Ctirad a Josef Mašínovi odešli, aby dále bojovali za svobodu

Ctirad a Josef Mašínovi odešli, aby dále bojovali za svobodu
Ctirad a Josef Mašín / archiv Josefa Mašína (Zvětšit)

Odpůrci bratří Mašínů často zdůrazňují z jejich aktivit zejména použití zbraní proti ozbrojeným příslušníkům československého Sboru národní bezpečnosti či východoněmecké Volkspolizei. Nikdy jsem ale nezaznamenal u těchto komunistických pohrobků ani zmínku o statečném činu bratrů Ctirada a Josefa, kteří koncem války pomohli k útěku sovětskému válečnému zajatci, kterého pak ukrývali v Poděbradech. Byl to poručík Rudé armády Stěpan Sannikov. Za tento statečný čin obdrželi v roce 1945 přímo z rukou prezidenta Edvarda Beneše bratři Ctirad a Josef Medaili za chrabrost.

V červnu 1953 došlo ve východním Berlíně, ale i v některých dalších městech NDR k protikomunistickému povstání, které musela nakonec rozdrtit Sovětská armáda. V březnu téhož roku zemřel diktátor Josif Stalin a několik dnů po něm i jeho tuzemský žák Klement Gottwald. U nás již sice bylo po vykonstruovaných monstrprocesech, ale ve věznicích a táborech nucených prací stále živořily desetitisíce politických vězňů. V této atmosféře teroru se bratři Mašínové společně s Milanem Paumerem, Václavem Švédou a Zbyňkem Janatou rozhodli pro odchod na Západ. Zde hodlali vstoupit do americké armády. Domnívali se totiž, že válka mezi svobodným světem a Sovětským svazem je doslova na spadnutí. Generálka na tento konflikt – korejská válka – skončila v červnu 1953 jen vratkým příměřím. „Přípravy netrvaly dlouho. Poměry na hranici jsme si prozkoumali již dříve. Po zvážení všech možností bylo rozhodnuto zvolit delší, ale bezpečnější cestu přes východní Německo do Západního Berlína,“ uvádí Ctirad Mašín v knize Jenom ne strach od Oty Rambouska.

Dále autor popisuje výzbroj členů skupiny. Tu tvořily čtyři pistole. Ctirad měl německou P-38 se dvěma zásobníky, Josef byl ozbrojen pistolí Walther o ráži 7,65 mm, Milan Paumer měl španělskou pistoli STAR ráže 9 mm a Václav Švéda novou pistoli ČZ, která pocházela z jedné z akcí skupiny, jejichž cílem bylo vyzbrojit se. Zbyněk Janata neměl žádnou zbraň. Skupina byla dále vybavena dvěma kompasy a nedokonalou mapou území NDR, která byla vytržena z nějakého časopisu. Dále měli odbojáři k dispozici speciální československou mapu a také jídlo, které si nesli v aktovkách. Potraviny, které se skládaly z chleba, salámu a kondenzovaného mléka, měly vystačit na čtyři až pět dnů. Za tuto dobu, jak se domnívali členové skupiny, měli projít nepřátelským územím do západního Berlína. Přesun spojený s přestřelkami na nádraží obce Uckro, pak u Waldowa, který nesl všechny známky partyzánského boje s obrovskou přesilou, se pak protáhl na téměř celý měsíc. Během této doby, kdy čeští odbojáři pronásledovaní tisícovkami dobře vyzbrojených a živených policistů a vojáků, se museli například živit syrovými bramborami, které našli na poli, či shnilými jablky. 

Partyzánský boj jako za války                               

Po úniku ve stanici v Uckru musela skupina ujít ještě dlouhou část cesty a dalším místem, kde bojovali o svůj život se zbraní v ruce, bylo u městečka Waldow. Východoněmecká policie nasazovala stále více příslušníků a u zmíněného Waldowa dosahovala akce proti odbojové skupině charakteru války. Čtveřice se skrývala v malém lese a policie je obklíčila. „Utíkali jsme z vesnice a policie nás pronásledovala, pak jsme se dostali do malého lesíka u vesnice Waldow, kde nás obklíčili. Při této akci bylo nasazeno asi 1200 policistů. Lesík byl malý, asi dva hektary. Na místo začaly přijíždět autobusy s policisty, věděli jsme, že po nás jdou. Při obklíčení byl zasažen a těžce zraněn Václav Švéda,“ vzpomíná Josef Mašín, kterého cituje ve své diplomové práci s názvem Politický terorismus a guerilla z roku 2012 František Kuna z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. 

Policie přitom nevěděla, kde se přesně čtveřice Čechů nachází, ale i tak spustila namátkovou střelbu. Nasazeni byli i psi, ani ti však členy skupiny neodhalili. „Můj bratr měl štěstí, že trefil a zastřelil dva policisty. Ti přitom vůbec nevěděli, odkud střelba jde. Mysleli si, že jsme vyzbrojení těžšími zbraněmi, než pistolemi, protože nepředpokládali, že by někdo mohl někoho zasáhnout přesně na tak velkou vzdálenost jednou ranou. Příslušníci VoPo odmítli poslušnost a navzdory rozkazům nechtěli jít prohledávat les, kde jsme byli, když viděli, jak dopadli dva jejich kolegové. Když se začalo stmívat, dorazily na místo vozy, které se postavily kolem celého lesa. Na místa, kudy by mohli Češi uniknout, mířily světelné reflektory. Světlomety namátkou pročesávaly okraje lesa, kde byli obklíčeni. V tu dobu už Švéda bojoval o život, po zásahu kulkou ztratil hodně krve a byl zesláblý. Tlampače nás lámanou češtinou vyzývaly, ať se vzdáme, že se nám nic nestane. Bylo nám jasné, že se nevzdáme. Domluvili jsme se, že se pokusíme proniknout mezi auty, bylo to nějakých sto metrů. Rozloučili jsme se s Václavem, protože už dál nemohl. Dohodli jsme se také, kam budeme střílet při našem plánovaném útěku. Nakonec jsme se my tři dostali za policejní vozy a podařilo se nám uniknout,“ uvádí Josef Mašín v diplomové práci Františka Kuny.

Josef Mašín pro Armádní noviny pak upřesnil, že Vašek Švéda i přes velkou ztrátu krve v té chvíli rovněž proběhl, ale dále již nemohl. Těžce zraněn, po ztrátě vědomí, zůstal mezi skupinou stromů, kde byl druhý den příslušníky Volkspolizei nalezen.

Represe byly mimořádně kruté

Sestra Ctirada a Josefa Zdena Mašínová žije v Olomouci. S bratrem Josefem se poprvé od jeho odchodu do svobodného světa v roce 1953 potkala na pár hodin v Dánsku v roce 1969, když jí komunistické úřady povolily vycestovat s cestovní kanceláří na Západ. Se Ctiradem pak až v roce 1992, kdy poprvé navštívila USA. S touto statečnou ženou jsem v osobním a hlavně telefonickém kontaktu více než deset let. 

Pomsta komunistů na lidech, kteří se na akcích Josefa a Ctirada bezprostředně nepodíleli či dokonce ani o nich nebyli informováni, byla strašná. Stačil pouze příbuzenský vztah nebo to, že se znali z dřívějška. Když si odmyslíme odsouzení k smrti a popravu protinacistického odbojáře strýce Ctibora Nováka a dvou spolubojovníků Zbyňka Janaty a Václava Švédy, nejhorší osud potkal matku Zdenu Mašínovou starší. Tuto kultivovanou dámu, která jako první žena u nás vystudovala na ČVUT v Praze geometrii, nechali věznitelé trpět na betonové podlaze v cele. V té době již měla těžké nádorové onemocnění. 

S krutým osudem matky, která zemřela v pankrácké věznici v roce 1956, se její dcera Zdena podle vlastních slov nedokázala nikdy vyrovnat. Perzekuce této kultivované a vzdělané ženy za nacistů a pak dokonce ještě více za komunistů, kteří ji jako těžce nemocnou nechali umírat na podlaze z betonu ve věznici na Pankráci, jasně svědčí o krutosti dvou totalitních režimů, nacismu a komunismu. Zdena Mašínová mladší vzpomíná, jak žádali o milost pro vážně nemocnou maminku kancelář prezidenta Antonína Zápotockého, s  jehož manželkou byla Zdena Mašínova starší za války nějakou dobu nacisty vězněna. Zamítavá odpověď přišla se stručným vysvětlením, že inženýrka Mašínová nemůže být omilostněna, protože je nepřevychovatelná.

Jak se pak ukázalo, rovněž Zdena Mašínová mladší byla z pohledu vládnoucích komunistů nepřevychovatelná, protože ji ustavičně tvrdě perzekvovali. Byla vězněna, po propuštění ji permanentně sledovala StB. Nikdy nesměla vystudovat vysokou školu a mohla vykonávat pouze špatně placená zaměstnání. Pracovala například jako myčka laboratorního skla. Všechna příkoří, která se jí stala, vnímá jako pomstu totalitního režimu. „Byla to msta, i ten konec naší maminky. Jenom proto, že byla matkou mých bratrů, ji nechali dvanáct měsíců v kobce na betonové podlaze v Ruzyni. Nechali ji zemřít bez pomoci a ona přitom měla těžké nádorové onemocnění. Jenom kvůli tomu jsem byla perzekvována. Ze msty. Tyto režimy neumí nic jiného, než se mstít. A mě drželi doslova jako rukojmí,“ řekla mi při jednom setkání sestra Ctirada a Josefa paní Zdena.

Manželku hrdiny protinacistického odporu soudruzi „pohřbili“ do hromadného hrobu v Ďáblicích. Její tělesné ostatky rodině nevydali a ani nedovolili dceři, aby její matka mohla být pochována důstojně tak, jak je obvyklé v civilizovaných zemích. Byla to doslova pomsta až za hrob. 

Českoslovenští komunisté se rovněž pokoušeli dostat bratry Mašíny do Československa. Nejdříve oficiálně žádali o jejich vydání úřady Spojených států, nebyli však americkými úřady vyslyšeni. Později byly připraveny čtyři pokusy o únos Josefa Mašína z Německa. Komunisté tak chtěli alespoň částečně napravit blamáž, při které se ani více než dvaceti tisícům policistů a vojáků nepodařilo zabránit třem z pěti odhodlaných mužů v cestě za svobodou. Josef Mašín mi potvrdil, že při výsleších se od amerických zpravodajců dozvěděl, že kvůli nezvykle velkým přesunům bezpečnostních složek na území NDR se domnívali, že dochází k útěku většího počtu osob či dokonce k lokálnímu povstání. V tomto duchu podle Josefa Mašína o tom informoval i veškerý západní tisk a rozhlas.

„V Erlangenu americká CIC chtěla vědět vše o ruských vojenských instalacích a jednotkách ve Východním Německu, zrovna tak, jako všechny detaily naší cesty. Byli jsme na to připraveni. Cestou jsme se navzájem zkoušeli, zda si různé věci pamatujeme. Dále měli zájem o naše spojení a styky v Československu. Viděli jsme, že mají docela dobré znalosti. Po našem odhalení spojení s generálem Vaňkem a možným spojením přes něho na československé vojenské složky přišli Američané s nápadem, abychom se vrátili, což byl náš původní úmysl,“ uvedl pro Armádní noviny Josef Mašín. Dodal, že se ale nakonec nedohodli na podmínkách a dali přednost vstupu do Special Forces. Za čtyři dny po tomto rozhodnutí pak bratři Mašínové a Milan Paumer narukovali. Vánoce již trávili jako vojáci v amerických kasárnách v západoněmeckém městě Mannheim-Seckenheim.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tuleni v Zálivu

Příslušníky amerických námořních speciálních sil SEALs známe dnes především díky jejich nasazení ...

Česká republika na globální šachovnici

V České republice se neumíme dívat na svět z větší perspektivy a neumíme si spojovat důležité ...

Korejská válka a její stále přítomné stopy

Nemine snad ani jeden den, aby se světová veřejnost nedozvěděla o nějakém novém excentrickém kousku ...

Cesta skupiny Mašínů za svobodou byla hodně drsná

Ozbrojené akce protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů z počátku 50. let, během nichž ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Nagato
  12:10 29.04.2020

  Názor mladého člověka narozeného na konci 90. let. Oba bratři jsou tak půl na půl. Ano spáchali zločin, ano byl to sporný výběr cílů. Avšak omítli být poslušnými ovcemi v ...Zobrazit celý příspěvek

  Názor mladého člověka narozeného na konci 90. let.
  Oba bratři jsou tak půl na půl. Ano spáchali zločin, ano byl to sporný výběr cílů. Avšak omítli být poslušnými ovcemi v komunistickém státě. Chápu jejich záměr a chápu proč to udělali. Ano mohli to udělat lépe. Z mého pohledu jsou napůl v právu, na půl zločinci.Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  11:48 29.04.2020

  Zajímalo by mě, co by řekli obhájci těchto vrahů, kdyby jim zabili člena rodiny, to už by nebyli takoví moralisté. Vražda je vražda za všech režimů.

  Zajímalo by mě, co by řekli obhájci těchto vrahů, kdyby jim zabili člena rodiny, to už by nebyli takoví moralisté. Vražda je vražda za všech režimů.

  • Jura99
   12:31 29.04.2020

   tak potom Heydrich se musel stat take obeti vrazdy, necekane, zakerne, od civilistu...

   tak potom Heydrich se musel stat take obeti vrazdy, necekane, zakerne, od civilistu...

   • strikehawk
    13:06 29.04.2020

    Heydrich byl legitimní cíl odboje vzhledem ke své funkci. Kdyby Mašíni provedli útok na Gottwalda nebo alespoň od okresního tajemníka KSČ výše nikdo by nic nenamítal. Obhajoba ...Zobrazit celý příspěvek

    Heydrich byl legitimní cíl odboje vzhledem ke své funkci. Kdyby Mašíni provedli útok na Gottwalda nebo alespoň od okresního tajemníka KSČ výše nikdo by nic nenamítal. Obhajoba jejich vraždění s tím, že každý, byť náhodně, který se jim připletl do cesty byl legitimní cíl je neudržitelná. Mašíni jsou vrazi - už se s tím smiřSkrýt celý příspěvek

   • Tesil
    21:34 29.04.2020

    Však taky výsadky ANTHROPOID a TIN byly oficiálně vedeny jako teroristické.

    Však taky výsadky ANTHROPOID a TIN byly oficiálně vedeny jako teroristické.

 • Sanyo
  11:04 29.04.2020

  Největší komunista byl ten hasič, protože přijel v rudém autě.

  Největší komunista byl ten hasič, protože přijel v rudém autě.

  • Jura99
   11:42 29.04.2020

   Hasič není policajt, neměl se co montovat do legitimování osob. Montoval se, riskoval, že se setká s odporem. Nevidím tam žádný problém.

   Hasič není policajt, neměl se co montovat do legitimování osob. Montoval se, riskoval, že se setká s odporem. Nevidím tam žádný problém.

   • warspite
    11:57 29.04.2020

    Jura99, garantujem Vám, že v dnešnej dobe ak bude niekde požiar a prídu požiarnici a zbadajú Vás samého pri ňom, budú sa zaujímať kto ste a akú máte spojitosť s požiarom.

    Jura99, garantujem Vám, že v dnešnej dobe ak bude niekde požiar a prídu požiarnici a zbadajú Vás samého pri ňom, budú sa zaujímať kto ste a akú máte spojitosť s požiarom.

    • Jura99
     12:54 29.04.2020

     hasic nema pravo legitimovat a zjistovat totoznost.

     hasic nema pravo legitimovat a zjistovat totoznost.

     • strikehawk
      13:50 29.04.2020

      Víš kulový Juro. Hasič při zásahu má pravo vykázat přítomné osoby mimo oblast zásahu což byl evidentně tento případ.

      Víš kulový Juro. Hasič při zásahu má pravo vykázat přítomné osoby mimo oblast zásahu což byl evidentně tento případ.

   • wlko
    12:11 29.04.2020

    Ctirad Mašín a Švéda tu zapálili niekoľko stohov slamy, ale domácim boli nápadní, a tak ich na ceste pristavil veliteľ dobrovoľných hasičov Josef Lecián s pomocníkom. „Čo tu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ctirad Mašín a Švéda tu zapálili niekoľko stohov slamy, ale domácim boli nápadní, a tak ich na ceste pristavil veliteľ dobrovoľných hasičov Josef Lecián s pomocníkom.

    „Čo tu robíš? vyrútil sa na mňa Lecián drzo,“ spomínal na roztržku Mašín. „Nepovedal som ani popol, vytiahol som búchačku a prásk, prásk. Zasiahnutý pustil bicykel a zvalil sa na zem. Zasiahol som ho do hrudníka a druhý projektil mu vystrelil pravé oko.“Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  10:35 29.04.2020

  Nevím k čemu tento článek má posloužit. Nikdo nepochybuje o tom, že Mašinovi a Paumer byli velmi odvážní a stateční v boji s přesilou, mimořádně fyzicky a psychicky odolní lidé. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím k čemu tento článek má posloužit. Nikdo nepochybuje o tom, že Mašinovi a Paumer byli velmi odvážní a stateční v boji s přesilou, mimořádně fyzicky a psychicky odolní lidé. Zároveň jsou zde ovšem prokazatelná fakta týkající se jejich kontroverzní motivace kombinující legitimní nenávist a odpor ke komunistům a socialistickému zřízení se zištnými úmysly obohatit se zločinem. Výběr cílů je rovněž zvláštní. Metody boje pak jsou rovnou kriminální v některých případech doslova zbabělé chování spočívající v likvidaci svědků.
  Loupežná vražda zůstává vražda za všech režimů.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:13 29.04.2020

   Výběr cílů nebyl zvláštní, jednak získat zbraně, jednak získat peníze. Představa odbojáře, který si přes den vydělává ve fabrice a po večerech dělá odboj, není jediná možná. Už za ...Zobrazit celý příspěvek

   Výběr cílů nebyl zvláštní, jednak získat zbraně, jednak získat peníze. Představa odbojáře, který si přes den vydělává ve fabrice a po večerech dělá odboj, není jediná možná. Už za války existovali zaměstnaní odbojáři, ale také odbojáři v ilegalitě, kteří pochopitelně peníze potřebovali, třeba i na zdánlivě neodbojovou útratu (jídlo, oblečení, bydlení atp.). Už jsem to psal k minulému článku, ti "svědci", jichž nám má být coby obětí líto, by neváhali udělat vše, aby byli Mašinové zatčeni, potažmo se dostali na šibenici. Psal jsem o pokladní v Elsterwaldě, která skupinu práskla, že si koupili lístky na vlak. Byla to civilistka, nic jí do věci nebylo, do té doby nikdo v NDR rukou skupiny nezahynul a ona neměla žádný důvod bonzovat. Je to příklad toho, jak se civilista stává zákeřným vojákem nepřítele. Mašínové a jejich přátelé byli JEDNOZNAČNĚ bojovníci proti bolševismu, jejich metody byly nemilosrdné, ale stále v mezích podzemního boje, který ovšem pravidla prakticky nemá. Však také odbojář vždy riskuje smrt po dopadení, což se Janatovi a Švédovi a mnohým dalším stalo.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    11:30 29.04.2020

    Jura99

    Zabili policisty aby získali zbraně a poté zabili účetního aby získali peníze. A ten odboj je kde?

    Jura99

    Zabili policisty aby získali zbraně a poté zabili účetního aby získali peníze. A ten odboj je kde?

    • Jura99
     11:34 29.04.2020

     Třeba ty zapálené stohy ? I za války byly některé sabotáže (třeba písek do ložisek) pro někoho něco jako výtržnictví.

     Třeba ty zapálené stohy ? I za války byly některé sabotáže (třeba písek do ložisek) pro někoho něco jako výtržnictví.

     • semtam
      11:46 29.04.2020

      Jura99 Aha, takže zbraně a peníze při kterých zabili nevinné lidi (řadové občany a účetní byl dokonce nestraník) využili na koupi SOLO zápalek k zapálení stohů slámy. Ehm, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Aha, takže zbraně a peníze při kterých zabili nevinné lidi (řadové občany a účetní byl dokonce nestraník) využili na koupi SOLO zápalek k zapálení stohů slámy.

      Ehm, pokud měli zbraně, peníze a výcvik, tak se měli soustředit na představitele komunistického režimu a nikoliv škodit lidem, protože zapálení slámy je spíše čin kriminální (žhářství) protože zemědělství má dopad na civilní obyvatelstvo. To je úplně jiný případ než sypání písku do ložisek vojenské techniky.

      Dotaz, považovala v té době (před emigrací) Policie Mašíny za odbojáře či pouhé zločince, protože z jejich činů není opravdu odboj znát.Skrýt celý příspěvek

   • warspite
    12:09 29.04.2020

    Vždy ma fascinuje ako niekto JEDNOZNAČNE dokáže obhajovať vraždy civilistov. Ako uviedol semtam, prečo bratia nebojovali proti predstaviteľom komunistickej a súdnej moci, prečo sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Vždy ma fascinuje ako niekto JEDNOZNAČNE dokáže obhajovať vraždy civilistov. Ako uviedol semtam, prečo bratia nebojovali proti predstaviteľom komunistickej a súdnej moci, prečo sa sústredili na vraždenie nevinných. Keď už mali peniaze a zbrane prečo nepokračovali v odboji!!! akonáhle im začalo tiecť do topánok tak zdrhli... Porovnajte ich "hrdinstvo" s činmi skutočných českých odbojárov a vlastencov počas 2 sv, alebo počas povstania v Prahe. To boli skutočný hrdinovia, nemuseli, ale bojovali. Mašínovci boli iba odvážny zbabelci, ich boj v NDR bol iba nutnosť, vedeli, že im horzí šibenica ak ich dostihnú.Skrýt celý příspěvek

   • wlko
    12:09 29.04.2020

    Ozbrojená skupina prekročila hranicu do NDR v noci na 4. októbra 1953 . Aby nevzbudili pozornosť vymysleli si historku, že sú Gréci, ktorí tam pracujú vo fabrike. Situácia sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Ozbrojená skupina prekročila hranicu do NDR v noci na 4. októbra 1953 . Aby nevzbudili pozornosť vymysleli si historku, že sú Gréci, ktorí tam pracujú vo fabrike. Situácia sa skomplikovala, keď si skupina chcela zabezpečiť odvoz. Zastavili auto, z ktorého vyvliekli vodiča, no jednému členovi skupiny povolili nervy, niečo ho vyplašilo, padol výstrel a skupina zanechala ukoristené auto a radšej zmizla.

    Až dovtedy o Mašínovcoch v NDR nikto nevedel, ale po tomto zlyhaní začali po nich pátrať miestne úrady. Keď si potom 9. októbra na železničnej stanici v dolnosaskej obci Uckro kupovali lístky na vlak, pokladníčka ich ako podozrivé osoby udala polícii ktorá už pátrala po neznámych a ozbrojených lúpežníkoch.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   11:34 29.04.2020

   zastřelit účetního, který údajně nebyl ani člen KSĆ, peníze použít pro vlastní spotřebu, je obyčejná loupež, která nemá nic společného s odbojem. To mě sakra připomíná řezníka, ...Zobrazit celý příspěvek

   zastřelit účetního, který údajně nebyl ani člen KSĆ, peníze použít pro vlastní spotřebu, je obyčejná loupež, která nemá nic společného s odbojem. To mě sakra připomíná řezníka, který za komančů okrádal lidi. Nejdříve dostal na ústa od jednoho okradeného, později si šel "sednout" za zlodějny a po r.90 vyprávěl jak okrádáním lidí bojoval proti režimu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    11:46 29.04.2020

    Pokladník zakročil se zbraní proti Josefu Mašínovi, který zbraň v té chvíli neměl (zůstala v autě). Pokladník šel dobrovolně do rizika, že to nezvládne a také kupodivu nezvládnul ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokladník zakročil se zbraní proti Josefu Mašínovi, který zbraň v té chvíli neměl (zůstala v autě). Pokladník šel dobrovolně do rizika, že to nezvládne a také kupodivu nezvládnul (obrat se o zbraň a nechat se s ní zastřelit není zrovna dovedné). Netroufl si zakročit ani bezpečák, který by to měl spíš v popisu práce, než pokladník.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     11:50 29.04.2020

     Jura99 A? A to mění situaci? Takže pokud mě někdo přepadne na ulici a se bránit nebudu tak dotyčný je zločinec, ale pokud se budu bránit a dotyčný mě zabije, tak je z něho ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99

     A? A to mění situaci? Takže pokud mě někdo přepadne na ulici a se bránit nebudu tak dotyčný je zločinec, ale pokud se budu bránit a dotyčný mě zabije, tak je z něho odbojář.
     To už je větší odbojářka Němcová (ODS), která kradla v sázavské Jednotě rohlíky. Máme to ale hrdiny :DSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:00 29.04.2020

      Na Kladne za valky zabil J. Smudek nemeckeho policajta kvuli pistoli. Vrazda ci odbojovy cin ?

      Na Kladne za valky zabil J. Smudek nemeckeho policajta kvuli pistoli. Vrazda ci odbojovy cin ?

 • faraonamumu
  10:34 29.04.2020

  Byli to normální zločinci a vrazi. Kdo říká něco jiného, tak by se měl stydět!

  Byli to normální zločinci a vrazi. Kdo říká něco jiného, tak by se měl stydět!

 • semtam
  10:03 29.04.2020

  Tento článek od pana Chalupy, má chybu v tom, že čtenáře doslova tlačí k tomu, aby Mašíny považoval za odbojáře a pokud považujete jejich činy za více kriminální, než odbojářské, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento článek od pana Chalupy, má chybu v tom, že čtenáře doslova tlačí k tomu, aby Mašíny považoval za odbojáře a pokud považujete jejich činy za více kriminální, než odbojářské, tak jste automaticky komunistický pohrobek. Moc pěkné.

  Jak jsem již napsal v minulém článku od pana Chalupy, za hrdiny je nepovažuju ale zároveň bych je zase nějak moc nekriminizoval i když jejich činy měli vesměs kriminální charakter, než odbojářský.
  Pro mě jsou příkladem toho, jak se dobré úmysly dokáží zpackat a to jsem myslím dost optimistický, jiný by mohl namítnout, že jejich domnělí odboj byla jen záminka, aby je na západě brali jako odbojáře a nikoliv jako kriminalisty.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   11:31 29.04.2020

   aby je na západě brali jako odbojáře a nikoliv jako kriminalisty. toto mi celkom slusne zamotalo hlavu. nie som si isty ako je to v cestine, ale kriminalista v slovencine je ...Zobrazit celý příspěvek

   aby je na západě brali jako odbojáře a nikoliv jako kriminalisty.
   toto mi celkom slusne zamotalo hlavu. nie som si isty ako je to v cestine, ale kriminalista v slovencine je vysetrovatel/policajt - kriminalnik je zlocinec. je v cestine kriminalista zlocinec?Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    11:34 29.04.2020

    lorgarius Máte pravdu, jedná se o překlep. Samozřejmě jsme měl na mysli kriminálníky (osoba, která se dopustí trestného činu) a nikoliv kriminalisty (policista, vyšetřovatel). ...Zobrazit celý příspěvek

    lorgarius

    Máte pravdu, jedná se o překlep. Samozřejmě jsme měl na mysli kriminálníky (osoba, která se dopustí trestného činu) a nikoliv kriminalisty (policista, vyšetřovatel).
    Bohužel/bohudík tu neexistuje edit komentáře.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2