Společné cvičení českých a izraelských speciálních jednotek

Odstřelovačský tým 601. skss / IDF

V úterý skončilo dva týdny dlouhé cvičení českých a izraelských speciálních sil ve výcvikovém prostoru Ceelim v Negevské poušti. Za českou stranu se cvičení účastnila 601. skupina speciálních sil (601. skss) a za izraelskou stranu speciální jednotka Duvdevan.

Duvdevan (hebrejský výraz pro "třešeň") je izraelská speciální jednotka určená pro operace v městských oblastech. Vojáci jednotky často provádějí tajné operace na nepřátelském území, kdy nosí oblečení místních obyvatel.

Mezi hlavní úkoly jednotky patří boj ve městě, protiteroristické operace, tajné operace, zatýkání, likvidace konkrétních osob a záchrana rukojmí. Příslušníci jednotky Duvdevan jsou často nasazování proti Palestincům - při nepokojích se její maskovaní agenti vmísí do davu Palestinců a když násilí eskaluje, vytasí zbraně a začnou zatýkat.

Duvdevan je považován za jednu z nejúspěšnějších protiteroristických jednotek. Aby se její příslušníci úspěšně infiltrovali do palestinské komunity, podstupují speciální sedmiměsíční trénink. „Dvě nejdůležitější věci, které u vojáků hledám, je odhodlání a bojovnost. Jdou za svým cílem, dokud ho nedosáhnou," uvedl v roce 2015 pro The Jerusalem Post jeden z velitelů, který cvičí nové rekruty jednotky.

Agenti absolvují 180 hodin izraelského bojového umění Krav Maga. „Učíme je, jak použít své ruce a nohy jako zbraň a dostat nepřítele co nejrychleji s minimálním počtem úderů zaměřených na slabá místa. Musí se vypořádat s teroristy, kteří na ně budou útočit s nožem nebo zbraní," dodal velitel. Mimo fyzické zdatnosti se muži také učí, jak splynout s davem. Osvojují si arabské kulturní zvyky, jazyk i dialekt.

Jednotka Duvdevan se podle The Jerusalem Post účastnila stovek operací v "komplikovaných podmínkách" za účelem zadržení hledaných Palestinců, zamezení plánovaných teroristických útoků a zničení teroristické infrastruktury.

Vojáci jednotky Duvdevan předávali po dva týdny své zkušenosti vojákům české speciální jednotky 601. skss. Muži obou jednotek cvičili ve výcvikovém táboře Ceelim, kde stojí i simulovaná arabská městská čtvrť.

"Na společném výcviku si ceníme především zkušeností izraelské strany a také specifických podmínek a prostředí v jejich výcvikových prostorech," sdělil ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Za Českou republiku se akce zúčastnilo zhruba 50 příslušníků 601. skss

Podle Šulce byl výcvik zaměřen „na sdílení zkušeností při vedení protiteroristických operací v zastavěném prostoru" a konal se na přelomu července a srpna. Vojáci nacvičovali boj v městském prostředí a obsazování budov.


Cvičení 601. skss a Duvdevan

V tiskovém prohlášení IDF uvedly, že cílem společného cvičení bylo studovat dovednosti a postupy obou jednotek. Podle jednoho z velitelů jednotky Duvdevan, kterého izraelská média označují jako "kapitána C", bylo cvičení s 601. skss pro jednotku "smysluplnou a užitečnou" zkušeností.

"Ozbrojené sily společně cvičily v zastavěné oblasti v oblasti Ceelim, s cílem se společně učit," uvedl "kapitán C". "Není pochyb o tom, že to bylo úspěšné a smysluplné cvičení pro obě strany."

Zástupce velitele české jednotky, četař Pavel Vaneček, pro The Jerusalem Post uvedl, že "vzájemná příprava s jednotkou Duvdevan byla první příležitostí ke sdílení bojových znalostí a zkušeností s bojem v městském prostředí s tak elitní jednotkou. Tato vzájemná spolupráce byla přínosem pro obě strany a ukazuje na srdečný vztah mezi oběma zeměmi."

Cvičení je dalším důkazem intezivnější spolupráce České republiky a Izraele ve vojenských otázkách.

Česko také v rámci budování užší vojenské spolupráce pošle do Izraele speciálního diplomata pro zbrojní průmysl. „Izraelce naše rozhodnutí potěšilo, už teď nás zahrnuli seznamem oborů, v nichž by mohly spolupracovat české a izraelské firmy z oboru," uvedl náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

Zdroj: The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Kvalifikační kurz u 601. skupiny speciálních sil

Redakce Armádních novin měla možnost nahlédnout během jednoho dne do výcviku nových příslušníků 601. ...

Rekordní americká pomoc: Izrael získá 38 miliard dolarů

Po dlouhém jednání dnes Washington a Tel Aviv podepíši dohodu o nové vojenské spolupráci. V rámci ...

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou ...

Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel TITUS na podvozku TATRA

Vláda České republiky v pondělí 24. 7. 2017 schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel TITUS ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  19:39 20.08.2017

  Tak snad se ti Izraelci od našich něco přiučili ;-)...SOG organizačně na bojiště vůbec nepatřila, měli původně hlídat objekty a chránit osoby, jako složka vojenské policie.

  Tak snad se ti Izraelci od našich něco přiučili ;-)...SOG organizačně na bojiště vůbec nepatřila, měli původně hlídat objekty a chránit osoby, jako složka vojenské policie.

 • Nesher
  17:51 20.08.2017

  Kolt, 3RMO Je fakt, že to jak zametli se SOG bylo min. hodně nefér, ale na druhou stranu je otázka, zda 25 tis. armáda skutečně potřebuje a dlouhodobě dokáže rozvíjet 2 jednotky ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, 3RMO
  Je fakt, že to jak zametli se SOG bylo min. hodně nefér, ale na druhou stranu je otázka, zda 25 tis. armáda skutečně potřebuje a dlouhodobě dokáže rozvíjet 2 jednotky speciálních sil. Podle mě by to byl zbytečný luxus (ostatně to je i nyní budovaná jednotka podpory speciálních sil v Olomouci jejíž práci by zcela jistě dokázal zastat 43. výsadkový prapor). A SOG v tomto boji podlehl celkem logicky, jako jednotka Vojenské policie stál trochu mimo struktury, velkou část osazenstva tvořili bývalí příslušníci PČR a nikoliv "vojáci" a oproti dlouhodobě budované 601 byl SOG menší, méně univerzální a méně "vojenský", a to v časech kdy krom zahraničních misí nebylo už skoro na nic dalšího, hrálo svou roli. Dalším mínusem dozajista bylo i to, že SOG byl dítě exministra Tvrdíka a po jeho neslavném odchodu ho neměl kdo podporovat. Prostě nesystémový prvek, který by pravděpodobně skončil tak jako tak. Že se ten konec dal provést důstojněji a slušnější, tak o tom není sporu.

  Tečka
  K žádnému zrušení speciálních sil nedošlo, zrušena byla jedna relativně malá jednotka (důvody uvádím výše). 601. SkSS je kontinuální budována a nasazována do akce (Kosovo, Irák, Afghánistán a naposled Mali).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:15 19.08.2017

  MeVik, díky!

  MeVik, díky!

 • MeVik
  09:49 19.08.2017

  @Kolt

  Je to SIG.

  @Kolt

  Je to SIG.

 • KOLT
  23:22 18.08.2017

  Mmchd, koukal jsem teď na jejich nejnovější uvolněné video z výcviku a mám dojem, že tam střílí z ÚP hned po vynoření z vody. Mají k dispozici i něco jiného než standardní M4? ...Zobrazit celý příspěvek

  Mmchd, koukal jsem teď na jejich nejnovější uvolněné video z výcviku a mám dojem, že tam střílí z ÚP hned po vynoření z vody. Mají k dispozici i něco jiného než standardní M4? Protože s tou by to asi nebyl úplně dobrý nápad. Vím, že se svého času mluvilo o asi stovce SIG516 od Američanů, ale nevím, jestli skutečně doputovala k Šestce nebo měla jiné určení.
  Pravdou je, že na záběrech ve vodě jsou pušky, které mají jiné spojení těla a předpažbí než klasická M4. I bych si myslel, že je to individuální modifikace, ale při vodních akcích všichni mají tyhle, jindy naopak M4, čili to pravděpodobně bude jiná zbraň. A to předpažbí vypadá jako u Sigu. Není tu někdo znalý věci, kdo by z těch rychlých záběrů dokázal identifikovat, o jakou zbraň se jedná?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:18 18.08.2017

  Je veřejným tajemstvím, že SOG byl zrušen díky p. Páleníkovi, bývalému veliteli 601. skss, tou dobou šéfovi vojenského zpravodajství...

  Je veřejným tajemstvím, že SOG byl zrušen díky p. Páleníkovi, bývalému veliteli 601. skss, tou dobou šéfovi vojenského zpravodajství...

 • 3RMO
  21:42 18.08.2017

  Tecka myslíš SOG? (v Afganistánu byli spojenci oznčeni za špičku , což se některým tlustoprdům na MO nelíbilo tak z nich udělali zbabělce že nechali brity ve štychu. Což britové ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka
  myslíš SOG? (v Afganistánu byli spojenci oznčeni za špičku , což se některým tlustoprdům na MO nelíbilo tak z nich udělali zbabělce že nechali brity ve štychu. Což britové později označili za lež)...Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:02 18.08.2017

  GAVL
  Dobrze...tym bardziej,że Czesi dobrych pare lat temu,realnie zlikwidowali jednostki specjalne. Komu na tym zależało ?

  GAVL
  Dobrze...tym bardziej,że Czesi dobrych pare lat temu,realnie zlikwidowali jednostki specjalne. Komu na tym zależało ?

 • GAVL
  19:25 18.08.2017

  Cvičení se našim bude hodit.

  Hlavně aby naše diplomatická cesta neskončila nákupem tanků M60.

  Cvičení se našim bude hodit.

  Hlavně aby naše diplomatická cesta neskončila nákupem tanků M60.

Načítám diskuzi...