Cvičení Allied Spirit II

Foto: Vojáci 7. mechanizované brigády na cvičení Allied Spirit II; větší foto / DVIDS
Vojáci 7. mechanizované brigády na cvičení Allied Spirit II; větší foto / DVIDS, Kompletní galerie cvičení

Stránky českých novin plní zprávy ze cvičení Allied Spirit II. Není divu, vedoucí roli na jednom z největších letošních cvičení NATO hraje Armáda České republiky. Díky vedoucí roli Armády ČR je cvičení pozorně sledováno americkou armádou.

Allied Spirit II připravil a mentoruje americký brigádní generál Christopher G. Cavoli, velitel 7. Společného armádního velitelství pro mezinárodní výcvik 7th Army JMCT (7th Army Joint Multinational Training Command). Cvičení probíhá v rozhlehlém výcvikovém středisku JMRC (Joint Multinational Readiness Center) v německém Hohenfelsu.

Cvičení se účastní 4500 vojáků z osmi zemí – České republiky, Gruzie, Itálie, Kanady, Maďarska, Spojených států, Srbska a Velké Británie. Jedná se o největší mezinárodní cvičení ve středisku JMRC za posledních deset let. Nejpočetnější kontingenty vyslalo Česko (1400 vojáků), Spojené státy a Británie

Akce má unikátní velitelskou strukturu. Allied Spirit II logisticky a organizačně zajišťuje americká armáda. Samotné cvičení a jednotky pak řídí plukovník Josef Kopecký a jeho velitelský štáb ze 7. mechanizované brigády.

Vojáci během Allied Spirit II nacvičují společný zásah několika zemí proti nepříteli v hybridní válce. „Scénář simuluje válečný konflikt s hybridním podtextem," avizoval Kopecký. Alianční jednotky během cvičení přispěchají na pomoc spojenecké zemi proti nepříteli, který se fiktivní zemi pokouší obsadit svou regulérní armádou a využívá k tomu i část populace, která se v napadené zemi hlásí k nepřátelskému státu.

Allied Spirit II – Příprava systému MILES na vozidla AČR

Cvičení tak reálně simuluje vyhrocenou bezpečnostní situaci, které se obávají členské státy NATO Estonsko, Litva a Lotyšsko. Jedná se o státy s významnou ruskou menšinou a státy, jenž po ruské anexi Krymu a probíhajícím konfliktu na východní Ukrajině obviňují Rusko, že svým jednáním ohrožuje jejich územní celistvost, svrchovanost a nezávislost.

Cílem Allied Spirit II je rovněž odbourat největší nevýhodu vojsk NATO - nízkou schopnost vzájemně a efektivně spolupracovat (interoperabilita). Jednotlivé armády mají jinou techniku, výzbroj, výstroj, komunikační prostředky, systémy řízení a velení.

Problémem je také jazyková bariéra a nízká sounáležitost a pospolitost mezi jednotlivými armádami a státy NATO. Názorný příklad - v současné době ochota bojovat mezi ruskými vojáky je řadově větší než například ochota portugalského vojáka bojovat za vojáka lotyšského nebo rumunského.

Zvýšení interoperability mezi armádami NATO je také důvodem, proč se velení ujali čeští vojáci. „Série cvičení Allied Spirit umožňuje spojeneckým nebo partnerským brigádám sloužit jako velitelský prvek během cvičení," vysvětluje major Kirk Daniels, plánovač ve středisku JMRC. „Chceme je (českou armádu – pozn. red.) do velitelství brigády, protože to nutní k interoperabilitě, kterou se snažíme budovat."

Allied Spirit II – Útok roty Delta

„Je to poprvé, kdy český brigádní bojový tým bude složen z prvků jiných národů," říká plukovník Kopecký pro web Army.mil americké armády. „Kvůli jazyku, systémů velení a řízení, komunikačním systémům, je to pro nás výzva. Je však třeba cvičit, protože pokud jsme v NATO, měli bychom být interoperabilní."

Armáda ČR není v centru JMRC nováčkem. Čeští vojáci však byli vždy přiřazení k nadřazené nebo větší jednotce. Nyní však jsou Češi odpovědní za chod celé mezinárodní brigády o počtu 4500 mužů. Brigádu je nutné vést podle standardů NATO, přes jazykové i operační překážky.

„Je to pro nás výzvou," vysvětluje plukovník Kopecký. „Musíme vytvořit podmínky pro každého uvnitř brigády, aby byl stejně naladěn, porozumět jeden druhému, pracovat stejným způsobem a být interoperabilní."

Podle Kopeckého podobné cvičení se neobejde bez zázemí centra JMRC. Americká armáda zjišťuje kompletní logistickou podporu – od ubytování, přes jídlo až po správu laserového výcvikového trenažeru MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System). Vojáci se tak mohou soustředit jen na výcvik.

„JMRC, Američany vedená jednotka, vytvořila podmínky pro takové cvičení," uvedl Kopecký. „Velkou výhodou této tréninkové sítě je skvělý systém hodnocení. Zkoumají, kontrolují, radí, mentorují a pomáhají nám úspěšně projít cvičením."

Allied Spirit II – Zaujetí postavení 2. tankové roty

Jak uvádí server Army.mil, chvála není vedená jen jedním směrem. Uznání se dočkaly z centra JMRC také zahraniční jednotky účastnící se cvičení Allied Spirit II.

„Prozatím, co jsem viděl, a to zejména z České republiky, jde o velmi profesionální a řízené jednotky," řekl Daniel. „Jejich personál je velmi důkladný v plánování a analýze. Spolupráce s nimi je skvělá."

„Byli vybrání (Armáda ČR – pozn. red.) pro jejich schopnost integrace a jejich ochotu budovat společnou interoperabilitu a my jsme jim poskytli tuhle příležitost," dodal Daniels. „Pokud se podíváme na Čechy, jsou velmi silná entita."

„Úspěch je také v tom, že jsme vybudovali základy," pokračuje Daniels. „7. česká brigáda má nyní vztah k 1st Royal Irish Regiment, mají vztah k americké 1-91 Cavalry Squadron a mají vztah ke gruzínskému praporu. Takže pokud se jednotky rozhodnou pro integraci a rozhodnou se pro budoucí trénink, vědí, že mají partnera, mohou pokračovat a dostanou pomoc."

„Myslím, že všichni chtějí vybudovat vzájemné vztahy," vysvětluje Daniels. „Ať už jde o mírové nebo bojové operace, vypadá to, že jsme se nyní zaměřili na to, jak integrovat síly NATO a OSN do společných standardních misí v celém spektru. Stanovili jsme podmínky, abychom naše jednotky (Americké – pozn. red.) propojili s našimi spojenci z NATO, kdekoliv je pošleme po celém světě."

Zdroj: Army.mil

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Na padlé české vojáky vzpomínali i v Kábulu a Bagrámu

Uběhl právě rok od sebevražedného útoku v afghánské provincii Parwan, kdy tragicky zahynulo pět ...

Luboš Dobrovský: K otázkám obrany České republiky

V polovině června proběhla na Centru bezpečnostních a vojenskostrategických studií na ...

ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky

Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...

Bezpečnostní manažer AČR: Udržujeme pouze nastavený chod

Praporčík Petr Švaňa ( starší pracovník štábu Oddělení řízení a podpory Krajského vojenského ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Sgt Murphy
  17:58 22.08.2015

  Zaujímalo by ma, ako si ten MILES poradí keď sa vojak skryje napríklad len za listie alebo do vysokej trávy a pod. za mäkký materiál, pravdaže ostrá guľka by tým nemala problém prejsť, ale laser je len laser.

 • kazd
  10:00 18.08.2015

  Myslím, že je v podstatě jedno jestli bude výsledek super nebo propadák, pokud je to první svého typu.

  To podstané je, že sami vojáci uvidí co jim chybí. Když nerozumí co se jim říká v nějaké krizovbé situci tak je to 100 x účinější než když jim příjde rozkaz mít angličtinu na téhle a téhle úrovni.

  Takže za mě je spíše podstatné to, co se píše na konci - že se vytvoří vazba - za dva roky zopakovat a posoudit progres.
  Přínos takového cvičení pro reálnou obranychopnost ČR je x krát větší než plnění nějakých metodických plánů výcviku (bez ohledu na druh jednotky).
  Právě proto jsem zde např. kritizoval, že na největším cvičení NATO za posledních 15 let budeme mít tři vrtulníky.

 • Left
  00:04 18.08.2015

  To Takeda: Také bych rád viděl nějaké závěry, které se neomezí na strohé komentáře vysokých vojenských představitelů, kteří řeknou to, co stejně musí.

  Opravdu by stálo za to se dovědět, jak si naši opravdu bez příkras stáli v porovnání třeba s britskými a americkými kolegy. Vím, že to asi není vše úplně veřejné, ale nějaký insight by byl zajímavý.
  Druhou kapitolou by bylo zvládnutí akce ze strany českého velení - dovědět se z této oblasti nějaké relevantnější informace by bylo ale asi ještě o poznání složitější.

  Tak jako tak ale věřím, že tam naši lidi nedělají ostudu, byť mám velkou obavu hlavně ve vztahu k jazykové vybavenosti, která se v AČR podceňuje, přestože je pro nás absolutně klíčovou schopností.

 • GAVL
  23:47 17.08.2015

  Zcela souhlasím s tím, že by to chtělo nějaký rozbor po skončení cvičení. Třeba i včetně mapek s pohybem nepřítele a pohybem bratrských armád.

 • Takeda
  23:18 17.08.2015

  Chtělo by to nějakou analýzu až bude úplně po akci, jak si naši vedli, jestli dovedli mezinárodní brigádu dobře vést a jestli "nepříteli" nakopali zadky.

  Těším se na takový článek.

 • Takeda
  23:12 17.08.2015

  GAVL: Hmm, ale naštěstí to tak není, takže můžeme být v klidu a Ukrajinu sem tak okatě netahat.

 • GAVL
  22:52 17.08.2015

  Zadání cvičení může být i o tom jak efektivně podržet nelegitimní vládu ( která se dostala k moci politickým pučem ) včasným zamezením rozvinutí odporu části obyvatelstva, která má odvahu puči vzdorovat s pomocí dobrovolníků z okolních států a poměrně velké dezerce z vládních ozbrojených složek či alespoň neochotě vládních složek efektivně potlačit rebely.

  Dle mého názoru by na toto cvičení měli dozírat především Němci, neboť ti princip hybridní války uplatnili již v první světové válce, poté při záboru pohraničí československého. Dalo by se říci i při obsazení Norska. Němci tam kupodivu ani nejsou a přitom to mají blíž než Kanaďané.

  Nevybavuji si kde by se Američanům povedlo pomocí hybridních metod vedení války dosáhnout svých cílů. Řekl bych , že Němci mají v tomto větší schopnosti.

 • lorgarius
  18:03 17.08.2015

  Dakujem za ujasnenie

 • Jan Grohmann
  16:03 17.08.2015

  Americká armáda přikládá cvičení (kontrola, hodnocení, analýza, atd.) větší důraz, než obvykle. Důvodem je fakt, že tak velké jednotce velí poprvé česká armáda, která se podobné role zhostila poprvé.

 • lorgarius
  15:50 17.08.2015

  Díky vedoucí roli Armády ČR je cvičení pozorně sledováno americkou armádou.-asi blba otazka, ale co je myslene touto vetou?