CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

-
8. 12. 2016
-
51 komentářů
-
Jan Grohmann
Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské armády. Ve hře jsou dodávky stovky tisíc kusů zbraní a příslušenství. Česká zbrojovka (CZ) dokonce před dvěma týdny podepsala dohodu o porozumění LoU (Letter of Understanding) s největším pákistánským výrobcem zbraní POF (Pakistan Ordnance Factories).
Hlavní osobní zbraní vojáka pákistánské armády jsou německé útočné pušky G3 (7,62×51 mm) a čínské klony AK-47 (Type 56 v ráži 7,62×39 mm). V menší míře pákistánští vojáci a speciální jednotky používají americké M16/M14, rakouské Steyr AUG, belgické FN F2000 a FN FAL.
Snaha pákistánské armády pořídit novou útočnou pušku není nová. Po roce 2000 Pákistán plánoval nákup zbraní v ráži 5,56 mm. Program ale skončil neúspěchem - armáda došla k závěru, že při svých operacích, zejména při protiteroristických operacích na Federálně spravovaných kmenových území (FATA) na hranicích s Afghánistánem, potřebuje výkonnější munici.
Silnější munice má větší zastavovací účinek a zejména delší dostřel, který umožňuje vést boje na větší vzdálenost.
Nejnovější snaha pákistánské armády pořídit nové útočné pušky začala v listopadu 2015. O pákistánský tendr projevilo zájem několik firem - mimo jiné belgická FN s puškou SCAR, italská Beretta s ARX-200, srbská Zastava s M77, ruský Kalašnikov s AK-103 a nakonec CZ s CZ 807 BREN.
CZ 807 BREN je speciální verze “Brenu” nabízená pro Pákistán - konstrukčně vychází z CZ BREN 2.
Podle pákistánského webu Quwa poslední tři finalisté jsou ARX-200, FN SCAR a CZ 807 BREN. Všechny tři zbraně lze na přáni zákazníka dodat v ráži 5,56×45 NATO, 7,62×51 NATO a 7,62×39. Nicméně není jasné, jakou ráži (nebo v jakých počtech) pákistánská armáda preferuje.
Pákistánská armáda může průběžně nakoupit až 500 000 nových pušek. Nicméně jedná se o dlouhodobý projekt přezbrojení pákistánské armády. V dlouhodobém horizontu se tak mluví o potřebě až milionu karabin, útočných pušek nebo pušek pro přesnou střelbu, atd.
Většina nových pušek bude vyrobena v licenci v Pákistánu v závodech firmy POF. Ostatně stejný model POF uplatnil při licenční výrobě německých pušek G3.
"Ve (pákistánském - pozn. red.) výběrovém řízení je nejdůležitějším aspektem naprostá spolehlivost v boji," komentoval na začátku roku pákistánský nákup Brian Cloughley, bývalý australský vojenský atašé v Islamabádu.
"Ale hlavním faktorem bude dohoda o licenční výrobě v POF. Neexistuje žádná možnost smlouvy zahrnující kompletní dovoz zbraní. Zkoušky zbraní by měly být dokončeny v polovině roku a není pochyb, že souběžně probíhají jednání o možné domácí výrobě zbraní," dodal Cloughley.
CZ 807 BREN s novou pažbou; větší foto / Defence.pk
Oficiální místa prozatím o případném vítězi pákistánského tendru mlčí. Nicméně před dvěma týdny CZ podepsala s POF na pákistánské vojenské výstavě IDEAS 2016 dohodu o porozumění (LoU).
Obecně je LoU písemný dokument předběžně vymezující obsah budoucí smlouvy mezi zúčastněnými stranami. Česká zbrojovka byla přitom jediný uchazeč z trojice favoritů, který s POF podepsal dohodu o porozumění.
Dodejme také jako zajímavost, že podobnou dohodu podepsala POF také s českou průmyslovou skupinou Czechoslovak Group (CSG).
“Česká zbrojovka a POF deklarovaly, že budou intenzivně jednat o dodávkách kompletní technologie pro výrobu ručních palných zbraní do POF. Společný zájem je postupně rozběhnout výrobu v Pákistánu, od počáteční montáže po maximální lokalizaci produktu. V rámci této spolupráce se očekává transfer technologií, stejně jako technická podpora a technické školení zaměstnanců POF,” píše na svých stránkách Radio Pákistán. Nicméně zprávy nemluví o konkrétním modelu zbraně.
Prozatím nejsou žádné oficiální informace o výsledcích pákistánského tendru, nicméně podle podepsaného dopisu LoU, podle informací pákistánského vojenského webu Quwa, i dle diskuzí na pákistánském vojenském fóru Pakistan Defence, je nyní CZ 807 BREN hlavním kandidátem a v centru pozornosti.
Podle webu Quwa navíc u pákistánské armády spolupráce mezi CZ a POF neskončí. Díky pákistánskému výrobci může CZ expandovat na trhy jako je Saudská Arábie, Ázerbájdžán, Nigérie, atd.
Stejně tak pákistánský tendr nabízí velkou příležitost pro českého výrobce optiky Meopta. Zbraně CZ 807 BREN jsou v Pákistánu viděny právě s českými zaměřovači.
Zdroj: Quwa
Související články
Srbské transportéry Larar II pro Pákistán
Podle informací zpravodajského portálu defence-blog.com prodalo Srbsko 12 transportérů Lazar II ...
-
22.06.2016
-
21 komentářů
-
Václav Kopecký
Český bezpilotní letoun CANTAS
Excalibur International, dceřiná společnost holdingu Czechoslovak Group (CSG), vyvíjí v rámci ...
-
15.11.2016
-
21 komentářů
-
Jan Grohmann
Češi dodají do Indonésie Pandury a Tatry
Významným úspěchem skončila účast holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) na sedmém ročníku mezinárodního ...
-
24.11.2016
-
15 komentářů
-
Tisková zpráva
Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení
Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...
-
04.12.2016
-
139 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Podepsáním dohody s Pakistánským výrobcem POF ukazuje na to, že nějakou zakázku dostanou. Myslím si ale, že Italský ARX-200 bude technologicky levnější a až tak velký rozdíl mezi nimi v parametrech nebude.
RESUMÉ: Zakázka se rozdělí a Italové mohou dostat zakázku na 300 tisíc útočných pušek a CZUB třeba na 150 tisíc útočných pušek..Výhru Brenu 2 v Pákistánu sice nepotvrzuji ale horkým favoritem každopádně je.
http://www.thefirearmblog.com/...Bren zvítězil:
http://defenceforumindia.com/f...dejf:
Zrovna jako základ DMR by mi přišel vhodnější ten "křáp" cz 805. Rám je masivnější a dostatečně dlouhý, aby pobral optiku i s noktovizní předsádkou. Plynový násadec nezasahuje do profilu rámu a ovládá se zepředu a ne seshora, tak by bylo jednoduché připojit i nějaké prodloužení předpažbí, bez nutnosti dělat celý nový dlouhý rám. Navíc se u cz805 nepotkal plynový násadec s objímkou hlavně, tak nic nebrání osazení těžké hlavně většího průměru...na tom, že cz805 je křáp se asi všichni nějak shodneme.
že bren2 (nebo cz807) už je designem na úrovni moderních zbraní se shodneme asi taky.
zábavný je řešení zásobníkový šachty, kde je tuším do šachty vložený adaptér, který umožňuje fungování se stanag zásobníkem, po jejím vyjmutí, výměně hlavně s pístovým mechanismem, závorníku (samotného, zbytek zůstává) a zápalníku je zkonvertováno na vz.43.
no a když se ten adaptér zku*ví? jo na střelnci pro civily pohoda, zabalej fidlátka a jdou si po svejch, ale nechtěl bych to řešit mimo "civilizaci". rozhodně bych do báglu jeden ten adaptér přibalil.
chápu, že to umožnilo ušetřit a vyrábět jeden lower reciver pro 2 ráže, ale v tomhle se mi řešení šachty na rybinový drážce u cz805 zdálo hezčí.
a stejně tou šachtou 7,62x51 neprojde (+13,56mm) i kdyby ste se stavěli na hlavu, takže pro DMR musí bejt jinej lower.
což vede na otázku, jestli je pro 7,62x51 plánovanej stejnej rám zbraně. jestli jo, tak to sice může vypadat jako trochu vepřovina, protože narůstá velikost a hmotnost i u základní ráže, ale zase neni poznat na první pohled, kdo nese DMR a kdo je "prostý voják". teda pokud odmyslíme 20" těžkou hlaveň.
no dost keců, hlavní co sem chtěl sdělit je, že zatim v CZUB dělaj rámy třískově z "ingotů", což má smysl u sérií pro naši pidi republiku, ale pákistánskou armádu takhle fakt nevyzbrojíte, protože než vyrobíte poslední kus, tak už jde první do šrotu. a je víceméně jedno, že se na to pokusíte nakoupit CNC, protože takový množství mašin si fakt nenapískáte za odpoledne. Zbytek je jakž takž zvládnutelnej, sou to většinou plastový díly, pár pružin a sestava závěru, to se stejně musí vyrobit do každý zbraně a to včetně hlavně.
vůbec netušim jak to bylo historicky s AR-15, jeslti ji od začátku plánovali vyrábět jako výkovek, nebo na to přešli až v coltu, když jim armáda řekla, že to teda jako dočasnou náhradu M-14 bere a že jich "chtěj 1,5 milonu" a že je "chtěj včera". Když M16A1 položíte třeba vedle v-ar, tak sice vypadá jako motyka, protože rámy opravdu mimo funkčních ploch obráběcí nástroje neviděly, ale je třeba to brát v kontextu doby a toho, co od toho tehdy chtěli a co chce platící "sportovec" dneska.
Shrnutí: bez přechodu na produktivnější technologii výroby hlavního rámu zbraně z toho mám husí kůži a cejtim ostudu. O rozdílu cen mezi rámem vyrobeným na CNC a vykovanym v sérii 1 milion kusů (a doobrobením funkčních ploch) se radši nebudu ani bavit.
Jo a CZUB fanda fakt nejsem, je mi ale tak nějak fuk, jestli se za státní prachy udělá vývoj takový "hračky", nebo se to rozkrade nebo za to bude cyklostezka.Ale skelet, však ja nemám na mysli tieto muzeálne flinty ktoré ste tu menovali, ale napr. od FN HERSTAL,keď sa už tiež zúčastňuje toho tendra v Pakistane a to FN SCAR H , ktoré boli predané za čudných okolností v tendry do Peru v počte asi 8200 ks za 34 mil. USD, a to vopred upozorňujem , že tu nijako nepoukazujem na to že by Pakistan mal kúpiť skôr tieto flinty ako Bren 2 a nemám ani ten najmenší úmysel očierňovať nejakým spôsobom CZUB
ARX-200 (ARX-160) a SCAR v 7,62x39
http://soldiersystems.net/2015...
https://www.all4shooters.com/e...S těmi rážemi je to zjevně volakosi čudné. Mám takový dojem, že jsem četl, že pohledávají pušku na náboj M43 (tedy 7.62x39), jenže nemůžu najít zdroj. Z nabízených pušek je ARX200 v ráži 7.62x51, AK-103 v 7.62x39, SCAR v 5.56x45 či 7.62x51a BREN v jakékoliv z těchto tří. Zastava M77 je sice v ráži 7.62x51, jenže všude jinde jsem se dočetl, že nabízena byla Zastava M21, která používá 5.56x45. A teď aby se v tom prase vyznalo...
Žiadny kaliber 7.62 * 39 mm, pretože ani Beretta 200 ani FN SCAR 17 nie je schopný strieľať túto muníciu. Jedná sa tu celkom zjavne o muníciu 7.62 * 51 mm. To je teda naozaj zaujímavé zistenie, že tento tender ide vyhrať CZUB so svojím produktom CZ BREN 2 v ráži 7.62 * 51mm , ktorý bol zjavne iba nedávno vyvinutý ako o tom bolo nedávno v AN písané. Ani jeden jediný kus nie je zavedený v žiadnej armáde na svete a tu ide vyhrať CZUB tender hneď na produkciu niekoľko stotisíc kusov v Pakistane? Ja si myslím, že v každom normálnom výberovom konaní by takéto ponúkané zbrane by mali byť vylúčené ako prvé. No ja sa pri tých známych praktikách pánov z CZUB v CR a v SR ani nečudujem, že majú blízko k výhre.Však u nás vyhrávajú tiež všetko aj bez akejkoľvek konkurencie, tá je tu zbytočná a nežiadúca.
Vladimír: Munice 7,62x51 je dobrá leda pro kulomety a DMR. Pákistánci mají G3 s touhle municí stále ve výzbroji jen kvůli tomu, že neměli peníze na přezbrojení. Kdyby na takové munici trvali, tak si mohou nechat udělat upgrade stávajících G3 a nemusí poptávat nový komplex.
Ad Beretta ARX200 - to je DMR - Italové mají smíšené vybavení - ARX160 jako základ a k tomu selektivně ARX200 pro dobré střelce jako DMR.obávám se že JirkaM asi takříkajíc uhodil hřebíček na hlavičku. Také bych věřil v to, že má jít o další projekt, který sice zafinancuje soukromá CZUB, jenže ta opět fakticky nepůjde do rizika, protože bude samozřejmě krytá EGAPem a když se to podělá, jako že to je, i podle argumentů zde zmíněných, skoro jisté tak to opět celé zaplatí český poplatník. Aneb ty pušky nás přijdou opravdu draho.
Zajímalo by mě, kdo to zaplatí. Pokud to bude financovat čestká strana s bláhovou nadějí, že nám Pákistán ten dluh jednou vrátí, tak je to čirá hloupost.
Pokud Pákistán zaplatí předem, je všechno v naprostém pořádku. Co se od nás ragheads naučí stejně během pár let zapomenou.tiez myslim ze v dobe ked islamsky stat pouziva rakety serie, ktora mala byt zlikvidovana v novakoch, pouziva ceskoslovensku pechotnu municiu a teroristicke utoky v europe su pachane zbranami zo slovenska, nema cenu riesit bezpecnostne riziko moznej vyroby brenov v pakistane. Obzvlast ked este ziadna vyhra v tendri nie je ista.
Důležitý je, že se puška vyvinula u nás. My budeme mít ty technologie, přece něco jiného je pušku manuálně vyrobit a vymyslet ji. Tohohle bych se vůbec nebál, ty peníze se dají použít na další vývoj atd, Pákistán má jaderné zbraně, opravdu si nemyslím že by byl BREN tak skvělá a přelomová puška aby to mělo smysl vůbec řešit.
Zbrojir - ad2) spravidla sa to vola pokrok a diseminacia bohatstva :) Zastavit prilev imigrantov sa da len tak, ze zbohatnu krajiny, z ktorych utekaju sem. Ked vyspele staty nebudu presuvat know-how do chudobnych, budu sa chudobni presuvat do vyspelych statov. Rovnovaha nejako nastolena musi byt.
Primárně je třeba produkty dělat doma, tedy pokud chceme zhodnotit opravdu vysoký podíl státního rozpočtu na tomto projektu, zaměstnávat lidi, udržovat know-how a zvyšovat životní úroveň.
Je jasné, že země jako Pákistán, nebo Indie, budou chtít přenést výrobu k sobě domů, ale pokud by bylo výsledkem letitého snažení a značného podílu daňového poplatníka na projektu jen pár licenčních výrob, tak si velkým přínosem jist opravdu nejsem.
Ruční zbraně vskutku nejsou až taková hig-tech, i když ještě nedávno mě zde někteří přesvědčovali o opaku, je ale rozdíl zvládat výrobu pušky na bázi AK, nebo zbraňového kompletu skládajícího se z moderní zbraně a optoelektroniky. Do takových oblastí by bylo rozumnější nedodávat to nejmodernější. To platí pro celý západ...
Očekávám však, že se případná hromadná výroba v Pákistánu bude potýkat s celou řadou problémů, takže budou ještě léta na západním dodavateli hodně závislí…Zbrojir:
Pokud se k tem nasim technologiim nedostanou legalne, pak jim s tim vypomuze Cina. Tady je sance prodat predevsim obrabeci stroje na kterych ty pusky vyrobi. Pripadne dodani optiky od nas, kterou si sami nevyrobi. Licencni poplatky jsou spis bonus. Taky to muze prilakat mensi zakazniky, kteri koupi pusky primo od nas. Co se tyce samotne pusky, ty dnes vyrabi kdejaky rozvojovy stat, stejne jako obrnene automobily. Preci jen svet neni v 19.stoletiTakeda
Já vím, že to nezměním, ale západní svět by se měl jako celek mnohem více zamyslet, zda vývozem nejnovějších technologií a know-how, v oblasti zbrojního průmyslu zejména, postupně nepácháme sebevraždu, jasně, ruční zbraně nejsou zbraně hromadného ničení, ale škodit nám v nesprávných rukou mohou, a to dosti.
Další problém jsou licence, nejen že „nekompatibilní kulturní okruhy“ získávají technologie a know-how, ke kterému by se třeba po celá desetiletí nedopracovaly, ale licence nebude příliš výhodná ani pro naši státní kasu ani pro české zaměstnance, daleko lepší by byla výroba zde, na územní ČR, a tou se také obhajovala nemalá spoluúčast státu na projektu útočné pušky.Zbrojíř: Já chápu kam míříte, ale prostě trh se nějak vyvíjí a pokud dnes chcete vyvážet, tak holt za těch podmínek, které jsou. Furt mě přijde lepší prodat alespoň licenci než neprodat vůbec nic.
Vývoj kolem 805 mě taky sere, ale už s tím nic neuděláme, takže snad se to po troškách vrátí na daních (i když ani tady si nedělám velké iluze).Rase
velmi špatně jste pochopil můj text.
1. CZ 807 je stále výrobně velmi náročná a tudíž relativně drahá puška, takže nevhodná pro hromadnou výrobu, zejména v tak velkých počtech, z pohledu výrobních schopností a patrně i ekonomických možností Pákistánu na tom nejsou její soupeři o moc lépe. Ptám se tedy, zda Pákistán náhodou nepřecenil svoje síly, anebo se jen chce dostat k určitým technologiím a know-how.
2. Dříve vyspělý západ sofistikovanější produkty jen vyvážel, pak začal prodávat licence na generačně starší produkty a nyní je tlačen k prodeji toho nejnovějšího, nákladně vyvíjeného, někde i daňovými poplatníky významně spolufinancovaného… z toho vyplývá, že vyspělý západ je ve svých schopnostech udržovat si patřičný náskok ve stále větší defenzívě…
3. V případě výběru CZ 807 nastane, to, co jsem zde predikoval, tj. že MO ČR odebráním druhořadé výzbroje typu CZ 805 zafinancuje v soukromé společnosti vývoj produktů skutečně konkurenceschopných a ty budou na trzích třetího světa nabízeny a prodávány, resp. prodávány licence, což zdaleka není pro českého poplatníka a zaměstnance tak výhodné, jako domácí výroba, za podstatně lepší ceny, než jaké byly a jsou účtovány domácím ozbrojeným složkám. Ale jak jsem si všiml, velká část lidí s tím zde problém nemá.
4. Větší problém je v tom, že zisky soukromých firem, a je jedno, zda tuzemských, či zahraničních, podpořené často z prostředků daňového poplatníka, v konečném důsledku, při dodávkách do problémových oblastí, perspektivně přináší západním státům jen další náklady při zabezpečování obrany a ochrany svých občanů a zájmů před nepřátelskými silami. Takže mně vadí dodávka nejnovějších produktů obecně.
5. CZ 805 ať jim tam nasypou, co se tam vejde, problém je v tom, že ty by ani Pákistánci nechtěli…lorgarius:
Indický tendr byl zrušen ve prospěch domácí zbraně, modernizované pušky INSAS:
http://zpravy.e15.cz/zahranicn......tak Latakie to byla..
https://twitter.com/oryxspioen...Zbrojir:
měl byste být rád, že ti "islamisté" budou mít "nefunkční křáp" od CZUB, než superzbraně jako je ARX-200 a FN SCAR. Je zajimavé, že italům a belgičanům něco podobného zjevně nevadí. Nenapadá mě, proč by měl BREN představovat větší bezpečnostní riziko než tyto zbraně.
RiMr71:
to bude z dodávky do Egypta nebo Jordánska. Vzhledem k tomu, že na černém trhu jsou i německé zbraně z WW2, tak se nejde divit, že se tam objeví občas i unikát jako BREN )Samotná trojice uvedených produktů je pro možnosti hromadné výroby ve statisícových objemech na území Pákistánu nemalý problém.
V případě CZ 807, pakliže nedojde k výraznému snížení výrobní náročnosti, by byly takové objemy s technickým a personálním zázemím v Pákistánu, vskutku obrovská výzva. Ne všechny uzavřené kontrakty, lze totiž s odhledem let, nakonec hodnotit jako výhru.
Rovněž z pohledu naší bezpečnosti, ale i z hlediska konkurenceschopnosti západu, není zrovna „očekávaný transfer technologií“, na které výrazně přispěl český daňový poplatník, ničím perspektivně nerizikovým…