Davidův prak: Izraelská konkurence ruskému protivzdušnému systému S-400

David's Sling
Odpal antirakety Stunner systému Davidův prak. / Israel Ministry of Defense

Izrael před několika dny provedl čtvrtý, závěrečný a úspěšný test svého výkonného protileteckého a protiraketového kompletu Daviduv prak (David´s Sling). Izraelský systém patří mezi nejvýkonnější protivzdušné prostředky vůbec a svými výkony přímo konkuruje ruskému systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Čtvrtý test byl posledním plánovaným před zavedením Davidova praku do izraelského letectva - resp. šlo o poslední test předtím, než izraelské letectvo potvrdí počáteční dosažení operačních schopností. Izraelské letectvo, které zajišťuje raketovou protivzdušnou obranu Izraele, nasadí komplety Davidův prak v příštím roce.

Poslední testování proběhlo v jižním Izraeli za účasti izraelského ministerstva obrany a americké Agentury pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency). Na vývoji Davidova praku pracuje společně izraelská firma Rafael a americká Raytheon.

Davidův prak dokáže zachytit celé spektrum cílů - od střel země-země krátkého a středního doletu, balistické rakety, přesně naváděnou leteckou munici, střely s plochou dráhou letu, letadla nebo bezpilotní prostředky. Přesné parametry systému nejsou veřejnosti známy. Věří se však, že David prak dokáže postřelovat cíle na vzdálenost až 300 km do výšky 75 km.

“Během zkoušek byly schopnosti systému testovány v nespočet scénářů simulující hrozby, pro které byl systém navržen,” uvedl po testu izraelský ministr obrany. “Střely (antiraketa - pozn. redakce) byly úspěšně odpáleny, prošly všemi fázemi letu a zničily cíle, jak bylo plánováno.”

Izraelská oficiální místa odmítla určit typ cílů, proti kterým byl Davidův prak testován. Davidův prak má být ale účinný například proti střelám Scud, íránským Fatah-110 a proti celé škále syrských neřízených raket ráže 302 mm.

Testy prokázaly technickou vyspělost třech klíčových částí Davidova praku. Cíle odhalil a zaměřil víceúčelový radar typu MMR (Multi-Mission Radar), který předal informace řídícímu středisku BMC (Battle Management Center). BMC navrhlo ideální obranný plán a zadalo povel k vypuštění antiraket Stunner.

Zde stojí za připomínku, že Izrael v systému Davidův prak používá radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission Radar). Stejný radar nabízí  ELTA Systems (výrobce radaru) společně s českou RETIA Armádě České republiky.

Test Davidova praku

Česká armáda deklarovala zájem až o deset víceúčelových radarů kategorie MADR (Mobile Air Defence Radar). Podle posledních zpráv Armáda ČR požaduje radar, který dokáže nejen odhalovat letouny, ale také navádět rakety protivzdušné obrany na cíl.  Pravě radar ELM 2084 MMR, sloužící v izraelských systémech Železná kopule nebo David prak, podobnými schopnostmi disponuje.

Koncepce Armády ČR počítá s nakoupením nových raketových prostředků protivzdušné obrany v 20. letech 21. století. Prostředky pak budou propojeny s již zavedenými radary kategorie MADR.

Zpět do Izraele. Klíčovou součástí Davidova praku je dvoustupňová antiraketa Stunner vybavená kombinovanou radiolokační a optoelektronickou naváděcí soustavou. Střela Stunner vyniká na první pohled nesymetrickou přídí.

Právě na vývoji výkonné střely se podílí firma Raytheon. Američané chtějí izraelskou střelu Stunner využít pro svůj vyvíjený systém protivzdušné obrany Patriot PAC-4 (Patriot Advanced Affordable Capability-4). Na rozdíl od Izraelců však Američané začlení raketu Stunner do stávajících prostředků (radar, systémy velení, odpalovací vozidlo) protivzdušné obrany Patriot.

Podle izraelských médií je střela Stunner velmi rychlá, vysoce manévrující a schopna rovněž rozpoznat klamné cíle. Zásadní výhodou střely je ale především nízká cena. Jedna raketa Stunner přijde přibližně na milión dolarů, což je 4x méně než v případě izraelské antirakety Arrow.

Davidův prak se stane prostřední součástí vícevrstvé protivzdušné obrany Izraele. Nejnižší vrstvu obrany tvoří Železná kopule a nejvýkonnější pak výkonné antirakety Šíp 2 (Arrow 2) a Šíp 3 (Arrow 3).

Zdroj: The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Carmel a Eitan: Nový izraelský tank a obrněný transportér

Izrael pracuje na několika projektech nových obrněných vozidel. Počítá se vývojem obrněného vozidla ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Izraelci v Německu otestovali revoluční infračervený rušič

Izraelská firma Elbit Systems na cvičení EMBOW XIV mezinárodnímu publiku předvedla schopnosti nové ...

Na pozadí syrské občanské války: Izrael vs. Hizballáh

Před několika dny zemřel při leteckém útoku v Sýrii Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sorge-227
  11:43 27.12.2015

  Pepos: Rusko je priamy následovnink ZSSR, ako je Česká Republika priamy nasledovnik ČSSR. V ZSSR mal skoro vždy ruský národ vedúcu rolu. Každý štát, ktorý ma moc ju využije na ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepos:
  Rusko je priamy následovnink ZSSR, ako je Česká Republika priamy nasledovnik ČSSR. V ZSSR mal skoro vždy ruský národ vedúcu rolu. Každý štát, ktorý ma moc ju využije na presadzovanie svojích záujmov.Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  11:23 27.12.2015

  apache Pepos, co lžeš? Že Rusko nikdy nenapadlo nikoho jako první? To může prohlásit buď úplný hlupák, nebo lhář. Co třeba takové Finsko? Co Polsko? Co Pobaltské státy? ...Zobrazit celý příspěvek

  apache
  Pepos, co lžeš? Že Rusko nikdy nenapadlo nikoho jako první? To může prohlásit buď úplný hlupák, nebo lhář. Co třeba takové Finsko? Co Polsko? Co Pobaltské státy? Afghánistán? Co Československo? Maďarsko?

  To myslíš Sovietský zväz....Ja som písal Rusko...posledný vládca Ruska bol Lenin...skús preštudovať dejepis ....
  Ináč amíci vyvraždili milióny Indiánov...a stihli to za pár 100 viek rokov...a boli na ich území
  Ty tzv amicofilovia to si asi aj Ty to tiež nespomínajú...
  Záver viac do tejto témy nepíšem .Preštuduj si dejepis ,lebo budeš pripomýnať amíca čo netuší ,že existuje aj Európa a globus je preňho len lopta..Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  00:34 27.12.2015

  Prečo stále hovoríte o niakom EMP útoku na Donald Cook. To je uplna hlúpost. Aj keby sa to stalo, čo sa nestalo tak USA by to nikdy neuverejnili. Ale taka technologia neexistuje. ...Zobrazit celý příspěvek

  Prečo stále hovoríte o niakom EMP útoku na Donald Cook. To je uplna hlúpost. Aj keby sa to stalo, čo sa nestalo tak USA by to nikdy neuverejnili. Ale taka technologia neexistuje. Rusky bombarder iba nízko preletaval nad lodou.

  Keby už došlo ku konfliktu medzi usa a ruskom tak najprv by zničili všetky satelity buď raketami protiletadlovej obrany, alebo by odpalili jaderne zbrane vo vesmiru kde EMP zničí veškerú elektroniku. Niake EMP granáty môžu tak používať proti málo vyspelému protivníkovi.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  21:26 26.12.2015

  Pepos, co lžeš? Že Rusko nikdy nenapadlo nikoho jako první? To může prohlásit buď úplný hlupák, nebo lhář. Co třeba takové Finsko? Co Polsko? Co Pobaltské státy? Afghánistán? Co ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepos, co lžeš? Že Rusko nikdy nenapadlo nikoho jako první? To může prohlásit buď úplný hlupák, nebo lhář. Co třeba takové Finsko? Co Polsko? Co Pobaltské státy? Afghánistán? Co Československo? Maďarsko? A můžeme pokračovat dál... Rusko kdysi bylo jen malá zemička vyrostlá okolo původně rybářské osady, dnes hlavního města Moskvy, to bylo vše co z Ruska vzniklo mírovou cestou, veškerá další území (dnes rusákama a rusofilama s takovou oblibou označována za "odjakživa ruská") byla získána silou během krvavých expanzivních válek. Taková je ve skutečnosti ta tvoje tisíciletá historie Ruska. A mínuskuj si jak chceš - skutečnost, že ruská historie je založena na prolévání krve a dobývání cizích území, tím nezměníš. Nejsmutnější je, že zatímco ostatní evropské národy již svoji historickou fázi zabírání cizích území uzavřeli a berou své hranice takové jaké jsou, národ ruský by chtěl své hranice pořád šoupat tu kousek tady, tu zas támhle, i za cenu tisíců mrtvých.

  Ostatním se omlouvám za off topic, ale asi zkrátka nemám dost zdrženlivosti, abych nereagoval na ulhance a jejich žvásty o "mírumilovném" Rusku.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  21:17 26.12.2015

  murfur: Jen taková malá poznámka. Pokud není pro Iskander problém vystřelit EMP granát a vyřadit tak protiraketu (jakoukoli) z provozu, proč by měl být problém pro antiraketu ...Zobrazit celý příspěvek

  murfur: Jen taková malá poznámka. Pokud není pro Iskander problém vystřelit EMP granát a vyřadit tak protiraketu (jakoukoli) z provozu, proč by měl být problém pro antiraketu vystřelit EMP granát a vyřadit z provozu Iskander?

  Pokud by za incidentem v Černém moři byl opravdu EMP puls, pak by to rozhodně bylo chápáno jako akt agrese. A rusové to ví. Ať jsou jací jsou, magoři to nejsou.Skrýt celý příspěvek

 • segal7
  20:41 26.12.2015

  to Shania
  Před lety jsem někde četl, že Stunner(bez boostu) budou nosit i letadla pro BVR.Nemáš o to nějaké info? díky

  to Shania
  Před lety jsem někde četl, že Stunner(bez boostu) budou nosit i letadla pro BVR.Nemáš o to nějaké info? díky

 • murfur
  16:54 26.12.2015

  Triplane, Shania explozivne EMP je tvorene bud cievkovymi, trubicovymi, alebo diskovymi generatormi, kde sa sila vysokovybusnej latky prenasa na pohyb vodivych prvkov, napriklad ...Zobrazit celý příspěvek

  Triplane, Shania

  explozivne EMP je tvorene bud cievkovymi, trubicovymi, alebo diskovymi generatormi, kde sa sila vysokovybusnej latky prenasa na pohyb vodivych prvkov, napriklad tych diskov a velkym zrychlenim toho telesa sa indukuju vyboje s prudom v rade niekolko milionov amperov a vykonu desiatok terawattov pocas doby v dlzke tisiciny sekundy. Taketo zariadenie ma smerovy charakter tvorby elektromagnetickeho vyboja a ten sa tiez upravou konstrukcie da pomerne dobre smerovat a selektivne odtienovat, odrazat pomocou masiek. Vysledkom je, ze pulz sa vysle napr. iba do prednej polosfery, alebo dokonca iba do uzkeho smerovaneho kuzela, kde sa cely pulz skoncentruje. Zasah pulzom EMP potom uplne zavisiod prostriedku, ktory ho generuje a naopak ciel utoku nema nijaku moznost sa mu vyhnut.
  Vykon EMP Atropus je v prednaske popisovany ako zariadenie so schopnostou oslepit (nie spalit) polovodicove a senzoricke systemy Davidovho praku v rade niekolko hodin az dni, podla uspesnosti prevedenia utoku. Lenze raketa Stunner nesmie byt oslepena ani zlomok sekundy, lebo rychlostiach Iskanderu 2100 m/s + Stunneru 2500 m/s je za jednu stotinu sekundy ciel minuty o 50 metrov.
  Stunner Davidovho praku nema hlavicu schopnu znicit Iskander z 50 m. Stunner musi trafit priamo ciel a akakolvek odchylka znamena ze netrafil.

  Iskander K vsak stavia na kombinacii balistickej a krizujucej strely a tam Davidov prak nespravi nic. Balisticka strela s EMP pulzmi a aktivnym elektronickym rusenim hlavice Stunnera je dost tazky ciel sama o sebe, ak nie neprekonatelny. S nou vsak zaroven startuje na ciel aj prizemna krizujuca strala Iskander, ktoru Davidov prak nema ziadne schopnosti zachytavat. Tym sa dosahuje takzvany efekt zahltenia obrany protivnika, neschopnost vyhodnotit aktualny stav bojiska a spravne sa rozhodovat, ziskat spravny situacny prehlad o sile a povahe utoku, cim sa zacina rozpadavat topologia datovych tokov medzi bojovymi prostriedkami, informacne a riadiace uzly siete prostriedkov a retazec velenia protivnika. Cele je to zalozene na doktrine, kedy je superovi zahltenim systemu znemoznene ziskat skutocny uceleny obraz bojiska a tym znemoznit jeho spravne rozhodovanie o nasadeni vlastnych prostriedkov, sposobit tak akumulaciu neistot v rozhodovania a to vyusti do podstatnych chyb v rozhodovani a neakceptovatelnych strat protivnika, straty bojovej iniciativy, az nakoniec zlyhani v dosiahnuti taktickych a strategickych cielov. Skratene povedane, Iskander vytvori na bojisku chaos, ktory rozhadze plany protivnika a situacia sa vymkne spod kontroly. Preto si protivnik velmi dobre rozmysli, ci sa do takeho konfliktu pusti.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:38 26.12.2015

  Jinak zde je spousta EM diagramů pro starší letadla

  http://www.alternatewars.com/S...

  Jinak zde je spousta EM diagramů pro starší letadla

  http://www.alternatewars.com/S...

 • Shania
  15:31 26.12.2015

  triplane: EMP: ne, ale co vím, tak hlavní problém u velkých EMP je to, že vyřadí aktivní vysílače, senzory, ostatní elektronika by se měla dát zaštítit. U toho EMP granatu tam ...Zobrazit celý příspěvek

  triplane: EMP: ne, ale co vím, tak hlavní problém u velkých EMP je to, že vyřadí aktivní vysílače, senzory, ostatní elektronika by se měla dát zaštítit.

  U toho EMP granatu tam píšou, že se používá pro oslepení senzorů a lepe funguje proti radaru než IR... Nic o kompletním vypálení elektroniky tam není.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:28 26.12.2015

  Vestly: četl si ten článek vůbec? To jak to ve hře nakonec funguje je je jedno, v článku se popisuje jak to ve skutečnosti funguje a jakým způsobem to pak budou modelovat ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: četl si ten článek vůbec?

  To jak to ve hře nakonec funguje je je jedno, v článku se popisuje jak to ve skutečnosti funguje a jakým způsobem to pak budou modelovat ve hře, aby se to tomu co nejvíc blížilo...

  Takže když popisují jak funguje CEC nebo jak různé bojové hlavice mají účinnost proti konkrétnímu cíly, tak je to dobré pro ilustraci k danému tématu zde.

  Hra samotná je sice hodně pokročilá, ale má spoustu věcí, které modelovány nejsou, ale je to rozhodně lepší na ilustraci některých věcí než cokoliv jiného co tu můžeme ukázat. Vždyť tu hodně lidí operuje s tabulovými max hodnotami a nic jiného je nezajímá, takže v tomhle tu nějaká hra jako Command může jen pomoc...

  Jinak já tu z hy samotné moc neukazuji, většinou když na to odkazuji, tak je to na články vysvětlující jak některé věci fungují vůči realitě a za tím stojí dost intenzivní výzkum ze strany tvůrců, to že díky tomu získali kontrakt s BAE a dalšími firmami o tom něco vypovídá.

  Takže např. když postnu odkaz na mega FAQ:
  http://www.warfaresims.com/?pa...

  Tak mě zajímají věci jako
  Why is there no 6-Phoenix loadout for the F-14 Tomcat?
  Why is the AN/AWG-9 radar on the F-14 Tomcat limited to a 40 deg search arc?
  Why does the F-22A Raptor have a 480kt cruise speed like most 4th generation fighters?

  Nebo speciálně pro všechny operujícími s max tabulkovými hodnotami
  Why won’t my fighter jets fly faster than 925kt (Mach 1.6)?

  Všechno je založeno na reálných operacích a jak se ty zbraně používají, proto to jsme pořád dávám. Je to 100% realistické, není, ale to sem mám dávat třeba tohle? https://publicintelligence.net...
  aby si každý zjistil při jaké výzbroji/rychlosti/výšce/množství paliva bude mít konkrétní letadlo vlastnosti? To asi ne že.


  murfur: pokud znáš Harpoon nebo Janes Fleet Command, tak je to dost podobné a podstatně propracovanější, hodně se o to starají, zrovna teď je myslím sleva na SteamuSkrýt celý příspěvek

 • triplane
  15:18 26.12.2015

  Povazovat Rusko za nam blizsi nez Zapadni Evropu muze jen clovek co tam nebyl. Jinak nikdo. Mentalita je naprosto jina, dle me neslucitelna. Hlavne z jejich strany. A vim co pisu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Povazovat Rusko za nam blizsi nez Zapadni Evropu muze jen clovek co tam nebyl. Jinak nikdo. Mentalita je naprosto jina, dle me neslucitelna. Hlavne z jejich strany. A vim co pisu, mam doma Rusku.

  Jen dotaz -'opravdu je mozne vytvorit EMP pulz ktery selektivne vyradi jen zbrane protivnika?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:10 26.12.2015

  Echo: tak to pozor, jen proto že náš systém stojí za prd a je potřeba ho změnit neznamená, že Rusko je pro nás lepší volba, není a nikdy nebude s tím kam směřují.

  Echo: tak to pozor, jen proto že náš systém stojí za prd a je potřeba ho změnit neznamená, že Rusko je pro nás lepší volba, není a nikdy nebude s tím kam směřují.

 • Vestly
  14:47 26.12.2015

  shania, command nieje nic ine ako hra.. neviem kedy to uz pochopis

  shania, command nieje nic ine ako hra.. neviem kedy to uz pochopis

 • Echo
  14:41 26.12.2015

  Hombre76 - bohuzial pri sucasnom smerovani europskej kultury a spolocnosti kazdemu trosku sudnemu cloveku bude blizsie Rusko ako zapadna Europa. Cim sa lisi EU od byvaleho ...Zobrazit celý příspěvek

  Hombre76 - bohuzial pri sucasnom smerovani europskej kultury a spolocnosti kazdemu trosku sudnemu cloveku bude blizsie Rusko ako zapadna Europa.

  Cim sa lisi EU od byvaleho ZSSR? Kazdym dnom v EU rastie byrokracia, pripudaju dalsie a dalsie nezmyselne smernice a nariadenia. EU lezie svojim regulaciami ludom do sukromia a osobneho zivota. Potlaca sa narodna hrdost, krestanska tradicia a osobne slobody v mene multikulty europskej spolocnosti a falosnej solidarity. Cim sa EU lisi od ZSSR ked clovek v praci uz nemoze povedat svoj osobny nazor bez toho aby nedostal nejaku nalepku a nemal problemy kvoli tomu co povedal ???Skrýt celý příspěvek

 • murfur
  14:36 26.12.2015

  Shania 11:05 Ako ten herny simulator Command hodnots osobne, stoji to za vynalozeny cas? Zopar strategii som uz hral, ale toto nepoznam. jj284b 08:35 "incident" bol ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania 11:05

  Ako ten herny simulator Command hodnots osobne, stoji to za vynalozeny cas? Zopar strategii som uz hral, ale toto nepoznam.


  jj284b 08:35

  "incident" bol vysmievany preto, lebo fanklub zapadnej technologickej dominancie neznasa predstavu, ze aj ti neschopni Rusi mohli byt v niecom lepsi, ako zapad. V takom pripade je totiz dost tazke nerusene zboznovat zapad a nie je mozne pohodlne si zjednodusit svetonazor na to, ktora strana je frajer a ktora luzer a z toho tiez vystavajuce hodnotenie, ci sa niekto pridal na stranu jednoznacneho vitaza. Realne je vsak nemozne, aby vo vsetkych technologiach mala vyhodu iba jedna strana a ta druha bola vo vsetkom horsia. Entropicka povaha vedeckeho (casto heuristickeho) badania zarucuje, ze nikdy sa vsetky prvky nevyskytnu v jednej mnozine.

  Rusko stoji v pozadi celeho vyvoja EMP technologie od 50. rokov a vsetky zakladne typy EMP vyvinuli oni. USA prvy EMP prostriedok vyvinulo az o 12 rokov po rusoch. Jednostranne odmietanie pokroku a vyspelosti protivnika ziadny rozumny a zodpovedny analytik nemoze spravit. Verejnosti sa ten obraz ale ponuka, aby netratila na lojalite a nenarusovala svoje odhodlanie suhlasit s politikou vlastnej velmoci.

  Su 24 je iba vypustacia platforma a ked na nu Rusi umiestnia sofistikovany a vykonny EMP system, nie je ziadny problem ho pouzit. To ci Su 24 videlo nejake rakety s tym nema zhola nic. Rovnaku pracu by mohla spravit hocijaka ina platforma, bez ohladu na jej vlastne technicke parametre. Je preto jedno, ci EMP nesie Su 24, alebo Su 50. Ak ma EMP dostatocny vykon, Aegis moze vypnut a je jedno co tam ten EMP prostriedok dopravilo. EMP proti Aegisu nemusi byt iba maly granat, ale ovela vykonnejsi prostriedok. Aby incident mal zmysel, musel by mat schopnost dosiahnut potrebny ucinok, inak by to bolo vyuzitelne Americanmi ako neuspesny pokus ukazat silu a trapnost, co by zaplnila media a ponizovala Rusko pred zapadom.

  Je vysoko nepravdepodobne, ze byt takyto incident znamenal vyhlasenie vojny. Ziadne straty na zivotoch, ziadne trvale skody, Americka lod sa nachadza pri Ruskych brehoch a nie naopak, co znamena, ze cinnost USA moze Rusko vnimat ako ohrozenie a nie naopak. Z takychto pozicii a dovodov zacinat globalnu jadrovo-chemicko-biologicku vojnu, nevyse bez dokladnej pripravy zvysit si sance prezitia - to nespravi nikto, kto ma aspon trochu zvysky rozumu.

  Ak sa incident stal, Amerika by nemohla ani nic verejne priznat, pretoze by to znamenalo pred ocami krajin, kde ma USA vplyv, ze aura nedotknutelnosti a nedostiznosti USA je vazne narusena. To zrovna USA nepotrebuju. Ani Rusko nema dovod verejne vyhlasit, ze sa incident odohral, pretoze politicka skoda by pre USA bola rovnaka, ako keby to vyhlasili same. Odveta USA by znamenala ovela silnejsi politicky natlak na Rusko cez EU a to Rusko nepotrebuje.

  Rusku by uplne stacilo ukazat amerike svoje technologicke a strategicke moznosti, skomplikovat im planovanie a zhorsit sebaobraz americkych vojenskych kruhov, aby ziskali dojem, ze vojna sa ich moze naozaj dotknut a rozhodovali sa podla toho, ked budu politicki jastrabi tlacit na eskalaciu. Rusku by stacilo uverejnit spravu o incidente v neoficialnych mediach, cim by sa vyhli politickej eskalacii kvoli priamemu poskodeniu imidzu USA, ale sprava by aj tak dosiahla svojich adresatov - svetovu verejnost premyslajucu ci amerika je nedotknutelna mocnost, alebo ci pomer sil vo svete sa meni.

  Rusi na to sofistikovane technologie maju, motiv nikdy nezmizol a prilezitost prisla, ked USA zacali prilis vytvarat na Rusko tlak cez eskalaciu na Urkajine a v Syrii.Skrýt celý příspěvek

 • Hombre76
  13:32 26.12.2015

  Pepos : Součástí Evropy je Rusko geograficky, ale co kulturně? Tam bych dost pochyboval. Díky USA je dnes Evropa (myšleno západní a střední) svobodnou a relativně prosperující ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepos :
  Součástí Evropy je Rusko geograficky, ale co kulturně? Tam bych dost pochyboval. Díky USA je dnes Evropa (myšleno západní a střední) svobodnou a relativně prosperující částí světa. USA pomohlo porazit Německo v 1. sv. válce, 2. sv. válce a porazit SSSR ekonomicky ve studené válce. Díky USA vzniklo po 1. sv. válce svobodné Československo které potom "zchlamstli" nacisti a komunisti.....ovšem díky USA pouze dočasně :)Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  12:18 26.12.2015

  Pozerám a stále sa tu objavuje vojna s Ruskom...prečo ? 1. Rusko je súčasťou Európy nech píšu novinári čo chcú.(niekedy písali Európa a Východný blok a priemerný američam si ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozerám a stále sa tu objavuje vojna s Ruskom...prečo ?
  1. Rusko je súčasťou Európy nech píšu novinári čo chcú.(niekedy písali Európa a Východný blok a priemerný američam si myslel ,že sú to 2 kontinenty no európania majú väčšie zemepisné znalosti).
  2.Amerika nikdy nevyhlásila vojnu silnej krajine - iba ak vedela ,že je pred porážkou 1.SV..... v DRUHEJ JEJ VYHLÁSILI VOJNU INÝ..
  3.Rusko v svojej viac ako 1000 ročnej histórii tiež nikdy nikoho nenapadlo ako prvé (výnimky ak ich niekto v min. napadol - nezabudli na to...Švédi ,Nemci ,Poliaci,Francúzi a samozrejme Mongoli.) .Behom dejín ich nakoniec porazili...

  Záver tak prečo tu stále narážate na vojnu medzi Amerikou a Ruskom?
  USA je krajina ktorá hospodársky ide už iba dole (momentálne je na vrchole sily ).Čína je krajina ktorá ide hore teraz je podľa mňa cca. v polke.
  Tak ak vznikne konflikt tak medzi nimi...a v Ázii...
  Európa ako celok tiež ide hospodársky dole ,ale aspoň nie sme superveľmoc. A vedomosti si budu vážiť aj Číňania,Indovia atď......a Európa nezačne vojnu proti Rusku ..prečo lebo dejiny sa nedajú prepísať iba zamlčať ....Východo európske krajiny by vojakov do ruska neposlal(možno Poliaci ,ale z dejín vieme ,že vždy stáli na zlej strane..)i a Nemecko,Francúzsko ani náhodou atď....Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:05 26.12.2015

  Sokrates: bylo to Su-24M, navíc to vypadá že ty stroje byli zakonzervované před použitím v Sýrii. Ještě se na to pak podívám abych nekecal.. tohle je co mají aktuálně rusové v ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: bylo to Su-24M, navíc to vypadá že ty stroje byli zakonzervované před použitím v Sýrii. Ještě se na to pak podívám abych nekecal..

  tohle je co mají aktuálně rusové v Syrii podle jejich vlastní mapy:

  - 16 Su-30SM
  - 4 Su-27SM
  - 12 Su-34
  - 30 Su-24M
  - 12 Su-25SM
  - 1 Il-20M1
  - 15 Mi-8
  - 15 Mi-24/35

  Tohle jsou ty co přilétají z ruska
  - 6 Tu-160
  - 5 Tu-95MS
  - 14 Tu-22M3
  - 8 Su-34
  - 4 Su-27Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  10:17 26.12.2015

  Shania: súhlasím, že ruské zdroje nepredstavujú častokrát relevantné informácie, len ma trochu zaráža, že i turecké médiá informovali o použití AIM-9X: ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: súhlasím, že ruské zdroje nepredstavujú častokrát relevantné informácie, len ma trochu zaráža, že i turecké médiá informovali o použití AIM-9X: http://www.milliyet.com.tr/25-...

  Navyše, zostrelený bol Su-24M2, ktorý je modernizáciou z Su-24 z roku 2000. Takže tu asi ani z hľadiska vlastnej ochrany lietadla nemožno hovoriť o 30-ročnej technológii. Ale ak máš pravdu a bola použitá verzia C-7, tak je skutočne celkom možné, že senzory Su-24 ju vôbec nezaregistrovali. Môžem Ťa poprosiť o o zdroj, z ktorého vychádzaš a ktorý uvádza ďalšie podrobnosti? ĎakujemSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:10 26.12.2015

  Zpět k protiraketové obraně: nový update pro Commnad mimo plánování tras přinese i další nové vlastnosti, jako lepší modelování datalinku a Cooperative Engagement Capability (CEC), ...Zobrazit celý příspěvek

  Zpět k protiraketové obraně: nový update pro Commnad mimo plánování tras přinese i další nové vlastnosti, jako lepší modelování datalinku a Cooperative Engagement Capability (CEC), nové typy hlavic a EMP

  Celý článek zde:
  http://www.warfaresims.com/?p=...

  Zkráceně:
  Cooperative Engagement Capability (CEC)

  Schopnost jiné platformy převzít navádění zbraní vypálené z jiné.

  Je tam uvedeno několik příkladů z minulosti a jaký je rozdíl mezi AIM 120D a staršími verzemi.

  Pak je tam přímo příklad z využití NIFC-CA v USN, navádění SM6 přes horizont pomocí E2D (případně F35 a dalších platforem)


  Druhá část článku se věnuje ABM hlavicím.

  Pro mě zajímavé zjištění, proč měli PAC-2 nízkou účinnost a to ne z důvodu, že by nedokázali zasáhnout cíl, ale z důvodu, že jej nedokázali zničit. Takže se raketa buď rozlomila, nebo byla vychýlena z kurzu.
  Následkem toho byl zavedeny nové typy hlavic jako směrová a hit to kill.
  Uvádí tam, že nové ABM rakety nejsou o moc lepší tyto typy cílu trefit než PAC-2, ale mají daleko lepší schopnost je zničit.

  Hra má nastavené % šanci při zásahu konvenční hlavicí na 15% okamžité zničení, 30% výrazné vychýlení dráhy.
  Směrová to má 30% a 60% a HTK 100% zničení cíle.

  Což by mělo dát představu o tom jaká je skutečná účinnost těch hlavic.

  Třetí číst se krátce věnuje EMP útokům.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 10