CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4
CZ 805 BREN s teleskopickou pažbou standardu AR-15; větší foto / Perun Arms

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější výrobek vojenské produkce České Zbrojovky. Problémem pušky však nebyl jen fakt, že její zavedení do výzbroje provázela řada otazníků, ale i to, že o pušce měl každý názor, aniž by jí vůbec měl v ruce.

CZ 805 BREN - je co zlepšovat

První kvalifikované hodnocení útočné pušky CZ 805 BREN se objevilo až po nějaké době, a to sice od skupiny OBOS.cz, která nafasovala zbraně v rámci činnosti u Aktivní zálohy 41. mpr Žatec. Díky této recenzi se na veřejnosti objevil první ucelený názor, který byl opřený o konkrétní poznatky a zkušenosti. Recenze CZ 805 BREN nešetřila a bylo jasné, že je ještě hodně věcí na zlepšování.

Vylepšit CZ 805 BREN se rozhodla i Armáda České republiky. Společně s výrobcem česká armáda odstranila největší nedostatky (tvar napínací páky, pažba, popruhová očka, kompenzátor a u některých zbraní i zásobníková šachta). Pokud by přesto někdo z vás toužil po pušce v původní konfiguraci, může si jí pořídit v civilním prodeji za zhruba 45 000 Kč.

Co tedy s puškou po modernizaci dál? Předně, výše zmiňovaná modernizace některé nešvary neodstranila, ale učinila je snesitelnějšími (popruhová očka už sice při sesednutí z techniky nepraskají, ale pořád nepředstavují žádný zázrak z hlediska využívání moderních popruhů). Je tedy zřejmé, že prostor pro úpravy nebyl zdaleka vyčerpán.

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4CZ 805 BREN s pažbou Magpul CTR v maximálně vysunuté poloze; větší foto / Perun Arms

Jeden z nejpalčivějších problémů představuje, bohužel stále, pažba. A to jak svojí délkou, tak i ergonomií lícnice (při střelbě z opačného gardu nejde lícnice jednoduše „otočit", aniž by bylo třeba ji rozmontovat, a tak se tvář opírá o hranu). Spousta vojáků, zejména ti menšího vzrůstu, kteří se zbraní přišli do styku, si stěžují, že zbraň je pro ně jednoduše dlouhá. Nemluvě o používání s prostředky individuální balistické ochrany nebo zimní výstroje!

Logickým krokem tedy bylo tuto pažbu nahradit něčím „použitelnějším". Automaticky se nabízí teleskopické pažby standardu AR-15, které se staly klasikou po celém světě a kterých se, v rámci aftermarket doplňků, vyrábí nepřeberné množství typů.

Pažba pro CZ 805 BREN od Perun Arms

Po několika konzultacích s vojáky (ale i výrobcem) společnost Perun Arms přišla s vlastním dílem osazeným komerční trubkou pro pažby AR-15. Jedná se o jednolitý blok, který odstraňuje spoj mezi původní zadní hlavou a pažbou (čímž došlo i k odstranění jednoho spoje s vůlí) a nahrazuje původní uzávěr závěru. Zvoleným materiálem se stal dural 7075, který je ve zbrojním průmyslu dobře znám pro své výborné vlastnosti a přitom nízkou hmotnost.

Výměna původní uzávěry za novou je přitom otázkou okamžiku. Pažba jde vyndat buď po sejmutí spoušťového ústrojí, nebo i bez něj – prostě se zmáčkne stiskátko na zadní straně zadní hlavně, čímž se posune vratná pružina závěru, a díl se celý vysune směrem dolů. Práce na 30 vteřin!

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4Celkový pohled na nový adaptér se závěsným okem na popruh i vložkou pro QD popruhy; větší foto / Perun Arms

Trubka teleskopické pažby navíc prodlužuje osu hlavně (původní pažba je o několik stupňů skloněná dolů), čímž pozitivně přispívá k ovladatelnosti zbraně při střelbě.

Nový díl od Perun Arms ovšem nezůstal jen a pouze u pažby, ale snaží se posunout užitné vlastnosti a ovladatelnost zbraně ještě o něco dál. Proto je možné v zadní straně nového dílu najít ocelovou vložku pro rychloupínací popruhy. Jedná se o moderní rozhraní, které je možné v dnešní době najít jak na posledních generacích pušek řady AR-15, tak i na některých doplňcích (třeba pažby Magpul CTR).

Komu však toto uchycení popruhu nevyhovuje, má možnost použít pro uchycení svého popruhu kluzné oko, které se nachází na zajišťovací matici pažby. Toto oko má rozsah 360° a svým volným pohybem tak umožňuje plynule měnit gard, aniž by hrozilo, že popruh bude překážet nebo způsobovat jiné nepohodlí při střelbě.

Co však je jedním z největších úspěchů nového dílu z dílny Perun Arms je fakt, že při nejkratší poloze pažby je celá puška přibližbě o třicet milimetrů kratší, což řeší základní nedostatek pro vojáky a vojačky menšího vzrůstu. Zdánlivě nepatrná úspora délky byla kvitována vojáky napříč útvary.

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4Celkové srovnání pušky s původní pažbou a adaptérem od Perun Arms. Rozdíl v délce 30 mm je patrný na první pohled. / Perun Arms

Daní za kratší délku zbraně je nesklopnost pažby. Tento fakt však nebyl příslušníky výsadkových ani mechanizovaných útvarů shledán jako negativní (někteří vojáci dokonce sami nesklopnost chtěli a požadovali).

Neleze opominout i přispění České zbrojovky při vývoji nového dílu. Zástupci České Zbrojovky se postavili k vývoji adaptéru čelem a umožnili spolupráci jak při vývoji, tak i při testování na samočinných puškách A1 i A2.

Puška CZ 805 ještě zcela jistě neřekla své poslední slovo a lze se těšit i na další doplňkové díly do budoucna. Do budoucna je tak možné očekávat díly odstraňující nejpalčivější nešvary. Pokud máte nějaké nápady, rádi si je přečteme v diskuzi pod článkem.

Adaptér teleskopické pažby pro CZ 805 BREN je dostupný v e-shopu firmy Perun Arms za 2389 Kč s DPH (při objednání do konce června sleva 10 % - tedy 2150 Kč s DPH).

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové zásobníky od firmy DH Industries pro CZ 805 BREN

Před více než týdnem jsme vás na stránkách Armádních novin informovali o záměru Armády ČR pořídit si ...

Indická armáda začíná testovat CZ 805 BREN

Indická armáda letos v zimě začne s dlouhodobým testováním pěti útočných pušek, mimo jiné i CZ 805 ...

Česká CZ 805 BREN pro francouzského vojáka?

Francouzská armáda oficiálně spustila výběrové řízení na nové ruční palné zbraně. Jde o největší ...

Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Zbrojir
  22:14 23.06.2015

  Vývojový potenciál zde u jiných subjektů je, to je zřejmé. Vyrobit cca 8000 pušek za několik let, viz I. etapa přezbrojení MO ČR, a zbývající v rámci II. etapy není až tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Vývojový potenciál zde u jiných subjektů je, to je zřejmé.

  Vyrobit cca 8000 pušek za několik let, viz I. etapa přezbrojení MO ČR, a zbývající v rámci II. etapy není až tak nepřekonatelný problém. Myslím, že např. výrobci zbraní PAR a VAR by v případě stejných podmínek, tedy v případě přidělení vládního kontraktu takové množství zbraní vyrobit zvládnout mohli. Státní zakázka výrazně ulehčuje jednání s bankami, výrobu mnoha dílů lze nasmlouvat u jiných subjektů a pozor, mnohé doposud nezbrojní podniky mají nezřídka mnohem lepší výrobní zázemí, než CZUB, která si mj. řadu komponentů také zadává u externích dodavatelů (podíl se zvyšuje, a to i ze zahraničí).

  Takže i v té nastíněné etapě, kde by se rozhodovalo o tom, kdo útočné pušky pro MO ČR vyrobí, by to neměla CZUB zdaleka tak jisté.

  Pro technologicky vyspělé produkty a renomované výrobce je celý kontrakt pro MO ČR záležitost v řádu několika týdnů.

  Já osobně bych po dlouhodobých negativních zkušenostech s kvalitou výroby v CZUB dal přednost výrobním kapacitám některého renomovaného výrobce, např. pro automobilový, letecký, či obdobné odvětví průmyslu. Ti jsou zvyklí na vysoký standard výroby, jinak by je např. automobilky z portfolia svých subdodavatelů ihned vyhodily.Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  21:41 23.06.2015

  Zbrojir: Které jiné firmy u nás mají výrobní kapacity aby dodaly ve stanovením čase 8000ks? (A teď to nemyslím nijak zle, jen o žádné takové sám nevím, nebo si to nedokážu ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir: Které jiné firmy u nás mají výrobní kapacity aby dodaly ve stanovením čase 8000ks? (A teď to nemyslím nijak zle, jen o žádné takové sám nevím, nebo si to nedokážu představit :) )Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  20:41 23.06.2015

  Mě by spíš zajímala pažba cz 806, pry ala SCAR.... už by to mohli ukázat, když to konkurence už viděla v tendru ve Francii.

  Mě by spíš zajímala pažba cz 806, pry ala SCAR.... už by to mohli ukázat, když to konkurence už viděla v tendru ve Francii.

 • Zbrojir
  20:20 23.06.2015

  Jendo, v pohodě. Z tvého zdůvodnění nerozebiratelnosti sestavy závěru je mi naprosto jasné, že pro tebe by bylo čtení mého příspěvku opravdu jen ztrátou času. Pokud je oponentura ...Zobrazit celý příspěvek

  Jendo, v pohodě. Z tvého zdůvodnění nerozebiratelnosti sestavy závěru je mi naprosto jasné, že pro tebe by bylo čtení mého příspěvku opravdu jen ztrátou času. Pokud je oponentura založena na zcela jiném souboru znalostí řešené problematiky, pak je vše v naprostém pořádku.

  Smítko, mýlíš se. Za prvé je nutné při zadávání takových veřejných zakázek dodržovat určité standardy, tedy mj. nediskriminovat např. i jiné české firmy, nepodvádět a nekupovat „předraženého zajíce v pytli“ , za druhé mohli stejnou šanci přece dostat i jiní výrobci v ČR.

  Zvolený postup, který se tvářil jako výběrové řízení, jím ve skutečnosti samozřejmě nebyl a současně ale neodpovídal ani zásadám zavádění zbraně od předem určeného výrobce, a to na základě úspěšného vývoje dle předem definovaných požadavků a prokázání schopnosti takový produkt v požadované kvalitě sériově vyrábět.

  Přece náš nechceš přesvědčovat, že je zcela normální bez jakéhokoli zkoušení a komparace zaváděného produktu s konkurenčními zbraněmi, nejprve výhradně na základě deklarací výrobce uzavřít kupní smlouvu, a to rovnou na cca 8000 souprav, mj. extrémně drahých pušek, když je evidentní, že vývoj zbraně není zdaleka ukončen a puška je v takovém stavu, že je pro nasazení v ozbrojených silách prakticky nepoužitelná a bude vyžadovat zdlouhavý dovývoj.

  Promiň, ale takový postup mj. odporuje i obecně platným předpisům, a pokud by za kontraktem nebyla místní politika, tak by to aktéři patrně nerozchodili.

  Máme přece nějaké fáze, např. vývojové prototypy, ověřovací série, sériová výroba (velmi zjednodušeno). Takže i v případě nákupu zbraní formou vývoje od předem zvoleného výrobce se pro zkoušky používají mnohem menší počty zbraní a až se veškeré vady a nedostatky vychytají, pak přichází omezená série, která prověří schopnost výrobce zbraně v požadované kvalitě hromadně vyrábět a až v případě kladných výsledků se rozbíhá vlastní sériová výroba v objemu tisíců kusů.

  Neobvyklý postup MO ČR mohl vyhovovat pouze jedinému, a to CZUB, konkrétně vlastníkovi této soukromé společnosti. Mj. nepřipomíná vám výběr CZ 805 Bren rovněž mnohokrát kritizovaný kontrakt na tramvaje 15T pro Prahu od Škody Transportation?

  Když už jsme u té podpory domácích podniků, kontrakt mohl být rozdělen na část vývoje, a více znalí problematiky vědí, že na našem trhu by vznikly mnohem dokonalejší konstrukce, a část výroby, kdy by se soutěžil výrobce se schopnostmi vítězný projekt v požadovaném množství a kvalitě vyrábět. Ale to by v prvním případě CZUB nevyhrála s jistotou a ve druhém by se musela setsakra snažit, aby jí byla výroba přiklepnuta.

  Je zajímavé, že když se hovoří o podpoře domácích výrobců, někteří mají na mysli výhradně podporu CZUB, ačkoli jsou zde jiné firmy s mnohem větším vývojovým potenciálem a předpokladem prudkého nárůstu výrobních kapacit, samozřejmě za předpokladu rovného zacházení ze strany státu…. „Malý“ Glock kdysi v Rakousku dostal šanci a tehdy porazil „velkého Steyra, a posléze prakticky všechny světové konkurenty, ale to bylo v Rakousku….Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  20:07 23.06.2015

  K tomu vzhledu. Už před lety bývalý ministr Vondra při návratu z Afghanistánu zmínil rozdílné názory na zbraň. Zatímco někteří vojáci si stěžovali, jiní byli spokojeni a uváděli, ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu vzhledu. Už před lety bývalý ministr Vondra při návratu z Afghanistánu zmínil rozdílné názory na zbraň. Zatímco někteří vojáci si stěžovali, jiní byli spokojeni a uváděli, že američtí vojáci ji chtěli a nabízeli jim za jeden BREN dvě M16: http://myurl.cz/najfa... Skrýt celý příspěvek

 • Motostřelec
  19:42 23.06.2015

  Kdybys obětoval tlačítko záchytu, tak lze předělat na vypouštění závěru ;-) Ale osobně teda fakt nemám problém bouchnout do napínací páky závěru stejně jak do tlačítka ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdybys obětoval tlačítko záchytu, tak lze předělat na vypouštění závěru ;-)

  Ale osobně teda fakt nemám problém bouchnout do napínací páky závěru stejně jak do tlačítka vypouštění závěru..

  Je to jen o nácviku.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:38 23.06.2015

  Šmarja Smitko to vím taky, že to nekupuje armáda, ale různí Kalousci, Dalíci a podobná havěť. Jak ale pomůže koupě výrazně dražší a horší zbraně naší zemi či AČR skutečně nechápu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Šmarja Smitko to vím taky, že to nekupuje armáda, ale různí Kalousci, Dalíci a podobná havěť. Jak ale pomůže koupě výrazně dražší a horší zbraně naší zemi či AČR skutečně nechápu. CZUB není natolik velká či státu přínosná firma, aby se jí musely cpát nehorázné peníze za výrazně podprůměrný produkt.
  Jak stimuluje BREN i jiná odvětví? Můžete to rozvést? A jste si jistý, že kdyby se peníze vyhozené za nákup Brenů vrazily do průmyslu jinak, že by to nebulo smysluplnější? Proč by armáda měla mít strašidelně předražený low-end jen aby stimulovala jednu firmu, která si s ní navíc "vytírá zadek" celkem pravidelně (Phantpm)? Na stimulování vybraných soukromých firem jsou tu jiné nástroje, než to činit na úkor bezpečnosti a efektivity vojáků.Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  19:32 23.06.2015

  zajímalo by mne kolik má dnes ačr na skladě vz.58 pro "mobilizaci" ? a kolik by stálo předělat 1ks viz.:
  http://www.gunexpert.cz/news/s...

  zajímalo by mne kolik má dnes ačr na skladě vz.58 pro "mobilizaci" ? a kolik by stálo předělat 1ks viz.:
  http://www.gunexpert.cz/news/s...

 • Deadog
  19:10 23.06.2015

  Jedno Brenu ale uprit nelze , je pekny:) A co jsem slysel , americani sou z toho luku uplne hotovi ,pry se jim strasne libi i ta dvoudavka .Mam to ale jen zprostredkovane. Ja si ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedno Brenu ale uprit nelze , je pekny:) A co jsem slysel , americani sou z toho luku uplne hotovi ,pry se jim strasne libi i ta dvoudavka .Mam to ale jen zprostredkovane.
  Ja si myslim, ze na Brenu chybi vypousteni natazeneho zaveru(strelecke pohotovosti), nepochopim proc tam neni, kdyz je tam tlacitko zachytu.
  Chtel bych se zeptat jestli umoznuje nova zasobnikova sachta pouzivani velkokapacitnich zasobniku X15 drum a Surefire MAG5-60.?
  Pokud to nekdo zkousel , napiste.Skrýt celý příspěvek

 • Motostřelec
  19:00 23.06.2015

  Dovývoj 5 let ? Pche, co to je proti dovývoji M16 do dnešní podoby M4 ? Cca 50 let :-D :-D :-D a spolehlivost v prachu stejně dodnes nedosahuje ani prastaré AK47 :-D Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovývoj 5 let ? Pche, co to je proti dovývoji M16 do dnešní podoby M4 ? Cca 50 let :-D :-D :-D a spolehlivost v prachu stejně dodnes nedosahuje ani prastaré AK47 :-D

  Jinak chcete nápad ? Tak tady ho máte : Proč utrácet 2.5 k za redukci na nesklopnou trubku z M4 ? Stačí vycvaknout u Brenu segrovku na teleskopické pažbě, vysunout příčný kolík, vysunout ven pažbu. Uříznout o cca 3.5 cm čelo pažby a o 3.5 cm trubku pažby na jejim zadnim konci a samozřejmě řezy hezky zapravit pilníčkem (ať to vypadá trochu řemeslně ;-) ). No a nakonec smontovat v opačném gardu.

  Elegantní, rychle, provede i průměrně zdatný kutil a nic nás to nestojí ;-)Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  18:58 23.06.2015

  Jenže v tomto máte jednu obrovskou chybu. Armáda totiž žádné zbraně nenakupuje. O nákupech rozhoduje MO potažmo vláda. Tudíž nejde jen o to nakoupit co nejlepší vybavení, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenže v tomto máte jednu obrovskou chybu. Armáda totiž žádné zbraně nenakupuje. O nákupech rozhoduje MO potažmo vláda. Tudíž nejde jen o to nakoupit co nejlepší vybavení, ale celkově utratit peníze co nejvíce smysluplně (v ideálním případě, nedělám si iluze o altruistických pohnutkách vládních činitelů). Tudíž ve výsledku k tomu má co říct i např. ministerstvo průmyslu a obchodu. Vítězem se stal produkt, který kromě toho že plní funkci pěchotní zbraně pro vojáky AČR stimuluje i jiné odvětví. A je opravdu iluzorní si myslet že, ve stejné míře by zafungoval i SCAR. :)

  Nezbývá nic jiného než doufat v to, že CZUB zaměstná víc lidí s praktickými zkušenostmi z terénu a praxe místo sedících teoretiků-odborníků a její budoucí produkty budou mít víc hlavu a patu.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:49 23.06.2015

  Já si prostě myslím, že armáda má kupovat zbraně podle nejlepšího poměru cena/výkon a nehledět při tom na zájmy jednoho podnikatele na úkor uživatelů těch zbraní a těch, co jí ...Zobrazit celý příspěvek

  Já si prostě myslím, že armáda má kupovat zbraně podle nejlepšího poměru cena/výkon a nehledět při tom na zájmy jednoho podnikatele na úkor uživatelů těch zbraní a těch, co jí platí.
  Při výběru lepší a levnější zbraně by nepochybně šlo dojednat offsety, které by přinesly nějakou práci místním. Takhle jde o vyhazování cizích peněz a hazardování s cizími životy.Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  18:39 23.06.2015

  Fenri: Abych se vrátil ke svému prvnímu příspěvku. Pořád si stojím za tím, že to bylo správně rozhodnutí, ale mělo se holt ještě počkat na to aby se vývoj dotáhnul a ne řešit něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Abych se vrátil ke svému prvnímu příspěvku. Pořád si stojím za tím, že to bylo správně rozhodnutí, ale mělo se holt ještě počkat na to aby se vývoj dotáhnul a ne řešit něco na rychlo. Neobhajuji kvalitu zbraně ani okolnosti tendru. Jen nákup zbraně od domácího průmyslu je správným krokem.

  Myslíte si, že jsme nakoupili tolik BRENů aby nebylo možné v budoucnu bojové útvary vybavit odladěnější verzí a staré BRENy dát jiným útvarům popř. je vyčlenit pro záložáky? Však počet záložáků chce AČR navýšit z 1400 na 5000 ;-).

  Ano bleskově vybavit Spike ok, ale má posádka reálně zkušenosti s jejich používáním? Jsou na ně alokované finance? Jsou někde volně ležící aby se daly koupit?

  Gripeny rovněž trpí nedostatkem munice, ať už AA BVR, či AG. Takže na air-policing supr ale na "skutečnou válku" tomu stále něco chybí.

  S válkou je nutno počítat vždy, ale v aktuálním stavu na ni AČR připravená není, připravená jen tak nebude a ani se moc nepočítá s tím, že v případě konfliktu by nás bránila pouze AČR. Tuto schopnost jsme ztratili, bohužel :(.

  Ad. zrušení AČR, toto asi nemá smysl komentovat :)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:33 23.06.2015

  Vytahovač je v závorníku a při vyndání závorníku z jeho nosiče přeci nevypadne. Dtto je pružina čep. Když tuto sestavu může mít rozebíratelnou 99% pušek světa, často obsluhovaných ...Zobrazit celý příspěvek

  Vytahovač je v závorníku a při vyndání závorníku z jeho nosiče přeci nevypadne. Dtto je pružina čep. Když tuto sestavu může mít rozebíratelnou 99% pušek světa, často obsluhovaných negramotnými či dětskými vojáky, proč by to rukách profíků AČR měl být problém? I pro pastevce sobů navržený AK to má rozebíratelné...Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  18:12 23.06.2015

  ferni: vytahovač, vyhazovač, jejich pružiny, ...

  ferni: vytahovač, vyhazovač, jejich pružiny, ...

 • hurvo
  18:03 23.06.2015

  Neohrabany velky tazky dzad ktory paradoxne clovek nesie na rukach ako plato vajec aby sa mu nic nestalo. Nezmyselne rozhodnutia pri vyvoji hmatatelne na zbrani. Preco v. Brode ...Zobrazit celý příspěvek

  Neohrabany velky tazky dzad ktory paradoxne clovek nesie na rukach ako plato vajec aby sa mu nic nestalo. Nezmyselne rozhodnutia pri vyvoji hmatatelne na zbrani. Preco v. Brode nenamontovali vypustanie zaveru ked je za sachtou a na luciku predpriprava na jeho montaz. Verim tomu ze v czub sa niekde v kute skodoradostne chechta konstrukter vzdy ked nejaky vojak sa pokusa obtiahnut zaistenu zbran a je pinda pri tom. Dosikma vyfrezovane drazky na bocnych railoch a povrchova uprava zbrane zbuchana asi v dielni sprejom na topanky je len nepodstatny detail. Fakt dufam ze vsetky breny sa odoslu do obernsdorfu a vramci damage control ich prekopu tak aby sa dostali aspon na uroven SA-80 A2 .Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:39 23.06.2015

  Smitko, Pandury Spiky lze vybavit bleskově, dtto Gripeny municí (jakou myslíte?). Bren je vergl, který nedovybavíte. Navíc to stále neřeší otázku, proč má AČR dělat CZUB ...Zobrazit celý příspěvek

  Smitko, Pandury Spiky lze vybavit bleskově, dtto Gripeny municí (jakou myslíte?). Bren je vergl, který nedovybavíte. Navíc to stále neřeší otázku, proč má AČR dělat CZUB betatestery a ještě jí za to platit absurdní částky.
  Opravdu nevidím racionální důvod podporovat CZUB nákupem nekvalitních zbraní na úkor vojáků a poplatníků.
  Pokud ovšem k tomu přistupujete tak, že válka nehrozí, pak by bylo nejlepší zbraně nekupovat a AČR zrušit.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:33 23.06.2015

  Jendo, rozebíral jste někdy útočnou pušku? O jakých titěrnostech v závěru hovoříte? Nejsou tam o nic titěrnější věci než v AK a jsou tam větší věci než v AR. Vzhledem k tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Jendo, rozebíral jste někdy útočnou pušku? O jakých titěrnostech v závěru hovoříte? Nejsou tam o nic titěrnější věci než v AK a jsou tam větší věci než v AR. Vzhledem k tomu, že min. první dvě serie Brenů měly nepochopitelné vypadávací čepy, je nesmysl považovat nerozebiratelný závěr za plus. Pořád je mnohem větší nesmysl nemožnost udělat plnohodnotný firld strip, než teoretická možnost, že voják při tom ztratí závorník.Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  17:20 23.06.2015

  Zbrojir: Prvně se omlouvám, že jsem tvůj příspěvek celý nečetl, ale jen ho přelít očima...fakt se to nedá. Závěr je nerozebiratelný, aby se v tom vojáci nehrabali. Ono je ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir: Prvně se omlouvám, že jsem tvůj příspěvek celý nečetl, ale jen ho přelít očima...fakt se to nedá.

  Závěr je nerozebiratelný, aby se v tom vojáci nehrabali. Ono je pravděpodobnější, že by ty titěrnosti plno z nich někde poztrácelo než že se jim zaserou natolik, aby to vůbec nefungovalo. Ten kdo si neporadí se zanýtovaným kolíkem by se do rozebírání ani pouštět neměl.Skrýt celý příspěvek

 • saracen
  16:54 23.06.2015

  Rase: Mam švagra v Žiline u 5 pluku, ktorý Breny testovali a ako také ich odmietli a za pomoci USA nakúpili M4, ale ako mi povedal, najlepšie fungujú iba s USA nábojmi. O ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Mam švagra v Žiline u 5 pluku, ktorý Breny testovali a ako také ich odmietli a za pomoci USA nakúpili M4, ale ako mi povedal, najlepšie fungujú iba s USA nábojmi. O politickom rozhodnutí nakúpiť Breny do armády SR som čítal, ale nenašiel som žiadnu informáciu o skutočnom nákupe a preto sa domnievam, že to skončí ako Šakal.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 6