CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Foto: CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR
CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ BREN 2. Jedná se o zásadně přepracovanou verzi, chceme-li druhou generaci, původních útočných pušek CZ 805 BREN. Kromě pušek obrana nakoupila pistole, granátomety, optiku a laserové značkovače.

Pokračuje přezbrojení Armády ČR

Podle Ministerstva obrany ČR dosud čeští vojáci získali 17 678 útočných pušek CZ 805 BREN A1/A2. Zbraně obdržely všechny druhy vojsk a postupně jimi budou vybaveni i příslušníci Aktivní zálohy. Výměna ručních palných zbraní Armády ČR ale není u konce.

„Využití zbraně CZ 805 BREN A1/A2 pro potřeby AČR se odhaduje v horizontu dvaceti a více let. V návaznosti na potřeby Aktivní zálohy a personální doplnění útvarů bude pokračovat dovyzbrojení české armády i v příštím roce,“ uvedl v říjnu náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Generál Bečvař pronesl svá slova při říjnovém testování útočných pušek CZ BREN 2 příslušníky 7. mechanizované brigády. Právě útočné pušky CZ BREN 2, podle Věstníku veřejných zakázek, jsou předmětem poslední objednávky ručních palných zbraní pro Armádu ČR.

Poslední objednávka je rozdělená do dvou částí. V rámci první za více než 417 milionů Kč armáda získá 1900 útočných pušek CZ BREN 2 s 356 mm dlouhou hlavní a zkrácené CZ BREN 2 s 279 mm dlouhou hlavní. Zbraně jsou komorované na náboj 5,56 × 45 mm NATO.

Součástí objednávky je 800 podvěsných granátometů CZ 805 G1 pro munici 40 × 46 mm. Čeští vojáci mají ve výzbroji pro granátomety například tříštivo-trhavou 40mm munici HE-FRAG92 a “protipancéřovou” HE-DP92 - probíjí až 40 mm pancíře a exploduje uvnitř.

V ceně je rovněž dodávka 2600 zaměřovacích kolimátorů ZD-Dot, 1600 přídavných denních dalekohledů DV-Mag 3 a 1450 přídavných nočních dalekohledů NV-Mag 3 - vše od české firmy Meopta. Denní i noční dalekohledy pracují v kombinaci s kolimátorem a poskytují trojnásobné zvětšení. Oba dalekohledy lze použít samostatně mimo zbraň.

Vojáci získají rovněž 500 laserových značkovačů a osvětlovačů DBAL-A2TM. Přístroj dokáže vysílat laserový parsek ve viditelném i infračervném světle. DBAL-A2TM funguje rovněž jako infračervená “baterka” pro přístroje noční vidění (např. NV-Mag 3.). 

Kromě toho Armáda ČR pro zajištění provozu zbraní druhé objednávky získala 26 souprav náhradních dílů (1 : 100) a 20 souprav nářadí zbrojíře pro útočnou pušku CZ BREN 2. Dále 80 souprav náhradních dílů (1 : 10) a 15 souprav nářadí zbrojíře pro podvěsný granátomet CZ 805 G1. Za pozornost stojí také 520 přepravních obalů pro útočné pušky.

V rámci druhé části objednávky čeští vojáci získají 5500 pistolí CZ 75 SP-01 Phantom v ceně bez mála 60 milionů Kč. Ve výzbroji Armády ČR (od roku 2012) se již nachází 5570 pistolí Phantom.

Nákup zbraní pro Armádu ČR - úhel pohledu

Zajímavé je porovnání českých nákupů ručních palných zbraní s polskými. Zatímco v ČR jsou nákupy předmětem kritiky, z polské strany zaznívají směrem do Česka pochvalné hlasy.

V Polsku již řadu let netrpělivě čekají na domácí útočnou pušku MSBS-5,56. V minulém roce polská armáda objednala prvních deset kusů pro vojenské zkoušky. S plošným zavedením MSBS-5,56 do polské armády se však počítá až v roce 2017, přitom prototyp byl představen již v roce 2007.

Podle polského serveru Altair brání zavedení zbraně byrokratické překážky - především přetahování polského ministerstva obrany s firmou Fabryka Broni o technická práva na zbraň.

“Stojí za zmínku, že Češi - na rozdíl od Polska - vše koupil od tuzemských dodavatelů: Česká Zbrojovka poskytla zbraně a Meopta optické a elektrooptické zaměřovače. Nevyhlásili technický dialog nebo výběrové řízení, ani nemuseli bránit své kroky. Navíc koupili konstrukci představenou jen několik měsíců nazpět, kdy se poprvé ukázala upravená verze CZ BREN 2. To všechno zvyšuje šance - samozřejmě se stálou finanční a politickou podporou vlády - pro vývoz zbraní a tím příjem do státního rozpočtu a vytvoření pracovních míst,” dočteme se na polském webu Altair.

Mezi širokou českou vojenskou veřejností však projekt "BREN" takové nadšení nevyvolal.

Původnímu provedení CZ 805 BREN byla vyčítána řada konstrukčních a systémových nedostatků - velká hmotnost, špatná ergonomie, špatné vyvážení, špatné řešení ovládacích prvků, velké zásobníky (později napraveno), dlouhá a neergonomická pažba (napraveno soukromou firmou), obtížná údržba v poli (nerozebíratelný závěr a sestava pístu) a také vysoká cena.

Pochybná byla i možnost dvouranné dávky, která není v praxi prakticky využívána - leč to je věc názoru. Z dalších lze vyjmenovat táhlo závěru pohybující se při střelbě, absence lůžkové pojistky zásobníku (později napraveno), absence vypouštěče závěru nebo nemožnost natáhnout zbraň v zajištěné poloze.

“Ihned po zavedení do výzbroje Armády ČR se mediálně vychvalovaný, modulární a multirážový

CZ 805 BREN stal terčem silné kritiky především koncových uživatelů, která směřovala zejména k nízké funkční spolehlivosti, k nevhodnému řešení ovládacích prvků, vyvážení, celkové ergonomii a samozřejmě i k neobvykle vysoké pořizovací ceně. V prvních dvou letech dodávek lze hovořit o vadách „systémového charakteru,“ uvedl na dotaz aktivní člen zbrojařské komunity a občasný externí spolupracovník Armádních novin (nepřál si uvést své jméno, redakce jméno zná).

Armádní noviny na všechny nedostatky upozornily v rozhovoru CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi. Původně MO ČR obhajovaná konstrukce CZ 805 BREN je však v případě CZ BREN 2 zcela zapomenuta. CZ BREN 2 na první pohled řeší největší kritiky koncových uživatelů směrem k CZ 805 BREN.

“Uvedení zásadně přepracovaného modelu CZ BREN 2 na trh, v podstatě v duchu kritických připomínek koncových uživatelů k první generaci Brenu, a to již po cca pěti letech od zahájení hromadných dodávek „modulární a multirážové novinky CZ 805 BREN“ MO ČR, je nejen logické pokračování mnohaleté kauzy BREN“, ale i dostatečný důkaz, že výrobce, přes sebevědomá prohlášení, si byl vědom malé perspektivy původního projektu na bázi CZ 805,” uvedl člen zbrojařské komunity.

CZ BREN 2 je na první pohled moderní zbraní odpovídající současným požadavkům. Jak se říká: "Po bitvě je každý generál." Přesto se vtírá otázka, zda čeští daňoví poplatníci museli zaplatit 2 miliardy Kč za nákup tisíců pušek CZ 805 BREN, které pouze po pěti letech od zavedení do výzbroje nahrazuje doplňuje prakticky jiná konstrukce.

“Kontrakt na Breny první generace byl bezpochyby politické rozhodnutí, které mělo dát CZ finance, čas, know-how a reference pro vývoj skutečně konkurenceschopného produktu v kategorii „útočná puška“. Hromadným nákupem evidentně nedokonalé CZ 805 BREN jsme tedy velmi neefektivně a samozřejmě i neobyčejně draze hradili vývoj a dovývoj v soukromé společnosti, což daňové poplatníky stálo cca 2 miliardy Kč. Jistě se shodneme, že podporovat domácí průmysl jde mnohem transparentněji, účelněji, efektivněji a hospodárněji,” uzavírá externí spolupracovník.

Zdroj: Věstník veřejných zakázek

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek ...

CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější ...

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Modernizace Armády České republiky mezi roky 2016 až 2020

V březnu letošního roku ministerstvo obrany schválilo Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Voodoo
  10:58 08.01.2016

  Rozhodně netvrdím, že se na celé kauze BREN nedají najít pozitiva. Většinu z nich jste zde již uvedli. Ale pořád je to hledání pozitiv na něčem, co je v samém zárodku z mého ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodně netvrdím, že se na celé kauze BREN nedají najít pozitiva. Většinu z nich jste zde již uvedli. Ale pořád je to hledání pozitiv na něčem, co je v samém zárodku z mého pohledu negativní. Zkusím menší analogii.

  Sebevražedný atentátník provede teroristický útok, při kterém ale zabije pouze sám sebe a nikoho dalšího. To že nezabil nikoho dalšího je pozitivní. Ale sakra, pořád to byl teroristický útok.

  Je fajn, že dokážeme najít spoustu pozitiv na kauze BREN, ale pořád se tu bavíme o zkorumpované veřejné zakázce.

  Reakce na některé komentáře

  Wenet01: Máte pocit, že to u nás opravdu jinak nešlo?

  Charlie, Jan Grohmann: X-krát zmiňované nedostatky CZ 805 Bren jsou podle mého názoru přímý důsledek toho, že zbraň vyhrála výběrové řízení ve stádiu, kdy nebyl ukončen její vývoj. Bylo tomu tak i v případě M-16, Sa80 a CETME L? A pokud ano, znamená to, že když je korupce ok jinde, tak je ok i u nás?

  Když to shrnu. Pokud by za nedostatky Brenu stála neschopnost konstruktérů, nedostatečné know-how, atd. tak je to sice na houby. Ale pořád je to přijatelnější, než když za tím stojí korupce. Protože z mého pohledu, tady byl jednoznačně prostor, know-how i technické zázemí na to, aby CZUB přišla se zbraní na úrovni CZ Bren 2 na první dobrou.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  10:55 08.01.2016

  Charlie: M16 alebo celá platforma AR-15 bola na začiatku šmejd a Vietnam to dokázal, ale už niekoľko rokov je M4A1 spoľahlivá a kvalitná puška. CZ BREN 2 vyzerá fajn, myslím tým ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: M16 alebo celá platforma AR-15 bola na začiatku šmejd a Vietnam to dokázal, ale už niekoľko rokov je M4A1 spoľahlivá a kvalitná puška. CZ BREN 2 vyzerá fajn, myslím tým vychytané muchy CZ 805, najlepšie sa to však ukáže v praxi, v Afganistane napríklad. Akurát BREN 2 vyzerá ako čistá kópia pušky FN SCAR.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:55 08.01.2016

  ještě než zbrojír napíše tu svojí A4 kritiky ( není mysleno zle), tak přestante už řešít korupci na MO. To byla zlatá era ODS a Lidovců nekdy od roku 2007 do 2012, kdy tam ...Zobrazit celý příspěvek

  ještě než zbrojír napíše tu svojí A4 kritiky ( není mysleno zle), tak přestante už řešít korupci na MO. To byla zlatá era ODS a Lidovců nekdy od roku 2007 do 2012, kdy tam rejžovali lidi jako Vlasta, Mirda Dalík atd..jo nahrabali si strasné peníze..ale na ukor armády..armada sama o sobě na tom nemela nic akorát byla bita..
  Ale tahle era je troufám si ríci už dávno pryc a doufam ze se už nevrátí..stejne jako moda barevých a kostkovaných obleků ala devadesáty léta :o)Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:48 08.01.2016

  Díky za článek. Diskuze se opět rozjede naplno :) Za mě, ano byla to zbytečně velká podpora soukromé firmy..chtěli ji nepokrytě pomoci. První varianta nic moc, ale funkční s ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky za článek. Diskuze se opět rozjede naplno :)
  Za mě, ano byla to zbytečně velká podpora soukromé firmy..chtěli ji nepokrytě pomoci. První varianta nic moc, ale funkční s chybama..paradoxně si dali práci a makali na té zbrani aby odstranili mouchy (mohlo se to dělat už na zacátku, ale možná už neměli prachy na další roky vývoje), ale není pěkný je kritizovat za to že tak rychle tu pušku upravili.
  Za 2 miliardy je nakonec funkční zbran, která je opravdu naše a já sem rád. Málo lidi má přehled o tom jak to funguje jinde mnohem hůře. Kolik miliard ročně utopí třeba USA za projekty u kterých třeba po několika letech příjdou na to že je vlastně nepotřebují a vývoj ukončí..
  Polsko podle mě v tom utopilo řádově více a ještě tu zbran nemají.
  Je možné že se za těch 20 let dočkáme ještě brenu 3..4..proc ne..je fajn že na tom pořád pracují. Přeju jim aby si tu zbran vyhlídlo do výzbroje ještě pár států..
  Btw karabiny už se kupovat nebudou?Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:28 08.01.2016

  Nákup zbraní je vždy politická záležitost a je otázkou, jestli v době míru lze vůbec bez patřičného nakrmení těch co rozhodují cokoliv koupit. Stačí se podívat, jak se u nás dělaly ...Zobrazit celý příspěvek

  Nákup zbraní je vždy politická záležitost a je otázkou, jestli v době míru lze vůbec bez patřičného nakrmení těch co rozhodují cokoliv koupit. Stačí se podívat, jak se u nás dělaly zbrojní zakázky před druhou válkou...a to se měli čeho bát.

  cz 805 byla vyhovující i v původní verzi na zásobníky G36 a s ovládáním ala sa 58.

  BREN 2 má parametry na to, aby v budoucnu vytlačil M4 od 601. Takže vzhledem k unifikaci to lze chápat i jako pozitivum...záleží skutečně jen na úhlu pohledu.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:25 08.01.2016

  Jen ještě připomenu španělský projekt útočné pušky CETME L. Zbraň byla přijata španělskou armádou v 80. letech. Po zavedení se ukázalo, že zbraň není moc přesná, spolehlivá a má ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen ještě připomenu španělský projekt útočné pušky CETME L.
  Zbraň byla přijata španělskou armádou v 80. letech. Po zavedení se ukázalo, že zbraň není moc přesná, spolehlivá a má malou životnost. Byla také drahá. V roce 1996 komise potvrdila, že zbraň byla urychleně zavedena do výzbroje na nátlak politiků. Španělé se nakonec v roce 96, po deseti letech od zavedení, rozhodli pro německou G36E. Vyrobeno bylo 60 000 kusů CETME L.Skrýt celý příspěvek

 • David
  10:18 08.01.2016

  Nevím. Podle mne měl být důkladnější a delší vývoj, samo zavedení nové zbraně nebylo přeci až tak akutní. Nakoupit menší množství zbraní, ty důkladně vyzkoušet, shromáždit ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím. Podle mne měl být důkladnější a delší vývoj, samo zavedení nové zbraně nebylo přeci až tak akutní. Nakoupit menší množství zbraní, ty důkladně vyzkoušet, shromáždit poznatky, odstranit nedostatky - a potom zavést nový, již vyzkoušený typ pro celou armádu. Pro zbrojovku by to byla zakázka jako zakázka a - a vše by bylo pro armádu, ale i daňového poplatníka levnější a tedy i výhodnějšíSkrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:16 08.01.2016

  Jsem v tomhle trošku jinde a vítězí spíše patriotismus a proto neříkám podívejte se BREN 2 dokazuje jak BREN 1 byl na ho..., ale říkám si, že to není v ačr tak prohnilé a tímto ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem v tomhle trošku jinde a vítězí spíše patriotismus a proto neříkám podívejte se BREN 2 dokazuje jak BREN 1 byl na ho..., ale říkám si, že to není v ačr tak prohnilé a tímto krokem dali najevo, že opravdu chtějí nejlepší možnou zbraň i když jako v tomto případě vlastně dali do ruky další argument svým kritikům.
  Jsem rád, že máme cz pušku a 2 mld. jsme nevyhodil jak tu bylo zmíněno, puška rozhodně je použitelná a nikdo ji nevyhazuje.
  U nás je sebemrskačství módní, ale to je namístě např. u t72m4cz a nikoliv u BREN, snažte se vidět to dobré a rozhodně nic na světě není jen bílé. BERN je trošku víc "zašedlej", ale cz firma má konkurenční produkt včetně vlastního vývoje a ačr slušnou pušku. Spousta států nám může závidět.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:07 08.01.2016

  Je to taková klasická česká prasárnička. Nicméně trend je pozitivní :-) Před 20 lety se dala ČKD miliarda na vlaky pro ČD a výsledek byl nula. Teď za 2 miliardy máme aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to taková klasická česká prasárnička.
  Nicméně trend je pozitivní :-)
  Před 20 lety se dala ČKD miliarda na vlaky pro ČD a výsledek byl nula.
  Teď za 2 miliardy máme aspoň nepovedenou verzi, která ale střílí.

  Pro mě to stojí takto:
  Dáme skladové vz 58 kurdům což je dobrá věc
  Jejích místo ve skladech zabere 805.
  Z pohledu zachování civilizace je to pozitivní.
  Z detailního pohledu efektivity je člověku na zvracení.Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  09:47 08.01.2016

  V podstatě je to pořád to samé do kolečka a očekávám, že i komentáře zde budou podobné těm předchozím. Přesto se na ty od Zbrojíře těším. Celá kauza BREN podle mého názoru ...Zobrazit celý příspěvek

  V podstatě je to pořád to samé do kolečka a očekávám, že i komentáře zde budou podobné těm předchozím. Přesto se na ty od Zbrojíře těším.

  Celá kauza BREN podle mého názoru prostě v pořádku není. Ano, ty výsledky v důsledku možná zase tak hrozné nejsou, jak tu někteří uvádíte, viz třeba příspěvek od Rase. Ale pořád se bavíme o zkorumpované státní zakázce a na to nesmíme zapomínat. A pokud jí budeme tolerovat, protože ono to nakonec pro nás nedopadlo zase tak špatně, tak se korupce v tomhle státě nikdy nezbavíme.

  Podpora domácího průmyslu, jsem pro všema deseti. Ale rozhodně ne cestou zkorumpování veřejné zakázky. Jak se píše v závěru článku, "Jistě se shodneme, že podporovat domácí průmysl jde mnohem transparentněji, účelněji, efektivněji a hospodárněji”. Což v konkrétní podobě mohlo být podobu např. výběrového řízení na vývoj útočné pušky.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:37 08.01.2016

  Všichni kritici mají pravdu, ale tohle se nevyhýbá ani jiným armádám. Třeba taková US ARMY, ta svým vokákům dodala neuvěřitelné klumpry M-16, což byla blbá puška na ještě ...Zobrazit celý příspěvek

  Všichni kritici mají pravdu, ale tohle se nevyhýbá ani jiným armádám.

  Třeba taková US ARMY, ta svým vokákům dodala neuvěřitelné klumpry M-16, což byla blbá puška na ještě blbější střelivo (jediná povedená věc byla ergonomie a to je trochu málo), a aby to kulometčíkům nebylo líto, dostali M-60, u níž je mi doteď záhadou, jak z vynikající MG42 dokázali stvořit takový krám.

  Britové zase vyvinuli ten svůlj werk jménem SA80, což byl ještě horší případ, a je ironií, že obě dvě tyhle konstrukce k použitelnosti dotáhli až Němci oh Hecklera a Kocha.

  Česká armáda teď získala blbou pušku na debilní ráži, která se nějakým záhadným způsobem drží jak hovno košile a přechod na ní vidím jako největší downgrade naší armády za posledních 20 let. A ne, 5.56x45 není dobrá ráže a její nedostatky se nedají odstranit. Za ty roky, co je ve výzbroji, už pro ní vyvinuli spoustu různých projektilů (FN hned potom, co byla zavedena do výzbroje, protože ten americkej originál nestál za nic), přičemž o každém se tvrdilo, že je to řešení všech neduhů, aby se nakonec ukázalo, že je prostě jen jinak blbej než ty předchozí.

  No, lepší už to nebude, jakákoliv ráže kolem 6.8 se nikdy nezavede, protože přezbrojení by bylo moc drahé a 7.62x39 chybí léta vývoje, navíc je pro moderního vojáka, přetíženého zbytečnostmi, příliš těžká a stejně se s ní díky mizernému střeleckému výcviku neumí trefit.Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  09:30 08.01.2016

  Doobrý den pane Grohmane, nešlo by zde zařadit tabulku s rozměry, hmotností a hlavními rozdíly mezi Bren A1/A2 a Bren 2?

  Doobrý den pane Grohmane, nešlo by zde zařadit tabulku s rozměry, hmotností a hlavními rozdíly mezi Bren A1/A2 a Bren 2?

 • Jura99
  09:16 08.01.2016

  Je jasné, že obecně vzato je zvýhodnění jednoho soukromého výrobce státem nepřijatelné, ačkoliv v podobě investičních pobídek a dotací se děje běžně. Na druhou stranu, pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

  Je jasné, že obecně vzato je zvýhodnění jednoho soukromého výrobce státem nepřijatelné, ačkoliv v podobě investičních pobídek a dotací se děje běžně. Na druhou stranu, pokud se jedná pouze o peníze, tak kolik z těch 2mld. za nákup BREN 1 se státu vrátí tím, že si za ně domácí výrobce vyvinul dost možná konkurenceschopnou zbraň a vývozní artikl? Rovněž 2mld. ztráta by se realizovala za předpokladu, že by nakoupený BREN 1 skončil na šrotišti. To jistě neskončil, takže ztráta je nižší.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:15 08.01.2016

  Pokud se bude BREN2 postupně zavádět k pěchotě a jejich BREN1 půjdou k záložákům a nebojovým jednotkám, které nejsou závislé na útočných puškách (posádky vozidel, spojaři, kuchaři ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se bude BREN2 postupně zavádět k pěchotě a jejich BREN1 půjdou k záložákům a nebojovým jednotkám, které nejsou závislé na útočných puškách (posádky vozidel, spojaři, kuchaři atd.) ale nějakou zbraň potřebují už z principu - navíc ve stejné ráži jako zbytek armády. Tak v tom nemám problém a všechno bude v pořádku. Zafinancovala se nová tuzemská zbraň a pokryla se potřeba pušek pro nebojové jednotky a bojové jednotky dostanou už zbraň s vychytanými mouchami.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  09:06 08.01.2016

  Nakoupení několika tisíc prototypů včetně optik a dalšího příslušenství, nelze pokládat za přijatelné řešení ať by se dělo co chtělo. Spolupráce státu, finanční, konzultační ( i ...Zobrazit celý příspěvek

  Nakoupení několika tisíc prototypů včetně optik a dalšího příslušenství, nelze pokládat za přijatelné řešení ať by se dělo co chtělo.
  Spolupráce státu, finanční, konzultační ( i třeba příslušníků bojových útvarů např. na úrovni velitelů čet ) atd., se má dít především v době vývoje , výroby několika max. desítek zkušebních zbraní, na úrovni vojskových zkoušek a následného doladění zbraně.

  Jenže v naší zemi není důležité co se postaví , nebo vyrobí , ale hlavně když se stát podojí o hafo milionů i kdyby to mělo stát miliardy.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  08:51 08.01.2016

  Když tak čtu slova toho externího spolupracovníka, tak jako kdybych četl Zbrojíře. Bych se ani nedivil, kdyby to byl on :-) Jinak mám radost, že se nenakoupilo 2600 BREN 1, ...Zobrazit celý příspěvek

  Když tak čtu slova toho externího spolupracovníka, tak jako kdybych četl Zbrojíře. Bych se ani nedivil, kdyby to byl on :-)

  Jinak mám radost, že se nenakoupilo 2600 BREN 1, protože na konci minulého roku to tak dle uveřejněných informací vypadalo. Mám dotaz na Zbrojíře: jaký máte názor na BREN 2? A kolik útočných pušek bude vlastně AČR jesště pořizovat?Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  08:15 08.01.2016

  Pořád dokola...ano stálo to za () po pěti letech dojde ke změně, stát vlastně dotoval vývoj u domácího výrobce. Nedávno jsem se bávil právě s několika poláky, kteří mne překvapili ...Zobrazit celý příspěvek

  Pořád dokola...ano stálo to za () po pěti letech dojde ke změně, stát vlastně dotoval vývoj u domácího výrobce. Nedávno jsem se bávil právě s několika poláky, kteří mne překvapili názorem, že pokud to nejde jinak, má se to udělat právě takto - pořád lepší než nakupovat něco takového jako je flinta v zahraničí. Chtě, nechtě musím souhlasit ,že by bylo poměrně trapné, kdybychom od vzniku státu zorvna nyní nedokázali vyzbrojit vojáka vlastní puškou - ostatně byli jsme jediní kdo to dokázal i za bolševikaSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 14 z 14