Další letouny F-35A Lightning II pro Jižní Koreu

Další letouny F-35A Lightning II pro Jižní Koreu
Jihokorejská F-35A / ROKAF (Zvětšit)

Jihokorejská obranná akviziční kancelář DAPA (Defense Acquisition Program Administration) oznámila záměr nakoupit 20 víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35 Lightning II ve verzi Block 4. Americké F-35A společně s domácími stíhačkami KF-21 Boramae budou tvořit páteř jihokorejského letectva ROKAF (Republic of Korea Air Force) po většinu 21. století.

Všech dosud 40 objednaných F-35A Block 3 ROKAF převzalo v minulém roce. Nové jihokorejské F-35A Block 4 budou formálně objednány během pár týdnů. Verze Block 4 získá mimo jiné vylepšený radar, pokročilejší systémy elektronického boje nebo možnost nést širší paletu munice.

Nákup 20 F-35A přijde na tři miliardy dolarů (71,5 miliardy Kč). Co ale akviziční částka zahrnuje (munice, náhradní díly, další motory, výcvik pilotů atd.), není známo. Jižní Korea má navíc pro F-35A vybudováno provozní zázemí a nakoupeny podpůrné provozní systémy (manipulátory, obslužné systémy, nástroje, přípravky, měřící techniku atd.) – takže tyto náklady můžeme z akviziční částky odečíst.

Jihokorejská akvizice ale dává jasnou představu o ceně případného nákupu 24 českých F-35A Lightning II – minimálně 80 miliard Kč. Pochopitelně další „miliardy“ spolkne modernizace čáslavské letecké základny a nákup munice.

Letouny F-35A mají být ústředním nástrojem jihokorejské strategie Kill Chain. Spojení „kill chain“ je také široce používány vojenský termín popisující celou sérií nezbytných kroků vedoucích od objevení cíle až po vyhodnocení útoku na cíl. F-35A díky svým senzorům a schopnostem slučovat data je v podstatě malé velitelské centrum (mini-AWACS) umožňující objevit a identifikovat cíl, a poté samostatně provést úder nebo (především) navádět, koordinovat, řídit a vyhodnocovat palbu z dalších leteckých, pozemních a námořních platforem.


Nácvik hromadného vzletu jihokorejských F-35.

Pro naplnění strategie Kill Chain Jižní Korea buduje schopnosti k provedení preemptivního úderu na severokorejská jaderná zařízení, velitelská centra a zbraně dlouhého dosahu (zejména raketové systémy). To vyžaduje skvělé zpravodajské zdroje schopné včas odhalit severokorejské přípravy k úderu na Jižní Koreu. Pokud Severní Korea přesto odpálí střely, Soul provede dekapitační úder proti politickému a vojenskému vedení KLDR, s cílem změnit severokorejský režim.

Podle jihokorejských zdrojů se dekapitační úder údajně týká úplného zničení Pchjongjangu. „Každá oblast Pchjongjangu, zejména tam, kde je možná skryto severokorejské vedení, bude zcela zničena balistickými střelami a vysoce výbušnými bojovými hlavicemi, jakmile Sever ukáže jakékoli známky nasazení jaderné zbraně. Jinými slovy, hlavní město Severu lehne popelem a zmizí z mapy,“ uvedla jihokorejská tisková agentura Jonhap.

Nákup jihokorejských F-35A pomůže ROKAF také překlenout období mezi vyřazením letounů F-4 (zhruba 60 kusů) a F-5 (zhruba 150 kusů) a příchodem domácí víceúčelové stíhačky KF-21. Zatímco F-35A je orientován na boj vzduch-země a řízení boje, dvoumotorová KF-21 zajistí vedení boje vzduch-vzduch.

První let KF-21 proběhne tento nebo příští měsíc a do roku 2028 chce ROKAF provozovat 40 KF-21. Během dalších čtyř let do výzbroje zamíří dalších 80 KF-21.

V současně době jihokorejská firma KAI (Korea Aerospace Industries) provádí pozemní testy šesti prototypů a statické zkoušky na dvou trupech KF-21. Kromě toho KAI podle svých slov během pěti let investuje 87 milionů dolarů (dvě miliardy korun) do vytvoření „inteligentního výrobního systému“, který bude využívat technologie Průmyslu 4.0. Moderní továrna poslouží k výrobě komponentů pro KF-21 i dalších letounů z produkce KAI.


Statický test proudových motorů KF-21

Cílem je do výroby KF-21 zapojit 700 jihokorejských společností a lokalizovat výrobu KF-21 aspoň ze 65 %. I přes vyspělost jihokorejského leteckého průmyslu totiž řadu komponentů KF-21 dodají Američané, například proudové motory F414-GE-400K z letounů F/A-18E/F Super Hornet.

Ve výčtu výkonné letecké techniky ROKAF nesmíme zapomenout ani na 59 úderných letounů F-15K, což je jihokorejská verze F-15E Strike Eagle. ROKAF si F-15K ponechá až do roku 2060.

Kromě toho Soul staví svou první lehkou letadlovou loď CVX (LPX-II) o výtlaku 45 000 tun. Do služby má vstoupit v roce 2033. Hlavní údernou sílu CVX má tvořit 20 F-35B Lightning II, tedy letounů s krátkým vzletem a kolmým přistáním.

Jižní Korea má tři strategické konkurenty – jde pochopitelně o Čínu a Severní Koreu, ale také o Japonsko. Tomu odpovídá i jihokorejský vojenský rozpočet nutný k udržení vojenské parity s mocnými sousedy. Ten v letošním roce dosáhne 54,61 bilionů wonů (jeden bilion korun).

Navíc nový konzervativní prezident Yoon Suk-yeol je pro tvrdší politiku vůči Severní Koreji, pro užší spolupráci s Japonskem a Spojenými státy. Dá se tak očekávat další zvyšování vojenských výdajů.

Zdroj: NI, Defense News, AMR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-35B Lightning II pro japonské a jihokorejské námořnictvo

Japonské a jihokorejské námořnictvo se zajímá o víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II s krátkým ...

Jihokorejský tisk: Tank K2 Black Panther favoritem polské armády

Jihokorejský tank K2 Black Panther (resp. odvozená polonizovaná verze) je údajně v polském tendru na ...

Jihokorejská stíhačka KF-21 Boramae vzlétne v roce 2022

V sídle jihokorejské letecké společnosti Korean Aerospace Industries (KAI) v Sacheonu byl poprvé ...

PREMIUM Jižní Korea otestovala ponorkovou balistickou střelu K-SLBM

Před pár dny jihokorejská útočná ponorka Dosan Ahn Chang-ho (SS-083) vůbec poprvé vypustila ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Shania
    14:57 01.08.2022

    jaky je prosim zdroj k tem 630 000kc za letovou hodinu

    jaky je prosim zdroj k tem 630 000kc za letovou hodinu

    • Jirosi
      09:17 02.08.2022

      Napsal to Scotty, jako vyčíslení nákladů n jas39 v roce 2018. Tech 630 000, ale neobsahuje náklady zahrnuté v pronájmu Takže, pak nám tu vzniká nelichotivy součet 26tis+38tis =64 ...Zobrazit celý příspěvek

      Napsal to Scotty, jako vyčíslení nákladů n jas39 v roce 2018.
      Tech 630 000, ale neobsahuje náklady zahrnuté v pronájmu
      Takže, pak nám tu vzniká nelichotivy součet 26tis+38tis =64 000 USD/h.
      Kdyz vidím to číslo nechápu, jak někdo vůbec může zmiňovat pokračování C/D v CR.
      (14*64/38=23,5 ks F35, není nad levny leton)Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    09:21 17.07.2022

    Opowieści o realnej cenie F35 block4 ;) . Tutaj artykuł o szwajcarskich zakupach https://zbiam.pl/niejasne-okol... Finowie będą musieli połowę ...Zobrazit celý příspěvek

    Opowieści o realnej cenie F35 block4 ;) . Tutaj artykuł o szwajcarskich zakupach https://zbiam.pl/niejasne-okol...
    Finowie będą musieli połowę kraju wykarczować na spłatę „łapówki” za wstęp do NATO. Dlaczego Błaszczak nie kupił kolejnych 35? Bo narazie nie wiadomo dokładnie kiedy będzie pełna wersja zamówiona block4 i ile będzie kosztować.. :)Skrýt celý příspěvek

    • Shania
      15:15 17.07.2022

      A jake je sdeleni tohoto prispevku?

      A jake je sdeleni tohoto prispevku?

  • Danik
    07:02 16.07.2022

    Jen tak mimochodem pánové... Některá média F-35 nenávidí a pak nemají problém brát i informace od RT a jiných ruských zdrojů, které samozřejmě chtějí F-35 pošpinit a nastínit jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen tak mimochodem pánové... Některá média F-35 nenávidí a pak nemají problém brát i informace od RT a jiných ruských zdrojů, které samozřejmě chtějí F-35 pošpinit a nastínit jako problémovou drahou stíhačku, kterou si nikdo nemá kupovat (asi tušíme proč to dělají že).

    Jen takové zajímavé info.

    F-16: V době zavedení 18 milionů dolarů za kus. V prvních 10-ti letech provozu bylo ztraceno 143 strojů a 71 pilotů zabito.

    A-10: 17,2 milionů dollarů za kus. V prvních 10-ti letech provozu 59 zničeno a 26 pilotů mrtvých.

    F-35: Cena 50 milionů dolarů a za 15 let provozu ztraceny 4 stroje. 1 pilot mrtvý.

    Ehm Ehm... "problémové nespolehlivé letadlo" Jasně, na Russia Today říkali.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      08:19 16.07.2022

      Danik
      Kde jste přišel na to, že F 35 stojí 50 mil USD? :-) :-) :-)

      Danik
      Kde jste přišel na to, že F 35 stojí 50 mil USD? :-) :-) :-)

      • Danik
        08:25 16.07.2022

        Ceny jsou uvedeny za drak letounu :-). Nikoliv "complete package"

        Ceny jsou uvedeny za drak letounu :-). Nikoliv "complete package"

      • flanker.jirka
        15:00 16.07.2022

        To si jako budete pouštět draka bez motoru? Vždyť můžete doložit i reálnou cenu za kus, která je někde okolo 80 mil USD,.

        To si jako budete pouštět draka bez motoru? Vždyť můžete doložit i reálnou cenu za kus, která je někde okolo 80 mil USD,.

  • Martin N.
    21:25 14.07.2022

    Rád bych se zeptal, pokud zvolíme F-35, tak k nim dostaneme ALIS nebo ODIN system? Dále by mě zajímalo. Pokud dostaneme tedy ODIN, bude práskat stejně jako ALIS a bude snadno ...Zobrazit celý příspěvek

    Rád bych se zeptal, pokud zvolíme F-35, tak k nim dostaneme ALIS nebo ODIN system? Dále by mě zajímalo. Pokud dostaneme tedy ODIN, bude práskat stejně jako ALIS a bude snadno Heckersky napadnutelný, jako ALIS, nebo už je lépe chráněný? Dále by mě zajímalo, že pokud se ALIS/ODIN má vypínat nebo omezovat v první linii, tak kdo je první linie? Nebo se to vypne až v okamžiku vytyčení nějaké první linie?
    Dále budeme také zřizovat laboratoře jako Norové a Italové, kteří nesouhlasí s tímhle vzdáleným sledováním a budeme také F-35 přeprogramovávat?
    Bohužel na lockheedmartin.c.m toho moc není, jen zmínka že bez ALIS to nepoletí. Jak je myšleno, že to nepoletí, když se to má třeba i v první linii vypínat. Vůbec tomu nerozumím. Bylo by super, kdyby to tu někdo celé objasnil, jak to tedy s ALIS a ODIN vlastně je.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      09:56 15.07.2022

      Rad Vám aj odpoviem. Ku DOTE si pridajte aj GAO.. https://www.gao.gov/assets/730... strana 2: "The F-35 program office has changed plans from replacing its logistics ...Zobrazit celý příspěvek

      Rad Vám aj odpoviem.

      Ku DOTE si pridajte aj GAO..

      https://www.gao.gov/assets/730...

      strana 2:
      "The F-35 program office has changed plans from replacing its logistics system
      and is now taking incremental steps to improve and modernize it. The Autonomic
      Logistics Information System (ALIS) has faced long-standing challenges,
      including technical complexity, poor usability, and inaccurate or missing data.
      Initially, the F-35 program intended to develop a new system to replace ALIS.
      However, the program office now plans to make gradual improvements to ALIS
      and eventually rename it. These planned improvements include smaller
      hardware and improved program data access. The program has yet to identify a
      date for when it will consider this transition complete but has mapped out the
      improvements it intends to make over the next 3 years."

      takže žiaden ODIN nebude, bude len ALIS a ten sa má zlepšovať malými krokmi.

      strana 5:
      " The program office has also faced a number of challenges with
      the Autonomic Logistics Information System (ALIS), the primary logistics
      tool to support F-35 operations, mission planning, and sustainment. In
      March 2020, we reported that inaccurate and missing data in ALIS have
      at times resulted in the system’s signaling that an F-35 aircraft should not be flown—even though the aircraft had no issues that required it to be
      grounded, and it was ready for flight.2 We reported on these and other
      program risks in the past and made recommendations for improvement.
      DOD has taken action to address some, but not all, of our
      recommendations."

      Takže časť doporučení už zapracovali. ALIS prispieva/val k tomu, že aj funkčné lietadlo stálo v rade na opravy.


      strana 43:

      Zlepšenia ALISU a čo má ešte dohánať:

      1. "We found that the new and smaller hardware
      addresses the program’s goal of being smaller
      and more maneuverable.
      We previously reported that ALIS hardware
      typically required an entire room to function and
      that squadrons would not always take it on
      deployments due to the size of the hardware.
      Not only is the new hardware lighter, it is 80
      percent smaller in size making it much more
      maneuverable. "

      konečne je ALIS dosť malý na to, aby sa s ním dalo bezproblémovo narábať.

      2.
      While the program office is achieving its goal of
      improving data access to Lockheed Martin
      proprietary data, government rights and
      licensing will remain limited.
      We have previously reported that cloud
      environments allow federal agencies to access
      on-demand data.a Moving ALIS data onto a
      government-owned cloud will greatly improve
      the government’s access.
      This Technical Data Package provides the
      basis for modifying the system and gives the
      government the opportunity to develop or buy
      the rest of the software commercially,
      potentially allowing for future competitive
      acquisition.
      According to program officials, the program
      office was unable to develop a completely
      organic government-owned software solution
      for ALIS, nor was it able to fully replace ALIS
      with a government-developed software solution
      because the acquisition of software licenses
      was cost prohibitive.

      GAO kritizuje, že k ALIS-ovému zdrojovému kódu nemá štát plný prístup, už vďaka úpravám získal zákaldy a bolo mu umožnené v budúcnosti v prípade potreby mať všetko.

      3.
      "While the program office will not strictly adhere
      to the Adaptive Acquisition Framework, it is
      using selected aspects and has demonstrated
      a commitment to the user, which is a key
      principle of Agile software development.
      According to program officials, although the
      program office considers following the pathway
      as optional because ALIS is managed as part
      of the original development F-35 program, it
      has identified key aspects to guide future
      improvements to ALIS. Further, program
      officials stated that they are intentionally
      involving users in the ALIS software
      development process. Additionally, the
      program received positive feedback from users
      about the more frequent software releases,
      though releases will drop to two per year after
      2022. According to program officials, users are
      also finding it easier to download data used by
      ALIS from each aircraft."

      Zlepšuje sa user friendly prístup k používateľom lietadiel.

      To najdôležitejšie na záver:

      "While the program office continues to refine its plans for improving ALIS,
      transparency of this process remains important. In March 2020, we
      recommended that DOD develop and implement a strategy for the
      redesign of ALIS that clearly identifies the goals, key risks, and costs of
      redesigning the system.50 Subsequently, in the William M. (Mac)
      Thornberry National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2021,
      Congress required that, no later than March 1, 2021, the Office of the
      Under Secretary of Defense for Acquisition and Sustainment submit to
      Congress a strategy and implementation plan for ODIN, including an
      identification and assessment of goals, key risks or uncertainties, system
      performance metrics, and costs of designing, procuring, and fielding the
      ODIN system.51 In November 2021, the DOD released the ALIS Redesign
      Strategy, outlining its reasoning behind its decision to improve upon ALIS
      through a phased approach rather than replacing the system at once, as
      we described above.
      The strategy outlines goals, identifies system performance metrics, and
      states that the program office will update the annual ALIS cost estimate to
      reflect costs of the improvements. As a result of issuing its Strategy as
      well as other supporting documents, such as the transition plan described
      above, we closed our March 2020 recommendation as implemented.
      While developing a strategy is an important step, implementing it is
      crucial and will require sustained management attention and resources
      over the coming years to ensure that the redesign of ALIS is efficiently
      and effectively executed. We will continue to monitor DOD’s efforts and
      progress in its redesign of ALIS and any effects on the sustainment of the
      F-35."

      Konečne je jasný plán ako postupovať pri ALIS, sú dané jasné ciele a kroky ako postupovať.
      Preto GAO tvrdí, že jeho dlhoročné návrhy ako postupovať boli vypočuté.


      Takže sme Vás oboznámili s tým ako to vlastne s tým ALIS je, že zlepšili z 3 najkritizovaných vecí už celé 2 a majú plán ako to do 3 rokov dať celé dokopy tak, aby to fungovalo tak ako to má.Skrýt celý příspěvek

    • Shania
      15:55 15.07.2022

      Ty laboratore slouzi pro mission knihovny, tedy knihovny cilu. On September 22, the Norway Italy Reprogramming Lab (NIRL) was formally accepted at Eglin Air Force Base, Florida. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty laboratore slouzi pro mission knihovny, tedy knihovny cilu.

      On September 22, the Norway Italy Reprogramming Lab (NIRL) was formally accepted at Eglin Air Force Base, Florida. The NIRL provides Norway and Italy with F-35 mission data files to assess what threats to search for and when, and enables the 5th generation fighter to decipher and control the battlespace.

      ALIS muze fungovat zcela offline po nekolik tydnu, to je asi to co jsi myslel ne?Skrýt celý příspěvek

  • Krakonoš
    16:11 14.07.2022

    Mluvilo se o tom dávno tady před lety a nyní, když i důkazy máme z reality, tak chiméra v podobě F-35 je paradoxně stále silnější. Dnes se víc jak jindy hovoří napřímo o tom, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mluvilo se o tom dávno tady před lety a nyní, když i důkazy máme z reality, tak chiméra v podobě F-35 je paradoxně stále silnější.

    Dnes se víc jak jindy hovoří napřímo o tom, že AČR se má připravovat na střet s Ruskem. Musíme si uvědomit, že letectvo AČR je v tomto ohledu okrajovou záležitostí, my musíme investovat do PVO a dělostřelectva, včetně raketového. To má být priorita.
    Proto nejrozumnější je odkoupit po vzoru Maďarska Gripeny, případně navýšit jejich počet nákupem obdobně starých Gripenů verze C/D. Jako méně vhodné vidím nákup Gripenu NG.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      17:38 14.07.2022

      Ne.

      Ne.

      • Krakonoš
        17:46 14.07.2022

        :D

        :D

    • Matesaax
      21:16 14.07.2022

      Já si též myslím,že je to optimální řešení k našim Gripenům vyloudit od Švédů dalších deset strojů verzí C/D a není co řešit.A po roce 2035 můžeme klidně koupit tu vysněnou F-35.

      Já si též myslím,že je to optimální řešení k našim Gripenům vyloudit od Švédů dalších deset strojů verzí C/D a není co řešit.A po roce 2035 můžeme klidně koupit tu vysněnou F-35.

      • Martin N.
        09:56 15.07.2022

        Právě, na co teď F-35 s tisíce chybama a hromadou skandálů kvůli ALIS. Zlatý nenáročný C/D. Stejně potřebujeme nacpat peníze úplně jinam. A po roce 2035 stačí, až to všechno ...Zobrazit celý příspěvek

        Právě, na co teď F-35 s tisíce chybama a hromadou skandálů kvůli ALIS. Zlatý nenáročný C/D. Stejně potřebujeme nacpat peníze úplně jinam. A po roce 2035 stačí, až to všechno vyladí, nebo se najde něco jiného.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      07:06 15.07.2022

      Aj áno aj nie.. Dnes viac ako inokedy vidno, že PVO je dosť "preceňovaná" záležitosť.. Áno mať ho je potrebné, no jeho vlastníctvo nedokáže odvrátiť zásahy, ničenie ...Zobrazit celý příspěvek

      Aj áno aj nie..

      Dnes viac ako inokedy vidno, že PVO je dosť "preceňovaná" záležitosť..

      Áno mať ho je potrebné, no jeho vlastníctvo nedokáže odvrátiť zásahy, ničenie infraštruktúry a straty.
      Z pohľadu ceny je vlastne to najdrahšie čo si môžete nakúpiť ak krajina nemá loďstvo..

      Prečo si to dovolím tvrdiť - má Ukrajina 100-300 PVO S-300 ? - má, má Rusko najsilnejšie PVO na svete čo do počtu kusov ? má..

      Aký je výsledok??

      ACR už delostrelectvo nakúpila ako aj PVO.
      Jediné, čo nemá sú raketomety.

      Ako však chcete navádzať raketomety ak nemáte kvalitný systém prieskumu?
      Ak chcete raketomety pôsobiace na taktickej úrovni - teda brigády čo je cca 30 x 30km - budíš, tu F-35A fakt nepotrebujete.
      Ak chcete GLMRS a viac - tak tam je práveže F-35A najlacnejšie riešenie.
      Ako vidno na konflikte na Ukrajine - práve pôsobiť na dlhé vzdialenosti je viac ako potrebné.

      Koľko by stálo nákup AWACS alebo JSTAR, či vybudovanie konštelácie satelitov na orbite. Lebo s dronmi môžete ísť do konfliktu nízkej a strednej intenzity - navádzať nimi GLMRS nejde..

      Dnes už nakúpiť jednotlivé systémy je krátkozraké - treba ich spoločné preväzovať..
      F-35A je ako stvorená práve na to.Skrýt celý příspěvek

    • Martin N.
      10:12 15.07.2022

      Přesně, souhlasím. Letectvo je úplně okrajová věc pro nás. Potřebujeme ho jen, aby nám pokryl náš prostor a občas doprovodil nějaký dopravní letadlo. My teď nepotřebujeme F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně, souhlasím. Letectvo je úplně okrajová věc pro nás. Potřebujeme ho jen, aby nám pokryl náš prostor a občas doprovodil nějaký dopravní letadlo. My teď nepotřebujeme F-35, jako na co? Od nás se nečeká, že budeme lítat na Rusa. Potřebujeme PVO a teď po zkušenosti s Rusem na Ukrajině i dělostřelectvo a raketomety.Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        16:39 15.07.2022

        Takze na rusa zase posleme v klidu nekoho z texasu, protoze my budeme branit jen vlastni uzemi.. .Takhle si to rekne jeste dalsich par evropskych zemi NATO bude uplne k ...Zobrazit celý příspěvek

        Takze na rusa zase posleme v klidu nekoho z texasu, protoze my budeme branit jen vlastni uzemi.. .Takhle si to rekne jeste dalsich par evropskych zemi NATO bude uplne k nicemu...

        Letectvo je to nejlepsi co muzeme alianci nabidnout, muze rychle zasahovat kdekoliv a na dlouhe vzdalenosti.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          17:11 15.07.2022

          Z letectva nabízíme aktivně alianci spolupráci v NATINAMDS. Pak jsou cíle jako BÚU a tak podobně. O jednotce taktického letectva aktivně nabízené pro NATO se nikde nepíše.

          Z letectva nabízíme aktivně alianci spolupráci v NATINAMDS. Pak jsou cíle jako BÚU a tak podobně. O jednotce taktického letectva aktivně nabízené pro NATO se nikde nepíše.

          • darkstyle
            19:01 15.07.2022

            Super tak keď príde Rus tak mu odpovieme, Rusak, Rusak - neutoc na nás v krití s S-300 lebo by máme len NATINAMDS, musíš počkať dokým dokupime iné lietadlá..

            Super tak keď príde Rus tak mu odpovieme, Rusak, Rusak - neutoc na nás v krití s S-300 lebo by máme len NATINAMDS, musíš počkať dokým dokupime iné lietadlá..

          • Scotty
            22:03 15.07.2022

            Do NATINAMDS nic nenabízíme. V tom prostě naše letectvo je.

            Do NATINAMDS nic nenabízíme. V tom prostě naše letectvo je.

          • flanker.jirka
            22:21 15.07.2022

            darkstyle Letectvo AČR nebude ani s 24 kusy F 35 plně samostatně schopné provádět složitější mise. Budete držet hotovost, to jsou 2 letadla + 1 v záloze. Budete chtít vést vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle
            Letectvo AČR nebude ani s 24 kusy F 35 plně samostatně schopné provádět složitější mise.
            Budete držet hotovost, to jsou 2 letadla + 1 v záloze. Budete chtít vést vlastní výcvik u dvo letek tak, že mít u každé letky alespoň 4 letadla pro výcvik. K tomu si započítejte, že možná až 1/3 z celkového počtu letadel bude nebojeschopná ať už z důvodu pravidelné údržby nebo závad. To Vám moc letadel pro mise NATO nezbyde. A pak jaké úkoly tam ty letadla budou muset plnit, když jednu letku budete mít primárně cvičenou na air to air a druhou na ostatní mise?Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            06:23 16.07.2022

            Proto jsem hned na začátku psal, ze ideální by byla ideální kombinace jedné letky modernizovaných JAS-39 C/D + na nízkonákladový airpolicing, který zvládne i FA-50 (proto i po něm ...Zobrazit celý příspěvek

            Proto jsem hned na začátku psal, ze ideální by byla ideální kombinace jedné letky modernizovaných JAS-39 C/D + na nízkonákladový airpolicing, který zvládne i FA-50 (proto i po něm pokukuji Poláci) a jedné až optimálně dvou letek F-35.
            Pak by F-35 v tomto počtu měly teprve prostor rozvinout své schopnosti.
            Navíc pro dvě letky F-35 se nemůže počítat jen s 24 kusy, ale minimálně s 27 až 28 kusy. 100 % nasaditelnost nelze v podstatě dosáhnout a i 70% je velký úspěch.

            Smysl F-35 ale stojí a padá i na dostatečném spektru vyzbroje po stránce kvalitativní i kvantitativní (40 kusu AMRAAM ve skladech opravdu nebude adekvatni “kvantita”) a samozřejmě na dalších zbraňových systémech (raketové i hlavnové dělostřelectvo s navadenymi projektily) zapojených do C4ISTAR. Jinak to budou jen “bílí sloni” (doporučuji některým si zjistit význam tohoto slovního spojení).

            Proto pro začátek 12+2 modernizovaných JAS39 C/D a 14 F-35 by mohl být rozumný kompromis.

            Jen pořízení základního množství A2A a A2G munice pro letadla a vrtulníky, nějaké zásoby M1156 PGK pro 155 mm munici a prapor s HIMARS a nějakou munici stojí jako jedna celá letka F-35.

            Kdo chce chovat opice, musí mít na banány!!!Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            08:26 16.07.2022

            Maximus To vím, spíše by mně zajímaly myšlenkové pochody darkstyle a Shania. Určitě souhlasím s tím, že když bude mít co nejvíce letectev jeden typ letadla, které zmákne vše, tak ...Zobrazit celý příspěvek

            Maximus
            To vím, spíše by mně zajímaly myšlenkové pochody darkstyle a Shania.
            Určitě souhlasím s tím, že když bude mít co nejvíce letectev jeden typ letadla, které zmákne vše, tak je to z logistického hlediska super věc.
            Stále skončíme na tom co bude mít to které letectvo za prioritu pro výcvik na F 35. Muselo by se přejít i na mnohem častější centrální plánování výcviku a cvičení pro všechny letectva NATO v Evropě, aby se takový efekt projevil.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            08:27 16.07.2022

            Scotty
            Do NATINAMDS nabízíme air policing na baltu, Islandu a nově tuto funkci snad i pro Slovensko.

            Scotty
            Do NATINAMDS nabízíme air policing na baltu, Islandu a nově tuto funkci snad i pro Slovensko.

      • Danik
        06:20 16.07.2022

        :-DDD "Letectvo je úplně okrajová věc pro nás. Potřebujeme ho jen, aby nám pokryl náš prostor a občas doprovodil nějaký dopravní letadlo." A já myslel, že vojenské letectvo je ...Zobrazit celý příspěvek

        :-DDD

        "Letectvo je úplně okrajová věc pro nás. Potřebujeme ho jen, aby nám pokryl náš prostor a občas doprovodil nějaký dopravní letadlo."

        A já myslel, že vojenské letectvo je primárně pro boj :-). Tak to naše vojáky máme taky k tomu aby pomáhali v nemocnicích v době Covidu, nebo řešili přírodní katastrofy, nebo hlídali Prahu spolu s PČR? Asi to jejich primární úkol není že? :-)))

        Armáda je primárně k boji, ne pro srandu králíkům a takto bychom je měli brát, koncipovat a budovat.

        "My teď nepotřebujeme F-35, jako na co?

        Čéče nevím, na boj? Ostrahu vzdušného prostoru, NATINAMDS? Úkoly VzS? Když je nepotřebujeme teď, tak to je nebudeme potřebovat ani za 10 nebo dvacet let ne? Klídek přece.

        "Od nás se nečeká, že budeme lítat na Rusa. Potřebujeme PVO a teď po zkušenosti s Rusem na Ukrajině i dělostřelectvo a raketomety."

        Přesněeee necháme to na klucích z Iowy nebo Wyomingu, aby nám chránili prdel, vlastně my nepotřebujeme ani ty tanky, přece to nebudeme posílat na Rusa. A dělostřelectvo, to si necháme cíle zjistit od spojenců, jsme přece v NATO, tak pohoda, Amíci to zajistí, že? Proč být iniciativní a snažit se budovat schopnosti na sebe, aby to vše nebylo jen na Strýčku Samovi, když si stačí říci, ha NATO pohoda, tak na to házíme bobek.

        Jen aby se jednoho krásnýho dne Amerika a její daňoví poplatníci hrozně nenasrali a řekli si, že tuhle přizdisráčskou Evropu už v obraně dotovat prostě nebudou. Jsem zvědavý co pak budeme dělat.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          15:02 16.07.2022

          Jestli je letectvo AČR primárně pro boj, tak proč funkce CAS v Afghanistánu nezajišťovalo pro své jednotky samo, když má L 159 kompatibilní s NATO?

          Jestli je letectvo AČR primárně pro boj, tak proč funkce CAS v Afghanistánu nezajišťovalo pro své jednotky samo, když má L 159 kompatibilní s NATO?

    • Danik
      06:33 16.07.2022

      Jojo, chiméra je stále silnější, ale paradoxně má čím dál víc zájemců, čímpak to tak může být. :-) "Dnes se víc jak jindy hovoří napřímo o tom, že AČR se má připravovat na střet s ...Zobrazit celý příspěvek

      Jojo, chiméra je stále silnější, ale paradoxně má čím dál víc zájemců, čímpak to tak může být. :-)

      "Dnes se víc jak jindy hovoří napřímo o tom, že AČR se má připravovat na střet s Ruskem."

      Rusko je momentálně primární hrozba, nikoliv jediná. Úkolem NATO není, "být proti RF", úkolem NATO je bránit prostor svých členů v severoatlantickém prostoru proti jakékoliv hrozbě.

      "Musíme si uvědomit, že letectvo AČR je v tomto ohledu okrajovou záležitostí, my musíme investovat do PVO a dělostřelectva, včetně raketového. To má být priorita."

      Sdělím Vám sladké tajemství :-). Letectvo je nepostradatelnou součástí PVO a PRO, to je překvápko co? F-35 díky SA a sdílení dat je právě perfektní "uzel" i pro pozemní systémy PVO a PRO. Další věc je, že pro efektivitu dělostřelectva je potřeba průzkum a navádění, opět letoun schopný se pohybovat v oblasti nasycené nepřátelskou PVO v tomto přijde vhod. A v poslední řadě je fajn mít schopnost nepřítele "bodnout" na větší vzdálenost. Pozemní systémy jako HIMARS jsou skvělá věc a osobně myslím, že výhledově by AČR měla mít raketové dělostřelectvo středního a dlouhého dosahu ( a menší systémy krátkého a středního), ovšem co je taktéž skvělé je mít schopnost rychlého nasazení i na půdě spojenců. Máme tu teď na AN článek o Ice Breakeru, což je ASM. Copak asi ty střely bude vypouštět a tak zlepšovat naše schopnosti úderů na velkou vzdálenost?

      Takže se bavíme o tom, že máme nějaké schopnosti, u kterých by bylo fajn, aby jimi AČR disponovala, jakožto relevantní člen NATO a nikoliv černý pasažér aliance. F-35 tyto úkoly zvládne nejlépe, proto je to momentálně nejpoptávanější letoun na planetě :-)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:46 13.07.2022
    • darkstyle
      19:04 13.07.2022

      Ďaľší svedok Gripenov.. Takže podľa neho treba nakúpiť ideálne 24 nových Gripenov na 10 rokov a potom ich nahradiť F-35A.. Že zatiaľ treba poslať pilotov do USA na výcvik.. pre ...Zobrazit celý příspěvek

      Ďaľší svedok Gripenov..

      Takže podľa neho treba nakúpiť ideálne 24 nových Gripenov na 10 rokov a potom ich nahradiť F-35A..
      Že zatiaľ treba poslať pilotov do USA na výcvik.. pre F-35A..

      To budú tí piloti 10 rokov cvičiť??

      Takže blbosť roka vyhráva tento "expert".

      PVO
      Chcel by kúpiť THAAD systém..
      Najradšej - vie on koľko vôbec stojí ten systém?
      Za nákup rozumného počtu THAAD-ov si kúpite 100 F-35A..

      Čo tak k tým F-35A kúpiť JAAM-ER, ktorý ten Královec zmetie? Alebo zaletenim do Poľska je možné pôsobiť s nimi k Moskve..

      Nebolo by to niekoľko krát lacnejšie riešenie - spraviť také odstrašenie pre Rusov - vy na nás Isknaderi, my na Vás JAAM-ER???Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        20:02 13.07.2022

        prostě "expert" :-) :-) :-)

        prostě "expert" :-) :-) :-)

      • Poly
        21:16 13.07.2022

        S tím THAADem mě dostal. Že prý střílí výš než Pariot. Aby taky ne, když je to čistě speciálka na balistické střely. Kdo má THAAD, ten má i ten Patriot.

        S tím THAADem mě dostal. Že prý střílí výš než Pariot. Aby taky ne, když je to čistě speciálka na balistické střely. Kdo má THAAD, ten má i ten Patriot.

      • Shania
        23:21 13.07.2022

        Idealne na kazdou prehradu jeden AEGIS

        Idealne na kazdou prehradu jeden AEGIS

        • Maximus
          07:46 14.07.2022

          Tak na prehrady pozor - co si pamatuji, tak rusaci meli přímo letecké cviceni na tema "Utok na vltavskou kaskadu" a povodňová vlna mela mit ve vysledku v Praze podobny ucinek jak ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak na prehrady pozor - co si pamatuji, tak rusaci meli přímo letecké cviceni na tema "Utok na vltavskou kaskadu" a povodňová vlna mela mit ve vysledku v Praze podobny ucinek jak vybuch taktické jaderné zbraně.
          Vltavska kaskada je součást kriticke infrastruktury a proto by si v případě valky zasloužila nejakou obranu - no Aegis to určitě nebude :-))).Skrýt celý příspěvek

          • Clanek
            14:01 14.07.2022

            Rusak neumi trefit hadi ostrov, coz je placka 0,6 na 0,4km, a to vsechno opakovane(!). Kdyz bombarduji mesta, delaji to jejich chirurgicky-presne zbrane plus minus 3 fotbalove ...Zobrazit celý příspěvek

            Rusak neumi trefit hadi ostrov, coz je placka 0,6 na 0,4km, a to vsechno opakovane(!). Kdyz bombarduji mesta, delaji to jejich chirurgicky-presne zbrane plus minus 3 fotbalove hriste, nebo 73 fabii. Vazne bych chtel videt jak se pokousi vyhodit do vzduchu Vltavskou kaskadu a to jeste tak aby kumulovany povodnovy ucinek v cili, v Praze, byl co nejvetsi.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            16:07 14.07.2022

            Atomem se dá přesnost docela dohnat.

            Atomem se dá přesnost docela dohnat.

        • darkstyle
          16:33 14.07.2022

          Ako povedal jeden slávny Slovak - my tu pristávať americké torpédoborec nechceme. Keď Aegis tak aj s tým lietajúcim torpédoborcom - odporúčam na túto téma Ťažký Týždeň s Gulíkom a ...Zobrazit celý příspěvek

          Ako povedal jeden slávny Slovak - my tu pristávať americké torpédoborec nechceme.

          Keď Aegis tak aj s tým lietajúcim torpédoborcom - odporúčam na túto téma Ťažký Týždeň s Gulíkom a obranná zmluva s USA.

          "Tak by som si predstavoval ochranu".Skrýt celý příspěvek

  • ggtt
    16:11 11.07.2022

    Len par kontrolnych otazok.. ak si objednate 24 F-35 a ocakavate dodavku o 5 rokov - znamena to, ze: 1/ v ten rok budu dodane vsetky? 2/ v ten rok budete mat vycvicenych ...Zobrazit celý příspěvek

    Len par kontrolnych otazok.. ak si objednate 24 F-35 a ocakavate dodavku o 5 rokov - znamena to, ze:
    1/ v ten rok budu dodane vsetky?
    2/ v ten rok budete mat vycvicenych vsetkych potrebnych pilotov?
    3/ budu sa na ne cvicit ti isti piloti, co teraz lietaju Gripeny?
    4/ ak je odpoved na 3/ pozitivna - kto bude lietat Gripeny, dokym sa budu skolit na F-35 alebo ako budete mat zabezpecenu ochranu vzdusneho priestoru?
    5/ ak je odpoved na 3/ negativna - budu sa piloti Gripenov nasledne po ich vyradeni skolit na F-35 ak uz pred sebou nemaju perspektivne vela rokov, aby sa to oplatilo, ale este stale nebudu vo veku kedy maju prestat lietat?Skrýt celý příspěvek

    • Stonkeeper
      16:58 11.07.2022

      1) Pravděpodobně ne
      2) Pravděpodobně ne (na 24 letadel)
      3) Pravděpodobně ne

      1) Pravděpodobně ne
      2) Pravděpodobně ne (na 24 letadel)
      3) Pravděpodobně ne

    • Scotty
      18:22 11.07.2022

      3/ Přeškolovat by se měli začít piloti kteří dnes létají L-159 v 212 letce. Tam by měla přijít první nová letadla.

      3/ Přeškolovat by se měli začít piloti kteří dnes létají L-159 v 212 letce. Tam by měla přijít první nová letadla.

      • TF_HU
        15:14 12.07.2022

        To jste někde zachytil? To je oficiální?

        To jste někde zachytil? To je oficiální?

        • Scotty
          14:57 14.07.2022

          Není to oficiální (ostatně ani nákup F-35 ještě není oficiální), ale taková je představa. Dává to smyl protože současní 211 letka zajistí střežení vzdušného prostoru zatím co se ...Zobrazit celý příspěvek

          Není to oficiální (ostatně ani nákup F-35 ještě není oficiální), ale taková je představa. Dává to smyl protože současní 211 letka zajistí střežení vzdušného prostoru zatím co se budou piloti 212 přeškolovat na nový typ.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        17:44 13.07.2022

        To znamená jim zaplatit i základní výcvik na něčem nadzvukovém.

        To znamená jim zaplatit i základní výcvik na něčem nadzvukovém.

        • Scotty
          17:54 13.07.2022

          To budou zajišťovat Američani. Výcvik na "něčem" nadzvukovém je zbytečný. Musí cvičit na F-35.

          To budou zajišťovat Američani. Výcvik na "něčem" nadzvukovém je zbytečný. Musí cvičit na F-35.

          • flanker.jirka
            20:05 13.07.2022

            Tak v tom případě by měli jít na T 38 v USA a pak pokračovat na F 35. Slovenští piloti bez zkušenosti s nadzvukem také šli nejdříve na T 38 a ne rovnou na spárku F 16.

            Tak v tom případě by měli jít na T 38 v USA a pak pokračovat na F 35. Slovenští piloti bez zkušenosti s nadzvukem také šli nejdříve na T 38 a ne rovnou na spárku F 16.

          • Scotty
            15:06 14.07.2022

            Upřímě nevím jaký je postup při přeškolování pilotů podzvukových strojů na F-35, ale piloti L-159 chodili do Švédska na přeškolení na Gripen bez nalétaných hodin na nadzvukovém ...Zobrazit celý příspěvek

            Upřímě nevím jaký je postup při přeškolování pilotů podzvukových strojů na F-35, ale piloti L-159 chodili do Švédska na přeškolení na Gripen bez nalétaných hodin na nadzvukovém letadle.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            13:11 15.07.2022

            Scotty
            Jo, ale také jste si mohl všimnout, že Gripen má spárku. A USAF požaduje jako nový výcvikový stroj Red Hawk, který je také nadzvuk.

            Scotty
            Jo, ale také jste si mohl všimnout, že Gripen má spárku. A USAF požaduje jako nový výcvikový stroj Red Hawk, který je také nadzvuk.

          • Scotty
            15:36 15.07.2022

            Ovšem u 212 jsou už zkušení piloti. Navíc v moderních stíhačích s FBV je už let podzvukovou nebo nadzvukovou rychlostí z hlediska pilota téměř stejný.

            Ovšem u 212 jsou už zkušení piloti. Navíc v moderních stíhačích s FBV je už let podzvukovou nebo nadzvukovou rychlostí z hlediska pilota téměř stejný.

          • Shania
            15:59 15.07.2022

            Na F-35 je stejne lepsi, kdyz tam pujdou novy piloti, veterani jen ti co prokazi, ze se dokazi mentalne prenastavit.

            Na F-35 je stejne lepsi, kdyz tam pujdou novy piloti, veterani jen ti co prokazi, ze se dokazi mentalne prenastavit.

          • flanker.jirka
            17:13 15.07.2022

            Scotty
            Kolik toho máte nalétáno, že píšete takové věci.

            Scotty
            Kolik toho máte nalétáno, že píšete takové věci.

          • flanker.jirka
            17:15 15.07.2022

            Shania Hlavní mentální změna musí přijít komplexně do celé armády, protože použitelnost systému F 35 přesahuje současné rozhledy vzdušných sil. Pilot už tam není pilot, ale pouze ...Zobrazit celý příspěvek

            Shania
            Hlavní mentální změna musí přijít komplexně do celé armády, protože použitelnost systému F 35 přesahuje současné rozhledy vzdušných sil. Pilot už tam není pilot, ale pouze operátor zbraňových systémů.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:59 15.07.2022

            flanker.jirka
            Tohle říkají sami piloti nadzvukových letadel. FBW prostě kompenzuje odlišné letové vlastnosti během nadzvukového letu.

            flanker.jirka
            Tohle říkají sami piloti nadzvukových letadel. FBW prostě kompenzuje odlišné letové vlastnosti během nadzvukového letu.

          • flanker.jirka
            22:23 15.07.2022

            Scotty
            A proto USAF požaduje supersonický T7 Red Hawk.

            Scotty
            A proto USAF požaduje supersonický T7 Red Hawk.

    • Nesher
      18:22 11.07.2022

      Ad 1) Ne, nejdříve jedná letka, pravděpodobně 212. taktická letka, která dnes sedlá L 159, potom teprve 211. t.l. (dnes Gripen) Ad 2) z odpovědi na otázku 1, logicky vyplývá, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Ad 1) Ne, nejdříve jedná letka, pravděpodobně 212. taktická letka, která dnes sedlá L 159, potom teprve 211. t.l. (dnes Gripen)
      Ad 2) z odpovědi na otázku 1, logicky vyplývá, že ne
      Ad 3) Ti mladší s největší pravděpodobností ano
      Ad 4) Mělo by ti vypadat následovně, cca 2027 dostaneme první F 35, z nichž část zůstane v USA pro účely výcviku, v roce 2029 kdy skončí 211. letka s Gripeny a její piloti odejdou do USA na výcvik už by měla být v Čáslavi vycvičená 212. letka i s letadly, aby nedošlo přerušení ochrany vzdušného prostoru silami VS AČR. 211. letka pak bude k dispozici kolem roku 2031.Skrýt celý příspěvek

      • Danik
        20:00 11.07.2022

        Neshere ty mi děláš radost. Dvě taktické letky na F-35 pro VzS AČR, jak pěkně to zní.

        Neshere ty mi děláš radost. Dvě taktické letky na F-35 pro VzS AČR, jak pěkně to zní.

      • TF_HU
        15:19 12.07.2022

        Nejsem si jist, že by výcvik pilotů - instruktorů probíhal v USA ve dvou vlnách. Zatím to dosud a vždy bylo tak, že odešli první, kteří absolvují výcvik tam, jako instruktoři poté ...Zobrazit celý příspěvek

        Nejsem si jist, že by výcvik pilotů - instruktorů probíhal v USA ve dvou vlnách. Zatím to dosud a vždy bylo tak, že odešli první, kteří absolvují výcvik tam, jako instruktoři poté vedou výcvik ostatních doma.Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          18:14 12.07.2022

          Možné je všelicos. Ale zatím letectva menších zemí nechávají přeškolování pilotů na F 35 (nezaměňovat s výcvikem) na USA. Minimálně tu první garnituru, dokonce mají v USA ...Zobrazit celý příspěvek

          Možné je všelicos. Ale zatím letectva menších zemí nechávají přeškolování pilotů na F 35 (nezaměňovat s výcvikem) na USA. Minimálně tu první garnituru, dokonce mají v USA dlouhodobě deponováno pár letadel.
          Ale je samozřejmě možné, že si necháme v USA přeškolit jen piloty 212. t.l. a piloti 211. letky už přejdou přeškolením doma. Uvidíme.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          14:59 14.07.2022

          Na Slovensku to tak rozhodně není. A pokud padne rozhodnutí na F-35 bude výcvik probíhat nepochybně v USA.

          Na Slovensku to tak rozhodně není. A pokud padne rozhodnutí na F-35 bude výcvik probíhat nepochybně v USA.

      • ggtt
        16:14 12.07.2022

        6/ Co bude s vasimi skusenymi pilotmi z Gripenov, ktory uz nepojdu na F-35, ale este mozu lietat?

        6/ Co bude s vasimi skusenymi pilotmi z Gripenov, ktory uz nepojdu na F-35, ale este mozu lietat?

        • Nesher
          18:16 12.07.2022

          Co by? Část jich přirozeně odejde do civilu, část postoupí na velitelské a štábní funkce a létat budou pro udržení způsobilosti na L 159T2 či L 39NG v LOM

          Co by? Část jich přirozeně odejde do civilu, část postoupí na velitelské a štábní funkce a létat budou pro udržení způsobilosti na L 159T2 či L 39NG v LOM

    • darkstyle
      21:37 11.07.2022

      Na kto rozumný by nechcel všetkých 24 naraz.. Lebo keď prídu naraz, musia sa aj naraz aj vyradiť. To isté aj s pilotmi. Napríklad Slováci si vycvičujú aj inštruktorov, aby časť ...Zobrazit celý příspěvek

      Na kto rozumný by nechcel všetkých 24 naraz..

      Lebo keď prídu naraz, musia sa aj naraz aj vyradiť. To isté aj s pilotmi.

      Napríklad Slováci si vycvičujú aj inštruktorov, aby časť výcviku mohli potom robiť doma.

      Ak by však prišla takáto crazy požiadavka USA Vám ju splnia.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      15:18 12.07.2022

      Ne, takto to fakt nefunguje. VzS se to stalo jednou při dodávce vrtulníků v rámci deblokace dluhu...tehdy přišly všechny mašiny v jednom roce, přináší to pak komplikace s ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, takto to fakt nefunguje. VzS se to stalo jednou při dodávce vrtulníků v rámci deblokace dluhu...tehdy přišly všechny mašiny v jednom roce, přináší to pak komplikace s plánováním údržby a sledování resurzu.

      Dodávky jsou většinou rozloženy v nějakém období, například do pěti let. V prvním roce přijdou například tři kusy, v dalším pak třeba dalších pět, dalších pět v dalším roce atd...poslední kusy dojdou v posledním roce dodávky. To dovoluje potom plánovat opravy, generální opravy, modernizace atd právě v těch blocích, po kterých přicházely stroje do služby. V kostce řečeno.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        22:25 15.07.2022

        Zkrátka a dobře, na to nebyli připravení. To je celé.

        Zkrátka a dobře, na to nebyli připravení. To je celé.

  • Charfi
    15:08 11.07.2022

    Pan Verner se snaží jak může, ale v tomto případě tonoucí (SAAB) se stébla chytá. Až mi ho je do určitý míry líto, protože on sám se svou historií musí vědět, že některá jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Pan Verner se snaží jak může, ale v tomto případě tonoucí (SAAB) se stébla chytá. Až mi ho je do určitý míry líto, protože on sám se svou historií musí vědět, že některá jeho vyjádření, jsou při nejmenším dost zavádějící. Například bych po přečtení tohoto rozhovoru mohl nabýt dojmu, že při výběru F-35 přijedou do Čáslavi buldozery, celou ji srovnají se zemí a bude se muset postavit znovu. Dále jeho věta, že by v NATO měla být větší diverzita, včetně evropských letadel, který umí používat evropskou munici… mohl bych si myslet, že na F-35 bude vždy integrovaná jen americká munice a že se v NATO neprovozuje žádný jiný evropský stíhač, než Gripen (EF a Rafale jsou asi zanedbatelný). A těch věcí tam je víc. Pan generál přes svoje působení u AČR teď prostě je na výplatní pásce SAABu a o nějaké objektivitě nemůže být řeč.Skrýt celý příspěvek

  • Martin N.
    09:42 11.07.2022

    Těší mě, že se v hojném počtu po světě nakupují F-35, alespoň to bude do budoucna srážet jejich cenu. Ale u nás bych s nákupem počkal. Je blbý, že je Verner zainteresovaný, ...Zobrazit celý příspěvek

    Těší mě, že se v hojném počtu po světě nakupují F-35, alespoň to bude do budoucna srážet jejich cenu. Ale u nás bych s nákupem počkal.

    Je blbý, že je Verner zainteresovaný, nicméně jeho argumenty dávají bohužel smysl. Byl bych taky pro Gripeny E/F, s tím že by se na F-35 přešlo později. Nejsem proti nim celkově zaujatý, ale jen pro blízkou budoucnost 5-10 let.

    Proč? Jejich cena bude stále ještě padat, je tam dlouhá čekačka na dodání, věřím že i provozní náklady se o trochu ještě sníží třeba v ceně náhradních dílů, až se ostatní nadzásobí, a je třeba hodně věcí připravit na jejich zavedení, takže celkově bych si dal načas. Jsme v Čechách v době kdy je stát zase vyčerpaný, nespěchal bych.

    Pokud ne ve všem, tak reálně má Verner pravdu s rozsáhlými investicemi...

    Osobně by se mi asi nejvíce líbilo řešení, teda kdyby ta možnost byla. Odkoupit stávající Gripeny C/D jen těch 12 kusů. Ano jsou to staré stroje, ale jestli je pravda, že na nás ty nároky jsou aktuálně minimální, oproti ostatním, ještě by nám mohly chvíli posloužit. Připadně je modernizovat v některých směrech a po využití je pak "likvidačně" prodat.
    Mezitím si připravit postupně základny a zázemí pro F-35. Jako že nejsem odborník a nemám představu o časové a finanční náročnosti na celkový přechod.

    Nebo to řešit třeba tak, že by se koupilo jen 12 Gripenů E/F prozatím a připravovat základny pro F-35. Později Gripeny prodat, až by se plynule přešlo na F-35.

    Ale skočit teď hned rovnýma nohama do přestavby celého letectva, když situace ve světě je složitá, mi přijde jako nerozum.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      10:21 11.07.2022

      Velká část toho co píšete a o čem mluví pan Verner by dávala smysl, kdyby nynější Gripeny C/D byly majetkem AČR popřípadě ČR. Bohužel stroje jsou pronajaty a je otázkou jak moc je ...Zobrazit celý příspěvek

      Velká část toho co píšete a o čem mluví pan Verner by dávala smysl, kdyby nynější Gripeny C/D byly majetkem AČR popřípadě ČR.
      Bohužel stroje jsou pronajaty a je otázkou jak moc je SAAB sdílný ohledně ceny provozu.
      My můžeme jen říct, že nás provoz 12 strojů stojí cca 2 miliardy ročně pokud se nemýlím.
      Kombinovat Gripeny E/F a F-35 by byla cesta do pekel.
      F-35 je v tuto chvíli nejschůdnější cesta, protože prostě ty stroje jsou k mání, znají se provozní i pořizovací náklady, takže se daleko jednoduše dají spočítat náklady.
      U Gripenu E/F by jsme museli počkat do roku 2025 než se objeví nějaké přesnější údaje, a to už je pro AČR pozdě. A Gripen C/D je řešení na cca 10 let a pak by se stejně musel pořídit jiný stroj a s tím i provést veškeré úpravy letišť atd. atd. Možná že kdyby nabídka od SAABu přišla dřív, tak by se o tom dalo přemýšlet.Skrýt celý příspěvek

    • Pavka
      11:08 11.07.2022

      Fakt vám ani tomu expertovi nepřijde divné, že chcete koupit stroj, který téměř nikdo ani pořádně neviděl, natož aby v něm letěl? (i ta F-35 byla alespoň loni v Ostravě). Dále proč ...Zobrazit celý příspěvek

      Fakt vám ani tomu expertovi nepřijde divné, že chcete koupit stroj, který téměř nikdo ani pořádně neviděl, natož aby v něm letěl? (i ta F-35 byla alespoň loni v Ostravě). Dále proč nechcete vidět, že Švédové celou dobu akorát mlží a nechávají pracovat svoji propagandu? Proč není už dávno na stole konkrétní nabídka, aby nám i celému světu dokázali jak jsou skutečně alespoň cenově výhodní? Ono to, že samotní Švédové vyzdvihují jako jedinou výhodu pro naše účely pouze cenu, a to nikoliv pořizovací ale provozní a to ještě v kombinaci s existujícím zázemím je také minimálně na zdvižený prst.

      Počkat, nenakupovali jsme přesně tímto způsobem (zajíc v pytli + lobbing jak kráva) v minulosti v podstatě všechnu techniku a v téměř všech případech to dopadlo katastrofou jak technickou tak finanční? Co takový CZ Bren? L-159? ...Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      14:33 11.07.2022

      Martin N. F-35A má štandardnú čakaciu dobu - 5 rokov.. Toľko sa čaká na akékoľvek lietadlo. Pri F-35A sa už neočakáva zrážanie ceny - práce naopak - už dosiahli prakticky tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Martin N.

      F-35A má štandardnú čakaciu dobu - 5 rokov.. Toľko sa čaká na akékoľvek lietadlo.

      Pri F-35A sa už neočakáva zrážanie ceny - práce naopak - už dosiahli prakticky tu najnižšiu plánovanú cenu - ta cena pôjde už len hore vplyvom inflácie.

      Znižovanie náhradných dielov - už dnes keď objednáte tak dostanete block 4. V roku 2027, väčšinou s 3 ročnou zárukou kedy neplatíte za diely nič. - teda prvá platba za diely by bola v roku 2030-31 a keďže by neprišli všetky stíhačky v prvom roku - tak by to len postupne nabiehalo.

      Reálne ponechaním Gripen C získate max 7 rokov bez potreby obrovskej generálky - lietadlá sú stavané na 30 rokov. Potom bude treba objednať nové.

      Kúpiť Gripen E, potom ho predať následne kúpiť F-35A je s prepáčením najväčšia hlúposť a nehospodarnosť akú som počul.
      Je to rovnaké ako si kúpiť nové auto po pol roku ho predať s krásnou 30-40% stratou a následne si kúpiť nové.

      Lebo nič iné by sa nestalo a 5 rokov pri stíhačke je ako pol roka pri aute.
      Plus predávať "cudzie" lietadlá je ťachšie - napríklad Chorvátsko tak chceli kúpiť staršie F-16 z Izraela a dostalo stopku od výrobcu USA. (Inokedy zase USA takýto predaj povolilo).

      Cena F-35A je nižšia ako pri Gripen E - za tak mali dobu vlastne nič neušetríte..Skrýt celý příspěvek

      • Martin N.
        13:17 13.07.2022

        Nerozumíme si. Je třeba na to koukat z většího rozhledu. Za 2 roky končí pronájem. Jestli je čekačka na F-35 třeba 5 let, kdy je budeme mít reálně my? Nesouhlasím, cena je ...Zobrazit celý příspěvek

        Nerozumíme si. Je třeba na to koukat z většího rozhledu. Za 2 roky končí pronájem. Jestli je čekačka na F-35 třeba 5 let, kdy je budeme mít reálně my?

        Nesouhlasím, cena je neustále pohyblivá u všeho. Je nesmysl tvrdit, že letadlo se kterým se bude počítat až do roku 2070 má jasně danou minimální cenu a ta se bude lišit jen vlivem inflace, případně deflace. Tohle je nesmysl. Budou za tu dobu i jiné státy a jiné firmy, které budou chtít na F-35 odpovědět, i když teď třeba zrovna nejsou. Ale cena pevná prostě nebude, už jen tím až se dostane úplně na všechny. Když dojde k nasycení všech zákazníků, co bude potom? Ukončí se výroba? Propustí se lidi? Ta cena bude ještě výhodnější, ta rezerva tam je.

        Reálné ponechání Gripenů C nám na 7 let, teoreticky získá čas na stavbu několika letišť pro F-35. Pak je hodíme do šrotu nebo je prodáme na náhradní díly. Je to fuk, ale potřebujeme postavit letiště a připravit zázemí.

        Koupit Gripen E - 12ks, pak ho prodat a následně koupit F-35.
        Ano je to kravina, přiznávám, ale menší než za 2 roky koupit 24ks F-35 na které není letiště, piloti, prostě nic. Armáda potřebuje vybavit další složky, nemáme protiraketovou ochranu, Rusko válčí v podstatě se sousedem, je inflace 17% což někde od roku 1993 tady ještě nebylo, k tomu je tu covid zase na vzestupu, navíc už i v létě. Je tu energetická krize, která tu nebyla a Rusko nám drží přísun energiím. Nevim, jestli jsem na něco nezapomněl. Jo a jsme ještě dost zadlužený z předchozích let vlivem covidových restrikcí. Takže situace je velmi vážná.
        A Gripeny E bych prodával a nakupoval F-35 jen tehdy, pokud by se celková situace značně zlepšila a nebolel by mě na nich prodělek. Třeba za 30 let, já nevim kdy se z toho, co je teď vyhrabeme. Copak jsem na hlavu, abych si koupil nový auto neměl na to, jako chudák, prodal ho a koupil zase jiný. Ale nebude mě bolet, pokud na to budu mít a auto po půl roce prodám a koupím jiný. Takhle to dělá poměrně dost lidí, co si to prostě můžou dovolit. Ale je jasný, že chudák, to prostě neudělá.
        Nechápu, proč tu lidé chytají neuvěřitelně za slovo v každý kravině a nečtou mezi řádky? Teď ta doba na ta F-ka prostě fakt není. Tak vezmu aspoň něco, aby mi tu na muničáky a hlavní města nepadala dopravní letadla, ne? Pochybuju totiž o tom, že s F-35 někdy bude lítat bojovat někam do Ruska. Ale teď ať tady něco lítá a je mi fuk, co to je, když Rus nemá letadla.

        Jako štve mě i to, že se o F-35 mluví jen v superlativech. Jako, že jsou za stejnou cenu jako Gripeny E/F a že tam jsou stejné provozní náklady. A mají jen výhody, což není pravda. Třeba z F-35 si nikdo nevystřelí, pokud USA neprovede dálkové odsouhlasení a odblokování, takže se to dá normálně Hacknout. A jako já být Ruskem nebo Čínou a mě ohrožovat tahle letadla, na která já nemám leteckou odpověď, tak vynaložím všechny prostředky k jejich hacknutí, aby nejlíp s atomovkama padala na státy ze kterých vzlétla. Takže zlatý Gripeny, který nepodléhají nějakému takovému dálkové řízení. Navíc Gripeny tím, že jsou lehký dokážou manévry, co F-35 ani nedá. Jako jsou věci, kde mají navrch a nám na hlídání pouze ČR úplně stačí. Dyť se nechce, aby lítala útočné mise, tak co?Skrýt celý příspěvek

        • ggtt
          13:45 13.07.2022

          A nekonci ten prenajom v 2027 s opciou do 2029?

          A nekonci ten prenajom v 2027 s opciou do 2029?

        • darkstyle
          19:12 13.07.2022

          USA budú F-35 vyrábať ešte poriadne dlho a spojenci tiež.. Plán je do roku 2070 minimálne.. Vyrábať sa bude ešte v mnozstvach 150+ ks ešte v 40-tkach. My u nás na Slovensku máme ...Zobrazit celý příspěvek

          USA budú F-35 vyrábať ešte poriadne dlho a spojenci tiež..

          Plán je do roku 2070 minimálne..
          Vyrábať sa bude ešte v mnozstvach 150+ ks ešte v 40-tkach.

          My u nás na Slovensku máme také porekadlo - dokým nebol FB len tvoja rodina vedela aký si c*uj.

          Parafrazujem to na:
          Dokým ste sa neprihlásil na AN len Vaša rodina vedela ako sa v tom vôbec nevyznate.
          Prosím naštudujte si dote-cka, komplet celú diskusiu na palba.cz, začnite od najstaršieho príspevku ako ja.

          Potom sa prosím vráťte naspäť a môžme sa o tom porozprávať.

          Momentálne sú Vaše názoru utvorené rádoby "bleskom" - teda novinkami, ktoré vyhľadávajú senzáciu. Nie faktami.Skrýt celý příspěvek

        • Shania
          23:30 13.07.2022

          Kde jsi prosim cetl o dalkovem ovladani z USA? Nemam moc pocit, ze by jsi to pak nekdo chtel koupit...

          Kde jsi prosim cetl o dalkovem ovladani z USA? Nemam moc pocit, ze by jsi to pak nekdo chtel koupit...

          • Martin N.
            09:48 14.07.2022

            Nevim, kde to bylo víc rozebraný do hloubky, teď bych kecal... Ale teď hned zmínka je na militarywotchmagazin.c.m, český stránky asi ani nic podobnýho nikde nezmiňovali, takže to ...Zobrazit celý příspěvek

            Nevim, kde to bylo víc rozebraný do hloubky, teď bych kecal...

            Ale teď hned zmínka je na militarywotchmagazin.c.m, český stránky asi ani nic podobnýho nikde nezmiňovali, takže to chce hledat na zahraničních odkazech.

            Vzpomínám, psali že to bonzuje amíkům. Takže na druhým konci, operátor nemusí povolit akci a pak, bez dálkového souhlasu s F-35 toho moc pilot neudělá, takže si ani na cíl nemusí vystřelit, pokud to USA neodsouhlasí. Což je minimálně otravný. Taky se to dá Hacknout.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            21:55 14.07.2022

            Martin N.

            Niekde niečo písali, žiaden dôkaz nedali.

            Tam je ten problém, nič podobné neexistuje.

            Martin N.

            Niekde niečo písali, žiaden dôkaz nedali.

            Tam je ten problém, nič podobné neexistuje.

    • Stonkeeper
      15:10 11.07.2022

      Kupovat E/F za desitky miliard + uprave zazemi jen na 10 let? To nezni jak dobrej deal.

      Kupovat E/F za desitky miliard + uprave zazemi jen na 10 let? To nezni jak dobrej deal.

    • TF_HU
      15:11 11.07.2022

      Už vidím voliče, jak v této zemi platí 12 Gripenů, jěště je modernizují a do 15 let nakupují znovu 24 F35. Ty woe, tak bohatá země co by si mohla dovolit takové vize nejsme ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Už vidím voliče, jak v této zemi platí 12 Gripenů, jěště je modernizují a do 15 let nakupují znovu 24 F35. Ty woe, tak bohatá země co by si mohla dovolit takové vize nejsme ani náhodou. Nejlepší bude počkat, dokud stát nebude vyčerpaný...tak takto už čekáme dobrých 20 let...vlastně už při prvotním pořízení Gripenů jsme čekali a místo nákupu 24 ks jsme pronajali jen 12, protože stát nebyl v kondici. Tento pohled je přesně to, co nás tady likviduje a podílí se na vzniku obrovského vnitřního dluhu.Skrýt celý příspěvek

      • Martin N.
        11:43 13.07.2022

        Je hezké, že parafrázujete a kroutíte to jak se Vám to hodí a chytáte za slovíčka, ale nechápete souvislosti. Logicky ano letectvo se musí posunout, ale ne na úkor ostatního. ...Zobrazit celý příspěvek

        Je hezké, že parafrázujete a kroutíte to jak se Vám to hodí a chytáte za slovíčka, ale nechápete souvislosti.

        Logicky ano letectvo se musí posunout, ale ne na úkor ostatního. Reálná hrozba která nám teď hrozí je ze strany Ruska, kde letectvo je v tragické kondici, proto my v tuhle chvíli F-35 nepotřebujeme. Mnohem spíše nám hrozí zásah nějakou raketou. Takže jsou jiné části armády, které je třeba posílit co nejdřív, ne úplně teď za 2 dva roky letectvo.

        Je třeba pochopit, že F-35 je super, je to to nej, absolutní špička, co se dá v tuhle chvíli pro nás získat v oblasti letectví. Jenže je také třeba pochopit celkovou situaci ČR, prachy tady nejsou a jestli někdy trochu zase budou, pak se teprve může vymýšlet F-35 a třeba ne za 5-10 nebo jak píšete Vy za 15, ale třeba až za 30 let. Já píšu jen to, že v tuhle chvíli se to prostě zemi vůbec, ale vůbec nehodí a nebude se jí to hodit v příštích 5-10 let, protože se bude dostávat z těchhle největších srabů, do kterých nás zavlekl Covid, Rusové a naše nepřipravenost a nesoběstačnost v okamžiku, kdy Rusové ovládají pro nás, přímé zdroje na kterých jsme závislí.

        Hovoříte o době před 20 lety, jenže před 20 lety nebyla inflace 17%. A na prahu energetická krize co nemá obdoby. Teď je jiná situace.
        Teď běžte říct voličům, že mají v téhle brutální krizi vyhodit desítky miliard za 24ks F-35, na které nejsou letiště, nikdo s tím neumí lítat, a na nějakou dobu nás, až do vybudování nového letectva, nebude mít kdo chránit. Ale můžeme zkusit poprosit okolní státy, jestli nás na tu dobu zaštítí.

        Já to vidím takhle. Pokud se z toho za 5-10 nebo třeba i za 40 let trochu vyhrabeme a vyzbrojíme smysluplně i jiné složky, pak ať se pořídí teda ty F-35, jako teda standart. Ale rozhodně ne v tuhle chvíli, myslím tím teda za 2 roky, kdy skončí pronájem Gripenů C/D. Do té doby to prostě není v našem zájmu. Je to sakra logický. Nevim, co na tom kdo nechápe. Je super mít na dvoře mašinu F-35, jako machr, ale nevzlítne, díly mě k ní bude vozit V3S a hlavně mám nulovou ochranu, proti raketám.

        Proto radši budu brát za 2 roky horších, ale na Rusy dostačujících 12ks Gripenů, které umí startovat i z dálnice nebo zpevněného povrchu, než 24ks F-35 na který stejně nemám ani připravený letiště a vyškolený piloty. Jestli teď probíhá navíc válka. Tak je naprostá šílenost rozbagrovat letiště a v tuhle chvíli řešit přechod na F-35. A to že někde na leteckej den přistane na dráze provizorně nějaká F-35 nedokazuje to, že ty dráhy jsou připravené na jejich bojové nasazení.

        Takže tohle tady nemá smysl dál rozvádět a já jen doufám, že ve vládě budou při smyslech, až budou nakupovat letadla.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          15:29 13.07.2022

          Kde začať.. Neúmerne vysokú infláciu sme tu už mali - v 70tych rokoch. Taktiež aj ropné šoky v tom istom čase. V ČR je je možno taká vysoká inflácia - v USA je skoro ...Zobrazit celý příspěvek

          Kde začať..

          Neúmerne vysokú infláciu sme tu už mali - v 70tych rokoch. Taktiež aj ropné šoky v tom istom čase.

          V ČR je je možno taká vysoká inflácia - v USA je skoro polovičná.

          Gripen C má ACR vďaka opcii zaistené do 2029.
          Takže ACR má 7 rokov. Ak hovoríme, že prvé F-35A prídu o 5 rokov - teda 2027-2028.

          Aj F-35A vie štartovať z diaľnice.

          Piloti na F-35A ak prídu v roku 2027 pôjdu cvičiť do USA v roku 2025, aby mohli od prvého dňa využívať plne všetky možnosti lietadla.

          Všetky Vaše myšlienky tu už na AN boli X-krát vyvrátené. Žiaľ nemáte základné znalosti o F-35 a neviete presne čo vie a čo nevie.Skrýt celý příspěvek

          • Martin N.
            10:38 14.07.2022

            Kde začít? Nezlobte se, ale tohle zní hrozně naivně. inflace v 1991 -56,6% chudoba v Čechách byla přirovnávaná k chudobě v 50 letech. Cituji kupříkladu třeba ...Zobrazit celý příspěvek

            Kde začít? Nezlobte se, ale tohle zní hrozně naivně.

            inflace v 1991 -56,6% chudoba v Čechách byla přirovnávaná k chudobě v 50 letech.

            Cituji kupříkladu třeba militarywatchmagazine.c.m, který mám zrovna najitý, protože jsem hledal něco jiného, kde porovnávají Gripen E s F-35.
            "The Gripen also has the advantage of being able to land on makeshift runways including on regular traffic highways, where the F-35A needs pristine airfields to operate from, which is potentially highly valuable in a major war where airfields come under attack."
            Nevim tedy kde berete ty informace, že F-35A stačí na běžný provoz dálnice, já se s tím tvrzením třeba nikde nesetkal a rád bych si to přečetl, abych tedy tady nešířil nepravdu, tak jestli mě třeba nasměrujete.

            Zahraniční servery vůbec poukazují na nedostatky F-35 a tady v malé zemičce, kde to ani nelítá, to na AN někdo x-krát vyvrátí. Chápu, je to tu samý expert. Ano na tohle znalosti opravdu nemám.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            22:05 14.07.2022

            Martin N Napríklad F-35B vie štartovať prakticky na akomkoľvek povrchu. Stačí napríklad, aby tam napríklad pristál vrtuľník alebo to očistili. Čo sa týka Gripen C (nie E) - áno ...Zobrazit celý příspěvek

            Martin N

            Napríklad F-35B vie štartovať prakticky na akomkoľvek povrchu. Stačí napríklad, aby tam napríklad pristál vrtuľník alebo to očistili.

            Čo sa týka Gripen C (nie E) - áno vie pristáť na spevnenom povrchu a vzlietnuť. Zopakovať to môže menej ako 5 krát a potom musí ísť na základnu. Typujem Max 2-3.

            Je to podľa Vás dostatočný argument pri kúpe potenciálnych 24 ks na to? Podľa mňa vôbec.
            Lietadlá po bojových sorties kontrolu a to na poli neurobíte.
            Ako tam chcete doplnovať palivo??

            Sedliackym rozumom zistíte, že ide viac o marketing ako reálne použiteľnú vec.

            Relevantné zahraničné servery nič podobného nevedia - vy citujete zo servera čo má názov ako nejaký fishing mail. Až sa bojím na neho kliknúť..
            Ešte raz - DOTE začnite čítať a nie takéto serveri..Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    20:56 10.07.2022

    Rozhovor s bývalým velitelem ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozhovor s bývalým velitelem letectva:
    https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:06 10.07.2022

      A pro úplnost, kde pan Verner pracuje nyní.
      https://feedit.cz/2021/05/24/s...

      A pro úplnost, kde pan Verner pracuje nyní.
      https://feedit.cz/2021/05/24/s...

    • Scotty
      22:23 10.07.2022

      Nazval bych to rozhovor s lobbistou Saabu...

      Nazval bych to rozhovor s lobbistou Saabu...

      • flanker.jirka
        21:10 11.07.2022

        :-) a ani takový lobbista se bojí vyčíslit přesnější provozní náklady, pouze u paliva naznačil rozdíl

        :-) a ani takový lobbista se bojí vyčíslit přesnější provozní náklady, pouze u paliva naznačil rozdíl

        • Scotty
          21:58 11.07.2022

          Pokud F-35 spotřebuje jen 1,7 krát víc jako Gripen je to výborný výsledek. Vzhledem k výkonu motoru a užitečnému zatížení F-35. Navíc mluví celou dobu o nákladech na Gripen C nebo ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud F-35 spotřebuje jen 1,7 krát víc jako Gripen je to výborný výsledek. Vzhledem k výkonu motoru a užitečnému zatížení F-35. Navíc mluví celou dobu o nákladech na Gripen C nebo E? Mám dojem že C, ale on přece nabízí E. Takže je to víc než zavádějící.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      00:41 11.07.2022

      Čo na to vlastne napísať.. Napríklad Pardubice - Ako mohli holandské stíhačky F-35A pôsobiť na Graf Ignatievo v Bulharsku a po nich to prebrali F-35A z USAF??? To Bulhari ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo na to vlastne napísať..


      Napríklad Pardubice -
      Ako mohli holandské stíhačky F-35A pôsobiť na Graf Ignatievo v Bulharsku a po nich to prebrali F-35A z USAF???

      To Bulhari prerobili svoju leteckú základňu na takz. "Vernerovku" kvôli tomu, že im príde na pár mesiacov spojenci pomôcť s F-35???

      https://ac.nato.int/archive/20...

      Sám pán Saab poznamenal, že je základňa v Časlavi za životnosťou - teda ju bude potreba za stovky miliónov tak či tak prestavať..

      Aj Slovensko muselo za stovky miliónov prerobiť svoju základňu keď nakúpilo F-16 block 70/72..
      Aj Česko muselo nakúpiť za stovky miliónov eur do svojej základne veci keď si prenajalo Gripen C. A časť ako LINK 16 "hodí do koša" nech kúpi akúkoľvek stíhačku.

      Písať o nosnosti základne mi príde divné - vedia tam pristávať Airbus-i a Boeing-i - Vedia.. tak aká únosnosť či pevnosť preboha, ten pán rieši???

      Spotreba lietadlá??? Pri lietadle kde je spotreba fakt posledné čo sa pozerá - tak predajme tanky a nákupme Octavie nie??
      Pričom pán Verner tu spotrebu F-35A zjavne len odhaduje.
      Ale keď hovorí o spotrebe - čo taký dolet - ten už radšej nespomína. Čo schopnosť doletieť ku hranici a pôsobiť tam - kto bude pôsobiť dlhšie..
      Tieto oveľa dôležitejšie údaje samozrejme zamlči - všade tam zvíťazí F-35A..Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      07:26 11.07.2022

      V podstatě má pan Verner pravdu a za jiných okolností by jeho argumentace měla nějakou váhu, ale nyní je to jen chabý pokus SAABu o ovlivnění laické veřejnosti a skrze ní ovlivnit ...Zobrazit celý příspěvek

      V podstatě má pan Verner pravdu a za jiných okolností by jeho argumentace měla nějakou váhu, ale nyní je to jen chabý pokus SAABu o ovlivnění laické veřejnosti a skrze ní ovlivnit rozhodnutí politiků. Škoda jen, že tenhle rozhovor budou různí populisté z SPD, KSČM, Trikolóry a podobných stran nyní zneužívat k tomu aby mohli nadávat na nynější vládu.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      15:14 11.07.2022

      V tom článku je dobrý...prý dráha je špatná, musela by se spravit, Gripenům to nevadí :-) To je dobrý kolotoč...ta dráha by se musela spravit tak či tak, jedno jestli pro JAS nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      V tom článku je dobrý...prý dráha je špatná, musela by se spravit, Gripenům to nevadí :-) To je dobrý kolotoč...ta dráha by se musela spravit tak či tak, jedno jestli pro JAS nebo F35. Nikdo nemusí bourat základnu, nebude se bourat ani v Náměšti, kam přijdou americké vrtulníky místo ruských.Skrýt celý příspěvek

      • Pavka
        16:23 11.07.2022

        Bohužel jen málo lidí dnes věnuje jen "5 sekund" zamyšlení nad tím co slyší. Protože přesně tolik času stačí na to si uvědomit jak neskutečné kraviny tam plácá. S jeho profesním ...Zobrazit celý příspěvek

        Bohužel jen málo lidí dnes věnuje jen "5 sekund" zamyšlení nad tím co slyší. Protože přesně tolik času stačí na to si uvědomit jak neskutečné kraviny tam plácá. S jeho profesním životopisem se nechce moc věřit že by to bylo omezeností, tedy zbývá úmysl upravit si fakta pro své potřeby což mi přijde morálně smutné, ale pochopitelné.

        K těm základnám hned na počátku sám tvrdí, že se na Čáslav od 50. let nesáhlo, že se tam v podstatě rozpadá dráha ale Gripenům to prý nevadí... Takže jako nové Gripeny bude možné provozovat dalších 40 let z tankodromu, aniž by se do základny vrazila jediná koruna? Ono i kdyby ta základna byla úplně nová, tak se stejně za 40 let v "normální" zemi bude opět hloubkově modernizovat a při tom je v podstatě jedno jestli z ní bude operovat Gripen nebo TIE Interceptor.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          21:11 11.07.2022

          :-D jak typické pro ex-generály :-D

          :-D jak typické pro ex-generály :-D

          • TF_HU
            15:22 12.07.2022

            Tak určitou proměnou by některé provozy na základně musely projít, bylo by to řádově v desítkách milionů, možná ve stovkách, ale rozhodně to nebude taková revoluce. Místo obecného ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak určitou proměnou by některé provozy na základně musely projít, bylo by to řádově v desítkách milionů, možná ve stovkách, ale rozhodně to nebude taková revoluce. Místo obecného tlachání by mohli hovořit o konkrétních potřebách (voják moc nemůže, politik zase nezná technické detaily).Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    02:17 09.07.2022

    SYN Nechce sa mi znova hľadať kde mám reagovať na ten Váš airmag, či ako sa volá ten plátok, ktorý tu neustále dávate. Ten Váš článok dáva ako zdroj ...Zobrazit celý příspěvek

    SYN

    Nechce sa mi znova hľadať kde mám reagovať na ten Váš airmag, či ako sa volá ten plátok, ktorý tu neustále dávate.

    Ten Váš článok dáva ako zdroj toto:

    https://www.defmin.fi/en/topic...

    Jasné tam píšu, že tých 9.4 MLD bola vládou autorizovaná suma za všetko lietadlá, support, rakety a podobne.

    Napríklad lietadlá sú tam ocenené na 4.703 MLD EUR čo je 73 miliónov EUR za kus - teda asi cca 78 mil dolárov..

    Ešte raz pán SYN_ čítajte prosím zdroje a nie populárne články, ktoré píšu "hlúposti". Inak ten článok bol správne napísaný - 9.4mld bodka. To že v tom odseku napísali, že všetko bude podpisovanie separatne - neznamená, že to v tej cene nie je.

    TakE máme u Finov potvrdenú oficiálne cenu 78 mil dolárov za kus.Skrýt celý příspěvek

  • Marky
    22:56 08.07.2022

    I ten místní bolševik měl v létě 1989 dost rozumu, aby nepodepsal nákupy na výměnu všech MiG-21 za 29 a SA-2 za S-300.... Po světě už radikální proAmi spojenci padají, ale tady si ...Zobrazit celý příspěvek

    I ten místní bolševik měl v létě 1989 dost rozumu, aby nepodepsal nákupy na výměnu všech MiG-21 za 29 a SA-2 za S-300....
    Po světě už radikální proAmi spojenci padají, ale tady si těch pár korupčníků myslí, že budou USA zachraňovat. Asi věří, že pak narychlo odjedou jak Tošovský (rozdal fofrem národní zlato), ale obávám se, že tam na ně vily, rychlá auta a dětské děvky čekat nebudou...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      23:03 08.07.2022

      Co to sem zase vlezlo?

      Co to sem zase vlezlo?

    • TF_HU
      08:13 09.07.2022

      Ty woe, jste si spletl diskuzi, ale ukrutně.

      Ty woe, jste si spletl diskuzi, ale ukrutně.

    • flanker.jirka
      13:16 09.07.2022

      Marky Uskutečnit se dohodnuté obchody o nákupech Migů 29, S 300 PMU a BUK M1-2 na začátku devadestých let, tak měla Ukrajina šanci získat na pomoc mnohem více, než jen jeden systém ...Zobrazit celý příspěvek

      Marky
      Uskutečnit se dohodnuté obchody o nákupech Migů 29, S 300 PMU a BUK M1-2 na začátku devadestých let, tak měla Ukrajina šanci získat na pomoc mnohem více, než jen jeden systém ze Slovenska. Bojová hodnota takové pomoci by byla mnohem vyšší než pár desítek nemodernizovaných T 72.Skrýt celý příspěvek

      • HEKTOR
        22:12 09.07.2022

        flanker.jirka - teoretický áno...otázka ale je,koľko napr. s-300 by "prežilo" od roku 1990 do roku 2020 v ačr/ossr...lebo nejak neverím že by napr. ossr prevádzkovala 5-6 kompletov ...Zobrazit celý příspěvek

        flanker.jirka - teoretický áno...otázka ale je,koľko napr. s-300 by "prežilo" od roku 1990 do roku 2020 v ačr/ossr...lebo nejak neverím že by napr. ossr prevádzkovala 5-6 kompletov s-300 doteraz...Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:25 10.07.2022

          to by jste si raději nechali systémy KUB? :-)

          to by jste si raději nechali systémy KUB? :-)

          • HEKTOR
            19:25 10.07.2022

            flanker.jirka - to nie,len si myslím že by gro takejto techniky skončila ako "prebytočná" a bola by odpredaná...ak je reč o s-300,slovensko by viac ako 2 max 3 komplety ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka - to nie,len si myslím že by gro takejto techniky skončila ako "prebytočná" a bola by odpredaná...ak je reč o s-300,slovensko by viac ako 2 max 3 komplety neprevádzkovalo...
            a rovnako si nemyslím že by čr do dnešných dní používalo mig-29...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    09:05 08.07.2022

    Evidentně je min. na úrovni armády rozhodnuto, armádní expertní komise již předala své doporučení MO, teď je na politicích, aby rozhodli. A lze očekávat, že politici při zvážení ...Zobrazit celý příspěvek

    Evidentně je min. na úrovni armády rozhodnuto, armádní expertní komise již předala své doporučení MO, teď je na politicích, aby rozhodli.
    A lze očekávat, že politici při zvážení zahraničněpolitických a bezpečnostních zájmů ČR budou doporučení AČR respektovat.
    Takže F 35.
    https://www.denik.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      11:13 08.07.2022

      Snad se rozhoupou, když jim tam Visingr tvrdí, že je rozhodnuto už dva měsíce :-) „Je o tom rozhodnuto už dva měsíce. Z různých zdrojů mám potvrzené, že se bude jednat o letadla ...Zobrazit celý příspěvek

      Snad se rozhoupou, když jim tam Visingr tvrdí, že je rozhodnuto už dva měsíce :-)
      „Je o tom rozhodnuto už dva měsíce. Z různých zdrojů mám potvrzené, že se bude jednat o letadla F-35,“ uvedl vojenský analytik Lukáš Visingr.
      Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        11:25 08.07.2022

        On mluví o rozhodnutí vojenské komise, nikoliv vlády.

        On mluví o rozhodnutí vojenské komise, nikoliv vlády.

        • Poly
          12:02 08.07.2022

          Zmínil zajímavou myšlenku "Je to i politická zpráva, protože Američané tato letadla nedodávají každému, jen dobrým spojencům,“ přiblížil Visingr." Že by Thajsko a Indie byli ...Zobrazit celý příspěvek

          Zmínil zajímavou myšlenku

          "Je to i politická zpráva, protože Američané tato letadla nedodávají každému, jen dobrým spojencům,“ přiblížil Visingr."

          Že by Thajsko a Indie byli dobrými spojenci... to si teda moc nemyslím.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            12:14 08.07.2022

            USA si to myslí, potřebuje jihovýchod Asie přetáhnout na svou stranu proti Číně.

            USA si to myslí, potřebuje jihovýchod Asie přetáhnout na svou stranu proti Číně.

          • Nesher
            12:17 08.07.2022

            Indie je přirozeným spojencem v nastupujícím střetu s Čínou.
            U Thajska (oni jim nabídli F35?) může jít o strategii jak je definitivně přilákat do US tábora.

            Indie je přirozeným spojencem v nastupujícím střetu s Čínou.
            U Thajska (oni jim nabídli F35?) může jít o strategii jak je definitivně přilákat do US tábora.

          • Scotty
            13:33 08.07.2022

            Pokud vím tak se Američani ještě nerozhodli jestli vývoz F-35 do Thajska povolí.

            Pokud vím tak se Američani ještě nerozhodli jestli vývoz F-35 do Thajska povolí.

          • Poly
            21:30 08.07.2022

            Nesher flanker.jirka Ne, je to o tom, že F-35 dostane každý kdo to umí zaplatit a nehrozí že by se k technologiím dostali komouši a nebo fašisté. Na Indii byly opakovaně uvaleny ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            flanker.jirka

            Ne, je to o tom, že F-35 dostane každý kdo to umí zaplatit a nehrozí že by se k technologiím dostali komouši a nebo fašisté. Na Indii byly opakovaně uvaleny sankce. Některé stále trvají.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            21:52 08.07.2022

            To rozhodně není pravda. Turecko, člen Aliance i programu F-35, je nedostane.

            To rozhodně není pravda. Turecko, člen Aliance i programu F-35, je nedostane.

          • Poly
            10:47 09.07.2022

            Scotty
            Turecko je nedostalo z úplně jiných důvodů.

            Scotty
            Turecko je nedostalo z úplně jiných důvodů.

          • Scotty
            15:13 09.07.2022

            Nedostali je proto že nejsou pro Američany důvěryhodní.

            Nedostali je proto že nejsou pro Američany důvěryhodní.

          • flanker.jirka
            21:54 09.07.2022

            Scotty Poly
            Stopka F 35 do Turecka má přímou souvislost s jejich kšefty s Ruskem, nechtějí riskovat vyzrazení případných slabin F 35 do Ruska.

            Scotty Poly
            Stopka F 35 do Turecka má přímou souvislost s jejich kšefty s Ruskem, nechtějí riskovat vyzrazení případných slabin F 35 do Ruska.

        • flanker.jirka
          12:16 08.07.2022

          Nesher
          V tom případě švédský diplomat přišel s křížkem po funuse :-)

          Nesher
          V tom případě švédský diplomat přišel s křížkem po funuse :-)

          • Nesher
            12:40 08.07.2022

            Četl si ten článek na Czechiarforce.com? Podle něj se na to Švédové a BAE úplně vykašlali, zřejmě spoléhali na "osvědčené" metody BAE, ale evidentně jim nedošlo, že se doba trochu ...Zobrazit celý příspěvek

            Četl si ten článek na Czechiarforce.com? Podle něj se na to Švédové a BAE úplně vykašlali, zřejmě spoléhali na "osvědčené" metody BAE, ale evidentně jim nedošlo, že se doba trochu změnila.
            Ten trapný pokus jejich ambasadora nelze považovat za nic jiného než za snahu vytvořit tlak na vládu tím, že se dodá "munice" spojené slovensko -japonske opozici. Což je ve vztazích spřátelených zemí hodně za hranou. A proto také ta naštvaná reakce MO.
            Už jen proto by BAE měla být "persona non grata" nejen u stíhaček, ale obecně.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:52 08.07.2022

            Nesher Tak jste si ulevil, je Vám lépe? :-) nebo stále ještě při zmínce zkratky BAE budete psát hlouposti? :-) Premiér a ministryně obrany zmínili, že nákup stíhaček je politická ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Tak jste si ulevil, je Vám lépe? :-) nebo stále ještě při zmínce zkratky BAE budete psát hlouposti? :-)
            Premiér a ministryně obrany zmínili, že nákup stíhaček je politická věc a k tomu opozice prostě patří.
            To co dlouhodobě předvádí MO ČR taky není nic pěkného, je to neseriozní způsobo jednání. Najít jednu správně odpracovanou a nepřekroucenou zakázku je nadlidský úkol. Možná BAE došla trpělivost :-)Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            16:00 08.07.2022

            flanker.jirka
            Spíš jsou v BAE značně zklamaní že jejich "oblíbené" přesvědčovací metody tentokrát nezabraly.

            flanker.jirka
            Spíš jsou v BAE značně zklamaní že jejich "oblíbené" přesvědčovací metody tentokrát nezabraly.

          • Nesher
            18:15 08.07.2022

            Flanker Nikoliv, je jsem konstatoval zřejmé. Za BAE se táhne tolik korupčních skandálů (a nejen u nás), že by se to mělo brát v úvahu. Např. v případě Gripenu všude kde ho zavedli ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker
            Nikoliv, je jsem konstatoval zřejmé. Za BAE se táhne tolik korupčních skandálů (a nejen u nás), že by se to mělo brát v úvahu. Např. v případě Gripenu všude kde ho zavedli to páchlo korupcí.
            A baví mě jak tu největší "bojovník za suverenitu", který osočuje poradce premiéra, že je cituji "agent cizí moci", obhajuje takové zcela nestandardní jednání švédského ambasadora.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:25 08.07.2022

            Nesher Za kterou velkou zbrojovkou korupce netáhne? :-) V tomto ohledu je to o "poptávce" na druhé straně spočívající v těch co o tom rozhodují. Komentovat českou politickou scénu ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Za kterou velkou zbrojovkou korupce netáhne? :-) V tomto ohledu je to o "poptávce" na druhé straně spočívající v těch co o tom rozhodují.
            Komentovat českou politickou scénu se mi nechce, ukazuje se, že každý tam používá svoji vlastní podobu populismu, jak lidé zprava, tak zleva. A to co vládní strany předvádí po volbách má také hodně velké rezervy.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            20:01 08.07.2022

            Flanker Za každou, ale BAE, ale vede. Jinak když nechceš komentovat politickou scénu, tak proč to každou chvíli děláš? Navíc tady nejde jen o BAE, které dělá ta Švédy špinavou ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker
            Za každou, ale BAE, ale vede.
            Jinak když nechceš komentovat politickou scénu, tak proč to každou chvíli děláš?
            Navíc tady nejde jen o BAE, které dělá ta Švédy špinavou práci, aby se oni mohli tvářit skandinávsky čiští, ale o to co předvedl jejich ambasador.
            Populismus, tedy nějaká reflexe toho co chce "lid" je daná každé vládě. Jde o míru.
            Byť podle mě se dav mýlí vždy, ale s tím se nic dělat nedá.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            23:40 08.07.2022

            Nesher
            Kde a co komentuji?

            Nesher
            Kde a co komentuji?

          • Shania
            13:28 09.07.2022

            Tak je asi zcela jasne, proc Svedi nedali zadnou nabiku, proste zadnou konkurence schopnou nemaji, muzou slibit jen stroj ve fazi prototypu. Proto se jim nikde nedari a hraji o ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak je asi zcela jasne, proc Svedi nedali zadnou nabiku, proste zadnou konkurence schopnou nemaji, muzou slibit jen stroj ve fazi prototypu. Proto se jim nikde nedari a hraji o cas, cim pozdeji rozhodnuti bude, tim vic casu maji na to ukazat neco vic...

            Pokud by neco meli, tak uz tu dlouho lobuji, aby jsme ve spolupraci s nimi spolupracovali...Skrýt celý příspěvek

          • Marky
            15:14 09.07.2022

            @Shania Sériové Gripeny E už byly dodány a výroba běží, tak nelži. K údajné nenabídce. Ve slušných zemích to funguje tak, že se vytvoří poptávka a firmy poté rozesílají nabídky. ...Zobrazit celý příspěvek

            @Shania Sériové Gripeny E už byly dodány a výroba běží, tak nelži.
            K údajné nenabídce. Ve slušných zemích to funguje tak, že se vytvoří poptávka a firmy poté rozesílají nabídky. Tady se zas hledá, jak se slušnému tendru vyhnout.
            Lockheed má odsouzené za korupci, ale to je stejně jen špičička ledovce. Americká korupce je totiž systémová a zcela prorostlá celým západním společenstvím. Jde to daleko za rámec lobingu nebo nějakých úplatečků..Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:46 09.07.2022

            Shania
            Existoval nějaký termín pro podání nabídek? Byll třeba někdo osloven?

            Shania
            Existoval nějaký termín pro podání nabídek? Byll třeba někdo osloven?

          • Shania
            18:31 09.07.2022

            Marky/Luky: no jasne, seriova vyroba bezi a ty stroje maji nalitano parset hodin... az budou mit tak 100 000, tak dej vedet.

            Marky/Luky: no jasne, seriova vyroba bezi a ty stroje maji nalitano parset hodin... az budou mit tak 100 000, tak dej vedet.

          • Marky
            20:21 09.07.2022

            ... tak zrovna F414 bylo vyrobeno přes 1600 kusů a nalétaly už víc než 5 milionů letových hodin (s předchozí variantou motoru přes 18 milionů), takže o motor bych se nebál a to ...Zobrazit celý příspěvek

            ... tak zrovna F414 bylo vyrobeno přes 1600 kusů a nalétaly už víc než 5 milionů letových hodin (s předchozí variantou motoru přes 18 milionů), takže o motor bych se nebál a to ostatní taky nevzniklo na zelený louce. Takže klidně můžeš sledovat, jak se strojům budou bez katastrov navyšovat letový hodiny a přemítat o tom, jak je sice F-35 napěchovaná vším možným "přelomovým", ale když je zadání problematický, tak z toho bezproblémový letadlo nemá šanci vzniknout. Jo, ten projekt je příliš velký na to, aby ho nechali padnout, budou do toho lít další a další prachy a nakonec to nějak fungovat bude. Jen budeš muset to a ono častěji měnit, tu a tam se v tichosti omezí nějaká procedura (na papíře to furt bude boží!) a pak a tak...Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            20:51 09.07.2022

            Marky Tak nech sa páči, vytiahnem Vám motor z golfa III a pridám k tomu kanister benzínu a prosím dovezte mi 2 palety tovaru z Bratislavy do Prahy - Bude to stačiť?? Vôbec.. Pri ...Zobrazit celý příspěvek

            Marky

            Tak nech sa páči, vytiahnem Vám motor z golfa III a pridám k tomu kanister benzínu a prosím dovezte mi 2 palety tovaru z Bratislavy do Prahy - Bude to stačiť??

            Vôbec..

            Pri F-35A - inak najspoľahlivejšie bojovej stíhačke súčastnosti - nikdy nezlyhal motor, keď sa stala nehoda.
            Ani SU-57 nezlyhal motor keď padla prvá sériová pri odovzdávaní..

            Žiaľ Bohu, ste si veľmi pomýlil diskusiu a zrovna Shania je tu asi č.2 čo sa týka vedomosti po Balmovi. Jediné čo momentálne robíte je, že sa zhadzujete pred ostatnými podobnými príspevkami alá idnes.Skrýt celý příspěvek

          • Marky
            21:13 09.07.2022

            @darkstyle Sám se ztrapňuješ dost temným stylem - tímto způsobem Gripen E fakt nevznikal, tak si to představují jen mimina. Víš ono hltat PR o F-35 není vůbec žádný umění, na ...Zobrazit celý příspěvek

            @darkstyle Sám se ztrapňuješ dost temným stylem - tímto způsobem Gripen E fakt nevznikal, tak si to představují jen mimina. Víš ono hltat PR o F-35 není vůbec žádný umění, na F-16.net je o něm dost vláken, vlastně je ho plný internet. Lidem pak ale chybí přehled a nejsou schopni sledovat další události v letectví...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:59 09.07.2022

            darkstyle
            To jste popsal vznik vaší verze F 16

            darkstyle
            To jste popsal vznik vaší verze F 16

          • Scotty
            23:12 09.07.2022

            Marky Gripen E vznikal tak aby se alespoň v něčem mohl přiblížit posledním verzím F-16. Proto se to letadlo muselo zvětšit a dostat výkonnější motor. Není to žádný konkurent ...Zobrazit celý příspěvek

            Marky
            Gripen E vznikal tak aby se alespoň v něčem mohl přiblížit posledním verzím F-16. Proto se to letadlo muselo zvětšit a dostat výkonnější motor. Není to žádný konkurent letadel páté generace. Zatím všechny relevantní tendry na pořízení nových letadel vyhrál F-35. Gripen E buď propadnul nebo se ani neúčastnil.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            13:11 10.07.2022

            Marky + Flanker Obaja ste nepochopili môj príspevok. Nepíšem o vzniku stíhačky, píšem o tom, že dobrý motor stíhačku nerobí.. Napriek dobrému motoru stíhačky padajú z úplne ...Zobrazit celý příspěvek

            Marky + Flanker

            Obaja ste nepochopili môj príspevok.

            Nepíšem o vzniku stíhačky, píšem o tom, že dobrý motor stíhačku nerobí..

            Napriek dobrému motoru stíhačky padajú z úplne iného dôvodu. Napríklad strata vedia pilota je 50% pádov strojov.

            O to išlo v mojom príspevku - je úplne jedno koľko miliónov km superhorneťácky motor nalietal - nalietal to v inej stíhačke..Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    07:06 08.07.2022

    Ak to tu už bolo tak sorry. Ale manipulovať s číslami sa dá aj vo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak to tu už bolo tak sorry. Ale manipulovať s číslami sa dá aj vo Švajčiarsku

    https://www.idnes.cz/technet/v... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      08:41 08.07.2022

      Odněkud se naši politici museli potřebné triky naučit :-) Viz legendární Karel S. a jeho tvrzení "v zakázkách bývá ...Zobrazit celý příspěvek

      Odněkud se naši politici museli potřebné triky naučit :-)
      Viz legendární Karel S. a jeho tvrzení "v zakázkách bývá vata"
      https://www.top09.cz/co-delame... Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      14:44 08.07.2022

      Nezapočítanie AMRAAM-ov, ktoré Švajčiarsko má a započítanie Meteorov, ktoré pri inej stíhačke by Švajčiari museli kúpiť je úplne legitímne. To ich majú vyhodiť do jazera, len ...Zobrazit celý příspěvek

      Nezapočítanie AMRAAM-ov, ktoré Švajčiarsko má a započítanie Meteorov, ktoré pri inej stíhačke by Švajčiari museli kúpiť je úplne legitímne. To ich majú vyhodiť do jazera, len preto, že ich už majú??

      Tá Fínska cena za rok stíhačky môže a nemusí byť správna - koľko letových hodín s tým plánujú lietať? Platy sú vo Fínsku nižšie aj od USA aj od Nórska.
      Napríklad platy tvoria 50% letovku pri F-16 v USAF.

      Fini aj Svajčiari kupujú blok 4 - ten už má byť odladený a jeho letovka by mala klesnúť - už len z princípu, že sa na ňom nebudú robiť neustále upgrady.

      Aj pri Gripen E museli počítať haus numero ako pri F-35A čo sa týka budúcej letovky - tu nepoznáme oveľa viac ako pri F-35A.

      Nevidím však absolútne žiadnu korupciu.
      To, že správu vypustili na začiatku prázdnin - to je tá korupcia?? Takže mali počkať radšej do septembra, aby vyšli články typu - ministerstvo zatajuje správu celé leto, malo ju už hotovú pred letom ???Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        07:19 09.07.2022

        Ano, to souhlasí, švýcaři by měli mít C-7 Amraamy, a to dokonce celkem "čerstvé": "Back in 2010, at an estimated cost of 318M USD, the Government of Switzerland requested the ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano, to souhlasí, švýcaři by měli mít C-7 Amraamy, a to dokonce celkem "čerstvé":

        "Back in 2010, at an estimated cost of 318M USD, the Government of Switzerland requested the purchase of 150 AIM-120C-7 AMRAAM, 6 AIM-120C-7 Telemetry Missiles, 24 AIM-120C-7 Captive Air Training Missiles, 1 spare Missile Guidance Section, missile containers, weapon system support equipment, spare and repair parts, publications and technical documents, repair and return, depot maintenance, training and training equipment, U.S. Government and contractor technical support services, and other related elements of logistics and program support. A first batch of equipment was delivered to Payerne Air Base, using a U.S. Air Force C-17A #07-7175 flying as RCH386, on Sept. 21, 2016."Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    07:01 08.07.2022

    Môj názor na problematiku nákupu zbraní. V podstate existujú dve možnosti - kúpiť najlepšie zbrane aké existujú (napr. F-35) alebo vynikajúce zbrane (napr. Gripen E). Ja som za ...Zobrazit celý příspěvek

    Môj názor na problematiku nákupu zbraní.
    V podstate existujú dve možnosti - kúpiť najlepšie zbrane aké existujú (napr. F-35) alebo vynikajúce zbrane (napr. Gripen E). Ja som za druhú možnosť - vynikajúce zbrane sú lacnejšie ako najlepšie zbrane so všetkým čo s tým súvisí - mám na mysli väčší počet vynikajúcich zbraní ako menší počet najlepších. Kupovať najlepšie zbrane v rozumnom počte je na Slovensku a Česku na rozdiel od Poliakov prípadne Maďarov nepriechodne - mám na mysli "posratosť" mentality našich dvoch národov. Populizmus je samozrejme aj v Poľsku a Maďarsku ale v prípade armády vládne aj opozičné strany majú cca rovnaký názor. To v Česko-Slovensku ak by bolo referendum o zrušení armády, nebol by som prekvapený, ak by vyhrali zástancovia zrušenia armády.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      07:51 08.07.2022

      Já osobně jsem zastáncem názoru, že Gripen E by byl ideální stroj pro potřeby AČR. Nicméně, samotný výrobce dodává, že Gripen E dosáhne operačních a technických schopností až kolem ...Zobrazit celý příspěvek

      Já osobně jsem zastáncem názoru, že Gripen E by byl ideální stroj pro potřeby AČR.
      Nicméně, samotný výrobce dodává, že Gripen E dosáhne operačních a technických schopností až kolem roku 2025, pokud vše půjde dobře.
      To znamená, že až teprve v roce 2025 se budou znát aspoň přibližné reálné schopnosti Gripenu E a jeho výrobní či provozní cena. A to už je moc pozdě.
      Dále Gripen E AČR zatím nikdo nenabídl a Švédové snad nebyli ani osloveni.
      Takže realita je asi taková.
      AČR a Vláda ČR chce 24 ks nadzvuků, vypadá to, že L-159 budou končit, nadzvuky je potřeba objednat tenhle rok, což se nestíhá, takže nejpozději příští rok, a jelikož o dvoumotorácích se ani nemluví, tak to znamená že na výběr je pouze F-35, F-16 nebo odkoupit a modernizovat olétané Gripeny C.Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        09:35 08.07.2022

        Pokud jde o penize, tak Grypen E je naprosta neznama, s minimem testovani. Je to jako prodat super hornet jako vylepseny hornet, s tim ze celej prvni blok byla prestupna serie. ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud jde o penize, tak Grypen E je naprosta neznama, s minimem testovani.
        Je to jako prodat super hornet jako vylepseny hornet, s tim ze celej prvni blok byla prestupna serie. Takze tu jsou velka rizika, ktera uz jsou u F-35 z velke casti znama...Skrýt celý příspěvek

        • Pavka
          12:30 08.07.2022

          Ano, nevím proč je tak těžké pochopit že Gripen E v této době představuje riziko bez ohledu na jeho výkony. Nejdříve za 5-10 let budeme vědět jestli je to alespoň skutečně ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano, nevím proč je tak těžké pochopit že Gripen E v této době představuje riziko bez ohledu na jeho výkony. Nejdříve za 5-10 let budeme vědět jestli je to alespoň skutečně spolehlivý stroj, když už nic moc jiného, což víme už teď. Přitom na trhu zavedená konkurence je.

          Také mě nepřestává fascinovat (no vlastně už tolik ne) jak zapracovala propaganda ke Gripenu C i E, která dokázala vyvolat takový zájem stroj, který podle všech měřítek disponuje v nejlepším případě pouze průměrnými parametry. Jako dokážu toto jednání pochopit u L-159, protože to je alespoň "náš" výrobek. V té až fanatické adoraci Gripenů jsou zcela ignorovány zkušenosti z podobných projektů v minulosti, kupř:

          č.1: L-39 byl špičkový stroj ve své kategorii, což mimo jiné prokázaly jeho prodejní a provozní úspěchy a to i na západě. Jak dopadl projekt jeho "vylepšení na další level" L-159 již víme.

          č.2: Mig-29 byl špičkový stroj ve své kategorii, což mimo jiné prokázaly jeho prodejní a provozní úspěchy a to i na západě. Jak dopadl projekt jeho "vylepšení na další level" Mig-35 již víme.

          .. ale projekt Gripen E najednou má být úplně něco jiného? Napovídá tomu něco z toho co se dosud stalo?Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            12:52 08.07.2022

            Tak je to primárně dáno tím, že v AČR Gripeny C/D sloužili poměrně dlouho a dobře. Takže díky tomu tady jsou zapsány tyto stroje kladně. Gripen E má být větší Gripen C a má mít ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak je to primárně dáno tím, že v AČR Gripeny C/D sloužili poměrně dlouho a dobře. Takže díky tomu tady jsou zapsány tyto stroje kladně. Gripen E má být větší Gripen C a má mít daleko více operačních možností než Gripen C. Tak se logicky nabízí, že by se tímto stroje mělo pokračovat.
            Bohužel se ovšem na druhou stranu zapomíná, že ČR potažmo AČR není vlastníkem letounu Gripenu C a tudíž se nemusí postupovat logicky.Skrýt celý příspěvek

          • Pavka
            13:08 08.07.2022

            No podle této logiky, byl v podstatě jediný bojový stroj, na který se v našem letectvu vysloveně nadávalo, Avia S-199. No a pořád dokola poukazuji na to že právě to "zvětšení a ...Zobrazit celý příspěvek

            No podle této logiky, byl v podstatě jediný bojový stroj, na který se v našem letectvu vysloveně nadávalo, Avia S-199.

            No a pořád dokola poukazuji na to že právě to "zvětšení a zvýšení operačních možností" u něčeho, co se ukázalo jako optimální, bylo právě tím hlavním kamenem úrazu.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        12:18 08.07.2022

        Navíc tam jsou i prvky, které se nikde nepoužívají. Třeba opěvovaný radar Raven ES-05 nepoužívá nikdo. Ten by mimochodem měl jít naroubovat na C/D.

        Navíc tam jsou i prvky, které se nikde nepoužívají. Třeba opěvovaný radar Raven ES-05 nepoužívá nikdo. Ten by mimochodem měl jít naroubovat na C/D.

        • Scotty
          13:29 08.07.2022

          Nejde. Pro Gripen C museli vyvíjet jiný AESA radar.

          Nejde. Pro Gripen C museli vyvíjet jiný AESA radar.

          • flanker.jirka
            23:44 08.07.2022

            AESA radar pro Gripen C je úprava stávajícího radaru o novou anténu, realizované je to z důvodu nižší ekonomické náročnosti modernizace při využtí stávajících komponent radaru. ...Zobrazit celý příspěvek

            AESA radar pro Gripen C je úprava stávajícího radaru o novou anténu, realizované je to z důvodu nižší ekonomické náročnosti modernizace při využtí stávajících komponent radaru. Instalovat tam kompletně celý nový ES 05, který se od začátku testuje na jedné upravené spráce Gripenu by bylo mnohem dražší.
            Modernizací PS 05 využijete velkou část stávající zástavby radaru a získáte výhody AESA technologie. Ideální řešení pro mid life upgrade letadel. Za málo peněž více muziky.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            13:35 09.07.2022

            A stale jsou to srovnatelne radary s radarem F-35 ze, nic naplat, ze US maji vic jak dve dekady naskok, je to uz nekolikata generace, ma vetsi antenu a daleko lepsi sensor fusion. ...Zobrazit celý příspěvek

            A stale jsou to srovnatelne radary s radarem F-35 ze, nic naplat, ze US maji vic jak dve dekady naskok, je to uz nekolikata generace, ma vetsi antenu a daleko lepsi sensor fusion. Tim nerikam ze Raven je spatny, dotahuje se na PESA Eurofigteru, ale na AN/APG-81 fakt nema, na toz na cely zbranovy system...Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:15 09.07.2022

            flanker.jirka
            Zjistili že Raven z Éčka se v Céčku nedá uchladit. To byl to primární problém.

            flanker.jirka
            Zjistili že Raven z Éčka se v Céčku nedá uchladit. To byl to primární problém.

          • flanker.jirka
            17:50 09.07.2022

            Scotty Raven ještě používá staré polovodičové substráty GaAs, anténa pro Gripen C je už na GaN technologii. Chlazení nové palubní elektroniky je čím dál větším problémem, je toho ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Raven ještě používá staré polovodičové substráty GaAs, anténa pro Gripen C je už na GaN technologii.
            Chlazení nové palubní elektroniky je čím dál větším problémem, je toho v těch mašinach čím dál více.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:53 09.07.2022

            Shania APG 81 je dost dobrý. Jak si na tom stojí ES 05 proti starému ECR 90 netuším, máte k tomu nějaké odkazy? On ES 05 je až nápadně podobný s AESA anténou pro EFT od firmy ...Zobrazit celý příspěvek

            Shania
            APG 81 je dost dobrý. Jak si na tom stojí ES 05 proti starému ECR 90 netuším, máte k tomu nějaké odkazy? On ES 05 je až nápadně podobný s AESA anténou pro EFT od firmy Leonardo.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      08:46 08.07.2022

      alexa123
      Na provoz F 35 naše ekonomika má, jen se nesmí politici bát. A nyní panuje i v parlamentu názorová shoda na investice do armády (až na ruského trolla Okamuru).

      alexa123
      Na provoz F 35 naše ekonomika má, jen se nesmí politici bát. A nyní panuje i v parlamentu názorová shoda na investice do armády (až na ruského trolla Okamuru).

      • alexa123
        09:25 08.07.2022

        flanker.jirka Na provoz F 35 naše ekonomika má, jen se nesmí politici bát.... Na provoz F35 vaša ekonomika možno má. Ale má aj na provoz nových tankov, nových Caesarov, nových ...Zobrazit celý příspěvek

        flanker.jirka
        Na provoz F 35 naše ekonomika má, jen se nesmí politici bát....

        Na provoz F35 vaša ekonomika možno má. Ale má aj na provoz nových tankov, nových Caesarov, nových BVP, nových samohýbných mínometov, nových vrtuľníkov, ... - neviem na čo som zabudol. Obávam sa že na toto všetko v priebehu niekoľkých rokov vaša ekonomika nemá. podobne ako Slovenská ekonomika.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          11:14 08.07.2022

          Proč by to měl být problém? AČR zas tak moc počty techniky nenavyšuje. Nyní více méně má AČR v plánu nahrazovat starou techniku. To znamená, že zdroje a finance co byli vyčleněny ...Zobrazit celý příspěvek

          Proč by to měl být problém? AČR zas tak moc počty techniky nenavyšuje. Nyní více méně má AČR v plánu nahrazovat starou techniku. To znamená, že zdroje a finance co byli vyčleněny na provoz staré techniky se přesunou na financování provozu té nové.
          Jako asi ano provozní náklady vzrostou, ale osobně si nemyslím, že by to bylo nějak moc markantní navýšení. Ono provozovat tu starou techniku taky nebylo zrovna levné.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          12:22 08.07.2022

          alexa123 Při nákupu většiny techniky se nezohledňuje pouze pořizovací cena. Každý správný hospodář si musí být vědom toho, že musí dát dohromady i rámcovou cenu životního cyklu při ...Zobrazit celý příspěvek

          alexa123
          Při nákupu většiny techniky se nezohledňuje pouze pořizovací cena. Každý správný hospodář si musí být vědom toho, že musí dát dohromady i rámcovou cenu životního cyklu při předpokládáném způsobu použití techniky. Také se vytváří takové věci jako analýza rizik každé zakázky.Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          08:16 09.07.2022

          Ano, má. To se nemusíte bát.

          Ano, má. To se nemusíte bát.

    • Scotty
      09:26 08.07.2022

      Gripen E není vynikající....

      Gripen E není vynikající....

      • alexa123
        11:10 08.07.2022

        Scotty
        Gripen E není vynikající....

        A dôvod?

        Scotty
        Gripen E není vynikající....

        A dôvod?

        • flanker.jirka
          12:23 08.07.2022

          To je přece jasné, napsal to Scotty :-)

          To je přece jasné, napsal to Scotty :-)

        • Scotty
          13:20 08.07.2022

          Nikdo neví co vlastně Gripen E dokáže nebo ne. Případně jaký je. Víme jen to že se švédská vláda do jejich dalšího objednání právě nehrne. Patrně si chtějí radši počkat na stroj ...Zobrazit celý příspěvek

          Nikdo neví co vlastně Gripen E dokáže nebo ne. Případně jaký je. Víme jen to že se švédská vláda do jejich dalšího objednání právě nehrne. Patrně si chtějí radši počkat na stroj páté generace... To není zrovna ideální reklama.Skrýt celý příspěvek

          • Pavka
            13:36 08.07.2022

            Scotty: Kde jen jsme toto už viděli? ;-)

            Scotty: Kde jen jsme toto už viděli? ;-)

          • flanker.jirka
            23:45 08.07.2022

            Pavka
            L 159? :-)

            Pavka
            L 159? :-)

    • Danik
      11:27 08.07.2022

      Nevím jak u Vás, ale u nás má armáda asi 80% důvěru veřejnosti, tedy nejvíce ze všech státních institucí. Gripen E je letoun o kterém zatím víme minimum, jestli je vynikající ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevím jak u Vás, ale u nás má armáda asi 80% důvěru veřejnosti, tedy nejvíce ze všech státních institucí. Gripen E je letoun o kterém zatím víme minimum, jestli je vynikající nevíme. Gripen C/D u nás sloužil dobře, ovšem už je za zenitem a našich 14 strojů je dost olítaných.

      ČR není SR. Operujeme s 2,5 násobným HDP a přitom struktura OS je podobná. 24ks F-35 nebude při 2% HDP problém.Skrýt celý příspěvek

      • alexa123
        12:08 08.07.2022

        Danik ... u nás má armáda asi 80% důvěru veřejnosti ... Ak je to tak, tak nechápem prečo nie ste X rokov schopní dávať na obranu 2% HDP. Pri 80% dôvere občanov v armádu by ste ...Zobrazit celý příspěvek

        Danik
        ... u nás má armáda asi 80% důvěru veřejnosti ...
        Ak je to tak, tak nechápem prečo nie ste X rokov schopní dávať na obranu 2% HDP. Pri 80% dôvere občanov v armádu by ste nemali mať problém dávať na armádu aj cca 2,5% HDP. Nekončí vaša dôvera v armádu a jeho rozpočtu náhodou vo chvíli, keď cena rohlíkov, chleba, hypoték, úverov, elektriny, plynu apod apod "vystrelí" o 15% ??? Podľa mňa áno podobne ako na Slovensku. Na rozdiel od Poliakov prípadne Maďarov - oni zvýšenie cien predýchaju a 2-2,5% HDP na obranu dajú. Prieskumy verejnej mienky je jedná vec, realita je druhá vec.Skrýt celý příspěvek

        • Danik
          12:31 08.07.2022

          Možná proto, že tu byly u moci x let populisté a obecně byl ten pocit, že velkou armádu nepotřebujeme jelikož "válka nebude". Nebyl politický ani občanský tlak na to brát armádu ...Zobrazit celý příspěvek

          Možná proto, že tu byly u moci x let populisté a obecně byl ten pocit, že velkou armádu nepotřebujeme jelikož "válka nebude". Nebyl politický ani občanský tlak na to brát armádu zodpovědně. To se se současným strachem mění. Minulý rok schodek rozpočtu 420 miliard korun. Rozhazovalo se na volebních dárcích.

          Jedna věc je rozpočet armády a druhá věc důvěra veřejnosti v ní. Psal jsem to zejména proto, že u nás by se armáda nezrušila.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      23:50 08.07.2022

      Za pouhý odkaz 4 palců dolů, kam to tu spěje? :-)

      Za pouhý odkaz 4 palců dolů, kam to tu spěje? :-)

  • Danik
    19:24 07.07.2022

    Další článek na AN o F-35, další názorová bitva o budoucnosti VzS AČR. F-35 je značka ideál. Počet 24ks slušný a ČR se svoji ekonomikou si to může v pohodě dovolit. Je tu ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Další článek na AN o F-35, další názorová bitva o budoucnosti VzS AČR.

    F-35 je značka ideál. Počet 24ks slušný a ČR se svoji ekonomikou si to může v pohodě dovolit. Je tu ale několik podmínek.

    V kontextu současných jiných nákladných akvizic (BVP, další KBVP, Tatry, tanky, H-1, drony, LÚV, možná KC-390, zbraně a výstroj jednotlivce, nedávno Caesary, SPYDERY, Titusy nebo MADRY) je třeba co nejrychleji navýšit finance pro MO na 2% HDP. Poté není F-35 problém ani v počtu 24ks. To však nebude jednoduché v současné politicky problematické situaci, kdy si vláda obranné zakázky v řádech stovek miliard Kč musí obhájit před voliči. Populisté mají silné "náboje" jak obranné výdaje omezit (stejně jako vláda má silné argumenty proč právě nyní do obrany investovat. Líbí se mi to polské "U nás nikdo Buču dělat nebude).

    Musíme si při rozhodnutí o budoucnosti nadzvuků řící co vlastně vůbec od tohoto druhu sil chceme. Chceme jen air policing v rámci NATO? Chceme, aby jsme měli "nějaké letectvo", které sice jistou práci odvede, ale v případě konvenčního konfliktu musíme počítat s tím, že o něj poměrně rychle přijdeme? Gripeny bohatě stačí, stejně jako FA-50. Chceme však něco více než to? Chceme letectvo jež bude dominovat v konfliktu vysoké intenzity a bude špička v NATO? Pak F-35 je objektivně lepší volbou než Gripen. F-35 je volbou nejlepší.

    Zvládne vše co od VzS požadujeme. Je to na Air Policing drahé? Ano, jenže stejně tak je "drahý" Rafale, Tajfun, Gripen nebo F-16. Air Policing zvládne FA-50, jenže, koupit FA-50 tak sice ušetříme, ovšem schopnosti letectva budou na zlomku oproti F-35. Kdo má strach o finanční stránku. Může se udělat kompromis jak psal Maximus v podobě dolétaní Gripenů a nákupu 12 F-35, pro které se tu zajistí celkový potřebný package (letiště, piloti, výcvik, zkušenosti se strojem a užívání jeho schopností) a poté třeba za 5-10 let se pořídí dalších 12 jako náhrada za Gripeny.

    Co bude u F-35 hlavní je dostatek munice a plná integrace C2. To je klíčové u všech systémů pokud nechceme budovat "tabulkovou mírovou armádu", ale skutečně bojeschopnou použitelnou sílu. Je to drahé? Je. Ovšem pořád levnější než pak řešit rozvrácenou zemi.Skrýt celý příspěvek

  • Splasher
    12:29 07.07.2022

    Pořád se zde strašíme, že nebudou peníze na ostatní složky armády. Tak proč to neuděláme tak jako Poláci? Nechat 2-2,5% HDP na provoz armády a menší akvizice. Velké akvizice ...Zobrazit celý příspěvek

    Pořád se zde strašíme, že nebudou peníze na ostatní složky armády.

    Tak proč to neuděláme tak jako Poláci?
    Nechat 2-2,5% HDP na provoz armády a menší akvizice.
    Velké akvizice udělat mimo rozpočet armády a vyčlenit na to fond zvlášť - obranný fond podobně jako za 1. republiky.

    Kde na to vzít? Pokud je taková obří válečná krize za dveřmi, tak prostě musí dojít alespoň krátkodobě k vyššímu zdanění velkých a obřích (i nadnárodních) firem, které do toho rozpočtu holt budou muset přisypat.

    Buď budeme mít vyšší daně, nebo holt nebudeme vůbec.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      19:01 07.07.2022

      Už se to řeší. Jmenuje se to tuším "Zákon o fondu strategických obranných zakázek", kam se budou sypat nevyužité finance přiděleny kapitole MO a zřejmě se to bude naplňovat i ...Zobrazit celý příspěvek

      Už se to řeší. Jmenuje se to tuším "Zákon o fondu strategických obranných zakázek", kam se budou sypat nevyužité finance přiděleny kapitole MO a zřejmě se to bude naplňovat i jinými vstupy. Je to taková reinkarnace Fondu národní obrany z roku 1925.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    23:48 06.07.2022

    Při pročítání diskuse se mi vybavil ne tak dávný zážitek. Navštívil jsem dost odlehlou vesnici v jednom zapadlém koutě světa. Místní se mi pochlubili, že tamní škola dostala darem ...Zobrazit celý příspěvek

    Při pročítání diskuse se mi vybavil ne tak dávný zážitek. Navštívil jsem dost odlehlou vesnici v jednom zapadlém koutě světa. Místní se mi pochlubili, že tamní škola dostala darem od jedné západní neziskovky macbooky a že jsou z toho všichni úplně unešení. Jenže v lokalita není připojená k elektrické síti (nabít se dají ze soláru) a drobný problém je také s připojením na síť. Ale jsou moc pěkné a děti jsou z nich nadšené.
    Tak si jen říkám, abychom nedopadli trochu podobně. Teda akorát v tom, že nám je nikdo nedá, budeme si je muset zaplatit.

    Není pochybnost o tom, že je F-35 objektivně hodnoceno nejlepší kus techniky na světě. Ale na úvahách, jestli máme na provoz, servis, efektivní využívání a dostatek munice, nevidím nic svatokrádežného. Fakt nevidím rozdíl mezi pořízením auta, a letadla. Už jsem potkal v životě mnoho takových, co si koupili to nej..., a pak zjistili, že nemají na benzín, aby o víkendu jeli na výlet. A ty bolesti, když přišla na řadu garančka, nové gumy, nebo se něco rozsypalo...Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      00:04 07.07.2022

      Ak by ste si skutočne prečítali celú diskusiu, tak zistíte, že f-35A stojí 105-110 mil dolárov a Gripen Sa 150 mil dolárov ako systémová cena. Teda Gripen E je to drahé auto a nie ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak by ste si skutočne prečítali celú diskusiu, tak zistíte, že f-35A stojí 105-110 mil dolárov a Gripen Sa 150 mil dolárov ako systémová cena.

      Teda Gripen E je to drahé auto a nie to F-35A..

      Za tých 40 mil. Ak by bol rozdiel 10 tis v letovej hodine v neprospech F-35A, tak to máte 4000 letových hodínSkrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        08:46 07.07.2022

        darkstyle
        Ještě jednou bych Vás chtěl požádat o to, kde jste přišel na sumu 150 mil USD jako systémovou cenu Gripenu. Děkuji

        darkstyle
        Ještě jednou bych Vás chtěl požádat o to, kde jste přišel na sumu 150 mil USD jako systémovou cenu Gripenu. Děkuji

        • Poly
          12:47 07.07.2022

          Je tu hodně informací vycucaných z prstu. Nikdo nezná přesné čísla, ale hodně lidí tu má jasno, co bude levnější. Taky má hodně lidí jasno, jak je F-35 nespolehlivá a tím pádem na ...Zobrazit celý příspěvek

          Je tu hodně informací vycucaných z prstu. Nikdo nezná přesné čísla, ale hodně lidí tu má jasno, co bude levnější.
          Taky má hodně lidí jasno, jak je F-35 nespolehlivá a tím pádem na h... a z nějakého důvodu mají jasno, že nový Gripen je spolehlivý. Asi se jich prodaly taky už stovky a my o tom nevíme.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          13:59 07.07.2022

          Už ste ma tu raz žiadal o to a ja som ...Zobrazit celý příspěvek

          Už ste ma tu raz žiadal o to a ja som odpísal.

          https://www.businessworld.in/a... Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          16:23 07.07.2022

          darkstyle už to vidím, děkuji. Tam se píše 101 mil EUR za holé letadlo a 125 mil EUR za letadlo s výzbrojí. To není ani 130 mil USD, kde máte dalších 20 do 150? "The current ...Zobrazit celý příspěvek

          darkstyle
          už to vidím, děkuji. Tam se píše 101 mil EUR za holé letadlo a 125 mil EUR za letadlo s výzbrojí. To není ani 130 mil USD, kde máte dalších 20 do 150?
          "The current Gripen price, as disclosed by Skogberg, is 125 Million Euros (Rs 1,050.4 Crore) with the weapons package and 101.6 Million Euros (Rs 853.7 Crore) for the bare aircraft."Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            16:27 07.07.2022

            ani v těch 101 mil. a ani v těch 125 mil. nevidím systémovou cenu.

            ani v těch 101 mil. a ani v těch 125 mil. nevidím systémovou cenu.

          • flanker.jirka
            17:55 07.07.2022

            skelet
            A v čem ji najdete? To co darkstyle postnul je dobré, jsou to informace z nabídky pro jiného zákazníka.

            skelet
            A v čem ji najdete? To co darkstyle postnul je dobré, jsou to informace z nabídky pro jiného zákazníka.

          • skelet
            21:30 07.07.2022

            Nevím v čem ji najdu. Jen nikde nevidím systémovou cenu. Takže můžu předpokládat, že je 125+

            Nevím v čem ji najdu. Jen nikde nevidím systémovou cenu. Takže můžu předpokládat, že je 125+

          • SYN_
            22:14 07.07.2022

            Tak když se začteme do podobných zpráv o tom kolik skutečně stojí F-35, tak tady máme cenu z "nejlevnější" nabídky pro ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak když se začteme do podobných zpráv o tom kolik skutečně stojí F-35, tak tady máme cenu z "nejlevnější" nabídky pro Švýcary:
            https://www.swissinfo.ch/eng/i...
            Takže, pořízení 36ks F-35 je má stát 6,4 miliardy USD, co všechno v tom je je otázka nicméně explicitně víme že v tom nejsou AA střely, protože ty prý stačí koupit v roce 2030 (mají stát dalších 500 milionů $, a je celkem jasné proč to "rozepisujou na sodovky" - jinak by se nevlezli do schváleného limitu 6G CHF který mají na celý nákup).

            Takže to máme jednotkovou cenu 180M$ za švýcarsou F-35, možná s infrastrukturou, možná ne, ale určitě bez výzbroje...Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            22:38 07.07.2022

            SYN Nie za 6.58 mld ponúkali 40 lietadiel . https://www.dsca.mil/press-med... Je tam 40 lietadiel, 46 ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN

            Nie za 6.58 mld ponúkali 40 lietadiel .

            https://www.dsca.mil/press-med...

            Je tam 40 lietadiel, 46 motorov, 40 sidewinderov a 50 treningových sidewinderov..
            Tréningové similátori a kopec ďalších veci ako sdb II simulátori..Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            22:52 07.07.2022

            Flanker V cene 125 mil EUR pri vtedajšom kurze 1.12 je viac $ - nezabúdajte, že motori sú americké a časť vybavy asi tiež. Dnes kvôli prepadu kurzu musí byť logicky tá ponúka ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker

            V cene 125 mil EUR pri vtedajšom kurze 1.12 je viac $ - nezabúdajte, že motori sú americké a časť vybavy asi tiež.
            Dnes kvôli prepadu kurzu musí byť logicky tá ponúka vyššia v EUR-ách.

            Plus Girpen E nemá LINK 16, treba ho zaplatiť, vyvinúť integráciu a integrovať..

            Plus ACR by kupovalo cca 1/3 strojov - nemožno očakávať takú dobrú cenu - skôr vyššiu..

            Plus Saab ponúka len základný 6 mesačný kurz, Američania 2 ročný kde sa naučíte všetko..

            Plus Američania dávajú 2 alebo 3 ročnú záruku na diely a Gripen nič..

            Ta cena 150 mil eur je vysoko podseknuta v porovnaní s tým čo ponúka USA. Preto som si dovolil pri porovnaní s F-35A používať najnižšiu cenu z ich výberoviek..

            Nezabúdajte ešte, že Gripen má výzbroj ktorú vôbec nemá AČR a treba ju tiež objednať od nova - dnes AČR už má vo výzbroji americkú výzbroj - čosi malo by sa predsa ušetrilo a technici sú predsa len s ňou oboznámený čo sa pri Meteor, IRIS -T a spol vôbec nedá povedať..

            Ono proste Svédi ponúkajú podseknutú cenu, kde treba všetko dokupovať, Američania ponúkajú day one všetko ak treba.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            00:09 08.07.2022

            Darkstyle: to je článek z roku 2020, kde je vyjmenovaný maximální rozsah zakázky, a tehdy odhadovaná (estimated...) cena. Od té doby uplynuly dva roky, Švýcarsko se připravuje k ...Zobrazit celý příspěvek

            Darkstyle: to je článek z roku 2020, kde je vyjmenovaný maximální rozsah zakázky, a tehdy odhadovaná (estimated...) cena. Od té doby uplynuly dva roky, Švýcarsko se připravuje k podepsání smlouvy, a cena kterou momentálně prezentují svým voličúm je 6G CHF za 36 F-35A bez výzbroje. Naprosto nechápu jaký by měli důvod cenu nadsazovat. O detailech švýcarského nákupu tu byla publikována spousta linků, mnozí je četi a vzpomenou si že je to tak jak píšu...Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            02:51 08.07.2022

            SYN Čo keby ste si prečítali vlastný článok čo tam dávate. Švajčiari v referende odsúhlasili nákup maximálne za 6.3 mld frankov, nakoniec sa dohodli na nákupe za 5 mld ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN

            Čo keby ste si prečítali vlastný článok čo tam dávate.

            Švajčiari v referende odsúhlasili nákup maximálne za 6.3 mld frankov, nakoniec sa dohodli na nákupe za 5 mld frankov.

            Ta cena 6 mld vznikla konzervatívne zvolenému kurzu 0.95 a Švajčiari tam pridali do ceny aj infláciu do 2031 v Svajciarsku- teda v krajine, ktorá vôbec stíhačku nevyrába.
            Ako základ zobrali CPI vo Švajčiarsku v roku 2018.

            https://www.admin.ch/gov/en/st...


            Samotné lietadlá 3.8 MLD za 36 kusov pri nevýhodnom kurze 0.95
            Pritom kurz málokedy poklesne pod 1 celá a väčšinou je to nad 1, napríklad teraz je to 1.03.
            To je 8% rozdiel.. v prospech Švajčiarska samozrejme..

            Inak Švajčiari si objednali dosť mamutí balíček podpory.. za necelé 2 MLD frankov.. nad 50% ceny lietadiel..


            Celá Švajčiarska cena v tom článku je vlastne len taký účtovný predpoklad - nič reálne.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            07:12 08.07.2022

            Prosím vážené čtenáře ať si články přečtou sami, to bude nejjednodušší, jen shrnu - Darkstyle zase neuvádí aktuálnější info než třičtvrtě roku staré. Ale ono to až tak moc nevadí, ...Zobrazit celý příspěvek

            Prosím vážené čtenáře ať si články přečtou sami, to bude nejjednodušší, jen shrnu - Darkstyle zase neuvádí aktuálnější info než třičtvrtě roku staré. Ale ono to až tak moc nevadí, smlouva stále ještě není podepsaná, takže čísla nejsou stále konečná. Kurs se může měnit na obě strany. Balíček podpory je skutečně možný, neškodilo by to případně konkretizovat (kolik náhradních motorů třeba?), nicméně to není nic až tak neobvyklého. Zůstáváme u toho že 36 F-35 stojí za kus 180M$ bez výzbroje, a tedy s nadprůměrným support package.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            07:21 08.07.2022

            A pokračujeme dál, podívejme se na cenu Finských F-35. Podle článku zde: https://www.airforcemag.com/fi... se zdá že tam už je byznys ...Zobrazit celý příspěvek

            A pokračujeme dál, podívejme se na cenu Finských F-35. Podle článku zde:
            https://www.airforcemag.com/fi...
            se zdá že tam už je byznys uzavřený. Cena 9,4G$ počet 64ks ani zde neobsahuje cena žádnou munici, viz citace "The acquisition will be managed through the U.S. Foreign Military Sales program. It includes engines, maintenance equipment, spare parts, training equipment, and service.
            A separate letter of acceptance will be signed later this year for the provision of Sidewinder and AMRAAM air-to-air missiles to equip the fighters, and Finland said it will sign agreements for air-to-ground munitions later.”
            Takže, jednotková cena v tomto dealu (který ovšem je na počet minimálně 2,5x překračující i naše nejsmělejší plány) vychází na 147M$ (BEZ munice, VČETNĚ podpory/náhradních dílů atd.)Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            08:55 08.07.2022

            darkstyle Hledáte problémy tam, kde nejsou. Už Gripen C umí link 16, stačí když si to zákazník přeje a přirozeně, musí být v NATO, což my jsme. ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle
            Hledáte problémy tam, kde nejsou. Už Gripen C umí link 16, stačí když si to zákazník přeje a přirozeně, musí být v NATO, což my jsme.
            http://czechairforce.com/news/...

            Já Vám říkám, že do toho jakou cenu je schopne Saab nabídnout nevidíme. A vůbec to nemusí být o menším počtu, uvážíme-li že celkový počet letadel se postupně bude zvyšovat zakázkou pro Švédsko.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            02:02 09.07.2022

            Flanker Jasné, že keď si ho objednáte a doplatite tak Vám ho tam namontujú (link 16). V F-35 je tam automaticky, pri Gripen-e si ho musíte doobjednať - preto treba nejakých cca ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker

            Jasné, že keď si ho objednáte a doplatite tak Vám ho tam namontujú (link 16).

            V F-35 je tam automaticky, pri Gripen-e si ho musíte doobjednať - preto treba nejakých cca 10-20 mil za kus pripočítať - ak nie aj viac..

            Hlavne Vám ho musí kongres schváliť - koľko trvalo ACR dokým dostal LINK 16 Gripen C ??

            Proste je to + k tej cene - preto 150 mil za Gripen E bez zbraní u AČRSkrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:04 09.07.2022

            darkstyle
            Vážně si myslíte, že link 16 je v F35 automaticky? Budou ho mít i státy mimo NATO? :-)

            darkstyle
            Vážně si myslíte, že link 16 je v F35 automaticky? Budou ho mít i státy mimo NATO? :-)

          • flanker.jirka
            09:06 09.07.2022

            darkstyle
            zkuste jej najít v nabídce pro Finsko
            https://www.dsca.mil/press-med...

            darkstyle
            zkuste jej najít v nabídce pro Finsko
            https://www.dsca.mil/press-med...

          • Scotty
            11:47 09.07.2022

            flanker.jirka
            Ono je trochu rozdíl když se něco musí odmontovat a když se to tam naopak musí montovat.
            A, ano. F-35 má v základu Link-16 a další datalinky.

            flanker.jirka
            Ono je trochu rozdíl když se něco musí odmontovat a když se to tam naopak musí montovat.
            A, ano. F-35 má v základu Link-16 a další datalinky.

          • darkstyle
            20:43 09.07.2022

            Flanker Ťažko by ste hľadali v ponuke pre Fínsko priamo link 16, ten má MADL. Je súčasťou lietadlá od prvovýroby. To isté ako keby ste hľadali v ponuke EOTS alebo DAS. Sú tam - ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker

            Ťažko by ste hľadali v ponuke pre Fínsko priamo link 16, ten má MADL.

            Je súčasťou lietadlá od prvovýroby. To isté ako keby ste hľadali v ponuke EOTS alebo DAS. Sú tam - je to v tom počet kusov objednaných F-35A.
            Sú tam navyše len veci čo sa priamo nenachádzajú v lietadle a motory.

            Preto pri Gripen E ich treba hľadať v ponukách - lebo to nie je súčasťou základného vybavenia lietadlá.

            Nehľadajte to čo nenájdete - všade je uvádzané, že USA dodávajú presne to isté lietadlo ako sebe aj spojencom. Ak má MADL USAF tak aj zahraničný používatelia.Skrýt celý příspěvek

        • Salfa666
          22:02 07.07.2022

          Rozdíl mezi Indii nebo jinejma u nás je v tom že u nás se nebude sypat do úpravy zabezpečení atd… ale to se tu asi nějak neřeší.

          Rozdíl mezi Indii nebo jinejma u nás je v tom že u nás se nebude sypat do úpravy zabezpečení atd… ale to se tu asi nějak neřeší.

          • darkstyle
            23:03 07.07.2022

            To bol link na Fínsko a nie na Indii.. (áno píše sa tam o Indii ale podstatou je Fínska cena)

            To bol link na Fínsko a nie na Indii.. (áno píše sa tam o Indii ale podstatou je Fínska cena)

    • Maximus
      00:15 07.07.2022

      Nejsme tak chudí, aby jsme neměli aspoň jednu letku F-35 k tomu prapor HIMARS a nějakou tu zásobu přesně munice ráže. 155 mm. Dvě letky supersoniku jsou výrazný pokrok proti ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejsme tak chudí, aby jsme neměli aspoň jednu letku F-35 k tomu prapor HIMARS a nějakou tu zásobu přesně munice ráže. 155 mm.

      Dvě letky supersoniku jsou výrazný pokrok proti dnešku a lze se na tom učit s menším rizikem, ze se bude létat méně. Navíc na F-35 se musíme dívat i tak, ze na každé letadlo by mělo připadat cca 1,9 pilota. To letové hodiny naskakuji jinou rychlosti.

      Pokud by byla jen letka JAS-39C/D a jedna letka F-35 + par sparek L-159 logistický by to nebylo až takové peklo. Nic nám nebrání v případě nepříznivého průběhu vývoje války na Ukrajině dokoupit další letku F-35 dříve než v roce 2035. To už budou politici muset jen vysvětlit voličům a ti to snad pochopí. Ekonomická krize do dvou let také začne aspoň částečně ustupovat :-).Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        08:49 07.07.2022

        Když se podíváte na reálnou dobu dodávek F 35 od objednání můžete objednat obě letky už nyní a ve výsledku ušetříte.

        Když se podíváte na reálnou dobu dodávek F 35 od objednání můžete objednat obě letky už nyní a ve výsledku ušetříte.

        • Maximus
          09:50 07.07.2022

          Modernizace JAS-39 C/D stojí drobné a provozní náklady v porovnání s F-35 to samé. Aby se F-35 používala k honěni dopraváků a lety nad Islandem je trochu overkill. Stále jste ...Zobrazit celý příspěvek

          Modernizace JAS-39 C/D stojí drobné a provozní náklady v porovnání s F-35 to samé. Aby se F-35 používala k honěni dopraváků a lety nad Islandem je trochu overkill. Stále jste nepochopil zasadni věc, F-35 není jen letadlo, ale součást zbraňoveho komplexu, který synergicky propojuje všechny jeho prvky.

          Gripeny ušetří nemalé finance, které budou moci být využity pro výcvik pilotů F-35. Raději jednu špičkové vycvičenou letku, která bude schopna spolupracovat s reálným raketovým a hlavňovym dělostřelectvem, než dvě hodně průměrné letky s malým náletem pilotů, která se bude moc napojit tak na terminál v T-72, jak se tu nekdo zmiňoval.

          Nevím, jak moc bude chtít vláda v reálu zatnout sekerou do státního rozpočtu, v době největší nastupující ekonomické krize za posledních několik dekád.
          Je toho hrozně moc, co armáda nutně potřebuje a bez nákupů na dluh se neobejdeme.

          Pro mne je kombinace modernizace současné letky Gripenu a pořízení jedné letky F35 s opci na druhou nejlepším možným kompromisem mezi dvěma letkami F35 “holobyt” a kombinaci Gripenu C/D a E.

          Je to cesta napůl mezi maďarským řešením, které počítá s modernizaci JAS-39 C/D a případným rozšířením na dvě letky a dánskými dvěma letkami F-35 (27 kusu).

          Důležité je mít ten vzájemně propojeny komplex F-35 - další průzkumné systémy - raketomety - hlávňové delostrelectvo - integrovaný vsevojskovy SŘP - šifrováná komunikace včetně satelitní, tj. komunikační a informační terminály u všech bojových i logistických jednotek - moderní systém C2.

          To je cíl, ne mít odskrtnutou položku “dvě letky F-35”!!!

          Naše početně malá armada musí dbát na kvalitu a komplexnost řešení. Nákup vojenské techniky není jako nákup “luxusní kabelky bývalé paní premiérové” která se prostě někomu líbí, ale musí vždy být analýza toho, jaké schopnosti po stránce kvalitativní i kvantitativní potřebujeme získat a jak - to je práce vojáků a politici a především vláda jim dává finanční rámec.

          Polovičata ambiciózní řešení jsou většinou ve výsledku jen dráha a neefektivní.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            11:44 07.07.2022

            NATINAMDS není overkill...

            NATINAMDS není overkill...

          • Maximus
            12:09 07.07.2022

            To bylo myšleno ve smyslu, ze na to stačí JAS-39C/D či klidně FA50 :-).

            ČR chce F35 snad na neco víc.

            To bylo myšleno ve smyslu, ze na to stačí JAS-39C/D či klidně FA50 :-).

            ČR chce F35 snad na neco víc.

          • TF_HU
            05:43 08.07.2022

            Jak JAS39 tak F35 budou plnit celé spektrum úkolů vzdušných operaci. Není mise, která by znamenala "přepravu jogurtu"...

            Jak JAS39 tak F35 budou plnit celé spektrum úkolů vzdušných operaci. Není mise, která by znamenala "přepravu jogurtu"...

          • Maximus
            08:16 08.07.2022

            To TF-HU: na některou misi by jste s klidnou duši poslal pilota v JAS-39 C/D a u jiné by jste byl nejraději, kdyby sedel přinejmenším v X-Wingu :-)))

            To TF-HU: na některou misi by jste s klidnou duši poslal pilota v JAS-39 C/D a u jiné by jste byl nejraději, kdyby sedel přinejmenším v X-Wingu :-)))

          • TF_HU
            13:16 08.07.2022

            Ne, tak to opravdu nefunguje. Pilot je vycvičen a technika vybavena na plnění takového úkolu. Ten úkol by pilot plnil s F35 a klidně i s JAS39.

            Ne, tak to opravdu nefunguje. Pilot je vycvičen a technika vybavena na plnění takového úkolu. Ten úkol by pilot plnil s F35 a klidně i s JAS39.

          • Pavka
            13:57 08.07.2022

            TF_HU: "Ne, tak to opravdu nefunguje. Pilot je vycvičen a technika vybavena na plnění takového úkolu. Ten úkol by pilot plnil s F35 a klidně i s JAS39." Zde si dovolím s vámi ...Zobrazit celý příspěvek

            TF_HU: "Ne, tak to opravdu nefunguje. Pilot je vycvičen a technika vybavena na plnění takového úkolu. Ten úkol by pilot plnil s F35 a klidně i s JAS39."

            Zde si dovolím s vámi hluboce nesouhlasit a jako příklad uvést situaci na Ukrajině, kde dle této poučky by se měly Ukrajinské SU-27 promenádovat nad Moskvou a recipročně ruské SU-35/S4 nad Lvovem. Nic z toho se samozřejmě neděje, protože pro tuto generaci strojů je taková mise vysoké riziko a právě proto se vyvíjela na obou stranách generace nová, které to riziko měla snížit, protože plnění právě takovýchto misí je klíčové k válečnému úsilí.

            Tím rozhodně netvrdím, že by na takovou misi i naši piloti neletěli třeba na koštěti, pokud by dostali takový rozkaz, což je ale doufám podmíněno se dostat do podobných sra*ek jako právě teď Ukrajina.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            14:18 08.07.2022

            Zkusím to jednodušeji. Byl by rozdíl v plnění úkolu NATINAMDS jestli by šlo o Gripen nebo F-35? Dle mého žádný. Na misi SEAD/DEAD na území Kaliningradu v době války by jste sáhl ...Zobrazit celý příspěvek

            Zkusím to jednodušeji. Byl by rozdíl v plnění úkolu NATINAMDS jestli by šlo o Gripen nebo F-35? Dle mého žádný. Na misi SEAD/DEAD na území Kaliningradu v době války by jste sáhl radeji po letce F-35, která má šanci tu misi splnit lépe než Gripeny. Každé letadlo či šířeji technika má své silné a slabé stránky a je na veliteli techniku nasadit tak, aby vynikly její silné stránky a naopak ty slabé nedostaly moc příležitosti se projevit?

            Stejně tak ekonomika provozu - co odveze bez problémů Hilux, tak pro to nepošlu Tatru. I když v armádě je možné občas asi všechno :-)))Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            08:27 09.07.2022

            Pavka Fakt to tak nefunguje. Já jsem vám žádnou poučku nedal, rozhodně se podle ní neřídí...ty se řídí dle AJP 3.3...ja vám jen říkám, že pilot splní takový úkol, na který je ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavka

            Fakt to tak nefunguje. Já jsem vám žádnou poučku nedal, rozhodně se podle ní neřídí...ty se řídí dle AJP 3.3...ja vám jen říkám, že pilot splní takový úkol, na který je vycvičen a vyzbrojen.

            To co popisujete je podmíněno OCA a DCA operacemi a jejich úspěchem. Cílem je získat vzdušnou nadvládu, nebo alespoň určitý stupeň vzdušné kontroly.

            Netuším, co by ukrajinská Su27 měla dělat nad Moskvou, ale i kdyby, tak tam rozhodně nepoleti sama. Stejně tak F35 by ta kovy úkol nesplnila sama. Takové operace se plní v rámci COMAO, kde různé stroje plní různé úkoly podpory apod.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:12 09.07.2022

            Pavka Maximus Jestliže považujete Gripeny za neschopné plnit některé náročnější mise, tak to musíte vyškrtnout i Rafale a EFT. Ani tyto stroje nemají stealth charakteristiku a ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavka Maximus
            Jestliže považujete Gripeny za neschopné plnit některé náročnější mise, tak to musíte vyškrtnout i Rafale a EFT. Ani tyto stroje nemají stealth charakteristiku a přece se s nimi počítá na vybojování vzdušné nadvlády v podmínkách působení všech PVO prostředků nepřítele.
            Za 10 let tu takto budete obhajovat UAV platformy, protože z jistíte, že současné stealth technologie nejsou patřičně účinné a i v F 35 by pilot riskoval svůj život.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            11:52 09.07.2022

            flanker.jirka
            Třeba ti kritizovaní Švýcaři simulovali při výběru svého letadla provedení různých misí s jim nabízenými letadly. Nepřekvapivě zvítězila F-35.

            flanker.jirka
            Třeba ti kritizovaní Švýcaři simulovali při výběru svého letadla provedení různých misí s jim nabízenými letadly. Nepřekvapivě zvítězila F-35.

          • Maximus
            12:19 09.07.2022

            To Flanker.Jirka: Proto jsem zastáncem kombinace dvou až tři letek, kde by zůstala jedna letka modernizovaných Gripenu. Zasadni pro provoz a smysl F-35 považuji vytvoření celého ...Zobrazit celý příspěvek

            To Flanker.Jirka:
            Proto jsem zastáncem kombinace dvou až tři letek, kde by zůstala jedna letka modernizovaných Gripenu.

            Zasadni pro provoz a smysl F-35 považuji vytvoření celého komplexu “efektoru” kolem tohoto zbranoveho systému a dostatek řízené munice jak pro letadla, ale i bojové vrtulníky, hlavové delostrelectvo a raketomety. Pak vznikne teprve efektivni “Kill chain”, který lehce ospravedlní cenu letové hodiny F-35.

            Tento proces nebude v našich podmínkách rychlý ani levný. Proto nejsem zastáncem vyřadit co fungje a nahradit to tím, co bude fungovat někdy možná později.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            15:31 09.07.2022

            To flanker.Jirka: Nová letadla kupujeme nejméně na 30 let. F-35 jako zástupce 5. generace má před letadly 4+. generace nesporný “evoluční” náskok, který vycházi z technologického ...Zobrazit celý příspěvek

            To flanker.Jirka: Nová letadla kupujeme nejméně na 30 let. F-35 jako zástupce 5. generace má před letadly 4+. generace nesporný “evoluční” náskok, který vycházi z technologického know-how USA - nesporného lídra v této oblasti. To také zajistí, ze tato platforma se bude v rámci modernizaci ještě dlouho technologicky udržována na výši. Evropská, čínská, jihokorejska a někdy v daleké budoucnosti i rusacka řešení budou v rámci vývoje sve “6. generace” dohánět americkou “5. generaci”, která nebude stát na místě, ale bude se samozřejmě také dal vyvíjet.

            Nákup nového Gripenu E by na těch nejméně 30 let u VzS AČR konzervoval tuto už nyní zastaralou koncepci . To samé si myslím o Leo2 :-))).

            Sice tady teoretizuji o kombinaci letek JAS-39 C\D+ a F-35, ale jen z hlediska toho, ze nákup F-35 vyžaduje ještě obrovské investice kolem a ty se potkávají s potřebou nakoupit BVP, tanky, raketomety, systémy C4ISTAR, samohybné minomety, další systémy PVO ( s přesahem do protiraketových schopnosti na jedné straně a na druhé do systému C-RAM a ochrany proti dronum), těžší transportní letectvo, průzkumné kapacity ve formě vlastních družic, kamikaze drony,…a “horizont potřebnosti” je mnohem blíže, než si plánovači mysleli pri tvorbě posledního KVAČR.

            I když zvýšíme rozpočet MO na ony mýtická 2% HDP, tak to proste nelze ufinancovat i s ohledem na bezprecedentni ekonomickou krizi a dvoucifernou inflaci.

            Proto udržet provozně levný Gripen na práci, kterou zvládne i FA-50 či F-16 Block 30 (samozřejmě jen pokud by jeho prodej za symbolickou cenu nebyl podmiňen nákupem verze E) dává smysl vzhledem k zázemí a kvalitně vycvicenych pilotů, které bohužel nejde moc dat do F-35. Na JAS-39 by mohla přejít i část pilotů z neperspektivnich L-159. Poměr pilotů na jedno letadlo máme “hluboce mírový”.

            Nákup F-35 je ale potřeba pro kvalitativní posun schopnosti našeho letectva a to je přesně v duchu toho, co tady stále tvrdím, že naše armáda se musí snažit chybějící kvantitu nahradit kvalitou.

            Volba F-35 obsahuje mnoho důvodu od geopoliticke, technické i strategické.
            F-35 jako nejvíce sériově vyráběné letadlo současnosti a v případě ohrožení země bude možné toto letadlo získat nejrychleji - aspoň teoreticky.

            I kdyby rusacko zapadlo do svých ekonomických problému a ztratilo potenciál k dosavadní imperiální politice, tak vzniknou další nové geopoliticke výzvy v rámci našeho prostoru, které budeme muset řešit.

            Gripeny C/D+ by měly létat teoretický až do roku 2035, ale je jisté, ze náhrada by byla vybrána mnohem dříve. V roce 2035 z letounu 6. generace bude k dispozici pouze NGAD, což je ale letoun úplně jiné výkonnostní a cenově kategorie - nikdy ale neříkej nikdy :-).

            Asi logickým krokem by bylo pokračovat opět v F-35, ovšem už ve vývojově vyzralé verzi Block 5 či dokonce 6. Kde lze očekávat dořešení všech bolístek současné verze, zavedení modernizovaných či zcela novych motoru se sníženou spotřebou (-10 až 25%), vyšším výkonem a zlepsenym teplotním managementem. O systémech vycházejících z programu SHiELD či technologiích vyvijenych pro NGAD můžeme spekulovat, ale od každého neco se tam objeví.

            Jestli pořídit náhradu za jednu letku JAS-39 C/D+ v podobě jedné či optimálně dvou letek (tedy celkem tři letek F-35) bude záviset i na možnosti si pořídit pokročily dron kategorie “Loyal Wingman” jako je třeba MQ-28A Ghost Bat, který by mohl část pilotovaných strojů nahradit.

            V té době snad bude naše republika již doufám ekonomicky zcela jinde a základy obrany budou pevně postaveny a bude se resit jen získávání novych schopnosti a nikoliv jen provádět boj o jejich udržení, jak tomu bylo doposud.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      13:51 07.07.2022

      Také se mi zdá, že se tu moc mluví o krásných nových letadlech, a málo o konkrétních požadovaných vojenských schopnostech a ekonomice obrany. AČR ani dnes není schopna využít ...Zobrazit celý příspěvek

      Také se mi zdá, že se tu moc mluví o krásných nových letadlech, a málo o konkrétních požadovaných vojenských schopnostech a ekonomice obrany. AČR ani dnes není schopna využít všechny schopnosti Gripenu C, natož Gripenu C+ nebo Gripenu E. Nemá na to lidi, výcvik, munici ani vybavení. Zamyslel se vůbec někdo nad tím, jak bude AČR schopna využít skvělých schopností F-35A série 4 ? Koupíme si Ferrari a budeme s ním jezdit do Lidlu pro zlevněné jogurty ?Skrýt celý příspěvek

      • Tecka
        16:09 07.07.2022

        @ liberal shark
        Trudne ,ale bardzo ważne pytanie

        @ liberal shark
        Trudne ,ale bardzo ważne pytanie

      • flanker.jirka
        17:59 07.07.2022

        Více to bude o počtech techniky, což asi jasně naznačil i současný velitel vzdušných sil. "je jedno, jestli se koupí americké F-35 nebo švédské gripeny, důležité je pořídit nejméně ...Zobrazit celý příspěvek

        Více to bude o počtech techniky, což asi jasně naznačil i současný velitel vzdušných sil. "je jedno, jestli se koupí americké F-35 nebo švédské gripeny, důležité je pořídit nejméně 24 strojů"
        https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          18:44 07.07.2022

          I on se podílel na vojenském doporučení, které by mělo říkat že to tak úplně jedno není.

          I on se podílel na vojenském doporučení, které by mělo říkat že to tak úplně jedno není.

          • flanker.jirka
            09:08 08.07.2022

            Jen doufám, že na odboreném doporučení se nepodílíte vy. :-) Otázkou spíše bude, zda pro takové doporučení má vůbec v ČR někdo dostatek relevantních informací, nebo se některé ...Zobrazit celý příspěvek

            Jen doufám, že na odboreném doporučení se nepodílíte vy. :-)
            Otázkou spíše bude, zda pro takové doporučení má vůbec v ČR někdo dostatek relevantních informací, nebo se některé informace budou na SVA MO účelově filtrovat, ...nebylo by to poprvé, aby se šlo "štěstíčku" naproti.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            08:28 09.07.2022

        • Maximus
          14:23 08.07.2022

          To splňuje jedna letka Gripenu C/D+ a jedna letka F-35 - to dohromady muže být 26 až 28 strojů :-))).

          Nasaditelnost nikdy nebude 100%, proto Dánové mají dvě letky a 27 strojů!!!

          To splňuje jedna letka Gripenu C/D+ a jedna letka F-35 - to dohromady muže být 26 až 28 strojů :-))).

          Nasaditelnost nikdy nebude 100%, proto Dánové mají dvě letky a 27 strojů!!!

          • flanker.jirka
            09:15 09.07.2022

            Ano, nikdy to nebude 100% vždy budou minimálně nějaké stroje na běžné plánnované údržbě. Vážně jsem zvědavý více na tempo dodávek náhradních dílů všeho druhu a případné HW a SW ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano, nikdy to nebude 100% vždy budou minimálně nějaké stroje na běžné plánnované údržbě. Vážně jsem zvědavý více na tempo dodávek náhradních dílů všeho druhu a případné HW a SW upgrade nebo úpravy až z USA. ...obvzláště při tempu vývoje událostí jaké panuje na východ od nás.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        18:46 07.07.2022

        Vzhledem k současnému stavu a počtu Gripenů jsme z nich maximum dostali.

        Vzhledem k současnému stavu a počtu Gripenů jsme z nich maximum dostali.

        • Maximus
          22:29 07.07.2022

          Tak to ani omylem - prilbove zaměřovače jsme pro jistotu ani nepořídili, stejně jako moderní rakety. Stejně tak do průběžných modernizaci a aktualizaci se nám moc nechtělo.

          Tak to ani omylem - prilbove zaměřovače jsme pro jistotu ani nepořídili, stejně jako moderní rakety. Stejně tak do průběžných modernizaci a aktualizaci se nám moc nechtělo.

          • Scotty
            22:46 07.07.2022

            "Vzhledem k současnému stavu a počtu" Gripeny jsou v současném stavu v nejnovější variantě jejich řídícího softwaru a na jejich upgrade se v minulosti dalo peněz víc než dost. ...Zobrazit celý příspěvek

            "Vzhledem k současnému stavu a počtu"
            Gripeny jsou v současném stavu v nejnovější variantě jejich řídícího softwaru a na jejich upgrade se v minulosti dalo peněz víc než dost. Nedivím se že není ochota zbytečně topit další peníze ve švédském majetku.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            14:33 08.07.2022

            Schopnost působit proti pozemním cílům díky chybějícímu sw jsme získali až s hodně velkým zpožděním. Na kolik bojových vzletu má naše letectvo A2A raket? V současnosti jsou ...Zobrazit celý příspěvek

            Schopnost působit proti pozemním cílům díky chybějícímu sw jsme získali až s hodně velkým zpožděním.
            Na kolik bojových vzletu má naše letectvo A2A raket? V současnosti jsou Sidewindery uz jen několik let před koncem technické životnosti a kolik asi letových hodin zbývá AMRAAM?Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:13 08.07.2022

          Scotty "Vzhledem k současnému stavu a počtu Gripenů jsme z nich maximum dostali." No vidíte, a není to náhodou níže v této diskusi, kde jste vyčítal to, že se neúčastnili misí na ...Zobrazit celý příspěvek

          Scotty
          "Vzhledem k současnému stavu a počtu Gripenů jsme z nich maximum dostali."
          No vidíte, a není to náhodou níže v této diskusi, kde jste vyčítal to, že se neúčastnili misí na Libyí? :-) :-) :-)
          S jakou operační provozuschopností, případně řečeno jinak letuschopností, bude AČR schopna nové stíhačky provozovat? ... a můžeme se bavit rovnou o tom nejlepším stroji, který je k mání, F 35. Aby to nedopadlo jako jinde, že si i přes skvělý nový logistický systém objednáváte náhradní díly a přesto do roka polovina nových letadel nelétá a dodávky náhradních dílů váznou více než dodávka čipů z Asie.Skrýt celý příspěvek

      • HEKTOR
        20:57 07.07.2022

        liberal shark - máte pravdu,ale sú to bežné debaty civilov...ktorí premýšľajú v inej rovine... ale uznávam že okrem f-35 česko praktický nemá inú možnosť... a veľmi by ma zaujímali ...Zobrazit celý příspěvek

        liberal shark - máte pravdu,ale sú to bežné debaty civilov...ktorí premýšľajú v inej rovine...
        ale uznávam že okrem f-35 česko praktický nemá inú možnosť...
        a veľmi by ma zaujímali tie v komentoch spomínané (vojensko/politické) -ambície- čr/ačr ....
        lebo sa jedná opäť o také "civilné" snívanie...jediná krajina z bývalého východného bloku ktorá má výtlak a kapacity na "nejaké" ambície je poľsko...
        a ešte má ambície maďarsko...teda konkrétne orban...len mu chýbajú kapacity...Skrýt celý příspěvek

        • Salfa666
          22:07 07.07.2022

          Civil hlásí že bych ty 35 moc moc rád ale obavám se reality že budou na zemi bez výzbroje a ty nálety co máme dnes díky pronajmu nebudou ani z 1/5…. Protože tahle opička má opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

          Civil hlásí že bych ty 35 moc moc rád ale obavám se reality že budou na zemi bez výzbroje a ty nálety co máme dnes díky pronajmu nebudou ani z 1/5…. Protože tahle opička má opravdu apetit (hlavně provoz a zázemí)… a ten vysmívanej grippen mi absolutně nepřijde jako nějaké shit řešení…Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            18:08 08.07.2022

            Salfa666 - ako ja technicky súhlasím...veď kto by 35ťku nechcel :) a jedno je túžba a iné realita...ako slovák riešim realitu v ossr... a gripen určite nie je shit riešenie... c/d ...Zobrazit celý příspěvek

            Salfa666 - ako ja technicky súhlasím...veď kto by 35ťku nechcel :)
            a jedno je túžba a iné realita...ako slovák riešim realitu v ossr...
            a gripen určite nie je shit riešenie... c/d vám urobilo maximálnu službu a verzia e/f bude určite dobrá...ale,je tam to ale...a to je portfólio zákazníkov...bude ich asi málo...a to by mohol byť problém...
            takže si subjektívne myslím že česko má len dve možnosti, "maďarskú" cestu,alebo nákup f-35...Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    19:24 06.07.2022

    Jen přispěju do diskuse o budoucnosti nadzvukového letectva uvahou o low cost řešení, které jsem už zmínil dříve. Za optimální považuji samozřejmě dvě letky F-35, nicméně ty ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen přispěju do diskuse o budoucnosti nadzvukového letectva uvahou o low cost řešení, které jsem už zmínil dříve.

    Za optimální považuji samozřejmě dvě letky F-35, nicméně ty náklady bude mít paní ministryně možná problém obhájit - BVP potřebujeme nutně hned, tanky v podstatě také. Pak je tu plán dokoupit vrtuníky systému H-1 do nějakých smysluplných počtů.
    Pak tu je priorita v podobě průzkumných a kamikadze dronů, LÚV, samohybné minomety, nákup raket pro PLRS Spyder, ....

    Rád bych upozornil, že například u výběrového řízení na dělostřelecká systémy se tvrdě preferovala cena a roli hrály pouhé desítky milonů kč. Tady jen jednotková cena jediného letadla bez zázemí je 80 milionů dolarů.

    Navíc bych rád poukázal na velmi nebezpečný trend v AČR a to je nakupovat absolutní minimum munice k moderním zbraňovým systémům. Začaly to už AIM-120C-5 AMRAAM nakoupené v počtu doslova dvou tuctů. Další A2A rakety tvoří už jen 100 ks AIM-9M Sidewinder. Prvních dvacet střel verze AIM-9M-2 byly dodány v říjnu 2002 v rámci zahraniční vojenské pomoci z grantu poskytnutého vládou USA (Foreign Military Finance Program) a hned využity na L-159A ALCA při zabezpečení vzdušného prostoru ČR při příležitosti summitu NATO v Praze. Zbylých 80 střel verze AIM-9M-9 bylo dodáno v dubnu 2005 a sloužily opět jak pro letouny L-159, tak později i pro Gripeny. Životnost jim končí v příštích několika letech.

    K bitevním AH-1Z Viper máme slíbeno dodávku "celých" 14 protitankových řízených střel AGM-114 Hellfire, což nestačí na kompletní vyzbrojení jediného stroje (v reálu by mohlo stačit 8 kusů + raketnice s APKWS).

    Podobná situace je u PLRS Spyder, kde v rámci dodávky 4 baterií dostaneme jen rakety umístěné přímo na odpalovacích zařzeních. Na přebití nemáme nic.

    To jsou počty jen na přehlídku a odšktnutí položky v seznamu SPLNĚNO na MO.
    Mám velikou obavu, že drahý a bezkonkurenční systém F-35 bude degradován nedostatkem zbraní a ostatních prvků tohoto komplexního zbraňového systému.

    Pak je otázka, zda "neobětovat" jednu letku F-35 a k 12 strojům F-35 ponechat jednu letku modernizovaných JAS-39 C/D, které by primárně sloužily k "nízkonákladovému" airpolicingu nad územím ČR, případně SR či Islandu. Případně by jim zůstala nějaká role CAS díky již zakoupeným zaměřovacím kontejnerům Litening III.

    Letka F-35 by primárně sloužila k vybojování vzdušné nadvlády nad územím ČR a jejich spojenců, mezinárodním misí typu air -policing v poblíž "komplikovaných" hranic a k Air to Ground úderům i v prostoru bráněném nepřátelskou PVO.

    Zázemí pro Gripeny máme a mohlo by se začít budovat nové, moderní pro F-35 (při dimenzování rozměrů úlů by se počítalo už s většími letouny). Na rozdíl od některých kolegů si nemyslím, že i při malých počtech letounů si můžeme dovolit nechat cenná letadla jen pod nějakými "lehkými přístřešky". Pokud je Čáslav v dostřelu Iskanderů (Čáslav - Kaliningrad je vzdušnou čarou 640 km, což se do předpokládaného dostřelu nejméně 700 km vejde). Pokud nebude použit atom, tak má smysl letadla mít v rozptýlených zodolněných úlech. Gripeny mohou využít v tomto případě svych schopností a být rozptyleny po malých záložních VPD, které F-35 nevyužije.

    Pokud budeme počítat jednotkovou cenu F-35 80 milionů dolarů, tak při ušetření financí za letku 12 kusů to bude 960 milionů dolarů - bez započítání dalších systémových nákladů, které budou už dosti podobné pro jednu či dvě letky.

    Tady udělám výčet cen zbraňových systémů a raket, které by bylo možné za ty finance nakoupit:

    Raketový prapor 18+2 HIMARS s 270 raketami GLMRS a 30 ATACMS (414 mil. dolarů).
    100 raket Meteor pro F-35 a JAS-39 C/D (261 mil. dolarů)
    200 raket Python 5 pro F-35 a JAS-39 C/D a PLRS SPYDER (100 mil. dolarů).
    200 GBU - 53/B Stormbreaker alias SDB II pro F-35 (39 mil. dolarů)
    200 AGM-179 JAGM pro AH-1Z (65 mil. dolarů)
    3500 M1156 Precision Guided Kits (70 mil. dolarů)
    Modernizace JAS-39 C/D (52 milonů dolarů udajně zaplatili Švédové za všechny svoje letadla, takže pro "našich" 14 kusů by se vešlo jistě i s vysokoseverskou přirážkou do 10 milionů dolarů).

    Když to sečtu, tak je to 959 milionů dolarů což jsme +-přesně na jednotkové ceně holé letky F-35.

    Máme jenom základ s jedním praporem HIMARS, jaký si pořídili původně Poláci včetně drahých raket ATACMS, které by klidně mohl nahradit větší počet ER GMLRS a k tomu zmodernizováno 14 Gripenů. Ve skladech by bylo několik stovek A2A špičkových raket využitelných na obou supersonických platformách a Python 5 je i rezerva pro Spyder.
    AH-1Z Viper bude konečně postrachem všech nepřátelských obrněných vozidel a F-35 s SDBII a v kombinaci s HIMARS a moderním naváděným 155 mm dělostřelectvem bude aspoň nějaký čas "Game Charger" na bojišti. Samozřejmě i armáda se díky tomuto synergickému systému muže učit využívat vše co nejkomplexněji a nejefektivněji. Pak dle potřeby a financí dokupovat další prvky.

    Ještě k těm počtům:
    Střely AIM-120D stojí "strýčka Sama" 1 095000 dolarů za kus.

    Nicméně nyní Maˇďarsko nakoupilo 180 ks AIM-120C-7 s bohatým příslušenstvím za neuvěřitelných 500 milionů dolarů. To se pak dostáváme k ceně Meteoru, který je určitě výkonnější a i Švédové jej "doporučují" ke Gripenům na rusácké Suchoje.

    Python 5 je volba pragmatická a praktická - je to A2A raketa certifikovaná na JAS-39C/D díky JAR a do F-35 díky Izraeli a lze jej použít i v PLRS Spyder. Cena je nicméně ekvivalentní poslední verzi AIM-9X Sidewinder.

    Závěr: Pokročilý zbraňový sytém jako je F-35, aby byl skutečně komplementárně využitelný, musí být propojený s HIMARS, moderním dělostřelectvem a C2 systémy. Vše samozřejmě podpořeno dostatkem "chytré munice". Bez toho je to jen předražené letadlo pro hodně drahý air-policing.

    Kdo chce mít opici, musí mít i na banány !!!

    L159 až na pár spárek by mohly vyrazit (dle mého optimálně i s těmi jen funkčně integrovanými AMRAAMY) na Ukrajinu a aspoň část financí si z nich nechat proplatit z "eurofondu". Lepší využití pro ně nemáme, pokud chceme dvě opravdu funkční letky supersoniků.Skrýt celý příspěvek

    • Rendo
      19:42 06.07.2022

      Úvaha to rozhodně špatná není, ale jsem přesvědčen o tom, že zde fungovat nebude. Jako vždy by ty peníze šly někam jinam. Bohužel po 30 letech naše armáda nemá téměř nic a její ...Zobrazit celý příspěvek

      Úvaha to rozhodně špatná není, ale jsem přesvědčen o tom, že zde fungovat nebude. Jako vždy by ty peníze šly někam jinam. Bohužel po 30 letech naše armáda nemá téměř nic a její vybavení kvalitní technikou prostě bude stát peníze. Máme na to? Musíme mít .... kolik bude Ukrajinu asi stát Putinova speciální operace.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      23:38 06.07.2022

      Dobrá práce, respekt.

      Dobrá práce, respekt.

    • darkstyle
      03:58 07.07.2022

      Čo sa týka Meteorov: Cena za kus s integráciou je cez 2.5 mil. eur v cenách z roku 2017, nájdete to v strede tohto ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo sa týka Meteorov:

      Cena za kus s integráciou je cez 2.5 mil. eur v cenách z roku 2017, nájdete to v strede tohto článku:

      https://www.nationalheraldindi...

      Je veľmi ťažké dohľadať momentálne aktuálnu cenu Meteoru - keďže ju nakúpili prakticky len krajiny čo sa podieľali na výrobe.

      https://www.defense-aerospace....


      Tu je zas veľmi pofiderný článok kde potvrdzuje cenu 1.85 mil EUR keď už základné zázemie máte z roku 2019
      Takže v tomto svetle Meteor vôbec nie je lacná strela - práve naopak..

      Inak Maďari pri tej kúpe Amraamov brali veľa "zbytočnosti" navyše - skúste sa poriadne pozrieť na tú kúpu - bola tu na AN..

      Gripenom viete mať ako aj F-35A rozptýlené po malých záložných základniach - ani jedno z nich tam však nemôžete mať trvalo..
      USAF ak sa nemýlim cvičné to tak robil s F-35A na 2 týždne.
      Netreba čítať len reklamu SAAB-u..

      Tá Vaša krásna suvaha má však jeden problém - v roku 2035 budú mať Gripeni 30 rokov..
      Ideálne v roku 2030 začať za nich hľadať náhradu. Netvrdím, že časť by nedožila časť dajme tomu do 2040 s hľadaním nahrady okolo 2035 - netreba sa však na to príliš spoliehať. Ak by malo AČR 14 F-35A v zálohe tak to môže kľudne spraviť.

      Takže v roku 2030 bude AČR kupovať 14 ks F-35A za inflačnú prirážku bez množstevnej zľavy - pričom dovtedy nestihne ani nakúpiť všetky bevka.

      Inak v roku 2035 budú mať Panduri 25 rokov a tiež by sa za ne mala začať hľadať náhrada..

      Proste v armáde bude furt niečo čo bude treba nahradiť a niečo čoho bude nedostatok..

      Vaša idea nie je zlá, len si odložíte nákup najdrahšej položky do budúcnosti, pričom nakúpiť toľko striel naraz je hlúposť - treba ich kupovať postupne.
      Tak to robia rozumne iné štáty, lebo začnete kupovať C-5, potom C6, C7 a podobne.. máte vždy v zásobe niečo najnovšie - nie naraz 200 Meteorov a po čase príde Meteor 1.1 a vy ho nebudete mať..

      Btw: F-35A vie byť vďaka parstodolarovemu "rádiu" pripojené s T-72 kde bude operátor na obrazovke dostávať informácie o polohe jeho a nepriateľských jednotiek.

      Myslíte, že to pre T-72 nebude game changer?? Napojiť si ho na svoj riadiaci systém od blocku 4 môžete - čo sa pozerám tak to nestojí miliardy ale 1-2 stovky miliónov dolárov - podľa mňa nič drahé..
      Hlavne to nepotrebuje ACR day one, kľudne to pri nových bevkach si to môže dať do ceny.

      Tých možností je viacej.

      Len nechať 14 Gripenov a kúpiť 14 F-35A Vám nič nerieši ak chcete mať 28 stíhačiek - len Vám odsunie problém o cca 8-13 rokov..Skrýt celý příspěvek

      • Maximus
        08:23 07.07.2022

        Však jsem jednotkovou cenu Meteoru počítal na 2,67 mil dolaru a upozornil na cenu cenu AIM-120D, za kterou teď platili Američané nedávno 1095000dolaru za kus (při těchto ...Zobrazit celý příspěvek

        Však jsem jednotkovou cenu Meteoru počítal na 2,67 mil dolaru a upozornil na cenu cenu AIM-120D, za kterou teď platili Američané nedávno 1095000dolaru za kus (při těchto jednotkovým cenách ale není zahrnuto zázemí střely, kterou oni už dávno mají a my ne)

        Meteor je sakra drahý, ale jeho no escape zóna i na konci udávaného doletu je hodně veliká. Je to kvalita, za kterou se platí a s těmito raketami i Gripeny C/D po modernizaci by byly vážným souperem pro Su-35/57.

        Dvě letky supersoniku dvou rozdílných typu kromě komplikace s logistikou přináší i určitou jistotu, ze v případě nějaké hw či sw problému letadla jakéhokoliv typu nedojde k uzemneni veškerého našeho letectva, ale polovina bude moci dále “ premávať “.

        Po roce 2030 tu bude nová Block 5 s dalšími vylepšeními, včetně vylepšení motoru se sníženou spotřebou o 10% a zlepšeným chlazením ( sníží to tepelnou námahu zbrani v šachtě). Současné najizdejici Block 4 je konečně “finální verzi”, ale ne vše je vyřešeno k plné spokojenosti.
        Jaký problém je mít smlouvu na jednu letku a opci na druhou letku?

        Block 4 je ale už plné použitelný a na jedné letce, pokud se k ni pořídí background v podobě raketomeru a dělostřelectva, může AČR trénovat a doplňovat “Kill chain” pro 21. stoleti.

        Gripeny se mohou “hoblovat” predevsim pri domácím a případne zahraničním air policingu, který rozhodne zvládnou mnohonásobné levněji a letka F35 bude moci být plné využívána k nácviku toho, v čem je nejlepší.

        Gripeny by do roku 2035 sice jen “nízkonákladově” doplňovaly kapacity letky F-35, ale pro obranyschopnost republiky by byly mnohem větším přínosem než L159.

        Pokud se bezpečnostní situace v Evropě bude zhoršovat, bude nejsnazší doplnit z USA nejmasoveji vyráběny bojový letoun současnosti a to je F35 a nikoliv Gripen E. Zvlášť pokud by jsme měli na nej opci.

        Gripeny v takové situaci by sloužily jako mobilizacni “třetí letka”, na kterou budeme mít i piloty v záloze a byla by primárně vyčleněna na obranu vzdušného prostoru ČR, na což by parametrove i doletem v pohodě stačila. Jedna či dvě letky F35 by mohly být v první linii někde nad Pobaltím či Ukrajinou.

        Svým předchozím příspěvkem jsem chtěl především poukázat na fakt, ze dvě letky F-35 nestojí v reálu jako dvě letky, ale je za nimi investice odpovídající ještě třetí letce ke vzniku efektivního komplexu “Kill chain” a zásobě nezbytné munice.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          23:14 07.07.2022

          Žiadna opcia na nákup F-35A neexistuje, tak proste nákup cez FMS nefunguje.

          Takže sa každý nákup posudzuje samostatne.

          Inak s ostatným je možné súhlasiť viac menej..

          Žiadna opcia na nákup F-35A neexistuje, tak proste nákup cez FMS nefunguje.

          Takže sa každý nákup posudzuje samostatne.

          Inak s ostatným je možné súhlasiť viac menej..

      • Maximus
        11:53 07.07.2022

        Jestě jeden argument pro variantu aspoň jedné letky F-35 než to postavit na Gripenech C/D+E. Vybudované zázemí pro F-35 by usnadňovalo umístění spojeneckých letadel tohoto typu u ...Zobrazit celý příspěvek

        Jestě jeden argument pro variantu aspoň jedné letky F-35 než to postavit na Gripenech C/D+E. Vybudované zázemí pro F-35 by usnadňovalo umístění spojeneckých letadel tohoto typu u nás v případě válečné hrozby - ať už jen krátkodobé nebo i dlouhodobější.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          13:56 07.07.2022

          To je pravda. F-35 bude všude kolem spousta, takže by naše schopnost hostování zahraničních letadel by byla pro NATO možná větším přínosem, než jedna letka F-35 navíc.

          To je pravda. F-35 bude všude kolem spousta, takže by naše schopnost hostování zahraničních letadel by byla pro NATO možná větším přínosem, než jedna letka F-35 navíc.

        • TF_HU
          14:02 07.07.2022

          To i dnes...to se nebojte.

          To i dnes...to se nebojte.

        • Maximus
          15:05 07.07.2022

          Dotankovat a neco dozbrojit umíme, ale nějaký základní servis bez vyškolených techniku asi ne a jako bonus považuji, ze by nemusel nutně přiletět Herkules s partou techniku a x ...Zobrazit celý příspěvek

          Dotankovat a neco dozbrojit umíme, ale nějaký základní servis bez vyškolených techniku asi ne a jako bonus považuji, ze by nemusel nutně přiletět Herkules s partou techniku a x paletami vybavení i ND. Budu rad za objasnění.
          AN mám jako určitou formu brainstormingu a rad se nechám poučit zkušenějšími.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            21:44 07.07.2022

            Servis si vždy dělá armáda na vlastní technice sama. My bychom americké F35 určitě neopravovali.

            Servis si vždy dělá armáda na vlastní technice sama. My bychom americké F35 určitě neopravovali.

          • Maximus
            22:38 07.07.2022

            Spojenecky technik s certifikáty na daný typ by snad mohl, zejména v nějakých “nekomfortnich” situacích na hraně konfliktu? Bez příslušného papíru s certifikátem, x razítky o ...Zobrazit celý příspěvek

            Spojenecky technik s certifikáty na daný typ by snad mohl, zejména v nějakých “nekomfortnich” situacích na hraně konfliktu? Bez příslušného papíru s certifikátem, x razítky o školení a příslušného rozkazu se v tom technik nebude “hrabat” ani omylem.

            Bavíme se o situaci v mírové době nebo o situaci při nějakém incidentu v oblasti Suwalki, kdy situace a postupy by byly o té současné poněkud jiné?Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            05:45 08.07.2022

            Ne, bavíme se o principech. My poskytneme zázemí, můžeme poskytnout materiál...ale fakt nebudeme Američanům spravovat techniku, ani nám to nebude dělat žádný Afričan

            Ne, bavíme se o principech. My poskytneme zázemí, můžeme poskytnout materiál...ale fakt nebudeme Američanům spravovat techniku, ani nám to nebude dělat žádný Afričan

    • TF_HU
      08:30 09.07.2022

      Tady je spousta věcí, které bych napsal stejně.

      Tady je spousta věcí, které bych napsal stejně.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2