Cvičení Ghost Hunters 2016: Kdo zná, vítězí!

Technika jednotky ISR IVECO MPRS II. / kpt. Petr Šiler

Šest stovek „průzkumáků" a „elektroniků" z 53. pluku průzkumu a elektronického boje již druhým týdnem prakticky naplňuje motto jednotky „Kdo zná, vítězí". Ve vojenském újezdu Libavá vrcholí cvičení Ghost Hunters 2016.

Modulárně vytvářená jednotka ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) získává a vyhodnocuje informace o nepříteli, zpracovává podklady veliteli brigádního úkolového uskupení na podporu jeho rozhodnutí k vedení bojové činnosti.

Součástí cvičení jsou také jednotky ostatních útvarů pozemních sil, které imitují síly a prostředky nepřítele.

„Cvičení takového rozsahu s vytvořenými reálnými podmínkami bylo možno uskutečnit díky zapojení zejména 7. mechanizované brigády, útvarů Vzdušných sil, ale také útvaru rychlého nasazení Policie ČR a dalších", uvedl řídící cvičení, velitel 53. pluku průzkumu a elektronického boje plukovník Havlík.

Jednotky průzkumu a elektronického boje tak měly možnost v praxi odhalovat například bojová vozidla pěchoty BVP 2, vozidla PANDUR v průzkumné verzi, průzkumný dělostřelecký prostředek ARTHUR, samohybné minomety PRAM, vozidla Land Rover Kajman, vypátrávat a sledovat provoz v rádiových sítích těchto pozemních prostředků, ale také na vrtulnících Mi24 či letounech L-159 ALCA.

Dělostřelecký průzkum při cestě na pozorovací stanoviště. / kpt. Petr Šiler

Údaje a data přímo z terénu jsou přenášeny z vozidel vybavenými moderní elektronikou jako například IVECO STAR V, mobilní průzkumný rušící systém IVECO MPRS II, zařízeními jako mobilní bojový komplet MBK nebo bezpilotním průzkumným prostředkem RAVEN.

„Kromě elektronických očí má jednotka ISR také své živé oči, kterými jsou průzkumné skupiny složené z vojáků vysazených na padacích do týlu nepřítele. Dobře maskováni pak z prostoru zájmu předávají informace o pohybu, složení a výzbroji protivníka.

Skupiny jsou zasazeny nepřetržitě, podle potřeby se přesouvají a další zásoby jsou jim posílány také ze vzduchu. Právě schopnost „dozásobení" ze vzduchu prostřednictvím vrtulníku Mi 24 byla jednou z mnoha činností, které jsme v rámci cvičení GHOST HUNTERS v praxi prověřovali," popisuje jeden z příslušníků směny řízení jednotky ISR nadporučík Daniel Hanšut.

Hlavní místo velení Ghost Hunters 2016. / kpt. Petr Šiler

Údaje a skutečnosti získané jedním z průzkumných týmů pak byly využity útvarem rychlého nasazení Policie České republiky, která v rámci jednoho ze scénářů cvičení provedla zásah a osvobodila generála místní armády uneseného jednou z lokálních guerillových bojůvek.

Celý proces zpracování informací a výsledné produkty poskytované velitelům bojových jednotek si v rámci prezentačního dne prohlédl zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu generálporučík Ing. František Malenínský spolu s dalšími funkcionáři a veliteli jednotek zapojených do cvičení.

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Kvalifikační kurz u 601. skupiny speciálních sil

Redakce Armádních novin měla možnost nahlédnout během jednoho dne do výcviku nových příslušníků 601. ...

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení ...

Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?

Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem ...

Vojenské cvičení Anakonda 2016: Pod prahem války

Od 7. do 17. června v Polsku proběhne cvičení Anakonda 2016 - největší cvičení NATO v roce 2016. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Anton
  07:40 06.06.2016

  Litovat Rusaky nemusite. Podľa môjho názoru majú takéto cvičenia zmyslel. Nazrime čosi do našej spornej histórie... V dnešnej dobe upozorňujem že cez také zlomkové vyhodnocovania ...Zobrazit celý příspěvek

  Litovat Rusaky nemusite. Podľa môjho názoru majú takéto cvičenia zmyslel. Nazrime čosi do našej spornej histórie...
  V dnešnej dobe upozorňujem že cez také zlomkové vyhodnocovania Nemecká BND v roku 1968 vedela najmenej dva týždne dopredu o invázii vojsk Varšavskej Zmluvy do ČSSR. Berie sa to ako jeden s veľkých úspechov Nemeckých tajných.
  USA prezident mal tiež na stole satelitné snímky, že k hraniciam ČSSR sa zoskupuju armády. Jeden Český agent to komentoval v jednom dokumente približne takto...
  Na Západe a najmä v USA to brali približne takto...
  Ak my máme problémy vo Vietname pred Svetovou verejnosťou, tak nech Rusi maju problém s ČSSR.
  Alebo trošku s iných úvah...Prečo sa Nemecko a Japonsko, z devastovaných, porazených štátov po druhej svetovej opäť prepracovali medzi prvých 5 najsilnejších ekonomik na svete?
  Aj dnes napríklad Amnesty mi preposlala link, že americkí tajní snímali iba v roku 2013
  6 miliárd hovorov cez mobily denne a 42 miliárd aktivít na Internete mesačne vrátane histórie Internetu a emailov.
  Amnesty tiež uvádzala, že aj v Číne je vyčlenených iba na špehovanie Internetu cez 2 milióny pracovníkov.
  (Ako by sa krásne takto vyriešila v naších štátoch zamestnanosť a vyspelé technológie nechám na úvahy čitateľom)
  Oproti takým aktivitám už vypadá stara KGB ako neškodny šedivý strašiak do kapusty.
  Prepukli rôzne megaškandály ako škandál o odpočuvani Merkelovej mobilu ako spojenca USA v NATO. Nemcom zasa prepukli škandály, že špehovali Belgické obyvateľstvo cez Telekom v prospech USA. (Akosi to nepomohlo pred nedávnymi teroristickými útokmi. Dokonca Turci a Greci vykrikovali, že im o niektorých teroristov preposlali informácie asi rok dopredu.)
  Britom prepuklo, že ich elektronickí tajní špehujú aj naše deti pri Internetových hrách.
  Také rozsahy elektronického špehovania našími veľmocami vôbec neznižili počet občianských vojen, ani teroristické útoky, drogové mafie, obchod so ženami a podobne!
  Treba si uvedomiť, že naše štáty nemaju ekonomickí na také rozsahy špehovania.
  Aj vymenený veľký brat ich pozorne počúva, nielen bývala KGB. Ani s tými spojencami si nemôžeme byť celkom istí.
  Z historie Západ nás zradil v roku 1938, o nás bez nás, čo viedlo k 2 svetovej.
  Rusi a Varšavskí spojenci nás zradili v roku 1968.
  Tá veľká presnosť zásahov letectva v Sýrii bola aj vysadkom ruských vojakov, ktorí navádzali presné zasahy letectva. Zopár takých Ruských vysadkárov už za to zaplatilo životom.
  Aj poskladaním drobných správ BND, stačilo na to že riadne dopredu vedeli o invázii do ČSSR v roku 1968. A potom mali cekom dobrý prehľad aj o naších komunistov a emigrantov.Skrýt celý příspěvek

 • Dundee
  12:06 05.06.2016

  apache:

  Na zahradě pak ještě pěstují stromy, nejoblíbenější je u nich Buk.

  apache:

  Na zahradě pak ještě pěstují stromy, nejoblíbenější je u nich Buk.

 • apache
  22:09 04.06.2016

  zimbio: Rusáků litovat nemusíte, u etnických Rusů je běžné, že podobně vyspělé prostředky elektronického boje má v garáži každá rodina a i ten nejobyčejnější horník je umí dokonale ...Zobrazit celý příspěvek

  zimbio: Rusáků litovat nemusíte, u etnických Rusů je běžné, že podobně vyspělé prostředky elektronického boje má v garáži každá rodina a i ten nejobyčejnější horník je umí dokonale obsluhovat, jak vidno na Donbase.Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  21:04 04.06.2016

  Lituji rusáky!Mít takového nepřítele, tak umřu strachy jen při pomyšlení,že se na mne chystá!

  Lituji rusáky!Mít takového nepřítele, tak umřu strachy jen při pomyšlení,že se na mne chystá!

Načítám diskuzi...