Rusko-běloruské cvičení Zapad-2021

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2021
Ruští a běloruští vojáci / Foto: mil.ru (Zvětšit)

Po čtyřech letech se opět blíží rozsáhlé rusko-běloruské cvičení Zapad-2021. Jako každý rok vzbuzuje obavy. Tento ročník však může být vzhledem k vývoji bezpečnostní situace ve východní Evropě rozhodující ve vztahu k Pobaltí, Polsku, Ukrajině i Bělorusku.

Podle oficiálního vyjádření náčelníka běloruského generálního štábu generálmajora Viktora Guleviče je Zapad-2021 vyvrcholením společného výcviku ruských a běloruských ozbrojených sil. Zapad-2021 je podle Guleviče obranné cvičení posilující regionální bezpečnost a plnící spojenecké závazky. Cvičení proběhne od 10. do 16. září 2021 na čtyřech cvičištích v Bělorusku a v devíti vojenských prostorech v Rusku.

Při tvorbě scénáře hrály důležitou roli poslední ozbrojené konflikty a využití ozbrojených sil v nich. Tématem letošního ročníku je situace, kdy dojde k vyostření vojensko-politické situace vedoucí k ozbrojenému útoku na země Unie (společného státu Běloruska a Ruska). K vyostření má dojít především kvůli aktivitě nelegálních ozbrojených skupin, separatistických a teroristických organizací podporovaných ze zahraničí.

Na cvičení Zapad-2021 oficiálně zamíří 12 800 vojáků, z toho 2500 ruských a 50 kazašských. Celkem bude nasazeno 350 kusů obrněné techniky včetně 140 tanků, 110 kusů hlavňového i raketového dělostřelectva a více než 30 kusů letecké techniky.

O obranném charakteru cvičení hovořil i ruský ministr obrany generál Sergej Šojgu. Podle něj cvičení není namířeno proti žádné zemi nebo společenství zemí. Po ukončení cvičení se do 30. září všechny jednotky běloruských ozbrojených sil vrátí na své domovské základny a ruské jednotky opustí území Běloruska. Právě otázka návratu ruských a běloruských jednotek se jeví jako hlavní problém manévrů Zapad-2021 (viz dále a příklad s Ukrajinou):

Polský portál Strategy&Future zpochybňuje informace uvedená generálmajorem Gulevičem. První rozpor vidí polští analytici v počtu zapojených vojenských výcvikových prostorů. Cvičení podle Gulaviče proběhne na čtyřech cvičištích v Bělorusku a na devíti v Rusku. Mezitím ruská strana hovořila o deseti cvičištích.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Cvičení Rusko-Běloruského svazu Západ 2017

Rusko-běloruské cvičení Západ 2017 začíná 14. září – stále je ale poměrně tajemné. Existují dohady o ...

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že ...

Litva čelí nepřátelským vojenským operacím Běloruska

Na bělorusko-litevské hranici v posledních týdnech uměle rozdmýchává běloruský režim prezidenta ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.