Cvičení Rusko-Běloruského svazu Západ 2017

Přehledová mapa cvičení Zapad 2017; větší foto / Mil.ru

Rusko-běloruské cvičení Západ 2017 začíná 14. září – stále je ale poměrně tajemné. Existují dohady o tom, kolik a jakých sil se ho zúčastní, jaký je jeho politický cíl a zda je na místě se něčeho obávat. Ačkoliv představitelé (Ruské federace) RF a Běloruska opakovaně ujišťují o defenzivní a protiteroristické povaze cvičení, představitelé NATO o jejich tvrzeních vyjadřují silné pochyby.

Cvičení Západ 2017 navazuje na řadu velkých strategických cvičení, která byla pořádána za studené války (nejvíce se v souvislosti s polskou krizí proslavil Západ 81). První postudenoválečný Západ proběhl v roce 1999, v roce 2009 došlo k dohodě mezi prezidenty Ruska a Běloruska o střídavém pořádání cvičení Západ a Štít svazu každé dva roky (tedy Západ 2009, 2013, 2017, Štít svazu 2011, 2015, 2019).

Počet zúčastněných vojáků nemá dle běloruského ministra obrany Andreje Ravkova přesáhnout 13 000 – což je hranice, nad kterou by bylo dle Vídeňského dokumentu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyžadováno pozvání pozorovatelů ostatních států OBSE. I přesto, že oficiální počet vojáků přítomnost pozorovatelů nevyžaduje, Alexandr Lukašenko i tak pozorovatele pozval.

Jistou pozornost jako indikátor velikosti cvičení vzbudil značný nárůst počtu vlaků vypravených v posledním roce z Ruska do Běloruska: 50 vagonů loni oproti 4126 letos (Západ 2009 – 6000 vagonů a Západ 2013 asi 2500 vagonů). Pavel Kovalev z Vojensko politické revue vysvětluje, že jde vlastně o 36 vypravených vlaků (z toho podle něj 22 určených pro Západ 2017), dostačujících k dopravě zhruba jedné brigády tam a zpět. Cvičení má dle ruského ministerstva obrany probíhat v Pskovské oblasti, v Leningradské oblasti, v Bělorusku i Kaliningradě.

O scénáři cvičení si můžeme udělat obrázek z tiskového prohlášení zástupce ministra obrany RF Alexandra Fomina z 30.8.: "První třídenní fáze cvičení bude představovat nácvik využití společných sil k izolaci výzvědných a sabotážních sil nepřítele a ilegálních ozbrojených skupin na běloruském území a současné obraně klíčových zařízení proti leteckému útoku."

Scénář tedy předpokládá infiltraci Běloruska a Kaliningradu ozbrojenými skupinami nepřátelskými ke Svazu, které mají vnější podporu v podobě letecké a námořní dopravy a jiné logistické podpory.

Proti simulovanému protivníkovi Bělorusko a Rusko nasadí výsadkáře, letectvo k odříznutí nepřítele a podpoře pozemních sil, speciální jednotky ke zničení protivníka a Baltská flotila odřízne únikové cesty z moře. Zároveň budou v ruském vnitrozemí probíhat protiteroristická cvičení. Druhá čtyřdenní fáze se bude týkat odražení útoku protivníka na hranicích Svazu a schopnosti rychle reagovat na měnící se podmínky.

Těsně před cvičením můžeme očekávat rychlou sérii menších cvičení – armáda RF tento postup používá k finálnímu rozmístění sil do pozic, díky čemuž je možné spustit hlavní cvičení podstatně rychleji.

Podle Fomina má cvičení zahrnovat 12,7 tisíc vojáků, asi 70 letadel a helikoptér, 250 tanků (z velké části zřejmě z 1. gardové tankové armády), 200 děl a 10 válečných lodí. Odhady ze strany analytiků zemí NATO jsou ale podstatně vyšší než čísla udávaná Ruskem a Běloruskem – Západu 2013 se podle nich účastnilo asi 70 000 vojáků, v současnosti se očekává i více než 100 000 (v Bělorusku, Baltském moři, Kaliningradu i Rusku), což by ze cvičení dělalo druhé největší (po Kavkaz 2016) od konce studené války.

V posledních měsících různí představitelé NATO, mezi nimi velící důstojník americké armády v Evropě Ben Hodges a vedoucí velitelství pro speciální operace (SOCOM) Raymond Thomas, vyjádřili obavu, že by cvičení mohlo být použito jako zástěrka k trvalému umístění ruských sil na běloruském území.

Tyto obavy souvisí i s Rusko - Běloruskou "klasickou" roztržkou v roce 2016, která je spojená s běloruským dluhem za dodávky plynu. Krize se promítla do zhoršení politických vztahů mezi oběma zeměmi. V různých médiích (Belarus Digest )se v rámci krize objevily spekulace, že může dojít k ruské okupaci Běloruska, maskované účastí ve společných bělorusko-ruských vojenských cvičeních Zapad 2017.

Další obavy plynou z prekérního postavení východní hranice NATO, tedy pobaltských států a obtížně bránitelného Suwalského koridoru (oblast táhnoucí se mezi Běloruskem a ruskou enklávou Kaliningrad) nebo možnosti využití stálých sil v Bělorusku pro ohrožení Ukrajiny z nového směru.

Ačkoliv analytici NATO nevnímají cvičení nutně jako přípravu invaze, samotná existence takové možnosti vytváří v Alianci pnutí a zvýrazňuje odlišné priority členů: Polsko, Pobaltí a Finsko vnímají cvičení jako zásadní ohrožení : ostatně, operace ruské armády proti Gruzii v roce 2008 začaly s ukončením cvičení Kavkaz 2008 a obsazení Krymu předcházela jiná velká cvičení.

V souvislosti se Západem 2017 Polsko uzavírá na měsíc na východní hranici vzdušný prostor a Finsko odmítlo přístup na Alandy (souostroví v Baltském moři na jihozápad od Finska) ruské výcvikové lodi.

Zběžné pozorování nedávno proběhlých cvičení sice v hrubých obrysech podporuje ruskou verzi, ale přesto vzniká podstatně velkorysejší celkový obraz cvičení než vyjádření Fomina – 17.8. cvičí Baltská flotila přistání za podmínek protipřístupových opatření s podporou letectva; 28. 8. vyplouvá Severní flotila; 30. 5. mají štábní cvičení strategické raketové síly a od 18.8. jsou jejich složky na deterenční patrole. V současnosti probíhají v Rusku cvičení ženijních jednotek: stavba pontonových mostů, připojování přípojek na produktovody, odminovávání. Byly povolány zálohy.

Taková úroveň připravenosti na druhou stranu není pro ruský Jižní a Západní okruh v posledních měsících netypická.

Zdroj: The James Town, The National Interest, Mil.ru#ZapadWatchRussian Exercises

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Ruské zbraně pro boj s terorismem

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Vrata
  08:58 05.09.2017

  Jeste doplnim pocty migrantu do Evropy za posledni 4 roky dle dnesnich Lidovek:
  2014 216 054
  2015: 1 015 078
  2016: 362 753
  2017 (do 4.7.17): 125 240.

  Podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste doplnim pocty migrantu do Evropy za posledni 4 roky dle dnesnich Lidovek:
  2014 216 054
  2015: 1 015 078
  2016: 362 753
  2017 (do 4.7.17): 125 240.

  Podle Lidovek cca 80% jde tento rok pres Italii, 12% pres Recko a 8% pres Spanelsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  10:23 02.09.2017

  @Takeda
  Byl a chodím ke všem volbám

  Nejsem v politické straně

  Můj "oblíbený" (tohle nechápu, já myslel, že s politikem názory mohu sdílet a nemusím ho mít v oblibě) politik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Takeda
  Byl a chodím ke všem volbám

  Nejsem v politické straně

  Můj "oblíbený" (tohle nechápu, já myslel, že s politikem názory mohu sdílet a nemusím ho mít v oblibě) politik pan senátor Kubera mě zatím nezklamal, ale jiní z jeho strany mnohokrát....

  Také tak činím, ale připadám si jak major Mouchott v knize Pierra Clostermanna Velký cirkus :....jsem sám...."
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  17:08 01.09.2017

  stronger.p: A vy jste byl volit do europarlamentu? Politici se chovají přesně podle toho, co jim voliči dovolí. Pokud máte pocit, že Vám někdo s odpuštěním sere do úst, tak možná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: A vy jste byl volit do europarlamentu? Politici se chovají přesně podle toho, co jim voliči dovolí. Pokud máte pocit, že Vám někdo s odpuštěním sere do úst, tak možná stačí zavřít ústa a politiky kontrolovat. Jako občané na to máme nástrojů dost, jen je většinově nevyužíváme.

  Nebo jste se "svým" poslancem, zastupitelem mluvil? Psal mu svoje požadavky? Chodíte na veřejnosti přístupná zasedání zastupitelstva a dáváte tam najevo svůj názor? Jste ve straně svého oblíbeného politika, aby si musel zajistit i váš hlas, aby se vůbec dostal na kandidátku (zvlášť tento postup je účinný)?

  Všechno tohle český volič může, ale málokdo to dělá. Než se zeptáte, tak já tak činím.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  16:53 01.09.2017

  dusan
  Vás nezaujíma o čom rozhodujú ruský poslanci a preto o všetkom rozhoduje Putin. Skutočne logická úvaha.
  A keby Vás to zuaujímalo, stačí naklikať tass.ru, vesti.ru abo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Vás nezaujíma o čom rozhodujú ruský poslanci a preto o všetkom rozhoduje Putin. Skutočne logická úvaha.
  A keby Vás to zuaujímalo, stačí naklikať tass.ru, vesti.ru abo kommersant.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  09:35 01.09.2017

  PavolR: Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme.

  V to máte samozřejmě pravdu, ale oni hned po "nevybrání" začnou kandidovat do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme.

  V to máte samozřejmě pravdu, ale oni hned po "nevybrání" začnou kandidovat do evropského parlamentu a při té mizivé účasti, o které oni ví, je jejich příbuzní dokážou, díky systému voleb, do tý "Brusele" zvolit a mají koryto do konce života. Takže naši politici svým voličům zvesela s*rou do huby....
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:01 01.09.2017

  cejkis:
  Napsal jste: "A jelikož Německo ovládá či spíše určuje směr energetické politiky EU je jasné, že tato německá politka se zkopíruje napříč celou Evropou."

  Tedy Nemecka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis:
  Napsal jste: "A jelikož Německo ovládá či spíše určuje směr energetické politiky EU je jasné, že tato německá politka se zkopíruje napříč celou Evropou."

  Tedy Nemecka diktatura. Bylo tady obdobi, kdy to vypadalo, ze se EU v cele s Nemeckem postavi proti jaderne energetice a bude tlacit na zastaveni vystavby a postupne i zastaveni provozu stavajicich elektraren. Trochu to kolidovalo se zastavenim jaderek v Nemecku po Fukusime ale tim to take skoncilo. Od te doby ale doslo, pokud si mlhave pamatuji, naopak k omilostneni jadra tusim s tim, ze je to vlastne ekologicke - vzhledem k nulove produkci CO2. Ono asi Nemeckym politikum doslo, ze ne kazdy stat me stejne geograficko-klimaticke (a ekonomicke) podminky jako oni. Ona totiz valna vetsina Nemecke trvale udrzitelne elektriny je z vetrniku u morskeho pobrezi, ktere my jaksi nemame. A vykony fotovoltaiky jsou v zime tristni.

  Co se tyce milionu imigrantu, ktere mu nekdo posila: Ano, minuly rok to bylo neco pres milion a vetsina skoncila v Nemecku (kvuli jeho socialnimu systemu a velikosti). Neni to davno, co jsem ve sdelovacich prostredcich zahledl odhad poctu imigrantu pro tento rok - bude to neco kolem 150 tisic, tedy zadne miliony. Vetsina z nich jde pres Lybii do Italie (130 tis), pak je tam neco pres 10 tis. do Spanelska a asi mozna stale jeste neco pronika pres Balkan ale asi to neni vyssi nez u cesty pres Spanelsko. Je-li tohle pravda, tak proste imigracni vlna pomalu konci - a mozna zasluhou Merkelove dohody s Erdoganem (samozrejme plus prekazky v Madarsku, Bulharsku apod)
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  08:09 01.09.2017

  Sorge-227

  Viete o tom, že by niekoho zaujímalo či riešia ruskí poslanci ? : )

  Nikoho to nezaujíma ... lebo o ničom podstatnom nerozhodujú .... všetko má v rukách Putin. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227

  Viete o tom, že by niekoho zaujímalo či riešia ruskí poslanci ? : )

  Nikoho to nezaujíma ... lebo o ničom podstatnom nerozhodujú .... všetko má v rukách Putin. Mimochodom i tak putinovci vo veľkom dokázateľne falšovali posledné voľby ... hoci by to výsledky nezmenilo... "len" dosypali pár miliónov hlasov do nezabezpečených urien !!!! aby to asi lepšie pre nich vyzeralo.

  To je rozdiel napr. v porovnaní s USA, kde Trumpa obmedzujú nie len súdy, ale i legislatívci. O tom je demokracia ... nemôže nik rozhodovať o všetkom ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  08:00 01.09.2017

  cejkis - Nikdo je přes palubu nehodil, Erdogan se tam hodil sám. To zaprvé. Zadruhé žádné spojenectví Rusko-Turecko neexistuje.

  Rusové podporují Kurdy stejně jako Američané. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis - Nikdo je přes palubu nehodil, Erdogan se tam hodil sám. To zaprvé. Zadruhé žádné spojenectví Rusko-Turecko neexistuje.

  Rusové podporují Kurdy stejně jako Američané. Společně se syrskou armádou zabránili Turkům v dalším postupu proti Kurdům na území Sýrie. Stejně tak je cvičí a vyzbrojují. Putin moc dobře ví, že Erdogan má noční můry z toho, že by na turecké hranici vznikl stát, který by mohl mít více jak 40 milionů obyvatel, přičemž by si od Turecka mohl "vzít" 15 milionů. Navíc stát, který by mohli podporovat jak Američané, tak Rusové a Izraelci. Kam by pak Turci mohli rozšiřovat svůj vliv? Na jihu Kurdistán, na východě Írán, Arménie a Gruzie, na severu Rusko a na západě Bulharsko s Řeckem. Putin jen využívá té zoufalosti Erdogana, který se už plazí s prosbou i k Íráncům.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:47 31.08.2017

  @Rase
  Turecko dle mého soudu hraje o svou územní celistvost. Protože je jeden zásadní spojenec hodil přes palubu a využívá Kurdy jako své aktuální proxy.

  Jestli Rusko slíbilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  Turecko dle mého soudu hraje o svou územní celistvost. Protože je jeden zásadní spojenec hodil přes palubu a využívá Kurdy jako své aktuální proxy.

  Jestli Rusko slíbilo Turecku, že bude stát na straně zachování územní celistvosti a bude na mezinárodní scéně bránit vzniku Kurdistánu, tak je spojenectví velmi pevné.

  Osobně tipuji na vypuknutí konfliktu v Turecku v provincii Hatay.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:40 31.08.2017

  @vlasto

  Cenu plynu z dlouhodobých kontraktů z dob minulých vs. nové způsoby kalkulací cen plynu můžeme diskutovat, ale zprzníme téma článku ještě více.

  @vlasto

  Cenu plynu z dlouhodobých kontraktů z dob minulých vs. nové způsoby kalkulací cen plynu můžeme diskutovat, ale zprzníme téma článku ještě více.

 • cejkis
  23:38 31.08.2017

  @marecino

  Ostatním se omlouvám, bude to odpověď a již je to daleko od tématu cvičení Ruska.

  Německo kdysi vytvořilo energetickou politiku, jejíž obrazem jsou obnovitelné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @marecino

  Ostatním se omlouvám, bude to odpověď a již je to daleko od tématu cvičení Ruska.

  Německo kdysi vytvořilo energetickou politiku, jejíž obrazem jsou obnovitelné zdroje doplňované paroplynovými elektrárnami. Vzniklo to za éry Schrodera. Vznikl projekt dotací obnovitelným zdrojům a plán na ukončení provozu jaderných zdrojů. Když posléze přišla Fukushima německá vláda spustila kampaň proti jádru a zahájila připravený postup. Dodavatelem plynu pro tento účel mělo být Rusko. Schroder od ukončení politické kariéry pracuje pro Gazprom Europe. A jelikož Německo ovládá či spíše určuje směr energetické politiky EU je jasné, že tato německá politka se zkopíruje napříč celou Evropou. Některé státy budou odolávat, ale pod tíhou utnutí dotací, postupně přistoupí na diktát Říše. Na energetickém hřišti se nyní hraje o ohromné navýšení potřeby plynu v Evropě. Vyhraje trubka z Perského zálivu nebo LNG nebo další ruské trubky pod mořem ?
  Německá vláda se snaží nerozvrátit si vztahy s US více než jsou. Německo loajálně kopíruje US sankce proti Rusku. Ovšem nyní poslední balíček útočí bez obalu již na samotné potrubí NorthStreamu. Německo je na rozcestí své zahraniční politiky. A do toho mu někdo posílá miliony uprchlíků, vyšetřuje jeho největší plátce daní z dieselové aféry, dává sankce, pokuty a zabraňuje stažení dividend jeho největší bance.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:35 31.08.2017

  Pavol, s těmi médii je to u nás lepší jen o málo (jestli vůbec) a horší se to. Ale my jsme odolnější. Symbolický teror je u nás mírnější. Maximálně lze být zničen profesně či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol, s těmi médii je to u nás lepší jen o málo (jestli vůbec) a horší se to. Ale my jsme odolnější. Symbolický teror je u nás mírnější. Maximálně lze být zničen profesně či sociálně. Násilí se moc nekoná, jen zcela výjimečně, spíš excesivně.
  Síla je v lidech. V kombinaci příznivých dějin (párkrát jsme přičuchli ke svobodě a hrozně dlouho se u nás nic strašného nestalo), příznivějších podmínek, a vrozené skepse.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  23:25 31.08.2017

  Sorge-227:
  Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme.
  V Rusku je vládnuci režim skrze kontrolu médií a symbolického teroru schopný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227:
  Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme.
  V Rusku je vládnuci režim skrze kontrolu médií a symbolického teroru schopný presvedčiť väčšinu Rusov, že na výber v skutočnosti nemajú, lebo všetci ostatní sú taký a onakí: zlodeji, zradcovia, bábky v rukách nepriateľských síl, štváči atď., takže existuje iba jediná politická sila, resp. jeden muž, ktorý dokáže zabrániť rozpadu, úpadku, zotročeniu, genocíde, tretej svetovej, atď.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:02 31.08.2017

  Ale jo, já bych ho taky nepodceňoval. Je to monstrum a úplně blbej není, ale:
  -pro Rusy je směšný (získal titul vlezprdelka roku)
  -armádě, FSB, GRU... nemá co nabídnout a upřímně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale jo, já bych ho taky nepodceňoval. Je to monstrum a úplně blbej není, ale:
  -pro Rusy je směšný (získal titul vlezprdelka roku)
  -armádě, FSB, GRU... nemá co nabídnout a upřímně - myslím, že v ruské armádě bude ještě dlouho dost lidí, co čečence "nemusí"
  -určitě má doma dost nepřátel. Unášeli s tatínkem lidi a zabíjeli je. Zároveň leze Rusům do prdele stylem, že je to směšné i Rusům. Čečenci nezapomínají.
  -možná by mohl mít peníze ze Zálivu a infomace ze Západu (kamenujte mne, beru to jako variantu, se kterou je třeba počítat), ale co nabídne Rosněftu, průmyslu, oligarchům?
  -pro zahraničí (kromě muslimů a vyslovených nepřátel Ruska) je neakceptovatelný. Ano, už jsme si vypěstovali a instalovali Lenina (a byl z toho průšvih), v menší míře měl i Hitler podporu, ale soudím, že jsme snad dost poučení, na to, abychom to zopakovali

  Ale ano, máte pravdu, že je nevyzpytatelný a nebezpečný. Ale mohl by vládnout jen terorem a to už snad Rusy neláká...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  22:59 31.08.2017

  V Rusku je demokracia. Len tak pre zaujimavost.

  V Rusku je demokracia. Len tak pre zaujimavost.

 • PavolR
  22:58 31.08.2017

  V súvislosti s Kadyrovom je tu ešte jedna vec, ktorú by nebolo od veci zobrať do úvahy. Vládnuce špičky by chceli vidieť rusko na pozíciách, aké malo voľakedy ZSSR, no mimo kresla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V súvislosti s Kadyrovom je tu ešte jedna vec, ktorú by nebolo od veci zobrať do úvahy. Vládnuce špičky by chceli vidieť rusko na pozíciách, aké malo voľakedy ZSSR, no mimo kresla v BR OSN a nukleárneho arzenálu nemá dostatočnú hospodársku silu, ani dostatočnú vojenskú silu a čo hlavne už nemá potrebné ideologické zázemie. Kadyrov nedávno nazval Rusko "najväčším ochrancom islamu a moslimov". iste, mohli to byť iba vtieravé kecy, avšak islam je globálna ideológia a moslimský svet pre Rusko strategicky zaujímavý už od čias ZSSR, ba už od čias cárskeho Ruska, len vtedy vystupovalo ako "ochranca kresťanov" a snaha o obhajobu tohoto titulu boli aj jedným z dôvodov (1.) Krymskej vojny. Neskôr sa zasa Nemci pasovali do priateľov moslimov a dokonca nechali šíriť fámy, že cisár Wilhelm II. potajme konvertoval na islam.
  Dnes cirkus okolo kalifátu a všetkého navôkol ukázal, že islam je podobnou globálnou ideológiou s obdobným mobilizačným potenciálom ako mal toho času marxizmus-leninizmus.

  Ukončím úvahu anekdotou: Keď sa svojho času knieža Vladimír rozhodoval, či si zvolí za štátne náboženstvo kresťanstvo alebo islam, rozhodol vraj podľa toho, že islam zakazuje alkohol. Nuž a vieme, že prezident Vladimír je abstinent. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:39 31.08.2017

  Kadyrova by som nepodceňoval ...

  Hlavne jemu je jasné komu vďačí za svoje postavenie .... ale napriek tomu "vystrkuje rožky" .... nejaké prenasledovanie homosexuálov sotva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kadyrova by som nepodceňoval ...

  Hlavne jemu je jasné komu vďačí za svoje postavenie .... ale napriek tomu "vystrkuje rožky" .... nejaké prenasledovanie homosexuálov sotva Putina trápi, ale to, že obmedzuje ruské bezpečnostné zložky už asi sotva Putina netrápi. Tak isto obmedzuje vplyv ruskej legislatívy, hlavne čo sa týka manželských vzťahov ... presadzuje islamské tradície ... a to tiež neveští nič dobrého.

  Dnes zrejme len testuje kam môže zájsť a reakcie Putina na takéto excesy určite sú i keď oficiálne je všetko OK ....

  Ale v budúcnosti ak sa vytvorí nejaké mocenské vákuum či Rusko bude mať obrovské hospodárske problémy tak nepochybujem, že Kadyrov, resp. jeho nasledovníci radi skočia Rusom po krku .....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:23 31.08.2017

  Rase: jenže Stalin (+Berja, Ordžonikize) měl se svojí kavkazkou klakou velký vliv v silových složkách (hlavně v ČEKA, OGPU...) i v celostátní bolševické straně. Kadyrov je čistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: jenže Stalin (+Berja, Ordžonikize) měl se svojí kavkazkou klakou velký vliv v silových složkách (hlavně v ČEKA, OGPU...) i v celostátní bolševické straně. Kadyrov je čistě lokální bandita, byť mocně dotovaný. Nelíbil by se ani armádě, ani GRU a FSB ani oligarchům. A myslím, že mu jeho pašalík vyhovuje. Začal by kousat jen ve chvíli, kdy by o něj měl přijít. Ano, Kadyrov s ABC zbraněmi by byl hodně velký průšvih. Ale myslím, že kdyby začal zvedat hlavu, že by mu bouchl Rolls, nebo tak. Pravda, umím si představit, že by Kadyrovi někdo zvenku mocně pomohl. Ani tak by IMHO Rusko neuchvátil, ale byl by to problém a asi i (ne nutně celostátní) občanská válka. Jediný průšvih by byl, kdyby Putin náhle zemřel, či byl neschopen vlády a nebyl žádný harmonogram předání moci. Ale jsem si jistý, že je.

  Otázka je, zda by byl schopný převzít moc Medveděv. Vypadá dobře, má ikonické jméno, je bezesporu inteligentní. Ale nemá v sobě ani predátora (jako Putin či Šojgu), ani mazaného lišáka (jako Lavrov). Bude asi pořád jen public image.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:04 31.08.2017

  fenri:
  Stalin byl pro Lenina to samé co Kadyrov pro Putina - zmíněný pes na řetězu pro špinavou práci. Přeci jen Grizie není od Čečenska daleko, tak podobnost zde je.
  V případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Stalin byl pro Lenina to samé co Kadyrov pro Putina - zmíněný pes na řetězu pro špinavou práci. Přeci jen Grizie není od Čečenska daleko, tak podobnost zde je.
  V případě rozpadu Ruska nebo hlubší krize, pak můžeme očekávat, že se utrhne ze řetězu nějaký akční velitel a dopadne to podobně jako po rozpadu SSSR v Moladavsku (Podněstří). Navíc pokud by se dostal k atomu je tu problém (je relativně v bezpečí). Pro nás je tedy bezpečnější když Rusku šéfuje nějaký diktátor co dělá ramena - navíc to pomáhá našemu vojenskému rozpočtu :D
  Za mě je Šojgu v pohodě, ale nejsem rus a neznám jejich mentalitu.
  To samé s těmi Turky, jinak bereme Erdoganovo chování my tady a jinak turečtí voliči - nejde říct, zda hraje dobře nebo špatně
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:46 31.08.2017

  tak jsem rád, že se zase debata o společném cvičení na území výlučně konfederace, která má společnou obranu dopracoval k výživným tématům :)

  tak jsem rád, že se zase debata o společném cvičení na území výlučně konfederace, která má společnou obranu dopracoval k výživným tématům :)

 • dusan
  21:06 31.08.2017

  Jelcin vs Putin

  Všetky tie "porovnávania" Jelcina a Putina sú už v princípe smiešne. Je to jedna "rodina", alebo mafia .... skrátka Putin je tam kde je len preto, že to chcel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jelcin vs Putin

  Všetky tie "porovnávania" Jelcina a Putina sú už v princípe smiešne. Je to jedna "rodina", alebo mafia .... skrátka Putin je tam kde je len preto, že to chcel Jelcin a spol. Je pravda, že oligarchovnia čo o tom rozhodovali mali trochu inú predstavu, ako sa Putin "vyfarbil".... ale je to jedna línia tej istej záujmovej skupiny a robiť z Jelcina nejakého prozápadného politika, či nebodaj agenta je úplným nezmyslom.
  Je faktom, že za Jelcina sa privatizovalo ... resp. odovzdával majetok oligarchom .. ale ruským.
  Čo sa týka toho "zlého" zahraničia, tak za Putina sa určite predáva na "zlý" západ viac podnikov viac ako za Jelcina.
  Putin v najlepších ropných časoch - cca 5 rokov dozadu otočil a de facto zoštátňoval majetok zahraničných spoločností i majetok nepohodlných ruských oligarchov. To je už minulosť ... sám Putin dnes pozýva západné firmy do Ruska ...
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  20:41 31.08.2017

  fenri: vtlouká se i nám. Má to pozitivní vliv na náš obranný rozpočet :-) Na rozdíl od Ruska ale u nás 50% populace tuhle propagandu "nežere" a myslí si, že to je ve skutečnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: vtlouká se i nám. Má to pozitivní vliv na náš obranný rozpočet :-) Na rozdíl od Ruska ale u nás 50% populace tuhle propagandu "nežere" a myslí si, že to je ve skutečnosti přesně naopak. Komunistům jsme také nevěřili, že jsou na západě bezdomovci a kapitalisté že vykořisťují :-) V Rusku bohužel propagandě věří +- 90% lidí.

  K nástupnictví: Šojgu je ok, po pročtení jeho životopisu, je to asi nejvážnější kandidát a po Putinovi nejpopulárnější.
  Lavrov je ještě o 2 roky starší, než Putin.
  Uvažoval jsem o Strelkovovi (Igor Girkin) - má určité napoleonské rysy - ale ten je dnes pravděpodobně odstaven.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  20:34 31.08.2017

  Cejkis: Slovensko odoberalo pred krizou na zaklade dlhodobych kontraktov z Ruska plyn 4krat drahsi ako dodavali americania na medzinarodnu burzu v Amsterdame (kratkodobe standardne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: Slovensko odoberalo pred krizou na zaklade dlhodobych kontraktov z Ruska plyn 4krat drahsi ako dodavali americania na medzinarodnu burzu v Amsterdame (kratkodobe standardne burzovne kontrakty). Po vypuknuti krizy a pade cien komodit to uz bolo take do oci bijuce, ze sa dlhodoby kontrakt musel otvorit a rusi pre SVK (zrejme aj ine krajiny, vratane Čiech) znizili ceny dodavaneho plynu. Dnes nam dodavaju plyn asi 2 az 3 krat drahsie ako dodavaju americania skvapalneny zemny plyn na europske burzy. Takze s tymi rozpravkami, co tu prezentujete, skuste narabat trochu opatrnejsie.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:26 31.08.2017

  Pavol: Kadyrov ale není z Putinova okolí. Je to protěžovaný satrapa, zlý pes na řetězu, co má štěkat na zadním dvorku. Ale jeho vliv na celé Rusko, armádu, FSB... je IMHO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol: Kadyrov ale není z Putinova okolí. Je to protěžovaný satrapa, zlý pes na řetězu, co má štěkat na zadním dvorku. Ale jeho vliv na celé Rusko, armádu, FSB... je IMHO minimální. O tom, že je zcela bezohledný samozřejmě sporu není...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:19 31.08.2017

  "V Rusku existuje státní propaganda, která vtlouká lidem do hlavy, že veškerá cvičení NATO (i v jednotkách tisíců vojáků) jsou přímým ohrožením Ruska."

  Ehm, o cem ze je ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "V Rusku existuje státní propaganda, která vtlouká lidem do hlavy, že veškerá cvičení NATO (i v jednotkách tisíců vojáků) jsou přímým ohrožením Ruska."

  Ehm, o cem ze je ten clanek? Tady zase furt cteme, ze kazde Ruske cviceni je uz uz ten utok a ono furt nic. S tou propagandou si nemame co vycitat.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:15 31.08.2017

  fenri:
  Už od staroveku platí, že pokiaľ v autoritatívnom režime ako je ruský, nie je určený jednoznačný nástupca, ako bol Putin určený nástupcom Jelcinom, tak sa zo zápasu, ktorý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Už od staroveku platí, že pokiaľ v autoritatívnom režime ako je ruský, nie je určený jednoznačný nástupca, ako bol Putin určený nástupcom Jelcinom, tak sa zo zápasu, ktorý sa o nástupníctvo rozpúta, dostane víťazne ten najbezohľadnejší.
  Osobne síce pokladám Vami zmienených kandidátov za prijateľných, no podľa mňa je najbezohľadnejším človekom v Putinovom okolí Kadyrov.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  20:03 31.08.2017

  Cejkis: uz ti to plno ludi vysvetlovalo, ale s tebou :

  https://www.youtube.com/watch?...

  Cejkis: uz ti to plno ludi vysvetlovalo, ale s tebou :

  https://www.youtube.com/watch?...

 • fenri
  20:02 31.08.2017

  Rase, přijde vám, že to Turecko zvládá dobře? Spíš mi přijde, že si na každého vyskočí, narazí a pak se připlazí...
  Rusko, Izrael, nově Irán... K tomu angažmá v Syrii je fraška. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, přijde vám, že to Turecko zvládá dobře? Spíš mi přijde, že si na každého vyskočí, narazí a pak se připlazí...
  Rusko, Izrael, nově Irán... K tomu angažmá v Syrii je fraška. A celá země, kdysi tak nadějný unikátní hybrid Islámu a (skoro) svobodné země jde mílovými kroky do hajzlu. Paradoxně nejvíc cvičí s EU, i když i tady jim to skřípe. Ale možná jste to myslel jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:58 31.08.2017

  _pks: no, ono i nám se vtlouká, že každé vojenské cvičení Ruska je naše ohrožení (a v Poslku, Pobaltí... ještě víc). Ale to je fuk, jede to všude.

  Nicméně položil jste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  _pks: no, ono i nám se vtlouká, že každé vojenské cvičení Ruska je naše ohrožení (a v Poslku, Pobaltí... ještě víc). Ale to je fuk, jede to všude.

  Nicméně položil jste kruciální otázku: kdo přijde po Putinovi. To mě přijde mnohem více "ošajstlich" než deset cvičení Západ a jeden Severovýchod k tomu. A skoro se mi zdá,

  Z hlediska vývoje v Evropě je tohle důležitější otázka, než zda z Ruska do Běloruska pojede o deset vagonů více nebo méně.
  Relativně rozumné by to mohlo být s Šojguem. Asi by Rusko ukočíroval, zná manitenely i reálná rizika, jež Rusku hrozí (a popojíždění strykerů po D1 to fakt není) a zároveň má "koule" i armádu, aby zvládl opozici (teď nemysím to 1-3% demokratů a Pussy Riot k tmu, ale oligarchy, gubernátory apod.). Podobně lze spekulovat o Lavrovovy, který je ale už postarší pán a navíc na mě dělá dojem (možná mylný), že za Rusko sice kope fest, ale ve vnitřní ruské špíně (oligarchové, frakce silovčiků apod.) by se hrabal s určitým znechucením a despektem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:57 31.08.2017

  Cejkis:
  Turecko jede vlastní hru, pro evropany divnou, ale vychází jim to. Ať je Evropa jaká je, je to pořád ekonomický gigant, o jehož přízeň má smysl hodně bojovat. Přeci jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis:
  Turecko jede vlastní hru, pro evropany divnou, ale vychází jim to. Ať je Evropa jaká je, je to pořád ekonomický gigant, o jehož přízeň má smysl hodně bojovat. Přeci jen ono i to Rusko je Ekonomicky na úrovni menších Evropských zemí.
  Osobně hodně fandím Bělorusům, ale nejsem si jistý, jak dlouho jim hra na obě strany vydrží. Lukašenko to ale od ostatních "diktátorů" zvládá bravůrně. Ale nám se to mluví, my sme od hranic s Ruskem hodně daleko.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  19:35 31.08.2017

  S Ruskem je potřeba obchodovat a být připraven na válku.

  V Rusku existuje státní propaganda, která vtlouká lidem do hlavy, že veškerá cvičení NATO (i v jednotkách tisíců vojáků) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S Ruskem je potřeba obchodovat a být připraven na válku.

  V Rusku existuje státní propaganda, která vtlouká lidem do hlavy, že veškerá cvičení NATO (i v jednotkách tisíců vojáků) jsou přímým ohrožením Ruska. Navíc se k tomu přidává "ruský geografický pohled" - z pohledu obrovského Ruska je třeba Německo "kousek za hranicemi". Necvičení by k ničemu pozitivnímu nevedlo - propagandisté jsou kreativní :-)

  Rusové jsou bojovnící schopní položit za Rusko život. U nás by v případě konfliktu 90% mladých hledalo jen, kam by emigrovali. To je důvod, proč jsme proti Rusku prakticky bezbranní.

  Putin je rozumný člověk. Pokud nebude Rusko tlačeno do kouta a neřešitelné situace, tak nezaútočí. Kdo ale přijde po Putinovi je otázka a jsem přesvědčen, že nástupce bude mnohem více nacionalistický a protiamerický. "Demokratická opozice" je v dnes v Rusku prakticky na nulových preferencích.

  Věřím, že Lukašenko v Bělorusku cítí hranici mezi tím co ještě může udělat a co už zákonitě a nevratně vyvolá "bratrskou pomoc" a vstup do federace.
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  18:50 31.08.2017

  Strategist: moc argumentacne ste mu to nevyvratil, v podstate sa vacsinou v nejakom konflikte jedna o ropu a plyn cize ked sa pozrete z tohoto pohladu na to tak ma aj trosku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist: moc argumentacne ste mu to nevyvratil, v podstate sa vacsinou v nejakom konflikte jedna o ropu a plyn cize ked sa pozrete z tohoto pohladu na to tak ma aj trosku pravdu, akurat ze nemecko sa potom sprava protiamericky ked stavia s ruskom nordstream :) chcelo by to rozsiahlejsiu analyzu
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  17:39 31.08.2017

  cejkis: v něčem možná pravdu máte, ale dle mého názoru to moc démonizujete

  cejkis: v něčem možná pravdu máte, ale dle mého názoru to moc démonizujete

 • cejkis
  17:29 31.08.2017

  markus223
  V Pobaltí a u Černého moře.

  A pro ostatní.

  Opustě ve svých myšlenkách válečné hry a podívejte se na Evropu očima energetického businessu. V 90. letech měla v rámci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  markus223
  V Pobaltí a u Černého moře.

  A pro ostatní.

  Opustě ve svých myšlenkách válečné hry a podívejte se na Evropu očima energetického businessu. V 90. letech měla v rámci demokratické změny proběhnout v Rusku privatizace tedy ukradení státního nerostného bohatství. US podporovaný alkoholik dle plánu vše podepsal. Pak se objevil nacionalisticky smýšlející člověk se vzděláním z jedné z nejlepších škol a vše 5 min po 12 zase vrátil zpět do státní moci. Nyní se hraje o to, kdo dodá plyn do EU. Rusko se snaží udržet si svůj business. US těžaři s katarským plynem by rádi plynovod skrze Sýrii a Turecko. Nějak se ten projekt svržení Asada nepovedl a Turecko se zkomplikovalo. Ani sestřelení stroje, ani zabití velvyslance nepomohlo. Ani zablokování ruské černomořské flotily výpovědí smlouvy se nepovedlo a tak rusové mají stále potenciál na udržení dominantního postavení na evropském trhu s plynem. A zažehnutí konfliktu na UA, který by vtáhl Rusko do války a vyčerpal by ruské možnosti v Sýrii se také nepovedlo. Tak alespoň zvyšování napětí v Evropě a vyrábění sankcí, které mají jediný cíl. Zdražit ruský plyn tak, aby zkaplněné LNG made by US bylo levnější.
  V celkovém pohledu tak Evropané podporují loajálně zájmy Američanů, kteří jim chtějí dodat dražší zemní plyn. Udělá se ještě trochu bububu, udělá se napětí a ještě přistanou i objednávky US firmám na zbraně a techniku. Amerika na prvním místě.
  A teď můžete diskutovat na téma, kdo pořádá jaké cvičení :-)

  @Jakub2, každý s jiným názorem je pro vás troll. Tedy více to komentovat nebudu.
  @Fenri, jsem pro cvičení, rozhodně ,od toho armády jsou
  @Clanek, navrhuji postavit středoevropský plynovod Maďarsko, Slovinsko, na dně mezinárodních vod, ostrov v Řecku, až na Kypr a zde větvit na sever Afriky, Izrael, Sýrii, Saudy, Katar, Rusko. A jednu energetickou burzu pro Evropu, vyhraje ten, kdo dodá lepší cenu. Nikoliv ten, kdo má pod palcem trubky a vlády zemí skrze které jsou potrubí vedena.

  S Ruskem je třeba obchodovat nikoliv válčit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  17:27 31.08.2017

  cejkis: zbytečně rozpoustáváte konflikty

  cejkis: zbytečně rozpoustáváte konflikty

 • dusan
  15:41 31.08.2017

  givicz

  Ten zväz nie je veľmi funkčný.

  Lukašenko sa po Ukrajine Putina bojí ... ale ekonomicky bez pomoci Ruska neprežije ... preto sa snaží "krútiť" tak aby si Putina držal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Ten zväz nie je veľmi funkčný.

  Lukašenko sa po Ukrajine Putina bojí ... ale ekonomicky bez pomoci Ruska neprežije ... preto sa snaží "krútiť" tak aby si Putina držal od tela, ale len tak ďaleko aby ho ten mohol kŕmiť : )
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:40 31.08.2017

  @givicz: No a co jako? 21. srpen 1968, nic??? Rusové mají značné zkušenosti s obsazováním spojeneckých území.

  @givicz: No a co jako? 21. srpen 1968, nic??? Rusové mají značné zkušenosti s obsazováním spojeneckých území.

 • givicz
  13:54 31.08.2017

  Jak čtu v závěru článek tak je zřejmé, že tady někomu unikají zásadní věci a to že existuje něco jako svaz Ruska a Běloruska což je nadnárodní konfederace Ruské federace a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak čtu v závěru článek tak je zřejmé, že tady někomu unikají zásadní věci a to že existuje něco jako svaz Ruska a Běloruska což je nadnárodní konfederace Ruské federace a Běloruské republiky (což je ve své podstatě volnější federace), kdy toto uskupení má mimojiné i společný obranný vojenský prostor .. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  13:50 31.08.2017

  Nevím, proč cítíte potřebu diskutovat s internetovým trollem cejkisem...

  Nevím, proč cítíte potřebu diskutovat s internetovým trollem cejkisem...

 • fenri
  13:38 31.08.2017

  čejkis - to jakože NATO nemá cvičit, aby Rusové necvičili také? A jsou v Rusku cejkisové, kteří říkají ať se Rusko necvičí, nebo že, nedej bůh, začne NATO cvičit také? Cvičení je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  čejkis - to jakože NATO nemá cvičit, aby Rusové necvičili také? A jsou v Rusku cejkisové, kteří říkají ať se Rusko necvičí, nebo že, nedej bůh, začne NATO cvičit také? Cvičení je jednou ze základních činností armády. Jestli se Putin rozhodně zabrat západní Evropu (a já čtu Mánrta, tak tomu na 110% věřím :-)), tak to nebude dělat kvůli tomu, že NATO cvičilo a že Češi mávali na těch pár Strykerů, co tu projelo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:28 31.08.2017

  @Cejkis
  Co navrhujes, Appeasement 2.0? Nebo mit armadu, ale zasadne s ni necvicit, aby se nedejboze Rusko necitilo ohrozeno?

  @Cejkis
  Co navrhujes, Appeasement 2.0? Nebo mit armadu, ale zasadne s ni necvicit, aby se nedejboze Rusko necitilo ohrozeno?

 • markus223
  13:24 31.08.2017

  Jaká mohutná cvičení konkrétně?

  Jaká mohutná cvičení konkrétně?

 • cejkis
  13:03 31.08.2017

  Po sérii mohutných cvičení NATO kolem ruských hranic přišla odpověď. Třeba se už čeští vítači strykerů s US mávatky zamyslí, že podpora US zájmů v EU, jejíchž výsledkem je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po sérii mohutných cvičení NATO kolem ruských hranic přišla odpověď. Třeba se už čeští vítači strykerů s US mávatky zamyslí, že podpora US zájmů v EU, jejíchž výsledkem je zvyšování napětí v našem regionu není vhodnou zahraniční politikou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:22 31.08.2017

  Na Podlasiu,blisko granicy z Białorusią spadł sporych rozmiarów dron ...z opisem w cyrylicy. Narazie nic wiecej nie można sie dowiedzieć.

  Na Podlasiu,blisko granicy z Białorusią spadł sporych rozmiarów dron ...z opisem w cyrylicy. Narazie nic wiecej nie można sie dowiedzieć.