Německé dilema: Jak dodat střely Taurus Ukrajině a neušpinit si ruce

Německé dilema: Jak dodat střely Taurus Ukrajině a neušpinit si ruce
Střela Taurus vedle víceúčelové stíhačky Eurofighter / Luftwaffe (Zvětšit)

Berlín předloni členům NATO nabídl: Předejte ukrajinským ozbrojeným silám zbraně sovětské výroby výměnou za modernější německou techniku. Této příležitosti využilo několik zemí, včetně České republiky, která vyměnila sovětské tanky T-72 za německé Leopardy 2A4. Tento koncept se postupně přestal využívat, ať už z důvodu vyčerpání zásob nebo kvůli přechodu na západní zbraňové systémy ze strany Ukrajinců. Německá neochota dodat Kyjevu řízené střely s plochou dráhou letu Taurus ovšem vrací tzv. „ringtauš“ do hry.

Kyjev již několik měsíců tlačí na spolkovou vládu, aby schválila předávku střel s plochou dráhou letu Taurus KEPD 350. Německý kancléř Olaf Scholz se však zdráhá svolit k vývozu ze dvou důvodů. Jak informovaly Armádní noviny, Berlín se zaprvé obává další eskalace konfliktu. Taurusy s doletem 500 kilometrů totiž mohou z ukrajinského území doletět až do Moskvy. Zadruhé, Německo upřednostňuje podporu v oblasti protivzdušné obrany a dělostřelectva.

Řízené střely pro Ukrajinu navíc rozdělují vládní koalici. Liberálové (FDP) a zelení (Die Grünen) předání podporují, ale sociální demokraté v čele s kancléřem Scholzem jsou většinově proti. Opoziční návrh na vývoz Taurusů byl v polovině ledna většinou německých zákonodárců odmítnut. Minulý týden zveřejnil hospodářský deník Handelsblatt informaci o nabídce Londýna založené na konceptu „ringtauš“ (německy Ringtausch – česky přibližně výměnný obchod). Spojené království má podle dohody získat německé rakety Taurus, zatímco ukrajinskému letectvu Londýn dodá další střely Storm Shadows.

„Jde o německý vývoz řízených střel Taurus do Velké Británie, což dá Londýnu volnost při dodávkách dalších střel Storm Shadows [ve Francii označovaných SCALP] na Ukrajinu,“ uvedl s odvoláním na německé diplomatické a vládní zdroje Handelsblatt. „Britská nabídka je na stole již několik týdnů... Olafu Scholzovi nabízí vítanou možnost, jak urovnat spory v koalici.“

Spolková tisková agentura DPA (Deutsche Presse-Agentur) navíc přinesla zprávu o zapojení Francie. „Uvažuje se o dodávkách řízených střel Taurus ze skladů Bundeswehru spojencům v NATO, jako je Velká Británie a Francie. Na oplátku tyto země předají své střely s plochou dráhou letu Storm Shadow a SCALP Ukrajině,“ informovala DPA.

Zpravodajský portál Tagesschau odhaduje francouzské zásoby raket SCALP na 400 kusů. Němci mají Taurusů o něco více, přibližně 500 (deník FAZ s odkazem na neoficiální odhady uvádí 600 – údajně mnohem menší počet je však provozuschopný). Spojené království má 700 až 1000 střel Storm Shadows.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Bombardéry B-2 odpálily střely JASSM-ER s doletem 900 kilometrů

V prosinci minulého roku stealth strategické bombardéry B-2 Spirit poprvé odpálily střely s plochou ...

Střela s plochou dráhou letu Storm Shadow pro Ukrajinu

Spojené království jako první země poskytne Ukrajině zbraně dlouhého dosahu. Uvedl to britský ...

PREMIUM Střely JASSM-XR s doletem 1900 kilometrů pro Polsko

Polský premiér Mateusz Morawiecki při nedávné návštěvě Spojených států projevil zájem o letecké ...

PREMIUM Bundestag nepodpořil dodávku Taurusů Ukrajině. Bojí se úderu na Kreml

Spolkový kancléř Olaf Scholz čelí rostoucímu tlaku, aby schválil vývoz řízených střel Taurus ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.