Dánská armáda kupuje houfnice na podvozku české Tatry

Samohybná houfnice CAESAR 8×8; větší foto / Nexter

Francouzská firma NEXTER Systems dodá dánské armádě 15 kolových samohybných houfnic CAESAR 8×8 na tatrováckém podvozku řady TATRA FORCE. Jde o první případ, kdy vozy české značky Tatra zamíří do armád původních členů NATO.

Dánská armáda poptává nové houfnice prakticky již od roku 2006. Program výměny byl ale několikrát zrušen nebo odložen. V roce 2015 vyhrála izraelská firma Elbit Systems s houfnicí ATMOS 2000 - tendr byl ale anulován a opět spuštěn v květnu 2016.

Dodávka nových houfnic CAESAR 8×8 pro dánskou armádu začne v roce 2019 a skončí v roce 2020, tedy 14 let poté, co armáda projevila zájem o nové houfnice.

Významný je český podíl na programu houfnic CAESAR 8×8 pro dánskou armádu. Původně byla houfnice CAESAR umístěná na podvozcích Renault Sherpa 10 6×6 (pro francouzskou armádu) a Unimog U2450L 6×6 (pro export).

V minulém roce ale francouzská firma NEXTER Systems představila houfnici CAESAR 8×8 na podvozku od české firmy TATRA TRUCKS. Právě verzi CAESAR 8×8 na tatrováckém podvozku si zvolila dánská armáda.

„Podvozek TATRA nabízí vynikající jízdní stabilitu, nízko položené těžiště vozu a výjimečné schopnosti jízdy a pohybu v jakémkoliv terénu,“ říká ke spolupráci s českou automobilkou TATRA vedoucí prodeje dělostřeleckých systémů pro regiony Evropa a Jižní Amerika společnosti NEXTER Systems pan Olivier Brousmiche.

Kopřivnická Tatrovka dodává pro projekt CEASAR 8×8 čtyřnápravový podvozek obchodní řady TATRA FORCE s motorem, převodovkou a přídavnou převodovkou TATRA, pneumatickým odpružením všech náprav a pohonem všech kol.

Detail nabíjecího automatu; větší foto / Nexter

„Podvozek TATRA díky své nezaměnitelné a exkluzívní koncepci s tuhou nosnou rourou a nezávisle zavěšenými a odpruženými polonápravami nabízí projektu CEASAR a našim zákazníků zcela nové možnosti. Výrazným způsobem rozšiřuje využití zbraňového systému nejen v oblasti jeho mobility, ale též modularity konstrukce a možnosti využítí podstatně zvýšené užitečné hmotnosti při současném lepším poměru výkonu motoru a celkové hmotnosti vozidla. Zmíněné výhody byly rozhodují při našem výběru dodavatele podvozků: Svými technickými charakteristikami, vynikajícími, dlouhodobými zkušenostmi a referencemi značka TATRA vynikla nad ostatní konkurenci,“ říká k výběru dodavatele podvozků pan Alexander Penley, více prezident společnosti NEXTER Systems pro regiony Evropa a střední Asie.

Houfnice CAESAR 8×8 nahradí v dánské armádě 12 pásových samohybných houfnic M109A3 (ve výzbroji od roku 1965). Dánské ministerstvo obrany navíc s firmou NEXTER Systems uzavřelo opci na dalších 6 houfnic.

Dánové za samotné houfnice zaplatí 300 milionů dánských korun (1,09 miliardy Kč). Dále Dánové nákupují elektronické systémy řízení palby, náhradní díly, zajištění výcviku a servis na deset let. Celková cena za kompletní balík nebyla ale zveřejněna.

Díky větším rozměrům a nosnosti CAESAR 8×8 pojme více munice; větší foto / Nexter

CAESAR 8×8 je vybaven dělem ráže 155 mm o délce 52 kalibrů (8,06 m). Bojová hmotnost je 30 t a vozidlo měří na délku 12 m.

Hlavní výhodou podvozku 8×8 je lepší průchodivost terénem a větší nosnost. CAESAR 8×8 dokáže díky větší nosnosti a rozměrům převážet až 30 střel ráže 155 mm, oproti 18 střelám u verze 6×6. To snižuje mimo jiné nároky na doprovodná muniční vozidla.

Rychlost palby je 6 až 8 ran za minutu. Francouzská houfnice umí střílet širokou škálou munice, jako je například BONUS Mk II (od NEXTER Systems), která je schopná bodově ničit obrněnou techniku na vzdálenost až 35 km.

Nabíjecí mechanismus funguje v plně automatickém nebo poloautomatickém režimu. Posádku tvoří standardně pět vojáků, minimálně tři. Balistická ochrana kabiny dosahuje úrovně 2 (7,62×39 mm z 30 m) podle normy STANAG 4569. Ochranu lze zvýšit na úroveň 3, kdy pancéřové části odolájí puškovým střelám 7,62×51 mm (z 30 m) nebo střepinám dělostřeleckých granátů ráže 155 mm (z 60 m).

Vozidlo CAESAR 8×8 pohání tatrovácký vzduchem chlazený motor o výkonu 300 kW (410 koní) . Maximální rychlost je 90 km/h na pevné cestě, 50 km/h v terénu. Nádrže postačí na 600 km jízdy po zpevněných cestách.

Zdroj: FMIKrigern

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český nákladní dron CQ-100 Courier: Reálnější, než se zdá

Bezpilotní letecké prostředky UAV (Unmanned Aerial Vehicle) zažívají raketový rozmach. Poněkud ...

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...

Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Cenzor
    18:01 20.03.2017

    AGM se mi líbí ze všech možností, které přichází v úvahu pro AČR nejvíc. Používá prověřenou zbraň z PzH2000, je plně automatizovaný a lze ho posadit na skoro libovolný ...Zobrazit celý příspěvek

    AGM se mi líbí ze všech možností, které přichází v úvahu pro AČR nejvíc. Používá prověřenou zbraň z PzH2000, je plně automatizovaný a lze ho posadit na skoro libovolný podvozek...mohl by být jak na Tatře, tak pásovém podvozku nového BVP a přitom by neutrpěla unifikace výzbroje. Při počtech, které AČR zamýšlí pořídit není nutné řešit rozdíly v ceně, které navíc nebudou mezi jednotlivými systémy nijak závratné...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:35 20.03.2017

    AGM je plně automatizovaný modul, lze ho osadit i na plavidla, nebo umístit na pevné podloží a použít jako statickou ochranu základny. Jelikož je to modul (ve věži je APU), tak ho ...Zobrazit celý příspěvek

    AGM je plně automatizovaný modul, lze ho osadit i na plavidla, nebo umístit na pevné podloží a použít jako statickou ochranu základny. Jelikož je to modul (ve věži je APU), tak ho můžete libovolně přesouvat (!) z místa na místo.
    Výhodou K9 je, že se dá doplnit o muniční vozidlo K10, které vypadá jako K9, ale "hlavní" předává munici samotné houfnici. Osádka tak vůbec nemusí opouštět vozidlo, pokud potřebuje doplnit munici. u jiných houfnic jsem nic podobného neviděl (vypadá to, jako když se páří houfnice :D ):

    http://cfile215.uf.daum.net/im... Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    14:27 20.03.2017

    Starlight, ve vašem výborném výčtu mi ještě chybí AGM. Předpokládám, že ten bude plně automatizovaný, nebo ne?

    Starlight, ve vašem výborném výčtu mi ještě chybí AGM. Předpokládám, že ten bude plně automatizovaný, nebo ne?

  • KOLT
    14:23 20.03.2017

    Vzato kol a kolem, DANA byla na svoji dobu skutečně setsakramentsky pokroková. Pokud bychom dokázali udělat podobný systém, který by navíc zvládal automatický výběr prachové slože, ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzato kol a kolem, DANA byla na svoji dobu skutečně setsakramentsky pokroková. Pokud bychom dokázali udělat podobný systém, který by navíc zvládal automatický výběr prachové slože, šlo by i na dnešní dobu o špičkovou záležitost. Mmchd, oproti některým moderním systémům mi DANA přijde i poměrně robustní, což bych také viděl jako důležitý parametr – pokud automat nepřežije kupř. prudké zhoupnutí ve chvíli, kdy přebíjí, je vcelku na prdlačku.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    14:00 20.03.2017

    Tak sofistikovaně vypadá automatika Archeru. Jestli to ještě umí podávat válečky nábojky v počtu podle pokynu SŘP, tak je to super. Ostatní mají obvykle nábojku regulovanou ručně.

    Tak sofistikovaně vypadá automatika Archeru. Jestli to ještě umí podávat válečky nábojky v počtu podle pokynu SŘP, tak je to super. Ostatní mají obvykle nábojku regulovanou ručně.

  • logik
    10:26 20.03.2017

    Starlight: dík za perfektní erudované shrnutí. Mě tam chyběla ještě informace o tom, proti čemu se bude pravděpodobně bojovat. Tak jsem si to dohledal, ale asi by to měl někdo ...Zobrazit celý příspěvek

    Starlight: dík za perfektní erudované shrnutí.

    Mě tam chyběla ještě informace o tom, proti čemu se bude pravděpodobně bojovat. Tak jsem si to dohledal, ale asi by to měl někdo znalejší zkouknout:

    Houfnice Msta: automat na náboje, výmetné náplně co jsem našel pravděpodobně poloautomaticky (nemá někdo podrobnosti)

    potenciální Koalicia: by měla mít automat (prý?),(ale zatím ji Rusko nebude kupovat?)

    Z tohodle pohledu potenciální protivník v tomto typu výzbroje náskok a stálo by za to investovat do automatických houfnic a náskok dohnat, byť mi asi NATO s těmi pár kusy nevytrhnem.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    00:03 20.03.2017

    To semtam: 1) V podstatě jsem na jedné notě. Požadované schopnosti AČR jako celku by měly definovat i podobu dělostřelectva. A jak vidno, tak ani v jednom my jako veřejnost asi ...Zobrazit celý příspěvek

    To semtam:

    1)
    V podstatě jsem na jedné notě. Požadované schopnosti AČR jako celku by měly definovat i podobu dělostřelectva. A jak vidno, tak ani v jednom my jako veřejnost asi nemáme vůbec jasno, přestože za dělostřelectvo chce MO ČR v dohledné době utratit 6 miliard korun.

    Uvidíme časem, jestli se MO ČR polepší a bude schopno některé své myšlenkové pochody ohledně použití AČR schopno prezentovat veřejnosti.

    Tady bych naši diskuzi na toto téma asi ukončil. Ještě sem dám souhrn aktuálních plánů ohledně dělostřelectva: http://www.armadninoviny.cz/ar...

    Cituji: „ Pro ShKH vz. 77 DANA je ve skladech uloženo 60 000 kusů munice. Právě velký počet munice byl jedním z důvodů, proč MO ČR přistoupilo k modernizaci ShKH vz. 77 DANA. …Nejnovější plán počítá s modernizací 33 houfnic DANA a pořízením 17 nových houfnic ráže 155 mm NATO. Na modernizaci houfnic DANA je vyčleněno 1,1 miliardy Kč a na nákup nových houfnic 2,5 miliardy. Zbývající 2,4 miliardy pak padnou na nákup munice a na systémy velení a řízení palby. „

    ShKH vz. 77 tak může složit ještě dalších 10 let. Ale ani bych se nedivil, kdyby se časem ukázalo, že menší nebo větší části 60 000 kusů 152 munice začne procházet životnost (jsou granáty a nábojky skutečně ještě z dob Československa?) a bude se muset kupovat nová.

    2)
    Soupis účastníku dánského tendru ha houfnice dává přehled o produktech a výrobcích aktivních v tendrech NATO: http://www.palba.cz/viewtopic....

    3)
    Doplním také čistě technické téma. Videa různých systému nabíjení moderních kanónových houfnic. A sekundárně i jakási hitparáda „akční“ hudby:

    a) Sovětská/ruská dělostřelecká munice ráže 152 mm:

    Československá ShKH vz. 77 DANA – automatizované podávání a nabíjení granátu i kovové nábojky. Poznámka – případná redukce výmetná náplně v nábojce se ale musí dělat ručně před nabitím nábojky do zásobníku.
    https://www.youtube.com/watch?...

    Ruská 2S19 MSTA-S – ruční podávání a automatické nabíjení granátu a kovové nábojky nábojky.
    https://www.youtube.com/watch?... V čase od 3:08, ale nabíječ toho má i tak docela dost.

    Ruská 2S16M1 MSTA-S – modernizovaná verze s plně automatickým podáváním a nabíjením granátů a nábojek
    https://www.youtube.com/watch?...

    b) NATO dělostřelecká munice ráže 155 mm:

    Britská M777A2 v amerických službách – kompletně ruční práce, mechanizace nulová:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Francouzská CAESAR 6x6 - manuální vkládání granátů a výmetných náplní do podavače, pak už automatická práce:
    https://www.youtube.com/watch?...
    Dramatický hudební doprovod na jedničku.

    Americká M109A6 Paladin – téměř kompletně ruční práce, dělový nabiják je jediná mechanizace
    https://www.youtube.com/watch?...
    Ale jinak jsou kluci americký u toho docela happy, protože jsou na to dva.

    Britská AS90 Braveheart – první NATO kanonová houfnice s významnou mechanizací. Granáty se podávají automaticky po skluzavce s mírnou rušní asistencí, pak už se nabíjejí automatem, výmetné náplně ručně.
    https://www.youtube.com/watch?...
    Opravdu nádherné reklamní video, hned bych si jednu koupil :-)

    Korejská K9 Thunder - granáty se podávají automaticky po skluzavce s mírnou rušní asistencí, pak už se nabíjejí automatem, výmetné náplně ručně
    https://www.youtube.com/watch?...

    Německá PzH 2000 - granáty se opět nabíjejí automatem, výmetné náplně ručně. Zřejmě nejvýkonnější sériově vyráběná samohybná houfnice NATO.
    https://www.youtube.com/watch?...

    Americká XM 2001 Crusader – nejvýkonnější futuristická houfnice zemí NATO, plně automatické podávání a nabíjení. Toto UFO ale zůstala ale jen v prototypu právě kvůli celkovým nákladům na projekt v době, kdy pro tuto zbraň nebyl odpovídající protivník.
    https://www.youtube.com/watch?...
    a srovnání s M109A6 https://www.youtube.com/watch?...

    Švédská ARCHER – další plný automat, granáty i výmetní náplně se podávají a nabíjejí automatem.
    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Mattauch
    23:07 19.03.2017

    Možná by Vás mohl zajímat tento článek: http://www.vojenskerozhledy.cz... Je to sice už trochu starší (2014) ale myslím, že pěkně ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná by Vás mohl zajímat tento článek: http://www.vojenskerozhledy.cz...

    Je to sice už trochu starší (2014) ale myslím, že pěkně ukazuje že samotné palebné vozidlo tvoří sice důležitou, ale nikoliv samospásnou část systému dělostřelectva.

    Pokud budeme operovat s potřebou přiřadit palebný oddíl každé ze dvou (případně výhledově tří) brygád, musíme mít tyto oddíly opravdu nasaditelné - muséme tedy mít pro všechny prostředky průzkumu, velení, řízení, atd.. a samozřejmě logistiku.

    Navíc pokud budeme uvažovat o dělostřelectvu jako o prvku důležitém hlavně pro konvenční vedení boje (symetrický boj střední až vysoké intenzity) tak by mělo být počítáno také s mobilizačním rozvynutím. Ale v tom už si musí opravdu udělat pořádek někdo jiný - jak píše Starlight.

    Jinak dost se tu probírala početnost obsluh a vliv velikosti obsluhy na finanční náročnost provozu. Ale zas je potřeba pracovat s tím, že 2 - 3 vojáci možná mohou zajistit samotný provoz děl, ale je otázkou zda budou dostatečná také k zajištění ostrahy při rozmístění mimo boj atd... Tedy to že zmenšíte obsluhu děla může ve výsledku jen znamenat že se tabulková místa přesunou na zabezpečovací jednotku, ale na četě nebo baterii budete mít ve skutečnosti stále stejné množství osob, protože s méně lidmy sice může střílet, ale nemůže dlouhodobě fungovat.

    Prostě... Já hlavně doufám že budeme mít fungující systém, protože špičkové palebné vozidlo je bez toho systému naprosto k ničemu...Skrýt celý příspěvek

  • Cenzor
    22:07 19.03.2017

    No, sedět bych v tom nechtěl :-)

    No, sedět bych v tom nechtěl :-)

  • Sergej7490
    20:03 19.03.2017

    To Jura99: Delsys nie je SRP, ale system riadenia a koordinacie delostreleckych prostriedkov na bojisku. V Zuzane/Eve je SRP neznameho nazvu a povodu so schopnostou pracovat s ...Zobrazit celý příspěvek

    To Jura99:
    Delsys nie je SRP, ale system riadenia a koordinacie delostreleckych prostriedkov na bojisku. V Zuzane/Eve je SRP neznameho nazvu a povodu so schopnostou pracovat s digitalnymi mapami. Na Zuzane 2000 to bol zodolneny NTB s Win 95 a trackballom. Osobne mi rucne zadavanie koordinatov ciela prislo zdlhave, ale predpokladam ze primarne prichadzaju data z Delsysu. Vecer hodim na YT video zo skusobnych strelieb ZII, zatial je len na ulozto.Skrýt celý příspěvek

  • Cenzor
    19:32 19.03.2017

    Daniel: Máte pravdu, na videu ve vašem odkazu je skutečně vidět druhé manipulační rameno ke kterému vede kabeláž...leží na místě, kde má ve videu v článku dánský vojék oněch 6 ...Zobrazit celý příspěvek

    Daniel:

    Máte pravdu, na videu ve vašem odkazu je skutečně vidět druhé manipulační rameno ke kterému vede kabeláž...leží na místě, kde má ve videu v článku dánský vojék oněch 6 granátů, které ručně přendavá. Tento "full automat" je vidět i na fotce v článku. Moc chytré, obsluha může k zapalovačům všech granátů, může snadno měnit pořadí jednotlivých typů granátů i doplňovat zásobník.

    Jinak nechápu, proč tam není automat i na hnací náplně. Modulární náplně si o automatizaci přímo říkají. Mohl by tam být třeba otočný karusel s řadami podélně uložených modulů, z kterých by se do podavače vytlačil příslušný počet modulů, pokud by v jedné řadě došel, tak by se to celé pootočilo atd. Navíc by některá z řad mohla obsahovat druhý typ modulů (dnes se dělají bi-modulární systémy náplní), celé by to řídil SŘP...ale to už moc fantazíruju :-DSkrýt celý příspěvek

  • semtam
    18:01 19.03.2017

    Jinak Caesar bude (zatím) sloužit jen v silách Francie a Dánska. Což je v rámci NATO docela málo. Potenciál má K9 a AGM. K9 či pouze její podvozek zavádí státy jako Polsko, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak Caesar bude (zatím) sloužit jen v silách Francie a Dánska. Což je v rámci NATO docela málo. Potenciál má K9 a AGM.

    K9 či pouze její podvozek zavádí státy jako Polsko, Estonsko, Norsko (?) a Finsko. Což už je na zvážení.

    AGM by de-facto měl také "český" podvozek v podobě nového BVP.

    U kolových prostředků pokud oželíme bojovou hodnotu, tak vhodným kandidátem než Caesar je izraelský Atmos. Už pro sjednocení výzbroje (polský Kryl), tak zřejmě i cenou a možností odměru hlavně.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:48 19.03.2017

    Starlight Nepochopil jste můj příspěvek. Právě proto, že AČR bude možná mít 3 odlišné brigády, tudíž se bude jednat o armádu vševojskovou. Jenže s velkou pravděpodobností ...Zobrazit celý příspěvek

    Starlight

    Nepochopil jste můj příspěvek.

    Právě proto, že AČR bude možná mít 3 odlišné brigády, tudíž se bude jednat o armádu vševojskovou. Jenže s velkou pravděpodobností bude po vyřazení Dan nahrazeno dělostřelectvo jedním typem 155mm ráže.
    Typy jako Caesar jsou vhodné zejména pro expediční operace. Je tedy otázka zda by naše dělostřelectvo mělo být stavěno na tuhle specialitku. Jsme a budem menší hráči a je velmi málo pravděpodobné, že by naše málo početné dělostřelectvo mělo mít větší roli v pro nás vzdáleném regionu. Pro lehké a výsadkové síly, které by jsme my mohli nasadit by nejlepší v dané situaci mohli být minomety ráže 120mm.

    Navíc v případě Norska potažmo Pobaltí je kolový podvozek méně vhodný. Ne nadarmo Finsko a Estonsko pořizuje K9 a nejspíš je pořídí i Norsko.

    Pro AČR jsou expediční operace pro dělostřelectvo málo pravděpodobné a proto snadná letecká přeprava (C-130) není moc důležitá. Ano, ještě není plně rozhodnuto jakou koncepci bude dělostřelectvo, ale jako expediční síla se jeví jako málo racionální. Jsme v NATO...

    AČR by vyhovoval prostředek který by měl krátkou dobu pro opuštění palebné pozice a pokud možno co nejmenší početnou obsluhu.

    I kdyby měla AČR potřebu mít expediční potřebu pro dělostřelectvo, tak by postačoval menší počet jednoduchých houfnic na podvozku 6x6. Ale i tak by to bylo asi zbytečné.

    Co se týče daňového poplatníka, tak jak lépe píšete a jak jsem naznačil je to pomalu jedno. I když je tu větší šance při pořízení výrobku z Konštrukty na podílení se české výroby.

    Samozřejmě, nákladnost, servis, atd., atd. je při výběru podstatná, ale nesmí se zapomínat i na bojové schopnosti a případnou zranitelnost prostředku.Skrýt celý příspěvek

  • JP--
    17:28 19.03.2017

    zatím všichni zapomínáte na to hlavní co zajímá naší armádu = cena. Představa, že bude na BVP, tanky, vrtulníky, PTŘS, PVO, dělostřelectvo, teréňáky a běžnou výzbroj je podle mě ...Zobrazit celý příspěvek

    zatím všichni zapomínáte na to hlavní co zajímá naší armádu = cena. Představa, že bude na BVP, tanky, vrtulníky, PTŘS, PVO, dělostřelectvo, teréňáky a běžnou výzbroj je podle mě lichá. Všechno tohle by se mělo kupovat 2020-28 hmm při současné zkušenosti vidim, že se koupí půlka a pak se začne plkat, že nejsou peníze, že se to nedá vysoutěžit i kdyby ty peníze byly. Navíc kupovat nějaký prototypy je blbost naše armáda je prostě na to moc malá takže Slovensko škrtáme. Zbývá Archer - asi nejlepší co by bylo, ale je to ..... drahý, Atmos taky dražší než tohle a navíc není zaveden v NATO. Cesar je podle zkušeností OK, systém řízení palby k tomu taky, je cenově dobrý a dá se koupit rovnou 42-50 kousků a dělostřelectvo je vyřešený. Ono než by se to dodalo tak se dá přežít a cvičit s Danama, protože minimálně 4-5 let by dodávky trvaly. Jenže jak to vidim, tak se bude dalších 15 let šudlit Dana a pak se dělostřelectvo zruší, nebo se vezmou od amíků jetý M109ky který potřebujou ještě víc lidí a budou stát někde v garáži njn a prachy co jsou teď se vesele vrátěj do rozpočtu místo aby se koupil alespoň něco rozumnýho.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    17:05 19.03.2017

    To Samtam: Tak ještě jednou. Mým předchozím příspěvkem jsem chtěl říci, že pro volbu houfnice by bylo dobré znát předpokládána úkoly bojových sil AČR. AČR má vizi 3 odlišných ...Zobrazit celý příspěvek

    To Samtam:

    Tak ještě jednou. Mým předchozím příspěvkem jsem chtěl říci, že pro volbu houfnice by bylo dobré znát předpokládána úkoly bojových sil AČR. AČR má vizi 3 odlišných bojových brigád. Každá bude mít jiné úkoly a je možné, že bude potřebovat jinou dělostřeleckou techniku.

    1)

    Opravdu je možné, že pro potřeby těžké brigády, zejména pokud dostane reálné úkoly v plánech pro východní frontu, bude potřeba něco extra výkonného. Což neznamená, že na to nyní máme. To ale zase neznamená, že na to nebudeme mít v budoucnu. Zatím to vypadá, že v Evropě se šíří politické sliby ve vztahu k USA/NATO, že do cca 2025 budou vojenské rozpočty na 2% HDP.

    Nové houfnice pro naši těžkou brigádu ale nyní nejsou na pořadu dne. Zatím si na 99% AČR tuto oblast pokryje modernizací 152 mm ShKH vz. 77. Tedy pokud v USA/NATO někdo natvrdo neřekne, že s tímto dostřelem, bez možnosti používat moderní chytré kontejnerové nebo jednotné bojové hlavice, to na bojišti vidět nechtějí.

    Klíčem k modernosti bude možná právě ta nejsložitější věc, o které se pořádně nic neví – tedy digitální systém řízení palby. To, že CSG nabízí polský systém TOPAZ, má svoji logiku. Poláci ho integrovaly na své DANy a v rámci palubní části ověřili všemožné palubní senzory a výpočet balistiky pro munici ráže 152 mm. Nikoliv v simulaci v laboratoři, ale na střelnici. To jsou obrovské peníze a spousta času. Navíc v ČR nejsme zařízeny na zkušební střelby přesnosti.

    2)

    Jediné, co víme o nových houfnicích pro AČR je to, že mají být ráže 155 mm a že asi bude požadován podvozek Tatra. A to je zatím všechno. Ani nevíme pro jaké jednotky a úkoly je to určeno.

    Můj rychlý náhled do struktur a úkolů AČR ukazuje, že máme velké mezery ve vybavení našich lehkých a výsadkových sil, které bude od příštího roku deklarovány jako NATO bojeschopné.

    Budou ty nové 155 mm houfnice tedy pro ně? Budou chtít samochodnou verzi (CAESAR, EVA, …) nebo jim bude stačit tažená houfnice 155 mm tažená za Tatrou? Oboje by splnilo velmi základní zadání, ale nemáme tušení, co by AČR chtěla.

    Pozor: síly rychlé reakce NATO nebudou mít za úkol jen Pobaltí. To byl jen můj zjednodušující příklad. Příští krize může být klidně za polárním kruhem na severu Norska nebo i mimo území NATO (to je na politickou diskuzi, do které se nechci pouštět, ale je dost příkladů z minulosti, kdy tomu tak bylo).

    3)

    Český daňový poplatník nemá skutečně nic společného s francouzským NEXTEREm, ale ani slovenskou KONŠTRUKTA-Defence.

    V ČR vyrábíme pouze Tatry, ale žádné kanónové houfnice nebo systémy řízení palby. Což je tak asi všechno čím můžeme skutečně ve velkých finančních objemem přispět do výrobního programu nových houfnic. Dále Explosia Pardubice umí modulární výmetné náplně pro ráži 155 mm. Ale vlastní granáty musíme opět koupit venku.

    A z tohoto průmyslového pohledu je skoro jedno, jestli je na Tatře nebo za Tatrou. Ostatně muniční vozidla budou také Tatry. Velitelské štábní stroje také, atd.

    Proto máme relativní volnost a nemusíme preferovat žádného domácího výrobce. Mohli bychom vybírat tažené nebo kolové samohybné houfnice na základě parametrů jako je cena, rychlost dodávek, rychlost dosažení IOC a FOC, kompatibilita/interoperabilita s NATO (respektive některými jejími členy), požadavky na přepravitelnost, záruční a pozáruční servis, řešení podpory v dlouhodobém horizontu, výcvikové pomůcky a zařízení a možnost jejich sdílení, atd.Skrýt celý příspěvek

  • Daniel
    16:49 19.03.2017

    Ještě k tomu automatu: Ve videu https://www.youtube.com/watch?... zástupce Nexteru několikrát zdůrazňuje, že nabíjení je automatické oproti poloautomatu u verze 6x6. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě k tomu automatu: Ve videu https://www.youtube.com/watch?... zástupce Nexteru několikrát zdůrazňuje, že nabíjení je automatické oproti poloautomatu u verze 6x6. Týká se to však pouze granátů.
    Např ve 3. minutě: "..so the process for the shell is fully automatic, there is no human intervention during the fire mission.." Nabíjení granátů tedy může probíhat v plně automatickém režimu (u Caesaru 6x6 to byl poloautomat, obsluha umístí granát na podavač), nabíjení prachových náplní je poloautomatické (u Caesaru 6x6 je ruční, obsluha je natlačí přímo do komory).
    Taky bych to samozřejmě rád viděl na videu v akci.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    15:58 19.03.2017

    Starlight Funkční a bojeschopné. Právě funkční a bojeschopné mi dělá hlavně starost u Caesaru plus neexistující odměr hlavně. Nevim, co má český daňový poplatník společného ...Zobrazit celý příspěvek

    Starlight

    Funkční a bojeschopné.
    Právě funkční a bojeschopné mi dělá hlavně starost u Caesaru plus neexistující odměr hlavně.

    Nevim, co má český daňový poplatník společného s Nextrem... Pokud narážíte na podvozek, tak věřte, že by se mohl postavit v ČR a nikoli v Bánovcích. Budoucnost Zuzany je daná nákupem ČR a marketingem. Určitě by jí pomohla podpora CSG, ale to je již mimo téma.

    Ale třeba lepší než Caesar by byla NORA B52, když už se bavíme o kolovém podvozku. Kamaz by šel nahradit Tarou a bojový potenciál NORY je daleko jinde než Caesaru a své zákazníky si již také našel a lze říci, že je prodejně stejně úspěšný jako Caesar.

    Kupovat PzH2000 je sice také řešení (pouze použité), ale vizionářské moc není, pokud se budem bavit o budoucnosti. To již počítat s AGM...

    A jako šílenost mi přijde výhodnost Caesaru při střetu s Ruskem v Pobaltí. Kolová houfnice do Pobaltí doputuje bezpečněji po zemi, než s C-130. A palebnou podporu bych radši stavěl pro široké využití, nikoliv pouze pro výsadkové jednotky, jen proto, že budou ve vysoké připravenosti NATO...Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
    15:27 19.03.2017

    to co napisal Starlight dava zmysel. Je pravda, ze v cechach ste sa sustredili v vysadkove a vo vseobecnosti lahke jednotky. V tomto svetle sa natiska otazka, ktora by mozno ...Zobrazit celý příspěvek

    to co napisal Starlight dava zmysel. Je pravda, ze v cechach ste sa sustredili v vysadkove a vo vseobecnosti lahke jednotky. V tomto svetle sa natiska otazka, ktora by mozno smerovala aj k clanku ohladne tankov, ci sa snazit budovat vsetko perfektne - tanky, delostrelectvo, raketomety, lietadla, vrtulniky a neviem co este, co je v dnesnej situacii cien zbrani temer neriesitelny problem, alebo sa uspokojit s stavajucim stavom, tak ako ho mate, mala jednotka T72 v podstate pro forma - a hlavne usilie sustredit tam, kde ste uz teraz celkom silni. Doba CSLA je davno prec, myslim, ze ani nikto z NATO necaka, ze tu budeme mat tankove divizie - armady, ktore potiahnu na Ryn.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    15:25 19.03.2017

    Daniel bohužel nemá automatické nabíjení, je to poloautomat. Tvůj odkaz ukazuje zblízka stejný podavač nábojů, jaký je u videa v článku.

    Daniel bohužel nemá automatické nabíjení, je to poloautomat. Tvůj odkaz ukazuje zblízka stejný podavač nábojů, jaký je u videa v článku.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 8