Cvičení Rusko-Běloruského svazu Západ 2017

Přehledová mapa cvičení Zapad 2017; větší foto / Mil.ru

Rusko-běloruské cvičení Západ 2017 začíná 14. září – stále je ale poměrně tajemné. Existují dohady o tom, kolik a jakých sil se ho zúčastní, jaký je jeho politický cíl a zda je na místě se něčeho obávat. Ačkoliv představitelé (Ruské federace) RF a Běloruska opakovaně ujišťují o defenzivní a protiteroristické povaze cvičení, představitelé NATO o jejich tvrzeních vyjadřují silné pochyby.

Cvičení Západ 2017 navazuje na řadu velkých strategických cvičení, která byla pořádána za studené války (nejvíce se v souvislosti s polskou krizí proslavil Západ 81). První postudenoválečný Západ proběhl v roce 1999, v roce 2009 došlo k dohodě mezi prezidenty Ruska a Běloruska o střídavém pořádání cvičení Západ a Štít svazu každé dva roky (tedy Západ 2009, 2013, 2017, Štít svazu 2011, 2015, 2019).

Počet zúčastněných vojáků nemá dle běloruského ministra obrany Andreje Ravkova přesáhnout 13 000 – což je hranice, nad kterou by bylo dle Vídeňského dokumentu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyžadováno pozvání pozorovatelů ostatních států OBSE. I přesto, že oficiální počet vojáků přítomnost pozorovatelů nevyžaduje, Alexandr Lukašenko i tak pozorovatele pozval.

Jistou pozornost jako indikátor velikosti cvičení vzbudil značný nárůst počtu vlaků vypravených v posledním roce z Ruska do Běloruska: 50 vagonů loni oproti 4126 letos (Západ 2009 – 6000 vagonů a Západ 2013 asi 2500 vagonů). Pavel Kovalev z Vojensko politické revue vysvětluje, že jde vlastně o 36 vypravených vlaků (z toho podle něj 22 určených pro Západ 2017), dostačujících k dopravě zhruba jedné brigády tam a zpět. Cvičení má dle ruského ministerstva obrany probíhat v Pskovské oblasti, v Leningradské oblasti, v Bělorusku i Kaliningradě.

O scénáři cvičení si můžeme udělat obrázek z tiskového prohlášení zástupce ministra obrany RF Alexandra Fomina z 30.8.: "První třídenní fáze cvičení bude představovat nácvik využití společných sil k izolaci výzvědných a sabotážních sil nepřítele a ilegálních ozbrojených skupin na běloruském území a současné obraně klíčových zařízení proti leteckému útoku."

Scénář tedy předpokládá infiltraci Běloruska a Kaliningradu ozbrojenými skupinami nepřátelskými ke Svazu, které mají vnější podporu v podobě letecké a námořní dopravy a jiné logistické podpory.

Proti simulovanému protivníkovi Bělorusko a Rusko nasadí výsadkáře, letectvo k odříznutí nepřítele a podpoře pozemních sil, speciální jednotky ke zničení protivníka a Baltská flotila odřízne únikové cesty z moře. Zároveň budou v ruském vnitrozemí probíhat protiteroristická cvičení. Druhá čtyřdenní fáze se bude týkat odražení útoku protivníka na hranicích Svazu a schopnosti rychle reagovat na měnící se podmínky.

Těsně před cvičením můžeme očekávat rychlou sérii menších cvičení – armáda RF tento postup používá k finálnímu rozmístění sil do pozic, díky čemuž je možné spustit hlavní cvičení podstatně rychleji.

Podle Fomina má cvičení zahrnovat 12,7 tisíc vojáků, asi 70 letadel a helikoptér, 250 tanků (z velké části zřejmě z 1. gardové tankové armády), 200 děl a 10 válečných lodí. Odhady ze strany analytiků zemí NATO jsou ale podstatně vyšší než čísla udávaná Ruskem a Běloruskem – Západu 2013 se podle nich účastnilo asi 70 000 vojáků, v současnosti se očekává i více než 100 000 (v Bělorusku, Baltském moři, Kaliningradu i Rusku), což by ze cvičení dělalo druhé největší (po Kavkaz 2016) od konce studené války.

V posledních měsících různí představitelé NATO, mezi nimi velící důstojník americké armády v Evropě Ben Hodges a vedoucí velitelství pro speciální operace (SOCOM) Raymond Thomas, vyjádřili obavu, že by cvičení mohlo být použito jako zástěrka k trvalému umístění ruských sil na běloruském území.

Tyto obavy souvisí i s Rusko - Běloruskou "klasickou" roztržkou v roce 2016, která je spojená s běloruským dluhem za dodávky plynu. Krize se promítla do zhoršení politických vztahů mezi oběma zeměmi. V různých médiích (Belarus Digest )se v rámci krize objevily spekulace, že může dojít k ruské okupaci Běloruska, maskované účastí ve společných bělorusko-ruských vojenských cvičeních Zapad 2017.

Další obavy plynou z prekérního postavení východní hranice NATO, tedy pobaltských států a obtížně bránitelného Suwalského koridoru (oblast táhnoucí se mezi Běloruskem a ruskou enklávou Kaliningrad) nebo možnosti využití stálých sil v Bělorusku pro ohrožení Ukrajiny z nového směru.

Ačkoliv analytici NATO nevnímají cvičení nutně jako přípravu invaze, samotná existence takové možnosti vytváří v Alianci pnutí a zvýrazňuje odlišné priority členů: Polsko, Pobaltí a Finsko vnímají cvičení jako zásadní ohrožení : ostatně, operace ruské armády proti Gruzii v roce 2008 začaly s ukončením cvičení Kavkaz 2008 a obsazení Krymu předcházela jiná velká cvičení.

V souvislosti se Západem 2017 Polsko uzavírá na měsíc na východní hranici vzdušný prostor a Finsko odmítlo přístup na Alandy (souostroví v Baltském moři na jihozápad od Finska) ruské výcvikové lodi.

Zběžné pozorování nedávno proběhlých cvičení sice v hrubých obrysech podporuje ruskou verzi, ale přesto vzniká podstatně velkorysejší celkový obraz cvičení než vyjádření Fomina – 17.8. cvičí Baltská flotila přistání za podmínek protipřístupových opatření s podporou letectva; 28. 8. vyplouvá Severní flotila; 30. 5. mají štábní cvičení strategické raketové síly a od 18.8. jsou jejich složky na deterenční patrole. V současnosti probíhají v Rusku cvičení ženijních jednotek: stavba pontonových mostů, připojování přípojek na produktovody, odminovávání. Byly povolány zálohy.

Taková úroveň připravenosti na druhou stranu není pro ruský Jižní a Západní okruh v posledních měsících netypická.

Zdroj: The James Town, The National Interest, Mil.ru#ZapadWatchRussian Exercises

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Ruské zbraně pro boj s terorismem

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Vrata
  08:58 05.09.2017

  Jeste doplnim pocty migrantu do Evropy za posledni 4 roky dle dnesnich Lidovek: 2014 216 054 2015: 1 015 078 2016: 362 753 2017 (do 4.7.17): 125 240. Podle ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeste doplnim pocty migrantu do Evropy za posledni 4 roky dle dnesnich Lidovek:
  2014 216 054
  2015: 1 015 078
  2016: 362 753
  2017 (do 4.7.17): 125 240.

  Podle Lidovek cca 80% jde tento rok pres Italii, 12% pres Recko a 8% pres Spanelsko.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  10:23 02.09.2017

  @Takeda Byl a chodím ke všem volbám Nejsem v politické straně Můj "oblíbený" (tohle nechápu, já myslel, že s politikem názory mohu sdílet a nemusím ho mít v oblibě) politik ...Zobrazit celý příspěvek

  @Takeda
  Byl a chodím ke všem volbám

  Nejsem v politické straně

  Můj "oblíbený" (tohle nechápu, já myslel, že s politikem názory mohu sdílet a nemusím ho mít v oblibě) politik pan senátor Kubera mě zatím nezklamal, ale jiní z jeho strany mnohokrát....

  Také tak činím, ale připadám si jak major Mouchott v knize Pierra Clostermanna Velký cirkus :....jsem sám...."Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  17:08 01.09.2017

  stronger.p: A vy jste byl volit do europarlamentu? Politici se chovají přesně podle toho, co jim voliči dovolí. Pokud máte pocit, že Vám někdo s odpuštěním sere do úst, tak možná ...Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: A vy jste byl volit do europarlamentu? Politici se chovají přesně podle toho, co jim voliči dovolí. Pokud máte pocit, že Vám někdo s odpuštěním sere do úst, tak možná stačí zavřít ústa a politiky kontrolovat. Jako občané na to máme nástrojů dost, jen je většinově nevyužíváme.

  Nebo jste se "svým" poslancem, zastupitelem mluvil? Psal mu svoje požadavky? Chodíte na veřejnosti přístupná zasedání zastupitelstva a dáváte tam najevo svůj názor? Jste ve straně svého oblíbeného politika, aby si musel zajistit i váš hlas, aby se vůbec dostal na kandidátku (zvlášť tento postup je účinný)?

  Všechno tohle český volič může, ale málokdo to dělá. Než se zeptáte, tak já tak činím.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  16:53 01.09.2017

  dusan Vás nezaujíma o čom rozhodujú ruský poslanci a preto o všetkom rozhoduje Putin. Skutočne logická úvaha. A keby Vás to zuaujímalo, stačí naklikať tass.ru, vesti.ru abo ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Vás nezaujíma o čom rozhodujú ruský poslanci a preto o všetkom rozhoduje Putin. Skutočne logická úvaha.
  A keby Vás to zuaujímalo, stačí naklikať tass.ru, vesti.ru abo kommersant.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  09:35 01.09.2017

  PavolR: Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme. V to máte samozřejmě pravdu, ale oni hned po "nevybrání" začnou kandidovat do ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme.

  V to máte samozřejmě pravdu, ale oni hned po "nevybrání" začnou kandidovat do evropského parlamentu a při té mizivé účasti, o které oni ví, je jejich příbuzní dokážou, díky systému voleb, do tý "Brusele" zvolit a mají koryto do konce života. Takže naši politici svým voličům zvesela s*rou do huby....Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:01 01.09.2017

  cejkis: Napsal jste: "A jelikož Německo ovládá či spíše určuje směr energetické politiky EU je jasné, že tato německá politka se zkopíruje napříč celou Evropou." Tedy Nemecka ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis:
  Napsal jste: "A jelikož Německo ovládá či spíše určuje směr energetické politiky EU je jasné, že tato německá politka se zkopíruje napříč celou Evropou."

  Tedy Nemecka diktatura. Bylo tady obdobi, kdy to vypadalo, ze se EU v cele s Nemeckem postavi proti jaderne energetice a bude tlacit na zastaveni vystavby a postupne i zastaveni provozu stavajicich elektraren. Trochu to kolidovalo se zastavenim jaderek v Nemecku po Fukusime ale tim to take skoncilo. Od te doby ale doslo, pokud si mlhave pamatuji, naopak k omilostneni jadra tusim s tim, ze je to vlastne ekologicke - vzhledem k nulove produkci CO2. Ono asi Nemeckym politikum doslo, ze ne kazdy stat me stejne geograficko-klimaticke (a ekonomicke) podminky jako oni. Ona totiz valna vetsina Nemecke trvale udrzitelne elektriny je z vetrniku u morskeho pobrezi, ktere my jaksi nemame. A vykony fotovoltaiky jsou v zime tristni.

  Co se tyce milionu imigrantu, ktere mu nekdo posila: Ano, minuly rok to bylo neco pres milion a vetsina skoncila v Nemecku (kvuli jeho socialnimu systemu a velikosti). Neni to davno, co jsem ve sdelovacich prostredcich zahledl odhad poctu imigrantu pro tento rok - bude to neco kolem 150 tisic, tedy zadne miliony. Vetsina z nich jde pres Lybii do Italie (130 tis), pak je tam neco pres 10 tis. do Spanelska a asi mozna stale jeste neco pronika pres Balkan ale asi to neni vyssi nez u cesty pres Spanelsko. Je-li tohle pravda, tak proste imigracni vlna pomalu konci - a mozna zasluhou Merkelove dohody s Erdoganem (samozrejme plus prekazky v Madarsku, Bulharsku apod)Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  08:09 01.09.2017

  Sorge-227 Viete o tom, že by niekoho zaujímalo či riešia ruskí poslanci ? : ) Nikoho to nezaujíma ... lebo o ničom podstatnom nerozhodujú .... všetko má v rukách Putin. ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227

  Viete o tom, že by niekoho zaujímalo či riešia ruskí poslanci ? : )

  Nikoho to nezaujíma ... lebo o ničom podstatnom nerozhodujú .... všetko má v rukách Putin. Mimochodom i tak putinovci vo veľkom dokázateľne falšovali posledné voľby ... hoci by to výsledky nezmenilo... "len" dosypali pár miliónov hlasov do nezabezpečených urien !!!! aby to asi lepšie pre nich vyzeralo.

  To je rozdiel napr. v porovnaní s USA, kde Trumpa obmedzujú nie len súdy, ale i legislatívci. O tom je demokracia ... nemôže nik rozhodovať o všetkom ...Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  08:00 01.09.2017

  cejkis - Nikdo je přes palubu nehodil, Erdogan se tam hodil sám. To zaprvé. Zadruhé žádné spojenectví Rusko-Turecko neexistuje. Rusové podporují Kurdy stejně jako Američané. ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis - Nikdo je přes palubu nehodil, Erdogan se tam hodil sám. To zaprvé. Zadruhé žádné spojenectví Rusko-Turecko neexistuje.

  Rusové podporují Kurdy stejně jako Američané. Společně se syrskou armádou zabránili Turkům v dalším postupu proti Kurdům na území Sýrie. Stejně tak je cvičí a vyzbrojují. Putin moc dobře ví, že Erdogan má noční můry z toho, že by na turecké hranici vznikl stát, který by mohl mít více jak 40 milionů obyvatel, přičemž by si od Turecka mohl "vzít" 15 milionů. Navíc stát, který by mohli podporovat jak Američané, tak Rusové a Izraelci. Kam by pak Turci mohli rozšiřovat svůj vliv? Na jihu Kurdistán, na východě Írán, Arménie a Gruzie, na severu Rusko a na západě Bulharsko s Řeckem. Putin jen využívá té zoufalosti Erdogana, který se už plazí s prosbou i k Íráncům.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:47 31.08.2017

  @Rase Turecko dle mého soudu hraje o svou územní celistvost. Protože je jeden zásadní spojenec hodil přes palubu a využívá Kurdy jako své aktuální proxy. Jestli Rusko slíbilo ...Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  Turecko dle mého soudu hraje o svou územní celistvost. Protože je jeden zásadní spojenec hodil přes palubu a využívá Kurdy jako své aktuální proxy.

  Jestli Rusko slíbilo Turecku, že bude stát na straně zachování územní celistvosti a bude na mezinárodní scéně bránit vzniku Kurdistánu, tak je spojenectví velmi pevné.

  Osobně tipuji na vypuknutí konfliktu v Turecku v provincii Hatay.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:40 31.08.2017

  @vlasto

  Cenu plynu z dlouhodobých kontraktů z dob minulých vs. nové způsoby kalkulací cen plynu můžeme diskutovat, ale zprzníme téma článku ještě více.

  @vlasto

  Cenu plynu z dlouhodobých kontraktů z dob minulých vs. nové způsoby kalkulací cen plynu můžeme diskutovat, ale zprzníme téma článku ještě více.

 • cejkis
  23:38 31.08.2017

  @marecino Ostatním se omlouvám, bude to odpověď a již je to daleko od tématu cvičení Ruska. Německo kdysi vytvořilo energetickou politiku, jejíž obrazem jsou obnovitelné ...Zobrazit celý příspěvek

  @marecino

  Ostatním se omlouvám, bude to odpověď a již je to daleko od tématu cvičení Ruska.

  Německo kdysi vytvořilo energetickou politiku, jejíž obrazem jsou obnovitelné zdroje doplňované paroplynovými elektrárnami. Vzniklo to za éry Schrodera. Vznikl projekt dotací obnovitelným zdrojům a plán na ukončení provozu jaderných zdrojů. Když posléze přišla Fukushima německá vláda spustila kampaň proti jádru a zahájila připravený postup. Dodavatelem plynu pro tento účel mělo být Rusko. Schroder od ukončení politické kariéry pracuje pro Gazprom Europe. A jelikož Německo ovládá či spíše určuje směr energetické politiky EU je jasné, že tato německá politka se zkopíruje napříč celou Evropou. Některé státy budou odolávat, ale pod tíhou utnutí dotací, postupně přistoupí na diktát Říše. Na energetickém hřišti se nyní hraje o ohromné navýšení potřeby plynu v Evropě. Vyhraje trubka z Perského zálivu nebo LNG nebo další ruské trubky pod mořem ?
  Německá vláda se snaží nerozvrátit si vztahy s US více než jsou. Německo loajálně kopíruje US sankce proti Rusku. Ovšem nyní poslední balíček útočí bez obalu již na samotné potrubí NorthStreamu. Německo je na rozcestí své zahraniční politiky. A do toho mu někdo posílá miliony uprchlíků, vyšetřuje jeho největší plátce daní z dieselové aféry, dává sankce, pokuty a zabraňuje stažení dividend jeho největší bance.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:35 31.08.2017

  Pavol, s těmi médii je to u nás lepší jen o málo (jestli vůbec) a horší se to. Ale my jsme odolnější. Symbolický teror je u nás mírnější. Maximálně lze být zničen profesně či ...Zobrazit celý příspěvek

  Pavol, s těmi médii je to u nás lepší jen o málo (jestli vůbec) a horší se to. Ale my jsme odolnější. Symbolický teror je u nás mírnější. Maximálně lze být zničen profesně či sociálně. Násilí se moc nekoná, jen zcela výjimečně, spíš excesivně.
  Síla je v lidech. V kombinaci příznivých dějin (párkrát jsme přičuchli ke svobodě a hrozně dlouho se u nás nic strašného nestalo), příznivějších podmínek, a vrozené skepse.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  23:25 31.08.2017

  Sorge-227: Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme. V Rusku je vládnuci režim skrze kontrolu médií a symbolického teroru schopný ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227:
  Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme.
  V Rusku je vládnuci režim skrze kontrolu médií a symbolického teroru schopný presvedčiť väčšinu Rusov, že na výber v skutočnosti nemajú, lebo všetci ostatní sú taký a onakí: zlodeji, zradcovia, bábky v rukách nepriateľských síl, štváči atď., takže existuje iba jediná politická sila, resp. jeden muž, ktorý dokáže zabrániť rozpadu, úpadku, zotročeniu, genocíde, tretej svetovej, atď.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:02 31.08.2017

  Ale jo, já bych ho taky nepodceňoval. Je to monstrum a úplně blbej není, ale: -pro Rusy je směšný (získal titul vlezprdelka roku) -armádě, FSB, GRU... nemá co nabídnout a upřímně ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale jo, já bych ho taky nepodceňoval. Je to monstrum a úplně blbej není, ale:
  -pro Rusy je směšný (získal titul vlezprdelka roku)
  -armádě, FSB, GRU... nemá co nabídnout a upřímně - myslím, že v ruské armádě bude ještě dlouho dost lidí, co čečence "nemusí"
  -určitě má doma dost nepřátel. Unášeli s tatínkem lidi a zabíjeli je. Zároveň leze Rusům do prdele stylem, že je to směšné i Rusům. Čečenci nezapomínají.
  -možná by mohl mít peníze ze Zálivu a infomace ze Západu (kamenujte mne, beru to jako variantu, se kterou je třeba počítat), ale co nabídne Rosněftu, průmyslu, oligarchům?
  -pro zahraničí (kromě muslimů a vyslovených nepřátel Ruska) je neakceptovatelný. Ano, už jsme si vypěstovali a instalovali Lenina (a byl z toho průšvih), v menší míře měl i Hitler podporu, ale soudím, že jsme snad dost poučení, na to, abychom to zopakovali

  Ale ano, máte pravdu, že je nevyzpytatelný a nebezpečný. Ale mohl by vládnout jen terorem a to už snad Rusy neláká...Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  22:59 31.08.2017

  V Rusku je demokracia. Len tak pre zaujimavost.

  V Rusku je demokracia. Len tak pre zaujimavost.

 • PavolR
  22:58 31.08.2017

  V súvislosti s Kadyrovom je tu ešte jedna vec, ktorú by nebolo od veci zobrať do úvahy. Vládnuce špičky by chceli vidieť rusko na pozíciách, aké malo voľakedy ZSSR, no mimo kresla ...Zobrazit celý příspěvek

  V súvislosti s Kadyrovom je tu ešte jedna vec, ktorú by nebolo od veci zobrať do úvahy. Vládnuce špičky by chceli vidieť rusko na pozíciách, aké malo voľakedy ZSSR, no mimo kresla v BR OSN a nukleárneho arzenálu nemá dostatočnú hospodársku silu, ani dostatočnú vojenskú silu a čo hlavne už nemá potrebné ideologické zázemie. Kadyrov nedávno nazval Rusko "najväčším ochrancom islamu a moslimov". iste, mohli to byť iba vtieravé kecy, avšak islam je globálna ideológia a moslimský svet pre Rusko strategicky zaujímavý už od čias ZSSR, ba už od čias cárskeho Ruska, len vtedy vystupovalo ako "ochranca kresťanov" a snaha o obhajobu tohoto titulu boli aj jedným z dôvodov (1.) Krymskej vojny. Neskôr sa zasa Nemci pasovali do priateľov moslimov a dokonca nechali šíriť fámy, že cisár Wilhelm II. potajme konvertoval na islam.
  Dnes cirkus okolo kalifátu a všetkého navôkol ukázal, že islam je podobnou globálnou ideológiou s obdobným mobilizačným potenciálom ako mal toho času marxizmus-leninizmus.

  Ukončím úvahu anekdotou: Keď sa svojho času knieža Vladimír rozhodoval, či si zvolí za štátne náboženstvo kresťanstvo alebo islam, rozhodol vraj podľa toho, že islam zakazuje alkohol. Nuž a vieme, že prezident Vladimír je abstinent. ;)Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:39 31.08.2017

  Kadyrova by som nepodceňoval ... Hlavne jemu je jasné komu vďačí za svoje postavenie .... ale napriek tomu "vystrkuje rožky" .... nejaké prenasledovanie homosexuálov sotva ...Zobrazit celý příspěvek

  Kadyrova by som nepodceňoval ...

  Hlavne jemu je jasné komu vďačí za svoje postavenie .... ale napriek tomu "vystrkuje rožky" .... nejaké prenasledovanie homosexuálov sotva Putina trápi, ale to, že obmedzuje ruské bezpečnostné zložky už asi sotva Putina netrápi. Tak isto obmedzuje vplyv ruskej legislatívy, hlavne čo sa týka manželských vzťahov ... presadzuje islamské tradície ... a to tiež neveští nič dobrého.

  Dnes zrejme len testuje kam môže zájsť a reakcie Putina na takéto excesy určite sú i keď oficiálne je všetko OK ....

  Ale v budúcnosti ak sa vytvorí nejaké mocenské vákuum či Rusko bude mať obrovské hospodárske problémy tak nepochybujem, že Kadyrov, resp. jeho nasledovníci radi skočia Rusom po krku .....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:23 31.08.2017

  Rase: jenže Stalin (+Berja, Ordžonikize) měl se svojí kavkazkou klakou velký vliv v silových složkách (hlavně v ČEKA, OGPU...) i v celostátní bolševické straně. Kadyrov je čistě ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: jenže Stalin (+Berja, Ordžonikize) měl se svojí kavkazkou klakou velký vliv v silových složkách (hlavně v ČEKA, OGPU...) i v celostátní bolševické straně. Kadyrov je čistě lokální bandita, byť mocně dotovaný. Nelíbil by se ani armádě, ani GRU a FSB ani oligarchům. A myslím, že mu jeho pašalík vyhovuje. Začal by kousat jen ve chvíli, kdy by o něj měl přijít. Ano, Kadyrov s ABC zbraněmi by byl hodně velký průšvih. Ale myslím, že kdyby začal zvedat hlavu, že by mu bouchl Rolls, nebo tak. Pravda, umím si představit, že by Kadyrovi někdo zvenku mocně pomohl. Ani tak by IMHO Rusko neuchvátil, ale byl by to problém a asi i (ne nutně celostátní) občanská válka. Jediný průšvih by byl, kdyby Putin náhle zemřel, či byl neschopen vlády a nebyl žádný harmonogram předání moci. Ale jsem si jistý, že je.

  Otázka je, zda by byl schopný převzít moc Medveděv. Vypadá dobře, má ikonické jméno, je bezesporu inteligentní. Ale nemá v sobě ani predátora (jako Putin či Šojgu), ani mazaného lišáka (jako Lavrov). Bude asi pořád jen public image.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:04 31.08.2017

  fenri: Stalin byl pro Lenina to samé co Kadyrov pro Putina - zmíněný pes na řetězu pro špinavou práci. Přeci jen Grizie není od Čečenska daleko, tak podobnost zde je. V případě ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Stalin byl pro Lenina to samé co Kadyrov pro Putina - zmíněný pes na řetězu pro špinavou práci. Přeci jen Grizie není od Čečenska daleko, tak podobnost zde je.
  V případě rozpadu Ruska nebo hlubší krize, pak můžeme očekávat, že se utrhne ze řetězu nějaký akční velitel a dopadne to podobně jako po rozpadu SSSR v Moladavsku (Podněstří). Navíc pokud by se dostal k atomu je tu problém (je relativně v bezpečí). Pro nás je tedy bezpečnější když Rusku šéfuje nějaký diktátor co dělá ramena - navíc to pomáhá našemu vojenskému rozpočtu :D
  Za mě je Šojgu v pohodě, ale nejsem rus a neznám jejich mentalitu.
  To samé s těmi Turky, jinak bereme Erdoganovo chování my tady a jinak turečtí voliči - nejde říct, zda hraje dobře nebo špatněSkrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:46 31.08.2017

  tak jsem rád, že se zase debata o společném cvičení na území výlučně konfederace, která má společnou obranu dopracoval k výživným tématům :)

  tak jsem rád, že se zase debata o společném cvičení na území výlučně konfederace, která má společnou obranu dopracoval k výživným tématům :)

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3