Cvičení SCREENER 2018: Rozhodčí služba je základem efektivity cvičení

Rozhodčí jsou se skupinami i při jejich zasazení a absolvují tak přesuny či slanění z vrtulníku; větší foto / autor

Cvičení SCREENER 2018 se přesunem cvičících jednotek z vojenského výcvikového prostoru Libavá do města Karolinka v Beskydech přehouplo do své druhé poloviny. Stejně tak jako cvičící začínají plnit nové úkoly v novém prostoru operace i týmy rozhodčí služby.

Tyto systémově sestavené skupiny se pro účely cvičení SCREENER 2018 plně věnují zasazeným průzkumným a zpravodajským skupinám. Filosofie využití OC/T byla převzata od kolegů z armády Spojených států amerických. 

 

 

Členové rozhodčích týmů, označující se mezinárodním akronymem OC/T (Observer Contoller/Trainer), jsou zkušení rotmistři a důstojníci, kteří nesou odpovědnost za dodržování pravidel rozehry mezi cvičící jednotkou a imitační skupinou, a zároveň poskytují cvičícím zpětnou vazbu ve formě průběžných hodnocení.

 

Rozhodčí plní úkol 24 hodin denně o celou dobu nasazení. Musí být schopen s cvičícími neustále držet krok, včetně např. slanění z vrtulníku při zasazení průzkumné skupiny vzdušnými prostředky.

Funkční systém hodnocení byl nastaven tak, aby vytvořil ideální podmínky pro vyhodnocení nejlepší průzkumné a zpravodajské skupiny. Za novou zkušenost rozhodčí považují hodnocení cvičících při provádění netradičních úkolů v civilním prostředí.

 

Výzvou bylo například sledování ilegálních skupin při překračování státní hranice nebo odhalení průzkumné skupiny nepřítele a její následné zajištění Policií České republiky s psovody. Vynikajících výsledků dosáhla i rota aktivní zálohy, která byla schopna strážit místní přehradu jako zdroj pitné vody. Za účelem co nejobjektivnějšího hodnocení těchto i dalších incidentů byly předem připraveny hodnotící archy, ve kterých jsou zaznamenávány výkony zasazených skupin.

 

Rozhodčí pozorují vydání bojového rozkazu slovenských vojáků; větší foto / autor

 

Američtí průzkumníci vydávají bojový rozkaz pod dohledem českého rozhodčího; větší foto / autor


Jádro rozhodčí službu cvičení SCREENER 2018 tvoří vybraní příslušníci 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 15. ženijního pluku, 53. pluku průzkumu a elektronického boje, Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov, Univerzity obrany Brno, ale i zahraničních účastníků cvičení.

 

„Zapojení OC/T je nejen pro cvičení SCREENER 2018 zásadním přínosem. Ve výsledku totiž umožňuje všem cvičícím uvědomit si vlastní chyby, poučit se z nich a předat získané zkušenosti dalším generacím vojenských profesionálů," shrnuje význam rozhodčí služby zástupce řídícího cvičení major Jan Komínek.

 

Rozhodčí služba se pravidelně schází ke společné analýze aktuální situace; větší foto / autor

 

Rozhodčí se musí o sebe umět postarat, nenarušovat a nerozkrývat činnost zasazené skupiny; větší foto / autor

 

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Americká společnost General Dynamics hlásí silný vstup do roku 2018, uchází se i o armádní zakázky v Česku

Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2018. Zbrojařská firma globálního významu zaznamenala čistý zisk 799 milionů dolarů. General ...

VOP CZ na výstavě IDEB v Bratislavě

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDEB v Bratislavě je významnou přehlídkou obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě se silnou mezinárodní účastí vystavovatelů a ...

Fáze IIIA: Screener 2018 cvičí průzkumníky a manévrové prapory v konfliktu vysoké intenzity

Od pátku 11. května 2018 probíhá ve VVP Libavá cvičení Screener 2018 organizované a řízené 7. mechanizovanou brigádou „Dukelskou". Primárně je cvičení zaměřeno na výcvik průzkumných jednotek a ...

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ručních protitankových zbraní přichází v době, kdy bojové formace na přepokládaném bojišti musí vycházet z maximální míry flexibility, šíře použitých druhů ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře