Další úspěšný test amerického systému národní protiraketové obrany

USS Like Erie FTM-20
Foto: Odpálení antirakety SM-3 z bojové lodi US Navy / Wikipedia

Včera proběhl další úspěšný test amerického systému národní protiraketové obrany. Americký křižník USS Lake Erie pomocí protiraketového systému Aegis úspěšně zachytil a sestřelil cíl imitující nepřátelskou mezikontinentální raketu. Podobných testů již proběhlo mnoho, ale nyní byl poprvé k detekci a sledování středního letu rakety použit průzkumný a sledovací satelit STSS-D (Space Tracking and Surveillance System Demonstration).

Použití vesmírných senzorů umožňuje pozemním střediskům sledovat (a také působit) proti útočícím raketám na mnohém větší vzdáleností a celkové větší ploše. První výstupy z proběhlého testu navíc ukazují, že vše fungovalo a proběhlo tak, jak bylo navrženo.

Test proběhl 12. února ve vodách Tichého oceánu. Křižník USS Lake Erie (CG 70) se systémem Aegis úspěšně za pomocí satelitu STSS-D zachytil a následně zničil cíl imitující nepřátelskou raketu. K samotnému sestřelu byla použita antiraketa SM-3 Block 1A.

„Nepřátelská“ mezikontinentální raketa byla vypuštěna z Havajských ostrovů a letěla severovýchodním směrem do rozlehlých oblastí Tichého oceánu. Zde byla zachycena satelitem STSS-D, který předal informaci o cíli křižníku USS Lake Erie. Loď tak měla mnohem více času připravit se na blížící hrozbu

Video: Ukázka posledního testu systému Aegis BMD z letošního roku / YouTube

Systém Aegis na křižníku USS Lake Erie pak za pomocí dat ze satelitu určil vhodnou trajektorii letu antirakety SM-3 a následně ji odpálil proti blížící se raketě – připomínáme mnohem dříve (za horizontem), než ji palubní radar SPY-1 zachytil. Raketa se řídila jen informacemi ze satelitu, do té doby, než cíl zachytil palubní radar. Po získání konečných kolizních dat antiraketa uvolnila bojovou hlavici a ta pomocí přímého nárazu cíl zničila.

STSS-D je jedinečný výhodný bod ve vesmíru, umožňující díky senzorům na palubě vidět brzy hrozbu na její trajektorii a zahájit poskytování informací dříve, než jakékoliv jiné prostředky,“ řekl Bill Hart, viceprezident divize vesmírných systému ve firmě Raytheon. „Můžeme dát naším námořním bojovníkům více času na analýzu a reakci tím, že poskytujeme data o cíli mnohem dříve, než hrozbu může detekovat samotná loď. To je obrovská výhoda.

antirakety SM-3

Foto: Evoluce raket SM-3. První raket a v pořadí SM-3 1A byla použita v testu z února letošního roku. KLIKNI PRO VĚTŠÍ OBRÁZEK / Raytheon

Proběhlý test spadal pod program Aegis Ballistic Missile Defense System (Aegis BMD), což je námořní část amerického národního programu protiraketové obrany. Aegis BMD je založen na lodním protiraketovém systému Aegis. Ten je v současné době umístěn na 84 lodích US Navy, a to na torpédoborcích třídy Arleigh Burke (62) a křižnících Ticonderoga (22).   

Připomeňme, že šlo o 24 úspěšný pokus z celkového počtu 30 testů (od roku 2002), kdy americké námořnictvo testovalo svou schopnost ničit mezikontinentální rakety. Američané dosud v rámci budování národní protiraketové obrany provedli od roku 2011 celkově 73 testů, úspěšných bylo údajně 58 pokusů.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mezikontinentální raketa Bulava - ocelová pěst Ruska

Rusko vstupuje do nové éry jaderného odstrašování. V pátek rusové udělali pomyslnou tečku ve vývoji ...

Železná kopule pro ochranu před raketami krátkého doletu

Izrael dlouhodobě řeší problém, jak se bránit všem svým nepřátelům a tomu, čím na něj útočí. V ...

První protiraketový komplet THAAD dodán americké armádě

V současné době má ve výzbroji americká armáda dvě baterie supermoderního protiraketového systému ...

Americká protiraketová obrana ve světle dnešních dnů

Před pár lety vzbudil v České republice doslova vlnu hysterie plán americké vlády vybudovat na našem ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • BorisTT
    13:50 14.02.2013

    Na uplnom konci clanku je len mala chyba, neislo o testovanie schopnosti nicit medzikontinentalne rakety. Protirakety SM-3 IA takuto schopnost nemaju (je to aj na obrazku), su ...Zobrazit celý příspěvek

    Na uplnom konci clanku je len mala chyba, neislo o testovanie schopnosti nicit medzikontinentalne rakety. Protirakety SM-3 IA takuto schopnost nemaju (je to aj na obrazku), su chopne nicit len balisticke rakety kratkeho az stredneho doletu. Az protirakety typu SM-3 IIB budu mat tu schopnost.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...