CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4
CZ 805 BREN s teleskopickou pažbou standardu AR-15; větší foto / Perun Arms

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější výrobek vojenské produkce České Zbrojovky. Problémem pušky však nebyl jen fakt, že její zavedení do výzbroje provázela řada otazníků, ale i to, že o pušce měl každý názor, aniž by jí vůbec měl v ruce.

CZ 805 BREN - je co zlepšovat

První kvalifikované hodnocení útočné pušky CZ 805 BREN se objevilo až po nějaké době, a to sice od skupiny OBOS.cz, která nafasovala zbraně v rámci činnosti u Aktivní zálohy 41. mpr Žatec. Díky této recenzi se na veřejnosti objevil první ucelený názor, který byl opřený o konkrétní poznatky a zkušenosti. Recenze CZ 805 BREN nešetřila a bylo jasné, že je ještě hodně věcí na zlepšování.

Vylepšit CZ 805 BREN se rozhodla i Armáda České republiky. Společně s výrobcem česká armáda odstranila největší nedostatky (tvar napínací páky, pažba, popruhová očka, kompenzátor a u některých zbraní i zásobníková šachta). Pokud by přesto někdo z vás toužil po pušce v původní konfiguraci, může si jí pořídit v civilním prodeji za zhruba 45 000 Kč.

Co tedy s puškou po modernizaci dál? Předně, výše zmiňovaná modernizace některé nešvary neodstranila, ale učinila je snesitelnějšími (popruhová očka už sice při sesednutí z techniky nepraskají, ale pořád nepředstavují žádný zázrak z hlediska využívání moderních popruhů). Je tedy zřejmé, že prostor pro úpravy nebyl zdaleka vyčerpán.

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4CZ 805 BREN s pažbou Magpul CTR v maximálně vysunuté poloze; větší foto / Perun Arms

Jeden z nejpalčivějších problémů představuje, bohužel stále, pažba. A to jak svojí délkou, tak i ergonomií lícnice (při střelbě z opačného gardu nejde lícnice jednoduše „otočit", aniž by bylo třeba ji rozmontovat, a tak se tvář opírá o hranu). Spousta vojáků, zejména ti menšího vzrůstu, kteří se zbraní přišli do styku, si stěžují, že zbraň je pro ně jednoduše dlouhá. Nemluvě o používání s prostředky individuální balistické ochrany nebo zimní výstroje!

Logickým krokem tedy bylo tuto pažbu nahradit něčím „použitelnějším". Automaticky se nabízí teleskopické pažby standardu AR-15, které se staly klasikou po celém světě a kterých se, v rámci aftermarket doplňků, vyrábí nepřeberné množství typů.

Pažba pro CZ 805 BREN od Perun Arms

Po několika konzultacích s vojáky (ale i výrobcem) společnost Perun Arms přišla s vlastním dílem osazeným komerční trubkou pro pažby AR-15. Jedná se o jednolitý blok, který odstraňuje spoj mezi původní zadní hlavou a pažbou (čímž došlo i k odstranění jednoho spoje s vůlí) a nahrazuje původní uzávěr závěru. Zvoleným materiálem se stal dural 7075, který je ve zbrojním průmyslu dobře znám pro své výborné vlastnosti a přitom nízkou hmotnost.

Výměna původní uzávěry za novou je přitom otázkou okamžiku. Pažba jde vyndat buď po sejmutí spoušťového ústrojí, nebo i bez něj – prostě se zmáčkne stiskátko na zadní straně zadní hlavně, čímž se posune vratná pružina závěru, a díl se celý vysune směrem dolů. Práce na 30 vteřin!

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4Celkový pohled na nový adaptér se závěsným okem na popruh i vložkou pro QD popruhy; větší foto / Perun Arms

Trubka teleskopické pažby navíc prodlužuje osu hlavně (původní pažba je o několik stupňů skloněná dolů), čímž pozitivně přispívá k ovladatelnosti zbraně při střelbě.

Nový díl od Perun Arms ovšem nezůstal jen a pouze u pažby, ale snaží se posunout užitné vlastnosti a ovladatelnost zbraně ještě o něco dál. Proto je možné v zadní straně nového dílu najít ocelovou vložku pro rychloupínací popruhy. Jedná se o moderní rozhraní, které je možné v dnešní době najít jak na posledních generacích pušek řady AR-15, tak i na některých doplňcích (třeba pažby Magpul CTR).

Komu však toto uchycení popruhu nevyhovuje, má možnost použít pro uchycení svého popruhu kluzné oko, které se nachází na zajišťovací matici pažby. Toto oko má rozsah 360° a svým volným pohybem tak umožňuje plynule měnit gard, aniž by hrozilo, že popruh bude překážet nebo způsobovat jiné nepohodlí při střelbě.

Co však je jedním z největších úspěchů nového dílu z dílny Perun Arms je fakt, že při nejkratší poloze pažby je celá puška přibližbě o třicet milimetrů kratší, což řeší základní nedostatek pro vojáky a vojačky menšího vzrůstu. Zdánlivě nepatrná úspora délky byla kvitována vojáky napříč útvary.

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4Celkové srovnání pušky s původní pažbou a adaptérem od Perun Arms. Rozdíl v délce 30 mm je patrný na první pohled. / Perun Arms

Daní za kratší délku zbraně je nesklopnost pažby. Tento fakt však nebyl příslušníky výsadkových ani mechanizovaných útvarů shledán jako negativní (někteří vojáci dokonce sami nesklopnost chtěli a požadovali).

Neleze opominout i přispění České zbrojovky při vývoji nového dílu. Zástupci České Zbrojovky se postavili k vývoji adaptéru čelem a umožnili spolupráci jak při vývoji, tak i při testování na samočinných puškách A1 i A2.

Puška CZ 805 ještě zcela jistě neřekla své poslední slovo a lze se těšit i na další doplňkové díly do budoucna. Do budoucna je tak možné očekávat díly odstraňující nejpalčivější nešvary. Pokud máte nějaké nápady, rádi si je přečteme v diskuzi pod článkem.

Adaptér teleskopické pažby pro CZ 805 BREN je dostupný v e-shopu firmy Perun Arms za 2389 Kč s DPH (při objednání do konce června sleva 10 % - tedy 2150 Kč s DPH).

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové zásobníky od firmy DH Industries pro CZ 805 BREN

Před více než týdnem jsme vás na stránkách Armádních novin informovali o záměru Armády ČR pořídit si ...

Indická armáda začíná testovat CZ 805 BREN

Indická armáda letos v zimě začne s dlouhodobým testováním pěti útočných pušek, mimo jiné i CZ 805 ...

Česká CZ 805 BREN pro francouzského vojáka?

Francouzská armáda oficiálně spustila výběrové řízení na nové ruční palné zbraně. Jde o největší ...

Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • KOLT
    11:45 23.06.2015

    Když už jsme u těch maket, je otázka, zda Armata na RN nebyla ve vyšším stupni dokončení, než CZ805 v době výběrového řízení ;-)

    Když už jsme u těch maket, je otázka, zda Armata na RN nebyla ve vyšším stupni dokončení, než CZ805 v době výběrového řízení ;-)

  • flanker.jirka
    11:38 23.06.2015

    Předražená maketa!

    Předražená maketa!

  • Zbrojir
    11:07 23.06.2015

    CZ 805 Bren, která přes neomalenou cenu „zvítězila“ v tradičním „českém tendru“, jenž vzhledem k diskriminačním podmínkám logicky ignorovali prakticky všichni světoví výrobci, ...Zobrazit celý příspěvek

    CZ 805 Bren, která přes neomalenou cenu „zvítězila“ v tradičním „českém tendru“, jenž vzhledem k diskriminačním podmínkám logicky ignorovali prakticky všichni světoví výrobci, vyjma FN nabízenou přes MPI Group. Byla v době výběru, tj. na přelomu let 2009/2010 evidentně ve stadiu „polofunkčního prototypu“. Však se také vybíralo jen dle „papírových nabídek“ a nikoli po komparaci nabízených zbraní, což byl poměrně unikátní postup výběru útočné pušky pro ozbrojené síly, zejména, šlo-li o neodzkoušenou novinku.

    První zkoušky vlastního produktu přinesly doslova zděšení a MO ČR muselo potichu zahájit dovývoj toliko vychvalované "modulární a multirážové" útočné pušky CZ 805 Bren, u níž byl ukončený vývoj, jakožto základní podmínka „tendru“, CZUB mj. v nabídce písemně deklarován (že by uvedení zadavatele v omyl....).

    Problémy si vynutily značné z prodlení dodávek, samozřejmě, příslušná smlouva se dodatky nakonec upravila tak, aby CZUB sankcemi nikterak neutrpěla, vždyť puška byla vlastně OK, to jen vojáci si nad rámec původních požadavků něco vymýšleli….

    V prvních dvou letech se v rámci hromadné výroby a dodávek vychytávaly systémové vady. Počet produktů, které putovaly zpět k výrobci na „technickou prohlídku“ byl prý značný. Popravdě dovývoj produktu pokračuje dodnes, tj. i v průběhu druhé etapy přezbrojení MO ČR.

    Souhlasím s uváděnými vadami a nedostatky, uživatelsky puška vstřícná opravdu vůbec není, zvláště s ohledem na konstrukční stáří (jedna z nejmladších konstrukcí na trhu), jsou nedostatky a vady vskutku ostudné.

    Já osobně považuji za fatální, do očí bijící a neuvěřitelné, že sestava závěru není uživatelsky rozebiratelná a tudíž v polních podmínkách je zbraň vojákem s minimem nesených prostředků nesnadno udržovatelná, obdobný problém je i u sestavy pístu. Stačí porovnat rozebiratelnost a udržovatelnost kritických míst s útočnými puškami vz. 58, AK/AKM, M16/M4, HaK G 36, 416 a prakticky i všechny ostatní……….

    Pokud by byli vojáci nasazeni s takovou zbraní v „totální válce“, kdy se celé týdny pohybuji v poli, vystaven působení povětrnostních podmínek, ale i aktivitě nepřítele, tak si neumím představit, jak by se konstrukčně nedomyšlená CZ 805 udržovala po celou tu dobu bojeschopná. On je opravdu velký rozdíl plnit úkoly v rámci časově velmi omezených patrol, či výcviku, či týdny bojovat při nasazení všech dostupných kapacit.

    Prohlédněte si fotografie cílů po dělostřeleckém přepadu (např. Ukrajina). Pokud má voják štěstí a zůstane „celý“, je min. zas… celý od prachu, hlíny či bláta, a to od hlavy až k patě včetně výzbroje a výstroje.

    Žádná automatická zbraň obdobného typu nebude spolehlivě fungovat s vyšším podílem nečistot ve vnitřních mechanismech (převáděcí videa ve ztížených podmínkách jsou provedena za určitých podmínek, pokud by se tyto změnily, je zpravidla po střelbě…) . Pokud mohu zbraň snadno a rychle rozložit a důležitá místa vyčistit (hadřík, trocha vody a oleje) obnovím bojeschopnost rychle, pokud však zápasím s nerozebiratelnými sestavami, musím je někde v kýblu máchat ve vodě, či jiném vhodném roztoku a spoléhat, že všechny nečistoty vyplavím (praxe ukazuje, že ne vždy se to podaří), je to zcela špatně a takovou pušku do války prostě nechci. Mj. je pro mě neuvěřitelné, že na MO ČR doposud, přes varovné signály z mírového provozu, nikdo nepochopil, že útočná puška, zejména, je-li určena pro bojové jednotky, musí být snadno a po dlouhou dobu vojákem-obsluhou udržovatelná, a to i v těch nejnepříznivějších podmínkách, které mohou v reálném boji nastat. Asi by bylo vhodné, kdyby si plukovníci a generálové občas vyzkoušeli cvičák (taktika jednotlivce), nikoli jen pohledem z věže či velitelského vozu….

    Další problematické řešení se mi mj. jeví úsťová brzda, aplikovaná na modernizovaných zbraních typu CZ 805 Bren MC. Nejenom, že je na prezentačních videích často vidět nadměrný plamen, ale tato bude vytvářet i nadměrný hluk výstřelu, působící na střelce a jeho nejbližší okolí. Vždyť zdaleka ne všichni vojáci mají v boji k dispozici účinné chrániče sluchu. Taková intenzívní palba v sestavě “lehce rozvinutého“ družstva za bariérou, to musí být opravdu požitek...

    Kouká chlápek na lidi brodící se ve vodě a v blátě koryta řeky a křičí a ně: „proč nejdete po mostě“. Vedoucí těch dole ho okřikne: „Jdeme českou cestou, tak nám do toho nekecejte!".Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    10:52 23.06.2015

    To má vyndavací čepy? OMG Kdysi dávno sem četl jakési pojednání o G36 a tam bylo vyzdvihováno, jak ot mají u Hecklera a Kocha pěkně vymyšlené, když jsou na kvéru držáčky na ...Zobrazit celý příspěvek

    To má vyndavací čepy?

    OMG

    Kdysi dávno sem četl jakési pojednání o G36 a tam bylo vyzdvihováno, jak ot mají u Hecklera a Kocha pěkně vymyšlené, když jsou na kvéru držáčky na vyndané čepy, a já si v duchu říkal, "Pche, u Sa-58 drží v dírce..."

    Tady neudělali ani to, ani ono...

    Není to dobrej kvér, spíš tak průměrnej, a ještě k tomu v blbý ráži...Skrýt celý příspěvek

  • Kratas
    10:45 23.06.2015

    Hojně zmiňované jsou čepy, které při rozborce zbraně jdou úplně vyndat a nejsou zajištěny proti ztrátě oproti SA 58.

    Hojně zmiňované jsou čepy, které při rozborce zbraně jdou úplně vyndat a nejsou zajištěny proti ztrátě oproti SA 58.

  • jancz
    09:39 23.06.2015

    já myslel že mezi ty největší problémy patří nerozebiratelný nosič závěru a přebytečná dvouranná dávka, ostré hrany lišt na příslušenství a hlavně těžký předek, pohybující se páka ...Zobrazit celý příspěvek

    já myslel že mezi ty největší problémy patří nerozebiratelný nosič závěru a přebytečná dvouranná dávka, ostré hrany lišt na příslušenství a hlavně těžký předek, pohybující se páka při střelbě, a možná ještě něcoSkrýt celý příspěvek

  • CerVus
    09:24 23.06.2015

    Problém vidím i v pohybující se natahovací páce a pojistce, která má neustále tendenci zbraň o výstroj odjišťovat. Možnost vyhazovat nábojnice i na druhou stranu by také neškodila. ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém vidím i v pohybující se natahovací páce a pojistce, která má neustále tendenci zbraň o výstroj odjišťovat. Možnost vyhazovat nábojnice i na druhou stranu by také neškodila. Přeci jen to je nově navržená zbraň tak tomu nebránila případná zastaralá konstrukce. Standardní popruh nemá cenu ani komentovat.Skrýt celý příspěvek

  • Jenda
    09:13 23.06.2015

    No není to jediná trubka pro cz 805 viz cz 805 PS1: http://aftermathgunclub.com/20... Za tu cenu by k tomu mohla být i botka bez ...Zobrazit celý příspěvek

    No není to jediná trubka pro cz 805 viz cz 805 PS1:

    http://aftermathgunclub.com/20...

    Za tu cenu by k tomu mohla být i botka bez trubky pro umožnění stejných skladovacích možností jaké má puška se sklopnou pažbou...Skrýt celý příspěvek

  • Maulincio
    08:42 23.06.2015

    Nahradit pažbu za pažbu z AR-15 byla první věc co mě napadla (i když mi původní pažba nijak zvlášť nevadila). Spíš by mě zajímalo co se stalo s lyžinama pro přichycení doplňků, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nahradit pažbu za pažbu z AR-15 byla první věc co mě napadla (i když mi původní pažba nijak zvlášť nevadila).

    Spíš by mě zajímalo co se stalo s lyžinama pro přichycení doplňků, už se použilo něco lepšího co vám po dvou akcích nerozpárá rukavice?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 6