CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Foto: CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR
CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ BREN 2. Jedná se o zásadně přepracovanou verzi, chceme-li druhou generaci, původních útočných pušek CZ 805 BREN. Kromě pušek obrana nakoupila pistole, granátomety, optiku a laserové značkovače.

Pokračuje přezbrojení Armády ČR

Podle Ministerstva obrany ČR dosud čeští vojáci získali 17 678 útočných pušek CZ 805 BREN A1/A2. Zbraně obdržely všechny druhy vojsk a postupně jimi budou vybaveni i příslušníci Aktivní zálohy. Výměna ručních palných zbraní Armády ČR ale není u konce.

„Využití zbraně CZ 805 BREN A1/A2 pro potřeby AČR se odhaduje v horizontu dvaceti a více let. V návaznosti na potřeby Aktivní zálohy a personální doplnění útvarů bude pokračovat dovyzbrojení české armády i v příštím roce,“ uvedl v říjnu náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Generál Bečvař pronesl svá slova při říjnovém testování útočných pušek CZ BREN 2 příslušníky 7. mechanizované brigády. Právě útočné pušky CZ BREN 2, podle Věstníku veřejných zakázek, jsou předmětem poslední objednávky ručních palných zbraní pro Armádu ČR.

Poslední objednávka je rozdělená do dvou částí. V rámci první za více než 417 milionů Kč armáda získá 1900 útočných pušek CZ BREN 2 s 356 mm dlouhou hlavní a zkrácené CZ BREN 2 s 279 mm dlouhou hlavní. Zbraně jsou komorované na náboj 5,56 × 45 mm NATO.

Součástí objednávky je 800 podvěsných granátometů CZ 805 G1 pro munici 40 × 46 mm. Čeští vojáci mají ve výzbroji pro granátomety například tříštivo-trhavou 40mm munici HE-FRAG92 a “protipancéřovou” HE-DP92 - probíjí až 40 mm pancíře a exploduje uvnitř.

V ceně je rovněž dodávka 2600 zaměřovacích kolimátorů ZD-Dot, 1600 přídavných denních dalekohledů DV-Mag 3 a 1450 přídavných nočních dalekohledů NV-Mag 3 - vše od české firmy Meopta. Denní i noční dalekohledy pracují v kombinaci s kolimátorem a poskytují trojnásobné zvětšení. Oba dalekohledy lze použít samostatně mimo zbraň.

Vojáci získají rovněž 500 laserových značkovačů a osvětlovačů DBAL-A2TM. Přístroj dokáže vysílat laserový parsek ve viditelném i infračervném světle. DBAL-A2TM funguje rovněž jako infračervená “baterka” pro přístroje noční vidění (např. NV-Mag 3.). 

Kromě toho Armáda ČR pro zajištění provozu zbraní druhé objednávky získala 26 souprav náhradních dílů (1 : 100) a 20 souprav nářadí zbrojíře pro útočnou pušku CZ BREN 2. Dále 80 souprav náhradních dílů (1 : 10) a 15 souprav nářadí zbrojíře pro podvěsný granátomet CZ 805 G1. Za pozornost stojí také 520 přepravních obalů pro útočné pušky.

V rámci druhé části objednávky čeští vojáci získají 5500 pistolí CZ 75 SP-01 Phantom v ceně bez mála 60 milionů Kč. Ve výzbroji Armády ČR (od roku 2012) se již nachází 5570 pistolí Phantom.

Nákup zbraní pro Armádu ČR - úhel pohledu

Zajímavé je porovnání českých nákupů ručních palných zbraní s polskými. Zatímco v ČR jsou nákupy předmětem kritiky, z polské strany zaznívají směrem do Česka pochvalné hlasy.

V Polsku již řadu let netrpělivě čekají na domácí útočnou pušku MSBS-5,56. V minulém roce polská armáda objednala prvních deset kusů pro vojenské zkoušky. S plošným zavedením MSBS-5,56 do polské armády se však počítá až v roce 2017, přitom prototyp byl představen již v roce 2007.

Podle polského serveru Altair brání zavedení zbraně byrokratické překážky - především přetahování polského ministerstva obrany s firmou Fabryka Broni o technická práva na zbraň.

“Stojí za zmínku, že Češi - na rozdíl od Polska - vše koupil od tuzemských dodavatelů: Česká Zbrojovka poskytla zbraně a Meopta optické a elektrooptické zaměřovače. Nevyhlásili technický dialog nebo výběrové řízení, ani nemuseli bránit své kroky. Navíc koupili konstrukci představenou jen několik měsíců nazpět, kdy se poprvé ukázala upravená verze CZ BREN 2. To všechno zvyšuje šance - samozřejmě se stálou finanční a politickou podporou vlády - pro vývoz zbraní a tím příjem do státního rozpočtu a vytvoření pracovních míst,” dočteme se na polském webu Altair.

Mezi širokou českou vojenskou veřejností však projekt "BREN" takové nadšení nevyvolal.

Původnímu provedení CZ 805 BREN byla vyčítána řada konstrukčních a systémových nedostatků - velká hmotnost, špatná ergonomie, špatné vyvážení, špatné řešení ovládacích prvků, velké zásobníky (později napraveno), dlouhá a neergonomická pažba (napraveno soukromou firmou), obtížná údržba v poli (nerozebíratelný závěr a sestava pístu) a také vysoká cena.

Pochybná byla i možnost dvouranné dávky, která není v praxi prakticky využívána - leč to je věc názoru. Z dalších lze vyjmenovat táhlo závěru pohybující se při střelbě, absence lůžkové pojistky zásobníku (později napraveno), absence vypouštěče závěru nebo nemožnost natáhnout zbraň v zajištěné poloze.

“Ihned po zavedení do výzbroje Armády ČR se mediálně vychvalovaný, modulární a multirážový

CZ 805 BREN stal terčem silné kritiky především koncových uživatelů, která směřovala zejména k nízké funkční spolehlivosti, k nevhodnému řešení ovládacích prvků, vyvážení, celkové ergonomii a samozřejmě i k neobvykle vysoké pořizovací ceně. V prvních dvou letech dodávek lze hovořit o vadách „systémového charakteru,“ uvedl na dotaz aktivní člen zbrojařské komunity a občasný externí spolupracovník Armádních novin (nepřál si uvést své jméno, redakce jméno zná).

Armádní noviny na všechny nedostatky upozornily v rozhovoru CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi. Původně MO ČR obhajovaná konstrukce CZ 805 BREN je však v případě CZ BREN 2 zcela zapomenuta. CZ BREN 2 na první pohled řeší největší kritiky koncových uživatelů směrem k CZ 805 BREN.

“Uvedení zásadně přepracovaného modelu CZ BREN 2 na trh, v podstatě v duchu kritických připomínek koncových uživatelů k první generaci Brenu, a to již po cca pěti letech od zahájení hromadných dodávek „modulární a multirážové novinky CZ 805 BREN“ MO ČR, je nejen logické pokračování mnohaleté kauzy BREN“, ale i dostatečný důkaz, že výrobce, přes sebevědomá prohlášení, si byl vědom malé perspektivy původního projektu na bázi CZ 805,” uvedl člen zbrojařské komunity.

CZ BREN 2 je na první pohled moderní zbraní odpovídající současným požadavkům. Jak se říká: "Po bitvě je každý generál." Přesto se vtírá otázka, zda čeští daňoví poplatníci museli zaplatit 2 miliardy Kč za nákup tisíců pušek CZ 805 BREN, které pouze po pěti letech od zavedení do výzbroje nahrazuje doplňuje prakticky jiná konstrukce.

“Kontrakt na Breny první generace byl bezpochyby politické rozhodnutí, které mělo dát CZ finance, čas, know-how a reference pro vývoj skutečně konkurenceschopného produktu v kategorii „útočná puška“. Hromadným nákupem evidentně nedokonalé CZ 805 BREN jsme tedy velmi neefektivně a samozřejmě i neobyčejně draze hradili vývoj a dovývoj v soukromé společnosti, což daňové poplatníky stálo cca 2 miliardy Kč. Jistě se shodneme, že podporovat domácí průmysl jde mnohem transparentněji, účelněji, efektivněji a hospodárněji,” uzavírá externí spolupracovník.

Zdroj: Věstník veřejných zakázek

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek ...

CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější ...

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Modernizace Armády České republiky mezi roky 2016 až 2020

V březnu letošního roku ministerstvo obrany schválilo Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • niko
  12:02 20.01.2016

  Vies juhelak, tieto argumenty boli aj pred zavedenim Brenu do ACR. No nepomohli. Ked si pozrieme politiku CZUB v spojitosti so sucasnou vladou, tak musi byt kazdemu jasne, ze Breny ...Zobrazit celý příspěvek

  Vies juhelak, tieto argumenty boli aj pred zavedenim Brenu do ACR. No nepomohli. Ked si pozrieme politiku CZUB v spojitosti so sucasnou vladou, tak musi byt kazdemu jasne, ze Breny budu aj v OS SR. Toto nase vypisovanie tu je len taky vykryk do tmy. Ja osobne uz len dufam, ze zavadzat sa budu Breny II a ze tie su kvalitnejsie ako ich predchodcovia.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:28 20.01.2016

  Hurvo, Niko: ja vám přeju aby vy jste si koupili něco jiného lepšího. U vás se Bren ve velkem ještě nenakoupil takže tu možnost ovlivnit to ještě máte. My už ne. A jelikož máte ...Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo, Niko: ja vám přeju aby vy jste si koupili něco jiného lepšího. U vás se Bren ve velkem ještě nenakoupil takže tu možnost ovlivnit to ještě máte. My už ne. A jelikož máte desítky a stovky argumentů proč je bren špatný, tak se vám to jistě ovlivnit povede.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:48 20.01.2016

  Hurvo ono najst lacnejsie pusky ako ten srot Bren nie je az take tazke. V podstate 70 % pusiek je lacnejsich. :D

  Hurvo ono najst lacnejsie pusky ako ten srot Bren nie je az take tazke. V podstate 70 % pusiek je lacnejsich. :D

 • hurvo
  10:37 20.01.2016

  Zb30 sa vyvazal aj do afghanistanu, jeden taky s preberacimi znackami afganskeho kralovstva som mal v rukach, bohuzial s dost surovo zavarenou napinacou pakou. Jura: slovensko ...Zobrazit celý příspěvek

  Zb30 sa vyvazal aj do afghanistanu, jeden taky s preberacimi znackami afganskeho kralovstva som mal v rukach, bohuzial s dost surovo zavarenou napinacou pakou.

  Jura: slovensko naozaj nema peniaze na take drahe zbrane, asi naozaj budeme musiet kupit nieco lacnejsie, napr fn scar, hk416, alebo tavor.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  19:18 19.01.2016

  LK vz. 26 se vyvážel se do řady států (Čína, Španělsko, Jugoslávie, státy Jižní Ameriky atd.). Nástupcem se stal mírně vylepšený typ, lehký kulomet ZB-30. Koncepce obou zbraní byla ...Zobrazit celý příspěvek

  LK vz. 26 se vyvážel se do řady států (Čína, Španělsko, Jugoslávie, státy Jižní Ameriky atd.). Nástupcem se stal mírně vylepšený typ, lehký kulomet ZB-30. Koncepce obou zbraní byla identická, ZB-30 se od svého předchůdce lišil především způsobem výroby a provedením některých součástí vnitřního mechanismu. vyvážel se např do Iránu, Rumunska nebo Turecka. ZB-30J byla úprava ZB-30 pro Jugoslávii.
  Že se předchůdce BRENu označoval ZGB-33 píšu ve svém příspěvku, původní verze určená pro VB byl ZB-27, po přepracování tedy ZGB-33 (požadavky Angličanů se ale promítly i do ZB-30, především zjednodušeným způsobem výroby).

  Nevím o tom, že by se připravoval nějaký lehký kulomet LK vz.34. Navíc, pokud by obsahoval to vz. neboli vzor, znamenalo by to, že byl přijat do výzbroje čs armády. To vz. 34 by znamenalo, že byl přijat do výzbroje v roce 1934, proč se do konce roku 1938 neobjevil ve výzbroji?Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:36 19.01.2016

  crusader: přepracovaný ZB-26 pro Británii nesl označení ZGB-33, nikoliv ZB-30, ten byl pro Rumunsko (ale dodal se do dalších asi 10 zemí). Verze ZGB-33 natolik zaujala čs. armádu, ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: přepracovaný ZB-26 pro Británii nesl označení ZGB-33, nikoliv ZB-30, ten byl pro Rumunsko (ale dodal se do dalších asi 10 zemí). Verze ZGB-33 natolik zaujala čs. armádu, že po zpětné adaptaci na náboj 7,92 měl být nástupcem ZB-26 pod označením LK vz. 34. ZB-26 nebyl bez chyb, například žebrování hlavně, které mělo prospět chlazení díky větší ploše povrchu, paradoxně chlazení zhoršovalo. Proto BREN má hladkou hlaveň a i poslední zbrojovácký model ZB-30J je žebrovaný jen cca do půlky hlavně. Za nejslavnější jsem záměrně označil BREN, přestože to už byl vlastně anglický kulomet. ZB-26 se až na gigantickou zásilku do Číny moc neexportoval, exportní úspěch měl až ZB-30 a ZB-30J, dokonce i ZGB-33 se mimo kousky pro britský tendr exportoval do několika států v počtu asi 5tis. ks.
  Takže i tolik slavná zbraň se prakticky neustále vylepšovala.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:30 19.01.2016

  Kolt:

  Pokud znáte seznam "serepetiček" dodaných k cz 805, tak by možná bylo fajn ho zveřejnit....než tvrdit, že těch 77k je prakticky za holou zbraň...

  Kolt:

  Pokud znáte seznam "serepetiček" dodaných k cz 805, tak by možná bylo fajn ho zveřejnit....než tvrdit, že těch 77k je prakticky za holou zbraň...

 • crusader
  10:23 19.01.2016

  Jura99 Nejslavnější český kulomet nebyl BREN ale LK vz. 26, který se vyvinul přímo z Pragy 24 (jen prototyp) BREN vznikl na základě zájmu Velké Británie o ZB 27 (exportní verze ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Nejslavnější český kulomet nebyl BREN ale LK vz. 26, který se vyvinul přímo z Pragy 24 (jen prototyp)
  BREN vznikl na základě zájmu Velké Británie o ZB 27 (exportní verze LK vz. 26). Jenže ten byl v ráži 7.92 Mauser, proto VB požadovala přepracování na 7,7 (0.303 British) který byl označen ZB 30. Po konzultacích s anglickými odborníky byly provedené některé úpravy k zlepšení činnosti zbraně. Z toho se vyvinul vylepšený typ ZGB 33, který byl úspěšně předveden anglické komisi a v květnu 1933 bylo do Velké Británie dodáno prvních 10 kusů.
  Po úspěšných zkouškách byla zakoupena licence a kulomet se začal vyrábět ve státní zbrojovce Small Arms Factory v Enfieldu. Byl pojmenován jako BREN (BRno a ENfield). Takže ty úpravy byly jen kvůli Angličanům, čs armáda stále používala LK vz. 26.

  Předat CZ 805 někomu kdo nemá peníze zadarmo, by byl pěkný nesmysl, vůbec v případě, že nemáme prakticky žádné zbraně pro vyzbrojení záložních jednotek (a to ani pro AZ).
  Dokonce bych se odvážil tvrdit, že by to zavánělo vlastizradouSkrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:19 19.01.2016

  KOLT: však i asi nejslavnější česká zbraň, kulomet BREN, byl cca pátou vývojovou řadou původního vzoru (kulomet Praga vz.24) a byla to prakticky zcela jiná zbraň. Pokud je CZ806 ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: však i asi nejslavnější česká zbraň, kulomet BREN, byl cca pátou vývojovou řadou původního vzoru (kulomet Praga vz.24) a byla to prakticky zcela jiná zbraň. Pokud je CZ806 "jiná" zbraň, možná se tady diskutuje o ničem, že chyby jsou odstraněny. Dosud nakoupené CZ805 se neztratí, vojáci si s nima pohrajou a dají se pak darovat někomu, kdo nemá na zbraně peníze, třeba Slovensku ;). CZUB zaměstnává asi 1700 lidí, to stojí za podporu. Mimochodem, kolik bude stát státní podpora např. nově budované továrně Land Rover na Slovensku?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:12 18.01.2016

  pro juhelak: Jestli s ní budete brzy sloužit, tak vám držím palce, ať máte štěstí na kus! A vlastně vám vůbec držím palce :-) Nicméně ten argument s F-35, ten je hoooodně slabej ...Zobrazit celý příspěvek

  pro juhelak: Jestli s ní budete brzy sloužit, tak vám držím palce, ať máte štěstí na kus! A vlastně vám vůbec držím palce :-)

  Nicméně ten argument s F-35, ten je hoooodně slabej ;-) F-35 už teď umí mnoho věcí, o kterých si současná letadla mohou nechat jen zdát. A má ohromný potenciál do budoucna. CZ-805 neumí nic, co by neuměly konkurenční, často mnohem starší zbraně. A o jejím potenciálu vypovídá zavádění BRENu 2, který je absolutně překopaný, přičemž odstraňuje většinu nedostatků, které byly první versi vytýkány už pro vojskových zkouškách... To o něčem svědčí, ne?

  Když už jsme u těch VZ, jak je možné, že zavádíme do armády zcela novou zbraň (technická podobnost s CZ-805 je minimální, procento zaměnitelných dílů bude zanedbatelné) bez výběrového řízení? A proběhnou vůbec vojskové zkoušky? Asi jako kdyby PČR po Feliciích nakoupla Fábie bez VŘ....Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:06 18.01.2016

  Těch cca 77 kKč není cena vycucaná z prstu, nýbrž přímo z kontraktu! A je jen za kvér a pár serepetiček kolem (popruh, čištění, tuším pár zásobníků a sumek, ne ale všechny). Čili ...Zobrazit celý příspěvek

  Těch cca 77 kKč není cena vycucaná z prstu, nýbrž přímo z kontraktu! A je jen za kvér a pár serepetiček kolem (popruh, čištění, tuším pár zásobníků a sumek, ne ale všechny). Čili víceméně za to, co dostanete i v maloobchodě. Nespekulujte o ní, fakt ná tolik jedna puška stála :-( Optika, granátomety, značkovače, školení, rozpady atd. atp., vše jsou další součásti kontraktu, ve smlouvě jasně vyznačené. Proč myslíte, že MO se tak dloooouho kroutilo, než bylo donucené jít s pravdou ven?Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  16:19 18.01.2016

  Celková hodnota kontraktu (417 031 121,20 Kč) je ve věstníku uváděna bez DPH!

  Toto berte opět jen jako pomůcku, a nenechte se nijak rušit…

  Celková hodnota kontraktu (417 031 121,20 Kč) je ve věstníku uváděna bez DPH!

  Toto berte opět jen jako pomůcku, a nenechte se nijak rušit…

 • Pepa
  14:30 18.01.2016

  Pajo: I cz 805 se dodávaly s optikou, tak si z těch 118k nejdříve škrtni cca 50k co šlo za Meoptou. No a v tom zbytku máš ještě rozpuštěnou cenu příslušenství, granátometů, ... ...Zobrazit celý příspěvek

  Pajo:

  I cz 805 se dodávaly s optikou, tak si z těch 118k nejdříve škrtni cca 50k co šlo za Meoptou. No a v tom zbytku máš ještě rozpuštěnou cenu příslušenství, granátometů, ... Stačí se podívat co stojí sumka a zjistíš, že to nejsou zanedbatelné položky.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:40 18.01.2016

  a pokud vím ta článek je o bren 2 a o nem jsou v diskuzi tak dva komentáře. ;o) Nejsem pamětník ani nemam tolik času abych si u každe konkurenční lepsí pušky našel jestli měla ...Zobrazit celý příspěvek

  a pokud vím ta článek je o bren 2 a o nem jsou v diskuzi tak dva komentáře. ;o)
  Nejsem pamětník ani nemam tolik času abych si u každe konkurenční lepsí pušky našel jestli měla nebo nemela nejake vady nebo problemy pri zavádění..BREN 2 už si dodělávali sami za své, takže cena by mela byt o mnoho níž. Pokud se před x lety někdo rozhodl že utocnou pušku budeme vyrábět doma, tak ted už to změnit nejde a pokud je po 5 letech BREN2 nakonec dobrá puška tak to stálo ještě docela málo.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:32 18.01.2016

  no dobrá. diskuze se vyvinula v to že jedna strana ma úplnou pravdu a ta druhá hloupejší to pres desítky komentáru nechce pochopit. Ze to bylo predrazené nikdo nepochybuje, že ...Zobrazit celý příspěvek

  no dobrá. diskuze se vyvinula v to že jedna strana ma úplnou pravdu a ta druhá hloupejší to pres desítky komentáru nechce pochopit.
  Ze to bylo predrazené nikdo nepochybuje, že jim šli v zakázce naproti to je taky pravda. Ze se na tom nekdo zahojil to by byl šok kdyby ne hlavně v tom období kdy se tam pohyboval Barták a spol.

  Jestli je ta puška špatná a bude se mi s ni spatně strilet možná zjistím brzy sám. kam jde ta dvojka nevim. nekde nejsou jeste ani jednicky.
  Tou cenou sem reagoval ze srovnavat cenu prvni objednavky s cenou x let stare konstrukce je trochu nefer..F35 taky neumi nic navic oproti starsím mnohem levnejsim letadlum..umet bude mozna za pár let..a taky je nekolikanásobně dražší. Ted si fakt nejsem jistý ale USA myslim nemá žádné majetkové podíly ve zbrojních firmam a i tak jim platí vývojové programy, které casto ani nedopadnou.Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  13:10 18.01.2016

  Pre Pepa, juhelak, Jura99: Zjavne ste clanok necitali pozorne. V clanku sa pise, citujem: "Přesto se vtírá otázka, zda čeští daňoví poplatníci museli zaplatit 2 miliardy Kč za ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre Pepa, juhelak, Jura99: Zjavne ste clanok necitali pozorne. V clanku sa pise, citujem: "Přesto se vtírá otázka, zda čeští daňoví poplatníci museli zaplatit 2 miliardy Kč za nákup tisíců pušek CZ 805 BREN, které pouze po pěti letech od zavedení do výzbroje nahrazuje doplňuje prakticky jiná konstrukce." Konkretne armada nakupila 17 tisic pusiek BREN 1, takze cena 118 tisic za kus CZ BREN 1 je realna a zaplatena. Posledny nakup hovori uz o CZ BREN 2. Nejde o to za kolko bude CZUB predavat BREN 2 v buducnosti, ale za kolko nakupovala armada CR. Chapete ten rozdiel?Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  11:42 18.01.2016

  Ještě bych si dovolil jednu zavádějící poznámku k ceně BRENů pro armádu.Zavádějící proto, protože jsem schopen zjistit jen maloobchodní ceny optiky a neznám cenu pro armádu, která ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě bych si dovolil jednu zavádějící poznámku k ceně BRENů pro armádu.Zavádějící proto, protože jsem schopen zjistit jen maloobchodní ceny optiky a neznám cenu pro armádu, která bude jistě výrazně nižší (doufám).

  Součástí poslední dodávky je také optika od Meopty:

  2600ks ZD-Dot, 1600ks DV-Mag3 a 1450ks NV-Mag3

  Použiji maloobchodní ceny na http://www.meopta-optika.cz/...

  ZD-Dot: 20922,-
  DV-Mag: 17748,-
  NV-Mag: 157366,-

  To dělá 310 974 700,- Kč v maloobchodních cenách

  Při ceně celé zakázky 417 mil korun by při takových cenách na CZ UB moc nezbylo....

  Pak jsou tam samozřejmě ještě další položky:

  500ks značkovačů (odhad cca 20000,- kus)

  800ks granátometů (odhad min 30000,- kus)

  atd atd.

  Myslím že cena okolo 70k za jednu pušku je dost nereálná....Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:02 17.01.2016

  stirling: Jiste neni zadouci, aby byla z CR jen montovna ale nekdo, kdo vyprodukuje smejd 805 a jeste pouzije tyhle metody na jeho prosazeni do ACR, by mel dostat navzdy zakaz ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  Jiste neni zadouci, aby byla z CR jen montovna ale nekdo, kdo vyprodukuje smejd 805 a jeste pouzije tyhle metody na jeho prosazeni do ACR, by mel dostat navzdy zakaz uchazet se o jakekoliv zakazky v CR. To neni o tom, ze to neni nejlepsi zbran na svete. To je o tom, ze se do vyberoveho rizeni dala nefunkcni zbran bez ukonceneho vyvoje, za silenou cenu a ta zbran vyhrala a byla zavedena i pres odpor hodnoticich. Pokud nebyl nikdo z nasi politicke reprezentace podplacen, tak je okamzite nutne tyhle exoty vyhodit pro uplnou neschopnost a zbavit je svepravnosti, protoze takhle blbej clovek je nebezpecnej sobe i vsem okolo.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  22:42 17.01.2016

  Pozor na to, pokud je tam i školení tak to samozřejmě nemůžeme počítat do ceny zbraně, mimochodem školení kolikrát dosahuje třeba i 1/3 zakázky, záleží na rozsahu a hlavně počtu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozor na to, pokud je tam i školení tak to samozřejmě nemůžeme počítat do ceny zbraně, mimochodem školení kolikrát dosahuje třeba i 1/3 zakázky, záleží na rozsahu a hlavně počtu školených. Můžete říct, že je to tam jen proto aby se obhájila ta suma a pokud někdo máte důkaz jděte hned na polici, ale rozhodně to nemůže nikdo počítat do ceny zbraně.
  Hurvo: prosím odůvodni a nalinkuj svá tvrzení o indii a hlavně vysvětli proč naroste tolik váha u brenu oproti konkurenci když je nabitý?
  Mimochodem tvoje stížnost v každém druhém postu, že jí koupilo slovensko? Myslím, že to by jsi měl rozdmychávat někde na slovensku a ne na českém vojenském webu, tady si toho odpovědní těžko všimnou... Paralela se zuzanou se přímo nabízí, skoro jí nikdo nechce a máte jí ve výzbroji, proč jste nenakoupili něco západního vyzkoušeného v boji co drží pohromadě i když se z toho střílí?
  Myslím, že pořád dokola tu tvrdíme, že bren není nejlepší puška na světě a přesto odmítám, aby se z čr stala prašivá montovna, protože málokdy uděláš něco nejlepšího i třeba do top 3 je obtížné dostat se. A pak to můžeš přirovnat ke každému výrobku v čr, proč radši nekoupit licenci a nedělat ten lepší výrobek? Protože by to byl náš konec pánové, zkuste se nad tím zamyslet, nikdo nedělá jen to top je spousta průměru i podprůměru, ale prodává se to a vyvíjí. Jednou tady někdo argumentoval, že rusko je vyspělé protože tam adidas dělá šampon, vlastně ten člověk ani netušil, že potvrzuje opak. Montovnu ti dnes firma postaví i v pralese.
  Omlouvám se za tu délku.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:37 17.01.2016

  Když už jsme u těch přirovnání, tak nákup CZ-805 pro AČR připomíná asi takovouto situaci: Do tendru na automobily pro PČR se přihlásí Volkswagen se zavedeným, odzkoušeným a poměrně ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už jsme u těch přirovnání, tak nákup CZ-805 pro AČR připomíná asi takovouto situaci: Do tendru na automobily pro PČR se přihlásí Volkswagen se zavedeným, odzkoušeným a poměrně úspěšným, byť poněkud drahým modelem a Škoda Auto s víceméně prototypem modelu, který existuje pouze v několika exemplářích a donedávna na něm automobilka ani moc nepracovala. Nikdo jiný se nepřihlásil mimo jiné proto, že na podání přihlášek byl jeden měsíc na konci roku. Soutěž vyhraje ŠA, ačkoliv její nabídka je dražší. Hlavními argumenty jsou a) unikátnost modelu, který umí jezdit na benzín i naftu (stačí vyměnit motor, převodovku, sání, CPU a nádrž); b) větší dojezd na jednu nádrž (ačkoliv oba modely mají stejně velké nádrže a udávanou stejnou spotřebu).

  V průběhu testování dodaných kusů se ukáže, že automobilka není málem ani schopna dodat požadovaných 5 ks, které by měly shodné díly. Samotné testování prokáže zásadní systémové nedostatky modelu, takže jej prostě nejde zavést. Místo toho, aby byla ŠA vyřazena, je urychleně zahájen dovývoj, přičemž argumentem pro odsunutí dodávek je, že PČR zrovna nemá peníze (ačkoliv tendr byl vyhlášen a na rychlo řešen právě kvůli tomu, že zrovna bylo dost peněz). Po více jak roce dovývoje už je model alespoň v základu provozuschopný, takže se odebere 500 ks. Při jejich provozování se ukáží nejen další nedostatky, ale také mizerná kvalita automobilů. Přesto je po ani ne roce rozhodnuto je ze zkušebního provozu v okrese Horní-Dolní pustit na práci na D1.

  Hlavní výtky uživatelů vůči vozu:
  1) kvalita na úrovni čínských automobilek – běžně dochází k výpadku brzd či motoru, o méně důležitých částech ani nemluvě
  2) při prudším zabouchnutí dveří často dochází k jejich vypadnutí z pantů
  3) nelze zařadit zpátečku při nastartovaném motoru
  4) chybí otevírání zadních dveří z prostoru kabiny, vždy je nutné použít klíč přímo ve dveřích
  5) u prvních 500 kusů nebyl nastavitelný volant, později ano, ale prakticky jej nebylo možné nastavit na běžnou postavu
  6) u některých dodávek byl průměr tankovací trubky příliš úzký, takže do něj není možné zastrčit tankovací pistoli
  7) žárovky hlavních světlometů často praskají, navíc je smí vyměňovat pouze speciálně proškolení technici, kteří pochopitelně nestíhají
  8) použité pneumatiky vykazují nadměrné opotřebení, vysokou hlučnost, špatné chování především na mokré vozovce a zvýšenou spotřebu
  9) zimní pneumatiky jsou tragické kvality

  Přes všechny tyto nedostatky nakupuje PČR vesele další a další vozy za cenu o cca 2/3 vyšší, než za kolik se zmíněný model prodává na maloobchodním trhu.


  Připadá vám to nepředstavitelné? Tak přesně takhle to bylo s CZ-805.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 14