Davidův prak: Izraelská konkurence ruskému protivzdušnému systému S-400

David's Sling
Odpal antirakety Stunner systému Davidův prak. / Israel Ministry of Defense

Izrael před několika dny provedl čtvrtý, závěrečný a úspěšný test svého výkonného protileteckého a protiraketového kompletu Daviduv prak (David´s Sling). Izraelský systém patří mezi nejvýkonnější protivzdušné prostředky vůbec a svými výkony přímo konkuruje ruskému systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Čtvrtý test byl posledním plánovaným před zavedením Davidova praku do izraelského letectva - resp. šlo o poslední test předtím, než izraelské letectvo potvrdí počáteční dosažení operačních schopností. Izraelské letectvo, které zajišťuje raketovou protivzdušnou obranu Izraele, nasadí komplety Davidův prak v příštím roce.

Poslední testování proběhlo v jižním Izraeli za účasti izraelského ministerstva obrany a americké Agentury pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency). Na vývoji Davidova praku pracuje společně izraelská firma Rafael a americká Raytheon.

Davidův prak dokáže zachytit celé spektrum cílů - od střel země-země krátkého a středního doletu, balistické rakety, přesně naváděnou leteckou munici, střely s plochou dráhou letu, letadla nebo bezpilotní prostředky. Přesné parametry systému nejsou veřejnosti známy. Věří se však, že David prak dokáže postřelovat cíle na vzdálenost až 300 km do výšky 75 km.

“Během zkoušek byly schopnosti systému testovány v nespočet scénářů simulující hrozby, pro které byl systém navržen,” uvedl po testu izraelský ministr obrany. “Střely (antiraketa - pozn. redakce) byly úspěšně odpáleny, prošly všemi fázemi letu a zničily cíle, jak bylo plánováno.”

Izraelská oficiální místa odmítla určit typ cílů, proti kterým byl Davidův prak testován. Davidův prak má být ale účinný například proti střelám Scud, íránským Fatah-110 a proti celé škále syrských neřízených raket ráže 302 mm.

Testy prokázaly technickou vyspělost třech klíčových částí Davidova praku. Cíle odhalil a zaměřil víceúčelový radar typu MMR (Multi-Mission Radar), který předal informace řídícímu středisku BMC (Battle Management Center). BMC navrhlo ideální obranný plán a zadalo povel k vypuštění antiraket Stunner.

Zde stojí za připomínku, že Izrael v systému Davidův prak používá radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission Radar). Stejný radar nabízí  ELTA Systems (výrobce radaru) společně s českou RETIA Armádě České republiky.

Test Davidova praku

Česká armáda deklarovala zájem až o deset víceúčelových radarů kategorie MADR (Mobile Air Defence Radar). Podle posledních zpráv Armáda ČR požaduje radar, který dokáže nejen odhalovat letouny, ale také navádět rakety protivzdušné obrany na cíl.  Pravě radar ELM 2084 MMR, sloužící v izraelských systémech Železná kopule nebo David prak, podobnými schopnostmi disponuje.

Koncepce Armády ČR počítá s nakoupením nových raketových prostředků protivzdušné obrany v 20. letech 21. století. Prostředky pak budou propojeny s již zavedenými radary kategorie MADR.

Zpět do Izraele. Klíčovou součástí Davidova praku je dvoustupňová antiraketa Stunner vybavená kombinovanou radiolokační a optoelektronickou naváděcí soustavou. Střela Stunner vyniká na první pohled nesymetrickou přídí.

Právě na vývoji výkonné střely se podílí firma Raytheon. Američané chtějí izraelskou střelu Stunner využít pro svůj vyvíjený systém protivzdušné obrany Patriot PAC-4 (Patriot Advanced Affordable Capability-4). Na rozdíl od Izraelců však Američané začlení raketu Stunner do stávajících prostředků (radar, systémy velení, odpalovací vozidlo) protivzdušné obrany Patriot.

Podle izraelských médií je střela Stunner velmi rychlá, vysoce manévrující a schopna rovněž rozpoznat klamné cíle. Zásadní výhodou střely je ale především nízká cena. Jedna raketa Stunner přijde přibližně na milión dolarů, což je 4x méně než v případě izraelské antirakety Arrow.

Davidův prak se stane prostřední součástí vícevrstvé protivzdušné obrany Izraele. Nejnižší vrstvu obrany tvoří Železná kopule a nejvýkonnější pak výkonné antirakety Šíp 2 (Arrow 2) a Šíp 3 (Arrow 3).

Zdroj: The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Carmel a Eitan: Nový izraelský tank a obrněný transportér

Izrael pracuje na několika projektech nových obrněných vozidel. Počítá se vývojem obrněného vozidla ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Izraelci v Německu otestovali revoluční infračervený rušič

Izraelská firma Elbit Systems na cvičení EMBOW XIV mezinárodnímu publiku předvedla schopnosti nové ...

Na pozadí syrské občanské války: Izrael vs. Hizballáh

Před několika dny zemřel při leteckém útoku v Sýrii Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • petres
    13:01 23.12.2015

    stirling souhlasím s vámi, ale v uveřejněné KVAČR se píše (takže uvidíme, vešel by se tam spíše Iron Dome, i když u toho se prý plánuje zvýšit dostřel ze 70 km na cca 200 ...Zobrazit celý příspěvek

    stirling souhlasím s vámi, ale v uveřejněné KVAČR se píše (takže uvidíme, vešel by se tam spíše Iron Dome, i když u toho se prý plánuje zvýšit dostřel ze 70 km na cca 200 km):

    "Pozemní protivzdušná obrana udrží schopnost podílet se na obraně vzdušného prostoru ČR. K podpoře pozemních sil do úrovně BÚU dojde k rozšíření nasaditelných schopností protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu. Postupně budou rozvíjeny schopnosti protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu. Pozemní protivzdušná obrana získá schopnost působit proti raketové, dělostřelecké a minometné palbě.
    Schopnosti ničení vzdušných cílů nad 100 km a protiraketové obrany budou rozvíjeny ve spolupráci s NATO. "

    Jinak část týkající se letectva jsem dal k článku Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    12:51 23.12.2015

    Ta cena raket je až neuvěřitelná, takový systém by pro ČR, byl naprosto dostupný (včetně slušné zásoby raket), kór když už budeme mít radary. Vypadá to na smyslupný nákup, tak snad ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta cena raket je až neuvěřitelná, takový systém by pro ČR, byl naprosto dostupný (včetně slušné zásoby raket), kór když už budeme mít radary. Vypadá to na smyslupný nákup, tak snad nezůstane jen u radarů. Hlavně by po dlouhé době naopak přibyla schopnost pro AČR a mít vlastní obranu i proti pár balistickým raketám určitě není vůbec na škodu.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    10:14 23.12.2015

    Pozoruhodné je, jak jsou ty střely oproti S-400 mnohem menší.

    Pozoruhodné je, jak jsou ty střely oproti S-400 mnohem menší.

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 10