Další letouny F-35A Lightning II pro Jižní Koreu

Další letouny F-35A Lightning II pro Jižní Koreu
Jihokorejská F-35A / ROKAF (Zvětšit)

Jihokorejská obranná akviziční kancelář DAPA (Defense Acquisition Program Administration) oznámila záměr nakoupit 20 víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35 Lightning II ve verzi Block 4. Americké F-35A společně s domácími stíhačkami KF-21 Boramae budou tvořit páteř jihokorejského letectva ROKAF (Republic of Korea Air Force) po většinu 21. století.

Všech dosud 40 objednaných F-35A Block 3 ROKAF převzalo v minulém roce. Nové jihokorejské F-35A Block 4 budou formálně objednány během pár týdnů. Verze Block 4 získá mimo jiné vylepšený radar, pokročilejší systémy elektronického boje nebo možnost nést širší paletu munice.

Nákup 20 F-35A přijde na tři miliardy dolarů (71,5 miliardy Kč). Co ale akviziční částka zahrnuje (munice, náhradní díly, další motory, výcvik pilotů atd.), není známo. Jižní Korea má navíc pro F-35A vybudováno provozní zázemí a nakoupeny podpůrné provozní systémy (manipulátory, obslužné systémy, nástroje, přípravky, měřící techniku atd.) – takže tyto náklady můžeme z akviziční částky odečíst.

Jihokorejská akvizice ale dává jasnou představu o ceně případného nákupu 24 českých F-35A Lightning II – minimálně 80 miliard Kč. Pochopitelně další „miliardy“ spolkne modernizace čáslavské letecké základny a nákup munice.

Letouny F-35A mají být ústředním nástrojem jihokorejské strategie Kill Chain. Spojení „kill chain“ je také široce používány vojenský termín popisující celou sérií nezbytných kroků vedoucích od objevení cíle až po vyhodnocení útoku na cíl. F-35A díky svým senzorům a schopnostem slučovat data je v podstatě malé velitelské centrum (mini-AWACS) umožňující objevit a identifikovat cíl, a poté samostatně provést úder nebo (především) navádět, koordinovat, řídit a vyhodnocovat palbu z dalších leteckých, pozemních a námořních platforem.


Nácvik hromadného vzletu jihokorejských F-35.

Pro naplnění strategie Kill Chain Jižní Korea buduje schopnosti k provedení preemptivního úderu na severokorejská jaderná zařízení, velitelská centra a zbraně dlouhého dosahu (zejména raketové systémy). To vyžaduje skvělé zpravodajské zdroje schopné včas odhalit severokorejské přípravy k úderu na Jižní Koreu. Pokud Severní Korea přesto odpálí střely, Soul provede dekapitační úder proti politickému a vojenskému vedení KLDR, s cílem změnit severokorejský režim.

Podle jihokorejských zdrojů se dekapitační úder údajně týká úplného zničení Pchjongjangu. „Každá oblast Pchjongjangu, zejména tam, kde je možná skryto severokorejské vedení, bude zcela zničena balistickými střelami a vysoce výbušnými bojovými hlavicemi, jakmile Sever ukáže jakékoli známky nasazení jaderné zbraně. Jinými slovy, hlavní město Severu lehne popelem a zmizí z mapy,“ uvedla jihokorejská tisková agentura Jonhap.

Nákup jihokorejských F-35A pomůže ROKAF také překlenout období mezi vyřazením letounů F-4 (zhruba 60 kusů) a F-5 (zhruba 150 kusů) a příchodem domácí víceúčelové stíhačky KF-21. Zatímco F-35A je orientován na boj vzduch-země a řízení boje, dvoumotorová KF-21 zajistí vedení boje vzduch-vzduch.

První let KF-21 proběhne tento nebo příští měsíc a do roku 2028 chce ROKAF provozovat 40 KF-21. Během dalších čtyř let do výzbroje zamíří dalších 80 KF-21.

V současně době jihokorejská firma KAI (Korea Aerospace Industries) provádí pozemní testy šesti prototypů a statické zkoušky na dvou trupech KF-21. Kromě toho KAI podle svých slov během pěti let investuje 87 milionů dolarů (dvě miliardy korun) do vytvoření „inteligentního výrobního systému“, který bude využívat technologie Průmyslu 4.0. Moderní továrna poslouží k výrobě komponentů pro KF-21 i dalších letounů z produkce KAI.


Statický test proudových motorů KF-21

Cílem je do výroby KF-21 zapojit 700 jihokorejských společností a lokalizovat výrobu KF-21 aspoň ze 65 %. I přes vyspělost jihokorejského leteckého průmyslu totiž řadu komponentů KF-21 dodají Američané, například proudové motory F414-GE-400K z letounů F/A-18E/F Super Hornet.

Ve výčtu výkonné letecké techniky ROKAF nesmíme zapomenout ani na 59 úderných letounů F-15K, což je jihokorejská verze F-15E Strike Eagle. ROKAF si F-15K ponechá až do roku 2060.

Kromě toho Soul staví svou první lehkou letadlovou loď CVX (LPX-II) o výtlaku 45 000 tun. Do služby má vstoupit v roce 2033. Hlavní údernou sílu CVX má tvořit 20 F-35B Lightning II, tedy letounů s krátkým vzletem a kolmým přistáním.

Jižní Korea má tři strategické konkurenty – jde pochopitelně o Čínu a Severní Koreu, ale také o Japonsko. Tomu odpovídá i jihokorejský vojenský rozpočet nutný k udržení vojenské parity s mocnými sousedy. Ten v letošním roce dosáhne 54,61 bilionů wonů (jeden bilion korun).

Navíc nový konzervativní prezident Yoon Suk-yeol je pro tvrdší politiku vůči Severní Koreji, pro užší spolupráci s Japonskem a Spojenými státy. Dá se tak očekávat další zvyšování vojenských výdajů.

Zdroj: NI, Defense News, AMR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-35B Lightning II pro japonské a jihokorejské námořnictvo

Japonské a jihokorejské námořnictvo se zajímá o víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II s krátkým ...

Jihokorejský tisk: Tank K2 Black Panther favoritem polské armády

Jihokorejský tank K2 Black Panther (resp. odvozená polonizovaná verze) je údajně v polském tendru na ...

Jihokorejská stíhačka KF-21 Boramae vzlétne v roce 2022

V sídle jihokorejské letecké společnosti Korean Aerospace Industries (KAI) v Sacheonu byl poprvé ...

PREMIUM Jižní Korea otestovala ponorkovou balistickou střelu K-SLBM

Před pár dny jihokorejská útočná ponorka Dosan Ahn Chang-ho (SS-083) vůbec poprvé vypustila ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  14:57 01.08.2022

  jaky je prosim zdroj k tem 630 000kc za letovou hodinu

  jaky je prosim zdroj k tem 630 000kc za letovou hodinu

  • Jirosi
   09:17 02.08.2022

   Napsal to Scotty, jako vyčíslení nákladů n jas39 v roce 2018. Tech 630 000, ale neobsahuje náklady zahrnuté v pronájmu Takže, pak nám tu vzniká nelichotivy součet 26tis+38tis =64 ...Zobrazit celý příspěvek

   Napsal to Scotty, jako vyčíslení nákladů n jas39 v roce 2018.
   Tech 630 000, ale neobsahuje náklady zahrnuté v pronájmu
   Takže, pak nám tu vzniká nelichotivy součet 26tis+38tis =64 000 USD/h.
   Kdyz vidím to číslo nechápu, jak někdo vůbec může zmiňovat pokračování C/D v CR.
   (14*64/38=23,5 ks F35, není nad levny leton)Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  09:21 17.07.2022

  Opowieści o realnej cenie F35 block4 ;) . Tutaj artykuł o szwajcarskich zakupach https://zbiam.pl/niejasne-okol... Finowie będą musieli połowę ...Zobrazit celý příspěvek

  Opowieści o realnej cenie F35 block4 ;) . Tutaj artykuł o szwajcarskich zakupach https://zbiam.pl/niejasne-okol...
  Finowie będą musieli połowę kraju wykarczować na spłatę „łapówki” za wstęp do NATO. Dlaczego Błaszczak nie kupił kolejnych 35? Bo narazie nie wiadomo dokładnie kiedy będzie pełna wersja zamówiona block4 i ile będzie kosztować.. :)Skrýt celý příspěvek

  • Shania
   15:15 17.07.2022

   A jake je sdeleni tohoto prispevku?

   A jake je sdeleni tohoto prispevku?

 • Danik
  07:02 16.07.2022

  Jen tak mimochodem pánové... Některá média F-35 nenávidí a pak nemají problém brát i informace od RT a jiných ruských zdrojů, které samozřejmě chtějí F-35 pošpinit a nastínit jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen tak mimochodem pánové... Některá média F-35 nenávidí a pak nemají problém brát i informace od RT a jiných ruských zdrojů, které samozřejmě chtějí F-35 pošpinit a nastínit jako problémovou drahou stíhačku, kterou si nikdo nemá kupovat (asi tušíme proč to dělají že).

  Jen takové zajímavé info.

  F-16: V době zavedení 18 milionů dolarů za kus. V prvních 10-ti letech provozu bylo ztraceno 143 strojů a 71 pilotů zabito.

  A-10: 17,2 milionů dollarů za kus. V prvních 10-ti letech provozu 59 zničeno a 26 pilotů mrtvých.

  F-35: Cena 50 milionů dolarů a za 15 let provozu ztraceny 4 stroje. 1 pilot mrtvý.

  Ehm Ehm... "problémové nespolehlivé letadlo" Jasně, na Russia Today říkali.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:19 16.07.2022

   Danik
   Kde jste přišel na to, že F 35 stojí 50 mil USD? :-) :-) :-)

   Danik
   Kde jste přišel na to, že F 35 stojí 50 mil USD? :-) :-) :-)

   • Danik
    08:25 16.07.2022

    Ceny jsou uvedeny za drak letounu :-). Nikoliv "complete package"

    Ceny jsou uvedeny za drak letounu :-). Nikoliv "complete package"

   • flanker.jirka
    15:00 16.07.2022

    To si jako budete pouštět draka bez motoru? Vždyť můžete doložit i reálnou cenu za kus, která je někde okolo 80 mil USD,.

    To si jako budete pouštět draka bez motoru? Vždyť můžete doložit i reálnou cenu za kus, která je někde okolo 80 mil USD,.

 • Martin N.
  21:25 14.07.2022

  Rád bych se zeptal, pokud zvolíme F-35, tak k nim dostaneme ALIS nebo ODIN system? Dále by mě zajímalo. Pokud dostaneme tedy ODIN, bude práskat stejně jako ALIS a bude snadno ...Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych se zeptal, pokud zvolíme F-35, tak k nim dostaneme ALIS nebo ODIN system? Dále by mě zajímalo. Pokud dostaneme tedy ODIN, bude práskat stejně jako ALIS a bude snadno Heckersky napadnutelný, jako ALIS, nebo už je lépe chráněný? Dále by mě zajímalo, že pokud se ALIS/ODIN má vypínat nebo omezovat v první linii, tak kdo je první linie? Nebo se to vypne až v okamžiku vytyčení nějaké první linie?
  Dále budeme také zřizovat laboratoře jako Norové a Italové, kteří nesouhlasí s tímhle vzdáleným sledováním a budeme také F-35 přeprogramovávat?
  Bohužel na lockheedmartin.c.m toho moc není, jen zmínka že bez ALIS to nepoletí. Jak je myšleno, že to nepoletí, když se to má třeba i v první linii vypínat. Vůbec tomu nerozumím. Bylo by super, kdyby to tu někdo celé objasnil, jak to tedy s ALIS a ODIN vlastně je.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   09:56 15.07.2022

   Rad Vám aj odpoviem. Ku DOTE si pridajte aj GAO.. https://www.gao.gov/assets/730... strana 2: "The F-35 program office has changed plans from replacing its logistics ...Zobrazit celý příspěvek

   Rad Vám aj odpoviem.

   Ku DOTE si pridajte aj GAO..

   https://www.gao.gov/assets/730...

   strana 2:
   "The F-35 program office has changed plans from replacing its logistics system
   and is now taking incremental steps to improve and modernize it. The Autonomic
   Logistics Information System (ALIS) has faced long-standing challenges,
   including technical complexity, poor usability, and inaccurate or missing data.
   Initially, the F-35 program intended to develop a new system to replace ALIS.
   However, the program office now plans to make gradual improvements to ALIS
   and eventually rename it. These planned improvements include smaller
   hardware and improved program data access. The program has yet to identify a
   date for when it will consider this transition complete but has mapped out the
   improvements it intends to make over the next 3 years."

   takže žiaden ODIN nebude, bude len ALIS a ten sa má zlepšovať malými krokmi.

   strana 5:
   " The program office has also faced a number of challenges with
   the Autonomic Logistics Information System (ALIS), the primary logistics
   tool to support F-35 operations, mission planning, and sustainment. In
   March 2020, we reported that inaccurate and missing data in ALIS have
   at times resulted in the system’s signaling that an F-35 aircraft should not be flown—even though the aircraft had no issues that required it to be
   grounded, and it was ready for flight.2 We reported on these and other
   program risks in the past and made recommendations for improvement.
   DOD has taken action to address some, but not all, of our
   recommendations."

   Takže časť doporučení už zapracovali. ALIS prispieva/val k tomu, že aj funkčné lietadlo stálo v rade na opravy.


   strana 43:

   Zlepšenia ALISU a čo má ešte dohánať:

   1. "We found that the new and smaller hardware
   addresses the program’s goal of being smaller
   and more maneuverable.
   We previously reported that ALIS hardware
   typically required an entire room to function and
   that squadrons would not always take it on
   deployments due to the size of the hardware.
   Not only is the new hardware lighter, it is 80
   percent smaller in size making it much more
   maneuverable. "

   konečne je ALIS dosť malý na to, aby sa s ním dalo bezproblémovo narábať.

   2.
   While the program office is achieving its goal of
   improving data access to Lockheed Martin
   proprietary data, government rights and
   licensing will remain limited.
   We have previously reported that cloud
   environments allow federal agencies to access
   on-demand data.a Moving ALIS data onto a
   government-owned cloud will greatly improve
   the government’s access.
   This Technical Data Package provides the
   basis for modifying the system and gives the
   government the opportunity to develop or buy
   the rest of the software commercially,
   potentially allowing for future competitive
   acquisition.
   According to program officials, the program
   office was unable to develop a completely
   organic government-owned software solution
   for ALIS, nor was it able to fully replace ALIS
   with a government-developed software solution
   because the acquisition of software licenses
   was cost prohibitive.

   GAO kritizuje, že k ALIS-ovému zdrojovému kódu nemá štát plný prístup, už vďaka úpravám získal zákaldy a bolo mu umožnené v budúcnosti v prípade potreby mať všetko.

   3.
   "While the program office will not strictly adhere
   to the Adaptive Acquisition Framework, it is
   using selected aspects and has demonstrated
   a commitment to the user, which is a key
   principle of Agile software development.
   According to program officials, although the
   program office considers following the pathway
   as optional because ALIS is managed as part
   of the original development F-35 program, it
   has identified key aspects to guide future
   improvements to ALIS. Further, program
   officials stated that they are intentionally
   involving users in the ALIS software
   development process. Additionally, the
   program received positive feedback from users
   about the more frequent software releases,
   though releases will drop to two per year after
   2022. According to program officials, users are
   also finding it easier to download data used by
   ALIS from each aircraft."

   Zlepšuje sa user friendly prístup k používateľom lietadiel.

   To najdôležitejšie na záver:

   "While the program office continues to refine its plans for improving ALIS,
   transparency of this process remains important. In March 2020, we
   recommended that DOD develop and implement a strategy for the
   redesign of ALIS that clearly identifies the goals, key risks, and costs of
   redesigning the system.50 Subsequently, in the William M. (Mac)
   Thornberry National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2021,
   Congress required that, no later than March 1, 2021, the Office of the
   Under Secretary of Defense for Acquisition and Sustainment submit to
   Congress a strategy and implementation plan for ODIN, including an
   identification and assessment of goals, key risks or uncertainties, system
   performance metrics, and costs of designing, procuring, and fielding the
   ODIN system.51 In November 2021, the DOD released the ALIS Redesign
   Strategy, outlining its reasoning behind its decision to improve upon ALIS
   through a phased approach rather than replacing the system at once, as
   we described above.
   The strategy outlines goals, identifies system performance metrics, and
   states that the program office will update the annual ALIS cost estimate to
   reflect costs of the improvements. As a result of issuing its Strategy as
   well as other supporting documents, such as the transition plan described
   above, we closed our March 2020 recommendation as implemented.
   While developing a strategy is an important step, implementing it is
   crucial and will require sustained management attention and resources
   over the coming years to ensure that the redesign of ALIS is efficiently
   and effectively executed. We will continue to monitor DOD’s efforts and
   progress in its redesign of ALIS and any effects on the sustainment of the
   F-35."

   Konečne je jasný plán ako postupovať pri ALIS, sú dané jasné ciele a kroky ako postupovať.
   Preto GAO tvrdí, že jeho dlhoročné návrhy ako postupovať boli vypočuté.


   Takže sme Vás oboznámili s tým ako to vlastne s tým ALIS je, že zlepšili z 3 najkritizovaných vecí už celé 2 a majú plán ako to do 3 rokov dať celé dokopy tak, aby to fungovalo tak ako to má.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
   15:55 15.07.2022

   Ty laboratore slouzi pro mission knihovny, tedy knihovny cilu. On September 22, the Norway Italy Reprogramming Lab (NIRL) was formally accepted at Eglin Air Force Base, Florida. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty laboratore slouzi pro mission knihovny, tedy knihovny cilu.

   On September 22, the Norway Italy Reprogramming Lab (NIRL) was formally accepted at Eglin Air Force Base, Florida. The NIRL provides Norway and Italy with F-35 mission data files to assess what threats to search for and when, and enables the 5th generation fighter to decipher and control the battlespace.

   ALIS muze fungovat zcela offline po nekolik tydnu, to je asi to co jsi myslel ne?Skrýt celý příspěvek

 • Krakonoš
  16:11 14.07.2022

  Mluvilo se o tom dávno tady před lety a nyní, když i důkazy máme z reality, tak chiméra v podobě F-35 je paradoxně stále silnější. Dnes se víc jak jindy hovoří napřímo o tom, ...Zobrazit celý příspěvek

  Mluvilo se o tom dávno tady před lety a nyní, když i důkazy máme z reality, tak chiméra v podobě F-35 je paradoxně stále silnější.

  Dnes se víc jak jindy hovoří napřímo o tom, že AČR se má připravovat na střet s Ruskem. Musíme si uvědomit, že letectvo AČR je v tomto ohledu okrajovou záležitostí, my musíme investovat do PVO a dělostřelectva, včetně raketového. To má být priorita.
  Proto nejrozumnější je odkoupit po vzoru Maďarska Gripeny, případně navýšit jejich počet nákupem obdobně starých Gripenů verze C/D. Jako méně vhodné vidím nákup Gripenu NG.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   17:38 14.07.2022

   Ne.

   Ne.

   • Krakonoš
    17:46 14.07.2022

    :D

    :D

  • Matesaax
   21:16 14.07.2022

   Já si též myslím,že je to optimální řešení k našim Gripenům vyloudit od Švédů dalších deset strojů verzí C/D a není co řešit.A po roce 2035 můžeme klidně koupit tu vysněnou F-35.

   Já si též myslím,že je to optimální řešení k našim Gripenům vyloudit od Švédů dalších deset strojů verzí C/D a není co řešit.A po roce 2035 můžeme klidně koupit tu vysněnou F-35.

   • Martin N.
    09:56 15.07.2022

    Právě, na co teď F-35 s tisíce chybama a hromadou skandálů kvůli ALIS. Zlatý nenáročný C/D. Stejně potřebujeme nacpat peníze úplně jinam. A po roce 2035 stačí, až to všechno ...Zobrazit celý příspěvek

    Právě, na co teď F-35 s tisíce chybama a hromadou skandálů kvůli ALIS. Zlatý nenáročný C/D. Stejně potřebujeme nacpat peníze úplně jinam. A po roce 2035 stačí, až to všechno vyladí, nebo se najde něco jiného.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   07:06 15.07.2022

   Aj áno aj nie.. Dnes viac ako inokedy vidno, že PVO je dosť "preceňovaná" záležitosť.. Áno mať ho je potrebné, no jeho vlastníctvo nedokáže odvrátiť zásahy, ničenie ...Zobrazit celý příspěvek

   Aj áno aj nie..

   Dnes viac ako inokedy vidno, že PVO je dosť "preceňovaná" záležitosť..

   Áno mať ho je potrebné, no jeho vlastníctvo nedokáže odvrátiť zásahy, ničenie infraštruktúry a straty.
   Z pohľadu ceny je vlastne to najdrahšie čo si môžete nakúpiť ak krajina nemá loďstvo..

   Prečo si to dovolím tvrdiť - má Ukrajina 100-300 PVO S-300 ? - má, má Rusko najsilnejšie PVO na svete čo do počtu kusov ? má..

   Aký je výsledok??

   ACR už delostrelectvo nakúpila ako aj PVO.
   Jediné, čo nemá sú raketomety.

   Ako však chcete navádzať raketomety ak nemáte kvalitný systém prieskumu?
   Ak chcete raketomety pôsobiace na taktickej úrovni - teda brigády čo je cca 30 x 30km - budíš, tu F-35A fakt nepotrebujete.
   Ak chcete GLMRS a viac - tak tam je práveže F-35A najlacnejšie riešenie.
   Ako vidno na konflikte na Ukrajine - práve pôsobiť na dlhé vzdialenosti je viac ako potrebné.

   Koľko by stálo nákup AWACS alebo JSTAR, či vybudovanie konštelácie satelitov na orbite. Lebo s dronmi môžete ísť do konfliktu nízkej a strednej intenzity - navádzať nimi GLMRS nejde..

   Dnes už nakúpiť jednotlivé systémy je krátkozraké - treba ich spoločné preväzovať..
   F-35A je ako stvorená práve na to.Skrýt celý příspěvek

  • Martin N.
   10:12 15.07.2022

   Přesně, souhlasím. Letectvo je úplně okrajová věc pro nás. Potřebujeme ho jen, aby nám pokryl náš prostor a občas doprovodil nějaký dopravní letadlo. My teď nepotřebujeme F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesně, souhlasím. Letectvo je úplně okrajová věc pro nás. Potřebujeme ho jen, aby nám pokryl náš prostor a občas doprovodil nějaký dopravní letadlo. My teď nepotřebujeme F-35, jako na co? Od nás se nečeká, že budeme lítat na Rusa. Potřebujeme PVO a teď po zkušenosti s Rusem na Ukrajině i dělostřelectvo a raketomety.Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    16:39 15.07.2022

    Takze na rusa zase posleme v klidu nekoho z texasu, protoze my budeme branit jen vlastni uzemi.. .Takhle si to rekne jeste dalsich par evropskych zemi NATO bude uplne k ...Zobrazit celý příspěvek

    Takze na rusa zase posleme v klidu nekoho z texasu, protoze my budeme branit jen vlastni uzemi.. .Takhle si to rekne jeste dalsich par evropskych zemi NATO bude uplne k nicemu...

    Letectvo je to nejlepsi co muzeme alianci nabidnout, muze rychle zasahovat kdekoliv a na dlouhe vzdalenosti.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:11 15.07.2022

     Z letectva nabízíme aktivně alianci spolupráci v NATINAMDS. Pak jsou cíle jako BÚU a tak podobně. O jednotce taktického letectva aktivně nabízené pro NATO se nikde nepíše.

     Z letectva nabízíme aktivně alianci spolupráci v NATINAMDS. Pak jsou cíle jako BÚU a tak podobně. O jednotce taktického letectva aktivně nabízené pro NATO se nikde nepíše.

     • darkstyle
      19:01 15.07.2022

      Super tak keď príde Rus tak mu odpovieme, Rusak, Rusak - neutoc na nás v krití s S-300 lebo by máme len NATINAMDS, musíš počkať dokým dokupime iné lietadlá..

      Super tak keď príde Rus tak mu odpovieme, Rusak, Rusak - neutoc na nás v krití s S-300 lebo by máme len NATINAMDS, musíš počkať dokým dokupime iné lietadlá..

     • Scotty
      22:03 15.07.2022

      Do NATINAMDS nic nenabízíme. V tom prostě naše letectvo je.

      Do NATINAMDS nic nenabízíme. V tom prostě naše letectvo je.

     • flanker.jirka
      22:21 15.07.2022

      darkstyle Letectvo AČR nebude ani s 24 kusy F 35 plně samostatně schopné provádět složitější mise. Budete držet hotovost, to jsou 2 letadla + 1 v záloze. Budete chtít vést vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Letectvo AČR nebude ani s 24 kusy F 35 plně samostatně schopné provádět složitější mise.
      Budete držet hotovost, to jsou 2 letadla + 1 v záloze. Budete chtít vést vlastní výcvik u dvo letek tak, že mít u každé letky alespoň 4 letadla pro výcvik. K tomu si započítejte, že možná až 1/3 z celkového počtu letadel bude nebojeschopná ať už z důvodu pravidelné údržby nebo závad. To Vám moc letadel pro mise NATO nezbyde. A pak jaké úkoly tam ty letadla budou muset plnit, když jednu letku budete mít primárně cvičenou na air to air a druhou na ostatní mise?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      06:23 16.07.2022

      Proto jsem hned na začátku psal, ze ideální by byla ideální kombinace jedné letky modernizovaných JAS-39 C/D + na nízkonákladový airpolicing, který zvládne i FA-50 (proto i po něm ...Zobrazit celý příspěvek

      Proto jsem hned na začátku psal, ze ideální by byla ideální kombinace jedné letky modernizovaných JAS-39 C/D + na nízkonákladový airpolicing, který zvládne i FA-50 (proto i po něm pokukuji Poláci) a jedné až optimálně dvou letek F-35.
      Pak by F-35 v tomto počtu měly teprve prostor rozvinout své schopnosti.
      Navíc pro dvě letky F-35 se nemůže počítat jen s 24 kusy, ale minimálně s 27 až 28 kusy. 100 % nasaditelnost nelze v podstatě dosáhnout a i 70% je velký úspěch.

      Smysl F-35 ale stojí a padá i na dostatečném spektru vyzbroje po stránce kvalitativní i kvantitativní (40 kusu AMRAAM ve skladech opravdu nebude adekvatni “kvantita”) a samozřejmě na dalších zbraňových systémech (raketové i hlavnové dělostřelectvo s navadenymi projektily) zapojených do C4ISTAR. Jinak to budou jen “bílí sloni” (doporučuji některým si zjistit význam tohoto slovního spojení).

      Proto pro začátek 12+2 modernizovaných JAS39 C/D a 14 F-35 by mohl být rozumný kompromis.

      Jen pořízení základního množství A2A a A2G munice pro letadla a vrtulníky, nějaké zásoby M1156 PGK pro 155 mm munici a prapor s HIMARS a nějakou munici stojí jako jedna celá letka F-35.

      Kdo chce chovat opice, musí mít na banány!!!Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:26 16.07.2022

      Maximus To vím, spíše by mně zajímaly myšlenkové pochody darkstyle a Shania. Určitě souhlasím s tím, že když bude mít co nejvíce letectev jeden typ letadla, které zmákne vše, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      To vím, spíše by mně zajímaly myšlenkové pochody darkstyle a Shania.
      Určitě souhlasím s tím, že když bude mít co nejvíce letectev jeden typ letadla, které zmákne vše, tak je to z logistického hlediska super věc.
      Stále skončíme na tom co bude mít to které letectvo za prioritu pro výcvik na F 35. Muselo by se přejít i na mnohem častější centrální plánování výcviku a cvičení pro všechny letectva NATO v Evropě, aby se takový efekt projevil.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:27 16.07.2022

      Scotty
      Do NATINAMDS nabízíme air policing na baltu, Islandu a nově tuto funkci snad i pro Slovensko.

      Scotty
      Do NATINAMDS nabízíme air policing na baltu, Islandu a nově tuto funkci snad i pro Slovensko.

   • Danik
    06:20 16.07.2022

    :-DDD "Letectvo je úplně okrajová věc pro nás. Potřebujeme ho jen, aby nám pokryl náš prostor a občas doprovodil nějaký dopravní letadlo." A já myslel, že vojenské letectvo je ...Zobrazit celý příspěvek

    :-DDD

    "Letectvo je úplně okrajová věc pro nás. Potřebujeme ho jen, aby nám pokryl náš prostor a občas doprovodil nějaký dopravní letadlo."

    A já myslel, že vojenské letectvo je primárně pro boj :-). Tak to naše vojáky máme taky k tomu aby pomáhali v nemocnicích v době Covidu, nebo řešili přírodní katastrofy, nebo hlídali Prahu spolu s PČR? Asi to jejich primární úkol není že? :-)))

    Armáda je primárně k boji, ne pro srandu králíkům a takto bychom je měli brát, koncipovat a budovat.

    "My teď nepotřebujeme F-35, jako na co?

    Čéče nevím, na boj? Ostrahu vzdušného prostoru, NATINAMDS? Úkoly VzS? Když je nepotřebujeme teď, tak to je nebudeme potřebovat ani za 10 nebo dvacet let ne? Klídek přece.

    "Od nás se nečeká, že budeme lítat na Rusa. Potřebujeme PVO a teď po zkušenosti s Rusem na Ukrajině i dělostřelectvo a raketomety."

    Přesněeee necháme to na klucích z Iowy nebo Wyomingu, aby nám chránili prdel, vlastně my nepotřebujeme ani ty tanky, přece to nebudeme posílat na Rusa. A dělostřelectvo, to si necháme cíle zjistit od spojenců, jsme přece v NATO, tak pohoda, Amíci to zajistí, že? Proč být iniciativní a snažit se budovat schopnosti na sebe, aby to vše nebylo jen na Strýčku Samovi, když si stačí říci, ha NATO pohoda, tak na to házíme bobek.

    Jen aby se jednoho krásnýho dne Amerika a její daňoví poplatníci hrozně nenasrali a řekli si, že tuhle přizdisráčskou Evropu už v obraně dotovat prostě nebudou. Jsem zvědavý co pak budeme dělat.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:02 16.07.2022

     Jestli je letectvo AČR primárně pro boj, tak proč funkce CAS v Afghanistánu nezajišťovalo pro své jednotky samo, když má L 159 kompatibilní s NATO?

     Jestli je letectvo AČR primárně pro boj, tak proč funkce CAS v Afghanistánu nezajišťovalo pro své jednotky samo, když má L 159 kompatibilní s NATO?

  • Danik
   06:33 16.07.2022

   Jojo, chiméra je stále silnější, ale paradoxně má čím dál víc zájemců, čímpak to tak může být. :-) "Dnes se víc jak jindy hovoří napřímo o tom, že AČR se má připravovat na střet s ...Zobrazit celý příspěvek

   Jojo, chiméra je stále silnější, ale paradoxně má čím dál víc zájemců, čímpak to tak může být. :-)

   "Dnes se víc jak jindy hovoří napřímo o tom, že AČR se má připravovat na střet s Ruskem."

   Rusko je momentálně primární hrozba, nikoliv jediná. Úkolem NATO není, "být proti RF", úkolem NATO je bránit prostor svých členů v severoatlantickém prostoru proti jakékoliv hrozbě.

   "Musíme si uvědomit, že letectvo AČR je v tomto ohledu okrajovou záležitostí, my musíme investovat do PVO a dělostřelectva, včetně raketového. To má být priorita."

   Sdělím Vám sladké tajemství :-). Letectvo je nepostradatelnou součástí PVO a PRO, to je překvápko co? F-35 díky SA a sdílení dat je právě perfektní "uzel" i pro pozemní systémy PVO a PRO. Další věc je, že pro efektivitu dělostřelectva je potřeba průzkum a navádění, opět letoun schopný se pohybovat v oblasti nasycené nepřátelskou PVO v tomto přijde vhod. A v poslední řadě je fajn mít schopnost nepřítele "bodnout" na větší vzdálenost. Pozemní systémy jako HIMARS jsou skvělá věc a osobně myslím, že výhledově by AČR měla mít raketové dělostřelectvo středního a dlouhého dosahu ( a menší systémy krátkého a středního), ovšem co je taktéž skvělé je mít schopnost rychlého nasazení i na půdě spojenců. Máme tu teď na AN článek o Ice Breakeru, což je ASM. Copak asi ty střely bude vypouštět a tak zlepšovat naše schopnosti úderů na velkou vzdálenost?

   Takže se bavíme o tom, že máme nějaké schopnosti, u kterých by bylo fajn, aby jimi AČR disponovala, jakožto relevantní člen NATO a nikoliv černý pasažér aliance. F-35 tyto úkoly zvládne nejlépe, proto je to momentálně nejpoptávanější letoun na planetě :-)Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:46 13.07.2022
  • darkstyle
   19:04 13.07.2022

   Ďaľší svedok Gripenov.. Takže podľa neho treba nakúpiť ideálne 24 nových Gripenov na 10 rokov a potom ich nahradiť F-35A.. Že zatiaľ treba poslať pilotov do USA na výcvik.. pre ...Zobrazit celý příspěvek

   Ďaľší svedok Gripenov..

   Takže podľa neho treba nakúpiť ideálne 24 nových Gripenov na 10 rokov a potom ich nahradiť F-35A..
   Že zatiaľ treba poslať pilotov do USA na výcvik.. pre F-35A..

   To budú tí piloti 10 rokov cvičiť??

   Takže blbosť roka vyhráva tento "expert".

   PVO
   Chcel by kúpiť THAAD systém..
   Najradšej - vie on koľko vôbec stojí ten systém?
   Za nákup rozumného počtu THAAD-ov si kúpite 100 F-35A..

   Čo tak k tým F-35A kúpiť JAAM-ER, ktorý ten Královec zmetie? Alebo zaletenim do Poľska je možné pôsobiť s nimi k Moskve..

   Nebolo by to niekoľko krát lacnejšie riešenie - spraviť také odstrašenie pre Rusov - vy na nás Isknaderi, my na Vás JAAM-ER???Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:02 13.07.2022

    prostě "expert" :-) :-) :-)

    prostě "expert" :-) :-) :-)

   • Poly
    21:16 13.07.2022

    S tím THAADem mě dostal. Že prý střílí výš než Pariot. Aby taky ne, když je to čistě speciálka na balistické střely. Kdo má THAAD, ten má i ten Patriot.

    S tím THAADem mě dostal. Že prý střílí výš než Pariot. Aby taky ne, když je to čistě speciálka na balistické střely. Kdo má THAAD, ten má i ten Patriot.

   • Shania
    23:21 13.07.2022

    Idealne na kazdou prehradu jeden AEGIS

    Idealne na kazdou prehradu jeden AEGIS

    • Maximus
     07:46 14.07.2022

     Tak na prehrady pozor - co si pamatuji, tak rusaci meli přímo letecké cviceni na tema "Utok na vltavskou kaskadu" a povodňová vlna mela mit ve vysledku v Praze podobny ucinek jak ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak na prehrady pozor - co si pamatuji, tak rusaci meli přímo letecké cviceni na tema "Utok na vltavskou kaskadu" a povodňová vlna mela mit ve vysledku v Praze podobny ucinek jak vybuch taktické jaderné zbraně.
     Vltavska kaskada je součást kriticke infrastruktury a proto by si v případě valky zasloužila nejakou obranu - no Aegis to určitě nebude :-))).Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      14:01 14.07.2022

      Rusak neumi trefit hadi ostrov, coz je placka 0,6 na 0,4km, a to vsechno opakovane(!). Kdyz bombarduji mesta, delaji to jejich chirurgicky-presne zbrane plus minus 3 fotbalove ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusak neumi trefit hadi ostrov, coz je placka 0,6 na 0,4km, a to vsechno opakovane(!). Kdyz bombarduji mesta, delaji to jejich chirurgicky-presne zbrane plus minus 3 fotbalove hriste, nebo 73 fabii. Vazne bych chtel videt jak se pokousi vyhodit do vzduchu Vltavskou kaskadu a to jeste tak aby kumulovany povodnovy ucinek v cili, v Praze, byl co nejvetsi.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      16:07 14.07.2022

      Atomem se dá přesnost docela dohnat.

      Atomem se dá přesnost docela dohnat.

    • darkstyle
     16:33 14.07.2022

     Ako povedal jeden slávny Slovak - my tu pristávať americké torpédoborec nechceme. Keď Aegis tak aj s tým lietajúcim torpédoborcom - odporúčam na túto téma Ťažký Týždeň s Gulíkom a ...Zobrazit celý příspěvek

     Ako povedal jeden slávny Slovak - my tu pristávať americké torpédoborec nechceme.

     Keď Aegis tak aj s tým lietajúcim torpédoborcom - odporúčam na túto téma Ťažký Týždeň s Gulíkom a obranná zmluva s USA.

     "Tak by som si predstavoval ochranu".Skrýt celý příspěvek

 • ggtt
  16:11 11.07.2022

  Len par kontrolnych otazok.. ak si objednate 24 F-35 a ocakavate dodavku o 5 rokov - znamena to, ze: 1/ v ten rok budu dodane vsetky? 2/ v ten rok budete mat vycvicenych ...Zobrazit celý příspěvek

  Len par kontrolnych otazok.. ak si objednate 24 F-35 a ocakavate dodavku o 5 rokov - znamena to, ze:
  1/ v ten rok budu dodane vsetky?
  2/ v ten rok budete mat vycvicenych vsetkych potrebnych pilotov?
  3/ budu sa na ne cvicit ti isti piloti, co teraz lietaju Gripeny?
  4/ ak je odpoved na 3/ pozitivna - kto bude lietat Gripeny, dokym sa budu skolit na F-35 alebo ako budete mat zabezpecenu ochranu vzdusneho priestoru?
  5/ ak je odpoved na 3/ negativna - budu sa piloti Gripenov nasledne po ich vyradeni skolit na F-35 ak uz pred sebou nemaju perspektivne vela rokov, aby sa to oplatilo, ale este stale nebudu vo veku kedy maju prestat lietat?Skrýt celý příspěvek

  • Stonkeeper
   16:58 11.07.2022

   1) Pravděpodobně ne
   2) Pravděpodobně ne (na 24 letadel)
   3) Pravděpodobně ne

   1) Pravděpodobně ne
   2) Pravděpodobně ne (na 24 letadel)
   3) Pravděpodobně ne

  • Scotty
   18:22 11.07.2022

   3/ Přeškolovat by se měli začít piloti kteří dnes létají L-159 v 212 letce. Tam by měla přijít první nová letadla.

   3/ Přeškolovat by se měli začít piloti kteří dnes létají L-159 v 212 letce. Tam by měla přijít první nová letadla.

   • TF_HU
    15:14 12.07.2022

    To jste někde zachytil? To je oficiální?

    To jste někde zachytil? To je oficiální?

    • Scotty
     14:57 14.07.2022

     Není to oficiální (ostatně ani nákup F-35 ještě není oficiální), ale taková je představa. Dává to smyl protože současní 211 letka zajistí střežení vzdušného prostoru zatím co se ...Zobrazit celý příspěvek

     Není to oficiální (ostatně ani nákup F-35 ještě není oficiální), ale taková je představa. Dává to smyl protože současní 211 letka zajistí střežení vzdušného prostoru zatím co se budou piloti 212 přeškolovat na nový typ.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:44 13.07.2022

    To znamená jim zaplatit i základní výcvik na něčem nadzvukovém.

    To znamená jim zaplatit i základní výcvik na něčem nadzvukovém.

    • Scotty
     17:54 13.07.2022

     To budou zajišťovat Američani. Výcvik na "něčem" nadzvukovém je zbytečný. Musí cvičit na F-35.

     To budou zajišťovat Američani. Výcvik na "něčem" nadzvukovém je zbytečný. Musí cvičit na F-35.

     • flanker.jirka
      20:05 13.07.2022

      Tak v tom případě by měli jít na T 38 v USA a pak pokračovat na F 35. Slovenští piloti bez zkušenosti s nadzvukem také šli nejdříve na T 38 a ne rovnou na spárku F 16.

      Tak v tom případě by měli jít na T 38 v USA a pak pokračovat na F 35. Slovenští piloti bez zkušenosti s nadzvukem také šli nejdříve na T 38 a ne rovnou na spárku F 16.

     • Scotty
      15:06 14.07.2022

      Upřímě nevím jaký je postup při přeškolování pilotů podzvukových strojů na F-35, ale piloti L-159 chodili do Švédska na přeškolení na Gripen bez nalétaných hodin na nadzvukovém ...Zobrazit celý příspěvek

      Upřímě nevím jaký je postup při přeškolování pilotů podzvukových strojů na F-35, ale piloti L-159 chodili do Švédska na přeškolení na Gripen bez nalétaných hodin na nadzvukovém letadle.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:11 15.07.2022

      Scotty
      Jo, ale také jste si mohl všimnout, že Gripen má spárku. A USAF požaduje jako nový výcvikový stroj Red Hawk, který je také nadzvuk.

      Scotty
      Jo, ale také jste si mohl všimnout, že Gripen má spárku. A USAF požaduje jako nový výcvikový stroj Red Hawk, který je také nadzvuk.

     • Scotty
      15:36 15.07.2022

      Ovšem u 212 jsou už zkušení piloti. Navíc v moderních stíhačích s FBV je už let podzvukovou nebo nadzvukovou rychlostí z hlediska pilota téměř stejný.

      Ovšem u 212 jsou už zkušení piloti. Navíc v moderních stíhačích s FBV je už let podzvukovou nebo nadzvukovou rychlostí z hlediska pilota téměř stejný.

     • Shania
      15:59 15.07.2022

      Na F-35 je stejne lepsi, kdyz tam pujdou novy piloti, veterani jen ti co prokazi, ze se dokazi mentalne prenastavit.

      Na F-35 je stejne lepsi, kdyz tam pujdou novy piloti, veterani jen ti co prokazi, ze se dokazi mentalne prenastavit.

     • flanker.jirka
      17:13 15.07.2022

      Scotty
      Kolik toho máte nalétáno, že píšete takové věci.

      Scotty
      Kolik toho máte nalétáno, že píšete takové věci.

     • flanker.jirka
      17:15 15.07.2022

      Shania Hlavní mentální změna musí přijít komplexně do celé armády, protože použitelnost systému F 35 přesahuje současné rozhledy vzdušných sil. Pilot už tam není pilot, ale pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      Shania
      Hlavní mentální změna musí přijít komplexně do celé armády, protože použitelnost systému F 35 přesahuje současné rozhledy vzdušných sil. Pilot už tam není pilot, ale pouze operátor zbraňových systémů.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:59 15.07.2022

      flanker.jirka
      Tohle říkají sami piloti nadzvukových letadel. FBW prostě kompenzuje odlišné letové vlastnosti během nadzvukového letu.

      flanker.jirka
      Tohle říkají sami piloti nadzvukových letadel. FBW prostě kompenzuje odlišné letové vlastnosti během nadzvukového letu.

     • flanker.jirka
      22:23 15.07.2022

      Scotty
      A proto USAF požaduje supersonický T7 Red Hawk.

      Scotty
      A proto USAF požaduje supersonický T7 Red Hawk.

  • Nesher
   18:22 11.07.2022

   Ad 1) Ne, nejdříve jedná letka, pravděpodobně 212. taktická letka, která dnes sedlá L 159, potom teprve 211. t.l. (dnes Gripen) Ad 2) z odpovědi na otázku 1, logicky vyplývá, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Ad 1) Ne, nejdříve jedná letka, pravděpodobně 212. taktická letka, která dnes sedlá L 159, potom teprve 211. t.l. (dnes Gripen)
   Ad 2) z odpovědi na otázku 1, logicky vyplývá, že ne
   Ad 3) Ti mladší s největší pravděpodobností ano
   Ad 4) Mělo by ti vypadat následovně, cca 2027 dostaneme první F 35, z nichž část zůstane v USA pro účely výcviku, v roce 2029 kdy skončí 211. letka s Gripeny a její piloti odejdou do USA na výcvik už by měla být v Čáslavi vycvičená 212. letka i s letadly, aby nedošlo přerušení ochrany vzdušného prostoru silami VS AČR. 211. letka pak bude k dispozici kolem roku 2031.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    20:00 11.07.2022

    Neshere ty mi děláš radost. Dvě taktické letky na F-35 pro VzS AČR, jak pěkně to zní.

    Neshere ty mi děláš radost. Dvě taktické letky na F-35 pro VzS AČR, jak pěkně to zní.

   • TF_HU
    15:19 12.07.2022

    Nejsem si jist, že by výcvik pilotů - instruktorů probíhal v USA ve dvou vlnách. Zatím to dosud a vždy bylo tak, že odešli první, kteří absolvují výcvik tam, jako instruktoři poté ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejsem si jist, že by výcvik pilotů - instruktorů probíhal v USA ve dvou vlnách. Zatím to dosud a vždy bylo tak, že odešli první, kteří absolvují výcvik tam, jako instruktoři poté vedou výcvik ostatních doma.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:14 12.07.2022

     Možné je všelicos. Ale zatím letectva menších zemí nechávají přeškolování pilotů na F 35 (nezaměňovat s výcvikem) na USA. Minimálně tu první garnituru, dokonce mají v USA ...Zobrazit celý příspěvek

     Možné je všelicos. Ale zatím letectva menších zemí nechávají přeškolování pilotů na F 35 (nezaměňovat s výcvikem) na USA. Minimálně tu první garnituru, dokonce mají v USA dlouhodobě deponováno pár letadel.
     Ale je samozřejmě možné, že si necháme v USA přeškolit jen piloty 212. t.l. a piloti 211. letky už přejdou přeškolením doma. Uvidíme.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:59 14.07.2022

     Na Slovensku to tak rozhodně není. A pokud padne rozhodnutí na F-35 bude výcvik probíhat nepochybně v USA.

     Na Slovensku to tak rozhodně není. A pokud padne rozhodnutí na F-35 bude výcvik probíhat nepochybně v USA.

   • ggtt
    16:14 12.07.2022

    6/ Co bude s vasimi skusenymi pilotmi z Gripenov, ktory uz nepojdu na F-35, ale este mozu lietat?

    6/ Co bude s vasimi skusenymi pilotmi z Gripenov, ktory uz nepojdu na F-35, ale este mozu lietat?

    • Nesher
     18:16 12.07.2022

     Co by? Část jich přirozeně odejde do civilu, část postoupí na velitelské a štábní funkce a létat budou pro udržení způsobilosti na L 159T2 či L 39NG v LOM

     Co by? Část jich přirozeně odejde do civilu, část postoupí na velitelské a štábní funkce a létat budou pro udržení způsobilosti na L 159T2 či L 39NG v LOM

  • darkstyle
   21:37 11.07.2022

   Na kto rozumný by nechcel všetkých 24 naraz.. Lebo keď prídu naraz, musia sa aj naraz aj vyradiť. To isté aj s pilotmi. Napríklad Slováci si vycvičujú aj inštruktorov, aby časť ...Zobrazit celý příspěvek

   Na kto rozumný by nechcel všetkých 24 naraz..

   Lebo keď prídu naraz, musia sa aj naraz aj vyradiť. To isté aj s pilotmi.

   Napríklad Slováci si vycvičujú aj inštruktorov, aby časť výcviku mohli potom robiť doma.

   Ak by však prišla takáto crazy požiadavka USA Vám ju splnia.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   15:18 12.07.2022

   Ne, takto to fakt nefunguje. VzS se to stalo jednou při dodávce vrtulníků v rámci deblokace dluhu...tehdy přišly všechny mašiny v jednom roce, přináší to pak komplikace s ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne, takto to fakt nefunguje. VzS se to stalo jednou při dodávce vrtulníků v rámci deblokace dluhu...tehdy přišly všechny mašiny v jednom roce, přináší to pak komplikace s plánováním údržby a sledování resurzu.

   Dodávky jsou většinou rozloženy v nějakém období, například do pěti let. V prvním roce přijdou například tři kusy, v dalším pak třeba dalších pět, dalších pět v dalším roce atd...poslední kusy dojdou v posledním roce dodávky. To dovoluje potom plánovat opravy, generální opravy, modernizace atd právě v těch blocích, po kterých přicházely stroje do služby. V kostce řečeno.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:25 15.07.2022

    Zkrátka a dobře, na to nebyli připravení. To je celé.

    Zkrátka a dobře, na to nebyli připravení. To je celé.

 • Charfi
  15:08 11.07.2022

  Pan Verner se snaží jak může, ale v tomto případě tonoucí (SAAB) se stébla chytá. Až mi ho je do určitý míry líto, protože on sám se svou historií musí vědět, že některá jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Pan Verner se snaží jak může, ale v tomto případě tonoucí (SAAB) se stébla chytá. Až mi ho je do určitý míry líto, protože on sám se svou historií musí vědět, že některá jeho vyjádření, jsou při nejmenším dost zavádějící. Například bych po přečtení tohoto rozhovoru mohl nabýt dojmu, že při výběru F-35 přijedou do Čáslavi buldozery, celou ji srovnají se zemí a bude se muset postavit znovu. Dále jeho věta, že by v NATO měla být větší diverzita, včetně evropských letadel, který umí používat evropskou munici… mohl bych si myslet, že na F-35 bude vždy integrovaná jen americká munice a že se v NATO neprovozuje žádný jiný evropský stíhač, než Gripen (EF a Rafale jsou asi zanedbatelný). A těch věcí tam je víc. Pan generál přes svoje působení u AČR teď prostě je na výplatní pásce SAABu a o nějaké objektivitě nemůže být řeč.Skrýt celý příspěvek

 • Martin N.
  09:42 11.07.2022

  Těší mě, že se v hojném počtu po světě nakupují F-35, alespoň to bude do budoucna srážet jejich cenu. Ale u nás bych s nákupem počkal. Je blbý, že je Verner zainteresovaný, ...Zobrazit celý příspěvek

  Těší mě, že se v hojném počtu po světě nakupují F-35, alespoň to bude do budoucna srážet jejich cenu. Ale u nás bych s nákupem počkal.

  Je blbý, že je Verner zainteresovaný, nicméně jeho argumenty dávají bohužel smysl. Byl bych taky pro Gripeny E/F, s tím že by se na F-35 přešlo později. Nejsem proti nim celkově zaujatý, ale jen pro blízkou budoucnost 5-10 let.

  Proč? Jejich cena bude stále ještě padat, je tam dlouhá čekačka na dodání, věřím že i provozní náklady se o trochu ještě sníží třeba v ceně náhradních dílů, až se ostatní nadzásobí, a je třeba hodně věcí připravit na jejich zavedení, takže celkově bych si dal načas. Jsme v Čechách v době kdy je stát zase vyčerpaný, nespěchal bych.

  Pokud ne ve všem, tak reálně má Verner pravdu s rozsáhlými investicemi...

  Osobně by se mi asi nejvíce líbilo řešení, teda kdyby ta možnost byla. Odkoupit stávající Gripeny C/D jen těch 12 kusů. Ano jsou to staré stroje, ale jestli je pravda, že na nás ty nároky jsou aktuálně minimální, oproti ostatním, ještě by nám mohly chvíli posloužit. Připadně je modernizovat v některých směrech a po využití je pak "likvidačně" prodat.
  Mezitím si připravit postupně základny a zázemí pro F-35. Jako že nejsem odborník a nemám představu o časové a finanční náročnosti na celkový přechod.

  Nebo to řešit třeba tak, že by se koupilo jen 12 Gripenů E/F prozatím a připravovat základny pro F-35. Později Gripeny prodat, až by se plynule přešlo na F-35.

  Ale skočit teď hned rovnýma nohama do přestavby celého letectva, když situace ve světě je složitá, mi přijde jako nerozum.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   10:21 11.07.2022

   Velká část toho co píšete a o čem mluví pan Verner by dávala smysl, kdyby nynější Gripeny C/D byly majetkem AČR popřípadě ČR. Bohužel stroje jsou pronajaty a je otázkou jak moc je ...Zobrazit celý příspěvek

   Velká část toho co píšete a o čem mluví pan Verner by dávala smysl, kdyby nynější Gripeny C/D byly majetkem AČR popřípadě ČR.
   Bohužel stroje jsou pronajaty a je otázkou jak moc je SAAB sdílný ohledně ceny provozu.
   My můžeme jen říct, že nás provoz 12 strojů stojí cca 2 miliardy ročně pokud se nemýlím.
   Kombinovat Gripeny E/F a F-35 by byla cesta do pekel.
   F-35 je v tuto chvíli nejschůdnější cesta, protože prostě ty stroje jsou k mání, znají se provozní i pořizovací náklady, takže se daleko jednoduše dají spočítat náklady.
   U Gripenu E/F by jsme museli počkat do roku 2025 než se objeví nějaké přesnější údaje, a to už je pro AČR pozdě. A Gripen C/D je řešení na cca 10 let a pak by se stejně musel pořídit jiný stroj a s tím i provést veškeré úpravy letišť atd. atd. Možná že kdyby nabídka od SAABu přišla dřív, tak by se o tom dalo přemýšlet.Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
   11:08 11.07.2022

   Fakt vám ani tomu expertovi nepřijde divné, že chcete koupit stroj, který téměř nikdo ani pořádně neviděl, natož aby v něm letěl? (i ta F-35 byla alespoň loni v Ostravě). Dále proč ...Zobrazit celý příspěvek

   Fakt vám ani tomu expertovi nepřijde divné, že chcete koupit stroj, který téměř nikdo ani pořádně neviděl, natož aby v něm letěl? (i ta F-35 byla alespoň loni v Ostravě). Dále proč nechcete vidět, že Švédové celou dobu akorát mlží a nechávají pracovat svoji propagandu? Proč není už dávno na stole konkrétní nabídka, aby nám i celému světu dokázali jak jsou skutečně alespoň cenově výhodní? Ono to, že samotní Švédové vyzdvihují jako jedinou výhodu pro naše účely pouze cenu, a to nikoliv pořizovací ale provozní a to ještě v kombinaci s existujícím zázemím je také minimálně na zdvižený prst.

   Počkat, nenakupovali jsme přesně tímto způsobem (zajíc v pytli + lobbing jak kráva) v minulosti v podstatě všechnu techniku a v téměř všech případech to dopadlo katastrofou jak technickou tak finanční? Co takový CZ Bren? L-159? ...Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   14:33 11.07.2022

   Martin N. F-35A má štandardnú čakaciu dobu - 5 rokov.. Toľko sa čaká na akékoľvek lietadlo. Pri F-35A sa už neočakáva zrážanie ceny - práce naopak - už dosiahli prakticky tu ...Zobrazit celý příspěvek

   Martin N.

   F-35A má štandardnú čakaciu dobu - 5 rokov.. Toľko sa čaká na akékoľvek lietadlo.

   Pri F-35A sa už neočakáva zrážanie ceny - práce naopak - už dosiahli prakticky tu najnižšiu plánovanú cenu - ta cena pôjde už len hore vplyvom inflácie.

   Znižovanie náhradných dielov - už dnes keď objednáte tak dostanete block 4. V roku 2027, väčšinou s 3 ročnou zárukou kedy neplatíte za diely nič. - teda prvá platba za diely by bola v roku 2030-31 a keďže by neprišli všetky stíhačky v prvom roku - tak by to len postupne nabiehalo.

   Reálne ponechaním Gripen C získate max 7 rokov bez potreby obrovskej generálky - lietadlá sú stavané na 30 rokov. Potom bude treba objednať nové.

   Kúpiť Gripen E, potom ho predať následne kúpiť F-35A je s prepáčením najväčšia hlúposť a nehospodarnosť akú som počul.
   Je to rovnaké ako si kúpiť nové auto po pol roku ho predať s krásnou 30-40% stratou a následne si kúpiť nové.

   Lebo nič iné by sa nestalo a 5 rokov pri stíhačke je ako pol roka pri aute.
   Plus predávať "cudzie" lietadlá je ťachšie - napríklad Chorvátsko tak chceli kúpiť staršie F-16 z Izraela a dostalo stopku od výrobcu USA. (Inokedy zase USA takýto predaj povolilo).

   Cena F-35A je nižšia ako pri Gripen E - za tak mali dobu vlastne nič neušetríte..Skrýt celý příspěvek

   • Martin N.
    13:17 13.07.2022

    Nerozumíme si. Je třeba na to koukat z většího rozhledu. Za 2 roky končí pronájem. Jestli je čekačka na F-35 třeba 5 let, kdy je budeme mít reálně my? Nesouhlasím, cena je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nerozumíme si. Je třeba na to koukat z většího rozhledu. Za 2 roky končí pronájem. Jestli je čekačka na F-35 třeba 5 let, kdy je budeme mít reálně my?

    Nesouhlasím, cena je neustále pohyblivá u všeho. Je nesmysl tvrdit, že letadlo se kterým se bude počítat až do roku 2070 má jasně danou minimální cenu a ta se bude lišit jen vlivem inflace, případně deflace. Tohle je nesmysl. Budou za tu dobu i jiné státy a jiné firmy, které budou chtít na F-35 odpovědět, i když teď třeba zrovna nejsou. Ale cena pevná prostě nebude, už jen tím až se dostane úplně na všechny. Když dojde k nasycení všech zákazníků, co bude potom? Ukončí se výroba? Propustí se lidi? Ta cena bude ještě výhodnější, ta rezerva tam je.

    Reálné ponechání Gripenů C nám na 7 let, teoreticky získá čas na stavbu několika letišť pro F-35. Pak je hodíme do šrotu nebo je prodáme na náhradní díly. Je to fuk, ale potřebujeme postavit letiště a připravit zázemí.

    Koupit Gripen E - 12ks, pak ho prodat a následně koupit F-35.
    Ano je to kravina, přiznávám, ale menší než za 2 roky koupit 24ks F-35 na které není letiště, piloti, prostě nic. Armáda potřebuje vybavit další složky, nemáme protiraketovou ochranu, Rusko válčí v podstatě se sousedem, je inflace 17% což někde od roku 1993 tady ještě nebylo, k tomu je tu covid zase na vzestupu, navíc už i v létě. Je tu energetická krize, která tu nebyla a Rusko nám drží přísun energiím. Nevim, jestli jsem na něco nezapomněl. Jo a jsme ještě dost zadlužený z předchozích let vlivem covidových restrikcí. Takže situace je velmi vážná.
    A Gripeny E bych prodával a nakupoval F-35 jen tehdy, pokud by se celková situace značně zlepšila a nebolel by mě na nich prodělek. Třeba za 30 let, já nevim kdy se z toho, co je teď vyhrabeme. Copak jsem na hlavu, abych si koupil nový auto neměl na to, jako chudák, prodal ho a koupil zase jiný. Ale nebude mě bolet, pokud na to budu mít a auto po půl roce prodám a koupím jiný. Takhle to dělá poměrně dost lidí, co si to prostě můžou dovolit. Ale je jasný, že chudák, to prostě neudělá.
    Nechápu, proč tu lidé chytají neuvěřitelně za slovo v každý kravině a nečtou mezi řádky? Teď ta doba na ta F-ka prostě fakt není. Tak vezmu aspoň něco, aby mi tu na muničáky a hlavní města nepadala dopravní letadla, ne? Pochybuju totiž o tom, že s F-35 někdy bude lítat bojovat někam do Ruska. Ale teď ať tady něco lítá a je mi fuk, co to je, když Rus nemá letadla.

    Jako štve mě i to, že se o F-35 mluví jen v superlativech. Jako, že jsou za stejnou cenu jako Gripeny E/F a že tam jsou stejné provozní náklady. A mají jen výhody, což není pravda. Třeba z F-35 si nikdo nevystřelí, pokud USA neprovede dálkové odsouhlasení a odblokování, takže se to dá normálně Hacknout. A jako já být Ruskem nebo Čínou a mě ohrožovat tahle letadla, na která já nemám leteckou odpověď, tak vynaložím všechny prostředky k jejich hacknutí, aby nejlíp s atomovkama padala na státy ze kterých vzlétla. Takže zlatý Gripeny, který nepodléhají nějakému takovému dálkové řízení. Navíc Gripeny tím, že jsou lehký dokážou manévry, co F-35 ani nedá. Jako jsou věci, kde mají navrch a nám na hlídání pouze ČR úplně stačí. Dyť se nechce, aby lítala útočné mise, tak co?Skrýt celý příspěvek

    • ggtt
     13:45 13.07.2022

     A nekonci ten prenajom v 2027 s opciou do 2029?

     A nekonci ten prenajom v 2027 s opciou do 2029?

    • darkstyle
     19:12 13.07.2022

     USA budú F-35 vyrábať ešte poriadne dlho a spojenci tiež.. Plán je do roku 2070 minimálne.. Vyrábať sa bude ešte v mnozstvach 150+ ks ešte v 40-tkach. My u nás na Slovensku máme ...Zobrazit celý příspěvek

     USA budú F-35 vyrábať ešte poriadne dlho a spojenci tiež..

     Plán je do roku 2070 minimálne..
     Vyrábať sa bude ešte v mnozstvach 150+ ks ešte v 40-tkach.

     My u nás na Slovensku máme také porekadlo - dokým nebol FB len tvoja rodina vedela aký si c*uj.

     Parafrazujem to na:
     Dokým ste sa neprihlásil na AN len Vaša rodina vedela ako sa v tom vôbec nevyznate.
     Prosím naštudujte si dote-cka, komplet celú diskusiu na palba.cz, začnite od najstaršieho príspevku ako ja.

     Potom sa prosím vráťte naspäť a môžme sa o tom porozprávať.

     Momentálne sú Vaše názoru utvorené rádoby "bleskom" - teda novinkami, ktoré vyhľadávajú senzáciu. Nie faktami.Skrýt celý příspěvek

    • Shania
     23:30 13.07.2022

     Kde jsi prosim cetl o dalkovem ovladani z USA? Nemam moc pocit, ze by jsi to pak nekdo chtel koupit...

     Kde jsi prosim cetl o dalkovem ovladani z USA? Nemam moc pocit, ze by jsi to pak nekdo chtel koupit...

     • Martin N.
      09:48 14.07.2022

      Nevim, kde to bylo víc rozebraný do hloubky, teď bych kecal... Ale teď hned zmínka je na militarywotchmagazin.c.m, český stránky asi ani nic podobnýho nikde nezmiňovali, takže to ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevim, kde to bylo víc rozebraný do hloubky, teď bych kecal...

      Ale teď hned zmínka je na militarywotchmagazin.c.m, český stránky asi ani nic podobnýho nikde nezmiňovali, takže to chce hledat na zahraničních odkazech.

      Vzpomínám, psali že to bonzuje amíkům. Takže na druhým konci, operátor nemusí povolit akci a pak, bez dálkového souhlasu s F-35 toho moc pilot neudělá, takže si ani na cíl nemusí vystřelit, pokud to USA neodsouhlasí. Což je minimálně otravný. Taky se to dá Hacknout.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      21:55 14.07.2022

      Martin N.

      Niekde niečo písali, žiaden dôkaz nedali.

      Tam je ten problém, nič podobné neexistuje.

      Martin N.

      Niekde niečo písali, žiaden dôkaz nedali.

      Tam je ten problém, nič podobné neexistuje.

  • Stonkeeper
   15:10 11.07.2022

   Kupovat E/F za desitky miliard + uprave zazemi jen na 10 let? To nezni jak dobrej deal.

   Kupovat E/F za desitky miliard + uprave zazemi jen na 10 let? To nezni jak dobrej deal.

  • TF_HU
   15:11 11.07.2022

   Už vidím voliče, jak v této zemi platí 12 Gripenů, jěště je modernizují a do 15 let nakupují znovu 24 F35. Ty woe, tak bohatá země co by si mohla dovolit takové vize nejsme ani ...Zobrazit celý příspěvek

   Už vidím voliče, jak v této zemi platí 12 Gripenů, jěště je modernizují a do 15 let nakupují znovu 24 F35. Ty woe, tak bohatá země co by si mohla dovolit takové vize nejsme ani náhodou. Nejlepší bude počkat, dokud stát nebude vyčerpaný...tak takto už čekáme dobrých 20 let...vlastně už při prvotním pořízení Gripenů jsme čekali a místo nákupu 24 ks jsme pronajali jen 12, protože stát nebyl v kondici. Tento pohled je přesně to, co nás tady likviduje a podílí se na vzniku obrovského vnitřního dluhu.Skrýt celý příspěvek

   • Martin N.
    11:43 13.07.2022

    Je hezké, že parafrázujete a kroutíte to jak se Vám to hodí a chytáte za slovíčka, ale nechápete souvislosti. Logicky ano letectvo se musí posunout, ale ne na úkor ostatního. ...Zobrazit celý příspěvek

    Je hezké, že parafrázujete a kroutíte to jak se Vám to hodí a chytáte za slovíčka, ale nechápete souvislosti.

    Logicky ano letectvo se musí posunout, ale ne na úkor ostatního. Reálná hrozba která nám teď hrozí je ze strany Ruska, kde letectvo je v tragické kondici, proto my v tuhle chvíli F-35 nepotřebujeme. Mnohem spíše nám hrozí zásah nějakou raketou. Takže jsou jiné části armády, které je třeba posílit co nejdřív, ne úplně teď za 2 dva roky letectvo.

    Je třeba pochopit, že F-35 je super, je to to nej, absolutní špička, co se dá v tuhle chvíli pro nás získat v oblasti letectví. Jenže je také třeba pochopit celkovou situaci ČR, prachy tady nejsou a jestli někdy trochu zase budou, pak se teprve může vymýšlet F-35 a třeba ne za 5-10 nebo jak píšete Vy za 15, ale třeba až za 30 let. Já píšu jen to, že v tuhle chvíli se to prostě zemi vůbec, ale vůbec nehodí a nebude se jí to hodit v příštích 5-10 let, protože se bude dostávat z těchhle největších srabů, do kterých nás zavlekl Covid, Rusové a naše nepřipravenost a nesoběstačnost v okamžiku, kdy Rusové ovládají pro nás, přímé zdroje na kterých jsme závislí.

    Hovoříte o době před 20 lety, jenže před 20 lety nebyla inflace 17%. A na prahu energetická krize co nemá obdoby. Teď je jiná situace.
    Teď běžte říct voličům, že mají v téhle brutální krizi vyhodit desítky miliard za 24ks F-35, na které nejsou letiště, nikdo s tím neumí lítat, a na nějakou dobu nás, až do vybudování nového letectva, nebude mít kdo chránit. Ale můžeme zkusit poprosit okolní státy, jestli nás na tu dobu zaštítí.

    Já to vidím takhle. Pokud se z toho za 5-10 nebo třeba i za 40 let trochu vyhrabeme a vyzbrojíme smysluplně i jiné složky, pak ať se pořídí teda ty F-35, jako teda standart. Ale rozhodně ne v tuhle chvíli, myslím tím teda za 2 roky, kdy skončí pronájem Gripenů C/D. Do té doby to prostě není v našem zájmu. Je to sakra logický. Nevim, co na tom kdo nechápe. Je super mít na dvoře mašinu F-35, jako machr, ale nevzlítne, díly mě k ní bude vozit V3S a hlavně mám nulovou ochranu, proti raketám.

    Proto radši budu brát za 2 roky horších, ale na Rusy dostačujících 12ks Gripenů, které umí startovat i z dálnice nebo zpevněného povrchu, než 24ks F-35 na který stejně nemám ani připravený letiště a vyškolený piloty. Jestli teď probíhá navíc válka. Tak je naprostá šílenost rozbagrovat letiště a v tuhle chvíli řešit přechod na F-35. A to že někde na leteckej den přistane na dráze provizorně nějaká F-35 nedokazuje to, že ty dráhy jsou připravené na jejich bojové nasazení.

    Takže tohle tady nemá smysl dál rozvádět a já jen doufám, že ve vládě budou při smyslech, až budou nakupovat letadla.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     15:29 13.07.2022

     Kde začať.. Neúmerne vysokú infláciu sme tu už mali - v 70tych rokoch. Taktiež aj ropné šoky v tom istom čase. V ČR je je možno taká vysoká inflácia - v USA je skoro ...Zobrazit celý příspěvek

     Kde začať..

     Neúmerne vysokú infláciu sme tu už mali - v 70tych rokoch. Taktiež aj ropné šoky v tom istom čase.

     V ČR je je možno taká vysoká inflácia - v USA je skoro polovičná.

     Gripen C má ACR vďaka opcii zaistené do 2029.
     Takže ACR má 7 rokov. Ak hovoríme, že prvé F-35A prídu o 5 rokov - teda 2027-2028.

     Aj F-35A vie štartovať z diaľnice.

     Piloti na F-35A ak prídu v roku 2027 pôjdu cvičiť do USA v roku 2025, aby mohli od prvého dňa využívať plne všetky možnosti lietadla.

     Všetky Vaše myšlienky tu už na AN boli X-krát vyvrátené. Žiaľ nemáte základné znalosti o F-35 a neviete presne čo vie a čo nevie.Skrýt celý příspěvek

     • Martin N.
      10:38 14.07.2022

      Kde začít? Nezlobte se, ale tohle zní hrozně naivně. inflace v 1991 -56,6% chudoba v Čechách byla přirovnávaná k chudobě v 50 letech. Cituji kupříkladu třeba ...Zobrazit celý příspěvek

      Kde začít? Nezlobte se, ale tohle zní hrozně naivně.

      inflace v 1991 -56,6% chudoba v Čechách byla přirovnávaná k chudobě v 50 letech.

      Cituji kupříkladu třeba militarywatchmagazine.c.m, který mám zrovna najitý, protože jsem hledal něco jiného, kde porovnávají Gripen E s F-35.
      "The Gripen also has the advantage of being able to land on makeshift runways including on regular traffic highways, where the F-35A needs pristine airfields to operate from, which is potentially highly valuable in a major war where airfields come under attack."
      Nevim tedy kde berete ty informace, že F-35A stačí na běžný provoz dálnice, já se s tím tvrzením třeba nikde nesetkal a rád bych si to přečetl, abych tedy tady nešířil nepravdu, tak jestli mě třeba nasměrujete.

      Zahraniční servery vůbec poukazují na nedostatky F-35 a tady v malé zemičce, kde to ani nelítá, to na AN někdo x-krát vyvrátí. Chápu, je to tu samý expert. Ano na tohle znalosti opravdu nemám.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      22:05 14.07.2022

      Martin N Napríklad F-35B vie štartovať prakticky na akomkoľvek povrchu. Stačí napríklad, aby tam napríklad pristál vrtuľník alebo to očistili. Čo sa týka Gripen C (nie E) - áno ...Zobrazit celý příspěvek

      Martin N

      Napríklad F-35B vie štartovať prakticky na akomkoľvek povrchu. Stačí napríklad, aby tam napríklad pristál vrtuľník alebo to očistili.

      Čo sa týka Gripen C (nie E) - áno vie pristáť na spevnenom povrchu a vzlietnuť. Zopakovať to môže menej ako 5 krát a potom musí ísť na základnu. Typujem Max 2-3.

      Je to podľa Vás dostatočný argument pri kúpe potenciálnych 24 ks na to? Podľa mňa vôbec.
      Lietadlá po bojových sorties kontrolu a to na poli neurobíte.
      Ako tam chcete doplnovať palivo??

      Sedliackym rozumom zistíte, že ide viac o marketing ako reálne použiteľnú vec.

      Relevantné zahraničné servery nič podobného nevedia - vy citujete zo servera čo má názov ako nejaký fishing mail. Až sa bojím na neho kliknúť..
      Ešte raz - DOTE začnite čítať a nie takéto serveri..Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:56 10.07.2022

  Rozhovor s bývalým velitelem ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor s bývalým velitelem letectva:
  https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:06 10.07.2022

   A pro úplnost, kde pan Verner pracuje nyní.
   https://feedit.cz/2021/05/24/s...

   A pro úplnost, kde pan Verner pracuje nyní.
   https://feedit.cz/2021/05/24/s...

  • Scotty
   22:23 10.07.2022

   Nazval bych to rozhovor s lobbistou Saabu...

   Nazval bych to rozhovor s lobbistou Saabu...

   • flanker.jirka
    21:10 11.07.2022

    :-) a ani takový lobbista se bojí vyčíslit přesnější provozní náklady, pouze u paliva naznačil rozdíl

    :-) a ani takový lobbista se bojí vyčíslit přesnější provozní náklady, pouze u paliva naznačil rozdíl

    • Scotty
     21:58 11.07.2022

     Pokud F-35 spotřebuje jen 1,7 krát víc jako Gripen je to výborný výsledek. Vzhledem k výkonu motoru a užitečnému zatížení F-35. Navíc mluví celou dobu o nákladech na Gripen C nebo ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud F-35 spotřebuje jen 1,7 krát víc jako Gripen je to výborný výsledek. Vzhledem k výkonu motoru a užitečnému zatížení F-35. Navíc mluví celou dobu o nákladech na Gripen C nebo E? Mám dojem že C, ale on přece nabízí E. Takže je to víc než zavádějící.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   00:41 11.07.2022

   Čo na to vlastne napísať.. Napríklad Pardubice - Ako mohli holandské stíhačky F-35A pôsobiť na Graf Ignatievo v Bulharsku a po nich to prebrali F-35A z USAF??? To Bulhari ...Zobrazit celý příspěvek

   Čo na to vlastne napísať..


   Napríklad Pardubice -
   Ako mohli holandské stíhačky F-35A pôsobiť na Graf Ignatievo v Bulharsku a po nich to prebrali F-35A z USAF???

   To Bulhari prerobili svoju leteckú základňu na takz. "Vernerovku" kvôli tomu, že im príde na pár mesiacov spojenci pomôcť s F-35???

   https://ac.nato.int/archive/20...

   Sám pán Saab poznamenal, že je základňa v Časlavi za životnosťou - teda ju bude potreba za stovky miliónov tak či tak prestavať..

   Aj Slovensko muselo za stovky miliónov prerobiť svoju základňu keď nakúpilo F-16 block 70/72..
   Aj Česko muselo nakúpiť za stovky miliónov eur do svojej základne veci keď si prenajalo Gripen C. A časť ako LINK 16 "hodí do koša" nech kúpi akúkoľvek stíhačku.

   Písať o nosnosti základne mi príde divné - vedia tam pristávať Airbus-i a Boeing-i - Vedia.. tak aká únosnosť či pevnosť preboha, ten pán rieši???

   Spotreba lietadlá??? Pri lietadle kde je spotreba fakt posledné čo sa pozerá - tak predajme tanky a nákupme Octavie nie??
   Pričom pán Verner tu spotrebu F-35A zjavne len odhaduje.
   Ale keď hovorí o spotrebe - čo taký dolet - ten už radšej nespomína. Čo schopnosť doletieť ku hranici a pôsobiť tam - kto bude pôsobiť dlhšie..
   Tieto oveľa dôležitejšie údaje samozrejme zamlči - všade tam zvíťazí F-35A..Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:26 11.07.2022

   V podstatě má pan Verner pravdu a za jiných okolností by jeho argumentace měla nějakou váhu, ale nyní je to jen chabý pokus SAABu o ovlivnění laické veřejnosti a skrze ní ovlivnit ...Zobrazit celý příspěvek

   V podstatě má pan Verner pravdu a za jiných okolností by jeho argumentace měla nějakou váhu, ale nyní je to jen chabý pokus SAABu o ovlivnění laické veřejnosti a skrze ní ovlivnit rozhodnutí politiků. Škoda jen, že tenhle rozhovor budou různí populisté z SPD, KSČM, Trikolóry a podobných stran nyní zneužívat k tomu aby mohli nadávat na nynější vládu.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   15:14 11.07.2022

   V tom článku je dobrý...prý dráha je špatná, musela by se spravit, Gripenům to nevadí :-) To je dobrý kolotoč...ta dráha by se musela spravit tak či tak, jedno jestli pro JAS nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   V tom článku je dobrý...prý dráha je špatná, musela by se spravit, Gripenům to nevadí :-) To je dobrý kolotoč...ta dráha by se musela spravit tak či tak, jedno jestli pro JAS nebo F35. Nikdo nemusí bourat základnu, nebude se bourat ani v Náměšti, kam přijdou americké vrtulníky místo ruských.Skrýt celý příspěvek

   • Pavka
    16:23 11.07.2022

    Bohužel jen málo lidí dnes věnuje jen "5 sekund" zamyšlení nad tím co slyší. Protože přesně tolik času stačí na to si uvědomit jak neskutečné kraviny tam plácá. S jeho profesním ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel jen málo lidí dnes věnuje jen "5 sekund" zamyšlení nad tím co slyší. Protože přesně tolik času stačí na to si uvědomit jak neskutečné kraviny tam plácá. S jeho profesním životopisem se nechce moc věřit že by to bylo omezeností, tedy zbývá úmysl upravit si fakta pro své potřeby což mi přijde morálně smutné, ale pochopitelné.

    K těm základnám hned na počátku sám tvrdí, že se na Čáslav od 50. let nesáhlo, že se tam v podstatě rozpadá dráha ale Gripenům to prý nevadí... Takže jako nové Gripeny bude možné provozovat dalších 40 let z tankodromu, aniž by se do základny vrazila jediná koruna? Ono i kdyby ta základna byla úplně nová, tak se stejně za 40 let v "normální" zemi bude opět hloubkově modernizovat a při tom je v podstatě jedno jestli z ní bude operovat Gripen nebo TIE Interceptor.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:11 11.07.2022

     :-D jak typické pro ex-generály :-D

     :-D jak typické pro ex-generály :-D

     • TF_HU
      15:22 12.07.2022

      Tak určitou proměnou by některé provozy na základně musely projít, bylo by to řádově v desítkách milionů, možná ve stovkách, ale rozhodně to nebude taková revoluce. Místo obecného ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak určitou proměnou by některé provozy na základně musely projít, bylo by to řádově v desítkách milionů, možná ve stovkách, ale rozhodně to nebude taková revoluce. Místo obecného tlachání by mohli hovořit o konkrétních potřebách (voják moc nemůže, politik zase nezná technické detaily).Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  02:17 09.07.2022

  SYN Nechce sa mi znova hľadať kde mám reagovať na ten Váš airmag, či ako sa volá ten plátok, ktorý tu neustále dávate. Ten Váš článok dáva ako zdroj ...Zobrazit celý příspěvek

  SYN

  Nechce sa mi znova hľadať kde mám reagovať na ten Váš airmag, či ako sa volá ten plátok, ktorý tu neustále dávate.

  Ten Váš článok dáva ako zdroj toto:

  https://www.defmin.fi/en/topic...

  Jasné tam píšu, že tých 9.4 MLD bola vládou autorizovaná suma za všetko lietadlá, support, rakety a podobne.

  Napríklad lietadlá sú tam ocenené na 4.703 MLD EUR čo je 73 miliónov EUR za kus - teda asi cca 78 mil dolárov..

  Ešte raz pán SYN_ čítajte prosím zdroje a nie populárne články, ktoré píšu "hlúposti". Inak ten článok bol správne napísaný - 9.4mld bodka. To že v tom odseku napísali, že všetko bude podpisovanie separatne - neznamená, že to v tej cene nie je.

  TakE máme u Finov potvrdenú oficiálne cenu 78 mil dolárov za kus.Skrýt celý příspěvek

 • Marky
  22:56 08.07.2022

  I ten místní bolševik měl v létě 1989 dost rozumu, aby nepodepsal nákupy na výměnu všech MiG-21 za 29 a SA-2 za S-300.... Po světě už radikální proAmi spojenci padají, ale tady si ...Zobrazit celý příspěvek

  I ten místní bolševik měl v létě 1989 dost rozumu, aby nepodepsal nákupy na výměnu všech MiG-21 za 29 a SA-2 za S-300....
  Po světě už radikální proAmi spojenci padají, ale tady si těch pár korupčníků myslí, že budou USA zachraňovat. Asi věří, že pak narychlo odjedou jak Tošovský (rozdal fofrem národní zlato), ale obávám se, že tam na ně vily, rychlá auta a dětské děvky čekat nebudou...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:03 08.07.2022

   Co to sem zase vlezlo?

   Co to sem zase vlezlo?

  • TF_HU
   08:13 09.07.2022

   Ty woe, jste si spletl diskuzi, ale ukrutně.

   Ty woe, jste si spletl diskuzi, ale ukrutně.

  • flanker.jirka
   13:16 09.07.2022

   Marky Uskutečnit se dohodnuté obchody o nákupech Migů 29, S 300 PMU a BUK M1-2 na začátku devadestých let, tak měla Ukrajina šanci získat na pomoc mnohem více, než jen jeden systém ...Zobrazit celý příspěvek

   Marky
   Uskutečnit se dohodnuté obchody o nákupech Migů 29, S 300 PMU a BUK M1-2 na začátku devadestých let, tak měla Ukrajina šanci získat na pomoc mnohem více, než jen jeden systém ze Slovenska. Bojová hodnota takové pomoci by byla mnohem vyšší než pár desítek nemodernizovaných T 72.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    22:12 09.07.2022

    flanker.jirka - teoretický áno...otázka ale je,koľko napr. s-300 by "prežilo" od roku 1990 do roku 2020 v ačr/ossr...lebo nejak neverím že by napr. ossr prevádzkovala 5-6 kompletov ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka - teoretický áno...otázka ale je,koľko napr. s-300 by "prežilo" od roku 1990 do roku 2020 v ačr/ossr...lebo nejak neverím že by napr. ossr prevádzkovala 5-6 kompletov s-300 doteraz...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     09:25 10.07.2022

     to by jste si raději nechali systémy KUB? :-)

     to by jste si raději nechali systémy KUB? :-)

     • HEKTOR
      19:25 10.07.2022

      flanker.jirka - to nie,len si myslím že by gro takejto techniky skončila ako "prebytočná" a bola by odpredaná...ak je reč o s-300,slovensko by viac ako 2 max 3 komplety ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka - to nie,len si myslím že by gro takejto techniky skončila ako "prebytočná" a bola by odpredaná...ak je reč o s-300,slovensko by viac ako 2 max 3 komplety neprevádzkovalo...
      a rovnako si nemyslím že by čr do dnešných dní používalo mig-29...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  09:05 08.07.2022

  Evidentně je min. na úrovni armády rozhodnuto, armádní expertní komise již předala své doporučení MO, teď je na politicích, aby rozhodli. A lze očekávat, že politici při zvážení ...Zobrazit celý příspěvek

  Evidentně je min. na úrovni armády rozhodnuto, armádní expertní komise již předala své doporučení MO, teď je na politicích, aby rozhodli.
  A lze očekávat, že politici při zvážení zahraničněpolitických a bezpečnostních zájmů ČR budou doporučení AČR respektovat.
  Takže F 35.
  https://www.denik.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   11:13 08.07.2022

   Snad se rozhoupou, když jim tam Visingr tvrdí, že je rozhodnuto už dva měsíce :-) „Je o tom rozhodnuto už dva měsíce. Z různých zdrojů mám potvrzené, že se bude jednat o letadla ...Zobrazit celý příspěvek

   Snad se rozhoupou, když jim tam Visingr tvrdí, že je rozhodnuto už dva měsíce :-)
   „Je o tom rozhodnuto už dva měsíce. Z různých zdrojů mám potvrzené, že se bude jednat o letadla F-35,“ uvedl vojenský analytik Lukáš Visingr.
   Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    11:25 08.07.2022

    On mluví o rozhodnutí vojenské komise, nikoliv vlády.

    On mluví o rozhodnutí vojenské komise, nikoliv vlády.

    • Poly
     12:02 08.07.2022

     Zmínil zajímavou myšlenku "Je to i politická zpráva, protože Američané tato letadla nedodávají každému, jen dobrým spojencům,“ přiblížil Visingr." Že by Thajsko a Indie byli ...Zobrazit celý příspěvek

     Zmínil zajímavou myšlenku

     "Je to i politická zpráva, protože Američané tato letadla nedodávají každému, jen dobrým spojencům,“ přiblížil Visingr."

     Že by Thajsko a Indie byli dobrými spojenci... to si teda moc nemyslím.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:14 08.07.2022

      USA si to myslí, potřebuje jihovýchod Asie přetáhnout na svou stranu proti Číně.

      USA si to myslí, potřebuje jihovýchod Asie přetáhnout na svou stranu proti Číně.

     • Nesher
      12:17 08.07.2022

      Indie je přirozeným spojencem v nastupujícím střetu s Čínou.
      U Thajska (oni jim nabídli F35?) může jít o strategii jak je definitivně přilákat do US tábora.

      Indie je přirozeným spojencem v nastupujícím střetu s Čínou.
      U Thajska (oni jim nabídli F35?) může jít o strategii jak je definitivně přilákat do US tábora.

     • Scotty
      13:33 08.07.2022

      Pokud vím tak se Američani ještě nerozhodli jestli vývoz F-35 do Thajska povolí.

      Pokud vím tak se Američani ještě nerozhodli jestli vývoz F-35 do Thajska povolí.

     • Poly
      21:30 08.07.2022

      Nesher flanker.jirka Ne, je to o tom, že F-35 dostane každý kdo to umí zaplatit a nehrozí že by se k technologiím dostali komouši a nebo fašisté. Na Indii byly opakovaně uvaleny ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      flanker.jirka

      Ne, je to o tom, že F-35 dostane každý kdo to umí zaplatit a nehrozí že by se k technologiím dostali komouši a nebo fašisté. Na Indii byly opakovaně uvaleny sankce. Některé stále trvají.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:52 08.07.2022

      To rozhodně není pravda. Turecko, člen Aliance i programu F-35, je nedostane.

      To rozhodně není pravda. Turecko, člen Aliance i programu F-35, je nedostane.

     • Poly
      10:47 09.07.2022

      Scotty
      Turecko je nedostalo z úplně jiných důvodů.

      Scotty
      Turecko je nedostalo z úplně jiných důvodů.

     • Scotty
      15:13 09.07.2022

      Nedostali je proto že nejsou pro Američany důvěryhodní.

      Nedostali je proto že nejsou pro Američany důvěryhodní.

     • flanker.jirka
      21:54 09.07.2022

      Scotty Poly
      Stopka F 35 do Turecka má přímou souvislost s jejich kšefty s Ruskem, nechtějí riskovat vyzrazení případných slabin F 35 do Ruska.

      Scotty Poly
      Stopka F 35 do Turecka má přímou souvislost s jejich kšefty s Ruskem, nechtějí riskovat vyzrazení případných slabin F 35 do Ruska.

    • flanker.jirka
     12:16 08.07.2022

     Nesher
     V tom případě švédský diplomat přišel s křížkem po funuse :-)

     Nesher
     V tom případě švédský diplomat přišel s křížkem po funuse :-)

     • Nesher
      12:40 08.07.2022

      Četl si ten článek na Czechiarforce.com? Podle něj se na to Švédové a BAE úplně vykašlali, zřejmě spoléhali na "osvědčené" metody BAE, ale evidentně jim nedošlo, že se doba trochu ...Zobrazit celý příspěvek

      Četl si ten článek na Czechiarforce.com? Podle něj se na to Švédové a BAE úplně vykašlali, zřejmě spoléhali na "osvědčené" metody BAE, ale evidentně jim nedošlo, že se doba trochu změnila.
      Ten trapný pokus jejich ambasadora nelze považovat za nic jiného než za snahu vytvořit tlak na vládu tím, že se dodá "munice" spojené slovensko -japonske opozici. Což je ve vztazích spřátelených zemí hodně za hranou. A proto také ta naštvaná reakce MO.
      Už jen proto by BAE měla být "persona non grata" nejen u stíhaček, ale obecně.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:52 08.07.2022

      Nesher Tak jste si ulevil, je Vám lépe? :-) nebo stále ještě při zmínce zkratky BAE budete psát hlouposti? :-) Premiér a ministryně obrany zmínili, že nákup stíhaček je politická ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Tak jste si ulevil, je Vám lépe? :-) nebo stále ještě při zmínce zkratky BAE budete psát hlouposti? :-)
      Premiér a ministryně obrany zmínili, že nákup stíhaček je politická věc a k tomu opozice prostě patří.
      To co dlouhodobě předvádí MO ČR taky není nic pěkného, je to neseriozní způsobo jednání. Najít jednu správně odpracovanou a nepřekroucenou zakázku je nadlidský úkol. Možná BAE došla trpělivost :-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:00 08.07.2022

      flanker.jirka
      Spíš jsou v BAE značně zklamaní že jejich "oblíbené" přesvědčovací metody tentokrát nezabraly.

      flanker.jirka
      Spíš jsou v BAE značně zklamaní že jejich "oblíbené" přesvědčovací metody tentokrát nezabraly.

     • Nesher
      18:15 08.07.2022

      Flanker Nikoliv, je jsem konstatoval zřejmé. Za BAE se táhne tolik korupčních skandálů (a nejen u nás), že by se to mělo brát v úvahu. Např. v případě Gripenu všude kde ho zavedli ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Nikoliv, je jsem konstatoval zřejmé. Za BAE se táhne tolik korupčních skandálů (a nejen u nás), že by se to mělo brát v úvahu. Např. v případě Gripenu všude kde ho zavedli to páchlo korupcí.
      A baví mě jak tu největší "bojovník za suverenitu", který osočuje poradce premiéra, že je cituji "agent cizí moci", obhajuje takové zcela nestandardní jednání švédského ambasadora.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:25 08.07.2022

      Nesher Za kterou velkou zbrojovkou korupce netáhne? :-) V tomto ohledu je to o "poptávce" na druhé straně spočívající v těch co o tom rozhodují. Komentovat českou politickou scénu ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Za kterou velkou zbrojovkou korupce netáhne? :-) V tomto ohledu je to o "poptávce" na druhé straně spočívající v těch co o tom rozhodují.
      Komentovat českou politickou scénu se mi nechce, ukazuje se, že každý tam používá svoji vlastní podobu populismu, jak lidé zprava, tak zleva. A to co vládní strany předvádí po volbách má také hodně velké rezervy.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:01 08.07.2022

      Flanker Za každou, ale BAE, ale vede. Jinak když nechceš komentovat politickou scénu, tak proč to každou chvíli děláš? Navíc tady nejde jen o BAE, které dělá ta Švédy špinavou ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Za každou, ale BAE, ale vede.
      Jinak když nechceš komentovat politickou scénu, tak proč to každou chvíli děláš?
      Navíc tady nejde jen o BAE, které dělá ta Švédy špinavou práci, aby se oni mohli tvářit skandinávsky čiští, ale o to co předvedl jejich ambasador.
      Populismus, tedy nějaká reflexe toho co chce "lid" je daná každé vládě. Jde o míru.
      Byť podle mě se dav mýlí vždy, ale s tím se nic dělat nedá.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:40 08.07.2022

      Nesher
      Kde a co komentuji?

      Nesher
      Kde a co komentuji?

     • Shania
      13:28 09.07.2022

      Tak je asi zcela jasne, proc Svedi nedali zadnou nabiku, proste zadnou konkurence schopnou nemaji, muzou slibit jen stroj ve fazi prototypu. Proto se jim nikde nedari a hraji o ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak je asi zcela jasne, proc Svedi nedali zadnou nabiku, proste zadnou konkurence schopnou nemaji, muzou slibit jen stroj ve fazi prototypu. Proto se jim nikde nedari a hraji o cas, cim pozdeji rozhodnuti bude, tim vic casu maji na to ukazat neco vic...

      Pokud by neco meli, tak uz tu dlouho lobuji, aby jsme ve spolupraci s nimi spolupracovali...Skrýt celý příspěvek

     • Marky
      15:14 09.07.2022

      @Shania Sériové Gripeny E už byly dodány a výroba běží, tak nelži. K údajné nenabídce. Ve slušných zemích to funguje tak, že se vytvoří poptávka a firmy poté rozesílají nabídky. ...Zobrazit celý příspěvek

      @Shania Sériové Gripeny E už byly dodány a výroba běží, tak nelži.
      K údajné nenabídce. Ve slušných zemích to funguje tak, že se vytvoří poptávka a firmy poté rozesílají nabídky. Tady se zas hledá, jak se slušnému tendru vyhnout.
      Lockheed má odsouzené za korupci, ale to je stejně jen špičička ledovce. Americká korupce je totiž systémová a zcela prorostlá celým západním společenstvím. Jde to daleko za rámec lobingu nebo nějakých úplatečků..Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:46 09.07.2022

      Shania
      Existoval nějaký termín pro podání nabídek? Byll třeba někdo osloven?

      Shania
      Existoval nějaký termín pro podání nabídek? Byll třeba někdo osloven?

     • Shania
      18:31 09.07.2022

      Marky/Luky: no jasne, seriova vyroba bezi a ty stroje maji nalitano parset hodin... az budou mit tak 100 000, tak dej vedet.

      Marky/Luky: no jasne, seriova vyroba bezi a ty stroje maji nalitano parset hodin... az budou mit tak 100 000, tak dej vedet.

     • Marky
      20:21 09.07.2022

      ... tak zrovna F414 bylo vyrobeno přes 1600 kusů a nalétaly už víc než 5 milionů letových hodin (s předchozí variantou motoru přes 18 milionů), takže o motor bych se nebál a to ...Zobrazit celý příspěvek

      ... tak zrovna F414 bylo vyrobeno přes 1600 kusů a nalétaly už víc než 5 milionů letových hodin (s předchozí variantou motoru přes 18 milionů), takže o motor bych se nebál a to ostatní taky nevzniklo na zelený louce. Takže klidně můžeš sledovat, jak se strojům budou bez katastrov navyšovat letový hodiny a přemítat o tom, jak je sice F-35 napěchovaná vším možným "přelomovým", ale když je zadání problematický, tak z toho bezproblémový letadlo nemá šanci vzniknout. Jo, ten projekt je příliš velký na to, aby ho nechali padnout, budou do toho lít další a další prachy a nakonec to nějak fungovat bude. Jen budeš muset to a ono častěji měnit, tu a tam se v tichosti omezí nějaká procedura (na papíře to furt bude boží!) a pak a tak...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:51 09.07.2022

      Marky Tak nech sa páči, vytiahnem Vám motor z golfa III a pridám k tomu kanister benzínu a prosím dovezte mi 2 palety tovaru z Bratislavy do Prahy - Bude to stačiť?? Vôbec.. Pri ...Zobrazit celý příspěvek

      Marky

      Tak nech sa páči, vytiahnem Vám motor z golfa III a pridám k tomu kanister benzínu a prosím dovezte mi 2 palety tovaru z Bratislavy do Prahy - Bude to stačiť??

      Vôbec..

      Pri F-35A - inak najspoľahlivejšie bojovej stíhačke súčastnosti - nikdy nezlyhal motor, keď sa stala nehoda.
      Ani SU-57 nezlyhal motor keď padla prvá sériová pri odovzdávaní..

      Žiaľ Bohu, ste si veľmi pomýlil diskusiu a zrovna Shania je tu asi č.2 čo sa týka vedomosti po Balmovi. Jediné čo momentálne robíte je, že sa zhadzujete pred ostatnými podobnými príspevkami alá idnes.Skrýt celý příspěvek

     • Marky
      21:13 09.07.2022

      @darkstyle Sám se ztrapňuješ dost temným stylem - tímto způsobem Gripen E fakt nevznikal, tak si to představují jen mimina. Víš ono hltat PR o F-35 není vůbec žádný umění, na ...Zobrazit celý příspěvek

      @darkstyle Sám se ztrapňuješ dost temným stylem - tímto způsobem Gripen E fakt nevznikal, tak si to představují jen mimina. Víš ono hltat PR o F-35 není vůbec žádný umění, na F-16.net je o něm dost vláken, vlastně je ho plný internet. Lidem pak ale chybí přehled a nejsou schopni sledovat další události v letectví...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:59 09.07.2022

      darkstyle
      To jste popsal vznik vaší verze F 16

      darkstyle
      To jste popsal vznik vaší verze F 16

     • Scotty
      23:12 09.07.2022

      Marky Gripen E vznikal tak aby se alespoň v něčem mohl přiblížit posledním verzím F-16. Proto se to letadlo muselo zvětšit a dostat výkonnější motor. Není to žádný konkurent ...Zobrazit celý příspěvek

      Marky
      Gripen E vznikal tak aby se alespoň v něčem mohl přiblížit posledním verzím F-16. Proto se to letadlo muselo zvětšit a dostat výkonnější motor. Není to žádný konkurent letadel páté generace. Zatím všechny relevantní tendry na pořízení nových letadel vyhrál F-35. Gripen E buď propadnul nebo se ani neúčastnil.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      13:11 10.07.2022

      Marky + Flanker Obaja ste nepochopili môj príspevok. Nepíšem o vzniku stíhačky, píšem o tom, že dobrý motor stíhačku nerobí.. Napriek dobrému motoru stíhačky padajú z úplne ...Zobrazit celý příspěvek

      Marky + Flanker

      Obaja ste nepochopili môj príspevok.

      Nepíšem o vzniku stíhačky, píšem o tom, že dobrý motor stíhačku nerobí..

      Napriek dobrému motoru stíhačky padajú z úplne iného dôvodu. Napríklad strata vedia pilota je 50% pádov strojov.

      O to išlo v mojom príspevku - je úplne jedno koľko miliónov km superhorneťácky motor nalietal - nalietal to v inej stíhačke..Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  07:06 08.07.2022

  Ak to tu už bolo tak sorry. Ale manipulovať s číslami sa dá aj vo ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak to tu už bolo tak sorry. Ale manipulovať s číslami sa dá aj vo Švajčiarsku

  https://www.idnes.cz/technet/v... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:41 08.07.2022

   Odněkud se naši politici museli potřebné triky naučit :-) Viz legendární Karel S. a jeho tvrzení "v zakázkách bývá ...Zobrazit celý příspěvek

   Odněkud se naši politici museli potřebné triky naučit :-)
   Viz legendární Karel S. a jeho tvrzení "v zakázkách bývá vata"
   https://www.top09.cz/co-delame... Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   14:44 08.07.2022

   Nezapočítanie AMRAAM-ov, ktoré Švajčiarsko má a započítanie Meteorov, ktoré pri inej stíhačke by Švajčiari museli kúpiť je úplne legitímne. To ich majú vyhodiť do jazera, len ...Zobrazit celý příspěvek

   Nezapočítanie AMRAAM-ov, ktoré Švajčiarsko má a započítanie Meteorov, ktoré pri inej stíhačke by Švajčiari museli kúpiť je úplne legitímne. To ich majú vyhodiť do jazera, len preto, že ich už majú??

   Tá Fínska cena za rok stíhačky môže a nemusí byť správna - koľko letových hodín s tým plánujú lietať? Platy sú vo Fínsku nižšie aj od USA aj od Nórska.
   Napríklad platy tvoria 50% letovku pri F-16 v USAF.

   Fini aj Svajčiari kupujú blok 4 - ten už má byť odladený a jeho letovka by mala klesnúť - už len z princípu, že sa na ňom nebudú robiť neustále upgrady.

   Aj pri Gripen E museli počítať haus numero ako pri F-35A čo sa týka budúcej letovky - tu nepoznáme oveľa viac ako pri F-35A.

   Nevidím však absolútne žiadnu korupciu.
   To, že správu vypustili na začiatku prázdnin - to je tá korupcia?? Takže mali počkať radšej do septembra, aby vyšli články typu - ministerstvo zatajuje správu celé leto, malo ju už hotovú pred letom ???Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    07:19 09.07.2022

    Ano, to souhlasí, švýcaři by měli mít C-7 Amraamy, a to dokonce celkem "čerstvé": "Back in 2010, at an estimated cost of 318M USD, the Government of Switzerland requested the ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, to souhlasí, švýcaři by měli mít C-7 Amraamy, a to dokonce celkem "čerstvé":

    "Back in 2010, at an estimated cost of 318M USD, the Government of Switzerland requested the purchase of 150 AIM-120C-7 AMRAAM, 6 AIM-120C-7 Telemetry Missiles, 24 AIM-120C-7 Captive Air Training Missiles, 1 spare Missile Guidance Section, missile containers, weapon system support equipment, spare and repair parts, publications and technical documents, repair and return, depot maintenance, training and training equipment, U.S. Government and contractor technical support services, and other related elements of logistics and program support. A first batch of equipment was delivered to Payerne Air Base, using a U.S. Air Force C-17A #07-7175 flying as RCH386, on Sept. 21, 2016."Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  07:01 08.07.2022

  Môj názor na problematiku nákupu zbraní. V podstate existujú dve možnosti - kúpiť najlepšie zbrane aké existujú (napr. F-35) alebo vynikajúce zbrane (napr. Gripen E). Ja som za ...Zobrazit celý příspěvek

  Môj názor na problematiku nákupu zbraní.
  V podstate existujú dve možnosti - kúpiť najlepšie zbrane aké existujú (napr. F-35) alebo vynikajúce zbrane (napr. Gripen E). Ja som za druhú možnosť - vynikajúce zbrane sú lacnejšie ako najlepšie zbrane so všetkým čo s tým súvisí - mám na mysli väčší počet vynikajúcich zbraní ako menší počet najlepších. Kupovať najlepšie zbrane v rozumnom počte je na Slovensku a Česku na rozdiel od Poliakov prípadne Maďarov nepriechodne - mám na mysli "posratosť" mentality našich dvoch národov. Populizmus je samozrejme aj v Poľsku a Maďarsku ale v prípade armády vládne aj opozičné strany majú cca rovnaký názor. To v Česko-Slovensku ak by bolo referendum o zrušení armády, nebol by som prekvapený, ak by vyhrali zástancovia zrušenia armády.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:51 08.07.2022

   Já osobně jsem zastáncem názoru, že Gripen E by byl ideální stroj pro potřeby AČR. Nicméně, samotný výrobce dodává, že Gripen E dosáhne operačních a technických schopností až kolem ...Zobrazit celý příspěvek

   Já osobně jsem zastáncem názoru, že Gripen E by byl ideální stroj pro potřeby AČR.
   Nicméně, samotný výrobce dodává, že Gripen E dosáhne operačních a technických schopností až kolem roku 2025, pokud vše půjde dobře.
   To znamená, že až teprve v roce 2025 se budou znát aspoň přibližné reálné schopnosti Gripenu E a jeho výrobní či provozní cena. A to už je moc pozdě.
   Dále Gripen E AČR zatím nikdo nenabídl a Švédové snad nebyli ani osloveni.
   Takže realita je asi taková.
   AČR a Vláda ČR chce 24 ks nadzvuků, vypadá to, že L-159 budou končit, nadzvuky je potřeba objednat tenhle rok, což se nestíhá, takže nejpozději příští rok, a jelikož o dvoumotorácích se ani nemluví, tak to znamená že na výběr je pouze F-35, F-16 nebo odkoupit a modernizovat olétané Gripeny C.Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    09:35 08.07.2022

    Pokud jde o penize, tak Grypen E je naprosta neznama, s minimem testovani. Je to jako prodat super hornet jako vylepseny hornet, s tim ze celej prvni blok byla prestupna serie. ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud jde o penize, tak Grypen E je naprosta neznama, s minimem testovani.
    Je to jako prodat super hornet jako vylepseny hornet, s tim ze celej prvni blok byla prestupna serie. Takze tu jsou velka rizika, ktera uz jsou u F-35 z velke casti znama...Skrýt celý příspěvek

    • Pavka
     12:30 08.07.2022

     Ano, nevím proč je tak těžké pochopit že Gripen E v této době představuje riziko bez ohledu na jeho výkony. Nejdříve za 5-10 let budeme vědět jestli je to alespoň skutečně ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, nevím proč je tak těžké pochopit že Gripen E v této době představuje riziko bez ohledu na jeho výkony. Nejdříve za 5-10 let budeme vědět jestli je to alespoň skutečně spolehlivý stroj, když už nic moc jiného, což víme už teď. Přitom na trhu zavedená konkurence je.

     Také mě nepřestává fascinovat (no vlastně už tolik ne) jak zapracovala propaganda ke Gripenu C i E, která dokázala vyvolat takový zájem stroj, který podle všech měřítek disponuje v nejlepším případě pouze průměrnými parametry. Jako dokážu toto jednání pochopit u L-159, protože to je alespoň "náš" výrobek. V té až fanatické adoraci Gripenů jsou zcela ignorovány zkušenosti z podobných projektů v minulosti, kupř:

     č.1: L-39 byl špičkový stroj ve své kategorii, což mimo jiné prokázaly jeho prodejní a provozní úspěchy a to i na západě. Jak dopadl projekt jeho "vylepšení na další level" L-159 již víme.

     č.2: Mig-29 byl špičkový stroj ve své kategorii, což mimo jiné prokázaly jeho prodejní a provozní úspěchy a to i na západě. Jak dopadl projekt jeho "vylepšení na další level" Mig-35 již víme.

     .. ale projekt Gripen E najednou má být úplně něco jiného? Napovídá tomu něco z toho co se dosud stalo?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:52 08.07.2022

      Tak je to primárně dáno tím, že v AČR Gripeny C/D sloužili poměrně dlouho a dobře. Takže díky tomu tady jsou zapsány tyto stroje kladně. Gripen E má být větší Gripen C a má mít ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak je to primárně dáno tím, že v AČR Gripeny C/D sloužili poměrně dlouho a dobře. Takže díky tomu tady jsou zapsány tyto stroje kladně. Gripen E má být větší Gripen C a má mít daleko více operačních možností než Gripen C. Tak se logicky nabízí, že by se tímto stroje mělo pokračovat.
      Bohužel se ovšem na druhou stranu zapomíná, že ČR potažmo AČR není vlastníkem letounu Gripenu C a tudíž se nemusí postupovat logicky.Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      13:08 08.07.2022

      No podle této logiky, byl v podstatě jediný bojový stroj, na který se v našem letectvu vysloveně nadávalo, Avia S-199. No a pořád dokola poukazuji na to že právě to "zvětšení a ...Zobrazit celý příspěvek

      No podle této logiky, byl v podstatě jediný bojový stroj, na který se v našem letectvu vysloveně nadávalo, Avia S-199.

      No a pořád dokola poukazuji na to že právě to "zvětšení a zvýšení operačních možností" u něčeho, co se ukázalo jako optimální, bylo právě tím hlavním kamenem úrazu.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    12:18 08.07.2022

    Navíc tam jsou i prvky, které se nikde nepoužívají. Třeba opěvovaný radar Raven ES-05 nepoužívá nikdo. Ten by mimochodem měl jít naroubovat na C/D.

    Navíc tam jsou i prvky, které se nikde nepoužívají. Třeba opěvovaný radar Raven ES-05 nepoužívá nikdo. Ten by mimochodem měl jít naroubovat na C/D.

    • Scotty
     13:29 08.07.2022

     Nejde. Pro Gripen C museli vyvíjet jiný AESA radar.

     Nejde. Pro Gripen C museli vyvíjet jiný AESA radar.

     • flanker.jirka
      23:44 08.07.2022

      AESA radar pro Gripen C je úprava stávajícího radaru o novou anténu, realizované je to z důvodu nižší ekonomické náročnosti modernizace při využtí stávajících komponent radaru. ...Zobrazit celý příspěvek

      AESA radar pro Gripen C je úprava stávajícího radaru o novou anténu, realizované je to z důvodu nižší ekonomické náročnosti modernizace při využtí stávajících komponent radaru. Instalovat tam kompletně celý nový ES 05, který se od začátku testuje na jedné upravené spráce Gripenu by bylo mnohem dražší.
      Modernizací PS 05 využijete velkou část stávající zástavby radaru a získáte výhody AESA technologie. Ideální řešení pro mid life upgrade letadel. Za málo peněž více muziky.Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      13:35 09.07.2022

      A stale jsou to srovnatelne radary s radarem F-35 ze, nic naplat, ze US maji vic jak dve dekady naskok, je to uz nekolikata generace, ma vetsi antenu a daleko lepsi sensor fusion. ...Zobrazit celý příspěvek

      A stale jsou to srovnatelne radary s radarem F-35 ze, nic naplat, ze US maji vic jak dve dekady naskok, je to uz nekolikata generace, ma vetsi antenu a daleko lepsi sensor fusion. Tim nerikam ze Raven je spatny, dotahuje se na PESA Eurofigteru, ale na AN/APG-81 fakt nema, na toz na cely zbranovy system...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:15 09.07.2022

      flanker.jirka
      Zjistili že Raven z Éčka se v Céčku nedá uchladit. To byl to primární problém.

      flanker.jirka
      Zjistili že Raven z Éčka se v Céčku nedá uchladit. To byl to primární problém.

     • flanker.jirka
      17:50 09.07.2022

      Scotty Raven ještě používá staré polovodičové substráty GaAs, anténa pro Gripen C je už na GaN technologii. Chlazení nové palubní elektroniky je čím dál větším problémem, je toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Raven ještě používá staré polovodičové substráty GaAs, anténa pro Gripen C je už na GaN technologii.
      Chlazení nové palubní elektroniky je čím dál větším problémem, je toho v těch mašinach čím dál více.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:53 09.07.2022

      Shania APG 81 je dost dobrý. Jak si na tom stojí ES 05 proti starému ECR 90 netuším, máte k tomu nějaké odkazy? On ES 05 je až nápadně podobný s AESA anténou pro EFT od firmy ...Zobrazit celý příspěvek

      Shania
      APG 81 je dost dobrý. Jak si na tom stojí ES 05 proti starému ECR 90 netuším, máte k tomu nějaké odkazy? On ES 05 je až nápadně podobný s AESA anténou pro EFT od firmy Leonardo.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:46 08.07.2022

   alexa123
   Na provoz F 35 naše ekonomika má, jen se nesmí politici bát. A nyní panuje i v parlamentu názorová shoda na investice do armády (až na ruského trolla Okamuru).

   alexa123
   Na provoz F 35 naše ekonomika má, jen se nesmí politici bát. A nyní panuje i v parlamentu názorová shoda na investice do armády (až na ruského trolla Okamuru).

   • alexa123
    09:25 08.07.2022

    flanker.jirka Na provoz F 35 naše ekonomika má, jen se nesmí politici bát.... Na provoz F35 vaša ekonomika možno má. Ale má aj na provoz nových tankov, nových Caesarov, nových ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka
    Na provoz F 35 naše ekonomika má, jen se nesmí politici bát....

    Na provoz F35 vaša ekonomika možno má. Ale má aj na provoz nových tankov, nových Caesarov, nových BVP, nových samohýbných mínometov, nových vrtuľníkov, ... - neviem na čo som zabudol. Obávam sa že na toto všetko v priebehu niekoľkých rokov vaša ekonomika nemá. podobne ako Slovenská ekonomika.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     11:14 08.07.2022

     Proč by to měl být problém? AČR zas tak moc počty techniky nenavyšuje. Nyní více méně má AČR v plánu nahrazovat starou techniku. To znamená, že zdroje a finance co byli vyčleněny ...Zobrazit celý příspěvek

     Proč by to měl být problém? AČR zas tak moc počty techniky nenavyšuje. Nyní více méně má AČR v plánu nahrazovat starou techniku. To znamená, že zdroje a finance co byli vyčleněny na provoz staré techniky se přesunou na financování provozu té nové.
     Jako asi ano provozní náklady vzrostou, ale osobně si nemyslím, že by to bylo nějak moc markantní navýšení. Ono provozovat tu starou techniku taky nebylo zrovna levné.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:22 08.07.2022

     alexa123 Při nákupu většiny techniky se nezohledňuje pouze pořizovací cena. Každý správný hospodář si musí být vědom toho, že musí dát dohromady i rámcovou cenu životního cyklu při ...Zobrazit celý příspěvek

     alexa123
     Při nákupu většiny techniky se nezohledňuje pouze pořizovací cena. Každý správný hospodář si musí být vědom toho, že musí dát dohromady i rámcovou cenu životního cyklu při předpokládáném způsobu použití techniky. Také se vytváří takové věci jako analýza rizik každé zakázky.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     08:16 09.07.2022

     Ano, má. To se nemusíte bát.

     Ano, má. To se nemusíte bát.

  • Scotty
   09:26 08.07.2022

   Gripen E není vynikající....

   Gripen E není vynikající....

   • alexa123
    11:10 08.07.2022

    Scotty
    Gripen E není vynikající....

    A dôvod?

    Scotty
    Gripen E není vynikající....

    A dôvod?

    • flanker.jirka
     12:23 08.07.2022

     To je přece jasné, napsal to Scotty :-)

     To je přece jasné, napsal to Scotty :-)

    • Scotty
     13:20 08.07.2022

     Nikdo neví co vlastně Gripen E dokáže nebo ne. Případně jaký je. Víme jen to že se švédská vláda do jejich dalšího objednání právě nehrne. Patrně si chtějí radši počkat na stroj ...Zobrazit celý příspěvek

     Nikdo neví co vlastně Gripen E dokáže nebo ne. Případně jaký je. Víme jen to že se švédská vláda do jejich dalšího objednání právě nehrne. Patrně si chtějí radši počkat na stroj páté generace... To není zrovna ideální reklama.Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      13:36 08.07.2022

      Scotty: Kde jen jsme toto už viděli? ;-)

      Scotty: Kde jen jsme toto už viděli? ;-)

     • flanker.jirka
      23:45 08.07.2022

      Pavka
      L 159? :-)

      Pavka
      L 159? :-)

  • Danik
   11:27 08.07.2022

   Nevím jak u Vás, ale u nás má armáda asi 80% důvěru veřejnosti, tedy nejvíce ze všech státních institucí. Gripen E je letoun o kterém zatím víme minimum, jestli je vynikající ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím jak u Vás, ale u nás má armáda asi 80% důvěru veřejnosti, tedy nejvíce ze všech státních institucí. Gripen E je letoun o kterém zatím víme minimum, jestli je vynikající nevíme. Gripen C/D u nás sloužil dobře, ovšem už je za zenitem a našich 14 strojů je dost olítaných.

   ČR není SR. Operujeme s 2,5 násobným HDP a přitom struktura OS je podobná. 24ks F-35 nebude při 2% HDP problém.Skrýt celý příspěvek

   • alexa123
    12:08 08.07.2022

    Danik ... u nás má armáda asi 80% důvěru veřejnosti ... Ak je to tak, tak nechápem prečo nie ste X rokov schopní dávať na obranu 2% HDP. Pri 80% dôvere občanov v armádu by ste ...Zobrazit celý příspěvek

    Danik
    ... u nás má armáda asi 80% důvěru veřejnosti ...
    Ak je to tak, tak nechápem prečo nie ste X rokov schopní dávať na obranu 2% HDP. Pri 80% dôvere občanov v armádu by ste nemali mať problém dávať na armádu aj cca 2,5% HDP. Nekončí vaša dôvera v armádu a jeho rozpočtu náhodou vo chvíli, keď cena rohlíkov, chleba, hypoték, úverov, elektriny, plynu apod apod "vystrelí" o 15% ??? Podľa mňa áno podobne ako na Slovensku. Na rozdiel od Poliakov prípadne Maďarov - oni zvýšenie cien predýchaju a 2-2,5% HDP na obranu dajú. Prieskumy verejnej mienky je jedná vec, realita je druhá vec.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     12:31 08.07.2022

     Možná proto, že tu byly u moci x let populisté a obecně byl ten pocit, že velkou armádu nepotřebujeme jelikož "válka nebude". Nebyl politický ani občanský tlak na to brát armádu ...Zobrazit celý příspěvek

     Možná proto, že tu byly u moci x let populisté a obecně byl ten pocit, že velkou armádu nepotřebujeme jelikož "válka nebude". Nebyl politický ani občanský tlak na to brát armádu zodpovědně. To se se současným strachem mění. Minulý rok schodek rozpočtu 420 miliard korun. Rozhazovalo se na volebních dárcích.

     Jedna věc je rozpočet armády a druhá věc důvěra veřejnosti v ní. Psal jsem to zejména proto, že u nás by se armáda nezrušila.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3