Cvičení Talisman Sabre 2013

Foto: Australský a americký voják na cvičení Talisman Sabre 2013 / Australian MOD
Foto: Australský a americký voják na cvičení Talisman Sabre 2013 / Australian MOD

15. července byl spuštěn již pátý ročník společného cvičení Austrálie a USA s názvem Talisman Sabre. Toto cvičení, jež se koná každé dva roky, je zaměřeno na prohlubování vzájemné spolupráce, sdílení a získávání nových zkušeností z plánování společných operací. V návaznosti na některé články, které se již objevily zde v Armádních novinách, se nyní zaměřím na určité specifické aspekty tohoto cvičení.

Jak jsem již zmínil v úvodu, cvičení Talisman Sabre, které se koná již popáté v Austrálii, se soustřeďuje na zlepšení spolupráce mezi dvěma mocnostmi Pacifiku, které mezi sebou dlouhodobě udržují velmi dobré vztahy. Stránka australského ministerstva obrany popisuje Talisman Sabre takto:

„Cvičení TALISMAN SABRE 2013 je společná australsko-americká výcviková aktivita určená k výcviku vybraných vojenských sil v plánování a provádění operací Combined Task Force (Společné úkolové bojové síly – pozn. redakce), a to s cílem zvýšit bojeschopnost a interoperabilitu mezi našimi silami. (…) Cvičení je organizováno Spojenými státy a podporováno Austrálií – primárně se uskutečňuje v Austrálii kvůli zlepšení bojového výcviku, připravenosti a interoperability, v širokém spektru vojenských činností. Cvičení je součástí intenzivního výcvikového programu ADF (Australské obranné síly – pozn. redakce), jenž má připravit ADF k obraně a podpoře Austrálie a jejích národních zájmů. Výcvik také přispívá ke schopnosti australských a amerických vojenských sil pracovat společně, efektivně a bezpečně.

Ve spolupráci s americkými vojenskými silami posiluje cvičení proaktitvní a rychle reagující obranné strategie a zesiluje míru obrany Austrálie a jejich národních zájmů.“ (Australian MOD website)

Celkový popis cvičení je zajímavý osahem své výpovědi, ale ještě zajímavější je tím, o čem se vůbec nezmiňuje. Austrálie je totiž vzhledem ke své poloze a ozbrojeným silám velice vhodně umístěným spojencem USA v oblasti jihozápadního Pacifiku. Spolupráce těchto států se traduje již od 2. světové války přes Koreu, Vietnam až po Irák a Afghánistán. Poněvadž mají Spojené státy  většinu svých sil v centrální a severní části Pacifiku, logicky potřebují mít nějakým způsobem zajišten vliv i v jeho jižní oblasti.

Video: Vzdušný výsadek při cvičení Talisman Sabre 2013 / YouTube

Běhemi cvičení uskutečnily nasazené jednotky USA dva typy operací násilného vstupu: 31. expediční jednotka námořní pěchoty (dále jen 31st MEU) provedla jak klasické obojživelné vylodění pomocí vozidel AAV-7 a pomocí vznášedel LCAC, tak i aeromobilní výsadek s využitím konvertoplánů MV-22. Ty byly mimochodem v rámci Talisman Sabre nasazeny vůbec poprvé.

Druhým typem operace násilného vstupu byl padákový výsadek 1/501. pěšího praporu ze 4. brigádního bojového týmu (výsadkového) 25. pěší divize. Výsadek téměř 400 výsadkářů byl výjimečný tím, že na rozdíl od cvičení JOAX letěli výsadkáři bez mezipřistání téměř 15 hodin ze své domovské základny na Aljašce až do Austrálie.

Video: Obojživelná operace na Talisman Sabre 2013 / YouTube

Ze značně otevřené diskuse o významu operací vynuceného vstupu i výhodnosti jednotlivých typů těchto operací zcela jasně vyplynulo, že velení ozbrojených sil USA o nich nemá nejmenší pochybnosti. Výsadkové, aeromobilní i vyloďovací operace mají svou budoucnost jistou v nejbližších několika letech, byť by nešlo o operace značné intenzity a velkého rozsahu.

Zdroj: Australian MOD, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

JOAX – Pohled do budoucnosti expedičních operací

V druhé polovině června 2013 se na území USA konalo největší cvičení US Army a US Air Force zaměřené ...

Význam armád národních států ve 21. století – Část 4. Zahraniční nasazení

Nasazení vojenských jednotek mimo fyzické území vlastního státu vyvolá v mnoha případech velmi ...

Syrské chemické zbraně – Jak by probíhalo jejich zajištění I.

Při diskusi u článku popisující cvičení Joint Operational Access Exercise 13-03 se objevil názor, že ...

Vozidla ACV a MPC ve světle nového pohledu na obojživelné operace

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) vyvíjí nové kategorie vozidel pro obojživelné operace. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...