Dalších osm víceúčelových stíhaček F-16C/D pro Bulharsko

Dalších osm víceúčelových stíhaček F-16C/D pro Bulharsko
F-16 55. stíhací letky (555th Fighter Squadron) amerického letectva na bulharské letecké základně Ignatievo (červenec 2021) / U.S. Air Force, Airman 1st Class Brooke Moeder (Zvětšit)

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný prodej osmi víceúčelových stíhaček F-16C/D Block 70 do Bulharska. V případě akceptace bulharské letectvo získá celkově 16 stíhaček F-16.

V červenci 2019 Sofie objednala šest jednomístných F-16C a dvě dvoumístné F-16D Block 70 za 1,25 miliardy dolarů. Bulharsko muselo uhradit celou platbu předem.

První F-16 Bulharsko očekávalo v roce 2023 a poslední o rok později. Kvůli pandemii Covid-19 a narušení dodavatelských řetězců je ale dodávka o dva roky posunuta.

Výroba F-16 byla totiž před pár lety přesunuta do města Greenville v Jižní Karolíně – uvolnilo se tak místo v závodě Fort Worth (Texas) pro výrobu F-35. Kvůli výše popsaným problémům ale první letadlo z nové linky vzlétne až na konci letošního roku. Na nové F-16 z této linky kromě Bulharska a Slovenska čeká také Bahrajn, Tchaj-Wan a Maroko. Celkově Grenville pro těchto pět zemí vyrobí 128 F-16 za 14 miliard dolarů.

Na své F-16 si musí počkat i slovenské letectvo. Přílet prvních F-16 se očekával v první polovině roku 2023, nyní je termín posunut o 12 až 14 měsíců. Bratislava za 14 strojů zaplatila 1,6 miliardy dolarů.

V každém případě Američané přes DSCA schválili Bulharsku prodej dalších čtyř jednomístných F-16C a čtyř dvoumístných F-16D za maximální částku 1,67 miliardy dolarů. Tentokrát má být platba provedena ve splátkách.


Výroba F-16 v Greenville

Bohatá nabídka pro Bulharsko obsahuje mimo jiné 11 motorů F100-GE-129D (tři náhradní) a 11 radarů AN/APG-83 (tři náhradní).

Bulhaři si v tomto balíčku mohou zakoupit také až 12 střel vzduch-vzduch středního dosahu AMRAAM, 20 střel vzduch-vzduch krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder a 28 naváděných pum GBU-39/B SDB. Nabízeno je také 24 pum Mk.82 (225 kg) a 12 kitů KMU-572 pro transformací pum Mk.82 na satelitem naváděné pumy GBU-38 JDAM nebo laserem naváděné GBU-54 Laser JDAM. Zbývající Mk.82 lze pomocí kitu MXU-650 proměnit na laserem / satelitem naváděné pumy EGBU-49 Enhanced Paveway II.

Kromě výše uvedeného nabídka obsahuje další náhradní díly (i pro munici), cvičnou munici, přilby s průhledovým displeji JHMCS II Scorpion, obranné, školní nebo plánovací systémy, počítačové systémy atd.

Zásadní je možnost získat čtyři průzkumné a zaměřovací kontejnery AN/AAQ-33 Sniper nutné k navádění přesných zbraní vzduch-země. K bulharským F-16 lze pořídit také systém elektronického boje (EB) AN/ALQ-254 Viper Shield – ten poskytuje nejen výstrahu před ozářením nepřátelským radarem, ale dokáže také analyzovat a určit místo zdroje signálu, a provádět rušení.

Bulharsko tedy může celkově získat deset jednomístných F-16 a šest dvoumístných F-16. Takto zvolený poměr jednomístných a dvoumístných letounů zaslouží pozornost. Dvoumístné F-16 mají stejné schopnosti jako jednomístné, ale jsou dražší, nesou méně paliva a slouží hlavně pro výcvik. Například Slovensko ze 14 F-16 bude mít „jen“ dvě dvoumístné.

Nákup většího počtu F-16D naznačuje, že Bulharsko hodlá své F-16 používat ke složitějším bojovým misím. Při bojové misi pilot-operátor na druhém sedadle může ovládat všechny složité systémy letadla, včetně senzorů, prostředků EB, komunikace a zbraní, zatímco pilot na předním sedadle se soustředí na samotný let. Na zadní sedadlo lze také usadit velitele letecké skupiny.


Na videu lze vidět unikátní použití laserem naváděných 70mm střel AGR-20 APKWS na stíhacím letadle. F-16 pomocí APKWS může bodově ničit pozemní cíle (BVP) nebo dokonce pomalé vzdušné cíle (vrtulníky).

Někteří uživatelé používají dvoumístné F-16 jako bojové speciály. Nejznámějším příkladem jsou izraelské F-16I, které jsou pouze dvoumístné a mají dvoučlennou posádku. Izrael používá F-16I jako útočné a bombardovací stroje.

Navíc F-16D mají, na rozdíl od dvoumístného Gripenu D, instalován rotační automatický 20mm kanon, takže je lze provozovat běžně s jedním pilotem jako pohotovostní letouny v rámci ochrany vzdušného prostoru.

V současné době Bulharsko provozuje 11 MiGů-29 a osm Su-25. Kolik letounů je skutečně bojeschopných, není známo. Problém je s náhradními díly. Ostatně Bulharsko po vypuknutí války na Ukrajině pomáhají chránit stíhačky NATO. Od poloviny února střeží bulharské nebe čtveřice španělských stíhaček Eurofighter, teď je střídá čtveřice nizozemských F-35A. Nizozemci ohlídají bulharský vzdušný prostor až do 31. května.

I v případě Bulharska se spekulovalo o možných dodávkách ex-sovětských letadel ukrajinskému letectvu. Mluvčí Pentagonu John Kirby ale spojitost mezi případnými dodávkami ukrajinskému letectvu a nákupem F-16 dementoval.

Zdroj: DSCA, Bulgarian Military

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bulharsko hledá náhradu za stíhačky MiG-29

Bulharské stíhačky MiG-29 pomalu zastarávají a jejich provoz navíc komplikuje nedostatek dostupných ...

Bulharsko kupuje americké stíhačky F-16C/D Block 70

Bulharsko nakoupí osm víceúčelových taktických bojových letadel F-16C/D Block 70, včetně munice, za ...

Stíhačky F-16 Block 70 zachrání skomírající bulharské letectvo

Americká vláda před pár dny zadala firmě Lockheed Martin výrobu osmi víceúčelových taktických ...

Bulharsko poptává další víceúčelové stíhačky F-16

Bulharsko v červenci 2019 objednalo osm amerických nadzvukových víceúčelových taktických letadel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  21:51 23.05.2022

  Bulharsko si plánuje prenajať 6 ks F-16, kým mu nebudú dodané ...Zobrazit celý příspěvek

  Bulharsko si plánuje prenajať 6 ks F-16, kým mu nebudú dodané vlastné:
  https://tangosix-rs.translate.... Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  08:26 12.04.2022

  ... Bulharsko hodlá své F-16 používat ke složitějším bojovým misím... V informačnej vojne nám nemusia všetko hádzať na nos. Tie F-16 kupuju a vlastnia viacero štátov. Len málo ...Zobrazit celý příspěvek

  ... Bulharsko hodlá své F-16 používat ke složitějším bojovým misím... V informačnej vojne nám nemusia všetko hádzať na nos. Tie F-16 kupuju a vlastnia viacero štátov. Len málo štátov si môže dovoliť nakúpiť drahé F-35 a ešte predražené dróny. Veď aj samotné F-16 možno použiť ako dróny! Čo tak zaradiť k tým F-16 dróny rôzného určenia?
  Napríklad link:
  https://sk.openworldinfo.com/p...
  (Americké letectvo masívne premieňa zastarané F-16 na drony)
  https://tech.sme.sk/diskusie/2...
  V článku je zaznamenané rôzne vylepšenia F-16 ako radary, datalinky, siete, výpočtová technika a podobne. Tá F-16 môže, ako bezpiloné lietadlo dokonca manevrovať s rôzným preťažením, ktoré ľudskí piloti nezvládnu! Ta F-16 môže spolupracovať s rôznými drónmi na rôznych misiach! Poliakom nechceli predať v USA najmodernejšie dróny iba s rôznymi pomienkami, obmedzeniami. Ale so strelami Tomahawk, F-35 im také problémy nerobili. Údajne zakúpené dróny mohli vzlietnúť iba so súhlasom v USA. (Podobne nasadenie tankov Leopard podmieňovali nemci Turecku.) Dróny, ale už úspešne predáva nielen Turecko, ale aj Izrael, alebo Čína! A oveľa lacnejšie! Vylepšujú ich aj Rusi. Tie dróny sú nový lacnejší smer v letectve! O desať, dvadsať rokov môžu rýchlo poslať aj predražené F-35 do výslužby! Tie dróny nepotrebujú niesť rôzné podpory života!
  Ako sa nám utešene vyvinuli rôzne špionážne satelity bez ľudských posadok! To rozlíšenie je dnes fantastické aj s navigáciou, navigačnými sieťami a podobne! Vôbec na tie rôzne vojenské a spravodajské satelity nemusia mať vo vesmíre ľudskú obsluhu, vojakov.
  Tá rôzna technika bez ľudskej obsluhe ale ide čoraz na nikšie pozemské drahy! Pri zemi ich nahradzujú dróny. Už aj niektoré ruské tanky ako Armata môžu dočasne operovať bez ľudských vojakov! Aj v Izraeli, možno taký smer vývoja zaznamenať! Takže aj F-16 bude možné dokonca používať ako samostatný drón, Ako bezpilotné stroje môžu zládať manévre v rýchlostiach, ktoré asi F-35 s ľudskou posádkou nezvládnu! Alebo F-16 môžu použiť, ako navádzaciu veliteľskú stíhačku drónov. Preto ešte stále potrebujú dvojmiestné
  F-16 !Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   18:31 12.04.2022

   Ďakujeme za krásny bulvárny príspevok ala topky.sk Dokým na topkách alebo pri 30 tisicovej diskusii o Ukrajine sa takýto príspevok stratí, tu na diskusii pod odbornými článkami je ...Zobrazit celý příspěvek

   Ďakujeme za krásny bulvárny príspevok ala topky.sk

   Dokým na topkách alebo pri 30 tisicovej diskusii o Ukrajine sa takýto príspevok stratí, tu na diskusii pod odbornými článkami je to pod úroveň..

   Tu asi každý vie o QF-16 = bezpilotná F-16..
   Tu nás naozaj netreba poučovať, dokončujú druhú fázu tohto programu a na rade je tretia..
   Vieš aký je rozdiel medzi prvou a druhou? Bol tu na jeseň o tom článok..

   F-35 majú porovnateľnú nákupnú cenu ako F-16.. jedného sa vyrobí 150ks, druhého tak 10-15ks ročne.. (možno dajú niektorý rok aj viac).. úspory z rozsahu..
   F-35A má drahšiu letovku, aj keď momentálne v USA dosť podobnú - lebo F-16 každý rok rastie keďže ich majú dosť olietané.. Omnoho drahšie je zázemie.. Treba budovať nové..
   Niečo sa dá použiť z F-16.. No skôr ak si niekto na F-16 dal postaviť nadštandardné hangáre s klimatizáciou - už si nepamätám presne či Holanďania či Belgičania alebo Dáni také mali na svojich starých F-16 a preto museli investovať minimum -všetci ostatný dosť.
   F-35A nemá ustálený postup oprav - viď problémy s ALIS-om a aj ODIN-om
   Plus ranné LOT-y, čo LOT to unikát z pohľadu dosť veľa dielov.. stále to nie je ustálené..
   Vieš čo je LOT, vôbec? Naštuduješ neboj..

   Drony sú lacnejšie ako akákoľvek stíhačka - pozri si prosím napríklad Boeing, program Royal Wingman program austrálskeho letectva..

   Nemá zmysel komentovať ostatok..Skrýt celý příspěvek

   • Tonotime
    22:24 12.04.2022

    darkstyle asi sa neoplatí príliš odpovedať, takým čo tvrdia...Neštuduješ neboj... Ty si asi ekonomický nedocenený genius ! Tak napríklad na wikipédiach sa uvádzajú ceny ´F-35 cez ...Zobrazit celý příspěvek

    darkstyle asi sa neoplatí príliš odpovedať, takým čo tvrdia...Neštuduješ neboj... Ty si asi ekonomický nedocenený genius !

    Tak napríklad na wikipédiach sa uvádzajú ceny ´F-35 cez 100 miliónov a ceny F-16 do 20 miliónov v USD. Samozrejme ceny sú niekedy odlišne, záleži na výzbroji, servise a mnohých iných faktorov.

    Áno drony sú lacnejšie, ako stíhačky. Lietadla majú svoju nosnosť a každé kilo s ktorým niečo prevažaš niečo stoji aj s palivom.
    V kozmických raketách vynesenie 1 Kg do vesmíru stálo roku 2000, okolo 16 000 USD. Samozrejme Elon Musk a SpaceX to už riadne zlacneli, pochopili že nemusia posledné stupne zahadzovať do mora, ale aj znovu použiť. Veď ani auta nekupujeme pre jedno požitie. To len príklad pre orientáciu v problematike.
    Čiže drón nemusi zo sebou niesť rôzne život podporujúce systémy a bezpenostné systémy. Ako napríklad vzduch na dýchanie, Špeciálne skafandré, ktoré odľahčujú v prípade preťaženia a podobne. Nemusíš počítať s ľudskými stratami, drony možno použiť aj na takmer samovražedné misie. Je len otázkou času, kedy budú lacnieť.
    Na linkoch https://kosmonautix.cz...
    sa môžeš dočítať aj o špionážnych satelitoch, teraz tam frčia články na danu tému. Naše veľmoci v 60 rokov vážne vyvíjali kozmické stanice, s ktorými by špehovali svojich protivníkov.
    koncom osemdesiatích rokov dospeli k presvedčeniu, že oveľa ekonomickejšie úspornejšie a bezpečnejšie je ľudmi nepilotované špehovanie.
    Na linku: https://prednasky.kosmonautix....
    sa môžeš pozrieť aj vinikajuce video o tej Ukrajine, vôbec nemúsiš študovať Topky a bulváry. Tvrdí sa tam podložené snímkami, že Ukrajinci mali veľa varovných informácii zo satelitných snímkov už pred inváziou. Napríklad na jedno letisko navozil aj České lietadla Albatrosy. Rusi im na to skočili a lietadla bombardovali. A mnoho iného.
    A čo je L0T? Takmer každý z nás pozná cudzie slova, alebo odborné slova, ktorým väčšinou v jeho okolí nerozumia.
    Ja chápem armádnenoviny.cz že boli založené, okrem ekonomického prínosu pre majiteľov a redaktorov aj preto, aby sme už znovu nenaletili, ako pred druhou svetovou vojnou. Keď sa stavalí drahé a mohoutné betonové mažinotové línie, ktoré ČSR ako aj Francúzku boli takmer zbytočne.
    Aj tie dróny môžu poslať do dôchodku mnoho ťažkých tonových obrnených monštier. Je mnoho názorov a doba s technikou sa rýchlo mení. Nikto nemá patent na všetko.
    Ja som len chcel načrtnúť jednú zaujímavu alternatívu a smer vývoja do budúcnosti.
    Prajem veľa úspechov!Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     06:50 13.04.2022

     Wikipedia koľko stíhačiek kúpila? A keď si na tej Wikipédii pri F-16 tak čo keby si pri tom čísle 20 miliónov klikol na to malé čísiel ko pri ňom. A zistíš, že ten údaj bude tak z ...Zobrazit celý příspěvek

     Wikipedia koľko stíhačiek kúpila?

     A keď si na tej Wikipédii pri F-16 tak čo keby si pri tom čísle 20 miliónov klikol na to malé čísiel ko pri ňom.
     A zistíš, že ten údaj bude tak z 86 alebo 97..
     Aj by som ti dal presné číslo, len neviem či pôjdeš na Slovensku, českú alebo anglickú Wiki..

     Len pre informáciu bavíme sa tu o stíhačkách, prečo dávaš zrazu niečo o vesmírnej tematike..

     Musím ťa sklamať - ja čítam vám už roky spacenwes.com, space.com, arstechniku a skoro od začiatku sledujem everyday-a..
     Mne to čo sa snažíš vysvetliť je nielen jasné no danej téme sa venujem ako hobby skoro 30 rokov.

     Milujem keď niekto zistí, že sa do niečoho nerozumie začne rozprávať o vesmíre s predpokladom, že niekoho ohúri a nakoniec ako vždy to zakončí 2. svetovou vojnou..

     Je to klasický konskript nováčika na armádnych novinách.
     Sú ľudia čo roky nenapísala na AN lebo mali pocit, že na tak odbornom médiu ako je toto, by ich príspevky vyzneli ako tvoj.
     Tento druhý hovorí veľa no nepovedal nič.Skrýt celý příspěvek

 • Pirat49
  17:19 11.04.2022

  Teoreticky by si UA mohla ,,kupit,, zapadne stroje( stihacky , tanky, BVP...) a posadka ,piloti by odisli ako dobrovolnici.

  Teoreticky by si UA mohla ,,kupit,, zapadne stroje( stihacky , tanky, BVP...) a posadka ,piloti by odisli ako dobrovolnici.

 • Laci
  16:05 09.04.2022

  Gripen D opravdu nemá hlavňovou výzbroj? Onehdá jsem četl, že spárky maj identický schopnosti jako jednomístná varianta, jenom jsou dvoumístný…

  Gripen D opravdu nemá hlavňovou výzbroj? Onehdá jsem četl, že spárky maj identický schopnosti jako jednomístná varianta, jenom jsou dvoumístný…

 • darkstyle
  11:33 08.04.2022

  Americký senát jednohlasne obnovil účinnosť zákonu z 11 marca 1941 Land Lease. To dovoľuje Bidenovi posialt akékoľvek zbrane (ktoré sú na zozname) do predom schválení ...Zobrazit celý příspěvek

  Americký senát jednohlasne obnovil účinnosť zákonu z 11 marca 1941 Land Lease.

  To dovoľuje Bidenovi posialt akékoľvek zbrane (ktoré sú na zozname) do predom schválení výšky.

  V článku 5 tohto zákonu sa píše, že zničené alebo stratené zbrane nemusí byť zaplatené.

  Momentálne tak vie dodávať takto zbrane komukoľvek koho označí USA označia ako životne dôležitého pre obranu USA.

  Týmto sa dosť podstatným spôsobom menia pravidlá hry. Ako väčšina z nás vie, vďaka tomúto zákonu sa ubránila VB a Sovietsky zväz otočil vojnu.Skrýt celý příspěvek

  • alter01
   09:48 09.04.2022

   A Ukrajina na tom zozname už je ! Gosudar Vladimír , by si to mal veľmi pozorne prečítať! Kto jemu dodá zbrane ?

   A Ukrajina na tom zozname už je ! Gosudar Vladimír , by si to mal veľmi pozorne prečítať! Kto jemu dodá zbrane ?

   • Ján Paliga
    21:18 09.04.2022

    Môj putinofilný kolega sa včera dušoval, že Čína ... :) Ja som sa na tom len dobre zasmial.

    Môj putinofilný kolega sa včera dušoval, že Čína ... :) Ja som sa na tom len dobre zasmial.

 • SYN_
  17:50 07.04.2022

  A neuvažuje USA o tom že by svým východním spojencům (zejména Slovensku, Bulharsku případně Polsku) dodalo několik (řádově po 4ks nebo tak něco) ze svých starších F-16, které by ...Zobrazit celý příspěvek

  A neuvažuje USA o tom že by svým východním spojencům (zejména Slovensku, Bulharsku případně Polsku) dodalo několik (řádově po 4ks nebo tak něco) ze svých starších F-16, které by jinak šly na upgrade, a to ať už formou zapůjčení nebo levného odprodeje? Země by si zlepšily ostrahu vzdušného prostoru v časech kdy to už není vedlejší záležitost, Slovensko s Bulharskem by si mohli navíc začít zvykat na nový typ který mají už objednaný, ale ještě docela dlouho nedostanou...? A ty Mig-29 bych na Ukrajinu určitě poslal, klidně jsem i pro sbírku (přispěju rád) aby to nemuselo být jako přímo darované...Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   19:06 07.04.2022

   Bulharský aj Slovenský piloti už cvičia na nový typ v USA, Slovensko má od novembra už aj prvých pilotov vycvičených. Ti už pokračujú ďalej vo výcviku na inštruktorov. Čo sa týka ...Zobrazit celý příspěvek

   Bulharský aj Slovenský piloti už cvičia na nový typ v USA, Slovensko má od novembra už aj prvých pilotov vycvičených. Ti už pokračujú ďalej vo výcviku na inštruktorov.

   Čo sa týka ostatného, ako na všetko majú v USA zákony.

   Levný odpredaj im priamo zakazuje zákon.
   Pôžička či prenájom zbraní je zakázaná zákonom.

   Legislatívny proces zmeny zákona z 33 a asi 67.. trvá väčšinou rok až dva..
   V tento rok budú voľby - asi ťažko očakávať ako by vysvetlili politici, že americký daňový poplatník zaplatil za stíhačky a teraz ich daruje krajine ako Slovensko na ktorú nikto neútočí a má pomerne dosť peňazí si kúpiť niečo sama.
   To je plytvanie a protivník to určite vo voľbách vytiahne.

   Existuje program darovania staršieho vyradeného vybavenia.
   Takže by sme dostali 4ks F-16 A/B zo sedemdesiatych rokov na konci alebo po konci životnosti, ktoré by sme dali 2-3 roky repasovať? Načo? veď dovtedy dôjdu nové..

   Všetko čo ste spomenuli vyzerá naozaj super, na papieri. Len je to neuskutočnitelné alebo zbytočné.

   Pre USA je ľahšie poslať svoje F-18 a F-35 do Poľska a Holandania zase svoje F-35 do Bulharska. To vedia zo dňa na deň..Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
   20:33 07.04.2022

   Ono ide aj o to, ze nieje politicka podpora zo strany USA pre takyto dar. Popravde mi to hlava neberie, tanky ,BVO ano , ale stihacka je uz za ciarou.... ??? Pritom to je to co UA ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono ide aj o to, ze nieje politicka podpora zo strany USA pre takyto dar. Popravde mi to hlava neberie, tanky ,BVO ano , ale stihacka je uz za ciarou.... ??? Pritom to je to co UA potrebuje a aj ziada (okrem ineho)Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    08:49 08.04.2022

    Neviem o tom, že by USA davalo tanky či PVO? Ukrajine - doba zaškolenia je viac ako 2 roky.. Reálne oni potrebujú techniku, ktorú môžu použiť ihneď.. Napríklad im poslali ...Zobrazit celý příspěvek

    Neviem o tom, že by USA davalo tanky či PVO? Ukrajine - doba zaškolenia je viac ako 2 roky..

    Reálne oni potrebujú techniku, ktorú môžu použiť ihneď..

    Napríklad im poslali Swichblade drony - nepoužívajú ich zatiaľ, pretože ich cvičia ako to používať.. predpokladám, že v rade týždňov to začnú..

    Jedná vec je politické vyhlásenie Kulebu či Zelenského, úplne iná je však realita využitia vojenskej techniky.

    Určite USA nechce poslať tank na bojisko, kde kvôli tomu, že nevycvičený tankista spraví chybu a bude tam jedná strata za druhou. To nie je dobrá reklama.
    Akú reklamu si asi spravilo Rusko?Skrýt celý příspěvek

    • Pirat49
     14:48 08.04.2022

     CR darovalo tanky a BVP , ale ked sme chceli z Poliakmi darovat MiGi , USA sa otocili chrbtom

     CR darovalo tanky a BVP , ale ked sme chceli z Poliakmi darovat MiGi , USA sa otocili chrbtom

     • Wakantanka
      20:45 08.04.2022

      Poliaci ich chceli dať američanom, aby ich tí dali Ukrajine a na oplátku chceli F16 do daru. To je dosť rozdiel. O našich MIGoch zatiaľ nič, ale je to málo pravdepodobné.

      Poliaci ich chceli dať američanom, aby ich tí dali Ukrajine a na oplátku chceli F16 do daru. To je dosť rozdiel. O našich MIGoch zatiaľ nič, ale je to málo pravdepodobné.

     • PavolR
      11:57 09.04.2022

      Wakantanka:
      No tak naše Migi máme ešte stále možnosť rozobrať a poslať po kúskoch ala Ikea - Ukrajinci si ich dokážu v pohode zložiť tak, že to budú už úplne iné Mig 29 ... ;-p

      Wakantanka:
      No tak naše Migi máme ešte stále možnosť rozobrať a poslať po kúskoch ala Ikea - Ukrajinci si ich dokážu v pohode zložiť tak, že to budú už úplne iné Mig 29 ... ;-p

    • alter01
     09:53 09.04.2022

     Vo svete sú tisíce tankov T72, T80 a ich klonov . Pri vhodnej ponuke sú skoro všetky na predaj ! Tak na čo americké a Leopardy tam posielať . Pri tom na Ukrajine sú stovky ...Zobrazit celý příspěvek

     Vo svete sú tisíce tankov T72, T80 a ich klonov . Pri vhodnej ponuke sú skoro všetky na predaj ! Tak na čo americké a Leopardy tam posielať . Pri tom na Ukrajine sú stovky poškodených tankov , ale opraviteľných ! len ich previesť cez hranice a zlaté české ručičky sa budú môcť realizovať !Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      22:44 09.04.2022

      To by bylo hezké, ale to vožení sem a tam může být trošku problém... nicméně, kdyby se dopravní situace zlepšila a boje protahovaly, možná by to nebylo úplně špatné? Nebo jiné ...Zobrazit celý příspěvek

      To by bylo hezké, ale to vožení sem a tam může být trošku problém... nicméně, kdyby se dopravní situace zlepšila a boje protahovaly, možná by to nebylo úplně špatné? Nebo jiné vehicles, podle toho co by UKR pomohlo nejvíce...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:21 07.04.2022

   Mimo Patriota by som od Američanov teraz nič nečakal, všetko smeruje na Ukrajinu. Skôr by mohli dať nejakých 6 aktuálne vyraďovaných kusov Nizozemci - pre začiatok aj s pilotmi.

   Mimo Patriota by som od Američanov teraz nič nečakal, všetko smeruje na Ukrajinu. Skôr by mohli dať nejakých 6 aktuálne vyraďovaných kusov Nizozemci - pre začiatok aj s pilotmi.

   • darkstyle
    08:50 08.04.2022

    Konečne normálna požiadavka..

    Poslať na Ukrajinu západnú techniku so západnými technikmi a pilotmi.
    To by dávalo zmysel.
    Len potom sa zvyšuje riziko, že bude boom aj doma..

    Konečne normálna požiadavka..

    Poslať na Ukrajinu západnú techniku so západnými technikmi a pilotmi.
    To by dávalo zmysel.
    Len potom sa zvyšuje riziko, že bude boom aj doma..

    • Miro
     09:42 08.04.2022

     Pavol myslel pre nás tie F16 aby sme sa zbavili ruských mig29 a vyplnili dieru kým prídu naše vlastné f16, ktoré budú meškať vinou dodávateľa.

     Pavol myslel pre nás tie F16 aby sme sa zbavili ruských mig29 a vyplnili dieru kým prídu naše vlastné f16, ktoré budú meškať vinou dodávateľa.

     • MaVeRick114
      13:28 08.04.2022

      Tento rok už skončila technická životnosť trom 29kam (2 jednomiestne a jedna spárka). Ostáva myslím 5 jednomiestnych a jedna dvojmiestna, ktorým skončia t.ž. postupne v rokoch 2023 ...Zobrazit celý příspěvek

      Tento rok už skončila technická životnosť trom 29kam (2 jednomiestne a jedna spárka). Ostáva myslím 5 jednomiestnych a jedna dvojmiestna, ktorým skončia t.ž. postupne v rokoch 2023 a 2024.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      08:04 09.04.2022

      MaVeRick: Jo, však právě to mám na mysli, existuje tu relativně malé okénko kdy ještě budou k něčemu docela dobré, a místo kde by mohly jednak pomoct, druhak "potěšit" (podpořit ...Zobrazit celý příspěvek

      MaVeRick: Jo, však právě to mám na mysli, existuje tu relativně malé okénko kdy ještě budou k něčemu docela dobré, a místo kde by mohly jednak pomoct, druhak "potěšit" (podpořit morálku) a mně to nedá na to nemyslet jako na promeškanou šanci...
      Samozřejmě chápu že i když to není zrovna velká bojová síla, tak Slovensko bez nich je opravdu "nahé" a to je hodně blbý pocit, kór když u sousedů je válka. Možná by v takovém případě nemusel být špatný nápad se nechat v Pobaltí "vystřídat" nějakým spojencem (jako řekněme třeba těmi Nizozemci) a zajistit Gripeny ochranu společného prostoru ČR/SR? Mělo by to být logisticky nejjednodušší, přímo naskok u sousedů...
      A možná blbá myšlenka, ale zkusil se někdo zeptat Švédů jestli by nebyli ochotní řekněme na rok (a za úplatu, rozumnou) zapůjčit ještě 2-4 další Grip-C?Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      10:38 09.04.2022

      SYN_ Musím Vás sklamať ja by som radšej videl Eurofighteri alebo F-35A ako strážia nás vzdušný priestor ako nejaké Gripeny. Pretože presne takéto lietadlá strážia Bulharsko, prečo ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_

      Musím Vás sklamať ja by som radšej videl Eurofighteri alebo F-35A ako strážia nás vzdušný priestor ako nejaké Gripeny.
      Pretože presne takéto lietadlá strážia Bulharsko, prečo by nemohli aj Slovensko.

      Slovensko má už 3 batérie Patriotu a do stredy ich bude mať 4 na svojom území. Otázkou je aké, no najnovšia z USA by mohla byť PCE 3..Skrýt celý příspěvek

     • MaVeRick114
      11:49 09.04.2022

      SYN_ odpovedám tu inde mi nejde. No práve, máme s vami dohodu o ochrane vzdušného priestoru, ale aktuálne máte 5 gripenov v Litve. Nemyslím, že by ich odtiaľ stiahli, to dlho je ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_ odpovedám tu inde mi nejde.
      No práve, máme s vami dohodu o ochrane vzdušného priestoru, ale aktuálne máte 5 gripenov v Litve. Nemyslím, že by ich odtiaľ stiahli, to dlho je plánovaná a pripravovaná akcia. Skôr to bude niekto iný. Ak by aj Švédi gripeny c požičali, museli na nich lietať piloti vycvičení na gripena = vaši alebo maďari alebo rovno švédi aj keď sú mimo NATO t.j. nereálne.

      K darovaniu MiGov. Problémom určite sú "NATO súčiastky" v MiGoch napr. IFF odpovadače, vysielačky na šifrovanú komunikáciu, avionika v imperiálnych mierach atď. Ale myslím, že je to riešiteľné a možno sa na tom už aj pracuje.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:54 09.04.2022

      darkstyle:
      Podľa Naďa sú všetky dovezené Patrioty PAC 3 ...

      darkstyle:
      Podľa Naďa sú všetky dovezené Patrioty PAC 3 ...

     • SYN_
      18:36 09.04.2022

      MaVeRick: rozumím, to má něco do sebe...

      MaVeRick: rozumím, to má něco do sebe...

  • Matesaax
   09:04 08.04.2022

   Američané své zbraně nikdy nikomu levně nenechávají.I ty letadla co jsou roky uložené v poušti by si nechali pěkně zaplatit.

   Američané své zbraně nikdy nikomu levně nenechávají.I ty letadla co jsou roky uložené v poušti by si nechali pěkně zaplatit.

   • SYN_
    08:08 09.04.2022

    Jakési pořekadlo tvrdí "nikdy neříkej nikdy"... Za Javeliny a Stingery pokud vím od UK nic nechtěli, nebo jo? Takže by to chtělo to tvrzení nějak zeslabit, třeba "obvykle" nebo tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakési pořekadlo tvrdí "nikdy neříkej nikdy"...
    Za Javeliny a Stingery pokud vím od UK nic nechtěli, nebo jo?
    Takže by to chtělo to tvrzení nějak zeslabit, třeba "obvykle" nebo tak něco... snad se shodneme že situace je neobvyklá.Skrýt celý příspěvek

  • alter01
   09:46 09.04.2022

   Žiadne vyradenky iba premaľované ! Toto majú američania už dávno vyriešné , vojenskou pomocou . Do Izraela ide ročne 4-5 miliárd USd práve na možnosť nakúpenia si napr. stihačiek ...Zobrazit celý příspěvek

   Žiadne vyradenky iba premaľované !
   Toto majú američania už dávno vyriešné , vojenskou pomocou . Do Izraela ide ročne 4-5 miliárd USd práve na možnosť nakúpenia si napr. stihačiek . Také štáty sú aj J. Korea , Taiwan . Aj ukrajina dostala 2,5 miliardy USD.
   je to od prípadu k prípadu , ako je v štáte ohrozená demokracia.
   Určite sa USA nebránia off-setom , veď aj tak nestíhajú vyrábať F 16. Čo bráni ŠR , SR , Bulharsku vyrábať celé časti F 16 v hodnote 1 miliardy USD , napr. A ešte dnes , ke´d na letiskách stoja stovky ak nie tisíce nevyužitých lietadiel , čo nemajú čo voziť , tak vozia kvetiny z Egypta , namiesto aby na tých poliach pestovali pšenicu ....aby mali čo jesť.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:45 07.04.2022

  Bulharsko je přímořský stát. Může používat F-16 D k protilodním úkolům.

  Bulharsko je přímořský stát. Může používat F-16 D k protilodním úkolům.

Načítám diskuzi...