CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

CZ 806 BREN
CZ BREN 2 / České zbrojovka

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 (označovaná také jako CZ 806 BREN) od České zbrojovky. CZ BREN 2 navazuje na útočné pušky CZ 805 BREN zavedené v Armádě České republiky.

Ministerstvo obrany ČR pro potřeby Armády ČR objednalo v roce 2010 v prvním kole 7937 pušek CZ 805 BREN za 1,2 miliardy Kč. Téměř všechny zbraně byly dodány s původní zásobníkovou šachtou a originálními průhlednými zásobníky.

Původní zásobníková šachta CZ 805 BREN dokáže využívat jen originální zásobníky České zbrojovky, nebo zásobníky německé firmy Heckler & Koch (puška G36).

Posledních 200 kusů první série získalo nové MC šachty pro STANAG zásobníky (do konce roku 2013). Se zásobníkovou šachtou typu MC se počítá i u druhé várky 9500 pušek CZ 805 BREN, které mají být dodány Armádě ČR do roku 2020. Cena druhé objednávky dosahuje 1,1 miliardy Kč.

Po zavedení do výzbroje Armády ČR se však CZ 805 BREN okamžitě stala terčem kritiky. Ministerstvo obrany ČR požadovalo zbraň s ukončeným vývojem, avšak zbraň projevovala po zavedení značné “systémové vady.”

Kritika směřovala především na velkou cenu zbraně (vysoce převyšující nejmodernější zahraniční ekvivalenty), velkou hmotnost, špatnou ergonomii, velké rozměry a špatné vyvážení při střelbě.

CZ 806 BRENCZ BREN 2 / České zbrojovka

Z ergonomických prohřešků byla nejvíce zmiňovaná nevyhovující pažba (dlouhá, nepohodlná lícnice), špatně tvarovaný přepínač palby a napínací páka nebo velké zásobníky (napraveno u verze s MC zásobníky).

Z konstrukčních problémů to bylo pohybující se táhlo závěru při střelbě, chybějící vypouštění závěru, nemožnost natáhnout zbraň v zajištěném stavu, absence kolébkového vypouštění zásobníku ( napraveno u MC verze) nebo kontroverzní použití dvouranné dávky.

Zřejmě největším konstrukčním problémem CZ 805 BREN je uživatelsky nerozebíratelný závěr a sestava pístu, což značně stěžuje údržbu a opravu zbraně v poli.

Jak se píše na stránkách Ministerstva obrany ČR, Česká zbrojovka v reakci na podněty vojáků z užívání CZ 805 BREN přistoupila k vývoji nástupce - útočné pušky CZ BREN 2.

“Zatížení zbraně v rozdílných klimatických podmínkách i bezprostřední reakce vojáků na její schopnosti vedly Českou zbrojovku k vylepšení jejích vlastností Právě na základě zkušeností ze zahraničních operací a z výcviku vojáků vyvinula Česká zbrojovka druhou generaci moderní automatické útočné pušky - CZ BREN 2,” dočteme se na stránkách Ministerstva obrany ČR.

CZ BREN 2; větší foto / České zbrojovka

CZ BREN 2 je známá veřejnosti jen několik dní. Informací je prozatím poskrovnu, můžeme si ale představit hlavní změny oproti CZ 805 BREN.

Palebný mechanismus CZ BREN 2 využívá osvědčený způsob odběru plynů z hlavně. Pístový mechanismus má třístupňovou regulaci. Bohužel bližší údaje o palebném mechanismu, resp. o rozdílech oproti CZ 805 BREN, nejsou k dispozici.

Hlavním známým rozdílem je výrazný pokles hmotnosti. Zkrácená CZ 805 BREN A2 (hlaveň 280 mm) bez mířidel a zásobníku váží 3,39 kg. Hmotnost CZ 805 BREN A2 s plným zásobníkem a řemenem je 4,1 kg.

Novější CZ BREN 2 (hlaveň 280 mm), bez zásobníku a kovových mířidel, má hmotnost 2,86 kg, s prázdným zásobníkem a kovovými mířidly 3,06 kg. U zkrácené verze (hlaveň 206 mm) to je 2,76 kg, resp. 2,99 kg. Rozdíl ve hmotnosti CZ 805 a CZ BREN 2 tak dělá více než 0,5 kg.

Rozměrově jsou obě zbraně podobné a prakticky beze změny. Tělo zbraně je u CZ BREN 2 o 10 mm kratší. Do očí ale uhodí u CZ BREN 2 propracovaná pažba s ergonomickou lícnicí a vyměnitelnou pryžovou botku.

CZ 806 BRENCZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR

CZ BREN 2 rovněž opustila kontroverzní systém dvouranné dávky. Nyní přepínač umožňuje střelbu po jednotlivých ranách nebo automaticky. Přepínač je oboustranný.

Dalším důležitým prvkem je zdvojený ovládač vypouštění závěru. Vypouštění závěru lze ovládat mechanismem v lučíku (u zásobníku) a nad lučíkem. Kolébkové vypouštění zásobníku je umístěno v dosahu ukazováčku na zásobníkové šachtě.

Napínací páka je nezávislá, při střelbě se tak na rozdíl od CZ 805 BREN nepohybuje. Páka umožňuje doražení závěru.

Podle tiskových materiálů lze rozebraní, složení a také základní údržbu provést bez jakýchkoliv nástrojů.

CZ 805 BREN A2 vs. CZ BREN 2

 

CZ 805 BREN A2

CZ BREN 2

Ráže

5,56 x 45 mm

5,56 x 45 mm

Délka hlavně

280 mm

280 mm

Počet drážek

-

6

Stoupání drážek

-

178 mm

Hmotnost bez zásobníku a mířidel

3,39 kg

2,86 kg

Hmotnost s mířidly a prázdným zásobníkem

-

3,09 kg

Délka se vztyčenou pažbou/sklopenou pažbou

780 mm / 580 mm

750-798 mm / 570 mm

Šířka se vztyčenou pažbou/sklopenou pažbou

112/77 mm

140/80 mm

Kapacita zásobníku

30

30

Účinný dostřel

300 m

300 m

Kadence

760 ran/min

850 +- 100 ran/min

Životnost hlavně

20 000 ran

20 000 ran

Materiál těla

dural

dural

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká CZ 805 BREN pro francouzského vojáka?

Francouzská armáda oficiálně spustila výběrové řízení na nové ruční palné zbraně. Jde o největší ...

Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek ...

Indie vybírá útočnou pušku. Uspěje CZ 807 BREN?

Indická armáda v rámci programu MCAR (Multi-Calibre Assault Rifle) hledá novou standardní útočnou ...

CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Zbrojir
  18:21 15.10.2015

  Pokud myslíme oba to samé, tak důvodem vzniku této technicky „zajímavé“ varianty bylo zadání „obvyklé úrovně“ na výběr dodavatele DMR 7,62x51mm pro A ČR (zrušený ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud myslíme oba to samé, tak důvodem vzniku této technicky „zajímavé“ varianty bylo zadání „obvyklé úrovně“ na výběr dodavatele DMR 7,62x51mm pro A ČR (zrušený tendr).

  Požadavky MO ČR, resp. Národního úřadu pro vyzbrojování, byly tradičně natolik „specifické“, že Meopta nemohla do sestavy požadovaných zaměřovačů - denní zaměřovací dalekohled/kolimátorový zaměřovač - dodat lehkou verzi otevřeného kolimátoru ZD-RD M-RAD s krytem, a tak z otevřeného kolimátoru, v podstatě jen úpravou krytu, udělala tubusový…..

  Na AN jsme o kvalitách inkriminovaného zadání i trapném průběhu armádního tendru diskutovali.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  13:28 15.10.2015

  Když už se to zvrtlo ke kolimátorům....asi před rokem jsem narazil na stránkách Meopty na katalog s připravovanou optikou pro armádu a tam byl ZD-RD v tubusovém provedení. Pokusili ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už se to zvrtlo ke kolimátorům....asi před rokem jsem narazil na stránkách Meopty na katalog s připravovanou optikou pro armádu a tam byl ZD-RD v tubusovém provedení. Pokusili se to už prodat armádě nebo to usnulo?Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  12:29 15.10.2015

  Pozor, jde o podobné, nikoli však shodné kolimátory. Jen pro tvé info, ZD-RD M-RAD 3-FL DOT 3, určený pro ozbrojené složky, je nabízen za cca 20 tisíc Kč s DPH. A to jistě není ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozor, jde o podobné, nikoli však shodné kolimátory.

  Jen pro tvé info, ZD-RD M-RAD 3-FL DOT 3, určený pro ozbrojené složky, je nabízen za cca 20 tisíc Kč s DPH. A to jistě není málo sebevědomá cena, zejména s ohledem na renomovanou konkurenci, že….

  Další rozdíly mohou souviset s postupným zdokonalováním, popř. i výrobními tolerancemi komponentů, i když na roztřepené zaměřovací značky si stěžovali mnozí vojáci-uživatelé ihned po podávkách nedokonalých CZUB produktů (CZ Scorpion EVO) osazených ZD-RD M-RAD. Takže spíše to zdokonalení....

  Popravdě, ty první kolimátory zdaleka ani 300 hodin nedosahovaly. Dostupné zdroje jsou v podstatě dané, hodně tedy záleží na úrovni technologie LED, mj. nové verze téhož modelu se mají, alespoň dle deklarací výrobce, již pohybovat u životnosti zdrojů v řádu jednotek tisíců hodin.

  Pro vyjmutí zdrojů je zde nutné vyšroubovat zátku za polopropustným zrcadlem, stíněnou navíc plechovým krytem, rukou to nejde, mincí také ne, šroubovákem opravdu hodně špatně, mj. proto k zaměřovači dodává Meopta originální přípravek, jenže kdo ho bude s sebou pořád nosit….

  Tu rektifikaci s nastřelením musíš vnímat v hromadném pojetí, kdy nastřeluješ více zbraní najednou. Vezmi to asi z této stránky: oči zaostřené na dálku (nastřeluješ), na střelišti zpravidla šero, mj. dané i zastřešením, zejména pro člověka s brýlemi znamená zaostření na detail (nutno se zaměřit na vložení nářadí do prvků) optický problém, v případě moderních řešení, např. nábojnice, mince do drážky, otočená krytka rektifikace, u rozměrově větších zaměřovačů lze dnes rektifikovat pouhou rukou, západkový systém je cítit, někdy i slyšet, a pokud znáš hodnotu kliku, tak vlastně můžeš rektifikovat i po tmě…. Prostě uživatelsky podstatně příjemnější.

  Co se týče tlačítka a možnosti znečištění polopropustného zrcadla, dívej se na to tak, že se pohybuješ na bojišti, např. v polorozbořeném domě, podpůrnou rukou si musíš opakovaně odstraňovat překážky z cesty, či se podržet při jejich přelézání, terén je špinavý, zaprášený, nebo mokrý, jsi ve stresu z možného bezprostředního ataku protivníkem, a musíš být schopen intenzitu značky regulovat dle mnohdy se rychle měnících světelných podmínek. Snadno se ti pak stane, že nenahmátneš ihned a s jistotou, trefíš i polopropustné zrcadlo špinavou rukou (rukavicí), alespoň u mnou popisované varanty, se to běžně stávalo…Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:07 15.10.2015

  Hmm, mě ten čudlík přišel naopak výborný - prostě i po tmě jedeš rukou po railu až se ruka zastaví právě o ten čudlík. Sklo je tak zapuštěné, že si moc neumím představit prst, ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, mě ten čudlík přišel naopak výborný - prostě i po tmě jedeš rukou po railu až se ruka zastaví právě o ten čudlík. Sklo je tak zapuštěné, že si moc neumím představit prst, který by ho při této činnosti umazal.
  krátká operační doba byla 300 hodin na max., což je horší než konkurence, ale žádná tragedie to není. Je to 12 dní v kuse na maximum. Na výměnu bateríí zcela jistě není nutný žádný speciální přípravek.
  Změna intenzity asi může být problém-asi největší reálná nevýhoda.
  Rektifikaci bez pojistných šroubů bych naopak považoval za nevýhodu. Přecijenom to má být trochu bombenfest a povolit ty šrouby není žádná práce a není třeba žádný speciální nářadí. Je to otázka několika málo vteřin.
  Obraz jsem měl krásně čistý.Napájecí zdroje nejsou běžné, ale zde šlo asi o to, mít je malé a dost kapacitní. M-RAD je prostě maličý. Jak jsem psal, na jejich výměnu není třeba žádný přípravek.
  Nechci být advokátem Meopty, už od nich nic nemám, na opakovačce mám Trijicona a Vortexe, ale vzhledem k tomu, že Meopta byla maličká a stále cca polovinu, co Aimpoint nebo Eotech, tak bych ji zdaleka nezavrhoval.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  10:51 15.10.2015

  Za prvé, i když Meopta již léta dělá optiku, tedy především zaměřovací lovecké dalekohledy, včetně skel pro jiné renomované výrobce, jsou kolimátory přece jenom něco odlišného a ...Zobrazit celý příspěvek

  Za prvé, i když Meopta již léta dělá optiku, tedy především zaměřovací lovecké dalekohledy, včetně skel pro jiné renomované výrobce, jsou kolimátory přece jenom něco odlišného a potřebné know-how, abych dal dohromady nejen funkční produkt, ale také produkt uživatelsky přívětivý, se holt musí získat.

  A o tom, jak stupidně se „armádní tendr“, zde v ČR, ušil, jsme zde diskutovali mnohokrát, prostě nákup předraženého „zajíce v pytli“, bez možnosti zásadněji ovlivnit „nakoupený produkt“ (kupní smlouva byla podepsána už před prvními zkouškami)...

  Za druhé, ani jiné kolimátory, do značné míry podobné tomu tvému, ZD-RD/M-RAD od Meopty zrovna příznivé hodnocení v ozbrojených složkách nezískaly. Produkty Meopty se však nadále vyvíjí.

  K nedostatkům patřily např. :

  • Velmi krátká operační doba,

  • způsob ovládání...

  Velmi malé tlačítko na přední stěně kolimátoru - pro obsluhu, která má často rukavice, nepřehledné, riziko znečištění polopropustného zrcadla manipulující rukou, změna intenzity v uzavřené smyčce - nelze měnit směr, pro praxi, kdy je rychle nutné reagovat na rozdílné úrovně osvětlení, např. venku a v místnostech, se zapnutým taktickým světlem a bez, je zvolené řešení velmi pomalé, obtížně se nastavuje i nejnižší a nejvyšší hodnota - zpravidla přeběh, při chybě v délce stlačení, např. zaváhání, systém automaticky přechází do jiného módu (IR), a nebo se vypne, což v praxi znamená vizuální ztrátu zaměřovací značky...

  • Náročnější a pomalejší rektifikace (nutnost nejprve povolit pojistný systém a až poté je možné rektifikovat).

  Jelikož každá rektifikace a nastřelení zbraně je zpravidla několik po sobě jdoucích cyklů, je i proces povolení pojistného systému, rektifikace, utažení, kontrolní nástřel a poté ještě tak jednou až dvakrát to celé opakovat, než bude dosaženo cílového stavu, dost otravný. Jinak se na věc bude dívat jednotlivec, jinak ozbrojená složka, kde bude někdo nastřelovat mnohem více zbraní najednou…

  •Napájecí zdroje CR 1632 nepatří k nejvíce užívaným, jejich výměna navíc vyžaduje speciální přípravek z příslušenství.

  • Vizuální dojem z obrazce zaměřovací značky (roztřepené okraje).Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:29 15.10.2015

  Jo, tomu rozumím, jen mi přišlo zvláštní, že když umí udělat solidní kolimátor za pár peněz pro civilní/sportovní/LE použití, že drahý vojenský (který ale technologicky nevyžaduje ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo, tomu rozumím, jen mi přišlo zvláštní, že když umí udělat solidní kolimátor za pár peněz pro civilní/sportovní/LE použití, že drahý vojenský (který ale technologicky nevyžaduje nic navíc) nezvládnou. Asi zde platí nejvíc to, že prachy korumpují, takže jeden kolimátor je navržen do tržního prostředí a druhý pro AČR, která ho koupí, i kdyby stál 100k a tečka tam byla udělaná lihovou fixou...Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  21:54 14.10.2015

  Jasně, to byl malý, otevřený průhledový, jenže ZD-Dot je velký, tubusový průhledový.

  Dej si do vyhledávače např. kolimátor Meopta ZD-Dot a jak vypadá, určitě najdeš.

  Jasně, to byl malý, otevřený průhledový, jenže ZD-Dot je velký, tubusový průhledový.

  Dej si do vyhledávače např. kolimátor Meopta ZD-Dot a jak vypadá, určitě najdeš.

 • fenri
  21:30 14.10.2015

  Asi jsem měl jiný. Měl jsem ho na PDW-CQB karabině, byl to asi nejmenší kolimátor, co se dal sehnat. Zapínal se tlakem proti tělu (ideální), stupňů svícení jen pět. Chyběla jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi jsem měl jiný. Měl jsem ho na PDW-CQB karabině, byl to asi nejmenší kolimátor, co se dal sehnat. Zapínal se tlakem proti tělu (ideální), stupňů svícení jen pět. Chyběla jen nula mezi každým stupněm, výdrž Eotechu. (jen 300h na maximum) a nutnost shodit ho z railu při výměně baterie.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  21:23 14.10.2015

  Rozměry, tvar, výstupky, hmotnost, výdrž, zbytečně jemná stupnice nastavení intenzity zaměřovací značky s „nekonečným“ počtem hodnot, celkově pomalý přechod na intenzitu pro velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozměry, tvar, výstupky, hmotnost, výdrž, zbytečně jemná stupnice nastavení intenzity zaměřovací značky s „nekonečným“ počtem hodnot, celkově pomalý přechod na intenzitu pro velmi rozdílné světelné podmínky (např. při pohybu z venku do domu a zpět), ovládání vyžadující tlak ze směru, kterým si na pušku, aktuálně drženou jen v silné ruce, ještě shora tlačím (obvyklý manipulační postup)...

  Samotná optika zaměřovače není předmětem kritiky, něco jako u Brenu, výrobce při hromadných dodávkách pro MO ČR teprve získával potřebné know-how…

  Nejlépe, vypůjčit si konkurenta, porovnat a je rychle jasno. Proto i ty časté individuální nákupy jednotlivci z řad A ČR….Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:05 14.10.2015

  Jen se zeptám: v čem je ten meopťácký kolimátor tak strašný, snad kromě výdrže? měl jsem ho a nemám zlého o něm říct. Pevný, už přes obývák při pohybu oka vůči klimátoru bod na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen se zeptám: v čem je ten meopťácký kolimátor tak strašný, snad kromě výdrže? měl jsem ho a nemám zlého o něm říct. Pevný, už přes obývák při pohybu oka vůči klimátoru bod na cíli seděl, podsvícení OK.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  21:02 14.10.2015

  Ano, ZD-Dot je zaměřovač, který zbraňovému kompletu CZ 805 Bren nikterak nepomohl, ba naopak. Vyjádřil bych se poněkud ironicky: vrána k vráně sedá… Takovéto produkty jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, ZD-Dot je zaměřovač, který zbraňovému kompletu CZ 805 Bren nikterak nepomohl, ba naopak.

  Vyjádřil bych se poněkud ironicky: vrána k vráně sedá…

  Takovéto produkty jsou holt výsledkem výběrových řízení dle tradičních byrokratických pravidel MO ČR, kdy se výhradně, na základě papírových deklarací, „pořizuje zajíc v pytli“.

  Kdo by si něco takového pořídil na svou vlastní pušku…, snad jen vášnivý sběratel, který chce mít zbraň v provedení A ČR, protože i ten nejstarší Aimpoint je o třídy lepší řešení, než moderní ZD-Dot...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:37 14.10.2015

  pro niko: Cena slušného noktovizoru se klidně pohybuje ještě o řád výš :-) Jejich dokupování vojáky skutečně nepředpokládám. Ale koupit kolimátor lepší než ta hrůza od Meopty, co ...Zobrazit celý příspěvek

  pro niko: Cena slušného noktovizoru se klidně pohybuje ještě o řád výš :-) Jejich dokupování vojáky skutečně nepředpokládám. Ale koupit kolimátor lepší než ta hrůza od Meopty, co AČR nakoupila, není až takový problém. Koneckonců fotky z různých akcí především některých armádních jednotek dokazují, že tak již mnozí vojáci činí...Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  06:05 14.10.2015

  Me spise nez delka predpazbi zajima jak vyresili paleni prehrate hlvne do ruky. Z obrazku sice neni patrne jestli neni pridan nejaky vnitrni heatshield ,ale pokud ne vetsina ...Zobrazit celý příspěvek

  Me spise nez delka predpazbi zajima jak vyresili paleni prehrate hlvne do ruky.
  Z obrazku sice neni patrne jestli neni pridan nejaky vnitrni heatshield ,ale pokud ne vetsina uzivatelu to stejne bude drzet za nejakou pazbicku nebo za sachtu zaobniku. Ostatne tento grip je u ns zafixovany prave z 58my. V tom pripade by delka predpazbi nehrala takovou roli.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  21:22 13.10.2015

  Zbrojir: Poznámka o délce rámu je nejspíš na místě. CZUB BREN 2 ještě nepředstavil a je možné, že tohle je jen jeden kompaktní člen rodiny. Jakoby neukončený rám v přední části ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir:

  Poznámka o délce rámu je nejspíš na místě. CZUB BREN 2 ještě nepředstavil a je možné, že tohle je jen jeden kompaktní člen rodiny. Jakoby neukončený rám v přední části by napovídal, že bude i verze nejen s delší hlavní, ale i s delším rámem a asi i jinou polohou odběru plynů z hlavně.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  20:59 13.10.2015

  U Vo/Eo musíš především zohlednit povolené výrobní tolerance munice ráže 5,56x45 (STANAG 4172), kdy i jednotlivé šarže jednoho konkrétního výrobce se poněkud liší, ale samozřejmě i ...Zobrazit celý příspěvek

  U Vo/Eo musíš především zohlednit povolené výrobní tolerance munice ráže 5,56x45 (STANAG 4172), kdy i jednotlivé šarže jednoho konkrétního výrobce se poněkud liší, ale samozřejmě i vliv konkrétní zbraně….

  Metodika měření by měla být stejná, ale….

  Přesto jsou uváděné hodnoty poměrně blízké….Skrýt celý příspěvek

 • MeVik
  20:27 13.10.2015

  @sofchy Trochu poopravím - polská MSBS schopná střelba rozhodně je, a pokud vím, tak střílí dobře. Důvod proč zatím nebyla zavedena do výzbroje polské armády je ten, že stále ...Zobrazit celý příspěvek

  @sofchy
  Trochu poopravím - polská MSBS schopná střelba rozhodně je, a pokud vím, tak střílí dobře. Důvod proč zatím nebyla zavedena do výzbroje polské armády je ten, že stále probíhá její dovývoj. Poláci se to akorát rozhodli neuspěchat a dodat, resp. zavést kvalitní produkt.
  Osobně mě mrzí, že AČR nepřezbrojuje o pár let později - velmi rád bych MSBS viděl v ruku našich vojáků místo toho paskvilu z Brodu.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:23 13.10.2015

  sofchy - polská puška není vyvíjena stylem jako Bren. Navíc ten "kalašnikov" má v boji v řadě ohledů větší efektivitu, než Bren (spolehlivější, přesto udržovatelnější, lehčí, ...Zobrazit celý příspěvek

  sofchy - polská puška není vyvíjena stylem jako Bren. Navíc ten "kalašnikov" má v boji v řadě ohledů větší efektivitu, než Bren (spolehlivější, přesto udržovatelnější, lehčí, ranivější, srovnatelně ergonomický (ne-li ergonomičtější než 805), srovnatelně přesný), to vše za zlomek ceny (méně než 1/3 ceny Brenu. Tudíž tlak na vývoj další generace je tam nižší a je vyvíjena jiným stylem, než "poplatník koupí X tisíc prototypů a pak se vývoj posune".

  Zbrojíř: u 18" Berylu je s SS109 uváděna úsťová rychlost 920 m/s, u 10" 770 m/s.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  19:50 13.10.2015

  Mě by zajímalo, jestli po vyndání redukce šachty je možné použít původní zásobníky nebo je to jen kvůli verzi 7,62.

  Mě by zajímalo, jestli po vyndání redukce šachty je možné použít původní zásobníky nebo je to jen kvůli verzi 7,62.

 • sofchy
  19:50 13.10.2015

  Zdravím, možná jsou někteří příliš kritičtí. Neomlouvám BREN 805, ale jen si vzpomeňte na konkurenční pušku z Polska, ta není schopná střelby doposud. Polská armáda stále raději ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,
  možná jsou někteří příliš kritičtí. Neomlouvám BREN 805, ale jen si vzpomeňte na konkurenční pušku z Polska, ta není schopná střelby doposud. Polská armáda stále raději objednává Kalašnikovy ve 223. Osobně budu rád, když 806 se chytne i jinde než v AČR.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  19:36 13.10.2015

  Původní M16/M16A1 měly stoupání vývrtu 12“ a používaly střelivo M193 se střelou 3,56g. Střela byla hodně nestabilní, takže měla vysoký ranivý účinek, ale byla poměrně citlivá na ...Zobrazit celý příspěvek

  Původní M16/M16A1 měly stoupání vývrtu 12“ a používaly střelivo M193 se střelou 3,56g. Střela byla hodně nestabilní, takže měla vysoký ranivý účinek, ale byla poměrně citlivá na vítr, rychle ztrácela stabilitu při střelbě skrz porost a měla i kratší účinný dostřel.

  Později byla vyvinuta munice SS109 (M855) se střelou o hmotnosti 4g, s děleným jádrem z oceli i olova. Zlepšil se účinný dostřel, snížila se citlivost na porost a vítr. Střela vyžaduje kratší stoupání vývrtu 7“ nebo kompromisní 9-10“. Dodnes je to standard NATO pro zbraně 5,56x45.

  Účinek 5,56x45 v testovacích materiálech je ohromující, střela se rychle otáčí, rozpadá a devastuje obrovské množství tkáně, ale lidské tělo není homogenní, a proto není vždy po zásahu dosaženo požadovaného účinku. Rovněž průraznost ochranných prostředků (přilby, vesty), je u 5,56x45 SS 109 citelně větší než u 7,62x39, to ale neplatí u lehkých krytů, např. z hlíny, kdy 5,56x45 rychle předává a tudíž i rychle ztrácí energii a tím i průbojnost.

  Pro orientaci uvádím Vo a Eo u starší verze HaK 416 se standardní střelou M885 (SS109, 4g).

  hlaveň 10“ 788 m/s, 1240J,
  hlaveň 14,5“ 882 m/s, 1555J,
  hlaveň 16,5“ 890 m/s, 1580J,
  hlaveň 20“ 917 m/s, 1680J.

  Z uvedeného je patrné, že rozdíl ve výkonu mezi karabinou 14,5“ a dlouhou puškou 20“ není nikterak výrazný. Zato pro manipulaci, především ve stísněných prostorech, je karabina nesrovnatelně přívětivější.

  5,56x45 má nadále potenciál ke zlepšování, nedostatky stávající „standardní“ munice SS 109 lze do značné míry řešit modernizací, viz např. M855A1EPR, Mk 262 apod. S těžkými střelami je účinný dostřel útočné pušky nad 500m. Pušky s přesnými hlavněmi dokážou střílet i pod 1 MOA (tj. přibližně do desítky na vojenské nekrytě ležící figuře na 300m).

  Přestavená CZ 806 v obou provedeních, s kratšími deklarovanými délkami hlavní, je nepochybně určena pro specifické požadavky, nikoli pro plošné přezbrojení mechanizovaných sil…, v tom bych zase CZUbáky nepodceňoval. Po tolika letech dovývoje první generace Brenu již mají o vhodnosti, či nevhodnosti základních délek hlavně pro ten který účel snad jasno…

  Co by se ale dalo CZ 806 Bren na první pohled vytknout, že zejména varianta s delšími hlavněmi, viz foto

  http://www.strelectvi.cz/forum...

  nebo

  http://www.acr.army.cz/informa...

  … má poměrně krátké předpažbí a při obvyklém úchopu podhmatem zde bude patrně problém umístit některé obvyklé doplňky do optimální pozice, tedy s minimalizací nárůstu šířky zbraně (zejména 6 hodina).

  Prohlédněte si např. štíhlou a velmi kompaktní konstrukci HaK 416A5 11“ s maximálně prostorným předpažbím....

  http://www.heckler-koch.com/en...

  Takže radikální úspora hmotnosti pušky, může mít i některé praktické limity.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7