakonec je to vidět i na jejich přístupu k jejich válečným zločincům a vlastním odbojářům. Prostě nejsme jiní, je to normální lidská vlastnost. Ono je nejtěžší si přiznat, že jsem něco dělal blbě. Že každý z nás se jako pionýr, nebo jiskra podílel na existenci režimu. Nemluvě o policii a armádě a řádových členech partaje. A je i složité se bavit s někým starším 35let, protože už je namočený v té době. Já si myslím, že teprve až ve společnosti převáží ročníky 90 plus, tak se můžem bavit o nějakém nezaujatém pohledu na tuto naší temnou minulost.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     11:31 30.04.2020

     Kichot Jsem ročník po komunistech, komunismem nezatížený, ani osobně, ani rodinou. Souhlasím s tím, že to není až tak režimem, ale je to v lidech. Proto nepovažuji činy Mašínů za ...Zobrazit celý příspěvek

     Kichot

     Jsem ročník po komunistech, komunismem nezatížený, ani osobně, ani rodinou.
     Souhlasím s tím, že to není až tak režimem, ale je to v lidech. Proto nepovažuji činy Mašínů za odbojářské, ale za kriminální. Kdyby to udělali za války, tak se jejich činy hodnotí jako válečné zločiny.

     A doufám, že mě nikdo nátlakem či nálepkováním nepřinutí změnit názor či mlčet, protože naše demokracie se začíná postupně omezovat. A až jednoho dne se dostanou k moci některé menší opoziční strany, které mají silnou podporu médií hlavního proudu, tak demokracie půjde do kytek.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      12:38 30.04.2020

      No Ovečka je taky ročník po komunistech a byl redaktorem třešní, tak tím být vámi se moc nechlubím. Soudružka eurosenátorka je Konečná je taky mladší ročník. Ono v každé době jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      No Ovečka je taky ročník po komunistech a byl redaktorem třešní, tak tím být vámi se moc nechlubím. Soudružka eurosenátorka je Konečná je taky mladší ročník. Ono v každé době jsou extremisti, důležitá je většina ;-)Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:18 30.04.2020

      Kichot Sorry, Ovčáček je ročník 1979 a Konečná je 1981, a komunismus padl 1989. A hlavně oba dva i když si o nich myslím své, tak extremisti nejsou a to přímo s Konečnou jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Kichot

      Sorry, Ovčáček je ročník 1979 a Konečná je 1981, a komunismus padl 1989.
      A hlavně oba dva i když si o nich myslím své, tak extremisti nejsou a to přímo s Konečnou jsem úplně na jiné části politického spektra (jako volič, ne jako straník :)
      Extremisté jsou ti, kdo třeba obhajují zločiny těch, kteří je spáchali v době komunismu, jen proto že nemají rádi komunisty.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      13:31 30.04.2020

      Není moc lidí kteří mají v 10 nebo 8 letech vyjasněný svůj světonázor ;-) Vy zřejmě ano

      Není moc lidí kteří mají v 10 nebo 8 letech vyjasněný svůj světonázor ;-) Vy zřejmě ano

     • semtam
      13:35 30.04.2020

      Kichot
      To vy jste psal o lidech ročníku 90 a výše (plus do 35 let). Tak si aspoň stůjte za tím co jste napsal.

      Kichot
      To vy jste psal o lidech ročníku 90 a výše (plus do 35 let). Tak si aspoň stůjte za tím co jste napsal.

    • palo satko
     11:33 30.04.2020

     To si naozaj myslete, ze o 20 rokov sa niekto bude rozpravat o vojne objektivne? Na zaklade coho? Z dnesnej propagandy? Alebo komunistickej propagandy? Bez svedectva ocitych ...Zobrazit celý příspěvek

     To si naozaj myslete, ze o 20 rokov sa niekto bude rozpravat o vojne objektivne? Na zaklade coho? Z dnesnej propagandy? Alebo komunistickej propagandy? Bez svedectva ocitych svedkov a s ucelovo pretriedenymi archivmi nikto nic objektivne nenapise. Cela Druha svetova sa scvrkla na holocaust, Bitku o vybezok a ruske znasilnovanie.
     Pred par rokmi napisal cesky historik famoznu knihu o Husakovi, viete kde je dnes? Vykopli ho historickeho ustavu a je zamestnany v Prazskej ZOO. U nas pisal historik o americkom bombardovani rafinerie Apollo, vsetky predpisy porusil, ked ho vykopli z Ustavu pamati naroda. Nik nenapise nic objektivne, lebo mu to nevydaju a wj tak nebude mat z coho. Sme posledna generacia co mala moznost poznat pravdu.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     13:34 30.04.2020

     Kichot

     To vy jste psal o lidech ročníku 90 a výše (plus do 35 let). Tak si aspoň stůjte za tím co jste napsal.

     Kichot

     To vy jste psal o lidech ročníku 90 a výše (plus do 35 let). Tak si aspoň stůjte za tím co jste napsal.

   • danny
    11:19 30.04.2020

    I v naprosto nestandardních dobách platí nějaké morální standardy přijatelného chování. I proto existuje nějaká právní klasifikace válečných zločinů, zločinů proti lidskosti atd... ...Zobrazit celý příspěvek

    I v naprosto nestandardních dobách platí nějaké morální standardy přijatelného chování. I proto existuje nějaká právní klasifikace válečných zločinů, zločinů proti lidskosti atd... Prostě ani probíhající válka není automatickou omluvou pro chování, které překročí nějakou hranici.
    S tvou relativizací těchto základních kamenů humanity můžeš začít hájit Václava Mrázka, který od roku 1951 do r. 1957 zavraždil minimálně 7 lidí. Spořádaných přisluhovačů režimu. Odhalen estébáky, odsouzen a popraven komunistickou justicí. To samé Hubert Pilčík, který v letech 1948 - 1951 převáděl lidi za železnou oponu. A mezi tím sem tam někoho okradl a zavraždil. Dohromady pravděpodobně víc než 10 lidí. Byli to taky odbojáři? V jejich vyšetřovacích spisech určitě taky najdeš dost pasáži o jejich útoku na socialistické zřízení.

    Proč sem taháš Hřiba, Koláře a Novotného, fakt nechápu. Navíc neříkáš pravdu. Oni určitě nenesou riziko za "sdělení názoru". Dokud sdělovali názory, nadávalo jim maximálně pár pitomců na fejsbůku. Pánové ale od slov přešli k činům, a to jednoznačným politickým aktům. Řada jejich vyjádření působí značně urážlivě, zasahuje do zahraniční politiky ČR. V případě Novotného lze mluvit o vyhrožování. V případě všech uvedených pánů snad nikdo nepochybuje o tom, že se z jejich strany jedná o záměrné provokace se snahou o vyvolání konfliktu. https://www.idnes.cz/podcasty/...

    Jestli ale věříš pohádce o diplomatovi s ricinem v kufříku, kterou vypustil Kundra z Reflexu, tak pochybuji o tvém zdravém rozumu. I na prostředek psychologické války zaměřený na široké masy je to fakt hodně slaboduché.Skrýt celý příspěvek

    • major
     14:25 30.04.2020

     danny: Každý režimom odsúdený predsa nebol automaticky účastníkom 3. odboja ale ani každý komunista nebol len obyčajným človekom snažiacim sa iba nejako prežiť (aj keď asi nik z ...Zobrazit celý příspěvek

     danny: Každý režimom odsúdený predsa nebol automaticky účastníkom 3. odboja ale ani každý komunista nebol len obyčajným človekom snažiacim sa iba nejako prežiť (aj keď asi nik z nich dnes nebude tvrdiť niečo iné).

     Mrázek a Pilčík sú úplne nezmyselné prípady s jasnými motiváciami úplne odlišnými od Mašínovcov, takže: nie "nemůžeš začít hájit Václava Mrázka"! Jeho porovnávanie s Mašínovcami je propagandistická manipulácia.

     K triu: Ak páni spravili niečo protizákonné, tak nech tí, čo majú podozrenie (vrátane ruskej strany) podniknú príslušné právne kroky - antedatované zákony nimi ale rozhodne nie sú. Práve naopak - len dokladajú, že v čase uskutočnenia dotyčná trojica nespravila nič protizákonného ani podľa ruských zákonov (inak by nové zákony prijímať nemuseli).

     Neviem akej rozprávke veríš ty, ale dotyční majú štátom pridelenú ochranku a to nie na vlastnú žiadosť, navyše proti retroaktívnemu stíhaniu trojice už celkom ostro vystúpilo aj české MZV. V ďalšom vyjadrení z 28.4. MZV ČR okrem iného uvádza:

     "ČR plní a bude i nadále plnit veškeré své závazky vyplývající z mezinárodního práva. Není pravda, že by Česko jakkoliv tyto závazky porušilo."

     A Kundra je zástupca šéfredaktora Respektu.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      18:05 30.04.2020

      Kdyby se Pilčík dožil plyšáku, tak bychom se taky třeba dočetli, že vraždil jen ty žadatele o převedení, jejichž touhu po svobodě nevyhodnotil jako upřímnou a které považoval za ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyby se Pilčík dožil plyšáku, tak bychom se taky třeba dočetli, že vraždil jen ty žadatele o převedení, jejichž touhu po svobodě nevyhodnotil jako upřímnou a které považoval za agenty STB. A že peníze, o které je připravil, shromaždoval na rozvoj převaděčské pomoci pro skutečné oběti komunistického režimu.

      Jestli Kolář provedl něco nezákonného nevím. Uvidíme, jak na něj podaná trestní oznámení vyhodnotí české soudy. Že je ruská snaha o výkon extrateritoriální jurisdikce trapná souhlasím. Stejně jako když totéž provádějí USA a nově se k tomuto sportu přidali Němci.
      Jestli s jedná o porušení mezinárodní smlouvy taky nevím, ale o tom fakt nerozhoduje MZV ČR. Je to tvrzení jedné ze stan sporu.

      Ochranu mají, jelikož o ni požádali. Ze zákona a zastávané funkce na to mají právo. Event. z důvodu existence jiného ohrožení. Ale fakt ne agent s kufříkem s ricinem, kterého dle tvrzení tajných služeb odvezla diplomatická limuzína na neznámé místo. To je fakt slaboduché.

      Upsal jsem se. Předevčírem jsem si ho koupil v trafice a leží mi na stole.Skrýt celý příspěvek

     • major
      09:18 01.05.2020

      danny: Rád si vymýšľaš rozprávky - čo tak držať sa faktov? Trošku sa pozrieť na spôsoby vraždy? Čo väznenie 12-ročnej dievčiny, ktorej hlavu dával do debne? ˇČo tak skúsiť niečo ...Zobrazit celý příspěvek

      danny: Rád si vymýšľaš rozprávky - čo tak držať sa faktov? Trošku sa pozrieť na spôsoby vraždy? Čo väznenie 12-ročnej dievčiny, ktorej hlavu dával do debne? ˇČo tak skúsiť niečo lepšie než tieto trápne pokusy skupinu Mašínovcov rovnať so sériovými vrahmi? Za minulého režimu pre prípady mjr. Zemana dobré, ale dnes?

      Tak opäť nejaký prímer - tentokrát s USA? Tiež nedávno schválili zákon so spätnou platnosťou? Tiež hrozí nejakým českým zastupiteľom trestné stíhanie v USA? Tiež majú kvôli tomu ochranu? Nie? Tak čo je "totéž", keď je to úplne iné?

      Išlo mi o to ukázať, že spor nie je na úrovni nejakej trojice vs Rusko, ale na úrovni ČR vs. Rusko. A to nie vinou nejakých troch zastupiteľov - eskaluje to ruská strana. Česká strana pritom stále tvrdí, že svoje záväzky drží - teda že trojica voči Rusku nič neporušila.

      Opakujem - ak by Rusom skutočne šlo o pomník pre vojakov ČA, tak súhlasia s nahradením Koneva nekontroverznou plastikou. Koneva by im isto Praha 6 venovala aj s dovozom a červenou stužkou.

      Naopak - ak by chcel Kolář provokovať, tak sochu odstráni vo veľkolepejšom štýle. Dokonca text na Řeporyjskom pomníku je veľmi mierny a nezabúda pripomenúť, že pôsobenie Vlasovcov je "spjaté s četnými kontroverzemi".

      A o ochranu nepožiadali - bola im pridelená. Asi ti nik nezavolal, aby si im mohol vysvetliť, že je to zbytočné a súčasné ruské vedenie sú všetko holubičie povahy.Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  20:28 29.04.2020

  Vrazi...
  Nic více, nic méně...
  A je zcela jedno, jestli stříleli členy nebo nečleny KSČ..

  Vrazi...
  Nic více, nic méně...
  A je zcela jedno, jestli stříleli členy nebo nečleny KSČ..

  • Tesil
   22:03 29.04.2020

   „Můj bratr měl štěstí, že trefil a zastřelil dva policisty."
   Fakt klikař.

   „Můj bratr měl štěstí, že trefil a zastřelil dva policisty."
   Fakt klikař.

 • fotr
  16:40 29.04.2020

  Už u minulého článku jsem psal že nemůžeme seriózně soudit pohledem dnešní doby ale můžeme posoudit fakta a udělat si obrázek o výsledku tak zvané odbojové činnosti celé skupiny. ...Zobrazit celý příspěvek

  Už u minulého článku jsem psal že nemůžeme seriózně soudit pohledem dnešní doby ale můžeme posoudit fakta a udělat si obrázek o výsledku tak zvané odbojové činnosti celé skupiny. Čeho dosáhli, kdo byli ti zabití a zranění a jaké měla dopady jejich činnost a zda nepřinesla třeba více špatného než užitečného.
  Jejich hlavní akce byly:
  1. 13.9.1951 přepadení služebny SNB v Chlumci nad Cidlinou, kde byl obětí obyčejný policajt, který ani nebyl členem KSČ a naopak byl veden jako člen sociální demokracie nespolehlivý a pod dozorem STB. Byl téměř ubit železnou tyčí a pak zastřelen.
  To se mě jako statečný, odbojový čin nějak nepozdává.
  2. 28.9.1951 přepadení služebny SNB v Čelákovicích kde byl opět a to velice brutálně zabit opět obyčejný policajt, který zase nebyl (zřejmě) ani členem KSČ ani žádnou ,,pákou,, režimu.
  Opět zase nevidím žádný zásadní odbojový skutek ale jen krutost Ctirada Mašína.
  3. 2.8.1952 přepadení vozu s výplatami kdy byl zabit účetní, který rozhodně nebyl žádný sympatizant režimu nebo člen KSČ.
  Získané peníze byly navíc použity z části pro osobní potřebu a pohodlí členů skupiny. Nákup domácího vybavení a zavedení vodovodu do domu rozhodně nepovažuji za odbojovou činnost.
  4. 7.5.1953 zapálení stohů u Pivína které vyústilo v postřelení dobrovolného hasiče také nepovažuji za nic světoborného a navíc nechápu že nedokázali zapálit stohy tak aby se vyhnuli střetu s hasiči a v klidu nezmizeli.
  5. Zabití té pokladní o které nic nevěděli a netušili zda nemluvila pod tlakem nechám na zvážení, mě to ale přijde jako další, civilní a zbytečná oběť která může znamenat i to že někdo se prostě jen v zabíjení vyžíval.
  Tam kde zabíjeli ozbrojené protivníky v boji (Německo), tam to považuji za oprávněné a musí se jim přiznat obrovská dávka odvahy a nasazení se kterým dokázali uniknout stovkám policistů. U celé skupiny vidím tedy jak pozitivní, tak negativní jednání a za to negativní, až zvrácené, považuji to zabíjení civilistů. Za to je oslavovat rozhodně nebudu a ostatní jejich činnost nepovažuji za tak významnou aby se z nich museli dělat neskuteční hrdinové. Spousta jiných dokázala více a žádných uznání se jim nedostalo.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:52 29.04.2020

   ad 5) Pokladní na nádraží nezabili, to jsem pouze dával za příklad, že byla udavačka, která způsobila incident v Ucro a ten zase hon v NDR.

   ad 5) Pokladní na nádraží nezabili, to jsem pouze dával za příklad, že byla udavačka, která způsobila incident v Ucro a ten zase hon v NDR.

   • fotr
    17:26 29.04.2020

    Jura99 Máš pravdu, omlouvám se, moje chyba, špatně jsem si to Německo prostudoval, zaměřil jsem se hlavně na nás ale to ostatní co se událo na našem území mám snad správně.

    Jura99 Máš pravdu, omlouvám se, moje chyba, špatně jsem si to Německo prostudoval, zaměřil jsem se hlavně na nás ale to ostatní co se událo na našem území mám snad správně.

  • major
   17:53 29.04.2020

   Máš úplne mylné informácie: ad 1: Oldřich Kašík bol členom KSČ a to aktívnym (1. ledna 1948 vstoupil do náruče KSČ, a jak sám uváděl, ihned se aktivně zapojil do práce strany, ...Zobrazit celý příspěvek

   Máš úplne mylné informácie:

   ad 1: Oldřich Kašík bol členom KSČ a to aktívnym (1. ledna 1948 vstoupil
   do náruče KSČ, a jak sám uváděl, ihned se aktivně zapojil do práce strany, zejména při
   náboru nových členů. Svědčí o tom i skutečnost, že se stal členem okresní organizační
   komise a důvěrníkem a později pokladníkem závodní organizace KSČ. Stejně aktivní
   byl rovněž jako člen odborů, ČSM a Svazu československo-sovětského přátelství.) Navyše to bol milicionár.

   ad 2. Jaroslav Honzátko - opäť člen KSČ: "bez bližších podrobností uváděl, že byl
   od  1. května 1945 partyzánem, respektive členem rudé gardy pod velením Rudolfa Šrůty... Do  KSČ vstoupil 15. dubna 1948; dále uváděl své členství v ROH a SČSP."

   ad 3. Josef Rošický - opäť "člen KSČ, člen závodních milicí". Žiadna kancelárska myška. Ostatne bol to on, kto na Mašína vytiahol vlastnú pištoľ.

   ad 4. Skús nepozorovane v dvoch ľuďoch zapáliť 17 stohov slamy - veľa šťastia. Hasiči Ctirada prenasledovali a ten mal problém s bicyklom. Nebyť toho, tak by možno unikol. Ak by ich chcel postrieľať, tak by to spravil - zbraň mal od začiatku.

   ad 5. Pokladníčku nezabili.Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    18:38 29.04.2020

    Nevím kdo má mylné informace ale údajné členství zabitých ve straně bylo později historiky i rodinami vyloučeno. Režim to tehdy tvrdil proto že chtěl zvýraznit že šlo o útoky na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím kdo má mylné informace ale údajné členství zabitých ve straně bylo později historiky i rodinami vyloučeno. Režim to tehdy tvrdil proto že chtěl zvýraznit že šlo o útoky na stranu a zřízení a tím také následně ospravedlnit drakonické zákroky na jejich rodinách.
    To co jsem uvedl se píše v několika publikacích které jsem během času četl a tato tvrzení najdete ve zjednodušené formě i na Wiki, snadno si ověříte.
    Samozřejmě netvrdím že mám patent na pravdu ale ať už je to jakkoliv, podřezat svázaného a zastřelit polomrtvého je pro mě za čarou, stejně jako to další o čem píšu.
    To o tom zapálení stohů ani nebudu komentovat a o pokladní jsem to již opravil a omluvil se za chybu o kus výše.Skrýt celý příspěvek

    • major
     09:33 30.04.2020

     (Ne)členstvo v KSČ si vytiahol ty - podstatné je že to boli esenbáci a ozbrojená stráž peňazí. Napr. iniciatíva Kašíka v komunistických štruktúrach ale nie je notickou v novinách a ...Zobrazit celý příspěvek

     (Ne)členstvo v KSČ si vytiahol ty - podstatné je že to boli esenbáci a ozbrojená stráž peňazí. Napr. iniciatíva Kašíka v komunistických štruktúrach ale nie je notickou v novinách a nechápem prečo by Rošického legitimáciu museli uvádzať priamo vo vyšetrovacom spise. Že bol niekto sledovaný ŠtB (kvôli tomu, že predtým vystriedal okrem ČSL aj ČSSD) samozrejme neznamená, že zároveň nemohol byť horlivý stranník! Slánský bol snáď bojovníkom proti režimu?!

     Áno, Kačor obete vykresľuje ako nevinných a ich zabitie ako brutáne a zbytočné vraždy. Ten jeho "dokument" je ale dosť pochybný a hodný minimálne veľkej opatrnosti.

     Ak by vtedy v ČSR vládol demokratický režim, tak sa nemáme o čom baviť.

     SNB zmeň za Schutzpolizei a bude ti to ale rovnako jasné tiež. (Mimochodom tiež asi nebudeš skúmať, či dotyční boli alebo neboli členmi NSDAP.)

     ČSR bola v tom čase diktatúrou a príslušníci SNB jej spoluvykonávateľmi. Kašík aj Rošický sa aktívne bránili. U Honzátka hrozilo prezradenie a usmrtili ho v bezvedomí.

     Nezastrelili Gottwalda. Ale treba si uvedomiť, že ani neabsolvovali výcvik v Británii a nemali britské vybavenie a plány - pre porovnanie schválne koľko profesionálne pripravených akcií na území protektorátu uspelo? Faktom je, že oboch bratov aj strýca mučila ŠtB a to už po prepadnutí policajných staníc - ani potom im ale nedošlo koho majú v rukách.

     Nie je ale pravda, že olúpené prachy len rozhádzali na "módne" oblečenie, pohovku či vodov. Koľko kg, či km by z tých 900 000 asi bolo? Faktom je, že o necelých 10 mesiacov si drvivú väčšinu z tých peňazí vzal späť Zápotocký cez slávnu menovú reformu.

     Machrovanie od stola ako dokážeš bez pozorvania zapáliť 17 stohov nie je akademické ale idiotské. Toľko zas môj komentár.Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    18:43 29.04.2020

    Ještě dodám, když budu plánovat zapálení 17 stohů a nebudou zrovna kilometry od sebe, tak se připravím a vybavím tak že je dokážu zapálit během jednotek minut a budu v cukuletu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě dodám, když budu plánovat zapálení 17 stohů a nebudou zrovna kilometry od sebe, tak se připravím a vybavím tak že je dokážu zapálit během jednotek minut a budu v cukuletu pryč aniž by si mě někdo všiml. To ti mohu garantovat i když je to v tomto případu jen akademická diskuze.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:09 29.04.2020

  Nebolo by lepsie si dnes skor pripomenut Ostravsku operaciu, kde bojovalo a padlo mnozstvo statocnych ceskych vlastencom v boji s ozbrojenymi nackami, nez mudrovat nad tym, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebolo by lepsie si dnes skor pripomenut Ostravsku operaciu, kde bojovalo a padlo mnozstvo statocnych ceskych vlastencom v boji s ozbrojenymi nackami, nez mudrovat nad tym, ze Masinovi mali podrezat nemecku predavacku listkov na vlak?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:54 29.04.2020

   kdyby ji podřezali, byla by to optikou odpůrců jejich činů další nezůčastněná nevinná civilní oběť. Ale ve skutečnosti spustila celý ten hon německých a sovětských bezpečnostních ...Zobrazit celý příspěvek

   kdyby ji podřezali, byla by to optikou odpůrců jejich činů další nezůčastněná nevinná civilní oběť. Ale ve skutečnosti spustila celý ten hon německých a sovětských bezpečnostních složek v NDR.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  15:33 29.04.2020

  Pane Kristiáne Chalupo, baví vás kádrování, jste jako oni, pouze s obráceným znaménkem! Tedy, kdo nesouhlasí s vašim výkladem Mašínových činů je komunistický pohrobek? jakým ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Kristiáne Chalupo, baví vás kádrování, jste jako oni, pouze s obráceným znaménkem! Tedy, kdo nesouhlasí s vašim výkladem Mašínových činů je komunistický pohrobek? jakým právem si toto dovolujete? Jděte do.....Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:57 29.04.2020

  Autor významně devalvuje hodnotu svého textu úvodním označením všech, kteří vnímají kontroverze činnosti bratří Mašínů, a automaticky je neglorifikují, za komunistické pohrobky. ...Zobrazit celý příspěvek

  Autor významně devalvuje hodnotu svého textu úvodním označením všech, kteří vnímají kontroverze činnosti bratří Mašínů, a automaticky je neglorifikují, za komunistické pohrobky.
  Dehonestace osob s jiným názorem je podobně trapná, jako hned následující argument - a to že jejich kritici nezohledňují záchranu Stěpana Sannikova. Nikde, ani z úst dnešních skalních komunistů, jsem nezaznamenal jediné zpochybnění hrdinských činů všech členů rodiny a jejich přátel v rámci protinacistického odboje. Neznám nikoho, kdo by zároveň neodsuzoval tvrdé persekuce celé rodiny ze strany komunistického režimu. Ale jak události v době 2. sv. války, tak reakce režimu na jejich činnost mají pramalý vliv na posouzení právní a morální kvalifikace konkrétních činů, k nimž došlo v obdobní, o kterém se tady bavíme.

  Autorovi bych dále vytkl naprosto nevhodnou formulaci "Přesun spojený s přestřelkami ... nesl všechny známky partyzánského boje...". Ne, to fakt nenesl. Pro vysvětlení snad stačí definice termínu "Partyzán je civilista nebo bojovník, který sice nenáleží k pravidelným vojenským jednotkám, ale který se považuje za součást jedné z bojujících stran ve válce". To by pak bylo možné označovat za válku libovolnou hromadnou pátrací akci po např. uprchlém vězni, do které bývají běžně zapojeny stovky až tisíce policistů po celé republice. Navíc ČSSR a NDR fakt nebyly ve válce.

  Poslední věc, která mě zaráží, je až dojemná důvěra většiny autorů textů o Mašínech k jejich vzpomínkám a interpretacím celé události a následnému vysvětlování motivace. Teď jdu za hranu víc, než se mi líbí, ale kdybychom dali prostor pachatelům nejtěžších zločinů, kteří tráví posledních deset - patnáct let na Ruzyni nebo ve Valdicích, asi bychom dostali řadu dojemných příběhů a ušlechtilých motivací.
  Nechci to samozřejmě srovnávat. Pouze upozorňuji na to, že je zcela přirozené, že se člověk podvědomě snaží své minulé činy lakovat trochu na růžovo. Děláme to dnes a denně.

  Místo tohoto opisování a přebírání vybraných pasáží rozhovorů jednoho autora od druhého bych uvítal poctivou práci s archívy a to hlavně v oblasti reflexe popisovaných událostí v dobovém tisku, vyšetřovacích protokolech. Jak místní orgány klasifikovali jednotlivá přepadení, požáry stohů, zda VoPo po únosu řidiče osobního vozu a použití zbraně k zastrašení cyklisty věděla, že jsou pachatelé Češi/cizinci, kdy přesně se české orgány dozvěděli, že skupina překročila hranice a jak probíhala raná komunikace mezi českými a německými orgány.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:21 29.04.2020

   Vám přijde lakováním na růžovo, když potvrdili známá fakta, třeba podříznutí svázaného snb, postřelení hasiče atp. ? Já tam nic nalakovaného nevidím. Mě naopak chybí, že se pomíjí, ...Zobrazit celý příspěvek

   Vám přijde lakováním na růžovo, když potvrdili známá fakta, třeba podříznutí svázaného snb, postřelení hasiče atp. ? Já tam nic nalakovaného nevidím. Mě naopak chybí, že se pomíjí, že matku jim režim uhnal k smrti v kriminále, Ctirada nezákonně zavřeli na 2 roky na uran, strýce jim justice poslala na šibenici, rovněž Švéda a Janata skončili na šibenici, aniž by sami někomu ublížili. To myslím ilustruje nástroje, které ten režim používal a že bylo nutné se chovat nemilosrdně, pokud se nechtěli postavit do fronty na šibenici.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    16:46 29.04.2020

    Jura99: brutální reakce zločinného komunistického režimu 50. let nemá žádnou relevanci k diskusi, zda zabití účetního bylo a) legitimním vyjádřením odporu vůči režimu b) nutná ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: brutální reakce zločinného komunistického režimu 50. let nemá žádnou relevanci k diskusi, zda zabití účetního bylo a) legitimním vyjádřením odporu vůči režimu b) nutná sebeobrana c) loupežná vražda. To samé platí pro hodnocení každého jednotlivého činu.
    Právě nemilosrdnými a často hloupými postupy na sebe upozorňovali a dělali vše, aby se na tu šibenici dostali. Kdyby v NDR nepřepadli a neunesli řidiče osobního vozu, kterého odtáhli do lesa a omámili chloroformem, kdyby pak následně nestříleli po cyklistovi, nepořádala by VoPo manévry a o pohybu podezřelých živlů v oblasti by nebyla informována každá prodavačka jízdenek.
    Když postupuješ brutálně, šance na získání srdce civilistů je nulová. Podívej se na partyzány za války. Lidi je podporovali i pod hrozbou spektakulárních represí. Mrtvoly občas visely na náměstích a seznamy popravených byly zveřejňovány ve všech dostupných kanálech.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:58 29.04.2020

     To je samozřejmě pokroucená logika. Když už "kdyby", tak především to hlavní KDYBY zde a v NDR nebyl totalitní systém, popravující své odpůrce, nemuseli mu klást odpor a ubližovat ...Zobrazit celý příspěvek

     To je samozřejmě pokroucená logika. Když už "kdyby", tak především to hlavní KDYBY zde a v NDR nebyl totalitní systém, popravující své odpůrce, nemuseli mu klást odpor a ubližovat těm, kteří režimu sloužili, ať už mu sloužili z jakéhokoliv důvodu.Skrýt celý příspěvek

  • franta.13
   16:07 29.04.2020

   Rád bych něco k článku napsal, ale asi bych jenom opakoval to co jste napsal. Jak už jste psal v článku chybí mi zde kriminální činnost bratří Mašínů v ČR. Je možné, že v knize ...Zobrazit celý příspěvek

   Rád bych něco k článku napsal, ale asi bych jenom opakoval to co jste napsal. Jak už jste psal v článku chybí mi zde kriminální činnost bratří Mašínů v ČR. Je možné, že v knize popisována není, ale potom je práce polovičatá, pokud se nejedná o úmysl zastřít tuto temnou stránku jejich příběhu.Skrýt celý příspěvek

  • major
   18:09 29.04.2020

   ad partyzáni: Mašínovci sa ale považovali za súčasť jednej z bojujúcich strán vo vojne proti ZSSR a jeho satelitom, takže definícia sedí. Okrem toho u nás vládol zločinný režim, ...Zobrazit celý příspěvek

   ad partyzáni: Mašínovci sa ale považovali za súčasť jednej z bojujúcich strán vo vojne proti ZSSR a jeho satelitom, takže definícia sedí. Okrem toho u nás vládol zločinný režim, takže aj morálne mali na boj právo.

   Áno - to je ale prípad aj druhej strany. Každý esenbák je len nevinná obeť, ktorú zomlel režim a dorazili Mašínovci. Stačí si prečítať spomienky detí, ktorých otcovia šéfovali koncentrákom - nebude to iné.

   ČS orgány hlavne jednotlivé prípady spojili až v čase keď už bola skupina mimo republiku, takže čo sa týka utajenia, tak Mašínovci pracovali dostatočne dobre.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   20:44 29.04.2020

   Náš problém spočívá v neustálém dolování hrdinů bez ohledu na objektivní pohled a zdravý rozum.

   Náš problém spočívá v neustálém dolování hrdinů bez ohledu na objektivní pohled a zdravý rozum.

 • wlko
  14:42 29.04.2020

  "Odboj" Mašínovcov bol až príliš poznačený surovosťou tej doby a taktiež ich mladíckym zápalom. Zločiny komunizmu nemôže nikto poprieť - ale tí komunisti si v rámci "triedneho ...Zobrazit celý příspěvek

  "Odboj" Mašínovcov bol až príliš poznačený surovosťou tej doby a taktiež ich mladíckym zápalom.

  Zločiny komunizmu nemôže nikto poprieť - ale tí komunisti si v rámci "triedneho boja" cielene vyberali obete svojej perzekúcie - väčšinou išlo o ľudí ktorí im dokázali pri naplňovaní ich cieľov uškodiť. A čo na to Mašínovci? Tí v rámci "protitriedneho boja" zabíjali koho sa im zachcelo ... a postrelenie hasiča... tak to je úplná čerešnička na torte.
  V rámci svojho "odboja" rozbíjali okná, zapaľovali stohy slamy ... nikde som nezachytil že by sa snažili nejak kontaktovať zahraničný odboj alebo pomáhať pri kontrapropagande - ich činnosť bola veľmi chabá. Ved o tom aký boli "odbojári" najlepšie svedčí že až do ich úteku o nich štb prakticky nič nevedela.

  Jediné čo nakoniec dávalo aspoň nejaký zmysel bol spektakulárny útek na západ ... takú hanbu súdruhovia rozdýchavali dlho.

  Na tomto (serióznom!) webe by som odporučil publikovať vecnejšie články, už nadpis tejto ódy znie ako keby to písal politruk.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:10 29.04.2020

   Tak určitě nezabíjeli toho, koho se jim zachtělo. Nevím, že by třeba náhodně někoho vybrali a zabili ho. Dokonce ani pokladník zemřít nemusel, Josef Mašín jej zabil v souboji, kde ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak určitě nezabíjeli toho, koho se jim zachtělo. Nevím, že by třeba náhodně někoho vybrali a zabili ho. Dokonce ani pokladník zemřít nemusel, Josef Mašín jej zabil v souboji, kde dokonce měl nevýhodu, že neměl zbraň.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    16:48 29.04.2020

    Takže vlastně taková nutná sebeobrana, že:-D Co na tom, že to bylo při loupežném přepadení

    Takže vlastně taková nutná sebeobrana, že:-D Co na tom, že to bylo při loupežném přepadení

    • Jura99
     17:04 29.04.2020

     Přijde na to, kdo na kom vlastně spáchal loupež. Jestli tu loupež náhodou neprovedli o pár let dříve komunisté na soukromém majetku mnohých občanů ČSR. Je tedy vůbec možné uloupit ...Zobrazit celý příspěvek

     Přijde na to, kdo na kom vlastně spáchal loupež. Jestli tu loupež náhodou neprovedli o pár let dříve komunisté na soukromém majetku mnohých občanů ČSR. Je tedy vůbec možné uloupit naloupené ? Nikam se neposuneme, protože režim 1948-1989 je považován za legální, něco jako v podstaně normální, až na malé chybičky.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:58 29.04.2020

  Cesi nemohou byt objektivni, protoze kazdy si na miste pokladnika, policajta ci hasice predstavi sebe nebo sve blizke. Skoro kazdy se behem tech 40.let zaradil do zakrytu a budoval ...Zobrazit celý příspěvek

  Cesi nemohou byt objektivni, protoze kazdy si na miste pokladnika, policajta ci hasice predstavi sebe nebo sve blizke. Skoro kazdy se behem tech 40.let zaradil do zakrytu a budoval svetle zitrky, sem tam nejaka funkce i byla a nikdo si neprizna, ze rezim mohl fungovat jen proto, ze fungovali pokladnici, policajti, hasici a mnozi dalsi. Nikomu to timto nezazlivam, ale soucasne se musi uznat, ze obet, ktera budovala svetle zitrky, nebyla rukou odbojare obeti vrazdy.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   15:17 29.04.2020

   Aha, takže kdyby náhodou, čistě hypoteticky, v ČR znovu zavládl komunismus či nacismus, tak je oprávněné zabíjet ty z nás, kteří tady v tuto chvíli budujeme "světlé zítřky", ano? ...Zobrazit celý příspěvek

   Aha, takže kdyby náhodou, čistě hypoteticky, v ČR znovu zavládl komunismus či nacismus, tak je oprávněné zabíjet ty z nás, kteří tady v tuto chvíli budujeme "světlé zítřky", ano? Zajímavá logika.Skrýt celý příspěvek

   • Aja1984
    10:31 30.04.2020

    Vám by vadilo, kdyby někdo odpravil Stalina, Hitlera či Maa při tom jak budovali světlé zítřky? to asi budete taky odsuzovat atentát na Heinricha, však to byl taky jen takový ...Zobrazit celý příspěvek

    Vám by vadilo, kdyby někdo odpravil Stalina, Hitlera či Maa při tom jak budovali světlé zítřky? to asi budete taky odsuzovat atentát na Heinricha, však to byl taky jen takový místní policista...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:46 29.04.2020

  Chybu vidim v hodnoceni s pouzitim jen krajnich hodnot stupnice, bud hrdina nebo padouch. Uplne se vyparilo hodnoceni "odbojar". Masinove odbojari byli, stohy asi nezapalovali pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Chybu vidim v hodnoceni s pouzitim jen krajnich hodnot stupnice, bud hrdina nebo padouch. Uplne se vyparilo hodnoceni "odbojar". Masinove odbojari byli, stohy asi nezapalovali pro penize, ani neni znamo, ze by byli pyromani. Aby se nekdo stal hrdinou, mel by provest necim vyjimecny cin, pruchod NDR vyjimecny byl. Pokud jde o Koneva, jeho bych nesundaval kvuli tomu, ze splnil rozkaz a okupoval MLR. Sundal bych ho proste proto, ze Prahu jeho vojaci neosvobodili, ale uz osvobozenou ji zajistili, takze jeho zasluhy o Prahu nejsou na takto velky pomnik, tim spis, kdyz dosud chybi slusny pomnik barikadnikum.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   15:19 29.04.2020

   Vy se s tím Koněvem a osvobozením Prahy snad udusíte, co to tady pletete?

   Vy se s tím Koněvem a osvobozením Prahy snad udusíte, co to tady pletete?

 • Kichot
  13:12 29.04.2020

  Jsou bratři Mašínové kteří za války zachránili ruského vojáka a po válce ne zrovna čestně utekli za hranice hrdinové nebo zločinci? Je generál Koněv který se slavně podílel na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsou bratři Mašínové kteří za války zachránili ruského vojáka a po válce ne zrovna čestně utekli za hranice hrdinové nebo zločinci? Je generál Koněv který se slavně podílel na osvobození Republiky, aby se v 68 neslavně podílel na okupaci hrdina nebo zločinec? Není to spíš o ideologii a neochotě si přiznat , že svět není černobílý? A , že né vždy je ideální? Stejně až čas ukáže jak kdo bude vnímán.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   13:26 29.04.2020

   Kichot Souhlasím, proto také nechci dělat z Mašínů hrdiny, ale ani je nechci nějak kriminalizovat. Jejich činy jsou prostě kriminální, to okecat nejde a motiv bych jim možná i ...Zobrazit celý příspěvek

   Kichot

   Souhlasím, proto také nechci dělat z Mašínů hrdiny, ale ani je nechci nějak kriminalizovat. Jejich činy jsou prostě kriminální, to okecat nejde a motiv bych jim možná i věřil, ale tam to by to mělo končit i začínat. Nezaslouží si bohužel adoraci, ale ani nějaké kriminalizování také ne.

   To samé Koněv, ten je držitel dokonce těchto zahraničních vyznamenání (mimo ČS):
   Vojenský kříž (Velká Británie)
   Důstojník čestné legie (Francie)
   Řád Maďarské svobody (Maďarsko)
   Legion of Merit ( LOM ),což je vojenské ocenění od ozbrojených sil USA, které se uděluje za mimořádné zásluhy a chování.

   Hodnotit historické osoby současným měřítkem je strašně zkreslené, zvláště v této komfortní době. Osobně nejsem zastáncem přepisování dějin. Každá osoba má za sebou své kladné činy i činy negativní. Záleží jen, které převáží.
   U Mašínů bohužel převážili činy negativní u Koněva pozitivní.
   Ale výklad dějin si přece můžeme upravit dle svého a ze zločinců můžou být hrdinové a z hrdinů zločinci.Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    14:20 29.04.2020

    Vtipné jak nechcete kriminalizovat Mašíny abyste vzápětí prohlásil , že kriminální činy provedli. A raději se nezmínite o jejich činnosti za 2s.v. U Koněva sepíšete celou sbírku ...Zobrazit celý příspěvek

    Vtipné jak nechcete kriminalizovat Mašíny abyste vzápětí prohlásil , že kriminální činy provedli. A raději se nezmínite o jejich činnosti za 2s.v. U Koněva sepíšete celou sbírku jeho ocenění, z války, abyste pomlčel o pozdějších proviněních :-) No každopádně život vždycky přinese plno kontroverzních okamžiků a záleží na každém z nás jak se k ním postaví. Třeba u mě bude jen mrtvý komunista dobrý bolševik...Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     14:39 29.04.2020

     Kichot Tak napíšu, že bych je nedémonizoval, ale jak píšu, kriminální činy to ve výsledku byli a klidně budu věřit, že měli v úmyslu vést odboj, který ovšem nenaplnili. Já jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Kichot

     Tak napíšu, že bych je nedémonizoval, ale jak píšu, kriminální činy to ve výsledku byli a klidně budu věřit, že měli v úmyslu vést odboj, který ovšem nenaplnili. Já jejich činy nezměním, ale nesouhlasím s tím aby byli označeni za odbojáře, když odboj neprovedli. To, že dostali vyznamenání z války jim přece nikdo nebere. A účetní a myslím, že i hasič (???) komunisty nebyli. Tak z účetního uděláte komunistu in memoriam, aby se to obhájilo :D

     Koněv nebyl politik, ano, potlačil maďarské povstání, ale maďarské povstání nebyl žádný samet. Tím nikoho neobhajuju, jen konstatuju, že ta doba nebyla zrovna podle soudobých měřítek.
     Celkově jeho zásluhy převyšují nad tím negativním a hlavně byl to voják, nikoliv politik. On nerozhodoval.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      14:48 29.04.2020

      No já jejich činnost v.r.53 ve Česku neobhajuji, taky z toho nemám dobrý pocit. Na druhou stranu když se kácí les lítají třísky. A těch přehmatů různých odbojářů jsou v historii ...Zobrazit celý příspěvek

      No já jejich činnost v.r.53 ve Česku neobhajuji, taky z toho nemám dobrý pocit. Na druhou stranu když se kácí les lítají třísky. A těch přehmatů různých odbojářů jsou v historii mraky. A ta slovní hříčka na konci se vztahovala ke komunistům a mému postoji k ním obecně a né k těm dvěma mrtvým civilistům ;-)Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:54 29.04.2020

      Kichot Tady je právě problém, že žádný les se nekácel, ani nespadl jeden strom. Létali jen třísky a v to je ten problém, proč nemůžou být označeni za odbojáře. A jejich "odboj" ...Zobrazit celý příspěvek

      Kichot

      Tady je právě problém, že žádný les se nekácel, ani nespadl jeden strom. Létali jen třísky a v to je ten problém, proč nemůžou být označeni za odbojáře. A jejich "odboj" skončil útěkem na západ. A poté v nějakém odboji se vůbec neangažovali, možná je ani nechtěli.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      14:59 29.04.2020

      No to je Váš boj. Mimochodem to obhajování Koněva, že byl jen voják a plnil rozkazy pokud vím tak používali všichni členové wehrmachtu, SS ,Stb a jiní.. Asi něco jako svědomí ...Zobrazit celý příspěvek

      No to je Váš boj. Mimochodem to obhajování Koněva, že byl jen voják a plnil rozkazy pokud vím tak používali všichni členové wehrmachtu, SS ,Stb a jiní.. Asi něco jako svědomí vstupem do silových složek zaniká..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:01 29.04.2020

      semtam Po odchodu na západ vstoupili do americké armády. Patrně předpokládali že se v zahraničí znovu zformuje nějaká nová exilová armáda nebo budou osvobozovat vlast na "americkém ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      Po odchodu na západ vstoupili do americké armády. Patrně předpokládali že se v zahraničí znovu zformuje nějaká nová exilová armáda nebo budou osvobozovat vlast na "americkém tanku".Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:07 29.04.2020

      semtam: mě tedy nepřijde, že by se žádný les nekácel. Po roce 48 se vykradlo a zničilo to, co se zde staletí tvořilo, párset tisíc nejlepších lidí muselo utéct do emigrace a válkou ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: mě tedy nepřijde, že by se žádný les nekácel. Po roce 48 se vykradlo a zničilo to, co se zde staletí tvořilo, párset tisíc nejlepších lidí muselo utéct do emigrace a válkou se strašilo denno denně. Mašínové samozřejmě odboj prováděli, docela se také zapomíná na jejich službu 5 let u výsadkového vojska americké armády. Asi nebylo jejich chybou, že nedostali příležitost změřit síly s vojskem východního bloku. Ovšem to by teprve byli podle českých měřítek vrazi, protože by nejspíš zabíjeli brance nuceně navlečené do socialistické uniformy.Skrýt celý příspěvek

     • major
      18:17 29.04.2020

      Ak by sme za odbojárov označili len tých, čo naplnili svoje odbojárske ciele, tak nemáme koho vyznamenávať. Účtovník mal stranícku legitimáciu a bol príslušníkom "závodních ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak by sme za odbojárov označili len tých, čo naplnili svoje odbojárske ciele, tak nemáme koho vyznamenávať.

      Účtovník mal stranícku legitimáciu a bol príslušníkom "závodních milicí", navyše zomrel vlastnou zbraňou - a počítadlo to nebolo.Skrýt celý příspěvek

    • franta.13
     16:29 29.04.2020

     Každá srovnání kulhají, ale srovnávat Koněva s Mašíny kulhá na obě nohy. Koněv byl vojenský velitel, který plnil vojenské úkoly, které obdržel. Mašínové jsou pro mne kriminálníci, ...Zobrazit celý příspěvek

     Každá srovnání kulhají, ale srovnávat Koněva s Mašíny kulhá na obě nohy. Koněv byl vojenský velitel, který plnil vojenské úkoly, které obdržel. Mašínové jsou pro mne kriminálníci, protože i kdyby byli vojáci (nebo kombatanti) jako, že nebyli tak podříznutí svázaného zajatce by byl válečný zločin.Skrýt celý příspěvek

   • Aja1984
    10:37 30.04.2020

    Z vašeho příspěvku vůbec není jasné. zda jejich odboj obdivujete, nebo zatracujete, ale to není důvod proč píši. Podle mne je hodnocení jejich činnů z pohledu dnešní doby jediným ...Zobrazit celý příspěvek

    Z vašeho příspěvku vůbec není jasné. zda jejich odboj obdivujete, nebo zatracujete, ale to není důvod proč píši. Podle mne je hodnocení jejich činnů z pohledu dnešní doby jediným schůdným přístupem. Pokud bychom tak nepostupovali, museli bychom pak odsuzovat i lidi co skrývali židy před nacisty jako zločince. Z dnešního pohledu při uvážení dnešních hodnot byl tehdejší režim tyranský a nehumánní, proto jejich odboj je z dnešního pohledu správný a navíc hrdinský.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:58 29.04.2020

   No ono to přirovnání není zrovna šťastné. Co vím tak Koněv už nebyl ve službě když došlo v roce 1968 k vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Navíc on sám z ní moc ...Zobrazit celý příspěvek

   No ono to přirovnání není zrovna šťastné.
   Co vím tak Koněv už nebyl ve službě když došlo v roce 1968 k vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Navíc on sám z ní moc nadšený nebyl, ale také proti ní moc neprotestoval.
   Koněv se spíše nechvalně proslavil vpádem do Maďarska.
   A navíc na osobu Koněva se v ČR nevede žádný hon na čarodějnice.
   Pouze došlo k rozhodnutí, že jeho socha bude přesunuta do muzea a doplněna o popisek ohledně jeho působení v Maďarsku. Akorát místní komunisti a rádoby flastenci, společně s rusákama kolem teho dělají zbytečné haló.

   Naproti tomu bratři Mašínové byly po celou dobu komunizmu démonizováni, což bylo pochopitelné ze strany režimu, ale to vede k tomu, že dnes lidé jsou tak rozdělení, rozpolcení.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    14:45 29.04.2020

    Klimesov Tak zrovna socha Koněva je velká taškařice... Mašíni by národ nerozdělovali, kdyby jim nebyla neprávem přisuzován protikomunistický odboj. Navíc myslím, že většina národa ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov

    Tak zrovna socha Koněva je velká taškařice...
    Mašíni by národ nerozdělovali, kdyby jim nebyla neprávem přisuzován protikomunistický odboj. Navíc myslím, že většina národa to tak vnímá a není to dáno jen komunistickou propagandou (já jsem jí nezažil a mám v rodině politického vězně, již zesnulého).Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    15:27 29.04.2020

    Mašíni chtěli zdrhnout, tak zdrhli, ale kvůli tomu nemuseli ani zabít pokladníka a ukrást výplaty či podříznout svázaného policajta. Ten stoh bych jim odpustil třeba chtěli ...Zobrazit celý příspěvek

    Mašíni chtěli zdrhnout, tak zdrhli, ale kvůli tomu nemuseli ani zabít pokladníka a ukrást výplaty či podříznout svázaného policajta. Ten stoh bych jim odpustil třeba chtěli odlákat VB. Jo, a nejsem komunistický pohrobek, a pro odboj mám pochopení. Můj děda shodil ve Vítkovicích ze střechy jedné haly wervolfa, co chtěl udávat dělníky koukající spolu s ním na spojenecký nálet a ukrýval se tři měsíce v Beskydech!Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:08 29.04.2020

     zajímavé, ten werwolf přece také jenom dělal svoji udavačskou práci ve prospěch totalitního režimu, stejně jako pokladník nebo esenbák, nebo ne ? Do prekérní situace jej naopak ...Zobrazit celý příspěvek

     zajímavé, ten werwolf přece také jenom dělal svoji udavačskou práci ve prospěch totalitního režimu, stejně jako pokladník nebo esenbák, nebo ne ? Do prekérní situace jej naopak přivedli ti, kteří neposlechli nařízení a sledovali nálet, nebo ne ?Skrýt celý příspěvek

   • franta.13
    17:24 29.04.2020

    Koněv bude přemístěn možná přemístěn do Muzea paměti 20. století, které neexistuje, o jeho výstavbě není rozhodnuto a neví se, kde bude stát. Takže já v tom vidím spíše sejde z očí ...Zobrazit celý příspěvek

    Koněv bude přemístěn možná přemístěn do Muzea paměti 20. století, které neexistuje, o jeho výstavbě není rozhodnuto a neví se, kde bude stát. Takže já v tom vidím spíše sejde z očí sejde z mysli. Kdyby jim šlo jen o Koněva tak ho umístili na Olšanský hřbitov k hrobům sovětských vojáků, ale úmysl byl spíše ho schovat, aby nepřipomínal těm, kteří nemohou polknout, že na osvobození ČSR se podíleli převážně vojáci Sovětského svazu. Tak jak se to stalo památníku sovětských tankistů na Smíchově, desce na pražské radnici, Památníků v Evropské nebo Horoměřické ulici.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:44 29.04.2020

     Tak polknout především nemohli ti vaši Sověti, že Prahu bezprostředně osvobodili Pražané a dobrovolníci z okolí, v neposlední řadě Buňačenkovi Vlasovci. Takže velitele povstání ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak polknout především nemohli ti vaši Sověti, že Prahu bezprostředně osvobodili Pražané a dobrovolníci z okolí, v neposlední řadě Buňačenkovi Vlasovci. Takže velitele povstání strčili na doživotí do basy, kpt. Nechanského pověsili, a další členy velitelství Bartoš a ČNR persekuovali. Zatímco pomník měl v Praze kdejaký sovětčík, povstalci žádný pomník dosud nemají.Skrýt celý příspěvek

     • franta.13
      21:07 29.04.2020

      To, ale není chyba Rudé armády, ale naše. No, ale aby jsme se nedívali jenom na Prahu. Americká armáda přijela prakticky do svobodné Plzně o čemž svědčí jeden padlý voják a 18 ...Zobrazit celý příspěvek

      To, ale není chyba Rudé armády, ale naše. No, ale aby jsme se nedívali jenom na Prahu. Americká armáda přijela prakticky do svobodné Plzně o čemž svědčí jeden padlý voják a 18 občanů Plzně, kteří na svůj památník čekají.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   13:11 30.04.2020

   Konev bol hlavne vojak a brilantný stratég. A vojak plní rozkazy. Možno keby bol na jeho mieste v 68-mom niekto menej schopný, tak tu bolo niekoľko tisíc mŕtvych. Tak isto dnes ...Zobrazit celý příspěvek

   Konev bol hlavne vojak a brilantný stratég. A vojak plní rozkazy. Možno keby bol na jeho mieste v 68-mom niekto menej schopný, tak tu bolo niekoľko tisíc mŕtvych. Tak isto dnes oslavujete hrdinov, ktorý sa podieľajú na okupácii trebárs Afganistanu.Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  12:35 29.04.2020

  Svůj názor a argumenty jsem napsal již pod minulý příspěvek o bratrech Mašínech. Bratři byli a do posledních dnů jsou naprosto nekompromisní, hlavně Ctirad. Doba byla velmi těžká a ...Zobrazit celý příspěvek

  Svůj názor a argumenty jsem napsal již pod minulý příspěvek o bratrech Mašínech. Bratři byli a do posledních dnů jsou naprosto nekompromisní, hlavně Ctirad. Doba byla velmi těžká a složitá, pár let po největších hrůzách v dějinách.
  Pro srovnání ještě uvedu jeden příklad z doby protektorátu, který byl také kontroverzní, dokonce i po válce a je podstatně méně známý než případ bratrů Mašínů.
  2. října 1944 byli v obci Hřiště u Přibyslavi zastřelen generál Vojtěch Luža, v té době asi nejvýznamější postava odboje. Byl zastřelen se svým pobočníkem horlivými českými četníky při kontrole dokladů. Odboj se rozhodl pro odplatu a 26. října přepadl četnickou stanici v Přibyslavi, kde byli postříleni přítomní četníci. Ze 4 mrtvých se pouze 2 účastnili akce v Hřišti. Partyzáni chtěli zastřelit i starostu, který na pobyt podezřelých osob (Luži a jeho doprovodu) četníky upozornil, ale nezastihli ho. Protektorátní vláda z pohřbů četníku udělala velké divadlo se státním pohřbem.
  Po válce bylo pozůstalými podáno trestní oznámení na partyzány pro vraždu, bylo to třaskavé téma, řešil to až parlament, ministr spravedlnosti nakonec rozhodl o zastavení řízení. Starosta byl souzen, ale nakonec nepotrestán..
  Bylo zastřelení českých četníků oprávněné, včetně těch co se na zastřelení Luži nepodíleli? Mnoho četníků odboji pomáhalo, spoustu věcí dělat museli, včetně např. pátrání po parašutistech. Přesto byli oficiální součástí moci, která kolaborovala s nacisty a v mnoha případech dělali věci, které mohli dělat více jen na oko, jako v tom případě v Hřišti.
  Každý na to může mít jiný názor, ale podle mě pokud někdo neschvaluje činy Mašínů, tak by pro něj měl být i nepřijatelný čin partyzánů, zastřelili nevinné. Takové ty argumenty že byla válka neberu, oficiálně jsme byli obsazeni, což podepsal Hácha a válku nám nikdo nevyhlásil, protože jsme se vzdali.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   13:00 29.04.2020

   Radovan Tento případ neznám, ale podle data probíhala 2.WW a pokud četníci sloužili okupační moci, tak byli legitimním cílem. Samozřejmě špatné světlo na odbojáře padá to, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Radovan

   Tento případ neznám, ale podle data probíhala 2.WW a pokud četníci sloužili okupační moci, tak byli legitimním cílem. Samozřejmě špatné světlo na odbojáře padá to, že jednali na základě pomsty, nikoliv na základě odboje.
   Takovýchto činů je za války hodně. Nejvíce jsou známy případy zabití zajatých vojáků. Když vojákovi prasknou nervy a "bezdůvodně" zabije zajatého vojáka, který možná měl na svědomí smrt jeho kamarádů, tak jde o vraždu, ovšem za těchto okolností...
   Ne nadarmo se říká, že válka je svinstvo.

   Ovšem nevím, jak tento čin souvisí s Mašíny.
   Mašíni zabili dva policisty ne proto, že byli součástí režimu, ale proto, že potřebovali zbraně. Zabili účetního, protože jim bránil v lupu peněz, zabili hasiče, protože by je mohl identifikovat. Zase, kde máme odboj? Jejich činy obohatili jen sami sebe, proti komunistickému režimu fakticky nic neudělali.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:12 29.04.2020

  Jura99 Pro zamyšlení, představte si, že někdo zabije 2 příslušníky PČR a zmocní se jejich zbraní, poté zabije účetního a uloupí peníze, za které si pořídí novou motorku ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Pro zamyšlení, představte si, že někdo zabije 2 příslušníky PČR a zmocní se jejich zbraní, poté zabije účetního a uloupí peníze, za které si pořídí novou motorku Harley-Davidson a další peníze prošustruje.
  Poté za městem zapálí seník a zabije dobrovolného hasiče.

  Následně uprchne do pro něj "bezpečné země". A prohlásí se za odbojáře, protože nyní v zemi vládne vláda s podporou komunistů, veškeré jeho činy prý byl odboj a zapálení seníku odůvodní bojem proti Babišovu Agrofertu.

  Chápu, že své fanoušky si najde a možná bude mít sochu místo Koněva v rámci městského rozhodnutí, které je legální protože byli přeci zvoleni.

  Ale jeho činy i když možná jeho motiv byl opravdu odbojářský nelze považovat za odboj. Prostě ne.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:30 29.04.2020

   vas pribeh je odpocatku jiny. Dnes mame demokracii a svobodu, neni duvod pouzivat ostre metody nesouhlasu. Pokud dnes Johnson nebude souhlasit s pravidly brexitu, take ...Zobrazit celý příspěvek

   vas pribeh je odpocatku jiny. Dnes mame demokracii a svobodu, neni duvod pouzivat ostre metody nesouhlasu. Pokud dnes Johnson nebude souhlasit s pravidly brexitu, take nevybombarduje Hamburg.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:31 29.04.2020

   Pořád je tu nepatrný rozdíl že jsou u nás svobodné volby a kdo chce může odejít kam ho táhne srdce. Ani jedna z techto možností v době zostřeného třídního boje nebyla. Mašíni jen ...Zobrazit celý příspěvek

   Pořád je tu nepatrný rozdíl že jsou u nás svobodné volby a kdo chce může odejít kam ho táhne srdce. Ani jedna z techto možností v době zostřeného třídního boje nebyla. Mašíni jen vzali třídní boj za svůj a ukázali komunistů jeho odvrácenou stránku.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    12:45 29.04.2020

    Scotty Problém je ten, že komunistům nic neukázali a vlastně komunistům jen prospěli tím, že se zachovali jako obyčejní kriminálníci a to byla voda na mlýn komunistické ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty

    Problém je ten, že komunistům nic neukázali a vlastně komunistům jen prospěli tím, že se zachovali jako obyčejní kriminálníci a to byla voda na mlýn komunistické propagandě. Žádný komunistický funkcionář nebyl jejich činností zasažen (za odboj nepovažuju rozbití oken, to je spíš klukovina).

    Aby mohli morálně obhájit zabití 3 nevinných lidí, tak bych očekával, že za získané prostředky šlápnou komunistům na krk, ale oni ne, zapálí seník a ještě zabijou hasiče.

    Moje přirovnání bylo hlavně myšleno, že pokud by se tyto činy děli v dnešních dnech, tak by je každý považoval za obyčejnou kriminalitu a nikoho by nenapadlo, že se jedná o nějaký politický boj (mimo seníku Agrofertu :)

    Úplně stejně takto vnímala společnost Mašíny v době jejich činů a Policie pravděpodobně neměla žádné indicie, že se jedná o politickou činnost (pokud ano, tak mě opravte).Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     12:53 29.04.2020

     Ne v tom opravdu problem zadny neni, jestli jim odboj vysel, nevysel, jak ho planovali atp. Nebo chcete treba vyskrtnout z 2. odboje vetsinu paraskupin, protoze nesplnily ukol ? ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne v tom opravdu problem zadny neni, jestli jim odboj vysel, nevysel, jak ho planovali atp. Nebo chcete treba vyskrtnout z 2. odboje vetsinu paraskupin, protoze nesplnily ukol ? Cela rada popravenych odbojaru prakticky svuj odboj ani nezacala. Hloupe jsou take nazory, ze meli zabit Gottwalda atp. To pak tedy Tri kralove meli rovnou zabit Hitlera ne ?Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      13:08 29.04.2020

      hlouposti plácáš sám. Dostáváš se do neudržitelné pozice obhajováním vražd nezůčastněných lidí

      hlouposti plácáš sám. Dostáváš se do neudržitelné pozice obhajováním vražd nezůčastněných lidí

     • Scotty
      13:53 29.04.2020

      Byli ti údajně nezúčastnění komunisté?

      Byli ti údajně nezúčastnění komunisté?

    • Scotty
     14:20 29.04.2020

     semtam Jejich možnosti byli zjevně omezené, ale nakonec se úspěšně dostali na západ. Co žse dá považovat za úspěch. Z těch zastřelených se za nevinného dá považovat jen Josef ...Zobrazit celý příspěvek

     semtam
     Jejich možnosti byli zjevně omezené, ale nakonec se úspěšně dostali na západ. Co žse dá považovat za úspěch.
     Z těch zastřelených se za nevinného dá považovat jen Josef Rošický který údajně s komunisty neměl nic společného. Hasič byl postřelen a přežil.
     V dnešních dnech žijeme v úplně jiném režimu. Pokud by nedošlo k převratu v roce 48 Mašíni by parně prožili úplně jiný život a všichni zastřelení mohli žít.
     V té době to VB pochopitelně považovala za kriminální činnost (ostatně jako všechny pokusy o odboj) a to že Mašíni chtěli bojovat proti komunistům v Rudém právu určitě nepsali. Navíc jejich hlavní záměr byl dostat se na západ a vstoupit do armády.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:33 29.04.2020

      Scotty Že se dostali na západ je úspěch jejich osobní, nikoliv odbojářský. Co tedy spáchali ostatní zavraždění, že označujete jako nevinné, členství u bezpečnostních sborů byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Že se dostali na západ je úspěch jejich osobní, nikoliv odbojářský. Co tedy spáchali ostatní zavraždění, že označujete jako nevinné, členství u bezpečnostních sborů byla de-facto podmínka a představte si, že jsou tady i lidé apolitičtí. V ČSSR bylo cca 1 mil. straníků, vsadim boty, že každý má nějakého příbuzného, alespoň vzdáleného, který v KSČ byl (já nevím o nikom, ale nevěřim tomu, že by se nikdo nenašel). A hlavně členství v KSČ z vás nedělalo komunisto, protože jak víme mnoho lidí tam bylo jen z "technických" důvodů, natož legitimní cíl odboje. To by jste musel být angažovaný komunista, to, že jste stal komunistou, aby jste mohl studovat třeba školu či vykonávat povolání byl standart.
      Mašíni vstoupili do armády, aby získali občanství USA.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:38 29.04.2020

      Scotty Omlouvám se napíšu ještě jednou mám v textu mnoho překlepů. Že se dostali na západ, je úspěch jejich osobní, nikoliv odbojářský. Co tedy spáchali ostatní zavraždění, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Omlouvám se napíšu ještě jednou mám v textu mnoho překlepů.

      Že se dostali na západ, je úspěch jejich osobní, nikoliv odbojářský. Co tedy spáchali ostatní zavraždění, že je označujete jako vinné, členství v KSČ u bezpečnostních sborů byla de-facto podmínka a představte si, že jsou tady i lidé apolitičtí. V ČSSR bylo cca 1 mil. straníků, vsadim boty, že každý má nějakého příbuzného, alespoň vzdáleného, který v KSČ byl (já nevím o nikom, ale nevěřim tomu, že by se nikdo nenašel). A hlavně členství v KSČ z vás nedělalo komunisto, protože jak víme mnoho lidí tam bylo jen z "technických" důvodů, to z nich hned nedělá legitimní cíl odboje. Legitimním cílem byli angažovaní komunisti, to, že jste stal komunistou, aby jste mohl studovat třeba školu či vykonávat povolání byl standart.
      Mašíni vstoupili do armády, aby získali občanství USA.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:38 29.04.2020

      semtam To je jako přezkoumávat jestli odbojem zabití členové Schupo nebo i čeští četníci byli fanatičtí nacisti nebo jen "nevinné oběti". V době zostřeného třídního boje byl ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      To je jako přezkoumávat jestli odbojem zabití členové Schupo nebo i čeští četníci byli fanatičtí nacisti nebo jen "nevinné oběti". V době zostřeného třídního boje byl příslušník SNB legitimní cíl a službu komunistickému režimu si zvolil zcela dobrovolně. To že někdo nebyl u komunistů z přesvědčení neznamená vůbec nic.
      Údajně projevili zájem vrátit se zpátky do ČSR jako parašutisti a v Americe postoupili výcvik u SF. To určitě pro získání občanství nutné nebylo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2