Cvičení speciálních sil Emerald Warrior 2014

Foto: Vojáci při cvičení  Emerald Warrior 2014. / USSOCOM
Foto: Vojáci při cvičení Emerald Warrior 2014. / USSOCOM

Již několik let se pravidelně koná v USA pod vedením velení speciálních sil USSOCOM (United States Special Operations Command) společné cvičení pro boj v zastavěném terénu a vedení nekonvenčních operací Emerald Warrior 2014. Letos probíhalo od 28. dubna do 9. května.

Široký záběr cvičení

Záběr cvičení Emerald Warrior 2014 je neskutečně široký. Cvičení zahrnuje nácvik nekonvenčních bojových operací, využívání speciálních sil veliteli konvenčních jednotek, záchranné operace, a to jak vojenské, tak i civilní při živelních katastrofách.

Cvičení má svou reálnou část a svou virtuální část. Odehrává se tak z části jako skutečné cvičení s vyvedením vojska a částečně na počítačích. Široký záběr cvičení je vidět také na zapojených složkách.

Nejedná se jen o speciální jednotky pozemních sil, námořnictva a letectva, ale jsou zapojeny i běžné letecké transportní jednotky letectva a námořnictva. Najdeme zde i jednotky Národní gardy, které zahrnují jak vlastní speciální síly, tak také transportní letectvo. Zapojena byla rovněž námořní pěchota USMC, pobřežní stráž USCG a také justiční stráž US Marshals Service.

Emerald Warrior 2014

Foto: Cvičení se účastnily i konvertoplány CV-22 Osprey. / USSOCOM

Cvičení se účastní také řada osob, které simulují civilisty v oblasti nasazení a to jak přátelské, tak nepřátelské. Letos poprvé byly do cvičení zapojeny bezpilotní letecké prostředky.

Technika při cvičení

Jak již bylo zmíněno, tak cvičení probíhá zčásti v reálu a zčásti virtuálně. Celkem se do cvičení zapojilo 90 skutečných letadel a vrtulníků a 17 virtuálních.

Z těch reálných jsme mohli na cvičení spatřit námořní HH-60H Seahawk, UH-60 Blackhawk národní gardy, speciální letadla EC-130J Commando Solo, MC-130J Commando II, MC-130H Combat Talon II, CV-22 Osprey, MH-47 Chinook speciálních sil 160th SOAR, C-146A Wolfhound, C-130H Hercules, tankovací KC-135R Stratotanker od letectva a bezpilotní MQ-9 Reaper. Ze zahraničních účastníků pak britský C-130J Super Hercules od RAF.

 

Video: Emerald Warrior 2014. / YouTube

 

Mimo leteckou techniku se používala terénní vozidla a to jak klasická vojenská Hummvee, tak také čtyřkolky speciálních sil letectva, ale také civilní terénní vozidla. Řada jednotek, včetně řízení letového provozu to vzala statečně a přesunula se do stanových táborů, které simulovaly nasazení v zahraničí.

Těžiště v přesunech

Již z použité letecké techniky je vidět, že hlavní důraz kladlo cvičení na leteckou přepravu. Prováděla se klasická strategická i taktická přeprava transportními letadly, přeprava nákladů pod vrtulníky v podvěsu nebo uvnitř trupu.

Poměrně veliká pozornost byla věnována různým typům výsadků a to počínaje výsadkům s nuceným otevřením padáku – static line jump, tak také výsadkům z velkých výšek HALO i výsadkům s technikou a výsadkům na vodní hladinu. Nacvičovaly se různé postupy vniknutí na území protivníka a to nejen vzduchem, ale i vodní cestou a stejně tak se věnovala veliká pozornost stažení sil z oblasti.

Video: Nácvik záchranné akce pomocí CV-22 Osprey. / YouTube

Znamenalo to intenzivní zapojení specialistů letectva – předsunutých leteckých návodčích, bojových meteorologů a také záchranářů. Zajímavé je, že třeba v případě vrtulníků nebyly využity pouze kapacity speciálních sil letectva s konvertovány CV-22 Osprey či letectva pozemních speciálních sil 106th SOAR, ale byly zapojeny také konvenční transportní jednotky námořnictva a národní gardy.

Vrtulníky prováděly celou paletu činností a to jak výsadky, tak také přepravu materiálu, tankování na polních letištích či opravy ve spartánských podmínkách.

Zapojení bezpilotních prostředků

Cvičení zúčastnila jednotka s bezpilotními prostředky MQ-9 Reaper. Veliký zájem byl o shlédnutí mobilního balíku – systému přepravy jednotky do místa nasazení kamkoliv na světě.

Emerald Warrior 2014

Foto: Cvičení se účastnily i bitevní A-10 Thunderbolt II. / USSOCOM

Mobilní balík představuje sestavu vybavení, kterou je možno jednoduše přepravit letecky kamkoliv na světě, rozvinout do bojové podoby a ve velice krátkém čase zahájit bojovou činnost s letounem MQ-9 Reaper ovládaným na dálku ze vzdáleného řídícího stanoviště.

Možnost rychlé přepravy a rychlého uvedení do provozu u tohoto prostředku je brána jako klíčová vlastnost pro skutečně operativní využívání tohoto prostředku po celém světě.Speciální síly pro speciální operace

Samozřejmě, že nešlo jen o přesuny jednotek, ale také o nácvik bojové činnosti speciálních jednotek. O speciálních jednotkách letectva již byla řeč. Z pozemních sil se do cvičení zapojily 7th Special Forces Group a 20th Special Forces Group z Národní Gardy státu Alabama.

Video: Emerald Warrior 2014. / YouTube

Došlo k zapojení jednotek námořní pěchoty, které provedly seskok na padácích. Mimo to při boji v zastavěných oblastech byly zapojeny zásahové jednotky justiční stráže U.S. Marshals Service.

Nepřímo byla potvrzena účast kanadských speciálních sil na tomto cvičení. Vzhledem k přítomnosti transportních strojů britské RAF, se lze také domnívat, že i některá z britských speciálních jednotek se tohoto cvičení účastnila.

V USA se jedná o jedno z největších cvičení tohoto typu. Při přípravě organizátoři vycházejí z reálných zkušeností amerických ozbrojených sil v misích Enduring Freedom a Iraqi Freedom. Cvičení je pojato mezinárodně a jsou zapojeny také americké bezpečnostní organizace a služby.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Foal Eagle 2014: Obří cvičení americké a jihokorejské armády

V těchto dnech vrcholí v Jižní Koreji obří každoroční cvičení jihokorejských a amerických vojáků ...

Cvičení Safe Return 2013 v Rakousku

Ve dnech 9. Až 20. září 2013 proběhlo v Rakousku poměrně veliké cvičení ozbrojených sil Safe Return ...

Cvičení ve vojenském újezdu HRADIŠTĚ

Příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ (42.mpr) se účastnili ve dnech ...

Ruská armáda cvičí v Kaliningradské oblasti

Ruská armáda nacvičuje obranu Kaliningradské oblasti. Na 300 ruských vojáků z Baltské flotily se ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!