DARPA Robotics Challenge Trial: Robotická soutěž úspěšně pokračuje

Foto: Cílem  DARPA Robotics Challenge je prozkoumat technologie nutné k vytvoření člověku podobných robotů. / DARPA
Cílem  DARPA Robotics Challenge je prozkoumat technologie nutné k vytvoření člověku podobných robotů. / DARPA

Ve Spojených státech úspěšně pokračuje robotická soutěž DARPA Robotics Challenge. Cílem soutěže je prozkoumat technologie nutné k vytvoření plnohodnotného humanoidního robota. Mezi soutěžícími zatím jasně dominuje japonský tým z firmy SCHAFT Inc.

Ve dnech 20. až 21. prosince se uskutečnil v rámci projektu DARPA Robotics Challenge dvoudenní test Robotics Challenge Trial. Během dvou dnů muselo sedmnáct soutěžních týmů předvést schopnosti svých robotů v reálných podmínkách.

Cílem dvoudenního klání bylo získat přehled o technické zdatnosti jednotlivých týmů a vybrat nejlepší týmy pro finální fázi soutěže, která proběhne příští rok. Vítězný tým se pak může těšit na odměnu 2 milióny dolarů a případnou lukrativní spolupráci s americkým ministerstvem obrany.

"Cílem programu je skutečně vyvíjet technologie, které nám pomohou stát se mnohem odolnějšími při přírodních a člověkem zaviněných katastrofách," řekl Gill Pratt, programový manažer soutěž DARPA Robotics Challenge (DRC).

„Chceme-li řešit výzvy při katastrofách, potřebujeme roboty, kteří mohou pracovat v lidském prostředí,“ dodáva Arati Prabhakar, ředitelka agentury DARPA. "Věci, které jsou velmi jednoduché pro nás - nastoupení do vozidla, otevření dveří nebo překonání překážkové dráhy - pro roboty jsou to neuvěřitelně složité úkoly."

Během testů tak museli roboti vyšplhat po více než dvoumetrovém žebříku, odstraňovat sutiny, otevírat dveře nejrůznějším způsobem (klikou, tlačením), prorazit a projít sádrokartonovou příčkou, uzavírat ventily a také pracovat s hasičskou hadicí.

Na počátku startovalo v soutěži DRC sto týmů z celého světa. Všechny týmy se v červnu letošního roku utkaly v soutěži, kde musely ve virtuálním prostředí ukázat vyspělost řídícího softwaru robota. Sítem nakonec prošlo sedmnáct nejlepších týmů z pěti zemí. Poněkud pikantní je, že jeden ze soutěžních týmů pochází z Číny.

Třináct nejlepších týmů navíc získalo finanční podporu z amerického ministerstva obrany. V soutěži pokračují také další čtyři týmy, ale pouze za vlastní prostředky.

Zdroj: DARPA

Nahlásit chybu v článku


Související články

DARPA Grand Challenge - soutěž pro Terminátory

OK, tak tady přestává veškerá legrace. Zdá se, že doba humanoidních vojenských robotů - skutečných ...

Ochránci lidských práv chtějí zakázat vývoj bojových robotů

Americká televizní stanice FOX News přinesla informaci o zprávě mezinárodní nevládní organizace ...

Robotický pes LS3 – vývoj stále pokračuje

Pamatujete si několik roků nazpět, kdy byl světu představen robo-pes Big Dog (později modernější ...

DARPA vyvíjí pěnu proti vnitřnímu krvácení

Agentura pro pokročilý obraný vývoj (DARPA) představila na svém webu projekt, který by mohl ...