Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Foto: Setkání V4 v roce 2014. / premier.gov.pl
Setkání V4 v roce 2014. Podle Daniela Koštovala, pokud chce Polsko hrát vedoucí roli v regionu a V4, nesmí být tolik introvertní. / premier.gov.pl

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu Defence24. Koštoval v rozhovoru poukázal na velkou “zahleděnost” Polska do vlastních projektů, malou otevřenost k okolním zemím a malou iniciativu v rámci Visegrádské skupiny V4. Koštoval také předestřel některé zásadní modernizační projekty Armády České republiky.

Otázky tajemníkovi Ministerstva obrany ČR Danieli Koštovalovi pokládal Juliusz Sabak z Defence24.pl

Juliusz Sabak: Co jste měl na mysli, když jste během panelu Warsaw Security Forum „Improving Dialogue on Defence and Security in Europe – the Regional Perspective (5. a 6. 11.) uvedl, že chcete, aby Polsko bylo více extrovertní v jeho aktivitách v rámci Visegrádské skupiny?

Danil Košoval: Když jsem řekl, že “Polsko by mělo být více extrovertní”, mám na mysli činnost vaší země v posledních dvou letech v rámci Visegrádské skupiny. Je příliš introvertní.

JS: Můžete trochu rozvést vaší myšlenku?

DK: Vezměme si například iniciativy, které bychom měli prosazovat společně - například společný projekt bojového vozidla pěchoty. Dostaneme polský dokument s velmi stručnou informací o tomto tématu, a pak... šest, sedm měsíců a nic. Mohli jsme jen hádat, co je za ním. Tento dokument byl velmi obecný. Co by mohlo znamenat to, nebo toto tvrzení v dokumentu? Museli jsme se hádat.

JS: Nedostatek komunikace na vládní úrovni?

DK: Bohužel ano. Pokud říkám “více extrovertní”, myslím tím, že pokud Polsko usiluje alespoň o vedoucí regionální roli, mělo by investovat do svého vedení. Poslat lidi do Prahy, do jiných metropolí. Mluvit, zeptat se, jestli budeme mít jakékoliv připomínky k tomuto, nebo k něčemu jinému. Organizovat setkání. Politické a pracovní setkání. Být stále viděn v region. V jeho politickém životě.

JS: Tak tomu není?

DK: Bohužel ne.  Polsko se snaží zahájit nějaké iniciativy, utratit nějaké peníze. Plánuje programy. Ale na vlastní pěst, bez komunikace s ostatními krajinami. Bez dohody nebo hledání partnerů. Dneska popravdě v rámci V4 generujeme více spolupráce, oznamujeme více společných iniciativ.

To stejné slyšíme od různých přátel a partnerů z vaší země (Polska - pozn. red.). Říkají, že Polsko je hodně introvertní. Je spousta vnitřních diskuzí, analýz, plánů... Ale málo z nich vychází ven. Je to jakoby polská vláda si myslela, že stačí iniciativa, a potom se věci stanou samy od sebe. Svět, a vůbec oblast politiky bezpečnosti, tak nefunguje.

JS: Nestačí oznámit, že chcete.

DK: To přesně mám na mysli, když říkám, že Polsko musí být více extrovertní, protože pokud chce získat nějaké efekty, musí tím žít. Každý den je třeba myslet, co musím udělat, aby se to stalo. Ze strany polské vlády a ministerstva obrany tohle úplně necítím.

Někdy to prostě vypadá, že ze strany Polska se jedná o velkou politickou dekoraci… a nic víc.

JS: Souhlasím - Polsko musí být více “interaktivni”, aby dosáhlo svých cílů. Dnes říkáme “přijďte k nám”, ale nediskutujeme v rámci V4 jaký je směr a jakou chceme jít cestou. Vypadá stejně situace ve vzpomínaném programu bojového vozidla pěchoty? Polský viceministr obrany Czeslaw Mroczek uvedl v květnu 2014 řadu plánů o společném nákupu BVP Polskem, Českem, Slovenskem a Maďarskem.

DK: V otázce nákupu BVP chceme urychlit projekt. De facto potřebujeme ještě okolo 2 let, abychom mohli dokončit výběr možností a vybrat konkrétní produkt. V tomto případě je společný projekt pro polské ministerstvo obrany v zásadě zajímavý.

Problém ale je, zda polský průmysl bude chtít vyrábět BVP sám, nebo bude hledat partnery a vytvoří průmyslovou spolupráci. Například polsko-českou. Ale abychom toho dosáhli, potřebujeme společné vojenské a technické požadavky, abychom mohli zadat obejdnávku průmyslu obou zemí.

JS: A co si myslíte o přístupu polské strany v tématu společného BVP? Je zde rovněž z polské strany hodně deklarací, ale málo akce?

DK: Na mezivládní úrovni o tomto projektu diskutujeme už řadu let. Na této úrovni jsme byli schopni, nazvěme to - motivovat podniky k dialogu o možných společných řešeních. Osobně čekám na nějaké efekty diskuzí mezi podniky. Doufám, že uvidíme první výsledky ještě před koncem tohoto roku.

JS: Takže nalezení společné dohody zabere trochu času. Existují nějaké významné překážky mezi oběma stranami?

DK: Část debaty mezi Českem a Polskem je o tom, zda budovat společnou platformu od začátku, nebo využít, nazvěme to “dostatečně moderní současný produkt” a upravit ho podle našich požadavků.

Upřednostňujeme druhou možnost. V současné době, a je to součástí toho, co jsem říkal o nedostatečné “extrovertnosti”, to vypadá, že Polsko “uvažuje” o nápadu vyvinout něco na vlastní pěst.

Jsme přesvědčeni, že vydávání peněz na výzkum a vývoj není opodstatněn, když na trhu jsou dostupné dostatečně moderní konstrukce. Jsme pro společné řešení založené na osvědčené platformě.

JS: Jaká je časová perspektiva nákupu těchto bojových vozidel pěchoty českou armádou?

DK: Termíny se odvíjejí od ekonomických možností a plánu rozvoje. Česko má dnes dvě brigády - lehkou a těžkou. První je založená na Pandurech a další kolová vozidla modernizujeme a doplníme. Potřebujeme ještě vyměnit polovinu vozidel za moderní.

Potom dojde k modernizací druhé těžké brigády, především pořízení nových bojových vozidel pěchoty. Protože náš rozpočet poroste postupně v dalších letech, peníze pro nákup nástupců BVP-2 budou k dispozici někdy kolem roku 2019 až 2020.

Pak můžeme přemýšlet o podpisu smlouvy a zahájení dodávek. V delší perspektivě musíme vyměnit tanky. Chceme také vyřadit protivzdušné systémy KUB a nahradit je moderními systémy středního dosahu. Ale začínáme s nákupem mobilních radarů protivzdušné obrany.

JS: Jak jsem pochopil, začnete s nákupem deseti radarů protivzdušné obrany a potom rozhodnete o výběru zbraňového systému. Jaký je časový plán těchto nákupů?

DK: Chceme podepsat kontrakt na nákup těchto radarů do poloviny příštího roku. První systémy pak převezmeme na přelomu let 2017 a 2018. Tyto radary musí být schopny integrace s budoucím systémem protivzdušné obrany. Postupně budeme do systému přidávat další části. Takže hledáme řešení, ve kterém radar nebude jen schopen odhalovat cíle, ale rovněž poslouží k navádění raket na cíl. To je teprve první krok.

JS: Polské ministerstvo obrany chce nejnovější systém protivzdušné obrany středního dosahu. Kdy chce Česko podobný systém nakoupit?

DK: Teprve jsme začali seriozní analýzy o dostupných možnostech. Alternativách. Sledujeme, co se děje v Polsku, Německu, jaké jsou plány Slovenska nebo Maďarska. Náš systém musí být kontpatibilní a interoperabilní se sousedními zeměmi. Ale tohle je věc delší budoucnosti.

JS: Z toho, co říkáte, je vidět, že Česko má souvislý, dlouholetý plán nejen pro ozbrojené síly, ale také pro průmysl. To je patrné i pří nákupu výstroje a výzbroje za bezmála 45 milionů euro. Značná část je kontrakt na nákup 2600 pušek CZ 805 BREN. Znamená to, že zbraň poputuje také k záložním jednotkám?

DK: Nové Breny zamíří k vojákům v činné službě i aktivní záloze. Potřebujeme pro ně více pušek kompatibilní se standardem NATO, proto jsme nakoupili další várku zbraní. Naše staré “české Kalašnikovy” se přesunou především do mobilizačních záloh. Část získají Kurdové, protože tento kalibr je u nich stále velmi populární. Pro nás je to stará zbraň, proto bude postupně vyřazována až do úplného stažení. Platí to i pro další sovětské zbraně.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rychlost a útok: Polská armáda hledá nástupce BVP-1

Podobně jako Armáda ČR, také polská armáda již několik let vyhlíží nástupce letitých bojových ...

REPORTÁŽ: Vojenská výstava MSPO 2015 v Polsku

V polských Kielcich včera odstartovala každoroční mezinárodní výstava vojenské techniky MSPO 2015 ...

Bitevní vrtulník AH-1Z Viper pro Českou republiku a Polsko

Na Dnech NATO americká firma Bell Helicopter představila simulátor vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y ...

Konec Su-22 a MiG-29: 80 nových letadel pro Polsko

Polské letectvo řeší aktuální nedostatek moderních bojových letadel. V novém desetiletí Polsko musí ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  14:42 18.07.2016

  Na scénu přichází společnost Zetor Engineering s BVP Vlčák (IFV Wolfdog):
  http://palba.cz/viewtopic.php?...

  Na scénu přichází společnost Zetor Engineering s BVP Vlčák (IFV Wolfdog):
  http://palba.cz/viewtopic.php?...

 • maria
  04:14 07.04.2016

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other documents.
  Contact us:………… www.documentslink.com...
  Apply for real register Passport, Visa, Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc. for sell. Passport,citizenship,ID cards,driver license,diplomas,degrees,certificates service available. Tourist and business visa services available to residents of all 50 states and all nationalities Worldwide. We are unique producers of Authentic High Quality passports, Real Genuine Data Base Registered and unregistered Passports and other Citizenship documents.We can guarantee you a new Identity starting from a clean new genuine Birth Certificate, ID card, Driver’s License,Passports, Social security card with SSN, credit files, and credit cards, school diplomas, school degrees all in an entirely new name issued and registered in the government database system. We use high quality equipment and materials to produce authentic and counterfeit documents.All secret features of real passports are carefully duplicated for our Registered and unregistered documents. We are unique producer of quality false and Real documents.We offer only original high-quality Registered and unregistered passports,driver´s licenses,ID cards,stamps,Visa, School Diplomas and other products for a number of countries like:USA,Australia, Belgium,Brazil,Canada,Italian,Finland,France,Germany,Israel,Mexico, Netherlands,South Africa,Spain,United Kingdom, etc.

  CONTACT OUR SUPPORTERS
  Website>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Contact us on>>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support>>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Call us on>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  whatsapp number>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  SKYPE:……………… linkupdocuments

  ORDER ANY UNIVERSAL DOCUMENTS YOUR OF NEED
  PASSPORTS
  ID card
  Social security card
  Drivers Licenses
  Canada Cards
  United States Cards
  Student Cards
  International Cards
  Private Cards
  Adoption Certificates
  Baptism Certificates
  Birth Certificates
  Death Certificates
  Divorce Certificates
  Marriage Certificates
  Custom Certificates
  High School Diplomas
  G.E.D. Diplomas
  Home School Diplomas
  College Degrees
  University Degrees
  Trade Skill Certificates
  Validate SSN Number
  US green cards
  Counterfeit dollars/euro
  Spy Products
  Voice Changers
  Listening Devices
  Invisible Ink
  DMV Record Inquiry
  Background Check
  Investigate Anyone
  Registered and unregistered passport of all countries. Visas, biometric passport, degrees, drivers license,I.D cards.Training certificates M GCSE, A-levels,High School Diploma Certificates,GMAT,MCAT,and LSAT Examination Certificates,Novelty Birth, Marriage and Death Certificates Novelty Passports and New Identity Packages,Replicated,Real Degrees/Diplomas from most post-secondary institutions from around the world (we have over 3000 templates on file) all designed to look 100% identical to the original.Custom Printing (if we do not already have the template on file – simply email us a copy and we can make any alterations/modifications as per your directions).second, citizenship, identity, identification, documents, diplomatic,nationality, how to, where to, get, obtain, buy, purchase, make,build a passport, id British, Honduras, UK, USA, us Canada, Canadian, foreign, visa, Swiss, card, ids, document

  BUY REAL DOCUMENTS
  our contacts include ex private investigators, consulates, high ranking government personnel's and experienced seasoned experts, we have solid connections with higher personnel's on all areas of real register documents and passport change in these Countries who are linked to the passport agency in each of these countries and with the help of their connections, all our clients demanding any citizenship document or passport from any countries are 100% assured as well as guaranteed of receiving very high quality real genuine registered documents that can never be identified as fake!! Not even an expertise custom official or machine can ever dictate the document as fake since the document is no different from Real government issued! All our real genuine data base Registered citizenship documents have your personal data registered in the data base system and 100% machine readable. Feel free to get the additional detailed information about our services. Sincerely hope to find a way to cooperate with you. If any of these products interest you, please feel free to contact us. We will give you our best price upon receival of your detailed inquiry.
  SKYPE:…………………. linkupdocuments
  Skrýt celý příspěvek

 • maria
  04:12 07.04.2016

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ďalších dokumentov.
  Kontaktujte nás: ............ www.documentslink.com...
  Žiadať o skutočnej registrov cestovných dokladov, víz, vodičský preukaz, preukazy totožnosti, sobášne listy, diplomy atď na predaj. Pas, občianstvo, preukazy totožnosti, vodičský preukaz, diplomy, tituly, certifikáty služba. Turistické a obchodné vízovej služby sú k dispozícii pre obyvateľov zo všetkých 50 štátov a všetkých národností po celom svete. Sme jedinečné výrobcovia notárskych pasov vysoko kvalitné, ozajstné nefalšované dátová základňa registrovaných aj neregistrovaných cestovné pasy a iné občianstvo documents.We vám zaručí novej identity počnúc čisté nové originálne rodný list, občiansky preukaz, vodičský preukaz, pasy, sociálne zabezpečenie kariet s SSN, úverové súbory a kreditných kariet, školských diplomov, školských stupňov všetko v úplne novým názvom vydané a evidované v databázovom systéme vlády. Používame kvalitné vybavenie a materiály na výrobu autentickej a falšovaných documents.All tajné znaky reálnych pasov sú starostlivo duplicitné pre našich registrovaných a neregistrovaných dokumentov. Sme jedinečná výrobca kvalitných falošné a nehnuteľný documents.We ponúkajú iba originálne kvalitné registrovaných a neregistrovaných pasy, vodiča, preukazy, preukazy, pečiatky, Visa, Školské Diplomy a ďalšie produkty pre rad krajín, ako je: USA, Austrálii , Belgicko, Brazília, Kanada, talianska, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Izrael, Mexiko, Holandsko, Južná Afrika, Španielsko, Veľká Británia, atď.

  Kontaktujte našu podporovatelia
  Webové stránky >>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Kontaktujte nás na >>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support >>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Zavolajte nám na >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  WhatsApp číslo >>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  Skype: .................. linkupdocuments

  Objednať nejaké UNIVERSAL dokumentáciu, vaše potreby
  PASY
  občiansky preukaz
  Sociálne zabezpečenie karty
  vodičské preukazy
  Kanada karty
  Spojené štáty karty
  študent Cards
  medzinárodná karty
  súkromné karty
  prijatie Certifikáty
  krst Certifikáty
  rodné listy
  úmrtné listy
  rozvod Certifikáty
  sobášne listy
  vlastné certifikáty
  High School Diplomy
  G.E.D. diplomy
  Home Školské Diplomy
  college Stupne
  vysokoškolským vzdelaním
  Obchod Zručnosť Certifikáty
  Overenie SSN číslo
  USA zelenej karty
  Falšované dolárov / euro
  špionážne produkty
  hlasové meniče
  odpočúvacie zariadenie
  Invisible Ink
  DMV Record Dopyt
  kontrola pozadia
  vyšetrovať Ktokoľvek
  Registrované a neregistrované pas zo všetkých krajín. Víza, biometrický pas, stupňa, vodičský preukaz, číslo cards.Training certifikáty M GCSE, A-levels, maturitu certifikáty, GMAT, MCAT, a LSAT skúšobné certifikáty, novosť narodenia, sobášnych a úmrtných listov Novinka pasy a nová identita Balíky, replikované, Real ° / Diplomy z väčšiny post-druhotné inštitúcie z celého sveta (máme viac ako 3000 šablón v súbore) navrhnuté tak, aby vyzerať 100% identická s original.Custom tlač (ak už nemáte šablónu na súboru - jednoducho napíšte nám kópiu a môžeme vykonávať žiadne zmeny / úpravy podľa vašich smeroch) .second, občianstvo, identita, identifikácia, dokumenty, diplomatických, národnosť, ako, kde, dostanete získať, nakupujú, nákupu, vyrobiť, vybudovať cestovný pas, id britský, Honduras, Veľká Británia, USA, us Canada, Canadian, zahraničné, víza, švajčiarsky, karty, id, dokument

  Predaj pravých DOKUMENTY
  naše kontakty zahŕňajú ex súkromných detektívov, konzuláty, vysoko postavený vládny personálne a skúsenému skúsených odborníkov, máme pevné spojenie s vyššími personálnymi o všetkých oblastiach real evidenčných dokladov a zmeny pasovej v týchto krajinách, ktoré sú spojené s pasovou agentúry v každej z týchto krajín a pomocou ich spojenie, všetci naši klienti náročné akékoľvek občianstvo preukazu alebo pasu zo všetkých krajín so 100% istotu, rovnako ako zaručená prijímanie veľmi vysokej kvality v reálnom skutočné registrovaných dokumentov, ktoré nemôžu byť nikdy identifikované ako falošný !! Ani odbornosť zvyk úradníka alebo stroj môže niekedy diktovať dokument ako falošný, pretože dokument sa nijako nelíši od skutočných vláda vydala! Všetky naše skutočná originálne Databáza Registrovaní občianstvo dokumenty majú svoje osobné údaje uložené v databáze systému a 100% strojovo čitateľné. Neváhajte a získať ďalšie podrobné informácie o našich službách. Úprimne dúfam, že nájsť spôsob, ako spolupracovať s vami. Ak sa niektorý z týchto produktov vás zaujímajú, neváhajte nás kontaktovať. Dáme vám naše najlepšiu cenu na receival svojho podrobného skúmania.
  SKYPE: ...................... linkupdocuments
  Skrýt celý příspěvek

 • maria
  04:12 07.04.2016

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ďalších dokumentov.
  Kontaktujte nás: ............ www.documentslink.com...
  Žiadať o skutočnej registrov cestovných dokladov, víz, vodičský preukaz, preukazy totožnosti, sobášne listy, diplomy atď na predaj. Pas, občianstvo, preukazy totožnosti, vodičský preukaz, diplomy, tituly, certifikáty služba. Turistické a obchodné vízovej služby sú k dispozícii pre obyvateľov zo všetkých 50 štátov a všetkých národností po celom svete. Sme jedinečné výrobcovia notárskych pasov vysoko kvalitné, ozajstné nefalšované dátová základňa registrovaných aj neregistrovaných cestovné pasy a iné občianstvo documents.We vám zaručí novej identity počnúc čisté nové originálne rodný list, občiansky preukaz, vodičský preukaz, pasy, sociálne zabezpečenie kariet s SSN, úverové súbory a kreditných kariet, školských diplomov, školských stupňov všetko v úplne novým názvom vydané a evidované v databázovom systéme vlády. Používame kvalitné vybavenie a materiály na výrobu autentickej a falšovaných documents.All tajné znaky reálnych pasov sú starostlivo duplicitné pre našich registrovaných a neregistrovaných dokumentov. Sme jedinečná výrobca kvalitných falošné a nehnuteľný documents.We ponúkajú iba originálne kvalitné registrovaných a neregistrovaných pasy, vodiča, preukazy, preukazy, pečiatky, Visa, Školské Diplomy a ďalšie produkty pre rad krajín, ako je: USA, Austrálii , Belgicko, Brazília, Kanada, talianska, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Izrael, Mexiko, Holandsko, Južná Afrika, Španielsko, Veľká Británia, atď.

  Kontaktujte našu podporovatelia
  Webové stránky >>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Kontaktujte nás na >>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support >>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Zavolajte nám na >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  WhatsApp číslo >>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  Skype: .................. linkupdocuments

  Objednať nejaké UNIVERSAL dokumentáciu, vaše potreby
  PASY
  občiansky preukaz
  Sociálne zabezpečenie karty
  vodičské preukazy
  Kanada karty
  Spojené štáty karty
  študent Cards
  medzinárodná karty
  súkromné karty
  prijatie Certifikáty
  krst Certifikáty
  rodné listy
  úmrtné listy
  rozvod Certifikáty
  sobášne listy
  vlastné certifikáty
  High School Diplomy
  G.E.D. diplomy
  Home Školské Diplomy
  college Stupne
  vysokoškolským vzdelaním
  Obchod Zručnosť Certifikáty
  Overenie SSN číslo
  USA zelenej karty
  Falšované dolárov / euro
  špionážne produkty
  hlasové meniče
  odpočúvacie zariadenie
  Invisible Ink
  DMV Record Dopyt
  kontrola pozadia
  vyšetrovať Ktokoľvek
  Registrované a neregistrované pas zo všetkých krajín. Víza, biometrický pas, stupňa, vodičský preukaz, číslo cards.Training certifikáty M GCSE, A-levels, maturitu certifikáty, GMAT, MCAT, a LSAT skúšobné certifikáty, novosť narodenia, sobášnych a úmrtných listov Novinka pasy a nová identita Balíky, replikované, Real ° / Diplomy z väčšiny post-druhotné inštitúcie z celého sveta (máme viac ako 3000 šablón v súbore) navrhnuté tak, aby vyzerať 100% identická s original.Custom tlač (ak už nemáte šablónu na súboru - jednoducho napíšte nám kópiu a môžeme vykonávať žiadne zmeny / úpravy podľa vašich smeroch) .second, občianstvo, identita, identifikácia, dokumenty, diplomatických, národnosť, ako, kde, dostanete získať, nakupujú, nákupu, vyrobiť, vybudovať cestovný pas, id britský, Honduras, Veľká Británia, USA, us Canada, Canadian, zahraničné, víza, švajčiarsky, karty, id, dokument

  Predaj pravých DOKUMENTY
  naše kontakty zahŕňajú ex súkromných detektívov, konzuláty, vysoko postavený vládny personálne a skúsenému skúsených odborníkov, máme pevné spojenie s vyššími personálnymi o všetkých oblastiach real evidenčných dokladov a zmeny pasovej v týchto krajinách, ktoré sú spojené s pasovou agentúry v každej z týchto krajín a pomocou ich spojenie, všetci naši klienti náročné akékoľvek občianstvo preukazu alebo pasu zo všetkých krajín so 100% istotu, rovnako ako zaručená prijímanie veľmi vysokej kvality v reálnom skutočné registrovaných dokumentov, ktoré nemôžu byť nikdy identifikované ako falošný !! Ani odbornosť zvyk úradníka alebo stroj môže niekedy diktovať dokument ako falošný, pretože dokument sa nijako nelíši od skutočných vláda vydala! Všetky naše skutočná originálne Databáza Registrovaní občianstvo dokumenty majú svoje osobné údaje uložené v databáze systému a 100% strojovo čitateľné. Neváhajte a získať ďalšie podrobné informácie o našich službách. Úprimne dúfam, že nájsť spôsob, ako spolupracovať s vami. Ak sa niektorý z týchto produktov vás zaujímajú, neváhajte nás kontaktovať. Dáme vám naše najlepšiu cenu na receival svojho podrobného skúmania.
  SKYPE: ...................... linkupdocuments
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  18:21 21.11.2015

  KOLT
  Kvantitativní uvolňování, kdy FED nakupuje státní dluhopisy a v poslední době vytváří podmínky pro nakupování US dluhopisů jinými na rozpočtu závislými institucemi není nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Kvantitativní uvolňování, kdy FED nakupuje státní dluhopisy a v poslední době vytváří podmínky pro nakupování US dluhopisů jinými na rozpočtu závislými institucemi není nic jiného než vytváření další bubliny. V podstatě si půjčují mezi sebou vládní instituce a FEDu běží rotačky na plné pecky. Jak dlouho myslíte, že to bude fungovat ? Přesně do okamžiku, než svět přestane brát USD jako rezervní měnu. Pak to bude hyperinflace rychlostí blesku. Více se k tomu nebudu vyjadřovat, neb tento server a toto vlákno bychom směřovali do jiného směru.

  KOLT,Nesher
  Koukám se na věci z jiného úhlu. Zatímco US s podporou Saudů se snaží rozložit ekonomiku Německa, finančníci ovládající německé hospodářství vidí v uprchlické vlně příležitost pro snížení nákladů na pracovní sílu v EU a zvýšení výnosů těchto lidí. Proto defakto ekonomický útok na Německo Angela Merkel nazvala "výzvou". Je otázkou času než si to němečtí občané uvědomí a zvolí si jiné politiky. Stejně tak je otázkou času, kdy se EU změní neboť stávající stav je neudržitelný.

  Co se týká Northstreamu a ukončení jaderných zdrojů v Německu, je to čistý ekonomický kalkul pana Schrodera a Putina. Plán na odstavení jaderný zdrojů byl znám dlouhou dobu. Jaderné elektrárny měly být nahrazeny paroplynem právě z Northstreamu. Spouštěcím mechanizmem byla Fukušima, lidé to chtěli sami. Byť tento plán byl starý léta. Pan Schroder se posléze stal předsedou představenstva Gazprom Europe. A paroplynové elektrárny dostaly v cenové bitvě následně na frak od uhlených zdrojů. Neboť v té době nastal velký boom frakování s následným světovým poklesem cen uhlí.

  Pokud Německo začna hrát svou politiku a nebude vazala US a pokud v Německu budou vládnout lidé prosazující názory občanů nikoliv finančníků, tak je to dobrá cesta.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:32 21.11.2015

  V podstatě souhlacím s Cejkisem.
  Akorát bych ještě zdůraznil, že současné Německo jedná pokřiveně a proti zájmu svých občanů, kteří to i dávají hlasitě najevo. Že to nemáme v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V podstatě souhlacím s Cejkisem.
  Akorát bych ještě zdůraznil, že současné Německo jedná pokřiveně a proti zájmu svých občanů, kteří to i dávají hlasitě najevo. Že to nemáme v médiích je věc jiná. Je to dáno právě vazalstvím. Nebudu to dále rozvádět, časem se to stejně demaskuje, podobně jako v ostatních případech, které by přišly spoustě lidí před rokem nebo dvěma šílené a neuvěřitelné.

  Silná Evropa a dobré vztahy s Rusy jsou naším i německým zájmem a americkou noční můrou. Z Němců fóbii nemám, pokud zrovna nemají krámy a nechtějí nás vyhladit/poslat za Ural. Teď už jsou jinde. Co se týče rozdílností v dílčích věcech, je to o naší hrdosti a asertivitě. Netvrdím, že se máme stát další spolkovou zemí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:55 20.11.2015

  Cejkis
  Jen z hlavy vám uvedu několik případů kdy Německo jedná proti našim zájmům:
  1) North stream, který si Německo dojednalo s Ruskem bez ohledu na nás a naše sousedy. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis
  Jen z hlavy vám uvedu několik případů kdy Německo jedná proti našim zájmům:
  1) North stream, který si Německo dojednalo s Ruskem bez ohledu na nás a naše sousedy. V případě nutnosti to Rusku umožní vyvíjet nátlak na jeho bývalé satelity aniž by se to dotklo Německa.
  2) Ideologický odklon od jádra, který spustili takřka ze dne na den, bez jakéhokoli konzultace s námi a Polskem a který přímo ohrožuje naši a polskou přenosovou soustavu, což Německo vůbec nezajímá a nijak se to nesnaží řešit posílením své vlastní. Naopak protestuje když za značných nákladů budujeme opatření, která mohou reálně hrozící black-out odvrátit.
  3) Je to hlavně Německo, které v rámci NATO blokuje snahu východního křídla o trvalé rozmístění jednotek NATO v Polsku, Pobaltí a Rumunsku. Tj. jedná proti jednoznačně deklarovaným zájmům svých spojenců.
  4) Jak uvedl Kot, ideologicky motivovaný přístup k migrační krizi, kterou zhoršuje a zároveň vyhrožuje zemím, které s touto politikou nesouhlasí.
  Takže politicky (nikoliv ekonomicky, to není totéž) silné a asertivní Německo je proti zájmům naší země i Evropy jako takové. A právě NATO a americký vliv zatím toto nebezpečí eliminoval. Pokud ovšem zvítězí v USA další Obama nebo přímo nějaký izolacionista, tak Pánbůh s námi. Ohledně Ruska, koukat na Rusko jako na normálního obchodního partnera je nejen krátkozraké, ale i nebezpečné. Rusko má business odjakživa spojené s politickým vlivem, přičemž významný ruský vliv by pro naši zemi byl více než zhoubný.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:17 20.11.2015

  Německo v tuto chvíli prosazuje cokoliv jiného než naše zájmy! Dokonce nám hrozilo odstřižením od oněch vychvalovaných dotací (kéž by!). Ono totiž neprosazuje ani zájmy většiny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Německo v tuto chvíli prosazuje cokoliv jiného než naše zájmy! Dokonce nám hrozilo odstřižením od oněch vychvalovaných dotací (kéž by!). Ono totiž neprosazuje ani zájmy většiny SVÝCH občanů :-( Měl jsem o mamá Merkel lepší mínění :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:14 20.11.2015

  S těmi dluhy USA jste vedle jak ta jedle (s mnohým ostatním taky, ale tam je to aspoň víc o pohledu na věc, tady jde o jasná čísla). Většina dluhu USA je vlastněna, světe div se, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S těmi dluhy USA jste vedle jak ta jedle (s mnohým ostatním taky, ale tam je to aspoň víc o pohledu na věc, tady jde o jasná čísla). Většina dluhu USA je vlastněna, světe div se, subjekty v USA :-) Jsou to dílem investiční fondy (často důchodové!), takže ve výsledku občané USA drží snad až 40 % dluhu USA (ale přesně si to číslo nepamatuju). Výrazným držitelem federálních dluhopisů jsou kupodivu federální organizace :-o A pak pochopitelně banky atd. atp. Celkem to dělá asi 80 % dluhu, ne-li ještě víc. Ze zbytku drží většinu tuším Japonsko. Čína má jednotky procent (onehdá to byla 4 %, nevím, kolik dnes). Tolik čísla. Přiznávám, že nemusí být úplně přesná, moc to nesleduju. Ale pro přibližnou představu to stačí.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:09 20.11.2015

  Nesher

  Silné a emancipované Německo již existuje a je naším největším obchodním partnerem. Kteří daňoví poplatníci v EU dotují Čechům všechny stavby a rekonstrukce ?

  Silné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Silné a emancipované Německo již existuje a je naším největším obchodním partnerem. Kteří daňoví poplatníci v EU dotují Čechům všechny stavby a rekonstrukce ?

  Silné Německo prosazující zájmy svých občanů a nikoliv vybraných finančníků bývalé skupiny IG Farben je zárukou naší bezpečnosti neboť zájmy Čechů jsou identické.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:01 20.11.2015

  Zajímavá debata , nejspíše to hodně z Vás nadzvedlo nicméně i já mám výhrady k fungování EU. Myšlenky na EU armádu vycházejí z předpokladu změny Evropské unie. Změny po které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá debata , nejspíše to hodně z Vás nadzvedlo nicméně i já mám výhrady k fungování EU. Myšlenky na EU armádu vycházejí z předpokladu změny Evropské unie. Změny po které začíná volat čím dál více politiků napříč EU.

  Dále zde doplním druhou myšlenku proč konec NATO.
  NATO jsou Spojené státy, pak dlouho dlouho nic, pak Turecko a nakonec státy v EU.

  Jak už tu upozorňoval premyslcz, tento pakt vznikl jako následek a v dnešní době se NATO hledá.

  Celý problém západní společnosti vidím ve 2 faktech a sice prvním, že pár jedinců a konkrétně je to 11 rodin, vlastní většinu majetku. Samo o sobě to není problémem jako skutečnost, že majitelé většiny majetku se snadno domluví na podpoře konkrétních politiků, kteří posléze dělají, co je od nich žádáno. Už to není demokracie, ale oligarchie. Druhým faktem je, že nejsilnější západní stát je zadlužený tak, že to nikdy nikdo nesplatí. Prezident USA je tak extrémně závislý na největších plátcích daní. Pokud pár firem odejde z uzemí USA, průběžné financování USA je neudržitelné. Tedy prezident USA bude dělat takovou politiku, kterou mu největší plátci daní umožní. Ba co více, je to ještě horší. Kandidáty nominují největší plátci daní. Analogicky, ovšem v mnohem menší míře je to i v ostatních státech. A tak se v Sýrii realizuje politika ConocoPhillips, v Libyi se realizovala politika francouzského Totalu zatímco italský ENI byl proti (ENI měla kontrakty s Kadáfím a tak se Itálie náletů neúčastnila a pouze zpřístupnila základny). Výsledkem je, že NATO prosazuje zájmy amerických plátců daní. Tento fakt, je dlouhodobě pro EU neudržitelný neboť to pro EU generuje zvýšené bezpečnostní riziko.

  Příklad č.1 Ukrajina.
  Přetahování o vliv na Ukrajinu mezi USA+EU a Ruskem mělo jeden cíl a sice základnu v Černém moři. Přes Černé moře vede potenciální cesta neruského zemního plynu pro EU. Černomořská foltila je ruský nástroj pro tuto oblast a garant udržení vlivu. Putin byl zahnán do kouta ze strany USA. Výsledkem je zhoršení bezpečnostího prostředí v EU. Proč ? Rusko není nepřítel pro EU, ale obchodní partner.

  Příklad č.2 Sýrie.
  Proč USA, Saudská arábie, Katar chtějí vyměnit Asada a podporují "opozici" ? Proč Rusko hájí Asada ? Protože, kdo ovládá vládu v Sýrii, ten povoluje či zamítá stavbu plynovodu z oblastí Perského zálivu do EU. Kdo těží v těchto zemích ? Největší plátci daní v USA. Zájem Ruska je zřejmý, udržet si dominantní dodávky plynu do EU.

  Konec příkladů. JInými slovy, USA zneužívá EU pro prosazování zájmů svých největších plátců daní.

  Likvidace největších německých firem americkými neziskovkami je rovněž součástí geopolitického vyjednávání.

  Další má myšlenka směřuje k otázce, jak dlouho bude dolar světovou měnou a kdy se zhroutí pod tíhou dluhů. V součanosti drží největší část dluhu Čína a Číňanům se nevyplatí odstřelit dolar neb by přišli o většinu svých rezerv. Pád západních měn, bude přesně v ten okamžik, kdy největší veřitelé promění dolary za jinou hodnotu. Proto nákupy Číny v zahraničí a investice.

  Z výše uvedeného je patrné, že EU se musí od USA odtrhnout a hájit SVÉ zájmy. Pokud to neučiní, shoří pod tíhou následků US politiky prosazující zájmy několika jedinců.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:32 20.11.2015

  Luky
  To je nesmysl, příliš silné a emancipované Německo je proti našim základním zájmům, i proti zájmům Evropy. Takové Německo je prostě na Evropu moc velké a silné a má (zcela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  To je nesmysl, příliš silné a emancipované Německo je proti našim základním zájmům, i proti zájmům Evropy. Takové Německo je prostě na Evropu moc velké a silné a má (zcela přirozenou) snahu prosazovat své partikulární zájmy na úkor druhých. To už vyvolalo dvě světové války. Takže NATO a americký vliv je náš základní zájem, udrží Rusy venku a Němcům zabrání stát se evropským hegemonem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:17 20.11.2015

  Pro EU jsem kdysi nehlasoval, ani moje žena. Nechtěli jsme nové RVHP. Po vstupu se ukázalo, čeho jsme se obávali...

  S postupnou globalizací jsem si čím dál víc uvědomoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro EU jsem kdysi nehlasoval, ani moje žena. Nechtěli jsme nové RVHP. Po vstupu se ukázalo, čeho jsme se obávali...

  S postupnou globalizací jsem si čím dál víc uvědomoval "vizionářský" význam EU. V současné podobě je to ale příšerné a nic z toho co se děje mě v podstatě nepřekvapuje. To je ale chyba současného nastavení systému a ne vlastní myšlenky EU.

  Evropa nebude nikdy silná, pokud bude nejsilnější stát Německo vazalem USA. Amíci si dobře hlídají, aby jejich případný pád sejmul Němce. Tak je to nastaveno a jakákoli německá snaha o emancipaci je tvrdě trestána. Bude ale toto uspořádání platit donekonečna?

  Možná je současná podoba EU neudržitelná. Byl bych ale raději, kdyby se transformovala bez pádu. Pak by mohl vzniknout demokratický superstát s vlastní profi armádou vedle národních armád. Bylo by to mnohem lepší než NATO. Je zde příliš rozdílných základních zájmů se současným lídrem NATO - USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:30 20.11.2015

  Zánik NATO (mimochodem největší ruský sen) je proti nejzákladnějším zájmům ČR, v podstatě by to v našem geografickém prostoru (mezi Německem a Ruskem) vytvořilo vakuum a umožnilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zánik NATO (mimochodem největší ruský sen) je proti nejzákladnějším zájmům ČR, v podstatě by to v našem geografickém prostoru (mezi Německem a Ruskem) vytvořilo vakuum a umožnilo by to oběma mocnostem snadno se domluvit o osudu států, které leží mezi nimi.
  Základním úkolem NATO je od počátku to samé, tj. držet Rusy venku a Němce dole.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  16:10 20.11.2015

  Protoze uz v roce 1966 tehdejší prezident Charles de Gaulle (asi nejvetsi osobnost co kdy Francie mela a v dnesni politice chybi) zjistil že Francie ztrácí vojenskou nezavislost a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Protoze uz v roce 1966 tehdejší prezident Charles de Gaulle (asi nejvetsi osobnost co kdy Francie mela a v dnesni politice chybi) zjistil že Francie ztrácí vojenskou nezavislost a sebereflexi. Je v lidske povaze a v evrope vseobecne ze zpohodlnela a ztratila sebereflexi v reseni problemů. Jestli je Nato funkcni či ne je věc nazoru a historickych udalosti, ale dle meho není a mělo skončit stejně jako SSSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:58 20.11.2015

  Na mém osobním žebříčku přebujelých, zhoubnému bujení podléhajících a svému účelu už vůbec nesloužících organizací, řadím na první místo OSN, EU a veškeré k EU přisáté organizace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na mém osobním žebříčku přebujelých, zhoubnému bujení podléhajících a svému účelu už vůbec nesloužících organizací, řadím na první místo OSN, EU a veškeré k EU přisáté organizace se k tomuto vrcholu neustále a sveřepě škrábou nahoru. Proč by případní EU armáda měla být funkční, když EU je čím dál větší panoptikum?
  NATO je oproti těmto a podobným organizacím, přes všechny své problémy (zhusta způsobované zase EU členy), účelná instituce.

  Jen blázen by rušil NATO a zakládal jakési EUTO.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  15:06 20.11.2015

  Proc si myslim ze by melo NATO byt rozpusteno ? Nato vzniklo v roce 1949 a byla to odezva na dannou politickou situaci v te dobe. Ale v dnesni dobe jsou ty hodnoty a pozadavky co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proc si myslim ze by melo NATO byt rozpusteno ? Nato vzniklo v roce 1949 a byla to odezva na dannou politickou situaci v te dobe. Ale v dnesni dobe jsou ty hodnoty a pozadavky co by mela vojenska spoluprace znamenat naprosto odlisne. To ze v Pentagonu někdo šoupe figurkami jako za studenné války a má neustále potřebu hledat ve světe nepřítele, tak to nereflektuje potřeby a hodnoty která Evropa potažmo EU má.
  Me jako obcana toho statu zajima co muze udelat armada pro moji chranu a bezpecnost v miste bydliste a meho okoli, a tim opravdu neni Afganistan. Opravdu me zveda ze zidle prohlaseni typu napr. Vybuch exvojenskeho skladu s exvojenskou munici, že to armada hlidat nebude ze na to nema kapacity a ze pak nebude plnit zavazky vuci Nato. Priklad 2 Uprchlicka krize, reseni ochrany hranic a bylo slyset tato frázy s GŠ znovu.
  Moje myšlenka je Evropska obranna organizace, která bude moci byt nasazena vně i vevnitr EU. A to nejsou jenom vojenske veci, ale napriklad problemy s uprchlickou krizi, humanitarni nebo prirodni katastrofou. On potom ukol jako hledani teroristicke skupiny ( vojensky vyzbrojene) vne šengenu by byl s armadou danych ozbrojenych sil a uzavreni hranic, otazka hodin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jezevec
  14:37 20.11.2015

  cejkis: Přiznám se, že mi naskočila husí kůže při pomyšlení, že vytvoříme EU armádu. Ve chvíli kdy komise znovu vytáhla zákon na odzbrojení občanů a i airsoftové zbraně přesunou do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Přiznám se, že mi naskočila husí kůže při pomyšlení, že vytvoříme EU armádu. Ve chvíli kdy komise znovu vytáhla zákon na odzbrojení občanů a i airsoftové zbraně přesunou do skupinu C by za chvíli byla EU schopna odzbrojit i armádu. A nevím proč by se NATO mělo rozpadnout. Případný odchod nebo vyloučení Turecka by bolelo, ale na kolapsby to nebylo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:52 20.11.2015

  cejkis: to je dost kuriózní myšlenka, že se rozpadne organizace NATO a nahradí ji jakási EU army. Evropa se nedokáže na ničem shodnout, zatímco NATO je nejfunkčnější pakt v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: to je dost kuriózní myšlenka, že se rozpadne organizace NATO a nahradí ji jakási EU army. Evropa se nedokáže na ničem shodnout, zatímco NATO je nejfunkčnější pakt v historii. Poslední zvěsti o krájení Schengenu dávají jakékoliv dlouhodobější stabilitě v rámci EU pořádnou ránu. Šance je vyzbrojit se sami (viz. příklad maličkého Izraele) a nekapitulovat při prvním ohrožení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:20 19.11.2015

  Po tom, co letos predvadi politici ze zapadnich statu EU, bych se divil, kdyby tenhle pojizdnej bordel vydrzel dalsi dva roky. A EU armada? Blaznis?? Dat tem silencum jeste do ruk ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po tom, co letos predvadi politici ze zapadnich statu EU, bych se divil, kdyby tenhle pojizdnej bordel vydrzel dalsi dva roky. A EU armada? Blaznis?? Dat tem silencum jeste do ruk armadu, tak fakt zacnu doufat, ze nas osvobodi Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:10 19.11.2015

  Nevím, zda si to uvědomujete, ale Islámský stát je placen Saudskou arábií, Katarem a Tureckem. Očekávám, že se NATO rozpadne a EU bude nucena hrát aktivnější roli ve své ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, zda si to uvědomujete, ale Islámský stát je placen Saudskou arábií, Katarem a Tureckem. Očekávám, že se NATO rozpadne a EU bude nucena hrát aktivnější roli ve své obraně.

  Prohlášení, že ČR něco nepotřebuje jsou kecy. ČR musí zapadnout do EU armády jako ozubené kolo. Státy EU by měly přednostně nakupovat zbraně z EU i za cenu toho, že nejsou nejlepší. Státy EU by měly mít společný vývoj a posléze licenční výrobu napříč EU. Tolik budocnost EU.

  Co se týká PVO, tak kromě příspěvku do EU armády je nutné mít technologii zabraňující nárazu UL s výbušninami či chemikáliemi do chemiček, rafinérií, zdrojů vody a elektráren. Představa nárazu UL do tanků s propanem je přímo děsivá a otrávení Želivky ještě větší....
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  15:29 19.11.2015

  Je to jako ve všem o prvotních požadavcích.
  Já jsme přesvědčen, že jako nehraniční stát EU a NATO nepotřebujem PVO, která bude mít schopnost zasáhnout v 12 km letadlo v rychlosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to jako ve všem o prvotních požadavcích.
  Já jsme přesvědčen, že jako nehraniční stát EU a NATO nepotřebujem PVO, která bude mít schopnost zasáhnout v 12 km letadlo v rychlosti 1,6 mach.
  Ale souhlasím s tím, že by to chtělo nad RBS ještě jeden level.
  Osobně bych to koncipoval tak, jako je koncipovaná protiraketová ochrana.
  Moskva ji má špičkovou, Kaluga asi už ne.
  Takže mít schopnost bránit část území proti přímému útoku vzduch země ano, Pokrývat deštníkem celý stát ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  15:20 19.11.2015

  HonzaH:

  Pozemní AMRAAM,tedy vlastně AMRSAM :), je údajně dost drahý. S ohledem, že máme ve skladech těch AMRAAMů pro letectvo pouze 24 (sic!) a s ohledem na dobu, kdy budeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH:

  Pozemní AMRAAM,tedy vlastně AMRSAM :), je údajně dost drahý. S ohledem, že máme ve skladech těch AMRAAMů pro letectvo pouze 24 (sic!) a s ohledem na dobu, kdy budeme (snad) PVO modernizovat, bylo by možné uvažovat o zavedení stejných (popř. snadno a relativně levně konvertovatelných) raket středního dosahu pro letectvo i pro PVO. Pokud vím, tak taková řešení existují a jde jen o to nalézt něco použitelné pro JAS-39 Gripen (jeho případný následovník bude v tom čase ještě hudbou daleké budoucnosti). V tomto přístupu vidím velkou budoucnost pro armádu naší velikosti a daných zdrojů. Narovinu ale říkám, že této problematice moc nerozumím a tak si to rád někým informovaným nechám vysvětlit (nemám tedy na mysli Frantu "Jásimyslímtohle a snímotomto" Flintu...)...
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  14:48 19.11.2015

  Tonotime: O možnostech 3D tiskáren jsem se tu už jednou rozepisoval (http://www.armadninoviny.cz/tr... takže se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime: O možnostech 3D tiskáren jsem se tu už jednou rozepisoval (http://www.armadninoviny.cz/tr... takže se nebudu opakovat. Určitě 3D tisk čeká velká budoucnost, ale zatím si myslím, že je to technologie dost přeceňovaná.

  Jinak jsem rád, že se někdo zmínil na náhradě KUBů. Opravdu to vypadalo, že budou vyřazeny bez náhrady, i když pár zmíněk jsem o jejich nahrazení také našel. Zmiňoval se při tom např. izraelský Spider MR nebo také norský NASAMS. Ten používá střely AMRAAM. Střely pro Spider asi budou výrazně levnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:34 19.11.2015

  nemám proti tomu nic. Nelze to ale vykládat, jako důvod aby si poláci sedli na zadek.
  Izrealci vezmou zbraň odkudkoli (ruská, německá, britská, US) a "dobastlí" tam svoji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nemám proti tomu nic. Nelze to ale vykládat, jako důvod aby si poláci sedli na zadek.
  Izrealci vezmou zbraň odkudkoli (ruská, německá, britská, US) a "dobastlí" tam svoji technologii a zvýší tím pro své potřeby schopnosti zbraně. Tam je jakási přidaná hodnota, je to pochopitelné a můžou s tím dělat kšefty
  V případě Mi 24 my, slováci ani maďaři nemáme co nabídnout kromě poskládání jinde nakoupených dílů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:18 19.11.2015

  Matesaax: Pokud Maďaři investovali do buldozerů, náklaďáků a další týlové techniky, tak už chápu, že se jim podařilo plot vybudovat rekordně brzo a ve vysoké kvalitě. Na rozdíl od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Matesaax: Pokud Maďaři investovali do buldozerů, náklaďáků a další týlové techniky, tak už chápu, že se jim podařilo plot vybudovat rekordně brzo a ve vysoké kvalitě. Na rozdíl od vás a cejkise si nemyslím, že se mají kupovat jen zbraňové systémy, zatímco týl není potřeba. Kvalitní armáda se pozná právě podle výborně zorganizovaného týlu či logistiky.
  kazd: nepochopil jsem, co máte proti modernizaci techniky "závislé" na US materiálu. To je spíš ve prospěch kvality věci. Situaci, kdy nešlo L-159 vyvážet na třetí trhy zavinil špatný odhad vyrobeného počtu letadel.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  14:15 19.11.2015

  Osobně si myslím, že chybou Polska je to, že se poněkud prvoplánově zaměřuje na obranu proti možnému útoku Ruska. což o to, vzhledem k současnému dění na Ukrajině to chápu. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že chybou Polska je to, že se poněkud prvoplánově zaměřuje na obranu proti možnému útoku Ruska. což o to, vzhledem k současnému dění na Ukrajině to chápu. Ale 40timilionové Polsko vydávající 2%HDP se nemůže rovnat 140ti milionovému Rusku vydávající na obranu 4%HDP.
  Polský přístup chápu tak, že Polákům došla trpělivost s ostatními státy V4, které po dlouhé roky dávaly na obranu jen minimum a chtěly za to maximum. A ona "introvertnost" nebyla vždy jen polským specifikem.
  A co se týče BVP. Osobně nepředpokládám, že by se v dohledné době objevila nějaká konstrukce, která by byla nějak výrazně lepší než ty typy, které jsou reálně k dispozici - tedy ASCOD, CV-90 (nepředpokládám nákup německých PUM, které jsou nejdražším BVP či "přebytečných" amerických M2) . Nějaké hledání ideálního BVP je podle mne nesmysl. Jednotlivé státy by proto spíše měly definovat, kolik kusů by chtěly a především kolik na to mohou vynaložit peněz
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  13:45 19.11.2015

  Pro Kazd: Na té modernizaci Mi-24 se reálně pracovalo. I proto se v rámci deblokace brali Mi-35 ve výbavě jak přicházela Mi-24V . Poláci od toho chtěli šíleně moc a nakonec tuším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Kazd: Na té modernizaci Mi-24 se reálně pracovalo. I proto se v rámci deblokace brali Mi-35 ve výbavě jak přicházela Mi-24V . Poláci od toho chtěli šíleně moc a nakonec tuším definitivně to skutečně uvázlo na těch Ah-1 a hlavně si myslím na penězích a to byl hlavní důvod u všech čtyř zemí V4. Do L-39/59/159 se za pomoci amerických a izraelsých firem zastavovalo i dost moderní vybavení a právě jsme si byli všichni vědomi, že zástavba zbrojních systémů do vrtulníku by byla mnohem náročnější. Vibrace, neznalost. Nakonec jedním z důležitých faktorů proč si myslím, že se úspěšně dotáhla modernizace Mi-171 byla i skutečnost, že se to nedělalo za zády Moskvy ale ve spolupráci s Milem a byli tady i rusové z Milovy konstrukční kanceláře. Kdo víc těmhle mašinám může rozumět než oni.
  Škoda, neboť si myslím, že pokud by se dalo do Mi-24 podobné vybavení jako do modernizované Mi-171 měl tento typ ještě co nabídnout. A ještě k L-39. Ta má dodnes velmi co nabídnout. Myslíte, že by jinak PENTA jen tak cpala peníze do NG. Oni si to umí velmi dobře spočítat.
  Polskou armádu bych nepodceňoval, ale ani nepřeceňoval. Jak tady píše Jura99. Vezměte počty techniky české armády čtyři krát a najednou zjistíte, že na tom česká armáda zase tak špatně není. Vyjde vám téměř 100tisícová armáda kde velké množství jejích příslušníků má bojové zkušenosti, vyzbrojená 500 pandury,120 modernizovaných tanků, 500 Iveco, 48 Gripenů přez 100 L-159 a mohl bych jít mnohem dál. Lehká brigáda je myslím slušně vyzbrojena a i překonané BVP 2 je mnohem platnější v současné době než BVP 1 polské armády.
  Už dávno neplatí, že bychom vysílali jen nemocnice a chemiky. Naopak. Až na pár doktorů sestřiček v Kábulu jsou to většinou speciální a bojové jednotky a bojově je nasazeno i letectvo.
  Já tu kritiku do polských řad nemyslím ve zlém, mít vedle sebe takového silného spojence je dobře, ale někdy si myslím, že jejich modernizace je víc na papíře a utápí se peníze v nesmyslných projektech. Přeju Polsku silnou armádu ale mám trochu strach, že na to finančně nemají a dopadnou jak řekové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  12:35 19.11.2015

  Ohledně náhrady systému KUB je to potěšující info,přece jen trubka na trojnožce není úplně ideální prostředek PVO.Myslím však,že po roce 2020 už nebude mít valný smysl modernizovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně náhrady systému KUB je to potěšující info,přece jen trubka na trojnožce není úplně ideální prostředek PVO.Myslím však,že po roce 2020 už nebude mít valný smysl modernizovat obstarožní KUB,napadá mě např. izraelský SPYDER.
  Ta společná modernizace MI-24 před lety ztroskotala myslím na tom,že Polsko dostalo nabídku na americké vrtulníky myslím AH-1..či dokonce možnost je vyrábět,jaká je realita dnes všichni víme.
  Pěkně to napsal Cejkis,Polsko opravdu dává přednost investicím do bojové části,kdežto u nás,Slovensku a Madarsku má přednost vše ostatní.Vzpomínám před pár lety na airshow v Kecskemetu měla madarská armáda vystavenou pozemní techniku.Velké množství novotou vonících nákladních aut,sanitek,buldozerů,cisteren,dodávek a úplně na konci jako jediná bojová technika obstarožní T-72 a transporter BTR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:42 19.11.2015

  Jecchus:
  Na IDETu nabízeli PVO systémy i Číňané (asi vědí proč to dělají), případně pár let zpátky představila RETIA a MBDA modernizaci KUBů (rakety Aspide 2000 atd.) - podvozek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus:
  Na IDETu nabízeli PVO systémy i Číňané (asi vědí proč to dělají), případně pár let zpátky představila RETIA a MBDA modernizaci KUBů (rakety Aspide 2000 atd.) - podvozek se může změnit, ale je to zajmavá možnost.
  Celkově je dost pravděpodobná spolupráce s Izraelem
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  11:17 19.11.2015

  Trochu to v tom rozhovoru (i v diskuzi) zapadlo, ale já jsem zde poprvé zaznamenal nějaké stanovisko nějakého oficiálního činitele, co v AČR s PVO v době "postKUBovské":

  "Chceme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu to v tom rozhovoru (i v diskuzi) zapadlo, ale já jsem zde poprvé zaznamenal nějaké stanovisko nějakého oficiálního činitele, co v AČR s PVO v době "postKUBovské":

  "Chceme také vyřadit protivzdušné systémy KUB a nahradit je moderními systémy středního dosahu. Ale začínáme s nákupem mobilních radarů protivzdušné obrany .....Tyto radary musí být schopny integrace s budoucím systémem protivzdušné obrany. Postupně budeme do systému přidávat další části. Takže hledáme řešení, ve kterém radar nebude jen schopen odhalovat cíle, ale rovněž poslouží k navádění raket na cíl. To je teprve první krok."

  Máte prosím někdo relevantní představu (ne vlhké sny), co by mohlo přicházet v úvahu?

  Doteď se všichni tvářili (resp. já jsem to tak vnímal), že po KUBech bude jen taková pseudoPVO založená na RBS-70.

  Jinak pan státní tajemník moc diplomatický v tom rozhovoru nebyl (teď neřeším, zda-li je kritika Polska oprávněná či nikoli)... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:41 19.11.2015

  OndrejK:

  Si děláte srandu? Co by dostali poláci modernizací Mi24 za kolik a co a za kolik dostali ve svém výběrovém řízení na vrtulníky?
  To že smetli ze stolu modernizaci Mi24 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OndrejK:

  Si děláte srandu? Co by dostali poláci modernizací Mi24 za kolik a co a za kolik dostali ve svém výběrovém řízení na vrtulníky?
  To že smetli ze stolu modernizaci Mi24 byla velmi logická věc.
  Taky moc nerozumím co máte na mysli "zkušeností se zástavbou moderních systémů do L-39/59 a především sofistikované L-159 a i Mi-8/17"

  L39/59 je historie v současnosti nepoužitelná mimo základní výcvik
  L-159 je skládačka z US dílů s plnou a nenahraditelnou závislostí na firmách US zbrojního sektoru
  Mi 8/17 žádnou modernizací na dnešní úrověň techniky neprošli pokud nepočítáte zástavbu WC do prezidentského vrtulníku.
  Mi171 byla modernizována jen a díky přispěni US jak technologickému tak finančnímu.

  Představa, že se koupí díly a systémy v USA, češi si k tomu přirazí marži nabastlí to do starého ruského vraku a poláci za to zaplatí je směšná.
  Už u toho pohledu, že poláci jsou primárně schopni už ty díly koupit v USA levněji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  09:12 19.11.2015

  V čom by mohli krajiny V4, alebo SR a ČR spolupracovať?
  Náklady na armády sú veľké, tlačí sa stále na zvyšovanie rozpočtov, modernizáciu armád, prezbrojenie.
  V súčasnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V čom by mohli krajiny V4, alebo SR a ČR spolupracovať?
  Náklady na armády sú veľké, tlačí sa stále na zvyšovanie rozpočtov, modernizáciu armád, prezbrojenie.
  V súčasnosti narastajú témy na pozemnú inváziu do Sýrie proti ISIL. Vyzval už k tomu aj kandidát na prezidenta v USA Jeb Busch. Ak sa hovorilo o invázii Francúzov do Sýrie písal som už, že by to bola drahá záležitosť. Nevedno ako dlho by tam ich jednotky museli ostať. Iba náklady na druhu inváziu do Iraku vyčíslili v USA na bilión $. Takto nejde bojovať.
  Dosť sa zamlčuje, že Grécko sa dostalo do ekonomických problémov aj šialeným zbrojením. Načo sú im teraz tie Abramsy zakúpene po invázii do Iraku, od Nemecka a podobne? Teraz môžu na veľmi dlho zabudnúť na modernizáciu svojej armády.

  Čo tak keby sa spojili v rámci krajiny V4, alebo ČR a SR vo vývoji 3D tlačiarni a drónov pre svoje armády?
  Na webe armadních novín možno nájsť, že USA zavádzajú vojnového do námorníctva 3D tlačiarne. Využitie 3D tlačiarni našimi armádami ma nespočet variácii, využitia.
  Staršie typy 3D tlačiarni by sme mohli podľa vopred zadefinovaného kľúča odovzdať, alebo odpredať neskôr do priemyslu.
  (Podozrievam, že niektoré staršie technológie získali, napríklad Internetové giganty od armády za svoju účasť pri celosvetovom špehovaní a monitorovaní. Sprostredkovala to asi DARPA.)
  Aspoň na takýchto princípoch by sa naše štáty mohli dohodnúť, až nám zase nezmešká svetový rýchlik. A budeme tie technológie draho nakupovať možno aj s Backdoormi. Ak nám ich vôbec dajú.
  - Väčšina znalých ľudí si musí uvedomovať náklady na prevádzku a servis v letectve.
  Tiež by sme sa mohli dohodnúť na spoločnom vývoji bezpilotných lietadiel. Ak nie v rámci V4, tak hoc aj v rámci ČR a SR, či inými. Aj Poliaci v ambicióznych plánov na zbrojenie vzdali nákup bezpilotných lietadiel od USA.
  Na vývoj drónov určite naše štáty majú. Vývoj dronov ide financovať aj s Eurofondov.
  Vývoj drónov robia napríklad v Nemecku, Francúzku spoločne s inými. Sú tiež financované aj pomocou Eurofondov.
  Dróny nepotrebujú nákladnú ľudskú biosféru. Môžu vykonávať manévre s preťažením, ktoré by letci nevydržali. Nemusia niesť zo sebou kyslík, jedlo, wc, nemusíme rátať pri nich s odpočinkom,únavou spánkom ako u letcov a iné .
  V kadečom by mohli predstavovať aj zosilnenie či predĺženú ruku letectva. Nemusíme pri nich brať v ohľad na ľudské straty, záchranu pilotov. Dróny môže navigovať odniekiaľ s bezpečia operátor aj niekoľko naraz. Dróny možno použiť aj na rizikové a sebevražedné misie.
  Akčný rádius a možnosti letectva pomocou drónov riadne vzrastie. Napríklad pošlíme niekde tie Tomahwky, ktoré chcú tak Poliaci draho nakúpiť. Tie rakety sa nám už nevrátia, sú jednoučelové. Drony sa nám ale môžu vrátiť. Drony môžu byť využité ako viackrát použiteľné zbrane dlhého doletu!
  Spomeňte si na tie cirkusy a embargá kvôli raketám dlhého doletu.
  Asi aj tam sú dôvody prečo si kladú v USA veľa podmienok, pri predaji drónov.

  Je možné že naše veľmoci, ktoré si už vyvinuli bezpilotné dróny onedlho budú rôzne zasahovať, aby tie drony prestali vyvíjať ostatné štáty, lebo môžu predstavovať nosiče zabraní dlhého doletu. Preto aj zvláštne vesmírne úspechy Iránu, Izraela pri vypúšťaní rakiet do vesmíru. Nevadí, že väčšina civilných odborníkov o ich úspechov pochybuje. Tie technológie už akože majú a nejde im daľší vývoj alebo takzvanú modernizáciu riadne zakázať, napríklad cez OSN. V tej súvislosti sú zajímavé tvrdenia Severnej Koréy o vypustení rakiet do kozmu s mierovým potrieb.
  Dróny môžu dobre poslúžiť aj na navádzanie naších delostreleckých systémov, ako aj predlženie očí našich pozemných vojsk. Dnes sa používajú vo veľkom nielen prieskum ale aj špionáž. Drony slúžia aj ako bombardéry. Drony môžu strážiť aj naše hranice a podobne variácie.
  Ak by v ČR alebo v SR prepukli teroristické útoky od nejakých diktátorov, extrémistov.
  V súčasnosti je ťažko predstaviteľné, že by naše krajiny napríklad bombardovali ciele v Iraku, Sýrie. Naše štáty nemajú na odvetu, poprípade preventívne útoky do vzdialených území, alebo území obklopené nepriateľskými zónami. S drónmi by už tie rozšírene možnosti našich armád boli!

  Treba si uvedomiť, že dokonca aj Poliaci vzdali nákup dronov. Napríklad USA si kladú podmienky, že drony bez ich súhlasu nevzlietnu. Ide tu asi najviac o zabezpečenie tajomstva šifrovania a prenosu dát medzi operátorom a navádzaním drona. Alebo šifrovaný prenos s bojiska, prieskumu, špionáže.
  Nejdem unavovať možnostiami využitia drónov.
  Naše štáty a armády majú na vývoj bezpilotných drónov, ako aj 3D tlačiarni.
  Nechápem, že sa dohadujeme o Rosomakov, Scipiov SU-čkách a takmer sa nehovorí o týchto dvoch zásadných technologických smerov.
  3D tlačiarne a drony budú v blízkej budúcnosti zásadne meniť akcieschopnosť a náklady armád vo svete.
  Riadne by sa zvýšili možnosti našich armád, ich akčný rádius, či náklady na prevádzku.
  Mozgy nám nemusia odchádzať do zahraničia, kde sa podieľajú na vývoji zbraní ktoré neskôr draho nakúpime a často aj s backdoormi.
  Tieto technológie ide neskôr výhodne využiť aj v našich ekonomikách a výrobe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:23 19.11.2015

  cejkis: Pokud chcete srovnávat, tak si polskou armádu vydělte číslem 4 a pak srovnávejte s AČR, protože Polsko je 4 větší i lidnatější. Taky asi nebudete srovnávat například ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Pokud chcete srovnávat, tak si polskou armádu vydělte číslem 4 a pak srovnávejte s AČR, protože Polsko je 4 větší i lidnatější. Taky asi nebudete srovnávat například Rakousko se Španělskem. Pak ovšem zjistíte, že síla obou armád je v tomto poměru a není moc velký prostor na nadměrnou kritiku AČR. Ani Poláci se např. v operacích NATO neúčastní svým bojovým letectvem. Z výroků alkoholem zasaženého nevojáka, byť vrchního velitele, nedělejte žádné závěry. Když máte tak rád Švejka, tak asi víte, že i tam se velitel brigády Ritter von Herbert zbláznil. AČR se na mezinárodní obraně zdaleka neúčastní jen službami, to bylo populární před cca 15 lety, dnes se AČR obvykle účastní jednotkami zvláštního určení, kde má slušné reference. (kdy naposledy byla nasazena polní nemocnice?, kdy naposledy chemici?).
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  00:35 19.11.2015

  Musím se tady trochu zastat názoru, že s Polskem se velmi špatně jedná. Vždy tam je brzdou pocit nadřazenosti nad menšími státy V4.

  Ano je pravdou, že Polsko buduje a má velkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím se tady trochu zastat názoru, že s Polskem se velmi špatně jedná. Vždy tam je brzdou pocit nadřazenosti nad menšími státy V4.

  Ano je pravdou, že Polsko buduje a má velkou armádu a dává do ní hodně peněz, ale zatím to nějak není vidět. Nebo se mi některé projekty zdají naprostým mrháním peněz. Na jedné straně kupují moderní střely pro F-16 za astronomické sumy na druhé udržují naprosto nesmyslně Su-22 jehož bojová hodnota je dnes naprosto nulová. Jediný úspěsně dokomčený projekt je Rosomak a nákup Leopardů. Ale ani Rosomak není to co original Patria.
  Polsko chce někdy od některých systémů víc než je reálné, utopí se v tom hromada peněz a výsledek nula.
  Když se plánoval projekt modernizace Mi-24 v rámci V4, měla česká strana na základě zkušeností se zástavbou moderních systémů do L-39/59 a především sofistikované L-159 a i Mi-8/17, vypracován reálně, silami V4, proveditelný projekt modernizace Mi-24. Poláci, jako vedoucí projektu to smetli pohrdavě ze stolu. Oni přece vyrobili tisíce vrtulníků. Z Mi-24 chtěli snad AH-64 a přitom bojovou verzi W-3 s bídou dotáhli do konce a o jejich bojových možnostech docela pochybuji.
  Naopak česká strana své poznatky využila u modernizace Mi-171 a o její kvalitě není potřeba diskutovat.
  Tím nechci říci, že v české armádě je vše ok, ale na druhou stranu tolik kritizované projekty Pandur, L-159, Iveco, Casa, Bren jsou funkční a bojově nasaditelné. A ceny? Neříkám, že je vše ok, ale na druhou stranu nelze to vždy hodnotit tak jednoduše jak to dělá bulvár. On není Pandur jako Pandur asi jako není Rosomak jako Rosomak nebo Octavia a Octavia.
  Když si koupím auto v základní výbavě bude stát polovinu co auto v plné výbavě. Když si k němu zaplatím servis na 5 let cena bude zase někde jinde. U armádních zakázek pak jsou při malosériové výrobě ceny prostě astronomické. To často novináři odmítají přiznat protože by ten jejich senzační článek už nebyl tak senzační. Nechci se ale tady tvářit, že vše správné v české armádě při nákupech.To určitě ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  22:53 18.11.2015

  Lukas: "Problem polega na tym że NIKT nie jest w stanie powiedzieć
  - jakie chce BWP
  - ile chce BWPów
  - kiedy planuje zakup
  - ILE PIENIĘDZY jest przeznaczonych na zakup (na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: "Problem polega na tym że NIKT nie jest w stanie powiedzieć
  - jakie chce BWP
  - ile chce BWPów
  - kiedy planuje zakup
  - ILE PIENIĘDZY jest przeznaczonych na zakup (na projekt opracowania)
  + kto podejmnie sie wspołpracy (przemysł) "

  Touché (y)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:49 18.11.2015

  Myśle że kwestie techniczne nowego BWP to nie jest problem.
  Założenia są wstępne (wiele BWP na etapie "koncepcji" miało pływać )
  Gdyby partnerzy z V4 powiedizeli jasno - że ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myśle że kwestie techniczne nowego BWP to nie jest problem.
  Założenia są wstępne (wiele BWP na etapie "koncepcji" miało pływać )
  Gdyby partnerzy z V4 powiedizeli jasno - że chcą cięzszy BWP to pewnie i nasze wojsko zmieniłoby wymogi (albo dostosowano by projekt)

  Problem polega na tym że NIKT nie jest w stanie powiedzieć
  - jakie chce BWP
  - ile chce BWPów
  - kiedy planuje zakup
  - ILE PIENIĘDZY jest przeznaczonych na zakup (na projekt opracowania)
  + kto podejmnie sie wspołpracy (przemysł)

  To się tyczy Czech, Słowacji, Węgier - Polski też - bo nadal projekt jest bardzo enigmatyczny (i nie spodiewam isę dużego stopnia zaawansowania prac.)
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:17 18.11.2015

  Co je to zase za dalšího kašpárka ?

  Polsko má zákon na 1,9%HDP výdajů na obranu, přesně jak napsal člověk přede mnou, buduje armádu systematicky. Jelikož Švejci budují armádu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co je to zase za dalšího kašpárka ?

  Polsko má zákon na 1,9%HDP výdajů na obranu, přesně jak napsal člověk přede mnou, buduje armádu systematicky. Jelikož Švejci budují armádu stylem kecy kecy a voda teče, tak se Polsku nedivím. Zatímco Polsko staví a modernizuje BOJOVÉ jednotky, Švejci upřednostňují armádní facility služby. Krásně je to vidět na prohlášení velitele švejkoarmády.

  "Proti teroristům je nutné nasadit drony" Pak mu někdo vysvětlil, že žádné bojové drony nemáme. "Proti teroristům můžeme nasadit Gripeny". Pak mu někdo vysvětlil, že nemáme kapacitu, zbraně ani sw pro útoky na pozemní cíle. Posledním hitem jsou chemici a polní nemocnice. Tam už jsou švejci doma u svých facility služeb. Další level může být polní kuchyň.
  Celé výše uvedené se jmenuje smart defence na český způsob..neboli bojové jednotky nepreferujeme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  20:39 18.11.2015

  Ten člověk z ministerstva je poněkud mimo a mluví docela z cesty. Polsko armádu buduje cca 20 let a to vcelku systematicky. Za regionální velmoc se považovat nemusí, ono jí je. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten člověk z ministerstva je poněkud mimo a mluví docela z cesty. Polsko armádu buduje cca 20 let a to vcelku systematicky. Za regionální velmoc se považovat nemusí, ono jí je. Česko, Slovensko a Maďarsko se probudily pět minut po dvanácté a teď chtějí kritizovat Polsko, že s nimi nemluví tak jak by si oni představovali?
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  20:21 18.11.2015

  To Rase : S těmi BVP je problém. Pokud mají být rychlé a plavbyschopné, tak asi nemohou být těžce pancéřované a poskytovat osádce dobrou ochranu. když jste bohatý stát, můžete si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase : S těmi BVP je problém. Pokud mají být rychlé a plavbyschopné, tak asi nemohou být těžce pancéřované a poskytovat osádce dobrou ochranu. když jste bohatý stát, můžete si dovolit tři druhy - těžké, lehké a kolové BVP. Když jste chudí, musíte si vybrat a pravděpodobně vyřadíte lehké rychlé a plovoucí pásové BVP. Těžké BVP může bezpečně spolupracovat s tanky a působit ve městech, zatímco kolové obstará rychlé akce a dlouhé přesuny mimo obce.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:04 18.11.2015

  Rase: nj jenže ten slavný Pandur ještě po těch letech nefunguje. I na Bahnech měl očividně jeden porouchanou věž. Stačí se jen zeptat někoho kdo na nich slouží. Na střelby vyjede 5 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: nj jenže ten slavný Pandur ještě po těch letech nefunguje. I na Bahnech měl očividně jeden porouchanou věž. Stačí se jen zeptat někoho kdo na nich slouží. Na střelby vyjede 5 a střílí dva. Tohle není normální.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:38 18.11.2015

  Lukas:
  Děkuju za objasnění.

  Poláci chtějí od BVP rychlost, vysokou ochranu posádky a hlavně plavbyschopnost. Otázkou je jestli plavbyschopnost potřebují i státy jako je ČR, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  Děkuju za objasnění.

  Poláci chtějí od BVP rychlost, vysokou ochranu posádky a hlavně plavbyschopnost. Otázkou je jestli plavbyschopnost potřebují i státy jako je ČR, Slovensko nebo Maďarsko. V případě Panduru to dost zvýšilo cenu a to je mnohem lehčí než pásák. Má obdobná schopnost cenu i u IFV, které jsou dnes váhou podobné spíš tankům ? Byť by to šlo řešit lehkým strojem který je možno osadit robustním pancéřováním.
  Zaráží mě ale jedna věc. Že zástupci české strany se chovají jako "utrženi ze řetězu" (tuzemských lobistů), a snaží se o poměrně logickou spolupráci se státy V4. Čekal bych že politici rovnou přiklepnou zakázku nějakým lobistům (pokud by zatahal za nitky Excalibur s ASCOD) bez výběrového řízení. Tak jako to bylo v Polsku se Scipiem
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  19:37 18.11.2015

  Věci by určitě prospělo, kdyby se Polsko přestalo autonomně snažit o status regionální velmoci třetího řádu a více se vnímalo jako součást středoevropského bloku V4. Historie nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Věci by určitě prospělo, kdyby se Polsko přestalo autonomně snažit o status regionální velmoci třetího řádu a více se vnímalo jako součást středoevropského bloku V4. Historie nás učí, že sami nic nezmůžeme proti Rusům ani proti Němcům, takže jsme prostě odsouzeni držet při sobě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:03 18.11.2015

  @Pro Rase - jako informacja
  Polska nie mogła oferować Chorwacji i Słowenii Rosomaka. Umowa licencyjna orgraniczała możliwości eksportowe Polski.
  Dopiero porozumienie zawarte w ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Pro Rase - jako informacja
  Polska nie mogła oferować Chorwacji i Słowenii Rosomaka. Umowa licencyjna orgraniczała możliwości eksportowe Polski.
  Dopiero porozumienie zawarte w 2013 roku umożliwia nam nieograniczony dostęp do rynku. (Finowie zgodzili się na zniesienie ograniczeń - bo chcieli dostać prawo do polskich modyfikacji Rosomaka)

  Oczywiscie że w praktyce nie można myśleć o jakis poważniejszych projektach modernizacyjnych. Jest to nierealne gdy kazde państwo ma zupełnie inne plany i terminarze... Sprawę komplikuje też fakt że w każdym z państw "lobbują" inne zachodnie koncerny...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:00 18.11.2015

  CerVus a Jura99:
  Rosomaka bych za úspěch zrovna neoznačoval - prostě existuje. Je to jen Patria AMV osazená italskou věží. Upravenou korbu a jinou věž (vlastní produkce) ukázali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus a Jura99:
  Rosomaka bych za úspěch zrovna neoznačoval - prostě existuje. Je to jen Patria AMV osazená italskou věží. Upravenou korbu a jinou věž (vlastní produkce) ukázali poláci až na letošní výstavě (až u tohoto vozidla bude invence). Pokud vím tak vozidla pro Slovinsko a Chorvatsko, byly právě Patrie (proč si nekoupili Rosomak, který je tak super).
  Polský export zbraní je dost podivný, jelikož jediný úspěch Rosomaka ve světě byl Scipio a i v tomhle případě je museli Slováci oslovit sami.
  Co se týče porovnání ceny s Pandurem, tak korba bez věže je jen lehce vyšší než v případě obdobně osekaného Rosomaku.
  Netvrdím že na tom sme lépe, ale nemáme potřebu být regionální velmocí
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:27 18.11.2015

  CerVus: Polsko má 4x více obyvatel a je 4x větší než ČR. Jeho zbrojní projekty ale zdaleka nekončí úspěchem, kromě Rosomaka je to většinou pokus-omyl. Přesto nebo právě proto se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: Polsko má 4x více obyvatel a je 4x větší než ČR. Jeho zbrojní projekty ale zdaleka nekončí úspěchem, kromě Rosomaka je to většinou pokus-omyl. Přesto nebo právě proto se trochu obávám, že přání společných zbrojních projektů narazí na rozdílné zájmy nebo by se musel jeden podřídit druhému a v podstatě tomu druhém dělat zákazníka (viz. případ Slováků se Scipiem).
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:42 18.11.2015

  Pan náměstek asi bere drogy. Kritizovat Polsko? Co velká zakázka naší armády to problém s přestřelenou cenou, podprůměrnými výkony, zastaralostí a dokončením vývoje kupované zbraně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan náměstek asi bere drogy. Kritizovat Polsko? Co velká zakázka naší armády to problém s přestřelenou cenou, podprůměrnými výkony, zastaralostí a dokončením vývoje kupované zbraně za státní prostředky.
  Se potom nelze divit, že s námi normání země nechtějí mít nic společného, když je naše armáda ovládaná lobbisty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:33 18.11.2015

  Slovíčkaření kolem Sa58:
  český kalašnikov je v textu psán v uvozovkách. Já to chápu tak že Sa58 je československou obdobou kalašnikova, což byl, byť byl konstrukčně odlišný. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovíčkaření kolem Sa58:
  český kalašnikov je v textu psán v uvozovkách. Já to chápu tak že Sa58 je československou obdobou kalašnikova, což byl, byť byl konstrukčně odlišný. V tomhle bych problém neviděl. Autor textu popis zbraně jen zobecnil.
  Přijde mi že chtěl jen poukázat na to, že AČR chce nahradit veškeré zbraně ze sovětské éry (socialistické chcete-li).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:28 18.11.2015

  Wenwt 01 Originál: "Nasze stare, „czeskie Kałasznikowy” (mowa o karabinach vz.58 kalibru 7,62x39mm – przyp. red.) trafią głównie na wyposażenie rezerwy mobilizacyjnej. Część ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenwt 01 Originál: "Nasze stare, „czeskie Kałasznikowy” (mowa o karabinach vz.58 kalibru 7,62x39mm – przyp. red.) trafią głównie na wyposażenie rezerwy mobilizacyjnej. Część zostanie przekazane Kurdom, ponieważ ten kaliber jest u nich nadal popularny."
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  16:08 18.11.2015

  Spíš bych tipnul, že označení SA-58 jako českého kalašnikova je krystalicky čistým obrazem profesní odbornosti toho pána z MO.
  viz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spíš bych tipnul, že označení SA-58 jako českého kalašnikova je krystalicky čistým obrazem profesní odbornosti toho pána z MO.
  viz http://www.mocr.army.cz/minist...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:05 18.11.2015

  Hodně se mi líbí, že AČR má konečně koncepci rozvoje na dlouhou dobu dopředu (překvapilo mě že úplně neodepsali tanky - a je jedno jestli budeme hledat nový tank třeba až za deset ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hodně se mi líbí, že AČR má konečně koncepci rozvoje na dlouhou dobu dopředu (překvapilo mě že úplně neodepsali tanky - a je jedno jestli budeme hledat nový tank třeba až za deset let). Nějaké bližší spolupráci s Poláky nevěřím. Mají příliš velké ambice, ale reálně jsou výsledky dost nízké (schopnosti a finance nedostatečné). Modernizovat nebo nahradit BVP-1 chtějí již od revoluce a zatím nic (my máme alespoň BVP-2, poláci své prodali).
  Celý projekt společného BVP dopadne tak že my si vyrobíme upravený ASCOD, CV90 nebo něco úplně jiného (korea, turecko nebo co bude k mání) a poláci se budou několik let snažit o vlastní konstrukci kterou pak zruší z finančních důvodů (a budou dál jezdit na BVP-1).
  Pokud chceme projekt s poláky, znamenalo by to že budeme muset koupit to co Poláci vyrobí + možná osazení vlastním přídavným pancířem a věží. Pokud budeme stavět licenční vozidlo doma, bude cena vyšší (menší série), kvalita asi bude lepší a hlavně budeme moct pořádně zapojit všechny naše firmy (a ne jen ty které poláci nemají, nebo co nechtějí).
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  15:41 18.11.2015

  Nevím jestli je to chybným překladem (platí to i pro další sovětské zbraně), ale poslední odpověď vyzněla jako by byl SA 58 klon AK-47 vyráběný v licenci...

  Nevím jestli je to chybným překladem (platí to i pro další sovětské zbraně), ale poslední odpověď vyzněla jako by byl SA 58 klon AK-47 vyráběný v licenci...