Cvičení průzkumných skupin

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr
Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 71. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr

V termínu 19. do 23. května 2014 se uskutečnil pod řízením zpravodajských skupin 71. a 72. mechanizovaného praporu společný výcvik průzkumných skupin těchto praporů. Cvičení bylo zaměřeno na odbornou průzkumnou přípravu a zvýšení fyzické a psychické připravenosti vojenských průzkumníků.

V první části výcviku vojáci překonávali překážky, které jim řídící s instruktory připravili. Mimo jiné došlo na překonávání bojové dráhy v jednotlivcích, v týmech i v taktické situaci, dále se jednalo o vojenské lezení se zaměřením na zdolávání skalních překážek.

V neposlední řadě vojáky čekalo překonávání vodní překážky improvizovaným způsobem na vodním cvičišti Barnov, kde teplota vody byla daleko od rekreačního ideálu. Mezery ve výcviku byly vyplněny teoretickými zaměstnáními pro zopakování a prověření zejména průzkumných, ženijních a zdravotních znalostí.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr Foto: Ženijní část výcviku. / 71. mpr

Druhá část byla zaměřena na praktickou stránku činnosti průzkumných týmů, kdy námět zaměřený na provádění průzkumu v rámci stabilizační operace vhodně doplňovaly částí svých jednotek 73. tankový a 102. průzkumný prapor. Ty pro naše hlídky představovaly nejen kvalitního protivníka, ale hlavně výzvu, kterou se všichni cvičící snažili odpovídajícím způsobem zvládnout.

Průzkumníci z Prostějova také navíc kvalitním prováděním vlastní průzkumné a protidiverzní činnosti a používáním bezpilotních prostředků práci našich průzkumných týmů velmi účinně ztěžovali.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr Foto: Výcvik vojenského lezení. / 71. mpr

Závěr úkolu poskytl ve dvou scénářích možnost k prověření jednotlivých hlídek ve schopnostech spolupráce, kdy zejména velitelé museli společně řešit problémy vyplývající s navazováním kontaktu se spřátelenými jednotkami ve shromaždišti. Vrcholem pak byla reakce na provedenou léčku nepřítele, která prokázala schopnost kvalitní kooperace týmů průzkumných skupin obou praporů a jejich fungování jako neorganického celku.

Poté, co byly stanovené prostory propátrány, objekty odpozorovány a jednotky i se dvěma simulovanými zraněnými ze závěrečné léčky zpátky na základně, si mohli průzkumníci poprvé oddechnout a připravit se na závěrečné vyhodnocení a výměnu zkušeností. Rozhodčí, kteří byli součástí všech týmů a měli tak možnost sledovat jejich činnost po celou dobu, následně provedli vyhodnocení, které poukázalo na několik nedostatků.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr Foto: Překonávání vodní překážky. / 71. mpr

Odhalení těchto chyb a poukázáním na ně pak bylo hlavním cílem tohoto výcviku. Bez objektivní kritiky se nikdo nemůže posunout dále a tím méně průzkumná jednotka, kde i malá chyba v přípravě nebo v průběhu plnění úkolu muže mít závažné následky.

Závěrečnému nástupu dominovalo společné přání všech zúčastněných, aby se podobné cvičení, při kterém obě sesterské jednotky cvičí spolu, opakovala co nejčastěji.

Zdroj: 71. mpr

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výběrové řízení k 43. výsadkovému praporu

Všude ve světě je nepsaným pravidlem, že k armádním jednotkám, které jsou určitým způsobem ...

Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen

Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 ...

"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu

Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION ...

Třetí strážní rota se poprvé setkala v úplné sestavě

Ve dnech 22. – 25. dubna se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá uskutečnilo první společné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...