Další pásová obrněná vozidla AMPV pro americkou armádu

Další pásová obrněná vozidla AMPV pro americkou armádu
AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicles) / Fort Stewart Public Affairs Office (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) pokračuje v postupné obměně svých zastaralých pásových obrněných transportérů (OT) M113. Za 750 milionů USD nakoupí další pásová vozidla AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicles). Rychlost výroby ale není nijak závratná – pohybuje se kolem sto obrněnců ročně.

Americká armáda doposud objednala víceúčelová obrněná vozidla AMPV za 1,6 miliardy USD – nová smlouva zajišťuje výrobu AMPV až do roku 2027. Počáteční sériová výroba LRIP (Low Rate Initial Production) začala v roce 2019, plná sériová výroba FRP (Full Rate Production) se rozběhla v srpnu minulého roku. Dva roky za plánem.

Aktuální oznámení neuvádí počet objednaných strojů. Ale jak připomíná portál Defense One, podle rozpočtových dokumentů Pentagonu (viz níže) armáda v aktuálním fiskálním roce (FY)2024 pořídí 91 a o rok později 81 AMPV. V každém z FY2026 a FY2027 získá 122 obrněnců. Ve FY2028 to bude 131 vozidel a v posledním plánovaném FY2029 87 vozidel. Změny jsou pochopitelně možné.

Dosud BAE Systems vyrobila a dodala 628 AMPV. Do roku 2029 bude objednáno a dodáno 1711 AMPV, z celkově plánovaných 3030 strojů. Při tomto tempu výroba AMPV skončí po roce 2040. Na druhou stranu celé ozbrojené síly Spojených států, včetně US Army, se soustředí na Pacifik. Tam AMPV moc uplatnění nenajdou. Takže Pentagon s výrobou AMPV nijak nespěchá.

Zajímavá je průměrná jednotková cena AMPV (nehledě na verzi) – ta není vůbec malá a dosahuje 6,9 milionu USD (160 milionů Kč). AMPV jsou ale mnohem více než obyčejné pásové OT. Z celkového plánovaného počtu AMPV představuje OT pouze 17 % vozidel.


Plán výroby AMPV do roku 2029; větší foto / Department of Defense Fiscal Year (FY) 2025 Budget Estimates

Vozidla AMPV se vyrábějí v několika variantách, včetně vozidel pro všeobecné použití M1283 General Purpose (plánováno 522 kusů), chceme-li univerzální OT. Dále jde o evakuační vozidlo M1284 Medical Evacuation (790), sanitní M1285 Medical Treatment (216), velitelské M1286 Mission Command (993) a samohybný minomet M1287 Mortar Carrier (386).

M1287 Mortar Carrier je bez-věžový samohybný minomet s ručně nabíjeným minometem ráže 120 milimetrů. Ideově vychází z původní minometné verze M113 (M1064).

Minulý týden BAE Systems představila prototyp AMPV s finským věžovým minometným komplexem NEMO. Americká armáda po testech zváží jeho zavedení do výzbroje. „V průběhu několika příštích měsíců armáda prototyp věžového minometu AMPV podrobí důkladnému hodnocení v terénu, aby označila jeho schopnosti v porovnání s tím, co by vojáci potřebovali na bojišti,“ uvádí BAE Systems.


Evakuační verze M1284 AMPV; větší foto / 50th Public Affairs Detachment

Dostřel minometu NEMO ráže 120 milimetrů je podle typu munice až deset kilometrů. Zbraň má nabíjecí poloautomat na 50 až 60 nábojů zajišťující maximální kadenci 10 ran za minutu. Věž je otočná. Pokud se však střílí v odměru (hlaveň natočená mimo podélnou osu vozidla), po výstřelu se věž s hlavní musí zpětně natočit zpět do nabíjecí polohy, tj. do podélné polohy nulového odměru (s podélnou osou vozidla). Pouze v této poloze lze nabít hlaveň. Po nabití se věž s hlavní natočí do nastaveného odměru.

Rychlost střelby deset ran za minutu se tedy dosahuje jen při nulovém nebo skoro nulovém odměru. Jinak klesá na šest ran za minutu. Reklamní materiály ukazují střelbu vždy v nulovém odměru nebo jemu blízkém, aby nebylo vidět, že věž se musí při střelbě natáčet do nabíjecí polohy. Pro dosažení požadované rychlostí palby se tedy musí natáčet s celým vozidlem, aby byl zajištěn nulový odměr věže.

Prototyp AMPV /NEMO je vybaven modulárním odnímatelným stropem ExMEP (External Mission Equipment Package) – ten umožňuje jednoduší integraci různých věžových systémů. BAE Systems například v říjnu představila AMPV v protiletadlové variantě s modulem RIwP (Reconfigurable Integrated-weapons Platform) a 30mm kanonem.


AMPV s minometem NEMO; větší foto / BAE Systems

Hlavním cílem AMPV je nahradit zastaralé M113 v obrněných brigádách ABCT (Armored Brigade Combat Team). Různé varianty M113 obvykle tvoří 30 % pásových vozidel v ABCT. Armáda poprvé zařadila M113 do výzbroje v roce 1960 a od té doby jich nakoupila tisíce v desítkách variant. Armáda poslala na Ukrajinu 300 vozidel M113.

ABCT jsou hlavní údernou sílou americké armády. Brigády se opírají o tanky Abrams, bojová vozidla pěchoty (BVP) Bradley, samohybné houfnice Paladin a nově víceúčelové AMPV.

„Vzhledem k rozsahu a působnosti rodiny vozidel M113 v rámci ABCT je AMPV pro armádu významným investičním rozhodnutím,“ řekl generálmajor Glenn Dean, programový ředitel pro pozemní bojové systémy. „Platforma nabízí vojákům lepší ochranu a schopnost přežití.“

AMPV sdílí společnou pohonnou jednotku a zavěšení s BVP Bradley a houfnicí M109A7 Paladin, což snižuje logistickou zátěž v rámci ABCT. AMPV jsou nově vyrobená, ale při jejich výrobě se využívají skladové zásoby některých komponentů Bradley, jako jsou motory a převodovky.

První brigádou zcela přezbrojenou na AMV je 1. obrněný brigádní bojový tým 3. pěší divize (1st Armored Brigade Combat Team, 3rd Infantry Division). Jednotka dokončila výcvik s AMPV minulý rok v červenci. Brigáda obdržela více než 130 vozidel AMPV.

Zdroj: Defense One

Nahlásit chybu v článku


Související články

AMPV: Americká armáda testuje nástupce transportérů M113

Britská firma BAE Systems předala v rámci vývojové a inženýrské fáze (EMD) první testovací prototypy ...

AMPV: Tažný kůň amerických obrněných jednotek vstupuje do služby

Příští měsíc firma BAE Systems začne po několika letech testování sériově vyrábět nová víceúčelová ...

První obrněný transportér AMPV pro americkou armádu

Britský koncern BAE Systems oficiálně předal americké armádě první víceúčelové obrněné vozidlo AMPV ...

Dekáda vývoje u konce. Obrněné transportéry AMPV ve službě americké armády

Americká armáda (US Army), konkrétně 1. obrněná brigáda (1st Armored Brigade Combat Team), 3. pěší ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • juko
  19:57 15.03.2024

  Ked prislo AMPV tak som si myslel, ze niekto urcite kupi tieto ampv a navari na nich vezu cim ziska lacne IFV. Ale pri tejto jednotkovej cene asi nie no :D

  Ked prislo AMPV tak som si myslel, ze niekto urcite kupi tieto ampv a navari na nich vezu cim ziska lacne IFV. Ale pri tejto jednotkovej cene asi nie no :D

 • Jergi
  15:16 15.03.2024

  Cena je obrovská skoro 7 miliónov za 50cal na veži no neviem...palebná sila rozhoduje to ukazuje aj Ukrajinské bojisko. AMOS by sa hodil viac ako NEMO na pásové vozidlo, každopádne ...Zobrazit celý příspěvek

  Cena je obrovská skoro 7 miliónov za 50cal na veži no neviem...palebná sila rozhoduje to ukazuje aj Ukrajinské bojisko. AMOS by sa hodil viac ako NEMO na pásové vozidlo, každopádne mi to vsuguje myšlienku že je škoda že sa vo veľkom nezaviedol v Československu PRÁM S . Jeho kadencia ktorá by mohla pri použití modernej munície dosiahnuť až 30rán/min by bola neprekonateľná.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   15:51 15.03.2024

   ste si prosím prečítal článok?

   Tých OT je tam koľko cca 1/3..
   Skoro 2x viac je tam veliteľských vozidiel..

   Evakuačných je tiež 1,5 viac..

   ste si prosím prečítal článok?

   Tých OT je tam koľko cca 1/3..
   Skoro 2x viac je tam veliteľských vozidiel..

   Evakuačných je tiež 1,5 viac..

   • Jergi
    16:09 15.03.2024

    Sak vyše 500 OT to je dost nie? na cene to nic nemení, že je to drahá platforma, medical výbava nestojí až toľko, hlavne keď je to evakuačné vozidlo...

    Sak vyše 500 OT to je dost nie? na cene to nic nemení, že je to drahá platforma, medical výbava nestojí až toľko, hlavne keď je to evakuačné vozidlo...

  • Jecchuss
   18:36 15.03.2024

   Pro srovnání - tohle AMPV, prakticky OT, stojí úplně stejně, jak Leopard 2A7+...
   Je to prostě drahý jako prase...

   Pro srovnání - tohle AMPV, prakticky OT, stojí úplně stejně, jak Leopard 2A7+...
   Je to prostě drahý jako prase...

   • pajo
    15:00 16.03.2024

    Keopard 2A8 stoji skoro 30mil eur (526mil eur za 18 ks): ...Zobrazit celý příspěvek

    Keopard 2A8 stoji skoro 30mil eur (526mil eur za 18 ks): https://armyrecognition.com/de...
    Dalsia objednavka na 105 ks ma byt za 2.3mil. eur.Skrýt celý příspěvek

    • pajo
     15:02 16.03.2024

     Moc som sa ponahlal: 2.3mld eur, takze jeden kus za cca 22mil eur.

     Moc som sa ponahlal: 2.3mld eur, takze jeden kus za cca 22mil eur.

     • Jergi
      15:01 17.03.2024

      Do ceny ma byť zahrnutý aj 5 ročný servis + náhradné diely, ale tie ceny idú hore závratným tempom tank vyše 22 miliónov to je extrém....

      Do ceny ma byť zahrnutý aj 5 ročný servis + náhradné diely, ale tie ceny idú hore závratným tempom tank vyše 22 miliónov to je extrém....

Načítám diskuzi...