Dánské a nizozemské F-16 pro Ukrajinu: USA odstranily poslední byrokratickou překážku

Dánské a nizozemské F-16 pro Ukrajinu: USA odstranily poslední byrokratickou překážku
Dánská F-16 / depositphotos.com (Zvětšit)

Americká vláda minulý týden formálně schválila vývoz školících materiálů pro stíhací letouny F-16 do Dánska. To umožní zahájit výcvik Ukrajinců na toužebně očekávaných stíhačkách. Jakmile budou ukrajinští piloti připraveni, Spojené státy přislíbily přednostně posoudit žádosti o vývoz dánských a nizozemských F-16 na ukrajinské území.

Schválením dánské žádosti o vývoz výcvikových materiálů, např. instruktážních příruček a leteckých simulátorů, padla poslední byrokratická překážka ze strany Spojených států. Dlouhodobé přání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského získat stíhačky F-16 se tak přiblížilo svému uskutečnění. Nizozemsko a Dánsko se následně v neděli zavázaly poskytnout Kyjevu stíhačky čtvrté generace, což je první konkrétní příslib dodávek. Zelenskij po jednání s nizozemským premiérem Markem Rutte ohlásil předání 42 letounů F-16 „po dokončení výcviku našich pilotů a techniků“.

Celkový počet přislíbených stíhaček může být ještě vyšší. Zatímco Dánsko oznámilo úmysl předat 19 letounů, Mark Rutte žádné konkrétní počty neuvedl. „V tuto chvíli Nizozemsko vlastní 42 stíhaček F-16,“ řekl nizozemský premiér. „Nadále budeme potřebovat letouny pro podporu výcviku v Dánsku a později v Rumunsku.“ Amsterdam podle něj prověří možnost později dodat všechny zbývající letouny.

42 stíhaček z vyjádření ukrajinského prezidenta proto možná znamená 19 dánských plus 23 nizozemských. Pokud se Zelenského číslo vztahuje pouze na jednání s Nizozemskem, celkový počet Ukrajině přislíbených F-16 vzroste na 61 (z toho 42 nizozemských a 19 dánských). „Jsem hrdý, že Dánsko společně s Nizozemskem věnují stíhačky F-16 na boj Ukrajiny za svobodu proti Rusku a jeho nesmyslné agresi,“ uvedl dánský ministr obrany Jakob Ellemann-Jensen. „Dánská podpora Ukrajině je neochvějná a darováním letounů F-16 se Dánsko staví do jejího čela.“

„Nizozemsko již v květnu oznámilo, že bude cvičit ukrajinský vojenský personál pro nasazení letounů F-16,“ řekl Rutte. „Dnes můžeme oznámit, že se Nizozemsko a Dánsko zavazují předat své letouny F-16 Ukrajině, jakmile budou splněny nezbytné podmínky. Úzce spolupracujeme s USA a dalšími mezinárodními partnery. Jedná se o další krok v naší podpoře Ukrajiny.“ Žádné konkrétní termíny, dokdy budou stíhačky předány nebo uvedeny do provozu, zveřejněny nebyly.

Rutte zopakoval často vyjadřovaný názor o nasazení F-16 ukrajinským letectvem v blízké budoucnosti. „Stíhačky F-16 válečné úsilí nepodpoří ihned. Jedná se spíše o dlouhodobý závazek Nizozemska,“ uvedl premiér. „Chceme, aby byly aktivní a provozuschopné co nejdříve. ... Ne příští měsíc, to je nemožné, ale snad brzy poté.“ Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov odhaduje délku trvání výcviku první skupiny ukrajinských pilotů a techniků na přinejmenším šest měsíců. „Jejich výcvik již začal,“ uvedl minulou sobotu Reznikov. Dle ukrajinského ministra obrany budou instruktoři bedlivě sledovat rychlost výcviku Ukrajinců. Na základě jejich výsledků bude rozhodnuto, kdy se předávka stíhacích letounů F-16 uskuteční.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Nová éra legendy: První zálet stíhačky F-16V Viper

Lockheed Martin před více než týdnem úspěšně dokončil první let víceúčelové stíhačky F-16V Viper. ...

Americké letectvo vyřadí stíhačky F-16 až v roce 2046

Americké letectvo (US Air Force) v rámci obecného programu SLEP (Service Life Extension Program) ...

Dalších osm víceúčelových stíhaček F-16C/D pro Bulharsko

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný prodej osmi ...

PREMIUM Nizozemské stíhačky F-16 pro slovenské a bulharské letectvo?

Nizozemsko zvažuje předání vyřazovaných víceúčelových stíhaček F-16 východním zemím NATO. Informoval ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.