Daň za válku v Iráku: 500 000 mrtvých

-
21. 10. 2013
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Podle nové studie publikované v časopisu PLOS Medicine zemřelo prý v důsledku války v Iráku téměř 500 000 lidí. Údaj je několikanásobně větší než ukazuje řada dalších studií, které se pohybují v hodnotách kolem 150 000 mrtvých.
Od 100 000 až po 1 000 000 000 mrtvých v irácké válce
Jak se došlo k tak rozdílnému číslu? V poslední studii se její autoři ze Spojených států, Kanady a Iráku nezaměřili pouze na úmrtí způsobená přímými bojovými akcemi, počítali též s úmrtími, na nichž se válka podílela nepřímo.
Týkalo se to především obětí iráckého sektářského násilí nebo osob, které zahynuly v důsledku zhroucení infrastruktury (dodávek čisté vody) a kolapsu iráckých státních instuitucí (zdravotnictví, policie, armády).
Podle hlavní autorky "přísné" studie, Amy Hagopianové, výzkumné pracovnice univerzity ve Washingtonu, zemřelo nejvíce lidí na následky násilných činů a 30 % úmrtí má válka na svědomí nepřímo.
Počty mrtvých podle různých studií. Studie se navzájem liší metodikou výpočtu úmrtí.
Associated Press |
110 600 násilných umrtí |
5/2003 až 4/2009 |
Costs of War Project |
176 000–189 000 násilných umrtí, včetně 134 000 násilných úmrtí civilistů |
5/2003 až 2/2013 |
Iraq Body Count project |
174 000 násilných umrtí, včetně 112 667–123 284 násilných úmrtí civilistů |
5/2003 až 3/2013 |
Iraq Family Health Survey |
151 000 násilných umrtí |
5/2003 až 7/2006 |
Lancet survey |
601 027 násilných umrtí z 654 965 celkových úmrtí spojených s válkou* |
5/2003 až 7/2006 |
Opinion Research Business survey |
1 033 000 mrtvých v důsledku války* |
5/2003 až 7/2006 |
Classified Iraq War Logs |
109 032 násilných umrtí, včetně 66 081 násilných úmrtí civilistů |
1/2004 až 11/2009 |
* Jde o statistické výpočty odvozené od vzorku oslovených iráckých domácností.
A. Hagopianová ve své studii taktéž upozornila na několik případů nepřímých úmrtí, např. když těhotná žena zemřela, protože nemohla kvůli bojům opustit svůj dům; k úmrtím také docházelo kvůli kontaminaci pitné vody, protože selhal vodovodní systém; stejně tak umírali lidé, kteří se nemohli dostat do nemocnic vzhledem ke značnému počtu osob zraněných v průběhu bojů.
"To vše jsou sice nepřímá, přesto však významná úmrtí," prohlásila Hagopianová agentuře AFP. Podle ní bylo cílem studie vytvořit komplexní a přesnější obraz dopadů války, aby si vlády pro příště více uvědomily škody, které války napáchají. "Myslím, že je důležité, aby lidé pochopili důsledky, které má válka pro lidské zdraví a kvalitu jejich života. Tato země (Irák – pozn. redakce) se navždy změnila," dodává Amy Hagopianová.
Kontroverzní metodika výpočtu
Vědci mimo jiné oslovili na 2000 osob žijících v různých iráckých domácnostech, a to celkem ve 100 lokalitách. V rodinách poté zjišťovali, kolik jejich příslušníků a jakým způsobem případně zemřelo během války. Zjištěné údaje poté aplikovali na celou populaci.
Vědci odhadli celkový počet mrtvých od začátku války v roce 2003 až do jejího oficiálního konce roku 2011 přibližně na 461 000. Podle studie zemřelo 70 % obětí násilnou smrtí, nejčastěji na střelná zranění a exploze bomb.
Takřka 140 000 lidí zemřelo na následky války, např. oběti sektářských bojů, ale i nenásilná úmrtí. Nejčastější nenásilnou smrtí byly srdeční obtíže, což podle autorů studie ukazuje na klíčovou roli stresu ve vojenských konfliktech. Následovala chronická onemocnění a rakovina.
Koaliční síly zapříčinily 35 % násilných úmrtí, 32 % různé protikoaliční povstalecké a militantní skupiny, 21 % úmrtí se nedalo připsat žádné straně, 11 % padlo na vrub zločineckým bandám a 1 % oficiálním iráckým ozbrojeným silám (armáda a policie).
Salmana Rawaf, ředitel londýnské pobočky Světové zdravotnické organizace, uvedl, že nejnovější studie bude jistě zpochybňována kvůli velkému rozdílu, jenž existuje v počtu mrtvých oproti jiným studiím, což může být vnímáno jako politicky motivované. „Tento odhad nese s sebou značnou nejistotu a metodika a výsledky této studie budou nepochybně kontroverzní a diskutované,“ dodává Rawaf.
Ačkoli zveřejněné údaje vyvolávají kontroverzní postoje, jedno studii nelze upřít: Detailně popisuje a ukazuje dalekosáhlé důsledky války jak pro přímé účastníky bojů, tak i osoby nacházející se na územích zasažených válkou.
Související články
Krvavý účet za válku v Iráku - 130 000 mrtvých civilistů
Stažení amerických sil, které proběhlo před pár týdny, nám nabízí neradostný zpětný pohled na celou ...
-
03.01.2012
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Irák plánuje nakoupit 28 českých bitevníků L-159 ALCA
12. září proběhla médii zpráva o prodeji celkem 28 českých podzvukových cvičných bitevních letounů ...
-
14.10.2012
-
14 komentářů
-
Michal Polák
Americká cena za války v Afghánistánu a Iráku? Šest bilionů dolarů!
Války v Iráku a v Afghánistánu mohou stát americké daňové poplatníky neuvěřitelných šest bilionů ...
-
01.04.2013
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Blízký východ se třese v základech: Kurdové dezertují z irácké armády
Na pozadí syrské občanské války se odehrává další dramatická dějová linie. Z irácké armády před pár ...
-
12.06.2013
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
Tak dneska by Saddám už byl starý pán - bylo by mu 76 let. To ale nemusí být vypovídající, třeba Mugabemu je již 88, stále se pevně drží moci a cítí se tak fit, že hodlá pokračovat ...Zobrazit celý příspěvek
Tak dneska by Saddám už byl starý pán - bylo by mu 76 let. To ale nemusí být vypovídající, třeba Mugabemu je již 88, stále se pevně drží moci a cítí se tak fit, že hodlá pokračovat i nadále, chce vládnout do stovky (je zajímavé, jak geronti mají strašnou chuť po moci a nedokážou se jí vzdát). Takže je docela dobře možné, že stále by dokázal držet moc i v tak rozporuplném státě, jako je Irák (šíité na východě a jihu, Kurdové na severu, problematické vztahy prakticky se všemi sousedy). Případně by nastoupil jeho syn - a Saddám by dohlížel tak, jako třeba Fidel na Kubě.
A je otázkou, zda v takovém případě vůbec v Sýrii k nějakému konfliktu došloSkrýt celý příspěvekOno by taky bylo docela zajímavé, jak by se Irák vyvíjel, kdyby tam Saddám zůstal. Jestli by tam v současnosti byla válka jako v Sýrii nebo jestli by se Saddám dokázal udržet.
Ono by taky bylo docela zajímavé, jak by se Irák vyvíjel, kdyby tam Saddám zůstal. Jestli by tam v současnosti byla válka jako v Sýrii nebo jestli by se Saddám dokázal udržet.
Pro Refaela - argument beru, ale zkuste ho obrátit! Když se takto chová dnešní vláda, v čem je tedy vlastně lepší než ten Saddámův systém? Ten samozřejmě nebyl ideální, nemíním jej ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Refaela - argument beru, ale zkuste ho obrátit! Když se takto chová dnešní vláda, v čem je tedy vlastně lepší než ten Saddámův systém? Ten samozřejmě nebyl ideální, nemíním jej ani nějak obhajovat. Ale je zajímavé číst třeba výpovědi iráckých křesťanů, kteří si dnes oba systémy srovnávají - a jejich srovnání často vyplývá neprospěch dnešního systému. I to o lečem vypovídá
Jinak - je zajímavé, jak často se mluví o tom, kolik obětí si vyžádal konflikt v sousední Sýrii -a na Irák jakoby se raději zapomínaloSkrýt celý příspěvekJe s podivem, jak takových to podobných studií dokáží Arabové i jejich Užiteční Idioti(nemyslím váš portál) zneužít. Poukazují na tato čísla, ale kolik lidí nejenom Iráčanů, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Je s podivem, jak takových to podobných studií dokáží Arabové i jejich Užiteční Idioti(nemyslím váš portál) zneužít.
Poukazují na tato čísla, ale kolik lidí nejenom Iráčanů, ale i Íránců, Kuvajťanů a Kurdů zavraždila vláda S.Husajna za celou svojí hrůzovládu to se u nich nepočítá(byť čísla Saddamových obětí jdou až do milionů u nejmenších odhadů) neboť je to Muslim. Toto jejich pojetí stavu fakt "miluji".
Poválečný stav mohli spojenci daleko lépe uhlídat kdyby se nedopouštěli tragických chyb v politice i terénu. S touto kritikou plně souhlasím, stejně jako s falešnými důkazy, ale se svržením jeho režimu plně souhlasím.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...