CZECHOSLOVAK GROUP vstupuje do srbského podniku IMK 14. Oktobar

M-87 Orkan / Ex13, CC BY-SA 3.0 

Skupina MSM GROUP, slovenská část holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), uspěla ve výběrovém řízení a převzala do svého vlastnictví společnost IMK 14. Oktobar. Tradiční srbská společnost se před dvěma lety dostala do konkurzu a radikálně omezila svou produkci.

Průmyslový holding CSG, který v České republice i na Slovensku zachránil několik tradičních průmyslových firem, tak rozšířil své aktivity mimo území bývalého Československa. V srbském podniku plánuje v nejbližší době obnovení výroby. Cena kontraktu je neveřejná.

„Výbor věřitelů odsouhlasil převzetí společnosti IMK 14. Oktobar skupinou MSM GROUP, nyní nám tedy nic nebrání v tom, abychom mohli zahájit proces záchrany společnosti IMK 14. Oktobar a do téměř opuštěných prostor znovu vrátit výrobu. Plánujeme opětovné spuštění civilního výrobního programu, který byl prakticky ukončen, a zároveň nastavit parametry spolupráce jak s firmami skupiny MSM GROUP, tak holdingu CSG," uvedl Marián Goga, prezident skupiny MSM GROUP.

Srbská společnost IMK 14. Oktobar sídlící ve městě Kruševac ještě v roce 2007 zaměstnávala přibližně 8000 zaměstnanců. Do konkurzu se dostala před dvěma lety a v současné době v ní pracuje pouze 150 zaměstnanců, přičemž 75 procent jejího současného obratu tvoří výroba pro obranný průmysl. Díky schválení převzetí firmy výborem věřitelů je možné začít pracovat na posílení obchodního úseku a hledání nových obchodních příležitostí.

„Čeká nás nelehký úkol, jelikož v IMK 14. Oktobar v posledních dvou letech prakticky došlo k zastavení výroby. Nyní začneme ve spolupráci s novým majitelem velice intenzivně pracovat na tom, aby podnik začal brzy znovu prosperovat. V první řadě plánujeme audit výrobního závodu, nábor zaměstnanců na různé pozice a získání výrobních zakázek, abychom mohli znovu plně nastartovat výrobu," řekl Vojislav Sparavalo, ředitel společnosti IMK 14. Oktobar.

Výběrového řízení na odkoupení společnosti IMK 14. Oktobar se účastnilo kromě holdingu MSM Group i několik dalších zahraničních společností. Skupinou MSM GROUP byly splněny veškeré podmínky výběrového řízení. Výbor věřitelů proto vyslovil souhlas se změnou majitele a 2. října 2017 mohla být podepsána smlouva o odkupu společnosti IMK 14. Oktobar.

„Jsme velice rádi, že můžeme začít pracovat na záchraně dalšího tradičního průmyslového podniku, který měl v posledních letech problémy, ale zároveň má velký potenciál k návratu k prosperitě. Srbská společnost IMK 14. Oktobar potřebuje znovu nastartovat výrobu a zajistit pro firmu dostatek zakázek. V tom holding CSG uspěl již v několika společnostech jak v České republice, tak na Slovensku," uvedl Michal Strnad, generální ředitel holdingu CSG.

Holding CSG již v minulosti dokázal ve spolupráci s obchodními partnery zachránit například tradiční českou automobilku TATRA TRUCKS, leteckou opravnu JOB AIR Technic, dále byla letos po několika letech znovu obnovena výroba ve společnosti AVIA. Na Slovensku holding nyní pracuje na záchraně tradičního podniku ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Do České republiky zavítali uživatelé letounu L-39 Albatros

Čtvrtek 14. září 2017: Zástupci patnácti států, jejichž armády mají zkušenosti s provozem cvičných ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Jak přesně bombardují české lehké bojové letouny L-159 ALCA v Iráku?

České lehké bojové letouny L-159 ALCA již více než rok používá irácké letectvo k úderům na pozice ...

Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS

V sobotu 23. září se v parku na pražské Letenské pláni konal Den s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  08:11 05.10.2017

  tryskac: Slováci dosud neuznali Kosovo pouze z obavy precedentu pro maďarské oblasti Slovenska. Srbové a naši spojenci ? Těžko říct, spíš jakási malá tradice z první světové, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: Slováci dosud neuznali Kosovo pouze z obavy precedentu pro maďarské oblasti Slovenska. Srbové a naši spojenci ? Těžko říct, spíš jakási malá tradice z první světové, kdy naši sloužili v srbských legiích, to už je ale minulost. Jinak s nimi nemáme moc společného, páchat taková zvěrstva. Nákup IMK 14.Octobar by se dal chápat i v novém rozměru poslední zakázky CSG pro Ázerbájdžán. Když mohla CSG vyvézt zbraně do kontroverzní oblasti přes slovenskou dceru MSM, proč by nemohla přes novou srbskou dceru IMK ? Tam asi nějaké embargo moc nehrozí.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  23:31 04.10.2017

  ano, Srbi boli mozno spojenci Cechov, ale Cesi neboli spojenci Srbov, inak by Kosovo len tazko uznali...

  ano, Srbi boli mozno spojenci Cechov, ale Cesi neboli spojenci Srbov, inak by Kosovo len tazko uznali...

 • Argonaut.CZ
  20:12 03.10.2017

  tak snad jim to vyjde a budou pokračovat:) když se chce, tak to jde:) a Srbové byli vždycky naši spojenci

  tak snad jim to vyjde a budou pokračovat:) když se chce, tak to jde:) a Srbové byli vždycky naši spojenci

Načítám diskuzi...