Ctirad a Josef Mašínovi odešli, aby dále bojovali za svobodu

Ctirad a Josef Mašínovi odešli, aby dále bojovali za svobodu
Ctirad a Josef Mašín / archiv Josefa Mašína (Zvětšit)

Odpůrci bratří Mašínů často zdůrazňují z jejich aktivit zejména použití zbraní proti ozbrojeným příslušníkům československého Sboru národní bezpečnosti či východoněmecké Volkspolizei. Nikdy jsem ale nezaznamenal u těchto komunistických pohrobků ani zmínku o statečném činu bratrů Ctirada a Josefa, kteří koncem války pomohli k útěku sovětskému válečnému zajatci, kterého pak ukrývali v Poděbradech. Byl to poručík Rudé armády Stěpan Sannikov. Za tento statečný čin obdrželi v roce 1945 přímo z rukou prezidenta Edvarda Beneše bratři Ctirad a Josef Medaili za chrabrost.

V červnu 1953 došlo ve východním Berlíně, ale i v některých dalších městech NDR k protikomunistickému povstání, které musela nakonec rozdrtit Sovětská armáda. V březnu téhož roku zemřel diktátor Josif Stalin a několik dnů po něm i jeho tuzemský žák Klement Gottwald. U nás již sice bylo po vykonstruovaných monstrprocesech, ale ve věznicích a táborech nucených prací stále živořily desetitisíce politických vězňů. V této atmosféře teroru se bratři Mašínové společně s Milanem Paumerem, Václavem Švédou a Zbyňkem Janatou rozhodli pro odchod na Západ. Zde hodlali vstoupit do americké armády. Domnívali se totiž, že válka mezi svobodným světem a Sovětským svazem je doslova na spadnutí. Generálka na tento konflikt – korejská válka – skončila v červnu 1953 jen vratkým příměřím. „Přípravy netrvaly dlouho. Poměry na hranici jsme si prozkoumali již dříve. Po zvážení všech možností bylo rozhodnuto zvolit delší, ale bezpečnější cestu přes východní Německo do Západního Berlína,“ uvádí Ctirad Mašín v knize Jenom ne strach od Oty Rambouska.

Dále autor popisuje výzbroj členů skupiny. Tu tvořily čtyři pistole. Ctirad měl německou P-38 se dvěma zásobníky, Josef byl ozbrojen pistolí Walther o ráži 7,65 mm, Milan Paumer měl španělskou pistoli STAR ráže 9 mm a Václav Švéda novou pistoli ČZ, která pocházela z jedné z akcí skupiny, jejichž cílem bylo vyzbrojit se. Zbyněk Janata neměl žádnou zbraň. Skupina byla dále vybavena dvěma kompasy a nedokonalou mapou území NDR, která byla vytržena z nějakého časopisu. Dále měli odbojáři k dispozici speciální československou mapu a také jídlo, které si nesli v aktovkách. Potraviny, které se skládaly z chleba, salámu a kondenzovaného mléka, měly vystačit na čtyři až pět dnů. Za tuto dobu, jak se domnívali členové skupiny, měli projít nepřátelským územím do západního Berlína. Přesun spojený s přestřelkami na nádraží obce Uckro, pak u Waldowa, který nesl všechny známky partyzánského boje s obrovskou přesilou, se pak protáhl na téměř celý měsíc. Během této doby, kdy čeští odbojáři pronásledovaní tisícovkami dobře vyzbrojených a živených policistů a vojáků, se museli například živit syrovými bramborami, které našli na poli, či shnilými jablky. 

Partyzánský boj jako za války                               

Po úniku ve stanici v Uckru musela skupina ujít ještě dlouhou část cesty a dalším místem, kde bojovali o svůj život se zbraní v ruce, bylo u městečka Waldow. Východoněmecká policie nasazovala stále více příslušníků a u zmíněného Waldowa dosahovala akce proti odbojové skupině charakteru války. Čtveřice se skrývala v malém lese a policie je obklíčila. „Utíkali jsme z vesnice a policie nás pronásledovala, pak jsme se dostali do malého lesíka u vesnice Waldow, kde nás obklíčili. Při této akci bylo nasazeno asi 1200 policistů. Lesík byl malý, asi dva hektary. Na místo začaly přijíždět autobusy s policisty, věděli jsme, že po nás jdou. Při obklíčení byl zasažen a těžce zraněn Václav Švéda,“ vzpomíná Josef Mašín, kterého cituje ve své diplomové práci s názvem Politický terorismus a guerilla z roku 2012 František Kuna z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. 

Policie přitom nevěděla, kde se přesně čtveřice Čechů nachází, ale i tak spustila namátkovou střelbu. Nasazeni byli i psi, ani ti však členy skupiny neodhalili. „Můj bratr měl štěstí, že trefil a zastřelil dva policisty. Ti přitom vůbec nevěděli, odkud střelba jde. Mysleli si, že jsme vyzbrojení těžšími zbraněmi, než pistolemi, protože nepředpokládali, že by někdo mohl někoho zasáhnout přesně na tak velkou vzdálenost jednou ranou. Příslušníci VoPo odmítli poslušnost a navzdory rozkazům nechtěli jít prohledávat les, kde jsme byli, když viděli, jak dopadli dva jejich kolegové. Když se začalo stmívat, dorazily na místo vozy, které se postavily kolem celého lesa. Na místa, kudy by mohli Češi uniknout, mířily světelné reflektory. Světlomety namátkou pročesávaly okraje lesa, kde byli obklíčeni. V tu dobu už Švéda bojoval o život, po zásahu kulkou ztratil hodně krve a byl zesláblý. Tlampače nás lámanou češtinou vyzývaly, ať se vzdáme, že se nám nic nestane. Bylo nám jasné, že se nevzdáme. Domluvili jsme se, že se pokusíme proniknout mezi auty, bylo to nějakých sto metrů. Rozloučili jsme se s Václavem, protože už dál nemohl. Dohodli jsme se také, kam budeme střílet při našem plánovaném útěku. Nakonec jsme se my tři dostali za policejní vozy a podařilo se nám uniknout,“ uvádí Josef Mašín v diplomové práci Františka Kuny.

Josef Mašín pro Armádní noviny pak upřesnil, že Vašek Švéda i přes velkou ztrátu krve v té chvíli rovněž proběhl, ale dále již nemohl. Těžce zraněn, po ztrátě vědomí, zůstal mezi skupinou stromů, kde byl druhý den příslušníky Volkspolizei nalezen.

Represe byly mimořádně kruté

Sestra Ctirada a Josefa Zdena Mašínová žije v Olomouci. S bratrem Josefem se poprvé od jeho odchodu do svobodného světa v roce 1953 potkala na pár hodin v Dánsku v roce 1969, když jí komunistické úřady povolily vycestovat s cestovní kanceláří na Západ. Se Ctiradem pak až v roce 1992, kdy poprvé navštívila USA. S touto statečnou ženou jsem v osobním a hlavně telefonickém kontaktu více než deset let. 

Pomsta komunistů na lidech, kteří se na akcích Josefa a Ctirada bezprostředně nepodíleli či dokonce ani o nich nebyli informováni, byla strašná. Stačil pouze příbuzenský vztah nebo to, že se znali z dřívějška. Když si odmyslíme odsouzení k smrti a popravu protinacistického odbojáře strýce Ctibora Nováka a dvou spolubojovníků Zbyňka Janaty a Václava Švédy, nejhorší osud potkal matku Zdenu Mašínovou starší. Tuto kultivovanou dámu, která jako první žena u nás vystudovala na ČVUT v Praze geometrii, nechali věznitelé trpět na betonové podlaze v cele. V té době již měla těžké nádorové onemocnění. 

S krutým osudem matky, která zemřela v pankrácké věznici v roce 1956, se její dcera Zdena podle vlastních slov nedokázala nikdy vyrovnat. Perzekuce této kultivované a vzdělané ženy za nacistů a pak dokonce ještě více za komunistů, kteří ji jako těžce nemocnou nechali umírat na podlaze z betonu ve věznici na Pankráci, jasně svědčí o krutosti dvou totalitních režimů, nacismu a komunismu. Zdena Mašínová mladší vzpomíná, jak žádali o milost pro vážně nemocnou maminku kancelář prezidenta Antonína Zápotockého, s  jehož manželkou byla Zdena Mašínova starší za války nějakou dobu nacisty vězněna. Zamítavá odpověď přišla se stručným vysvětlením, že inženýrka Mašínová nemůže být omilostněna, protože je nepřevychovatelná.

Jak se pak ukázalo, rovněž Zdena Mašínová mladší byla z pohledu vládnoucích komunistů nepřevychovatelná, protože ji ustavičně tvrdě perzekvovali. Byla vězněna, po propuštění ji permanentně sledovala StB. Nikdy nesměla vystudovat vysokou školu a mohla vykonávat pouze špatně placená zaměstnání. Pracovala například jako myčka laboratorního skla. Všechna příkoří, která se jí stala, vnímá jako pomstu totalitního režimu. „Byla to msta, i ten konec naší maminky. Jenom proto, že byla matkou mých bratrů, ji nechali dvanáct měsíců v kobce na betonové podlaze v Ruzyni. Nechali ji zemřít bez pomoci a ona přitom měla těžké nádorové onemocnění. Jenom kvůli tomu jsem byla perzekvována. Ze msty. Tyto režimy neumí nic jiného, než se mstít. A mě drželi doslova jako rukojmí,“ řekla mi při jednom setkání sestra Ctirada a Josefa paní Zdena.

Manželku hrdiny protinacistického odporu soudruzi „pohřbili“ do hromadného hrobu v Ďáblicích. Její tělesné ostatky rodině nevydali a ani nedovolili dceři, aby její matka mohla být pochována důstojně tak, jak je obvyklé v civilizovaných zemích. Byla to doslova pomsta až za hrob. 

Českoslovenští komunisté se rovněž pokoušeli dostat bratry Mašíny do Československa. Nejdříve oficiálně žádali o jejich vydání úřady Spojených států, nebyli však americkými úřady vyslyšeni. Později byly připraveny čtyři pokusy o únos Josefa Mašína z Německa. Komunisté tak chtěli alespoň částečně napravit blamáž, při které se ani více než dvaceti tisícům policistů a vojáků nepodařilo zabránit třem z pěti odhodlaných mužů v cestě za svobodou. Josef Mašín mi potvrdil, že při výsleších se od amerických zpravodajců dozvěděl, že kvůli nezvykle velkým přesunům bezpečnostních složek na území NDR se domnívali, že dochází k útěku většího počtu osob či dokonce k lokálnímu povstání. V tomto duchu podle Josefa Mašína o tom informoval i veškerý západní tisk a rozhlas.

„V Erlangenu americká CIC chtěla vědět vše o ruských vojenských instalacích a jednotkách ve Východním Německu, zrovna tak, jako všechny detaily naší cesty. Byli jsme na to připraveni. Cestou jsme se navzájem zkoušeli, zda si různé věci pamatujeme. Dále měli zájem o naše spojení a styky v Československu. Viděli jsme, že mají docela dobré znalosti. Po našem odhalení spojení s generálem Vaňkem a možným spojením přes něho na československé vojenské složky přišli Američané s nápadem, abychom se vrátili, což byl náš původní úmysl,“ uvedl pro Armádní noviny Josef Mašín. Dodal, že se ale nakonec nedohodli na podmínkách a dali přednost vstupu do Special Forces. Za čtyři dny po tomto rozhodnutí pak bratři Mašínové a Milan Paumer narukovali. Vánoce již trávili jako vojáci v amerických kasárnách v západoněmeckém městě Mannheim-Seckenheim.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tuleni v Zálivu

Příslušníky amerických námořních speciálních sil SEALs známe dnes především díky jejich nasazení ...

Česká republika na globální šachovnici

V České republice se neumíme dívat na svět z větší perspektivy a neumíme si spojovat důležité ...

Korejská válka a její stále přítomné stopy

Nemine snad ani jeden den, aby se světová veřejnost nedozvěděla o nějakém novém excentrickém kousku ...

Cesta skupiny Mašínů za svobodou byla hodně drsná

Ozbrojené akce protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů z počátku 50. let, během nichž ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  13:58 29.04.2020

  Cesi nemohou byt objektivni, protoze kazdy si na miste pokladnika, policajta ci hasice predstavi sebe nebo sve blizke. Skoro kazdy se behem tech 40.let zaradil do zakrytu a budoval ...Zobrazit celý příspěvek

  Cesi nemohou byt objektivni, protoze kazdy si na miste pokladnika, policajta ci hasice predstavi sebe nebo sve blizke. Skoro kazdy se behem tech 40.let zaradil do zakrytu a budoval svetle zitrky, sem tam nejaka funkce i byla a nikdo si neprizna, ze rezim mohl fungovat jen proto, ze fungovali pokladnici, policajti, hasici a mnozi dalsi. Nikomu to timto nezazlivam, ale soucasne se musi uznat, ze obet, ktera budovala svetle zitrky, nebyla rukou odbojare obeti vrazdy.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   15:17 29.04.2020

   Aha, takže kdyby náhodou, čistě hypoteticky, v ČR znovu zavládl komunismus či nacismus, tak je oprávněné zabíjet ty z nás, kteří tady v tuto chvíli budujeme "světlé zítřky", ano? ...Zobrazit celý příspěvek

   Aha, takže kdyby náhodou, čistě hypoteticky, v ČR znovu zavládl komunismus či nacismus, tak je oprávněné zabíjet ty z nás, kteří tady v tuto chvíli budujeme "světlé zítřky", ano? Zajímavá logika.Skrýt celý příspěvek

   • Aja1984
    10:31 30.04.2020

    Vám by vadilo, kdyby někdo odpravil Stalina, Hitlera či Maa při tom jak budovali světlé zítřky? to asi budete taky odsuzovat atentát na Heinricha, však to byl taky jen takový ...Zobrazit celý příspěvek

    Vám by vadilo, kdyby někdo odpravil Stalina, Hitlera či Maa při tom jak budovali světlé zítřky? to asi budete taky odsuzovat atentát na Heinricha, však to byl taky jen takový místní policista...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:46 29.04.2020

  Chybu vidim v hodnoceni s pouzitim jen krajnich hodnot stupnice, bud hrdina nebo padouch. Uplne se vyparilo hodnoceni "odbojar". Masinove odbojari byli, stohy asi nezapalovali pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Chybu vidim v hodnoceni s pouzitim jen krajnich hodnot stupnice, bud hrdina nebo padouch. Uplne se vyparilo hodnoceni "odbojar". Masinove odbojari byli, stohy asi nezapalovali pro penize, ani neni znamo, ze by byli pyromani. Aby se nekdo stal hrdinou, mel by provest necim vyjimecny cin, pruchod NDR vyjimecny byl. Pokud jde o Koneva, jeho bych nesundaval kvuli tomu, ze splnil rozkaz a okupoval MLR. Sundal bych ho proste proto, ze Prahu jeho vojaci neosvobodili, ale uz osvobozenou ji zajistili, takze jeho zasluhy o Prahu nejsou na takto velky pomnik, tim spis, kdyz dosud chybi slusny pomnik barikadnikum.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   15:19 29.04.2020

   Vy se s tím Koněvem a osvobozením Prahy snad udusíte, co to tady pletete?

   Vy se s tím Koněvem a osvobozením Prahy snad udusíte, co to tady pletete?

 • Kichot
  13:12 29.04.2020

  Jsou bratři Mašínové kteří za války zachránili ruského vojáka a po válce ne zrovna čestně utekli za hranice hrdinové nebo zločinci? Je generál Koněv který se slavně podílel na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsou bratři Mašínové kteří za války zachránili ruského vojáka a po válce ne zrovna čestně utekli za hranice hrdinové nebo zločinci? Je generál Koněv který se slavně podílel na osvobození Republiky, aby se v 68 neslavně podílel na okupaci hrdina nebo zločinec? Není to spíš o ideologii a neochotě si přiznat , že svět není černobílý? A , že né vždy je ideální? Stejně až čas ukáže jak kdo bude vnímán.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   13:26 29.04.2020

   Kichot Souhlasím, proto také nechci dělat z Mašínů hrdiny, ale ani je nechci nějak kriminalizovat. Jejich činy jsou prostě kriminální, to okecat nejde a motiv bych jim možná i ...Zobrazit celý příspěvek

   Kichot

   Souhlasím, proto také nechci dělat z Mašínů hrdiny, ale ani je nechci nějak kriminalizovat. Jejich činy jsou prostě kriminální, to okecat nejde a motiv bych jim možná i věřil, ale tam to by to mělo končit i začínat. Nezaslouží si bohužel adoraci, ale ani nějaké kriminalizování také ne.

   To samé Koněv, ten je držitel dokonce těchto zahraničních vyznamenání (mimo ČS):
   Vojenský kříž (Velká Británie)
   Důstojník čestné legie (Francie)
   Řád Maďarské svobody (Maďarsko)
   Legion of Merit ( LOM ),což je vojenské ocenění od ozbrojených sil USA, které se uděluje za mimořádné zásluhy a chování.

   Hodnotit historické osoby současným měřítkem je strašně zkreslené, zvláště v této komfortní době. Osobně nejsem zastáncem přepisování dějin. Každá osoba má za sebou své kladné činy i činy negativní. Záleží jen, které převáží.
   U Mašínů bohužel převážili činy negativní u Koněva pozitivní.
   Ale výklad dějin si přece můžeme upravit dle svého a ze zločinců můžou být hrdinové a z hrdinů zločinci.Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    14:20 29.04.2020

    Vtipné jak nechcete kriminalizovat Mašíny abyste vzápětí prohlásil , že kriminální činy provedli. A raději se nezmínite o jejich činnosti za 2s.v. U Koněva sepíšete celou sbírku ...Zobrazit celý příspěvek

    Vtipné jak nechcete kriminalizovat Mašíny abyste vzápětí prohlásil , že kriminální činy provedli. A raději se nezmínite o jejich činnosti za 2s.v. U Koněva sepíšete celou sbírku jeho ocenění, z války, abyste pomlčel o pozdějších proviněních :-) No každopádně život vždycky přinese plno kontroverzních okamžiků a záleží na každém z nás jak se k ním postaví. Třeba u mě bude jen mrtvý komunista dobrý bolševik...Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     14:39 29.04.2020

     Kichot Tak napíšu, že bych je nedémonizoval, ale jak píšu, kriminální činy to ve výsledku byli a klidně budu věřit, že měli v úmyslu vést odboj, který ovšem nenaplnili. Já jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Kichot

     Tak napíšu, že bych je nedémonizoval, ale jak píšu, kriminální činy to ve výsledku byli a klidně budu věřit, že měli v úmyslu vést odboj, který ovšem nenaplnili. Já jejich činy nezměním, ale nesouhlasím s tím aby byli označeni za odbojáře, když odboj neprovedli. To, že dostali vyznamenání z války jim přece nikdo nebere. A účetní a myslím, že i hasič (???) komunisty nebyli. Tak z účetního uděláte komunistu in memoriam, aby se to obhájilo :D

     Koněv nebyl politik, ano, potlačil maďarské povstání, ale maďarské povstání nebyl žádný samet. Tím nikoho neobhajuju, jen konstatuju, že ta doba nebyla zrovna podle soudobých měřítek.
     Celkově jeho zásluhy převyšují nad tím negativním a hlavně byl to voják, nikoliv politik. On nerozhodoval.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      14:48 29.04.2020

      No já jejich činnost v.r.53 ve Česku neobhajuji, taky z toho nemám dobrý pocit. Na druhou stranu když se kácí les lítají třísky. A těch přehmatů různých odbojářů jsou v historii ...Zobrazit celý příspěvek

      No já jejich činnost v.r.53 ve Česku neobhajuji, taky z toho nemám dobrý pocit. Na druhou stranu když se kácí les lítají třísky. A těch přehmatů různých odbojářů jsou v historii mraky. A ta slovní hříčka na konci se vztahovala ke komunistům a mému postoji k ním obecně a né k těm dvěma mrtvým civilistům ;-)Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:54 29.04.2020

      Kichot Tady je právě problém, že žádný les se nekácel, ani nespadl jeden strom. Létali jen třísky a v to je ten problém, proč nemůžou být označeni za odbojáře. A jejich "odboj" ...Zobrazit celý příspěvek

      Kichot

      Tady je právě problém, že žádný les se nekácel, ani nespadl jeden strom. Létali jen třísky a v to je ten problém, proč nemůžou být označeni za odbojáře. A jejich "odboj" skončil útěkem na západ. A poté v nějakém odboji se vůbec neangažovali, možná je ani nechtěli.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      14:59 29.04.2020

      No to je Váš boj. Mimochodem to obhajování Koněva, že byl jen voják a plnil rozkazy pokud vím tak používali všichni členové wehrmachtu, SS ,Stb a jiní.. Asi něco jako svědomí ...Zobrazit celý příspěvek

      No to je Váš boj. Mimochodem to obhajování Koněva, že byl jen voják a plnil rozkazy pokud vím tak používali všichni členové wehrmachtu, SS ,Stb a jiní.. Asi něco jako svědomí vstupem do silových složek zaniká..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:01 29.04.2020

      semtam Po odchodu na západ vstoupili do americké armády. Patrně předpokládali že se v zahraničí znovu zformuje nějaká nová exilová armáda nebo budou osvobozovat vlast na "americkém ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      Po odchodu na západ vstoupili do americké armády. Patrně předpokládali že se v zahraničí znovu zformuje nějaká nová exilová armáda nebo budou osvobozovat vlast na "americkém tanku".Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:07 29.04.2020

      semtam: mě tedy nepřijde, že by se žádný les nekácel. Po roce 48 se vykradlo a zničilo to, co se zde staletí tvořilo, párset tisíc nejlepších lidí muselo utéct do emigrace a válkou ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: mě tedy nepřijde, že by se žádný les nekácel. Po roce 48 se vykradlo a zničilo to, co se zde staletí tvořilo, párset tisíc nejlepších lidí muselo utéct do emigrace a válkou se strašilo denno denně. Mašínové samozřejmě odboj prováděli, docela se také zapomíná na jejich službu 5 let u výsadkového vojska americké armády. Asi nebylo jejich chybou, že nedostali příležitost změřit síly s vojskem východního bloku. Ovšem to by teprve byli podle českých měřítek vrazi, protože by nejspíš zabíjeli brance nuceně navlečené do socialistické uniformy.Skrýt celý příspěvek

     • major
      18:17 29.04.2020

      Ak by sme za odbojárov označili len tých, čo naplnili svoje odbojárske ciele, tak nemáme koho vyznamenávať. Účtovník mal stranícku legitimáciu a bol príslušníkom "závodních ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak by sme za odbojárov označili len tých, čo naplnili svoje odbojárske ciele, tak nemáme koho vyznamenávať.

      Účtovník mal stranícku legitimáciu a bol príslušníkom "závodních milicí", navyše zomrel vlastnou zbraňou - a počítadlo to nebolo.Skrýt celý příspěvek

    • franta.13
     16:29 29.04.2020

     Každá srovnání kulhají, ale srovnávat Koněva s Mašíny kulhá na obě nohy. Koněv byl vojenský velitel, který plnil vojenské úkoly, které obdržel. Mašínové jsou pro mne kriminálníci, ...Zobrazit celý příspěvek

     Každá srovnání kulhají, ale srovnávat Koněva s Mašíny kulhá na obě nohy. Koněv byl vojenský velitel, který plnil vojenské úkoly, které obdržel. Mašínové jsou pro mne kriminálníci, protože i kdyby byli vojáci (nebo kombatanti) jako, že nebyli tak podříznutí svázaného zajatce by byl válečný zločin.Skrýt celý příspěvek

   • Aja1984
    10:37 30.04.2020

    Z vašeho příspěvku vůbec není jasné. zda jejich odboj obdivujete, nebo zatracujete, ale to není důvod proč píši. Podle mne je hodnocení jejich činnů z pohledu dnešní doby jediným ...Zobrazit celý příspěvek

    Z vašeho příspěvku vůbec není jasné. zda jejich odboj obdivujete, nebo zatracujete, ale to není důvod proč píši. Podle mne je hodnocení jejich činnů z pohledu dnešní doby jediným schůdným přístupem. Pokud bychom tak nepostupovali, museli bychom pak odsuzovat i lidi co skrývali židy před nacisty jako zločince. Z dnešního pohledu při uvážení dnešních hodnot byl tehdejší režim tyranský a nehumánní, proto jejich odboj je z dnešního pohledu správný a navíc hrdinský.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:58 29.04.2020

   No ono to přirovnání není zrovna šťastné. Co vím tak Koněv už nebyl ve službě když došlo v roce 1968 k vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Navíc on sám z ní moc ...Zobrazit celý příspěvek

   No ono to přirovnání není zrovna šťastné.
   Co vím tak Koněv už nebyl ve službě když došlo v roce 1968 k vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Navíc on sám z ní moc nadšený nebyl, ale také proti ní moc neprotestoval.
   Koněv se spíše nechvalně proslavil vpádem do Maďarska.
   A navíc na osobu Koněva se v ČR nevede žádný hon na čarodějnice.
   Pouze došlo k rozhodnutí, že jeho socha bude přesunuta do muzea a doplněna o popisek ohledně jeho působení v Maďarsku. Akorát místní komunisti a rádoby flastenci, společně s rusákama kolem teho dělají zbytečné haló.

   Naproti tomu bratři Mašínové byly po celou dobu komunizmu démonizováni, což bylo pochopitelné ze strany režimu, ale to vede k tomu, že dnes lidé jsou tak rozdělení, rozpolcení.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    14:45 29.04.2020

    Klimesov Tak zrovna socha Koněva je velká taškařice... Mašíni by národ nerozdělovali, kdyby jim nebyla neprávem přisuzován protikomunistický odboj. Navíc myslím, že většina národa ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov

    Tak zrovna socha Koněva je velká taškařice...
    Mašíni by národ nerozdělovali, kdyby jim nebyla neprávem přisuzován protikomunistický odboj. Navíc myslím, že většina národa to tak vnímá a není to dáno jen komunistickou propagandou (já jsem jí nezažil a mám v rodině politického vězně, již zesnulého).Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    15:27 29.04.2020

    Mašíni chtěli zdrhnout, tak zdrhli, ale kvůli tomu nemuseli ani zabít pokladníka a ukrást výplaty či podříznout svázaného policajta. Ten stoh bych jim odpustil třeba chtěli ...Zobrazit celý příspěvek

    Mašíni chtěli zdrhnout, tak zdrhli, ale kvůli tomu nemuseli ani zabít pokladníka a ukrást výplaty či podříznout svázaného policajta. Ten stoh bych jim odpustil třeba chtěli odlákat VB. Jo, a nejsem komunistický pohrobek, a pro odboj mám pochopení. Můj děda shodil ve Vítkovicích ze střechy jedné haly wervolfa, co chtěl udávat dělníky koukající spolu s ním na spojenecký nálet a ukrýval se tři měsíce v Beskydech!Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:08 29.04.2020

     zajímavé, ten werwolf přece také jenom dělal svoji udavačskou práci ve prospěch totalitního režimu, stejně jako pokladník nebo esenbák, nebo ne ? Do prekérní situace jej naopak ...Zobrazit celý příspěvek

     zajímavé, ten werwolf přece také jenom dělal svoji udavačskou práci ve prospěch totalitního režimu, stejně jako pokladník nebo esenbák, nebo ne ? Do prekérní situace jej naopak přivedli ti, kteří neposlechli nařízení a sledovali nálet, nebo ne ?Skrýt celý příspěvek

   • franta.13
    17:24 29.04.2020

    Koněv bude přemístěn možná přemístěn do Muzea paměti 20. století, které neexistuje, o jeho výstavbě není rozhodnuto a neví se, kde bude stát. Takže já v tom vidím spíše sejde z očí ...Zobrazit celý příspěvek

    Koněv bude přemístěn možná přemístěn do Muzea paměti 20. století, které neexistuje, o jeho výstavbě není rozhodnuto a neví se, kde bude stát. Takže já v tom vidím spíše sejde z očí sejde z mysli. Kdyby jim šlo jen o Koněva tak ho umístili na Olšanský hřbitov k hrobům sovětských vojáků, ale úmysl byl spíše ho schovat, aby nepřipomínal těm, kteří nemohou polknout, že na osvobození ČSR se podíleli převážně vojáci Sovětského svazu. Tak jak se to stalo památníku sovětských tankistů na Smíchově, desce na pražské radnici, Památníků v Evropské nebo Horoměřické ulici.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:44 29.04.2020

     Tak polknout především nemohli ti vaši Sověti, že Prahu bezprostředně osvobodili Pražané a dobrovolníci z okolí, v neposlední řadě Buňačenkovi Vlasovci. Takže velitele povstání ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak polknout především nemohli ti vaši Sověti, že Prahu bezprostředně osvobodili Pražané a dobrovolníci z okolí, v neposlední řadě Buňačenkovi Vlasovci. Takže velitele povstání strčili na doživotí do basy, kpt. Nechanského pověsili, a další členy velitelství Bartoš a ČNR persekuovali. Zatímco pomník měl v Praze kdejaký sovětčík, povstalci žádný pomník dosud nemají.Skrýt celý příspěvek

     • franta.13
      21:07 29.04.2020

      To, ale není chyba Rudé armády, ale naše. No, ale aby jsme se nedívali jenom na Prahu. Americká armáda přijela prakticky do svobodné Plzně o čemž svědčí jeden padlý voják a 18 ...Zobrazit celý příspěvek

      To, ale není chyba Rudé armády, ale naše. No, ale aby jsme se nedívali jenom na Prahu. Americká armáda přijela prakticky do svobodné Plzně o čemž svědčí jeden padlý voják a 18 občanů Plzně, kteří na svůj památník čekají.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   13:11 30.04.2020

   Konev bol hlavne vojak a brilantný stratég. A vojak plní rozkazy. Možno keby bol na jeho mieste v 68-mom niekto menej schopný, tak tu bolo niekoľko tisíc mŕtvych. Tak isto dnes ...Zobrazit celý příspěvek

   Konev bol hlavne vojak a brilantný stratég. A vojak plní rozkazy. Možno keby bol na jeho mieste v 68-mom niekto menej schopný, tak tu bolo niekoľko tisíc mŕtvych. Tak isto dnes oslavujete hrdinov, ktorý sa podieľajú na okupácii trebárs Afganistanu.Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  12:35 29.04.2020

  Svůj názor a argumenty jsem napsal již pod minulý příspěvek o bratrech Mašínech. Bratři byli a do posledních dnů jsou naprosto nekompromisní, hlavně Ctirad. Doba byla velmi těžká a ...Zobrazit celý příspěvek

  Svůj názor a argumenty jsem napsal již pod minulý příspěvek o bratrech Mašínech. Bratři byli a do posledních dnů jsou naprosto nekompromisní, hlavně Ctirad. Doba byla velmi těžká a složitá, pár let po největších hrůzách v dějinách.
  Pro srovnání ještě uvedu jeden příklad z doby protektorátu, který byl také kontroverzní, dokonce i po válce a je podstatně méně známý než případ bratrů Mašínů.
  2. října 1944 byli v obci Hřiště u Přibyslavi zastřelen generál Vojtěch Luža, v té době asi nejvýznamější postava odboje. Byl zastřelen se svým pobočníkem horlivými českými četníky při kontrole dokladů. Odboj se rozhodl pro odplatu a 26. října přepadl četnickou stanici v Přibyslavi, kde byli postříleni přítomní četníci. Ze 4 mrtvých se pouze 2 účastnili akce v Hřišti. Partyzáni chtěli zastřelit i starostu, který na pobyt podezřelých osob (Luži a jeho doprovodu) četníky upozornil, ale nezastihli ho. Protektorátní vláda z pohřbů četníku udělala velké divadlo se státním pohřbem.
  Po válce bylo pozůstalými podáno trestní oznámení na partyzány pro vraždu, bylo to třaskavé téma, řešil to až parlament, ministr spravedlnosti nakonec rozhodl o zastavení řízení. Starosta byl souzen, ale nakonec nepotrestán..
  Bylo zastřelení českých četníků oprávněné, včetně těch co se na zastřelení Luži nepodíleli? Mnoho četníků odboji pomáhalo, spoustu věcí dělat museli, včetně např. pátrání po parašutistech. Přesto byli oficiální součástí moci, která kolaborovala s nacisty a v mnoha případech dělali věci, které mohli dělat více jen na oko, jako v tom případě v Hřišti.
  Každý na to může mít jiný názor, ale podle mě pokud někdo neschvaluje činy Mašínů, tak by pro něj měl být i nepřijatelný čin partyzánů, zastřelili nevinné. Takové ty argumenty že byla válka neberu, oficiálně jsme byli obsazeni, což podepsal Hácha a válku nám nikdo nevyhlásil, protože jsme se vzdali.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   13:00 29.04.2020

   Radovan Tento případ neznám, ale podle data probíhala 2.WW a pokud četníci sloužili okupační moci, tak byli legitimním cílem. Samozřejmě špatné světlo na odbojáře padá to, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Radovan

   Tento případ neznám, ale podle data probíhala 2.WW a pokud četníci sloužili okupační moci, tak byli legitimním cílem. Samozřejmě špatné světlo na odbojáře padá to, že jednali na základě pomsty, nikoliv na základě odboje.
   Takovýchto činů je za války hodně. Nejvíce jsou známy případy zabití zajatých vojáků. Když vojákovi prasknou nervy a "bezdůvodně" zabije zajatého vojáka, který možná měl na svědomí smrt jeho kamarádů, tak jde o vraždu, ovšem za těchto okolností...
   Ne nadarmo se říká, že válka je svinstvo.

   Ovšem nevím, jak tento čin souvisí s Mašíny.
   Mašíni zabili dva policisty ne proto, že byli součástí režimu, ale proto, že potřebovali zbraně. Zabili účetního, protože jim bránil v lupu peněz, zabili hasiče, protože by je mohl identifikovat. Zase, kde máme odboj? Jejich činy obohatili jen sami sebe, proti komunistickému režimu fakticky nic neudělali.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:12 29.04.2020

  Jura99 Pro zamyšlení, představte si, že někdo zabije 2 příslušníky PČR a zmocní se jejich zbraní, poté zabije účetního a uloupí peníze, za které si pořídí novou motorku ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Pro zamyšlení, představte si, že někdo zabije 2 příslušníky PČR a zmocní se jejich zbraní, poté zabije účetního a uloupí peníze, za které si pořídí novou motorku Harley-Davidson a další peníze prošustruje.
  Poté za městem zapálí seník a zabije dobrovolného hasiče.

  Následně uprchne do pro něj "bezpečné země". A prohlásí se za odbojáře, protože nyní v zemi vládne vláda s podporou komunistů, veškeré jeho činy prý byl odboj a zapálení seníku odůvodní bojem proti Babišovu Agrofertu.

  Chápu, že své fanoušky si najde a možná bude mít sochu místo Koněva v rámci městského rozhodnutí, které je legální protože byli přeci zvoleni.

  Ale jeho činy i když možná jeho motiv byl opravdu odbojářský nelze považovat za odboj. Prostě ne.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:30 29.04.2020

   vas pribeh je odpocatku jiny. Dnes mame demokracii a svobodu, neni duvod pouzivat ostre metody nesouhlasu. Pokud dnes Johnson nebude souhlasit s pravidly brexitu, take ...Zobrazit celý příspěvek

   vas pribeh je odpocatku jiny. Dnes mame demokracii a svobodu, neni duvod pouzivat ostre metody nesouhlasu. Pokud dnes Johnson nebude souhlasit s pravidly brexitu, take nevybombarduje Hamburg.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:31 29.04.2020

   Pořád je tu nepatrný rozdíl že jsou u nás svobodné volby a kdo chce může odejít kam ho táhne srdce. Ani jedna z techto možností v době zostřeného třídního boje nebyla. Mašíni jen ...Zobrazit celý příspěvek

   Pořád je tu nepatrný rozdíl že jsou u nás svobodné volby a kdo chce může odejít kam ho táhne srdce. Ani jedna z techto možností v době zostřeného třídního boje nebyla. Mašíni jen vzali třídní boj za svůj a ukázali komunistů jeho odvrácenou stránku.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    12:45 29.04.2020

    Scotty Problém je ten, že komunistům nic neukázali a vlastně komunistům jen prospěli tím, že se zachovali jako obyčejní kriminálníci a to byla voda na mlýn komunistické ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty

    Problém je ten, že komunistům nic neukázali a vlastně komunistům jen prospěli tím, že se zachovali jako obyčejní kriminálníci a to byla voda na mlýn komunistické propagandě. Žádný komunistický funkcionář nebyl jejich činností zasažen (za odboj nepovažuju rozbití oken, to je spíš klukovina).

    Aby mohli morálně obhájit zabití 3 nevinných lidí, tak bych očekával, že za získané prostředky šlápnou komunistům na krk, ale oni ne, zapálí seník a ještě zabijou hasiče.

    Moje přirovnání bylo hlavně myšleno, že pokud by se tyto činy děli v dnešních dnech, tak by je každý považoval za obyčejnou kriminalitu a nikoho by nenapadlo, že se jedná o nějaký politický boj (mimo seníku Agrofertu :)

    Úplně stejně takto vnímala společnost Mašíny v době jejich činů a Policie pravděpodobně neměla žádné indicie, že se jedná o politickou činnost (pokud ano, tak mě opravte).Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     12:53 29.04.2020

     Ne v tom opravdu problem zadny neni, jestli jim odboj vysel, nevysel, jak ho planovali atp. Nebo chcete treba vyskrtnout z 2. odboje vetsinu paraskupin, protoze nesplnily ukol ? ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne v tom opravdu problem zadny neni, jestli jim odboj vysel, nevysel, jak ho planovali atp. Nebo chcete treba vyskrtnout z 2. odboje vetsinu paraskupin, protoze nesplnily ukol ? Cela rada popravenych odbojaru prakticky svuj odboj ani nezacala. Hloupe jsou take nazory, ze meli zabit Gottwalda atp. To pak tedy Tri kralove meli rovnou zabit Hitlera ne ?Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      13:08 29.04.2020

      hlouposti plácáš sám. Dostáváš se do neudržitelné pozice obhajováním vražd nezůčastněných lidí

      hlouposti plácáš sám. Dostáváš se do neudržitelné pozice obhajováním vražd nezůčastněných lidí

     • Scotty
      13:53 29.04.2020

      Byli ti údajně nezúčastnění komunisté?

      Byli ti údajně nezúčastnění komunisté?

    • Scotty
     14:20 29.04.2020

     semtam Jejich možnosti byli zjevně omezené, ale nakonec se úspěšně dostali na západ. Co žse dá považovat za úspěch. Z těch zastřelených se za nevinného dá považovat jen Josef ...Zobrazit celý příspěvek

     semtam
     Jejich možnosti byli zjevně omezené, ale nakonec se úspěšně dostali na západ. Co žse dá považovat za úspěch.
     Z těch zastřelených se za nevinného dá považovat jen Josef Rošický který údajně s komunisty neměl nic společného. Hasič byl postřelen a přežil.
     V dnešních dnech žijeme v úplně jiném režimu. Pokud by nedošlo k převratu v roce 48 Mašíni by parně prožili úplně jiný život a všichni zastřelení mohli žít.
     V té době to VB pochopitelně považovala za kriminální činnost (ostatně jako všechny pokusy o odboj) a to že Mašíni chtěli bojovat proti komunistům v Rudém právu určitě nepsali. Navíc jejich hlavní záměr byl dostat se na západ a vstoupit do armády.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:33 29.04.2020

      Scotty Že se dostali na západ je úspěch jejich osobní, nikoliv odbojářský. Co tedy spáchali ostatní zavraždění, že označujete jako nevinné, členství u bezpečnostních sborů byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Že se dostali na západ je úspěch jejich osobní, nikoliv odbojářský. Co tedy spáchali ostatní zavraždění, že označujete jako nevinné, členství u bezpečnostních sborů byla de-facto podmínka a představte si, že jsou tady i lidé apolitičtí. V ČSSR bylo cca 1 mil. straníků, vsadim boty, že každý má nějakého příbuzného, alespoň vzdáleného, který v KSČ byl (já nevím o nikom, ale nevěřim tomu, že by se nikdo nenašel). A hlavně členství v KSČ z vás nedělalo komunisto, protože jak víme mnoho lidí tam bylo jen z "technických" důvodů, natož legitimní cíl odboje. To by jste musel být angažovaný komunista, to, že jste stal komunistou, aby jste mohl studovat třeba školu či vykonávat povolání byl standart.
      Mašíni vstoupili do armády, aby získali občanství USA.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:38 29.04.2020

      Scotty Omlouvám se napíšu ještě jednou mám v textu mnoho překlepů. Že se dostali na západ, je úspěch jejich osobní, nikoliv odbojářský. Co tedy spáchali ostatní zavraždění, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Omlouvám se napíšu ještě jednou mám v textu mnoho překlepů.

      Že se dostali na západ, je úspěch jejich osobní, nikoliv odbojářský. Co tedy spáchali ostatní zavraždění, že je označujete jako vinné, členství v KSČ u bezpečnostních sborů byla de-facto podmínka a představte si, že jsou tady i lidé apolitičtí. V ČSSR bylo cca 1 mil. straníků, vsadim boty, že každý má nějakého příbuzného, alespoň vzdáleného, který v KSČ byl (já nevím o nikom, ale nevěřim tomu, že by se nikdo nenašel). A hlavně členství v KSČ z vás nedělalo komunisto, protože jak víme mnoho lidí tam bylo jen z "technických" důvodů, to z nich hned nedělá legitimní cíl odboje. Legitimním cílem byli angažovaní komunisti, to, že jste stal komunistou, aby jste mohl studovat třeba školu či vykonávat povolání byl standart.
      Mašíni vstoupili do armády, aby získali občanství USA.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:38 29.04.2020

      semtam To je jako přezkoumávat jestli odbojem zabití členové Schupo nebo i čeští četníci byli fanatičtí nacisti nebo jen "nevinné oběti". V době zostřeného třídního boje byl ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      To je jako přezkoumávat jestli odbojem zabití členové Schupo nebo i čeští četníci byli fanatičtí nacisti nebo jen "nevinné oběti". V době zostřeného třídního boje byl příslušník SNB legitimní cíl a službu komunistickému režimu si zvolil zcela dobrovolně. To že někdo nebyl u komunistů z přesvědčení neznamená vůbec nic.
      Údajně projevili zájem vrátit se zpátky do ČSR jako parašutisti a v Americe postoupili výcvik u SF. To určitě pro získání občanství nutné nebylo.Skrýt celý příspěvek

 • Nagato
  12:10 29.04.2020

  Názor mladého člověka narozeného na konci 90. let. Oba bratři jsou tak půl na půl. Ano spáchali zločin, ano byl to sporný výběr cílů. Avšak omítli být poslušnými ovcemi v ...Zobrazit celý příspěvek

  Názor mladého člověka narozeného na konci 90. let.
  Oba bratři jsou tak půl na půl. Ano spáchali zločin, ano byl to sporný výběr cílů. Avšak omítli být poslušnými ovcemi v komunistickém státě. Chápu jejich záměr a chápu proč to udělali. Ano mohli to udělat lépe. Z mého pohledu jsou napůl v právu, na půl zločinci.Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  11:48 29.04.2020

  Zajímalo by mě, co by řekli obhájci těchto vrahů, kdyby jim zabili člena rodiny, to už by nebyli takoví moralisté. Vražda je vražda za všech režimů.

  Zajímalo by mě, co by řekli obhájci těchto vrahů, kdyby jim zabili člena rodiny, to už by nebyli takoví moralisté. Vražda je vražda za všech režimů.

  • Jura99
   12:31 29.04.2020

   tak potom Heydrich se musel stat take obeti vrazdy, necekane, zakerne, od civilistu...

   tak potom Heydrich se musel stat take obeti vrazdy, necekane, zakerne, od civilistu...

   • strikehawk
    13:06 29.04.2020

    Heydrich byl legitimní cíl odboje vzhledem ke své funkci. Kdyby Mašíni provedli útok na Gottwalda nebo alespoň od okresního tajemníka KSČ výše nikdo by nic nenamítal. Obhajoba ...Zobrazit celý příspěvek

    Heydrich byl legitimní cíl odboje vzhledem ke své funkci. Kdyby Mašíni provedli útok na Gottwalda nebo alespoň od okresního tajemníka KSČ výše nikdo by nic nenamítal. Obhajoba jejich vraždění s tím, že každý, byť náhodně, který se jim připletl do cesty byl legitimní cíl je neudržitelná. Mašíni jsou vrazi - už se s tím smiřSkrýt celý příspěvek

   • Tesil
    21:34 29.04.2020

    Však taky výsadky ANTHROPOID a TIN byly oficiálně vedeny jako teroristické.

    Však taky výsadky ANTHROPOID a TIN byly oficiálně vedeny jako teroristické.

 • Sanyo
  11:04 29.04.2020

  Největší komunista byl ten hasič, protože přijel v rudém autě.

  Největší komunista byl ten hasič, protože přijel v rudém autě.

  • Jura99
   11:42 29.04.2020

   Hasič není policajt, neměl se co montovat do legitimování osob. Montoval se, riskoval, že se setká s odporem. Nevidím tam žádný problém.

   Hasič není policajt, neměl se co montovat do legitimování osob. Montoval se, riskoval, že se setká s odporem. Nevidím tam žádný problém.

   • warspite
    11:57 29.04.2020

    Jura99, garantujem Vám, že v dnešnej dobe ak bude niekde požiar a prídu požiarnici a zbadajú Vás samého pri ňom, budú sa zaujímať kto ste a akú máte spojitosť s požiarom.

    Jura99, garantujem Vám, že v dnešnej dobe ak bude niekde požiar a prídu požiarnici a zbadajú Vás samého pri ňom, budú sa zaujímať kto ste a akú máte spojitosť s požiarom.

    • Jura99
     12:54 29.04.2020

     hasic nema pravo legitimovat a zjistovat totoznost.

     hasic nema pravo legitimovat a zjistovat totoznost.

     • strikehawk
      13:50 29.04.2020

      Víš kulový Juro. Hasič při zásahu má pravo vykázat přítomné osoby mimo oblast zásahu což byl evidentně tento případ.

      Víš kulový Juro. Hasič při zásahu má pravo vykázat přítomné osoby mimo oblast zásahu což byl evidentně tento případ.

   • wlko
    12:11 29.04.2020

    Ctirad Mašín a Švéda tu zapálili niekoľko stohov slamy, ale domácim boli nápadní, a tak ich na ceste pristavil veliteľ dobrovoľných hasičov Josef Lecián s pomocníkom. „Čo tu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ctirad Mašín a Švéda tu zapálili niekoľko stohov slamy, ale domácim boli nápadní, a tak ich na ceste pristavil veliteľ dobrovoľných hasičov Josef Lecián s pomocníkom.

    „Čo tu robíš? vyrútil sa na mňa Lecián drzo,“ spomínal na roztržku Mašín. „Nepovedal som ani popol, vytiahol som búchačku a prásk, prásk. Zasiahnutý pustil bicykel a zvalil sa na zem. Zasiahol som ho do hrudníka a druhý projektil mu vystrelil pravé oko.“Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  10:35 29.04.2020

  Nevím k čemu tento článek má posloužit. Nikdo nepochybuje o tom, že Mašinovi a Paumer byli velmi odvážní a stateční v boji s přesilou, mimořádně fyzicky a psychicky odolní lidé. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím k čemu tento článek má posloužit. Nikdo nepochybuje o tom, že Mašinovi a Paumer byli velmi odvážní a stateční v boji s přesilou, mimořádně fyzicky a psychicky odolní lidé. Zároveň jsou zde ovšem prokazatelná fakta týkající se jejich kontroverzní motivace kombinující legitimní nenávist a odpor ke komunistům a socialistickému zřízení se zištnými úmysly obohatit se zločinem. Výběr cílů je rovněž zvláštní. Metody boje pak jsou rovnou kriminální v některých případech doslova zbabělé chování spočívající v likvidaci svědků.
  Loupežná vražda zůstává vražda za všech režimů.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:13 29.04.2020

   Výběr cílů nebyl zvláštní, jednak získat zbraně, jednak získat peníze. Představa odbojáře, který si přes den vydělává ve fabrice a po večerech dělá odboj, není jediná možná. Už za ...Zobrazit celý příspěvek

   Výběr cílů nebyl zvláštní, jednak získat zbraně, jednak získat peníze. Představa odbojáře, který si přes den vydělává ve fabrice a po večerech dělá odboj, není jediná možná. Už za války existovali zaměstnaní odbojáři, ale také odbojáři v ilegalitě, kteří pochopitelně peníze potřebovali, třeba i na zdánlivě neodbojovou útratu (jídlo, oblečení, bydlení atp.). Už jsem to psal k minulému článku, ti "svědci", jichž nám má být coby obětí líto, by neváhali udělat vše, aby byli Mašinové zatčeni, potažmo se dostali na šibenici. Psal jsem o pokladní v Elsterwaldě, která skupinu práskla, že si koupili lístky na vlak. Byla to civilistka, nic jí do věci nebylo, do té doby nikdo v NDR rukou skupiny nezahynul a ona neměla žádný důvod bonzovat. Je to příklad toho, jak se civilista stává zákeřným vojákem nepřítele. Mašínové a jejich přátelé byli JEDNOZNAČNĚ bojovníci proti bolševismu, jejich metody byly nemilosrdné, ale stále v mezích podzemního boje, který ovšem pravidla prakticky nemá. Však také odbojář vždy riskuje smrt po dopadení, což se Janatovi a Švédovi a mnohým dalším stalo.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    11:30 29.04.2020

    Jura99

    Zabili policisty aby získali zbraně a poté zabili účetního aby získali peníze. A ten odboj je kde?

    Jura99

    Zabili policisty aby získali zbraně a poté zabili účetního aby získali peníze. A ten odboj je kde?

    • Jura99
     11:34 29.04.2020

     Třeba ty zapálené stohy ? I za války byly některé sabotáže (třeba písek do ložisek) pro někoho něco jako výtržnictví.

     Třeba ty zapálené stohy ? I za války byly některé sabotáže (třeba písek do ložisek) pro někoho něco jako výtržnictví.

     • semtam
      11:46 29.04.2020

      Jura99 Aha, takže zbraně a peníze při kterých zabili nevinné lidi (řadové občany a účetní byl dokonce nestraník) využili na koupi SOLO zápalek k zapálení stohů slámy. Ehm, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Aha, takže zbraně a peníze při kterých zabili nevinné lidi (řadové občany a účetní byl dokonce nestraník) využili na koupi SOLO zápalek k zapálení stohů slámy.

      Ehm, pokud měli zbraně, peníze a výcvik, tak se měli soustředit na představitele komunistického režimu a nikoliv škodit lidem, protože zapálení slámy je spíše čin kriminální (žhářství) protože zemědělství má dopad na civilní obyvatelstvo. To je úplně jiný případ než sypání písku do ložisek vojenské techniky.

      Dotaz, považovala v té době (před emigrací) Policie Mašíny za odbojáře či pouhé zločince, protože z jejich činů není opravdu odboj znát.Skrýt celý příspěvek

   • warspite
    12:09 29.04.2020

    Vždy ma fascinuje ako niekto JEDNOZNAČNE dokáže obhajovať vraždy civilistov. Ako uviedol semtam, prečo bratia nebojovali proti predstaviteľom komunistickej a súdnej moci, prečo sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Vždy ma fascinuje ako niekto JEDNOZNAČNE dokáže obhajovať vraždy civilistov. Ako uviedol semtam, prečo bratia nebojovali proti predstaviteľom komunistickej a súdnej moci, prečo sa sústredili na vraždenie nevinných. Keď už mali peniaze a zbrane prečo nepokračovali v odboji!!! akonáhle im začalo tiecť do topánok tak zdrhli... Porovnajte ich "hrdinstvo" s činmi skutočných českých odbojárov a vlastencov počas 2 sv, alebo počas povstania v Prahe. To boli skutočný hrdinovia, nemuseli, ale bojovali. Mašínovci boli iba odvážny zbabelci, ich boj v NDR bol iba nutnosť, vedeli, že im horzí šibenica ak ich dostihnú.Skrýt celý příspěvek

   • wlko
    12:09 29.04.2020

    Ozbrojená skupina prekročila hranicu do NDR v noci na 4. októbra 1953 . Aby nevzbudili pozornosť vymysleli si historku, že sú Gréci, ktorí tam pracujú vo fabrike. Situácia sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Ozbrojená skupina prekročila hranicu do NDR v noci na 4. októbra 1953 . Aby nevzbudili pozornosť vymysleli si historku, že sú Gréci, ktorí tam pracujú vo fabrike. Situácia sa skomplikovala, keď si skupina chcela zabezpečiť odvoz. Zastavili auto, z ktorého vyvliekli vodiča, no jednému členovi skupiny povolili nervy, niečo ho vyplašilo, padol výstrel a skupina zanechala ukoristené auto a radšej zmizla.

    Až dovtedy o Mašínovcoch v NDR nikto nevedel, ale po tomto zlyhaní začali po nich pátrať miestne úrady. Keď si potom 9. októbra na železničnej stanici v dolnosaskej obci Uckro kupovali lístky na vlak, pokladníčka ich ako podozrivé osoby udala polícii ktorá už pátrala po neznámych a ozbrojených lúpežníkoch.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   11:34 29.04.2020

   zastřelit účetního, který údajně nebyl ani člen KSĆ, peníze použít pro vlastní spotřebu, je obyčejná loupež, která nemá nic společného s odbojem. To mě sakra připomíná řezníka, ...Zobrazit celý příspěvek

   zastřelit účetního, který údajně nebyl ani člen KSĆ, peníze použít pro vlastní spotřebu, je obyčejná loupež, která nemá nic společného s odbojem. To mě sakra připomíná řezníka, který za komančů okrádal lidi. Nejdříve dostal na ústa od jednoho okradeného, později si šel "sednout" za zlodějny a po r.90 vyprávěl jak okrádáním lidí bojoval proti režimu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    11:46 29.04.2020

    Pokladník zakročil se zbraní proti Josefu Mašínovi, který zbraň v té chvíli neměl (zůstala v autě). Pokladník šel dobrovolně do rizika, že to nezvládne a také kupodivu nezvládnul ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokladník zakročil se zbraní proti Josefu Mašínovi, který zbraň v té chvíli neměl (zůstala v autě). Pokladník šel dobrovolně do rizika, že to nezvládne a také kupodivu nezvládnul (obrat se o zbraň a nechat se s ní zastřelit není zrovna dovedné). Netroufl si zakročit ani bezpečák, který by to měl spíš v popisu práce, než pokladník.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     11:50 29.04.2020

     Jura99 A? A to mění situaci? Takže pokud mě někdo přepadne na ulici a se bránit nebudu tak dotyčný je zločinec, ale pokud se budu bránit a dotyčný mě zabije, tak je z něho ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99

     A? A to mění situaci? Takže pokud mě někdo přepadne na ulici a se bránit nebudu tak dotyčný je zločinec, ale pokud se budu bránit a dotyčný mě zabije, tak je z něho odbojář.
     To už je větší odbojářka Němcová (ODS), která kradla v sázavské Jednotě rohlíky. Máme to ale hrdiny :DSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:00 29.04.2020

      Na Kladne za valky zabil J. Smudek nemeckeho policajta kvuli pistoli. Vrazda ci odbojovy cin ?

      Na Kladne za valky zabil J. Smudek nemeckeho policajta kvuli pistoli. Vrazda ci odbojovy cin ?

 • faraonamumu
  10:34 29.04.2020

  Byli to normální zločinci a vrazi. Kdo říká něco jiného, tak by se měl stydět!

  Byli to normální zločinci a vrazi. Kdo říká něco jiného, tak by se měl stydět!

 • semtam
  10:03 29.04.2020

  Tento článek od pana Chalupy, má chybu v tom, že čtenáře doslova tlačí k tomu, aby Mašíny považoval za odbojáře a pokud považujete jejich činy za více kriminální, než odbojářské, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento článek od pana Chalupy, má chybu v tom, že čtenáře doslova tlačí k tomu, aby Mašíny považoval za odbojáře a pokud považujete jejich činy za více kriminální, než odbojářské, tak jste automaticky komunistický pohrobek. Moc pěkné.

  Jak jsem již napsal v minulém článku od pana Chalupy, za hrdiny je nepovažuju ale zároveň bych je zase nějak moc nekriminizoval i když jejich činy měli vesměs kriminální charakter, než odbojářský.
  Pro mě jsou příkladem toho, jak se dobré úmysly dokáží zpackat a to jsem myslím dost optimistický, jiný by mohl namítnout, že jejich domnělí odboj byla jen záminka, aby je na západě brali jako odbojáře a nikoliv jako kriminalisty.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   11:31 29.04.2020

   aby je na západě brali jako odbojáře a nikoliv jako kriminalisty. toto mi celkom slusne zamotalo hlavu. nie som si isty ako je to v cestine, ale kriminalista v slovencine je ...Zobrazit celý příspěvek

   aby je na západě brali jako odbojáře a nikoliv jako kriminalisty.
   toto mi celkom slusne zamotalo hlavu. nie som si isty ako je to v cestine, ale kriminalista v slovencine je vysetrovatel/policajt - kriminalnik je zlocinec. je v cestine kriminalista zlocinec?Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    11:34 29.04.2020

    lorgarius Máte pravdu, jedná se o překlep. Samozřejmě jsme měl na mysli kriminálníky (osoba, která se dopustí trestného činu) a nikoliv kriminalisty (policista, vyšetřovatel). ...Zobrazit celý příspěvek

    lorgarius

    Máte pravdu, jedná se o překlep. Samozřejmě jsme měl na mysli kriminálníky (osoba, která se dopustí trestného činu) a nikoliv kriminalisty (policista, vyšetřovatel).
    Bohužel/bohudík tu neexistuje edit komentáře.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2