Cvičení Red Flag: Stíhačka F-35 ničí soupeře poměrem 15:1

Foto: Stíhačky F-35B americké námořní pěchoty na cvičení Red Flag 17-1; větší foto / Public Domain
Stíhačky F-35A na cvičení Red Flag 17-1; větší foto / Public Domain

Na probíhajícím leteckém cvičení Red Flag 17-1 na základně Nellis Air Force Base prokázala stíhačka F-35A Lightning II svou technickou nadřazenost nad ostatními letouny. V realistických cvičných soubojích F-35 dosáhla skóre 15:1 - tedy na každých 15 zničených nepřátelských letadel byla ztracena jedna F-35.

Reálný boj na Red Flag

Red Flag vzniklo po neblahých zkušenostech amerických letců z Vietnamské války, kdy životnost pilota byla přímá úměrná jeho zkušenostem z ostrých bojových akcí. Cílem cvičení Red Flag je realisticky replikovat bojové scénáře a zvyšovat šance pilotů bez bojových zkušeností v opravdovém konfliktu.

Probíhajícího cvičení Red Flag 17-1 se účastní 129 letadel ze Spojených států, Velké Británie a Austrálie. Jde o první cvičení Red Flag s účastí stíhaček F-35A Lightning II - tedy verze s klasickým startem a přistáním.

Během tří týdnů dlouhého cvičení (do 10. února) proti sobě bojují “modří” (Blue Force) a “červení” agresoři (Red Force). V jednotlivých scénářích piloti procvičují vedení boje vzduch-vzduch, vzduch-země, elektronický/kybernetický boj, pátrací a záchranné operace nebo podporu speciálních sil. Mise probíhají ve dne i v noci.

V modelových vzdušných soubojích útočí “červení” ve vlnách po osmi až 16 letadlech. “Modří” mohou nasadit proti agresorům až 60 letadel. Při sestřelení letadla agresorů se ale do boje přidá další letadlo - resp. zničený letoun agresorů odletí do “oživovací” zóny a vrátí se zpět do boje. Modří tak během jedné mise vzduch-vzduch mohou čelit až 50 letadlům agresorů.

Letku agresorů tvoří letadla F-15C/D z 65. perutě agresorů (65th Aggressor Squadron) a letouny F-16C/D z 64. perutě agresorů (64th Aggressor Squadron). Stroje F-15 simulují ruské stíhačky Su-27 a F-16 stíhačky MiG-29. Piloti těchto strojů neustále studují taktiku potenciálních protivníků, kterou následně používají na cvičeních.

Nepřátelské raketové komplety země-vzduch protivzdušné obrany (PVO) simuluje 507. peruť protivzdušné obrany agresora (507th Air Defense Aggressor Squadron).

“Red Flag nabízí intenzivní trénink a velkou vzdělávací zkušenost,” uvedl podplukovník DeAngelis, pilot F-35 a velitel 419. operační skupiny (419th Operations Group). “Piloti agresorů patří mezi nejlepší z nejlepších a tráví čas učením taktiky nepřátelských vzdušných sil, takže nás důsledně otestují.”  

Cvičení Red Flag 17-1 se účastní nejrůznější typy vojenských letadel.

F-35 na cvičení Red Flag 17-1

“Senzory F-35A a schopnost vytvářet situační povědomí o bojišti jsou úžasné, ale s velkým počtem přátelských letadel, nepřátelských letadel a hrozbami země-vzduch, které jsou na cvičení Red Flag, jde o spoustu informací, které musíme zpracovat,” uvedl major James Schmidt, pilot F-35A z 34. stíhací perutě (34th Fighter Squadron).

“Díky schopnosti F-35A ukázat nám, kde jsou přátelské síly, kde jsou nepřátele, víme, že nás nepřátele nemohou vidět, což nám dává smrtící výhodu při vyhledávaní hrozeb a cílů hluboko v nepřátelském území,” dodal Schmidt.

Letoun F-35 je sice označován jako víceúčelový, ale jde primárně o stíhací bombardér. Hlavním posláním F-35 je provádět hloubkové nálety (Air Interdiction; nebo také “vzdušná izolace”) a potlačovat PVO nepřítele. K tomu je F-35 vybaven pokročilými senzory.

Elektro-optický senzor EOTS (Electro-Optical Target System) F-35 dokáže automaticky vizuálně odhalit odpálenou raketu země-vzduch PVO a okamžitě vypočítat přesné místo odpalu. Informaci F-35 přepošle dalším letounům, případně sám zahájí útok.

“Naše stealth se ukazuje jako velmi užitečná,” říká major Jayson Rickard, pilot F-35A ze 466. stíhací perutě (466th Fighter Squadron). “Jsme překvapivé cíle, ničíme vyspělé rakety země-vzduch a také nějaké vzdušné cíle.”

“Čtyři moji piloti F-35A se vrátili z mise, jde o lidi, kteří roky létali na Red Flag s letouny F-15 a F-16, a řekli mi ´To je úžasné. Nikdy jsem neměl ve vzduchu takové situační povědomí. Vím, kdo je kdo, vím, kdo je v nebezpečí a vím, kde musím pokračovat. Tyhle informace na letounech čtvrté generace jednoduše nemáte,” říká zase podplukovník George Watkins, pilot F-35 a velitel 34. stíhací perutě (34th Fighter Squadron).

Zajímavý je také údaj o nasaditelnosti letadel při plnění misí. Nasaditelnost F-35A účastnících se cvičení Red Flag dosáhla 92 %. Dlužno dodat, že jde o letadla, které jsou oficiálně označená jako bojeschopná (tedy ta, která neprochází pravidelnou údržbou a odstávkou). Podle webových stránek Nelis Air Force Base nasaditelnost letadel 4. generace do misí dosahuje 70 až 85 %.

F-22A kryjí záda

Cvičení Red Flag se účastní také letouny F-22A Raptor - ty jsou pravě přímo určené k vedení boje vzduch-vzduch.

“Jsou určeny (F-22 - pozn. red.) pro boj vzduch-vzduch. My se soustředíme (s F-35 - pozn. red.) na potlačení pozic nepřátelských PVO,” uvedl podplukovník Watkins. “Díky našemu radaru se syntetickou aparaturou dokážeme skrze počasí mapovat terén a detekovat hrozby dříve, jiná letadla.”

Podle National Interest je sice 15 zničených nepřátelských letadel na jedno ztracené F-35 dobrý výsledek, ale nedosahuje úspěchů F-22A Raptor. Během cvičení Red Flag v roce 2007 modrý tým, kde působily i letouny F-22A, dosáhl 241 zničených nepřátelských letadel na dvě vlastní sestřelená letadla. Dvě ztracená letadla ale nebyly F-22A Raptor, ale “modré” F-15C.

Jak si však všímá The Aviatonist, poměr “15:1” pro F-35 je číslo bez znalosti hlubšího pozadí cvičení. Například není jasné, jak se na tomto skóre podílely letadla F-22A, která stíhačkám F-35 “kryla záda”.

V každém případě nelze číslo 15:1 brát, ostatně jako číslo 241:2 v případě F-22A, jako etalon pro výsledek jakéhokoliv nasazení F-35 (nebo F-22A) ve skutečné letecké válce.

Zdroj: Hill Air Force Base; National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti ...

Cena stíhačky F-35A poprvé pod 100 milionů dolarů

Americké ministerstvo obrany a Lockheed Martin je před uzavřením dohody o dodávce desáté výrobní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lightgray
  02:33 08.07.2020

  Je to cvičení, je strana která má umřít a strana která má přežít.
  F-15 při těchto cvičeních dosahují taky impozantních výsledků 9:1,12:1 atd.
  Jde o reklamní žblebt.
  Nic proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to cvičení, je strana která má umřít a strana která má přežít.
  F-15 při těchto cvičeních dosahují taky impozantních výsledků 9:1,12:1 atd.
  Jde o reklamní žblebt.
  Nic proti výborným schopnostem F-35
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:31 19.02.2017

  btw, F35 vraj pouziva Fibermat CNT RAM nater, ktory vraj umoznuje pohlcovanie EM vln od 0.1Mhz az 60Ghz.. takze F35 by mala byt obtiazne zistitelna aj pre kratkovlnne radary...

  btw, F35 vraj pouziva Fibermat CNT RAM nater, ktory vraj umoznuje pohlcovanie EM vln od 0.1Mhz az 60Ghz.. takze F35 by mala byt obtiazne zistitelna aj pre kratkovlnne radary...

 • Shania
  18:36 19.02.2017

  https://www.youtube.com/watch?...

  vystříhané vide ze stejného eventu zaměřené jen na Red Flag a USMC cvičení.


  -----------

  Takže z dat co máme, se pokusím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.youtube.com/watch?...

  vystříhané vide ze stejného eventu zaměřené jen na Red Flag a USMC cvičení.


  -----------

  Takže z dat co máme, se pokusím udělat lepší představu o rozsahu cvičení (za předpokladu, že všechny mise byli ve stejném rozsahu, což určitě nebyli a je pravděpodobné, že většina misí byla menšího rozsahu)

  Na cvičení bylo 13 F-35A, pravděpodobně lítali po 9, minimálně však po čtyřech.

  Cvičení trvalo 19 dní - 23.1. - 10.2.

  Celkem bylo pro F-35 planovaných 226 sorties a uskutečnili 207. 19 sorties bylo zrušeno kvůli počasí a jiným věcem nevhazující se k technickému stavu F-35.

  Takže to je průměrně 11 - 12 sorties /den. Takže asi 1-2 mise denně.

  Pokud tedy lítali po 9, je to cca 23-25 misí(je pravděpodobné že část operací byla v jiném počtu).

  Pokud po 4 tak 56 - 52 misí.

  Pokud je tedy pravda, že čelili až 50 agresorům na misi, je to už při 25 misích víc jak tisíc agresorů... takže 145 sestřelů u F-35A je jen velmi malá část toho proti čemu stáli modří. Score F-22 a další strojů muselo být daleko větší.... včetně ztrát...

  207 sorties taky znamená, že nesli celkem 414 AIM-120 (za předpokladu, že se jim neregenerovala výzbroj) , tzv měli 2,8 AIM-120 na jednoho sestřeleného nepřítele.

  49 zničených SAM při předpokladu že byli 4 na misi je 12-13 misi a 16-17 při třech na misi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:49 18.02.2017

  Larry: mas tam zdroje ne, co tak si je přečíst?

  Valerie se přeslechla, správe je tedy 145:7

  Připadne se můžeš podívanou sám na zasedání komise senátu

  Tady mas videa a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry: mas tam zdroje ne, co tak si je přečíst?

  Valerie se přeslechla, správe je tedy 145:7

  Připadne se můžeš podívanou sám na zasedání komise senátu

  Tady mas videa a shrnuti

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  Připadne tady je pak kratší odeme:

  U.S. House Armed Services Committee F-35 JSF Program Update 16.2.2017


  Zmíněno finální score z RED FLAG a další info

  Finální score pro F-35A na Red Flag je 20:1 (35:5), celkově 145 sestřelů a 7 ztrát. Všech 7 na vizuální vzdálenost. Minimálně jeden byl prý způsoben respawn bugem (agresor se zregeneroval poblíž F-35).
  Vypuštěno 51 simulovaných zbraní (nejspíš GBU-31), zničeno 49 SAM (simulované S-300/400 a další), 92% uspěchanost při doručení bomb. F-35A byli v 3i konfiguraci, tzv dvě bomby (GBU-12/31/32) a dvě AIM-120

  Stroje měli výbornou dostupnost (okolo 90%), ztraceno pár sorties kvůli počasí a jiným vnějším vlivům.

  Zde pak pár detailů k kooperaci F-22 a F-35 a jejich nasazení

  http://www.af.mil/News/Article...


  Další info:

  Zmínka o nedávném cvičení USMC, kde proti sobě stálo 20 agresoru vs 8 (4-8 z nich byli F-35B). Agresoři prý měli velmi špatný den.

  USMC WTI (weapon school) získalo score 24:0 včetně high-end PVO. Podle LTGen Davise by proti podobným hrozbám ztratili polovinu 4gen strojů a nezničili jediný cíl.


  Vyrobeno 210 strojů
  Flotila překročila 73 000 letových hodin
  Lot 13 by měl mít kontrakt na více jak 160 strojů (aktuálně probíhá výroba lot 9 a 10)

  Dodatečných 532 milionu na dokončení pro SDD 2017-20 bude ze zdrojů v rámci programu.

  IOT&E by mělo začít v únoru 2018 s 18 nově vyrobenými block 3F stroji s tím že dalších 5 se připojí později.

  Block 4 nebude samostatný program, ale bude tak monitorován a bude na něj samostatný kontrakt.

  F-35B jsou méně ovlivněny FOD (Foreign object damage) než Harriery. Měli 4 FOD události za 26000 letových hodin na F-35B, žádná z nich nebyla na lodi.

  F-35 má mít velmi dobrou cyber ochranu, větší problém jsou části napojené na síť DOD jako ALIS.

  --------

  Přehled co se dělo u 461 Flight Test Squadron v roce 2016. Pár pěkných záběrů a informací. Integrace a testy zbraní a kanonu, softwaru atd..

  https://youtu.be/PfGuwS2tGPg...
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  11:20 18.02.2017

  :-))) tak jako to vlastně je??? 105 nebo 145 sestřelů?? 15:1 nebo 20:1 :-)))
  Ani se na Rudé vlajce neumí dohodnout, jak to vlastně je, možná mají problémy s počty...to si z vás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :-))) tak jako to vlastně je??? 105 nebo 145 sestřelů?? 15:1 nebo 20:1 :-)))
  Ani se na Rudé vlajce neumí dohodnout, jak to vlastně je, možná mají problémy s počty...to si z vás někdo dělá dámské přirození a vy tomu věříte .-)))
  aneb
  "Německé zbraně vítězí na všech frontách" :-)))))))))
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:18 16.02.2017

  Chyba, není to 105 ale 145 sestřelů.

  https://twitter.com/ValerieIns...

  Chyba, není to 105 ale 145 sestřelů.

  https://twitter.com/ValerieIns...

 • Shania
  16:21 16.02.2017

  tady: https://twitter.com/ValerieIns...

  Harris said the final #f35 kill rate at Red Flag 17-1 is actually 20 to 1.

  tady: https://twitter.com/ValerieIns...

  Harris said the final #f35 kill rate at Red Flag 17-1 is actually 20 to 1.

 • Shania
  16:16 16.02.2017

  probíha slyšení ohledně F-35 mimo dalších informací tu je finální score:

  More Red Flag 17-1 info, courtesy of Harris:
  -105 air to air kills
  -7 losses
  -dropped 51 simulated ...
  Zobrazit celý příspěvek

  probíha slyšení ohledně F-35 mimo dalších informací tu je finální score:

  More Red Flag 17-1 info, courtesy of Harris:
  -105 air to air kills
  -7 losses
  -dropped 51 simulated weapons against SAMs, killed 49 of them

  https://twitter.com/ValerieIns...

  Taky mi tma někde skočilo 20:1 ale to už zas nemužu najít:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:18 15.02.2017

  sorry mám tam kupu překlepů

  sorry mám tam kupu překlepů

 • Olivav
  19:18 15.02.2017

  logik,

  co píšeš je v pohodě, ale to nerozporuje ani Bogdan, ale píše, e supermanévrovatelnost je jako nůž v kapse, kdyby bylo třeba. A obecně jen pilto sbevrah by se hnal do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik,

  co píšeš je v pohodě, ale to nerozporuje ani Bogdan, ale píše, e supermanévrovatelnost je jako nůž v kapse, kdyby bylo třeba. A obecně jen pilto sbevrah by se hnal do něčeho co je pro něj nevýhodné, protože k tomu jeho stroj není navržen. Toť asi taky obecná pravda, takže je nesmysl uvažovat, že by se legacy stroje pouštěly do manévrového boje se Suchojem, pokud by to pro ně nemělo nějakou momentální výhodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:54 15.02.2017

  Jinak k té supermanévrovatelnosti: samozřejmě, jak je to v reálu se dovíme jedině v reálu, ale přesto zatím ve všech leteckých válkách nevyhrávala obratnost, ale rychlost. Protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak k té supermanévrovatelnosti: samozřejmě, jak je to v reálu se dovíme jedině v reálu, ale přesto zatím ve všech leteckých válkách nevyhrávala obratnost, ale rychlost. Protože do manévrovacích soubojů v malé rychlosti se rychlejší letadlo prostě pouštět nemusí.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:47 15.02.2017

  Lary: Přinesl jsem Ti X citací, které vyvrací Tvoje tvrzení, že RedFlag je placený výrobcem. Jak zní Tvá odpověď? Jako kolovrátek dokolečka opakuješ vyvrácené bez jediného nového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lary: Přinesl jsem Ti X citací, které vyvrací Tvoje tvrzení, že RedFlag je placený výrobcem. Jak zní Tvá odpověď? Jako kolovrátek dokolečka opakuješ vyvrácené bez jediného nového argumentu, a svoje tvrzení podkládáš jen tím, "že se to tak dělá" (což jistě jako obchodní zástupce BAE v ČR víš, že....)....

  Takže se omlouvám, ale do té doby, než přineseš nějaký alespoň trochu hmatatelný důkaz, že Red Flag je placeno Lockheedem, na Tvoje ničím nepodložené výmysly již nebudu reagovat.

  ===

  Olivav: Četl jsi, co jsem psal? Proč si to nerozdají naplno? Třeba proto, že by jednak byly podmínky natolik nevyrovnané (F22 by sestřelila ostatní, aniž by ji vyděli), jednak ani jedna strana nechce ostatním státům ukazovat vše, co umí (viz např. omezení radaru Bars).
  Ve vojenských cvičeních vojákům nejde (alespoň v těch dobrých, mezi které rozhodně RF patří) nejde o to si poměřovat pindíky, což je přesně to, k čemu by ten Tvůj "Ring volný" jedině sloužil a co z něj se tady snažili proruští diskutéři dělat (viz Su30 smetla všechny, odtud debata o RF začala - pak se začalo ukazovat, že to bylo trochu jinak), ale k nacvičení konkrétních bojových situací, postupů atd..., a k tomu slouží definovaná omezení, aby se ty situace navodili.
  Proto se i jednotlivá omezení např. vyvažují počtama letadel, umělýma omezeníma druhé strany atd... atd...

  Plné blbnutí v Ringu podle tebe by vypadalo tak, že by jedno letadlo vidělo druhé na 100km, poslalo AMRAAM nebo R77, druhé by bylo sestřelené a cvičení končí. Hezký test, které letadlo má lepší radar, ale pro vojáky k ničemu. To si umějí udělat za řádově menší peníze. A pro porovnání radarů také k ničemu, protože BARS by stejně byl v testovacím režimu (asi, také je možné, že jel naostro a pouze říkají, že tam je testovací režim......) a F15 měli radar z roku krále klacka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:09 15.02.2017

  No oni to prostě mají postavené jinak:

  http://aviationweek.com/awin/s...

  To není o tom komu fandit. To je prostě tak. Koncept je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No oni to prostě mají postavené jinak:

  http://aviationweek.com/awin/s...

  To není o tom komu fandit. To je prostě tak. Koncept je jiný a je otázka který je lepší. Za sebe mohu říci, že doufám, že to nikdy nebudou muset zkoušet v praxi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:03 15.02.2017

  Jo a tady je suško v výzbrojí jak manévruje :)

  https://www.youtube.com/watch?...

  no ovšem 35 to nebude má kanardy.

  Jo a tady je suško v výzbrojí jak manévruje :)

  https://www.youtube.com/watch?...

  no ovšem 35 to nebude má kanardy.

 • Olivav
  17:59 15.02.2017
 • Olivav
  17:46 15.02.2017

  Shania,

  proboha vždyť se shodneme. Mě jen neseděl ten článek, který tu zranitelnost připisoval letadlům s TVC, což je blbost. Jak píšeš je to o dostatku energie a neudělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  proboha vždyť se shodneme. Mě jen neseděl ten článek, který tu zranitelnost připisoval letadlům s TVC, což je blbost. Jak píšeš je to o dostatku energie a neudělat pitomost jako ten Ind na kterého to zkusili a on se chytnul. Otázka je jak má tohle řešené např SU-35. Jestli už tam nemá nějaké omezení v softwaru pro letovou obálku. Opět třeba je i nějaký podobný kód i u F-22 aby to pilot "snadno" nepřetáhnul. Jak už padlo i F-35 má v letové obálce pokročilý kód aby omezil chyby pilota.

  Prostě v tom článku byly věci podány zkresleně a i ten pilot tem Mig-21 popsal nepřesně, což neznamená, že neumí a že by to bylo pako. Snad už si rozumíme.

  logiku Jirosi

  ano civčení je cvičení. Vtip je v tom, že když už tam něco nacvičí, tak proč si to pak nedají naplno jak to jen jde. Ano Indové by Bars nepřepli do plného režimu, ale možná by při tzv. "ring volný" scénáři ukázali co ty Suchoje umí. Takle to bylo dosti svázané a i ostatním to dalo méně než mohlo. kolikrát asi tak mohou blbnout v ringu s výkonným produktem od Suchoje? Takhle je to až moc a jen Hollywood.

  Kdyby chtěli otestovat pronikáni do prostoru s pokročilou PVO, tak minimálně v případě RF musí počítat se systémem Nebo-M apod i v Iráku nejdříve pomocí dronů odkryli PVO sejmuli EW radary a pak teprve poslali F-117. Takže by se jim mohlo stát, že by je pokročilá PVO mohla nepříjemně překvapit.

  No a to, že ty Mig-21 bison zvládly pomocí REB systému od Izrelské Elty zarušit mechnický PESA není nic překvapivého. Ony totiž ty staré radary používaly jen omeené frekvence, které šlo sledovat a zarušit, což už neplatí pro hybridní PESA a AESA radary.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:51 15.02.2017

  Logiku, vy máte času a energie. Jak já vám závidím...Zřejmě podnikáte a jste velmi vytížený člověk. :-)))

  Takže, píšu ještě jednou, Red Flag jako Rudá vlajka. Je to promo akce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku, vy máte času a energie. Jak já vám závidím...Zřejmě podnikáte a jste velmi vytížený člověk. :-)))

  Takže, píšu ještě jednou, Red Flag jako Rudá vlajka. Je to promo akce výrobce. Chovají se tak všichni. BAE, Suchoj, MaPo-MiG, Boeing atd..... Tyhle nejsou vyjímkou.
  Jeden Red Flag sponzorují a druhý ne?? No tak.
  Výrobce nezaplatí komplet všechno, jenom poměrnou část. A dnes nemají povinnost uvádět sponzorství. To se objeví jen v jejich daních a účetnictví.
  V rozpočtu každé takové firmy je položka: Výstavy, veletrhy a promo akce. A není to málo peněz.

  A jinak magazín National Interest ze kterého čerpá článek je důvěryhodnost sama. Každý si z toho "vytahuje" co se mu hodí. I ruský Sputnik. Tyhle hoši v NI si vydělávají tím, že "píšou na objednávku". Kšeft je kšeft a peníze nesmrdí. Je jedno zda z Kremlu nebo Bílého domu. Prostě" náš zákazník, náš pán"
  A vy se tady budete hádat a ztrácet nejcennější komoditu, kterou máte. Váš volný čas.
  Věřte, že v Abú Dhábí to na veletrhu neutratí....
  Zkuste pohledat, napsat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:50 15.02.2017

  Cvičení je přípravou na válku. Nikdy nebude 100% reálné. Tyhle cvičeni jsou vrcholem výcviku. A jak víme většinu soubojů vyhrává lepe vycvičený pilot. Takže možná že i ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cvičení je přípravou na válku. Nikdy nebude 100% reálné. Tyhle cvičeni jsou vrcholem výcviku. A jak víme většinu soubojů vyhrává lepe vycvičený pilot. Takže možná že i ten Hollywood k něčemu je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:53 15.02.2017

  Olivav: pokud uplně ztratí rychlost, tak ani F-22 tak Su-xx nebude stoupat, ale schválně klesat aby nabrali rychlost. I s dostatečným výkonem na to aby mohli stoupat bude jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: pokud uplně ztratí rychlost, tak ani F-22 tak Su-xx nebude stoupat, ale schválně klesat aby nabrali rychlost. I s dostatečným výkonem na to aby mohli stoupat bude jejich akcelerace nízká vs někomu kdo si rychlost udržel.  Takže protivník co si zachoval dost energie na rozdíl od nich prostě začne stoupat a dostane se mimo jejich dosah.

  (Celý komentář je o tom, jak se TWC nemá používat a ne o tom, že je uplně na nic, nebo že ten a ten stoj je na nic atd.).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:42 15.02.2017

  PS: Jinak Tvoje představa vojenského cvičení je dosti zcestná. V Tvém scénáři by se např. F22 nenaučili nic, protože by všechny sejmuli BVR raketama z takové vzdálenosti, že by o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: Jinak Tvoje představa vojenského cvičení je dosti zcestná. V Tvém scénáři by se např. F22 nenaučili nic, protože by všechny sejmuli BVR raketama z takové vzdálenosti, že by o nich protivníci vůbec nevěděli. Právě proto se tam dělá ten tvuj "hollywood" - nastaví se podmínky tak, aby se vyzkoušela konkrétní bojová činnost.

  To, že v reálu k té samé situaci dojde nikoli na základě předem daných omezení, ale díky souhře naprosto jiných faktorů na tom nic nemění. Máš pravdu, že v reálné válce k těm situacím nemusí dojít (např. opravdu F22 sejmou všechno z bezpečí). Furt je to ale pro výcvik řádově lepší, než Tvoje "volné cvičení", kde by zpravidla byla jedna strana smetena (většina reálných válek moderní techniky tak skončila přesně tak) a nenaučil se nikdo nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:08 15.02.2017

  olivav: To fakt furt nechápeš, že jsi vyjmenoval všechny možné důvody, proč byl Su30 znevýhodněn, aniž by ses alespoň trošku snažil si zjistit, jestli náhodou ta či podobná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  olivav: To fakt furt nechápeš, že jsi vyjmenoval všechny možné důvody, proč byl Su30 znevýhodněn, aniž by ses alespoň trošku snažil si zjistit, jestli náhodou ta či podobná omezení neplatila i pro ostatní letadla při cvičení (a ono kupodivu ano, jak co se týče radaru, tak co se týče BVR střel, tak co se týče protiopatřením proti raketám).... a tedy že se na ně nijak nemůže svalovat vina za výkony Suček v tom cvičení?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:53 15.02.2017

  logik,

  nauč se číst - ekologické důvody sem tam. Proboha tam psali, že zaměření rovná se sestřel. Co to jako je? 100% účinná PVO USA proti SU-30. Shania alespoň napsal a s tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik,

  nauč se číst - ekologické důvody sem tam. Proboha tam psali, že zaměření rovná se sestřel. Co to jako je? 100% účinná PVO USA proti SU-30. Shania alespoň napsal a s tím souhlasím je, že Bars jel v treningovém módu aby nevyzradili jeho charakterisitky. To je i tom jednom článku. Nevybírám si fakta. Prostě a jednoduše říkám, že to cvičení mělo s realitou společného asi tolik co Hollywoodský akční film. Nic víc nic míň. Neobhajuji SU ani F-15 apod.. Jen říkám, že ty články uvádějí nesmysly nebo mění smysl toho co říkal ten pilot, aby to pro USA vypadalo lépe.

  Ve videu je o nezkušených pilotech v článku je o nedostatku letadla, co nedokážeš se svojí přezdívkou na tom pochopit. Jak zavádím a vybírám co se mi hodí, když řeknu, že ty články jsou blbost a uvádějí nesmysly.


  Shania,

  To o nezkušených pilotech beru, ale já mám výhrady k textu (pro méně chápavé logiku to dám do kapitálek):
  The F-15 pilots used their simulated combat experience against the thrust vectoring capability of the Lockheed Martin F-22 to exploit a VULNERABILITY of the Su-30 in a hard turn, the pilot said. (On to tak neřekl, jak poznamenává Shania).

  cituji: U raptoru je podle něj obrana stoupat, protože nebude mít energii na tebe dosahnout. SU-30 podle něj má ale ztrácet i výšku při tomto manevru.

  Chceš tedy tvrdit, že SU nemá výkon, aby začal stoupat? Nebo je to spíše opět chyba pilota.

  Red Flag je prostě takový letecký Hollywood. Válka není jen o scénářích. Válka je velký chaos a tudíž by to mělo být spíše jen týmech A proti B a teď se předveďte. Scénář může piloty trénovat, ale je otázka co udělá skutečný protivník a jestli bude hrát tak jak se hraje na Red Flag. Troufám si tvrdit, že nebude. A jak bylo v jedno zdroji napsáno, každou použitelnou informaci co po tom vyžvaní na tiskovce zkusí použít proti němu.

  Dál už nebudu ztrácet čas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:39 15.02.2017

  Olivav: schválně se podívej na dema raptora a hornetu včetně výzbroje jak rychle přechází z jednoho manévru do druhého a porovnej to s jakýmkoliv airshow SU bez výzbroje... Pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: schválně se podívej na dema raptora a hornetu včetně výzbroje jak rychle přechází z jednoho manévru do druhého a porovnej to s jakýmkoliv airshow SU bez výzbroje... Pak uvidíš o čem mluvím. Tady opravdu nejde o blbnutí po delší dobu při minimální rychlosti v nízkých výškách..


  Ve videu přímo mluví o nezkušených pilotech, kteří si chtějí ještě víc utáhnout zatáčku a použijí ho kdy nemají, jak u raptoru, tak Su-30.

  U raptoru je podle něj obrana stoupat, protože nebude mít energii na tebe dosahnout. SU-30 podle něj má ale ztrácet i výšku při tomto manevru.

  U obou strojů je to špatná aplikace TWC... nic to nevypovídá o jejich dalších kvalitách... Hornety a F-35 dokáži rychle a přesně dostat nos mimo osu letu i bez TWC.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:36 15.02.2017

  Olivav: celej Tvuj problém je v tom, že jakmile najdeš něco proti Sučku, hledáš hned deset tisíc důvodů, proč tomu tak není. Jakmile najdeš něco pro Sučko, tak to nekriticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: celej Tvuj problém je v tom, že jakmile najdeš něco proti Sučku, hledáš hned deset tisíc důvodů, proč tomu tak není. Jakmile najdeš něco pro Sučko, tak to nekriticky přebereš.

  Např. jako důvod uvádíš, že v cvičení nemohli IAF používat R-77. Že USAF nepoužívali AMRAAM, které mají ve výzbroji o desítky let déle, už neřekneš.
  Indové používali radar jen v tréninkovém módu. Ok. Ovšem F15 měli pouze staré mechanické radary - tedy na tom byly asi ještě hůře. Flares byly zakázány z ekologických důvodů, takže opět s největší pravděpodobností pro obě strany. atd...

  Prostě si evidentně (neříkám, že vědomně) vybíráš pouze fakta, která se Ti hodí do Tvého vidění světa a vychází Ti z toho nesmysly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:32 15.02.2017

  Jinak Shania co mi na těch tvrzeních nesedí je tohle:

  The F-15 pilots used their simulated combat experience against the thrust vectoring capability of the Lockheed Martin F-22 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Shania co mi na těch tvrzeních nesedí je tohle:

  The F-15 pilots used their simulated combat experience against the thrust vectoring capability of the Lockheed Martin F-22 to exploit a vulnerability of the Su-30 in a hard turn, the pilot said.

  Tady to totiž popisují jako slabinu SU-30 a de facto všech letadel s TVC, což je blbost. Je to jak říkáš o pilotech, takže blbě to má ten zdroj:
  https://www.flightglobal.com/n...

  Na tohle jsem narážel níže.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:28 15.02.2017

  No a aby se to nezfamovalo, tak tady to hezky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a aby se to nezfamovalo, tak tady to hezky rozebírají:

  http://forum.keypublishing.com...

  http://www.defencetalk.com/for...

  K tomu přetažení máš Shania pravdu, že nezkušený pilot může poslat z nebe dolů i moderní stroj. Není to nějaý sci-fi antigravitační letoun :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:04 15.02.2017

  Jinak ten TVC dokáž dosti rychle hýbnout nosem letadla. Takže u ITR by měl mít TVC výhodu. Jiná je STR, ale i tam bych spíše viděl TVC jako výhodu. Mění se totiž AOA . Posune se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak ten TVC dokáž dosti rychle hýbnout nosem letadla. Takže u ITR by měl mít TVC výhodu. Jiná je STR, ale i tam bych spíše viděl TVC jako výhodu. Mění se totiž AOA . Posune se vektor tahu vůči náběhu krřídla. Ono to není jen o tom, ale nezdá se mi, že by tam s tím čílsem 35 museli kecat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:00 15.02.2017

  Shania,

  jen to dokazuje "důveryhodnost" některých zdrojů. Nic víc nic míň.

  cituji: Mimochodem Su-30/35 i s TVC reagují v nižších rychlostech pomaleji než F-22, oba Hornety... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  jen to dokazuje "důveryhodnost" některých zdrojů. Nic víc nic míň.

  cituji: Mimochodem Su-30/35 i s TVC reagují v nižších rychlostech pomaleji než F-22, oba Hornety...

  Viděl jsi někdy vůbec vzdušný balet moderních SU? Asi těžko, protože napsat takovou blbost to chce kumšt.

  Ne to není o skilu. Poslechni si to pořádně. Je tam explicitně řečeno, že to je taktika proti TVC, kterou se naučili při střetnutích s F-22. Pokud by to mělo být jak píšeš, tak by to řekl jinak. Nakonec tam alespoň řekli, že je otázka času než se na tohle naučí reagovat. Mimochodem jaký je pomět tah:hmotnost u F-15 a SU-27. Řekl bych, že utahat SU-27 a jeho deriváty F-15 nemůže ani kdyby chtěla.

  Pokud chtějí být západní zdroje brány vážně a navážet se do druhých, tak by si měli zamést před vlastním prahem.

  Jinak tvé oblíbené stránky http://www.f-16.net/forum/view... koukni na video, kde něco ukazuje Mig, kterému vypli omezovače. Navíc je otázka při jakých rychlostech ta čílsa měli na mysli atd...

  Takže asi tolik k tvým "argumentům".
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:37 15.02.2017

  Olivav: ta ruská stránka se taky moc neukazala.... ITR 35 stupnu za sekundu u Su-30 .... ani náhodou. Není realně ani 28 u F-22, jestli je to číslo reálné, tak jde o ITR nebo pedal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: ta ruská stránka se taky moc neukazala.... ITR 35 stupnu za sekundu u Su-30 .... ani náhodou. Není realně ani 28 u F-22, jestli je to číslo reálné, tak jde o ITR nebo pedal turn...

  Dál to nejsou plky US Airforce ale názor jednoho pilota na debriefingu. A když přehlídneš těch pár technických detailu, tak měl na IAF dost pozitivní názor...

  Celý to bylo jen o skillu pilotů a jejich schopnostem se učit.

  pokud někdo nechápe, narážku na nezkušené piloty používající TVC kdy nemají (měl ji jak k SU tak F-22)... tak je to jen jeho problém... Popisuje to přesně jak to je, pokud stroj přetáhne, jde dolů naprosto bez energie.... je to pilotova starost, aby se do toho stavu nedostal...

  Mimochodem Su-30/35 i s TVC reagují v nižších rychlostech pomaleji než F-22, oba Hornety...

  To že tyhle cvičení, obzlášť se státem mimo NATO bude omezený spoustou ROE je snad jasný, nikdo nebude odhlaovat všechny schopnosti, mimo to čeho se zúčastnilo IAF byli jen menší naskryptované střetnutí mající za úkol simulovat určité situace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:35 15.02.2017

  Jen k těm nesmyslům co vypustili o Mig-21 bison. Provnejte si ty PR plky z US Air force na téma indů a tímto popisem co je to letadlo zač. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen k těm nesmyslům co vypustili o Mig-21 bison. Provnejte si ty PR plky z US Air force na téma indů a tímto popisem co je to letadlo zač. http://idrw.org/mig-21-knowing... Z toho mi vyplívá, že ten ruský deník https://in.rbth.com/blogs/2014... nekecal a snažil se napravit kecy ze zámoří.

  Tím jen upozorňuji, že nepovažuji F-15, F-16 atd.. za šunty, ale ty kecy z USA jsou fakt přitažené za vlasy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:35 15.02.2017

  Jen k těm nesmyslům co vypustili o Mig-21 bison. Provnejte si ty PR plky z US Air force na téma indů a tímto popisem co je to letadlo zač. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen k těm nesmyslům co vypustili o Mig-21 bison. Provnejte si ty PR plky z US Air force na téma indů a tímto popisem co je to letadlo zač. http://idrw.org/mig-21-knowing... Z toho mi vyplívá, že ten ruský deník https://in.rbth.com/blogs/2014... nekecal a snažil se napravit kecy ze zámoří.

  Tím jen upozorňuji, že nepovažuji F-15, F-16 atd.. za šunty, ale ty kecy z USA jsou fakt přitažené za vlasy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:50 15.02.2017

  No jen se vrátím k tomu podniku z roku 2008, kde byli i Indové.

  ten post od jj284b ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jen se vrátím k tomu podniku z roku 2008, kde byli i Indové.

  ten post od jj284b https://in.rbth.com/blogs/2014... a citují Dave Fulghuma z Aviation Week (nemám chuť to dohledávat)

  předpokládejme, že to nepřekrucují, tak nejdůležitější je oddíl Combat begins - shrnuto:
  - The Su-30MKI’s powerful Russian-made NIIP-BARS radar was operating only in the training mode (radar restrictions prevented US snoops from "mapping" the high-tech radar) takže tohle byla iniciativa Indů
  dále restrikce diktované pořadateli
  - Indians were barred from using data-links, chaff and flares
  - When they were targeted by surface to air missiles, they were shot down
  - There was no data picture in the cockpit to help IAF pilots’ situational awareness so the work load on the aircrews was high
  - lso, the IAF’s most powerful air-to-air missile, the R-77, was not simulated in the exercises.

  Jak jsem se zmínil tak asi simulovali Křováky.

  Firstly, the Tumansky engines are very susceptible to FOD (foreign object damage). Now the reason that’s a big deal is because they asked for a one-minute spacing between take offs.

  Pamatuji na dokument, kde Rusi startovali pomalu ze skládky a US personál procházel letiště aby F-15 a ostatní stroje nenasály nečistoty, takže to výse je blbost. Nevím jak je to u nových strojů, ale rusi měli u Mig-29 žebrování na horní straně náběžné hrany křídla pro přivod vzduchu při staru a staré SU-27 měl taky systém pro nenasátí cizích objektů (Mig-35 už to nemá a u SU nevím).

  Další co tam pospisují jako kecy: In fact, Col Fornof is mistaken on several counts. For instance, the Su-30MKI does not have a Tumansky engine but rather an NPO-Saturn power plant. He is wrong again about the MiG-21 Bison having Israeli radar when in fact it has a Russian scanner. He’s wrong on most counts and in fact economical with the truth in some places.

  Z Francouzů nebyli taky nadšení, když o nich partnerech z NATO napsali:
  However, French Air Force pilots, who deployed to the same event with the Dassault Rafale fighter, apparently engaged in non-friendly activities.“They never really came to any merges,” the pilot explains.

  “What they were really doing was, they had all their sensors on sniffing and seeing how our radars worked. And that’s really all they were doing out here. They came out here and they watched the whole flight, with their newest airplane and their newest electronic receiving units, and sucked up all the ‘trons in the air.”

  Takže shrnuto podtrženo ten slavný Red Flag je skoro jako Hollywood. Kdyby to mělo mít nějakou vypovídací hodnotu, tak to není o rolích ale dvou týmech kdy se střídají útočné a obranné role. Ve válce se jim na scénáře protivník vyprdne a ten Hollywood jim bude k prdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:19 14.02.2017

  Auuuu - To je úžasný, jak si Larry vybásníš nesmysl z jedné věty na wiki.

  Např. tady máš, kdo ve skutečnosti RF ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Auuuu - To je úžasný, jak si Larry vybásníš nesmysl z jedné věty na wiki.

  Např. tady máš, kdo ve skutečnosti RF platí
  http://www.globalsecurity.org/...
  cituji:
  "U.S. Joint Forces Command (USJFCOM) sponsored Joint Red Flag 05 (JRF05), one of the year's premier joint training events"

  Tady je jiný důkaz, že to platí stát:
  "Sullivan said the Air Force spends $35 million annually on Red Flag exercises at Nellis.
  In past Red Flags, the Air Force typically spent between $20 million to $60 million to fly friendly and aggressor aircraft, fire missiles, cannons and drop bombs."
  http://www.reviewjournal.com/n...

  Nebo tady:
  http://photorecon.net/european...
  "The well-known Red Flag exercises at Nellis Air Force Base, near Las Vegas in Nevada, are not only used by their sponsor, the United States Air Force (USAF), but by many armed forces."

  A co hodí google ve výsledcích na: "Red Flag lockheed sponsor"? Nic relevantního, co by potvrzovalo Tvoji pohádku.

  Tak prosím si nevymýšlej blbosti a fantazie z jedný blbě pochopený věty na wiki a než si příště začneš vymýšlet pohádky, tak si svojí domněnku aspoň základním způsobem ověř. Je to už trapný, jak se chytáte každého stébla, jak znevěrohodnit výkony F35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  22:25 14.02.2017

  To Blake
  Larry, Pacific Air Forces je organizacna jednotka velitelstva USAF, nie sukromna firma, a nevyraba F-35.
  ----------------
  VZS AČR také nejsou sokromá firma a nevyrábějí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Blake
  Larry, Pacific Air Forces je organizacna jednotka velitelstva USAF, nie sukromna firma, a nevyraba F-35.
  ----------------
  VZS AČR také nejsou sokromá firma a nevyrábějí JAS-39 Gripen ale nechají si zasponzorovat účast ve cvičení Gripen Users Group.
  To je taková komerční PR. :-)))
  ********
  Wiktores_SVK Ale viem a dobre. Jaký je rozdíl mezi Rudou vlajkou Aljaška a 17-1?? pořádá to jiné velitelství, ale scénář je stejný. Naprosto stejně, jako v minulých letech. Víte jaký byl rozdíl mezi Flying Rhino 2008 nebo 2009?? Žádný!
  Byli jiní hodnotitelé na Taceval. Toť vše.
  Samozřejmě Rudou vlajku sponzoruje by´t částečně výrobce F-35. Je to jeho "reklama či výkladní skříň"
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:48 14.02.2017

  Tak jem kouknul do těch textu o Red Flag 2008 s IAF a těžko se zbavuji pocitu, že USA o tom melou nesmylsy. To s tím motorem mělo být co? No porouchal se a RF poslala nový. Nevím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jem kouknul do těch textu o Red Flag 2008 s IAF a těžko se zbavuji pocitu, že USA o tom melou nesmylsy. To s tím motorem mělo být co? No porouchal se a RF poslala nový. Nevím ale 100% bezporuchová technika neexistuje. Nakone Indové tam měli support role a nepoužívali Barsy naplno snad jen v tzv demo módu. Nemohli poživát datalinky atd... Když v tom Cope India dělali F-15 Pakistánce či co, tak Indové simulovali v Red Flag 2008 křováky?

  Spíše to bylo takové jako divadlo to setkání na Red Flag 2008. Ono by to bylo o něčem jiném, kdyby tam byli rusi se svojí technikou a otestovali se navzájem. Nevsadil bych na to, že by to dopadlo s promo skórem 15:1 apod. Vtipné byly ty Mig-21 po upgradu od Izraelců. Možná až si upraví F-35 tak to bude o něčem jiném. Jen to potvrzuje fakt, že Izraelci umí a to co upaví posunou na jiný level a USA "promo" akce jsou vypovídající jako zprávy z Blesku.

  Sorry, ale tak působí ty texty videa na která odkazují. Nevěřím, že mají takový náskok a jen oni umí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  21:43 14.02.2017

  Larry, Pacific Air Forces je organizacna jednotka velitelstva USAF, nie sukromna firma, a nevyraba F-35.

  Larry, Pacific Air Forces je organizacna jednotka velitelstva USAF, nie sukromna firma, a nevyraba F-35.

 • Wiktores_SVK
  21:24 14.02.2017

  To Larry: este, ze vy viete citat... keby ste poriadne citali tak zistite, ze sa tu nebavime o Red Flag Alaska, ale o Red Flag 17-1 ktore sa kona v Nevade a nie na Aljaske.

  To Larry: este, ze vy viete citat... keby ste poriadne citali tak zistite, ze sa tu nebavime o Red Flag Alaska, ale o Red Flag 17-1 ktore sa kona v Nevade a nie na Aljaske.

 • Larry
  21:02 14.02.2017

  Ano, kdo měl co do činění prakticky s letadly nebo působil v letectvu, tak si o počítačových simulacích 15:1 myslí své. Obrovskou proměnnou je vycvičenost pilotů, jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, kdo měl co do činění prakticky s letadly nebo působil v letectvu, tak si o počítačových simulacích 15:1 myslí své. Obrovskou proměnnou je vycvičenost pilotů, jejich schopnosti. To že jsou indičtí ghurkové vynikající vojáci s britskými armádními tradicemi je jedna věc, (viděl a potkával jsem je na Balkáně) Letectvo, jeho úroveň výcviku, přípravy a tech. zabezpečení druhá. Stačí jak Indové lavírují mezi Rafale a Suchojem, nebo jejich liknavý přístup k projektu T-50.
  Pokud bude sedět za kniplem pilot s náletem 250 hod/rok je to o něčem jiném.
  Jaký může být výsledek simulace když nejsou reálné Su-27 a Mig- 29. Jakých verzí??
  Je obrovský rozdíl mezi Su-27 se kterým létají např. Ukrajinci a Su-27SM3.
  To samé platí pro MiG-29A a MiG-29SMT což je dnes "ruský standart"

  Vyjádření "potlačování PVO nepřítele" je široký pojem. Jakého nepřítele a jaké PVO?? Může to být PLDVK30mm "ještěrka" nebo S-400 s Pancir -S2???
  Znají TTD obou systémů, aby skutečně mohli cvičit potlačování???
  Odborník použije terminus technicus "překonávání PVO"
  Takže to hodnocení je taková "vědecko-populární novinařina"

  logiku, vy neumíte ani čist, natož porozumět textu.
  takže ještě jednou
  "RED FLAG-Alaska is a Pacific Air Forces sponsored exercise"
  konkretně zde:
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  A kdo by to asi platil?? Sponzorsky se složili kolega Donald a soudruh Vladimír, ne???:-)))

  Kopírovat tuny anglických textů CTRL+C, CTRL+V to by nejen Vám tady šlo dobře.
  Jenže Vy by jste nemohl být ani dobrým vojákem natož zpravodajcem.
  Víte svět dnes není o o získaní množství informací.( z důvěryhodných zdrojů, ideologických lží i hoaxů) Je to o včasném a správném vyhodnocení dat a informací, jejich pochopení a souvislostí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:38 14.02.2017

  jj284b: Indické Su-30MKI mali strely R-77 zavedené už niekoľko rokov pred Red Flag 2008. A čo sa týka ruských Su-35S, tak tie boli v Sýrii už od februára 2016 vyzbrojené nielen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: Indické Su-30MKI mali strely R-77 zavedené už niekoľko rokov pred Red Flag 2008. A čo sa týka ruských Su-35S, tak tie boli v Sýrii už od februára 2016 vyzbrojené nielen nielen R-27, ale aj RVV-SD (R-77-1).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:02 14.02.2017

  Laryy: ovšem jaksi Ti nedochází trochu podstatný fakt, že Red Flag jaksi není sponzorované Lockheedem, takže Tvoje přirovnání je nesmyslné.

  A překvapení Kaliber? Jaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Laryy: ovšem jaksi Ti nedochází trochu podstatný fakt, že Red Flag jaksi není sponzorované Lockheedem, takže Tvoje přirovnání je nesmyslné.

  A překvapení Kaliber? Jaké překvapení? Že mají takové rakety? To se vědělo již dlouho. Nebo myslíš to překvapení, že jim nejméně jedna raketa spadla za letu v Íránu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:11 14.02.2017

  jj284b

  díky za info a odkazy

  jj284b

  díky za info a odkazy

 • Larry
  13:27 14.02.2017

  "mastodont a ostatní: jasně - komplexní a šíleně drahé západní vojenské cvičení je jen skrytá podpora prodeje. Zatímco ruskem udávané charakterististky radaru jsou ve skutečnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "mastodont a ostatní: jasně - komplexní a šíleně drahé západní vojenské cvičení je jen skrytá podpora prodeje. Zatímco ruskem udávané charakterististky radaru jsou ve skutečnosti podstřelené, aby nepřítel ruské zbraně podceňoval.
  Co takhle začít aplikovat stejná měřítka na všechny....? "
  ---------------
  Vezmeme to z druhé strany. Cvičení pro skupinu "Gripen Users Group" kterého se účastnili i VZS AČR je také jenom promo akce sponzorovaná výrobcem BAE.
  chová se naprosto stejně jako výrobce F-35. To je business.
  Samozřejmě, že v zájmu výrobců není ukázat "weak points" jejich systémů. (slovo produkt nesnáším).Co je moc to je příliš. Možná se bude daňovým poplatníkům ve státech které budou mít ve výzbroji F-35 lépe usínat s pocitem bezpečí, když je střeží ze vzduchu F-35, já bych takové nadšení nesdílel.Výrobce potřebuje "vysvětlit" občanům (laikům) , že zrovna F-35 vojáci nutně potřebují.

  Přitom reálná bojová situace je na míle vzdálená různým simulacím a mírovým teoriím. Jsou postupy a situace, které s míru nacvičit nedají.

  "podstřelené parametry" ruských radarů. Nejen radarů. Stačí si vzpomenout na Sýrii a překvapení Kaliber. Rusové skutečné TTD utajují důsledně a nebo záměrně podhodnocují. "A vo tom to je"
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:49 14.02.2017

  Celé to tvrzení je vlastně "F-15 dostali od Su-27 pěkně na zadnici od ruských Su-27 na cvičení Red Flag".

  Celé to tvrzení je vlastně "F-15 dostali od Su-27 pěkně na zadnici od ruských Su-27 na cvičení Red Flag".

 • RiMr71
  12:49 14.02.2017

  Já nepodceňuji krásné a v rukou zkušeného pilota bezpochyby nebezpečné éro SU-27.

  Jen rozporuji tvrzení "F-15 dostali od Su-27 pěkně na zadnici od ruských Su-27".

  Pokud řeknu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nepodceňuji krásné a v rukou zkušeného pilota bezpochyby nebezpečné éro SU-27.

  Jen rozporuji tvrzení "F-15 dostali od Su-27 pěkně na zadnici od ruských Su-27".

  Pokud řeknu "Franta Vopička má výborný levý spodní hák", může to být pravda.
  Pokud řeknu "Franta Vopička přerazil čelist Jankovi Skočdopole a to několikrát", je to buď pravda, nebo není.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:48 14.02.2017

  Ale zas bych Su27+ nepodceňoval. Na jednu stranu je blbost tvrzení, že F15 smetou z oblohy, na druhou stranu výsledky indických pilotů bych zas nebral tak vážně - o jejich dobrém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale zas bych Su27+ nepodceňoval. Na jednu stranu je blbost tvrzení, že F15 smetou z oblohy, na druhou stranu výsledky indických pilotů bych zas nebral tak vážně - o jejich dobrém výcviku a potřebném množství nalétaných hodin bych dosti pochyboval (svědčí o tom např. požadavek na větší rozestupy při startech letadel). V rukou pilota vycvičeného podobně jako piloti USAF by si Flanker vedl určitě lépe.

  Co je hodně zajímavé je opakované info o nespolehlivosti motorů a pak mě zaujalo to, že pro F15 byly nebezpečné Mig-21, které dokázali přelstít staré mechanické radary na F15. Což opět ukazuje, že o dost důležitější než to, jak které letadlo "umí točit" a podobné žabomyší války (kde každé letadlo zpravidla umí něco a jde o to, jak to umí pilot využít) je daleko důležitější avionika, elektronika, výkony radaru atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:30 14.02.2017

  Díky všem, myslel jsem si to že to tak nějak dopadne.
  Myslím tedy, že sebejisté tvrzení Dandymana:
  "F-15 měly na cvičeních Red flag na začátku 90-tých let taky úspěchy, ale jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky všem, myslel jsem si to že to tak nějak dopadne.
  Myslím tedy, že sebejisté tvrzení Dandymana:
  "F-15 měly na cvičeních Red flag na začátku 90-tých let taky úspěchy, ale jen do doby, než si pozvali Su-27 z Ruska. To pak dostali pěkně na zadnici."

  můžeme neméně sebevědomě odsunout do škatulky "internetové blábolení".

  ________


  K tomu "I asked Lewis if his plane had been neutralized or affected by F-35 cyber attacks during this Red Flag. After a long pause he chuckled and didn’t answer. "

  TO je zajímavé - v čem onen Lewis letěl? Myslím tak - pokud letěl v US éru simulujícím ruské éro - fungoval by onen hack i na skutečně ruské Sučko nebo Miga? He?
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:01 14.02.2017

  A este jeden postreh z dog fightu F-15 vs Su-30MKI:

  The F-15 pilots used their simulated combat experience against the thrust vectoring capability of the Lockheed Martin F-22 to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A este jeden postreh z dog fightu F-15 vs Su-30MKI:

  The F-15 pilots used their simulated combat experience against the thrust vectoring capability of the Lockheed Martin F-22 to exploit a vulnerability of the Su-30 in a hard turn, the pilot said.“So we start to pull in on him, and then all of a sudden you start to see the [Su-30’s aft-] end kick down and he starts doing vectored thrust,” the pilot says.

  “But now he starts falling out of the sky. He’s falling out of the sky so fast that you don’t even have to go up,” the pilot adds. “You just have to pull back on the stick a little bit, pull the throttle, go to guns and come in and drill his brains out.” Even so, the professionalism and skill of the IAF pilots at Red Flag gained the respect of the USAF pilots.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:59 14.02.2017

  samozrejme na Red Flag 2008, Indicke Su-30MKI nemali simulovane R-77.. kazdopadne, to nie je az take obmedzenie, kedze tie strely realne v tom case aj tak nemali.. Ruske letectvo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  samozrejme na Red Flag 2008, Indicke Su-30MKI nemali simulovane R-77.. kazdopadne, to nie je az take obmedzenie, kedze tie strely realne v tom case aj tak nemali.. Ruske letectvo ich zaviedlo tiez az minuly rok, a nad Syriou lietali Su-35S so starymi R-27...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:55 14.02.2017

  Pilot F15 rozobera skusenosti s Su-30 na Red ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pilot F15 rozobera skusenosti s Su-30 na Red Flag

  https://www.flightglobal.com/n...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:54 14.02.2017

  Boli tam v 2008

  obhajoba Su-30 na Red Flag z ruskej strany:

  https://in.rbth.com/blogs/2014...

  nejake brief ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Boli tam v 2008

  obhajoba Su-30 na Red Flag z ruskej strany:

  https://in.rbth.com/blogs/2014...

  nejake brief info:

  http://timesofindia.indiatimes...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:49 14.02.2017

  Shania a jj284b,

  k těm Rusům a Indům naposledy - reagoval jsem v podstatě na to, že si dali US piloty.

  1. Rusy shrnuje asi nejlépe - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania a jj284b,

  k těm Rusům a Indům naposledy - reagoval jsem v podstatě na to, že si dali US piloty.

  1. Rusy shrnuje asi nejlépe - http://www.clubhyper.com/refer...

  Ten "souboj" byl důsledkem nesehranosti a manévru, který dostal SU-27 za F-15.

  2. Indové - ti snad pozitivně dopadli jen na Cope India a to za specifických podmínek. Bez ohledu na výsledek byli chváleni představiteli US letectva. Nic naplat, ale v reálném střetu by to probíhalo jinak.

  Red Flag s ruskou účastí nikdy neproběhl (nenašel jsem opak) tak, že by tam F-15 někdo deklasoval je blbost. Indové a Red Flag (netuším), když tak možná by odkaz stál za to aby se vyřešily řeči :)

  Nechce se mi to hledat.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:04 14.02.2017

  Olivav: pokial viem Indovia na Red Flag raz pozvani boli

  Olivav: pokial viem Indovia na Red Flag raz pozvani boli

 • Shania
  15:00 13.02.2017

  Zpět k red flag. At Red Flag ‘It’s Tough To Be Legacy Aircraft In An LO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zpět k red flag. At Red Flag ‘It’s Tough To Be Legacy Aircraft In An LO World’

  http://breakingdefense.com/201...

  Prý víc 4gen strojů bylo zničeno za jediný den než F-35A za celé cvičení
  23.1. - 2.2. Zatím vím o 2-3 ztrátách, uvidíme jestli dostaneme další detaily.

  Jak jsem psal, poměr ztrát 15:1 není pro ně důležité, více se soustředili na boj proti IADS.

  Most Red Flag coverage so far has focused on a statistic we’ve all heard. The F-35As at the Air Force’s toughest combat training exercises are killing enemy aircraft at a rate of 15-1. But one of the pilots flying the F-35s — Lt. Col. George Watkins, 34th Fighter Squadron commander — says: “The kill ratio isn’t that important. We are more focused on the SAM and IADS threat.”

  A Info k tomu o jaké IADS šlo: S-300 a S-400 (mluvilo se o 3-4 systémech)

  ” The Russian-made S-300s, 400s and (věta je useklá, očividně tam bylo ještě něco...)

  A zase zmínka o cyber schopnostech

  Then they can use their cyberwarfare capabilities, about which no one will talk on the record, and EW to neutralize the IADS. Or they can use a missile or bomb or a combination of all four.

  I asked Lewis if his plane had been neutralized or affected by F-35 cyber attacks during this Red Flag. After a long pause he chuckled and didn’t answer.

  Zítra mají asi další setkání s piloty, tak snad bude další info.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:46 13.02.2017

  Olivav: tady v tom tvém linku to máš asi nejlépe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: tady v tom tvém linku to máš asi nejlépe popsáno
  http://articles.dailypress.com...

  Su-27/30/35 má výhody v některých oblastech nad F-15 a zároveň F-15 má svoje výhody nad SU. F-15 měli vždy technologickou převahu v boji na dálku, a po vyzbrojení HMDS a 9X jsou pořád velmi F-15 nebezpečné i v boji na blízko.

  Vanila Flanker + dobrý pilot si povede v dogfigtu 1v1 na kanony velmi dobře proti všemu, to ale nemá žádný vztah k tomu jak si povede ve větším střetnutí, tam jde víc o to jak dokážou piloti spolupracovat a do hry vstupují různé násobiče síly co zvyšují efektivitu všem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:08 13.02.2017

  jj284b

  ani jedna z těch akcí nebyla Red Flag a to s těmi Rusy je spíše jen promo po konci studené války. Tak nějak to lze chápat.

  jj284b

  ani jedna z těch akcí nebyla Red Flag a to s těmi Rusy je spíše jen promo po konci studené války. Tak nějak to lze chápat.

 • jj284b
  14:04 13.02.2017

  Cope India nebol Red Flag... na CI sa bojovalo podla Indickych pravidiel, US lietadla tam simulovali Pakistanske letectvo a mali pouzivat ich taktiku. ROvnako boli obmedzeny na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cope India nebol Red Flag... na CI sa bojovalo podla Indickych pravidiel, US lietadla tam simulovali Pakistanske letectvo a mali pouzivat ich taktiku. ROvnako boli obmedzeny na systemy ktore Pakistanci maju (takze ziadne AMRAAMy, ziaden AWACS, atd)

  Neskor boli pozvani Indovia na Red Flag, kde ale nijako slavne neskoncili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:34 13.02.2017

  Nakonec na wikipedii píší, že SU-30MKI má jen Bars radar https://en.wikipedia.org/wiki/... což je méně než Irbis-E, takže ta věta v článku s AESA byla dosti blbě zvolená.

  Nakonec na wikipedii píší, že SU-30MKI má jen Bars radar https://en.wikipedia.org/wiki/... což je méně než Irbis-E, takže ta věta v článku s AESA byla dosti blbě zvolená.

 • Olivav
  13:28 13.02.2017

  https://theaviationist.com/201...

  Nevíte někdo jestli ty indické SU-30MKI mají AESA (jak píší v článku)? To mi příjde jako blbost.

  Nakonec i zde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://theaviationist.com/201...

  Nevíte někdo jestli ty indické SU-30MKI mají AESA (jak píší v článku)? To mi příjde jako blbost.

  Nakonec i zde je to o domluvě a silném omezení F-15, takže Indové měli šanci si zabojovat :)

  Netvrdím, že jsou Suchoje špatné, ale je třeba ty zprávy brát vždy asi trochu s despektem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:22 13.02.2017

  Ano tady to není :) vzpomenuto, takže se spíše přikláním k tomu, že se to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano tady to není :) vzpomenuto, takže se spíše přikláním k tomu, že se to nestalo.

  http://articles.dailypress.com...

  Otázka je jak to bylo s tím cvičením s Indy či co. Tam myslím SU-30 letělo proti F-15
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:15 13.02.2017

  Tady to ale pilot F-15 popírá

  http://www.clubhyper.com/refer...

  Tak a vyznej se v tom :)

  Tady to ale pilot F-15 popírá

  http://www.clubhyper.com/refer...

  Tak a vyznej se v tom :)

 • Olivav
  13:11 13.02.2017

  RiMre,

  ty zdroje se ti nemusí líbit, ale ten pilot to popsal stejně. Někde dokonce říkali, že palivo co natankovali na let zpátky bylo horší než to ruské a měli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMre,

  ty zdroje se ti nemusí líbit, ale ten pilot to popsal stejně. Někde dokonce říkali, že palivo co natankovali na let zpátky bylo horší než to ruské a měli problémy.

  https://www.youtube.com/watch?...

  http://www.pravdareport.com/wo...

  https://www.liveleak.com/view?...

  http://artmens.ru/watch/russia...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:51 13.02.2017

  Můžeš odkázat Dandymane na zdroj, kde ruské SU-27 na Red Flagu "daly pěkně na zadek" F-15kám?
  Vím jen o indických Su-30 v roce 2008 a to bych, být obhájce ruských strojů, moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můžeš odkázat Dandymane na zdroj, kde ruské SU-27 na Red Flagu "daly pěkně na zadek" F-15kám?
  Vím jen o indických Su-30 v roce 2008 a to bych, být obhájce ruských strojů, moc nevytahoval... ale je fakt, že tam řádil hlavně "faktor indián" :) (friendly fire atd).
  Skrýt celý příspěvek

 • Dandyman
  09:09 13.02.2017

  Henrich7: Mastodont, je sice pravda že v skutocnosti by boli protivnikmi na Ruskej strane skor Su 30 alebo 35. T50 totiž zatiaľ nieje ani zdaleka v stave na nasadenie. Problem u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Henrich7: Mastodont, je sice pravda že v skutocnosti by boli protivnikmi na Ruskej strane skor Su 30 alebo 35. T50 totiž zatiaľ nieje ani zdaleka v stave na nasadenie. Problem u Rusov totiž nieje vyvoj novych technológií, ale schopnost ich zavádzať do pouzivania. Jediný kto ale používa migy a suchoje z vektorovanim ťahu a možno by bol ochotný cvičiť s USA je akurát tak India.

  Rusko by chtělo, jenže američané nechtějí riskovat debakl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dandyman
  09:06 13.02.2017

  F-35 proti F-15 a F-16. To je jako Sabre proti Me-262 nebo F-16 proti F-4. F-15 měly na cvičeních Red flag na začátku 90-tých let taky úspěchy, ale jen do doby, než si pozvali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 proti F-15 a F-16. To je jako Sabre proti Me-262 nebo F-16 proti F-4. F-15 měly na cvičeních Red flag na začátku 90-tých let taky úspěchy, ale jen do doby, než si pozvali Su-27 z Ruska. To pak dostali pěkně na zadnici.
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  00:34 13.02.2017

  shania: myslel som 5 gen proti 5 gen napr, ako by vypadal boj F - 35 a F - 22? to by bolo zaujimave sledovat aku taktiku proti sebe zvolia :) ..... alebo ved mozno uz skusali F - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shania: myslel som 5 gen proti 5 gen napr, ako by vypadal boj F - 35 a F - 22? to by bolo zaujimave sledovat aku taktiku proti sebe zvolia :) ..... alebo ved mozno uz skusali F - 22 proti F - 22 nie? .....viem ze su to primitivne uvahy, len ci niekto o tom nieco nezachytil, urcite uz amici skumaju aj tieto taktiky aspon trosku, kedze jediny mozu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:19 12.02.2017

  Henrich7: nezapomeň na skyhawky:) F-16 mají simulovat i SU-30. Nejspíš to mají dostatečně zvládnuté aby to pro trénink stačilo.

  Dokud ty hrozby nebudou plně virtuální, bude to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Henrich7: nezapomeň na skyhawky:) F-16 mají simulovat i SU-30. Nejspíš to mají dostatečně zvládnuté aby to pro trénink stačilo.

  Dokud ty hrozby nebudou plně virtuální, bude to asi muset stačit.


  marecino: 5.gen nejspíš i teď bojuje na střední (pod 30km) a nebo krátké vzdálenosti (pod 10).

  Např. to že radar SU-35 by je měl dokázat zachytit na 30+ km v perfektních podmínkách neznamená, že to dokaže v bojových podmínkách s řadou dalších faktorů jako rušení, které degradují jeho schopnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  10:25 12.02.2017

  zaujimave bude sledovat ako to bude, ked budu proti sebe bojovat 5 generacie lietadiel, nic ine ma nenapada ako to, ze zase pride boj na stredne a blizke vzdialenosti

  zaujimave bude sledovat ako to bude, ked budu proti sebe bojovat 5 generacie lietadiel, nic ine ma nenapada ako to, ze zase pride boj na stredne a blizke vzdialenosti

 • jj284b
  10:17 12.02.2017

  Riesite tu prakticky blbosti, to prirovnanie k taktike z obcianskej vojny je dost presne.. 4gen lietadla su vidiet na velke vzdialenosti a ich taktika je prakticky odpalit strely ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Riesite tu prakticky blbosti, to prirovnanie k taktike z obcianskej vojny je dost presne.. 4gen lietadla su vidiet na velke vzdialenosti a ich taktika je prakticky odpalit strely na nepriatela, kym on odpaluje na vas a potom sa uvidi co bude... presne ako za Obcianskej vojny kedy sa vojaci stavali do 2radovej linie a palili po sebe.. 5gen stroje su presne ten rozdiel, ako ked po CW niekoho napadlo battalion pechoty rozlozit do rojnice, a umoznit im strielat z krytej pozicie kedy protivnik nema sancu vidiet odkial strelba prichadza.. ten rozdiel bol krasne vidiet za Rakusko-Pruskych vojen, napr bitke pri Hradci Kralove kedy po starom radeni Rakusania boli rozstrielani Pruskou pechotou bojujucou v rojnici. Hned na to vsetky strany pochopili ze Linearna taktika je prezitok.

  Lietat dnes s 4gen lietadlom proti 5gen je ako kracat po bojisku v cervenej uniforme, proti protivnikovi s kamuflazou... kludne mozu obaja pouzivat rovnaku strelnu zbran, aj tak bude mat ten s kamuflazou obrovsku vyhodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  09:52 12.02.2017

  Mastodont, je sice pravda že v skutocnosti by boli protivnikmi na Ruskej strane skor Su 30 alebo 35. T50 totiž zatiaľ nieje ani zdaleka v stave na nasadenie. Problem u Rusov totiž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont, je sice pravda že v skutocnosti by boli protivnikmi na Ruskej strane skor Su 30 alebo 35. T50 totiž zatiaľ nieje ani zdaleka v stave na nasadenie. Problem u Rusov totiž nieje vyvoj novych technológií, ale schopnost ich zavádzať do pouzivania. Jediný kto ale používa migy a suchoje z vektorovanim ťahu a možno by bol ochotný cvičiť s USA je akurát tak India.
  Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  09:37 12.02.2017

  To je sice pekný vysledok na stíhačku ktorá je este v podstate vi vyvoji. Ale treba sa pozriet aj na nepriatelov. F15 ako Su 27, s prižmúrením všetkých oči môže byť. Ale F16 ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je sice pekný vysledok na stíhačku ktorá je este v podstate vi vyvoji. Ale treba sa pozriet aj na nepriatelov. F15 ako Su 27, s prižmúrením všetkých oči môže byť. Ale F16 ako Mig 29? To už fakt radšej mohli poprosiť niekoho, kto tie Migy používa aby im robil nepriateľa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:15 12.02.2017

  Danosť: jistě že mají co dolaďovat... vždyť jsou uplně na začátku a teprve se píší taktiky a hledá se nejvhodnější způsob jak stroje nasadit. Lze očekávat že jen tím, že se zkouší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danosť: jistě že mají co dolaďovat... vždyť jsou uplně na začátku a teprve se píší taktiky a hledá se nejvhodnější způsob jak stroje nasadit. Lze očekávat že jen tím, že se zkouší různé způsoby nasazení jsou stroje vystaveni většimu riziku než by byli reálně.

  Je už taky potvrzeno, že stroje byli v 3i konfiguraci, tedy dvě AIM-120 a dvě bomby a nedostali virtuálně jinou výzbroj.

  A taky víme, že jednu F-35 dostal respawn bug, tzv že se sestřelený agresor zregeneroval blízko.

  Cvičení bylo o tom získat zkušenosti pri větších operacích a jak bude fungovat kooperace různých platforem. To že se všichni zaměřují na stupidní číslo 15:1 v AA a ještě si myslí, že to bylo na politickou objednávku... obzvlášť když je z toho score jasně vidět, i kdyby nám to neřekli, že jejich přímé zapojení ve vzdušném boji bylo omezené.. To číslo je směšně malé v celkovém rozsahu cvičení, kde museli být stovky sestřelených agresorů...

  To co ze cvičení naopak víme je, jak F-35 fungují s 3i softwarem jako force multiplier a poskytují SA ostatním platformám včetně F-22 a jako dobrá ISR platforma po které se chce, aby zůstávala nad bojištěm i beze zbraní. Schopnost najít, zaměřit a předat dál pohyblivé pozemní cíle. Schopnost penetrovat prostor chráněný moderní IADS a zničit ji.

  A dál se taky ukázalo, že 3i operační stroje nemají závažné problémy se spolehlivostí a stabilitou softwaru. Nejsou náročné na údržbu a technické problémy co jsou roky reportovány DOTE E se tu neprojevují...


  -------------------
  Zumwalt: překvápko, nová loď se spoustou nových technologii má problémy:) Obzvlášť když má nový typ pohonu... Asi by to chtělo se podívat na to jaké technické problémy mají jiné typy lodí a že to není nic neobvyklého.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  01:07 12.02.2017

  Shania trafil sa??? - https://youtu.be/7p3oEd7x48Q?t... Mne sa zdá že ešte majú čo doladovať:) Inak k výsledkom cvičenia sa nejdem ani vyjadrovať. Vždy sú skreslené a vyrobené na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania trafil sa??? - https://youtu.be/7p3oEd7x48Q?t... Mne sa zdá že ešte majú čo doladovať:) Inak k výsledkom cvičenia sa nejdem ani vyjadrovať. Vždy sú skreslené a vyrobené na zakázku... Hlavne po kritike kvôli sklzu a predraženosti celého projektu. Dúfam že to nebude blamáž ako megapredražený USS Zumwalt http://style.hnonline.sk/hn-te... Chudáci daňový poplatníci...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  00:19 12.02.2017

  Shania: hele, netušíš co se stalo na MAKS cca v roce 2010 ? Předvedené PAK FA odlétalo na cestovní rychlosti směr východ s obláčky fialového dýmu za sebou

  Shania: hele, netušíš co se stalo na MAKS cca v roce 2010 ? Předvedené PAK FA odlétalo na cestovní rychlosti směr východ s obláčky fialového dýmu za sebou

 • Shania
  00:09 12.02.2017

  OT: něco ke stavu Čánského letectva:

  https://www.reddit.com/r/WarCo...

  mastodont: není moc velký problém si zjistit kolik a jakých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OT: něco ke stavu Čánského letectva:

  https://www.reddit.com/r/WarCo...

  mastodont: není moc velký problém si zjistit kolik a jakých letadel mají rusové ve výzbroji... většina z nich je na tom podobně jako u amiku 30+ let staré a velká část z nich nedostalo pořádné modernizace.

  Pro tvou informaci Amici zatím vyprděli 200 blesků, další tísíce budou následovat. Nevím jestli mají rusové pak fa u stalingradu, ale to asi budeš vědet líp jak já.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:35 11.02.2017

  Pár pěkných záběrů:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Pár pěkných záběrů:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Kruan
  23:11 11.02.2017

  stejně je to zvláštní. Rusáci a bolševici do světa vyřvávají něco o pádu amerického dolaru a nástupu ruského dvouhlavého zlatého červonce již více než sto let, ale skutek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stejně je to zvláštní. Rusáci a bolševici do světa vyřvávají něco o pádu amerického dolaru a nástupu ruského dvouhlavého zlatého červonce již více než sto let, ale skutek utek.

  Zatím a stále hoši naštěstí zaostáváte na všech frontách a v posledních třech letech jste si pád ještě urychlili, ale není to vaše chyba.---tedy pokud si nevezmete za vzor KLDR.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:49 11.02.2017

  spat k teme:

  na Red Flagu sa novinari pytali jedneho pilota ktory mal predtym odlietane tisicky hodin na F-16 aby porovnal jeho predchadzajuce skusenosti s tym co zazival s F35. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  spat k teme:

  na Red Flagu sa novinari pytali jedneho pilota ktory mal predtym odlietane tisicky hodin na F-16 aby porovnal jeho predchadzajuce skusenosti s tym co zazival s F35. Pilot prirovnal 4gen taktiku k taktike z Obcianskej vojny, kedy sa opposing forces radili do linii pochodovali proti sebe a strielali na seba. s 5gen je vsetko uplne inac, stara taktika proti nej nefunguje.

  Spomenul tiez ze je strasne vela veci ktore F35 zvlada a oni o nich nemozu hovorit lebo podliehaju utajeniu.. verejnost vie len maju cast toho co to lietadlo dokaze.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:30 11.02.2017

  Fakt nechcete jít s politikou jinam? :-/

  Fakt nechcete jít s politikou jinam? :-/

 • dusan
  20:01 11.02.2017

  mastodont

  Lýbia za Kaddáfiho nebola až taká stabilná ako sa dnes prezentuje ... bola to diktatúra a Kaddáfí mal i možnosť "uplácať" cez ropné bohatstvo. Ak by sa nerozpadla tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont

  Lýbia za Kaddáfiho nebola až taká stabilná ako sa dnes prezentuje ... bola to diktatúra a Kaddáfí mal i možnosť "uplácať" cez ropné bohatstvo. Ak by sa nerozpadla tak ako sa stalo, tak sa rozpadne neskôr .... otázka povolenia režimu ...

  Okrem toho bol Kaddáfí symbolom terorizmu, takže z tohto pohľadu to nie je horšie ...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  17:32 11.02.2017

  ->mastodont: Pravdu díž, bratře. Na jedné straně PR cvičení plné "realistických soubojů", na druhé summit na Maltě, který spoléhá na libyjskou hotelovou vládu v Tripolisu ohledně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->mastodont: Pravdu díž, bratře. Na jedné straně PR cvičení plné "realistických soubojů", na druhé summit na Maltě, který spoléhá na libyjskou hotelovou vládu v Tripolisu ohledně kontroly uprchlíků z Afriky - komedianti (dosud) vládnou světu. Oligarchická plutokracie nehodlající pustit Trumpa a jeho lidi k resuscitaci USA, na druhé straně Putin & spol. vytahující RF z liberalistické bažiny národního výprodeje (a svět od US psychopatickému militarismu). Co se týče Red Flag, tak jde o národní mistrovství USA dle národních pravidel v národních podmínkách. Mediální výkřik "15/1" hezky ilustruje panickou hrůzu současných vojenských dodavatelů z nekompromisního auditu celého toho US Kocourkova.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:30 11.02.2017

  co sa tyka tej demokracie na "americky sposob" dost by ma zaujimalo kam ju podla vas "vyviezli", ked ani jedna zem kde US intervenovali nepresla na Americky demokraticky system, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co sa tyka tej demokracie na "americky sposob" dost by ma zaujimalo kam ju podla vas "vyviezli", ked ani jedna zem kde US intervenovali nepresla na Americky demokraticky system, ale zvolila si vlastny... (Nemecko, Japonsko,Juzna Korea,Irak, Avghanistan?)
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  16:07 11.02.2017

  A čo si myslím o Amerických voľbách ? Tých strašné demokratických ?

  Hrozne demokratické je ako si môže volič vybrať z pár kandidátov za ktorými stoja finančné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A čo si myslím o Amerických voľbách ? Tých strašné demokratických ?

  Hrozne demokratické je ako si môže volič vybrať z pár kandidátov za ktorými stoja finančné skupiny,kongresové rodinkárske kontakty,kontakty s tajnými službami atd atd...
  Kde za každým sú obrovské finančné pozadia.
  Normálny človek sa snáď ani nemá šancu normálneho výberu.
  Tam si to prezmenu ošetrili tým že každý kandidát bude hrat hru finančných skupín.

  Nazval by som to "riadená demokracia" na povel.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  15:55 11.02.2017

  Ok Dušan ak si myslíš že tá opozícia mala vačšie morálne právo vládnuť Sýrii ako Assad tak to už nechám na teba.
  Ako iste vieš územie Sýrie je citlivý región ohľadne náboženskej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok Dušan ak si myslíš že tá opozícia mala vačšie morálne právo vládnuť Sýrii ako Assad tak to už nechám na teba.
  Ako iste vieš územie Sýrie je citlivý región ohľadne náboženskej viery, mentality obyvateľstva a podobne.
  Assad a aj starý nebohý Hafíz držali Sýriu relatívne stabilnú.
  Myslíš si že najlepšie riešenie je okamžitá revolúcia? Rozdrbať zem do posledného prachu a potom začať stavať demokraciu ?
  Bohužial takto to vo svete podľa Američanov je.
  Vždy to bolo lepšie predtým ako teraz. Im ani nevadí že svet prichádza o neskutočné svetové kultúrne dedičstvo.
  Demokracia sa nedá nastoliť násilím. Je to prirodzený jav vývoja zeme. Nie každá zem chce demokraciu na Americký spôsob.
  Nie každý chce aby ho ovládali korporácie,vonkajšie vplyvy.
  Príklad Lýbie vám nestačí ? Veď tá zem umrela pred našimi očami.
  Momentálne živná poda pre terorizmus.
  A vieme kto rozpútal peklo, koho tajné služby. A koho tajné služby zavraždili Kaddáfiho, kde zaútočili bezp.lietadlami,kontraktormi a pomocou GPS naviedli teroristov ku všetému.
  A s Kaddáfim si podávala ruky celá vyspelá demokratická Európa. Zrazu keď chcel zaplatiť inou menou + iné pravidlá predaja ropy tak bol obrovský problém.

  Tak vidíte nieje to len o túžbe ľudu o zmene. Je to túžba iných síl po moci.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:13 11.02.2017

  mastodont

  Za sýrskou revolúciou netreba hľadať nič konšpiračné. V Sýrii historicky vládli Alawiti, ktorí vládli prevahe sunitov a tak tam nemohli byť ani slobodné voľby, lebo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont

  Za sýrskou revolúciou netreba hľadať nič konšpiračné. V Sýrii historicky vládli Alawiti, ktorí vládli prevahe sunitov a tak tam nemohli byť ani slobodné voľby, lebo by ich Asad nikdy nevyhral. A preto tam boli "voľby" s jedným kandidátom - Asadom. Čiže je logické, že i suniti chceli podiel na moci čo by v praxi znamenalo slobodné voľby a Asad by skončil ...
  To, že asadova diktatúra bola "osvietená" na blízkovýchodné pomery nič nemení na fakte, že to bola diktatúra. A konflikt začal relatívne pokojne a až asadova brutalita to zmenila na občiansku vojnu, kde hrali hlavnú úlohu dezertéri a domáci povstalci ... a nie islamisti či Amíci či niekto iní ....

  Masové zbehnutia asadovej armády v rátane ťažkých zbraní sú dobre zdokumentované, takže musím odmietnuť kadejaké "zaujímavé" konšpirácie o tom, že "dobrého" Asada chcel zvrhnúť ten či onen zo zahraničia ...

  Marthy

  Ak by u nás vznikli štáty tak ako na blízkom východe ... t.j. podľa záujmov nejakých kolinistov, napr. Číňanov a Japoncov... tak by boli nestabilné tak ako sú arabské na blízkom východe.
  Na parížskej konferencii nikoho nezaujímali názory domácich .. európske veľmoci "múdro" rozhodli a "naporcovali" tak ako to vyhovovalo im.
  Napokon skúsenosť máme ... len si treba "rozpamätať" ...rozpad Rakúsko-Uhorska po I.SV.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  14:15 11.02.2017

  Dušan - USA len bránia to aby sa Kurdi s Assadom dohodli, Pritom Kurdi a Rusi majú veľmi dobré vzťahy a hlavne aj spoločný cieľ - odstrániť nejakým spôsobom Turecký vpád. Rusom ide ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan - USA len bránia to aby sa Kurdi s Assadom dohodli, Pritom Kurdi a Rusi majú veľmi dobré vzťahy a hlavne aj spoločný cieľ - odstrániť nejakým spôsobom Turecký vpád. Rusom ide len o to aby z Assadom vytvorili federáciu kdežto Američanom poslúžia len na to aby vytvorili "akési nárazníkové pásmo", akúsi zónu.
  Tá zóna by mala byť samozrejme pod ich kontrolou.
  Kurdov by nemali problém vyzbrojit ani Rusi...
  Američanom vyhovuje to, aby bola Syria rozdelená, rozbitá.
  Predtým Sýria fungovala úplne normálne až kym opizičnici (podporovaní Američanmi) nezdvihli zbrane. Proste americký ilegálny zásah do cudzej zeme, vedome.
  Práve Sýria bola tým známa že je Sekulárna - kde dokážu žiť spolu aj suniti aj šíti(alaviti) dokonca aj kresťania, kde štát na nich nevytváral žiadne tlaky.
  Rusi sú s právneho hľadiska v Sýrii absolutne legálne, aj keby zaútočili na Kurdov.
  Pretože územie Sýrie sa stále berie ako štát z pred konfliktu.

  Juhelák - 99% akcii nieje verejne známych ?
  Preboha veď na internete je neskutočne veľa materiálov kde zasahovali a totálne poškodili obranyschopnosť Sýrie. Nepametáš v Deir ez zor tuším koncom novembra minulého roka ? Obkľúčená Sýrska armáda pod tlakom ISIS držala v rukách jednu strategickú výšinu pri letisku. Samozrejme nálet Amerických lietadiel zabil okolo 80-100 sýrskych vojakov a dalsie desiatky zranil ak nie viac. Čo toho bolo následkom ? ISIS obsadil v priebehu pár hodín strategickú výšinu a potom aj južnú časť mesta.
  Pýtam sa vieš kde je Deir ez Zor ? Územie totálne obkľúčené ISIS, Široko daleko nikto. Koho tým Američania chránili ?
  Nebodaj chceli bombardovať IS aby pomohli Sýrskym vojakom a pomýlili sa ?
  Bože môj konečne si otvorte oči je mi doplaču z toho čo čítam. Ako možte byť informovaní a pritom tak nevedomí ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:38 11.02.2017

  Dusan-silou drží většina Arabských zemí,bohužel nic jiného na Araby obvykle neplatí.Pro ně je víc jejich náboženství než stát.No a jelikož mají mnoho verzí Aláha,tak to je potom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan-silou drží většina Arabských zemí,bohužel nic jiného na Araby obvykle neplatí.Pro ně je víc jejich náboženství než stát.No a jelikož mají mnoho verzí Aláha,tak to je potom těžké.Demokracie podobná západní je pro ně naprosto nerealizovatelná.
  Třeba Irák držel pohromadě Husajn a jeho armáda,Libyi zase Kadáfí.Na takové státy platí jen pevná ruka-dá se říct diktátor.Jinak se prostě de fakto rozpadnou.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:57 11.02.2017

  mastodont

  FSA vznikla hlavne dezerciami z armády. A že sa "pretvorila" v značnej časti na islamistov je úplne logické ... Amíci jej reálne nepomohli (tá pomoc nestála za reč) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont

  FSA vznikla hlavne dezerciami z armády. A že sa "pretvorila" v značnej časti na islamistov je úplne logické ... Amíci jej reálne nepomohli (tá pomoc nestála za reč) ... a tak sa museli orientovať tam kde reálnu pomoc dostávali .. a to boli radikálni bohatí sunitskí sponzori......

  A čo sa týka "legálnosti" ... Asada NIKDY nikto nezvolil v demokratických voľbách, Kurdi a suniti ho zväčša nechcú ... a teda čisto "prakticky" sú také USA y ich pohľadu tam legálne a Rusi ilegálne : )

  Skrátka Sýria je minulosť - rovnako ako Irak. Sú to umelé štáty, ktoré držali len silou. Kurdistan je v Iraku už dávno realitou de facto .. i keď de jure neexistuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  06:36 11.02.2017

  mastodont: je to trochu scestny ohledne USA v Syrii..99% jejich akci tam ani není verejne známo..minimálně podporují Kurdy s ofensive na Rakku...tam by se SAA nebo rusove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: je to trochu scestny ohledne USA v Syrii..99% jejich akci tam ani není verejne známo..minimálně podporují Kurdy s ofensive na Rakku...tam by se SAA nebo rusove neprobojovali dalších několik let.. navíc davaji velkou podporu armádě v Iráku...minimálně delaji násobne více nez celá pacifistická Evropa která vychcaně nechává všechno na USA a Rusku. až Trump jako obchodník zavelí k tomu ze se USA stáhnou krom pacifiku ze světa, aby snízili náklady a zacali se starat všichni sami o sebe..tak bude teprve v Africe a i v Evropě veselo..bude se muset přestat dotovat kazda kravina a peníze pujdou na obranu nebo výzkum..
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  01:50 11.02.2017

  Marthy myslel som hlavne na Antonova, vieme aké modernizacne plany s nimi Rusi mali.
  Páni, myslím ze vy nechapete podstatu celej tej veci.
  To ze sú USA najsilnejsou ekonomikou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy myslel som hlavne na Antonova, vieme aké modernizacne plany s nimi Rusi mali.
  Páni, myslím ze vy nechapete podstatu celej tej veci.
  To ze sú USA najsilnejsou ekonomikou (este stále) je mi vcelku jedno a prajem im,
  az pokial nezacnu presadzovat svoje zaujmy vo svete silou kde chcú kazdemu vnucovat svoj svetonázor, tak to vázne nemusím.
  Kazdy narod ma inu mentalitu a ja sa s tou americkou bohuzial nestotoznujem.

  Pan Grohmann, OSN by som radsej nespomínal, pretoze na ich pode práve USA znevazuju medzinarodne právo konkretne ohladne Syrie- maju tam ilegalne specialne jednotky co aj priznali.
  Ako si mozu dovolit USA povedat svetu ze Syrska vlada je nelegalna? Nieje práve OSN nato aby o tom rozhodla ? Ved to je zastúpenie sveta a ten ako rozhodol, tak že je Sýrska vláda legitímna.Tak naco tam OSN je ked americanom nedokaze zabranit v invaziach.
  Poznate to prislovie ? Co je dovolene bohovi, nie je dovolene volovi. Ale svet sa meni a volom byt nechce.

  Čo momentálne USA robí aby bola Sýria pokojnejsou ? Resp. co robili doteraz ?
  Nechapem jednej veci, vsetci v Europe sa buria proti radikalnemu islamizmu, ktory momentalne ma v Syrii zakladny kamen a Americania si v klude vyzbrojuju nejaku pofidernu FSA ktora existovala ak tak chvilku a aj tak sa zaclenila do Zinki,JaN-Ahr al Sham.-Isis, A my veselo budeme spolupracovat s Americanmi vo vsetkom ako maximalni pokrytci. Ja sa s ich zaujmamy absolutne nestotoznujem, nechcem patrit pod nich.
  Vsetko co USA robia v Syrii je nelegalne ! A o tom to cele je.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:46 10.02.2017

  Marthy

  Ruská ekonomika je taká malá ... že dovoz komponentov pre zbrojný priemysel zo západu je nevyhnutnosť, bez ohľadu na to, že Rusi sa tvária, že to tak nie je.
  Vo Veľkej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  Ruská ekonomika je taká malá ... že dovoz komponentov pre zbrojný priemysel zo západu je nevyhnutnosť, bez ohľadu na to, že Rusi sa tvária, že to tak nie je.
  Vo Veľkej Británii boli všetci prekvapení, že Rusi nakupujú od dvesto firiem pre armádu ..... časť sa určite dá nahradiť, ale to je len jeden štát ..
  Ani Amíci si plne nevystačia a to majú rádovo väčšiu ekonomiku a aj neporovnateľne vyspelejšiu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:42 10.02.2017

  StandaBlabol

  Právne je to tak .... v praxi úzko spolupracujú. A FED "vyrába" peniaze ....t.j. infláciu.
  Robí sa to pod vzletným nezmyslom "záchrany ekonomiky" podobne ako ECB ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol

  Právne je to tak .... v praxi úzko spolupracujú. A FED "vyrába" peniaze ....t.j. infláciu.
  Robí sa to pod vzletným nezmyslom "záchrany ekonomiky" podobne ako ECB ....a ešte väčším .... že je "nízka inflácia" ....
  Rast cien spôsobený rastom bohatstva je naozaj dobrá vec. Ale inflácie je len znehodnocovaním peňazí bez rastu bohatstva. Zarobí na tom ten, kto "vyrába" peniaze .... a strácajú tí "poslední" t.j. obyvateľstvo a veritelia.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:10 10.02.2017

  Vzato kolem a kolem, ČNB je soukromá firma presidenta ČR :-)

  Nechcete se vrátit k letadlům ;-)

  Vzato kolem a kolem, ČNB je soukromá firma presidenta ČR :-)

  Nechcete se vrátit k letadlům ;-)

 • StandaBlabol
  21:46 10.02.2017

  Luky, FED není a nemá být pod státní správou, pokud státem rozumíš vládu. Oddělení monetární politiky od vlády je opatření, které zabraňuje tomu, aby vlády plnili svoje předvolební ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, FED není a nemá být pod státní správou, pokud státem rozumíš vládu. Oddělení monetární politiky od vlády je opatření, které zabraňuje tomu, aby vlády plnili svoje předvolební sliby tak, že si natisknou peníze. To v minulosti způsobovalo a ještě dnes ve třetím světě způsobuje hyperinflace.

  To jestli FED funguje dobře nebo ne, je vidět na tom, že dolar je dlouhodobě nejžádanější světovou měnou, inflace v USA se pohybuje v rozumných mantinelech a kurz dolaru nemá žádné šílené výkyvy.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:32 10.02.2017

  USA je najsilnejšia a najvyspelejšia sveta. Dlh USA je preto udržateľný, lebo investori veria, že sa im peniaze vrátia .... a keby i teoreticky s tým mali USA problémy, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA je najsilnejšia a najvyspelejšia sveta. Dlh USA je preto udržateľný, lebo investori veria, že sa im peniaze vrátia .... a keby i teoreticky s tým mali USA problémy, tak "natlačia" inflačné penieze cez FED, ktorý je síce akože mimo administratívy, ale v realite s ňou spolupracuje. A tie inflačné peniaze budú pre dlžníkov. Inak povedané - cez infláciu si Amíci "ošetria" svoj dlh hocikedy ... minimálne pokým im svet dôveruje.

  Samozrejme si to môžu dovoliť len USA či sčasti i EÚ .... lebo "normálne" štáty by skončili v akamžitej vysokej inflácii. Skrátka Amíci nemôžu skrachovať .... cez infláciu (t.j. okradnutie vlastného obyvateľstva a dlžníkov) si poriešia v pohode všetky dlhy. Je to možno nemorálne ... atď. ... ale je to tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:48 10.02.2017

  Luky: Važně výš jak funguje centrální banka ?

  Žádnou kontrolu neztratily, protože FED muže vytisknout peníze jen na základě požadavku ministerstva financi. To že tenhle tisk ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Važně výš jak funguje centrální banka ?

  Žádnou kontrolu neztratily, protože FED muže vytisknout peníze jen na základě požadavku ministerstva financi. To že tenhle tisk provede soukromá společnost přece na tom že to bez vládního posvěceni "legálně" udělat nemůže. To je jako říct že ČNB ztratila kontrolu nad měnou jen proto že jsi můžete falešné peníze vytisknout doma.

  FED, či naše ČNB funguje částečně jako každá jiná banka, a to tedy tak že vydává půjčky investice uložených peněz. Takže to že banka půjčuje peníze opravdu zní jako skandál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:23 10.02.2017

  Amíci od roku 1914 ztratili kontrolu nad emisí vlastní měny. Ačkoli se formálně může zdát, že je FED pod státní správou, fakticky to kontroluje několik vlivných rodin. Amíci tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Amíci od roku 1914 ztratili kontrolu nad emisí vlastní měny. Ačkoli se formálně může zdát, že je FED pod státní správou, fakticky to kontroluje několik vlivných rodin. Amíci tedy nedluží sami sobě (když pominu Číňany a pod.).
  Poslední, kdo chtěl vrátit emisi dolaru pod státní správu byl Kennedy.
  ----------------------
  V červenci 2011 byly zveřejněny výsledky auditu Fedu, který prosadil kongresman Ron Paul a Alan Greyson pomocí pozměňovacího návrhu (Fed nebyl nikdy ve své téměř stoleté historii důkladně auditován, sám Paul zmínil, že k poslednímu auditu došlo někdy v 50. letech 20. století a i ten byl jen částečný). Audit provedl Všeobecný úřad pro kontrolu rozpočtu (Government Accountability Office) a zjistil, že Fed v letech 2007-2010 rozdal v bezúročných půjčkách americkým i zahraničním bankám a korporacím přes 16×1012 dolarů (113 % HDP USA), a to bez vědomí Kongresu.[15]

  Podle Alana Graysona se má jednat dokonce o 26 bilionů dolarů (184 % HDP).[16] Mezi příjemci je mnoho významných finančních institucí a korporací, převážně ze Spojených států, ale i z jiných zemí jako Švýcarsko, Skotsko, Velká Británie, Německo, Japonsko a další.[17] V případě amerických bank a institucí navíc došlo ke střetu zájmů, kdy Fed vyřizování této obrovské transakce „outsourcoval“ a lidé ji realizující současně působili v podnicích, kterým byly tyto bezplatné půjčky poskytnuty.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  15:56 10.02.2017

  mastodont a ostatny..

  odkial sa zoberu miliardy na armadu??

  no v dlhodobych ale aj tohto rocnych vyhliadkach rozpoctu sa pocita s tym, ze obamacare bude za 10 rokov stat 940 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont a ostatny..

  odkial sa zoberu miliardy na armadu??

  no v dlhodobych ale aj tohto rocnych vyhliadkach rozpoctu sa pocita s tym, ze obamacare bude za 10 rokov stat 940 miliard dolarov..

  94 v priemere rocne..

  a rozpocet armady je 500+..
  tak daju 50 na armadu..
  a 40 na zmensenie dlhu..
  alebo vsetko do armady..
  a hned bude na stihacky i nove lietadlovky..


  co sa tyka ich celkoveho dlhu..
  i ked to je mimo tema..
  ano maju ho cca 18 bilionov..
  ale ak by si sa napriklad zajtra rozhodol, napriklad ta cina, ze chce 1 bilion ked pride splatnost.. zamenit za cosi ine..
  realne v tej dobe nebude co kupit za ten 1 bilion.. lebo ostatne staty nebudu mat v tej chvili co zamenit za tie peniaze..

  proste oni maju tak obrovsku zasobu penazi, ze mozno tak euro.. ale aj to nie cele..
  a to je myslim z blata do kaluze :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  15:19 10.02.2017

  Pri uvahach o vyske dlhu USA je este dobre poukazat aj na to komu a kolko vlastne dlzia. Pokial viem, tak z celkovej sumy netvoria zahranicne pozicky ani tretinu. Tak ze aj ked to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri uvahach o vyske dlhu USA je este dobre poukazat aj na to komu a kolko vlastne dlzia. Pokial viem, tak z celkovej sumy netvoria zahranicne pozicky ani tretinu. Tak ze aj ked to samozrejme nie je az take jednoduche ako to znie, v zasade vacsinovo dlhuju sami sebe. Tym nechcem povedat ze velkost ich dlhu nie je problem, ale maju pri rieseni vyrazne vacsi manevrovaci priestor, ako keby drvivu vacsinu dlhovali zahraniciu. Zvlast ked cast toho dlhu su pozicky, ktore si navzajom poskytli rozne vladne institucie a s trochou nadhladu sa da povedat ze vlada dlhuje sama sebe.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:23 10.02.2017

  Marthy: tohle by byl hlavně konec světa jak ho známe, sam víš co udělalo se světem krach pár finančních společností v usa.... proto jsou usa vlastně nedotknutelné nejen díky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: tohle by byl hlavně konec světa jak ho známe, sam víš co udělalo se světem krach pár finančních společností v usa.... proto jsou usa vlastně nedotknutelné nejen díky velikosti ekonomiky, ale hlavně díky dolaru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:52 10.02.2017

  JG-přes nespornou ekonomickou a vojenskou sílu USA si ani oni nemohou dovolit hodit dluh za hlavu.Kdyby např.přestali splácet úroky dluhu,dali najevo že dluh nezaplatí,okamžitě by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JG-přes nespornou ekonomickou a vojenskou sílu USA si ani oni nemohou dovolit hodit dluh za hlavu.Kdyby např.přestali splácet úroky dluhu,dali najevo že dluh nezaplatí,okamžitě by se jejich ekonomika stala nedůvěryhodnou.Bylo by pro ně velmi těžké,spíž nemožné získat další úvěr,investoři by v USA přestali investovat,zbavovali by se svých investicí ve velkém,za pár šupů,to by byl začátek konce spojených států.
  Prozatím nic takového nehrozí,ale ten dluh je opravdu velký....
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  11:19 10.02.2017

  Já bych snad ještě dodal jedenu věc v čem pokulhává srovnání bankrotu SSSR a potencionálního US bankrotu. A sice v tom, že s Ruskem nikdo neměl/nemá tak silné obchodní vazby jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych snad ještě dodal jedenu věc v čem pokulhává srovnání bankrotu SSSR a potencionálního US bankrotu. A sice v tom, že s Ruskem nikdo neměl/nemá tak silné obchodní vazby jako má spousta obchodně důležitých zemích s USA. Čili kdyby mělo dojít k dalšímu bankrotu Rusů, bude to každému v zásadě jedno. Ale co se určitě nestane je to, že by světová ekonomika nechala padnout Spojené státy. A byť je to nefér, tak se každý bude vozit po zemích jako je Řecko atd, ale nikdo se ani nebude moci vozit po zemi jako je US. Ti to zkrátka v jednu chvíli vydělí polovinou a budou splácet jen to co se jim bude líbit a na co chca nechca budou muset ostatní přistoupit...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:50 10.02.2017

  Mastodont - Jak? Jeden možný scénář - nechají Rusku Ukrajinu, Rusové jim pomohou s Čínou do té míry, až USA donutí Čínu koupit další americké dluhopisy. :)
  Co se týče splacení, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont - Jak? Jeden možný scénář - nechají Rusku Ukrajinu, Rusové jim pomohou s Čínou do té míry, až USA donutí Čínu koupit další americké dluhopisy. :)
  Co se týče splacení, nesplacení dluhu - ve svém důsledku. Co se stane, pokud USA dluhu nebudou splácet? Kdo proti ním něco udělá? Rada bezpečnosti OSN, kde mají USA právo veta, EU, Rusko jim nebude půjčovat peníze, Čína je napadne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  07:51 10.02.2017

  Jirosi,

  s tím F22 vs F35 a paralelou F15 vs F16 máš sice pravdu, ale F22 USA nikomu neprodá, i kdyby chtěl.

  No a k těm rezervám USA. Proč Německu nevrátili zlaté depozita a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  s tím F22 vs F35 a paralelou F15 vs F16 máš sice pravdu, ale F22 USA nikomu neprodá, i kdyby chtěl.

  No a k těm rezervám USA. Proč Německu nevrátili zlaté depozita a údajně jim vrátili cca 1/3 toho co chtěli s tím, že část dali později a v jiných odlitcích než jim Němci dali?

  Nemají rezervy, kdyby je měli tak nemají ta opatření od Obamy a neměli by problémy s placením státních zaměstnanců. Bohužel nejsou na tom tak růžově, ale na kolenou taky zdaleka nejsou. A propo jak tu zaznělo, kdo domutí USA splácet dluh kdyby mělo dojít k bankrotu USA?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:50 10.02.2017

  Kozlus: A komu jinému by je měla vzít než svým občanům. Pokud dojde ke státnímu bankrotu pak se překvapivě chytá na peníze těch nad kterými má vláda moc. Tedy těch do vlastní měnu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: A komu jinému by je měla vzít než svým občanům. Pokud dojde ke státnímu bankrotu pak se překvapivě chytá na peníze těch nad kterými má vláda moc. Tedy těch do vlastní měnu daného státu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  00:25 10.02.2017

  Mastodont-hádám že Rusko moc západních komponentů nepoužívá,určitě ne tolik aby jejich nedostatek ohrozil obranyschopnost jejich armády.
  A co se týká toho že rubl hodně klesl,tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont-hádám že Rusko moc západních komponentů nepoužívá,určitě ne tolik aby jejich nedostatek ohrozil obranyschopnost jejich armády.
  A co se týká toho že rubl hodně klesl,tedy v poměru s jinými měnami,nejsewm sice ekonom,ale třeba na nákup určité techniky,třeba tanků T-90 by to nemělo mít přímý vliv,vyrábí ho Ruské firmy v Ruské továrně s Ruských surovin a komponentů,nekupují ho za devize ze zahraničí.Možná pár komponent,zaměřovač z Běloruska,ale většina toho tanku,a všech zbraní Ruska je made in Rosia.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  00:09 10.02.2017

  Sokrates ano rusi musia nieco robit ohladne obmeny starého parku. Aké príčiny za to mozu ? Rusi mali rozpracovany plan prezbrojenia armady ktory bol vypracovany tusim este pred ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates ano rusi musia nieco robit ohladne obmeny starého parku. Aké príčiny za to mozu ? Rusi mali rozpracovany plan prezbrojenia armady ktory bol vypracovany tusim este pred hospodarskou krizou,samozrejme takisto nepocitali s krizou na Ukrajine a s tým spojenými západnými sankciami. Takisto nepocítali s tým ze Rubeľ pojde 2x rapídne dole. Prvy krat to bolo za hospodarskej druhy krat 2014-2015. A asi najhorsi faktor bol prepad cien ropy. Tieto tri hlavne faktory ovplyvnili celkovo zivot v Rusku a aj obranný sektor. Kazdopadne hlavnym cielom bolo tak ci onak prezbrojenie Jadrovej triády. Tusim teraz sú na 60-70 % ? Do roku 2020 by mali splnit hlavny balik prezbrojenia -modernizacia + nove typy. Sami priznali ze je pre nich ekonomickejsie este modernizovat stavajucu techniku ktora ma este modern.rezervy. Ale to isté robia aj Americania. Momentalna situacia je asi takáto - najhorsi scenar pre rusku ekonomiku - aby bola udrzatelna boli tusim ceny ropy do 35 dolarov za barel. Co sa aj stalo a bolo to na hrane. V tom období spálili desiatky miliard dolarov devízových rezerv. Teraz je pre nich situacia s ropou relativne zastabilizovana, uvidime co bude na jar. Ekonomicke sankcie boleli prvé dva roky hlavne hospodárstvo, armádu ani tak nie. Armáda to zacala pocitovat az teraz, pri nedostatku nahradnych zapadnych komponentov. No vsak hospodárstvu sa ale zacalo relativne darit v oblasti polnohospodarstva - koli domacej podpore spotrebitela. Vyhliadky v tomto sektore su dobre coz nie pre europskeho dodavatela. Tazko sa dostaneme na ruský trh ktory je perspektivny. Tento rok bude podla mna zlomový vo vyhliadkach ich ekonomiky, bud bude pokracovat mierny rast alebo sa zasa nieco stane ( globálne) a to by mohlo rusky obranny priemysel urcite paralyzovat.
   
  Zuste trochu krotit délku příspěvku - částo se to přélévá do blábolení. Více neznamná lépe. Děkuji. Admin. 
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  00:07 10.02.2017

  Jirosi:
  Jake uspory? To jako, ze vlada USA ma nekde na ucte tolik, kolik je statni dluh? Nebo, ze to maji na uctech lidi? To jako, ze vlada lidem vezme penize, aby bylo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  Jake uspory? To jako, ze vlada USA ma nekde na ucte tolik, kolik je statni dluh? Nebo, ze to maji na uctech lidi? To jako, ze vlada lidem vezme penize, aby bylo na splaceni dluhu? Nebo se obcane USA slozi, aby zase bylo co prozrat?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:55 09.02.2017

  Stále se tu porovnává F22 vs F35, ale ňák se zapomíná na to ze i v minule generaci to bylo stejné F15 vs F16 a přesto většina států bez problémů vystačila z F16.

  mastodont: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stále se tu porovnává F22 vs F35, ale ňák se zapomíná na to ze i v minule generaci to bylo stejné F15 vs F16 a přesto většina států bez problémů vystačila z F16.

  mastodont: Možná to pro tebe bude novinka ale úspory američanů ještě stále pokrývají cely jejich dluh. Zajímalo by mne zda se to samé dá říct o rusech a jejich "zlatem rublu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:07 09.02.2017

  Ja som bol vzdy otvorený vsetkym názorom okrem tých ktore sa vyhranuju nad hranice normalneho chápania.

  Děláš chybu, já bych ty prachy nacpal do kurzu holotropního dýchání....

  Ja som bol vzdy otvorený vsetkym názorom okrem tých ktore sa vyhranuju nad hranice normalneho chápania.

  Děláš chybu, já bych ty prachy nacpal do kurzu holotropního dýchání....

 • Marthy
  22:40 09.02.2017

  Sokrates-Ale buďme trochu objektivní.Porovnej státní dluh USA a Ruska.Je jasné,že armáda USA je takhle mohutná jen na úkor obrovského dluhu.Pokud se nestane nějaký zázrak,nebo USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates-Ale buďme trochu objektivní.Porovnej státní dluh USA a Ruska.Je jasné,že armáda USA je takhle mohutná jen na úkor obrovského dluhu.Pokud se nestane nějaký zázrak,nebo USA odmítne splácet úroky dluhu (které musí být ohromné),či dluh samotný,je tahle situace dlouhodobě neudržitelná. a časem je čeká to samé co SSSR,budou muset na rozpočtu do armády hodně slevit.
  Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  22:26 09.02.2017

  Fajna uvaha Grohmanne! Pindosi zase vyhráli 100:0
  Akurát ta uvaha ma trošku slabé místo! Kde bude k tym jednostranným subojom dochazet? Nad vošingtónom nebo nad Moskvou? To těm ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fajna uvaha Grohmanne! Pindosi zase vyhráli 100:0
  Akurát ta uvaha ma trošku slabé místo! Kde bude k tym jednostranným subojom dochazet? Nad vošingtónom nebo nad Moskvou? To těm letadílkám asi rychle dojde benzín, že jó!
  Zkuste myslet hlavou a ne pejzama!
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  22:14 09.02.2017

  mastodont: Nerád Ti beriem ilúzie, ale Rusko nezbrojí pomaly, lebo im to stačí alebo ako tvrdíš, lebo "na to idú inteligentne". Oni na to jednoducho nemajú peniaze a výrobné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: Nerád Ti beriem ilúzie, ale Rusko nezbrojí pomaly, lebo im to stačí alebo ako tvrdíš, lebo "na to idú inteligentne". Oni na to jednoducho nemajú peniaze a výrobné kapacity. Suchoj ide na maximum a predsa nemá šancu pokryť potrebu ruského letectva. Rusko by už ku dnešnému dňu potrebovalo vymeniť 200 - 300 starých Su-27P alebo MiG-29 za novšie Su-30SM/Su-35S. Pravda je ale taká, že týmto tempom to Suchoj nezvládne ani do roku 2025. Začínajú sa do éteru púšťať informácie o obstaraní väčšieho počtu MiGov-35, hoci s nimi posledné roky takmer vôbec nerátali. Ale aj keby ich hneď chceli nakúpiť 100, tak nemôžu, lebo vývoj a testovanie zaberú ešte 1 - 2 roky. A rýchlosť produkcie MiGu je taktiež otázna.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  22:05 09.02.2017

  Mna len zaujima ako to chcu USA ekonomicky zvladnut , Trump slubuje posilovanie rozpoctu ale ja sa pytam, z čoho ??? To vazne tych 18bilionov dolarov statneho dlhu je tam na srandu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mna len zaujima ako to chcu USA ekonomicky zvladnut , Trump slubuje posilovanie rozpoctu ale ja sa pytam, z čoho ??? To vazne tych 18bilionov dolarov statneho dlhu je tam na srandu ? Cim su kryté tie doláre a co zaruci ze nevypukne dalsia financna kriza ? Ja neviem ale mám pocit ze americka armada sa zasekla v jednom bode v tom ako zssr koncom 80 rokov ako som pisal predtym.
  V dohladnej dobe ak nespravia nejaku restrukturalizaciu tak to bude neunosne este viac.
  Dalsia vec ktora sa mi nepaci je politicka nevola Americanov dohodnut sa na hocicom pozitivnom ohladne situacie v Syrii. Rusi predniesli vela ziadosti ohladne spoluprace a Americania to vzdy nejak zhatili alebo odmietli. Ved sa jedna o boj s medzinarodnym terorizmom a oni sa k tomu stavaju ako ku nejakej hračke.
  Absolutne nezvladnuta a hlavne neprehladna politika a co najviac, nezodpovedná!
  Rusi navrhovali spoluprácu mozno teraz by bol Sýrsky problém o 2-3 roky vpredu.
  Podme hodnotit rusov podla momentalnych cinov, zabudnime na krivdy minulosti.Ved nam nic neurobili, ublizili nam komunisti.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  21:50 09.02.2017

  Ja som to videl, nemam ti co vytknut ku tomu co si napisal, O tom T50 mas pravdu ak by to nezachytili tak by to bolo v haji, preto tak horuckovite aj s Indami rokovali o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja som to videl, nemam ti co vytknut ku tomu co si napisal, O tom T50 mas pravdu ak by to nezachytili tak by to bolo v haji, preto tak horuckovite aj s Indami rokovali o spolupraci. A co mali urobit ? Museli nieco urobit. Z tvojho prispevku sam priznavas ze rusi sú v urcitej defenzíve. A to tvrdím vlastne aj ja. Musia sa drzat pri zemi práve koli tomu ze západný svet sa proti nim spojil.
  Nadruhu stranu nieje mozne ich podcenovat, ich raketove technologie su vazne svetova spicka, co sa tyka radioelektronickeho boja tam su takisto spicka,
  Keby zrovnávame pozemnú armádu - od individualnych prostriedkov jednotlivca az po tanky a delostrelectvo, tak tam je to uplne vyrovnane.
  Na oceánoch a moriach je to jasné, USA ma obrovský pocet lodí,
  A tu sa mi naskytá otázka, podla mna nieje pre rusov nárocné vyradit z boja lietadlovu lod so 130 lietadlami na palube. To by boli obrovské straty.
  Také straty si nemozu dovolit ani Americania. A vazne pri momentalnych operacnych schopnostiach ruskej armády, kde sú vybavený Kalibrami a zachvilku aj Zirkonami tak to budú mat Americania sakra tazke pri obrane lietadloviek. A vieme ze to je ich utocne kladivo. Nie sú rusi momentalne tiez spica vo vývoji hypersonickych striel ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:42 09.02.2017

  Darkstyle,

  koukni na Nebo-M systém a pochopíš na jakou vzdálenost lze stealth ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Darkstyle,

  koukni na Nebo-M systém a pochopíš na jakou vzdálenost lze stealth vidět.

  http://in.rbth.com/economics/2...

  http://aviationweek.com/techno...

  Pokud se vezme v úvahu možnost i L-bandem navést raketu k stealth letadlu (díky počítačovému zpracování dat) třeba na vzdálenost, kdy už raketa stealth uvidí, tak máme zajímavou situaci. Popsali tu možnost v USA a myslím, že protivníci na tom pracují. S-300 umí navádět raketu na míto kde se očekává protivník a až poté se o navedení začne starat raketa sama. No moc bych RF a jejich PVO nepodceňoval. Možná protože tam nejsou tak pozadu, tak do toho cpou peníze. Troufám si tvrdit, že v této oblasti mají náskok stejně jako v REB. Možná se mýlím možná ne. Článků na toto téma je hodně. Pár jseu už dříve uvedl ale nemám je uloženy a znovu je hledat nechci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:32 09.02.2017

  mastodont

  neber to, že tě jdu kritizovat, ale rusi moc času nemají. Možná je špetka pravdy na tom, že by rádi aby se USA uzbrojili, ale takové růžové to nebude. To že čas nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont

  neber to, že tě jdu kritizovat, ale rusi moc času nemají. Možná je špetka pravdy na tom, že by rádi aby se USA uzbrojili, ale takové růžové to nebude. To že čas nemají přznávají sami. Koukni na tenhle zatím asi nejobsáhlejší dvoudílný dokument o T-50 je v ruštině ale má anglické titulky (hezky přeloženo není to google translate). Mluví tam lidi co o T-50 ví nejvíce - jistý Bogdan hrdina RF a pilot, šéfkonstruktér, lidi co pracují na motorech. Mluví tam o F35 i F22 a po shlédnutí se minimálně mně vybavila starší říkanka - prý přímo od rusů z dob SSSR - USA jsou best a my se jim musíme vyrovnat. T-50 je jejich poslední pokus jak neztratit kontakt S USA. Sami říkají, že nebýt T-50 tak to mohou rovnou zabalit. Otázka je jak to půjde dále s 6gen stroji. USA mají 5gen a na 6gen už pracují bohužel pro RF mají i těch F35 více než T-50. Snažím se být nestraný ale bohužel to jsou fakta. Jaderný arzenál je jedna věc, ale globální projekce síly je druhá a bez globální podpory svých zájmů bude RF jen regionální velmoc a i u partnerů chtějí v RF být jako borci a ne někdo kdo se třese za hranicemi. Ono to není snadné a ta geopolitika je dosti drsná hra. Čas nemají musí totiž své kroky taky načasovat a provést v pravý okamžik. No nechci se tu abstraktně rozepisovat.

  Tady jsou ty dokumety o T-50 pokud je neznáš, tak na ně koukni a uvidíš, že tak moc v klidu nejsou (nebo spíše nebyli):

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  21:17 09.02.2017

  Logik-těžko nestranně odhadovat schopnosti F-35 a jeho možných protivníků.Třeba-US letectvo vypustí info že při cvičení v roce myslím 2007 letouny F-22 dosáhli přes 200 sestřelů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-těžko nestranně odhadovat schopnosti F-35 a jeho možných protivníků.Třeba-US letectvo vypustí info že při cvičení v roce myslím 2007 letouny F-22 dosáhli přes 200 sestřelů při nulových ztrátách,teď zase F-35 při simulaci boje proti "Ruským"letounům vyšel jako vítěz v poměru 15:1.Může to být pravda,anebo to může být naprostý nesmysl,který si vymysleli.No,já odhaduju že ty výsledky jsou hodně zkreslené.
  Na druhé straně,Ruská armáda a letectvo se hodně zaměřuje na obranu proti radiolokačně naváděným střelám,třeba obranný kontejner Chybiny nesený letounem sníží možnost zásahu letounu střelou Amram (nebo podobnou) 30x.Pokud by to byla pravda,sestřlit letoun chráněný tímto kontejnerem na větší vzdálenost by bylo téměř vyloučeno,letadla by se nakonec dostala do soubojů na vzdálenost přímé viditelnosti,a přesně tohle by byla voda na Ruský mlýn.
  Ale ta účinnost toho kontejneru může být taky velmi přehnaná,vždyť armáda Ruska nemá možnost vyzkoušet ji v reálu,takže ten údaj 30x lepší obrana může být jen odhad,nebo taky výmysl.
  Stejně jako letectvo USA nemá možnost vyzkoušet reálné bojové schopnosti letadel F-22 /F-35 proti Ruskému letectvu a PVO.Proto se miliony fandů vojenské techniky na celém světě můžou stále dokola dohadovat kdo vy zvítězil,jakými ztrátami by zaplatil a podobně.No pevně věřím že zůstane jen u těchto diskusí a hádek :)
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  21:16 09.02.2017

  Mastodont

  Ja si tiez utvaram svoj nazor..

  Ked rus povie, ze stealth lietadlo vidi na 120km tak mu verim..

  Ked ale american kontruje, ze je to sice pravda, ale za idealnych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont

  Ja si tiez utvaram svoj nazor..

  Ked rus povie, ze stealth lietadlo vidi na 120km tak mu verim..

  Ked ale american kontruje, ze je to sice pravda, ale za idealnych metereologickych podmienkach a idealneho uhlu voci radaru..
  Zacnem sa zamyslat.. a ked potom povedia, ze na 100% ho vidia, teraz sa mozno pomylim na cca 30km..

  A ked poznam ako rusi lubia historicky zvelicovat..

  A ked americky, norsky ale aj izraelsky pilot tvrdi, ze vidi ciele nad 160km daleko..

  Tak mi z toho vychadza, ze ma za idealnych podmienok f35 k dobru 40km..
  A ked viem ako horuckovito sa snazia zaviest promethea rusi.. teda s500, ktora bude mat prave ten dosah 160km..
  Preco 160, preco nie 140 napriklad:-):-)..??

  A preco ked nemaju plne este nakupene s400 v poctoch kolko chcu, uz stavaju s500..

  Nejako ked sa zamyslim sedliackou logikou tak mi daco nehra..


  To su velmi overitelne fakty.. maximalne tvrdenia rusov a minimalne tvrdenia druhych..
  A fuga 40km.. dost nato aby lietadlo vystrelilo stealth strelu a otocilo sa spat..
  A kedze v rusku je vatsinou rovina:-), neviem kde moc by sa schovali..

  O tom , ze ci by dokazal f35 rusit s400 radar ked dokaze rusit ten z f22, to uz je skor na urovni dohadov..


  Starnutie flotily..
  Pokial viem, momentalne sa stavaju 2 virginie rocne a 2 burky rocne..
  Pokial viem je zabezpecene, ze flotila ponoriek ani neostarne tymto tempom..
  A flotila burkov pokial viem sa zacala stavat okolo 1990, lode maju sluzit cca 50 rokov..
  Stare budu tie prve teda az 2030-2040.. aky mame teraz rok? 2017 pokial viem..
  A to sa rozhodlo, ze ich bude viac..
  A stale mozu rozhodnut, ze napchaju peniaze do modernizacie zumwaltov a postaveni viac ks.. aj ked pochybujem..
  Lietadlove lode si stavaju doslova neustale..

  Ostatne lode, ano tie su stare.. teda uplne vsetky tiez nie..
  Skor podporne a trieda Ticonderoga by potrebovali vymenit..
  Co sa aj pri podpornych deje.. alebo pomaly zacne diat..
  Asi si vymysleli lithoral triedu lodi, ktora je fail..
  I ked idu polovicku z nej zachranit mohutnou modernizaciou, po ktorej dostane zmysel..

  To, ze placu neustale, to je jasne..
  Ale ktore ine lodstvo, alebo ponorkove namornictvo ich moze ohrozit?.. ziadne..
  A to este na wasp a ameriky dojde v dohladnej dobe vymena vrtunikov za kombinaciu ospray a f35:-).. ospraye su uz tam.. samozrejme aj dajaky vrtunik ostane:-)..

  Ich skor mozu protilodne zbrane ohrozovat vypalene z pevniny..:-):-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:03 09.02.2017

  Pane Grohmanne,

  tomi co píšete rozumím a i to, že lze podmínky nastavit tak, aby když to přeženu blue force stály proti neexistujícímu S-600 atd. Ty poměry tedy nejsou výsledky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmanne,

  tomi co píšete rozumím a i to, že lze podmínky nastavit tak, aby když to přeženu blue force stály proti neexistujícímu S-600 atd. Ty poměry tedy nejsou výsledky Air to Air ale poměr ztrát obou týmů. Bez ohledu na tohle je pořád skóre F22 lepší. Pravda plní jiné úkoly atd.. a mohli k němu být schovívavější.

  Pořád je ovšem F22 primárně Air Superiority a F35 je primárně Strike Fighter. Ta čísla a koncepce letounů ve mě pořá zanechávají přesvědčení, že F22 je lepší (viz to o tom že 2 F22 zvládnou to co 8 F35) a výkonnější stroj, který ovšem nedovede až tak zajišťovat některé funkce F35 zejména snzorovou podporu ostatním stojům atd. Nicméně by asi s F35 vyrazil futra. Mohu se mýlit, ale taky nemusím.

  Tyhle top stroje stejně budou spolupracovat a nebudou stát proti sobě. Možná až zavedbou v RF T-50 a v Číně J-20, tak aby mohly mít nějaký efekt, tak zkusí ty dva postavit proti sobě, aby zjistili jak by to dopadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:33 09.02.2017

  Diky mudry udrzbar, po tvojom múdrom komente sa mi hned rozvidnilo, Asi odlozím uz tú flasu domapálenej samohonky.

  Diky mudry udrzbar, po tvojom múdrom komente sa mi hned rozvidnilo, Asi odlozím uz tú flasu domapálenej samohonky.

 • mastodont
  20:29 09.02.2017

  Pozri, ja mám svoj názor ako som spomenul stojim si za tym co napisem a beriem za to plnu zodpovednost. Takisto nemám problem prijat kritiku a poucit sa z vlastnych chyb, Robím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pozri, ja mám svoj názor ako som spomenul stojim si za tym co napisem a beriem za to plnu zodpovednost. Takisto nemám problem prijat kritiku a poucit sa z vlastnych chyb, Robím chyby ale dokázem ich vyhodnotit. Stalo sa mi velakrat ze som dal zapravdu kolegovi v diskusii aj ked som s nim na 90% nesuhlasil.
  Moje zdroje sa mozu zdat pre niekoho kontroverzné, prepac necitam sputnik a ani podobne dristy. Nevyhladavam ruskú propagandu. S vela vecami co sa týka Ruska nesúhlasím.
  Vies shania a logik a im podobní to dávaju prevazne z oficialnych zdrojov, ja si to hocikedy vygooglim ale proste mna to nejak do tej oblasti netahá. Pozri mám obavy písat koho poznam odkial mam infá, nerad by som to riesil. O tomto sa neoplatí písat.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  20:27 09.02.2017

  mastodont

  Myslel som, ze nebudem reagovat na tie tvoje opilecke vylevy a dalej tak kazit diskusiu ale vidim, ze po tvojom spammingu aj tak uz vsetci na akukolvek odbornnu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont

  Myslel som, ze nebudem reagovat na tie tvoje opilecke vylevy a dalej tak kazit diskusiu ale vidim, ze po tvojom spammingu aj tak uz vsetci na akukolvek odbornnu diskusiu rezignovali...

  Ved tym svojim zvastom, typu "ludia v USA na to nemaju...Rusi radsej ako do T-50 investovali do olympiady, aby sa tam vsetci citili ako doma" wtf? Neviem ci sa mam smiat alebo plakat...

  A vsetky tvoje super spravne nazory a informacie pochadzaju zo zahadnych zdrojov typu "staci otvorit oci" a pod.

  Ked uz spominas Shaniu, tak si vsimni ten priepastny rozdiel v tvojich a jeho prispevkoch, to musis zbadat aj s tymi 2‰

  Ked uz si spomenul tu gramatiku, tak na to, ze si "Precital som neskutocne vela studii, clankov..." tak je skutocne zalostna :)
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:18 09.02.2017

  Ku téme by som chcel napísať hlavne toto.
  ako bolo spomenuté : “Red Flag nabízí intenzivní trénink a velkou vzdělávací zkušenost,” uvedl podplukovník DeAngelis, pilot F-35 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ku téme by som chcel napísať hlavne toto.
  ako bolo spomenuté : “Red Flag nabízí intenzivní trénink a velkou vzdělávací zkušenost,” uvedl podplukovník DeAngelis, pilot F-35 a velitel 419. operační skupiny (419th Operations Group). “Piloti agresorů patří mezi nejlepší z nejlepších a tráví čas učením taktiky nepřátelských vzdušných sil, takže nás důsledně otestují.”

  Hlavne na tento text by som sa ja osobne zameral. Cielom toho cvicenia nebolo podla mna Titulka pana redaktora. Cielom bol práve trening a nacvicenie postupov.
  Urcite mi dáte zapravdu ze operacný postup ruských pilotov moze alebo je odlisný.
  Vie niekto hodnoverne porovnat ako postupujú v konkretnych situaciach západný alebo Ruskí piloti ? Je relativne mozne ze individualne schopnosti prevysia ? Mozme sa spoliehat na to ze Americania tvrdia máme "15x" lepsiu stihacku ako Rusi? Dá sa objektívne porovnat ako by vzdusný boj vyzeral a ako sú posádky vycvicené ? Samozrejme nasadenie F35 je urcene na to aby prvá vystrelila ale dokáze to aj v reale ? Samozrejme porovnajme terajsiu modernú techniku. A ako sa vy Cesi smejete Čo bolo - to bolo :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  20:15 09.02.2017

  Ano, jak píšete, zatím co Shania, Logik jsem dávají zajímavé informace, tak Vy tu prezentujete Váš světo názor. Nic proti tomu, ale urážíte každého kdo s Vámi nesouhlasí. Tvrdite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, jak píšete, zatím co Shania, Logik jsem dávají zajímavé informace, tak Vy tu prezentujete Váš světo názor. Nic proti tomu, ale urážíte každého kdo s Vámi nesouhlasí. Tvrdite že ostatní mají špatný zdroj informací, ale sám nedokážete uvest ani jeden. Treba se pletete Vy.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:01 09.02.2017

  Prepac svoje zdroje si necham preseba, Co ste cakali preboha teraz odomkne pandorinu skrinku a ukaze nam to co sme vzivote nevideli. Vy ste to uz videli a ako som napisal staci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prepac svoje zdroje si necham preseba, Co ste cakali preboha teraz odomkne pandorinu skrinku a ukaze nam to co sme vzivote nevideli. Vy ste to uz videli a ako som napisal staci otvorit oci. Ak sa zacnes zaujimat o korene problemov sama cesta ta navedie na zdroje tak ako mna. Musis sa ale zaujimat. Tak ako sa napr Shania alebo Logik alebo nevime kto tu zaujima detailne o techniku a podobne zalezitosti.
  Teraz ma niektorí obvinia z prilisnej diplomacie,druhí ma rozoberú z psychologickej stránky, snad jakub2 mi uz vyratal reakcny cas + urobil rozbor gramatiky, dalsi povie ze chalan sa baví, dalsi povie jeho nazor, dalsi povie suhlasim s nim/ tu takích moc nieje/ ale stojim si vzdy za svojim.
  V konecnom dosledku som ti vlastne neodpovedal :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  19:51 09.02.2017

  Dobrá a konkrétně, můžete mi tedy poradit nějaký Váš zdroj informací? Děkuji

  Dobrá a konkrétně, můžete mi tedy poradit nějaký Váš zdroj informací? Děkuji

 • mastodont
  19:44 09.02.2017

  Palo satko mas to marne, oni Trumpa zdiskredituju uz len tym ze ho tu nejaky miestny psycholog hned vyhodnoti ako vysinuteho jedinca ovladaneho hlavne emociami.
  Jakub2 ak sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Palo satko mas to marne, oni Trumpa zdiskredituju uz len tym ze ho tu nejaky miestny psycholog hned vyhodnoti ako vysinuteho jedinca ovladaneho hlavne emociami.
  Jakub2 ak sa vyznas v probleme, zamyslel si sa niekedy nad tym ze to moze platit aj pre teba ? Riesil si niekedy ten problem ked si si to tak verne opisal alebo si vystudovany psycholog ? Ale pokus dobry, vyznelo to fundovane.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  19:35 09.02.2017

  Na to aby si objektívne a sám v niektorých prípadoch zhodnotil situáciu si stací len otvorit oci, sledovat co sa deje vo svete, Precital som neskutocne vela studii, clankov, nazoro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na to aby si objektívne a sám v niektorých prípadoch zhodnotil situáciu si stací len otvorit oci, sledovat co sa deje vo svete, Precital som neskutocne vela studii, clankov, nazoro bezpecnostnych analytikov - roznych, zaujimam sa vlastne o to kazdy den, sledujem hlavne politiku,zmluvy,dohody - ich plnenie proste zaujima ma vsetko,diplomacia. Snazim sa dozvediet o pozadi ale to byva casto najnarocnejsie.
  Momentalne sa najvacsie konflikty dejú práve na poli diplomacie a politiky. Od tial vsetko pramení. Od záujmov bohatých korporácii,oligarchov. Poznam par ludi s ktorymi sa o tom da rozpravat no je ich velmi malo. Malokto sa o taketo veci zaujima.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  19:22 09.02.2017

  Je to diskuze, každý má nějaký názor. Jste si vážně tak jistý, že ten Váš je určitě ten pravdivý? Odkud čerpate informace?

  Je to diskuze, každý má nějaký názor. Jste si vážně tak jistý, že ten Váš je určitě ten pravdivý? Odkud čerpate informace?

 • mastodont
  19:06 09.02.2017

  A este jedno.. sory za spam, nechcem vam to tu zapisovat, popr. admin kludne to zmaž.
  Mohli dat kludne tych 50 miliard dolárov co dali na olympiádu v Sochi do napr. výroby popr ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A este jedno.. sory za spam, nechcem vam to tu zapisovat, popr. admin kludne to zmaž.
  Mohli dat kludne tych 50 miliard dolárov co dali na olympiádu v Sochi do napr. výroby popr vývoja T50.
  Nie oni radsej dali svetu olympiádu aby sa tam kazdy citil ako doma.
  Aj to museli pokazit tajne sluzby ktore rozputali Majdan a dalsie nasledky, su dokazy o operaciach kto cvicil a koho cvicil. Situacia sa vyhrotila tak ako sa vyhrotila bohuzial. A ten krym im prajem viac ako tím fašistom. Ved bol aj tak vzdy historicky ich.
  Nie oni radsej daju do majstrovstiev sveta vo futbale brutalne peniaze,
  Mohli tie peniaze vazne radsej vrazit do armady, koli vam, koli tomu akí ste.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  18:58 09.02.2017

  Uznavam ze niektorí tu sa vyznate hodne do armadnej techniky, neviem ci len z casopisov alebo odkial to zeriete tie TTU. Ci je tu aj nejaký ojedinelý odborník z armády tazko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uznavam ze niektorí tu sa vyznate hodne do armadnej techniky, neviem ci len z casopisov alebo odkial to zeriete tie TTU. Ci je tu aj nejaký ojedinelý odborník z armády tazko povedat. Ako v poriadku neberiem vám to. Ja sa orientujem na armádu ako celok a tiez o geopolitiku ktorá vám strasne vela napovie. Nikdy som nebol nejako specialne zaujatý voci Americanom ako takím. Mne len vadí ten systém a to je rozprava nadlho. Takisto mi nevonia NATO a jeho rozpínavost a ano tiez mi nevonia ani to cím bol ZSSR. Ludia by si mali zacat vázit svoje státy a zacat sa zaujimat viac o seba. Prestat byt závislými na ostatných. pekné sny ze
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  18:48 09.02.2017

  :) Ja sa tu len dobre bavím ako ste tu zatvrdnutí a som rád ze sa uspokojujete na svojich názoroch. Ja som bol vzdy otvorený vsetkym názorom okrem tých ktore sa vyhranuju nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :) Ja sa tu len dobre bavím ako ste tu zatvrdnutí a som rád ze sa uspokojujete na svojich názoroch. Ja som bol vzdy otvorený vsetkym názorom okrem tých ktore sa vyhranuju nad hranice normalneho chápania.
  Co F35 odstranil ? Akú má momentálne reálnu bojovú hodnotu ? Ved ho znici kazdy vyspelý ruský protilietadlový systém + ruské radary. Je vobec sanca aby prenikol na ruské územie, vázne poskodil ruské letectvo + ruskú vojenskú onfrastruktúru ? Vy ste asi snílkovia z krajiny zázrakov. Tomu snád neverí ani vyspelý letecký odborník.
  A to som ani nerátal s nasadením Ruského letectva... Porovnavate tu uplne blbosti.
  Ako mozes porovnavat financie Rusko/USA ? Uplne dva odlisne sposoby ako sa tie financie efektivne vyuzivaju. Co dosiahli USA ? Ved Rusi sú momentálne na rovnakej technologickej úrovni, v niecom lepsi v niecom horsi. Mozno nevyrobili tolko modernych zbrani co sa tyka do poctov ale neznamená ze nie sú rovnako kvalitné.
  Rusom to stací na to aby si poradili v pripade potreby s hocikým. A keby Americania zautocia ? A keby nahodou Rusi stracaju, tak co spravia ? No ved predsa maju najdokonalejsie jadrove zbrane. Jasne zase len dristam zase len zavádzam.
  Sa zobudte uz nieje doba spred 20 rokov. Ty co spominas SU 35 ... ved stale sa modernizuju stale sa uplatnuju nove poznatky z vývoja, vývoj stále prebieha. Vedia dobre ze nieje spravne utratit miliardy na momentalne chrlenie T50, oni si pockaju casu maju dost vedia ze ich nic neohrozí - stale odstrasujuce jadrove zbrane.
  Americania momentalne doplacaju nato, cím doplatili Zssr v studenej vojne. Pomalny sa uzbrojujú, ich armáda stárne potrebuje obrovske prostriedky na modernizacie, a tie uz nemajú. Ludia v USA chudobnejú dostavaju sa do dlzob cimdalej tym viac. O tom ale nikto nepise, denniky su zaplatene, novinari neobjektivny. Pravdu sa nedocitate na Idnes, co som vas sklamal ? Rusi vedia ze ich Americania nikdy priamo nenapadnú, to isté platí opacne. Budú sa napádať v zástupných vojnách - a na tom im staci aj 10 T50.
  Kde je tych 230 F22 v akom sú stupni bojovej pripravenosti ? Kolko je realne nasaditelnych ? Aké majú výdaje s ich prevadzkou ? To vsetko musi niekto platit a ludia v USA na to nemaju. Ved vy absolutne ignorujete to ze su tam socialne problemy hodne zamyslenia. Sa uzbrojili k smrti. Teraz pride Trump a nevyzera to ze by armadne vydaje priskrtili.
  Rusi to urobili inteligentne, museli prezbrojit/modernizovat ale urobili to inteligentne v tom ze nestavili na pocty ktore budu zbytocné. Stavili na efektivitu. Presne vedia kolko im staci. A verte bude to stacit.
  Ja som agresivny ? Ja sa nehlasim za krajinu ktora za poslednych 20 rokov rozbila tento svet. Treba sa pozriet do zrkadla. Pozrite sa uz konecne pravde do oci. Hrozne si tu protirecite a o medzinarodnej politike viete akurat tak to co si precitate v novinach.
  Samozrejme ze aj Rusi predavaju zbrane, ide predsa o to aby vykryli urcite veci. Ale zbrane predava kazdy nasvete tak je zbytocne to tu spominat. Potom sme agresivny aj my, vy a celá europa cely svet.
  A teraz realne, Chystame sa na vojnu ? Jedine ak tak na poli propagandistickych reci ludi v parlamente a ich zastupcov, realne sa pre armadu skoro nic nerobi.
  Sme to ale riadny pokrytci tie nase národy ved ani si nestojime za tym co vlastne chceme.
  To je ale bída....
  Tolko by som vedel povedat osobne stretnut pokecat takto sa to neda vysvetlit mam toho strasne vela, To co pisem su len take omrvinky takto sa do problemu tazko da vniknut, toto je maly priestor nedokazem sa tu ani spravne vyjadrit, Ale tí co ma poznaju tak hned vsetkemu chapu slovne sa to inak vysvetluje.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  18:31 09.02.2017

  logik,
  z toho čo aj tu bolo publikovane, neveriacim Tomašom ohladom F-35 nie je len ledajaky diskuter na tomto webe, ale americky prezident. ten sučasny. že by aj on mal špatne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik,
  z toho čo aj tu bolo publikovane, neveriacim Tomašom ohladom F-35 nie je len ledajaky diskuter na tomto webe, ale americky prezident. ten sučasny. že by aj on mal špatne informacie?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  18:27 09.02.2017

  Logik: Proč chcete, aby opustili svůj doublethink a zamysleli se? Chcete trochu moc. Copak jste už někdy viděl, že by nějaký příznivec spikleneckých teorií v diskusi uznal jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Proč chcete, aby opustili svůj doublethink a zamysleli se? Chcete trochu moc. Copak jste už někdy viděl, že by nějaký příznivec spikleneckých teorií v diskusi uznal jejich posunutou logiku jako nesmysl a stal se racionálně, objekltivně kriticky uvažujícím jedincem? Dunnig-Krugerův efekt platí především pro ně.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:12 09.02.2017

  mastodont a ostatní: jasně - komplexní a šíleně drahé západní vojenské cvičení je jen skrytá podpora prodeje. Zatímco ruskem udávané charakterististky radaru jsou ve skutečnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont a ostatní: jasně - komplexní a šíleně drahé západní vojenské cvičení je jen skrytá podpora prodeje. Zatímco ruskem udávané charakterististky radaru jsou ve skutečnosti podstřelené, aby nepřítel ruské zbraně podceňoval.

  Co takhle začít aplikovat stejná měřítka na všechny....?

  PS: Zamyslete se nad tím, že Tím jen potvrzujete, že rusko je ten agresivní. Protože pokud by to bylo dle toho co píšete, tak Rusko obětuje prodejnost svých zbraní za vojenskou výhodu - tedy se chystá na válku.
  (ne, že bych to chtěl o Rusku tvrdit, jen dělám závěry z toho, co tvrdíte).
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  18:06 09.02.2017

  mastodont..

  vieme ake mal F-35 a taktiez vieme, ze ich skoro vsetky odstranil a tych par co mu ostava odstranit - asi len ALIS, vieme aj kedy odstranene budu..

  co sa tyka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont..

  vieme ake mal F-35 a taktiez vieme, ze ich skoro vsetky odstranil a tych par co mu ostava odstranit - asi len ALIS, vieme aj kedy odstranene budu..

  co sa tyka ruskych lietadiel..
  CIA dava rocne tolko na vyzdvedne aktivity ako 1/3 rusi na celu armadu..

  tak si myslim, ze zistit nejake charakteristiky lietadiel, aj tie o ktorych sa "nepise" pri tak starych stihackach ako MIG-29 alebo SU-30.. a pomaly aj SU-35 nebude az taky problem :D

  ved aj SU-35 bude za chvilu od prveho letu 10 rokov..
  to mas 10x30= 300mld dolarov pre CIA.. tak hadam ziskat take charakteristiky ako sa sprava lietadlo nebude zas take tazke..
  aj tak vediet bojovat proti tomuto lietadlu ke vlastne stale zbytocne..
  preco? lebo vyrobenych 50+ kusov nepredstavuje nebezpecenstvo.. prilis malo ks, a prilis mala sanca, aby si ho stretol v konflikte..
  je to zatial ako ten "nadzvukovy" messerschmitd na strane nemecka v 2. svetovej vojne..

  a kedze SU-30 sa vyraba cca 25 let, tak to je kolko rozpoctov? sami nechce ani ratat..
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  17:21 09.02.2017

  A taktiez si myslím ze tieto hry z císlami majú hodne spolocného s tým aby sa lietadla dobre predávali. O to hlavne ide nie ? Vieme aké problemy F35 mal a aj má. Miliardy dolárov. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A taktiez si myslím ze tieto hry z císlami majú hodne spolocného s tým aby sa lietadla dobre predávali. O to hlavne ide nie ? Vieme aké problemy F35 mal a aj má. Miliardy dolárov. A tie miliardy sa budu musiet niekde získat napr na exporte. Pri momentálnych problemoch so zastaravanim americkej flotily a pri problemoch s financovanim letectva im ani nic ine nezostáva.
  Pre niekoho mozno primitivne nazory ale bohuzial to tak je, nespravite s tym nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  17:18 09.02.2017

  Nikdy nebudem verit týmto cviceniam a porovnaniam a neviem comu vsetkemu. Je to len cvicenie nema to z realnym bojov vela spolocneho. Na 100% si myslím ze realny súboj s Ruskými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdy nebudem verit týmto cviceniam a porovnaniam a neviem comu vsetkemu. Je to len cvicenie nema to z realnym bojov vela spolocneho. Na 100% si myslím ze realny súboj s Ruskými bojovými lietadlami by dopadol radikálne inak. Možno aj v prospech Rusov.. Celé to radikálne skresluje propaganda, vedia to pekne opísat vsetko tak aby sedelo aby to kazdy zozral. Mozte tu pisat cisiel kolko chcete no v realne to bude vzdy iné. To máte ako s tipovaním, císla sú jasné niekedy vyzerá kurz lákavo, no vsak realita je vacsinou vzdy iná. Moj názor, nikoho neprosím aby nan reagoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:53 09.02.2017

  Olivav - je to o scénáři mise a o tom jak moc ho "nespravedlivě" připraví. Watkins uvedl, že je dobře, když piloti přejdou o nějaká letadla, tak se naučí mnohem více, než kdyby byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav - je to o scénáři mise a o tom jak moc ho "nespravedlivě" připraví. Watkins uvedl, že je dobře, když piloti přejdou o nějaká letadla, tak se naučí mnohem více, než kdyby byl výsledek dokonalý.
  Když vezmete, že F-35 má místo pro 4 AMRAAMy, tak řekněme 5 MiGů-29 by byl pro něj už vážný problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:46 09.02.2017

  članek z 2011 o systemech na Red Flag Alaska

  http://www.afcea.org/content/?...

  They include the SA-10/Flap Lid, the 2S6, the SA-8, the SA-6, the SA-11b, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  članek z 2011 o systemech na Red Flag Alaska

  http://www.afcea.org/content/?...

  They include the SA-10/Flap Lid, the 2S6, the SA-8, the SA-6, the SA-11b, the SA-13 and the new SA-15b. Red Flag participants also train against early warning radars such as the Clam Shell, Tin Shield, Spoon Rest, Flat Face, Long Track and Thin Skin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:58 09.02.2017

  Olivav: o ztrátách F-22 a jiných letadel nepadlo ani slovo.

  Pouze to že při defenzivní misi neměli jedinou spojeneckou ztrátu a to je prý vyjímka.

  -----

  Už jsou tři citace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: o ztrátách F-22 a jiných letadel nepadlo ani slovo.

  Pouze to že při defenzivní misi neměli jedinou spojeneckou ztrátu a to je prý vyjímka.

  -----

  Už jsou tři citace o lepší stealth signatuře u F-35 vs F-22.
  IR signaturu má F-35 taky nejspíš menší, je to menší stroj, tryska i motor má upravy pro snížení IR. Ale i kdyby ne, F-22 nema IRST... takže aspoň za dobrého počasí a nebo proti F-22 v 60k stopách má v tomto F-35 výhodu.

  Před týdnem jsem letěl do Francie, byla taková oblačnost, že cokoliv co by se drželo mezi mraky IRST nenajdeš.

  ---

  mudry.udrzbar:

  těch 60 letadel nebylo ve vzduchu najednou, aspoň třetina byla na zemi kvůli údržbě, vem si že běžně litalo 9 z 13 F-35, odhaduji, že tak 6-8 F-22, pár Growleru a dalších podpůrných strojů. takže v pár misích šli jen tyto letadla proti přesile a až po zlikvidování PVO se zapojili ostatní 4gen.

  Dost často se stává. že některé stroje z modrého teamu jsou bojovat na pár misí k červeným.

  Byla tam i zmínka kdy F-35 hledali cíle A Typhony je ničili stand off zbraněmi, kooperace těchto strojů je nejspíš to co teď Brity nejvíc zajímá.


  Projdi si diskuzi na začátku, je tam seznam strojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:25 09.02.2017

  Shania,

  mě jen nesedí proč na Red Flag nešlo k zemi jediné F22, ale F35 už ano (předpoklad, že ta čísla jsou Air to Air). To by spíše opravdu svědčilo o možnosti, že F22 je o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  mě jen nesedí proč na Red Flag nešlo k zemi jediné F22, ale F35 už ano (předpoklad, že ta čísla jsou Air to Air). To by spíše opravdu svědčilo o možnosti, že F22 je o chlup lepší. S tím stealth bych si opravdu nebyl tak na 100% jistý o převaze F35. nechodlám a nechci tu znovu debatu jaká tu byla už jednou. Radar by mohl mít F22 v určitých parametrech lepší (má sice starší TR ale bude jich mít více). Senzory bych více vsadil na F35 (AESA asi jak v čem) no rusení tam taky spíše F35. Nevychází mi prostě nejsem o tom přesvědčen, že F35 by překonalo F22 ve všech klíčových 5gen parametrech. Minimálně IR stopa je jasná v neprospěch F35. Jako Air Superiority a o tom je vzdušný boj si myslím, že pořád vládne F22.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:18 09.02.2017

  mudry.udrzbar: tady je nějaké info k podum co se na ty simulace používají.

  http://www.dtic.mil/ndia/2011t...

  Vypočet jestli raketa zasáhne nebo ne asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mudry.udrzbar: tady je nějaké info k podum co se na ty simulace používají.

  http://www.dtic.mil/ndia/2011t...

  Vypočet jestli raketa zasáhne nebo ne asi takový problém není, ale netuším jak to přesně vyhodnocují.
  Největší mínus vidím v tom, že raketa není fyzicky vidět, což bude za pár let napraveno.

  ----

  střetnutí se Su-24 bylo na min 20km. Su-24 byl pomalu letící nic netušící cíl.

  Výhody F-35 v SA se nesmažou jen proto, že už je nepřitel muže vidět.

  ----

  A tady je ještě pár videii k BVR boji -30-20nm, je tam vidět crank po odpálení, tzv udržení cíle na radaru kvůli updatum pro raketu a v okamžiku kdy přejde do aktivního režimu úhybný manévr pro utahani rakety.

  Dal jsou tam vidět rozdily v trajektorii rakety, co se stane když je cíl donucen být v defenzivě atd.

  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:12 09.02.2017

  semtam: na binkovove videa o F35 so dost alergicky lebo prakticky su dezinformaciou. davat ich co len ako zaujimavost je prakticky len dalsie sirenie nezmyslov ktore su v tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: na binkovove videa o F35 so dost alergicky lebo prakticky su dezinformaciou. davat ich co len ako zaujimavost je prakticky len dalsie sirenie nezmyslov ktore su v tom videu. navyse, nejde o ziadnu simulaciu, len o znacne skreslene predstavy autora.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  14:47 09.02.2017

  Cvicenie je to urcite impozatne ale napadlo ma k tomu par otazok:

  Ako dokonale dokaze simulovat napr. taku vec ako je schopnost vypalenej rakety skutocne zasiahnut ciel, s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cvicenie je to urcite impozatne ale napadlo ma k tomu par otazok:

  Ako dokonale dokaze simulovat napr. taku vec ako je schopnost vypalenej rakety skutocne zasiahnut ciel, s ohladom na protiopatrenia lietadla, ktore je zamerane?
  Lebo to sa podla mna realne nasimulovat neda, aspon do doby, nez to skutocne pojde otestovat na ostro a lietadla budu plne ovladane na dialku.

  Od Vietnamu ubehlo vela casu ale spomenme si na aku zalostnu uspesnost tam mali rakety a ako sa do F-4 zacali opat montovat kanony. A vtedy boli vsetci skalopevne presvedceni (rovnako ako teraz), ze k dogfightu nebude dochadzat a budu si to medzi sebou budu rozdavat radary a rakety s dlhym dosahom, uplny opak bol pritom pravdou.

  Chapem spravne situaciu na cviceni, ze 60 pripravenych "blue" odraza vlny 8-16 "red"? Nebolo by prinosnejsie to otestovat v opacnom garde? Hlavnou prednostou F-35 ma byt predsa moznost uderu na uzemia kryte PVO a nepriatelskym letectvom nie?

  Predstavme si modelovy konflikt na realnom zaklade:

  Incident so zostrelenym Su-24 na Turecko-Syrskej hranici a situaciu, ked by miesto tureckych F-16 stali F-35 a vzdusne krytie Su-24 zabezpecovali Su-35.

  Konflikt by teda vznikol pri extremne kratkej vzdialenosti medzi stranami, nestratila by tak F-35 vsetky svoje vyhody proti Su-35?

  Nie je takato lokalna sarvatka v kolonialnych oblastiach, bez dalsej eskalacie pravdepodobnejsia ako stret velkeho mnozstva techniky ala 3.svetova?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:29 09.02.2017

  Odkaz na Binkova jsem dal pro zajímavost. Stačí číst příspěvek...

  Znovu musim napsat protože je to asi složitý na pochopení, že jeho video není vše objímající a logicky se jedná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odkaz na Binkova jsem dal pro zajímavost. Stačí číst příspěvek...

  Znovu musim napsat protože je to asi složitý na pochopení, že jeho video není vše objímající a logicky se jedná jen o simulaci.

  jj285b

  Prosím, čti příspěvky pozorněji, nikde nedávám na roveň video od Binkova s Red Flagem. Víte, ono někdy docela bolí, když někdo nedokáže pochopit jednoduchou větu.

  I když Red Flag zvláště interního charakteru nemusí vypovídat vůbec o ničem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:15 09.02.2017

  Olivav: to bylo vs PVO, kdy mužou nasadit menší počet F-22, které můžou utect a tak nepotřebují vzájemnou podporu. Čislo tam blyo 2:8.

  V boj mezi F-22 vs F-35 by byl v řadě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: to bylo vs PVO, kdy mužou nasadit menší počet F-22, které můžou utect a tak nepotřebují vzájemnou podporu. Čislo tam blyo 2:8.

  V boj mezi F-22 vs F-35 by byl v řadě parametrů ve prospěch F-35, jako počty, stealth, senzory, rušení a boj mezi nimi by byl nejspíš rozhodnut tím kdo bude mít lepší průzkum.

  Kubiš: pokud ne, tak je to jen otázka softwaru.

  semtam: Binkov si s tím dal sice práci, ale v jeho modelu by je B-1R převálcovala všechny. Silně precenuje detekční vzdálenosti SU-35, pro F-35 by bylo podstatně výhodnější nést 14 raket v externí konfiguraci. Nebo rychlost SU-35 s 10 AAM a nebo bombami...
  A nebo MAWS detekce u SU.. při odpalu na 80km je absolutně bez šance zachytit odpal. Absence LPI u radaru F-35, neschopnost provést přepad protože jsou SU-35 ryhlejší....

  V realu by byli SU-35 pořád v defenzivě, donuceny manevrovat proti raketam, odhodit bomby atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:02 09.02.2017

  semtam: tak ten Binkov tam toho naplieskal celkom dost,odignoroval kopec veci, a prisposobil si dalsie.. napr, operuje tam s rychlostou Mach1.9 u Su-35 ktory nesie 10 AA striel... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: tak ten Binkov tam toho naplieskal celkom dost,odignoroval kopec veci, a prisposobil si dalsie.. napr, operuje tam s rychlostou Mach1.9 u Su-35 ktory nesie 10 AA striel... kompletne ignorujuc odpor ktory tych 10 striel vygeneruje...

  Dalsi nezmysel v tych videach je to ze tam kompletne ignoruje fakt ze na odpal BVR strely potrebujes mat track, ktory inac ako xband radarom neziskas... a typni si proti akemu pasmu je F35 najhorsie zistitelne... namiesto toho tam robi missile exchange ako keby Su35 presne vedeli kde sa F35 nachadzaju, aku maju rychlost a vysku v realnom case... co je absolutny nezmysel ked este aj pozemne radary ktore tam spomina su UHF/VHF ktore su vhodne maximalne na early warning, no neumoznia track cielov.

  takze to video je prakticky nezmysel, so ziadnou vypovednou hodnotou a davat ho na uroven informacii z Red Flag je riadne pritiahnute za vlasy.

  a btw, na F-16.net to video rozoberali celkom s usmevom.. odporucam precitat

  http://www.f-16.net/forum/view...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:50 09.02.2017

  Jen pro úplnost tam pak hned dodal:

  However, if a combatant commander needed the F-35 in a fight, “I could deploy them. And I would. I would in a heartbeat,” he told reporters ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen pro úplnost tam pak hned dodal:

  However, if a combatant commander needed the F-35 in a fight, “I could deploy them. And I would. I would in a heartbeat,” he told reporters at the Royal International Air Tattoo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:49 09.02.2017

  No s tou nasaditelností mě trohu překvapil tento článek je sice cca půl roku starý, ale pokud nezměnili názor tak mě zaujala jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No s tou nasaditelností mě trohu překvapil tento článek je sice cca půl roku starý, ale pokud nezměnili názor tak mě zaujala jedna věta:

  http://www.defensenews.com/sto...

  Once the F-35A hits IOC, the Air Force will be able to send it around the world for operations, but Carlisle said he likely wouldn’t deploy the joint strike fighter into a combat zone such as Iraq or Syria until at least 2017 or 2018.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:43 09.02.2017

  Rozhodně nechci znevažovat roli a smysl letadel 5. generace. Ale poměry sestřelů u F-22 a F-35 na mě působí spíše jako marketingové zprávy. I nasaditelnost je z prvního pohledu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodně nechci znevažovat roli a smysl letadel 5. generace. Ale poměry sestřelů u F-22 a F-35 na mě působí spíše jako marketingové zprávy. I nasaditelnost je z prvního pohledu přitažená za vlasy.

  Pro zajímavost takové zajímavé video ohledně F-35:

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Samozřejmě není vše objímající.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:31 09.02.2017

  podla mna je dost mozne ze ten udaj 15:1 je fakt len pre F35, a cisla u F22 su ine. predsa len F22 mala za ulohu vzdusne krytie, co neznamena ze stale leteli pri F35 a cistili to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podla mna je dost mozne ze ten udaj 15:1 je fakt len pre F35, a cisla u F22 su ine. predsa len F22 mala za ulohu vzdusne krytie, co neznamena ze stale leteli pri F35 a cistili to pred nimi, no skor slo o vzdusne krytie celej "strike force" kedze blue force neboli len F35 a F22

  primarnou ulohou F22 je vybojovanie vzdusnej nadvlady, preto je tych zostrelov tolko.. u F35 by bolo zaujimave vediet kolko bomb zhodili a s akou presnostou, kedze ich primarne urcenie bolo likvidovat pozemne ciele (PVO), kym AA boj bol az sekundarny.

  ako by obstali F35 proti F22 zatial nevieme, kedze zatial sa cvici spolupraca ktoru najblizsie roky budu potrebovat ovela viac, ako moznost ze stretnu vo vzduchu nepriatelske 5gen stihacky.... no samozrejme ked zacnu prichadzat do vyzbroje prve Su-50 ci J-31, treningove misie sa upravia. skratka su dnes priority trocha ine..
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  13:26 09.02.2017

  Je vůbec možné řídit F35 na dálku? Například při zranění pilota.

  Je vůbec možné řídit F35 na dálku? Například při zranění pilota.

 • Olivav
  13:23 09.02.2017

  Mě by docela zajímalo jak si lze vyložit to 241:2 u F22 a to beze ztráty F22 z roku 2007 a 15:1 u F35 z roku 2017? S tím, že F22 kryla záda F35.

  Mylsím si, že úvaha typu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě by docela zajímalo jak si lze vyložit to 241:2 u F22 a to beze ztráty F22 z roku 2007 a 15:1 u F35 z roku 2017? S tím, že F22 kryla záda F35.

  Mylsím si, že úvaha typu, že dle toho údaje je F22 10x (no vzhledem k nulové ztrátě F22 asi limitně k nekonečnu že?) lepší než F35 je mylná. Ten údaj pro F22 je z roku 2007 a lze předpokládat, že aktuální Red Flag byl pro Blue Force větší oříšek. Přece jenom se Red Forge zlepšují.

  Někde se uvádělo, že to co dají 2ks F22 zvládne něco oklo 4ks F35. Teď nechci flame, ale kdyby platilo to že F22 je 10x lepší než F35 a ve vzájemném souboji by bylo skóze 10:1 tak na potlačení celé plánované flotily F35 je potřeba cca 200-250ks letadel na úrovni F22. Další věc je, že porovnávat 5gen přes výkony proti 4gen je asi totální nesmysl. Ale jen tak pro legraci by pak už by ty počty plánovaných T-50 dávaly smysl a k tomu J-20 a J-31 a je tu skoro převaha. Na jaké úrovni je "5gen" konkurence nikdo neví. Neberte to, že bych to bral jako danou věc. Jen tak na úvahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:16 09.02.2017

  Luky: Americania napr pouzivaju T-38 ako sparing pre F22...

  Luky: Americania napr pouzivaju T-38 ako sparing pre F22...

 • jj284b
  13:12 09.02.2017

  nezhadzujem Su-35, je to dobry stroj, no zasa ho ani neprecenujem ( a doslova mi vadi slepa argumentacia urcitych ludi podla brozury parametrov bez toho aby vedeli co tie parametre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nezhadzujem Su-35, je to dobry stroj, no zasa ho ani neprecenujem ( a doslova mi vadi slepa argumentacia urcitych ludi podla brozury parametrov bez toho aby vedeli co tie parametre vlastne znamenaju). Skratka je to stroj ktory Rusom dal schopnosti ktore ma F-15E Strike Eagle. To ze technologicky Rusi zaostavaju je fakt, no zaroven to neznamena ze nie su v urcitych oblastiach schopni priniest zaujimave riesenia prave koli technologickym limitom. rozlisenie v SAR je skratka jeden parameter, kde vieme detaily z oboch stran a tak je mozne porovnavat.. rozhodne je to lepsi udaj ako porovnavat maximalny dosah radaru, kde kazdy udava dosah voci rozdielnemu cielu, ktory sem tam ani nespecifikuje..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:04 09.02.2017

  už se těším, až bude Alca Drakenu simulovat F-50. Na severu už simulovala MiG-23...

  už se těším, až bude Alca Drakenu simulovat F-50. Na severu už simulovala MiG-23...

 • Luky
  13:00 09.02.2017

  hele nic proti tobě v zásadě nemám a musím uznat, že anglicky umíš slušně (o zaklínačovi)... ale tvoje technicky extrémně vyhraněné posty už čtu dlouho a shazovat obecně schopnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hele nic proti tobě v zásadě nemám a musím uznat, že anglicky umíš slušně (o zaklínačovi)... ale tvoje technicky extrémně vyhraněné posty už čtu dlouho a shazovat obecně schopnosti SU-35 na základě izolovaného údaje o rozlišení při mapování terénu - to mi přijde bohorovný.
  Navíc SttrikeEagle přeci bylo a je schopný éro, nebo ne?
  A SU-35 je fakt jinde než Skyhawk.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  12:51 09.02.2017

  Marthy, Luky: zaujimalo by ma odkial sa berie ta vasa bohorovnost spochybnovat moje posty na zaklade toho ze som niekde komentoval nejake procesory ci grafiky (s ktorymi mam osobnu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, Luky: zaujimalo by ma odkial sa berie ta vasa bohorovnost spochybnovat moje posty na zaklade toho ze som niekde komentoval nejake procesory ci grafiky (s ktorymi mam osobnu skusenost)... ani jeden z vas nemarealnu skusenost s 4gen ci 5 gen strojmi, cerpate rovnako zo zdrojov z netu.. takze co tak prestat s osobnymi utokmi a radsej podlozit tie vase argumenty faktami alebo aspon linkami na clanky?

  udaj o SAR rozliseni som dal preto aby som dokumentoval ze US radary boli na tejto technologickej urovni, ktorou sa Rusky vyrobca chvali dnes, uz v polovici 80tych rokov.

  no samozrejme, ak chybaju fakty, nastupuje osocovanie...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:49 09.02.2017

  Je dobrý si vzpomenout na ty Venomy - za kolik najdeš kus na netu?
  Za kolik je Amíci ve finále nabídli?

  Jinak by taky bylo super, že by sis letěl nějakou záchytnou sortie a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je dobrý si vzpomenout na ty Venomy - za kolik najdeš kus na netu?
  Za kolik je Amíci ve finále nabídli?

  Jinak by taky bylo super, že by sis letěl nějakou záchytnou sortie a jakýsi ucho seržant z operačního dronů v Nevadě by si prohlížel, co se děje v pitu....a když by se mu to nelíbilo, tak by převzal řízení. Nedej bože, že by ti to udělal jednou třeba Rus.
  Tohle teprve přijde a začne se o tom veřejně mluvit...bude potřeba hodně velký tlačítko na "vytažení kabelu ze zdi".
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:39 09.02.2017

  Však na Slovensku to tak ještě můžete udělat.
  Ale upozorňuju tě, že si Lajtynga nekoupíte za výrobní cenu a pak do toho už jen palivo. Pošlete poptávku a budete na 300+ miliónech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Však na Slovensku to tak ještě můžete udělat.
  Ale upozorňuju tě, že si Lajtynga nekoupíte za výrobní cenu a pak do toho už jen palivo. Pošlete poptávku a budete na 300+ miliónech a na servis budete muset zastavit Tatry.
  Pokud byste pak museli v příhraničí poskytovat vojákům podporu, tak vaše 4 F-35 nenalétají tolik co 16 nových 4+.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  12:33 09.02.2017

  Povedzme že pomer 15:1 je iba PR pre verejnosť resp. odporcov F-35 a realita je 5:1. Ak by bol naozaj reálny pomer 5:1, aj tak by som dal "milion" za to, aby som mal radšej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Povedzme že pomer 15:1 je iba PR pre verejnosť resp. odporcov F-35 a realita je 5:1. Ak by bol naozaj reálny pomer 5:1, aj tak by som dal "milion" za to, aby som mal radšej lietadlo 5.generácie v cene cca 100 miliónov USD, ktoré zničí 5 nepriateľských lietadiel generácie 4++ v cene cca 70 miliónov USD
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:31 09.02.2017

  There's two teams who fly real jets; Blue (who represent NATO) and Red (who represent Russia / China).

  The exercise takes place over a few weeks, with multiple battles / ...
  Zobrazit celý příspěvek

  There's two teams who fly real jets; Blue (who represent NATO) and Red (who represent Russia / China).

  The exercise takes place over a few weeks, with multiple battles / campaigns over that period. Some of the battles are small and unrealistic 1v1 dogfights that are done to give exposure of different jets to different nations (eg, if you want to see how a Eurofighter Typhoon compares to an F-22 in agility, that's the time and place). The main event(s) however are large scale fights with dozens of jets (mostly fighters, but also with AWACS, refuelers, transports, strategic bombers, etc) in the air.
  The full scenario details are classified, but generally it'll be something like Blue Team has to take out a bunch of strategic Red Team ground targets (shipping containers representing command posts, bunkers, etc).
  They have to try and do this while Red Team flies a bunch of fighters (traditionally 12-18, this time they've upped it to 24 fighters). Each team's fighters are also allowed to respawn if they're shot down (they fly back to a starting point, wait a bit, then fly back into battle) a few times as well, so there can be ~100 enemies in total.

  As for the weapons used; there are no real air-to-air missiles fired (although fighters do carry inert ones to provide the real weight and drag), instead they use special missile-like pods that act a bit like laser tag weapons. When the jet's real radar gets a lock onto the target, the pilot will fire a virtual missile that has a fully simulated flight path, etc and will show up in his displays. On the Red Team jet, their pod will receive data that a virtual missile has been fired at it, and it'll tell the jet that it's a real missile. Stealth jets like the F-22 and F-35 have the pod electronics internally fitted. It's also worth noting that Red Team is primarily made up of aggressor squadron personnel / planes. These are people whose day-to-day job is to study real Russian / Chinese / etc tactics and employ them in these exercises. Their jets are even given Russian, etc paint jobs and while it depends on the jets and systems fitted, they can even simulate Russian radars, missiles, etc.

  Red Team also generally has an advanced surface-to-air missile site (which in reality is a special radar system designed to emulate a variety of threats like S-300s) protecting their 'base'; this time Red Team had 3 or 4 of those SAM sites. When it comes to bombing, sometimes virtual bombs are used, but during the event a considerable amount of inert (fully weighted but with no explosives) bombs will be carried and dropped in real life.

  While Blue Team is busy trying to take out those fighters and SAMs, they can get side missions, ranging from escorting C-130s to deliver special forces, to taking out convoys carrying high value targets, to having to launch and protect a rescue mission when a Blue Team fighter gets shot down (the pilot doesn't eject, he just goes back to respawn, but they'll fly real helicopters out and they have to protect them from enemy fighters or imaginary enemy ground forces).

  On top of all of that, there's real jamming taking place, trying to degrade the ability to use GPS, radios and radar. There's also teams on the ground, back at base, who are actually trying to hack the other team's comms and equipment in order to find out where the other team's assets are, what their plans are, etc. There's also real satellites in orbit being tasked to deliver space-based imagery and data on what's happening in the air.

  Along the way the administrators / people in charge (who are neutral and create things like the pop-up side missions) can also give unfair advantages to the enemy. They know exactly where every jet is, so they can simulate Red Team observers on the ground, telling jets that they just saw one an F-22, etc fly overhead at their coordinates, etc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  12:31 09.02.2017

  To číslo je samozřejmě "hustý", ale naprosto neukazuje vůbec nic.

  Předně si snad nepamatuju, kdy by "Agresoři" vyhráli (ono to ani není jejich úkolem), a druhak nevíme, jakou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To číslo je samozřejmě "hustý", ale naprosto neukazuje vůbec nic.

  Předně si snad nepamatuju, kdy by "Agresoři" vyhráli (ono to ani není jejich úkolem), a druhak nevíme, jakou taktiku vlastně ti současní používají, protože jestli jedou pořád podle starých sovětských postupů, tak to moc objektivní už není.

  Relevantní navíc byla i poznámka, že v současné době Modří sedlají to nejlepší, zatímco Rudí si musí vystačit s dvacet let starou technikou, což se samozřejmě musí projevit (asi jako když v Korei MiGy honily staré písťáky).

  Poslední věc, která by mě zajímala asi nejvíc, je úroveň REB na obou stranách, protože pokud jedna strana má 5. gen letadla druhá si musí vystačit s olítanou čtyřkou, tak tohle je jediná věc co jí může zachránit kejhák (a Rusáci v poslední době zmodernizovali snad všechny REB prostředky v arzenálu).

  Mimochodem, bylo by velmi zajímavé deploynout tam sestavu Věr - schválně jak by si vedly proti těmhle věčně zářícím pětkám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  12:29 09.02.2017

  ad stirling - no teď se sice zasmějeme, ale lidé tady opravdu psali (a ti samí tu přispívají i nadále), že F-35 prostě v dešti létat nemůže. V diskuzích to vynášeli jako nějaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad stirling - no teď se sice zasmějeme, ale lidé tady opravdu psali (a ti samí tu přispívají i nadále), že F-35 prostě v dešti létat nemůže. V diskuzích to vynášeli jako nějaký insiderovský trumf. Opravdu věřili, že Američané zavedou bojový letoun, který nedokáže létat za špatného počasí. Šílené je, že se jim nerozsvítila v hlavě nějaká červená kontrolka, že jim nebylo divné, že takhle uvažují. Naopak! Považovali se a jistě i nadále považují za ty, co se nenechají opít rohlíkem a svým vlastním rozumem přicházejí všemu na kloub. A takhle uvažují i o jiných věcech, o světě, o politice, imigraci. K mé hrůze se je navíc "někomu" podařilo přesvědčit, aby začali chodit k volbám. Odvážní, politicky nekorektní hrdinové a znalci alternativních pravd. Úplně vidím konstrukční tým u Lockheedu, utracené miliardy a na dotaz šéfa projektu se ozve "Počkej, jak lítat v dešti? Tos neříkal!"
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:26 09.02.2017

  Dragon029 na redditu postnul detaily k tomu jak ty simulace probíhaji:

  An older plane, this ratio is for air-to-air kills. The enemy force consisted mainly of F-15s and F-16s, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dragon029 na redditu postnul detaily k tomu jak ty simulace probíhaji:

  An older plane, this ratio is for air-to-air kills. The enemy force consisted mainly of F-15s and F-16s, with some privately owned Draken International A-4 Skyhawk jets adding probably ~6 jets towards the total of 24. Each enemy jet could respawn 3 or 4 times as well per scenario, so Blue Team fighters could have to shoot down up to around 100 enemy jets.

  Because these jets aren't using real missiles, and because the people in charge know where each jet is and what it's doing, it's also possible for them to do things like give the enemies simulated missiles that the US doesn't actually operate, or give jets the radar capabilities of foreign / more advanced jets, or give them intel from imaginary / virtual ground spotters.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  12:14 09.02.2017

  to Shania: diky za info, du študovat to spojení...

  Jo sem v tom seznamu účastníků přehlídl, že tam Eurofigthery měli.....ups. Mohli přidat ještě B-2 a Rafale a něco od Indů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Shania: diky za info, du študovat to spojení...

  Jo sem v tom seznamu účastníků přehlídl, že tam Eurofigthery měli.....ups. Mohli přidat ještě B-2 a Rafale a něco od Indů Su-30. To by byl mazec. ;-) Ale nevěřím, že by tam frantící a indiáni letěli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:09 09.02.2017

  OT: než na to zapomenu, tady je pěkné video o dronech kratos pro simulaci prostředků protivníka.

  https://twitter.com/JamesDrewN...

  OT: než na to zapomenu, tady je pěkné video o dronech kratos pro simulaci prostředků protivníka.

  https://twitter.com/JamesDrewN...

 • Shania
  12:02 09.02.2017

  Marthy: SAR je pro mapování terenu, potřebuješ rozlišení v centimetrech pro detekci vozidel a nebo lidí. Mužeš sice říct, že to Su-35 nepotřebuje a AA mody jsou na tom líp. Ale to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: SAR je pro mapování terenu, potřebuješ rozlišení v centimetrech pro detekci vozidel a nebo lidí. Mužeš sice říct, že to Su-35 nepotřebuje a AA mody jsou na tom líp. Ale to bylo spíš pro tech porovnání kde byli US radary před 20 a víc lety...

  Nicméně i kdyby, nebude na tom líp jak AESA radary modernizovaných F-15C/E a nebo F-22, nedělej si iluze o tom, že US neví jaké jsou detekční vzdálenosti a slabiny těch jejich strojů...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:55 09.02.2017

  Arccos-je to přesně tak.Údaje o Su-35 můžou být podhodnocené,nebo taky silně přemrštěné.Stejně tak o letounu F-35. :)

  Arccos-je to přesně tak.Údaje o Su-35 můžou být podhodnocené,nebo taky silně přemrštěné.Stejně tak o letounu F-35. :)

 • Arccos
  11:51 09.02.2017

  Marthy: No a nebo výrobce ty hodnoty vylepšuje, aby svůj produkt lépe prodal nebo aspoň obhájil před kritikou. Oba dva přístupy jsou úplně stejně reálné.

  Marthy: No a nebo výrobce ty hodnoty vylepšuje, aby svůj produkt lépe prodal nebo aspoň obhájil před kritikou. Oba dva přístupy jsou úplně stejně reálné.

 • Marthy
  11:47 09.02.2017

  jj284b-přesně o tom mluvím,tohle není GK nebo civilní procesor,kde si každý druhý uživatel může údaje sám ověřit.Ale tohle je vojenská technika,v tomto případě zatím ty nejlepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b-přesně o tom mluvím,tohle není GK nebo civilní procesor,kde si každý druhý uživatel může údaje sám ověřit.Ale tohle je vojenská technika,v tomto případě zatím ty nejlepší letouny co Rusko má,takže údaj o rozlišení jeho radaru co poskytl výrobce je 100% dezinformace.
  Jednoduše,je to pro to aby je protivník podcenil.Například,při tomhle cvičení mohli simulovat obranu proti F-35 (nebo jiným) pomocí Su-35,nastavili tedy parametry tak aby simulovali schopnost radarů bránicích letounů,teda na rozlišení 3 metry.Na základě výsledků cvičení se vytvoří taktika jak v případném konfliktu proti Su-35 bojovat.Pro útočníka poté bude reálně nepříjemné překvapení když zjistí že schopnosti radaru letounu Su-35 jsou lepší.
  No je jasné že v Americké armádě nejsou tak hloupí aby věřily nějakým údajům výrobce či kecům pilotů v hospodě někde v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  11:39 09.02.2017

  Myslí že většina příspěvků, možná všechny jsou ovlivněny komu dotyčný fandí.
  Myslím ale že to je jednoduché- až na výjimky vždy v dějinách to nové bylo lepší a výkonější než to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslí že většina příspěvků, možná všechny jsou ovlivněny komu dotyčný fandí.
  Myslím ale že to je jednoduché- až na výjimky vždy v dějinách to nové bylo lepší a výkonější než to staré.....bez ironie myslím že v USA vždy dělali letadla skvěle, dobře, špatně tak jako všude. Ovšem dnes je situace jiná v jedné věci- eroplán už není to co stojí na dráze , má kulonety nebo rakety a letí bojovat. Už je to komplexní systém pozemních, vzdušných, lodních a vesmírných technologií spojujících se v kabině stroje.....a v tom je myslím F-35 bez pochyb jedinečný a nevadí že je tlustý a možná kdo ví co ještě. JE NOVY a má neuvěřitelný potenciál což se o ostatních strojích říci nedá, jsou prostě odvě dekády starší a to se protě musí projevit bez ohledu kdo to na ty "prkna " nakreslil.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:36 09.02.2017

  http://www.niip.ru/eng/index.p...

  - mapping in SAR (synthetic aperture radar) mode with 3 meter ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.niip.ru/eng/index.p...

  - mapping in SAR (synthetic aperture radar) mode with 3 meter resolution;
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:25 09.02.2017

  Marthy: vyrobca radaru Su-35 uvadza na svojej stranke 3x horsie cisla (rozlisenie v SAR 3m2)

  Marthy: vyrobca radaru Su-35 uvadza na svojej stranke 3x horsie cisla (rozlisenie v SAR 3m2)

 • Iceman8241
  11:16 09.02.2017

  @Shania Jak píšeš níže, nasazené stroje létají se softwarem Block 3i, který umožňuje použití pouze dvou střel AMRAAM a neumí použít palubní kanón. Osobně to vidím na tu první ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Shania Jak píšeš níže, nasazené stroje létají se softwarem Block 3i, který umožňuje použití pouze dvou střel AMRAAM a neumí použít palubní kanón. Osobně to vidím na tu první variantu, tj. 15 sestřelených vs. jedna ztráta za celou dobu cvičení. Přece jen úloha F-35 je průnik do A2/AD a likvidace jejich prostředků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:01 09.02.2017

  marfolodej: dle mého názoru agresoři budou mít větší šanci proti F-35/F-22 /F-15 atd už jen proto, že si proti nim mohli zabojovat, neumřou a můžou to zkusit znovu...

  Pokud má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: dle mého názoru agresoři budou mít větší šanci proti F-35/F-22 /F-15 atd už jen proto, že si proti nim mohli zabojovat, neumřou a můžou to zkusit znovu...

  Pokud má jít o realistické cvičení, tak ty stroje mají simulovat ne sami sebe, ale pokročilou hrozbu, kterou dnes můžou nasadit... to by tedy mělo znamenat mimo taktiky tak i simulaci jejich senzorů a výzbroje...

  A co se týká sítě, asi nerozumíš jak ta síť funguje... F-35 s MADL primárně vytváří komunikaci mezi 4 stroji ve formaci a pak až (myslím 26) dalšími komunikačními uzly. Takže jednoduše formace F-35 muže využít další F-35 která bude v zadu a napojit se tak na vnější siť s Link 16.

  http://i619.photobucket.com/al...

  http://i619.photobucket.com/al...

  http://www.darpa.mil/DDM_Galle...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:48 09.02.2017

  Stačí si představit metrpadesát džejdžeje z dvěstěosumdesátýčtvrtýbé, jak píše na svém červeném herním notebooku "Predátor" další příspěvek o přeceňované SU-35 a musím se smát. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stačí si představit metrpadesát džejdžeje z dvěstěosumdesátýčtvrtýbé, jak píše na svém červeném herním notebooku "Predátor" další příspěvek o přeceňované SU-35 a musím se smát. Všichni tihle "damíci", poměřující vojenskou techniku podle nanometrů herních grafických karet patřej na buzerák.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:46 09.02.2017

  jj284b-Včera jsem jinde psal o publikování tajných informací,takže znovu:
  Myslíte si že Ruští piloti jen tak prozradí do médií třeba to rozlišení radaru,kterým argumentujete u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b-Včera jsem jinde psal o publikování tajných informací,takže znovu:
  Myslíte si že Ruští piloti jen tak prozradí do médií třeba to rozlišení radaru,kterým argumentujete u svého top letounu?Jednoduše-Ne,v žádném případě.Buď si tuhle info někdo sprostě vymyslel,nebo jde o záměrnou dezinformaci.
  Myslíte že vám US piloti prozradí rozlišení jejich radarů,třeba toho co mají ve F-35?To samé-Ne,v žádném případě.Rozhodně do médií nepustí pravdivou info o tak citlivé,utajené technologii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:46 09.02.2017

  jj284b-Včera jsem jinde psal o publikování tajných informací,takže znovu:
  Myslíte si že Ruští piloti jen tak prozradí do médií třeba to rozlišení radaru,kterým argumentujete u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b-Včera jsem jinde psal o publikování tajných informací,takže znovu:
  Myslíte si že Ruští piloti jen tak prozradí do médií třeba to rozlišení radaru,kterým argumentujete u svého top letounu?Jednoduše-Ne,v žádném případě.Buď si tuhle info někdo sprostě vymyslel,nebo jde o záměrnou dezinformaci.
  Myslíte že vám US piloti prozradí rozlišení jejich radarů,třeba toho co mají ve F-35?To samé-Ne,v žádném případě.Rozhodně do médií nepustí pravdivou info o tak citlivé,utajené technologii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:43 09.02.2017

  Dle mého názoru cvičení neukazuje na to jak by si F-35 vedla ve vzdušném boji, ale ukazuje trend že stealth s dobrými senzory je těžké zastavit...

  3i stroje jsou myslím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle mého názoru cvičení neukazuje na to jak by si F-35 vedla ve vzdušném boji, ale ukazuje trend že stealth s dobrými senzory je těžké zastavit...

  3i stroje jsou myslím limitované na 2 AAM (pokud se pletu tak max 4) a dvě bomby, mají pořád omezenou letovou obálku atd.

  Score 15:1 (někde jsme viděl i 17:1) nejspíš znamená 15 sestřelených strojů vs jeden ztracený po celou dobu (udaj byl poskytnut v polovině cvičení, třeba dostaneme další informace po skončení cvičení) pro F-35A.
  V tom případě by to byla jen velmi malá část ze stovek sestřelených agresorů...

  Druhá možnost je, že je to poměr ztrát a nepřítel potřebuje 15 strojů na sestřel jedné F-35.

  Třetí nejmíň pravděpodobná varianta je, že je to score modří vs červení.

  Vzhledem k tomu, že pro AA tam byli F-22 a strojů ve vzduchu bylo velké množství, score pro F-22 a F-15 muselo být někde jinde.

  Na debriefingu se zmiňovali o tom, že se k nim dostali už jen přes velké počty...

  Jestli něco cvičení ukázalo je, že kooperace F-35 + F-22 + ostatní funguje dobře, a že je hodně těžké F-35 sestřelit (mluvili o 2-3 ztrátách) a míra situačního povědomí, co umí F-35 předat ostatním a tím výrazně zvýšit efektivitu celé flotily.

  Není to první zmínka kdy piloti mluvili o tom, že se po nich chce, aby zůstali v oblasti i bez munice.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  10:39 09.02.2017

  US nemají letuschopné Su-27 a Mig-29...dyk je kdysi kupovali z NDR tuším Migy a Su od nějakého státu po rozpadu SSSR...henten si nevzpomenu které to byl...

  Já nepřeceňuju Su-35 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  US nemají letuschopné Su-27 a Mig-29...dyk je kdysi kupovali z NDR tuším Migy a Su od nějakého státu po rozpadu SSSR...henten si nevzpomenu které to byl...

  Já nepřeceňuju Su-35 ani nic jiné... jen bych zase nebyl tak utrženej z F-35. Stačí maličkost, nebude připojení k síti, a pak ne jedno, ale celá letka F-35 co bude ve vzduchu se stavá jen drahým špásem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:18 09.02.2017

  Nejspíš ne uplně kompletní seznam strojů účastnící se cvičení:

  B-1 EL 37BS 86-0097, 86-0108, 86-0118, 86-0120
  B-1 EL 34BS 85-0084
  EC-130H DM 73-1595
  EA-18G NL VAQ-132 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejspíš ne uplně kompletní seznam strojů účastnící se cvičení:

  B-1 EL 37BS 86-0097, 86-0108, 86-0118, 86-0120
  B-1 EL 34BS 85-0084
  EC-130H DM 73-1595
  EA-18G NL VAQ-132 540/166934, 541/166935, 542/166943
  EA-18G NL VAQ-134 531/168766, 532/168767, 533/168768
  EA-18G NL VAQ-138 512/168388
  E-8 GA 97-0201
  F-15 Florida 159FS 78-0489, 85-0128, 86-0143, 86-0148, 86-0149, 86-0177, 86-0179
  F-16 SW 77FS 90-0821, 91-0359, 91-0368, 91-0371, 91-0377, 93-0536, 93-0544, 94-0040, 94-0043, 94-0046, 00-0225, 01-7051, 01-7052
  F-16 WI 176FS 86-0302, 87-0262, 87-0278, 87-0280, 87-0288, 87-0289, 87-0348, 87-0349
  F-16 Vermont 86-0289, with WIs
  F-22 FF 04-4065, 04-4067, 05-4082?/149FS, 08-4159, 08-4164, 08-4168, 08-4170, 09-4171, 09-4175, 09-4180, 09-4181, 09-4184
  F-35A HL 34FS 13-5071/34FS, 13-5072/388FW, 13-5077, 13-5079, 13-5081, 13-5083, 14-5093, 14-5094, 14-5098, 14-5100, 14-5102, + 2
  HH-60 55RQS 4x
  KC-135 Fairchild 63-8000
  KC-135 MacDill 62-3505
  KC-135 McConnell 63-7995
  RC-135 OF 64-14843
  C-130J RAAF A97-468
  E-7 RAAF A30-001
  C-130J RAF ZH873
  Typhoons RAF ZJ947/EB-L, ZK300/H, ZK306/ED, ZK311/N, ZK321/EG, ZK333, ZK337/FP, ZK343
  Voyager RAF ZZ335
  R-1 RAF ZJ692
  RC-135 RAF ZZ665

  F-16 SW: 90-0806, 01-7050 (on 20-01 on the flightline)
  F-15 Florida 159FS: 86-0152, 86-0162 (on 21-01)
  F-35 HL: 13-5075, 14-5090 (on Friday 15 F-35s arrived in the rain, so probably 2 parked in hangar)
  EA-18G: NL-534 (168769) (was on both days on the line)
  KC-135 MacDill: 62-3517 (was present on both days on the line as well)
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:09 09.02.2017

  Pardon má tam být místo F-35 - Su-35 :-)

  Pardon má tam být místo F-35 - Su-35 :-)

 • Klimesov
  10:08 09.02.2017

  marfolodej:
  Koukám, že fungujete přesně podle pořekadla: Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.
  No dobrá když vezmu váš argument ohledně F-35, J-20, J-31 či Rafaela nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej:
  Koukám, že fungujete přesně podle pořekadla: Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.
  No dobrá když vezmu váš argument ohledně F-35, J-20, J-31 či Rafaela nebo Eurofigthera, tak co konkrétně by se mělo změnit?
  To jako když bude F-35 nasazena proti těmto strojům tak automaticky ztrácí tu svou největší výhodu a to je situační povědomí o bojišti?
  Myslím, že ne Time. F-35 si bude stále udržovat své přednosti ať bude bojovat třeba proti ufounům :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:06 09.02.2017

  marfolodej: Su-35 je najprecenovanejsie lietadlo sucasnosti... o jeho "kvalitach" svedci napr fakt, ze v Syrii sa Rusi chvalili ze v SAR mode dosiahli presnost rozlisenia 1m2... co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: Su-35 je najprecenovanejsie lietadlo sucasnosti... o jeho "kvalitach" svedci napr fakt, ze v Syrii sa Rusi chvalili ze v SAR mode dosiahli presnost rozlisenia 1m2... co je udaj ktory mali F-15E koncom 80tych rokov, a dnes maju v SAR rozlisenie okolo 0.3-0.1m2
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  09:54 09.02.2017

  Tak nějak se ty drahé zbrojní programy musí u veřejnosti obhájit, že.
  No jak simuluje F-15 ruskou Su-27 a F-16 zase Mig-29...no, jen simuluje, to je asi vše.

  Takže když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějak se ty drahé zbrojní programy musí u veřejnosti obhájit, že.
  No jak simuluje F-15 ruskou Su-27 a F-16 zase Mig-29...no, jen simuluje, to je asi vše.

  Takže když nastoupí Su-35, Rafale nebo Eurofigther, potažmo J-20 a J-31 tak to bude sakra jiný. No, houpat mě můžou, ale točit teda ne.

  to JiriR...souhlas s Jas-39, ale v počtu tak min. 36 ks.

  PS: Myslím, že vítězněj scénář pro Gripeny dokážu napsat taky :D. Soupeř bude Mig-21 :D
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:43 09.02.2017

  Mohu se zeptat redakce, proč není možné zvětšit video na celou obrazovku? Ono to není takový problém, prostě se člověk přepne na YT. Jen by mě zajímal důvod takové restrikce.

  Mohu se zeptat redakce, proč není možné zvětšit video na celou obrazovku? Ono to není takový problém, prostě se člověk přepne na YT. Jen by mě zajímal důvod takové restrikce.

 • JiriR
  09:35 09.02.2017

  Informace v článku určitě k zamyšlení. Pro AČR by bylo ale vhodné zůstat u Jas 39 C/D, ale provést do r. 2022 modernizaci a úpravy ve třech etapách.
  1) Kolem r. 2018 zavést novou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Informace v článku určitě k zamyšlení. Pro AČR by bylo ale vhodné zůstat u Jas 39 C/D, ale provést do r. 2022 modernizaci a úpravy ve třech etapách.
  1) Kolem r. 2018 zavést novou IČ raketu i s přilbovým zaměřovačem (typ závisí i na výběru PVO středního dosahu)
  2) Kolem r. 2020 pokročilý systém REB z Jas 39, verze E
  3) V 2022 zavést nový radar Raven i s novou raketou BVR (zase typ může záviset na výběru PVO)
  Cenu odhaduji (pro 12 Jas 39C) na 6 miliard Kč. Ohledně stealth vím, že Češi vyvíjeli stealth nátěr, který na rozdíl od konkurence nemusel být černý, ale je to info staré tak 5 let- pokud někdo ví něco bližšího- předem díky.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:26 09.02.2017

  F-35A na cvičení Red Flag 17-1.: tohle video je určitě pro spoustu lidí zde šok, protože f35 letí v dešti a nehoří...:o)

  F-35A na cvičení Red Flag 17-1.: tohle video je určitě pro spoustu lidí zde šok, protože f35 letí v dešti a nehoří...:o)

 • SeaWolf
  09:13 09.02.2017

  Kupodivu

  Kupodivu