Dalším cílem Putinových choutek by se mohlo stát Moldavsko

Dalším cílem Putinových choutek by se mohlo stát Moldavsko
Vojenská přehlídka v Tiraspolu / Government of the Pridnestrovian Moldavian Republic (Zvětšit)

Již třetí měsíc probíhá na Ukrajině krvavý konflikt, který si vyžádal tisíce mrtvých a zraněných a rovněž obrovské materiální škody. Vladimír Putin se snaží potrestat sousední slovanský stát za touhu žít podle vlastních představ. Ukrajina se však k překvapení agresora a také celého světa neuvěřitelně houževnatě brání. Zdá se, že agresor se dostal do pasti, z níž ale není vůbec jednoduché najít cestu a neztratit přitom tvář. Je zřejmé, že si Putin původně představoval, že celou „speciální operaci“ vyřídí za několik dní.

Přes tuto bezvýchodnost se v Rusku, ale i v členských zemích Severoatlantické aliance, spekuluje o dalších agresivních plánech Putinova režimu. Ukrajinský prezident Vologymyr Zelenskyj opakovaně varuje, že invaze do jeho země je jen „začátek“. Jedna z možností, o níž se již téměř od vypuknutí válečného konfliktu v oblasti diskutuje a která se nabízí, je útok na další bývalou republiku již zaniklého Sovětského svazu, tentokrát s neslovanským obyvatelstvem – Moldavsko.

Tato malá země přijala od začátku války téměř půl milionu uprchlíků, a kromě migrační vlny se rovněž potýká s krizí energetickou. Na východě Moldavska se navíc rýsují další problémy. Prestižní britský list The Times nedávno publikoval zajímavý materiál, z něhož vyplývá, že Rusko by mohlo brzy přistoupit ke scénáři, o kterém se již delší dobu spekuluje. Mohla by být otevřená další fronta proti Ukrajině, a to z proruského separatistického regionu v Moldavsku, kterým je Podněstří. V Tiraspolu, hlavním městě tzv. Podněsterské moldavské republiky, je údajně k vidění billboard s odkazy na dobu komunismu – „Anektujte nás, prosím!“ Podněstří vyhlásilo nezávislost již před 30 lety, ale vlastně neexistuje, protože ho neuznává žádný stát.


Oslavy konce druhé světové války v Tiraspolu. Více videií z Podněstří najdete na YouTube kanálu TCB.

Reálnost plánu je sporná

Deník The Times psal dokonce o možných ruských plánech zaútočit na samotné Moldavsko. Odvolával se přitom na ukrajinské zdroje. Podle některých expertů podobný plán není příliš reálný. Pro Seznam Zprávy možnosti ruského útoku z Podněstří zhodnotil například výzkumný pracovník Peace Research Center Prague při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Vojtěch Bahenský. Doslova prohlásil: „Myslím si, že příliš ne. Těch ruských sil v Podněstří je velmi málo. Bavíme se o nějakých zhruba 1200 vojácích, což jsou maximálně dvě nebo tři velmi lehká praporní uskupení.“

Uvedl dále, že se jedná o relativně lehce mechanizované síly a vysvětlil, že „v případě vojenského střetu Moldavska a Podněstří by byly významnou silou, v případě konfliktu mezi Podněstřím a Ukrajinou po mobilizaci jde ale o symbolické množství sil.“ Rusko má podle Bahenského rozmístěno na Ukrajině asi 90 praporních uskupení. Dvě další se sice nacházejí v Podněstří, ale nemá je, jak podporovat, a proto neznamenají přílišný rozdíl.

Samotný separatistický region na východě Moldavska pak disponuje jen zhruba pěti tisíci vojáky v aktivní službě. Že Podněstří ani nemůže být žádná obávaná mocnost, byť třeba regionálního významu, dokládá i pouhý půlmilion občanů, který tam podle oficiálních údajů žije. Stanislav Secrieru, analytik z Institutu EU pro bezpečnostní studia, navíc upozorňuje, že oblast může kvůli migraci mít obyvatel ještě méně. „Podněstří nesousedí s nikým jiným než s Ukrajinou a Moldavskem. Rusko tedy nemá způsob, jakým by tam dostalo munici nebo další síly,“ popisuje situaci bezpečnostní analytik Bahenský. „To, že by samo Podněstří provedlo nějaký vpád na Ukrajinu a probilo se až k ruským silám na jihu Ukrajiny, si dokážu představit jen obtížně. Od Podněstří k nejbližší současné frontě u Chersonu je to asi 250 kilometrů.“ Útok na Podněstří? „Když, tak za několik měsíců.“

Město Cherson je momentálně největším ukrajinským městem, které ruské síly kontrolují. V dané části fronty – na jihu Ukrajiny – se v současné době spíše hovoří o tom, že se Rusové opevňují, brání se ukrajinským protiútokům a snaží se svou kontrolu nad Chersonem udržet. „Věřím tomu, že kdyby se Rusko mohlo teritoriálně propojit s Podněstřím, rádo to udělá. V podstatě to vlastně už zkusilo. Kdyby uspěly útoky kolem Mykolajivu na začátku války a Rusům se obecně dařilo víc, nepochybně by to tak udělali. To se ale nestalo a v tuto chvíli má Rusko, co dělat, aby vojensky uspělo v limitované snaze obsadit území Donbasu,“ konstatoval Vojtěch Bahenský.

Rusko momentálně nemá volné síly, které by se znovu pokusily prolomit ukrajinské linie směrem k Mykolajivu a které by následně postupovaly k Oděse. Tomuto přístavnímu městu se již delší dobu připisuje důležitá role v ukrajinsko-ruském konfliktu vzhledem k jeho strategické poloze u Černého moře. Zmiňovaný postup je však podle vojenských specialistů záležitostí přinejmenším několika dalších měsíců.


Ozbrojené síly Podněsterské repbuliky

Populární generál Alexandr Lebeď a Podněstří

S problematikou Podněstří je spojeno i jméno generála Alexandra Lebedě, který v průběhu ruské prezidentské kampaně v roce 1996 kandidoval jako konkurent Borise Jelcina. Tehdy ho podpořilo hnutí Jabloko liberálního ekonoma a politika Grigorije Javlinského, které dodnes představuje nejdemokratičtější politické uskupení v historii novodobého Ruska. Tehdejší druhý muž zmíněného hnutí Vladimír Lukin na otázku, proč podporují poněkud svérázného generála Lebedě, jehož volebním heslem bylo vojácké „čest a pořádek“, odpověděl stručně: „Je to čestný člověk.“ A dodal, že je v Rusku na výběr vskutku málo osobností. Zdůraznil, že se jedná o čestného, statečného vojáka, který se zasloužil o srozumitelné a v daném okamžiku nadějné smluvní ukončení první čečenské války. Za to se ale dočkal ostré kritiky od mnoha lidí a byl dokonce označen za zrádce ruských zájmů.

Alexandr Lebeď byl rozhodný velitel, který nedbal váhání Kremlu i ruského ministerstva obrany a na vlastní pěst do značné míry zabránil válce v Podněstří. V bakalářské práci Rusko jako aktér konfliktu v Podněstří (z roku 2015) si její autorka Jana Daďová rovněž všímá aktivního zapojení a významné role generála Lebedě ve složité situaci v Podněstří. Konflikt, který v latentní podobě probíhal již dva roky, v ozbrojené formě pak kulminoval od jara roku 1992. Pro konflikty tohoto druhu se zaužíval termín „zamrzlý“, který naznačuje, že nebyl nikdy zcela vyřešen. Nevyjasněná situace, a to zejména v kontextu postsovětského prostoru, pak vede k vnitřním pnutím, jakých jsme svědky v oblasti Podněstří.

Generál Lebeď byl velitelem tulské výsadkářské divize, jež pomohla Borisi Jelcinovi udržet Bílý dům v době puče proti Michailu Gorbačovovi v roce 1991. Jednalo se o vojáka, který se také vyznamenal v tragické desetileté válce v Afghánistánu. Podle charakteristiky Luboše Dobrovského a Vladimíra Votápka v článku v Respektu, uveřejněného u příležitosti úmrtí generála Lebedě v roce 2002, šlo o uměřeného vlastence, převážně neideologického, který jen naivně věřil, že mnozí, podobně jako on, nevidí v politické funkci nic jiného než službu veřejnosti a pokládal za svou povinnost řešit a vyřešit úkoly. V roce 1998 se stal gubernátorem Krasnojarského kraje. Tento post si udržel až do své tragické smrti.

Podle ruských úřadů Alexandr Ivanovič Lebeď zemřel na následky zranění, která utrpěl při havárii své helikoptéry typu Mi-8. Oficiální příčinou nehody byla mlha, dezorientace pilota a náraz do drátů vysokého napětí. Kolem celého případu však existuje řada různých neoficiálních teorií. Jedna z nich hovoří. že se stal obětí atentátu, za kterým mohl stál Vladimír Putin v rámci svého tažení proti příliš samostatným gubernátorům. Podle jiné, rozšířenější verze, mají jeho smrt na svědomí konkurenti Alexandra Lebedě, s nimiž „vedl válku“ o ovládnutí klíčových průmyslových podniků. Přímé důkazy pro žádnou z těchto hypotéz ale neexistují.


Proč je Podněstří důležité pro Rusko

Všudypřítomný Vladimír Iljič Lenin

Podněstří má turistickou i politickou tvář. Tou první je baron Prášil. Druhou pak představuje „nesmrtelný“ vůdce světového proletariátu Vladimír Iljič Lenin. Baron Prášil má pomník v místní nejvzácnější památce, v pevnosti ze 13. století. Odtud se prý proletěl na dělové kouli. Lenin je v podstatě všudypřítomný. Jeho socha střeží například vchod do budovy parlamentu. Podněstří, tato nikým neuznaná „vzdororepublika“, udržovaná ruskou armádou, vznikla dosti zvláštním způsobem v roce 1990. Lidé na východním břehu řeky Dněstr v tehdejší Moldavské sovětské republice se rozhodli, že chtějí dále žít v tehdejším Sovětském svazu. Impérium se začalo hroutit a Moldavsko přitom patřilo mezi první odbojné republiky. Usilovalo o svou nezávislost. Obyvatelé Tiraspolu a okolí však nesouhlasili a postavili se proti. Vzniklo to, čemu se někdy říká „sovětský skanzen“.

V průběhu oslav největšího ruského svátku, kterým si 9. května Rusové připomínají své velkolepé vítězství nad Hitlerovským Německem v roce 1945, někteří v těchto dnech čekali od Vladimíra Putina nějaký zásadní proslov. Ruský prezident se však nijak nevyjádřil k dalšímu postupu, nezmínil ani žádné další výboje, nevyhlásil všeobecnou mobilizaci, jak se rovněž spekulovalo. Pouze jasně konstatoval, že operace na Ukrajině byla správným krokem. Jeho bojovně laděný slovník ale dává tušit, že napadení Ukrajiny skutečně nemusí být posledním slovem v jeho agresivním tažení proti sousedním či dokonce vzdálenějším zemím.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Podněstří: Centrum příští evropské války?

Ještě nedávno se zdálo, že Evropa je prosta nebezpečí válečného konfliktu. Především po ukončení ...

Stíhačky, korvety, rakety: Rumunská armáda mohutně posiluje

Rumunské ministerstvo obrany v dalších letech na modernizaci armády vynaloží téměř 10 miliard euro. ...

Geopolitický rozměr moldavsko-rumunské vojenské spolupráce

Na začátku února letošního roku rumunský ministr obrany Mihai Fifor uskutečnil oficiální dvoudenní ...

Nově zvolená proevropská prezidentka Moldavska dráždí Moskvu

Vítězkou moldavských prezidentských voleb, které se konaly v listopadu letošního roku, je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PavolR
    09:53 22.01.2023

    Moldavsko zvažuje vstup do NATO - som zvedavý, ako to plánujú poriešiť s Podnesterskom na krku ...
    https://twitter.com/visegrad24...

    Moldavsko zvažuje vstup do NATO - som zvedavý, ako to plánujú poriešiť s Podnesterskom na krku ...
    https://twitter.com/visegrad24...

  • PavolR
    10:49 20.01.2023

    Moldavsko požiadalo spojencov o systémy PVO:
    https://www.sme.sk/minuta/2311...

    Moldavsko požiadalo spojencov o systémy PVO:
    https://www.sme.sk/minuta/2311...

  • Christian
    11:10 19.05.2022

    Dobrý den, děkuji značce liberal shark za správnou připomínku o cílených etnických čistkách v době Stalinovy hrůzovlády. Zároveň děkuji všem účastníkům debaty za věcné ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den, děkuji značce liberal shark za správnou připomínku o cílených etnických čistkách v době Stalinovy hrůzovlády. Zároveň děkuji všem účastníkům debaty za věcné příspěvky.
    Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

  • Hyena
    13:25 13.05.2022

    O Budzaku som sa tu uz zmienoval pred vyse 2 tyzdnami. Rusko urcite ma zaujem o jeho dobytie a vytvorenie koridoru k Transnistrii ci Moldavsku. Otvorenie noveho frontu na zapade by ...Zobrazit celý příspěvek

    O Budzaku som sa tu uz zmienoval pred vyse 2 tyzdnami. Rusko urcite ma zaujem o jeho dobytie a vytvorenie koridoru k Transnistrii ci Moldavsku. Otvorenie noveho frontu na zapade by im tiez prospelo vo vojne s UA.

    Rusko ma dostupne jednotky, ktore neboli vylodene na Odesu, ktore by mohlo vyuzit prave tu.
    Je tu ale niekolko problemov s vylodenim/vysadkom- Ukrajinci o tomto plane vedia a maju v Bundzaku a v okoli Odesy viazane jednotky, aby pokryli aj tuto situaciu (PVO, Neptuny, atd atd). Navyse nie je mozne vykonat rusky vysadok nepozorovane. Nad Rumunskom a Ciernym morom presne z tohto dovodu neprestajne lieta AWACS.

    Moldavsko hra mrtveho chrobaka, aby nevyprokovalo RF, ale vieme, ze celkom zbytocne. Ak by prislo na jeho napadnutie, RF si s nimi utrie.... Rusi by ziskali cenny zapadny front a kopec ludi do mlynceka.
    Namiesto toho malo zacat Moldavsko radsej rokovat o zjednoteni s Rumunskom, z coho by mu plynuli same vyhody. Ale z nejakeho dovodu tak nerobia, nazvyme to, demokraticka zbabelost vykonat nutne kroky.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
    15:55 12.05.2022

    A obyvatelé Krymu,Donbasu,Luhanska nemohli žít podle svých představ.

    A obyvatelé Krymu,Donbasu,Luhanska nemohli žít podle svých představ.

    • Strycek-Tomas
      03:46 13.05.2022

      Nemohli. Rusko by to u svych kolonii nikdy nedovolilo. Tam se tancuje, jak Moskva piska.

      Nemohli. Rusko by to u svych kolonii nikdy nedovolilo. Tam se tancuje, jak Moskva piska.

  • liberal shark
    12:34 10.05.2022

    Zbývá jen poznamenat, že ruskojazyčné obyvatelstvo Podněstří je výsledkem cílené etnické změny, provedené Stalinem po okupaci rumunské Besarábie v roce 1940. Stejná politika byla ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbývá jen poznamenat, že ruskojazyčné obyvatelstvo Podněstří je výsledkem cílené etnické změny, provedené Stalinem po okupaci rumunské Besarábie v roce 1940. Stejná politika byla aplikována na všech územích, kterých se SSSR zmocnil.Skrýt celý příspěvek

  • Ondra Mrklas
    11:29 10.05.2022

    Otázka invaze do Moldavska/propojení území s Podněstřím by ale mohla mít ještě jednu variantu, která zatím nikde nebyla moc zmiňovaná a Rusko je na ni mnohem lépe připraveno než na ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka invaze do Moldavska/propojení území s Podněstřím by ale mohla mít ještě jednu variantu, která zatím nikde nebyla moc zmiňovaná a Rusko je na ni mnohem lépe připraveno než na tu "všeobecně přijatou" variantu propojení přes Cherson.

    V této variantě by se mohlo jednat o námořní vylodění v Oděské oblasti oddělené Dněstrem, která až na několikrát bombardovaný most nemá spojení s Ukrajinou. Pokud by se Rusku podařilo UA síly v oblasti odříznout zničením mostu, tak by se z oblasti mohl stát takový větší Mariupol. V okamžiku, kdy by v Oděské oblasti byla zničena PVO dalekého dosahu, tak by invaze do Moldavska mohla proběhnout stejně jako úvodní útok Ruska na Hostomel, akorát tentokrát by to stoprocentně vyšlo.

    Na rozdíl od Ukrajiny, Moldavsko necítí v současné době žádnou okamžitou hrozbu napadení a nemobilizovala by své síly. Navíc Moldavské letectvo neexistuje a PVO je téměř zcela nefunkční. Nad Moldavskem by tedy Ruské letouny měli mnohem bezpečnější přelety než nad Ukrajinou a vzdušná podpora výsadku do Kišeněva by tedy byla mnohem efektivnější než ta u Hostomelu. K tomu by Rusko mohlo do Moldavska vyslat síly stejným způsobem, jako tomu plánovalo u Kyjeva, tzn. letecky z Krymu (analogie s přelety Il-76 z Bělorusko) a pozemně z Podněstří (analogie s skupinou jednotek, které jely přes Černobyl). Když by byla operace provedena správně, je dost pravděpodobné, že by Moldavsko přestalo být státem už během 24h operace a Rusko by si tak otevřelo cestu na Oděsu mnohem snadněji než prolomením Chersonské fronty.

    V poslední řadě bych řekl, že i když se o této variantě nikdo nebaví, je to ta, kterou Rusko zvolí. Akce zapadá do přesně do Ruské vojenské doktríny a je to taky jediný druh operace, který v poslední době Rusko opravdu zvládá, na rozdíl od manévrové války na UA. K podpoření této teorie bych uvedl, že Rusko v současné době buduje nové síly na Krymu, jenž mají podle odhadů za cíl otevřít novou frontu. Vzhledem na údery na most přes Dněstr, tak to bude dost pravděpodobně vyloděním v Oděské oblasti, jelikož zde by kvůli kontrole moře mělo Rusko lepší zásobování než UA, která by sem nemohla dopravit ani posily, natož zásoby ve velkém. Navíc oblast je také Ruským cílem operace a úder na Oděsu přes Moldavsko by byl nečekaný a mnohem rychlejší, než průlomem jižních linií.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      12:09 10.05.2022

      Rusko v posledných dňoch výrazne zvýšilo aktivitu prieskumných dronov nad Odesou, takže minimálne zbierajú informácie o možnostiach. Ak uznajú za vhodné to skúsiť, tak to skúsia a ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko v posledných dňoch výrazne zvýšilo aktivitu prieskumných dronov nad Odesou, takže minimálne zbierajú informácie o možnostiach. Ak uznajú za vhodné to skúsiť, tak to skúsia a keď sa im to podarí, tak Moldavsku už nepomôže nič. Ibaže by ich predbehli Rumuni. To je posledná šanca Moldavska udržať krajinuSkrýt celý příspěvek

      • Ondra Mrklas
        12:32 10.05.2022

        Co jsem zapomněl zmínit je i aktivita na na ostrově Zmijinyj, který bude určitě sloužit jako předsunutá základna pro operace v Oděské oblasti. Teď jde podstatě jen o to, jestli ...Zobrazit celý příspěvek

        Co jsem zapomněl zmínit je i aktivita na na ostrově Zmijinyj, který bude určitě sloužit jako předsunutá základna pro operace v Oděské oblasti. Teď jde podstatě jen o to, jestli Rusové zvolí správně místo vylodění (Oděská oblast oddělená Dněstrem, nikoliv ta blíž u města) a jestli zkusí riskovat s větším ziskem přes Moldavsko (což je má teorie), nebo zkusí postup po zemi přes Ukrajinu a dost pravděpodobně selžou jako na DonbasuSkrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          12:52 10.05.2022

          Čo vieme určite je, že rozhodne nad tým uvažujú.

          Čo vieme určite je, že rozhodne nad tým uvažujú.

        • PavolR
          13:17 10.05.2022

          Tá "odeská oblasť oddelená Dnestrom" sa nazýva Budžak.

          Tá "odeská oblasť oddelená Dnestrom" sa nazýva Budžak.

      • Poly
        12:40 10.05.2022

        Je reálná varianta, že by Moldavsko požádalo o dočasnou základnu nějaké armády NATO? Základna by pracovala pod státem, který ji vybudovat s požehnáním Rumunska, takže NATO by v tom ...Zobrazit celý příspěvek

        Je reálná varianta, že by Moldavsko požádalo o dočasnou základnu nějaké armády NATO? Základna by pracovala pod státem, který ji vybudovat s požehnáním Rumunska, takže NATO by v tom bylo zapletené jen tak částečně. To by se pak útočilo už jen z politického hlediska o dost hůř. Oficiální důvod - prodej nějakých nových zbraní a školení na ně, společné cvičení Moldavska Rumunska a Bulharska.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          13:04 10.05.2022

          Pre NATO nie je Moldavsko zaujímavé. To si povedzme otvorene. Rozhodne nie tak, aby kvôli nemu riskovali stret s Ruskom. A zrejme je na to aj málo času. Moldavsko môže požiadať o ...Zobrazit celý příspěvek

          Pre NATO nie je Moldavsko zaujímavé. To si povedzme otvorene. Rozhodne nie tak, aby kvôli nemu riskovali stret s Ruskom. A zrejme je na to aj málo času. Moldavsko môže požiadať o pomoc niektorý členský Štát NATO, napríklad Rumunsko alebo Bulharsko. Ale treba si uvedomiť, že aj oni idú do rizika. Moldavsko nie je členský štát NATO a ani prítomnosť povedzme rumunskej armády by asi neznamenalo aktiváciu článku 5. Teoreticky by Rusko mohlo povedať, že tam Rumunsko nemá čo robiť a Rumunsko je agresor. Bolo by zaujímavé, ako by sa k tomu NATO postavilo keby Rusko poškodilo (neviem nájsť vhodný výraz) člena NATO v tretej krajine mimo NATO.Skrýt celý příspěvek

          • Ondra Mrklas
            13:15 10.05.2022

            Moldavsko nedostávalo podstatě žádnou vojenskou pomoc a zatím o ni ani nežádalo. Oni nechtějí provokovat ani Rusko a hlavně ne separatisty v Podněstří. A v poslední řadě, to čím ...Zobrazit celý příspěvek

            Moldavsko nedostávalo podstatě žádnou vojenskou pomoc a zatím o ni ani nežádalo. Oni nechtějí provokovat ani Rusko a hlavně ne separatisty v Podněstří. A v poslední řadě, to čím Moldavsko disponuje je naprosto dezolátní a zoufale zastaralé. Tady nemá cenu je ani vojensky podpořit, jelikož by to hned skončilo ve výzbroji Ruska (Moldavsko dá dohromady stěží 2 prapory profesionální armády s výzbrojí ze SSSR z doby začátku invaze v Afganistánu, jakákoliv moderní technika včetně MANPADS a Javellinů by ji z ničeho nevytrhla)Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            14:33 10.05.2022

            Súhlasím. Moldavsko je vojensky bezvýznamné. Preto aj tvrdím, že Rumunsko je ich jedinou možnosťou. Rumunsko je historicky a kultúrne previazané s Moldavskom. A to je tak všetko s ...Zobrazit celý příspěvek

            Súhlasím. Moldavsko je vojensky bezvýznamné. Preto aj tvrdím, že Rumunsko je ich jedinou možnosťou. Rumunsko je historicky a kultúrne previazané s Moldavskom. A to je tak všetko s čím môže Moldavsko operovať. Je to určitý risk pre Rumunsko, že sa samo stane korisťou, ale na druhej strane Rumunsko má isté ambície regionálnej mocnosti a toto pre nich môže byť príležitosti to svetu ukázaťSkrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            14:50 10.05.2022

            Pokud Moldavie v rámci bilaterální dohody umožní členskému státu přítomnost svých sil na území Moldávie, nemůže Rusko tvrdit, že je tam tento členský stát Aliance protiprávně. To ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud Moldavie v rámci bilaterální dohody umožní členskému státu přítomnost svých sil na území Moldávie, nemůže Rusko tvrdit, že je tam tento členský stát Aliance protiprávně. To je blbost. Případný útok na takové síly v Moldávii by se rovnaly vojenskému útoku, nepřátelskému aktu apod. Na což by mohl aliační sát vyvolat hlasování o článku 5WS. Můj dojem...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            15:30 10.05.2022

            Lenže... 1/ Vieme ako si Rusko vie vysvetľovať po svojom zákony, normy a podmienky 2/ Je otázne či NATO samotné nebude hľadať spôsob ako Rumunsko hodiť cez palubu. NATO sa do ...Zobrazit celý příspěvek

            Lenže...

            1/ Vieme ako si Rusko vie vysvetľovať po svojom zákony, normy a podmienky

            2/ Je otázne či NATO samotné nebude hľadať spôsob ako Rumunsko hodiť cez palubu. NATO sa do konfrontácie s Ruskom nehrnieSkrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:14 10.05.2022

            Pokud by měla Moldávie větší význam, tak by tam nebyl po celou dobu tak slabý ruský kontingent v podněstří a dávno bychom byli svědkem scénáře z Abcházie a Osetie.

            Pokud by měla Moldávie větší význam, tak by tam nebyl po celou dobu tak slabý ruský kontingent v podněstří a dávno bychom byli svědkem scénáře z Abcházie a Osetie.

          • Maximus
            17:28 10.05.2022

            Podpora USA by byla možná - kazdy zpusob jak "vykrvit" agresivniho rusaka je dobra. Ve vysledku je jedno, jestli dostane rusacko vyprask na Ukrajině nebo v Moldavii. Moldavci ...Zobrazit celý příspěvek

            Podpora USA by byla možná - kazdy zpusob jak "vykrvit" agresivniho rusaka je dobra. Ve vysledku je jedno, jestli dostane rusacko vyprask na Ukrajině nebo v Moldavii.

            Moldavci jsou de facto stale Rumuni - rozdil v jazyku je v podstatě nulový a cca 1/3 z nich ma stejně rumunsky pas, aby mohli pracovat v EU.

            Jsou to spolehlivi a pracovití chlapi, ale bojovnik málokterý.

            Rumuni jsou jediní, kdo se za ně je schopmy postavit. Navic Rumuny bych nepodcenoval, rozhodně jejich armada stačí na vsechno, co je schopen rusak dostat pres Černé moře a následně vylodit v Budžaku.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            17:28 10.05.2022

            nemusí tam udělat základnu. Stačí udělat společné vojenské cvičení.

            nemusí tam udělat základnu. Stačí udělat společné vojenské cvičení.

          • pjaro77
            13:33 13.05.2022

            Miroslav - ZSSR kedysi robil invázie do afganistanu a ČSSR na pozvanie (aj bez vedomia vlády). Pred druhou svetovou vojnou si kdekto vytváral rôzne zmluvy a pakty. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav - ZSSR kedysi robil invázie do afganistanu a ČSSR na pozvanie (aj bez vedomia vlády).
            Pred druhou svetovou vojnou si kdekto vytváral rôzne zmluvy a pakty. Takže Moldavsko teoreticky môže cez vládu pozvať armádu štátu ktorý si vyberie. Rus môže akurát držať zobák.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          08:57 11.05.2022

          V súvislosti s muničným skladom v Cobasne žiadali myslím nedávno Moldavci odchod Rusov. Do úvahy by prišla žiadosť smerom k USA, aby ten sklad zabezpečili a muníciu zneškodnili.

          V súvislosti s muničným skladom v Cobasne žiadali myslím nedávno Moldavci odchod Rusov. Do úvahy by prišla žiadosť smerom k USA, aby ten sklad zabezpečili a muníciu zneškodnili.

        • LAMP
          19:29 12.05.2022

          Ústava Moldavska vyžaduje neutralitu, rozmístění cizích armád je zakázané.

          Ústava Moldavska vyžaduje neutralitu, rozmístění cizích armád je zakázané.

          • pjaro77
            13:35 13.05.2022

            Neutralita bez armády je na dve veci, hlavne keď im tam straší proruská časť obyvateľstva. Ak ich rusi napadnú, tak budú ešte radi za pomoc rumunov.

            Neutralita bez armády je na dve veci, hlavne keď im tam straší proruská časť obyvateľstva. Ak ich rusi napadnú, tak budú ešte radi za pomoc rumunov.

    • MacoS
      12:37 10.05.2022

      Neviem si predstaviť, ako by to rýchlo urobili: 1. rozsiahlejší výsadok zrejme nemajú čím urobiť (akcia á la Zátoka svíň na Kube na člnoch by bola asi rovnako úspešná), 2. pri ...Zobrazit celý příspěvek

      Neviem si predstaviť, ako by to rýchlo urobili: 1. rozsiahlejší výsadok zrejme nemajú čím urobiť (akcia á la Zátoka svíň na Kube na člnoch by bola asi rovnako úspešná), 2. pri informačnej podpore od NATO by sa mohli vylodiť maximálne z ponoriek, v noci - a nočné schopnosti Rusov (mimo diaľkových útokov Kalibrami) poznáme, 3. vidíme celkom dobre, ako dopadli pokusy na Haďom ostrove - oblasť je dobre monitorovaná, 4. neviem, či ešte niekto nasadne do výsadkových Mi-8 po skúsenostiach v Hostomeli...Sú výborným cieľom prea kékoľvek MANPADS-y.Skrýt celý příspěvek

      • Ondra Mrklas
        13:08 10.05.2022

        1) Rusko má kapacity transportovat asi 3 praporní uskupení po moři a desítky vzduchem. Z jednotek námořní pěchoty a vrtulníkových výsadkářů mají pořád ještě dost mužů a techniky, ...Zobrazit celý příspěvek

        1) Rusko má kapacity transportovat asi 3 praporní uskupení po moři a desítky vzduchem. Z jednotek námořní pěchoty a vrtulníkových výsadkářů mají pořád ještě dost mužů a techniky, jelikož vrtulníkové výsadky se od Hostomelu moc nedělali a Ruský mariňáci v boji zatím taky nebyli.

        2) NATO sděluje informace UA, ale pokud bude vědět o 15 místech potencionálních výsadků a ty skutečné 2 nebo 3 se oznámí až chvíli před vyloděním, tak UA stejně nebude mít dostatek záloh na podporu prvních obránců. Pokud tedy UA netrefí Ruské zóny a náhodou budou mít jednotky blízko zóny vylodění, ale to by byla spíš náhoda, než dílo informací od NATO.

        3) Informační pokrytí drony by byl pro Rusy problém, na druhou stranu pokud by se opravdu odhodlali k vylodění, pak by dost pravděpodobně udělali nad invazními jednotkami letecké krytí buď vrtulníky, nebo stíhači - ty jsou proti dronům efektivnější než pozemní PVO

        4) Na Ukrajině by vrtulníkový výsadek ve velkém určitě neuspěl, pokud by byl v zóně kde působí UA jednotky. V Moldavsku by to bylo o něčem jiném, jelikož ta má MANPADS o 2 generace starší a navíc v desolátním stavu. Paradoxně by byl pro Rusy asi větší problém přeletět kus Ukrajiny do Moldavska, než dobýt samotné Moldavsko. Na druhou stranu, v Oděské oblasti by si Rusové asi zajistili koridory vyčištěné od PVO, jelikož když tam Ukrajina něco ztratí, tak se to tam bez mostu přes Dněstr nedostaneSkrýt celý příspěvek

        • MacoS
          13:56 10.05.2022

          Práve o tých kapacitách na vylodenie hovorím - 1 vyloďovacie plavidlo zničené, 2 poškodené (incident v Berďansku). Ako naložia ostatné tri lode, pokiaľ sú vôbec plavbyschopné tak, ...Zobrazit celý příspěvek

          Práve o tých kapacitách na vylodenie hovorím - 1 vyloďovacie plavidlo zničené, 2 poškodené (incident v Berďansku). Ako naložia ostatné tri lode, pokiaľ sú vôbec plavbyschopné tak, aby si to NATO nevšimlo ? Tri lode Ropucha dovezú maximálne 3 x 10 tankov. Plavba trvá teoreticky pri maximálnej rýchlosti 11 - 12 hodín zo Sevastopoľa , potreba alokácie ďalších jednotiek na ochranu konvoja...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            14:24 10.05.2022

            30 tankov je na Moldavsko tak akurát

            30 tankov je na Moldavsko tak akurát

          • Ondra Mrklas
            15:19 10.05.2022

            Čistě vojenských plavidel mají Rusové málo, ale mají k dispozici spoustu civilních plavidel, které můžou sloužit k dopravě pěchoty. Pokud by tedy využily vojenská plavidla čistě ...Zobrazit celý příspěvek

            Čistě vojenských plavidel mají Rusové málo, ale mají k dispozici spoustu civilních plavidel, které můžou sloužit k dopravě pěchoty. Pokud by tedy využily vojenská plavidla čistě pro techniku, civilní pro personál a nějaké nákladní pro obojživelné BMP nebo BTR (můžou se na břeh dostat nezávisle na lodi), tak i za současné situace můžou na břeh dostat ty 3 prapory během první vlny, možná mnohem víc.
            Navíc jak jsem psal, i když bude NATO vědět, že lodě míří k invazi, tak kurz ke konkrétnímu místu vylodění může být známý třeba jen hodinu před dosednutím na břeh.

            Pro informaci, každá Ropucha může uvést 10 MBT + 340 mariňáků, 12 BTR + 340 mariňáků nebo 3 MBT + 3 2S9 + 5 MT-LB + 4 náklaďáky + 313 mariňáků. Loď Orsk by pak mohla naložit 20 MBT + 370 mariňáků nebo 40 BTR + 370 mariňáků. Civilní lodě s malým ponorem můžou dostat na břeh pak další stovky mariňáků a obojživelná technika může být vysazena na moři civilních nákladních lodíSkrýt celý příspěvek

    • Flader
      13:59 10.05.2022

      Moldavsko hrozbu napadnutia cíti. Ale nechce mobilizáciou dať Rusku cennú zámienku.

      Moldavsko hrozbu napadnutia cíti. Ale nechce mobilizáciou dať Rusku cennú zámienku.

    • darkstyle
      14:06 10.05.2022

      Ondra Mrklas na začiatok si dajme mapu Podnesterska, Ukrajiny a Moldavska: https://liveuamap.com/... Veľmi rýchlo zistíte, že to Podnestersko je 30-40km cez Moldavské územie - ak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra Mrklas

      na začiatok si dajme mapu Podnesterska, Ukrajiny a Moldavska:
      https://liveuamap.com/...

      Veľmi rýchlo zistíte, že to Podnestersko je 30-40km cez Moldavské územie - ak nerátate most pri Glinoe..
      Alebo naopak cez ľavý breh Dnestru blízko Odesi..

      Ukrajina má PVO aj na pravom brehu Dnestra - už som tam videl zostrelené drony..
      Takže tam má armádu.. určite nie niečo veľké no pár stoviek a tisícov mužov určite..

      Čo tam podľa Vás vie dostať Rusko?? tak do 500 mužov - nie viac.. z Krymu nedoletíte tam aj naspäť s vrtuľníkmi ani náhodou - ako sme videli aj na Zmijom ostrove dokáže Ukrajina efektívne pôsobiť TB2-kami a ničiť pristávajúce vrtule alebo vyloďujúce sa lode..
      Budete musieť použiť výsadkové Ropuchy.. Koľko ich tam má Rusko funkčné ešte?
      3-4.. o Koľko príde dokým sa vylodia? Aspoň o 1 ak nie aj dve..
      jedna dovezie tak 100 vojakov.. žiadne tanky, či húfnice si však zo sebou neprivezú - Ukrajina tam už nejaké isto má..

      Ako netvrdím, že by to Rusi nemohli spáchať - je to dosť možné, že sa o tom pokúsia - Ukrajina nie je však sprostá, aby o tých plánoch nevedela - veď tie 2 Tori čo zničili na Zmijom ostrove o niečom svedčia však??

      Celkovo mi príde tento plán ako zrodený na neúspech - zároveň akákoľvek akcia z Podnestria by dala Ukrajine možnosť naň zaútočiť - tých 5-6 tisíc vojakov čo tam majú spolu s ruskými by určite zvládli.. je to predsa len nikým neuznaný štát..Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        14:27 10.05.2022

        To, že je nikým neuznaný neznamená, že to územie oficiálne nikomu nepatrí

        To, že je nikým neuznaný neznamená, že to územie oficiálne nikomu nepatrí

        • darkstyle
          16:16 10.05.2022

          Ukrajina každý deň prakticky beztrestne útočí na územie RF. Žiadne atómové zbrane ani eskalácie konfliktu nenastáva. Takže je viac ako rozumné ak sa Ruší vylodia pod Odesu alebo ...Zobrazit celý příspěvek

          Ukrajina každý deň prakticky beztrestne útočí na územie RF. Žiadne atómové zbrane ani eskalácie konfliktu nenastáva.

          Takže je viac ako rozumné ak sa Ruší vylodia pod Odesu alebo vedľa nej ich vyskúšať útokom na Podnestersko - hlavne jeho Juh.Skrýt celý příspěvek

          • MacoS
            22:26 10.05.2022

            To:darkstyle. Doteraz som s Vašimi príspevkami súhlasil. Ale tomu veľmi nerozumiem :-( Akoby sa niekto nabúral do Vášho účtu... :-)) Je rozumné, ak sa Rusi vylodia pod Odesu? ...Zobrazit celý příspěvek

            To:darkstyle. Doteraz som s Vašimi príspevkami súhlasil. Ale tomu veľmi nerozumiem :-( Akoby sa niekto nabúral do Vášho účtu... :-)) Je rozumné, ak sa Rusi vylodia pod Odesu? Vyzerá to ako negácia Vašich postojov...Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            18:08 11.05.2022

            MacoS Nenabral, teraz keď to po sebe čítam, tak to znie hrozne - ako keby mi tam neulozilo polovicu myšlienok.. alebo som ich zabudol napísať.. Mám toho strašne moc v práci a ...Zobrazit celý příspěvek

            MacoS

            Nenabral, teraz keď to po sebe čítam, tak to znie hrozne - ako keby mi tam neulozilo polovicu myšlienok.. alebo som ich zabudol napísať..

            Mám toho strašne moc v práci a nestíham.Skrýt celý příspěvek

      • TF_HU
        14:53 10.05.2022

        Souhlas. pro takovou operaci je důležitý moment překvapení a ten by dnes už neměli a nezískali...

        Souhlas. pro takovou operaci je důležitý moment překvapení a ten by dnes už neměli a nezískali...

      • Ondra Mrklas
        15:33 10.05.2022

        Nevím, jestli jste si vůbec četl co jsem psal, ale pro invazi do Moldavska by bylo potřeba obojživelně zajistit koridor skrz levý břeh Dněstru. To by asi zaměstnalo všechny Ruské ...Zobrazit celý příspěvek

        Nevím, jestli jste si vůbec četl co jsem psal, ale pro invazi do Moldavska by bylo potřeba obojživelně zajistit koridor skrz levý břeh Dněstru. To by asi zaměstnalo všechny Ruské mariňáky, které jsou v oblasti k dispozici, ale kvůli pravděpodobnému zničení mostu v případě operace, by se jednotky UA nedali dobře zásobovat.
        Pokud by tato fáze proběhla hladce, tak by mohl proběhnout výsadek do Moldavsku podle plánu toho v Hostomelu. Na proti jednotkám v Kišiněvi by pak mohli postoupit síly z Podněstří (je tam asi 1,5-3K Ruských vojáků a x desítek tisíc Podněsterců, kteří mobilizovali). To by na Moldavsko v klidu stačilo a Ukrajina by tomu nijak nezabránila, protože by prostě nedokázala účinně pokrýt Moldavsko svou PVO.
        Pokud by došlo někdy k útoku na Ukrajinu z Moldavska, pak jedině až by zde byla velká logistická základna Ruska, nikoliv předtím. Kdyby to náhodou z textu nebylo jasné, tak operace by začala vyloděním na levé straně Dněstru, zabezpečením letových koridorů do Moldavska, zabráním Kišeněvi, dobytím Moldavska a jeho spojením s Podněstřím (na celé Moldavsko by stačilo tak max 10-12 praporů, spíš méně)Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          15:56 10.05.2022

          Rusko má v Podnestersku 1200 mužov ani 1500 a už tobôž 3000. Nenafukujme to.. Do podnesterska sa dostaneš len cez Ukrajinu. Ak jej odrežeš ten most tak sa dá teoreticky ...Zobrazit celý příspěvek

          Rusko má v Podnestersku 1200 mužov ani 1500 a už tobôž 3000.

          Nenafukujme to..

          Do podnesterska sa dostaneš len cez Ukrajinu. Ak jej odrežeš ten most tak sa dá teoreticky prepravovať loďami cez záliv tiež proviant.
          Taktiež vojaci, dela a tanky môžu prísť cez Rumunsko ako posily.

          Ukrajina môže zaútočiť na podnestersko cez svoje územie skôr ako sa ruské jednotky cez Ukrajinu dostanú k Moldavsku - takže dokým dôjdu do Podnesterska tak už nebude existovať.. dokonca im stačí okupovať len juh Podnesterska - tým získajú ďalšiu zásobovaciu trasu pre svoj výbežok pri Rumunsku..

          Je fajn, že si vymenoval vylodovacie možnosti 3 Ropuch - teda ich majú o 1 menej ako som si myslel..
          Aj keď Ukrajina by sa dozvedela len hodinu predom kam sa vylodia - jej to môže byť jedno - ak sa Ropucha priblíži bližšie ako na 100km k Ukrajine či bude naložena vojakmi alebo nie - Ukrajine jej pošle pozdrav z Bayraktarov tak či tak..
          Je jedno či pôjdu na výlet okolo alebo nie..
          Spravia tak vlastne s každou Ruskou loďou.. im môže byť miesto vylodenia ukradnuté..

          Celá Vaša úvaha je postavená na hlavu..Skrýt celý příspěvek

          • Ondra Mrklas
            16:24 10.05.2022

            1) Síly RF v Podněstří se odhadují na 3 BTG, jestli je to 1200, 1500 nebo 3000 mužů záleží na tom jak moc jsou podhodnocené. Ale většina textů odhaduje síly RF v Podněstří na ...Zobrazit celý příspěvek

            1) Síly RF v Podněstří se odhadují na 3 BTG, jestli je to 1200, 1500 nebo 3000 mužů záleží na tom jak moc jsou podhodnocené. Ale většina textů odhaduje síly RF v Podněstří na 1500-3000 mužů.

            2) To, že Přes Podněstří se dostane jen z Ukrajiny nebo Moldavska, s tím souhlasím, ale ze strategického hlediska je pouze to ovládnutí cíle nedostatečné. Navíc pokud by došlo k odříznutí části UA, tak posílat posily přes Rumunsko je neefektivní, protože RF zničí na Ukrajinské straně koleje a nebo obsadí dodávací trasy

            3) Ukrajina nemá v současné době sílu udělat rozsáhlou ofenzivu na Podněstří, bez toho, aby zásadně povolila svoje linie. Rusko na druhou stranu na to síly má, jelikož ty potřebné k operaci teď nevyužívá.

            4) To byl pouze technický přehled, co může i tak málo lodí udělat. V současné době jsou součástí černomořské flotily i nějaké výsadkové lodě z Baltu a Kaspického moře, které tam RF dostalo před válkou. Teoreticky tam můžou dostat ještě oba Zubry, protože ty se pohybují i po souši.

            5) Nepřeceňujte roli Bayraktarů. Je to poměrně velký dron a pokud po něm půjdou stíhačky nebo vrtulníky (při Ruském vylodění by tomu tak určitě bylo), tak dlouho ho nepřežije. A ta 100km raketa vlastně ani není raketa, ale spíš dělostřelecký granát s raketovým motorem a jmenuje se MAM. Má hlavici asi 20kg a k potopení lodi stačit nebude ani jejich salva, jelikož jeden dron jich tolik neunese (čím větší dolet, tím těžší munice je)Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            20:28 10.05.2022

            Ondra 2) Ukrajinské sily je možné poslať letecky na východ Rumunska a potom po svojich prekročia hranicu.. dodávacie trasy z Rumunska chcete zničiť.. Čo tak sa pozrieť na hranicu ...Zobrazit celý příspěvek

            Ondra

            2) Ukrajinské sily je možné poslať letecky na východ Rumunska a potom po svojich prekročia hranicu.. dodávacie trasy z Rumunska chcete zničiť..
            Čo tak sa pozrieť na hranicu a prestať vnímať Rumunsko ako nestranného hráča, ale ako krajinu, ktorá zásobuje zbraňami a zásobami Ukrajinu.. to isté USA jednotky v Rumunsku..

            3) Ukrajina pred 75 dňami mobilizovala - keď sa tam vydá 20-25 000 vojakov z oblasti Ľvova a nižšie a obsadia južnú časť Podnestria - stačia im staré Gaziky zopár NLAW a Javelinov tak do 50ks.. Tak čo spravia proti takej mäse ľudí Rusi??

            Ukrajina má takýchto jednotiek sformovaných desaťtisíce až dolné jednotky státisícov..

            4) Ja sa pozerám na fakty - Rusi poslali blízko ku pobrežiu Ukrajiny presne 2 Ropuchy a Ukrajina dosiahla 100% úspešnosť ich zničenia

            Rusko poslalo na Zmyji ostrov 2 Tori - oba zničené a výsadková mala loď zničená.. z toho my vychádza, že prvý Tor prešiel nepozorovane..

            Výsledok: 4 výsadky z toho 3x zničená loď, vždy zničený náklad..

            Myslím, že keď hovoria fakty aj bohovia mlčia..

            5) Bayraktar na 80% zničili Moskvu, na 20% Neptun..
            Bayraktar na 100% zameral Moskvu..
            Bayraktar zničil tak cca 4-5 ruských lodi..
            Dokonca zničil aj ten vrtuľník čo ho podľa Vás Rusi použijú na zničenie a ochranu pred ním..
            Ak Neptun zničil Moskvy tak je to ešte väčší problém pre Rusov ako TB2..

            Bayraktar nebude strieľať na 100 km, ten priletí a z 10-15 km bude strieľať.. tak ako doteraz..
            Bude navádzať raketomety, presnú muníciu excalibur a podobne..

            Pri tom Zmyjim ostrove si veselo poletujú Ukrajinské stíhačky..
            Naposledy preleteli 2 naraz..
            Keď preletuju Ukrajinské stíhačky nad Dombasom, prečo si myslíte, že zrazu získajú air superiority tam???

            Na tom kúsku zeme pôsobí ihneď vedľa Aliančné REB prostriedky a hlavne AWACS.. sú tak blízko, že vedia presne povedať kde na tej ropuche je munícia a Bayraktar zasiahne tou 20kg náložou presne tú.. alebo zásobník paliva..

            Ja som to už videl Ukrajincov robiť x -krát proti Ruským lodiam.. takže nechápem prečo si myslíte, že to nebude fungovať znova..

            Prečo si myslíte vlastne, že Ukrajina nemá žiadne vojská pri Podnestersku - keď sa o ňom rozpráva tak 2 týždne je mi tiež záhadou..
            Veď Ukrajina môže poslať vojská aj cez Moldavsko.. ak sa dohodnú.. Moldavsku Rusi zastavili plyn ako prvý ak sa nemýlim..

            Btw: Na juh vedľa Moldavska obrovská priehrada.. čo ak by sa jej niečo stalo.. to sme už tiež niekde videli..Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      15:50 10.05.2022

      O tomhle nedávno dělal analýzu Caspian Report. Snaha RF udělat z UA vnitrozemský stát.

      https://www.youtube.com/watch?...

      O tomhle nedávno dělal analýzu Caspian Report. Snaha RF udělat z UA vnitrozemský stát.

      https://www.youtube.com/watch?...

    • Анатолий
      11:57 11.05.2022

      + Teď chápu co dělala Moskva u pobřeží Besarábie (podle ruských botů tam sestřelovala ukrajinské stíhačky které tajně a nezákonně létaly z Rumunska, lol). A tradiční samo-atentát s ...Zobrazit celý příspěvek

      + Teď chápu co dělala Moskva u pobřeží Besarábie (podle ruských botů tam sestřelovala ukrajinské stíhačky které tajně a nezákonně létaly z Rumunska, lol).
      A tradiční samo-atentát s Rpg-28 na Podněsterskou státní bezpečnosti to také vysvětluje...Skrýt celý příspěvek

    • zdeno
      11:42 12.05.2022

      zcela souhlasím, řešení by opravdu byla bilaterální smlouva s Rumunskem, konflikt by neznamenal aktivaci čl. o obraně aliance pokud by nezasahoval do území Rumunska, ale Rumunsko ...Zobrazit celý příspěvek

      zcela souhlasím, řešení by opravdu byla bilaterální smlouva s Rumunskem, konflikt by neznamenal aktivaci čl. o obraně aliance pokud by nezasahoval do území Rumunska, ale Rumunsko by mohlo dát najevo že si nenechá dělat bordel na hranici svých výsostných vod, podpořit Moldavsko a pokud by se připojili k podpoře Rumunska na Moldavském území i jiné státy je to politicky obdobné jak v Iráku a AfghanistánuSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...