Další víceúčelové stíhačky Su-35S pro ruské letectvo

Su-35S
Su-35S patří mezi nejmodernější stíhací letouny vůbec; větší foto /  Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2

Ruské ministerstvo obrany od firmy Suchoj objednalo v prosinci minulého roku 50 stíhaček Su-35S. Objednávka je reakcí na vývojové a rozpočtové problémy programu stíhačky nové generace Suchoj T-50 a na potřebu udržet výrobní linky v provozu.

Ruské letectvo v roce 2009 objednalo 48 víceúčelových stíhaček Su-35S .  Do konce roku 2015 ruské letectvo získalo již 40 strojů. Su-35S se označují (neoficiálně) jako 4++ generace a patří mezi nejvýkonnější a nejmodernější stíhací letadla vůbec.

V prosinci minulého roku ruské ministerstvo obrany objednalo dalších 50 letadel Su-35S za 60 miliard rublů (788 milionů dolarů) - podle zdrojů IHS Janes. Zajímavý je přepočet na americké dolary, kdy cena jednoho letounu vychází na pouhých 15 milionů dolarů. Důvodem bude padající hodnota rublů (proti dolaru za 3 roky spadl rublu cca 2,5x) a také již vybudované zázemí pro provoz letounu. Přesto cena je na první pohled neobvyklé nízká.

Výrobu letadel zajistí Komsomolskoamurské letecké výrobní sdružení J. A. Gagarina (KnAAPO). Díky nové objednávce tak výrobní linka KnAAPO může běžet až do konce roku 2020. Mimo to v listopadu minulého roku se Rusko dohodlo na prodeji 24 stíhaček Su-35S do Číny. Nadějně vypadají i jednání s Indonésii, která požaduje 12 letadel.

Původně měla KnAAPO již od příštího roku začít se seriovou výrobou letadel 5. generace PAK FA. První plány mluvily o 52 vyrobených T-50 do roku 2020 a o 250 letadlech do roku 2030. Kvůli špatné ekonomické situaci však Rusko v příštích pěti letech nakoupí pouze 12 letadel T-50.

Na začátku roku navštívil Jurij Borisov, náměstek ministra obrany pro vyzbrojováni, výrobní závod KnAAPO, kde vznikají letadla T-50. Borisov vzhledem k rozpočtovým potížím země mluvil o posunutí zavedení stíhaček T-50 do výzbroje.  "Je lepší mít PAK FA jako rezervu a později se posunout kupředu, zatímco nyní zužitkujeme maximum ze 4+ generace stíhaček, jako jsou Su-30 a Su-35," uvedl Borisov pro deník Kommersant.

Su-35S v akci

"Pro období 2016 až 2017 ruské letectvo původně plánovalo získat osm letadel ročně a v letech 2019 až 2020 čtrnáct ročně. Nyní jsme pochopili, že bude podepsán kontrakt na dodávku pouze jedné letky T-50(dvanáct letadel - pozn. red.). Následně se rozhodne, kolik letadel letectvo potřebuje a kolik si tato země může letadel dovolit," uvedl pro deník Kommersant Jurij Sljusar, nový prezident UAC a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Su-35S je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj na základě předchozích typů Su-27/30. V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Předností letadla je moderní avionika a zbraňové systémy, skvělá manevrovatelnost a využití prvků stealth.

Pro výzbroj je určeno, vedle zabudovaného 30mm kanónu se 150 náboji, 14 pylonů pod křídly a trupem (dva v prostoru mezi motory, čtyři pod motory). Systémy letounu přitom podporují celou řadu starších i těch nejmodernějších ruských zbraní určených ke vzdušnému boji (vzduch-vzduch), útokům na dobře chráněné pozemní (vzduch-země) i hladinové cíle.

Letoun lze vyzbrojit zbraněmi nejen k vlastní obraně a obraně vzdušného prostoru, ale zároveň k útokům na další cíle. To z něj, v kombinaci s jeho výkonem a použitými technologiemi, dělá smrtelného protivníka.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  17:26 20.01.2016

  to pet.rok: čekám, že nějaké hodnoty zařízení nadhodíte, berte v úvahu, že nepůjde jen o zaměření azimutu, ale i nutnost mít dobrou informaci o elevačním úhlu, jen pro příklad, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to pet.rok: čekám, že nějaké hodnoty zařízení nadhodíte, berte v úvahu, že nepůjde jen o zaměření azimutu, ale i nutnost mít dobrou informaci o elevačním úhlu, jen pro příklad, pokud mně ozáří pozemní radar z dálky 100 km a budu mít systém, který bude přesnost 1° jak v azimutu, tak elevaci, tak při ozáření pod úhlem 30° dostanu při průmětu na zemskou plochu informaci, že mně ozářilo něco z prostoru 2x4 km. ...vzhledem k počtu antén a jejich rozmístnění jsem hodně skeptický, hlavně v určení elevačního úhlu, výrobcům jde hlavně o azimut případného ohrožení.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  00:10 20.01.2016

  flanker.jirka: "v jakých jednotkách se bude pohybovat přesnost na určení takovéto zdroje?"

  zalezi hlavne na tom aka je presnost (uhlova) zamerania vektora. vlastna poloha moze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: "v jakých jednotkách se bude pohybovat přesnost na určení takovéto zdroje?"

  zalezi hlavne na tom aka je presnost (uhlova) zamerania vektora. vlastna poloha moze mat odchylku v metroch a digitalna mapa v spodnych desiatkach co neprinesie nejaku zasadnu chybu do vypoctu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  20:46 19.01.2016

  raziel 87: "Co se týče Ruska a jejich T-50. Pane, zagooglete :) co 80. a 90. léta? ano, nedošlo k vojenským zkouškám, ale je velmi nerozumné tvrdit, že Rusko do roku 2005 spalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel 87: "Co se týče Ruska a jejich T-50. Pane, zagooglete :) co 80. a 90. léta? ano, nedošlo k vojenským zkouškám, ale je velmi nerozumné tvrdit, že Rusko do roku 2005 spalo :)"

  Ale ono spalo vždy... Vždy jsou minimálně o krok pozadu. V době, kdy byl vyhlášen program ze kterého vyšly SU 27 a Mig 29 byla F 15 v operační službě (1975) a F 16 byla kompletní, jen ještě neobjednaná letectvem. Operační v roce 1978. Mig 29 začal operačně létat v roce 1983 a SU 27 až kolem roku 1987... V té době už byl v plném běhu program, ze kterého vyšel nakonec F 22. Ten je operační od roku 2005. V jakém stavu byl tehdy T 50? Tuším, že tehdy jeho vývoj začínal. Práce na nástupci SU 27 začaly někdy na konci 80-tých let.

  A co se týká Red Flag - F 22 nikdy nelétaly s využitím všech možností, protože výsledkem byl masakr letadel 4 - generace. A to včetně posledních variant F 15 s AESA radary.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:13 19.01.2016

  to pet.rok: v jakých jednotkách se bude pohybovat přesnost na určení takovéto zdroje?

  to Shania: citlivost není problém, problém je v tom nepřeberném množství signálů vybrat to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to pet.rok: v jakých jednotkách se bude pohybovat přesnost na určení takovéto zdroje?

  to Shania: citlivost není problém, problém je v tom nepřeberném množství signálů vybrat to pravé, to je o databázích zdrojů, které si všechny státy pečlivě hlídají. Co se týče rušení, rušit se dá úplně vše, jen je otázkou jak, kdy čím.
  S upřesněním polohy pomocí pasivních přijímačů to vidím tak, že nejpřesnější informace dostanete z přední polosfery, kde se dá využít přijímacích charakteristik hlavní antény radaru, tím se dosáhne vysoká přesnost, při triangulaci i poloha zdroje, podmínkou bude to, aby zdroj pracoval ve frekvenčním pásmu, které používá radar.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  18:50 19.01.2016

  co sa tyka ziskania informacie o vzdialenosti pozemneho vysielaca zo vzduchu je dnes mozne spocitat vzdialenost aj zo ziskaneho vektora, znamej vlastnej polohy a digitalnej mapy.

  co sa tyka ziskania informacie o vzdialenosti pozemneho vysielaca zo vzduchu je dnes mozne spocitat vzdialenost aj zo ziskaneho vektora, znamej vlastnej polohy a digitalnej mapy.

 • Shania
  17:35 19.01.2016

  raziel87: spíš napiš jaká ta tvoje představa o red flag ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: spíš napiš jaká ta tvoje představa o red flag je.


  https://www.youtube.com/watch?...

  http://theaviationist.com/2015...

  http://www.dreamlandresort.com...

  http://www.nellis.af.mil/libra...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:24 19.01.2016

  raziel87: Red Flag je hlavne bojove cvicenie pre pilotov, kde lietaju proti letke agressorov simulujucej moznych protivnikov... nejde ani tak o vycvik agressorov ako o vycvik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Red Flag je hlavne bojove cvicenie pre pilotov, kde lietaju proti letke agressorov simulujucej moznych protivnikov... nejde ani tak o vycvik agressorov ako o vycvik pilotov ktory na to cvicenie prisli => piloti F22

  Aky by malo vyznam aby F22 na Red Flag lietali proti agressorom bez plneho zabezpecenia? slo o nacvik prenikanim pokrocilej protivzdusnej obrany, a nie o nacvik letky agressorov ako bojovat s F22... takze, skore ktore F22 dosiahli voci agressorom lietajucim na F16 a F15 o comsi hovori...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:17 19.01.2016

  flanker.jirka: každé RWR má více antén, ale podstatně rozdílnou citlivost a hlavně schopnost rozpoznat zdroj.

  Např. Baracuda dokaže zachytit a rušit LPI AESA radar raptoru, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: každé RWR má více antén, ale podstatně rozdílnou citlivost a hlavně schopnost rozpoznat zdroj.

  Např. Baracuda dokaže zachytit a rušit LPI AESA radar raptoru, ze západních letadel to pak snad dokáže jen Growler.

  To navádění co popisuješ je home on jam a je to proti zdrojům rušení, což umí AIM-120C7 a dál. Ale o tom nemluvím.

  Raketě v podstatě stačí říct kde cíl je to stačí, takže když ALR-94 dokáže určit přesnou polohu zdroje, tak to stačí.

  Nejspíš dochází k tomu, že ty informace nejdou jen z jednoho raptoru, ale triangulují to v reálném čase z více. Ale to jsou jen spekulace.

  Pokud se cíl odmlčí a nebude přesně tam kde ho raketa čeká (tzv změní kurz,rychlost nebo výšku) tak nejspíš nic netrefí.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:49 19.01.2016

  to Shania: všechny RWR systémy používají více antén rozmístněných po celém letounu, oproti anténě radaru jsou jejich anténní charakteristiky mnohem širší, to je dáno jejich malým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Shania: všechny RWR systémy používají více antén rozmístněných po celém letounu, oproti anténě radaru jsou jejich anténní charakteristiky mnohem širší, to je dáno jejich malým rozměrem, porovnáním "síly" signálu (spíše rozdílem úrovní) zjistíte díky jejich rozdílnému natočení směr ze kterého je letoun ozářen, ne vzdálenost. Musíte si uvědomit, že ten letoun impuls radaru ozáří jako celek, nejen kupříkladu dvě antény. Při detekci pevných pozemních zdrojů pak přibližně zjistíte triangulací jejich pozici, přibližně protože, nikdy nevíte zda se i na Zemi daný cíl nepohybuje.
  Z síly přijatého signálu se dá určit přibližná dálka snad jen díky tomu, že by jste znal vysílací výkon zdroje a pomocí radiové rovnice tak dopočítal úrovně pro danou vzdálenost, díky tomu, že princip šíření vln je pořád stejný. Problém je v tom, že nikdy nebudete znát přesný vysílací výkon zdroje, radary používají power management, tak že bych tomu přisuzoval jen orientační informaci. Jiné by to bylo, pokud by AIM 120 pracoval ve frekvenčním pásmu jako zdroj a fungoval jako protiradiolokační střela, co by se pak dělo, když by se zdroj odmlčel?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:47 19.01.2016

  2 jj284b.

  děkuji za napsání tisíckrát napsaného - snad i tady na armadninoviny.cz se to diskutovalo mnohokrát, o jiných webech ani nemluvě (to o ranných fázích programu ATF a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 jj284b.

  děkuji za napsání tisíckrát napsaného - snad i tady na armadninoviny.cz se to diskutovalo mnohokrát, o jiných webech ani nemluvě (to o ranných fázích programu ATF a konkurentovi Northop/McDonell Douglas (YF-23) a Lockheed/Boeingu/General Dynamics (YF-22A).

  cituji: "Red Flag su bojove cvicenia kde sa simuluje komplexne bojisko.. co znamena ze oba strany tam lietali s plnym zabezpecenim".....pane, končim, už nemám sílu. Buď mi unikla hodně podstatná informace, nebo opět děláte ze své subjketivní domněnky fakt. Takže na Red Flag se odjakživa cvičí se stejnými podmínkami pro oba....asi čerpám z jiných zdrojů.
  Ještě jednou pardon, pokud vás moje výroky (ňouma, polomaďar) urazily. Zase budu x měsíců mlčet, než vypěnim
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:37 19.01.2016

  Red Flag su bojove cvicenia kde sa simuluje komplexne bojisko.. co znamena ze oba strany tam lietali s plnym zabezpecenim..

  a co sa tyka 80tych a 90tych rokov, tak ano... Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Red Flag su bojove cvicenia kde sa simuluje komplexne bojisko.. co znamena ze oba strany tam lietali s plnym zabezpecenim..

  a co sa tyka 80tych a 90tych rokov, tak ano... Rusko spalo. projekty ktore mali sa v podstate nedostali poriadne ani do vzduchu, ani jeden projekt nebol v pokrocilej faze aby bol dostatocne funkcny na to aby sa dalo vyhodnocovat... pozrite si video co nalinkoval Shania... YF-22 a YF-23 nikdy nelietali s plnou elektronikou, prototypy boli postavene na suciastkach z rozlicnych lietadiel a ani jeden prototyp nemal funkcny STEALTH... elektronika sa len vyvijala, pouzivali na to lietajuce pracovisko 757 plne pocitacov ktore mali simulovat vypoctovy vykon ktory bude dostupny o 10 rokov....

  kdezto Ruske projekty boli zvacsa na papieri, ci maximalne doslo k stavbe prveho demonstratoru... ani jeden stroj nebol ani na hony vzdialeny seriovej vyrobe.. a prave o to ide - YF-22 tak ako ho testovali ani zdaleka nedosahoval vykonov finalnej F-22A ktora sla do vyzbroje v 2005... Americania nemali uplnu predstavu co to lietadlo prinesie a pocas nasledujucich rokov pracovali na koncepcii nasadenia STEALTH stihaciek... takze ano, Rusi a Cinania zaspali, no pomaly sa to snazia dohnat...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:28 19.01.2016

  jj 284b
  ani jeden Red Flag neprobíhal v podmínkách F-22 bez podpory versus stroje 4. generace s plnou podporou od pozemních radarů.

  Tolik k tvému vysvětlení. Nerozpojuji fakt 1 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj 284b
  ani jeden Red Flag neprobíhal v podmínkách F-22 bez podpory versus stroje 4. generace s plnou podporou od pozemních radarů.

  Tolik k tvému vysvětlení. Nerozpojuji fakt 1 vs 1. Rozpojuji vaše teze, v případě, že by došlo na nejhorší, což nikdo nechce.

  Co se týče Ruska a jejich T-50. Pane, zagooglete :) co 80. a 90. léta? ano, nedošlo k vojenským zkouškám, ale je velmi nerozumné tvrdit, že Rusko do roku 2005 spalo :)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:18 19.01.2016

  zaujimalo by ma kde presne som tvrdil ze Americania mozu lietat nad Ruskom bez problemov a podobne hluposti...

  Rusi svoj STEALTH stihac vyvijaju, takze maju predstavu o tom co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zaujimalo by ma kde presne som tvrdil ze Americania mozu lietat nad Ruskom bez problemov a podobne hluposti...

  Rusi svoj STEALTH stihac vyvijaju, takze maju predstavu o tom co to obnasa, a rovnako maju predstavu o tom aku vyhodu Americania vdaka tym strojom maju.. ak by to tak nebolo, neplytvali by prostriedkami na vyvoj T-50.. a rovnako su na tom Cinania s J-20 a J-31.. ak by nejaka modernizovana verzia Su-27 bola schopna postavit sa lietadlam 5tej generacie, tak by investovali prave do nej, a neplytvali by prostriedkami na super drahy STEALTH stihac.

  Americke Red Flag Cvicenia hovoria jasnou recou. lietadla 4.generacie nemaju absolutne ziadnu sancu a ich jedinou nadejou proti F22 je ked pilot F22 spravi nejaku chybu... zvacsa koncia zosteleny hned po vstupe do zony cvicenia, co slusny pocet pilotov uz aj spomenulo mediam.. v BVR skratka 4gen nema sance, a ked Rusi konecne zavedu T50 do vyzbroje, tak podobne nebudu mat nan narok ziadne zapadne 4.gen lietadla..
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:06 19.01.2016

  2 KOLT.
  Tak předně - napsal jsem Moskvu účelně (JÁ)- zároveň napsal PROČ píšu Moskva(JÁ). I když tu větu čtu potřetí, nemůže z ní vyznít, že to jsou slova jj284b.

  A znova, proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 KOLT.
  Tak předně - napsal jsem Moskvu účelně (JÁ)- zároveň napsal PROČ píšu Moskva(JÁ). I když tu větu čtu potřetí, nemůže z ní vyznít, že to jsou slova jj284b.

  A znova, proč píšu Moskva? protože to je opravdu teoreticky jediné místo, kde si ty stroje v případě globálního průšvihu potkají v masovém měřítku. Proto se znova směju příměrám, že stařičká Iráncká F-4 nevěděla o F-22 - a jak by asi mohla vědět? to chcete srovnávat Iránckou PVO s tou Ruskou a srovnávat letadlo koncepčně ze sklonku 50. let 20. stol s vývojovým derivátem Su-27 ze 70., 80., 90. roku?

  Kolte, chápu, zastáváš se fórum kolegy. Je to od tebe gentlemanské gesto. Ale těžko zvrátíš fakt, že na jiných webech (odborných) si tady z několika konkrétních nicknamů dělají dlouhodbě příšernou bžundu. Já odborník nejsem, nikdy nebudu. I když se o vojenskou techniku zajímám dobrých 20 let. Ale většinou držím hubu a čtu. Ale prostě tyhle výkřiky do tmy některých přispěvovatelů-odborníků...radši mlčim.

  Ještě pro KOLTA - pane nevím, myslím, že ještě nemám Alzeimera a pořád si zhruba pamatuji, co jsem včera po cestě z práce na těch 8 diskuzních stránkách k článku o Su-35 četl a pardon.....prostě mi z toho včera vylezlo "F-22 je STEALTH letoun vy ňoumové, víte co to znamená? že včas nezareaguje nikdo a nic. Rusové spí a o STEALTH nic nevědí.....stačí aby se američtí generálové nakrkli a vlítli kam budou chtít, nehrozí jim nebezpečí". Pokud to tak pan jj284b nemyslel, tak se omlouvám, asi čtu mezi řádky něco, co by ho v životě nenapadlo :) V čem jsem ho pane KOLTE proklatě nízko nošeným urazil? snad jen ten polomaďar - vím, že slovo Maďar naši východní sousedé slyší velmi, velmi neradi....asi nějaká pifka nebo co :-D přesto to není vulgarismus
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:42 19.01.2016

  pro raziel87: Něco tak hloupého a demagogického jsem už vážně dlouho nečetl... Vkládáte jj284b do klávesnice něco, co vůbec nenapsal, vyvozujete z toho nesmysly a ještě ho zcela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro raziel87: Něco tak hloupého a demagogického jsem už vážně dlouho nečetl... Vkládáte jj284b do klávesnice něco, co vůbec nenapsal, vyvozujete z toho nesmysly a ještě ho zcela zbytečně urážíte.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:26 19.01.2016

  alen tak pre zaujimavost, jedna epizodka z 2013:

  http://theaviationist.com/2013...

  “He [the Raptor pilot] flew under their aircraft [the F-4s] to check ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alen tak pre zaujimavost, jedna epizodka z 2013:

  http://theaviationist.com/2013...

  “He [the Raptor pilot] flew under their aircraft [the F-4s] to check out their weapons load without them knowing that he was there, and then pulled up on their left wing and then called them and said ‘you really ought to go home'”

  Aj ked F-4ky su zastarale stroje a nemaju radarovy vykon zachytit F22, pilot F22 sa k nim prilizil zo zadu takze Iranci absolutne netusili ze je v oblasti...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:21 19.01.2016

  flanker.jirka: ono není rwr jako rwr. AN ALR 94 má být údajně dost citlivé na pasivní navedení AIM-120.
  Z toho co vím, že přesná geolokace pozemního zdroje záření není moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: ono není rwr jako rwr. AN ALR 94 má být údajně dost citlivé na pasivní navedení AIM-120.
  Z toho co vím, že přesná geolokace pozemního zdroje záření není moc složitá, ale u letadel je to podstatně větší problém.
  A ten problém je určení vzdálenosti, AN ALR 94 má být schopné vzdálenost poměrně přesně určit měřením malých rozdílu v síle signálu mezi anténami.

  To stejné umí Baracuda, a nejspíš i Growler.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:20 19.01.2016

  raziel87: chcel by som vas poziadat a nevkladat do mojich ust nieco co som nikdy nepovedal.. odporucam vam pozriet si historiu tejto diskusie, a povodnu otazku ktoru polozil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: chcel by som vas poziadat a nevkladat do mojich ust nieco co som nikdy nepovedal.. odporucam vam pozriet si historiu tejto diskusie, a povodnu otazku ktoru polozil alexa123: "... docela by mě zajímalo jakou šanci by mělo tohle Su proti F22. Je mi jasné že Raptor by ho asi viděl daleko dříve, ale to na sestřel nestačí. I když je to velká výhoda... "

  moje prispevky boli odpoved na tuto otazku, takze mi laskavo nevkladajte do ust nejake politicke zvasty a fantasmagorie o F22 nad Moskvou a podobne.

  a co sa tyka toho vyroku, slo o 90% pilotov nevedeli co ich zostrelilo, a to stale plati v podstate od dob odkedy sa stihacky prvy krat objavili pocas ww1.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:00 19.01.2016

  2 jj284b
  včera po cestě z práce jsem se zájmem četl vaše příspěvky a žasl jsem nad skutečně perfektně postavené demagogii. Na dálku těžko soudit, zda je to váš cíl, nebo jste s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 jj284b
  včera po cestě z práce jsem se zájmem četl vaše příspěvky a žasl jsem nad skutečně perfektně postavené demagogii. Na dálku těžko soudit, zda je to váš cíl, nebo jste s odpuštěním natvrdlý a spoléháte, že si na internetu vždy přečtete FAKT. Představte si pane, že přístup k internetu máme VŠICHNI, proto vaše citace a odvolávání se na články, které jsou účelně upraveny do podoby, aby na veřejnost vylezly jen ty informace, které nejsou citlivé působí jako snahu školáka ukázat, že už je dospělým. Téměř každému se selským rozumem to dojde, jen vy žijete v iluzi, že jste se dostal k citlivým informacím :-D

  Již v předchozích příspěvcích vám ostatní jasně dokázali, že účelově měníte již tak dosti ožehavé a veřejnosti těžko dostupné údaje o radarovém odrazu a co hůř vydáváte to jako neotřesitelný fakt. Dále tu na jednu stranu píšete "objevitelské" teze o tom, že 90% sestřelů proběhlo, aniž by pilot stihl zaregistrovat nebezpečí - skutečně objevitelská teze :) asi jediný fakt, který jste napsal. Škoda, že to je tak otřepaná fráze, že jí má zažité i 12 leté dítě, kterému se líbí éra.

  Následně rozjíždíte sci-fi o tom, jak F-22, F-35 beztrestně prolétá okolo Moskvy. Proč píšu Moskvy? Inu proto, že území Ruska je asi jediné místo, kde by se teoreticky mohli stroje 4 generace střetnout se stroji 5. generace v masovém měřítku.

  Nicméně nedávná i dávná historie ukázala, že Rusko, ač má mocenské zájmy, nemá v zájmu pochodovat na Paříž, Řím, Berlín a tak je krajně nepravděpodobné, že by taková (v tomto článku diskutovaná Su-35) svítila svým radarem někde nad Holandskem bez podpory vlastních, pasivních radarů a jiných optoelektornických čidel pozemních sil. Toto vám zcela uniká - zásadní myšlenka.

  Lidem se tu smějete, že jsou hloupí a myslí si, že letadla proti sobě lítají čelně a bla bla bla....pane, tak hloupý tu tuším není nikdo....ale naopak může vyznít hloupě, když tu fantazírujete nad tím jak si F-22 letí volně, nerušeně nepřátelským územím a z boku napadá letky Su-35. Toto by pravděpodobně nastalo, kdyby došlo k lokálnímu konfliktu mezi USA a řekněme Kolumbií. Ale krucipísek pane, snad si nepředstavujete, že ty letky F-22 a F-35 létají někde nad Dněprem :-D

  Netvrdím, že je kategorie letounů STEALTH krok vedle - určitě není a jedná se o další inovativní prvek v letectví. Nicméně tuto horší zjistitelnost využijete pouze v případě policejních misí nad středním východem a HLAVNĚ, pouze nad územím bez sofistikovaného radarového zařízení - což Rusko, ať chcete nebo ne je - jejich PVO v celkové struktuře je pro letouny STEALTH ve finále stejně sebevražda a jednosměrná jízdenka....a takové to internetové blábolení, co by kdyby... potkalo 10 strojů F22 letku 40 strojů Su-27/35....inu ty polomaďare - to by byla 3. světová válka a při té by Stealth letadla již nehrály prim :)

  To samé ty vaše demagogie o tom, že Rusko nemělo do příchodu T-50 prakticky žádné zkušenosti se STEALTH - na to už ani nemá cenu reagovat. I Němci v 80. letech získali poměrně bohaté informace z projektu LAMPIRYDAE....jen ty Rusové nic, viď Jj284b? ach jo....z tvých rádoby odbororných výroků nečiší informovanost, ale jen další ze 100 000 fandů, co si koupí ATM, pročte pár článků na netu a rázem je z něj odborník...Nepřemýšlel jste pane, že by jste pracoval v leteckém průmyslu pro USA? co ? poradce USAF ;) všichni tu máme 20 let skluz, jsme veřejnost....jen ty si ty ňoumo myslíš, že máš přístup k tajným informacím.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  13:00 19.01.2016

  to Grohman:
  to jj284b:
  Když už zmiňujete "baterky" celá tato věc je trošku složitější. Všechny moderní radary mohou využívat širší frekvenční spektrum (do té míry, aby to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Grohman:
  to jj284b:
  Když už zmiňujete "baterky" celá tato věc je trošku složitější. Všechny moderní radary mohou využívat širší frekvenční spektrum (do té míry, aby to nenarušilo parametry anténních svazků - ty jsou závislé vzhledem k rozměrům antény a použitých frekvencí) takovým způsobem, že "skáčou" z jedné frekvence na jinou impuls od impulsu, aby se snížila možnost detekce výstražnými přijímači (RWR například AN ALR 94). Pro bližší představu je to tak, že jste v té vaší tmavé místnosti a máte baterku u které máte barevné filtry a pokud přijímač, který vás může vidět nemá v tu danou dobu přesně nastavené zesílení pro váš filtr, tak je tu vždy pravděpodobnost, že vás neuvidí, je to jedna z technologií tvořících vlastnosti radarů pod zkratkou LPI.
  Co se týká vysílaných výkonů, jsou u zmiňovaných radarů obdobné, rusové by se rádi při vývoji Irbisu dostali na impulsní výkon okolo 20 kW, AN APG 77 s 1500 T/R moduly dosahuje obdobných hodnot. Všichni konstruktéři se snaží dostat do antény co největší výkon, proto vyvíjí stálé nové polovodičové prvky, dalším způsobem jak získat energii signálu je, již delší dobu používaná, komprese impulsu.
  Výkon do antény se snaží dostat i z důvodů možnosti použití radaru jako generátoru elektromagnetického impulsu pro vyřazení elektorniky v nejbližším okolí.
  jj284b tu zmiňuje možnost "zaměření" cíle pomocí AN ALR 94, toto funguje tak, že vám přijímač zjistí s určitou přesností směr na zdroj záření, v tomto případě radar, v tomto směru pak může AN/APG 77 snadno začít skenovat a locknout cíl, bez prohledávání širokého sektoru, některé prameny uvádí velikost tohoto okna 2x2 stupně (azimut x elevace). Pro představu, takové okno má ve vzdálenosti cca 120 km rozměry 4x4 km, pro zaměření se pak musí zjistit dálka zdroje pomocí AN/APG 77.

  A jeden vtípek z batekou na závěr:
  http://www.moonofalabama.org/i...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:53 19.01.2016

  ano, no co s cielom, ktory namiesto baterky pouziva termoviziu... v 80tych rokoch bola termovizia oznacovana za nepodstatnu dost podobne ako teraz AESA radary. Uvadzal sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ano, no co s cielom, ktory namiesto baterky pouziva termoviziu... v 80tych rokoch bola termovizia oznacovana za nepodstatnu dost podobne ako teraz AESA radary. Uvadzal sa maximalny dosah do 2km, kym IR svetlomety mali mat dosah az 1500m, a teoretici uvadzali ze tych 500m nehraje rolu, lebo na europskom bojisku aj tak nie je vela uzemia s dohladnostou nad 1km.. ignorovali fakt, ze TI vyrazne ulahcuje detekciu ciela koli tepelnej stope aj pri kratsich vzdialenostiach aj pri uplnom zadymeni ci cez porast, a neprestalo to, az kym Rusi nezacali TI zavadzat vo velkom. dnes uz nikto nepochybuje o nadradenosti TI oproti svetlometom.

  Podobne je to s AESA. porovnavaju sa parametre v tabulkach pre idealne hodnoty bez toho aby sa uvadzali sirsie suvislosti. Navyse, tabulkove hodnoty su dost casto skreslnene, lebo nie su uvadzane pre ten isty ciel, takze realny dosah sa vyrazne lisi.

  V RUskych mediach sa STEALTH dost vyrazne podcenuje, lebo chybaju/chybali vlastne realne skusenosti. Zacne sa to vyraznejsie menit az ked sa T50 dostane do realnych vojskovych skusok pri plnej operacnej sposobilosti stroja.. lenze to este trocha potrva... az potom si Rusi uvedomia aku obrovsku vyhodu mali F22 oproti ostatnym superom v realnom boji... a potrva im dalsich niekolko rokov kym vyvinu vlastne taktiky sposobu boja 5gen lietadla. Podobne je to v USA, kde az niekolko rokov po zavedeni F22 dochadza k uvedomeniu si co vsetko im tie stroje dokazu poskytnut a aku vyhodu predstavuju. kym F22 nesli na Red Flag, nik nepredpokladal ze by mohli vymazat letku agressorov zo vzduchu tak dominantne... predchadzajuce skusenosti pri zavadzani F15A a jej prve nasadenie v Red Flag, kde lietali proti A-4 ukazalo ze skuseni piloti A-4ok dokazali porazat nove F15A.. nic take s F22 sa nestalo a lietadlo ukazalo obrovsku prevahu nad starsimi strojami.

  osobne si nemyslim ze je mozne aby 4gen lietadlo bolo schopne prezit bojovy stret s 5gen strojom. ten technologicky rozdiel je skratka obrovsky... a pridavanie +++ na tom nic nemeni.. Su-35S je skvely stroj 4.generacie, no proti F22 nema vela sanci, rovnako ako ostatne 4.gen stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:37 19.01.2016

  Co se týče těch soubojů na radary, četl jsem zajímavé přirovnání. Představte si temnou místnost, kde se jednotliví aktéři snaží najít. Radar představuje baterku s omezeným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče těch soubojů na radary, četl jsem zajímavé přirovnání. Představte si temnou místnost, kde se jednotliví aktéři snaží najít. Radar představuje baterku s omezeným světelným kuželem. Čím více baterka svítí a čím více pátrá po místnosti, tím více majitel baterky vidí. Ale tahle výkonná a kmitající baterka je velmi dobře viditelná ostatními.
   
  Navíc na velký cíl potřebuješ malý výkon baterky, na špatně viditelný větší výkon.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:45 19.01.2016

  Vestly: zabudas na jednu podstatnu vec - F-22 ma aj ALR-94 a tym padom vie pasivne detekovat ziarenie radaru... PESA radar na Su-35 je dost velky ziaric, ktory ALR94 bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: zabudas na jednu podstatnu vec - F-22 ma aj ALR-94 a tym padom vie pasivne detekovat ziarenie radaru... PESA radar na Su-35 je dost velky ziaric, ktory ALR94 bez problemov zachyti na dost velke vzdialenosti... takze, cim viac bude ziarit, tym na vacsiu vzdialenost ho F22 bude detekovat...

  ist proti F22 s radarom ktory spolieha na co najvyssi vykon, je uplny nezmysel, lebo to pilot F22 vyuzije proti tebe.

  pozri si to youtube video co postol Shania.. ta analogia s pristrojom na nocne videnie je uplne presna... akurat, ze pri F22, skratka nikdy nemozes vediet ci naozaj su v oblasti alebo nie... 4gen piloti lietajuci proti F22 pocas cviceni aspon vedia ze tam niekde F22 su... no v pripade bojoveho stretu, si pilot nikdy nemoze byt isty ked o nich nevie... a cim viac Rusi testuju T50, tym viac si Ruski piloti zacnu uvedomovat ake to je lietat proti STEALTH stihacke...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:38 18.01.2016

  Tak pár věcí k Raptoru:
  Prezentace test pilota F-22 (paul Metz)
  https://www.youtube.com/watch?...

  Do 20 min je to o historii celého programu ATF, kdo viděl video o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pár věcí k Raptoru:
  Prezentace test pilota F-22 (paul Metz)
  https://www.youtube.com/watch?...

  Do 20 min je to o historii celého programu ATF, kdo viděl video o YF-23, tak je to v podstatě stejné.
  v 27 min je v čem se F-22 liší od jiných letadel a jak to vysvětlit aniž by vyzradil tajné informace.
  28:18 analogie co znamená mít a nemít stealth, psychologický efekt pro protivníka, který ví že tam někde raptor je, ale nevidí ho.
  38:30 fotky a videa testu zbraní, taky stojí za zkouknutí.
  41:00 testy vysokého úhlu náběhu
  48 QA

  A jako bonus, Spurts sestavil diagram pro letovou obálku raptoru (rychlost)

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Druhý graf je pro porovnání s F-15C v Intercept profilu (co nejrychleji odstartovat a dostat raketu co nejdál)

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Tmavě modrá je Raptor s AB, tečkovaná dostřel (je vidět velmi omezený dolet vs F15C s 3 bagy (bez konformních nádrží) letící na plný AB

  Světle modrá raptor letící na mil power se téměř vyrovnává v rychlosti i času F15C AB.

  Další detaily zde:

  http://www.f-16.net/forum/view...
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  11:11 18.01.2016

  sanityangel1:

  Sami vidíte, že nie je ani technicky prevoditeľné vykonať potrebný počet útokov, no napriek tomu stále tvrdíte, že môžu bez problému zlikvidovať 2500 cieľov. Toto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1:

  Sami vidíte, že nie je ani technicky prevoditeľné vykonať potrebný počet útokov, no napriek tomu stále tvrdíte, že môžu bez problému zlikvidovať 2500 cieľov. Toto nie je hra, kde kliknete na jednotku, ona vzlietne, vykoná, po návrate sa do pár minút znovu pripraví a ide ďalej. Stroje potrebujú medzi misiami previerku, nikdy neletia kompletne ovešané bombami, piloti nemôžu lietať nonstop a potrebujú oddych, vo vzduchu sú zároveň s nimi prieskumné a často i tankovacie lietadlá, ktoré tiež majú svoje limity a rovnako ich posádky, cieľ sa nezničí hneď po prílete, ale musí sa nájsť a identifikovať, nesvieti nad nimi červená vlajočka na Google maps a z výšky nie je tak jednoduché rozoznať, kto je spojenec, kto nepriateľ a kto civilista, čo je trabant, obrnená Toyota alebo HMMWV, každý útok sa musí konzultovať a schváliť vládou v Iraku/Kurdmi/povstalcami (z tadeto pochádza väčšina problém s vyzradením), potrebujú povolenia na prelet, niekoľko letov je vyhradených pre vlastnú ochranu zoskupenia... Mne naozaj príde, že to vidíte ako jednoduchú hru. Podľa vás každý v každom momente má o všetkom najlepší prehľad, komunikácia je plynulá, bojisko je prehľadné, nepriateľ ľahko identifikovateľný a jeho konanie predvídateľné a vždy premyslené. Ak to bola niekoho chyba, tak jedine Iraku. USA nemôže byť zodpovedné za všetky chyby spojencov. A nie, USA nemôže kedykoľvek čokoľvek zbombardovať. Keď bombarduje územie spojenca, potrebuje na to jeho povolenie.

  A divte sa svetu, je to iba nákladiak, kvalitný, ale stále nákladiak. Väčšina z nich nie je ani obrnená.

  Ku komentárom v štýle "mali to nemali tamto" sa nemá význam ani vyjadrovať. Ako bolo spomenuté - po bitke je každý generál. A tých 20 tankov je bezvýznamných, pretože vyžadujú komplexnú údržbu a logistiku. Opäť pripomínam, že toto nie je nejaká hra, kde niečo jednoducho obsadite a tým to pre vás zhasne. IS toho už obsadil, od delostrelectva cez tanky až po stíhacie lietadlá, no napriek tomu bojuje hlavne mínometmi a toyotami. Môžeme byť radi, že Vy ste na našej strane, v opačnom prípade by sme prehrali za dva dni.

  Už dlho pozorujem, že mnohí uvažujú v absolútnych číslach, všetko vždy operuje na maximálnych parametroch, nikto nerobí chyby, každý má najlepší výcvik a neexistujú (nie)šťastné náhody, vybavenie vždy funguje na 100% a logistika neexistuje a nie je podstatná. Každý má na fronte vždy najlepšie vybavenie a všetko v dostatočných počtoch. Každý má prehľad o všetkom a všetky skutočnosti, ktoré sú k dispozícii nám dnes museli byt k dispozícii aj iným včera. Ak sú niektoré veci pochybné alebo sporné, je vždy predpoklad, že ostatní mali v danej chvíli pravdivé a bezchybné informácie. Žiadna informácia, ktorá je dnes samozrejmá, nemohla byt v minulosti neznáma a nepredvídateľná. A na záver jedna z najobľúbenejších vecí, hodnotiť zvládnutie situácie, ktorá sa dala nanajvych predvídať v ideálnych podmienkach, pričom iné možnosti nemohli existovať, ako keby v minulosti poznali budúcnosť, teda stručne - po bitke je každý generál.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:20 18.01.2016

  armataratata:
  Letiště - pokud něco přežije první úder, tak to bude startovat odkudkoliv - dálnice, zpevněné plochy. Takže tohle není tak úplně zbytečné. IMHO pokud je pevnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  armataratata:
  Letiště - pokud něco přežije první úder, tak to bude startovat odkudkoliv - dálnice, zpevněné plochy. Takže tohle není tak úplně zbytečné. IMHO pokud je pevnější konstrukce, aby tohle vydržela, tak vydrží i o chloupek větší poškození.
  F117 - tohle už ja také "klasika". Všechno založeno na spekulacích. Prostě měli kliku. Jednak mělo být zaměřování "vylepšeno" o IR, bylo dobré počasí a F-117 se "natočil" správným úhlem, kdy se chytil i radiolokátor. Věda je v tom, že tohle byly zřejmě specifické podmínky, které se neopakovaly. Minimálně to, že nálety do té doby jeli podle jízdního řádu - stejné časy a trasy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  08:27 18.01.2016

  Pánové, není totéž bombardovat české zbrojovky v roce 39 jako v roce 45.

  Ty banky tam měly peníze i civilistů, jestli se nepletu? Jsem zvědavý, jak budete vysvětlovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, není totéž bombardovat české zbrojovky v roce 39 jako v roce 45.

  Ty banky tam měly peníze i civilistů, jestli se nepletu? Jsem zvědavý, jak budete vysvětlovat civilistům, že jejich úspory jsou fuč, protože USA.

  Tady je zase po bitvě někdo generál, že? :P
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:40 17.01.2016

  Proč mám dojem, že armataratata byl z těchto stránek už minimálně jednou, a pohříchu oprávněně, vykázán?

  Proč mám dojem, že armataratata byl z těchto stránek už minimálně jednou, a pohříchu oprávněně, vykázán?

 • simpanz
  22:15 17.01.2016

  To armataratata pro usa to zbytečný je, saudi to zvladaj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To armataratata pro usa to zbytečný je, saudi to zvladaj sami
  http://www.lidovky.cz/tajemny-...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:13 17.01.2016

  Co za exota je armataratata?

  Co za exota je armataratata?

 • Wenet01
  21:58 17.01.2016

  k eurofighter se na krásu opravdu moc nepovedl:) u mě vede miss SU 27 a F-15...krásné stroje, někdy bych je chtěl vidět vedle sebe

  k eurofighter se na krásu opravdu moc nepovedl:) u mě vede miss SU 27 a F-15...krásné stroje, někdy bych je chtěl vidět vedle sebe

 • Wenet01
  21:56 17.01.2016

  Drahý armataratato, než Vás začnu považovat za trola, čemuž se inteligencí svých příspěvků velmi blížíte tak poslední pokus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Drahý armataratato, než Vás začnu považovat za trola, čemuž se inteligencí svých příspěvků velmi blížíte tak poslední pokus
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  Možná se pokoušíte o Ruskou propagandu...slabomyslné prozápadní a protiruské příspěvky mají vlastně znemožnit ty kteří Rusko kritizují oprávněně..
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:56 17.01.2016

  pro DJW_: Buď o tom víte prd nebo účelově lžete. Jedna možnost lepší než druhá :-/ Ani náhodou bychom neplatili plnou cenu, letadla jsou olétaná, je poměrně přesně vyřešené, kolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro DJW_: Buď o tom víte prd nebo účelově lžete. Jedna možnost lepší než druhá :-/ Ani náhodou bychom neplatili plnou cenu, letadla jsou olétaná, je poměrně přesně vyřešené, kolik bychom platili – a není to nijak závratní suma. Navíc nechápu, v čem je vlastně problém. Letadlo musíme zaplatit, i kdyby bylo naše. Naopak, v tuhle chvíli, kdybychom letadlo zničili, zaplatíme smluvní pokutu a dostaneme náhradu. Kdyby bylo naše, musíme koupit nové za plnou cenu. Pronájem má možná nějaké problémy, ale nasazení v boji ani cena za zdechlinu to rozhodně nejsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  19:10 17.01.2016

  Tady s ním pěkně dovádí:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tady s ním pěkně dovádí:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Kubiš
  18:04 17.01.2016

  Já jsem asi stará generace, ale mě se tyhle letadla prostě liběj (su 27, mig 29, f16) víc než Eurofighter, Rafael. Chápu že F22, F35 už jsou někde jinde a nezáleží na tom kolik daj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem asi stará generace, ale mě se tyhle letadla prostě liběj (su 27, mig 29, f16) víc než Eurofighter, Rafael. Chápu že F22, F35 už jsou někde jinde a nezáleží na tom kolik daj rusové plusu za gen.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:23 17.01.2016

  sanityangel1: amíci taky mohli útok zastavit a nemuseli by pak nic ničit, nebo mít smysl plnou politiku v regionu, nebo spoustu dalších věcí.

  Bohužel když není vůle, tak se nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: amíci taky mohli útok zastavit a nemuseli by pak nic ničit, nebo mít smysl plnou politiku v regionu, nebo spoustu dalších věcí.

  Bohužel když není vůle, tak se nic nestane.
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  17:12 17.01.2016

  sanityangel1, pokud jde o to video, měl jsem ho dostat už cca před čtrnácti dny a ne od bývalého, ale od současného šéfa ruské vojenské rozvědky! Jenže, jak víš, v den předání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1, pokud jde o to video, měl jsem ho dostat už cca před čtrnácti dny a ne od bývalého, ale od současného šéfa ruské vojenské rozvědky! Jenže, jak víš, v den předání Igor Sergun z ničeho nic umřel na zástavu srdce nedaleko Moskvy. Dokonce se ukázalo, že tři dny před tím, než zemřel u Moskvy, tak zemřel v Libanonu. Takže video sem nehodím, omlouvám se, měl to být průlom.

  http://1url.cz/D7uZ...
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  16:39 17.01.2016

  Drahy armataratato, zase Vam na lecebne vysadili prasky a zaplevelujete diskuzi nesmysly. Zachvilku nam dle Vasi "logiky" nezbyde verit, ze kdyz djihadista Jon mluvil pri rezani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Drahy armataratato, zase Vam na lecebne vysadili prasky a zaplevelujete diskuzi nesmysly. Zachvilku nam dle Vasi "logiky" nezbyde verit, ze kdyz djihadista Jon mluvil pri rezani hlav fluent oxford english, nebo kdyz v elitnich jednotkach IS jsou Nemci, ze je centrem IS Berlin nebo Londyn nebo vlastne cela EU, protoze kazdy narod v Evrope tam ma sve zastupce. Navic obdobny zaber je mozne natocit kdekoliv ve stodole a pustit do pozadi jakykoliv jazyk.
  Az hodite video, kde byvaly sef ruske vojenske rozvetky priznava, ze Kreml podporuje IS, tak Vam budu verit, jako v pripade generala Flynna z defense inteligence agency USA.

  To m164:
  Na Vasi prvni otazku - ne, nechapete a pokusim se Vam to naposledy osvetlit, jinak Vas budu klasifikovat do stejne kategorie myslenkovych gigantu jako je Armataratata.

  USA mely bombardovat vojenske sklady a centralni trezory bank, kdyz Iracane utikali z Mosulu, ne predtim - IS ziskal v Mosulu pres 430 mio USD, 2300 Humwee, tusim vic 20 M1 Abramsu a spostu jine vystroje a vyzbroje.

  K Vasemu prvnimu odstavci -
  http://www.armadninoviny.cz/no...
  Letadlové lodě třídy Nimitz jsou schopny provádět až 120 bojových letů denně. A pokud by Vam to nestacilo, pak staci do goglu dat: us air base middle east
  a napr. http://war-in-middle-east.blog...
  Vam objastni situaci, ze Amici tam meli dost leteckych kapacit na likvidaci vseho. Pokud je pro Vas Humwee nakladak s trochou pancerovani na dverich, tak to vysvetluje kvalitu Vaseho komentare.

  K Vasemu druhemu odstavci. Protoze zjevne nemate zkusenosti z bankovnictvi, tak vezte, ze banky nemaji na kazde pobocce 1 mio USD a cekaji az je nekdo prijde vybrat. Cash je v centralnich trezorech a pokud uroven pomerne male hotovosti na pobockach klesne pod predem danou uroven, tak se doplnuje bezpecnostnimi sluzbami. Prebytky se vecer odvazeji do centralniho trezoru. Tzn. pokud meli amici znicit cca 10 trezoru a cca 10-15 skladu, tak to mame cca 25 cilu, mozna 30 at nezeru.

  Mosul nepadl v 30 minutovem Blitzkrigu behem ktereho IS vyloupila centralni trezory bank a odvezla vsechny humvee+ ostatni zbrane do bezpeci, ale padl tusim za 2 dny. USA melo dost casu vsechny cile zlikvidovat. Jenze jeste v roce 2014 verili, ze IS povede k padu Asada a proto je vyuzivali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  16:23 17.01.2016

  Armatata: to video mě opravdu pobavilo :) Pokud tomuhle IS říká laboratoř, tak jsem klidnější :)) Ještě to mohl komentovat Sobota a puknul bych smíchy. Jasně zabíjí to lidi, ale na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Armatata: to video mě opravdu pobavilo :) Pokud tomuhle IS říká laboratoř, tak jsem klidnější :)) Ještě to mohl komentovat Sobota a puknul bych smíchy. Jasně zabíjí to lidi, ale na to jak se říká, že IS vydělává miliardy v dolarech je to dost slabota.

  Celé dny nemohu usnout při představě co budeme dělat až spadne Gripen :) Asi zhasneme a půjdeme do Maďarska - tam to totiž celkem dobře ustálí :)
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  16:11 17.01.2016

  Wenet01, a není pro Američany zbytečně nákladné a komplikované skupovat po celém východním bloku staré zásoby ruských zbraní a jejich klonů a s rizikem vyzrazení je potajmu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01, a není pro Američany zbytečně nákladné a komplikované skupovat po celém východním bloku staré zásoby ruských zbraní a jejich klonů a s rizikem vyzrazení je potajmu rozvážet po celém Blízkém východě? Nebylo by jednodušší a navíc ziskové dodávat jim nekvalitné americké krámy jako M-16? Taky mi přijde strašně složité mazat z výbušnin české, bulharské, rumunské, polské, čínské a jiné nápisy a prácně je přetiskovat těmi ruskými. Jasně - jsou to blázniví Američané - ale snad i CIA si trošku hlídá náklady, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  15:59 17.01.2016

  Dosti ubohé...nicméně při Vašich znalostech zde projevených už mne nemá co překvapit. Takže jen krátce, Islám vznikl ve století sedmém - patrně Vás zmátl udávaný rok 622, ale je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dosti ubohé...nicméně při Vašich znalostech zde projevených už mne nemá co překvapit. Takže jen krátce, Islám vznikl ve století sedmém - patrně Vás zmátl udávaný rok 622, ale je to obdobné jako byste tvrdil ,že druhá světová válka začala v devatenáctém století kvůli letopočtu 1939.
  Ty repliky ruských zbraní kupříkladu AK, se vyráběli po celém východním bloku a nejen tam...tady Vás patrně zmátlo, že v ČSR jsme sovětské ruční zbraně nevyráběli, takže opět studovat a studovat...
  Pro začátek si projeďte wiki s heslem Rusko, pak možná pochopíte proč islamisté mezi sebou hovoří rusky - a nemusít končit jen u toho, třeba Vás překvapí, že mnoho indů mezi sebou nekomunikuje jinak než Anglicky a najdou se Číňané co si musí věc sdělení napsat byť obě strany mluví čínsky. Svět je jedna velká záhada a učit se je třeba stále
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:52 17.01.2016

  DJW_: Nepoznam zmluvu Saabu a ACR a kd ju niekto pozna, nech prosim posle link, pripadne vysvetli detaily. No zdravy rozum hovori, ze Grippen, jako každý iny majetok podlieha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: Nepoznam zmluvu Saabu a ACR a kd ju niekto pozna, nech prosim posle link, pripadne vysvetli detaily. No zdravy rozum hovori, ze Grippen, jako každý iny majetok podlieha odpisom a jeho hodnota sa tym padom kazdym rokom zniuje. Teda po strate Grippenu, by ACR mala prste zaplatit zostatkovu hodnotu stroja prenajimatelovy. Tato hodnota by sice nebola nijako mala, no zeby zruinovala cesky, alebo perspektyvne slovensky rozpocet, sa urcite neda povedat. Okrem toho existuju dalsie financne procesy, ako vysku platby este znizit. Takze by som to neprehanal.
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  15:49 17.01.2016

  Wenet01, že CIA vytvořila Islám cca v 6. století po Kristu se obecně ví, ale že jsou Američané už desítky let schopni vyrábět tolik přesných replik ruských zbraní, aby jimi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01, že CIA vytvořila Islám cca v 6. století po Kristu se obecně ví, ale že jsou Američané už desítky let schopni vyrábět tolik přesných replik ruských zbraní, aby jimi vyzbrojli všechny ilsamisty po světě a současně nasměrovali jejich nenávist vůči sobě samým je stále záhadou.
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  15:42 17.01.2016

  Co mě nejvíc zaráží na povaze srbských vojáků u PVO je, že umí mistrovsky sestřelit F-117 i s postarší ruskou výzbrojí a sestřelí jen jednu a na další se vykašlou. No řekněte, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co mě nejvíc zaráží na povaze srbských vojáků u PVO je, že umí mistrovsky sestřelit F-117 i s postarší ruskou výzbrojí a sestřelí jen jednu a na další se vykašlou. No řekněte, co je to za vojáky, tak vážná situace pro srbský lid a oni jsou líní sestřelit ty ostatní. Neuvěřitelné! Měli by je soudit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  15:37 17.01.2016

  :)))) V rusku jsou miliony muslimů, čečenci jsou malá část z nich...a pro Vás jistě překvapivě, když bude chtít něco povědět obyvatel dagestánu (národnost si vyberte) Čečenci nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :)))) V rusku jsou miliony muslimů, čečenci jsou malá část z nich...a pro Vás jistě překvapivě, když bude chtít něco povědět obyvatel dagestánu (národnost si vyberte) Čečenci nebo Tatarovi, nebude mluvit čečensky protože tu řeč jaksi neumí...když už to Rusko tak nenávidíte tak si o něm něco zjistěte.
  Ruští radikálové jsou jedním z oficiálních důvodů ruské účasti - krom toho by mne opravdu zajímalo jestli máte pocit ,že účastí džihádisty Johna z Lonsýnským přízvukem je Velká Británie podporovatelem IS. Fakt, že se chytáte a nabíháte si takovým způsobem hodně neguje jakákoliv Vaše další vystoupení
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  15:32 17.01.2016

  Čáslav foto:

  http://imgur.com/a/QqpvW...

  Wenet01:
  Jojo, muničáky jsou na tom s ostrahou úplně někde jinde...

  Čáslav foto:

  http://imgur.com/a/QqpvW...

  Wenet01:
  Jojo, muničáky jsou na tom s ostrahou úplně někde jinde...

 • armataratata
  15:27 17.01.2016

  Wenet01, máš na mysli Čečence? Tak ti hovoří v absolutní většině čečensky - obzvlášť ti Rusku nepřátelští.

  Wenet01, máš na mysli Čečence? Tak ti hovoří v absolutní většině čečensky - obzvlášť ti Rusku nepřátelští.

 • armataratata
  15:22 17.01.2016

  semtam: "Možnost přistávat na neupravených plochách je nesporně taktická výhoda či v některých případech pro letectvo životní nutnost."

  Nedělej z nouze ctnost. Jediným důvodem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: "Možnost přistávat na neupravených plochách je nesporně taktická výhoda či v některých případech pro letectvo životní nutnost."

  Nedělej z nouze ctnost. Jediným důvodem je stav ruských letišť. Nebo opravdu věříš, že Su-35S budou startovat z louky u lesa, letový provou se bude řídit z nejbližšího posedu, rakety donesou na svých ramenou místní pionýři a palivo přiveze na saních ruská trojka ve vysmoleném soudku? Tušíš vůbec jak je energeticky, technologicky a logisticky náročné zázemí pro provoz moderních stíhacích letounů? Ne, ta kola prostě řeší běžný stav ruských letišť - žádné taktické výhody a představy o letištích v pustinách na udusané hlíně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  15:21 17.01.2016

  To jste vážně překvapen, že mezi IS se mluví Rusky? Což byl jeden ze zcela oficiálních důvodů ruského angažmá - fakt, nestíhám se divit! Objevné...
  Čáslav je skutečně otevřená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jste vážně překvapen, že mezi IS se mluví Rusky? Což byl jeden ze zcela oficiálních důvodů ruského angažmá - fakt, nestíhám se divit! Objevné...
  Čáslav je skutečně otevřená světu a nejen Čáslav...navíc si troufám, tvrdit, že ti z 83 by nestříleli bez rozkazu. Předpokládám, že opravdu pořádně budou hlídané muničáky...
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  15:16 17.01.2016

  sanityangel1: "Vypada to, ze amici, konecne hodili IS pres palubu ..."

  Hmm, kéž by je Rusové následovali. Video z fabriky na výbušniny IS, copak je to za jazyk, kterým mluví ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: "Vypada to, ze amici, konecne hodili IS pres palubu ..."

  Hmm, kéž by je Rusové následovali. Video z fabriky na výbušniny IS, copak je to za jazyk, kterým mluví terorista v čase 2:38 a copak je to za nápisy na výbušninách v čase 3:04? Američtina to nebude.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  14:47 17.01.2016

  Viac ako 30km vzdusnou ciarou to nebude, presne cislo je nepodstatne. Hovorim o tom ze ukrajinske zbrane mozu padnut do ruk roznych nacionalistickych radikalov a my im nebudeme mat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Viac ako 30km vzdusnou ciarou to nebude, presne cislo je nepodstatne. Hovorim o tom ze ukrajinske zbrane mozu padnut do ruk roznych nacionalistickych radikalov a my im nebudeme mat ako celit, pokial by sme sa nezmohli na lietadlo typu MiG-35, pripadne Rafale, Gripen E, ...

  Sankcia za stratu stareho Gripenu by bola pre rozpocet min.obrany a aj republiky VELKY problem. Pri zavadzani lietadiel Su35 "potencialnym" nepriatelom a moznostou uchvatenia starsich ale vykonnych ukrajinskych PVO radikalmi su stare Gripeny C bez datalinku nepouzitelne.

  Vyspelejsie staty zavadzaju hlboko modernizovane gen.4, takze by sme sa mali bud prisposobit a mat aspon par malo nasaditelnych strojov, alebo akceptovat stratu bojovych schopnosti ponechat si len par starych strojov na chytanie zatulanych linerov a Cessnien.

  Ad Caslav: to je vazne take zle? U nas je Sliac strazeny pomerne solidne: novy plot, kazdych 30 metrov kamera, senzory, pri branach protitankove kliny..
  A aj pri pohybe okolo drahy plati prisny rezim, raz som sa priblizil kam som nemal a uz po mne ktosi krical.
  Skrýt celý příspěvek

 • urban
  13:59 17.01.2016

  web SouthFront hledá dobrovolníky:
  http://southfront.org/13870/...

  web SouthFront hledá dobrovolníky:
  http://southfront.org/13870/...

 • Jecchus
  13:58 17.01.2016

  Když už se tu řešilo i letiště v Čáslavi:
  Celkem by mně zajímalo, jak mají řešenou ostrahu. Překvapilo mně totiž, že tam nemají ani blbej plot (netuším, jestli tam není nějakej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už se tu řešilo i letiště v Čáslavi:
  Celkem by mně zajímalo, jak mají řešenou ostrahu. Překvapilo mně totiž, že tam nemají ani blbej plot (netuším, jestli tam není nějakej kamerového systém, nejlépe s nočním viděním). Normálně se dá ze silnice dojet po polní cestě (cca. 1 km) až na VPD. Dostanete se tak všude - na stojánky, ke klíčové infrastruktuře letiště, prostě kamkoli.
  Jak by asi reagovala ostraha, kdyby tam někdo fofrem najel s X dodávkama naloženýma výbušninama a rozjel se pak na plnej kotel po letišti s tím, že něco tak trochu "rozbije". Co jsem viděl, tak tam ostraha jezdí s Gazama a v tom 2 chlapi s pistolema vz. 82/83 (snad v tom mají aspoň i pušky)...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:04 17.01.2016

  DJW_: Od kedy je Mukacevo 20 km od slovenskych hranic ? Okrem toho, pokial som spravne pochopil, tak na nasej vychodnej hranici momentalne funguje nazvyme to letecka jednotka MV ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: Od kedy je Mukacevo 20 km od slovenskych hranic ? Okrem toho, pokial som spravne pochopil, tak na nasej vychodnej hranici momentalne funguje nazvyme to letecka jednotka MV zlozena s dvoch vrtulnikov a Skylarkov, ktorej ulohou je zabranit "leteckej prevadzke ce hranice". Vid posledny zial tragicky, aj ked pre jednotku "uspesny" pripad ukrajinskeho MI-2. Myslim, ze ani Slovensko a ani Cesko nie su Albansko aby sa nevedeli postarat o zabezpecenie svojej hranice. To, ze pri strate Grippena v bojovej operacii hrozi sankcia zo strany prenajimatela, tieto staty urcite nezastavi pred ich pouzitim pri obrane svoho uzemia.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  12:52 17.01.2016

  sanityangel1:

  Chápem správne, že podľa Vás malo USA preventívne zbombardovať spojenca, pretože bolo veľké riziko, že ustúpi?

  Navyše koľko myslíte, že má USA na palube ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1:

  Chápem správne, že podľa Vás malo USA preventívne zbombardovať spojenca, pretože bolo veľké riziko, že ustúpi?

  Navyše koľko myslíte, že má USA na palube zbraní, koľko vzletov by bolo potreba, ako rýchlo by sa to dalo previesť, koľko štartov je lietadlová loď schopná fyzicky vykonať a koľko myslíte, že by to stálo, ak by to bolo vôbec možné previesť - zničiť vybavenie na úrovni divízie? Súčasné Americké útoky vychádzajú približne na 8 až 9 mil. USD na deň, skúste urobiť odhad. A toto všetko len kvôli nákladiakom s trochou panciera na dverách?

  Inak neviem, ako ste došli k záveru, že má USA prehľad o stavoch financií v jednotlivých ústavoch v cudzích štátoch. Ak im nikto nič nenahlási, nemajú to z kadiaľ vedieť. A myslíte, že by Irak kohokoľvek žiadal, aby im preventívne zbombardovali banky? A vedeli vôbec kompetentní Irackí velitelia, ktorí mali na starosti bojové operácie, že sa tam vôbec nachádza daný objekt vysokej hodnoty? Nehovoriac o civilnom personále? A vedeli vôbec v danom čase, ktoré štvrte padli a ktoré ešte nie? Stačí sa pozrieť, aký bol chaos v bojových líniách na Ukrajine a to si dovoľujem tvrdiť, že Ukrajinská armáda je napriek mnohým problémom na míle ďaleko pred Irackou.

  Vidíte to strašne jednoducho.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  12:11 17.01.2016

  Ano, ties si myslim ze Raptor nie je helikoptera aby bol voci nepriatelskemu radaru otoceny stale len nosom, teda castou s najmensim RCS. A rovnako ze v modernych konfliktoch to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, ties si myslim ze Raptor nie je helikoptera aby bol voci nepriatelskemu radaru otoceny stale len nosom, teda castou s najmensim RCS. A rovnako ze v modernych konfliktoch to nebude 1vs 1. To sa moze stat akurat pri nasadeni vzdusnych "sil" cr alebo sr je jasne ze potom zivotnost toho lietadla by bola v minutach.

  To ze boli Gripeny na Islande nic neznamena, vysoko pochybujem ze by ich pustili do realneho nebezpecenstva. Mmch nie je to tak, ze pripade straty lietadla plati CR pokutu vo vyske ceny stroja bez ohladu na vysku zaplateneho najomneho?

  Napriklad u nas realne nebezpecie hrozi, uz sme tu mali niekolkodnovu prestrelku mezdi Pravym sektorom a Vladnymi silami 20km od hranic. Vyhlaf UA je cokolvek len nie stabilny. Viete si predstavit ze by sa zacali mlatit priamo na nasich hraniciach? Tam by sa zarucene neobjavil ani dron od nas, lebo na UA je PVO systemov habadej.

  Vyspele lietadlo typu Su35 ale s mensimi vykonmi (a lacnejsou nak.cenou a prevadzkou) by bolo u nas vitane, ale bez integracie v ramci ostatnych systemov a obrannych spolocenstiev je to hlupost. Takze tieto lietadla budu len pre velkych hracov.

  Plazmovy generator bude kacica - jednak by v IR ziaril ako vianocny stromcek, jednak je to velmi narocne na energiu a navyse funguje to obojstranne - lietadlo nemoze pouzit radar = je uplne slepe. Viem si predstavit pouzitie plazmy na povedzme MIRV alebo niecom podobnom, ale asi nie na stihacke.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  11:46 17.01.2016

  Trochu kritickeho uvazovani m164:

  1. USA vedelo o obsazeni Mosulu vice nez 7 dni predem - intel jim dodal Izrael - pokud si dobre pamatuji jeden clanek na times of izrael.
  2. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu kritickeho uvazovani m164:

  1. USA vedelo o obsazeni Mosulu vice nez 7 dni predem - intel jim dodal Izrael - pokud si dobre pamatuji jeden clanek na times of izrael.
  2. Nepotrebujes B52 na bobardovani (to nabizel Armattaa tuto variantu), v zalivu je letadlova lod vcetne jejiho doprovodu, ktere jsou dostatecne vybaveny na tyto pripady.
  3. Vzhledem k tomu, ze USA mely pod spravou Irak vice nez deset let, tak mely dostatecne informace o tom, kde se trezory nachazeji a opravdu se nejedna o bombardovani pobocek, kde je cashe minimum.
  4. Nevrazivost pri bombardovani vojenskych skladu obsazovanymi IS? Delate si srandu?
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  11:31 17.01.2016

  sanityangel1:

  Kým by sa stihli ozbrojiť B-52, vyslať do vzduchu, získali všetky potrebné povolenia a a dostali nad Irak, boli by sklady dávno prázdne. Už nie je studená vojna, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1:

  Kým by sa stihli ozbrojiť B-52, vyslať do vzduchu, získali všetky potrebné povolenia a a dostali nad Irak, boli by sklady dávno prázdne. Už nie je studená vojna, kedy boli vždy pripravené k štartu celé letky a niekoľko letiek bolo nepretržite nad Atlantikom.

  Nemôžete porovnávať naplánovaný chirurgický zákrok s ničením tisícov cieľov na počkanie. Navyše aj pri tomto útoku mali byť civilné obete. Skúste si predstaviť, toľko civilov by zomrelo pri tak masívnom útoku na sklady a tú nevraživosť, ktorá by sa zniesla na USA. Rovnako nikto nemá nepretržite najaktuálnejšie informácie, v ktorej budove sa čo presne nachádza, inak by každý konflikt trval najviac pár dní. To nie je tak, že si na google nájdete pobočku najbližšej banky a na ňu niečo hodíte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nikdo
  22:25 16.01.2016

  plazmovej generator bude ?

  plazmovej generator bude ?

 • sanityangel1
  21:41 16.01.2016

  Trochu off-topic:

  Vypada to, ze amici, konecne hodili IS pres ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu off-topic:

  Vypada to, ze amici, konecne hodili IS pres palubu:
  http://zpravy.idnes.cz/video-z...

  Kdyz jsem psal, ze Amici meli pri stahovani se Iracanu z Mosulu bombardovat banky a vojenske sklady - kde IS ziskal 0,5 mld USD a 2300 Humweeku, tak tady bylo povyku, ze jsem snad blazen, ze si snad predstavuji, ze tam poslou svaz B52, ktere to vybili :)

  A hledme, ono to jde, a ono to slo vzdycky. Abych parafrazoval Voskovce :)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:45 16.01.2016

  to Shania: takto se da modifikovat i semiaktivni navádění, kdy se nemusí nepřetržitě ozarovat cíl, zase jen v terminální fázi. Obdobně krom Amraamu, Meteo se to da použít pro IR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Shania: takto se da modifikovat i semiaktivni navádění, kdy se nemusí nepřetržitě ozarovat cíl, zase jen v terminální fázi. Obdobně krom Amraamu, Meteo se to da použít pro IR navádění na delší vzdalenost.
  Rusové maji zatím aktivní navádění na R 27 EA, R 77 byly k vidění jen u námořních Su 33 a v Lipetsku a u MiGu 29 SMT, které jim vrátili Alžířané.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:43 16.01.2016

  flanker.jirka: klidně i pár sekund před zásahem//

  no jsem rád, že to netvrdím jen já, AIM-120, Meteor a R-77 to jistě taky umí, teď ještě aby ji rusové konečně zavedli do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: klidně i pár sekund před zásahem//

  no jsem rád, že to netvrdím jen já, AIM-120, Meteor a R-77 to jistě taky umí, teď ještě aby ji rusové konečně zavedli do výzbroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:55 16.01.2016

  to Shania: Gripen NG je celej dost dobře řešený, jen teda ty nekřesťanské peníze za něj. Sám o sobě je už i původní Gripen kategorie LO co se týče RCS.
  Potřebuje jen výkonnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Shania: Gripen NG je celej dost dobře řešený, jen teda ty nekřesťanské peníze za něj. Sám o sobě je už i původní Gripen kategorie LO co se týče RCS.
  Potřebuje jen výkonnější motor.

  Ohledně elektronického skenování je vcelku jedno, zda používáte AESA, PESA, nebo hybridní PESA, jde jen o poměr jednotlivých prvků antény vůči použité vlnové délce, potom si s fázovými posouvači můžete vyhrát na tolik, že skenujete elektronicky i +- 70° pro lepší práci se pak hodí užší sektor, nedochází totiž ke zkreslení paprsku při průmětu na cíl a tím lepší přesnost, to platí hlavně u semiaktivního způsobu navádění. V módě jsou střely, které mohou použít své vlastní radary až v terminální fázi navedení, klidně i pár sekund před zásahem, takovou střelu pak stačí krmit daty uplinkem z radaru jen v přehledovém režimu, počet současně vedených střel pak odpovídá počtu kanálu datalinku.
  Problematiku elektronického skenování dobře vysvětlují zde:
  http://www.radartutorial.eu/06...
  http://www.radartutorial.eu/06...
  http://www.radartutorial.eu/06...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  17:33 16.01.2016

  jj: meni sa vela veci a suvisi to aj s mojou otazkou na teba, pretoze je rozdiel, ci ho apg zachyti na 200km, 300km alebo ako si ty zadrel 450km..

  Tieto scenare su uplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj: meni sa vela veci a suvisi to aj s mojou otazkou na teba, pretoze je rozdiel, ci ho apg zachyti na 200km, 300km alebo ako si ty zadrel 450km..

  Tieto scenare su uplne zbytocne, v skutocnom svete sa nikdy nestretne 1 osamotena F-22 s 1 osamotenou Su-35.
  Tieto lietadla su sucastou obrovskeho celku systemov, ktore by si do toho musel zaratat aby si mal predstavu ako by podobny boj prebiehal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:35 16.01.2016

  Sokrates: jo jo maximální detekční vzdálenost 90km, ale čeho? 747?

  Picarda nemusím, ale tohle není jeho výtvor, šlohl to z ofiko materiálu výrobce, kde uvadí detekční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: jo jo maximální detekční vzdálenost 90km, ale čeho? 747?

  Picarda nemusím, ale tohle není jeho výtvor, šlohl to z ofiko materiálu výrobce, kde uvadí detekční vzdálenosti pro SU-30, což je větší IR cíl než F-22, za předpokladu, že letí stejnou rychlostí a výšce.

  Taky měj na paměti, že to je za ideálních povětrnostních podmínek...
  A stale platí, že střílet může na max 20km... a pokud ho něco donutí manévrovat, tak ten cíl ztratí...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:28 16.01.2016

  Vestly: jo ale bez výzbroje, pořád to má smysl, lepší něco jak nic, ale není to ani LO. To platí pro všechny ostatní letadla co nesou něco externě.

  flanker.jirka: to jak to má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: jo ale bez výzbroje, pořád to má smysl, lepší něco jak nic, ale není to ani LO. To platí pro všechny ostatní letadla co nesou něco externě.

  flanker.jirka: to jak to má řešené Gripen NG se mi libí.

  Je třeba zmínit taky to proč to vychylování radaru je a jak se to pak používá.

  V praxi se skenuje jen třeba 45-60 stupnu, max 90 (AESA jsou v tohle výkonnější). Jinak je prohledávání trvá moc dlouho (je třeba zmínit, že letadla ve formaci kooperují, takže každé hledá jiný sektor)

  Mechanické vychýlení antény je dobré na to aby po odpálení BVR střely letadlo mohlo letět podél cílem a pořád ho mělo na radaru.

  Dál k radarům:
  1) různí výrobci uvadají hodnoty jinak, někdo udává šanci na detekci cíle 90%, někdo 60%, takže pozor na porovnávání wiki udajů...
  2) detekční vzdálenost neznamená, že se podaří cíl zaměřit a sledovat, to jde až na kratší vzdálenost.
  http://www.f-16.net/forum/down...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:23 16.01.2016

  Pánové, v těch RCS máte nějaké přiveliké rozsahy... a vážně si myslíte, že jsou ta čísla, která se dostanou na veřejnost, reálná?

  pro DJW_: Vážně by mě zajímalo, proč někdo furt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, v těch RCS máte nějaké přiveliké rozsahy... a vážně si myslíte, že jsou ta čísla, která se dostanou na veřejnost, reálná?

  pro DJW_: Vážně by mě zajímalo, proč někdo furt opakuje ten nesmysl o nemožnosti použití Gripenů v bojových situacích. Hlavně to slýchám od příznivců starých pořádků nebo alespoň Ruska. Že by to nebyla náhoda? Takže pro info, Gripeny můžeme použít v boji při obraně nejen ČR, ale jakéhokoliv státu NATO, takže i Slovenska ;-) Použití kupříkladu na Islandu jsme museli mít schválené, ale nejen, že nám to Švédi povolili, ještě nám takovým způsobem pomohli s logistikou, že bychom si o tom u jiného partnera mohli nechat jen zdát. Zvlášť dodavatelé ruské techniky jsou proslulí "rychlostí" při dodávkách ND – to k těm myšlenkám některých o pořízení Súček :-P O tom, že bychom je neměli za 15 M$, snad ani netřeba mluvit. Ale éro je to pěkné, o tom žádná :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:19 16.01.2016

  stetula: tak ten dosah 90km na F22 je ten najvacsi nezmysel aky som zatial videl...

  Vestly: co to meni na tom ze APG77 ho zachyti na maximalny dosah uplne bez problemov?

  stetula: tak ten dosah 90km na F22 je ten najvacsi nezmysel aky som zatial videl...

  Vestly: co to meni na tom ze APG77 ho zachyti na maximalny dosah uplne bez problemov?

 • Superme
  16:16 16.01.2016

  DJW_ - Rusové samozřejmě v oblasti laserů nespí. Co vím, tak mají v plánu naistalovat nějaký laserový systém na IL-76MD-90A. Zřejmě by se mělo jednat o něco podobného, jako byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_ - Rusové samozřejmě v oblasti laserů nespí. Co vím, tak mají v plánu naistalovat nějaký laserový systém na IL-76MD-90A. Zřejmě by se mělo jednat o něco podobného, jako byl Beriev A-60 v 80. a 90. letech, jen samozřejmě vyspělejší.

  http://defence-blog.com/news/r...

  http://in.rbth.com/economics/d...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  16:09 16.01.2016

  Shania: údaje o výkonoch OLS-35 sa rôznia a Deagel uvádza z prednej polosféry 50 km. Picard vie možno všetko o medziplanetárnych letoch, ale v Su-35S určite nesedel. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: údaje o výkonoch OLS-35 sa rôznia a Deagel uvádza z prednej polosféry 50 km. Picard vie možno všetko o medziplanetárnych letoch, ale v Su-35S určite nesedel. :-)

  http://www.deagel.com/Navigati...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:03 16.01.2016

  Keď tu tak všetci riešia RCS, aj F-22 ho má tak nízke len pri ideálnom uhle spredu. Čo ak ho radar zachytí pod iným uhlom? Tam bude odrazová plocha predpokladám omnoho väčšia.

  Keď tu tak všetci riešia RCS, aj F-22 ho má tak nízke len pri ideálnom uhle spredu. Čo ak ho radar zachytí pod iným uhlom? Tam bude odrazová plocha predpokladám omnoho väčšia.

 • stetula
  15:53 16.01.2016

  jj284b,
  neplácej tu blbosti, buď si před napsáním článku něco přečti nebo radši nepiš !!!

  SU35S má RCS 0,25 m2 F22 má 0,001 m2
  dosah radaru SU 35S na cíl velikosti 0,001 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b,
  neplácej tu blbosti, buď si před napsáním článku něco přečti nebo radši nepiš !!!

  SU35S má RCS 0,25 m2 F22 má 0,001 m2
  dosah radaru SU 35S na cíl velikosti 0,001 je cca 90 km ale nejdůležitější je
  elktrooptický systém OLS-35 ten snímá přední i zadní polosvéru , dosah systému na cíl typu F22 je při dobré viditelnosti až 50 km a v případě snížené viditelnosti má termální čidlo dosah 40 km

  SU35S nové nasávací vstupy které snižují RCS oprati SU27 až o 95 % dále byl použit nový RAM materiál který vydrží jakékoliv počasí tkže se nemusí letadlo schovávat do hangáru
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:42 16.01.2016

  jj, tie vzdialenosti si odkial vytiahol?

  S ram naterom ma Sucko 1-3m2.

  jj, tie vzdialenosti si odkial vytiahol?

  S ram naterom ma Sucko 1-3m2.

 • DJW_
  15:41 16.01.2016

  Semtam: Su35 je bezpochyby supet éro ale pre potreby ACR a OSSR pridrahy, privykonny a teda neefektivny.
  Urcite si myslim ze by sme mali zostat pri dvojmotorovych strojoch ( ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: Su35 je bezpochyby supet éro ale pre potreby ACR a OSSR pridrahy, privykonny a teda neefektivny.
  Urcite si myslim ze by sme mali zostat pri dvojmotorovych strojoch ( rychly zasah voci unoscom lietadla smerujucim na atomku, mozna porucha atd), urcite udrzat pri zivote MiGy do konca zivotnosti drakov, kludne len par kusov. S Gripenmi sa do boja tak ci tak nesmie, takze si nerobme iluzie o schopnosti cz sk letectva bojovo zasiahnut.
  Hlavne ked mame strelivo aj zazemie, tak mi cokolvek ine pripada ako mrhanie peniazmi.

  O politickom rozmere nakupov (alebo skor intrigach a korupcii) skoda hovorit.

  Su25 tu bude urcite pomerne dlho, v rezime vzdusnej nadvlady stacia aktualizacie bojovych systemov. Myslim ze priorita ru letectva bude doklepat T50 aspon do IOC a pokracovat vo vyvoji.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:38 16.01.2016

  to jj284b:

  Trochu vám "rozšířím" obzory, radary řady BARS a IRBIS skenují jak elektronicky, tak mechanicky
  tady odkaz na demonstrátor Irbisu, za povšimnutí stojí i to, že když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to jj284b:

  Trochu vám "rozšířím" obzory, radary řady BARS a IRBIS skenují jak elektronicky, tak mechanicky
  tady odkaz na demonstrátor Irbisu, za povšimnutí stojí i to, že když si anténu pootočí o 90° tak uzpůsobí radar pro opačnou polarizaci vhodnou pro mapování země

  https://www.youtube.com/watch?...

  Co se týká obnovy informace, tak do vzdáleností 250 km se dá skenovat s rychlostí okolo 180° za sekundu, podle toho jakou opakovací frekvenci a jak velkou oblast v elevaci zvolíte, obnova cca 1,5 sekundy pro případ přehledu mi nepřijde nijak dlouhá, jiná situace bude pro navádění střel, tam se pohybuje technika v rozsahu +- 45° při pevné anténě, v připadě doplnění o mechanické otočení si tento sektor můžete přesunout o danou hodnotu doprava nebo doleva.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Obdobně má fungovat radar CAPTOR a ES 05 na Typhoonu a Gripenu, kde je anténa odkloněna a díky rotování se získá sektor v přehledu až 200°
  https://www.youtube.com/watch?...

  Co se týče efektivní odrazné plochy, tak Vámi uvedené čísla 5-10 m) uvádí Janes pro SU 27P a ne pro SU 35 S (2-3 m), pro srovnání Indie uvádí u SU 30 MKI 3-4 m, měřeno pro oblast 8-12 GHz. SU 35 S bude ještě níže, má oproti Su 30MKI blockery před dmychadly motorů a absorbentem na vnitřních stranách gondol.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:37 16.01.2016

  ak sa dali STEALTH lietadla uspesne prekonat lietadlami 4.generacie, tak by ako Rusko tak Cina neinvestovali obrovske mnozstvo penazi na vyvoj vlastnych STEALTH lietadiel...

  ak sa dali STEALTH lietadla uspesne prekonat lietadlami 4.generacie, tak by ako Rusko tak Cina neinvestovali obrovske mnozstvo penazi na vyvoj vlastnych STEALTH lietadiel...

 • jj284b
  15:36 16.01.2016

  DJW_: znova, pozeras na na to ako frontalny stret... nosic striel moze strielat uplne z ineho smeru, Raptor moze byt v uhle ktory Su35 nema pokryty a kedze ani netusi ze v okoli su ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: znova, pozeras na na to ako frontalny stret... nosic striel moze strielat uplne z ineho smeru, Raptor moze byt v uhle ktory Su35 nema pokryty a kedze ani netusi ze v okoli su F22, tak nebude utok navyse ani cakat... teda jedine ze by v Su35 sedeli piloti co maju psyonicke schopnosti detekovat ze v okoli nieco je...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:34 16.01.2016

  Ten Jak-130 se mi hodně líbí:)

  Murfur: tady máš přímo u tvého kámoše Picarda parametry OLS-35

  https://defenseissues.wordpres...

  Mimo to, že jsi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten Jak-130 se mi hodně líbí:)

  Murfur: tady máš přímo u tvého kámoše Picarda parametry OLS-35

  https://defenseissues.wordpres...

  Mimo to, že jsi značně přepískl ty detekční vzdálenosti

  Tak si povšimni udaje, že OLS dostane info o vzdálenosti jen max na 20km, bez takové maličkosti nemůže střílet.

  Mimoto IRST není zrovna ideální systém pro vyhledávání cílů...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:34 16.01.2016

  murfur: RAM potah ti je nanic, ked ti pod kridlami vysia riadene strely a palivove nadrze... to ti tak dvihne RCS ze na RAM povrch mozes rovno zabudnut. a znova, co si myslis ze by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  murfur: RAM potah ti je nanic, ked ti pod kridlami vysia riadene strely a palivove nadrze... to ti tak dvihne RCS ze na RAM povrch mozes rovno zabudnut. a znova, co si myslis ze by Raptora zastavilo od rozhodnutia utocit napr pod 120 stupnovym uhlom zo strany - podotykam, v Raptorovi mas prehlad o tom kde super je a kam leti takze nie je problem prisposobit sa a zautocit z uhla kde ho necaka... takze ak na blizsku nebudu dalsie stroje sledujuce ine vektory, ci nejake ine systemy ktore by Su35 varovali pred nebezpecenstvom (napr) z boku, tak bude mat smolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:18 16.01.2016

  Tak já měl na to, že modernizace celé flotily SU-25 má pokračovat až do roku 2020, kdy měla být tato letadla postupně nahrazována novým typem Šeršenj-EP.

  Tak já měl na to, že modernizace celé flotily SU-25 má pokračovat až do roku 2020, kdy měla být tato letadla postupně nahrazována novým typem Šeršenj-EP.

 • semtam
  15:09 16.01.2016

  Jen lehce bokem.
  V Rusku je kritika na plánovaný JAK-130 pro přímou leteckou podporu. Je to verze, která má perspektivně nahradit SU-25. Kritika spočívá v tom, že JAK-130 není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen lehce bokem.
  V Rusku je kritika na plánovaný JAK-130 pro přímou leteckou podporu. Je to verze, která má perspektivně nahradit SU-25. Kritika spočívá v tom, že JAK-130 není úplně vhodný pro drsné zacházení. SU-25 je ostře používán tam, kde je špatná letištní infrastruktura. Tam by JAK tvrdě trpěl. On je to skok, když letadlo, které dokáže zvlétnout prakticky z jakékoliv letištní dráhy a motor snese i chcanky po vodkové párty má nahradit letadlo o mnohé citlivější byť bojově efektivnější.

  Cena 15 mil dolarů řadí SU-35 k nejlevnějším víceúčelovým bojovým letounům ve světě. Docela škoda, že z Ruska nemůžem kupovat žádnou techniku. I když prodejní cena bude o řády vyšší než to co jde k ruské armádě, tak oproti kokurenci je stále nesrovnatelně levnější. Nemyslím tím hned bojová letadla, ale věci "méně" náročné. Co bych ve výzbroji ze sofistikovanější techniky v rukou AČR uvítal je třeba PVO prostředek S1.
  Skrýt celý příspěvek

 • murfur
  14:55 16.01.2016

  jj248b

  Su 35 ma RAM potah, takze ho Raptor bude moct detekovat tiez na znizenu vzdialenost. Presne sa mi hladat nechce.
  Radar Su35 Irbis E ma nielen elektronicke vychylovanie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj248b

  Su 35 ma RAM potah, takze ho Raptor bude moct detekovat tiez na znizenu vzdialenost. Presne sa mi hladat nechce.
  Radar Su35 Irbis E ma nielen elektronicke vychylovanie signalu, ale je tiez usadeny na mechanicky pohyblivom lozku, co umoznuje sledovaci uhol 240°, ak si dobre pamatam. V zadnej polosfere ma tiez radar urceny na sledovanie priblizenia rakiet. Systemy upozornia pilota, mozno urobia aj uhybny manever, to neviem, ale urcite vedia vystrelit bez zasahy pilota klamne ciele a mali by aj spustit EM protiopatrenia cez system Chibiny. Ci to staci na lock break neviem. Je tam vela neznamych parametrov systemov, ktorych ucinnost nemame ako spravne posudit.
  Raptor by mal byt viditelny na radare Irbis E od vzdialenosti 9-20 km, podla odrazoveho aspektu priblizenia Raptora. SU 35 ma preprednu polosferu k dispozicii IRST OLS 35 schopne vidiet Raptora na cca. 50 km. z celneho aspektu, z inych uhlov do 100 km. Neviem, ci bude mat Su35 aj UV MAWS, ktore bolo vyvinute pre T-50. Ak ano, dalej to zlepsi schopnost detekovat utok v 360° pokryti.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  14:45 16.01.2016

  JJ: politicko-socialny rozmer by som nepodcenil, darmo mas techniku spickovu ak nemas podporu doma. Ci uz politicku alebo v obyvatelstve. Kto by obsluhoval techniku? Myslim ze v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JJ: politicko-socialny rozmer by som nepodcenil, darmo mas techniku spickovu ak nemas podporu doma. Ci uz politicku alebo v obyvatelstve. Kto by obsluhoval techniku? Myslim ze v tomto zpohodlnely zapadny svet taha za podstatne kratsi koniec ako vychodne a arabske krajiny.

  Ja poznam dvoch ludi vo vyssich funkciach a pocas Krymu som sa pytal co by robili keby to zacalo byt horuce - obaja zhodne tvrdili ze by sli okamzite do vysluzby - kvoli ukrajincom ani turkom by ich sni nenapadlo riskovat krk. Vacsinou su to ludia okolo 40ky a maju doma male deti.

  A naco ti je super technika, ked ju nebudes moct pouzit?

  K tym 90% zostrelom - urcite suhlasim, ale za akych podmienok to na tom red flagu bolo? Osobne si myslim ze v takej situacii by v 4gen lietadle proti Raptoru vzlietol len samovrah. Naopak, sikovne prichystana pasca dokaze potrapit aj vyspeleho nepriatela - vieme ako opatrenia robili americania po zostrele F117 a ako im to bombardovanie Srbska predrazilo. Rusi na analyzach boja proti F22 pracuju par rokov, ich technicke moznosti su dnes niekde uplne (a este chvilu urcite este budu) a ich podcenenie by viedlo k fatalitam. Ich nepodcenenie = znacne vysoke naklady.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  14:22 16.01.2016

  K tym rcs.. Ano, US koncepcia je znama a dobra a prave preto by len hlupak posielal potravu pre kanony tak ako by jej vyhovovalo.
  Aj keby F22 normalne neviditelny odpredu aj keby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tym rcs.. Ano, US koncepcia je znama a dobra a prave preto by len hlupak posielal potravu pre kanony tak ako by jej vyhovovalo.
  Aj keby F22 normalne neviditelny odpredu aj keby nechal strielat nosicovu platformu za sebou typu B1R sa raz bude musiet otocit, pripadne mozno vystrelit. Rusi maju tiez starych lietadiel pouzitelnych ako navnady dost a nie som si isty ci Raptor vie na 200km rozoznat aku stihacku to presne vidi.
  Neviem ci este su vo vyzbroji AA rakety s jadrovou hlavicou, ale ak ano v pripafe extremu (co by konflikt usa-rusko asi bol) by sposobili obrovske skody aj pri strelbe "naslepo" z dat prehladovych L band. Ak by sa Raptory vratili, tak asi s dost upecenou elektronikou, oziarenym pilotom s podlomenou moralkou. Vidiet ze sa z misie nevratilo XY kolegov asi ma vplyv aj na silne povahy. Vojak bez pudu sebazachovy je velmi zla investicia do draheho vycviku a navyse dnes egoisticke zaujmy jednotlivca su dnes ovela vyssie ako ideologia atd.

  Myslim ze napriek vyhlaseniam nacionalistov v Rusku a neocons v USA sa do konfliktu v strednodobom horizonte nepustia (usa mali sancu okolo roku 2000, dnes by to bolo prilis drahe a rizikove). Nase debaty zostanu v akademicko-krcmovej rovine(kto z nas ma detailne informacie o skutocnych TDD charakteristikach? Nejake sarvatky nizkej intenzity vo svete nevypovedaju vela o realnych moznostiach vsetkych stran) Myslim ze si pockame do masoveho zavedenia bezposadkovych strojov schopnych aspon ciastocne autonomneho operovania a hitech zbrani ako laser, no to nebude nijak skoro a dovtedy sa moze na politicko-ekonomickom usporiadani sveta mnoho zmenit.

  Mimochodom, o vyskume laserovych zbrani v Rusku som naposledy cital okolo 2006. Neviete ako postupili? Pochybujem ze spia, no nemam info.
  Aj ked ohladne doby ich realneho zavedenia i v USA som pesimista, no cas nestoji.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:54 16.01.2016

  DJW_: samozrejme ze politicky by do toho nesli, lenze o tom tato diskusia nie je.. mne ide o to poukazat na zjavne vyhody ake ma STEALTH lietadlo proti obycajnemu.. vela ludi ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: samozrejme ze politicky by do toho nesli, lenze o tom tato diskusia nie je.. mne ide o to poukazat na zjavne vyhody ake ma STEALTH lietadlo proti obycajnemu.. vela ludi ma mylnu predstavu ze lietadla letia na seba priamo cely cas az kym sa nedostanu do dogfightu.. lenze takto vzdusny boj nefunguje.. 90% zostrelenych pilotov nikdy nevidelo svojho premozitela. lietadla maju dost obmedzenu schopnost sledovat co sa deje, vymedzeny radarom, a ten skratka nema 360 stupnove pokrytie... ak pride utok zo strany kde radarove pokrytie nie je, tak pilot nema sancu zistit co sa deje...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:51 16.01.2016

  5-10m2 znamena, ze o Su35 bude protivnik vediet na obrovske vzdialenosti... ak 1m2 zachytis na 130nm, tak 5-10x vacsi ciel zachyti F22 na maximalny dosah radaru... co je 240nm ak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  5-10m2 znamena, ze o Su35 bude protivnik vediet na obrovske vzdialenosti... ak 1m2 zachytis na 130nm, tak 5-10x vacsi ciel zachyti F22 na maximalny dosah radaru... co je 240nm ak sa nemylim...co znamena ze utok na Su35 moze F22 planovat s obrovskym predstihom.. zvolit vektor utoku tak ze Su35 nebude mat potuchy co sa deje.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  13:50 16.01.2016

  Wenet: myslim ze rusi v tomto nebudu uplne hlupi, skusenosti z Gruzinska, Ukrajiny a Syrie boli neocenitelne z hladiska taktiky aj skusenosti personalu. Ono rusi ani nepotrebuju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet: myslim ze rusi v tomto nebudu uplne hlupi, skusenosti z Gruzinska, Ukrajiny a Syrie boli neocenitelne z hladiska taktiky aj skusenosti personalu. Ono rusi ani nepotrebuju mat super hitech zbrane a prezbrojit USA, jefnak to nejde a je to navyse hlupost.
  Rovnako sa nechystaju napadnut americanov zakerne tak ako vidat v C-ckovych blockbusteroch.
  Bohate staci ak si zachovaju schopnost sposobit silnemu protivnikovi tak vysoke straty, ze by sa agresia predrazila a nevyplatila. To sa im myslim pomerne dari a asi aj v dohladnej dobe bude. Alebo viete o state ktory si REALNE trufa silou na Rusko? (To nie je zelanie ani propaganda, myslim skor realne zhodnotenie - menej vyspele krajiny na to nemaju technicky a na zapade by z toho bola zpolitizovana vnutrostatna afera, ktora by pripadna opozicia vo vacsine statov pouzila na rozdupanie aktualnej vlady v drvivej vacsine statov)

  Jj: myslim ze senzoricky mal byt 4++ Su35s na tom podobne ako T50, samozrejme drak s vysokym rcs je minus ale inak je vybava moderna so zameranim na porazenie bezneho nepriatela a schopnost akeho takeho odporu voci velmi vyspelemu protivnikovi. Rusi na tom pracovali od 2002 a hlavne pocas obdobia dostatku penazi urcite nejaky pokrok aj investicie dosiahli. V pripade vaznej krizy by urcite nesli hura systemom do celneho utoku za pouzitia toho najlepsieho - taki hlupi rusi neboli ani po WW2 - aj fanatik Stalin vedel ze druhy taky drahy konflikt si materialne ani ludsky nemoze dovolit.
  A ze by bol Putin blby si snad tiez nikto so zdravym rozumom nemysli.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:48 16.01.2016

  no este dodam.. ze stale uvazujes o strete z predu... lenze F22 bude o Su-35 vediet ovela skor, a tak zvoli smer utoku mimo vyhladu radaru Su-35...

  no este dodam.. ze stale uvazujes o strete z predu... lenze F22 bude o Su-35 vediet ovela skor, a tak zvoli smer utoku mimo vyhladu radaru Su-35...

 • jj284b
  13:46 16.01.2016

  flanker.jirka: 240 stupnov je nezmysel.. ak by to robil, tak by obnovovacia frekvencia bola strasne dlha, kedze nejde o AESA... ak uz, tak ho moze vychylovat a dosiahnut take ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: 240 stupnov je nezmysel.. ak by to robil, tak by obnovovacia frekvencia bola strasne dlha, kedze nejde o AESA... ak uz, tak ho moze vychylovat a dosiahnut take pokrytie, no nema naraz predstavu o celych 240 stupnoch... ale len o cca 40 stupnovom vyseku.

  odrazovu plochu z predu 1m2 ma F16... Su-35 ju ma cca 5-10m2.. F22 sa odhadoval na 0.0015m2 a F35 ju vraj ma este mensiu ako F22
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  13:44 16.01.2016

  Myslím, že my si na případ války už ani náznakem nehrajeme viz. složení armády - takže Čáslav neČáslav, to je myslím naprosto jedno...na druhou stranu, zapomenutá letiště zděděná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že my si na případ války už ani náznakem nehrajeme viz. složení armády - takže Čáslav neČáslav, to je myslím naprosto jedno...na druhou stranu, zapomenutá letiště zděděná po minulém režimu máme v každém větším městě a krom toho se domnívám, že pro Gripen by neměl být problém přistát na dálnici - chvíli by snad zabralo než by to nepřítel rozsekal všechno, každopádně schopnost přistávat na nezpevněné ploše je i podle mého jasná výhoda
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:40 16.01.2016

  Trener: tak podla niektorych ludi dali dole Srbi este asi aj Santa Clausa... no B2 urcite nie

  Trener: tak podla niektorych ludi dali dole Srbi este asi aj Santa Clausa... no B2 urcite nie

 • flanker.jirka
  13:40 16.01.2016

  Jen aby jim "optimismus" ohledně dalších 50 Su 35 vydržel do konce roku, cena ropy padá až tam o kom se nikomu před pár lety ani nezdálo.
  Z ekonomického hlediska je to rozumný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen aby jim "optimismus" ohledně dalších 50 Su 35 vydržel do konce roku, cena ropy padá až tam o kom se nikomu před pár lety ani nezdálo.
  Z ekonomického hlediska je to rozumný krok, vystačit si s érem, které mají odzkoušené a mají pod něj výzbroj, pro T 50 se musí výzbroj odladit do té formy, aby se vešlo do prostor v trupu, pokud by to nosily vně, tak by byla investice do stealth technologie k ničemu. Druhou variantou by mohla být výroba T 50 se stávajícími dostupnými technologiemi, tzn. motory, radary, zbraněmi a získat lepší vlastnosti v menší odrazné ploše, ale i tak by výroba byla mnohem dražší.

  Nesdílím tu názor, že by SU 35 byla zcela bezbranná a nepoužitelná oproti stealth letounům,
  Rusové asi moc nepočítají s expedicemi na druhou stranu Zeměkoule pátrajíc po majitelích chemických zbraní, tak budou jejich stíhači mít podporu ze strany radiotechnického vojska, tzn. budou čerpat informace s jiných radarů a prostředků průzkumu. Mají síť pokrytou i nízkofrekvenčními radary, které stealth letouny vidí spolehlivě.
  Radar Irbis "vidí" hodně dobře malorozměrné cíle, podobnou věc si vyzkoušeli na předchozí generaci radarů Bars Indové, z té Irbis vychází. Irbis poskytuje sučku přehled v sektoru až 240° a dosah na cíl s odraznou plochou jednoho metru čtverečného na 130 NM (u APG 77 výrobce uvádí 123 NM). K tomu si připočtětě novou generaci pasivních infračervených senzorů a L band radar v náběžných hranách křídla. Důležitější bude to jak se rusové vypořádají s tím, aby letadlo mělo k dispozici situační povědomí, tak že výstražené RWR, MAWS, senzory pro ozáření lasery.
  Pro představu, Typhoony s původním radarem s mechanickým skenováním a centrálním vysílačem/přijímačem, který dává cíl s odraznou plochou jednoho metru na 95 NM, detekovali podle Luftwaffe, F 22 na 36 km. Borci z EADS tvrdí, že nový radar AESA konstruovaný pro Typhoon (tuším obdoba i pro Gripen EF) "by měl detekovat F 35 na 60 km."
  Mimo technologie stealth z hlediska radarů musíte brát v potaz tepelnou stopu, při nadzvukové rychlosti dochází k ohřevu celého draku letadla a nové infračervené prostředky jako IRST, KOLS jsou na tom dobře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  13:25 16.01.2016

  A nesundali náhodu Srbové nad Jugoškou i B2? Něco jsem snad o tom četl v LK magazínu.

  A nesundali náhodu Srbové nad Jugoškou i B2? Něco jsem snad o tom četl v LK magazínu.

 • Trener
  13:18 16.01.2016

  A pak by letadla typu SU a MiG měla mít dobré vztlakové vlastnosti trupu, tak tím i krátký start a doběh. I když ten doběh u toho Migu 29, kvůli výšce podvozku (pro brzdění trupem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A pak by letadla typu SU a MiG měla mít dobré vztlakové vlastnosti trupu, tak tím i krátký start a doběh. I když ten doběh u toho Migu 29, kvůli výšce podvozku (pro brzdění trupem při jeho náklonu) není prý nejkratší.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:58 16.01.2016

  Možnost přistávat na neupravených plochách je nesporně taktická výhoda či v některých případech pro letectvo životní nutnost. Když si vezmem letectvo ČR. Pro případného protivníka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možnost přistávat na neupravených plochách je nesporně taktická výhoda či v některých případech pro letectvo životní nutnost. Když si vezmem letectvo ČR. Pro případného protivníka by nebylo složité vyřadit Čáslav z provozu, případně i jiná letiště, kde by mohli Gripeny operovat.
  Čáslav je pěkné letiště v době míru, ale pokud by se k ČR schyloval konflikt min. střední intenzity, tak fungování Čáslavi navíc s prakticky neexistující PVO bude ve válce znemožněno.
  Nevím zda Gripeny dokážou operovat i z neupravených ploch, podvozek na první pohled mluví spíše o opaku. Poté již nezbývá nic jiného, než emigrace do jiného státu, či jejich schování na skrytá místa a doufat, že je protivník nevyčmuchá.

  Pokud by měli tu možnost fungovat pomalu i na poli, tak by stále mohli plnit svoji funkci v době války.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:22 16.01.2016

  DJW_: otazka bola ako by si viedol Su-35, nie T-50 ;)

  DJW_: otazka bola ako by si viedol Su-35, nie T-50 ;)

 • Wenet01
  09:53 16.01.2016

  Nejen s těmi koly, každá země se fakticky připravuje na minulou válku a pro Ruskou kulturu (nejen pro armádu, ale i pro obyvatelstvo) je prostě příští válka obdoba druhé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejen s těmi koly, každá země se fakticky připravuje na minulou válku a pro Ruskou kulturu (nejen pro armádu, ale i pro obyvatelstvo) je prostě příští válka obdoba druhé světové...armáda cvičí na obrovské konflikty, přesunu o tisíc kilometrů, tanky, dělostřelectvo, letadla musí umět startovat z neupravených ploch - krom toho kde slyšíte na západě spojení frontový stíhač atd. S tím souvisí i ruské ruční zbraně, primárně jednoduchost a i když by to mělo být horší, tak co je vždy svaté, zachovat možnost to vyrábět v obrovských počtech. V tomto světle (tady to všichni ví), ale pro okolí začne dávat smysl jednotná platforma armata.
  V případě západu pomalu opouštíme myšlenku policejních akcí a začínáme se připravovat na konflikt většího rozsahu - paradoxně v době kdy Rusové takové konflikty v západním stylu začínají fakticky vést. Každopádně západní armády trénují na mise, Rusové na třetí světovou válku...nehodnotím co je lepší, ale příprava na minulost je v každé armádě světa zakořeněná a proto to je jak je. Snad se Rusové mýlí a západ má pravdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim K
  08:48 16.01.2016

  To triplane: měl by jste vědět, že v zemi o velikosti dvou kontinentu to nikdy nebude uplně stejné všude (někde lépe někde hůře). Já tyké mám doma ruskou manzelku a muzu Vam rict ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To triplane: měl by jste vědět, že v zemi o velikosti dvou kontinentu to nikdy nebude uplně stejné všude (někde lépe někde hůře). Já tyké mám doma ruskou manzelku a muzu Vam rict ze do RF jezdim pravidelne a zijou tam uplne normalne jak u nas. Víte doporucuji Vám projed si tu zemi krizem krazem. To same totiz muzu napsat o Státech, ale rozumny clovek vi ze kazda mince ma dve strany. Ono je jiny zivot nekde ve "vidlakove" a ve "meste".
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  03:55 16.01.2016

  Triplane: tak to ti uprimne zavidim, lebo podla mojich skusenosti na vychod od Slovenska snad ani neexistuju skarede dievcata, iba dlhonohe dlhovlase modelky ;)

  Ano, to ze amici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Triplane: tak to ti uprimne zavidim, lebo podla mojich skusenosti na vychod od Slovenska snad ani neexistuju skarede dievcata, iba dlhonohe dlhovlase modelky ;)

  Ano, to ze amici lietali stale tymi istymi koridormi bola blbost a hrube podcenenie nepriatela, ale to nic nemeni na tom ze predpotopny system bol schopny postrelovat lietadlo z vlastnostami Stealth (primerane k tej dobe)

  K 5 raketam - moze byt, z 98% co pisem pisem len z hlavy, takze omyly su mozne. Rad sa necham poucit a priznat si chybu.

  jj: ved preto mal mat T50 "prehladove" Lband radary, ktore sice nie su scopne locknut target, ale aspon sluzia na vystraju ze istum smerom od lietadla nieco je.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  01:10 16.01.2016

  DJW_: co sa tyka sumu..ak o tebe F22 vie a ty o nej nie, tak sa ti dostane do pozicie z ktorej ju tvoj radar nezachyti vobec lebo bude mimo uhla.. stihacky maju dost obmedzeny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: co sa tyka sumu..ak o tebe F22 vie a ty o nej nie, tak sa ti dostane do pozicie z ktorej ju tvoj radar nezachyti vobec lebo bude mimo uhla.. stihacky maju dost obmedzeny radarovy vyhlad...


  a co sa tyka Srbska:

  In the afternoon of March 25, 1999: Two Yugoslav MiG-29s took off from Batajnica to chase a lone NATO aircraft flying in the direction of Bosnia. They crossed the border and were engaged by two US F-15s. Both MiGs were shot down by Captain Jeff Hwang. One MiG pilot, Major Slobodan Perić having evaded at least one missile before being hit ejected and was later smuggled back to Yugoslavia by the Republika Srpska police. The other pilot, Captain Zoran Radosavljević, did not eject and was killed.

  https://web.archive.org/web/20...

  takze vyhol sa jednej, dalsia ho dala dole... to cislo 5 tam bolo spomenute ako pocet MiG29 Srbi mali vo vzduchu, 3 boli zostelene...
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  00:20 16.01.2016

  DJW- - já doma jednu hezkou Rusku mám, takže vím jak to tam vypadá. Moc fajn to neni, aspon pokud poslouchám na skype její rodiče a bráchu. A Moskvu rozhodně nelze brát za bernou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW- - já doma jednu hezkou Rusku mám, takže vím jak to tam vypadá. Moc fajn to neni, aspon pokud poslouchám na skype její rodiče a bráchu. A Moskvu rozhodně nelze brát za bernou minci, je to taková výkladní skřín Ruska.

  Jinak ten sestřel v Srbsku byl hodně o štěstí a taky o rutině pilotů F117 co neměnili trasu letu. Takže obsluha PVO věděla kde je čekat. Stealth technologie je pořád pro stát který ji zvládl velká výhoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  00:02 16.01.2016

  Armataratata: v case akoze kamaratsva vychod zapad jeden US pilot navstivil jedno ruske letisko a letel na UB verzii 29ky. Sokoval ho bordel na letisku, no v resume uznal ze v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Armataratata: v case akoze kamaratsva vychod zapad jeden US pilot navstivil jedno ruske letisko a letel na UB verzii 29ky. Sokoval ho bordel na letisku, no v resume uznal ze v pripade vojny bude letisko vyzerat skor takto, tazko bude vyzametane ako zapadne. V takych podmienkach sa schopnost ruskych lietadiel vzlietnut takmer aj z pastviny celkom aj hodi.

  K BVR boju: za cele tie roky nedoslo k realnemu stretu podobne vyspelych protivnikov. Pri agresii NATO voci Srbsku bol jeden skuseny srbsky pilot na zastaralej verzii 29ky schopny vymanevrovat 5 AIM120 (pravdepodobne skorsich verzii), co je dost biedna efektivita pri cene 1,5 mil USD za raketu. Meno pilota si nepamatam ale kto by chcel googlit, tak zucastnil sa srbsko-ruskeho cvicenia BARS 2015.
  Ked uz sme pri Srbsku, tam zastatala PVO nedavnou vojnou zdecimovanej zeme zostrelila stealth litadlo dizajnovane specialne na penetrovanie oblasti chranenych takou PVO.

  Co sa Raptoru tyka, nikto so zdravym rozumom nepochybuje ze je to vyborny stroj. Z vychodnych zdrojov pred casom prislo ze sa zameriavali na detekciu nadmerneho sumu pozadia. ANPG77 je super, ale ten sum s vykonom 20 kW bude tazko neviditelny pre toho kto ho hlada - ta vyziarena energia sa jednoducho nestrati.

  Suhlasim ze dnesny konflikt (pokial to nebude tradicny masaker zaostalej zeme niektorou velmocou) bude posobit v prostredi silnej integrovanej PVO. V tom zmysle je americka koncepcia MALD+JSAW+... zahltenia spravna. Ono to ale moze fungovat aj naopak, rusi maju s klamnymi nafukovacimi cielmi pre HARMy dlhodobe skusenosti, a to vratane klamneho GHz ziarenia a IR stopy emitujucej rovnake signaly ako realne vozidla komlexu S300.

  Obojstranna sankcna vojna sa urcite prejavi, no asi nie tak ako poniektory dufaju - podla mojich info zatial nejedia v Rusko koru zo stromov. Kazdopadneo mesiac dva pojdem pracovne do Moskvy - dam vediet ako to tam vyzera realne s domorodcami.

  PS: toto by mal byt web tvariaci sa ako odborny, pekne/nepekne tazko nazvat vecnou debatou

  PS2: prosim ADMINOV aby pouvazovali nad dlhsou login session, stava sa mi ze ma odklasuje ked citam s prestavkami pocas roboty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  23:57 15.01.2016

  ad kola: jo, přesně z důvodu mizerných VPD mají Rusáci tak obrovský kola. Oni se s letištěma nějak moc neserou, co sem koukal na nějaký videa, tak spousta ploch byla betonovaná z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad kola: jo, přesně z důvodu mizerných VPD mají Rusáci tak obrovský kola. Oni se s letištěma nějak moc neserou, co sem koukal na nějaký videa, tak spousta ploch byla betonovaná z takových velkých šestiúhelníků, i v nějakým dokumentu zmiňovali, že to pomalu betonujou na místě z toho, co seženou, takže kvalita prdlačky, a zatímco Amíci organizujou sbírací sešn, kdy jde řada lidí po runwayi a sbírá každý drobek, tak u spousty ruských základen bylo celkem koloritem povalování se věcí v okolí ploch i na nich.

  Jim to je jedno, v zadání pomalu každýho letadla je provoz z neupravených VPD, takže na to obujou gumy z traktoru, daj tomu velkej blatník, aby to náhodou neházelo bahno do sání, a když je nejhůř, tak prostě při startu zavřou sání a otevřou díru na hřbetu.

  Je to výhoda, nebo slabina?

  Pokud jde o barvu - takhel světle modrá je tradiční zbarvení vnitřku kabin už dlouhý léta, měly to úplně všechy éra snad už od MiGu 15 (někdo zdatnější doplní její název).

  Proč tím natřeli ty Su-34 nevím, ale mě se to líbí, je to mnohem hezčí než ty hnusný šedočerný americký werky. Beztak érům nejvíc slušel lakovanej leštěnej hliník.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:53 15.01.2016

  Superme

  Skôr Ty nečítaš pozorne. Vôbec nejdem proti Tebe a len som podotkol, že do ukončenia vývoja T-50 budú musieť stačiť lacnejšie a zavedenejšie stroje, ktoré musia nahradiť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme

  Skôr Ty nečítaš pozorne. Vôbec nejdem proti Tebe a len som podotkol, že do ukončenia vývoja T-50 budú musieť stačiť lacnejšie a zavedenejšie stroje, ktoré musia nahradiť ešte socialistických prechodcov. Netvrdil som, že T-50 by sa chceli vykašlať "len" sa vývoj i pre sankcie naťahuje a určite najaký čas bude čo je osud väčšiny ohlásených "optimistických" ruských zbrojných programov.
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  21:59 15.01.2016

  Jednu věc u ruských strojů nechápu - proč maj tak hnusný kola??? A speciálně Rusové navíc kola zasunujou asi tak tejden po startu, aby jejich nádhera náhodou nezanikla! Vždyť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednu věc u ruských strojů nechápu - proč maj tak hnusný kola??? A speciálně Rusové navíc kola zasunujou asi tak tejden po startu, aby jejich nádhera náhodou nezanikla! Vždyť vypadaj jak od valníku! Právě třeba na snímku odkázaného Superme:
  http://1url.cz/h7Mx...

  Je to nepodstatný - jasně - ale strašně to kazí dojem. Předpokládám, že důvodem je stav ruských letišť, která vyžadují brutální "bantamy" - ona je shodou okolností nerovnost ruských letišť vidět i na poslední fotce co odkazuje Superme (mimochodem ta mi přijde nejhezčí) - mrkněte jak má přední dvojkolo, každou pneumatiku ve výrazně jiné výšce. Sůčka se mi vždycky nejvíc líbila na fotkách indické armády, třeba tady působí Su-30MKI opravdu monstrózně:
  http://1url.cz/I7M8...

  ... ale k těm kolům, srovnejte s F-35, taky technická nutnost, ale přijde mi to nějak hezčí a uměřenější
  http://1url.cz/77M6...


  ... jo a ještě jeden zločin proti lidskosti páchají u Suchoje a to jsou barvy nátěrů - za tenhle odstín by měl jít někdo sedět:
  http://1url.cz/L7Mn...
  nebo zde
  http://1url.cz/D7M7...

  ... a tady tím nějaká dobrá duše vymalovala kokpit, fakt paráda:
  http://1url.cz/47MA...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:34 15.01.2016

  triplane: ide o to ze ak utok na Su-35 pride z vektora ktory nema pokryty senzormi. aj pri automatickych defenzivnych systemoch, zistit ze v oblasti je AMRAAM na poslednu chvilu by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  triplane: ide o to ze ak utok na Su-35 pride z vektora ktory nema pokryty senzormi. aj pri automatickych defenzivnych systemoch, zistit ze v oblasti je AMRAAM na poslednu chvilu by pilotovi Su-35 asi nepridalo na pohode... navyse, kedze by nedetekoval ze je zameriavany Raptorom, este stale by letel v cestovnej rychlosti, svojim smerom, a na akekolvek uhybne manevre by vela casu neostavalo... Raptor skratka dava neskutocne moznosti nachytat protivnika do pasce z ktorej sa da potom dostat len velmi tazko...
  Skrýt celý příspěvek

 • simpanz
  21:19 15.01.2016

  Prosím , nevíte někdo proč ruský konstrukce nepoužívaj DSI odlučovače, číňani i američani to maj na všem novym a co sem našel na netu tak samí positiva a životní jistoty

  Prosím , nevíte někdo proč ruský konstrukce nepoužívaj DSI odlučovače, číňani i američani to maj na všem novym a co sem našel na netu tak samí positiva a životní jistoty

 • triplane
  20:48 15.01.2016

  Supreme - dík za fotky, paráda.

  Takže jinak řečeno Rusko dostane letadlo na úrovni F22 až 15 let po zařazení Raptora do aktivní služby. A to kdo ví jestli. No to nevypadá moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme - dík za fotky, paráda.

  Takže jinak řečeno Rusko dostane letadlo na úrovni F22 až 15 let po zařazení Raptora do aktivní služby. A to kdo ví jestli. No to nevypadá moc hezky. Přece jen nejde pouze o bojovou hodnotu ale o prezentaci technologií co kdo zvládne.

  Jakou reálnou životnost může mít drak Raptora? Aby se ta letadla vůbec v aktivní službě potkala...

  Jinak můj dotaz na případný střet F22 a Su35 byl hlavně o tom jak by se Su bránil. Kdo by útočil první je asi jasné a že by útok byl veden co nejefektivněji bez ohledu na cokoliv je jasné taky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:30 15.01.2016

  dusan - Víš, hrozně mě zajímá, zda si prostě chceš jenom rýpnout a být jakože "hustej", nebo situaci nesleduješ, víš o tom kulový a pouze děláš "chytrého".

  Nevím, proč by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan - Víš, hrozně mě zajímá, zda si prostě chceš jenom rýpnout a být jakože "hustej", nebo situaci nesleduješ, víš o tom kulový a pouze děláš "chytrého".

  Nevím, proč by se Rusové na T-50 měli vykašlat a místo toho dát přednost stroji, který sice je velice dobrý (mimo F-22 podle mého v současné době lepší stíhačka není), ale možnosti konceptu SU-27 již podle mého vyčerpali právě na SU-35S.

  Ale zpět k T-50. Podle oficiálních údajů by 4 stroje měli být v současné době na Žukovském letišti a jeden v Achtubinsku. Testují se například zbraně. Ano, T-50 nemá stále svůj nový motor a vyvíjí se i zcela nový radar. Proto také již dříve prohlásily, že do roku 2020 získají pouze jednu testovací letku. To prohlásily již minulí rok. Tedy ano, udělám ti radost a řeknu, že T-50 do roku 2020 zcela hotov nebude (nebo by být neměl). Každopádně si jsem jistý, že ho dokončí.

  Jinak pro zajímavost. Krásné fotky T-50 z Žukovského letiště při testech (pravděpodobně z prosince 2015) :)

  https://img-fotki.yandex.ru/ge...

  https://img-fotki.yandex.ru/ge...

  http://russianplanes.net/image...

  http://russianplanes.net/image...

  http://russianplanes.net/image...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:21 15.01.2016

  Su-35S je zatiaľ veľmi ťažko porovnávať s akýmkoľvek lietadlom 4. generácie. Ešte len koncom decembra 2015 dosiahli tieto lietadlá počiatočných operačných schopností a začali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Su-35S je zatiaľ veľmi ťažko porovnávať s akýmkoľvek lietadlom 4. generácie. Ešte len koncom decembra 2015 dosiahli tieto lietadlá počiatočných operačných schopností a začali lietať vyzbrojené raketami R-73 a R-27T. Strely RVV-SD budú k dispozícii až koncom tohto roka a integrácia ďalšej výzbroje zaberie ešte zopár rokov. Vybavenie stíhačky systémom Chibiny-M posunie toto lietadlo zase o kus ďalej a až potom bude môcť naplno využiť svoj potenciál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:54 15.01.2016

  Sgt Murphy: RF tech spickovych letadel taky zase moc nemaji. Su-35S maji 48. Pak maji hodne dobry Su-30 a pak modernizovany Su-27 ruznych SM verzi. USA tech F-22 opravdu vsech 187 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: RF tech spickovych letadel taky zase moc nemaji. Su-35S maji 48. Pak maji hodne dobry Su-30 a pak modernizovany Su-27 ruznych SM verzi. USA tech F-22 opravdu vsech 187 uvolnit nemuzou, ale nejspis by to ani nebylo potreba. Pokud se teda bavime jen o boji letadla vs letadla. Jakejkoliv boj by ale nejspise byl v prostredi vysoce aktivniho PVO obou stran a pak cert vi, co by se stalo. to nemluvime o atomovkach a podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:43 15.01.2016

  Reálne by sa F-22 stretla s SU-35 pri konflikte vysokej intenzity nad Európou. No nemyslím si že by USA vyslalo vybojovať nadvládu svoje najlepšie stroje v nie najhojnejšom počte a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Reálne by sa F-22 stretla s SU-35 pri konflikte vysokej intenzity nad Európou. No nemyslím si že by USA vyslalo vybojovať nadvládu svoje najlepšie stroje v nie najhojnejšom počte a nenechalo by si ich ako poistku pre ochranu svojho vlastného vzdušného priestoru. Znovuotvorenie linky by nič neriešilo keďže by ich nedostali do vzduchu tak veľa ako Rusi svoje lacné Súčka. Myslím si že je preto lepšie porovnávať SU-35 s reálnejšími súpermi ako Eurofighter Typhoon, Rafale, F-15, F-16, F-18, Gripen.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:24 15.01.2016

  dodam, ze vela ludi ma o stihackach dost pomylene predstavy, uvazuju o nich v nejakych rytierskych dueloch kde obaja zacinaju s rovnakymi sancami... 90% zostrelenych pilotov nemalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dodam, ze vela ludi ma o stihackach dost pomylene predstavy, uvazuju o nich v nejakych rytierskych dueloch kde obaja zacinaju s rovnakymi sancami... 90% zostrelenych pilotov nemalo predstavu co ich zostrelilo...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:20 15.01.2016

  tak sa na to pozrime... Raptor o nom bude vediet skor, tak sa k nemu priblizi z vektoru z ktoreho to Su nebude schopne zachytit, odpali nan AMRAAM ktory sa zaktivuje 2sekundy pred ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak sa na to pozrime... Raptor o nom bude vediet skor, tak sa k nemu priblizi z vektoru z ktoreho to Su nebude schopne zachytit, odpali nan AMRAAM ktory sa zaktivuje 2sekundy pred zasahom... takze good luck
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:48 15.01.2016

  ... docela by mě zajímalo jakou šanci by mělo tohle Su proti F22. Je mi jasné že Raptor by ho asi viděl daleko dříve, ale to na sestřel nestačí. I když je to velká výhoda...

  Ja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... docela by mě zajímalo jakou šanci by mělo tohle Su proti F22. Je mi jasné že Raptor by ho asi viděl daleko dříve, ale to na sestřel nestačí. I když je to velká výhoda...

  Ja to upresním. Aj keby mali obe lietadlá absolútne rovnaké radary a iné snímače, Raptor uvidí Su skôr z toho dôvodu, že má podstatne lepšie STEALTH vlastnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  17:40 15.01.2016

  Letadlo je to krásný a jistě i velmi dobré. Rusové prostě koncept Su27 vymačkají až na dřen.
  Docela by mě zajímalo jakou šanci by mělo tohle Su proti F22. Je mi jasné že Raptor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letadlo je to krásný a jistě i velmi dobré. Rusové prostě koncept Su27 vymačkají až na dřen.
  Docela by mě zajímalo jakou šanci by mělo tohle Su proti F22. Je mi jasné že Raptor by ho asi viděl daleko dříve, ale to na sestřel nestačí. I když je to velká výhoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:25 15.01.2016

  ... jedno treba uznat ... Su-27 je naozaj nadherny stroj ...

  Pre väčšinu diskutujúcich je Su-27 nádherný stroj. Ja som výnimkou - pre mňa je etalónom škaredého lietadla. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... jedno treba uznat ... Su-27 je naozaj nadherny stroj ...

  Pre väčšinu diskutujúcich je Su-27 nádherný stroj. Ja som výnimkou - pre mňa je etalónom škaredého lietadla. Pripomína mi chrta - superštíhleho psa vyšľachteného na šprint. Aj on sa mi nepáči. Ako keby prišiel "z koncentráku". Mojim etalónom krásy je F-104, F-16 a franzúzske stíhačky Mirage resp. Rafaele - nie sú "podvýživené"

  P.S.
  Aby si niekto nemyslel že som proti ruským stíhačkam - Mig-29 je naozaj pekné lietadlo - pretože nie je také superštíhle ako Su-27 - Migy boli vždy veľmi pekné lietadlá.
  Ospravedlňujem sa ale krása resp. nekrása Su-27 nie je dnešnou témou.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:29 15.01.2016

  Zdá sa, že F-22 ostane nadlho "sirotou" vo svojej triede: ). Tento krok som celkom očakával (spomínal som to pri MiGu-35) - jednoducho T-50 bude neskôr a bude drahý a prestarnutú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že F-22 ostane nadlho "sirotou" vo svojej triede: ). Tento krok som celkom očakával (spomínal som to pri MiGu-35) - jednoducho T-50 bude neskôr a bude drahý a prestarnutú flotilu starých strojov Su-27 a MiG-29 čaká vyradenie, takže sa budú počty ruského letectva znižovať a prednosť dostanú zavedené a hlavne lacnejšie modely. Tých 15 mil. by som nebral vážne. Nedá sa mechanicky prepočítavať cena podľa padajúceho kurzu rubľa.
  Osobne čakám, že sa vývoj T-50 bude ešte "ťahať" dosť dlho a skôr ako za 10 rokov vo výzbroji nebude. Tie protiruské sankcie sice nemajú veľmi veľký priamy vplyv, ale zabrzdiť vývoj špičkových produktov priemyslu môžu a to výrazne. Stačí si spomenúť na Čínu v roku 1989 - sice sa sankcie obchádzali sprava, zľava, ale zbrojný priemysel ich tvrdo pocítil.
  Skrýt celý příspěvek

 • IvanBa84
  16:11 15.01.2016

  Jedno treba uznat ... Su-27 je naozaj nadherny stroj

  Jedno treba uznat ... Su-27 je naozaj nadherny stroj

 • Lukyi
  15:56 15.01.2016

  Amíci řešili a řeší řadu problémů s F35 Rusové s T50 a Čína nějak mlčí :D

  Amíci řešili a řeší řadu problémů s F35 Rusové s T50 a Čína nějak mlčí :D