Další americká loď pobřežní stráže do asijského regionu

Filipínsku kutr ex-Hamilton
Foto: Filipínská ex-loď pobřežní stráře Gregorio del Pilar po posledních úpravách / defence.pk

V květnu letošního roku oblétla vojenský svět zpráva o dalším transferu vyřazených lodí Americké pobřežní stráže (USCG) třídy Hamilton do asijského regionu. Po filipínském nákupu lodí pobřežní stráže se stejnou cestou vydal také Bangladéš. Na rozdíl od Filipín však Bangladéš nemá v plánu soupeřit s rostoucími mocenskými ambicemi Číny.

První a poslední (prozatím)

Ke konci května letošního roku posílil bangladéšské námořnictvo použitý americké lodě pobřežní stráže třídy Hamilton. Jedná se o jedinou a na delší dobu zřejmě poslední americkou loď  pobřežní stráže nakoupená bangladéšským námořnictvem.

Plavidlo USCGC Jarvis (WHEC 725), sloužící od roku 1972, bylo prodáno Bangladéši v rámci amerického programu Foreign Military Sales. Plavidlo bylo stejně jako v případě filipínského obchodu překvalifikováno na fregatu. Bangladéšské námořnictvo zvolilo pro plavidlo nový název BNS Sumudra Joy.

Foto: USCGC Jarvis je vyzbrojen 76mm italským rychlopalným kanónem OTO Melera. Rychlost střelby je 85 ran za minutu. V případě potřeby až 120 ran za minutu. / YouTube

Momentálně se jedná o největší bojovou jednotku bangladéšské floty a vzhledem k pokročilému věku ji čeká modernizace a výrazné posílení výzbroje. Plavidlo bude nově vyzbrojeno čínskými zbraňovými systémy v podobě osmi protilodních střel C-802A a PLŘS FL-3000N.

Lodě a ponorky pro Bangladéš

Bangladéšské námořnictvo posílí tento rok ještě o dvě plavidla, konkrétně půjde o dvě použité čínské fregaty - plavidla třídy Type 053H2 (v kódu NATO Jianghu III). Plavidla v současnosti procházejí nejnutnějšími opravami. Lodě dostanou také částečně vyměněnou a modernizovanou výzbroj a především elektroniku.

 ÄŒÃ­nské plavidlo třídy Type 053H2

Foto: Čínské plavidlo třídy Type 053H2 / freewebs.com

Bangladéšské námořnictvo by ve svém stavu také rádo vidělo dvě konvenční ponorky. Bohužel jednání s Itálií ohledně dodání používaných jednotek třídy Salvatore Pelosi či Primo Longobardo skočila neúspěchem z důvodu vysoké požadované ceny na straně Itálie.

Jak je vidět, Bangladéš přistoupila k modernizace lodí pobřežní stráže daleko radikálněji než Filipínci. V mocenském souboji o kontrolu prostoru jihovýchodní Asie však USA a „západní“ země nemohou s Bangladéšem počítat. Na rozdíl od Japonska, Tchaj-wanu, Filipín, Indie nebo Vietnamu nemá Bangladéš s Čínou společnou pozemní ani námořní hranici. Čínské územní nároky tak Bangladéš nechávají chladným.  

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Filipínské námořnictvo posiluje proti Číně

Čína coby nová vojenská mocnost asijského regionu dává o sobě stále více vědět. Na její rostoucí ...

Průlom: Čína nabízí vojáky pro misi v Mali

Čínská vláda plánuje vyslat až 600 svých vojáků do neklidného Mali. Podle komentátorů, jde o ...

Izraelský námořní sbor

Ve druhém dílu našeho seriálu se zaměříme na vojenské námořnictvo židovského státu Izrael. ...

Pod stínem Číny: Nové fregaty a hlídkové čluny pro Filipíny

V nedávném článku jsme vás informovali o modernizaci filipínského námořnictva. Filipínci v prvním ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • David
    10:27 12.07.2013

    To posilování filipínské flotily tady bylo docela probráno. Chápu, že je to z důvodu soupeření s Čínou. Ale Bangladéš také výrazně posiluje svou armádu - a to nejen námořnictvo ...Zobrazit celý příspěvek

    To posilování filipínské flotily tady bylo docela probráno. Chápu, že je to z důvodu soupeření s Čínou. Ale Bangladéš také výrazně posiluje svou armádu - a to nejen námořnictvo nákupem nových lodí. Proti komu? Že by se zde rýsoval nějaký další zajímavý konflikt?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...