DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Samohybná kolová houfnice DANA M2; větší foto / Excalibur Army 

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty z poslední doby jen potvrzují, že tomu bude i nadále. Ukazuje se také, že koncept dělostřeleckých systémů na kolových podvozcích má své opodstatnění a má co nabídnout i vedle těžkých pásových platforem.

Původní čs. kolová samohybná houfnice DANA vz.77 (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky vzor 77), je jedním z prvních dělostřeleckých systémů, které spojily velkou palebnou sílu s relativně lehkým kolovým podvozkem, jenž nabízí vysokou mobilitu. Navíc u houfnice DANA jde o podvozek Tatra, takže tento zbraňový systém disponuje i vysokou průchodivostí těžkým terénem a zároveň jde o robustní, odolnou a spolehlivou platformu. Proto má houfnice DANA potenciál být účinným prostředkem palebné podpory i do budoucna. Koneckonců na Slovensku už od 90. let místní zbrojní průmysl koncept tohoto zbraňového systému stále rozvíjí, vylepšuje a dodává jej nejen domácím ozbrojeným silám, ale dosáhl s ním i exportních úspěchů.

Také v Česku se v souvislosti s úvahami o modernizaci dělostřelectva AČR začaly firmy zabývat modernizačními projekty zaměřenými na houfnici DANA. Vůbec prvním se stal projekt DANA M1 CZ společnosti Excalibur Army, která tuto modernizovanou houfnici představila v roce 2011. Vývoj modernizačního programu pokračoval dále, došlo na spolupráci Excalibur Army a Tatra Trucks, přidaly se i další firmy z holdingu Czechoslovak Group i mimo něj a vzniklo evoluční provedení DANA M1M. Celý modernizační proces zatím vyvrcholil letošní novinku označovanou jako DANA M2, která měla veřejnou premiéru na červnových Bahnech.

České podniky obranného průmyslu přišly s projektem modernizace houfnice DANA především proto, že je celkově finačně i logisticky velmi výhodná a zároveň nabízí moderní dělostřelecký systém s velkým palebným účinkem za zajímavou jednotkovou cenu. Zcela nové houfnice (často navíc neprověřené provozem a bojovým nasazením) stojí řádově mnohem více finančních prostředků a k tomu je nutné připočíst náklady na vytvoření logistického a servisního zázemí. To v případě modernizovaných houfnic DANA odpadá, protože velkou část stávající logistiky i existujících servisních kapacit je možné i nadále využívat.

České modernizační projekty houfnice DANA nabízejí české armádě domácí cestu zvýšení schopností jejího dělostřelectva, v současné době to ale vypadá, že armáda dává přednost nákupu nových houfnic ze zahraničí. Ovšem přechod na zcela nové zbraňové systémy nějakou dobu potrvá, a navíc původní houfnice DANA mohou sloužit jako záloha, popřípadě jako výzbroj aktivních záloh. V takovém případě by modernizační balíček zcela určitě potřebovaly.

Vedle české armády má ve své výzbroji houfnice DANA vz. 77 například i polská armáda. Ta s nimi počítá i do budoucna, dostaly dílčí vylepšení především v souvislosti s nasazením v zahraničních misích, ale velení armády uvažuje o jejich komplexnější modernizaci. Není proto divu, že Excalibur Army nejnovější verzi DANA M2 před pár týdny představil právě v Polsku na polygonu Ustka. Představuje totiž ucelený modernizační balík všech částí zbraňového systému i podvozku, což může být pro polskou armádu velmi zajímavé jak po finanční stránce, tak v oblasti zvýšení bojových a provozních parametrů i rychlostí a dostupností modernizace.

Na modernizaci DANA M2 se podílí několik českých podniků. Tatra Trucks má na starosti modernizaci podvozku, šternberská společnost Excalibur Army vyrábí nové části nástavby, kabiny a bojové věže. Pardubická RETIA, dodává do houfnice DANA M2 softwarové aplikace systému řízení palby a provádí integraci houfnic do operačně taktických systémů velení a řízení pozemních sil. Československý rozměr projektu DANA M2 přidává spolupráce se slovenskými společnostmi MSM Group respektive ZVS Dubnica nad Vahom, které vyvinuly a vyrábějí modernizovanou munici s prodlouženým doletem.

Houfnice DANA M2 získala nový modernější design kabiny; větší foto / Excalibur Army

Nová kabina, vybavení a počítač se systém řízení palby

Na první pohled je největší změnou u verze M2 oproti původní houfnici DANA vz. 77 (ale i M1 CZ či M1M) nový design kabiny řidiče a velitele. Nejde ale jen o design. Nová přetlaková kabina má především upravené uchycení k rámu podvozku a novou tepelnou a zvukovou izolaci. Balistická odolnost dosahuje úrovně Level 1 dle STANAG 4569, přičemž parametry byly ověřeny balistickými zkouškami na demonstrátoru kabiny. Nový design kabiny zahrnuje vetší prosklenou plochu, okna mají balistickou odolnost také úrovně Level 1 a jsou elektricky vyhřívána. Spolu s novými velkoplošnými zrcátky a kamerovým systémem přispívají k lepšímu pozičnímu přehledu posádky, a tím i bezpečnosti provozu například na běžných komunikacích.

Zásadní změny se také odehrály v interiéru kabiny a v oblasti ergonomie a ovládání. Palubní desky řidiče i velitele jsou zcela nové, byla změněna ergonomie i charakter všech ovládacích prvků, aby odpovídaly současným požadavkům. Byla digitalizována ovládací rozhraní, řidič má k dispozici vlastní palubní počítač s digitálním displejem a elektronickými mapovými databázemi. Počítač také monitoruje některé systémy vozidla a je schopen řidiči poskytovat diagnostické údaje. Řidič může využívat tři přehledové kamery, jednu zadní a dvě boční, jejich obraz lze rovněž promítat na displej.

Velitel má k dispozici nový balistický počítač, s ním spojené digitalizované ovládací rozhraní a digitální displej integrovaný do palubní desky. Balistický počítač disponuje novým systémem řízení palby, který zahrnuje několik podsystémů. Jde především o podsystém autonomního výpočtu prvků střelby, podsystém navigace (inerciální i GPS), podsystém automatického zamíření zbraně, podsystém přípravy munice a vedení palby a také podsystém diagnostiky stavu zbraně, který monitoruje počet a pozici munice a umožňuje výběr jejího typu, kontroluje počet výstřelů, proces nabíjení, náměr a odměr zbraně, teplotu náplní nábojek apod. Systém A.S.A.P (Automatic Setting of Action Position) a systém řízení munice zásadně zrychluje možnosti nasazení houfnice i její efektivitu při bojové činnosti.

Oproti původní houfnici se DANA M2 vyznačuje větším dostřelem, který činí 25,5 km s municí DN1CZ. Přesnost a účinnost palby zbraně ráže 152 mm zajišťuje již zmiňovaný balistický počítač a elektronický systém řízení palby, který může spolupracovat s digitálními systémy řízení a velení (C4I systémy). Palba tak může být vedena autonomně nebo na základě digitálních údajů ze systému řízení a velení, který je získává například z dělostřeleckých radarů nebo od předsunutých dělostřeleckých pozorovacích systému. Rychlost střelby činí během první minuty 5 ran za minutu, při souvislé dlouhodobé palbě pak 4 výstřely za minutu. Množství vezené munice se pohybuje od 40 do 60 kusů v závislosti na využití vnějších přepravních schránek na podvozku.


Přístrojová deska kabiny posádky; větší foto 1, větší foto 2 / Excalibur Army

DANA M2 dostala také nový vnější i vnitřní komunikační systém umožňující i přenos dat, a novou datovou schránu. V kabině řidiče a velitele jsou umístěny nové polohovatelné ergonomické sedačky s dvoubodovými bezpečnostními pásy, nové sedačky dostala i osádka věže, ty jsou navíc i otočné. Zaměřovač na pozici mířiče byl doplněn o elektronickou libelu a okno je opatřeno odmlžovacím a odmrazovacím zařízením. Do interiérů kabin přibyly držáky výbavy a útočných pušek. Na přední části kabiny jsou nová vyprošťovací a vlečná oka, výstupy elektrického připojení a vzduchotechniky.

Kabina řidiče a velitele i obě kabiny v levé i pravé části věže mají nový a výkonnější systém závislé klimatizace a nezávislého naftového teplovodního topení. Nová je i nezávislá klimatizace a rozvody vzduchu. Nová filtroventilační jednotka splňuje požadavky na soudobé prostředky kolektivní ochrany pro vozidla. Ve všech vnitřních prostorech pro osádku jsou umístěny detektory CO2, které vizuálně a akusticky upozorňují na dosažení jeho maximální přípustné koncentrace. V případě překročení této meze řídící jednotka automaticky přepne ventilaci na plný výkon.

Vozidlo je opatřeno moderním vnitřním i vnějším LED osvětlením a Blackout osvětlením. Obě poloviny věže jsou doplněny vrhači dýmových granátů ovládánými velitelem v módu jednotlivě (po dvojicích) nebo salvou. Na pravé části věže je umístěna upravená lafeta pro velkorážový kulomet NSV 12,7 mm s možností aretace při střelbě. Původní nouzové ruční ovládání zbraně zůstalo zachováno.

Vylepšený podvozek, motor a vyšší provozní výkony

Úprav se dočkal i rám vozidla, a to nejen kvůli novému uchycení kabiny. Konstruktéři do modernizované samohybné houfnice integrovali odlišný systém řazení i řízení, pohonná soustava je opatřena novým typem kardanu a přibyla i pomocná energetická jednotka. Na zádi se nachází nový nárazník s integrovanými světly a zadní kamerou, stejně jako na přídi jsou i zde vyprošťovací a tažná oka a také vývody eklektického i vzduchového a hydraulického okruhu pro přívěsy či vlečená vozidla.

DANA M2 z bočního pohledu; větší foto 1, větší foto 2 / Excalibur Army

Pro sledování stavu dělostřeleckého kompletu i podvozku, údržbu, logistiku i servisní zásahy slouží integrovaný diagnostický systém. Data jsou získávána pomocí soustavy čidel a snímačů s CAN-bus sběrnicemi, následně jsou shromažďována a spravovávána buď počítačem velitele (data vztahující se k věži, zbrani, systému řízení palby, poloze atd.) nebo řidiče (data z čidel na podvozku, motoru, pomocné energetické jednotce atd.). Ovládání vozidla je mnohem snazší díky novému dvouokruhovému řízení s posilovačem a monoblokem, nový je i volant a pedálová jednotka. Především se ale ve voze nachází modernizovaná převodovka s poloautomatickým řazením Tatra-Norgren a nová tatrovácká přídavná převodovka.

Změn se dočkal i motor. Jde sice o původní pohonnou vzduchem chlazenou dvanáctiválcovou jednotku Tatra řady T3-930 o výkonu 265 kW, dostala však modernizační balíček. Byl změněn průběh točivého momentu tak, aby výkonová maxima byla dostupná při nižších otáčkách, původní dvojíce turbodmychadel byla nahrazena jedním s mezichladičem stlačeného vzduchu. Hydraulické ovládání dodávky paliva je nově nahrazeno elektronicky řízeným. Úprav a vylepšení se dočkalo sací i výfukové potrubí i systém filtrace paliva a vzduchu. Nová spojka SACHS MFZ 430 disponuje větším průměrem lamely a umožňuje spolehlivější přenos točivého momentu od motoru. Tyto úpravy mají za následek ekonomičtější provoz, snížení hlučnosti, lepší ovladatelnost i jízdní výkony vozidla.

Dojezd vozidla činí 600 km, DANA M2 může dosahovat na zpevněných komunikacích rychlosti až 80 km/h, v terénu pak 25 km/h při hmotnosti těsně přes 30 tun. Nápravy včetně brzd a odpružení zůstaly koncepčně zachovány, kola nově používají pneumatiky o rozměru 14,00 R20 se systémem dohušťování (CTIS) a novými vzduchovými rozvody. Brodivost bez přípravy má hodnotu 1,4 m, stoupavost 30 stupňů a statický příčný náklon 15 stupňů. Vozidlo dokáže překonat okopy o šířce 2 m a překážky s výškou do 0,5 m.

DANA M2 je vybavena dnes již nezbytnou pomocnou elektrickou energetickou a hydraulickou jednotkou (APHU) o výkonu 4,3 kW, která je schopna bez běžícího hlavního motoru napájet všechny komunikační a datové systémy a v případě nouze i elektrické a hydraulické systémy vozidla včetně nezávislé klimatizace. Konstruktéři inovovali i hydraulický systém, zvýšili těsnost jednotlivých hydraulických prvků i vylepšili čištění oleje a přidali nové čerpadlo hydrauliky i jeho pohon. Výsledkem všech úprav je zrychlení vysouvání a zasouvání stabilizačních podpěr o polovinu, a tím zkrácení času potřebného pro zaujetí palebné pozice i jejího opuštění.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR získá 20 speciálních Pandurů a 6 polních velitelství

Včera, 30. 1. 2017, byla podepsána mezi Ministerstvem obrany ČR a výrobním podnikem TATRA DEFENCE ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Houfnice DANA české armády mohou být modernizovány podle standardů NATO

Není žádným tajemstvím, že modernizace dělostřelectva české armády je více než nutná, protože jeho ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  17:09 23.08.2018

  Asi fakt nemá veľa zmyslu vysvetľovať tu (a ešte k tomu OT) niečo niekomu natoľko neznalému dejín ako vy ) teda bez urážky, keď už ste tu o svojej neznalosti podali toľko dôkazov). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi fakt nemá veľa zmyslu vysvetľovať tu (a ešte k tomu OT) niečo niekomu natoľko neznalému dejín ako vy ) teda bez urážky, keď už ste tu o svojej neznalosti podali toľko dôkazov). Na dôvažok sa ani vôbec nesnažíte niečo naučiť z toho, čo Vám tu píšem, inak by Vám nemohlo uniknúť, že Bethlen bol spojencom českých stavov a poslal im na pomoc k Bielej hore 800 jazdcov (ďalší boli na ceste) - zároveň však bol spojencom Turkov.

  Rôzne krajiny pomáhali v rôznych obdobiach a príležitostiach rôznou mierov a rôznym spôsobom, ale vždy nejaká pomoc bola. Takým špecifickejším príkladom sú Francúzi, ktorí ešte v počiatkoch masívne zúčastnili krížovej výpravy proti Turkom (stačí pozrieť zoznam padlých v bitke pri Nikopole), no v 16. storočí obrátili a v roku 1526 zadržali 30k zlatých poslaných Portugalcami. Mimochodom v tom istom čase poslal 50k zlatých aj Henrich VIII, do Prahy dorazili už po bitke pri Moháči. Naproti tomu ale Vaša výčitka voči Španielom je epický fail, lebo sami museli najprv riešiť reconquistu a následne aj u nich nastúpili Habsburgovci, ktorí svojim rakúskym príbuzným samozrejme pomáhali.

  Pod koho zástavou bojovali všetci tí vaši Česi? Pod zástavou Habsburgovcov! Rovnako ako príslušníci mnohých ostatných národov. Bolo to cisárske vojsko a tí cisári boli Habsburgovci. Viem že Vás to brutálne frustruje, ale nič s tým nenarobíte.

  Bez započítania obrancov mesta bolo pri Viedni 47 tisíc cisárskych a ríšskych vojakov oproti 27 tisíc Poliakom. Čiže Habsburgovci od začiatku disponovali väčším vojskom a na dôvažok finančné príspevky pod dojmom šoku z tureckého ťaženia na Viedeň (a v nasledujúcich rokoch z eufórie z víťazstiev) tiekli do ich pokladnice a nie do poľskej, v čoho dôsledku už mali pri oslobodení Budína o tri roky neskôr okolo 80 tisíc vojakov, lebo počty vojsk v tom období boli limitované iba množstvom peňazí. Pre porovnanie, Sobiesky už počas zvyšku vojny nedal dohromady väčšie vojsko, než s akým bol pri Viedni, vlastne by ma prekvapilo, keby sa Vám podarilo nájsť ešte jednu bitku v nasledujúcich rokoch tej vojny, kde by mali Poliaci viac než desaťtisíc vojakov.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:34 23.08.2018

  PavolR: myslím, že je to tu těžce OT a čiší z vás mindrák národa, který v té době nebyl.
  1.) Osmanská říše v té době už zase měla vyvrácení Byzance, dobytí Konstantinopole a žádná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: myslím, že je to tu těžce OT a čiší z vás mindrák národa, který v té době nebyl.
  1.) Osmanská říše v té době už zase měla vyvrácení Byzance, dobytí Konstantinopole a žádná malá říše to nebyla. Zikmund pochopitelně nebyl náš nepřítel.
  2.) nějak tu postrádám finanční pomoc Francie, Španělska, Nizozemí... Benátky přispěly proto, že Turecko byl jejich nepřítel a kazil jim obchod ve Středomoří. nešlo o dar, ale investici, v podstatě si platili žoldnéře, aby za ně bojovali. dále se znovu ptám, kolik přispěli Polákům na boj s Turkem, kolik Rusům na boj s Turkem,s Tatary, Mongoly, kolik Srbům... Význam Habsburků v boji proti Turkům mohutně přeceňujete. Faktem je, že většinu vítězství a zásadních zlomů nedosáhli Habsburkové, ale Poláci, Rusové a Uhři. Jen Sobieski se může pyšnit třemi vyhranými významnými bitvami s Turky a záchranou Vídně k tomu. V době, kdy Leopold utíkal před Turky se staženým ocasem z Vídně, Sobieski dával do kupy armádu, která Vídeň zachránila.
  3.) Aha, vy jste jižněji. Nicméně máte nějaký rozptyl, když tu samou situaci roubujete na Zikmunda, Korvína i Gábora Bethlena, který byl "trošku" později.
  4.) A přesně proto se nedá říct, že Habsburkové bránili Čechy, už vám to dochází?
  5.) Aha, takže Češi dotovali habsburský dvůr, umírali někde v Uhrách, na hradbách Vídně atd., ale Habsburkové chránili Čechy? Tak to prostě není.
  6.) Vzhledem k tomu, že Říše neměla prostředky a sílu ani na to, ubránit své sídelní město a bez zákroku Poláků by dost možná skončila, či se stala nějakou nevelkou monarchií, či jarlykem, tak ti Poláci ty prostředky evidentně měli. Nechcete mi tvrdit, že Habsburkové v té době měli někde za bukem nějakou suprdupr armádu, co se dívala, jak Turci dobývají Vídeň a nezasahovala, protože se šetřila na to, kdyby Polákům ruplo v kouli a chtěli připojit třeba Šluknov? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:33 23.08.2018

  fenri:
  1.- Lenže v čase, keď boli Turci ešte na Balkáne, boli pre vás neraz hlavnou hrozbou a nepriateľom uhorskí panovníci :-) Napríklad Žigmund Luxemburský, alebo práve Matej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  1.- Lenže v čase, keď boli Turci ešte na Balkáne, boli pre vás neraz hlavnou hrozbou a nepriateľom uhorskí panovníci :-) Napríklad Žigmund Luxemburský, alebo práve Matej Korvín. A hlavne Osmanský štát vtedy ešte nebol nejako zvlášť veľkou krajinou. Až o storočie neskôr sa stala hrozba bezprostrednou, pričom sa medzitým sila osmanov i rozsah ich ríše viac než zdvojnásobil..
  2.- Áno, k nejakým bojom medzi Matejom a Turkami dochádzalo, no faktom ostáva, že väčšinu z asi štvrť milióna zlatých, ktoré postupne dostal od pápeža a Benátok na bol proti Turkom, použil proti vám, preto mu bola nakoniec finančná pomoc zastavená.
  3.- Reč nie je o okupovaných územiach Uhorska ale o Sedmohradsku a severných častiach Uhorska, kde prepukali stavovské povstania, ktoré mali podporu Turkov. Aj váš povstalecký spojenec Gabriel Bethlen, bol spojencom Turkov, čím sa s nimi nepriamo zaplietli aj české stavy. :-)
  4.- V čase mieru sa opevnenia a posádký financovali "z domácich" zdrojov, čiže rakúsky krajín, českých krajín a Ríše. V čase vojny, alebo počas prípravy na ňu tiekli financie aj zo zahraničia, obzvlášť od pápeža.
  5.- A kto iný mal chrániť (aj) Čechy pred Turkami, ak ich ich legitímni panovníci? Mam pocit, ako keby bola schyzofrénia v tomto ohľade skôr na vašej strane. Na obranu neprispievali iba Česi a celé to riadila Vojenská rada vo Viedni.
  Koľko Čechov padlo v bojoch s Turkami a v akých bitkách?
  6.- Nefantazírujte, kde by Poliaci nabrali prostriedky, na to, aby obsadili časť Ríše? Sobiesky by okamžite padol, keby sa o niečo také počas vojny s Turkami pokúsil. na dôvažok už mali aj Habsburgovci po bitke pri Viedni dostatok financií aj vojska. Evidentne nemáte sabemenšiu predstavu o vtedajších politických pomeroch.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:35 23.08.2018

  PavolR:
  1.) ano, linie obrany byla na Balkáně. Co to mění na faktu, že bojem na Balkáně chránili Evropu a způsobovali Turkům ztráty? Dnes bojujeme v Afghanistanu a co?
  2.) psal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  1.) ano, linie obrany byla na Balkáně. Co to mění na faktu, že bojem na Balkáně chránili Evropu a způsobovali Turkům ztráty? Dnes bojujeme v Afghanistanu a co?
  2.) psal jsem, že hlavně Jan. Ale i Matej s nimi bojoval a ne málo.
  3.) v situaci, kdy Maďarsko (po desítkách let tvrdých bojů) bylo de facto okupováno Osmanskou říší (s různými pohyby na obě strany), je jasné, že už neneslo tíhu bojů. A ano, ČSLA byla také formálně spojencem SSSR, takže akce VS byla OK?
  4.) To je vaše spekulace a myslím, že by nebylo těžké vyvrátit, že po celou dobu boje s Turky nebyly armády bojujících států financovány ze Západu. A samozřejmě, že občasné drobné ze Západu (papeži se zpravidla nepředali ani na financování obrany Jeruzaléma) byly levnější, než mít Turky na Rýně. Zkuste to kvantifikovat, hoďte sem roky válek, náklady na války s Turky a příspěvek Západu. půjde o občasné drobné. Kolik toho a jakou formou poslal Západ Kozákům, Rusům (kolik stálo třeba Nizozemců či Němců na Kulikově poli, či jak pomáhali Rusku při bojích s Osmany v 19. století (snad ne útokem na Krym)). Západ byl naopak nezřídka ve spojeneckém svazku s Osmany.
  5.) Tohle vaše uhýbání nic nemění na faktu, že:
  a.) jste psal nesmysl, že nás Habsburkové chránili Čechy před Turky. Rozhodně České země Habsburkům fest vydělávaly a peníze odtud tekly i na války s Turky. Je divné, že jednou píšete, že Západ nemusí být za nic vděčný, protože občas poslal drobné na válku s Turkem (a občas s ním byl jedna ruka, jak cudně zamlčujete) a zároveň píšete, že Češi vděčí za obranu před Turky Habsburkům, ačkoliv z českých zemí šly peníze do habsburské pokladny víceméně kontinuálně a Čechů v boji s Turky padlo zatraceně dost. Trochu schýza, ne?
  b.) Jste napsal nesmysl, že Poláci na nás neútočili jen proto, že nemohli a že nás chránili Habsburkové. nejen že Habsburkové byli často s kalhotami (či sukněmi) dole, ale leckdy by se k Polsku velmi pravděpodobně připojila i česká šlechta (tedy dokud existovala a nebyla po Bílé hoře velmi likvidována).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:15 23.08.2018

  fenri:
  Máte v tom taký maglajz, že sa Vám miešajú ešte aj storočia.
  1.- v 15. storočí, kedy zadržiavali turecký nápor Ján Hunyady, ale povedzme aj Žigmund Luxemrurský, bola ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Máte v tom taký maglajz, že sa Vám miešajú ešte aj storočia.
  1.- v 15. storočí, kedy zadržiavali turecký nápor Ján Hunyady, ale povedzme aj Žigmund Luxemrurský, bola ešte línia obrany na Balkáne.
  2.- Matej Korvín uzavrel s Turkami prímerie a plne potom bojoval a Poděbradským o českú korunu.
  3.- V roku 1541 vznikol Budínsky pašalik, keď prišli Turci "obhajovať záujmy" svojich maďarským spojencov. Od toho okamihu boli české krajiny vzdialené už iba nejakých 200 km od hraníc Osmanskej ríše a delila ich od nej línia opevnení držaných nasledujúcich zhruba 150 rokov prevažne cisárskymi žoldniermi nemeckého a nizozemského pôvodu, lebo Maďarom sa pre ich neustále spolčovanie sa s Turkami proti habsburgovcom, nedalo plne dôverovať.
  4.- Na vedenie vojny sú potrebné tri veci - peniaze, peniaze a peniaze (citujem Raimunda Montecuccoliho). Bez peňazí zo Západu, by bol problém udržiavať obrannú líniu proti Turkom (aj ich pokladňa krváca pri udržiavani svojej línie), bez peňazí Svätej stolice by bol Ján Sobiesky nútený ostať sedieť doma na zadku a napokon aj najslávnejší čin Jána Huňadiho - bitka pri Belehrade (1456) - bol masívne podporovaný a finacovaný pápežom. Bez peňazí, ktoré nám na vojny pravidelne tiekli zo západu, by sme stáli proti Turkom s holími zadkami a garantujem vám, že by sme to neustáli, či nám nemá byť za čo vďačný, pomáhali sme si navzájom a spoločným vkladom sme to aj ustáli.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:21 23.08.2018

  Pavol: pořád mimo. Na východě měli Poláci tvrdší soupeře, než byly trosky habsburské říše. jednak tytéž Turky, dále kozáky, Rusy, doznívající řád německých rytířů atd. Vezmeme-li ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol: pořád mimo. Na východě měli Poláci tvrdší soupeře, než byly trosky habsburské říše. jednak tytéž Turky, dále kozáky, Rusy, doznívající řád německých rytířů atd. Vezmeme-li si třeba to obléhání Vídně, nešlo o nějakou malou historku. Mohl to být konec habsburské říše. Byla to jednorázová záležitost, stejně jako pád Berlína 1945, Poltava či Hirošima. Prostě dějiny se občas zcela změní jednorázovou záležitostí. Každopádně to nic nemění na faktech, že:
  a.) obranu Vídně vedl Čech
  b.) kdyby si Poláci po porážce Osmanů rozhodli vzít si cokoliv z habsurské říše, měli by to bez odporu. Měli možnost a příležitost. Doslova jim spadla do klína
  c.) tuto možnost měli opakovaně, zejm. v době, kdy Rakousko bylo zapleteno do válek s Prusy a kde se mu většinou moc nevedlo. Ale mělo jí i před obležením Vídně

  Habsburkové pochopitelně nebránili Čechy před Turky. Prostě bojovali s Turky na hranicích své říše a nebyli těmi hlavními, kdo nesl tíhu bojů. Gro bojů a utrpení nesli Maďaři. Vzpomeňme třeba obou Hunyadů (hlavně Jana, ale i Matyáše Hunyadiho (Korvína)). Stejně tak můžeme tvrdit, že Čechy zachránili před Turky Kozáci, Rusové či ti Poláci. Všichni výše uvedení bojovali s Osmanskou říší minimálně stejně, jako Habsburkové, spíše více. A už vůbec nelze popřít fakt, že zrovna Češi byli velmi významní a vysoce hodnocení bojovníci proti Turkům (resp. obecně cenění žoldnéři s vysokými bojovými znalostmi hlavně po husitských válkách). Takže tvrzení, že Habsburkové zachránili Čechy před Turky je pěkná kravina. Úplně stejně mohu tvrdit pravý opak a hlavně "o tom to vůbec nebylo".

  Na druhou stranu je faktem, že své vyspělosti Západ do značné míry vděčí vychodoevropanům, kteří po staletí drželi stepní národy od Evropy. Samozřejmě tak Rusové, Maďaři, Poláci, Češi, Srbové... nečinili z altruismu a péče o Západ, ale bojovali čistě o své přežití. Ale je fakt, že by Západ občas mohl projevovat trochu respektu a uvědomit si, komu (mimo jiné!) vděčí za svůj rozkvět. Přecijenom se vysoká kultura rozvíjí snáze v klidu a ne za situace, kdy vám desítky až stovky let přes zemi procházejí válečníci z docela jiné kultury s cílem vás zotročit či vyhladit.
  Ostatně tato zkušenost Západu silně chybí a je symptomatické, že xenofobní, rasistické a celkově hnusné a nesluníčkové jsou právě ty země, které mají dlouhodobou historickou zkušenost s "doktory a inženýry".
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:25 20.08.2018

  Nesher: personální situaci u dělostřelectva pohřbilo stěhování, z Pardubic se lidem moc do lesa nechtělo. Početně ani armádu nemáme, je to torzo armády, s bídou se zmůže na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: personální situaci u dělostřelectva pohřbilo stěhování, z Pardubic se lidem moc do lesa nechtělo. Početně ani armádu nemáme, je to torzo armády, s bídou se zmůže na přehlídku.

  Na polsko není žádné technologické embargo, nebude pro ně problém polovodičové prvky pořídit, mají spolehlivou PESA technologie, tak s polovodičovými prvky mít nebudou. Je to pro ně otázkou ceny, díky tomu, že mají své vlastní 3D radary nemusí řešit akutní problém jako AČR, která provozuje technologie z 60. let minulého století.

  Je pravdou, že delší dostřel u nových houfnic může snížit nároky na průchodnost terénem, při tom jak hustou máme síť byť jen trohu zpevněných cest.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:08 20.08.2018

  flanker
  Já napsal pro nás, pro personálně početnější armády samozřejmě ano. Ale ve chvíli kdy máme vůbec problém naplnit počty (a Jince jsou v tomto ohledu problematické více než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker
  Já napsal pro nás, pro personálně početnější armády samozřejmě ano. Ale ve chvíli kdy máme vůbec problém naplnit počty (a Jince jsou v tomto ohledu problematické více než jiné posádky), tak shánět k tomu ještě řidiče, kupovat tahače a návěsy (které spíše uplatníme u nových BVP) v situaci kdy můžeme mít houfnici na standardním podvozku AČR jaksi nedává smysl. V reálu je jen málo situací kde by Tatra nestačila, takže náklady by byly značné a výhoda minimální.
  K radarům, jo dělají si toho dost, ale AESA radar na bázi moderních polovodičů není úplná sranda a podle mě je rozdíl když to dělá někdo kdo má zkušenosti (Elta, Saab, Thales....) nebo někdo kdo s tím začíná. Jinak, když může prodat Izrael, může prodat i Polsko, tady bych žádný rozdíl neviděl. Peníze nesmrdí nikomu.
  Měl jsem za to, že se bavíme o tom mém seznamu, proto L 159. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:53 20.08.2018

  Nesher: pásy nedávají smysl??? Tak to vysvětlete polákům a němcům proč mají nebo chtějí houfnice na pásech. Ve spolku je hodně zemí, proto nevidím důvod pohledávat stejnou věv v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: pásy nedávají smysl??? Tak to vysvětlete polákům a němcům proč mají nebo chtějí houfnice na pásech. Ve spolku je hodně zemí, proto nevidím důvod pohledávat stejnou věv v Asii.
  Polsko jsem zmiňoval v souvislosti s akvizicí houfnic. Polské radary jsou pro svůj účel také dobře stavěné a velkou výhodou je, že oni sami mají svůj zdrojový kód ke všem věcem. Mimochodem vyvinuli si i svůj protidělostřelecký radar. Mít radar z Izraele, který se prodává do Indie nebo tak spolehlivého státu jako je Azerbajdžán není žádná výhra.  Psal jsem také, že poláci pořizují slušné věci, mezi ně L 159 neřadím ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:56 20.08.2018

  Ad ta slovenska zasoba 227mm munice, to ukazuje krasu toho naseho vychodoevropskeho strategickeho mysleni, v plne nahote.

  1) Tak nejdriv se utrati penize aby se vyvinul Modular ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad ta slovenska zasoba 227mm munice, to ukazuje krasu toho naseho vychodoevropskeho strategickeho mysleni, v plne nahote.

  1) Tak nejdriv se utrati penize aby se vyvinul Modular schopny odpalovat 227mm rakety,
  2) pak se trati dalsi penize za nakup 227mm raket
  3) Pak teprve se pristoupi k zakazu kazetove munice. No a k dokonalosti uz schazi jen
  4) utratit do tretice penize na likvidaci 227mm raket s kazetovou munici.

  Dokonale.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:37 20.08.2018

  KOLT: šla pouze do skladů, vzhledem k tomu, že je kolem ní nabaleno v negativní PR. Že by se plánovala likvidace, jsem nikde nezaznamenal. Naopak se celkem čile dostává ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: šla pouze do skladů, vzhledem k tomu, že je kolem ní nabaleno v negativní PR. Že by se plánovala likvidace, jsem nikde nezaznamenal. Naopak se celkem čile dostává ke spojencům (např. Saudi ji čile používají v Jemenu).
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:21 20.08.2018

  Kolt
  Ustupují v tom smyslu, že ji nebudou primárně používat v bojových akcích, ale nic likvidovat nebudou a budou s ní nadále cvičit, tj. pokud by se v budoucnu ukázala potřeba, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Ustupují v tom smyslu, že ji nebudou primárně používat v bojových akcích, ale nic likvidovat nebudou a budou s ní nadále cvičit, tj. pokud by se v budoucnu ukázala potřeba, tak mají kde brát.
  Kdežto Evropa (čest výjimkám) bude na případného agresora mávat deklaracích lidských práv, případně draze a nebezpečně improvizovat. Právě kazetová munice s možností relativně dalekého dosahu stojí za polským nákupem HIMARS.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:08 20.08.2018

  Nechci se mýlit, ale mám dojem, že USA ji sice nepodepsaly, nicméně od kazetové munice také ustupují...

  Myšlenka EVA 6x6 pro 4. brn a ZUZANA (nebo AGM, ARCHER...) 8x8 pro 7. mbr ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci se mýlit, ale mám dojem, že USA ji sice nepodepsaly, nicméně od kazetové munice také ustupují...

  Myšlenka EVA 6x6 pro 4. brn a ZUZANA (nebo AGM, ARCHER...) 8x8 pro 7. mbr mi stále více připadá rozumná. Ale nemám dojem, že by to tak dopadlo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:13 20.08.2018

  Pavol
  Díky, tedy vlastně momentálně máte Grad, jen s menší palebnou silou.
  Ten zákaz kazetové munice je pěkná hloupost, USA a PL mají recht, že se k tomu nepřidaly.

  Pavol
  Díky, tedy vlastně momentálně máte Grad, jen s menší palebnou silou.
  Ten zákaz kazetové munice je pěkná hloupost, USA a PL mají recht, že se k tomu nepřidaly.

 • PavolR
  10:05 20.08.2018

  Nesher:
  227mm rakety samozrejme sú, ale väčšina z nich sa stala po pristúpení k zmluve o zákaze kazetovej munície nepoužiteľná a určená na likvidáciu.

  Nesher:
  227mm rakety samozrejme sú, ale väčšina z nich sa stala po pristúpení k zmluve o zákaze kazetovej munície nepoužiteľná a určená na likvidáciu.

 • Nesher
  09:51 20.08.2018

  Gibbon
  A když jich koupíme 50, tak nám k tomu ještě dáte množstevní slevu a vezmete si AB zpět :-)

  Gibbon
  A když jich koupíme 50, tak nám k tomu ještě dáte množstevní slevu a vezmete si AB zpět :-)

 • Nesher
  09:35 20.08.2018

  Pavol
  Pravda, na Turecko jsem zapomněl, ale v dnešní situaci bych od něj nekoupil ani špendlík, natož raketomet.
  O Modularu vím, nicméně ho považuji primárně za derivát Gradu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol
  Pravda, na Turecko jsem zapomněl, ale v dnešní situaci bych od něj nekoupil ani špendlík, natož raketomet.
  O Modularu vím, nicméně ho považuji primárně za derivát Gradu, respektive RM 70, byť samozřejmě může střílet i rakety ráže 227 mm. Ostatně jeho výhody a nevýhody se tu už diskutovaly několikrát.
  Když už se o něm bavíme, mají vůbec OSSR rakety 227 mm, nebo stále jen 122 mm?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:28 20.08.2018

  Nesher:
  Okrem USA vyrábajú aktuálne v rámci NATO raketomety väčšieho kalibru než 122mm Turecko a Slovensko, obe so spoluúčasťou nemeckých firiem. Čiže technicky by ste si aj vy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Okrem USA vyrábajú aktuálne v rámci NATO raketomety väčšieho kalibru než 122mm Turecko a Slovensko, obe so spoluúčasťou nemeckých firiem. Čiže technicky by ste si aj vy mohli s nemeckou pomocou ukuchtiť niečo ako Modular (ktorý by už tiež bolo treba prekopať).
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  09:02 20.08.2018

  Tak ono ak teda 17ks 155mm ShKH
  17 x 5,08 x 26,0 = 2,25mld CZK
  Trenazer 670tis.€ = 17mil CZK
  ND, vycvik, specializovane naradie...
  Vsehovsudy, do 2,4mld by ste sa zmestit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono ak teda 17ks 155mm ShKH
  17 x 5,08 x 26,0 = 2,25mld CZK
  Trenazer 670tis.€ = 17mil CZK
  ND, vycvik, specializovane naradie...
  Vsehovsudy, do 2,4mld by ste sa zmestit mali.

  A este by som Vam dal DELOSYS zdarma aj so zdrojovym kodom, s tym, ze vsetky investicie do softwaroveho vylepšenia by ste s nami koordinovali a zdielali. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  08:37 20.08.2018

  Flanker
  Zůstalo za nehty, ale nikoliv těm našim.
  Jinak pásy pro nás nedávají smysl, znamenalo by to ještě kupovat tahače a návěsy, kolová houfnice to nepotřebuje a Slováci ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker
  Zůstalo za nehty, ale nikoliv těm našim.
  Jinak pásy pro nás nedávají smysl, znamenalo by to ještě kupovat tahače a návěsy, kolová houfnice to nepotřebuje a Slováci ve spolku jsou.
  Jinak k tomu co pořizují Poláci ( z toho mého seznamu). Radary jsou polské, tj. si dovolím pochybovat, že budou lepší než ty izraelské nebo třeba švédské. V rámci PL obrany řeší momentálně Patrioty, které jsou mimo naše možnosti. Raketomety mají jednak lehce vylepšený Grad jménem WM 40 ( na to je nepotřebujeme) a teď kupují drahý Himars, což je pro nás finančně i potřebami lehký "over kill". V rámci NATO nikdo jiný než USA raketomet nedělá ( tedy pokud nechceme setrvat u nějaké varianty Gradu) A jak by se Polsko mohlo zapojit do modernizace L 159 už netuším vůbec.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:49 19.08.2018

  Nesher: ono by se vůbec nic nestalo, pokud by se vše co jste jmenoval smetlo a pořídilo se to přímo ze spolku.
  Už by se konečně něco mohlo protlačit přes Visegrád, Poláci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: ono by se vůbec nic nestalo, pokud by se vše co jste jmenoval smetlo a pořídilo se to přímo ze spolku.
  Už by se konečně něco mohlo protlačit přes Visegrád, Poláci pořizují slušně věci. Jen by z toho asi moc nezůstalo za nehty politikům.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:42 19.08.2018

  RaSe: doufám, že zůstane u fám a pořídí se něco pořádného. Není nic horšího než závislost na zemi z jiného kontinentu, se kterou neexistuje pořádné spojení.
  Neuvažuje se i o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: doufám, že zůstane u fám a pořídí se něco pořádného. Není nic horšího než závislost na zemi z jiného kontinentu, se kterou neexistuje pořádné spojení.
  Neuvažuje se i o něčem na pásech? Takový Donar je na upraveném podvozku Ascodu, i když nevím jaké šance ascod bude mít. Ale když si to jako platformu vybrali nedávno Britové. ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:28 19.08.2018

  Není zač :-)
  Já pořád doufám, že to jsou fámy. Kamarádčoft s Izraelem je sice fajn, ale nic se nemá přehánět. Úplně by stačily ty radary ( pokud se to povede protlačit přes Nato), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není zač :-)
  Já pořád doufám, že to jsou fámy. Kamarádčoft s Izraelem je sice fajn, ale nic se nemá přehánět. Úplně by stačily ty radary ( pokud se to povede protlačit přes Nato), PL systémy, Lynxy (když už řešíme ty fámy) a v budoucnu možná celková modernizace L 159 ve stylu L 259 Striker. Dohromady celkem slušný balík.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:54 19.08.2018

  Nesher:
  díky za upřesnění počtů. Souhlasím s tím, že tady jenom tak plkáme. Pokud mám věřit fámám, tak si budeme muset stejně zvykat na Atmos s robotickým ramenem, tak co už :-D

  Nesher:
  díky za upřesnění počtů. Souhlasím s tím, že tady jenom tak plkáme. Pokud mám věřit fámám, tak si budeme muset stejně zvykat na Atmos s robotickým ramenem, tak co už :-D

 • Nesher
  22:51 19.08.2018

  Rase
  Máš v tom chybu. Těch "modernizovaných" ( lépe řečeno repasovaných) Dan mělo být 33 a nových houfnic mělo být 17, 16 do Jinců a jedna do Vyškova.

  Rase
  Máš v tom chybu. Těch "modernizovaných" ( lépe řečeno repasovaných) Dan mělo být 33 a nových houfnic mělo být 17, 16 do Jinců a jedna do Vyškova.

 • Jara
  22:49 19.08.2018

  Jsem pro nákup 155 houfnic jen je třeba naplánovat reálný rozpočet, argumenty na zachování ráže 152(DAN) jsou slabé,
  A Rase ne nevěříte jim, šetřit tím že posadi nové houfnice na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem pro nákup 155 houfnic jen je třeba naplánovat reálný rozpočet, argumenty na zachování ráže 152(DAN) jsou slabé,
  A Rase ne nevěříte jim, šetřit tím že posadi nové houfnice na podvozky DAN je totální nesmysl je to jako posadit na Pragu V3s kabinu Ranault a říkat, že jsme ušetřili při nákupu Tater 810;)

  repasovat Tatru 815? Jste blázni ? Kde na to budou za třicet let schánět díly ?
  Nové Tatry mají jiné roury, brzdy, tlumiče včetně přepracovaného uložení těchto komponent....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:47 19.08.2018

  Ares
  A ony ty naše diskuze nějakou cenu mají? Obávám se, že na "plky" pár military fandů na netu nebere nikdo na MO nebo gen. štábu vážně. A nemyslím, že by měl. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ares
  A ony ty naše diskuze nějakou cenu mají? Obávám se, že na "plky" pár military fandů na netu nebere nikdo na MO nebo gen. štábu vážně. A nemyslím, že by měl. :-)

  Gibon
  Mluvilo se o 5 mld. Kč, ale je to informace dva roky stará, takže teď těžko říci.

  Rase
  Já bych tu Evu nezatracoval. Pořád je lepší než Caesar, Atmos atp. Jediný její problém je jistá křehkost, což by v případě podpory 4. BRN nemusel být problém, zvlášť ve variantě 6x6, jiné státy pro podporu takových lehčích jednotek používají tažená děla, což je pro nás vzhledem k větší personální náročnosti nevhodné. A 7. brigáda by pak mohla dostat Zuzany, což není nic jiného než těžká samohybná houfnice, jen na kolech. Spolu se samohybnými minomety jejichž nákup se též připravuje a v budoucnu možná i raketomety (Lynx?) by to už byla slušná síla.
  Ale jak říkám, jsou to všechno jen internetové "plky"
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:41 19.08.2018

  ps. nevím zda těch modernizovaných Dan, nemělo být, za těch 1,1 mld, jen 25 ks. Asi v tom mám chybu. Zkrátka od počátku se počítalo jen s 50 houfnic komplet

  ps. nevím zda těch modernizovaných Dan, nemělo být, za těch 1,1 mld, jen 25 ks. Asi v tom mám chybu. Zkrátka od počátku se počítalo jen s 50 houfnic komplet

 • Rase
  22:32 19.08.2018

  Gibon:
  to je docela problém. Když se ještě řešila modernizace Dan, tak se mluvilo o tom, že na obnovení dělostřelectva MO vyčlenilo 6 mld Kč. Z toho na modernizaci Dan (tuším 50 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon:
  to je docela problém. Když se ještě řešila modernizace Dan, tak se mluvilo o tom, že na obnovení dělostřelectva MO vyčlenilo 6 mld Kč. Z toho na modernizaci Dan (tuším 50 ks) 1,1 mld Kč a na nákup nových houfnic (tuším 25) 2,5 mld. Zbývající 2,4 mld pak na nákup munice a na systémy velení a řízení palby.

  Jo je to bídná cena ať už to vezmeme jakkoliv. Podle jejich měřítek, když jen vynásobím plánovanou cenu, by 50 nových houfnic vyšlo na 5 mld + 5 mld na munici a SŘP. 10 mld. za 50 nových houfnic mi pořád přijde jako pěkná cena. Zda je reálná už radši neřeším. Upřímně nevěřím ani tak nízké ceně za modernizaci podvozků Dan
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  22:15 19.08.2018

  Rase: museli by ste si pripravit ppccare 50ks cca 250mil €. Extrapolovane z ceny 25ks pre OSSR. Cena len za hufnice.

  Kolko vlastne chce AČR investovať do delostrelectva?

  Rase: museli by ste si pripravit ppccare 50ks cca 250mil €. Extrapolovane z ceny 25ks pre OSSR. Cena len za hufnice.

  Kolko vlastne chce AČR investovať do delostrelectva?

 • Rase
  21:43 19.08.2018

  Pokud by bylo dost peněz, tak bych byl asi pro nákup nové Zuzany 2. Sjednotila by se tím výzbroj s OSSR a je to vozidlo velice podobné stávající daně. Potencionální nákup Evy beru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by bylo dost peněz, tak bych byl asi pro nákup nové Zuzany 2. Sjednotila by se tím výzbroj s OSSR a je to vozidlo velice podobné stávající daně. Potencionální nákup Evy beru spíš jako takové ekonomické řešení, jak dostat schopnosti Zuzany 2 za cenu "caesara" nic víc :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  21:43 19.08.2018

  KOLT:

  Při manévru v urbanizovaném prostředí na poničených komunikacích či přesunu v lese budou ty 2 m o co bude hlaveň kratší k nezaplacení. Uložení věže nad zadní nápravu vede ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  Při manévru v urbanizovaném prostředí na poničených komunikacích či přesunu v lese budou ty 2 m o co bude hlaveň kratší k nezaplacení. Uložení věže nad zadní nápravu vede k nerovnoměrnému zatížení náprav, k přetížení zadní a odlehčení přední. To vede za jízdy k plavání předku vozidla, což vyvolá jeho nedotáčivost při jízdě v oblouku se snížením jízdní stability. Dále usazení věže nad zadní nápravu sníží palebnou stabilitu pro přímou střelbu a způsobí výrazné přetížení zadní nápravy silami výstřelu.

  Aby se prodloužil dostřel M777ER, prodloužila s nejenom délka hlavně na L52, ale i se zvýšila hmotnost prachové náplně, asi tak o 25 až 30 %. K zvládnutí zákluzu bez konstrukčních úprav brzdovratného ústrojí a lafety při zachování délky zákluzu a přetížení lafety tak, aby se předešlo k nepřiměřenému zvýšení hmotnosti houfnice, musela se zvýšit účinnost úsťové brzdy. Důsledkem je extrémní tlakové zatížení obsluhy nad povolené meze i při použití ochranných pomůcek. Tlakový účinek na obsluhu se zvýšil jednak tím, že z hlavně expanduje větší množství plynů o vyšším tlaku, ale především tím, že úsťová brzda výrazněji usměrňuje výtok plynů vzad, přímo na obsluhu. Navíc účinkem vytékajících plynů dochází k nadměrné erozi prostředí kolem houfnice a erozí vyvržený materiál má na obsluhu zraňující účinek. Proto modernizace M777ER zatím zůstává v konceptu.

  Rase, Nesher a další:
  Dokud se neudělá seriózní analýza jak přistoupit a provést modernizaci dělostřelectva AČR na základě fundovaného vojenského, technického a ekonomického rozboru ve vzájemné interakci uživatele, MO, UO, vojenských výzkumných ústavů a výrobců, tak jak to naposledy předcházelo vývoji minometů PRAM, nelze dospět ke smysluplnému řešení a předejít
  neúčelnému vynaložení rozpočtových prostředků, tj. peněz nás daňových poplatníků, jak je to zatím zvykem. Navíc se musí zefektivnit celý proces výběrových řízení. Jinak ty naše diskuze se zcela míjejí účinkem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  21:01 19.08.2018

  Nesher
  Trudo Tobie nie przyznać racji ..słuszna uwaga

  Nesher
  Trudo Tobie nie przyznać racji ..słuszna uwaga

 • Rase
  20:52 19.08.2018

  Maximus:
  lidi od logistiky budou určitě nadšení z představy, že tahají granáty jak ráže 152 tak i 155 mm. navíc ty granáty ráže 152 mm bude brzo potřeba repasovat, aby byly ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  lidi od logistiky budou určitě nadšení z představy, že tahají granáty jak ráže 152 tak i 155 mm. navíc ty granáty ráže 152 mm bude brzo potřeba repasovat, aby byly ještě použitelné. Přeci jen byly vyrobené už dost dávno a nic nevydrží věčně. Řešilo se to tady už dřív a nebyla to zrovna malá suma. Pokud by byla ona Eva na podvozku 4x4 (6x6), tak řeknu, že je určitě super mít k modernizovaným danám i lehkou houfnici. jelikož je taky na podvozku 8x8, tak provozovat obě houfnice současně, je blbost. Nové zrovna lehké taky nebudou. Čím dál víc si říkám, že pokud zmodernizujeme podvozek dan a osadíme je věží z Evy, tak to bude ideální řešení. Jelikož zacpeme ústa propagátorům 152 mm a zároveň se podvozky dan nevyhodí. Každá miliarda do modernizace Dan ukrouhne prostředky do nákupu nových houfnic, které by měly být prioritou. Na stejném podvozku by to chtělo hned koupit i raketomety, na čemž se asi shodneme všichni
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:33 19.08.2018

  Upřímně také moc nechápu ten nápad na modernizaci Dany tím, že z repasujeme podvozek a dáme na něj novou věž s dělem ráže 155 mm, to co by se tím ušetřilo (pokud vůbec něco) by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Upřímně také moc nechápu ten nápad na modernizaci Dany tím, že z repasujeme podvozek a dáme na něj novou věž s dělem ráže 155 mm, to co by se tím ušetřilo (pokud vůbec něco) by bylo zcela zanedbatelné.
  A držet Danu, byť po částečné modernizaci, dál. Též nemá smysl. Jirosi má pravdu, munice máme na pár dní boje, navíc otázka je v jakém stavu ta munice je a v jakém stavu bude třeba za deset let.
  Osobně by mi dávala smysl kombinace Zuzany 2 a Evy na podvozku 6x6. Na něco lepšího stejně nemáme peníze, podvozek Tatra dává logisticky smysl a pro vojáky by to bylo to nejjednodušší řešení z hlediska přechodu na nový systém. A časem pak ty raketomety.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:18 19.08.2018

  Ares: "Problém AČR dělostřelectva je v tom, že po 155 mm houfnici se chce, aby byla málem schopna vést účinnou střelbu od 0 do 100 km. To je asi tak, jako by útočná puška měla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ares: "Problém AČR dělostřelectva je v tom, že po 155 mm houfnici se chce, aby byla málem schopna vést účinnou střelbu od 0 do 100 km. To je asi tak, jako by útočná puška měla účinně střílet nejméně na 3 km s účinkem v cíli s efektem automatického kanónu ráže 30 mm."

  Jenže, ta technologie té střelby z 155mm existuje a cenově to není v rámci scifi v porovnání z vámi uváděnými palebnými průměry.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:13 19.08.2018

  Jen by mně zajímalo jaký by mělo smysl posílat ty DANY v nekompatibilní ráži do mobilizačních skladů. Munice máme i dnes na týden boje... A za týden co, kapitulace?

  Střelba na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen by mně zajímalo jaký by mělo smysl posílat ty DANY v nekompatibilní ráži do mobilizačních skladů. Munice máme i dnes na týden boje... A za týden co, kapitulace?

  Střelba na maximální vzdálenost, se přece nepoužívá ke střelbě na linii dotyku, ale k většímu pokrytí této linie. Tedy tam kde dnes musíte mít 2 uskupení, by stačilo na pokrytí jedno.

  Jaký je odhadovaný čas na přesunutí z palebné polohy do nové pro dokrytí té technické 8 km díry. Protože to je to co se tu přece řeší. Zda zbraň muže vest palbu nebo musí dojít k přesunu. Vojáky bez podpory nenecháme...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:01 19.08.2018

  Kolt to je zbytečná úvaha. V rámci modernizace se stejně podvozek rozloží na prvočinitele, ať je v jakémkoliv stavu.

  Kolt to je zbytečná úvaha. V rámci modernizace se stejně podvozek rozloží na prvočinitele, ať je v jakémkoliv stavu.

 • KOLT
  17:53 19.08.2018

  skelet, otázka je, v jakém stavu ty auťáky jsou. Ono je klidně možné, že jsou tak opotřebované, že by se generálka ani nevyplatila a bylo by lepší v podstatě postavit nové auto jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet, otázka je, v jakém stavu ty auťáky jsou. Ono je klidně možné, že jsou tak opotřebované, že by se generálka ani nevyplatila a bylo by lepší v podstatě postavit nové auto jen z využitím některých subsystémů z původního stroje (automat, hlaveň?)... Tohle je věc, kterou my tady od stolu těžko posoudíme :-)

  Každopádně mám podezření, že MO chce jít cestou nejmenšího odporu, tedy pořízení jednoho typu, na podvozku 8x8, co nejdříve. Co pak udělá s DANA, je otázka...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:49 19.08.2018

  ARES, vážně by mě zajímalo, o kolik je L52 tak zásadně manévrovatelnější než L39. Obojí bude na kolovém podvozku 8x8, rozdíl ve váze samozřejmě bude, ale to není věc, která by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ARES, vážně by mě zajímalo, o kolik je L52 tak zásadně manévrovatelnější než L39. Obojí bude na kolovém podvozku 8x8, rozdíl ve váze samozřejmě bude, ale to není věc, která by manévrovatelnost zas až tak snižovala. Délka hlavně teoreticky může, nicméně DANA má dělo uprostřed korby, modernější houfnice vzadu, čili dopředu kouká zhruba to samé (u EVA spíš míň). Rozdíl v počtu vezené munice už jako argument beru, ten tam bude, protože není možné ten podvozek přetížit. Zrovna EVA je na tom dost bídně.

  M1156 je jen naváděcí kit, je možné ho dát na klasickou HE střelu, čímž není důvod, proč by ji nebylo možné použít na plošné cíle. Jasně, vést s její pomocí přehradnou palbu, je drobet plýtvání, nicméně to po ní ani nikdo nechce, na to jsou vámi zmíněné raketomety, o tom žádná. US Army počítá s relativně malým zapojením přesné munice (ačkoliv pochybuji, že bychom i toho malého poměru byli schopni dosáhnout :-/ ), protože má spoustu dalších možností, jak na velké vzdálenosti zasáhnout velmi přesně. My tu možnost nemáme, byla by proto škoda ji nepořídit, když je zrovna příležitost. Mmchd, vámi zmiňované boje ve městech si o vyšší nasazení přesné munice přímo říkají. Pokud nejsme ochotni akceptovat vysoké vedlejší škody. To samé platí o zahraničních operacích nízké intenzity, kdy by houfnice mohly podporovat jednotku i na velké vzdálenosti právě s pomocí naváděné munice. Tam je často zapotřebí právě přesné ničení malých cílů na velkou vzdálenost.
  Když už jsme u té US Army, proč myslíte, že vyvíjí novou versi M777ER s hlavní L52?

  Ono vámi zmiňované spoléhání na spojence v oblasti divizního dělostřelectva mi přijde jako poměrně krátkozraké. Netvrdím, že bychom museli být nezávislí ve všech zbraňových systémech, třeba balistické rakety s dostřelem 500 km nechť klidně necháme na jiných ;-) Zrovna dělostřelectvo ale není finančně až tak nedosažitelná záležitost...

  Nicméně, aby to nevyznělo jako nesouhlas, v podstatě nejsme úplně ve sporu. Asi bych neměl velký problém s tím, kdyby se systémy DANA v tuto chvíli modernizovaly (v počtu cca 50 ks, rozhodně bez změny ráže!!!), přičemž by byly určeny především pro teritoriální obranu, tedy jako podpora 7. mbr. K nim by se přikoupily EVA 6x6 (nějakých 30 ks), s možností snadného transportu, tedy především pro nasazení v zahraničí jako podpora 4. brn a nově vznikajícího výsadkového pluku. 7. mbr teď zatíží rozpočet i tak dost ;-) Po jejím přezbrojení by se DANA šouply do AZ/MS, jak píše Maximus, a pro 7. mbr by se pořídily jednak pořádné raketomety (s jejich výběrem bych si dal pořádnou práci), jednak nové houfnice, ideálně kašlat na kompatibilitu a pořídit je na pásovém podvozku. Když už na kolovém, tak něco těžšího než EVA – třeba do té doby na Slovensku vyvinou něco v rámci PESCO.

  Realita ale bude jiná – EVA bude asi jen 8x8, což její strategickou mobilitu výrazně sníží :-( Navíc MO/AČR jednak zjevně nechce pásový podvozek, jednak chce mít unifikovaný typ. Obojí je tedy pochopitelné, nicméně to snižuje manévrovací prostor. Teoreticky by bylo možné mít část EVA na 6x6 s menší zásobou munice, zato výbornou strategickou mobilitou (Herka), část na 8x8 s větším zásobníkem... teoreticky :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:33 19.08.2018

  Kolt: to tě trápí jen v případě, že na ně nehodláš sáhnout.

  Kolt: to tě trápí jen v případě, že na ně nehodláš sáhnout.

 • KOLT
  17:29 19.08.2018

  PavolR, munice 152 mm jsou řádově desítky tisíc, v tom problém není ;-) Kolik je provozuschopných systémů DANA bez nutnosti jejich generálky, je problém podstatně větší...

  PavolR, munice 152 mm jsou řádově desítky tisíc, v tom problém není ;-) Kolik je provozuschopných systémů DANA bez nutnosti jejich generálky, je problém podstatně větší...

 • PavolR
  16:05 19.08.2018

  Chjo, zabudol som to zhrnúť: Keby k niečomu došlo a už by ste nemali dostatok 152mm munície, kto a v akom časovom intervale by vám bol schopný dodať ďalšiu?

  Chjo, zabudol som to zhrnúť: Keby k niečomu došlo a už by ste nemali dostatok 152mm munície, kto a v akom časovom intervale by vám bol schopný dodať ďalšiu?

 • PavolR
  15:59 19.08.2018

  Maximus:
  Na munícii by som vôbec nestaval. Zvlášť keď vraj nemáte ani dosť mín do Pramov:
  „Velitel minometné baterie kapitán Vratislav Knot dohlížel na střelbu z 82mm minometů a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  Na munícii by som vôbec nestaval. Zvlášť keď vraj nemáte ani dosť mín do Pramov:
  „Velitel minometné baterie kapitán Vratislav Knot dohlížel na střelbu z 82mm minometů a prozradil, že baterie je sice tabulkově vyzbrojena 120mm minomety, ale musí střílet menší ráží, protože do větších minometů není už delší dobu k dispozici munice“

  Koľko je vôbec tej 152mm munície a akého dáta výroby? A koľko jej bude povedzme o 5-10 rokov, keď sa po nákupe nových húfnic bude dokupovať už iba 155mm munícia systémom "však 152mm ešte máme".
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  15:20 19.08.2018

  Omluva, dal jsem to původně do jiného vlákna, ale patří to spíš sem.

  Za mne osobně by bylo ideálním řešením kombinace modernizované DANY, která by dala čas provést řádné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Omluva, dal jsem to původně do jiného vlákna, ale patří to spíš sem.

  Za mne osobně by bylo ideálním řešením kombinace modernizované DANY, která by dala čas provést řádné výběrové řízení na 18 až 24 kusů moderní samohybné 155 mm houfnice s opcí na stejný počet kusů. Nové houfnice by byly primárně určeny pro "expediční účely" v rámci zahraničních misí a pro plnění spojeneckých závazků. Modernizované DANY by byly jen pro obranu teritoria ČR s tím, že by postupně byly převedeny jen pod AZ a do NZ a za cca dekádu služby plně nahrazeny dalšími moderními samohybnými houfnicemi 155 mm.

  V případě nějaké "geopolitické šlamastyky" v regionu budeme mít ještě pro toto období dost záložáků mezi dělostřelci, kteří by modernizované DANY dokázali adekvátně použít. Až tato generace odejde do důchodu, tak i DANY v NZ ztratí smysl.

  AČR nemá rozumný záložní systém schopný doplňovat bojové jednotky (čest a sláva nemnoha AZ) a v podstatě spoléhá na vojáky, co odešli do civilu. Úvahy o rychlé mobilizaci jsou v současnosti zcela mimo realitu!!! Takže pokud to spojíme s tím, že armáda bude mít dlouhodobě problém sehnat dostatek kvalitních profesionálů (kteří by aktivně sloužili s novou technikou), tak bude muset spoléhat na dostupné zálohy a techniku z NZ.

  Pokud se má AČR oprostit od ducha "vládního vojska", tak současně s nákupem nových 155 mm kanónových houfnic musí dojít i k výběru nových raketometů kategorie HIMARS, LYNX, ASTROS 2020, ... s dostřelem přes 80 km a s municí s koncovým navedením, právě jako hlavní prvek protibaterijní činnosti.

  Pokud vezmu v potaz krajně nepravděpodobný horký konflikt s Ruskem, tak je absurdní předpokládat, že by jsme v rámci spojenecké pomoci vyslali veškeré dělostřelecké systémy do zahraničí. Vždy zůstane nějaká část systémů na obranu vlastního teritoria. Proto dle mne kombinace dělostřelectva ráže 152 mm a 155 mm není až tak zásadní problém.

  V případě přímého přechodu na ráži 155 mm mám obavu, že zdaleka nedosáhneme takového počtu munice ve skladech, jaké máme dosud pro 152 mm systémy (viz počty AA a AG letecké munice).
  Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  15:03 19.08.2018

  Problém AČR dělostřelectva je v tom, že po 155 mm houfnici se chce, aby byla málem schopna vést účinnou střelbu od 0 do 100 km. To je asi tak, jako by útočná puška měla účinně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém AČR dělostřelectva je v tom, že po 155 mm houfnici se chce, aby byla málem schopna vést účinnou střelbu od 0 do 100 km. To je asi tak, jako by útočná puška měla účinně střílet nejméně na 3 km s účinkem v cíli s efektem automatického kanónu ráže 30 mm.

  Tuto myšlenkovou schizofrenii lze vyléčit jen tím, že se dělostřelectvo uskupí do dvou úrovní:
  na dělostřelectvo pro podporu brigádních bojových uskupení k plnění taktických úkolů do hloubky cca 20 km od čáry dotyku, a
  dělostřelectvo divizní/sborové na plnění operačních úkolů na dálkách za hranicí činnosti brigádních bojových uskupení, tj. s dostřelem nad 30 km.

  AČR nepředpokládá divizní stupeň organizace, 4.b. má být organizačně začleněna do divize BW, 7.b. do polské divize. Z toho logicky vyplývá, pro AČR stačí mít pouze dělostřelectvo na podporu brigádního stupně, protože palebná podpora na větší dálky bude záležitostí nadřízeného divizního stupně (BW,PL).

  Bude tedy plně stačit, aby dělostřelectvo AČR bylo postaveno na 155 mm ShH s dostřelem jako mají 155 mm M109A6/A7, tj 22 km. To by bylo v plném souladu s US brigádní organizační strukturou a jejich předpokládaným bojovým posláním. Samozřejmě doplněné o salvové raketomety.

  Palebná podpora brigádním uskupením ShH/22 km by bylo rozhodně operativnější než ShH/>30 km. Jednak pro jejich větší manévrovost, ale především pro větší disponibilní palebnou kapacitu (60 ran / 20 až 30 ran).

  Pokud by se zavedla divizní struktura AČR postavením další brigády, potom by stačilo posílit divizní stupeň alespoň jedním oddílem 155 mm ShH o dostřelu >30 km a raketomety s koncovým navedením střel.

  Pozn.KOLT. M1156 je hodí jen pro střelbu na bodové cíle, nikoliv na plošné cíle. Ve skladbě munice pro M109 se předpokládá poměr mezi HE a M1156 30:1.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  12:22 19.08.2018

  RaSe: ve financích bych problém neviděl, když se podíváte na způsob výběru některých zbraní a systémů, tak evidentně problém ve financích nebude. Naopak bude se hodit co největší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: ve financích bych problém neviděl, když se podíváte na způsob výběru některých zbraní a systémů, tak evidentně problém ve financích nebude. Naopak bude se hodit co největší automatizace, lidí ochotných sloužit v lese mimo civilizaci moc není. Ušetřit, to je to poslední co politiky a jejich podržtašky na MO zajímá. Je to hra jen na oko, podívejte se na jaké částce se začínalo při pořizování nových vrtulníků a s jakou se za ten samý počet počítá dnes. Buďto jsou na MO samí diletanti a nebo dobře podmáznutí úředníci.
  ...možná se nám do toho všeho zamotají protěžovaní výsadkáři s požadavkem na něco lehkého, taženého, schopného přepravy i pod vrtulníkem :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:57 19.08.2018

  flanker.jirka:
  záleží jestli se chceme řídit onou zmíněnou cenou, za kterou hodlá MO pořídit nové houfnice. Za tu cenu se totiž dají pořídit akorát tak manuálně nabíjené houfnice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka:
  záleží jestli se chceme řídit onou zmíněnou cenou, za kterou hodlá MO pořídit nové houfnice. Za tu cenu se totiž dají pořídit akorát tak manuálně nabíjené houfnice - Caesar, Atmos (možná s robotickým ramenem), s automatem možná tak Eva nebo Dana s ráží 155 mm. Na novou Zuzanu 2, Archer, AGM a podobně, bysme si museli už připlatit. I ti slováci jsou vlastně zahraničí, tak nová houfnice bude téměř určitě ze zahraničí. Dan k modernizaci, na těch 50 kusů, by mělo být dost - stav je otázkou, ale stejně by se muselo všechno překopat.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:17 19.08.2018

  KOLT: dostřel hodí vždy, už jen možnost zpomalit případný postup nepřítele ve větší vzdálenosti nám samotným dává čas na reakci. A 40 ani 60 km u Excaliburu to zřejmě nekončí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: dostřel hodí vždy, už jen možnost zpomalit případný postup nepřítele ve větší vzdálenosti nám samotným dává čas na reakci. A 40 ani 60 km u Excaliburu to zřejmě nekončí. Firma Nammo představila zajímavý koncept s náporovým motorem, chtějí dosáhnout dálky 100 km.
  Cena munice bude možná zprvu drahá, ale co jiného na takovou vzádelnost umožní ničit bodové cíle? Většinou přesná munice, kterou tam ponesou letadla, provoz letadel, výcvik pilota a cena stroje, to vše dohromady bude dražší, než kus munice. A než někam nějaké éro nebo vrtulník pošlu, tak děl. munice bude k dispozici rychleji.
  https://www.defensenews.com/di...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:09 19.08.2018

  RaSe: jak je to s počtem houfnic, které jsou vhodné k modernizaci? Zůstalo tu něco, nebo vše trochu schopné už jezdí v Gruzii a Azerbajdžánu? Aby z toho nakonec nebyla modernizace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: jak je to s počtem houfnic, které jsou vhodné k modernizaci? Zůstalo tu něco, nebo vše trochu schopné už jezdí v Gruzii a Azerbajdžánu? Aby z toho nakonec nebyla modernizace podobná zoufale malému počtu modrenizovaných T 72.
  Nákupu ze zahraničí se úplně nikdy nevyhneme, nemáme průmysl jako Švédsko nebo Izrael. A než "experimentovat" s prototypy domácí produkce, tak můžeme mít rychleji v provozu mnohdy efektivnější zbraně. ..typický příklad byl UAV Sojka, samotný vývoj trval delší dobu než služba v armádě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:27 19.08.2018

  Dřív CSG mluvili o tom, že dokáží, krom podvozku, předělat i zbraňovou část na ráži 155 mm. Troufám si tvrdit, že cena takto modernizované Dany bude velice podobnou fungl nové Evě. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dřív CSG mluvili o tom, že dokáží, krom podvozku, předělat i zbraňovou část na ráži 155 mm. Troufám si tvrdit, že cena takto modernizované Dany bude velice podobnou fungl nové Evě. Co je lepší řešení nechám na vás, nemám v tomhle vyhraněný názor. Obě možnosti mi přijdou lepší, než nákup houfnice za zahraničí a to i kdyby měly ono robotické rameno. Za mě tedy buď jedno ze zmíněných vozidel, nebo se plácnout přes kapsu a koupit pořádný systém s plnohodnotným nabíjecím automatem (AGM atd.)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:40 18.08.2018

  DANA by po mírné modernizaci měla i na dnešním bojišti rozhodně co nabídnout. O tom až tak spor není. Houfnice s delším laufem mají na větší vzdálenost o něco nižší rozptyl, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DANA by po mírné modernizaci měla i na dnešním bojišti rozhodně co nabídnout. O tom až tak spor není. Houfnice s delším laufem mají na větší vzdálenost o něco nižší rozptyl, protože vyšší úsťová rychlost. Ale není to tak, že by houfnice s dostřelem 40 km měla na tu vzdálenost stejný rozptyl jako DANA na 20, jen bude mít ve 20 km o něco menší než DANA a rozptylu DANA v 20 km dosahne o nějaký ten kilometr dál.

  Výhoda houfnice s dostřelem 40 km je, že při použití zmíněného M1156 dokáže na tuhle vzdálenost ničit velmi spolehlivě i menší plošné cíle – původně uváděný CEP je 50 m, nověji 30 m, nicméně jak se ukázalo při testech s PzH i jinde, reálně je to spíš ještě méně(takže lze ničit i bodové cíle). A pokud ani tohle nestačí, lze střílet Excalibur, případně nějakou italskou hračku. Jasně, není to levné, ale možnost sejmout nepřátelský tank na 50 km není k zahození, ten tank je podstatně dražší ;-) Neřekl bych tedy, že houfnice s dlouhým laufem jsou pouze móda. Umožňují ničení cílů, na které se dřív musely použít jiné, často dražší prostředky.

  Nicméně i DANA či M109 s kratším dostřelem nejsou nutně špatné, protože on průzkum nad 20 km od linie dotyku (reálně o něco méně, protože houfnice nebývá úplně u ní) není žádná sranda. Nicméně v době UAV se schopnost provádět průzkum na větší vzdálenosti zvyšuje, takže je potřeba i schopnost na tu vzdálenost dostřelit. A jelikož nemáme raketomety (a hned tak mít asi nebudeme), potřebujeme dělostřelectvo s dobrým dostřelem. A samozřejmě k němu i dostatek munice, včetně té přesné.

  Otázkou je, zda AČR má či nemá modernizovat systémy DANA, případně nakolik. A přiznám se, že na tohle nemám úplně vyhraněný názor. Každopádně bych je neprodával, pokud je nechceme nechat ani u AZ, udělal bych jednoduchý repas a šoupnul je do mobilizačních skladů (a ne, to není CSG ani Vrbětice).
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:24 18.08.2018

  Pro Ares - właśnie.
  Dlatego mówiłem że modernizacja haubic ma sens...
  Strzelanie na 40 km prowadzi się w ramach
  "ognia kontr-bateryjnego" (zwalczanie artylerii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Ares - właśnie.
  Dlatego mówiłem że modernizacja haubic ma sens...
  Strzelanie na 40 km prowadzi się w ramach
  "ognia kontr-bateryjnego" (zwalczanie artylerii przeciwnika)
  Rażenie wykrytych "ważnych" celów w głębi ugrupowania przeciwnika


  Dodatkowo duże kąty ostrzału w azymucie - tego nie oferuje ani Caesar Ani Atmos
  Artyleria to nie komputery - ona szybko się nie starzeje,,,
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  16:31 18.08.2018

  >>> Když na umlčení cíle na dálce 20 km je potřeba vystřelit 100 ran, tak spotřeba pro dálku 30 km již činí téměř dvakrát tolik, 180 až 200 ran a pro dálku 40 km to může jít až ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  >>> Když na umlčení cíle na dálce 20 km je potřeba vystřelit 100 ran, tak spotřeba pro dálku 30 km již činí téměř dvakrát tolik, 180 až 200 ran a pro dálku 40 km to může jít až ke 350 ranám i více, a to vše za předpokladu úplné přípravy střelby.

  Tady je peknej smart GPS kit za $10k co se nasroubuje do nosu 155mm munice a to pak pomoci GPS a malych ridicich ploch to navede na cil s 5m odchylkou pro 90% strelby. Samo si to vyrabi elektrickou energii.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  The PGK is compatible with various 155 mm artillery stockpiles to reduce dispersion. It was demonstrated on German DM111 shells in September 2014 fired from a PzH2000 self-propelled howitzer. From a distance of 27 km (17 mi), 90 percent of the PGK-equipped German shells landed within 5 meters of the target.[9]
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  01:30 18.08.2018

  Casto sa marginalizuje odolnost tej "skaredej" a archaicky pososbiacej kabiny Zuzany2 oproti modernizovanym z portfolia CSG, ale podla stanagu 4569 (Visingr udava taky vycuc) je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Casto sa marginalizuje odolnost tej "skaredej" a archaicky pososbiacej kabiny Zuzany2 oproti modernizovanym z portfolia CSG, ale podla stanagu 4569 (Visingr udava taky vycuc) je odolnost voci crepinam granatu 155mm

  STANAG 4569 Annex A/C: Odolnost vůči střepinám
  Úroveň Střepiny ze 155mm granátů Simulace municí
  1 Vzdálenost 100 m, úhel dopadu 0° až 18° 12,7mm: 310 m/s
  20mm: 520 m/s
  4 Vzdálenost 25 m, úhel dopadu 0° až 90°.

  To si myslim je podstatnejsia informacia, ako to ci vodica zastrelia Brenom, ale tazkym kulometom. Z tohto hladiska minimalne kabina vodica je podstatne tazsie znicitelna ako Dany.
  Samotny 155mm kanon sa tiez podstatne lisi od 152mm - rozhodna viac ako tie 3mm priemeru. Vacsia nabojova komora, ucinnejsie brzobratne zariadenie, mozno palit az 1000mm dlhe granaty. Oproti EVE nezanebatelna vyhoda moznost v priamom smere cez kabinu vodica pri malom namere
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:50 17.08.2018

  RaSe: mobilizační sklad je co? Vrbětice? Nebo CSG? :-D

  RaSe: mobilizační sklad je co? Vrbětice? Nebo CSG? :-D

 • flanker.jirka
  15:50 17.08.2018

  Ty modernizace jsou prakticky pouze facelifty o ničem, pokud chtěli z Dany něco udělat měli se podívat na dokumentaci Ondavy, která už měla jinak uloženou hlaveň a dostřel 32 km.

  Ty modernizace jsou prakticky pouze facelifty o ničem, pokud chtěli z Dany něco udělat měli se podívat na dokumentaci Ondavy, která už měla jinak uloženou hlaveň a dostřel 32 km.

 • ARES
  15:49 17.08.2018

  Maximální dostřel 20 až 25 km konvenční municí se považuje za plně dostačující pro všeobecnou palebnou podporu brigádních bojových uskupení, neboť to je hranice efektivní střelby z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximální dostřel 20 až 25 km konvenční municí se považuje za plně dostačující pro všeobecnou palebnou podporu brigádních bojových uskupení, neboť to je hranice efektivní střelby z hlediska účinku v cíli a logistické podpory zásobování municí. Při střelbě nad 20 km enormně stoupá spotřeba konvenční munice k vyvození požadovaného účinku v cíli jako je palba na skupinové cíle k jejich umlčení, a už vůbec ne k jejich zničení.

  Když na umlčení cíle na dálce 20 km je potřeba vystřelit 100 ran, tak spotřeba pro dálku 30 km již činí téměř dvakrát tolik, 180 až 200 ran a pro dálku 40 km to může jít až ke 350 ranám i více, a to vše za předpokladu úplné přípravy střelby. Při zkrácené přípravě spotřeby samozřejmě nezanedbatelně narostou. Při vedení paleb na velké dálky se může stát, že požadovaná potřeba munice bude větší, než je logistický tok schopen zabezpečit. Je řada příkladů, kdy tomu došlo a nepříznivě ovlivnilo výsledek boje.

  Z této logiky přistupuje US dělostřelectvo k požadavkům na maximální dálku střelby 155 mm houfnic. Páteří US dělostřelectva je 155 mm PALADIN M109A6 s maximálním dostřelem konvenční municí 18 km. Z hlediska současných potřeb palebné podpory dochází v říjnu 2013 k modernizaci na M109A7 s hlavní 39 ráží s maximálním dostřelem konvenční munice 22 km s 39 náboji v zásobníku nabíjecího ústrojí. K tomu je muniční vozidlo M992A3, které skladuje celkem 93 nábojů, 90 kusů konvenční munice a 3 kusy střel s koncovým naváděním Copperfield. Plná produkce modelu A7 byla zahájena v roce 2017.

  Ke střelbě na větší dálky pak US logicky uvažují raketomety s koncově naváděnými střelami, které jsou schopny výrazně efektivněji z hlediska poměru výkon/cena ničit daleké cíle než 155 mm dělostřelectvo.

  Nelze očekávat, že evropská cesta natahování maximálního dostřelu na 30 až 40 km konvenční municí přinese očekávaný efekt v palebné podpoře. Je to spíše marketingový záměr a tlak, nikoliv reálná potřeba. Současný boj se spíše bude odehrávat v urbanizovaném prostředí, kde dělostřelecká palba má rozhodující vliv na průběh a výsledek boje. Až 80 % ztrát živé síly jde na vrub účinkům dělostřelecké palby. Zde se klade na dělostřeleckou palbu obzvláště vysoký požadavek na přesnou palbu k dosažení maximálního účinku v cíli a zejména k minimalizaci ohrožení vlastních jednotek. To lze naplnit jen při střelbě na krátké vzdálenosti. Zde je dálka střelby na 30 i více km zcela k nepotřebě. Jen činí z dělostřeleckého systému zbytečně rozměrný a těžký bojový prostředek. Samozřejmě na úkor jeho manévrovosti a odolnosti proti účinkům palebného působení protivníka.

  Modernizovaná DANA M2 z reálných potřeb palebné podpory není tudíž nic „zastaralého“ i s dostřelem 20 km. To je bohatě kompenzováno tím, že na rozdíl od jiných obdobných systémů její nepopíratelnou předností je schopnost brigádním úkolovým uskupením poskytnout soustavnou nepřetržitou podporu bez přerušení, protože si veze vysokou zásobu munice 60 ran se schopností vystřelit nepřerušovaně 36 ran, aniž by obsluha musela opustit pancéřované pracoviště.

  Z hlediska aktuálních potřeb, by dělostřelectvo AČR spíše potřebovalo vyzbrojit se salvovými raketomety, kterých se neprozřetelně zbavilo, a raketomety s raketami s koncovým naváděním pro velké dálky střelby.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  13:36 17.08.2018

  ta garance by zněla dobře,armáda se jednoduše zaváže,že každý rok po nějakou dobu bude odebírat určitý počet aut v řádu stovek ,ale sehnat lidi do výroby je stejně problém kdekoliv
  Zobrazit celý příspěvek

  ta garance by zněla dobře,armáda se jednoduše zaváže,že každý rok po nějakou dobu bude odebírat určitý počet aut v řádu stovek ,ale sehnat lidi do výroby je stejně problém kdekoliv
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  13:26 17.08.2018

  Přijde mi to jako rozumná modernizace s exportním potencionálem. Udrží se tady výroba. Navíc zůstanou peníze doma. Poláci používají tito houfnice v Afganistanu. Myslím že jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi to jako rozumná modernizace s exportním potencionálem. Udrží se tady výroba. Navíc zůstanou peníze doma. Poláci používají tito houfnice v Afganistanu. Myslím že jsou relativně bezproblémové.
  Add. Uloženky. Toho bych se bál. Aby je někoho nenapadlo je prodat. Ono v řeči skladech už toho moc není.
  Add. Tatra. Možná by stát mohl dát garance kvůli rozšíření výroby. Všechny státy hýčkají svůj vojenský průmysl. Viz některé slyšení kongresu pokud se má nějaká výroba přesunout v rámci USA. Holt Česká republika musí začít dělat co ostatní. Jinak náš vojenský průmysl s poslední prodanou uloženkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  13:21 17.08.2018

  odebereme 1000 tater-ještě jednou,tatra nestíhá,takže objednat 1000 kusů by byla paráda,aspon bych se v práci zbavil těch pojízdných vraků,ale není kapacita výroby

  odebereme 1000 tater-ještě jednou,tatra nestíhá,takže objednat 1000 kusů by byla paráda,aspon bych se v práci zbavil těch pojízdných vraků,ale není kapacita výroby

 • psovod
  13:18 17.08.2018

  ne,jsem voják

  ne,jsem voják

 • Rase
  12:25 17.08.2018

  Jara:
  když vidím, jak teď Australská armáda nakupuje ve velkým náklaďáky od MAN (cca 2 500 náklaďáků, k tomu různé modulové nástavby a přívěsy), tak si říkám, že i MO by mohlo v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  když vidím, jak teď Australská armáda nakupuje ve velkým náklaďáky od MAN (cca 2 500 náklaďáků, k tomu různé modulové nástavby a přívěsy), tak si říkám, že i MO by mohlo v klidu objednat cca 1 000 nových Tatrovek nebo i víc. Náklaďáků není nikdy dost, vojáci by aspoň měli stabilní přísun nových vozidel a MO by konečně utratilo nějaké peníze
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:58 17.08.2018

  P.s THT čeká na podvozky Jo?

  P.s THT čeká na podvozky Jo?

 • Jara
  11:57 17.08.2018

  Psovod tak to jste určitě hasič;)

  Psovod tak to jste určitě hasič;)

 • psovod
  11:56 17.08.2018

  jaké velké zakázky chceš dávat tatře,když nemá kapacitu výroby? zjisti si,jak dlouho čekají firmy,co dělají nástavby na podvozky z tatry na dodávky z fabriky,navíc kvalita výroby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jaké velké zakázky chceš dávat tatře,když nemá kapacitu výroby? zjisti si,jak dlouho čekají firmy,co dělají nástavby na podvozky z tatry na dodávky z fabriky,navíc kvalita výroby je dost nic moc,občas v práci jezdím v nové t815/7
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:46 17.08.2018

  Když už jsme u té sedmičkové Tatry už dlouho čekám nějákou velkou zakázku pro kopřivnické, starší 815ky už potřebují vyměnit ne jen kvůli stáří ale hlavně kvůli tomu že ve státech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už jsme u té sedmičkové Tatry už dlouho čekám nějákou velkou zakázku pro kopřivnické, starší 815ky už potřebují vyměnit ne jen kvůli stáří ale hlavně kvůli tomu že ve státech VS se všechno tahalo na “valníkách” což je dost nepraktické.... NATO má vlastně všechno na kontejnery/plošiny nebo tahače což mi přijde mnohem praktičtější ..... ano nějaké kontejnery už máme, ale bylo by vhodné i tohle vyřešit podle standartů NATO a sedmičková řada je ideální military truck
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  11:09 17.08.2018

  Můj osobní dojem je takový, že dostřel 20 nebo 25 km bude tak jako tak málo, rychlost střelby stále nedosahuje moderních 155mm a kabina sice vypadá moderně, ale přišla o příliš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můj osobní dojem je takový, že dostřel 20 nebo 25 km bude tak jako tak málo, rychlost střelby stále nedosahuje moderních 155mm a kabina sice vypadá moderně, ale přišla o příliš ochrany. Tady se kombinuje kratší dostřel s prostornou, křehkou kabinou, kdežto u Zuzany 2 se kombinuje stísněná, odolná a jednomístná kabina s delším dostřelem, což mi zrovna nesedí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:47 17.08.2018

  Jara:
  souhlasím, do mobilizačního skladu bych uložil jak Dany, tak i BVP-2 a T-72M. Jen opravit, očistit a uložit. Víc na to radši nechytat, jelikož by to byly zbytečně vyhozené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  souhlasím, do mobilizačního skladu bych uložil jak Dany, tak i BVP-2 a T-72M. Jen opravit, očistit a uložit. Víc na to radši nechytat, jelikož by to byly zbytečně vyhozené peníze.

  skelet:
  to je jedno z mála rozumných řešení, nebo jediný důvod proč vůbec ty podvozky takto faceliftovat. Skyshield má výhodu v tom, že se dá sundat a klidně osadit na něco jiného, nebo jen tak na zem. Osobně mi je ale asi jedno, zda by byla ta věž na modernizovaném podvozku Dany, nebo T-815-7. Cenově to vyjde beztak stejně. To je vlastně i odpověď pro fenriho. Pokud se dá zbraňová část Evy na podvozek modernizované Dany nebo T-815-7 je, předpokládám, z pohledu ceny šul nul.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:37 17.08.2018

  No abychom se po zavedení Caesara nebo Atmose, s nabíjecím ramenem, nenaučili milovat Dana M2 :))

  Ale jinak bych na tyhle modernizované podvozky hodil Skyshield.

  No abychom se po zavedení Caesara nebo Atmose, s nabíjecím ramenem, nenaučili milovat Dana M2 :))

  Ale jinak bych na tyhle modernizované podvozky hodil Skyshield.

 • Jara
  09:19 17.08.2018

  Já bych nemodernizoval nic, přesunout do mobilizačního ho skladu i s bvp2, když by se něco hoodně zesralo, tak se do půl roka bude válčit se vším co dojede na frontu, pak už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych nemodernizoval nic, přesunout do mobilizačního ho skladu i s bvp2, když by se něco hoodně zesralo, tak se do půl roka bude válčit se vším co dojede na frontu, pak už zastaralejší systémy řízení palby například moc vadit nebudou, hlavně že to střílí viz. Ukrajina.

  Armáda potřebuje moderní techniku, když by došlo na mobilizaci tak bvp2 i Dana poslouží dobře i nemodernizované
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:10 17.08.2018

  Zmodernizoval bych 1-2 baterie. Na nich by se vychovala nová generace dělostrelců, kteří by mohli vystřílet zásoby 152 mm munice a byli by tak excelentně vycepovaní. Mezi tím bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zmodernizoval bych 1-2 baterie. Na nich by se vychovala nová generace dělostrelců, kteří by mohli vystřílet zásoby 152 mm munice a byli by tak excelentně vycepovaní. Mezi tím bych na nové podvozky s touhle sexy kabinou naházel věže že Zuzany2 či Evy. Bylo by to relativně levné, byly by dokonale a levné vycvičené obsluhy, peníze by zůstaly z velké části doma či v rámci V4, umělecký dojem za jedna a technická úroveň, snad, rozumná. PHz 2000, Donar nebo Koalicia by to nebyly, ale na to naše válčení...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  08:32 17.08.2018

  Technik. Promiň, můj fail. Blby článek. Mělo to byt v Modernizaci polske armady.

  V 46.

  Technik. Promiň, můj fail. Blby článek. Mělo to byt v Modernizaci polske armady.

  V 46.

 • Lukas
  08:30 17.08.2018

  Pro Nesher - zbyt uogólniasz...
  Nie wszystko do PGZ - bo choćby programy artyleryjskie (Krab, Rak, Kryl ) będą realizowane bez udziału PGZ

  Patriot też nie będzie "made in ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Nesher - zbyt uogólniasz...
  Nie wszystko do PGZ - bo choćby programy artyleryjskie (Krab, Rak, Kryl ) będą realizowane bez udziału PGZ

  Patriot też nie będzie "made in poland" - Homar prawdopodobnie też.

  Problem jest taki że wojskiem rządzą politycy - nie technokraci
  A politycy nie znają się na wojsku.

  Wiedzą natomiast że muszą się przypodobać wyborcom
  Tylko że przeciętny wyborca nie zna się na armii. Wie za to że armia jest potrzebna.

  I tu pojawia się rola różnych lobby które poprzez media manipulują opinią publiczną i wmawiają bzdury typu "Rosyjskie Iskandery zagrożeniem dla Warszawy".

  Już Goebbels stwierdził ze 1000 razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą - i tak właśnie jest. Media "wtłaczają" kłamstwa - ludzie traktują je za 100% prawdę...
  A politycy nie rozumiejąc skutków decyzji ulegają naciskają.


  Stąd też wszelkie deklaracje i zapowiedzi to są często proste wymówki "na potrzeby mediów"
  Liczby nie mają znaczenia - to jest po prostu propaganda. Tu szczególnie dużo robił poprzedni minister - Macierewicz, który po prostu bezczelnie opowiadał bzdury...

  Ale inni nie byli lepsi - oni tylko mniej mówili...


  Wracając do przemysłu i PGZ - ty myślisz co będzie w czasie wojny.
  A politycy myślą innymi kategoriami - dla nich PGZ to
  - miejsca pracy wyborców
  - dobrze płatne stanowiska kierownicze dla kolegów z partii

  Z resztą to nie jest tak że programy które będzie realizował PGZ mają priorytety....
  Priorytet mają programy które maja za sobą "dobre" (amerykańskie) lobby
  Dlaczego? Bo nasi politycy nadal wierzą że jak będą kupować od Amerykanów i pomagać Amerykanom, to Amerykanie nam pomogą.
  Naiwne to ale oni naprawdę tak myślą...

  To co łączy polityków różnych polskich parti PO, PiS czy innych to to że żadna "NIE WIERZY" w możliwości WP i każda upatruje bezpieczeństwa PL WYŁĄCZNIE w "siłach sojuszniczych". (Gorzej niż w czasach komunizmu )

  Różnica jest taka że jedni wierzą w armie amerykańską, a drudzy w "armie europejską"

  Żadna nie wierzy w żołnierza WP - mimo że to on na pewno będzie walczył w Suwałkach i pod Białymstokiem.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  08:23 17.08.2018

  Vím že jsem celou dobu mimo mísu ale fakt si nevzpomínal o jakém motoru se teď bavíme. :))

  Vím že jsem celou dobu mimo mísu ale fakt si nevzpomínal o jakém motoru se teď bavíme. :))

 • Jirosi
  08:15 17.08.2018

  Technik: To bych pak čekal fungovanější vyjádření k tomu motoru. Než že funguje jakovo většina. Tedy "mění/repasují" se namáhané částí. Ostatní funguje...

  Technik: To bych pak čekal fungovanější vyjádření k tomu motoru. Než že funguje jakovo většina. Tedy "mění/repasují" se namáhané částí. Ostatní funguje...

 • technik
  07:40 17.08.2018

  to záleží co si pod tím pojmem představuješ. Dělal jsem školu, obor zbraně - munice se zaměřením na nabíjecí automaty a podobně. Konstruktérství jako takovému za rysovacím prknem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to záleží co si pod tím pojmem představuješ. Dělal jsem školu, obor zbraně - munice se zaměřením na nabíjecí automaty a podobně. Konstruktérství jako takovému za rysovacím prknem se nevěnuji, ale nějakou techniku do ačr jsem už zaváděl a na ni aplikoval spolu s výrobcem své poznatky.
  Důležitější ale je že halftrakus píše blbosti, bylo by zajímavý kdyby každý tady o osobě někdy napsal co má společnýho s amádou nebo s armádními projekty, zkušenosti s určitými typy techniky, protože třeba halftrakus říká kritiku tak sebejistě že by ho CSG mohla hned zaměstnat jako konstruktéra který by to jistě udělal líp.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  23:56 16.08.2018

  technik: a vy mate ake skusenosti s konstruovanim?

  technik: a vy mate ake skusenosti s konstruovanim?

 • cejkis
  23:48 16.08.2018

  Pane Grohmann, můžete prosím sehnat a doplnit údaj o rychlosti opuštění stanoviště ? Přijde mi to jako nejdůležitější parametr pro současné dělostřelectvo.

  A pro ostatní. Má to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmann, můžete prosím sehnat a doplnit údaj o rychlosti opuštění stanoviště ? Přijde mi to jako nejdůležitější parametr pro současné dělostřelectvo.

  A pro ostatní. Má to sice poloviční dostřel než nejlepší zbraně, ale vše ostatní je jak má být. Pokud by existoval koncept 3 brigád AČR s tím, že pro lehkou na kolovém podvozku budou určeny tyto houfnice doplněné ještě o lehké typu M777A2, byl bych potěšen. Jenže on ten koncept bude zase slátanina....
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  23:10 16.08.2018

  To halftrakus
  Máš značně mezery v konstruktérstvi. Stupačky a žebříky se na vozidlo dávají dle požadavků zadavatele. Pokud tento stroj nebude sloužit jako demonstrátor ale půjde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To halftrakus
  Máš značně mezery v konstruktérstvi. Stupačky a žebříky se na vozidlo dávají dle požadavků zadavatele. Pokud tento stroj nebude sloužit jako demonstrátor ale půjde reálné na prodej,čekají ho znacne úpravy dle požadavku kupujícího. Například pokud by šlo vozidlo pro AČR, před tím než půjde do vševojskových zkoušek se na něm vyřadí chrousti z BOZP,kteří měří nášlapné plochy schudku, výšku od podlahy a vše musí odpovídat normám.
  O kastliky strach neměj, je to vyzkoušený a pokud si strejchnes jsou z opravdu odolnyho materiálu, ale když budeš debil řidič tak je urazis. Vzhledem k umístění APU museli zřejmě kastliky zvětšit, nic co by tragickyho.
  Tažný zařízení netřeba, ve předu a v zadu má standartní Nato oka, stačí použít adaptér na tyč nebo třmen na tažné lano. Tyto oka jsou dělaná i na triangl používaný u panduru.
  Je to demonstrátor proto nemá vyznačeny směry odemykání, nikdo totiž neví v jakém jazyku to bude.
  Co se týká snímače CO2 není tam kvůli střelbě ildyz ve věži opodstatnění má, ale z toho důvodu,že kabina i věř je hermeticky uzavřena a nikdo nestojí o to aby se osádka přebývající ve vozidle třeba v rozmístění mimo boj přiotrávila. Standartní výbava i vozidel pandur.
  Skrýt celý příspěvek

 • halftrackus
  22:33 16.08.2018

  Kritický pohľad na uvedenú modernizáciu len zo zhliadnutých fotografií a článku: ako nasadajú vodič a veliteľ do kabíny, nie sú tam stupačky, to isté ako lezie obsluha do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kritický pohľad na uvedenú modernizáciu len zo zhliadnutých fotografií a článku: ako nasadajú vodič a veliteľ do kabíny, nie sú tam stupačky, to isté ako lezie obsluha do jednotlivých bojových priestorov? Rebrík som nikde na vozidle pripevnený nevidel....Nechápem umiestnenie troch zásuviek na šikmom plechu kabíny, prvá jazda na Lešti a tie tri zásuvky pod veliteľom dela sú nepoužiteľné ak ich vôbec niekto nájde. Kam sa stratilo ťažné zariadenie vpredu ,či už sa prerobenka nebude kaziť?. Tú Danu v teréne napr. AV 15 na blate nepotiahne a musí ju ťahať druhá Dana. Za čo? Alebo sa budú ťahať zadkami k sebe? Ku každej batérii asi dáte jeden špeciál vyprošťovák, že :) potom je lano na veži len záťaž . Zámky na kastlíkoch nemajú vyznačenú pozíciu uzamknutia a chýbajú tam klasické fabky, lebo bohužiaľ aj kolegovia Amíci sú zvedaví a niekto to teda bude musieť stále strážiť pred nenechavcami.
  Pobavila ma Black out výbava- v presklenej kabíne s veľmi bledým lesklým náterom by sa museli vypnúť všetky svietiace veci vrátane PC a navigácie, aby to nevyžarovalo v noci z kabíny von. Aj FVZ čo sleduje úroveň CO2 napríklad v kabíne vodiča a veliteľa ? keď na fotke nie je žiadna strielňa pre osobnú zbraň je "taky huste dobrý". K dostrelu 25 km- to je maximum nie starého kanónu a jednokomorovej úsťovej brzdy, ale najme konštrukcie BVZ. Možno tak tam dať dvojkomorovú brzdu, ktorá by pomohla BVZ ubrzdiť záklz a dalo by sa ísť ešte o nejaký kúsok ďalej. Suma sumárum: imidžovka podvozok - ale zbraň ako taká je dobrá už len do zálohy. Bože , prečo to pripomína Šukala............
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  22:18 16.08.2018

  To Hurvo:
  Ona sa ta Dana M1CZ uz objavuje na posteroch, za chvilu bude mozno aj vo filme: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Hurvo:
  Ona sa ta Dana M1CZ uz objavuje na posteroch, za chvilu bude mozno aj vo filme: https://www.ebay.com/itm/TIN-S...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:07 16.08.2018

  Lukas
  To je samozřejmě všechno pravda, ale i tak to co byste chtěli, lhostejno zda se tomu říká plán či deklarace je prostě mimo vaše možnosti. Znovu opakuji, Polsko je relativně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  To je samozřejmě všechno pravda, ale i tak to co byste chtěli, lhostejno zda se tomu říká plán či deklarace je prostě mimo vaše možnosti. Znovu opakuji, Polsko je relativně chudá země, která potřebuje modernizovat kde co a nikoliv jen WP. Navíc, vaše obsese, že všechno musí být "made in Poland", která se zhmotnila v PGZ tak jak ji dnes známe vše jenom zhoršuje a prodražuje. Neber to jako nějakou anti polskost, jen jako postřehy neutrálního pozorovatele.

  Když už jsme u té PGZ, přiznám se, že to moc nechápu. Pokud se skutečně chystáte na válku s Ruskem, tak o zbrojní průmysl přijdete v několika dnech a budete závislí na dodávkách spojenců, což jistě budou jiné systémy než to co vyrábí PGZ. Což bude problém. Ale pokud byste chtěli např. realizovat jeden z velkých polských geopolitických snů, myšleno společnou hranici s Maďarskem či "osvobodit" polskou menšinu v Litvě, tak už by to smysl dávalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  20:52 16.08.2018

  Nesher - jest jeszcze inaczej


  To co często w mediach jest pisane jako plan NIE JEST PLANEM - jest tylko "deklaracją"

  Rzeczywisty plan jest dokumentem TAJNYM

  A wracając ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher - jest jeszcze inaczej


  To co często w mediach jest pisane jako plan NIE JEST PLANEM - jest tylko "deklaracją"

  Rzeczywisty plan jest dokumentem TAJNYM

  A wracając do możliwości - powtórzę jeszcze raz Niemcy za same CH53 płacą więcej niż WP płaci za eksploatacje WSZYSTKICH śmigłowców
  a przecież maja EC665 i UH-1 i inne śmigłowce

  Eksploatacja tylko samolotów Tornado kosztuje ich tyle co nas 48 F-16 31 MiG 29 i 18 Su22
  A przecież mają EF

  Niemcy nie mają czołgów, a my nie mamy np samolotów transportowych, lotnictwa morskiego....
  Francja nie ma czołgów ale ma lotniskowiec (nawet "potężna" Rosja takiego nie ma) - atomowe okręty podwodne i triadę nuklearną...

  Inne armie inne potrzeby...

  Problemem WP jest to że największy wpływ na kształt WP maja lobbyści kupujący media oraz przypadkowe układy personalne

  Ostatnia dobra i przemyślana reforma w armii to był rok uwaga - 1988-1990
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:37 16.08.2018

  Skelet, nevím proč, ale uložila se jen část mé reakce. Tedy doplňuji zbytek:

  znám Polsko lépe než většina českých a slovenských přispěvatelů. Prostě chci říct, že polské plány ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet, nevím proč, ale uložila se jen část mé reakce. Tedy doplňuji zbytek:

  znám Polsko lépe než většina českých a slovenských přispěvatelů. Prostě chci říct, že polské plány se míjejí s realitou jak finanční, tak i personální. Ostatně i Lukas musel uznat, že jsou jejich plány přehnané.
  Jirosi
  Prosím, zjisti si co WP platí za Kraba, za to by byl možná i PZH 2000. PGZ je fakticky monopol a podle toho to dopadá.
  Tečka
  Obávám se, že srovnáváš nesrovnatelné, nelze srovnávat ČSLA s dnešní AČR, stejně jako polskou bolševickou armádu s WP, prostě zcela jiné ekonomické systémy, cenové hladiny atp. Kdyby si to chtěl zopakovat dnes, tak na to padne celý státní rozpočet.
  Dělal jsem to samé co před tím v Rusku, pracuji pro jednu nadnárodní firmu a byl jsem v teamu, který přebíral jednu polskou strojírenskou firmu a začleňoval ji do nových struktur.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hidalgo
  20:33 16.08.2018

  Gibon:
  4 a 1 je rozdiel samozrejme. Teraz ale tie sklá......cena ako prasa, 7 rokov životnosť. Potom mlieko a rozlepovanie.....

  Gibon:
  4 a 1 je rozdiel samozrejme. Teraz ale tie sklá......cena ako prasa, 7 rokov životnosť. Potom mlieko a rozlepovanie.....

 • Nesher
  20:20 16.08.2018

  Skelet
  To já všechno vím, troufám si říci, že z českých a slovenských diskutérů znám Polsko asi nejlépe, a to nejen kvůli svému pracovnímu působení, ale i řekněme kvůli rodině, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet
  To já všechno vím, troufám si říci, že z českých a slovenských diskutérů znám Polsko asi nejlépe, a to nejen kvůli svému pracovnímu působení, ale i řekněme kvůli rodině, moje žena je Polka od Krakova
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:18 16.08.2018

  Celkem by mně zajímalo, kdo "ergonomicky" umístil tu mapu vlevo. Mimo dosah spolujezdce... A ještě ji tam dal na "fix".

  Celkem by mně zajímalo, kdo "ergonomicky" umístil tu mapu vlevo. Mimo dosah spolujezdce... A ještě ji tam dal na "fix".

 • technik
  20:01 16.08.2018

  stejně je to kus krásné historie dokazující že československá konstruktérská škola patřila ke světové špičce. Tak nebo tak, dokázali předběhnout dobu.

  stejně je to kus krásné historie dokazující že československá konstruktérská škola patřila ke světové špičce. Tak nebo tak, dokázali předběhnout dobu.

 • skelet
  19:40 16.08.2018

  Nesher: na obranu Polska bych rád podotkl, že je to země hraniční, navíc sousedí s oficiálním protivníkem NATO. Navíc svým přirozeným nepřítelem. Ten vztah k armádě bude logicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: na obranu Polska bych rád podotkl, že je to země hraniční, navíc sousedí s oficiálním protivníkem NATO. Navíc svým přirozeným nepřítelem. Ten vztah k armádě bude logicky jiný, než Německa.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:35 16.08.2018

  ad kabina Zuzany2:

  "v roce 2002 přihlásila trenčínská firma Konštrukta - Defence návrh inženýrky Daniely Gabrišové na vzhled a konstrukci jednomístné kabiny řidiče. Uvedená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad kabina Zuzany2:

  "v roce 2002 přihlásila trenčínská firma Konštrukta - Defence návrh inženýrky Daniely Gabrišové na vzhled a konstrukci jednomístné kabiny řidiče. Uvedená konstrukce kabiny byla použita u prototypu Zuzana XA-1 a samohybných houfnic Zuzana A-1 a Zuzana 2.
  Úrad priemyselného vlastníctva SR tuto záležitost eviduje v Registri dizajnov pod označením: D 26528. "
  Skrýt celý příspěvek

 • Aldus
  19:31 16.08.2018

  I já si myslím, že tato modernizace měla proběhnout před nejmíň 10 lety, dnes už musíme pořídit nové na 155mm ráži, jinak budou modernizované Dany zastaralé okamžitě po dokončení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I já si myslím, že tato modernizace měla proběhnout před nejmíň 10 lety, dnes už musíme pořídit nové na 155mm ráži, jinak budou modernizované Dany zastaralé okamžitě po dokončení modernizace. Trochu mi to připomíná slovenská "modernizovaná" BVP2 (hoši sorry :-). CSG by to měl pochopit a nabídnout dělo nové na 155mm ráži.
  Takže když jsme u toho, co pořídit, kloníte se spíš už k hotové houfnici na podvozku Tatra 8x8 (Eva, Archer) nebo koupit jen dělovou věž (kterou) a tu na tatru posadit?
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  19:24 16.08.2018

  Hidalgo: ale hej, kabina je urcite zaujimava. No stanag 4 a 1 je rozdiel.
  Facelift by tej nasej jasterici neuskodil. Sikovny dizajner by sa s tym vedel pohrat. Ale brknut na tuto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hidalgo: ale hej, kabina je urcite zaujimava. No stanag 4 a 1 je rozdiel.
  Facelift by tej nasej jasterici neuskodil. Sikovny dizajner by sa s tym vedel pohrat. Ale brknut na tuto strunu tie nase gumy nikdy nevedeli.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:22 16.08.2018

  Skoda. ze nepublikuju aj fotografie z veze.

  Skoda. ze nepublikuju aj fotografie z veze.

 • Tecka
  19:07 16.08.2018

  Nesher Tak dla odświerzenia pamięci ,zakładam,ze możesz nie pamiętać ;)
  https://pbs-0.twimg.com/media/...

  A tu ..jak wygladają zdolności niemieckiej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher Tak dla odświerzenia pamięci ,zakładam,ze możesz nie pamiętać ;)
  https://pbs-0.twimg.com/media/...

  A tu ..jak wygladają zdolności niemieckiej floty (obecnie jest jeszcze gorzej) i nie wnikam o powody bo normy maja wysokie ale fakt, ze zabawa w wojsko to kosztowna sprawa
  https://pbs-0.twimg.com/media/...

  Dalibyście spokój z tą służba zdrowia...

  Ps. Nesher ,co Ty robiłeś przez rok w Warszawie, jeśli można zapytać?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:02 16.08.2018

  Nesher: Němci neplatí na armádu stejně jako mi. Cenu "gripenu" a "EF" bych taky neporovnával. A tak se dá pokračovat.

  Poláci uspoří obrovské sumy na seriovosti. Když si pořídíme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Němci neplatí na armádu stejně jako mi. Cenu "gripenu" a "EF" bych taky neporovnával. A tak se dá pokračovat.

  Poláci uspoří obrovské sumy na seriovosti. Když si pořídíme 50 houfnic, a oni 250, jejich jednotková cena bude proti naší z říše snů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:58 16.08.2018

  Jirosi
  Těch stíhaček máme 14, Alca není stíhačka.

  Němců je osm krát více, Francouzů je více jak šestkrát, o síle ekonomiky ani nemluvím a přesto si takové počty nedovolí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Těch stíhaček máme 14, Alca není stíhačka.

  Němců je osm krát více, Francouzů je více jak šestkrát, o síle ekonomiky ani nemluvím a přesto si takové počty nedovolí.

  Btw 2% polského HDP je cca 260 mld. Kč (10 mld. €), 2% českého je skoro 100 mld. Kč (necelé 4 mld. €). To jen aby bylo zřejmé o jakých částkách se bavíme, za to nejsilnější pozemní síly z evropských států NATO + letectvo na cca 60% německého (bavíme se o plánech, nikoliv o současném stavu) + malé námořnictvo včetně ponorek prostě neuživíte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hidalgo
  18:52 16.08.2018

  Tak kabína vyzerá naozaj lepšie ako na ZUZANA 2......skôr ma zaujíma praktická vec: Akú dávajú životnosť pancierovému sklu?...pokiaľ ma pamäť neklame, tak maximálne 7 rokov. Čo sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak kabína vyzerá naozaj lepšie ako na ZUZANA 2......skôr ma zaujíma praktická vec: Akú dávajú životnosť pancierovému sklu?...pokiaľ ma pamäť neklame, tak maximálne 7 rokov. Čo sa týka elektroniky....OK ale pre boha rozumne. V poslednej dobe čím vyšší podiel elektroniky tým módnejšie.....a logista sa sa môže zblázniť, lebo to nevie opravť na útvare. Uvidíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:41 16.08.2018

  Nesher: Je jich skoro 4x více.
  My 210 Bvp , oni 1000
  My 50 děl, oni 250
  My 36 stíhaček, oni 100..
  Ano, nebude to zadarmo. Ale pokud bychom i my dávali jen ty "2%" měla by ACR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Je jich skoro 4x více.
  My 210 Bvp , oni 1000
  My 50 děl, oni 250
  My 36 stíhaček, oni 100..
  Ano, nebude to zadarmo. Ale pokud bychom i my dávali jen ty "2%" měla by ACR zatraceně větší nákupy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:27 16.08.2018

  Lukas
  Však já také nemluvím konkrétně o tobě, ale obecně o své zkušenosti s Polskem a Poláky.
  Jinak k těm počtům, nedávno když jsem byl zase ve Varšavě, tak mi kolega ukazoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Však já také nemluvím konkrétně o tobě, ale obecně o své zkušenosti s Polskem a Poláky.
  Jinak k těm počtům, nedávno když jsem byl zase ve Varšavě, tak mi kolega ukazoval plány polského MNO na modernizaci WP, s výjimkou námořnictva, které je asi oprávněně popelkou polských ozbrojených sil, jsou ty plánované počty neuvěřitelné a pokud by se to realizovalo ve 100% tak Polsko musí zbankrotovat. Proto mluvím o megalomanii.
  1000 BVP, tanků snad ještě více, více než sto stíhaček, desítky bitevních vrtulníků, další desítky dopravních vrtulníků, nové PTŘS (tisíce kusů) atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:05 16.08.2018

  PRO Nesher- nie chcę mówić o służbe zdrowia bo problem jest bardzo skomplikowany i wcale nie ogranicza się do "zamożności" państwa
  Czy wiesz że w PL pielęgniarka musi mieć lepsze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PRO Nesher- nie chcę mówić o służbe zdrowia bo problem jest bardzo skomplikowany i wcale nie ogranicza się do "zamożności" państwa
  Czy wiesz że w PL pielęgniarka musi mieć lepsze wykształcenie niż na zachodzie?


  Co do megalomani - wiesz mi to nie ja jestem megalomanem. Gdybym był ministrem obrony to wojska lądowe miałyby nie 13 brygad tylko 9...

  Porównywanie WP do armii zachodnich jest problematyczne i mylące - naprawdę...
  Tak Niemcy mają 225 (będzie - 320) leopardów 2 i 350 SPz Puma
  Ale ile Niemcy maja np. śmigłowców
  Tiger - prawie 68
  ciężkich i bardzo kosztownych CH 53?

  Luftwaffe podobnie - flota samolotów myśliwskich i transportowych jest kilkukrotnie większa niż PL

  To dlatego bogate Niemcy "nie stać" na 700 czołgów i 200 haubic..
  Po prostu inne "zdolności" są priorytetowe
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:52 16.08.2018

  Ja som presvedceny ze modernizovane produkty CSG by v prvom rade mali byt ponuknute NETFLIXU. Vyzeraju akcne na fotkach, pokial budu mat pri sebe catu opravarov tak zvladnu mozno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja som presvedceny ze modernizovane produkty CSG by v prvom rade mali byt ponuknute NETFLIXU. Vyzeraju akcne na fotkach, pokial budu mat pri sebe catu opravarov tak zvladnu mozno aj dva dni natacania v kuse. Potom co si tatrapany zahrali vo filme SPECTRE, tak by BVP-M, DANA-M2, t-72 scarab boli super ako filmove rekvizity. NETFLIX by si ich v pohode mohol zaplatit a este by sa mohlo aj natacat v CZ/SK takze by mal z toho prospech nas filmovy priemysel.
  Naj pozitivum by bolo ze by bolo ze by v tych rakvach neumreli ziadni nasi vojaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:19 16.08.2018

  BTW
  Když už jsme se dostali k námořnictvu, tak si dovolím "lehce" odbočit. Dnes uplynulo přesně 100 let od první a poslední a navíc i vítězné české "námořní" (byť se odehrála na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BTW
  Když už jsme se dostali k námořnictvu, tak si dovolím "lehce" odbočit. Dnes uplynulo přesně 100 let od první a poslední a navíc i vítězné české "námořní" (byť se odehrála na jezeře) bitvy v níž měl tu čest bojovat i můj pradědeček :-)
  https://www.stream.cz/vylety-d...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:48 16.08.2018

  Lukas
  Jasně, v každé zemi se naříká (u nás též, v naříkání jsou Češi mistři světa), ale v Polsku je to vážně bída, po více jak roce pobytu ve Varšavě mohu srovnávat (díky bohu za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Jasně, v každé zemi se naříká (u nás též, v naříkání jsou Češi mistři světa), ale v Polsku je to vážně bída, po více jak roce pobytu ve Varšavě mohu srovnávat (díky bohu za soukromé pojištění, které mi platil zaměstnavatel).
  Nicméně to byl jen příklad v tom smyslu, že Polsko má i jiné a z hlediska voličů možná důležitější starosti než WP (nechci to tu zaplevelovat diskuzemi o kvalitách veřejného zdravotnictví)
  Jinak se asi shodneme v tom, že prostě zveřejněné plány na výstavbu a modernizaci WP jsou nesmyslné a dlouhodobě neufinacovatelné a bude muset dojít k nějaké redukci. Když srovnám plánované počty moderní techniky např. s BW (přičemž Německo je o mnoho větší, bohatší a technicky vyspělejší), tak se nediv, že si pomyslím něco o staré dobré polské megalománii (nic ve zlém, ale to je skutečně jeden z rysů polské národní povahy)
  Jinak k MW - nahrazovat fregaty třídy O.H. Perry tou samou třídou je poněkud zvláštní. Jak dlouho vám vydrží a kolik bude stát modernizace? Otázka je, musí mít MW skutečně fregaty? Nestačily by korvety? Balt není Atlantik a Polsko není velmoc, aby muselo provozovat takto velké lodě. Čímž nemyslím Slazak, ale něco rozumného např. z Itálie nebo Holandska.

  Clanek na otázku co je MW už odpověděl Lukas (za což mu děkuji) a problémy polského veřejného zdravotnictví nejsou jen o nedostatku lidí, jsou mnohem hlubší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  16:03 16.08.2018

  PRO Clanek - MW - Marynarka Wojenna - Polish Navy ;)

  Nesher - tylko bez służby zdrowia - O.K.? Bo nie znam kraju, gdzie obywatele nie narzekają na służb zdrowia...

  Przecież ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PRO Clanek - MW - Marynarka Wojenna - Polish Navy ;)

  Nesher - tylko bez służby zdrowia - O.K.? Bo nie znam kraju, gdzie obywatele nie narzekają na służb zdrowia...

  Przecież napisałem - że redukcje tak, ale nie w artylerii...
  Wojska aeromobilne to kosztowny i niepotrzebny wydatek - po co 2 brygady? - Każda kosztuje tyle co zmechanizowana a żadna nie zatrzyma nawet słabej brygady na nie najnowszym sprzęcie...

  Nie potrzebujemy też Kruków (moim zdaniem zamiast myśleć o Apache trzeba kupić więcej myśliwców )

  Wracając do MW - MON chce kupić używane fregaty Adelaide - 2 Oliver Hazard Perry i 2 Adelaide + kilka małych jednostek pomocniczych - więcej nie trzeba....

  Nie jesteśmy Hiszpanią, ba strategicznie (mowa o kwestiach morskich) to nie jesteśmy nawet Szwecją czy Danią...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  15:56 16.08.2018

  Ale kabina by sa na Zuzanu 2 naramne hodila.

  Ale kabina by sa na Zuzanu 2 naramne hodila.

 • Pepin Nešpor
  15:55 16.08.2018

  Co nato rict?!
  Dojem super krasna kabina, podvozek,...atd. Ale....!
  Co ten dostrel? Hruza vim ze ve skladech maji ohromne mnozstvi strel kalibru 152mm,ale radeji sakrys razi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co nato rict?!
  Dojem super krasna kabina, podvozek,...atd. Ale....!
  Co ten dostrel? Hruza vim ze ve skladech maji ohromne mnozstvi strel kalibru 152mm,ale radeji sakrys razi 155mm a dostrel 40-50km.jinak zaspali dobu.
  Zaver bylo by super mit takove masiny nasi vyroby, ale fakt zmenit razi a dostrel.
  Skrýt celý příspěvek

 • El Duderino
  15:54 16.08.2018

  Na krasu sa sice nehra, ale dizajnovo vcelku vydarene. Vedla tejto Dany vyzera kabina zo Zuzany 2 ako prebrana z nemeckeho vojnoveho polopasu, o priestrannosti ani nehovoriac.

  Na krasu sa sice nehra, ale dizajnovo vcelku vydarene. Vedla tejto Dany vyzera kabina zo Zuzany 2 ako prebrana z nemeckeho vojnoveho polopasu, o priestrannosti ani nehovoriac.

 • Rase
  15:28 16.08.2018

  fenri:
  to je asi jediné smysluplné řešení, nebo odůvodnění, proč takto modernizovat dál podvozky Dan. Na druhou stranu cena podvozku T-815-7 s pancéřovou kabinou co má EVA, bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  to je asi jediné smysluplné řešení, nebo odůvodnění, proč takto modernizovat dál podvozky Dan. Na druhou stranu cena podvozku T-815-7 s pancéřovou kabinou co má EVA, bude asi jen malá část ceny. Ve výsledku tak fungl nová EVA vyjde na stejno co ona modernizace a hlavně to bude kompletně nové vozidlo s plnou životností. Z mého pohledu těch 50 houfnic EVA (tak jak byla představena) je dostatečné pro potřeby naší armády. Dany bych už poslal do křemíkového nebe nebo Strnadovi pro přeprodej.
  ps. tahle nová kabina je fakt sexy, to by mohlo mít na trhu úspěch (!)
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:27 16.08.2018

  @Nesher
  Polske zdravotnictvi dojizdi na nedostatek lidi, materialnim vybavenim, ktere je taky pod urovni toho ceskeho se nenechte zmast, to je v CR "na urovni" jen proto, ze je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Nesher
  Polske zdravotnictvi dojizdi na nedostatek lidi, materialnim vybavenim, ktere je taky pod urovni toho ceskeho se nenechte zmast, to je v CR "na urovni" jen proto, ze je to prave zdravotnictvi co spolu s dopravni vystavbou a armadou uzavira "velkou trojku" kde se nejlip "odklani". Problem ma ale CR na spadnuti (a uz je to neodvratny stav) naprosto stejny jako PL, a tim jsou lidi, kteri brzdo pujdou houfne do duchodu a mladi se tam nehrne (kdoby se tam taky hnal). Na lidech zacnou brzy padat zdravotnictvi vsude ve vychodni evrope, CR/SR nevyjimaje. Nakonec na tom budou Ukrajinci lip, ti jsou na to, ze ziji v "soukromem zdravotnictvi" kde se plati na drevo treba 8tis USD za porod uz zvykli, ale pro nas to bude sok. :/

  Btw. co jste myslel tim"MW"?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:05 16.08.2018

  Ta kabina je moc pěkná. Hodit na to kanon z Evy ve 155 mm, tak proč ne....

  Ta kabina je moc pěkná. Hodit na to kanon z Evy ve 155 mm, tak proč ne....

 • Nesher
  14:56 16.08.2018

  liberal shark
  Nebudeme, je to exportní produkt, nic víc.

  liberal shark
  Nebudeme, je to exportní produkt, nic víc.

 • Nesher
  14:55 16.08.2018

  Lukas
  Já nerozporuji to, že tolik děl potřebujete, já rozporuji to, že si to podle mě nemůžete dovolit. Respektive můžete, ale pak nebudou peníze na jiné věci, které též zajímají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Já nerozporuji to, že tolik děl potřebujete, já rozporuji to, že si to podle mě nemůžete dovolit. Respektive můžete, ale pak nebudou peníze na jiné věci, které též zajímají voliče, např. zmíněné zdravotnictví, případně MW, která se vám rozpadá před očima.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:41 16.08.2018

  Uz i Ukrajina chysta prechod ma razi NATO a my budeme konzervovat 6 palcu jako za cara.

  Uz i Ukrajina chysta prechod ma razi NATO a my budeme konzervovat 6 palcu jako za cara.

 • Lukas
  14:40 16.08.2018

  Pro Nesher
  Dziś WP ma 16 dywizjonów haubic - głownie uzbrojonych w 2S1

  12 dywizjonów Krab i Kryl i 4 Dana to także 16 dywizjonów...
  Tu nic się nie zmieni - prócz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Nesher
  Dziś WP ma 16 dywizjonów haubic - głownie uzbrojonych w 2S1

  12 dywizjonów Krab i Kryl i 4 Dana to także 16 dywizjonów...
  Tu nic się nie zmieni - prócz jakości...

  Właśnie dlatego że możliwości finansowe PL są małe, Kryl musi poczekać do 2020/22

  Nie będzie też 160 Homarów - to bzdury Macierewicza.
  54 to max - zwłaszcza że za kilka lat trzeba będzie je zmodernizować (Brawo lobbyści z Lockheed Martin )

  Generalnie jeśli WP musi coś zredukować to liczbę brygad - stworzyć 1 tym brygady gąsienicowej (nie jak dziś gdzie mamy klasyczne brygady pancerne i zmechanizowane o proporcjach 2 do 1 lub 1 do 2 )

  Artylerii nie ma co redukować - to ona zadaje 70% strat w klasycznych konfliktach o wysokiej intensywności....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:24 16.08.2018

  Larry
  DANA (jakkoliv modernizovaná) je pro AČR nezajímavý produkt a Strnad to ví. Proto se také CSG urychleně zapojilo do projektu EVA.
  DANA M2 je exportní produkt (údajně už s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry
  DANA (jakkoliv modernizovaná) je pro AČR nezajímavý produkt a Strnad to ví. Proto se také CSG urychleně zapojilo do projektu EVA.
  DANA M2 je exportní produkt (údajně už s někým jednají), M1 prodali do Ázerbájdžánu, takže nějak tímhle směrem to asi míří, možná do Gruzie, která ještě nějaké původní DANY má a tohle by pro ně mohl být finančně zajímavý způsob jak je dalších 10-15 let udržet v provozu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  14:16 16.08.2018

  Věřím, že si za projekt odpovědné manažery pan Strnad zavolal a vynydal jim, kulantně řečeno.Aby makali a doufá, že ještě je šance "se vrátit do hry"
  No tlaky ve výběrovém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Věřím, že si za projekt odpovědné manažery pan Strnad zavolal a vynydal jim, kulantně řečeno.Aby makali a doufá, že ještě je šance "se vrátit do hry"
  No tlaky ve výběrovém řízení, komisích, podkomisích musí být obrovské.
  Do toho lobbing firem, o nestrannosti a nejvhodnějším výběru si mohu myslet své....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:15 16.08.2018

  OK, chápu.
  Ale otázka zní, můžete si tolik děl, tanků, letadel.............., vůbec dovolit? A nemyslím jen finančně, má WP tolik lidí, respektive možnost je získat? Mám takový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OK, chápu.
  Ale otázka zní, můžete si tolik děl, tanků, letadel.............., vůbec dovolit? A nemyslím jen finančně, má WP tolik lidí, respektive možnost je získat? Mám takový pocit, že odpověď je v obou případech ne. Protože Polsko prostě není ropný emirát, ale stále relativně chudá země jejíž HDP na hlavu je o cca 20% nižší než to naše (a to také není žádná sláva), jehož vláda akceleruje sociální výdaje (byť k té obludnosti co je u nás se ještě neblížíte), jehož zdravotnictví je mírně řečeno špatné a navíc několik miliónů občanů v produktivním věku (2-3 mil.?) dlouhodobě pracuje v zahraničí, což snižuje počet lidí, kteří by byli ochotni vstoupit do armády.
  Prostě podle mého budujete ozbrojené síly, které by bylo problém ufinancovat i v bohatších zemích a Polsko si je dlouhodobě nemůže dovolit, takže např. těch 180 Krabů + nové HIMARS je více než dost a pokud by se v budoucnu dařilo lépe, tak by se dalo přikoupit pár oddílů KRYL. Investice do zastaralých DAN je zbytečná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:39 16.08.2018

  Po co - by mieć więcej dział...

  Zasięg 20-25 km to nie problem - samych Krabów będzie 120 sztuk.

  Zmodernizowana Dana mogłaby realizować część zadań - np. wsparcie ogniowe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po co - by mieć więcej dział...

  Zasięg 20-25 km to nie problem - samych Krabów będzie 120 sztuk.

  Zmodernizowana Dana mogłaby realizować część zadań - np. wsparcie ogniowe batalionowy grup taktycznych. Do "ogniowego przygotowania artyleryjskiego" nie potrzebujesz strzelać na 40 km.
  Ale potrzebujesz dział - 60 sekundowa salwa z 24 Krabów/ Kryli i 18-24 Danut to więcej niż tylko z Krabów...

  Moim zdaniem brygady zmechanizowane - na rosomakach powinny mieć dwa dywizjony haubic (tak jak mają Rosjanie w brygadach strzelców zmotoryzowanych) - jeden an nowych Krylach i jeden na Danach...


  Co do Kryla - program jest "zamrożony"
  Po prostu HSW do 2022 ma zajęte moce produkcyjne na produkcje Kraba.
  Lufowania ma swoje możliwości i nikt nie chce specjalnie budować dodatkowych "mocy produkcyjnych" tylko po to by za 5-10 lat nie mieć co robić....
  A tak w 2022 skończą kraba i zaczną produkować Kryla
  Do 2030 HSW ma co produkować...

  Inna sprawa to możliwości finansowe MON
  1 kompletny dywizjon to ok. 1 miliarda złotych - cieżko by do 2022 kupili 12
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:52 16.08.2018

  Clanek
  To se snad nestane, případně pokud by někdy zbyly peníze (což v dohledné době asi nehrozí) by bylo možné nechat CSG udělat tuto modernizaci a následně uložit do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  To se snad nestane, případně pokud by někdy zbyly peníze (což v dohledné době asi nehrozí) by bylo možné nechat CSG udělat tuto modernizaci a následně uložit do mobilizačních skladů, čímž má na mysli kryté haly s patřičnou údržbou a ne přístřešek někde v Jincích kde si toho celý rok nikdo ani nevšimne a jen to tam bude postupně chátrat.

  Lukas
  A k čemu by vám to bylo? Přeci jen ráže je původní ruská 152 mm, dostřel je jen 20 km, respektive 25 km (ale munici pro delší dostřel byste museli brát od CSG, což by asi nevadilo když celospalitelné nábojky pro KRAB kupujete u nás v Explosia) a i tak spousta dílů by byla z ČR potažmo SR, to by asi v PGZ nevydýchali :-)
  Pro vás bude lepší když konečně doděláte KRYL (upřímně nechápu proč to tak dlouho trvá, vždyť je to licenční ATMOS), výhody (NATO ráže, delší dostřel, domácí výroba a spokojení odboráři :-) ) by převážily nevýhody jako větší posádka (KRYL pokud vím je nabíjen ručně), která je navíc nechráněná a horší průchodnost terénem (Jelcz a Tatra při vší úctě nejsou srovnatelné podvozky).
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  12:30 16.08.2018

  Tohle je pěkné, pro Polský tendr již dostatečně nové/vylepšené. Stejně tak pro další zákazníky po světě jako modernizace. Mě by se to líbilo i pro nás - v počtu alespoň 50Ks by nám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je pěkné, pro Polský tendr již dostatečně nové/vylepšené. Stejně tak pro další zákazníky po světě jako modernizace. Mě by se to líbilo i pro nás - v počtu alespoň 50Ks by nám to koupilo asi 20 let času a mohl by se za rozdíl peněz zavést třeba Vampir. :)

  Pokud by se tak nestalo, tak raději nové a ty staré neukládat ani pro výcvik - raději odprodat Strnadovi aby je mohl vesele vyvézt někam kde se střílí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:17 16.08.2018

  Ehhh chciałbym aby MON tak zmodernizował nasz haubice...

  Ehhh chciałbym aby MON tak zmodernizował nasz haubice...

 • Clanek
  11:48 16.08.2018

  Tak dlouze se zde ohrnoval nos nad EVA / Zuzana2, az se nakonec poridi tohle a... :D

  Tak dlouze se zde ohrnoval nos nad EVA / Zuzana2, az se nakonec poridi tohle a... :D

 • PavolR
  11:22 16.08.2018

  Niekto sa tu teda fakt veľmi snaží. :-D

  Niekto sa tu teda fakt veľmi snaží. :-D