Modernizace CZ 805 BREN

CZ 805 BREN
Foto: CZ 805 BREN, ilustrační foto / army.cz

Nová útočná puška české armády CZ 805 BREN je již od počátku terčem kritiky. Jednou z výtek byl i rozměrný zásobník a zastaralé řešení pojistky zásobníku. Armáda ČR proto vznesla Ministerstvu obrany dotaz, zda lze nově dodávané pušky vybavit upravenou zásobníkovou MC šachtou pro zásobníky kompatibilní s normou STANAG.

Česká armáda objednala v prvním kole celkově 7937 pušek CZ 805 BREN. Téměř všechny budou dodávány s původní zásobníkovou šachtou a originálními průhlednými zásobníky. Původní zásobníková šachta CZ 805 BREN dokáže využívat jen originální zásobníky České zbrojovky, nebo zásobníky německé firmy Heckler & Koch (puška G36).

Posledních 200 kusů první série ale získá nové MC šachty pro STANAG zásobníky (do konce roku 2013). Se zásobníkovou šachtou typu MC se počítá i u druhé várky 9500 pušek CZ 805 BREN, které mají být dodány Armádě ČR do roku 2020.

Jedním z důvodů, proč Armáda ČR požádala o výměnu, jsou údajně i logistické problémy se současnými zásobníky v Afghánistánu. Vojáci například dostávali náboje právě ve STANAG zásobnících. Nejprve je bylo nutno „vypáskovat“ a poté až vložit do originálních zásobníku CZ 805 BREN.

MC šachty využívá drtivá většina pušek zemí NATO. Můžeme zmínit pušky M16, karabiny M4, ale i francouzské pušky FAMAS nebo britské SA80.

Na zásobníkové šachtě typu MC je nově řešena i pojistka zásobníku. Místo „spodní pákové pojistky“ převzaté z pušky Sa 58, je v nových šachtách použit boční záchyt tlačítkový. Jde v podstatě o pojistku na levé a pravé straně šachty, již je možné ovládat ukazováčkem ruky, která drží pistolovou rukojeť zbraně. Podobný systém je přítomný na zbraních M16/M4 nebo např. FN SCAR.

Karabina M4 Foto: Karabina M4 s MC zásobníkovou šachtou a STANAG zásobníkem / WikipediaPrávě dva různé systémy jištění zásobníku na CZ 805 BREN však již nyní vzbuzují kontroverze. Při střeleckém nácviku voják neustále dokola driluje ovládání zbraně. Pokud bude u své zbraně zvyklý na originální systém od České zbrojovky a do mise pojede s MC šachtou, musí zahodit své střelecké návyky a začít cvičit od začátku. Na druhou stranu, příprava na misí trvá půl roku, což je dostatečná doba k sžití se s novým systémem.

Pokud nedojde k sjednocení všech zásobníkových šachet, bude Armáda ČR držet světové unikum, kdy na jednom typu útočné pušky či karabiny bude používat dva druhy navzájem nekompatibilních zásobníkových šachet a dva druhy rovněž nekompatibilních zásobníků.

Podle internetového magazínu E15 však k sjednocení šachet má v budoucnu dojít. „Předpokládáme, že pokud tuto změnu budeme v budoucnu požadovat, zbrojovka to zadarmo neudělá. Faktem je, že jsme si to jako zadavatelé možná mohli uvědomit už v době, kdy jsme technické parametry definovali,“ připustil podle E15 nejmenovaný důstojník. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/armada-chce-jine-zasobniky-nez-si-nadiktovala-1008034#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Kromě zásobníkových šachet armáda nakoupí i stovky STANAG zásobníků. Při stejné kapacitě a ráži jsou STANAG zásobníky menší než originální plastové zásobníky z produkce České Zbrojovky, což vezme s povděkem nejeden voják. Právě velikost originálních zásobníku byla jednou z kritizovaných věcí u pušky CZ 805.

Jiný zásobníkový systém však vznáší pochybnosti nad nákupem druhé várky 9500 pušek CZ 805 BREN. Podle usnesení vlády č. 908/2012 byla právě kompatibilita se stávající výzbrojí důvodem nákupu dalších 9500 souprav útočných pušek bez výběrového řízení. Je otázkou, jak dalece jsou pušky, které nemohou používat stejné zásobníky, kompatibilní.

Jak bude pokračovat vývoj systému CZ 805 BREN? Modernizovaná může být pažba, která je podle vojáků příliš dlouhá a nepohodlná při lícení. Potěší také jiné táhlo závěru a jinak tvarovaný přeřaďovač palby. Kontroverzní je rovněž současná optika, avšak v tomto případě se brzké změny zřejmě hned tak nedočkáme. U nové optiky je oproti konkurenci (Aimpoint) kritizovaná především velká hmotnost, velké rozměry a krátká výdrž baterie, při stejné funkčnosti.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?

Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a ...

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Článek, kde jsme graficky upravili uherskobrodskou pušku CZ 805 BREN, měl mezi čtenáři obrovský ...

Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN

S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. ...

CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi

Armáda České republiky již "nějaký ten pátek" používá nové útočné pušky CZ 805 BREN. A jak to u ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOUMES123
  16:08 13.08.2014

  Jiná pažba, zásobník, nebo třeba optika, to jsou věci, které se dají poměrně snadno vylepšit. Hlavní problém Brenu je ovšem jeho hmotnost. Váží asi o 1 kg více než vz. 58 a to je ...Zobrazit celý příspěvek

  Jiná pažba, zásobník, nebo třeba optika, to jsou věci, které se dají poměrně snadno vylepšit. Hlavní problém Brenu je ovšem jeho hmotnost. Váží asi o 1 kg více než vz. 58 a to je hodně. Je to dané technologii železného rámu. Pokud bude chtít CZUB uspět s Brenem v cizině tak musí dostat polymerový rám jako např. nový Scoprion. nebo HK 416 či rakouský Steyr.Skrýt celý příspěvek

 • akimekcz
  16:59 23.02.2014

  Služebně, tolik bych za to nedal.

  Služebně, tolik bych za to nedal.

 • psovod
  10:14 23.02.2014

  to jako dals tolik peněz za takovej křáp nebo jsi vyzvedával služebně?

  to jako dals tolik peněz za takovej křáp nebo jsi vyzvedával služebně?

 • akimekcz
  23:20 22.02.2014

  Byl sem vyzvednout 805 po ůpravě- nová šachta, kompenzátor vyrobeno 2013. Cena 76 869 kč. Holá zbraň, 8x zásobník a nový řemen.

  Byl sem vyzvednout 805 po ůpravě- nová šachta, kompenzátor vyrobeno 2013. Cena 76 869 kč. Holá zbraň, 8x zásobník a nový řemen.

 • mr.ketchup
  19:41 15.10.2013

  Nakupovani pouze osvedceneho materialu ze zahranici je dosti kratkozrake a vy co tady porad propagujete nakup zahranicnich vyrobku, tak si konecne uvedomte, ze vyroba vseobecne je ...Zobrazit celý příspěvek

  Nakupovani pouze osvedceneho materialu ze zahranici je dosti kratkozrake a vy co tady porad propagujete nakup zahranicnich vyrobku, tak si konecne uvedomte, ze vyroba vseobecne je zakladni pilir uspesne narodni ekonomiky. Vyroba jako takova prinasi podstatne vetsi pridanou hodnotu, podstatne vice pracovnich prilezitosti nez nejake prekupnictvi zahranicnich vyrobku. Tady plati jednoduche pravidlo: neni vyzkum a vyvoj = prestane se vyrabet, prestane-li se vyrabet, zhrouti se ekonomika = pochcipame hlady. Nejsme Saudska arbie ani jeden z emiratu, nerostneho bohatstvi tolik nemame.
  Uznavam ze projekt BREN nepatri mezi ty vzorove, no ale vyvinout takovou pusku v podminkach zbrojovky za tak kratkou dobu, nedivim se objevilo takove mnozstvi problemu, ale za to muzou spise politicke a ekonomicke aspekty.
  Jen pro srovnani si uvedomte, ze např. projekt SCAR zbrojovky FN Herstal (schvalte uvadim pro koncepcni podobnost obou zbrani) zacal nekdy kolem roku 2000-2002 a prvni seriove kusy se do U.S.army dostavali soubezne ne-li pozdeji nez bren pricemz prvni oficialni priznani vyvoje neceho jako bren prislo na IDETu 2009.A myslim ze je zbitecne srovnavat vyvojove zazemi FN s CZUB kde nabidka vojenskych zbrani jeste v roce 2010 tvorila pouze SA-58.
  Jen pro poradek nehajim tu CZUB, ta by mela k podobnym projektum pristupovat ponekud zodpovedneji a dbat trochu vic na svoji povest.
  Uvedomte si, ze kdyby vseci pouzivali jenom osvedcene veci, tak by piloti porad jeste litali na ,,osvedcenych,, dvouplosnicich, vojaci strileli z ,,osvedcenych,, opakovacich pusek a mozdire by porad tahali kone.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  22:33 28.07.2013

  k psovod Rovněž mám informace o několika podobných excesech v souvislosti s přezbrojováním. Těm, kteří trvali na tom, aby byl výběr dodavatele regulérní, popř., aby CZUB své ...Zobrazit celý příspěvek

  k psovod

  Rovněž mám informace o několika podobných excesech v souvislosti s přezbrojováním. Těm, kteří trvali na tom, aby byl výběr dodavatele regulérní, popř., aby CZUB své smluvní závazky řádně splnila, bylo nadřízenými otevřeně vyhrožováno, popřípadě směrem dolů korigován i příjem (oficiální odůvodnění bylo samozřejmě ryze účelové).

  Jen málokdo ví, co vše se obvykle skrývá za krátkou tiskovou zprávou "CZUB vyhrála výběrové řízení ......".

  Politici, vysocí státní úředníci a vybraná media nás neustále přesvědčují, jak výhodné a ze strategického hlediska důležité je podporovat CZUB, jakožto tuzemského výrobce ručních palných zbraní.

  Osobně nejsem zdaleka přesvědčen, že v současné situaci, kdy je malá středoevropská země plně závislá na dodávkách surovin, vojenské pomoci spojenců a z podstatné části i na dodávkách potravin, jsou pro nás ruční palné zbraně tak životně důležitou komoditou.

  Kdykoli jsem rovněž hovořil s profesionály s mnohaletou praxí, tak by naopak po zkušenostech s produkty CZUB přivítali volnou hospodářskou soutěž. Místního protekcionismu a jeho negativních dopadů na ozbrojené složky mají již opravdu plné zuby.Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  12:29 28.07.2013

  hned když se zveřejnilo,že tahle zbran se bude nakupovat,uveřejnil jsem na jistém foru článek o tom,že zbran není hotová-popsal jsem konkrétní věci-šlo o jasné porušení jednoho z ...Zobrazit celý příspěvek

  hned když se zveřejnilo,že tahle zbran se bude nakupovat,uveřejnil jsem na jistém foru článek o tom,že zbran není hotová-popsal jsem konkrétní věci-šlo o jasné porušení jednoho z požadavků ve výběru,došlo k okamžitému vyšetřování ze strany zbrojovky,po určitém čase jsem byl kontaktován pracovníkem vojenského zpravodajství přímo na útvaru s dotazy na určité věci-nebudu konkretizovat,protože v army končím až příští rok a následně jsem byl za zveřejnování informací na veřejnosti vyhozen z army-pardon-pouze šlo o neprodloužení závazku,zastánci čistoty tohoto nákupu at si udělají obrázek sami,jenom náhodou se výše zminovaný pan B. zasadil o to,aby domácí výrobci dostali další šanci na dodávku maskáčů,které opakovaně nejsou schopni dodat v požadavku na maskování,o dalších výstrojních součástkách nemá ani cenu mluvit,kdo je v army,ví o čem mluvím,došli jsme tak daleko,že nemáme boty,oblečení a máme nekvalitní zbraně,vaše komentáře jsou zbytečné,nezmění se vůbec nic,leda-že by někdo podal trestní oznámení na neznámého pachatele,všichni víme,že výběrovka byla zmanipulovaná ale nikdo to neuděláSkrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  23:11 27.07.2013

  k D.i.p Celkové nabídkové ceny uchazečů a kupní cena se zveřejňují. Skutečnost, že byla nabídka CZUB dražší než u konkurence, tedy byla zveřejněna i oficiálně. K cenovým relacím ...Zobrazit celý příspěvek

  k D.i.p

  Celkové nabídkové ceny uchazečů a kupní cena se zveřejňují. Skutečnost, že byla nabídka CZUB dražší než u konkurence, tedy byla zveřejněna i oficiálně. K cenovým relacím dílčích komponentů se dá dostat více způsoby, např. v ekonomickém informačním systému MO (každý majetek státu je evidován, má zde přiděleno své číslo a samozřejmě i pořizovací cenu).

  Nabídkové a kupní ceny v zahraničních tendrech se také zveřejňují, takže můžete srovnávat. Samozřejmě, pro porovnání je nutné vzít v úvahu konfiguraci zbraňového kompletu a zejména pak objem kontraktu. V tomto ohledu jsou cenové požadavky CZUB za komplet a zejména samotnou CZ 805 vskutku nehorázné. Kdyby Vám někdo prodával Škodu Octavii I za cenu BMW poslední řady 5, také by jste se rasantně ohradil.

  Nejde o to, od koho MO nakupuje, ale aby byl postup při výběru regulérní, fundovaný a dodané zboží skutečně vyhovovalo potřebám vojska, přičemž pořizovací ceny nevybočovaly z normálu.

  Pokud máte na mysli nákup 1000 pistolí Glock, ano tento nákup byl médii okamžitě napaden a na jeho základě musel Barták v podstatě slíbit, že MO bude pořizovat již české zbraně (myšleno z CZUB), jelikož ostatní české firmy politici v podstatě ignorují.

  Nebudu nikoho obhajovat, ale zde se jednalo o doplnění již provozovaných zbraní zavedeným typem a pořizovací cena byla vzhledem k cenám obvyklým naprosto v pořádku. Navíc pistole Glock se plně osvědčily, a to jak v armádě, tak i u policie. Prakticky všechny speciální jednotky v ČR jsou vyzbrojeny pistolemi Glock, prostě proto, že Glocky zbraně z CZUB v mnoha ohledech výrazně překonávají.

  Kolem zbraní je zde díky PR domácího zbrojního průmyslu, masáži médií i některých rádoby odborných časopisů příliš mnoho emocí. Skutečný profesionál (voják nebo policista) Vám řekne, že ho země původu zbraně, která mu má zachránit život, příliš nezajímá, chce především kvalitní a pro náročnou službu vhodný produkt.

  CZUB, která měla díky plánovanému hospodářství po desetiletí monopolní postavení, které si nadále prodlužuje přes politická rozhodnutí, má obavu, že jí trh u domácích ozbrojených složek v rámci konkurenčního boje postupně zaberou zahraniční zbrojovky.

  Obava je to vskutku oprávněná, jelikož soustavnými problémy s kvalitou svých dodávek v minulých desetiletích CZUB naštvala mnohé, technicky a technologicky ztrácí a i cenové relace zbraní se značkou CZ jsou často nevýhodné.

  U několika článků AN jsou moje komentáře k některým "před i po listopadovým" projektům přezbrojení. Pokud máte chuť, přečtěte si, jak dodávky zbraní z CZUB státu doslova zatápěly.

  Pokud někoho kritizuji, uvádím argumenty a fakta. MO, resp. Pavel Bulant byl na jiných fórech vojáky opakovaně vyzýván, aby jim odpověděl na otázky. Kromě vzteklé reakce jsem však nic pozitivního z jeho strany nezaznamenal.

  Že není mnohé v pořádku Vám musí napovědět především diametrálně rozdílný přístup MO k CZUB a Sellier a Bellot (viz komentář níže). Obě firmy mají srovnatelnou velikost, výkon i přínos pro tuzemské hospodářství. Jak vy si vysvětlujete tak rozdílný přístup ke dvěma domácím výrobcům?Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  20:53 27.07.2013

  Zbrojir: O stavebních zakázkách jsem nenapsal ani čárku. Od zahraničních firem MO taky nakupovalo (dokonce i z toho rakouska) a spekulace o výhodnosti a férovosti tendru byli ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir:
  O stavebních zakázkách jsem nenapsal ani čárku.

  Od zahraničních firem MO taky nakupovalo (dokonce i z toho rakouska) a spekulace o výhodnosti a férovosti tendru byli také. Takže tady nevidím žádný rozdíl.

  Podle čeho porovnáváte ty ceny? Vy máte konkrétní nabídky a smlouvy?

  Rozhodně nejsem idealista s růžovými brýlemi, netvrdím, že je vše čisté ale kopat kolem sebe a křičet, že jsou všichni zloději, je ubohé.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  15:51 27.07.2013

  AN jsou tematicky zaměřené na ozbrojené síly a proto sociální systém ČR ani jiná odchylující se témata zde řešit nebudeme. Obecně, mrhá-li stát prostředky, obvykle to negativně ...Zobrazit celý příspěvek

  AN jsou tematicky zaměřené na ozbrojené síly a proto sociální systém ČR ani jiná odchylující se témata zde řešit nebudeme.

  Obecně, mrhá-li stát prostředky, obvykle to negativně dopadá především na běžného občana, ale např. i na řadového vojáka. Nemyslím si proto, že na místní poměry dobře zabezpečení vysocí důstojníci a generálové s doživotní rentou, mj. placeni z daní občanů, mají právo zacházet se svěřenými prostředky tak nezodpovědně.

  Povinnost řádně hospodařit se státními prostředky je základní povinností každého vedoucího zaměstnance ve státní správě. Pokud někdo např. přehlíží, že jsou MO prodávány předražené výrobky, navíc s nedostatky a vadami, je to hrubé porušení zákonem dané povinnosti, které je u vyšších škod zpravidla vždy trestné. Obdobné je to i při neodůvodněném neuplatnění smluvních pokut.

  Máte Vy osobně nějaké jiné racionální vysvětlení, proč jsou výsledkem přímých nákupů či nákupů v rámci naprosto okleštěných a průběhem velmi nestandardních "tendrů" od CZUB obvykle výrobky s mnoha vadami a nedostatky, často za natolik vysoké ceny, že by i nákup výzbroje od švýcarských, německých či rakouských zbrojovek vyšel podstatně levněji?

  Pro Vaši informaci, jen na prvním nákupu 8000 útočných pušek CZ 805 MO za samotné zbraně zaplatilo cca o 100 - 200 milionů více, než kdyby koupilo velmi kvalitní a v boji osvědčené renomované zahraniční konkurenty.

  Máte racionální vysvětlení, proč se druhořadým útvarům pořizuje technika domácí provenience, kterou pro svou činnost vůbec nepotřebují, přitom jsou žádosti exponovaných jednotek o nákup zahraniční výzbroje odmítány?

  Nezdá se Vám, že český zbrojní průmysl státní podpory (mnohdy i nezákonné) hrubě zneužívá?

  Pokud se tak dlouhodobě chová, tak proč ho nevystavit regulérní konkurenci, ať ukáže, co v konkurenčním prostředí reálně dokáže?

  Máte i nějaké jiné racionální vysvětlení, proč vysocí úředníci MO riskují stíhání či jiné postihy, aby zakázku získala právě CZUB nebo aby jí nějak, zpravidla na úkor vojska a daňového poplatníka, vyšli maximálně vstříc?

  Považujete za normální a profesionální, aby v demokratické zemi, která dobrovolně a mnohdy i aktivně přijala legislativu EU zakazoval ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování MO nákup kvalitní zahraniční výzbroje, k níž alternativu domácí prostě nemá, s argumentem, že je třeba podpořit domácí průmysl?

  Koho má pan ředitel na svém postu zastupovat, stát, resp. MO a nebo vybrané tuzemské soukromé firmy?

  Samozřejmě, že stavební zakázky jsou zde "větší černou dírou", než např. ty zbrojní, ale škody kalkulované odborníky v resortu MO po roce 1990 jsou opravdu děsivé. A přitom bojeschopnost A ČR neustále klesá.Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  13:51 27.07.2013

  Nemyslím si, že postižení a nezaviněně slabí žijí u nás v nedustojných podmínkách. A zároveň si myslím, že zodpovědnost za tyto lidi by měli přijmout v první řadě příbuzní a ne ji ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím si, že postižení a nezaviněně slabí žijí u nás v nedustojných podmínkách. A zároveň si myslím, že zodpovědnost za tyto lidi by měli přijmout v první řadě příbuzní a ne ji přehazovat na stát, který je nemůže nikdy nahradit.

  Pokud jde o podporu postižených a sociálně slabích, tak to je korupční prostředí, v kterém stát pravděpodobně prošustruje mnohem víc peněz, než ve zbrojních zakázkách. Do armády se v této době samozřejmě mnohem lépe trefuje, než do sociálních zařízení, které se o nás "tak hezky" starají. Ale to už jste uhnul příliš stranou.Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  13:25 27.07.2013

  Pane Grohmann: Hlavně, že tu přehlížíte neopodstatněná samovolná obvinění a popšpinění bez jakýchkoli důkazů. Na základě novinářských drbů a zdání. Stejně tak trapně bych mohl ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmann: Hlavně, že tu přehlížíte neopodstatněná samovolná obvinění a popšpinění bez jakýchkoli důkazů. Na základě novinářských drbů a zdání.
  Stejně tak trapně bych mohl pošpinit tento web.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  13:08 27.07.2013

  k D.i.p Pokud budeme vyjadřování názorů považovat za umírněnou formu lobování, tak za sebe. Ujišťuji Vás, že nemám příjem či jiné výhody jakkoli odvislé od objemu zbrojních ...Zobrazit celý příspěvek

  k D.i.p

  Pokud budeme vyjadřování názorů považovat za umírněnou formu lobování, tak za sebe. Ujišťuji Vás, že nemám příjem či jiné výhody jakkoli odvislé od objemu zbrojních dodávek, či vítězství konkrétních dodavatelů v ozbrojených sílách.

  Přečtěte si prosím ještě jednou poslední odstavec.

  Zásadně nesouhlasím, aby se zde pokračovalo v pokrytectví, kdy se ČR aktivně hlásí k principům volné hospodářské soutěže, transparentnosti a nediskriminace, přitom je flagrantně porušuje, navíc tak nekompetentně, že to hrubě poškozuje jak vojsko, tak i daňového poplatníka.

  Taktéž existují významné signály, že výsledky zbrojních zakázek v resortu MO primárně ovlivňuje korupce.

  Pokud si přečtěte k problematice zaměřené mé komentáře, pak v rámci možností diskusního fóra, obsahují i konkrétní fakta.

  Osobně bych byl pro, aby měli občané k dispozici veškeré informace o protěžování vybraných zbrojovek, tedy veškeré klady a zápory volné soutěže či protekcionismu, a to včetně dopadů na stání rozpočet a akceschopnost vojska. O variantě přístupu ke zbrojním zakázkám by se rozhodlo např. v referendu.

  Pokud by se většina, která dnes v potu tváře živí tento bujný stát rozhodla, že se raději ještě uskromní, hlavně aby se podpořila např. CZUB, tak to sice nebudu považovat za správné a perspektivní, ale budu rozhodnutí poplatníků respektovat. Doposud je to nehorázné okrádání občanů, v mnoha případech i zjevně nezákonné. Chcete mě snad přesvědčovat, že např. tělesně postižení a další nezaviněně slabí mají ve 21. století žít za naprosto nedůstojných podmínek jen proto, že Český stát neumí a snad ani nechce řádně hospodařit se svými prostředky?

  Intrik imperialistických mocností vůči ČR bych se opravu neobával, neboť jsme mj. i díky vlastním výkonům a chování v evropském a zejména světovém měřítku jen málo významní. Kdyby se čistě hypoteticky dostala ČR do konfliktu s největším sousedem, nebudou muset nastartovat jediný Leopard, aby nás rychle přiměli k velké vstřícnosti.

  Kdyby se velká média nehonila za hloupostmi, politikařením a dělala řádně svoji práci, tak by takové zakázky, jako byl nákup předraženého prototypu zbraňového kompletu na bázi CZ 805, navíc cestou zmanipulovaného výběrového řízení, buď vůbec neprošel a nebo by bylo MO donuceno od smlouvy rychle odstoupit a iniciátory potrestat .

  Jeden zkušený odborník kdysi spočítal, že je "česká cesta" natolik nákladná a neefektivní, že kdyby resorty mohly politikům a lobbistům odevzdat výpalné ve výši 20-30% plánované ceny kontraktů výměnou za to, že budou moci se zbytkem nakládat bez ingerencí a naprosto racionálně, tak by se to v mnoha ohledech stále vyplatilo!Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:22 27.07.2013

  Pane dipe a tomasi. Diskuze zatím měla velkou úroveň, takže výstřelky o současné politické kauze, kterou dozoruje státní zástupce Ištván, rovnou utínám. Vyvarujte se také ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane dipe a tomasi. Diskuze zatím měla velkou úroveň, takže výstřelky o současné politické kauze, kterou dozoruje státní zástupce Ištván, rovnou utínám.

  Vyvarujte se také argumentačních klamů, typu:" Každý chápavější člověk, musí.... ". Tyto manipulační diskuzní manýry nebudeme přehlížet.Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  11:45 27.07.2013

  to Zbrojir: A za koho tu lobujete Vy? Tak především i kdyby byla vlastnická struktura zbrojovky především zahraniční, tak je to pořád firma zapsaná v ČR, která zde platí daně a ...Zobrazit celý příspěvek

  to Zbrojir: A za koho tu lobujete Vy?

  Tak především i kdyby byla vlastnická struktura zbrojovky především zahraniční, tak je to pořád firma zapsaná v ČR, která zde platí daně a zaměstnává lidi, kteří platí další (a nemalý) daně.
  Samozřejmě by bylo jistě pro armádu praktické nakoupit třeba i levněji odjinud, ale nebylo by to z dlouhodobého hlediska strategické. Nejde tu jen o zmíněné daně, ale i o schopnost vojenského průmyslu udržet si vlastní výrobu a vývoj. Chápu, že jsou nemalé síly, který si tuto schopnost ČR nepřejí.

  Na západoevropské spojence bych nespoléhal (a to nejsem žádnej rusofil nebo levičák, právě naopak, ani nácek). Napětí v EU roste. S evropskýma směrnicema a radou by jsme si měli vytřít zadek. Představa této rady o hospodářské soutěži je poněkud hodně zvrácená, protože funguje na uplatcích a protekcionismu kolem dotací.

  Taky bych tolik nepodléhal bulvárním mediím (ČT, Nova, Dnes apod), který vedou štvavou kampaň na politiky, protože si lid přeje vidět krev. Bohužel už této kampani podlehla i policie. Viz poslední kauza, která se pro chápavější lidi dnes odhaluje jako účelová (bez ohledu, zda minulá vláda byla špatná či dobrá).Skrýt celý příspěvek

 • Tomas1.7
  05:33 27.07.2013

  chudák Ištvan, jak ten to všechno zvládne..... :-)

  chudák Ištvan, jak ten to všechno zvládne..... :-)

 • Zbrojir
  18:59 26.07.2013

  k Jenda Můj pohled na výběr dodavatele útočných pušek ráže 5,56x45mm pro AČR je poněkud odlišný. Není pochyb o tom, že se zde, tak jako u většiny lukrativnějších zakázek v ČR, ...Zobrazit celý příspěvek

  k Jenda

  Můj pohled na výběr dodavatele útočných pušek ráže 5,56x45mm pro AČR je poněkud odlišný. Není pochyb o tom, že se zde, tak jako u většiny lukrativnějších zakázek v ČR, jednalo o střet lobbistických skupin s ryze partikulárními zájmy. Vítězství silnějšího seskupení nad slabším zde ovšem zároveň znamenalo naprostou porážku vojáka i daňového poplatníka.

  K podmínkám „výběrového řízení“ jsem se zde již několikrát vyjádřil (např. v komentářích z 12. 6. a 16. 6. k článku „BREN otázky a odpovědi“.

  Po nákupu 1000 pistolí Glock (mj. jeden z nejlepších zbrojních nákupů MO v poměru cena/výkon) byl Barták na koberečku v příslušném výboru PS Parlamentu ČR, kde ho zlobovaní poslanci celého politického spektra (jestli byli taktéž zkorumpovaní, tak to opravdu nevím) donutili k souhlasu, že MO již bude pořizovat pouze české zbraně. Poněkud zde "vyslanci lidu" pozapomněli, že se ČR oficiálně přihlásila k volné hospodářské soutěži taktéž v oblasti obrany a bezpečnosti (viz směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/81/ES a tzv. „malá“ novela zák. č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách) a neměli by tedy ministra Vlády ČR nutit k nezákonnostem (byli na půdě sněmovny a tam prý dle nedávného výkladu mají neomezenou imunitu).

  Vzhledem k uvedenému nepovažuji úředníky a důstojníky, kteří se ve sporu přidali na stranu zjevně vítězícího uherskobrodského lobbistického uskupení, za odvážné, nýbrž za prospěcháře a kariéristy, kteří vycítili svojí příležitost „osvědčit se“.

  Např. Pavel Bulant, předseda komise pro výběr dodavatele útočné pušky, ačkoli musel vědět, že nabídka CZUB nesplňuje základní požadavek zadání a zbraňový komplet CZ 805 v žádném případě není produkt s ukončeným vývojem, nečinil žádné kroky, aby tento naprosto zjevný a pro další vývoj velmi závažný fakt prověřil, a nabídku CZUB s několika svými kolegy doporučil jako výhodnější, a to i přesto, že byla dražší než ta konkurenční. Rovněž neplnil své povinnosti vůči MO a majetku státu po zjištění, že CZ 805 v prvních vojskových zkouškách nevyhověla, při podepisování dodatků ke kupní smlouvě např. prodlužováním termínů plnění bez uplatňování příslušných finančních sankcí. O dalším vývoji a jeho aktivitách, kdy např. nad rámec usnesení č. 908/2012 zakazuje nákup výzbroje zahraniční provenience ani nemluvě. Jen připomínám, že Pavel Bulant udělal rychlou kariéru, stal se ředitelem Sekce vyzbrojování MO, byl povýšen do hodnosti generála a po reorganizaci byl jmenován ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování MO. Hrdina, nebo kariérista, co myslíte?

  Já osobně bych za hrdinu naopak považoval člověka, který by, bez ohledu na tlaky a možné sankce, trval na regulérních podmínkách soutěže v souladu s platnou legislativou (českou i evropskou), odmítl hrát divadlo na téma "CZ 805 produkt s ukončeným vývojem" a výslovně nedoporučil nákup útočné pušky, jejíž cena výrazně překračuje ceny ve světě obvyklé.

  Důstojníci a úředníci mající v kompetenci přezbrojení resortu MO útočnými puškami svým dosavadním jednáním pravděpodobně způsobili na majetku státu škodu o řád vyšší, než z jaké je např. viněn MUDr. Rath.

  V členské zemi, jež dobrovolně přijala principy transparentnosti a nediskriminace, nelze podporovat domácí zbrojní průmysl praktikami, jako jsou pokoutné vynášení informací k připravovaným výběrovým řízením, diskriminační zadávací podmínky, účelově nastavená kritéria pro hodnocení nabídek, přehlížení nedodržování požadavků zadávací dokumentace, neuplatňování sankcí, či přijímání usnesení vlády, která privilegované domácí výrobce staví do pozice výhradních dodavatelů.

  V novém tisíciletí byly uherskobrodské zbrojařské lobby vládami přiděleny bez výběrového řízení tyto veřejné zakázky:

  • Usnesení vlády č. 338/2000 – přezbrojení PČR pistolemi (46 000 pistolí CZ 75D Compact).
  • Usnesení vlády č. 1443/2009 – pistole 9x19 s příslušenstvím (5500 CZ 75 SP-01 Phantom) a osobní obranné zbraně (600 CZ Scorpion EVO 3A1) pro MO.
  • Usnesení vlády č. 908/2012 – dokončení přezbrojení MO (9600 útočných pušek CZ 805, 7000 pistolí CZ 75 SP-01 Phantom a stovky samopalů CZ Scorpion EVO 3A1).

  Přidáme-li k seznamu ještě zmiňované zmanipulované „výběrové řízení“ na výběr dodavatele 8000 útočných pušek z přelomu let 2009/2010, pak rozhodující kontrakty byly vždy realizovány s absolutní ignorancí k principům transparentnosti a nediskriminace.

  Máme-li národní zájmy, pak je máme hájit a uplatňovat otevřeně, a to zejména v době přípravy a tvorby společné evropské legislativy. Při formulování pozice ČR pro vyjednávání o zmiňované směrnici 2009/81/ES (veřejné zakázky v oblasti obrany a bezpečnosti) přeložila tuzemská AOBP, k jejímž nejvýznamnějším členům náleží právě CZUB, místo rozumných a prosaditelných návrhů na určitou míru ochrany domácího průmyslového potenciálu malých zemí, velmi sebevědomé stanovisko ve stylu: chceme volnou hospodářskou soutěž, máme potenciál vyhrávat zbrojní tendry i v zahraničí. Když však přijde na regulérní souboj se zahraniční konkurencí, jako např. FN, Glock či HaK, je ihned po sebevědomí a „vítězství‘ CZUB v „tendrech“ musí zajišťovat nekalé praktiky a politická rozhodnutí. Jak nízké a typicky české.Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  09:19 26.07.2013

  To Zbrojir Někdo s puškami bojuje v zákopech a někdo zase jinde. Ti co tehdy na ministerstvu obrany vybojovali vítězství cz805 taky museli prokázat dost odvahy A o co tehdy ve ...Zobrazit celý příspěvek

  To Zbrojir

  Někdo s puškami bojuje v zákopech a někdo zase jinde. Ti co tehdy na ministerstvu obrany vybojovali vítězství cz805 taky museli prokázat dost odvahy A o co tehdy ve skutečnosti šlo a proč jsem rád že vyhrál BREN napoví úryvek z médií té doby:

  """"""
  - Letos v březnu MPI prohrála v soutěži s Českou zbrojovkou v miliardovém tendru ministerstva obrany na nové útočné pušky.

  - Letos v květnu uvedly Hospodářské noviny (HN), že poté, co na ministerstvo obrany nastoupil Martin Barták, začala MPI s armádou ve velkém obchodovat. Podle HN dodala MPI Group po Bartákově nástupu armádě zboží za 850 milionů korun a většina nákupů se uskutečnila bez otevřené soutěže. Do této doby přitom společnost dodala materiál za necelých deset milionů korun.
  """""""Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  23:32 25.07.2013

  k Jenda Nevelké ozbrojené síly České republiky, životně závislé na součinnosti s ostatními armádami NATO, dříve či později musely přijmout obvyklé standardy aliance. Samozřejmě, ...Zobrazit celý příspěvek

  k Jenda

  Nevelké ozbrojené síly České republiky, životně závislé na součinnosti s ostatními armádami NATO, dříve či později musely přijmout obvyklé standardy aliance. Samozřejmě, přechod na 5,56x45mm mohl být koncepční, pozvolný, odborně a ekonomicky dobře zvládnutý. Jelikož se kroky resortu MO již dlouho neřídí reálnými potřebami vojska, ale zájmy aktuálně určujících lobby, nebyla v průběhu 90. let uskutečněna plošná a profesionálně provedená modernizace odpovídajícího počtu samopalů vz. 58, což by dalo výzbrojní službě dostatečný časový prostor pro postupné a promyšlené přezbrojování jednotek a útvarů resortu MO dle aktuálních priorit a potřeb novými a skutečně důkladně odzkoušenými zbraněmi ráže 5,56x45mm, a to za konkurenceschopné ceny (nemuselo by se s nákupem nikterak spěchat a kupovat „předraženého zajíce v pytli“).

  Prvotním a největším jednorázovým výdajem při přezbrojení je nepochybně pořízení útočných pušek ráže 5,56x45mm s veškerým příslušenstvím (celkový výdaj okolo 2 miliard Kč).

  Vezmeme-li v úvahu nestandardní a naprosto zbytečně hektický průběh celého procesu přezbrojování, diametrálně rozdílný způsob zadání příslušných veřejných zakázek na výběr dodavatele útočných pušek a pro dodatečné dodávky munice, usnesení vlády č. 908/2012 o dodatečném nákupu tisíců útočných pušek bez výběrového řízení přímo od CZUB, jenž bylo mj. schváleno narychlo a se značným předstihem, i velmi odlišný přístup MO k oběma porovnatelným tuzemským výrobcům (CZUB a Sellier a Bellot), tak jsem naopak přesvědčen, že urychlený přechod na dominantní standardní ráži NATO 5,56x45mm byl především záminkou pro přidělení miliardových zakázek privilegované CZUB.

  Ještě dodatek:

  Neustále se argumentuje termínem tuzemský výrobce, ovšem vlastnické struktury privilegovaných zbrojařských firem jsou nezřídka natolik neprůhledné, že vůbec není jisté, zda nemalé zisky z prodeje výzbroje českému státu nakonec přinesou prospěch především českým občanům.

  Existují zde značné rozdíly v přístupu ke srovnatelným výrobcům. Zatímco CZUB jsou bez ohledu na kvalitu a cenu nabízené výzbroje státní zakázky doslova přidělovány, Sellier & Bellot musí armádní zakázky vybojovat přes tendry specializované agentury NATO, což je proces mnohem náročnější a i v případě úspěchu mnohem méně ziskovější. Zatímco AČR prý musí být z politických důvodů vyzbrojena útočnou puškou české výroby, nikterak nevadí, že do ní např. používá litevské náboje GGG. Že by byly rozdíly ovlivněny zejména tím, jak který výrobce přimazává politická soukolí?

  Podpora zpravidla není zaměřena perspektivně, tj. na konkurenceschopnost (vývoj a výroba výzbroje vysoké technické kvality za přiměřené ceny), nýbrž primárně směřuje k rychlému zisku vyvolených dodavatelů, tedy k hromadnému nákupu mnohdy naprosto nedokonalé techniky. MO, resp. vojsko pak řadu let zápasí s konstrukčními a výrobními vadami tuzemské výzbroje, kterou by v dodávané podobě neakceptovaly ani mnohem méně vyspělé země.

  Že jde při zbrojních kontraktech primárně o podporu tuzemského zbrojního průmyslu, tak tomu již opravdu nevěřím. O podporu zde jde nepochybně, ale jen těch vyvolených. Ještě by bylo zajímavé vědět, kolik že taková politická podpora vlastně stojí.Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  14:09 25.07.2013

  Pane Grohmanne, otázky ohledně konstrukce zbraně neměli být pokládány AČR, ale konstruktérům co ji tvořily. Na armádu bych směřoval určitě jiné otázky související s ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmanne, otázky ohledně konstrukce zbraně neměli být pokládány AČR, ale konstruktérům co ji tvořily. Na armádu bych směřoval určitě jiné otázky související s cz805.

  Např.
  Proč se příslušenství ke zbrani s univerzálním rozhraním nepořizovalo v samostatných výběrových řízeních?

  Změnila se nějak efektivita ručních zbraní v bojovém nasazení po přechodu na novou ráži?

  Přinesl přechod na standardní ráži NATO skutečně hmatatelné úspory v logistice?

  Nahradí v budoucnu cz805 zbraně ráže 5,56 u speciálních jednotek?

  atd.

  ...
  Klíčová podle mě není otázka, zda je CZ 805 dobrá či špatná zbraň, ale zda je to nejlepší možná zbraň pro AČR. Opravdu potřebuje AČR zbraň, jejiž konstrukce dovoluje změnu ráží? Proč?
  ...

  Jistě že to není ta nejlepší možná zbraň...zbraně se nikdy, ani za první republiky, nepořizovali jen podle kvality, ale vždy za tím byla politika a lobbing.
  Variabilita cz805 je její největší prokletí. Ta zbraň může mít sto tváří a to dráždí ke spekulacím jaká podoba by byla nejlepší.

  ...
  Vojáci nejsou frustrování z toho, že ta zbraň není dobrá, ale z toho, že za stejné peníze mohli získat mnohem lepší produkt. A já, jako daňový poplatník se ptám, koupila AČR pro naše vojáky opravdu nejlepší produkt?
  ...

  Nic jiného armáda koupit nemohla. Finančně náročný přechod na sice v NATO standardní ale diskutabilní ráži 5,56 by byl bez křoví v podobě domácího produktu politickou sebevraždou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3