REPORTÁŽ: Cvičení Aktivní zálohy Hradba 2016

Hradba 2016 / Autor

Díky tomu, že se známe s dlouholetým příslušníkem pěší roty Aktivních záloh (AZ) při krajském vojenském velitelství (KVV) Praha Středočeský kraj rtm. Švihovcem, jsme byli, jako novodobí váleční veteráni, pozváni na tzv. „mediální den“ do vojenského výcvikového prostoru (VVP) Libavá, kde probíhalo cvičení AZ Hradba 2016.

Hradba 2016

Pozvání jsme přijali a 13. dubna v 10:30 jsme stáli před posádkovým domem armády (PDA) ve Městě Libavá. Spolu s námi se mediálního dne účastnilo několik novinářů i zajímavých osobností, kteří stojí za vznikem AZ. Navštívit vojáky přijel také desátník Lukáš Hirka, válečný veterán zraněný v Afghánistánu v roce 2012.

Nějakou klasickou reportáž určitě najdete na stránkách Army.cz, bude tam nejspíš uvedeno, že úkoly byly splněny, nebo něco podobného co se píše vždy.

Pokusím se popsat své dojmy, jako vojáka v záloze, který má za sebou 10 let služby v AČR (a také kolegy Ivana, který má odslouženo 15 let).

Než se pustím do sepisování těchto dojmů a také nějaké kritiky, chtěl bych zdůraznit jedno. Všichni členové AZ vstoupili do jejich řad dobrovolně. Dobrovolně i několikrát ročně cvičí, prezentují armádu na veřejnosti, pomáhají při živelných katastrofách, atd.

Bez jejich nadšení pro AZ by za současného nastavení, dle mého názoru, AZ vůbec nemohla fungovat. V mém článku zazní i kritika, ale přesto je třeba před těmito vojáky smeknout, protože slouží této zemi dobrovolně a z čirého nadšení a vlastenectví.

Příslušník AZ / Autor

Začali jsme v PDA Libavá klasickou prezentací o AZ a o cvičení Hradba 2016 celkově. Ačkoliv jsem v AČR nějaký čas odsloužil, o AZ toto zase tak moc nevím, takže jsem byl za prezentaci docela rád. Dozvěděl jsem se pro mě novou informaci, že AZ se skládají jednak z pěších rot, které jsou zřizovány podle krajů, a je jich tedy stejně jako krajů 14, a pak jsou ještě u některých útvarů založeny čety AZ.

Takže existuje třeba mechanizovaná četa AZ u 41. mpr Žatec a zajímavostí je jednotka AZ u 601. SKSS – ta se ale svou vycvičeností vymyká ostatním, protože je tvořena bývalými příslušníky šestsetjedničky. Cvičení Hradba 2016 bylo určeno pro pěší roty AZ, tedy ty, které mají v podřízenosti jednotlivá KVV.

Samotné cvičení Hradba 2016 mělo za úkol prověřit schopnost a připravenost vojáků AZ k operačnímu nasazení. A zejména jednu ze základních úloh pěších rot AZ - střežení objektů. Námětem cvičení byla proto ostraha fiktivní státní hranice a objektů důležitých pro ochranu státu (ODOS). Cvičení probíhalo pod vedením profesionálních vojáků z Přáslavic, což je určitě rozumný krok.

Novinářům je vysvětlován průběh cvičení. / Autor

Každá pěší rota strávila ve VVP 9. dní, z toho 4. dny výcvikem, 4. dny prověřováním. Hradba 2016 bylo největší cvičení AZ za dobu jejich historie, účastnilo se všech 14. pěších rot a celkem cca 1000 vojáků. Na toto dobrovolné – opakuji, dobrovolné cvičení - dorazilo nějakých 80 % záložáků.

Po poměrně dlouhé prezentaci, kterou nechci celou přepisovat na papír, jsme se vydali do prostoru, podívat se do srubového tábora, na hlavní místo velení a pak k jednomu ODOS na ukázku střežení (a možná i něco navíc). Takže jsme s kolegou naskočili do UAZU takzvaně na pejska (nečekal jsem, že se mi to ještě někdy poštěstí) a vyrazili za zvuku standardně vynechávajícího benzinového motoru ke srubovému táboru.

Jakkoliv se prezentace v PDA nesla v pozitivním duchu, návštěva štábu a rozhovory s vojáky zde přítomnými byli přeci jen zajímavější. Zejména proto, že zaznívala rozumná sebekritika vybavenosti a vycvičenosti jednotek.

 Lukáš Hirka, válečný veterán zraněný v Afghánistánu v roce 2012. / Autor

Co se týče vybavenosti AZ, tak to, že vojáci na první pohled vypadají jako profesionálové, je zejména zásluha jich samotných a jejich investic do vybavení. Někteří jsou vybavení dokonce lépe, než běžný profesionální voják, ale v takovém případě toho na sobě moc nafasovaného od armády nemají.

Vycvičenost se pak odvíjí od čísla 21 a nově 28. Na tolik dní mohou být záložáci povoláni na cvičení. V ideálním případě, pokud jim to okolnosti nebo zaměstnavatel umožní, absolvují maximálně tento počet cvičebních dní. 28 dní opravdu není mnoho, ale těžko očekávat nějaké navýšení v budoucnu. Pro zaměstnavatele, kterému odjede zaměstnanec na cvičení AZ, může být i toto číslo hodně vysoké.

Ale zpět do srubového tábora. Z fungování štábu a znalostí přítomných důstojníků jsem měl docela dobrý pocit. Myslím, že bylo znát, že většinou tito vojáci strávili mnoho let v AČR jako profesionální vojáci a mají to takzvaně v malíčku.

Příslušník Aktivních záloh. / Autor

Ze srubového tábora jsme se opět v UAZU přesunuli hlouběji do VVP Libavá směrem k objektu ODOS, což byl objekt zámečku Bores, který záložáci měli za úkol střežit. Dorazili jsme k oplocené budově, kterou střežila četa velmi přísně se tvářících vojáků. Zde byla připravena „ukázka" zajištění útočníků, kteří se snažili proniknout do střeženého prostoru.

Vojáci si připravili poměrně složitou situaci, jejíž správné zvládnutí by dělalo problém i mnohem secvičenější jednotce. Bylo by jednoduché zásah a činnost vojáků zkritizovat, ale opět je třeba si uvědomit, že vojáci AZ mají na výcvik pouze několik týdnů v roce. A tam kde chybí znalosti, nebo zkušenosti, to nahrazují zápalem a nadšením pro věc.

Později jsem se dozvěděl, že jednotka tento zásah nenacvičovala speciálně pro tuto příležitost. Pokud to tak skutečně bylo, tak jsou chyby a prodlevy v činnosti pochopitelné a navíc je potřeba ocenit, že se záložáci vyhnuli divadelnímu představení, ve které se ukázky v armádě často zvrhávají.

Po ukončení ukázky jsme si prošli objekt, pobavili se s přítomnými záložáky a tím byl v podstatě program ukončen.


Vojáci AZ střeží pomyslnou hranici. / Autor

Zamyšlení na závěr

Po cestě z VVP jsem s kolegou, který má taky něco odslouženo na výsadkových a průzkumných jednotkách, probírali svoje dojmy. Dalo by se to shrnout asi takto:

Je dobré mít AZ pro potřeby střežení objektů a prostor. Tyto činnosti za prvé nejsou tak náročné na zvládnutí a za druhé je neefektivní využívat na ně profesionálně vycvičené vojáky, kteří jsou často specialisté na jiné činnosti. Na prezentaci se mluvilo o tom, že zálohy by v ideálním případě mohly třeba střežit prostor ve Vrběticích. Bohužel vzhledem k jejich technické vybavenosti to prý není zatím reálné.

Současní nejvyšší představitelé AZ se snaží, jak jen to jde, dostat do AZ nové záložáky. Jde to těžko, protože nadšence, který by obětoval svůj volný čas ve prospěch AZ, není jednoduché najít. Proto je většina pěších rot při KVV málo naplněná.

Pokud do AZ vstoupí úplný nováček, který za sebou nemá službu v armádě, nebo alespoň základní službu, je vše mnohem složitější. Chybí zejména čas, nejde ho poslat na 3 měsíce do Vyškova na základní výcvik.

AZ by dle našeho názoru měla v maximální míře čerpat z profesionálů odcházejících do civilu. Měla by pak ve svých řadách hotové vojáky, často i se zkušenostmi ze zahraničních operací, se znalostí současných trendů ve výcviku a nasazení. To se myslím vůbec nedaří a nedivím se tomu. Ani já bych za stávající situace neměl zájem vstoupit do AZ a nevím o nikom ze svých bývalých kolegů, že by o tom uvažoval.

Je na někom jiném nastavit systém tak, aby o to profesionálové měli zájem. Není to určitě jednoduché a muselo by se změnit hodně věcí. Pokud nebude služba v AZ nadstandardně finančně ohodnocena – což nebude – pak musí mít člověk pro vstup do AZ jinou motivaci. Zajímavost služby to taky nebude.

V tom asi AZ nebude nikdy konkurovat profesionální armádě. Takže zbývá co? Zajímavý výcvik, možnost sáhnout si na moderní zbraně a vybavení, prestiž služby v AZ, parta stejně „postižených" lidí, Esprit de Corps. Co z toho současné AZ nabízí? Asi jen tu partu lidí. Můžete mi napsat do diskuze, co by pro vás bylo motivací pro vstup do AZ.

Každý to může mít jinak. Zaslechl jsem, že nově nastupující vojáci do AČR už mají ve smlouvě, že po odchodu do civilu přejdou automaticky k AZ. No, nevím, nakolik povinné zařazení k záloze bude ve skutečnosti fungovat.

Mnoho profesionálních vojáků odchází z AČR do civilu, slušně řečeno, naštvaných z toho, jak tato organizace funguje a povinně nastoupit k AZ, kde objektivně vzato vše funguje ještě hůř, nebude sen takového člověka.

Před publikováním tohoto článku jsem ho nechal přečíst rtm. Švihovce, aby mně upozornil na případné faktické chyby. Kromě toho mi do e-mailu napsal: "Deset let AČR zálohy držela ve stavu přežívání, na okraji armády, bez vybavení. Bez podpory. Naše rota neměla na cvičení 5 let instruktory. Prostě nic. A pak najednou se vše změní díky pár lidem a situaci v Evropě a na prvním velkém cvičení chtějí výsledky a diví se, že to není dobré."

Každopádně děkujeme Středočeské pěší rotě za pozvání a smekáme před jejich zápalem pro službu v AZ. Jen díky nadšencům, jako jste vy, aktivní zálohy můžou fungovat alespoň na současné úrovni.

Pavel Zendulka

Bývalý příslušník 4.Brn a SOG

V součanosti společník obchodu Armed.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ: Centrum podpory speciálních sil

Centrum podpory speciálních sil (CPSS) v letošním roce připravilo tři výběrové řízení pro zájemce o ...

S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání ...

Domobrana: Armády politických stran se šikují

„Jednání, při němž je popírán smysl každého řádu, disciplíny, je to negace odpovědnosti. Časem se ...

Projekt TRIDENT: Lednové cvičení Trident Shield

SMYŠLENÉ POZADÍ CVIČENÍ TRIDENT SHIELD: Článek uveřejněný 2.3.2016 v Bomijských novinách (autor ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Žába
  23:48 07.05.2016

  Ne, nehledá. Vojáci to dle novýho zákona maj povinně (zjednodušuju), na ně žádný PR mířený není. Pro normální lidi to je, pro lidi co neprošli vojenskou službou je to pomalu už ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne, nehledá. Vojáci to dle novýho zákona maj povinně (zjednodušuju), na ně žádný PR mířený není.
  Pro normální lidi to je, pro lidi co neprošli vojenskou službou je to pomalu už primárně - bez základního výcviku se to ale neobejde. Jo a do práce kupodivu choděj všichni.
  A atraktivní fleky jsou, jen není tak jednoduchý se na ně dostat.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:43 07.05.2016

  Mimochodem by rovněž příslušníci AZ měli mít nějakou slevu na dani z příjmů, aby to mělo i nějaký finanční symbolický efekt. Byť to jen proto nikdo dělat nebude.

  Mimochodem by rovněž příslušníci AZ měli mít nějakou slevu na dani z příjmů, aby to mělo i nějaký finanční symbolický efekt. Byť to jen proto nikdo dělat nebude.

 • cejkis
  21:41 07.05.2016

  Co je to zase za negace ? Nepsal jsem o tom, že někdo nepotřebuje výcvik. Psal jsem o tom, že primárně AČR hledá příslušníky AZ mezi bývalými vojáky. A to je dle mého soudu špatně. ...Zobrazit celý příspěvek

  Co je to zase za negace ? Nepsal jsem o tom, že někdo nepotřebuje výcvik. Psal jsem o tom, že primárně AČR hledá příslušníky AZ mezi bývalými vojáky. A to je dle mého soudu špatně. Že na to lidi kolem airsoftu hází bobek. Proč asi ? Protože to pro ně není atraktivní. Když AZ budou přístupné i pro normální lidi, kteří neprošli armádou a kteří chodí do práce, tak to bude konečně dávat smysl.Skrýt celý příspěvek

 • Žába
  12:49 07.05.2016

  Cejkis: To jsou alibistický kecy. Ty airsofťáci v drtivý většině o AZ věděj, že na to házej bobek je věc druhá. A pokud je člověk tak dobrej, že mu výcvik nic nedá (lol), tak tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis:
  To jsou alibistický kecy. Ty airsofťáci v drtivý většině o AZ věděj, že na to házej bobek je věc druhá. A pokud je člověk tak dobrej, že mu výcvik nic nedá (lol), tak tím spíš se má přihlásit, aby pomohl zvednout tu úroveň a nebyl z toho ten zmiňovaný spolek důchodců.
  Takže se těším, až tu popíšeš svoje zážitky z KZP.Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  09:13 06.05.2016

  Jak někdo může napsat takovou hovadinu, jako "Na toto dobrovolné – opakuji, dobrovolné cvičení - dorazilo nějakých 80 % záložáků." Pokud je na výcvik vydán povolávací rozkaz, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak někdo může napsat takovou hovadinu, jako "Na toto dobrovolné – opakuji, dobrovolné cvičení - dorazilo nějakých 80 % záložáků." Pokud je na výcvik vydán povolávací rozkaz, tak to není nic dobrovolného!Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:42 05.05.2016

  A ještě dovětek. Pokud by AČR myslela AZ vážně, tak povede kampaň i u lidí, kteří se věnují airsoftu a hlavním kritériem není zda již mají za sebou výcvik v armádě či nikoliv, ...Zobrazit celý příspěvek

  A ještě dovětek.

  Pokud by AČR myslela AZ vážně, tak povede kampaň i u lidí, kteří se věnují airsoftu a hlavním kritériem není zda již mají za sebou výcvik v armádě či nikoliv, ale zda mají srdce na správném místě. Pokud tento přístup nezměníte, budete mít za pár let místo AZ sbor důchodců.

  Zkrátka přestaňte lovit primárně mezi bývalými vojáky a začněte cvičit lidi, kteří o to mají zájem.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:38 05.05.2016

  Pokud budu vědět, že mne vstup do AZ posune v otázce bezpečnosti dále, budu mít pocit, že to není na nic, budu mít pocit, že dělám něco pro obranu této země a nebude mne to stát ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud budu vědět, že mne vstup do AZ posune v otázce bezpečnosti dále, budu mít pocit, že to není na nic, budu mít pocit, že dělám něco pro obranu této země a nebude mne to stát ranec peněz, tak je to dostatečnou motivací.

  V současnosti si raději zaplatím kurz obranné střelby u blackout academy, kde se mi někdo naplno věnuje.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:46 04.05.2016

  Děkuju, vypadá to na šikovnou konstrukci - ve výzbroji jich asi taky nemáme zrovna málo

  Děkuju, vypadá to na šikovnou konstrukci - ve výzbroji jich asi taky nemáme zrovna málo

 • Rase
  22:34 03.05.2016

  Můžu se zeptat, co je to za silniční zátaras ?

  Můžu se zeptat, co je to za silniční zátaras ?

 • ruleta
  12:19 03.05.2016

  Z posledniho a reportu: ",,Připravenost aktivní zálohy k operač- nímu nasazení je jedna z hlavních priorit Armády České republiky a současně hlavní úkol cvičení Hradba 2016" ...Zobrazit celý příspěvek

  Z posledniho a reportu:

  ",,Připravenost aktivní zálohy k operač-
  nímu nasazení je jedna z hlavních priorit
  Armády České republiky a současně hlavní
  úkol cvičení Hradba 2016" :DSkrýt celý příspěvek

 • Longsword
  10:24 03.05.2016

  Ono je to tezky. Tech koncepci jak by to mohlo fungovat je hromada, ale faktem je, ze sse na to plno let kaslalo a ted se honem honem hleda "reseni". A vetsina z nich jde shora, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je to tezky. Tech koncepci jak by to mohlo fungovat je hromada, ale faktem je, ze sse na to plno let kaslalo a ted se honem honem hleda "reseni". A vetsina z nich jde shora, coz znamena, ze jsou povetsinou odtrhnute od reality, ty zdola se prosazuji tezce, ale predevsim pomalu.
  Ja osobne ty kluky (a par holek) obdivuju. I ten (ta) posledni z nich to dela proste proto, ze jim to pripada spravne, kdyby takhle fungovala kterakoliv jina organizace, tak je svet hned lepsi misto k ziti.
  Jenze je pravda, ze bez podpory ACR to nepujde a je to videt. Vybaveni bud predpotopni, nebo za vlastni, technika povetsinou na pokraji vetranskych znacek a zazil jsem zbrane v tak spatnem stavu, ze jsem odmital verit, ze to nebyl dar od nepritele.
  Ano, situace se "zlepsuje", ale to je spis otazka pristupu (konecne jsou AZ brany na milost), nez celkove koncepce. Tohle se melo dit v prvni den zalozeni AZ, nikoliv s patnactiletym zpozdenim. Rezervy maji byt pripraveny stale, ne je tvorit v okamziku, kdy uz jsou (temer) potreba.
  Uz pred par lety jsem mel v hlave plan, jak by misto pridani penez prislusnikum AZ ty sly do spolecne kasicky a v horizontu nekolika let by kazda AZ mela vlastni motorizovanou cetu na Toyotach (nebo podobnem "technicalu", koneckoncu Rumuni to "zvladli" s Dacii Duster), stalo by to malo, ale zvysilo by to jejich schopnosti skokove.
  Dale treba taky maloseriove siti vest/batohu a pod. Existuje u nas hned nekolik firem, ktere nejsou staveny na velke armadni zakazky, ale byly by schopny (a jsem si jist, ze i ochotny) vyvzorovat a usit stovky kusu vybaveni rocne, dost na to, aby behem jednoho dvou let kompletne pokryly potrebu AZ vcetne nove prichozich.
  Ono plno veci jde udelat levne, presto koncepcne, a prineslo by jednotkam AZ i jistou prestiz, coz by jiste zjednodusilo nabor. Jenze problem je v tom, ze si ACR nedovoli a nechce riskovat, nehleda cesty proc ano, ale stale jeste se schovava za Hradbu predpisu, narizeni a zakonu.
  Pritom zrovna AZ jsou ukazkou toho, ze kde je vule, tam je i cesta ...Skrýt celý příspěvek

 • Žába
  09:43 03.05.2016

  Motivaci k nástupu na krajskou rotu bych neměl pravděpodobně žádnou. U jednotek AZ u profesionálních útvarů je to přece jen o něčem jiném, jak s vybavením, výcvikem, tak nároky.

  Motivaci k nástupu na krajskou rotu bych neměl pravděpodobně žádnou. U jednotek AZ u profesionálních útvarů je to přece jen o něčem jiném, jak s vybavením, výcvikem, tak nároky.

Načítám diskuzi...