CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Foto: CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR
CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ BREN 2. Jedná se o zásadně přepracovanou verzi, chceme-li druhou generaci, původních útočných pušek CZ 805 BREN. Kromě pušek obrana nakoupila pistole, granátomety, optiku a laserové značkovače.

Pokračuje přezbrojení Armády ČR

Podle Ministerstva obrany ČR dosud čeští vojáci získali 17 678 útočných pušek CZ 805 BREN A1/A2. Zbraně obdržely všechny druhy vojsk a postupně jimi budou vybaveni i příslušníci Aktivní zálohy. Výměna ručních palných zbraní Armády ČR ale není u konce.

„Využití zbraně CZ 805 BREN A1/A2 pro potřeby AČR se odhaduje v horizontu dvaceti a více let. V návaznosti na potřeby Aktivní zálohy a personální doplnění útvarů bude pokračovat dovyzbrojení české armády i v příštím roce,“ uvedl v říjnu náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Generál Bečvař pronesl svá slova při říjnovém testování útočných pušek CZ BREN 2 příslušníky 7. mechanizované brigády. Právě útočné pušky CZ BREN 2, podle Věstníku veřejných zakázek, jsou předmětem poslední objednávky ručních palných zbraní pro Armádu ČR.

Poslední objednávka je rozdělená do dvou částí. V rámci první za více než 417 milionů Kč armáda získá 1900 útočných pušek CZ BREN 2 s 356 mm dlouhou hlavní a zkrácené CZ BREN 2 s 279 mm dlouhou hlavní. Zbraně jsou komorované na náboj 5,56 × 45 mm NATO.

Součástí objednávky je 800 podvěsných granátometů CZ 805 G1 pro munici 40 × 46 mm. Čeští vojáci mají ve výzbroji pro granátomety například tříštivo-trhavou 40mm munici HE-FRAG92 a “protipancéřovou” HE-DP92 - probíjí až 40 mm pancíře a exploduje uvnitř.

V ceně je rovněž dodávka 2600 zaměřovacích kolimátorů ZD-Dot, 1600 přídavných denních dalekohledů DV-Mag 3 a 1450 přídavných nočních dalekohledů NV-Mag 3 - vše od české firmy Meopta. Denní i noční dalekohledy pracují v kombinaci s kolimátorem a poskytují trojnásobné zvětšení. Oba dalekohledy lze použít samostatně mimo zbraň.

Vojáci získají rovněž 500 laserových značkovačů a osvětlovačů DBAL-A2TM. Přístroj dokáže vysílat laserový parsek ve viditelném i infračervném světle. DBAL-A2TM funguje rovněž jako infračervená “baterka” pro přístroje noční vidění (např. NV-Mag 3.). 

Kromě toho Armáda ČR pro zajištění provozu zbraní druhé objednávky získala 26 souprav náhradních dílů (1 : 100) a 20 souprav nářadí zbrojíře pro útočnou pušku CZ BREN 2. Dále 80 souprav náhradních dílů (1 : 10) a 15 souprav nářadí zbrojíře pro podvěsný granátomet CZ 805 G1. Za pozornost stojí také 520 přepravních obalů pro útočné pušky.

V rámci druhé části objednávky čeští vojáci získají 5500 pistolí CZ 75 SP-01 Phantom v ceně bez mála 60 milionů Kč. Ve výzbroji Armády ČR (od roku 2012) se již nachází 5570 pistolí Phantom.

Nákup zbraní pro Armádu ČR - úhel pohledu

Zajímavé je porovnání českých nákupů ručních palných zbraní s polskými. Zatímco v ČR jsou nákupy předmětem kritiky, z polské strany zaznívají směrem do Česka pochvalné hlasy.

V Polsku již řadu let netrpělivě čekají na domácí útočnou pušku MSBS-5,56. V minulém roce polská armáda objednala prvních deset kusů pro vojenské zkoušky. S plošným zavedením MSBS-5,56 do polské armády se však počítá až v roce 2017, přitom prototyp byl představen již v roce 2007.

Podle polského serveru Altair brání zavedení zbraně byrokratické překážky - především přetahování polského ministerstva obrany s firmou Fabryka Broni o technická práva na zbraň.

“Stojí za zmínku, že Češi - na rozdíl od Polska - vše koupil od tuzemských dodavatelů: Česká Zbrojovka poskytla zbraně a Meopta optické a elektrooptické zaměřovače. Nevyhlásili technický dialog nebo výběrové řízení, ani nemuseli bránit své kroky. Navíc koupili konstrukci představenou jen několik měsíců nazpět, kdy se poprvé ukázala upravená verze CZ BREN 2. To všechno zvyšuje šance - samozřejmě se stálou finanční a politickou podporou vlády - pro vývoz zbraní a tím příjem do státního rozpočtu a vytvoření pracovních míst,” dočteme se na polském webu Altair.

Mezi širokou českou vojenskou veřejností však projekt "BREN" takové nadšení nevyvolal.

Původnímu provedení CZ 805 BREN byla vyčítána řada konstrukčních a systémových nedostatků - velká hmotnost, špatná ergonomie, špatné vyvážení, špatné řešení ovládacích prvků, velké zásobníky (později napraveno), dlouhá a neergonomická pažba (napraveno soukromou firmou), obtížná údržba v poli (nerozebíratelný závěr a sestava pístu) a také vysoká cena.

Pochybná byla i možnost dvouranné dávky, která není v praxi prakticky využívána - leč to je věc názoru. Z dalších lze vyjmenovat táhlo závěru pohybující se při střelbě, absence lůžkové pojistky zásobníku (později napraveno), absence vypouštěče závěru nebo nemožnost natáhnout zbraň v zajištěné poloze.

“Ihned po zavedení do výzbroje Armády ČR se mediálně vychvalovaný, modulární a multirážový

CZ 805 BREN stal terčem silné kritiky především koncových uživatelů, která směřovala zejména k nízké funkční spolehlivosti, k nevhodnému řešení ovládacích prvků, vyvážení, celkové ergonomii a samozřejmě i k neobvykle vysoké pořizovací ceně. V prvních dvou letech dodávek lze hovořit o vadách „systémového charakteru,“ uvedl na dotaz aktivní člen zbrojařské komunity a občasný externí spolupracovník Armádních novin (nepřál si uvést své jméno, redakce jméno zná).

Armádní noviny na všechny nedostatky upozornily v rozhovoru CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi. Původně MO ČR obhajovaná konstrukce CZ 805 BREN je však v případě CZ BREN 2 zcela zapomenuta. CZ BREN 2 na první pohled řeší největší kritiky koncových uživatelů směrem k CZ 805 BREN.

“Uvedení zásadně přepracovaného modelu CZ BREN 2 na trh, v podstatě v duchu kritických připomínek koncových uživatelů k první generaci Brenu, a to již po cca pěti letech od zahájení hromadných dodávek „modulární a multirážové novinky CZ 805 BREN“ MO ČR, je nejen logické pokračování mnohaleté kauzy BREN“, ale i dostatečný důkaz, že výrobce, přes sebevědomá prohlášení, si byl vědom malé perspektivy původního projektu na bázi CZ 805,” uvedl člen zbrojařské komunity.

CZ BREN 2 je na první pohled moderní zbraní odpovídající současným požadavkům. Jak se říká: "Po bitvě je každý generál." Přesto se vtírá otázka, zda čeští daňoví poplatníci museli zaplatit 2 miliardy Kč za nákup tisíců pušek CZ 805 BREN, které pouze po pěti letech od zavedení do výzbroje nahrazuje doplňuje prakticky jiná konstrukce.

“Kontrakt na Breny první generace byl bezpochyby politické rozhodnutí, které mělo dát CZ finance, čas, know-how a reference pro vývoj skutečně konkurenceschopného produktu v kategorii „útočná puška“. Hromadným nákupem evidentně nedokonalé CZ 805 BREN jsme tedy velmi neefektivně a samozřejmě i neobyčejně draze hradili vývoj a dovývoj v soukromé společnosti, což daňové poplatníky stálo cca 2 miliardy Kč. Jistě se shodneme, že podporovat domácí průmysl jde mnohem transparentněji, účelněji, efektivněji a hospodárněji,” uzavírá externí spolupracovník.

Zdroj: Věstník veřejných zakázek

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek ...

CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější ...

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Modernizace Armády České republiky mezi roky 2016 až 2020

V březnu letošního roku ministerstvo obrany schválilo Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • CerVus
  19:30 14.01.2016

  juhelak: To se moc lišit nebude. Pokud je podobná délka hlavně a střelivo, tak přesnost na takhle malou vzdálenost bude taky podobná. Tady jde spíše o uživatelský konfort a ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: To se moc lišit nebude. Pokud je podobná délka hlavně a střelivo, tak přesnost na takhle malou vzdálenost bude taky podobná. Tady jde spíše o uživatelský konfort a funkčnost zbraně.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  18:58 14.01.2016

  Je tu někdo kdo je schopen třeba srovnat bren s ostatníma zminovanejma puskama? třeba co se týce té přesnosti atd. Nejsem v tomhle vůbec znalec a vím že hodne záleží i na optice ...Zobrazit celý příspěvek

  Je tu někdo kdo je schopen třeba srovnat bren s ostatníma zminovanejma puskama? třeba co se týce té přesnosti atd.
  Nejsem v tomhle vůbec znalec a vím že hodne záleží i na optice atd...ale sou nejake rozdily v ucinosti a presnosti třeba na vzdalenost okolo 80-100m ? případně na jakou max vdálenost se dá s ni ucinně trefovat?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:50 14.01.2016

  Ale zbrojíři, vždyť to tu většina čte a ani to nevyvracíme. Nadruhou stranu je velmi osvěžující, přečíst si motostřelce. Někdy je hrozně ošemetné, srovnávat ceny z nějakých tendrů ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale zbrojíři, vždyť to tu většina čte a ani to nevyvracíme. Nadruhou stranu je velmi osvěžující, přečíst si motostřelce.
  Někdy je hrozně ošemetné, srovnávat ceny z nějakých tendrů pouhým vydělením ceny. Např na Filipínách si tuším Amíci znovuotevřeli možná po dvaceti letech námořní základnu. Tohle všechno může ovlivnit cenu flint, stejně jako tisíc dalších věcí. Podobně výbava Pandurů pro nás a pro Portugalsko...tím neříkám, že 805 nebylo šméčko a Pandury jsou křišťálově čisté a čistší být nemůžou...

  Jinak já se pokládám za potomka Přemysla Otakara, Jiřího z Poděbrad, Masaryka a dalších...Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  17:53 14.01.2016

  Když už jsme u konkrétních důvodů, proč s některými z vás nechci dále ztrácet čas naprosto neplodnou diskuzí, tak jste mi nahráli na smeč, a já si svůj již opravdu poslední ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už jsme u konkrétních důvodů, proč s některými z vás nechci dále ztrácet čas naprosto neplodnou diskuzí, tak jste mi nahráli na smeč, a já si svůj již opravdu poslední komentář neodpustím.

  1. Jasně jsem zde uvedl, že Bren je od samého začátku politikum, že pochopit celou kauzu Bren (od CZ 805 k CZ 806) vyžaduje znát a vnímat všechny souvislosti, samozřejmě v časové ose, včetně nedůstojného pozadí výběru, nákupu a mnohaletého dovývoje, po většinu času v průběhu hromadných dodávek. Nerespektování popsaného zpravidla vede k vytrhávání věcí z kontextu, často s naprosto chybnými závěry, a to i v případě ryze technických záležitostí.

  2. Je pracné a velmi neefektivní reagovat na stále častější, z hlediska objektivity pohledu, krajně problematické příspěvky. Pokud nám např. někdo tvrdí, že na zbrani z produkce 2014 nebo spíše až 2015 nemá problémy, které byly typické pro dodávky 2011 nebo 2012 stylem, že kritika Brenu je neoprávněná, nebo nám zde předkládá odkaz na rozborku závěru CZ 805 Bren, kdy zapomene dodat, že toto řešení, které je pro ozbrojené složky rovněž nepřijatelné, je výsledkem několikaletého dovývoje, a není pro dodávky do MO ČR typické. Tam je použit kolík, jištěný roztemováním, který se má po demontáži vyměnit za nový, a samozřejmě opět zatemovat.

  Když jsem psal příspěvky, dával jsem si velmi dobrý pozor, abych neuváděl informace, které by mohly být považovány za zkreslené, samozřejmě v rozsahu a hloubce pro diskusní příspěvky. Jak vidím, některým z vás objektivita pohledu na věc nic neříká. Jestli je za tím jen touha prosadit svůj pohled na věc, nebo pouhá neznalost do patřičné hloubky, to je vlastně už jedno…

  Možná někoho urazím, ale já typickou mentalitu národa služek na kočích tedy nemám. Kdo čte historii ví, co mám na mysli.

  Hezky si podiskutujete, ale snažte se nemanipulovat skutečností.Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  15:09 14.01.2016

  Stirling: Sice sa Vam to nepaci, ale samotny clanok pojednava o politike a diskusia je o informaciach v clanku. Moj pocit je, ze pan Zbrojir v poslednych prispevkov len reagoval na ...Zobrazit celý příspěvek

  Stirling: Sice sa Vam to nepaci, ale samotny clanok pojednava o politike a diskusia je o informaciach v clanku. Moj pocit je, ze pan Zbrojir v poslednych prispevkov len reagoval na pripomienky od ostatnych, Samotna zbran je sice funkcna, ale proste neodpoveda cene. Ak by armada kupila napr. fabie za cenu 2mil korun za kus len preto ze je Skoda je ceska znacka a vyraba v CR, tak asi by sa to nikomu nepacilo. Podla mna puska v dnesnej dobe nie je ziadne high-tech a CZUB si nezasluzi specialne zaobchadzanie. Za tu cenu (2mld korun) mohla mat armada 100 tisic M4 a plne sklady nahradnych dielov. V pripade realnej vojny by bolo s cim bojovat.
  Ak niekto chce vediet viac o BREN 1, mozme si na internete najst mnozstvo zdrojov. Napr. cela rozborka aj s ceskym komentarom: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  15:02 14.01.2016

  Ukázka nerozebíratelnosti závěru cz 805:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ukázka nerozebíratelnosti závěru cz 805:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • stirling
  14:22 14.01.2016

  Abych začal pozitivně tak díky Motostřelče za tvůj post. Zbrojir: před pár posty jsi mě odpověděl něco jako, že nerozumím psanému textu či tak něco, jsem dost starý na to, abych ...Zobrazit celý příspěvek

  Abych začal pozitivně tak díky Motostřelče za tvůj post.
  Zbrojir: před pár posty jsi mě odpověděl něco jako, že nerozumím psanému textu či tak něco, jsem dost starý na to, abych tohle přešel s úsměvem a hlavně jsem už chtěl opustit tohle téma, ale...
  Za posledních x postů tu vyjádřilo přímo nebo nepřímo prosbu, aby jsme se už vyprdli na politiku a diskutovali o samotné zbrani/zbraních, ale tobě to stále nedošlo a jedeš si své odstavce dokola, tak ti nevím jestli teď tu nejsi spíše ty kdo nerozumí psanému textu... po takové opakované sprše se vůbec nemůžeš divit, že spousta lidí zde (i já) si myslí, že na tom máš nějaký zájem a je jedno jestli placený přímo nebo ne.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  13:43 14.01.2016

  Juhelak V případě tvého příspěvku udělám výjimku. Můj velmi kritický přístup nevyplývá jen z nekonečného řetězce manipulací, neustálého podřizování se zájmům korporací, ...Zobrazit celý příspěvek

  Juhelak

  V případě tvého příspěvku udělám výjimku.

  Můj velmi kritický přístup nevyplývá jen z nekonečného řetězce manipulací, neustálého podřizování se zájmům korporací, dodávek zjevně nedokonalé techniky, předražování, věčné „optimalizace“ PR zveřejňovaných informací, ale i z toho, že zde neexistuje síla, nebo instituce, od policie až po ty, co jsi vyjmenoval, která by „lumpárny většího kalibru“ dokázala, nebo alespoň skutečně chtěla zastavit, či docílila pohnání aktérů k zodpovědnosti.

  O projektech vím mnohé, a nezohledňuji tedy jen povrchní záležitosti, jako rozdíly v ergonomii, ve vyvážení, zda je manipulační páka pevná, či pohyblivá, ale celkový bojový potenciál produktu v předpokládaných podmínkách nasazení, tedy i ve válečném konfliktu, včetně jeho opravitelnosti a udržovatelnosti „v poli“.

  Z více důvodů, ale zejména z důvodu bezpečnosti zdrojů informací nemohu jít vždy do podrobností, ale když se příslušného specialisty, který ti popravdě popíše tristní stav věci, zeptáš, jak chce instituce tento produkt nasadit při válečném úsilí, když s ním má plné ruce práce již v míru, dostaneš ironickou odpověď „s válkou zde vlastě nikdo nepočítá“. Víc konkrétní být opravdu nemohu.

  Silné korporace nám ve skutečnosti vládnou, a nikoli zvolení politici, protikorupční neziskovky, to je kapitola sama pro sebe, tam bych se ani nedivil, že se nakonec zjistí, že některé z nich založili velcí korupčníci, aby tak snadno zjistili, kdo a co na ně ví, v případě podání trestního oznámení je to v podstatě stejné... od toho se odvíjí i vše ostatní.

  Četl jsi, proč na protikorupční linky již prakticky nikdo nevolá, protože těch pár, co to udělalo, velmi špatně skončilo…

  Byl bys překvapen, že i ve věcech, kdy jde o zdraví nebo život, a k takovým újmám i došlo, nenajdeš nikoho, kdo by chtěl zjednat pořádek. Proč si přece pálit prsty….

  Při mém rozsahu a hloubce informací prostě nelze být optimistou.

  Vše podstatné k CZ 806 a genezi projektu útočné pušky 5,56x45 pro MO ČR zde bylo opravdu řečeno, AN je oproti „meanstreamu“ nesrovnatelně lepší zdroj informací, o tom není pochyb.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:22 14.01.2016

  Zbrojíř: Vím že to myslis dobře, ale je z tebe citit porad nejake znechuceni a negativní pristup. Asi chceme vsichni slyset ze at to stalo co t stalo..tak Bren posun oproti tomu co ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíř: Vím že to myslis dobře, ale je z tebe citit porad nejake znechuceni a negativní pristup. Asi chceme vsichni slyset ze at to stalo co t stalo..tak Bren posun oproti tomu co meli a maji v rukou naši vojáci.
  Co se týče zakázek tak máš určite pravdu..jen mi na to tu koukame tak ze to nedokazem ovlivnit ani s tím neco udelat..a trapit se s necim co neovlivníš je náběh na depresi :o)
  Aby se ty zakázky zlepsili na to musi dohlednout nekdo kdo se tim zabýva..fond proti korupci, transparency international.. mi muzem jen debatovat o tom co se koupilo a koupi a nebo melo koupit .)

  odepisovat nemusis .)Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  09:27 14.01.2016

  Rase Neznám nikoho, kdo má obdobný přístup k informacím a ve zbraních se vyzná, že by byl v problematice vyzbrojování ozbrojených složek ČR, MO ČR zejména, optimistický. Jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Neznám nikoho, kdo má obdobný přístup k informacím a ve zbraních se vyzná, že by byl v problematice vyzbrojování ozbrojených složek ČR, MO ČR zejména, optimistický.

  Jsem realista, takže kdyby bylo „pouhých“ 40% „tendrů“ zmanipulovaných a 60% vcelku korektních, řeknu, není to sice lichotivá statistika, ale žijeme v zemi, kde jsou klientelisticko-korupční praktiky již dlouhodobou a každodenní součástí života. Je-li ale ta statistika téměř jednoznačná, kdy „vcelku korektní tendr“ nad určitý finanční objem (zpravidla desítky milionů Kč) prakticky nedohledáš, a společnost se s tím asi již smířila, tak kde hledat světlo na konci tunelu.

  Kdyby bylo po mém, tak nechám všechna ta pravidla o veřejných zakázkách zrušit, protože jsou de facto k ničemu. Politicko-ekonomické lobby si stejně dělají, co chtějí, a neobyčejně přísné předpisy pouze zneužívají tím směrem, jak se jim zrovna hodí.

  Mrzí mě, že mnozí nechápou, že hlavní příčinou většiny problémů, nedokonalostí a předražení je právě vypisování tendrů s předem určeným vítězem, a to bez ohledu na jeho reálné schopnosti. Paradoxně, přímé přidělení zakázky s přijatelnou mírou kontroly a povinnou komparací kvality a ceny s konkurencí, by bylo pro daňového poplatníka únosnější. Tzn., že i oprávněně kritizovaný model monopolizace zbrojního průmyslu v období socialismu, bylo patrně lepší řešení, než neustálé okrádání státu formou zmanipulovaných tendrů.

  Základním problémem této diskuse je diametrálně rozdílná úroveň znalostí a zkušeností, i neochota některých diskutujících vnímat věci v časové ose, ve všech souvislostech, včetně platného právního rámce v ČR.

  Na rozdíl od některých mám i zásadně odlišný názor na podporu domácího zbrojního průmyslu. Je to dáno především jinou úrovní informovanosti. Firmu, která ti již pětkrát a za nemalé peníze zpackala rekonstrukci bytu, si po šesté jistě jako soukromník nepozveš…, ale pokud je zákazníkem stát, logika, účelnost, efektivnost a hospodárnost neplatí?

  Rozhodující již bylo řešeno v článku a v prvních několika komentářích.

  Promiňte, pánové, popřípadě i dámy, psaní komentářů mi zabírá čas, a proto se nyní (možná jen na nějaký čas) odmlčím.Skrýt celý příspěvek

 • Motostřelec
  08:46 14.01.2016

  Jo a abych tedy jen nechválil Bren1 (což by vzhledem k zdejší diskusi mohlo být podezřelé a mé příspěvky by byly smeteny ze stolu s tim, že jsem bezhlavý obhajovač Brenu a CZ :-D ) ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo a abych tedy jen nechválil Bren1 (což by vzhledem k zdejší diskusi mohlo být podezřelé a mé příspěvky by byly smeteny ze stolu s tim, že jsem bezhlavý obhajovač Brenu a CZ :-D )

  Tak na Brenu 1 oproti Brenu 2 je dle mého hůře řešena sklopná teleskopická pažba. Moc mi nesedí, že se pažba vysouva vzad společně s lícnicí a tudíž vám lícnice mizí z tváře směrem k rameni. Bren 2 to má řešené přesně tak jak by se mi to líbilo, tudíž lícnice stojí v přední poloze a pažba se prodlužuje směrem vzad do ramene.Skrýt celý příspěvek

 • Motostřelec
  08:15 14.01.2016

  Ahoj, tak abych taky přidal něco málo do mlýna :-) A jak jinak než na základě mé osobní zkušenosti s Brenem1. Taky jsem si upgradoval Brena na standard MC, šachta šla normálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj, tak abych taky přidal něco málo do mlýna :-) A jak jinak než na základě mé osobní zkušenosti s Brenem1.

  Taky jsem si upgradoval Brena na standard MC, šachta šla normálně nasunout na lower bez jakýchkoliv úprav a střílet s ní šlo bez problémů i bez zakolíkování.

  Nakonec jsem si jí zakolíkoval, abych držel standard armády (cca 15 min pečlivé práce v domácích podmínkách bez jakéhokoliv přípravku) :-) Ale jinak nevidím problém v tom šachtu nekolikovat a prohazovat si jí s původní dle libosti. K žádnému rozvolnění při střelbě nemůže dojít již z podstaty věci. No a při rozborce prostě qver můžete rozebrat (rozvolnit) o jeden díl navíc :-D

  Jinak mi flinta šlape bez jakých-koliv problémů, žere všechny možné výrobce a typy munice a její hmotnost nijak nevybočuje ze standardu jiných plně orejlovaných zbraní dneška, či dodatečně plně orejlovaných. To je třeba si uvědomit, dřív než jí začnete kritizovat kvůli hmotnosti.

  Ohledně kompezátoru, ano souhlasim s tim, že je nepříjemné na střelnici stát poblíž někoho, kdo má na flintě kompenzátor, foukající do strany. Ale určitě bych nedemonizoval kompenzator Brenu, jeho odfouknutí do strany neni positově horší než na mé AK74 a jejim standardnim kompenzátoru.

  No a jinak ovládání zbraně hodnotim velice kladně obvzlášť polohu tvar a chod spouště, oboustrané vypouštění zásobníku a taky záchyt závěru se občas hodí při manipulaci se zbraní. Vypouštěč závěru nepotřebuji, když mám na zbrani pohyblivou napínací paku, kterou ostatně budu vždy preferovat před nepohyblivou.

  PS: (nebojte mé hodnocení neni založeno na tom, že nemám zkušenost s jinými zbraněmi. Rukama, mým trezorem a i díky trezoru na katedře mi již prošlo kde co, AK,AR,SLR, L85,AUG,ACR,G36...) a Bren mi tedy nepříjde zatim o nic horší, než konkurence, jen ho prosím porovnávejte s plnně orejlovanýma moderníma flintama a né se starýma útočnýma puškama, prostě neorejlovaný kalch či stará M4/M16, bude ruce vždy lahodit víc. Ale dnes je holt doba rejlová ;-DSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:13 14.01.2016

  Něco mi říká, že ty nebudeš optimista a u piva s tebou sranda taky nebude
  co taky čekat

  Něco mi říká, že ty nebudeš optimista a u piva s tebou sranda taky nebude
  co taky čekat

 • Zbrojir
  00:06 14.01.2016

  Chápu, nejlepší by bylo mlčet o tom, na jakých principech armádní kontrakty a nejen ty fungují a vidět ve věci vždy něco pozitivního. Něco podobného, jsem často slýchal ještě ...Zobrazit celý příspěvek

  Chápu, nejlepší by bylo mlčet o tom, na jakých principech armádní kontrakty a nejen ty fungují a vidět ve věci vždy něco pozitivního.

  Něco podobného, jsem často slýchal ještě před rokem 1989…

  Někdy tak přemýšlím, zda se místní mentalita vůbec změnila k lepšímu...

  Pravda, každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží!

  Jistě, také nám mohli ony dvě miliardy jen tak ukradnout a nic zas to nedat, a i to se v ČR občas stává, a to je asi to pozitivní...

  Chápu, každý obvykle mnohem raději poslouchá, jak jsme dobří, ale na to si musíte již najít jiné diskutující…

  Myslím, že jsme možnosti daného tématu již vyčerpali.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:19 13.01.2016

  Dokáže vůbec někdo říct, co se na ní povedlo ? ať si může každý udělat oběktivní názor na tuhle zbraň. O záporech bylo psáno už asi dost (podobně by šlo kritizovat i jiné moderní ...Zobrazit celý příspěvek

  Dokáže vůbec někdo říct, co se na ní povedlo ?
  ať si může každý udělat oběktivní názor na tuhle zbraň. O záporech bylo psáno už asi dost (podobně by šlo kritizovat i jiné moderní zbraně). Zbavit se jí už stejně nezbavíme a hodně nedostatků se snad dořeší (bohužel) časem.
  Tím neomlouvám cenu, vypsání zakázky atd. (vláda měla domluvit alespoň podíl ve firmě - když si málem hrají na "státní podnik").

  CerVus: diky za názor uživatele (i k těm plastovým zásobníkům to byl super podotek)Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  20:56 13.01.2016

  Zbrojir Každá zbraň má svůj příběh a historie jistě zhodnotí i příběh okolo vzniku cz 805 a bylo by možná dobré nechat to na ní. Teď tu máme článek o cz 805, 806 a bylo by ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir

  Každá zbraň má svůj příběh a historie jistě zhodnotí i příběh okolo vzniku cz 805 a bylo by možná dobré nechat to na ní.

  Teď tu máme článek o cz 805, 806 a bylo by zajímavé diskutovat co je na nich povedlo co nepovedlo a pod...

  Politiku a její pozadí ať si řeší jiná periodika...Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  20:19 13.01.2016

  Pepa

  Té druhé větě, resp. kontextu nějak nerozumím.

  Pepa

  Té druhé větě, resp. kontextu nějak nerozumím.

 • Pepa
  18:38 13.01.2016

  Zbrojír To že je cz 805 zavedena v AČR je fakt, na kterém se nic nezmění a nezbývá ho než přijmout. Dokud se ti to nepodaří, tak nedokážeš řešit Bren pouze po jeho technické ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojír

  To že je cz 805 zavedena v AČR je fakt, na kterém se nic nezmění a nezbývá ho než přijmout. Dokud se ti to nepodaří, tak nedokážeš řešit Bren pouze po jeho technické stránce.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:17 13.01.2016

  Tak HK 416 je asi ta nejlepší současná útočná puška. Něčemu takovému může bren "konkurovat" pouze cenou :)

  Tak HK 416 je asi ta nejlepší současná útočná puška. Něčemu takovému může bren "konkurovat" pouze cenou :)

 • hurvo
  17:59 13.01.2016

  stirling, nielenze sme chceli nieco "lepsiho" zahranicniho, my sme v OSSR mali nieco podstatne lepsie a kvalitnejsie zavedene a pouzivane. Roky pred brenom bola do OSSR zavedena HK ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling, nielenze sme chceli nieco "lepsiho" zahranicniho, my sme v OSSR mali nieco podstatne lepsie a kvalitnejsie zavedene a pouzivane. Roky pred brenom bola do OSSR zavedena HK 416, ktora je lepsia v kazdom ohlade a lacnejsia ako bren.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 14