DARPA Grand Challenge - soutěž pro Terminátory

Grand Challenge

OK, tak tady přestává veškerá legrace. Zdá se, že doba humanoidních vojenských robotů - skutečných Terminátorů, se krok za krokem blíží. Potvrzuje to nejnovější soutěž Grand Challenge 2012 americké agentury DARPA. Cílem soutěže je zkonstruovat humanoidního dvojnohého robota, schopného se pohybovat v lidském prostředí a používat lidské nástroje a mechanismy.

Ideálním robotickým představitelem soutěže Grand Challenge je "lidský" vypadající stroj, rozměrově a funkčně, co nejvíce podobný člověku. Robot musí být schopen například chodit po schodech, lézt po žebřících, otevírat dveře (včetně jejich odemknutí klíčem) a řídit otevřená vozidla (motokáry, vojenské traktory). Do vozidla musí samozřejmě robot zcela samostatně nastoupit, nastartovat a řídit ho pomocí volantu, řádící páky a plynového pedálu.

„Tato soutěž bude testovat „kontrolovanou“ autonomii ve vnímání a rozhodování, schopnosti pohybovat se ve vozidle i samostatně, obratnost, sílu a vytrvalost v lidském prostředí, avšak zamořeném v důsledku katastrofy.“ Programový ředitel DARPA Gill Pratt

V oficiálních dokumentech zadání soutěže Grand Challenge se mluví o vytvoření nové generace robotických humanoidů, které zastoupí lidi v nebezpečných situacích. Příkladem jsou třeba těžké průmyslové havárie (Fukušima), kdy může dojít k úniku radioaktivního materiálu nebo nebezpečných chemikálií.

Video: Robot PETMAN od firmy Boston Dynamics se učí chodit po schodech / YouTube

Mezi požadovanými vlastnostmi je tak např. schopnost otočit uzávěr ventilu potrubí a provádět drobné opravárenské práce, jako je výměna vadné součástky. Je jasné, že pro takové úkoly se hodí nejlépe robotické ruce, co nejvíce podobné těm lidským.

Požadavky soutěže DARPA Grand Challenge 2012:  

 • Řídit jednoduchá vozidla

 • Pohybovat se po sutinách spadlých budov

 • Odstranit trosky blokující průchod

 • Otevřít dveře a vejít do budovy

 • Šplhat po průmyslových žebřících a pohybovat se po traverzách

 • Používat nástroje k rozbití betonových bloků – pomocí pneumatických kladiv.

 • Najít netěsné potrubí (dle zvuku, kouře) a uzavřít uzávěr vedle netěsného potrubí

 • Vyměnit součástky jako je např. rozbitá chladicí pumpa

Ač se jedná veskrze o mírové úkoly, je jasné, že takové schopnosti lze využít také ve vojenských operacích. Robot jen místo hasicího přístroje dostane do rukou opravdovou zbraň. Už nyní se uvažuje o tom, že bojoví humanoidi budou nasazení při "čištění" budov od nepřátelských vojáků.

"Adaptabilita je také důležitá, protože nevíme, kde udeří další pohroma. Klíčový význam pro úspěšné dokončení tohoto úkolu vyžaduje adaptabilní roboty se schopností využívat dostupné lidské nástroje, od ručního nářadí po vozidla. " Programový ředitel DARPA Gill Pratt

DARPA do své soutěže pozvala 6 “hardwarových" a 12 "softwarových" týmů. Převaha softwarových týmů je logická, neboť bezkonkurenčně největší problém v konstrukci humanoidního robota je jeho "elektronický mozek". Tedy software schopný zpracovávat informace z desítek, možná stovek senzorů a schopny z nich vytvářet reálný obraz situace.

Soutěž je rozdělena do několika fází. První fáze odstartuje v říjnu letošního roku a potrvá 15 měsíců. Druha fáze začne v průběhu roku 2014. Obě fáze vyvrcholí testem, kde soutěžní týmy budou muset předvést výsledky své práce. Tým, který zvládne všechny úkoly, obdrží prémii 2 000 000 dolarů.

Petman Foto: Quo vadis? / DARPA

Soutěž Grand Challenge plynule navazuje na další program agentury DARPA - pojmenovaný příznačně "Avatar". Samotný název mluví za vše. Cílem programu Avatar je vytvořit oboustranné rozhraní mezi člověkem a strojem. Člověk bude sloužit pouze jako velitel, dohlížitel, který bude svého robotického Avatara pouze úkolovat. 

Na konec si Vás dovolíme nalákat na příští týden, kde máme pro vás připravený opravdu hutný článek "Terminátor - 5 technologických překážek", kde si popíšeme ty největší technologické výzvy a problémy, nutné pro konstrukci plnohodnotného bojového humanoidního robota - skutečného Terminátora.

Zdroj: DARPA, Hizook

Nahlásit chybu v článku


Související články

Létající robotický mezek Air Mule z Izraele

Zásobování vojáků v poli nebo odsun raněných je vždy výzva. Ne vždy je vhodný zásobovací nebo ...

VIDEO: Robot PETMAN - počátek světa Terminátorů?

Oblast robotiky postupuje stále vpřed. Nenaplňují se sice naivní vize z poloviny 20. století, které ...

Robotičtí hasiči na palubách bojových lodí

Požár na palubách lodí, ať válečných či civilních, je vždy obrovský problém. Nemluvíme jen o ...

Rozšířená realita na bitevním poli

Před nedávnem představila firma Google svou nejnovější technologickou hračku Google Glass. Půjde o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Deadog
  15:14 08.07.2012

  tak muzes pak uz jen doufat ze maji naprogramovane brani zajatcu:)

  tak muzes pak uz jen doufat ze maji naprogramovane brani zajatcu:)

 • Tomáš
  15:00 08.07.2012

  no nebojte myslím že dožijem :D pač technoligie se vyvíjí neuvěřitelně rychle a když procesory se každý tejden vyrábí novější a novější tak i robot za 10 let bude chodit po ...Zobrazit celý příspěvek

  no nebojte myslím že dožijem :D pač technoligie se vyvíjí neuvěřitelně rychle a když procesory se každý tejden vyrábí novější a novější tak i robot za 10 let bude chodit po schodech jako člověk a myslím že nás tu budou i prohánět ;)Skrýt celý příspěvek

 • Wrunx
  16:21 09.06.2012

  S prvosledovými robotickými prostředky vtrhne na bojiště i nová taktika. Myslím že boj (jak s nimi tak proti nim) dostane tak odlišné dimenze, že bude potřeba vybudovat celý nový ...Zobrazit celý příspěvek

  S prvosledovými robotickými prostředky vtrhne na bojiště i nová taktika. Myslím že boj (jak s nimi tak proti nim) dostane tak odlišné dimenze, že bude potřeba vybudovat celý nový rozměr taktického (později snad i strategického) uvažování a reflexů.Skrýt celý příspěvek

 • Petr P.
  17:48 05.06.2012

  Přesně tahle představa ,jak stroj honí člověka a ten nemá kam utéct viz. film terminátor opravdu vyhání mráz na zádíčka -ostatně na tom stojí celá filmová sága. Nejdřív začnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Přesně tahle představa ,jak stroj honí člověka a ten nemá kam utéct viz. film terminátor opravdu vyhání mráz na zádíčka -ostatně na tom stojí celá filmová sága.
  Nejdřív začnou chodit pak běhat pak líst do schodů pak šplhat po stromech pak dostanou nějakou jadernou baterii a kulomet a pak se stane co ? a pak sme v prdelce vážení.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  11:16 05.06.2012

  Jak jsem viděl, jak vyletěl nahoru po těch schodech, tak mě úplně mrazilo při pomyšlení, že něco takovýho by po mně šlo. Ještě, že se nedožiju účinného nasazení.

  Jak jsem viděl, jak vyletěl nahoru po těch schodech, tak mě úplně mrazilo při pomyšlení, že něco takovýho by po mně šlo. Ještě, že se nedožiju účinného nasazení.

Načítám diskuzi...