CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Foto: CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR
CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ BREN 2. Jedná se o zásadně přepracovanou verzi, chceme-li druhou generaci, původních útočných pušek CZ 805 BREN. Kromě pušek obrana nakoupila pistole, granátomety, optiku a laserové značkovače.

Pokračuje přezbrojení Armády ČR

Podle Ministerstva obrany ČR dosud čeští vojáci získali 17 678 útočných pušek CZ 805 BREN A1/A2. Zbraně obdržely všechny druhy vojsk a postupně jimi budou vybaveni i příslušníci Aktivní zálohy. Výměna ručních palných zbraní Armády ČR ale není u konce.

„Využití zbraně CZ 805 BREN A1/A2 pro potřeby AČR se odhaduje v horizontu dvaceti a více let. V návaznosti na potřeby Aktivní zálohy a personální doplnění útvarů bude pokračovat dovyzbrojení české armády i v příštím roce,“ uvedl v říjnu náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Generál Bečvař pronesl svá slova při říjnovém testování útočných pušek CZ BREN 2 příslušníky 7. mechanizované brigády. Právě útočné pušky CZ BREN 2, podle Věstníku veřejných zakázek, jsou předmětem poslední objednávky ručních palných zbraní pro Armádu ČR.

Poslední objednávka je rozdělená do dvou částí. V rámci první za více než 417 milionů Kč armáda získá 1900 útočných pušek CZ BREN 2 s 356 mm dlouhou hlavní a zkrácené CZ BREN 2 s 279 mm dlouhou hlavní. Zbraně jsou komorované na náboj 5,56 × 45 mm NATO.

Součástí objednávky je 800 podvěsných granátometů CZ 805 G1 pro munici 40 × 46 mm. Čeští vojáci mají ve výzbroji pro granátomety například tříštivo-trhavou 40mm munici HE-FRAG92 a “protipancéřovou” HE-DP92 - probíjí až 40 mm pancíře a exploduje uvnitř.

V ceně je rovněž dodávka 2600 zaměřovacích kolimátorů ZD-Dot, 1600 přídavných denních dalekohledů DV-Mag 3 a 1450 přídavných nočních dalekohledů NV-Mag 3 - vše od české firmy Meopta. Denní i noční dalekohledy pracují v kombinaci s kolimátorem a poskytují trojnásobné zvětšení. Oba dalekohledy lze použít samostatně mimo zbraň.

Vojáci získají rovněž 500 laserových značkovačů a osvětlovačů DBAL-A2TM. Přístroj dokáže vysílat laserový parsek ve viditelném i infračervném světle. DBAL-A2TM funguje rovněž jako infračervená “baterka” pro přístroje noční vidění (např. NV-Mag 3.). 

Kromě toho Armáda ČR pro zajištění provozu zbraní druhé objednávky získala 26 souprav náhradních dílů (1 : 100) a 20 souprav nářadí zbrojíře pro útočnou pušku CZ BREN 2. Dále 80 souprav náhradních dílů (1 : 10) a 15 souprav nářadí zbrojíře pro podvěsný granátomet CZ 805 G1. Za pozornost stojí také 520 přepravních obalů pro útočné pušky.

V rámci druhé části objednávky čeští vojáci získají 5500 pistolí CZ 75 SP-01 Phantom v ceně bez mála 60 milionů Kč. Ve výzbroji Armády ČR (od roku 2012) se již nachází 5570 pistolí Phantom.

Nákup zbraní pro Armádu ČR - úhel pohledu

Zajímavé je porovnání českých nákupů ručních palných zbraní s polskými. Zatímco v ČR jsou nákupy předmětem kritiky, z polské strany zaznívají směrem do Česka pochvalné hlasy.

V Polsku již řadu let netrpělivě čekají na domácí útočnou pušku MSBS-5,56. V minulém roce polská armáda objednala prvních deset kusů pro vojenské zkoušky. S plošným zavedením MSBS-5,56 do polské armády se však počítá až v roce 2017, přitom prototyp byl představen již v roce 2007.

Podle polského serveru Altair brání zavedení zbraně byrokratické překážky - především přetahování polského ministerstva obrany s firmou Fabryka Broni o technická práva na zbraň.

“Stojí za zmínku, že Češi - na rozdíl od Polska - vše koupil od tuzemských dodavatelů: Česká Zbrojovka poskytla zbraně a Meopta optické a elektrooptické zaměřovače. Nevyhlásili technický dialog nebo výběrové řízení, ani nemuseli bránit své kroky. Navíc koupili konstrukci představenou jen několik měsíců nazpět, kdy se poprvé ukázala upravená verze CZ BREN 2. To všechno zvyšuje šance - samozřejmě se stálou finanční a politickou podporou vlády - pro vývoz zbraní a tím příjem do státního rozpočtu a vytvoření pracovních míst,” dočteme se na polském webu Altair.

Mezi širokou českou vojenskou veřejností však projekt "BREN" takové nadšení nevyvolal.

Původnímu provedení CZ 805 BREN byla vyčítána řada konstrukčních a systémových nedostatků - velká hmotnost, špatná ergonomie, špatné vyvážení, špatné řešení ovládacích prvků, velké zásobníky (později napraveno), dlouhá a neergonomická pažba (napraveno soukromou firmou), obtížná údržba v poli (nerozebíratelný závěr a sestava pístu) a také vysoká cena.

Pochybná byla i možnost dvouranné dávky, která není v praxi prakticky využívána - leč to je věc názoru. Z dalších lze vyjmenovat táhlo závěru pohybující se při střelbě, absence lůžkové pojistky zásobníku (později napraveno), absence vypouštěče závěru nebo nemožnost natáhnout zbraň v zajištěné poloze.

“Ihned po zavedení do výzbroje Armády ČR se mediálně vychvalovaný, modulární a multirážový

CZ 805 BREN stal terčem silné kritiky především koncových uživatelů, která směřovala zejména k nízké funkční spolehlivosti, k nevhodnému řešení ovládacích prvků, vyvážení, celkové ergonomii a samozřejmě i k neobvykle vysoké pořizovací ceně. V prvních dvou letech dodávek lze hovořit o vadách „systémového charakteru,“ uvedl na dotaz aktivní člen zbrojařské komunity a občasný externí spolupracovník Armádních novin (nepřál si uvést své jméno, redakce jméno zná).

Armádní noviny na všechny nedostatky upozornily v rozhovoru CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi. Původně MO ČR obhajovaná konstrukce CZ 805 BREN je však v případě CZ BREN 2 zcela zapomenuta. CZ BREN 2 na první pohled řeší největší kritiky koncových uživatelů směrem k CZ 805 BREN.

“Uvedení zásadně přepracovaného modelu CZ BREN 2 na trh, v podstatě v duchu kritických připomínek koncových uživatelů k první generaci Brenu, a to již po cca pěti letech od zahájení hromadných dodávek „modulární a multirážové novinky CZ 805 BREN“ MO ČR, je nejen logické pokračování mnohaleté kauzy BREN“, ale i dostatečný důkaz, že výrobce, přes sebevědomá prohlášení, si byl vědom malé perspektivy původního projektu na bázi CZ 805,” uvedl člen zbrojařské komunity.

CZ BREN 2 je na první pohled moderní zbraní odpovídající současným požadavkům. Jak se říká: "Po bitvě je každý generál." Přesto se vtírá otázka, zda čeští daňoví poplatníci museli zaplatit 2 miliardy Kč za nákup tisíců pušek CZ 805 BREN, které pouze po pěti letech od zavedení do výzbroje nahrazuje doplňuje prakticky jiná konstrukce.

“Kontrakt na Breny první generace byl bezpochyby politické rozhodnutí, které mělo dát CZ finance, čas, know-how a reference pro vývoj skutečně konkurenceschopného produktu v kategorii „útočná puška“. Hromadným nákupem evidentně nedokonalé CZ 805 BREN jsme tedy velmi neefektivně a samozřejmě i neobyčejně draze hradili vývoj a dovývoj v soukromé společnosti, což daňové poplatníky stálo cca 2 miliardy Kč. Jistě se shodneme, že podporovat domácí průmysl jde mnohem transparentněji, účelněji, efektivněji a hospodárněji,” uzavírá externí spolupracovník.

Zdroj: Věstník veřejných zakázek

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek ...

CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější ...

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Modernizace Armády České republiky mezi roky 2016 až 2020

V březnu letošního roku ministerstvo obrany schválilo Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 6
 • premyslcz
  22:28 30.01.2016

  Pokud by měl někdo zájem o koupi CZ Bren 805, je k dostání na černém trhu v Sýrii.
  https://twitter.com/oryxspioen...

 • KOLT
  11:21 23.01.2016

  Jedním z důvodů malého počtu pušek se "stanagovou" šachtou v Astánu je údajně fakt, že první várka dodaných zbraní, která právě měla jít bojovým jednotkám primárně pro mise, měla příliš úzký vývrt hlavně... Po reklamaci už se to nestihlo pořádně vyzkoušet, takže se jelo raději se starými puškami.

  Jinak historie pušek dodaných armádě je taková, že prvních 500 ks dostaly bojové jednotky, strašlivě je zkritizovaly (počínaje spolehlivostí, konče nenastavitelnou pažbou). Tyhle pušky šly posléze méně exponovaným jednotkám. Bojové jednotky dostaly další versi, která také netrpěla nikterak vysokou spolehlivostí. Následně je i tato verse nahrazována MC versí. A brzy BRENy 2. Jo jo, kvalita mluví za sebe :-)))

 • Zbrojir
  10:32 23.01.2016

  Výměna zásobníkové šachty, která byla oficiálně zdůvodňována unifikací se spojenci na misích, měla převážně jiné příčiny aplikace, a to nespokojenost se zásobovacím ústrojím ve fázi „puška se systémovými vadami“ (zádržky při podání, vypadávání nábojů z vývodek, možnost vylétnutí sloupce nábojů při zachycení o hranu šachty, a samozřejmě i nemalé rozměry zásobníku).

  Z pohledu unifikace výzbroje v rámci ozbrojených sil ČR jako celku to nebylo správné rozhodnutí, i když koncoví uživatelé pušky CZ 805 Bren MC ho patrně přivítali. Týlové složky, odpovědné za provoz a zásobování, z obdobných změn v průběhu hromadných dodávek radost samozřejmě vůbec nemají, ale jejich hlas zde obvykle nemá velkou váhu.

  Podíl verzí v Afganistanu byl ovlivněn počáteční početní převahou původní verze, její dislokací primárně u bojové části armády a problémy s verzí MC, např. silné, demaskující záblesky a značná hlučnost aplikovaných úsťových brzd, které mj. poškozovaly i noktovizory, (musely být sejmuty a opětovně nahrazeny tlumičem plamene, celkem šlo o několik tisíc zbraní, do misí, tedy až na výjimky, zbraně v nevhodné konfiguraci nesměly). U MC šachty, kterou bylo nutné nejprve vyvinout, proto i odsunutí termínu dodávek verze MC prakticky až na druhou etapu přezbrojení MO ČR, ačkoli ji vojáci po vojskových zkouškách požadovali dodávat od samého počátku, se např. řešilo i samovolné vypadávání zásobníků při opření pušky o tělo střelce (puška na řemenu, tlakem o tělo se uvolnil oboustranný záchyt zásobníku)…

  Je tedy mylné se domnívat, že CZ 805 Bren se od počátku změnila jen v pár detailech, jako jsou poutka pro řemen, napínací páka, tvar křidélek přeřaďovače, zásobníková šachta, nebo ramenní opěra. Změn na zbrani bylo poměrně velké množství, byť běžný uživatel si velké části z nich patrně ani nevšimne, zbraň prostě postupně začala fungovat lépe a lépe. K tomu se logicky přidalo i postupné zvládání výrobních procesů.

  Abychom získali přesný přehled, musela by nám CZUB dát nahlédnout do příslušné výrobní dokumentace, kde jsou uvedeny všechny tzv. změnovky, ale ta to z pochopitelných důvodů nikdy neudělá, protože by to bylo přiznání k neutěšenému stavu připravenosti projektu CZ 805 Bren v době vítězství v „tendru“ počátkem roku 2010. Budou jich jistě celé desítky…

  Etapu „puška se systémovými vadami“ bych tedy limitoval minimálně dvěma roky dovývoje CZUB ve spolupráci s MO ČR (samotný vývoj CZ 805 Bren probíhal několik let před „osudným kontraktem“ z přelomu 2009/2010, z počátku výhradně u externí firmy).

  Etapu charakterizuje závažnost a četnost vad a nedostatků, v míře, kterou by normální zákazník u zbraně, logicky určené pro operační nasazení, nemohl nikdy akceptovat. Četnost nápravných opatření, řekněme reklamačních úkonů, i když v MO ČR je toto slovo v kauze Bren tabu, byla neobyčejně vysoká.

  A zde spočívá i základní omyl většiny příznivců CZUB a Brenu, jelikož jako příklad neoprávněnosti kritiky často uvádí zbraně z poslední etapy „v boji použitelná, byť s nemalými výhradami“, nebo ty, co prošly opakovanými vynucenými „nápravnými opatřeními“. To je však zjevná manipulace s fakty a zakrývání reálného průběhu „kvality“ dodávek. Tak nějak by jistě postupovalo i PR CZUB....

  Zejména po úniku informací o problémech Brenů v Afganistanu, který se mj. nekorektně svedl na uživatele, byla ze strany vedení MO ČR přijata velmi přísná opatření a kritikům z řad armády hrozí vyhazov. Někteří na svůj názor, prezentovaný na internetu, prý i doplatili, neprodloužením kontraktu… Takže se ani nedivím, že se vojáci, pokud vůbec, vyjadřují jen ústně, a v okruhu známých…

  Popsaný stav je tedy logický důsledek naprosto předčasného zavedení zbraně ve stadiu „polofunkční prototyp“ a velkého tlaku na hromadné dodávky, kdy bylo třeba četné vady a nedostatky vyřešit za pochodu, a CZUB v té době evidentně neměla patřičné know-how, protože něco podobného dělali po desetiletích a v mnoha případech i poprvé…

  Druhou hrubou chybou je fakt, že CZUB, resp. zpočátku externí firma, koncipovaly zbraň na základě pokoutně získaných a mnohdy i krajně problematických informací, kdy předložená (vítězná) modulární a multirážová CZ 805 Bren, nebyla tím, co moderní voják NATO pro nasazení v boji skutečně potřebuje. A proto i ta nová generace již po cca 5 letech, přesto, že životní cyklus produktů této kategorie se kalkuluje min. na dvě desetiletí…

  Proč se to neudělalo standardním způsobem, a nyní nemám na mysli způsob výběru dodavatele, ale obvyklé principy vývoje a výroby „speciální techniky“, tedy nejprve vývoj, vzorky, řádné technické a uživatelské zkoušky, vývoj ukončit, následně menší ověřovací série a po odstranění všech potíží teprve hromadné dodávky, tak o tom lze jen spekulovat. Můj názor je nenasytnost a nepodložené sebevědomí příslušné zbrojní lobby v kombinaci s tradiční neschopností státu umět hájit své zájmy, tedy v případě nedokonalého produktu říci jasné ne, do doby, než bude skutečně dosaženo požadované úrovně.

  Ale to by i o ryze odborných věcech nesměla rozhodovat politika, tzn., nejen o přidělení kontraktu konkrétnímu výrobci, ale především o tom, zda výrobek vyhovuje a má se hromadně odebírat, to už má náležet výhradně do kompetencí odborníků…

 • Pepa
  22:59 22.01.2016

  Zbrojir:

  Pokud jsem viděl nějaké fotky z Afg. tak tam stále používají pušky s původní šachtou a zásobníky cz, tedy pušky dodané vrámci prvního kontraktu...kde tedy začíná fáze "v boji použitelná" ?

 • Rase
  20:32 22.01.2016

  Zbrojir:
  konečně alespoň víme, že existuje "made in ČR" zbraň kterou nehodnotíte jako šrot. Ono, když je kvalitní výrobek, tak si cestu nejde sám. Bylo by pěkné, kdyby ona FAV-AR našla své místo u speciálních jednotek a třeba speciálních jednotek policie (nahradit M-4 a HK-416 nebo co to mají).
  Nejde jen o to vytvořit skvělou zbraň, ale umět ji prodat a mít konexe na vysoká místa - tak to bylo vždycky a u všech zbraní napříč historií. Zástupci AČR chtěli pro armádu SCAR, CZUB jim nabídli český SCAR - tak to dopadlo jak to dopadlo. Proto byly odsunuté lehké zbraně jako je tahle (vycházející z M-4). Bren bude tahounem u armády (pokud to někdo bude chtít změnit, tak nastane bordel), ale pořád je velký potenciál u zmíněných bezpečnostních složek a nenapadá mě důvod, proč by neměly být vyzbrojeny touhle zbraní - když je kvalitní (podpořit jiný tuzemský podnik než jen CZUB).

 • Zbrojir
  20:01 22.01.2016

  Pointou bylo, že to, k čemu někdo potřebuje celá léta, politická rozhodnutí a desítky, či spíše stovky milionů Kč, obvykle dodaných v různých formách ze státních zdrojů, nemalý aparát a široké zázemí, dokáže jiný téměř sám, mnohem rychleji a s podstatně skromnější částkou v řádu max. jednotek procent.

  Z uživatelského hlediska je V AR hodnocen lépe než CZ 805 Bren, to není jen názor můj, ale mnoha jiných, vojáky, včetně těch ze speciálních jednotek, počínaje. Mj. na internetu bylo zveřejněno srovnání, které učinila nějaká zájmová organizace (název si již nepamatuji) a popisovali tam i posun u CZ 805 Bren, v podstatě ve shodně s mými dřívějšími komentáři (pokud se k nim však chce někdo vyjadřovat, musí si je pořádně přečíst a nevytrhávat z kontextu), tedy od první fáze „polofunkční prototyp“ (vítěz "tendru") přes „puška se systémovými vadami“ (cca první dva roky dodávek) až po fázi "k boji použitelná", byť s výhradami. Pejorativní lidový výraz „šrot“ je pro fázi jedna jednoznačně a pro fázi dvě do značné míry velmi přiléhavý. Pro etapu tři už však nesedí.

  Pokud se tedy někdo chce bavit o CZ 805 Bren, pak by asi bylo žádoucí, kdyby upřesnil, o jaké etapě hromadných dodávek pro MO ČR vlastně diskutuje.

  Vnímat věci v časové ose mj. znamená, že nelze výkon produktu po absolvování poměrně trpkého vychytávaní vad a nedostatků, podle zpětného rázu patrně i s nastavením na vyšší odběr, brát jako typickou vlastnost produktů od počátku hromadných dodávek, ty mají často problém s funkcí i v běžných podmínkách. Kdo tento způsob hodnocení ignoruje, dopouští se manipulace....

  Mj. po vytažení z vody umí bezproblémově střílet zbraně těchto tříd (AR/SMG), konstruované před mnoha desetiletími, např. i taková letitá HaK MP5, střelbu s vytažením z vody zvládá i vz. 58.

 • Luky
  15:14 22.01.2016

  mě celkem nadchlo, jak na tu M4 nasadil ve 4:08 ty dvě vejce a pak z toho ****** vysypal předlouhou dávku :)

  Motostřelec:
  To profi zapískování by asi na videu nebylo, že?
  Předpokládám, že obstál.

 • Motostřelec
  14:56 22.01.2016

  Hezké leč trochu zavádějící. Třeba zapískování se při zkouškách provádí trochu jinak (pro zbraň brutálněji). Nicméně hezké video a chlapi v jejich omezených podmínkách chvalim.

  Nicméně mrkněte na šrot 1:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Zbrojir
  12:21 22.01.2016

  Tak jsem nahlédl, opět nebudu zdejší příspěvky nijak komentovat. Ale přidám námět k zamyšlení:

  Tohle vzniklo bez podpory státu, ryze za soukromé, oproti Brenu doslova za hubičku.

  M4 s pístovým mechanismem s automatickou regulací a dalšími změnami.

  Výrobní kapacita stovky zbraní ročně. Co by se asi stalo, kdyby se přidala i podpora státní v objemu 1%-10% té, co obdržela CZUB?

  https://www.youtube.com/watch?...

  A pak že ČR nemá prostor pro podporu domácího průmyslu mnohem efektivnějšími formami (konkurenční prostředí, korektní a regulérní podmínky, nejprve soutěž na produkt a poté na jeho výrobce, stačí se podívat do minulosti i do světa) než je soustavné lití obrovských zdrojů „do černé díry“.

  Jen dodávám, že nejsem s výrobcem v příbuzenském, pracovním ani jiném ekonomickém vztahu a nemám žádný podíl na jím prodaných zbraních.

 • Motostřelec
  10:02 22.01.2016

  Tak včera jsem si to zase na střelnici s tím svým polofunkčním šrotem BREN1 MC užil (jako konec konců již po X-té). Ruzné druhy munice, různé zásobníky a světe div se ten šrot pořád ne a ne vyrobit alespoň jednu závadu... ;-)

  A opět komukoliv jsem ho pučil, tak si pochvaloval zejména jeho chování při střelbě, ovladatelnost a zpracování a podotýkám, že jsme se na střelnici sešli s AR,AK,vz.58 ;-)

 • Motostřelec
  13:45 21.01.2016

  Chlapi to je zas diskuse typu "kdo chce psa bít, hůl si vždy najde"..

  A kontrolní otázka: Kolik váží s prázdným zásobníkem a mechanickými mířidli zbraň západoněmeckého soudruha HK416,G36, případně FN SCAR a nebo třeba naše PAR Mk3 ? Jo a samozřejmě s laufem 14.5", ne kratšim ;-) (malá nápověda, všechny maj +/-100g kolem 3.5 kg -> stejně jako BREN a všechny jdou na čumák kvůli orejlování. Koneckonců na čumák jde i neorejlovaná AK74)

  Hurvo> myslim, že až si na výše jmenované zbraně dáš příslušenství co si armáda vybrala pro BREN a šoupneš tam plnej zásobník, tak seš taky na 5kg jen to hvízdne ;-)

 • hurvo
  12:44 21.01.2016

  Ok uznavam svoj omyl, cital som to vtedy na janes a neuvedomil som si ze sa jedna o druhu sutaz.
  Teraz som trochu popozeral net a indovia tvrdia ze vsetky zahranicne pusky zlyhali. Co nie je pravdepodobne vzhladom na to ze sa zucastnil aj iwi.

 • Pepa
  11:44 21.01.2016

  Hurvo:

  Soutěže na krátkou karabinu se cz 805 neúčastnila.

 • hurvo
  09:27 21.01.2016

  http://s18.postimg.org/f3uvcv9...

  Odkaz na screen z jane's o finalistoch v indii. Clanok uz nie je dostupny.

  Ja som napisal ze vaha nabiteho brenu s prislusenstvom pouzivaneho v ossr je skoro 5 kil. Bolo to zdokladovane pri vojskovych skuskach.

 • CerVus
  14:51 20.01.2016

  juhelak: Nj největší problém ale na tom je fakt, že zatímco AČR bude muset protrpět 20let s polotovarem, tak všichni ostatní si za peníze, které armáda do projektu investovala pořídí už relativně použitelné pušky.

 • juhelak
  14:05 20.01.2016

  niko: ja vim byla to trochu ironie na ty posměšky. :) Já osobně to beru tak ze prvni verze byla tragedie a kdyby se ji vzalo treba 500 kusů tak je to uplne v pohode..opravila by se a ted by se bralo 17000 kusu BREN2, zadna ztrata by vicemene nebyla a byl by pokoj.. pokud od ted dalsich 15-20 let budou vychazet evoluce BRENU a cena se bude postupem casu snizovat, tak nebude co kritizovat a obecne budu rad kdyz se vetsina armadnich zakazek realizuje v rámci ČR. De facto tu vsichni kritizujeme 5 let starou vec, kterou nemuzeme vratit zpet...ted si par mesicu pockame na recenze BRENU 2 a bud si vsichni oddychnou vcetne Zbrojíře a nebo žačnem nanovo ten kolotoč :o))

 • niko
  13:24 20.01.2016

  to pepa: Vzhladom na to, ze Exkalibur skupuje slovenske kapacity na vyrobu delostreleckych systemov si myslim, ze prave naopak. Vy budete mat Evy, alebo ako ich potom nazvu v ACR, ci chcete, ci nie. :) U nas sa dufam presadi sucasna kamarackost s USA a vsadime na M4. Aj ked to je asi len zbozne prianie.
  to hurvo: zavedana v ACR bola Bozena

 • stirling
  13:19 20.01.2016

  Hurvo: tak co už se konečně přiznáš, že jsi lhal o indickém výborovém řízení? Nebo odůvodníš svá tvrzení podle kterých u nabitého brenu stoupá váha rychleji než u ostatních?

 • hurvo
  13:16 20.01.2016

  Podla skusenosti s ostatnymi slovenskymi projektmi ( t72 m2 moderna , aligator, sakal..) nedavam velke sance tomu ze hufnica eva bude nejak kvalitny system.
  Ale nebal by som sa zavedenia do acr, este nikdy nebola slovenska zbran zavedena v cesku. Tato cesta je jednosmerna v dobrom aj zlom.

 • Pepa
  12:58 20.01.2016

  hurvo

  No pokud je snaha dostat do Ačr houfnice Eva, tak vy zkrátka budete mít Breny. Pokud u nás zalobuje Nexter za Ceasary, tak si budete moct vybrat co chcete....

 • niko
  12:02 20.01.2016

  Vies juhelak, tieto argumenty boli aj pred zavedenim Brenu do ACR. No nepomohli. Ked si pozrieme politiku CZUB v spojitosti so sucasnou vladou, tak musi byt kazdemu jasne, ze Breny budu aj v OS SR. Toto nase vypisovanie tu je len taky vykryk do tmy. Ja osobne uz len dufam, ze zavadzat sa budu Breny II a ze tie su kvalitnejsie ako ich predchodcovia.

 • juhelak
  11:28 20.01.2016

  Hurvo, Niko: ja vám přeju aby vy jste si koupili něco jiného lepšího. U vás se Bren ve velkem ještě nenakoupil takže tu možnost ovlivnit to ještě máte. My už ne. A jelikož máte desítky a stovky argumentů proč je bren špatný, tak se vám to jistě ovlivnit povede.

 • niko
  10:48 20.01.2016

  Hurvo ono najst lacnejsie pusky ako ten srot Bren nie je az take tazke. V podstate 70 % pusiek je lacnejsich. :D

 • hurvo
  10:37 20.01.2016

  Zb30 sa vyvazal aj do afghanistanu, jeden taky s preberacimi znackami afganskeho kralovstva som mal v rukach, bohuzial s dost surovo zavarenou napinacou pakou.

  Jura: slovensko naozaj nema peniaze na take drahe zbrane, asi naozaj budeme musiet kupit nieco lacnejsie, napr fn scar, hk416, alebo tavor.

 • crusader
  19:18 19.01.2016

  LK vz. 26 se vyvážel se do řady států (Čína, Španělsko, Jugoslávie, státy Jižní Ameriky atd.). Nástupcem se stal mírně vylepšený typ, lehký kulomet ZB-30. Koncepce obou zbraní byla identická, ZB-30 se od svého předchůdce lišil především způsobem výroby a provedením některých součástí vnitřního mechanismu. vyvážel se např do Iránu, Rumunska nebo Turecka. ZB-30J byla úprava ZB-30 pro Jugoslávii.
  Že se předchůdce BRENu označoval ZGB-33 píšu ve svém příspěvku, původní verze určená pro VB byl ZB-27, po přepracování tedy ZGB-33 (požadavky Angličanů se ale promítly i do ZB-30, především zjednodušeným způsobem výroby).

  Nevím o tom, že by se připravoval nějaký lehký kulomet LK vz.34. Navíc, pokud by obsahoval to vz. neboli vzor, znamenalo by to, že byl přijat do výzbroje čs armády. To vz. 34 by znamenalo, že byl přijat do výzbroje v roce 1934, proč se do konce roku 1938 neobjevil ve výzbroji?

 • Jura99
  14:36 19.01.2016

  crusader: přepracovaný ZB-26 pro Británii nesl označení ZGB-33, nikoliv ZB-30, ten byl pro Rumunsko (ale dodal se do dalších asi 10 zemí). Verze ZGB-33 natolik zaujala čs. armádu, že po zpětné adaptaci na náboj 7,92 měl být nástupcem ZB-26 pod označením LK vz. 34. ZB-26 nebyl bez chyb, například žebrování hlavně, které mělo prospět chlazení díky větší ploše povrchu, paradoxně chlazení zhoršovalo. Proto BREN má hladkou hlaveň a i poslední zbrojovácký model ZB-30J je žebrovaný jen cca do půlky hlavně. Za nejslavnější jsem záměrně označil BREN, přestože to už byl vlastně anglický kulomet. ZB-26 se až na gigantickou zásilku do Číny moc neexportoval, exportní úspěch měl až ZB-30 a ZB-30J, dokonce i ZGB-33 se mimo kousky pro britský tendr exportoval do několika států v počtu asi 5tis. ks.
  Takže i tolik slavná zbraň se prakticky neustále vylepšovala.

 • Pepa
  10:30 19.01.2016

  Kolt:

  Pokud znáte seznam "serepetiček" dodaných k cz 805, tak by možná bylo fajn ho zveřejnit....než tvrdit, že těch 77k je prakticky za holou zbraň...

 • crusader
  10:23 19.01.2016

  Jura99
  Nejslavnější český kulomet nebyl BREN ale LK vz. 26, který se vyvinul přímo z Pragy 24 (jen prototyp)
  BREN vznikl na základě zájmu Velké Británie o ZB 27 (exportní verze LK vz. 26). Jenže ten byl v ráži 7.92 Mauser, proto VB požadovala přepracování na 7,7 (0.303 British) který byl označen ZB 30. Po konzultacích s anglickými odborníky byly provedené některé úpravy k zlepšení činnosti zbraně. Z toho se vyvinul vylepšený typ ZGB 33, který byl úspěšně předveden anglické komisi a v květnu 1933 bylo do Velké Británie dodáno prvních 10 kusů.
  Po úspěšných zkouškách byla zakoupena licence a kulomet se začal vyrábět ve státní zbrojovce Small Arms Factory v Enfieldu. Byl pojmenován jako BREN (BRno a ENfield). Takže ty úpravy byly jen kvůli Angličanům, čs armáda stále používala LK vz. 26.

  Předat CZ 805 někomu kdo nemá peníze zadarmo, by byl pěkný nesmysl, vůbec v případě, že nemáme prakticky žádné zbraně pro vyzbrojení záložních jednotek (a to ani pro AZ).
  Dokonce bych se odvážil tvrdit, že by to zavánělo vlastizradou

 • Jura99
  08:19 19.01.2016

  KOLT: však i asi nejslavnější česká zbraň, kulomet BREN, byl cca pátou vývojovou řadou původního vzoru (kulomet Praga vz.24) a byla to prakticky zcela jiná zbraň. Pokud je CZ806 "jiná" zbraň, možná se tady diskutuje o ničem, že chyby jsou odstraněny. Dosud nakoupené CZ805 se neztratí, vojáci si s nima pohrajou a dají se pak darovat někomu, kdo nemá na zbraně peníze, třeba Slovensku ;). CZUB zaměstnává asi 1700 lidí, to stojí za podporu. Mimochodem, kolik bude stát státní podpora např. nově budované továrně Land Rover na Slovensku?

 • KOLT
  21:12 18.01.2016

  pro juhelak: Jestli s ní budete brzy sloužit, tak vám držím palce, ať máte štěstí na kus! A vlastně vám vůbec držím palce :-)

  Nicméně ten argument s F-35, ten je hoooodně slabej ;-) F-35 už teď umí mnoho věcí, o kterých si současná letadla mohou nechat jen zdát. A má ohromný potenciál do budoucna. CZ-805 neumí nic, co by neuměly konkurenční, často mnohem starší zbraně. A o jejím potenciálu vypovídá zavádění BRENu 2, který je absolutně překopaný, přičemž odstraňuje většinu nedostatků, které byly první versi vytýkány už pro vojskových zkouškách... To o něčem svědčí, ne?

  Když už jsme u těch VZ, jak je možné, že zavádíme do armády zcela novou zbraň (technická podobnost s CZ-805 je minimální, procento zaměnitelných dílů bude zanedbatelné) bez výběrového řízení? A proběhnou vůbec vojskové zkoušky? Asi jako kdyby PČR po Feliciích nakoupla Fábie bez VŘ....

 • KOLT
  21:06 18.01.2016

  Těch cca 77 kKč není cena vycucaná z prstu, nýbrž přímo z kontraktu! A je jen za kvér a pár serepetiček kolem (popruh, čištění, tuším pár zásobníků a sumek, ne ale všechny). Čili víceméně za to, co dostanete i v maloobchodě. Nespekulujte o ní, fakt ná tolik jedna puška stála :-( Optika, granátomety, značkovače, školení, rozpady atd. atp., vše jsou další součásti kontraktu, ve smlouvě jasně vyznačené. Proč myslíte, že MO se tak dloooouho kroutilo, než bylo donucené jít s pravdou ven?

 • Zbrojir
  16:19 18.01.2016

  Celková hodnota kontraktu (417 031 121,20 Kč) je ve věstníku uváděna bez DPH!

  Toto berte opět jen jako pomůcku, a nenechte se nijak rušit…

 • Pepa
  14:30 18.01.2016

  Pajo:

  I cz 805 se dodávaly s optikou, tak si z těch 118k nejdříve škrtni cca 50k co šlo za Meoptou. No a v tom zbytku máš ještě rozpuštěnou cenu příslušenství, granátometů, ... Stačí se podívat co stojí sumka a zjistíš, že to nejsou zanedbatelné položky.

 • juhelak
  13:40 18.01.2016

  a pokud vím ta článek je o bren 2 a o nem jsou v diskuzi tak dva komentáře. ;o)
  Nejsem pamětník ani nemam tolik času abych si u každe konkurenční lepsí pušky našel jestli měla nebo nemela nejake vady nebo problemy pri zavádění..BREN 2 už si dodělávali sami za své, takže cena by mela byt o mnoho níž. Pokud se před x lety někdo rozhodl že utocnou pušku budeme vyrábět doma, tak ted už to změnit nejde a pokud je po 5 letech BREN2 nakonec dobrá puška tak to stálo ještě docela málo.

 • juhelak
  13:32 18.01.2016

  no dobrá. diskuze se vyvinula v to že jedna strana ma úplnou pravdu a ta druhá hloupejší to pres desítky komentáru nechce pochopit.
  Ze to bylo predrazené nikdo nepochybuje, že jim šli v zakázce naproti to je taky pravda. Ze se na tom nekdo zahojil to by byl šok kdyby ne hlavně v tom období kdy se tam pohyboval Barták a spol.

  Jestli je ta puška špatná a bude se mi s ni spatně strilet možná zjistím brzy sám. kam jde ta dvojka nevim. nekde nejsou jeste ani jednicky.
  Tou cenou sem reagoval ze srovnavat cenu prvni objednavky s cenou x let stare konstrukce je trochu nefer..F35 taky neumi nic navic oproti starsím mnohem levnejsim letadlum..umet bude mozna za pár let..a taky je nekolikanásobně dražší. Ted si fakt nejsem jistý ale USA myslim nemá žádné majetkové podíly ve zbrojních firmam a i tak jim platí vývojové programy, které casto ani nedopadnou.

 • pajo
  13:10 18.01.2016

  Pre Pepa, juhelak, Jura99: Zjavne ste clanok necitali pozorne. V clanku sa pise, citujem: "Přesto se vtírá otázka, zda čeští daňoví poplatníci museli zaplatit 2 miliardy Kč za nákup tisíců pušek CZ 805 BREN, které pouze po pěti letech od zavedení do výzbroje nahrazuje doplňuje prakticky jiná konstrukce." Konkretne armada nakupila 17 tisic pusiek BREN 1, takze cena 118 tisic za kus CZ BREN 1 je realna a zaplatena. Posledny nakup hovori uz o CZ BREN 2. Nejde o to za kolko bude CZUB predavat BREN 2 v buducnosti, ale za kolko nakupovala armada CR. Chapete ten rozdiel?

 • Pepa
  11:42 18.01.2016

  Ještě bych si dovolil jednu zavádějící poznámku k ceně BRENů pro armádu.Zavádějící proto, protože jsem schopen zjistit jen maloobchodní ceny optiky a neznám cenu pro armádu, která bude jistě výrazně nižší (doufám).

  Součástí poslední dodávky je také optika od Meopty:

  2600ks ZD-Dot, 1600ks DV-Mag3 a 1450ks NV-Mag3

  Použiji maloobchodní ceny na http://www.meopta-optika.cz/...

  ZD-Dot: 20922,-
  DV-Mag: 17748,-
  NV-Mag: 157366,-

  To dělá 310 974 700,- Kč v maloobchodních cenách

  Při ceně celé zakázky 417 mil korun by při takových cenách na CZ UB moc nezbylo....

  Pak jsou tam samozřejmě ještě další položky:

  500ks značkovačů (odhad cca 20000,- kus)

  800ks granátometů (odhad min 30000,- kus)

  atd atd.

  Myslím že cena okolo 70k za jednu pušku je dost nereálná....

 • Kozlus
  23:02 17.01.2016

  stirling:
  Jiste neni zadouci, aby byla z CR jen montovna ale nekdo, kdo vyprodukuje smejd 805 a jeste pouzije tyhle metody na jeho prosazeni do ACR, by mel dostat navzdy zakaz uchazet se o jakekoliv zakazky v CR. To neni o tom, ze to neni nejlepsi zbran na svete. To je o tom, ze se do vyberoveho rizeni dala nefunkcni zbran bez ukonceneho vyvoje, za silenou cenu a ta zbran vyhrala a byla zavedena i pres odpor hodnoticich. Pokud nebyl nikdo z nasi politicke reprezentace podplacen, tak je okamzite nutne tyhle exoty vyhodit pro uplnou neschopnost a zbavit je svepravnosti, protoze takhle blbej clovek je nebezpecnej sobe i vsem okolo.

 • stirling
  22:42 17.01.2016

  Pozor na to, pokud je tam i školení tak to samozřejmě nemůžeme počítat do ceny zbraně, mimochodem školení kolikrát dosahuje třeba i 1/3 zakázky, záleží na rozsahu a hlavně počtu školených. Můžete říct, že je to tam jen proto aby se obhájila ta suma a pokud někdo máte důkaz jděte hned na polici, ale rozhodně to nemůže nikdo počítat do ceny zbraně.
  Hurvo: prosím odůvodni a nalinkuj svá tvrzení o indii a hlavně vysvětli proč naroste tolik váha u brenu oproti konkurenci když je nabitý?
  Mimochodem tvoje stížnost v každém druhém postu, že jí koupilo slovensko? Myslím, že to by jsi měl rozdmychávat někde na slovensku a ne na českém vojenském webu, tady si toho odpovědní těžko všimnou... Paralela se zuzanou se přímo nabízí, skoro jí nikdo nechce a máte jí ve výzbroji, proč jste nenakoupili něco západního vyzkoušeného v boji co drží pohromadě i když se z toho střílí?
  Myslím, že pořád dokola tu tvrdíme, že bren není nejlepší puška na světě a přesto odmítám, aby se z čr stala prašivá montovna, protože málokdy uděláš něco nejlepšího i třeba do top 3 je obtížné dostat se. A pak to můžeš přirovnat ke každému výrobku v čr, proč radši nekoupit licenci a nedělat ten lepší výrobek? Protože by to byl náš konec pánové, zkuste se nad tím zamyslet, nikdo nedělá jen to top je spousta průměru i podprůměru, ale prodává se to a vyvíjí. Jednou tady někdo argumentoval, že rusko je vyspělé protože tam adidas dělá šampon, vlastně ten člověk ani netušil, že potvrzuje opak. Montovnu ti dnes firma postaví i v pralese.
  Omlouvám se za tu délku.

 • KOLT
  22:37 17.01.2016

  Když už jsme u těch přirovnání, tak nákup CZ-805 pro AČR připomíná asi takovouto situaci: Do tendru na automobily pro PČR se přihlásí Volkswagen se zavedeným, odzkoušeným a poměrně úspěšným, byť poněkud drahým modelem a Škoda Auto s víceméně prototypem modelu, který existuje pouze v několika exemplářích a donedávna na něm automobilka ani moc nepracovala. Nikdo jiný se nepřihlásil mimo jiné proto, že na podání přihlášek byl jeden měsíc na konci roku. Soutěž vyhraje ŠA, ačkoliv její nabídka je dražší. Hlavními argumenty jsou a) unikátnost modelu, který umí jezdit na benzín i naftu (stačí vyměnit motor, převodovku, sání, CPU a nádrž); b) větší dojezd na jednu nádrž (ačkoliv oba modely mají stejně velké nádrže a udávanou stejnou spotřebu).

  V průběhu testování dodaných kusů se ukáže, že automobilka není málem ani schopna dodat požadovaných 5 ks, které by měly shodné díly. Samotné testování prokáže zásadní systémové nedostatky modelu, takže jej prostě nejde zavést. Místo toho, aby byla ŠA vyřazena, je urychleně zahájen dovývoj, přičemž argumentem pro odsunutí dodávek je, že PČR zrovna nemá peníze (ačkoliv tendr byl vyhlášen a na rychlo řešen právě kvůli tomu, že zrovna bylo dost peněz). Po více jak roce dovývoje už je model alespoň v základu provozuschopný, takže se odebere 500 ks. Při jejich provozování se ukáží nejen další nedostatky, ale také mizerná kvalita automobilů. Přesto je po ani ne roce rozhodnuto je ze zkušebního provozu v okrese Horní-Dolní pustit na práci na D1.

  Hlavní výtky uživatelů vůči vozu:
  1) kvalita na úrovni čínských automobilek – běžně dochází k výpadku brzd či motoru, o méně důležitých částech ani nemluvě
  2) při prudším zabouchnutí dveří často dochází k jejich vypadnutí z pantů
  3) nelze zařadit zpátečku při nastartovaném motoru
  4) chybí otevírání zadních dveří z prostoru kabiny, vždy je nutné použít klíč přímo ve dveřích
  5) u prvních 500 kusů nebyl nastavitelný volant, později ano, ale prakticky jej nebylo možné nastavit na běžnou postavu
  6) u některých dodávek byl průměr tankovací trubky příliš úzký, takže do něj není možné zastrčit tankovací pistoli
  7) žárovky hlavních světlometů často praskají, navíc je smí vyměňovat pouze speciálně proškolení technici, kteří pochopitelně nestíhají
  8) použité pneumatiky vykazují nadměrné opotřebení, vysokou hlučnost, špatné chování především na mokré vozovce a zvýšenou spotřebu
  9) zimní pneumatiky jsou tragické kvality

  Přes všechny tyto nedostatky nakupuje PČR vesele další a další vozy za cenu o cca 2/3 vyšší, než za kolik se zmíněný model prodává na maloobchodním trhu.


  Připadá vám to nepředstavitelné? Tak přesně takhle to bylo s CZ-805.

 • KOLT
  22:08 17.01.2016

  Za vulgarismus se trochu omlouvám, ale fakt nechápu, jak někdo může obhajovat nerozebiratelnou sestavu závěru u vojenské pušky. A ještě s takovými argumenty, jako že řešíme nýt za 3.50 Kč.... Kdyby byl fixovaný v poloze tělem zbraně a při rozebírání by byl uživatelsky odejmutelný, ať klidně stojí 3.5 kKč. Takhle je to prostě trapas, to neokecá nikdo, ani PR z Brodu.

  Obhájci CZ-805, uveďte mi prosím jedinou věc, která je na tomto kvéru unikátní, a která přinesla něco zásadního z hlediska vývoje v kategorii ÚP. Jakou "přidanou hodnotou pro armádu s malým počtem vojáků" puška přinesla? Děkuji.

 • KOLT
  22:01 17.01.2016

  Prosím pěkně, přiznejte si, že ta cena je prostě mnohem vyšší než u maloobchodně koupené zbraně, to je to tak těžké? Žádné speciální příslušenství, které by opravňovalo zvýšení cený o 30 kKč, prostě CZUB nedodává. Nesmysly o školení ap. taky vynechte, protože to je v rámci zakázky samostatná položka... Armáda prostě platí za pušku o cca 2/3 víc než civil v obchodě, to je realita. Velmi smutná :-(

  Ohledně nekvality Brenů – článek a reportáž zmiňované hurvou jsou z České televize, tak dva roky zpět, není problém dohledat. Samozřejmě se to ututlalo. MO prohlášení bylo v tom smyslu, že o ničem takovém neví, a kdyby i nakrásně Bren skutečně selhal, tak mají přeci vojáci v záloze pistoli (super, taky z CZUB, jen jí občas vypadával zásobník a tak...). Na onwar.eu pod článkem o Wanatu je poměrně rozsáhlá diskuse na toto téma, kterou odstartoval Ivo Zelinka, dnes zástupce velitele 43. vpr. Na strelectvi.cz je o CZ-805 také výživná diskuse, přispívají do ní i uživatelé z řad AČR, nic pochvalného se od nich nedočtete.

  Prostě kritika CZ-805 stran kvality, technických řešení, uživatelské přívětivosti a zavedení do výzbroje existuje, jen si těžko hledá cestu do větších médií, protože a) CZ má dokonalé PR, takže tomu málokdo "mimo obor" vůbec věří (jak vidno i tady, kde jsou všichni aspoň trochu postižení ;-) ); b) metody "boje" CZUB za svou pověst jsou tak drsné, že si každý soudný vydavatel dvakrát rozmyslí, než o nich něco kritického napíše...

  Mně vážně nejde o to kritizovat něco, protože je to české. Já si naopak hrozně moc vážím každého, kdo u nás něčeho poctivě dosáhl! Když si mám vybrat v obchodě, koupím primárně český výrobek, i si připlatím (třeba nosítko na prcky jsem koupil o poznání dražší, přitom od stejné firmy, prostě proto, že bylo Made in CR a ne PRC). Kdybych si měl teď z fleku vybrat jakoukoliv flintu z civilního trhu, jdu do VAR. Nejsem ale ochotný podporovat firmu, která a) trvale dodává OS Č(SS)R šunty, dnes navíc předražené; b) je namyšlená až hrůza; c) její metody obchodního boje jsou dle mého za hranou morálního chování; d) vlastně ani nemusí být česká (majetkové propojení CZUB je dosti pochybné).

 • CerVus
  20:58 17.01.2016

  juhelak: No já našel cenu hk416 jak ji pořizovalo americké velitelství speciálních sil. Kupovali 3x během 5ti let a cena se ze 1650usd s každým nákupem snížila zhruba o 100usd. Jenže tady bude hranice pod kterou ta zbraň prostě nepůjde. Nečekám, že by šla dolů až k hranici za kterou amíci kupují vybavené verze m4, tedy 1200usd.

 • juhelak
  18:23 17.01.2016

  idealni by bylo srovnat cenu brenu s cenou m4 v době kdy se zavadela a tu cenu prevest na kolik by to odpovídalo v dnesnich cena. Kdo vi kolik bude stát bren třeba za deset let mozna polovinu.

 • hurvo
  18:16 17.01.2016

  no a tu sa nezhodneme ci ma alebo nema bren kvalitu.
  Tavor, hk416, FN F2000, M4, G36, SCAR 16L, vsetko pusky lacnejsie a lepsie ako bren.

 • Jura99
  18:02 17.01.2016

  hurvo: článek, kde Indové z tendru Bren vyřadili, mě minul. Naposledy registruju informaci, že v užším výběru je CZ807, Beretta a Galil, pak až, že je tendr zrušen. Máte-li odkaz o vyřazení CZ807, sem s ním, jinak to neberu jako nepravdivé.
  Já bych byl rád, aby rozhodně nebyla vybrána žádná laciná zbraň, ale nějaká "hi-tech" s přidanou hodnotou pro armádu s malým počtem vojáků, která bude porážet početného, ale průměrně vyzbrojeného nepřítele. Lacině můžeme zachovat Sa58, popř. obnovit jejich výrobu. Inspirace je Izrael, kde umí z malého detailu vydřít kapitál a armáda si nemůže dovolit plýtvat lidmi, proto umí přizpůsobit výzbroj.
  Ruční zbraně se do armády zavádějí na cca 30 a více let, rozdíl v pořizovací ceně v řádech desítek procent je zcela malicherný (pokud nevyzbrojujete čínskou armádu o pár milionech mužů), rozhoduje kvalita.

 • hurvo
  17:32 17.01.2016

  v indii boli vo finale beretta a galil, vysledky nezverejnili, namiesto toho zavadzaju modernizovany insas (tiez nepodarok).
  Vo francuzsku vyber este neskoncil , kandidat na vyhru je asi HK416A5.
  V oboch tendtroch sa zucastnil BREN-2 a neuspel. Takze s napatim ocakavam vysledky testovania BRENU-2 v ACR a OSSR.
  Kuracina nesuvisiaca tema, tender na pistole pre MVSR a MOSR, vyhrala CZUB a GLOCK. A ak by som bol, ja vyrobca pistoli CZ tak by som sa hambil ze moje pistole su zaradene pre kancelarske funkcie a na ulicu a do armady ide glock.

  Osobne by som bol rad keby v ramci ceska a slovenska bola zakupena lacna kvalitna a ceska alebo slovenska zbran , kvalitna ako vz. 58 vo svojej dobe. Napr. PAR po vyvoji. Paci sa mi TAVOR kde zbran bola dlhodobo testovana a upravovana dokym bola zavedena. MSBS prechadza podobnym vyvojom. A CZUB keby nebola taka namachrovana a nevybrala si politicku cestu, tiez mohla dodat nieco aspon priemerne pre nase a vase ozbrojene sily.

 • Jura99
  17:15 17.01.2016

  hurvo: Když si vzpomínáte na titulek, hoďte odkaz na ten článek (a doufejme, že je maximálně půl roku starý).
  Prečo sa neprodává? To je celkem zavádějící výrok, protože například ze zmíněných tendrů pro Indii a Francii nevyšel vítěz žádný a tedy dosud žádný výrobce neprodal ani pažbu. Prodej 18tis. pro AČR, 2,6tis pro Mexiko, 0,6tis pro OSSR není "neprodává".
  Hmotnost nabité zbraně 5kg, - no zajímavé proč posuzujete zrovna hmotnost nabité? Že by náboje pro Bren byly těžší než třeba pro SCAR? :) Nenabitý Bren 1 má 3,58kg, SCAR má 3,29kg a Bren 2 má 3,09kg (ošem s hlavní 11").
  Kritika Bren 1 je po technické stránce oprávněná, ale i ta má své meze. Mimochodem však toto je článek o Bren 2. Dále se kritizují okolnosti nákupu (např. u pana Zbrojíře asi tak 70% jeho kritiky), což nesouvisí s technickými vlastnostmi zbraně. Osobní útok na čest národa, to nevím, ale asi budete sám vědět, vždyť na Slovensku se vyzdvihuje do nebes pan Kuracina a jeho výrobek, navíc v diskusích na toto téma se okolo nabalily vyslovené nesmysly (např. že zbraní K-100 je vyzbrojena FBI, že uzamčení rotací je patentovaný světový unikát atp.) a že zakázku nedostal jen proto, že "nemaže".

 • Pepa
  17:01 17.01.2016

  Jak už to tak bývá, tak to s cenou bude nejspíš někde mezi...vyčíslení ceny příslušenství není zcela v pořádku, protože tam jsou položky, které nejsou příslušenstvím: teleskopická pažba, kompenzátor zdvihu, MC šachta, páka závěru, ... . Za příslušenství by mohli být brány jen pokud by byly v dodávce duplicitně....cena příslušenství by tedy mohla být cca 18-20k.

  No bylo by hezké, kdyby se dostala diskuze od zajišťovacího kolíku za 3,50 např. k otázce, jestli je nutné mít odpružený zápalník a řešit jeho blokaci...

 • hurvo
  16:49 17.01.2016

  no spominam si na titulku > nove breny selhavaji v boji. ked uz ide len o ten clanok.

  nejde o to ze sa bren nepredava, ale preco sa nepredava.

  Elipsovito nerovnomerne navrtane otvorys otrepami v plynovej trubici ktore poskodzuju piestik, fakt nesvedcia o kvalite vyroby.
  Zaver zbrane ktory vymlati dieru do drazky v zavere nesvedci o kvalite navrhu.
  Vaha nabitej zbrane 5kg a poistka ktora vadi strielajucej ruke nesvedci o dobrej ergonomii.

  A nazor ze sa aj tak nic nezmeni tak drzte hubu a krok je bezny len demokraciach karpatskeho typu.

  Preco je u niektorych ludi brana kritika jedneho konkretneho vyrobku , ako osobny utok na cest a narod???

Stránka 1 z 6